Hlavní Testy

Použití vápníku v těhotenství

Nedostatek určitých látek v těle těhotné ženy představuje nebezpečí nejen pro matku, ale i pro plod. Správný vývoj dítěte v lůně ženy je možný pouze při plném příjmu všech látek nezbytných pro jeho růst a tvorbu orgánových systémů.

Nedostatek vápníku u těhotných žen je častým problémem, který může komplikovat normální průběh těhotenství a porodu. Tento stav vyžaduje včasnou korekci, zejména pokud byla zjištěna během těhotenství. Pro preventivní účely může lékař předepsat přípravky obsahující vápník, které pomohou udržet normální hladinu tohoto makronutrientu..

Role vápníku v těle těhotné

Vápník je nezbytný makronutrient pro tělo jakékoli osoby. Plní řadu důležitých funkcí:

Účast na syntéze biologicky aktivních látek (peptidové hormony, neurotransmitery).

Regulace koagulace krve.

Účast na buněčné signalizaci - ionty vápníku jsou uvolňovány během stimulace receptorů na buněčném povrchu a přenášejí aktivační signál na proteinové molekuly.

Regulace tvorby a ničení kostí (společně s vitamínem D).

Přispívá k redukci svalových vláken.

Toto je jen malý seznam důvodů, proč je tento makro prvek v těle potřebován. Vápník pro těhotné ženy je nezbytný pro normální vývoj plodu a individuálních systémů jeho těla: muskuloskeletální, endokrinní, oběhový.

Nedávno byl prokázán vztah mezi nedostatkem vápníku v těle a pravděpodobností vzniku různých těhotenských komplikací. To platí zejména o preeklampsii a eklampsii, o strašných podmínkách, které se mohou objevit v těhotenství ženy. Denní příjem vápníku může zabránit komplexu příznaků způsobeným gestózou, který zahrnuje:

1 zvýšení krevního tlaku.

2 Vylučování bílkovin močí.

3 Generalizované klonicko-tonické křeče.

4 Otok měkkých tkání.

Obvykle u zdravé ženy v časném těhotenství krevní tlak klesá a potom se postupně zvyšuje ke konci gestačního období. Porušit tuto rovnováhu nemoci matky nebo plodu, vícenásobného těhotenství, špatné stravy. Vápník během těhotenství, přicházející z vnějšku, zabraňuje rozvoji arteriální hypertenze u žen, takže to WHO doporučuje jako profylaktickou 2.

Prevence a léčba nedostatku vápníku

Nejjednodušší způsob, jak zabránit hypokalcémii, je použití potravin obohacených vápníkem, včetně uměle. Patří mezi ně fermentované mléčné výrobky a sýry, mastné ryby, ořechy, cereálie a byliny. Ale někdy korekce stravy pro tělo nestačí, takže otázka, jaký vápník může být opilý během těhotenství, se stává důležitou.

Kdy pít vápník během těhotenství, lékař rozhodne individuálně. Přijímání drog je povoleno od okamžiku plánování těhotenství a před narozením. Lékaři zpravidla dodržují systém předepisování léků od 20. týdne těhotenství a v případě rizikových faktorů by mělo být přijetí zahájeno od okamžiku těhotenství..

Odpověď na otázku, zda může být vápník těhotná, nemůže být univerzální pro všechny. O nutnosti používat přípravky vápníku během těhotenství rozhoduje lékař po vyšetření ženy a posouzení individuálních potřeb a rizik.

U žen, jejichž strava je dostatečně obohacena o tento prvek, nejsou přípravky s obsahem vápníku obvykle předepisovány. Pokud existuje riziko hypokalcémie (chronická onemocnění, poruchy trávení a absorpce, vícenásobné těhotenství), bude doporučen profylaktický příjem vápníku..

Předmětem diskuse jsou také diskuse o tom, který vápník je lepší - tabletovaný, práškový, jako součást komplexních vitamínů. Můžete se spolehnout na individuální preference, ale při rozhodování o tom, který vápník pít během těhotenství, byste měli vzít v úvahu několik faktorů:

 • Pokud je lék v práškové formě, existuje riziko chyby při výpočtu jeho dávky. Pokud tedy není možné pokaždé přesně změřit správné množství, měli byste si vybrat lékové formy.
 • Při užívání komplexních přípravků s vápníkem může být obsah tohoto prvku nižší než doporučený denní příjem. Pro kompenzaci této nevýhody je třeba užít několik tablet, a v tomto případě existuje možnost překročení přípustných dávek jiných stopových prvků.

Kalcemin je kombinovaný přípravek obsahující vápník, vitamín D a řadu dalších prvků (bór, měď, zinek, mangan), které jsou nezbytné pro těhotnou ženu během těhotenství. Je k dispozici v tabletách a užívá se dvakrát denně. Kalcemin se používá jak k prevenci, tak k doplnění stávajícího nedostatku vápníku.

Jak brát vápník během těhotenství závisí na konkrétním léku: někteří výrobci doporučují žvýkat nebo polykat tablety celé, jiní vytvářejí ve vodě rozpustné formy a práškové směsi lze často přidávat do hotových jídel nebo nápojů. Před použitím si přečtěte pokyny k danému léku.

Kalciové přípravky se zpravidla užívají s jídlem, např zvýšená produkce žaludeční šťávy příznivě ovlivňuje jeho vstřebávání. Hlavní věcí v režimu je pravidelnost. Pro rozvoj návyku a nevynechání dávky se doporučuje užívat přípravky vápníku ve stejnou denní dobu.

Vápník: norma a vlastnosti přijetí ve druhém trimestru

K úplnému nitroděložnímu vývoji jsou zapotřebí „stavební materiály“ - vitamíny, mikroelementy. Nejdůležitější „cihlou“ je vápník (Ca). Od samého okamžiku početí mu byla přidělena hlavní role, ale jeho význam roste - denní hladina vápníku pro těhotné ženy ve 2. trimestru stoupá. Důvodem je aktivní vývoj dítěte. Nedostatek mikronutrientů vede ke vzniku patologií v drobenkách a negativně ovlivňuje zdravotní stav matky. Jak zjistit, zda je dostatek vápníku? Z jakých produktů to mohu získat??

Role prvku trasování

Vápník (Ca) je důležitý pro těhotné ženy ve všech trimestrech. Zvláštní role mu však byla přidělena v polovině těhotenství, kdy se plod aktivně vyvíjí a roste. Důležitost prvku pro dítě je určena jeho funkcemi:

 • tvoří muskuloskeletální systém;
 • odpovědný za vidění a další receptory;
 • podporuje tvorbu nervových buněk;
 • zodpovědný za budoucí drobky inteligence a paměť.

Látka má klíčovou roli v těle matky. Stopový prvek se podílí na přenosu nervových impulzů. Pokud je tento proces přerušen, nastávající matka se seznámí s neuralgickými patologiemi. Při dostatečné koncentraci se těhotná žena může vyhnout takovým potížím, jako je konvulzivní kontrakce končetin, děložní hypertonie.

Prvek se aktivně podílí na procesu koagulace krve. Tím se snižuje pravděpodobnost krvácení. S dostatkem Ca se zlepšuje průtok krve. Výsledkem je, že dítě přijímá všechny potřebné látky rychleji, zlepšuje se blaho matky.

Normy pro 2. trimestr

Denní dávka důležitého stopového prvku pro nastávající matky překračuje normální hodnotu pro ženy, které nejsou na svém místě. Vápník potřebují dva - máma a dítě. Při přenášení dítěte se aktivují funkce odpovědné za maximální absorpci živin. Ca, který prochází zažívacím traktem, je absorbován mnohem lépe než před početí. Prostřednictvím uteroplacentálního krevního toku prvek vstupuje do dítěte.

Na začátku těhotenství denně je vyžadováno 1,2 až 1,8 g stopového prvku. Kromě toho dítě bere jen 10 mg z nich. Od 12. týdne dochází k aktivnímu růstu plodu, tvorbě svalového a kostního aparátu, vývoji orgánů, systémů. Od tohoto období se výrazně zvyšuje potřeba „stavebního materiálu“. Ve druhém trimestru by měl plod dostat 300 mg důležitého prvku denně. Všechno ostatní jde k potřebám mámy. U vícečetných těhotenství se ukazatele zvyšují: je důležité poskytnout všem dětem správné množství mikroelementu.

Jak zjistit nedostatek

Nedostatek vápníku během těhotenství může vést k negativním důsledkům. Je důležité ji včas identifikovat a podniknout nezbytná opatření k odstranění hypokalcémie. Můžete mít podezření, že něco bylo špatně charakteristickými příznaky. Poté se poraďte s lékařem. Pouze analýza může přesně naznačit nedostatek.

Příznaky se objevují, když je koncentrace látky významně snížena. Máma si nemusí být vědoma problému. Laboratorní testy potřebné pro těhotné ženy pominou tento bod..

Příznaky nedostatku

Skutečnost, že vápník je přijímán v nedostatečném množství, může těhotná žena pochopit sama. Nedostatek je určován vzhledem, pohodou, náladou. Stojí za to se obávat, pokud:

 • Citlivost zubů se zvýšila. Při nedostatku stopových prvků se sklovina stává tenčí, objevuje se reakce na chlad / teplo. Často dochází ke kazu.
 • Krvácení z dásní. Krev se objevuje během ústní hygieny, po požití pevnými potravinami a dokonce i v klidu.
 • Pocit únavy neodchází. I po spánku se maminka necítí odpočinutá. Nemůže se soustředit, objeví se zapomnětlivost.
 • Často se nálada mění. Podrážděnost bez důvodu, spontánní výkyvy nálad, slza brání tomu, aby si člověk plně užíval „zajímavé“ pozice. Špatné emoční pozadí vyvolává problémy se spánkem.
 • Dochází k „padání vlasů“. Vlasy ztenčují, kadeře jsou křehké, neživé.
 • Zahoďte si nehty. Zjemní, rozbijí se, ztratí zdravou barvu. Viditelné podélné čáry na desce.
 • Objeví se bolest v pánevních kostech. Bolest, bolestivý pocit může přecházet do páteře.
 • Dotyčné křeče končetin. V noci se často vyskytuje nepohodlí lýtkových svalů. Vaše prsty mohou otupit.
 • Ruce / nohy jsou stále studené. Chilly i v teplé místnosti.

Co jiného hledat

Tlukot srdce se stává nepravidelným. Porucha je pociťována i po menší fyzické námaze, stresu.

Vyskytují se časté zlomeniny. Kosti jsou křehké, což vede k osteoporóze.

Týká se neustálého nachlazení, akutních infekcí dýchacích cest. Porucha metabolismu vápníku vede ke snížení ochranných funkcí. Neexistují žádné překážky pro viry.

Akutní nedostatek důležitého stopového prvku vyvolává děložní krvácení. Vzhled špinění je příležitostí pro okamžitou lékařskou pomoc. Tento stav vyžaduje urgentní terapii..

Laboratorní metoda

Přesné stanovení hladiny vápníku pomáhá biochemické analýze krevní tekutiny. Je zahrnuta do seznamu požadovaných studií pro nastávající matky. Pokud existuje podezření na hypokalcemii, pak bude muset analýza zmizet. Přiřadí studijního porodníka-gynekologa. Na soukromé klinice můžete darovat krev a podle přání - jako kontrola. To dává smysl, když je narušeno nepříjemnými příznaky charakteristickými pro poruchu metabolismu vápníku..

Výlet do laboratoře nevyžaduje zvláštní výcvik. Ale je lepší to udělat na lačný žaludek. Pak získáte nejspolehlivější výsledky. Žilní krev bude muset být darována. Závěr z laboratoře je vidět po několika hodinách. Obvykle je získaná koncentrace Ca v plasmě a referenční hodnoty uvedeny v dekódování. To pomáhá pochopit, zda existuje odchylka a jak je významná..

Pokud se ukazatele mírně odchylují od přijatelných, nedělejte předčasné závěry. Musíte ukázat výsledek studie svému lékaři. Pouze odborník může identifikovat rizika a doporučit efektivní terapeutické metody.

Důsledky nedostatku

Pokud nastávající matka neobdrží mikroživiny, ovlivní to její pohodu a vzhled. Příznaky hypokalcemie způsobují nepohodlí. Kromě toho se může objevit řada zdravotních problémů:

 • alergie;
 • zánětlivý proces;
 • tlakové rázy.

Nedostatek Ca negativně ovlivňuje práci. Pokud v průběhu těhotenství matka ztratila méně důležitých látek, porod může být komplikovaný. Nedostatek prvku je příčinou slabých pokusů, bolesti, krvácení.

Rizika pro dítě

Nedostatek stopového prvku negativně ovlivňuje nitroděložní vývoj dítěte. Existuje riziko:

 • selhání mozku;
 • patologie krevního systému;
 • abnormality nervového systému.

Mnoho zdravotních problémů nenastává bezprostředně po narození, ale později. Dítě, které nedostalo Ca, je často diagnostikováno křivicí. To znamená, že v jeho kostře je mnoho defektů, které vznikly v důsledku nedostatku „stavebního materiálu“. Drobky s takovou diagnózou na začátku ztrácejí na váze. Později si začnou držet hlavy, později mají zuby. Děti mají problémy s procházením a chůzí. Jsou případy, kdy se u jednoročního dítěte objeví křivice a on přestane chodit. Toto onemocnění způsobuje neurologické problémy, hormonální poruchy. Tato nemoc je považována výhradně za dětinskou. Pokud ji však spustíte, budou důsledky patrné v dospělosti..

Doplnění normy výrobky

Nejjednodušší způsob, jak získat vápník, je upravit si stravu. Minerál je zcela absorbován z produktů. Rychle se dostane k dítěti. Hlavním zdrojem užitečného prvku je kyselé mléko. Při každodenní stravě by měla být přítomna ve velkém množství. Získat 1500 mg Ca, což je považováno za průměrnou normu, není tak snadné, zejména pokud je matka lhostejná k mléku. Chcete-li pokrýt potřebu, musíte vypít sklenici kefíru a stejné množství mléka denně, jíst 50 g tvrdého sýra, misku tvarohu, sklenici jogurtu.

Ne každý může do své stravy přidat kyselé mléčné výrobky. Překážkou jsou problémy s trávením, nesnášenlivost laktózy. Existují alternativní zdroje Ca. Například v produktech uvedených v tabulce je mnoho prvků..

RybaZeleninaOvoce / BobuleLuštěniny
- sardinka;
- treska
- brokolice;
- mrkev;
- celer;
- okurka
- lesní jahody;
- fíky;
- broskve;
- rybíz;
- oranžový
- hrách;
- fazole

Jak „uzavřít“ potřeby Ca pomocí produktů, byste měli zkontrolovat u svého lékaře. Řekne vám, jak získat co nejvíce z jídla a jíst jinak..

Dietní pravidla

Existuje mnoho produktů obsahujících vápník. Při sestavování stravy je však důležité znát určitá pravidla, jinak nebude stopový prvek absorbován v dostatečném množství:

 • Nemůžete solit potraviny bohaté na Ca. Blokuje to sodík a hořčík.
 • Pod zákazem je čaj, káva, kakao, soda. Tyto nápoje umývají Sa.
 • Zelenina a zelenina s vysokým obsahem kyseliny šťavelové by neměly být vyloučeny: řepa, špenát, šťovík.
 • Tabu pro obiloviny, považovaný za zdroj fytinu: krupice, ovesné vločky.

Je nutné se zaměřit na produkty obsahující fosfor, vitamin D. Tyto prvky přispívají k absorpci vápníku. Pokud však s nimi půjdete příliš daleko, účinek bude opačný..

Špatné návyky také způsobují snížení koncentrace důležitých minerálů. Alkoholické nápoje, kouření zabraňují úplnému vstřebávání Ca z potravin. Je lepší začít zdravý životní styl dlouho před početí.

Drogová terapie

Ne vždy lze problém s nedostatkem Ca vyřešit pomocí opravné stravy. Pokud se koncentrace důležité látky mírně sníží - upravte stravu. Ale když se stav budoucí matky nezmění - předepisují pilulky. Farmakologická činidla přicházejí k záchraně s významným nedostatkem Ca. Tablety musí být předepsány:

 • s nesnášenlivostí laktózy;
 • když existuje riziko křivice v drobkách;
 • s rizikem osteoporózy;
 • pokud je máma často nemocná;
 • když průjem často znepokojuje.

Léky obsahující vápník můžete užívat pouze podle pokynů lékaře. Studuje anamnézu, vyhodnocuje rizika - teprve potom píše předpis.

Jaké léky jsou předepsány

Pokud je nutné užít tablety, předepisuje gynekolog lék jedné ze skupin:

 • monopreparace;
 • léčiva obohacená jedním nebo dvěma vitamíny;
 • multivitaminové komplexy.

Režim dávkování, dávkování, doba trvání je stanovena lékařem. Musíte jasně dodržovat jeho doporučení, jinak můžete ublížit sobě i dítěti. Oprava terapie se provádí po výsledcích další analýzy. Průběh se zastaví, pokud koncentrace stopových prvků v plazmě dosáhne požadované úrovně, stav pacienta se zlepší.

Ne všechna léčiva obsahující vápník jsou povolena v „zajímavé poloze“. Existuje celá řada farmakologických látek, které jsou bezpečné. Častěji než ostatní:

Není možné určit, který lék je lepší. Nástroj je vybrán individuálně. Hodně záleží na citlivosti na složky, klinickém obrazu. Podle lékařů je v zimě lepší užívat kombinované přípravky s kombinací Ca + vitamínu D; v létě - monocalcium.

Při těžké hypokalcémii je nutná speciální terapie. Tablety s ostrým poškozením nepomohou. Pacient je hospitalizován. Vstřikuje se nedostatek stopového prvku. Takže se vstřebává co nejvíce, rychle se dostane do drobků. Pokud budete jednat bez prodlení, můžete se vyhnout komplikacím..

Kontraindikace

Tablety Ca nelze pít bez vědomí lékaře. Takže můžete ublížit dítěti. Existuje několik situací, kdy je užívání drog zakázáno:

 • hyperkalcemie;
 • tendence tvořit krevní sraženiny;
 • abnormality ledvin;
 • špatná krevní srážlivost;
 • hypervitaminóza D.

Ca z tablet se obvykle vstřebává normálně. Vedlejší účinky jsou způsobeny pouze předávkováním. Je však důležité vědět, jaké látky jsou ve složení komplexního léčiva. Zejména pokud existuje nesnášenlivost jakékoli farmakologické složky.

Nebezpečí nadměrné nabídky

Některé těhotné ženy si myslí, že vápník lze akumulovat „v rezervě“ a nekontrolovaně pít drogy. Nebezpečný je však i nadbytek látky. Pokud je příliš mnoho prvku, je uložen v placentě. Tyto vklady se nazývají kalcifikace. Brání živinám dosáhnout plodu. Výsledkem je intrauterinní patologie. Vklady jsou další zátěží pro ledviny mámy. Nadbytek stopových prvků může způsobit tvorbu kamenů, písku a další problémy močového systému.

Hypercalcemia vyvolává vývoj patologií lebečních kostí plodu. Pokud minerál přijde ve velkém množství, může se fontanel předčasně uzavřít. To vede k problémům při porodu: při průchodu porodním kanálem dochází k potížím a zvyšuje se riziko zranění. Komplexní porod může být fatální.

Aby nedošlo k vážným problémům spojeným s nedostatkem nebo nadbytkem Ca, je u těhotných žen sledován tento ukazatel - provádí se pravidelná analýza krevní tekutiny. Obzvláště důležité je sledovat koncentraci prvku v plazmě od druhé čtvrtiny těhotenství. Budoucí maminka musí poslouchat signály těla, včas se obrátit na specialistu a řídit se jeho pokyny. To je klíč k narození zdravých drobků.

Potřebuje těhotná žena vápník? Názor vědců.

Užívání vápníku, jakmile zjistíte těhotenství, je stejně běžné jako provádění ultrazvukového vyšetření. Každý o tom slyšel v kině, od přátel, každý čtený na internetu, v časopisech. Vápník však není tak jednoduchý. Nebude to fungovat, aniž by došlo na to, že si jen koupíme nějaké vápníkové přípravky a zapomene na jeho nezbytnost. Problém je v tom, že vápník není absorbován v anorganické formě, ale v tabletách se nachází v anorganické formě.

Okamžitě vás upozorním, článek je neobvyklý, je nepravděpodobné, že na internetu něco takového najdete. Skutečnosti, které zde cituji, jsou v rozporu s oficiální medicínou, ale každá je potvrzena výzkumem. Na konci článku uvidíte odkazy na zdroje s výzkumem světových vědců.

V tomto článku projdeme následující body:

 1. Je vápník potřebný během těhotenství: jaké procesy jsou zodpovědné za vápník
 2. Existuje vápník v mléce, tvarohu, sýru
 3. Je vápník dobrý ve vodě?
 4. Je vápník absorbován z tablet
 5. Jaká jídla narušují vstřebávání vápníku

Vápník je zodpovědný za 179 procesů v těle

Vápník není jen materiál, který tvoří lidskou kost: kostra, zuby, kosti a další. Vápník se podílí na velkém počtu procesů v těle, je známo přes 179 tělesných funkcí, za které je zodpovědný vápník, zejména:

 1. Vápník je jednou z hlavních signalizačních složek, které regulují intracelulární procesy..
 2. Buňka nemůže existovat bez vápníku. Penetrace do buněk aktivují ionty vápníku bioenergetické procesy, které zajišťují implementaci fyziologických funkcí buněk.
 3. Vápník reguluje permeabilitu buněk.

Proto je v buňkách vždy udržována nezbytná hladina vápníku a v případě potřeby je doplňována z kostí..

99% veškerého vápníku se nachází v kostní tkáni a 1% v buňkách a krevní plazmě. Ale přesně toto 1% má velký význam pro celý organismus a pro splnění všech funkcí.

Je zajímavé, že u dospělého je celé množství vápníku v těle přibližně 1 kg a 200 gramů.

 1. Vápník ovlivňuje fungování všech svalů člověka, bez něj, ani jeden sval jednoduše zmenší.
 2. Ovlivňuje funkci srdečního svalu a regulaci srdeční frekvence.
 3. Je to jeden z faktorů srážení krve. Zvyšuje účinek vitamínu K (protrombin), který je hlavním faktorem normální koagulace krve.
 4. Podílí se na tvorbě antialergické ochrany těla: vápník je součástí imunoglobulinů a specifických buněk, které blokují histaminové receptory.
 5. Inhibicí uvolňování histaminu vápník zmírňuje bolest a vykazuje protizánětlivý účinek. Ovlivňuje imunitní procesy (spolu s hořčíkem)
 6. Vápník normalizuje funkci endokrinních žláz, které se podílejí na trávení, syntéze slin, metabolismu tuků a energetickém metabolismu.
 7. Nedostatek vápníku v těle těhotné ženy zvyšuje riziko potratu a předčasného porodu, hypertenze a rozvoje dalších komplikací - eklampsie, poporodní krvácení atd..
 8. Vápník se podílí na přenosu nervových impulzů prostřednictvím aktivace enzymů podílejících se na syntéze neurotransmiterů (speciálních látek, bez nichž je přenos nervových impulsů nemožný). Vápník je tedy kontrolním prvkem „od hlavy k tělu“, je-li narušena kontrola, je narušena koordinovaná práce celého organismu..

Udržujte vápník po dobu dvou!

Kromě toho je během těhotenství vápník potřebný nejen pro vás, ale také pro vaše dítě. Potřeba tak zdvojnásobí.

Do třetího trimestru dostává dítě od své matky 19 gramů (nebo 260 miligramů) vápníku a 10 gramů (140 miligramů) fosforu denně (!).

Tělo celé matky je opět upraveno prostřednictvím hormonů (v tomto případě prolaktinu), aby absorbovaly co nejvíce vápníku z potravy.

Kromě toho se obsah vitamínu D v krvi zdvojnásobí, což také přispívá ke zvýšené absorpci vápníku ve střevě a absorpci vápníku placentou..

To je důvod, proč by žena měla během těhotenství zdvojnásobit příjem vápníku, takže to stačí pro dva.

Jak pochopit, že vápník nestačí?

Pokud máte ve třetím trimestru nebo i dříve, máte příznaky, jako například:

 1. bolest v kostech a kloubech
 2. demineralizace zubní skloviny, když se sklovina stane velmi citlivou;
 3. křeče nohou v noci

Z zachit - jíte příliš málo vápníku s jídlem. Nebo svazek, který používáte, není správně stráven.

Zdálo by se, proč bolí kosti a zuby - je to pochopitelné, ale co s tím souvisí svaly a křeče?

Křeče mohou být způsobeny mnoha faktory: nedostatek stopových prvků, vitamíny D a B6, anemie z nedostatku železa se často stává predispozičním faktorem.

Ale hlavní příčinou je nedostatek vápníku..

Nyní se podívejme, kde můžeme získat vápník pro dva, které zdroje nám mohou poskytnout vápník dostatečně, a to i tak, že se vápník absorbuje.

Je v mléce vápník?

Jakmile začneme hovořit o vápníku najednou, vše od lékaře po dítě, začne mluvit o tom, že v mléce, tvarohu, sýru, kefíru, zakysané smetaně a dalších mléčných výrobcích je hodně vápníku..

Až donedávna jsem si také myslel, ale to se, bohužel, již mnohokrát prokázalo:

 1. Mléko (kráva nebo koza) - odstraňuje vápník
 2. Mléko (kráva nebo koza) - není dobré pro lidi
 3. Mléko (kráva nebo koza) - je nebezpečné pro dítě prvního roku života
 4. Mléko (kráva nebo koza) je příčinou vývoje některých nemocí

Předtím, než jsem učinil taková prohlášení, jak jsem řekl, jsem na toto téma přišel velmi podrobně, přečetl jsem spoustu studií, knih, projevů světových vědců - zástupců tradiční medicíny, biochemiků, přírodních vědců a dokonce i odborníků na surové potraviny..

Pochopením toho, jak revoluční jsou zde uvedené závěry, doslova potvrzuji každé slovo, které se vyslovuje, s odkazem na skutečný výzkum.

Na konci článku můžete zobrazit všechny odkazy na zdroje..

Pasterizované mléko obsahuje vápno

Nejprve tedy pijeme pasterizované mléko s plnou jistotou, že se vyrovnáme s nedostatkem vápníku.

Avšak během pasterizace přechází organické vápník v mléce a mléčných výrobcích, a ve skutečnosti je toho hodně, do anorganického - vápna.

Protože pasterizace není nic jiného než proces jednorázového zahřívání tekutých produktů nebo látek při různých teplotách.

Anorganický vápník vypadá, jak vidíte ve své konvici - je to vápno, povlak, který zakrývá dno konvice.

Anorganický vápník nemůže být absorbován do těla, „ožít“ a začít budovat vaše buňky.

Jediné, co může udělat, je dát mu zpět do kloubů (a pak bolest, když se objeví chůzi nebo křupání); v cévách se nejčastěji mohou objevit oční cévy a poté se mohou objevit katarakty; precipitovat a vést k tvorbě kamenů v ledvinách a slinivce břišní.

Když vaří, kravské mléko mění své chemické vlastnosti -
tvoří fosforečnan vápenatý, který
prakticky nerozpustný a má alkalickou reakci.

Z tohoto důvodu se v různých oblastech vysráží.
organismu, ale nejčastěji tvoří fosfátové kameny
v ledvinách a slinivce břišní. [1]

Akademik N.G. Přátelé

Mléko odstraňuje vápník z kostí

Kromě toho mléčná bílkovina vytváří acidickou krevní rovnováhu a za účelem její neutralizace a rovnováhy v těle je vápník nucen odstraňovat z kostí (alkálie). Tady je takový paradox.

A čím více jíme mléčné výrobky, tím více ztrácíme vápník z kostí.

Vědci prokázali, že jakékoli jídlo, které vyžaduje silně kyselé prostředí v žaludku, bude „uhaseno“ (neutralizováno) vápníkem..

To se týká především živočišných bílkovin v mléce, mléčných výrobcích, masu, drůbeži, rybách, vejcích.

Všechny tyto produkty, tak či onak, nás připraví o vápník, pokud budeme jíst současně potraviny bohaté na vápník, pak tělo nejprve vezme vápník z jídla a poté z naší kostní tkáně.

Studie a vědci, kteří to potvrzují:

Walter Veit, profesor zoologie [2]

Yuri Frolov, biolog, surový lékař [3]

Marva Ohanyan, praktická lékařka, kandidát biochemických věd [4]

Michael Gregor, terapeut, profesor [5]

Výzkum [6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18]

Proto je mléko spojeno s tak nebezpečným onemocněním, jako je osteoporóza (snížení hustoty kostí).

Protože při požití živočišných bílkovin v potravinách, zejména s mlékem a mléčnými výrobky, se vápník vymývá z kostí. Četné studie dokazují, že při konzumaci masa, mléka, vajec, jen ztratíme vápník v moči.

"Osteoporóza je důsledkem velkého obsahu."
množství bílkovin živočišného původu ve stravě "

Výsledky výzkumu publikované v Science 1986

Výsledky výzkumu, University of California:
„U žen, které dostávají bílkoviny z mléka nebo živočišných bílkovin,
Byly nalezeny 3krát více případů
onemocnění osteoporózy (sušení kostí),
než ti, kteří získávají bílkoviny z rostlinných potravin. “

Národní ústav zdraví, University of California,
výsledky studie tištěné v American Journal of Clinical Nutrition 2001

Ukazuje se, že mléko nejen nepřidává vápník těm, kteří ho mají, ale také zdravým!

Je ve vodě vápník?

Voda pro nás nemůže sloužit jako zdroj vápníku, naopak voda, která neobsahuje vápník, je považována za užitečnou.

Při nákupu balené vody jste pravděpodobně viděli takový ukazatel jako „celková mineralizace“, tj. Celkový počet různých minerálů v této vodě. Může se lišit od 80 do 240, tento ukazatel je určen státními standardy v každé zemi.

Studie však ukázaly, že nejdůležitějším faktorem ve vodě, který může zničit naše zdraví nebo přinést štěstí a dlouhověkost, není ani parametr celkové mineralizace vody, ale obsah anorganických solí vápníku ve vodě.

Tam, kde je ve vodě hodně vápníku, jsou životy lidí krátké a plné různých nemocí. V průběhu výzkumu byly porovnány řeky, jejichž vody mají stejnou celkovou mineralizaci, ale složení minerálů je odlišné. A tam, kde bylo hodně vápníku, voda se nehojila, naopak ničila.

Tam, kde řeky obsahují 10-18 mg / l vápníku, byl pozorován největší počet stoletců: ve vodách Bajkal je tento ukazatel 15, v řece Jakutsk Indigirka - pouze 10, ve vodách léčivých pramenů Zolotushny a Zmeinoy 12-18 mg / l.

"Řeknu to v Abcházii, v Dagestanu a v Náhorním Karabachu.",
a později se ukázalo, že jak v Jakutsku, tak v některých
oblasti severního Kavkazu a v Nakhchivanské republice,
Obecně platí, že tam bylo mnoho stoletců,
přírodní voda měla jeden společný atribut -
byla měkká, obsah iontů vápníku
hodí se do velmi úzkého rozmezí - od 8 do 20 mg / l.

A kde byl obsah vápníku menší nebo větší, než je uvedeno
nad intervalem - tam se počet stoletců prudce snížil “[1]

Proto při výběru vody je třeba se podívat, kde se vápník nachází nejméně, až do 20 mg / l.

Přípravky na bázi vápníku

Vědci nedávno prokázali nepoužitelnost léků obsahujících vápník ze stejného důvodu - anorganický vápník je ve složení tablet, z nichž většina se vylučuje střevy, a některé se usazují v močovém systému..

"Vzhledem k nízké schopnosti asimilovat."
anorganické soli, z 1. tablety anorganického vápníku,
například uhličitan vápenatý, absorbuje se pouze 10 až 15% “[19]

Gromova O. A., publikace „Doctor“, červenec 2013

Lze tedy dospět pouze k jednomu závěru - všechny výrobky, které prošly tepelným zpracováním, nemohou obsahovat „živý“ organický vápník, což se týká především mléka, mléčných výrobků, jakož i vařené, smažené zeleniny a smažených ořechů.

A za druhé, anorganický vápník se nachází v půdě a vodě, která není absorbována lidmi, a především musí být zpracována rostlinami.

Anorganický vápník mohou převádět pouze rostliny

Je zajištěno, že osoba přijímající anorganické minerály je nemůže přeměnit na organické minerály pomocí vody a energie slunce, jako rostliny.

Přirozeně se tedy předpokládá, že rostlina přes kořenový systém spolu s vodou přijímá minerály, soli a přeměňuje je na organické sloučeniny v průběhu fotosyntézy, a to vše se děje také s vápníkem.

"Zelené rostliny - autotrofy.".

V procesu výživy vzduchu absorbují rostliny
anorganické látky a využívající světelnou energii
a chlorofyl tvoří organickou hmotu.

Organismy schopné samy syntetizovat
organická hmota z anorganických látek, zvaná samozásobení
nebo autotrofní (z řeckého. autos - „sám“, trofej - „výživa“).

Všechna zvířata, houby, většina bakterií a
lidé jsou heterotrofy.

Živí se připravenou organickou hmotou.,
vytvořené autotrofy - zelené rostliny “

Rostliny tedy odebírají vápník z půdy, přeměňují anorganický na organický „živý“ vápník. Stěny rostlin, stonky, listy obsahují vápník ve stejné formě, kterou mohou zvířata a lidé absorbovat. Proto musíme hledat vápník v rostlinné formě: v ořechech, bylinách, sazenicích.

Uváděl jsem všechny rostlinné zdroje vápníku v samostatném článku - zde.

Existují informace o tom, kolik a v jakých potravinách je vápník obsažen, a navíc jsou uvedeny recepty na jídla bohatá na vápník..

Nyní se podívejme na faktory, které odstraňují vápník nebo brání našemu tělu vstřebávat ho..

Co zabraňuje absorpci vápníku?

Existuje řada potravin / nápojů / sloučenin, které také zabrání tělu vstřebávat vápník..

Zaprvé, potraviny bohaté na živočišné bílkoviny.

Pokaždé, když jíme maso, drůbež, ryby, vejce, sýry, mléko - odstraňujeme vápník z kostí a zubů, abychom obnovili kyselé prostředí v těle.

Kromě proteinů živočišného původu je tělo „okyseleno“ takovými výživovými doplňky, jako je kyselina fosforečná nebo „regulátor kyselosti E338“..

Kyselina fosforečná se velmi často používá v potravinářském průmyslu, téměř v každém produktu. Zejména v sycených nápojích, zejména v Coca-Cole.

Přidává se při výrobě syrových uzených uzenin, šunky, konzervovaného zboží, sýrů, tavených sýrů, prášků - prášek do pečiva pro cukrářský průmysl, a proto se také dostává do koláčů, sušenek, koláčů.

Používají se při výrobě cukru, při výrobě zeleninových šťáv - k zachování barvy, suchá zelenina, která se dostane do koření, je s tím blanched, rychlé jsou polévky; zpracovávají s ním ryby - ke zvýšení trvanlivosti, odstranění rybího pachu, ze stejného důvodu, který přidávají do dechu a koření na smažení ryb.

Mechanismus vylučování vápníku je přesně stejný - zvyšuje se kyselost v žaludku - vylučuje se vápník, aby neutralizoval.

Vysoký příjem soli narušuje absorpci vápníku

Odstraňuje vápník a sůl, kterou jíme (chlorid sodný nebo chlorid sodný)

"Vědci z University of Alberta v Kanadě."
provedli laboratorní experimenty a zjistili,
že lidské tělo reguluje obsah soli
(chlorid sodný) a vápník za použití stejného mechanismu.

Proto, pokud člověk konzumuje hodně soli,
jeho tělo je nuceno vylučovat to ledvinami močí,
as ním vápník.
Fyziologická norma pro jednu osobu je 5 gramů soli denně. “

Jedinou náhražkou stolní soli může být skutečná himalájská růžová sůl. Kromě vápníku obsahuje více než 50 stopových prvků, včetně zinku, chrómu, hořčíku, mědi, draslíku a dalších prvků.

Odstraňuje vápník a cukr

Pravděpodobně jste již od dětství slyšeli, že cukr poškozuje zuby, odstraňuje vápník ze zubů. Zuby jsou ve skutečnosti stejnou kostní tkání. A zde je několik reakcí, o kterých musíme vědět..

Když jíme sladkosti, sladkosti, čokolády, cukr se ukládá na zuby, vytváří plak, dostává se do mikrotrhlin na zubní sklovině a vytváří velmi příznivé prostředí pro růst bakterií, jen „sladký život“. Bakterie, jako ty a já, opravdu jako cukr.

Chcete-li zastavit tuto reakci, musíte buď sníst méně cukru, nebo ihned po sladké zuby vyčistit zuby.

I když jste snědli přírodní „správné“ cukry: marshmallows, sušené ovoce - data, sušené meruňky atd., Musíte ze zubů okamžitě odstranit ze zubů lepkavou sladkou vrstvu.

Je to však jednoduchá a řekněme povrchní reakce, ale existuje hluboký vnitřní mechanismus, díky němuž vápník neabsorbuje naše tělo spolu s cukrem..

Poměr fosforu a vápníku v těle

Potravinový cukr ovlivňuje změny v poměru fosforu a vápníku v krvi, nejčastěji hladina vápníku stoupá, zatímco hladina fosforu klesá. Rovnováha je narušena a poměr mezi vápníkem a fosforem je nadále nesprávný po více než 48 hodin. Z tohoto důvodu nemůže být vápník absorbován, protože poměr vápníku k fosforu by měl být striktně 2,5: 1, pokud je obsah znatelně větší než tyto "dávky", pak další vápník jednoduše nebude použit a absorbován tělem.

Vápník bude opět vylučován buď močí, nebo se vápník tvoří docela husté usazeniny v měkkých tkáních..

Příjem vápníku může být dostatečný, ale pokud vápník přichází s cukrem, bude k ničemu..

Zdůrazňuji, že mluvíme o potravinářském cukru prodávaném v obchodě, tj. O cukru, který prošel vážným zpracováním. Všechny cukry obsažené v ovoci, některé zelenině jsou určitě zdravé a nezpůsobují nevyváženost uvnitř těla.

Cukr, který jíme a který se přidává do všech produktů od cukrovinek po kečupy a konzervované potraviny, je škodlivý umělý produkt. Blog obsahuje samostatný a velmi podrobný článek o cukru a mechanismu jeho účinku na lidské tělo - můžete si ho přečíst zde: „Je cukr zdraví škodlivý“.

Nedostatek vitamínu D

Předpokladem pro vstřebávání vápníku je přítomnost vitamínu D v těle. Pokud koncentrace vápníku v krvi klesne, vstoupí malé množství parathormonu, stimuluje produkci vitamínu D v ledvinách a následně stimuluje buňky střevní sliznice tím, že absorbuje více vápníku a fosfátů do krve. Na druhé straně ledviny začnou intenzivně zadržovat vápník a nevylučují ho močí..

Abychom měli vždy dostatek vitamínu D, je důležité trávit každý den 15–20 minut na slunci. Údaje imunologů mě zajímají - faktem je, že podle posledních studií v Petrohradě jsou ročně jen 3 slunečné měsíce. Je to příliš málo!

Pokud má vaše město také málo slunce, musíte se někam v létě dostat někam ven. Zejména během těhotenství zkuste strávit víkend mimo město, v jiném městě. I když nemůžete neustále cestovat do „teplých zemí“, najdete slunnou louku i doma. Je to důležité a velmi důležité pro vás a vaše dítě..

ZJIŠTĚNÍ:

Drahé matky, stručně shrnu všechno, co se říká:

 1. Naše tělo potřebuje vápník jako vzduch, zejména během těhotenství..
 2. Vápník je zodpovědný za 179 reakcí v našem těle.
 3. Anorganický vápník - náš organismus neabsorbován.
 4. Anorganický vápník se nachází v pasterovaném mléce, sýrech, tvarohu, zakysané smetaně, vodovodní vodě a vápenatých přípravcích.
 5. Mléko podporuje vylučování vápníku
 6. Vápník se vylučuje nebo narušuje vstřebávání: bílkovin živočišného původu: mléko a mléčné výrobky, maso, ryby, kuře; kyselina ortofosforečná; s ol; s ahar; nedostatek vitamínu D
 7. Pouze rostliny mohou přeměnit vápník na organickou formu, která je pro člověka snadno stravitelná..

V druhé části článku si povíme o nejlepších zdrojích vápníku, o tom, jak je používat, v jakých kombinacích, o tom, jaký je denní příjem vápníku během těhotenství a co musíte jíst, abyste to nahradili..

Který vápník se nejlépe užívá během těhotenství, přípravky obsahující Ca

Během těhotenství, nastávající matka dává hodně tělesných zdrojů na vývoj dítěte. A pokud nenaplníte rezervy v těle ženy, její stav se znatelně zhorší: stav zubů a kostní tkáně se zhoršuje. Proto správná rovnováha minerálů, vitamínů je klíčem ke zdraví novorozence a matky. Jedním z hlavních „stavebních kamenů“ konstrukce plodu je vápník během těhotenství..

Vápník pro těhotné ženy je základním prvkem. Vytváří muskuloskeletální systém a pomáhá při nepřetržité práci nervového systému těhotné ženy.

Jak se projevuje nedostatek vápníku?

Nedostatek tohoto minerálu v těle těhotných žen se projeví. V zásadě je problém akutní v posledních týdnech před porodem. Jsou identifikovány následující faktory:

 • imunita matky klesá;
 • stav zubů se zhoršuje, včetně zubního kazu;
 • zvyšuje se citlivost;
 • objevují se alergické reakce;
 • kůže je suchá a šupinatá;
 • skáče krevní tlak;
 • objeví se bolest v kostech;
 • objevují se zimnice a slabost;
 • diagnostikována špatná krevní srážlivost;
 • stav vlasů se zhoršuje až do vypadávání vlasů;
 • křeče v nohou;
 • končetiny znecitliví;
 • stav nehtů se zhoršuje;
 • není nálada, je podrážděnost;
 • ve vlasech působí pot a mazové žlázy.

Všechny minerály potřebné k vytvoření člověka přecházejí z matky na dítě, a proto pokud těhotná žena nenaplní zásoby minerálů, může těhotenství vést k osteoporóze (onemocnění zahrnující křehkost kostí). V případě nedostatku trpí dítě. Dítě bude mít problémy s lebkou, kostmi, krevním oběhem, nervovým systémem a křivicí, které mohou pronásledovat. Po narození dítě nebude přibývat na váze.

Jaká je role vápníku

Role minerálů v životě je skvělá. Hmotnost stopových prvků je 2% z celkové hmotnosti člověka. Vápník je všude: v zubech, kostech, vlasech, nehtech, chrupavce. Pomáhá matce během těhotenství, protože čím větší břicho, tím větší zátěž na páteř. Tento makrobunka vykonává velké množství funkcí, včetně:

 • řízení všech metabolických procesů;
 • krevní srážlivost (to je důležitý bod, protože během porodu těhotná žena neztratí hodně krve);
 • optimalizace svalů;
 • metabolická pomoc;
 • signalizace nervových buněk.
Každý člověk potřebuje minerály, ale zejména pro těhotné ženy, protože se jedná o nepostradatelný stavební materiál pro tělo.

Denní potřeba vápníku

Vápník během těhotenství by se měl zvýšit o dva. Denní denní dávka pro nastávající matku je 1,5 g stopového prvku. Faktem je, že můžete brát minerální látky najednou pouze 0,5 g, takže těhotné ženy distribuují dávku třikrát.

V prvních měsících dítě spotřebuje pouze 10 mg denně, ale dávka se postupně zvyšuje a již před narozením dosahuje ve třetím trimestru těhotenství (30–36 týdnů) 250 až 300 mg vápníku denně..

Je důležité si uvědomit, že tento prvek by neměl být v těle těhotné ženy nadměrný. Všechno by mělo být s mírou. Ale v moderním světě nestačí, aby maminky jíst tento mikroelement, důvod spočívá ve špatné výživě.

Je třeba poznamenat, že v krvi by měl být obsah minerálů v množství 2,15 až 2,5 mmol / l.

Aby nedošlo k poškození těla těhotné ženy a dítěte, je vhodné navštívit lékaře, aby předepsal správnou stravu a předepsal pilulky. Neužívejte léky s minerální látkou pro prevenci, protože to může poškodit ledviny matky.

Žena potřebuje minerál po porodu, protože kojení tyto látky také odebírá, takže po těhotenství nemusíte relaxovat a házet správnou výživu..

Pokud se stav matkových zubů a vlasů po porodu nezhoršil a dítě nemá vrozenou křivku, pak během těhotenství stačilo minerál.

Vápník v rezervě

Mnoho těhotných žen se obává nedostatku makronutrientu a jsou zajištěny, čímž se zvyšuje dávka. To však vede ke špatným důsledkům..
K předávkování minerálem v těle dochází v důsledku velkého příjmu léčiva najednou nebo dlouhodobého užívání.
Příznaky předávkování:

 • zácpa;
 • přetrvávající nevolnost;
 • zvýšený reflex roubíku;
 • nezničitelný žízeň.

Důsledky přebytku minerálu:

 • gastritida, vyvíjející se na žaludeční vředy a dvanáctníkové vředy;
 • dna;
 • nemoc štítné žlázy;
 • kameny v ledvinách;
 • snížená absorpce hořčíku v těle;
 • nadměrné srážení krve;
 • porušení normálního srdečního rytmu (angina pectoris);
 • nedostatek tónu hladkého svalstva;
 • stagnace makroprvků v tkáních a orgánech.

Předávkování minerálem navíc způsobí potíže při porodu. Protože v důsledku nadměrného množství mikroelementů se fontanel dítěte předčasně uzavře a kosti ztvrdnou a nedovolí dítěti normálně procházet kanály matky. Děloha se nebude moci dostatečně otevřít pro průchod novorozence.

Pokud se objeví příznaky, musíte navštívit lékaře. Přebytek vápníku je vyřešen obnovením rovnováhy voda-elektrolyt. Za tímto účelem jsou předepisována diuretika, která odstraňují přebytečné látky z těla, ale předtím stojí za to provést testy, které potvrdí zvýšené množství minerálů v krvi.

Diagnóza hypokalcemie

Pro zjištění množství minerálů v těle těhotné ženy je vhodné podstoupit kompletní biologický krevní test. Za tímto účelem darujte žilní krev. Před analýzou je zakázáno jíst kořeněná, solená a tučná jídla a užívat léky několik dní. Pokud však přestávka v užívání drog není možná, stojí za to informovat ošetřujícího lékaře a personál odebírající krev.

Během těhotenství se analýza provádí opakovaně. A pokud lékař nepředepisuje léky minerálem, je jeho hladina v krvi normální a léky nejsou nutné..
Na základě informací z biologického krevního testu vám lékař předepíše potřebné léky a dietu. Je důležité mluvit se svým lékařem a konzultovat s ním ve všech záležitostech.

Jak jíst s nedostatkem vápníku

Je možné vyhnout se použití vápníkových přípravků, které mohou být zdraví škodlivé, protože v těhotných výrobcích je vápník. Za to stojí za to získat potřebnou zásobu stopových prvků ze spotřebovaného jídla. To je výhodnější, protože vápník je lépe absorbován z potravin. Jaká jídla obsahují těhotný vápník? Zdrojem vápníku mohou být živočišná i rostlinná strava..

Lídrem v krmivu pro zvířata je tvrdý sýr. 100 g sýra představuje 1 g vápníku. V kravském mléce - 0,2 g prvku, v kozím mléce více - 0,4 g, ale jeho získání je docela obtížné. V domácím tvarohu je 0,3 g minerální hmoty na 100 g. Obyvatelé moře jsou také „správci“ vápníku. Vedoucími rybami jsou sardinky (0,24 g / 100 g), losos (0,15 g / 100 g), krevety (0,13 g / 100 g).

Během těhotenství existuje také vápník získaný z rostlin. Za zmínku stojí sezamový a sezamový olej obsahující 0,9 g vápníku na 100 g, více je k dispozici v máku (1,5 g), ale dnes je obtížné tento produkt získat. Mnoho vápníku se nachází v luštěninách, ořechech, zelené zelenině, tomelech (0,13 g), ovoci. Mezi zeleninu lze rozlišit zelí (0,1 g), celer (0,24 g), okurky, brokolici a mrkev (0,5 g). Z luštěnin - fazole (0,15 g), hrách (0,89 g). Ovoce - pomeranče, rybíz, jahody, fíky (0,15 g) a broskve. Ořechy - lískové ořechy (0,2 g) a mandle (0,3).

Velké množství vápníku se nachází v kopřivách a plantain 0,7 g, respektive 0,4 g. A vůdci jsou sušená pikantní (2,2 g), kopr (1,8 g) a oregano (1,6 g).
Nejoblíbenějším zdrojem vápníku jsou fermentované mléčné výrobky. To je vysvětleno skutečností, že stopové prvky jsou lépe vstřebávány díky vitaminu D.
Je důležité sledovat datum exspirace produktu. Jinak si můžete vyzvednout střevní choroby.

Co brání a pomáhá vstřebávání vápníku z potravin

Je třeba objasnit, že výše uvedené údaje jsou nepřesné, protože tělo nebere veškerý vápník. Například dospělý dostane pouze 15% mikroelementů z kravského mléka, když dítě obdrží 50%. Důvodem je životní styl. Existují faktory, které narušují vstřebávání minerálů a pomáhají mu při absorpci..

Faktory, které narušují vstřebávání vápníku do těla, jsou následující:

 • sladká perlivá voda, sladkosti;
 • potraviny s vysokým obsahem hořčíku, železa, zinku a fosforu;
 • nadbytek nebo nedostatek tuku by měl být poměr vápníku k tuku 1: 100;
 • alkohol, nikotin a energie;
 • kakao, káva, čaj, čokoláda;
 • potraviny s vysokým obsahem kyseliny šťavelové (šťovík, řepa, špenát, rebarbora);
 • Bílý chléb;
 • ovesné vločky a krupice kvůli obsahu fytinu.

Tento stopový prvek je lépe absorbován v blízkosti vitamínu D a fosforu. Proto je během těhotenství:

 • chodit více na slunci, v tomto případě samotné tělo produkuje vitamín D;
 • jíst ryby a rybí játra;
 • dělat lehké cvičení;
 • konzumují fermentované mléčné výrobky, protože obsahují laktózu, což pomáhá při přijímání mikroelementu v těle;
 • jíst cibuli a česnek, obsahují síru, která také pomáhá vstřebávání.

Po všech tipech můžete maximalizovat příjem minerálů v těle během těhotenství. Ale jsou chvíle, kdy asimilace závisí na fyziologii člověka, například křehké blondýnky jsou náchylné k osteoporóze..

Vápníková skupina

Pokud spotřeba minerálních produktů nestačí, použijí se minerální přípravky. Jsou rozděleny do tří typů.

Monopreparáty obsahující pouze vápenaté soli

Soli vápníku jsou: uhličitan (roztok obsahuje 40% tohoto minerálu, tj. 1 g látky, 0,4 g stopového prvku), citrát (21% tohoto stopového prvku), glukonát (9%), laktát (13%).

Více populární, jak byste mohli hádat, jsou uhličitan a citrát. Citrát však minerál vstřebává trávicím systémem, a proto je běžnější u žen během těhotenství. Je to vědecky prokázané..

Zatímco vezmeme citrát, množství minerálu v těle dosáhne vrcholu. A pro lidi, kteří jsou náchylní k ledvinovým kamenům, má tato sůl další výhodu - pokud se močí, tento stopový prvek se eliminuje na minimum. Kromě toho podporuje alkalizaci moči, což snižuje riziko ledvinových kamenů.

Uhličitan ve velkém množství snižuje hladinu kyselosti žaludeční šťávy. To způsobuje zažívací potíže, jako je zácpa nebo nadýmání. Proto, abyste předešli problémům, musíte pít lék s uhličitanovými citrusovými šťávami, protože naopak zvyšují kyselost.

Příklady předepsaných léčiv: Calcium Sandoz Forte (0,5 g); Glukonát vápenatý (0,5 g); Citrát vápenatý (0,5 g).

Přípravky, které obsahují kombinaci minerálních solí a vitamínů D nebo C

Jedná se o léky, které kromě minerálních solí obsahují jiné látky.

K dispozici jsou následující léky:

 • Vitrum-vápník-D3, zelené tablety by se měly umýt kyselými nápoji, protože se skládají z uhličitanu, vitamín D3 je v ceně.
 • Calcium D3 Nycomed - žvýkací tablety bez zjevných vedlejších účinků, sestávající z uhličitanu a vitamínu D3.
 • Vápník D3 Nycomed Forte, liší se pouze ve velkém množství vitamínu D3 v tabletách.
 • Kalcemin, předepsán až po 20 týdnech těhotenství.
 • Calcemin Advance se vyznačuje velkým množstvím uhličitanu, proto jsou podle lékařského svědectví předepsána ženám s velkým nedostatkem tohoto minerálu.

Multivitaminové komplexy

Kompozice obsahuje vitamin D3 a minerální soli.

Tělo v podstatě bere takové léky snadno. Existují však případy, kdy drogy negativně ovlivňují trávicí systém těhotné ženy, což způsobuje zácpu, nevolnost a nadýmání..

Je nutné oddělit části tohoto mikroelementu a pamatovat na to, že normou vápníku pro těhotné ženy je maximálně 1,5 g a 600 IU vitamínu D denně..

Články O Neplodnosti