Hlavní Zdraví

V takových případech je nutné pít vitamíny pro těhotné ženy, účinek na plod

Ve zvláštním období by měla nastávající matka pečlivě sledovat její stravu a naplňovat nejen její energetické potřeby, ale i plod. V závislosti na termínu potřebuje dítě pro normální tvorbu a růst jinou sadu látek.

Dodržováním doporučení a pravidel zdravého životního stylu může žena zajistit optimální výživu pro vývoj zdravého dítěte.

Musím brát vitamíny během těhotenství??

Jmenování syntetických přísad způsobuje mnoho kontroverzí. Je důležité, aby nastávající matky přistupovaly odpovědně k výběru kvality výrobků a naplňovaly všechny potřeby dítěte. K jeho vývoji jsou zapotřebí proteiny, uhlohydráty, vitamíny a minerály, které musí pocházet z potravy..

Mnoho gynekologů předepisuje vitamíny pro těhotné ženy, aby se snížilo riziko nedostatku životně důležitých prvků. Ne každá žena může a chce jíst vyvážené, špatné stravovací návyky nebo životní styl, což vede k nedostatku cenných látek. Existuje však nadměrná nabídka, která je také nebezpečná pro zdraví plodu, stejně jako nedostatek.

Kdo se doporučuje užívat vitamíny během těhotenství:

 • ženy, které nejsou schopny dobře jíst;
 • v případě dřívějších potratů, mimoděložního těhotenství, narození dítěte se zdravotním postižením;
 • nastávající matky po 30 letech;
 • diagnostikován jako nedostatek některých vitamínů nebo minerálů.

Multivitaminové komplexy se předepisují pouze po konzultaci s lékařem. V případě, že nastávající matka dodržuje všechna doporučení, konzumuje dostatečné množství zeleniny a ovoce, nepotřebuje další prvky. V zimě, kdy jsou detekovány známky nedostatku vitaminu, je ženě předepsán komplex, který je optimální pro její období a historii.

Plánování

Úmyslný přístup k plánování porodnosti vám umožní vyhnout se mnoha rizikům, která vznikají po početí. Kontroluje zdravotní stav nejen žen, ale i mužů, kompatibility manželů. Před těhotenstvím tělo nemusí zvyšovat množinu prvků, ale pokud existují problémy s početím, předepisují se párům nápravná léčiva.

V každém případě je třeba se poradit s lékařem, během tohoto období můžete vyjasnit optimální vitamíny. Většina žen během plánování potřebuje jód a kyselinu listovou. S příznaky nedostatku vitaminu lékař předepíše průběh multivitaminů. Pokud je zdravotní stav normální, žena potřebuje pouze upravit svůj jídelníček. Syntetické aditiva ovlivňují funkci ledvin a jater, takže pouze lékař může určit potřebu dalších prvků.

Užívání vitamínů v prvním trimestru

V raných fázích je důležité, aby nastávající matky věděly, které vitamíny pijí na začátku těhotenství. Během tohoto období dochází ke komplexním procesům fúze, dělení buněk, formování tkáně, z nichž se vytvářejí hlavní systémy a orgány. V současné době vynikají 4 důležité prvky - vitaminy A, E, jód a kyselina listová.

V prvním trimestru můžete začít pít vitamín A a v posledním trimestru se také zvyšuje potřeba. Optimální denní dávka je 2500ME, což je dvakrát méně ve srovnání s koncentrací před početí. Přijetí nutně probíhá pod dohledem lékaře, prvek se podílí na vývoji nervového, zrakového systému. Je důležité kontrolovat normu, nadbytek může negativně ovlivnit srdeční aktivitu, způsobit patologii nervového systému. Při obohacení stravy o potraviny bohaté na vitamín A je třeba si uvědomit, že pro úplnou absorpci je třeba kombinovat s tuky.

Doplňky s jódem zajišťují syntézu hormonů štítné žlázy, doporučuje se užívat po nástupu početí. V případě nedostatku se mohou objevit nitroděložní vývojové patologie, protože se rychle vylučují z těla, je nutné neustále doplňovat.

Vitamin E se používá k udržení těhotenství, podílí se na tvorbě placenty. Metabolismus v matčině těle je normalizován a celkové zdraví se zlepšuje. Maximální množství tokoferolu se nachází v nerafinovaných rostlinných olejích a také v bylinkách, rajčatech, hrášku.

Kyselina listová je předepsána ve fázi plánování, příjem pokračuje po celý první trimestr. Lékař vybere dávku individuálně v závislosti na charakteristice anamnézy. Podílí se na dělení buněk, tvorbě nervové trubice, základu pro vývoj mozku. Umožňuje uložit genetický materiál a zabránit výskytu chromozomálních abnormalit. Vitamin B9 ovlivňuje tvorbu všech systémů a orgánů, ke kterým dochází v raných stádiích..

Vitamíny ve 2. trimestru

V tomto období vývoje, kromě přípravků obsahujících jód, potřebuje dítě pro normální tvorbu vitamíny železa a vápníku. Ve druhém trimestru začíná fetální štítná žláza fungovat samostatně, jsou syntetizovány hormony, které ovlivňují vývoj pohybového aparátu a kognitivní schopnosti..

Hodnota vitamínů ve druhém trimestru:

 • Když dostanete dávku menší než 250 mg, žena může přibrat na váze, zhorší se pohodu, zdroje jsou jodizovaná sůl a řasa;
 • vápník je nezbytný pro kosti a zuby, s nedostatkem v budoucí matce, může dojít k erozi skloviny, prvek je nezbytný také pro tvorbu ledvin, ale při předávkování syntetickými drogami se bude hromadit v placentě;
 • je lepší brát složité přípravky, obsah zinku, vitamin D umožní minerálům vstřebávat co nejvíce, různé druhy zelí jsou bohaté na vápník, ale použití čokolády a kávy narušuje normální absorpci důležitého prvku;
 • železo je nezbytné pro budoucí matku, aby se cítila zdravě, s nedostatkem anémie se vyvíjí, imunitní indikátory klesají, tělo se stává náchylným k infekcím, nedostatek minerálů negativně ovlivňuje plod, příjem živin, pokles kyslíku, což vede k nízké tělesné hmotnosti, zpomalení vývoje.

Hladiny hemoglobinu jsou pravidelně monitorovány krevním testem. Pokud je to pod normálním (15), žena musí do své stravy zahrnout kvalitní bílkoviny - králík, krůta, vepřové maso, hovězí maso.

Vitamíny ve 3. trimestru

K zodpovězení otázky - je nutné pít vitamíny během těhotenství, pouze lékař může vzhledem k stavu těhotenství výsledky screeningu. Ve třetím trimestru se nervový systém a smyslové orgány nadále zlepšují a vyvíjí se pohybový aparát. V současné době se kromě železa a vápníku zvyšuje potřeba vitamínů D a C. To jsou životně důležité prvky pro normální vývoj dítěte a prevenci předčasného porodu..

Hodnota vitamínů ve 3. trimestru:

 • Vitamin C se podílí na tvorbě imunity, zlepšuje pohodu nastávající matky, ale když je dávka vyšší než 100 mg, hromadí se v placentě, do dítěte se nepřenáší žádný hodnotný prvek, přírodní zdroje kyseliny askorbové - paprika, byliny, bobule, mrkev, zelí, citrusové plody - je nežádoucí používat kvůli možnosti vzniku alergie;
 • Vitamin D je předepsán pro normální tvorbu kostí, kardiovaskulární systém, v teplém období je syntéza způsobena slunečním zářením, je vhodné zařadit do stravy mastné ryby, máslo, žloutek, obvykle 400 IU denně.

V případě nedostatku výživy nebo podle výsledků testů může lékař předepsat doplňky stravy. Kontraindikace je individuální nesnášenlivost složek..

Vitamínové komplexy pro těhotné ženy

Pro těhotné ženy existuje velké množství různých multivitaminů, stojí za to porozumět nejběžnějším komplexům. Co si vybrat, lékař doporučí, jmenování závisí na vývoji těhotenství, výsledky testů.

Přehled populárních komplexů:

 • elevit - je předepsán pro hrozbu potratu, protože obsahuje zvýšené množství hořčíku, uvolňuje tón dělohy, přítomnost kyseliny listové zajišťuje normální vývoj embrya v raných stádiích, nepřítomnost jodu bude muset být kompenzována jinými přísadami;
 • Femibion ​​- je univerzální lék pro podávání v prvním trimestru, ve světové praxi se používá snadno stravitelná forma kyseliny listové pro prevenci vývojových abnormalit, absence železa a vitamínu A vyžaduje samostatný účel;
 • prenatální multi-tabs - obsahuje základní vitamíny a minerály, lze užívat bez lékařského předpisu, s normálním průběhem těhotenství;
 • Vitrum - doplňky lze používat v různých stádiích těhotenství, obsahují dostatečné množství železa, obsahuje se jód, hořčík, selen, vitamin B9; Vitrum se doporučuje k léčbě anémie různých stupňů;
 • abeceda je jedinečný komplex, který vám umožní správně kombinovat vitamíny a minerály, díky zabarvení v různých barvách může nastávající matka kombinovat kombinace, které potřebuje, je to také příležitost vyloučit prvky, které způsobují alergie;
 • Amway vitamíny jsou produktem síťové společnosti, lidé bez lékařského vzdělání se zabývají distribucí, měli byste se určitě poradit s lékařem o vhodnosti užívání, nepopiratelnou výhodou je schopnost vybrat individuálně potřebné látky, protože hlavní prvky jsou distribuovány v různých nádobách.

Budoucí matka se může rozhodnout, jaké vitamíny brát během těhotenství u lékaře. Je třeba si uvědomit, že přírodní a syntetické zdroje musí vyvážit výživu, aby se vytvořilo zdravé dítě.

Těhotenství a vitamíny: zda je vzít a jaké živiny tělo nemá?

Těhotná žena musí do těla přijímat více živin a mikroelementů, protože značná část z nich jde do vývoje dítěte. A množství vitamínů, které žena dříve dostala, prostě nestačí pro dva.

Je dobré, pokud budou všechny potřebné prvky doplněny jídlem. V některých situacích to však není možné. Potom "lékárnické" vitamíny přicházejí na pomoc nastávající matce.

O tom, zda by se vitamíny měly brát během těhotenství, jaké živiny a mikroelementy tělo v tomto období postrádá a jaké doplňky nelze vůbec vyloučit - přečtěte si dále.

Do těhotné ženy musí brát vitamínové komplexy?

Jak víte, vyvážená strava pomáhá zajistit tělu zdravého člověka všechny potřebné látky. U těhotné ženy se však významně zvyšuje potřeba vitamínů a minerálů, protože většina z nich „dítě“ „přijímá“.

Kromě toho se v raných stádiích mnoha těhotných žen mění preference vkusu, objevuje se toxikóza, která způsobuje nevolnost a zvracení. Zdravá strava může dokonce způsobit znechucení. Tak je zcela nemožné získat potřebné množství vitamínů z jídla..

Co musíte vzít?

Kyselina listová

Kyselinu listovou (vitamin BC nebo B9) musí užívat všechny ženy v prvním trimestru těhotenství a v ideálním případě by měla být léčba zahájena dříve, než k ní dojde.

Kyselina listová se podílí na syntéze DNA, buněčném dělení a je jednoduše nezbytná pro vývoj nervového systému dítěte (nervová trubice).

Denní norma tohoto vitamínu je předepsána individuálně v závislosti na zdraví ženy. Obvykle se pohybuje v rozmezí 400 až 600 mcg. Dokonce ani vyvážená strava nemůže uspokojit tělesnou potřebu tohoto vitaminu, proto jsou předepsány speciální přípravky.

Nedostatek vitaminu B9 může vést k následujícím následkům:

 • Existují potíže s udržením těhotenství;
 • Pravděpodobnost rozvoje patologických plodů se zvyšuje;
 • Může být pozorováno zpoždění vývoje a vrozené poruchy;
 • Možné přerušení placenty.

Stopový prvek nezbytný pro normální fungování štítné žlázy matky a od 18. týdne těhotenství dítě. Hormony štítné žlázy jsou zodpovědné za metabolismus a růst dítěte. Pokud je tedy na území vašeho bydliště zaznamenán nedostatek jódu, je příjem farmaceutických výrobků, které jej obsahují, povinný.

Denní norma jódu je 200-250 mcg. Přípravky obsahující jód by měly být opatrně užívány těhotnými ženami, pokud trpí onemocněním štítné žlázy. V tomto případě je nutná odborná pomoc..

Žehlička

Okamžitá složka hemoglobinu, která se nachází v krvinek. Během těhotenství se množství krve v těle matky zvyšuje téměř o litr. To je nezbytné k tomu, aby placentě a samotnému dítěti poskytly všechny potřebné látky. Pro tvorbu přebytečné krve a železa je nezbytná.

Také by mělo být přijato železo, aby se zabránilo rozvoji anémie u matky, zvýšení tonusu dělohy a celkové přípravě těla na porod..

Maximální přípustná denní dávka železa je 30-50 mg. Je třeba si uvědomit, že pouze 10% přijatelné dávky železa je absorbováno tělem. Přebytek železa může způsobit některé problémy, jako je nevolnost nebo zácpa..

Co jiného je nutné pro těhotné ženy?

 1. Vitamíny skupiny B. Kromě kyseliny listové musí nastávající matky užívat vitaminy B6 a B12. Jsou zodpovědné za normální vývoj plodu a stav nastávající matky a také zajišťují metabolismus mezi plodem a matkou. Kromě toho nedostatek pyridoxinu (vitaminu B6) přispívá k rozvoji toxikózy, způsobuje nevolnost a problémy se spánkem..
 2. Vitamin E (tokoferol). Hraje důležitou roli ve správném vývoji placenty, která může během stárnutí způsobit spontánní potrat. Reguluje také krevní oběh a srážení krve, připravuje dětská plíce.
 3. Vitamin A. Důležitá složka zodpovědná za růst plodu, vývoj zraku, nervového systému a kostní tkáně.
 4. Vápník. Důležitý stopový prvek nezbytný pro rozvoj kostí, svalů, také přispívá ke správné tvorbě vnitřních orgánů a nervového systému dítěte.
 5. Vitamin C. Zvyšuje imunitu a odolnost těla matky vůči infekcím. V časném těhotenství pomáhá chránit plod před spontánním potratem.
 6. Vitamin D. Je předepsán pro prevenci křivice u dítěte. Je také produkován kůží, když je vystaven slunečnímu záření. Proto se těhotným ženám doporučuje, aby byly venku častěji..

Seznam vitaminů potřebných pro nastávající matku je poměrně velký. Ale bez konzultace s lékařem byste neměli užívat žádné léky sami. V závislosti na konkrétní situaci, zdravotním stavu a dalších ukazatelích vybere lékař požadovaný vitamínový komplex.

Užitečné video

Video níže ukazuje, zda potřebujete brát vitamíny během těhotenství a které.

Hodnocení nejlepších vitamínů pro těhotné ženy: seznam, recenze, pokyny

Podle studií, které WHO opakovaně provádí, ženy očekávající dítě s dobrou výživou potřebují užívat pouze vitamíny pro těhotné ženy s obsahem železa a kyseliny listové ve složení.

Pokud však strava těhotné ženy nesplňuje doporučení lékařů, měly by se kromě výše uvedených látek užívat také multivitaminy: zaplní nedostatek složek nezbytných pro normální vývoj dítěte..

Jmenování konkrétních léků se provádí s ohledem na:

 • individuální vlastnosti každé ženy;
 • lékařská biografie;
 • stáří
 • pracovní podmínky;
 • chronická onemocnění trávicího traktu;
 • přítomnost špatných návyků;
 • klimatické podmínky.

Je nutné pít vitamíny během těhotenství?

Multivitaminy jsou vyžadovány, pokud má žena více než jeden plod, stejně jako v těhotenství, ke kterému došlo méně než 2 roky po předchozím.

Existují však i odpůrci tvrzení, že těhotné ženy by měly užívat syntetické drogy. Věří, že žena v pozici může přijímat všechny potřebné látky z jídla, protože ve skutečnosti k tomu došlo v době našich předků.

Dnes však toto tvrzení není příliš logické, protože kvalita produktů si žádá mnoho. A proto byste neměli riskovat své zdraví ani stav dítěte.

Vitamíny nezbytné pro těhotenství

V současné době vědci nazývají 13 vitamínů, které mají určitý vliv na lidské tělo..

Všechny z nich jsou nesmírně důležité pro biochemické a fyziologické procesy probíhající v těle a pro prevenci různých poruch v buňkách. Během těhotenství žena nejvíce potřebuje následující vitamíny a chemické prvky (celkem 7):

 1. Vitamin A. Důležitý pro vývoj kostní tkáně, sítnice oka, podporuje tvorbu červených krvinek.
 2. Vitamin B9 (kyselina listová). Je nezbytný pro formování mozku nenarozeného dítěte, rovněž přispívá ke správnému vývoji placenty a slouží jako profylaxe potratů, zmrazeného těhotenství a embryonálních defektů.
 3. Vitamin C. Zvyšuje odolnost vůči patogenním bakteriím, podporuje vstřebávání železa.
 4. Vitamin E. Je důležitý pro vývoj placenty, regulaci krevního oběhu, připravuje plíce dítěte na akci, minimalizuje riziko anémie.
 5. Vápník. Je součástí kosti, pojivové tkáně, dentinu, přispívá ke správnému vývoji vnitřních orgánů, kůže, očí.
 6. Jód. Pomáhá plodu přijímat hormony z mateřského těla, zajišťuje správnou tvorbu mozku, pohlavních orgánů, srdečního svalu, ODA.
 7. Žehlička. Je nezbytný pro prevenci anémie, při její účasti je kyslík dodáván vyvíjejícímu se plodu.

Jaké jsou vlastnosti těhotných vitaminů

Multivitaminové komplexy, které by se měly používat během těhotenství, se liší od obvyklých. Proto je nutné pít pouze speciální přípravky. Zároveň by nemělo být určujícím kritériem hodnocení přátel, které vitaminy jsou nejlepší během těhotenství.

Koneckonců, co vyhovuje jedné ženě, nemusí nutně jednat správně u druhé. Neměli bychom vyloučit skutečnost, že v těhotném těle může být nadbytek jakýchkoli prvků (což není o nic lepší než jejich nedostatek)..

V tomto případě může lékař odpovědět pouze na otázku, zda pít určité vitamínové přípravky vůbec na základě testů předepsaných pro těhotnou ženu.

Při rozhodování o tom, které vitaminy se nejlépe užívají během těhotenství, je třeba vzít v úvahu také vývoj dítěte. Koneckonců, dítě postupně roste, a proto žena potřebuje stále důležitější prvky. Obvykle je užívání vitamínového léku předepsáno po prvním trimestru těhotenství, podle indikací.

Co by mělo být součástí vitamínů pro těhotné ženy

U multivitaminů určených k použití těhotnými ženami by neměly chybět:

 • kyselina listová (předepisuje se ještě před těhotenstvím, ve fázi plánování);
 • jód (stojí za zmínku, že v komplexech jeho obsah obvykle nepřesahuje 150 mcg, pro těhotnou ženu toto množství nestačí, proto k doplnění jódu v těle je nutné použít další přípravek obsahující jód nebo zahrnout vhodné potraviny do potravin).
 • vápník (bez něj není správná tvorba kostry dítěte možná).

Jaké množství vitamínů se považuje za optimální při přepravě dítěte

U žen s dítětem je norma vitaminů indikovaná k použití následující:

 • A - až 2500 IU;
 • B1 - 1,5 - 2,0 mg;
 • B2 - 1,5 - 2,0 mg;
 • B3 - 15-20 mg;
 • B5 - 4-7 mg;
 • B6 - 2,5 mg;
 • B9 - 0,8-1 mg;
 • B12 - 3,0 - 4,0 mcg;
 • D - 400 - 600 IU;
 • E - 10-15 IU;
 • C - 70 - 100 mg;
 • K - 65 - 80 mcg;
 • N - 30 - 100 mcg.

A standardem stopových prvků, které by měly vstoupit do těla nastávající matky, je:

 • železo (30-60 mg);
 • hořčík (320-355 mg);
 • vápník (1000 až 1200 mg);
 • fosfor (1200 mg).

Trimesterové vitaminy

Jak dítě roste a vyvíjí se v lůně, mění se potřeba určitých látek, které vstupují do dítěte z vnějšku. Nedostatek nebo naopak přebytek vitamínů a živin může vést k velmi nepříjemným důsledkům jak pro plod, tak pro zdraví samotné ženy..

1. trimestr

Během tohoto období je položen nervový systém dítěte. Aby byl tento proces příznivě ukončen, musí do těla matky vstoupit dostatečné množství kyseliny listové.

A příjem toxinu B6 přispívá k prevenci toxikózy, zvýšené nervozity a záchvatů těhotných žen. Je předepsán od třetího měsíce těhotenství. Pro lepší vstřebávání se vitamín užívá s hořčíkem..

Vitamín A začíná být opilý na konci 3. měsíce těhotenství a pokračuje tak dále. Od této doby plod roste intenzivněji a je velmi důležité, aby při dalším vývoji byly pozorovány správné proporce embrya.

Doporučuje se užívat drogy denně ve stejnou dobu: koncentrace živin v krvi tedy zůstane stabilní.

2. trimestr

V této době, aby byl zajištěn aktivní růst těhotného dítěte, je nezbytně nutný vitamín D. Nedostatek je zapříčiněn tvorbou nitroděložních křivek, nesprávnou tvorbou ODA dítěte.

Vitamin E, užívaný ženou během tohoto období těhotenství, podporuje růst a vývoj dítěte a také zajišťuje optimální rozšiřitelnost dělohy, normální fungování placenty a minimalizuje riziko předčasného porodu.

Na konci 3. měsíce těhotenství potřebuje žena, a tedy i dítě, více železa a vápníku, které se aktivně vynakládají na budování kosterního systému a tvorbu krevních buněk dítěte.

Poslední trimestr

V tuto chvíli můžete zrušit příjem vitaminu B9, protože jeho potřeba začíná být nulová.

Do samého narození musí žena brát vitamíny B6, E, vápník a železo - všechny pomáhají udržovat plod po dokončení tvorby vnitřních orgánů a slouží jako prevence vývojových zpoždění.

Populární vitamínové a minerální komplexy

Ženy plánující dítě a odpovědné za své zdraví by měly dbát lékařské rady týkající se používání komplexu vitamínů pro těhotné ženy.

Complimite mami

Tento lék bude užitečný pro kojící matky (jeho složky se vstřebávají do mateřského mléka, které dítěti poskytují užitečné látky, minerály), stejně jako pro ženy, které plánují těhotenství. A samozřejmě složení vitamínového komplexu plně odpovídá fyziologickým potřebám ženského těla během těhotenství.

Kromě skutečnosti, že tablety poskytují budoucí matce užitečné látky o 75%, jsou také velmi příjemné užívat (a to je zvláště důležité, pokud žena trpí toxikózou), díky kyselině citronové a cukru v kompozici.

Abeceda

Zvláštností léku je, že jeden blistr obsahuje 3-barevné prášky. Každá z nich je určena k použití ve vyhrazeném čase: ráno, odpoledne a večer.

Složení tablet - určitý seznam biologicky aktivních prvků a vitamínů, které jsou absorbovány nejlépe v konkrétní denní době.

Vitrum

Lék určený pro těhotné ženy byl vyvinut americkými lékárníky a existuje ve 2 formách: Prenatal a Forte. Liší se různým složením i procentem složek.

Obě verze jsou bohaté na všechny vitaminy potřebné pro organismus budoucí matky, stejně jako makro a mikroelementy. Vitrum Forte má však ve svém složení širší škálu užitečných látek: například kromě vápníku, železa, zinku přípravek obsahuje také molybden, selen, chrom, pantothenát vápenatý, biotin, jód, beta-karoten, oxid měďnatý, mangan.

Vitrum Prenatal je indikován jako profylaktický během těhotenství a Forteovým úkolem je řešit velmi specifické problémy charakteristické pro fyziologický stav ženy čekající dítě.

Femibion

Je to komplex bohatý na vitamín B9 a esenciální minerály. Ve složení produktu je obsažen další prvek - metafolin, který je aktivní formou vitaminu B9 a je lépe absorbován než kyselina listová ve své obvyklé formě. Lék je předepisován zejména těm pacientům, jejichž tělo není schopné B9 úplně absorbovat.

Pregnakea

Složení léku zahrnuje obvyklou sadu vitamínů a minerálů, avšak v Pregnakaa není vápník, takže pokud je ženské tělo v tomto konkrétním makroelementu nedostatečné, pak lék nebude fungovat.

A zbytek, jedna tobolka léku denně, stačí ke zvýšení imunity těhotné ženy, její fyzické aktivity a také k regulaci metabolických procesů. Pregnakea je navíc vhodným prostředkem k prevenci malformací vývoje plodu..

Materna

Charakteristickým znakem tohoto léčiva (tablety ve skořápce) je optimální výběr kombinace a koncentrace nezbytných vitamínů (B9, B5, B12, B2, B1, B6, C, E, D) v kombinaci s biologicky důležitými aktivními prvky (jód, chrom, selen, železo), mangan, zinek, vápník - ten je zvláště cenný, protože jeho nedostatek je v posledních měsících těhotenství akutně pociťován).

Dávku a režim léku určuje lékař.

Elevit

Multivitaminový komplex ve formě tablet šedavě žluté barvy zahrnuje: 12 vitamínů (A, E, D3, C, skupina B, PP), 7 minerálů (mangan, hořčík, fosfor, železo, vápník, zinek, měď).

Každá látka ve směsi je pečlivě dávkována v souladu s potřebami těla budoucí matky a rostoucího plodu.

Více karet Perinatal

Složení komplexu, bohatého na vitamíny a minerály (zejména Multi-Tabs je optimální koncentrace kyseliny listové a jodu) poskytuje matčině tělu vše potřebné pro harmonickou tvorbu plodu, snadné nošení, slouží jako prevence mrtvého porodu, vaskulárních poruch embrya a také podporuje dobré zdraví a dobrou náladu ženy.

Tablety se konzumují bez žvýkání a pro lepší absorpci se omyjí velkým množstvím vody. To se provádí jednou denně..

Jiné vitamínové komplexy

U výše uvedených multivitaminových komplexů seznam nekončí. Složení těchto léků je do značné míry stejné, ale každá žena, která očekává, že dítě si může svobodně vybrat, že lék, který nezpůsobí alergické reakce, je samozřejmě přijatelná pro finanční schopnosti rodiny..

Lékárny zejména nabízejí:

Jaké jsou výhody vitamínů v tabletách? S nimi je možná přesná kontrola a regulace dávky užitečných složek. Konec konců to není snadné, a to ani ve stravě s takovými látkami ve složení.

Nejlepší vitamíny pro těhotné ženy, recenze

Pokud z nějakého důvodu nemáte příležitost jíst vyváženou a správnou stravu - z důvodu nedostatku času na časté vaření, rušného rozvrhu nebo nedostatku finančních prostředků - užívání vitamínů vyřeší problém nasycení těla, a tedy nenarozeného dítěte. A určit nejlepší vitamíny pro těhotné ženy - pomáhat při hodnocení žen, které užívaly léky během těhotenství.

Můžete zdůraznit výhody i nevýhody prezentovaných vitamínových komplexů a vybrat nejvhodnější variantu.

"Abeceda"

 • byla zohledněna interakce stopových prvků obsažených v přípravku;
 • protože tablety jsou barevné, v případě alergií můžete přestat používat prášky určité barvy;
 • obsahuje největší množství jodu ve srovnání s jinými léky podobné orientace, proto nebudete muset tento minerál brát navíc.

Nevýhody: nedostatečný obsah vitamínu B9, takže budete muset zajistit jeho další příjem alespoň do 3 měsíců těhotenství.

VitrumPrenatal

 • vysoký obsah železa, který se používá k prevenci anémie a pomáhá léčit ji v počátečních stádiích vývoje;
 • optimální množství vitamínu B9.

Nevýhoda: nedostatek jodu, i když je tato minus kompenzována forte VitrumPrenatal.

Materna

Plusy: optimální množství jódu a vitaminu B9.

Nevýhoda (a je velmi významná): vysoká nasycení vitaminy A a skupinou B, což často vede k alergickým reakcím.

"Řídit"

Výhody: poskytuje tělu všechny potřebné vitamíny během těhotenství.

Nevýhoda: Jód chybí, proto je nutný další příjem léčiv obsahujících tento minerál.

ElevitPrenatal

 • bohatý na hořčík (to je nejlepší prevence možného potratu);
 • zlepšuje krevní oběh.

Nebyly nalezeny žádné nevýhody hodnocení.

Femibion

Výhody: považuje se za dosud nejlepší lék, který obsahuje všechny prvky důležité během těhotenství. Není tedy potřeba další příjem vhodných léků.

Nevýhoda: netýká se to zejména složení léku, ale jeho vysokých nákladů.

Vitamíny, které se podávají těhotným ženám zdarma

V současné době v Rusku zákon stanoví bezplatné poskytování vitamínů těhotným ženám. Vychází z příslušných zákonů a předpisů..

Zejména uvádějí, že ženy, které očekávají dítě, mají možnost dostávat bezplatné vitamíny, přípravky obsahující vápník a železo (všechny jsou uvedeny na zvláštním seznamu) za částku nepřesahující 30% nákladů na rodný list..

Získat vitamíny není obtížné: proto musí gynekolog předepsat ženě zvláštní předpis a musí být použit do 10 dnů ve státní lékárně v oblasti, kde se nachází konzultace žen..

Jediným aspektem, který poněkud omezuje dodávání bezplatných vitamínů těhotným ženám, je následující. Postup pro vydávání těchto léků provádí územní lékařská sdružení.

Každá z nich je, bohužel, financována odlišně (záleží na počtu lidí, kteří jsou k ní připojeni), a proto může být situace s vydáváním bezplatných vitaminových přípravků těhotným ženám také jiná.

Na některých ženských klinikách se vydává všem těhotným ženám v množství, které potřebují. A v jiných, kde není dostatek finančních prostředků, jsou vitaminy rozdávány bezplatně pouze určitým kategoriím žen, které očekávají dítě: velké rodiny, nezaměstnané atd..

V současné době je možná bezplatná distribuce těchto vitamínů a dalších léků:

 • Tobolky alfa-tokoferolacetátu;
 • Dražé Beviplex;
 • Bio-Max tablety;
 • Vitamin E a Vitamin E Zentiva;
 • Vitrum Vitamin E;
 • Tablety Vitaspectrum;
 • Vitatress tablety;
 • Vitrum tablety;
 • Tablety VitrumPrenatal, VitrumPrenatal forte a Vitrum Superstress;
 • Doppelherz Vitamin E;
 • Hexavit tablety;
 • Genevit Dragee;
 • Glutamevit tablety;
 • Vitamín Zitrum E;
 • Rovnováha jódu;
 • Jodomarin;
 • Jodid draselný;
 • Complivit, Complivit máma, Complivit Asset pilulky;
 • Maltoferový roztok a tablety pro orální podávání;
 • Megadin a Megadin;
 • Mikroodid;
 • Multimax tablety;
 • Aktiva na více kartách, intenzivní na více kartách, klasické karty na více kartách a karty na více kartách;
 • Perinatální tablety;
 • Multivitaminová dražé;
 • Tablety Revit a Revit-UVI;
 • Selmevit tablety;
 • Supradinové tablety;
 • Theravit, TheravitAntistress, TheravitPregna tablety;
 • Tokoferocapy;
 • Tokoferol acetát 5%, 10% a 30% roztok;
 • Tablety Tri-Vi Plus;
 • Undevit a Undevit-UVI tablety;
 • Fenyulsův komplex;
 • Ferretabový komplex;
 • Ferrovit a Ferrovit tablety tablet;
 • Kyselina listová, tablety;
 • ElevitPrenatal tablety.

Proč je důležité volit vitamínové přípravky u lékaře?

Nezapomeňte, že žádný multivitaminový komplex nemůže být neškodným lékem, a bez konzultace s lékařem by nastávající matka neměla nic předepisovat pro sebe. Vzhledem k tomu, že jak nadbytek látek, tak jejich nedostatek jsou spojeny s vážnými důsledky pro plod a matku.

A pokud je vitaminové léčivo předepsáno gynekologem, měli byste přísně dodržovat předepsané dávkování.

Je také třeba si uvědomit, že časté užívání takových farmaceutických přípravků má za následek výskyt alergických reakcí. V takových případech lékař znovu zváží své jmenování a vybere pro těhotnou ženu prostředky, které její tělo dobře snáší..

Místo závěru

Účelem multivitaminů, které lze volně zakoupit v lékárnách, je výhradně prevence. To znamená, že nemohou být použity jako způsob léčby nemocí, které se vyvíjejí z nedostatku vitamínů a živin. Při použití podle lékařských doporučení nezpůsobují předávkování.

Nezapomeňte na následující: multivitaminy mohou jako každé léčivo s mnoha aktivními složkami v přípravku vyvolat alergické reakce.

Je třeba poznamenat ještě jednu důležitou nuanci: v průběhu těhotenství se nedoporučuje užívat několik léků současně, které obsahují komplex vitamínů a biologicky aktivních látek.

Pokud jde o to, zda je obecně užitečné užívat vitamínové komplexy po dobu až 3 měsíců těhotenství, nebo stačí omezit užívání léků obsahujících specifické vitaminy, pak se názory odborníků sdílejí.

Porodnicko-gynekologové, kteří jsou negativně vůči tomu, že je embryo vystaveno dalším chemikáliím, se proto doporučuje odmítnout brát multivitaminy.

Jiní lékaři naopak zastánci včasné prevence vitamínů poukazují na skutečnost, že vědci neprokázali škodlivé účinky těchto léků na vývoj embryí..

Konečné rozhodnutí by proto mělo zůstat na budoucí matce.

Jaké vitamíny jsou nejlepší pro těhotné ženy

Farmaceutický průmysl vyrábí vitamíny pro těhotné ženy s různým složením. Je třeba je brát v úvahu dobu vývoje plodu a stav matky.

Jak těhotenství ovlivňuje potřebu vitamínů a minerálů

Během období těhotenství potřebuje ženské tělo zvýšené množství vitamínů a minerálů.

Jsou nezbytné nejen pro ženské tělo, ale také pro rostoucí plod:

 • O 30% více jódu, zinku a vitamínů B je zapotřebí než mimo těhotenství;
 • vápník potřebuje 1,5krát více;
 • norma železa a kyseliny listové se zvyšuje dvakrát.

Nedostatek vitamínů a minerálních látek v prvním trimestru těhotenství způsobuje závažné abnormality plodu a dokonce i jeho smrt. V každé fázi vývoje je potřeba biologicky aktivních látek odlišná.

V tomto případě je přejídání kontraindikováno u těhotné ženy - to se může změnit v problémy pro ni a dítě. Při použití stravy není vždy možné poskytnout množství účinných látek, které tělo potřebuje. Proto mnoho lékařů doporučuje, aby ženy užívaly vitamínové komplexy.

Během těhotenství by měla být výživa ženy zdravá a vyvážená - to poskytne matce a dítěti dostatek vitamínů.

Co by mělo být součástí vitamínů

Složení doplňků stravy pro těhotné ženy by mělo zahrnovat:

 1. Kyselina listová - je zodpovědná za růst a vývoj nových buněk, podílí se na vývoji placenty. Nedostatek poškození nervového systému dítěte a může způsobit potrat.
 2. Vitaminy B6 a B12 - jsou zapojeny do všech metabolických procesů v těle matky a plodu. Přispívají k normální absorpci všech látek, k rozvoji základních systémů těla dítěte. Nedostatek pyridoxinu (B6) způsobuje toxikózu, poruchy spánku a sníženou chuť k jídlu. Nedostatek B12 vyvolává anémii.
 3. Vitamin E je antioxidant, který pomáhá udržovat těhotenství. Jeho nedostatek způsobuje bolesti svalů u ženy, může způsobit potrat.
 4. Vitamin D (Calciferol) - zvyšuje vstřebávání vápníku a fosforu.
 5. Vitamin A (retinol) - podílí se na dýchání tkání, zlepšuje růst a vývoj plodu. Nedostatek vede k chudokrevnosti, nízké hmotnosti.
 6. Lutein - složka nezbytná pro zrak a mozek.
 7. Rutin, nebo rutosid, hraje roli antioxidantu, pomáhá vyrovnat se s viry. U dítěte stimuluje vývoj nervového systému, u matky brání rozvoji křečových žil..
Vitamín E je nutný pro všechny ženy na svém místě, protože zajišťuje uchování plodu..

Navíc ženské tělo potřebuje pravidelný příjem stopových prvků:

 1. Jod je nutný pro normální vývoj nervového systému. Jeho nedostatek vede k potratu, nízké porodní hmotnosti.
 2. Zinek je nezbytný pro normální vývoj fetálních orgánů, zlepšuje stav pokožky a vlasů matky, zlepšuje imunitu.
 3. Železo - část hemoglobinu.
 4. Vápník je nezbytný pro rozvoj pohybového aparátu.

Denní sazba

Během těhotenství se zvyšuje denní potřeba vitamínů a minerálů. Denní sazba je uvedena v tabulce:

Název látkyDenní potřeba
Vitamín C70 až 100 mg
Retinol2500 IU
Calciferol400 až 600 IU
Tokoferol10 až 15 IU
Vitamin K65 až 80 mcg
Vitamin H30 až 100 mcg
Thiamin1,5 až 2 mg
Riboflavin1,5 až 2 mg
Pyridoxin2,5 mg
Kyselina listová0,4 mg
Kyanokobalamin3 až 4 mcg
Hořčík320 mg
Fosfor1200 mg
Vápník1000 až 1200 mg

Vlastnosti užívání vitamínů

Chcete-li během těhotenství používat potravní doplňky, je nutné brát v úvahu růst a tvorbu plodu. Jak roste, potřeba různých komponent se mění. Některé z nich přicházejí s jídlem nebo drogami, jiné jsou syntetizovány v těle.

Lékárenské vitamínové minerální přípravky se vyrábějí s ohledem na dobu vývoje dítěte.

Nejen nedostatek vitamínů, ale také jejich nadbytek je škodlivý pro ženu a plod. To může vést k abnormalitám plodu a zdravotním problémům matek..

V prvním trimestru

V prvních měsících těhotenství jsou položeny všechny hlavní orgány a systémy nenarozeného dítěte:

 • srdce a krevní cévy;
 • mozek a mícha;
 • zažívací trakt atd..

Pokud je těhotenství plánováno, je lepší začít užívat vitaminy před početí. S nástupem musíte i nadále pít složité drogy pod dohledem porodníka-gynekologa.

Kyselina listová je zodpovědná za tvorbu plodu a vývoj nervového systému dítěte.

V prvním trimestru potřebuje žena a vyvíjející se embryo:

 1. Kyselina listová - zabraňuje časným potratům, podílí se na vývoji placenty. Podporuje přenos genetických informací. Hraje důležitou roli při tvorbě nervové trubice embrya.
 2. Tokoferol - podporuje koncepci a tvorbu placenty. Zabraňuje potratům v prvních týdnech.
 3. Retinol - podílí se na vývoji kostního aparátu, vidění.
 4. Pyridoxin - užívaný od 3 měsíců spolu s hořčíkem. Zabraňuje toxikóze a křečím, normalizuje emoční stav..

Můžete brát drogy každý den ve stejnou dobu. Je důležité vzít v úvahu roční období a množství vitamínů dodávaných s jídlem.

Ve druhém trimestru

Od čtvrtého do šestého měsíce se tvoří fetální kostra a orgány endokrinního systému.

V tuto chvíli je to nejnutnější:

 1. Jód - pro duševní vývoj a normální fungování endokrinních orgánů.
 2. Vápník - pro kostní kostru a endokrinní systém. Přebytečný prvek je uložen v ledvinách a placentě, takže je důležité, aby nedošlo k předávkování.
 3. Železo - dodává tkání kyslík a zabraňuje hypoxii plodu.

Při užívání vitamínů ve farmacii si musíte pamatovat na možnost alergické reakce. Imunitní systém se během těhotenství přestavuje a může neočekávaně reagovat na obvyklé léky a látky.

Příklad potravin s vysokým obsahem jódu.

Ve třetím trimestru

Během tohoto období se tvoří hlavní orgány a systémy plodu, ale nadále rostou a zrají. Pokud těhotenství pokračuje bez komplikací, někteří lékaři doporučují nic neužívat. V létě tělo dostává správné množství vitamínů spolu s potravinami.

Obzvláště důležité je, že ve třetím trimestru se dostává dostatek vitamínů A, D a C. Pokud se hladina hemoglobinu ženy sníží, doplňte nedostatek železa pomocí drog. Většina doplňků je dobře snášena a nezpůsobuje vedlejší účinky..

Recenze nejlepších vitamínových komplexů

V lékárně najdete desítky ruských a dovážených přípravků pro těhotné ženy, které obsahují vitamíny a minerály.

Je nutné je zvolit s ohledem na dobu vývoje plodu, stav a individuální vlastnosti ženského těla. Před nákupem musíte pečlivě prostudovat obal. Je nutné vybrat lék s ohledem na doporučení porodníka-gynekologa.

Elevit Pronatal

Složení francouzského produktu zahrnuje všechny složky nezbytné pro matku a dítě, s výjimkou jodu. Tento komplex je doporučován mnoha lékaři..

Každá lahvička obsahuje 100 tobolek. Cena balení je asi 1350 rublů. Je povoleno užívat po celou dobu těhotenství a poté po porodu během laktace.

 1. Zabraňuje malformacím plodu, anémii a metabolickým poruchám.
 2. Obnovuje metabolismus vápníku, fosforu, železa v těle.
 3. Pomáhá zotavit se po užívání antibiotik a jiných silných léků.
 4. Zlepšuje toxikózu.
 5. Posiluje vlasy a nehty, zlepšuje stav pleti.
 6. Zlepšuje náladu, dává sílu.

Elevit Pronatal je kontraindikován v případě urolitiázy a vysokého obsahu vápenatých solí v moči.

Některé ženy uvádějí při užívání léku zácpu, alergické reakce a ztmavnutí stolice. Poslední příznak není pro tělo škodlivý..

Elevit Pronatal pro těhotné ženy pomáhá zlepšovat fyzický i emoční stav ženy.

Vitrum Prenatal

Je vyrobena americkou farmaceutickou společností. Je považován za jeden z nejlepších v žebříčku doplňků pro těhotné ženy. Každá kapsle komplexu obsahuje 10 vitamínů a 3 minerály. Počet aktivních složek zcela pokrývá denní potřeby těla. Kompozice neobsahuje jód. Při nedostatku této látky budou zapotřebí další léky. Výhodou je vysoké množství železa a vitamínu B9.

Na prodej je komplex Vitrum Prenatal Forte s jódem. Balení obsahuje 30 nebo 100 tablet. Cena - od 550 do 1700 rublů. (v závislosti na množství v balení).

Můžete pít lék od početí po narození.

Femibion ​​mateřských vitamínů

Země původu komplexu je Rakousko. Lék obsahuje 9 základních vitamínů a stopových prvků - fosfor a železo s jódem. Kyselina listová se přidává jako metafolin. Tato látka je dobře vstřebávána ve střevech iu žen s malabsorpčním syndromem (potíže s absorpcí).

V prodeji jsou 2 typy drog. Femibion ​​I se doporučuje používat během početí a během prvních 3 měsíců těhotenství. Počínaje 13 týdny doporučuje výrobce přejít na Femibion ​​II.

K dispozici ve formě tablet a tobolek. Cena - od 500 do 1000 rublů.

Některé ženy zaznamenaly nežádoucí účinky během aplikace - únava, bolesti hlavy, apatie.

Vitamíny pro těhotné ženy Femibion ​​obsahuje kyselinu listovou, jakož i fosfor a železo s jódem.

Mateřská abeceda

Droga je domácí produkce. Denní množství všech prvků je rozděleno do 3 tablet - růžové, bílé a modré.

Musíte je používat v různé denní době s intervalem 4-5 hodin. Tím se zabrání nekompatibilitě některých součástí. Navíc, pokud je žena alergická na některou ze složek, může přestat užívat pouze jednu pilulku, ale zbytek pije. Složení obsahuje 13 vitamínů a 11 stopových prvků.

Náklady na léčivo jsou nižší než náklady na podobné vitamínové komplexy. Balení po 60 ks. stojí asi 300 rublů. Stačí 3 týdny na přijetí.

Spoluvlastnice pro těhotné ženy

Jedná se o levnou náhradu za evropské značky vyráběné v Rusku.

Vyrábí se ve 3 formách v závislosti na délce těhotenství a složení léčiva:

 1. V prvním trimestru - lék Complivit Trimestrum 1.
 2. Ve druhém - nástroj Trimesterum 2.
 3. Pro třetí trimestr byl vyvinut komplex Trimestrum 3..

Trimesterum 1 může být zahájeno před početí, pokud pár plánuje těhotenství. Každý typ přípravku Complivit obsahuje vitamíny a minerály, přičemž se bere v úvahu načasování vývoje plodu a potřeby matčinyho těla..

Vyrábí se další odrůda - Complivit Mom. Jejich složení se vyvíjí bez ohledu na délku těhotenství. Všechny přípravky řady jsou dobře absorbovány a jsou levné. Většina žen si všimne pohodlí tablet - jsou malé a snadno polykatelné. To je zvláště důležité pro časnou toxikózu..

V některých případech se vyskytnou vedlejší účinky:

 1. Zvýšená nevolnost v časném těhotenství.
 2. Poruchy trávení, volná stolice.
 3. Alergické reakce.
Lék Complivit pro těhotné ženy obsahuje tři formy vitamínů, které se užívají v prvním, druhém nebo třetím trimestru.

Vitamíny těhotné

Výrobce léku je německá společnost Merkle Ratiopharm. Složení obsahuje 8 vitamínů (včetně kyseliny listové), vápníku a železa. Jód zdarma.

Způsob použití závisí na stadiu vývoje plodu - s každým trimestrem se denní dávka zvyšuje. Můžete si vzít s jídlem nebo ihned po pití vody. Pokud těhotná žena jí správně a nemá nedostatek živin, může lékař předepsat pouze 1 tabletu po celou dobu těhotenství..

Těhotenství se vyznačuje snadnou asimilací součástí. Všechny složky jsou dobře rozloženy a absorbovány ve střevech..

Mínus komplexu je obsah barviva ve skořápce. Někdy těhotenství způsobuje alergie a zácpu..

Multi-karty pro těhotné ženy

Multi-tabs Perinatal - vitamíny vyrobené v Dánsku a v Rusku na základě licence. Kompozice obsahuje kompletní sadu komponent potřebných pro matku a dítě. Kromě standardní sady vitamínů obsahuje vzácné prvky - selen, bór atd., Jakož i omega-3-nenasycené mastné kyseliny.

Mezi vedlejší účinky patří nevolnost a alergická kožní vyrážka. Některé ženy zhoršují chronická onemocnění žaludku a střev.

Mateřský Salgar

Americká droga je navržena speciálně pro nastávající matky. Je předepsáno vyplnit denní požadavek na účinné látky. Kromě vitamínů obsahuje 10 stopových prvků, včetně jodu.

Solgar neobsahuje žádná barviva ani konzervační látky. Na pozadí pravidelného užívání se snižuje únava, nevolnost zmizí, zmírňují se symptomy toxikózy.

Tmavá plastová láhev obsahuje 240 tablet. Každý den musíte vzít 4 ks. Jsou velké, což není vždy výhodné.

Lék nemá žádné kontraindikace kromě individuální nesnášenlivosti.

Vitamíny Solgar pro těhotné ženy jsou obohaceny jódem a užívány v průběhu kurzu na doporučení lékaře.

Lonopan pro těhotné ženy

Vyrábí ji ruská farmaceutická společnost Argo. Podle recenzí žen a lékařů je dobře vstřebáván, chutná dobře. Aby byly komponenty lépe absorbovány a nedošlo k žádné nekompatibilitě, byly rozděleny na „ranní“ a „večerní“. Kompozice obsahuje vápník, železo a jód v samostatných tabletách.

Nevýhodou je potřeba brát 6 ks každý den. 1 balení vydrží 2 týdny.

Pregnaca vitamíny

Vyrobeno anglickou farmaceutickou společností. Tento nástroj je vhodný pro ženy, které mají poruchu metabolismu vápníku a špatně absorbují stopové prvky ve střevech. Složení obsahuje 5 stopových prvků a 11 základních vitamínů. Všechny složky jsou rozděleny do kapslí. Musíte je vzít v různých časech přesně podle harmonogramu. Díky této vlastnosti se účinné látky lépe vstřebávají a přinášejí více výhod..

Lékaři předepisují Pregnakea ve fázi početí, během těhotenství a laktace. Nedoporučuje se používat produkt spolu s mléčnými potravinami a masnými výrobky. Udělejte si pauzu 2-3 hodiny.

Pokud ženskému tělu chybí vápník, je užíván jako samostatný lék. V tomto případě lze Pregnakea vzít ráno a další prostředky večer. Vápník ztěžuje vstřebávání železa, tyto minerály jsou nekompatibilní.

Náklady na balení 30 tablet jsou asi 500 rublů.

Z nežádoucích účinků jsou zaznamenány alergické reakce a nevolnost. Někdy je pozorováno barvení moči a ztmavnutí stolice. To není škodlivé pro tělo a nezpůsobuje stažení.

Vitamíny, které jsou pro těhotné ženy zdarma

Zákony Ruské federace stanoví dodávku vitamínových přípravků těhotným ženám zdarma. Existuje speciální seznam, který obsahuje všechna možná jména drog. Patří mezi ně multivitaminy, přípravky obsahující vápník a železo. Tento seznam je schválen ministerstvem zdravotnictví..

Pro získání dobrých komplexů pro prevenci nedostatku vitamínů by těhotná žena měla kontaktovat konzultaci v místě bydliště. Doktor píše bezplatný předpis, se kterým nastávající matka chodí do státních lékáren. Lék můžete získat do 10 dnů od data propuštění.

Celková částka, za kterou můžete předepisovat léky, by neměla přesáhnout 30% nákladů na rodný list.

Dostupnost vitamínů ze schváleného seznamu závisí na regionálním rozpočtu. V různých městech jsou na to přiděleny různé částky. Počet lidí, kteří potřebují léky, se také může lišit. V některých konzultacích jsou léky předepisovány všem těhotným ženám na základě potřeb těla. Tam, kde je financování méně, se léky dostávají sociálně zranitelným skupinám obyvatelstva - velkým rodinám, chudým atd. Často jsou k dispozici pouze levné léky.

Proč je nutné při výběru konzultovat lékaře

Než začnete brát vitamíny, měla by těhotná žena vyhledat lékaře, který ji sleduje.

Důvodů je několik:

 1. Jakékoli z nejlepších léků může být pro zdraví nebezpečné. Všechny z nich mají vedlejší účinky a kontraindikace. Aby se předešlo riziku, je nutné složit testy a vyloučit všechna možná omezení.
 2. Tělo těhotné ženy může nepředvídatelně reagovat i na běžné léky a vitamíny. V případě alergické reakce přestaňte ji užívat a poraďte se s odborníkem.
 3. Nejen nedostatek vitamínů, ale také jejich nadbytek je škodlivý pro ženu a plod.
 4. Návod k použití uvádí průměrnou denní sazbu odebraných prostředků. Možná ženské tělo potřebuje méně účinných látek. To lze zjistit pouze ve spojení s lékařem..

Pokud je komplex předepsán porodníkem-gynekologem, musíte přísně dodržovat dávkování a pravidla podávání. Pokud se objeví nežádoucí účinky, nezapomeňte se poradit.

Před užitím vitamínů během těhotenství byste se měli poradit se svým nadřízeným.

Je možné to udělat bez užívání vitamínů

Lékaři se liší potřebou vitamínů. Pokud žena žere vyváženě, dostává ve stravě dostatečné množství živin.

Tělo dítěte může kompenzovat nedostatek vitamínů a minerálů tím, že je vezme od matky. Hypotropie a nedostatek vitamínů u novorozenců je vzácností. K tomu dochází, pokud žena trpí závažným chronickým onemocněním, závislostí na alkoholu nebo drogách.

Nezapomeňte použít multivitaminy, pokud:

 1. Existují známky hypovitaminózy.
 2. Nedávno utrpěl vážné onemocnění nebo zhoršil chronickou patologii.
 3. Těhotenství vícenásobné.
 4. Nové těhotenství nastalo méně než 2 roky po posledním.

Někteří věří, že tělo dostává dostatečné množství přírodních vitamínů z potravy. Není tedy třeba brát syntetické produkty. Výrobky však vždy neobsahují tolik prospěšných složek, kolik potřebuje tělo. Kromě toho, abyste získali denní příjem, musíte jíst velké množství jídla.

Ohodnoťte článek, prosím!

Ohodnoťte článek 1 až 5:

Průměrné hodnocení: 0 / 5. Hlasy: 0

Zatím žádné hodnocení, buďte první!

Je nám líto, že se vám tento článek ukázal jako zbytečný.!

Pojďme se zlepšit.

Řekněte mi, jak můžeme tento článek vylepšit.?

Články O Neplodnosti