Hlavní Neplodnost

Jak pít dítě s umělým krmením?

K dnešnímu dni, otázky: "Musím zalévat dítě vodou, pokud je kojeno?" a „Kdy, kolik a jak dát dětem vodu?“ více se obávají mladých rodičů než kojení.

Zmatenost rodičů s těmito otázkami souvisí se skutečností, že Světová zdravotnická organizace přijala před 20 lety prohlášení, které podrobně popisuje zásady úspěšného kojení dětí a dává doporučení: „Novorozeným dětem by nemělo být podáváno žádné jiné jídlo nebo pití než mateřské mléko, s výjimkou případů kvůli zdravotním stavům “.

Na základě tohoto doporučení je mnoho pediatrů nesprávně interpretováno a tvrdí, že kojící děti nepotřebují další příjem vody. Ve skutečnosti je novorozenec považován za mladého až 4 týdny a potom by už měl pít vodu.

Dítě potřebuje vodu již v prvních hodinách po narození, ale pokud novorozencům nabídnete vodu okamžitě, naplní se tím jeho drobný žaludek a už nebude sát matce na prsou. Čím méně novorozenec saje matčina prsa, tím horší mléko je produkováno matkou. Doporučení WHO by proto měla dodržovat pouze kojící ženy trpící nedostatkem mateřského mléka.

Pokud má kojící matka dostatek mléka, musíte mezi jídly nabídnout dětskou vodu. Děti starší než 1 měsíc v letním vedru potřebují pájení, suchý vzduch v bytě a nemoci, které jsou u dítěte doprovázeny zvýšením tělesné teploty. Pokud dítě saje dobře a cítí se skvěle, pak násilím, aby zdravé dítě pilo vodu, by samozřejmě nemělo.

Když se objeví první známky dehydratace, je třeba dítě zalévat vodou, jako je zcela suchá plenka po 6-8 hodinách spánku, tmavá barva a silný zápach moči, nepřítomnost slz při pláči, suché rty a ústa. Navíc by v těchto případech měly být děti napájeny tak často, jak je to možné, v množství 1 - 2 čajové lžičky vody každých 10 minut během bdění po krmení. Pokud dítě nepije z lžíce, musíte ji vypít z pipety nebo ze speciální láhve. Určitě pájejte děti tímto způsobem s horečkou, vrozenou žloutenkou, zvracením a průjmem.

Buňky a tkáně dětského těla obsahují mnohem více vody a extrarenální ztráta vody se v nich objevuje dvakrát rychleji než u dospělých. Vzhledem k tomu, že v těle dítěte je více vody a jeho ztráta je rychlejší, můžeme dojít k závěru, že děti potřebují neustále doplňovat tělo tekutinou. Pokud v těle dítěte chybí voda, tkáně a vnitřní orgány dítěte si nemohou poradit s prací, která se u kojenců projevuje trávicími poruchami a bolestmi břicha..

Při nedostatku vody žaludeční šťáva dítěte zhoustne a nedokáže se vyrovnat s trávením mateřského mateřského mléka, zejména pokud je mléko tukové. V důsledku toho dítě začne koliku a zácpu. Proto jsou dětem nabízeny pít koprovou vodu, aby se zabránilo tvorbě plynu v žaludku. Po užití velkého množství vody se žaludeční šťáva zředí, v důsledku čehož dítě přestane trpět bolestí břicha.

V prvním roce života dítěte musíte pít vodu speciálně připravenou pro novorozence. Tato voda se prodává v obchodech a nemá nic společného s převařenou vodou, kterou se mnoho matek snaží pilně pít své děti. Voda pro malé děti by neměla mít žádnou chuť ani plyn. Dětská voda je speciálně čerpána z artézských studní a neobsahuje žádné škodlivé nečistoty.

Kojené dítě neradi pije vařenou vodu z kohoutku, stejně jako všechna zvířata. Proto neochota dítěte pít vodu nemusí být způsobena tím, že nechce, ale pachem chloru a dalších nepříjemných chutí ve vodě, která mu byla nabídnuta..

Pokud dítě pije málo a neochotně, zkuste mu nabídnout vodu, lehce jej osladit nebo nahradit ji šípkovou infúzí, ovocnou šťávou a šťávou. Jablečnou šťávu lze nabídnout dítěti od 4 měsíců, je zvláště užitečné pít ho dětem trpícím zácpou. Dietní vláknina obsažená v šťávách s dužinou zajišťuje správné fungování gastrointestinálního traktu a pomáhá předcházet poruchám stolice.

Chcete-li odpovědět na otázku, kolik vody musí dítě pít před 1 rokem, musíte znásobit jeho hmotnost 50, protože se předpokládá, že k udržení vodní rovnováhy těla dětí je zapotřebí asi 50 ml vody na každý kilogram hmotnosti dítěte. Dítě dostává 75 ml vody spolu se 100 ml mateřského mléka.

Pokud dítě po 4 měsících váží 8,2 kg, pak množství mléka, které potřebuje, se rovná 1/7 jeho tělesné hmotnosti. To znamená 1170 ml. Každé dítě saje prsa jinak, například pokud dítě saje pouze 500 ml denně. mléko, pak s ním dostává pouze 75x5 = 375 ml. voda namísto požadovaných 8,2 x 50 = 410 ml. Takže i v tomto případě s kojením by mělo být přidáno 410 - 375 = 35 ml. voda. Potřeba vody pro dítě samozřejmě závisí také na teplotě a suchosti vzduchu, na obsahu tuku v mateřském mléce, a proto by dětem měla být poskytnuta voda, aby tyto okolnosti zohlednily.

Průměrné denní hladiny vody, které mohou děti pít, jsou následující: do 1 roku můžete pít dítě s vodou ne více než 120 ml, od jednoho roku do 3 let - 150 ml, a pro děti od tří let - do 200 ml.

- Vraťte se k obsahu v sekci Porodnictví.

Jaká voda pít pro děti: doporučení odborníků

Z tohoto článku se dozvíte:

 • Jakou roli hraje voda v životě dítěte?
 • Vyplatí se dojit děti při kojení a umělém krmení
 • Jaká voda pít dítě do 1 roku
 • Jaká voda je vhodná pro děti starší než 1 rok
 • Kolik vody potřebuje dítě denně?
 • Jak pochopit, že dítě potřebuje více vody

Jedním z nejnaléhavějších problémů moderní ekologie je kvalita pitné vody. Hlavně se tento problém obává rodičů novorozenců, protože nejdůležitější věcí pro ně je zdraví kojenců. Tělo dítěte je křehčí než dospělý, takže tekutina spotřebovaná dětmi musí být velmi kvalitní. V tomto článku vám řekneme, jakou vodu pít pro děti různého věku..

Role vody v dětském životě

Tělo dítěte je 75% vody. Proto pro plný růst a vývoj musí děti pít čistou pitnou vodu denně. Je nejdůležitější účastnicí metabolismu v lidském těle. Při vstupu do těla tekutina vyživuje buňky biologicky důležitými látkami a odstraňuje toxiny. Kromě toho se podílí na dýchacích procesech, provádí termoregulaci, nasycuje mazání kloubů, sliznice a oční bulvu vlhkostí..

V důsledku přítomnosti vodného média je možné, aby živiny vstupovaly do buněk krevním oběhem a uvolňovaly produkty rozkladu. Prostřednictvím oběhu jsou všechny orgány nasyceny biologicky důležitými látkami, minerály a vitamíny z trávicího systému.

Doporučené články k tomuto tématu:

Produkty rozkladu buněčného metabolismu jsou také vylučovány krví. Voda tvoří 90–92% krve, proto je důležité konzumovat dostatečné množství denně. Je důležité, aby rodiče věděli, v jakém věku a jaké vodě mohou děti pít.

Je nutné dát dětem vodu

Populární otázka pro všechny matky: „Od jakého týdne dostávají děti vodu na pití a kolik je nutné?“ Moderní medicína nemůže jasně říci, zda by novorozenci měli být napojeni. Někteří lékaři souhlasí s tím, že děti během kojení nepotřebují další tekutiny. Ostatní odborníci si jsou jisti, že pitná voda je nutná pro děti i dospělé.

Mateřské mléko je 90% vody. Proto při kojení dítě přijímá jak živiny, tak vodu z mléka. Tělo matky se dokáže přizpůsobit potřebám dítěte. Například, pokud potřebuje více pít, je častěji aplikován na hrudník a dostává nenasycené „přední“ mléko..

V některých případech je však dítě nezbytné pro další pití. O tom, jakou vodu dát pít novorozenému dítěti do tří měsíců, se vyplatí konzultovat s lékařem. Děti starší než čtyři měsíce mohou mít drink bez omezení, pokud neexistují kontraindikace. Mnoho rodičů se obává, že pitná voda povede k odmítnutí mléka.

Toto stanovisko však nemá žádný lékařský důkaz. Navíc mají děti velmi vysoký metabolismus, což znamená rychlou a významnou ztrátu tekutin. Nedostatek vody v těle je pro zdraví dítěte velmi nebezpečný.

U kojených dětí je třeba další pití. Směsi obsahují velké množství bílkovin a dalších enzymů a často krmení pouze těmito sloučeninami vede k zácpě a zdravotním problémům dítěte. Pro normální trávení je vhodné dát dítěti pít vodu, kterou pediatr poradí.

Pitná voda pomáhá tělu vyrovnat se s nemocí. Proto lékaři doporučují dávat dítěti extra tekutinu při teplotě a kolice. Kolika může být rozpoznána napjatým bříškem, napnutými nohama a neklidným chováním dítěte. Pomocí škytavek lze podat několik doušek teplé vody..

Jaký druh vody pijí děti mladší než 1 rok

Vařící voda. Ve většině případů rodiče dají dítěti vodu po jeho vaření. Předpokládá se, že vystavení vysokým teplotám ničí bakterie. Dlouho však bylo prokázáno, že když vrou jen zlomek škodlivých mikroorganismů, vroucí voda navíc obsahuje mnoho chloridových sloučenin, které jsou škodlivé pro zdraví dítěte.

Přírodní voda. Při otázce, jakou vodu pít pro děti, se vyplatí vyloučit tekutinu z přírodních zdrojů. To je škodlivé kvůli velkému počtu bakterií, dusičnanů a dalších nebezpečných chemikálií, které vstupují do zdroje ze země..

Léčivá voda. Šumivá nebo minerální léčivá voda je kategoricky nevhodná pro tělo dítěte..

Filtrovaná voda. Není třeba dávat dětem vodu vyčištěnou v domácím džbánu filtru. Je vhodný pouze pro dospělé..

Balená voda. Na dotaz, která voda je nejlepší pro děti k pití, lékaři doporučují koupit speciální „dětskou“ vodu. Najdete ji v supermarketu nebo lékárně. Taková kapalina je označena, že je schválena RAMS. Musí splňovat následující požadavky:

 • celkový obsah minerálů nižší než 200–300 mg / l;
 • vápník méně než 60 mg / litr;
 • draslík méně než 5–20 mg / l;
 • sodík méně než 20 mg / litr;
 • hořčík méně než 10–35 mg / litr.

Voda z „dětských“ filtrů. Můžete se uchýlit k ekonomičtější variantě - zakoupit speciální dětský vodní filtr. Toto zařízení se vyznačuje nízkou cenou a hospodárností (jedna kazeta může vyčistit 100-200 litrů). Filtr čistí vodu od mechanických nečistot, chlóru, pesticidů, ničí všechny bakterie. Výrobek je vyroben z vysoce kvalitního plastu, bezpečný z hlediska životního prostředí. Dětské filtry doporučené pediatry.

Jakou vodu pít pro děti starší než 1 rok

Voda je chemické rozpouštědlo, takže veškeré nečistoty budou vždy přítomny v jejím složení. Tyto látky mohou být prospěšné a nebezpečné pro zdraví dítěte. Jejich přípustný obsah stanoví zvláštní hygienické normy. Voda pro děti je regulována přísnějšími požadavky než tekutina pro dospělé..

Pitná voda k nám přichází z různých zdrojů: z řek, jezer, podzemních studní, centrálních vodovodů (po speciální přípravě).

Ať už si vyberete jakoukoli pitnou vodu pro děti, musí splňovat organoleptické (chuť, vzhled, vůně) a hygienicko-toxikologické (bezpečnostní) požadavky. Kapalina musí také obsahovat určité množství živin. Před přístupem do obchodů je „dětská“ a „dospělá“ voda ošetřena a obohacena o zdravé soli.

Při výběru vody pro děti se ujistěte, že vyhovuje první nebo nejvyšší kategorii kvality. Tyto třídy jsou přiřazeny v závislosti na koncentraci prospěšných a škodlivých látek v kapalině..

První kategorie zahrnuje vodu z jakéhokoli zdroje, který je bezpečný k pití. Má lepší kvalitu než voda z vodovodu, protože neobsahuje vedlejší produkty chloru. Za nejvyšší kvalitu se však považuje ta, která patří do nejvyšší kategorie.

Voda nejvyšší kategorie pochází ze zdrojů chráněných před znečištěním. Jeho složení musí odpovídat normám pro obsah chemických látek.

Jakákoli voda, kterou si koupíte pro děti, by měla mít nejvyšší kvalitu. Chybí jí konzervační látky (stříbro a oxid uhličitý), které nepříznivě ovlivňují mikroflóru trávicího traktu dítěte. Koncentrace fluoridového iontu by měla být v rozmezí 0,6–1,0 mg / litr. Kapalina s vysokým obsahem této látky vede k jejímu přebytku v těle dítěte.

Pitná voda může být přírodní nebo připravená. V prvním případě je vyčištěno, ve druhém - uměle mineralizováno.

V souladu s tím se rozlišují následující kategorie kvality vody.

Přírodní voda původně obsahuje minerální soli, má konstantní složení a teplotu. Jeho nejkvalitnější odrůdy podléhají pouze mechanickému čištění od zavěšení. V jiných případech je složení tekutiny upraveno. V závislosti na zdroji se rozlišují tyto typy přírodní vody:

 • Artéský - extrahovaný z podzemních artéských zdrojů. Déšť a tavenina procházející horninami se čistí a nasycuje užitečnými přírodními minerály. Voda je hluboko pod zemí, proto není znečištěna. Za předpokladu, že je správně těženo, vyžaduje pouze mechanické čištění od zavěšení a normalizaci složení stopových prvků.
 • Jaro - je získáváno ze zdrojů, které jsou pod zemí a mají přístup na povrch. Tato voda je velmi chutná, ale nelze ji nazvat kvalitou kvůli přírodním a průmyslovým dopadům (silné deště, povodně, odpadní produkty). Kapalina z pružin má první kategorii kvality. Tato možnost by měla být vyloučena z výběru vody, kterou mají děti pít ve školce nebo doma.
 • Ledovcová - tvořena z tání ledovců. Ve svém složení je téměř destilovaný, protože obsahuje příliš málo nečistot.

Čištěná voda se získá takovým zpracováním, jako je:

 • Reverzní osmóza. Toto je nejoblíbenější typ čištění tekutin. Tato technologie zahrnuje filtraci pomocí speciálních membránových filtrů, čímž se odstraní všechny nečistoty.

Tato metoda produkuje vodu, která je vyčištěna od všech chemikálií - škodlivých a prospěšných pro tělo. Tato kapalina neobsahující sůl není vhodná pro použití. Hodnota pH vody vyčištěné pomocí této technologie naznačuje kyselé prostředí. Pokud to člověk začne pít, bude se tělo snažit obnovit rovnováhu díky minerálům obsaženým v kostní tkáni. Voda pro děti by se neměla čistit tímto způsobem..

 • Ozonace není o nic méně účinný způsob čištění vody. Proces spočívá v oxidaci mikroorganismů, zatímco počáteční minerální složení kapaliny není narušeno. Ozon zabraňuje růstu bakterií v láhvi. Je však pravděpodobné, že vytvoří suspenzi rozpustných organických látek, která způsobí šíření nebezpečných mikrobů.
 • UV expozice. Před čištěním ultrafialovým světlem je voda mechanicky zbavena nečistot. Pak dochází k UV záření, v důsledku kterého odumírají buňky mikroorganismů, bakterií a virů. Chemické složení vody se nemění.

Voda, kterou se rozhodnete dát dětem k pití, by měla obsahovat minimum škodlivých látek. Složení a koncentrace minerálů by měly být ideální. Jejich podcenění i přeceňování může poškodit zdraví dítěte. Ve fázi čištění je možné snížit množství minerálních látek. Sníženou mineralizaci však nelze uměle upravit..

Kolik vody by mělo být dáno dítěti

Při rozhodování o tom, jaký druh vody musí děti pít, by rodiče měli vzít v úvahu, že tělo dítěte potřebuje vodu více než dospělý. Pokud vezmeme denní výpočet, potom dospělý potřebuje 40 ml tekutiny na 1 kg hmotnosti, dítě do 1 roku potřebuje 150 ml vody na 1 kg hmotnosti. Dítě ve věku 1-3 let musí pít 100 ml vody na 1 kg hmotnosti denně, děti ve věku 3-7 let - 60 ml, více dospělých dětí - 50 ml. Zohledňuje se také kapalina spotřebovaná s jídlem..

Nedostatek i přebytečná voda mohou poškodit tělo dítěte. Nedostatek tekutin v těle je těžší tolerovat než nedostatek potravy. Bez jídla mohou lidé žít 30–40 dní, bez vody - 3–7 dní. Experimentálně bylo zjištěno, že zvíře ztratilo 10–20% z celkového množství vody.

Nedostatek tekutin v těle dítěte vede k dehydrataci. V důsledku toho teplota dítěte stoupá, procesy trávení jsou narušeny, krev zhoustne. To vše vede k nesprávnému metabolismu. Obnovení těla je možné pouze při zavedení režimu pití.

Pokud dítě začne pít příliš mnoho vody, povede to k přetížení kardiovaskulárního a vylučovacího systému. Biologicky důležité dusíkaté sloučeniny, minerály a mnoho užitečných vitamínů budou z těla vyloučeny. Poté, co jste se rozhodli, jakou vodu dáte dětem na pití, stanovte pro ně opatření nezbytná.

Jak pochopit, že dítě není dost vody

Nejprve pečlivě analyzujte změny v chování dítěte, jeho pitném režimu, denní fyzické aktivitě a frekvenci močení. S normálním množstvím vody v těle má moč světlou nebo průhlednou žlutou barvu. Jeho bohatá žlutá barva může znamenat nedostatek tekutin v těle. Zářivě žlutá označuje, že ledviny zadržují tekutinu pro podporu těla.

Svému dítěti můžete nabídnout pití vody, když je zaneprázdněn hraním a s největší pravděpodobností nevěnuje žízeň. Děti, které mají rádi sport a vedou mobilní životní styl, zejména potřebují časté pití, protože mají aktivnější vylučování tekutin potem.

Pokud vaše dítě trpí nedostatkem tekutin v těle, může se to projevit příznaky jako závratě, celková nevolnost a slabost. Kůže zbledne, dítě ztrácí sílu k pohybu, vypadá unaveně a velmi unaveně. Kůže kolem úst a sliznic je suchá.

Tyto příznaky jsou patrné, pokud je dítě nemocné nebo se necítí dobře. Pokud si všimnete takových příznaků, dejte mu pít vodu, i když necítí žízeň a odmítá pít. Přes nedostatek touhy pít, tělo cítí nedostatek tekutin. Co dát dětem k pití, kromě vody? Svému dítěti můžete nabídnout zředěnou šťávu nebo kompot. Velký zelený čaj s trochou cukru.

Dehydratace je velmi nebezpečná pro tělo dítěte. Opomíjený problém může vést k úmrtí dítěte, ale k tomu dochází velmi zřídka..

Pokud kvalita vody zbývá hodně být požadovaný...

Problém špinavé vody v domě lze částečně vyřešit instalací vysoce kvalitního filtru, ale v takových systémech vzniká potřeba výměny komponentů pravidelně, protože to přímo závisí na tom, jak dobře bude pitná kapalina vyčištěna..

Současně však zůstává nevyřešena otázka: jak zajistit, aby na našem pracovišti nebo v dětské škole byla k dispozici voda nejvyšší kvality? Nejlepší řešení je koupit s dodáním.

Společnost Iceberg nabízí příznivé podmínky pro poskytování služeb svým zákazníkům:

 • bezplatná dodávka vody do vašeho domu nebo kanceláře: kupující platí pouze náklady na zboží;
 • studny, ze kterých se odebírá naše voda, mají registrační dokumenty ve Státním vodním katastru Ruské federace;
 • pro extrakci a plnění vody se používají pokročilé technologie, což pomáhá udržovat a zvyšovat jeho kvalitu a přírodní čistotu;
 • Prodáváme také moderní vodní chladiče a další zařízení vyráběné známými evropskými značkami s přihlédnutím ke stávajícím standardům kvality. Velikosti čerpadel a stojanů na láhve se liší, což vám umožňuje instalovat zařízení i v malých místnostech;
 • Pitná voda je dodávána do vašeho domova nebo kanceláře za nejnižší cenu díky pravidelným akcím naší společnosti;
 • společně s vodou si můžete zakoupit jednorázové nádobí, čaj, kávu a další pomocné výrobky.

Naše společnost vyrábí rychlé a cenově dostupné dodávky pitné vody v Samara a Tolyatti. Žádost můžete podat telefonicky i prostřednictvím online formuláře na webových stránkách firmy.

Čistá voda je hodnota, ale neměla by se oplatit její hmotnosti ve zlatě. Naším posláním je poskytovat vysoce kvalitní pitnou vodu pro každý domov a pracoviště, takže jsme pro naše zákazníky připravili nejvýhodnější podmínky.

Musím zalévat dítě na horkou vodu

Každá návštěva u pediatra začala u nás: „Jak často pijete dětskou vodu?“.

"Ve smyslu vody?" Pije ode mne mléko každé 2,5-3 hodiny. “.

"Ne, mléko je jídlo a voda je voda, jaký druh matky je takový... hloupý".

A po celou dobu jsem se cítil jako monstrum, které trápilo dítě žízní a zbavovalo ho vzácné vlhkosti. A nemohl jsem získat odpověď od kohokoli, jestli dát novorozencům vodu při kojení. Protože pediatr říká jednu věc, ale většina známých tvrdí, že voda pro HS je zcela volitelná. Tak jděte a přijďte na to, zejména pokud máte prvorozeného. Obecně platí, jak říká pokročilá mládež, „Google k záchraně!“.

Musím dítě dojit

Existuje mnoho příznivců a odpůrců dabování dětí vodou, ale v této záležitosti stále neexistuje shoda. V roce 1989 přijala Světová zdravotnická organizace prohlášení, že kojenec nepotřebuje další pití kromě mateřského mléka.

Proto není nutné kojit novorozence během kojení a v prvním měsíci života je obecně zakázáno. Mateřské mléko je 85-90% vody, zbývajících 10-15% jsou proteiny, tuky a sacharidy. Proto mléko zcela uspokojuje všechny potřeby dítěte k pití. Pro rodiče, kteří stále pochybují, poskytuje WHO přesvědčivé argumenty proti kojení během kojení:

 1. Podporuje rozvoj dysbiózy. Sterilní střeva bakterií prospěšných pro dítě z mateřského mléka se obývají postupně. Správná mikroflóra udržuje nezbytnou rovnováhu ve střevech drobků. Pokud přidáte vodu, může se tato rovnováha velmi snadno rozrušit a vyvolat dysbiózu (zejména v horkém letním období, kdy si každý začne myslet unisono, že dítě jednoduše trpí žízní).
 2. Zvýšený stres na ledviny. Stále se vytvářejí v dítěti a v prvních měsících slouží pouze k odstranění soli z těla. Při dávkování se zvyšuje zatížení ledvin.
 3. Pokud dítě nepije, nemusíte ho pít násilím. Nakonec si dítě zvykne na láhev a může opustit prsa své matky.
 4. Podvýživa. Voda vyplňující žaludek způsobuje pocit falešné sytosti. Dítě si myslí, že užil dost a nezískal mateřské mléko přesně tak, jak pil vodu.
 5. Voda pro novorozence vyvolává pokles laktace. Tělo mámy se přizpůsobí dítěti a produkuje mléko přesně tak, jak dítě potřebuje. Když pije, dítě jí méně a pokaždé, když matka bude mít méně a méně mléka. Nakonec: zdravé stravování - sbohem; super přizpůsobená směs - ahoj!

Ruské ministerstvo zdravotnictví se domnívá, že kojenci by měli být napájeni vodou od 5 do 6 měsíců věku, když se začnou podávat doplňková jídla. A pro pochybující rodiče nabízí slavný pediatrický lékař Komarovsky princip „Zlatého prostředku“ - v prvním měsíci života je zakázáno mlékům dojit a potom nechat dítě rozhodnout, zda chce pít nebo ne..

Voda je skutečně nezbytná až po zavedení doplňkových potravin pro dítě, od okamžiku, kdy se v nabídce drobků objeví pevné jídlo. Po každém krmení, ve kterém byla doplňková strava, dejte kojenecké mateřské mléko nebo vodu. A pít mezi hlavními jídly.

Neměli byste dávat hodně vody najednou, protože až rok dítě stále potřebuje mateřské mléko. Ale od prvního roku věku sám dítě začíná určovat objem tekutiny, kterou potřebuje.

Zda dávat vodu novorozencům při umělém nebo smíšeném krmení

Při kombinovaném krmení je nutné dávat dětskou vodu. Faktem je, že umělé směsi obsahují velké množství bílkovin a pokud nedojdete mezi jídlem, můžete vyvolat zácpu. Řemeslníkům může být podávána voda v jakémkoli množství, ale dítě zřídka pije více než 50 až 100 gramů denně. Voda pro kojené děti je na vyžádání potřebná. Navrhnout. Pokud dítě odmítne a zároveň se cítí dobře, nemusí být dopováno. Hlavní příznaky nedostatku tekutin v těle dítěte:

 • dítě je letargické, nehraje, nechodí;
 • zapuštěný fontanel;
 • na sliznicích je pozorována suchost;
 • vzácné močení (moč - koncentrovaná štiplavým zápachem a bohatou barvou).

Pro děti při smíšeném krmení dávají trochu vody ze lžičky nebo z láhve s rozprašovačem, aby si na bradavku zvykli a později se nevzdávali prsu..

Kdy může a měla by být voda podána novorozencům: lékařské indikace

Jsou chvíle, kdy je třeba dítě opít. Podle doporučení WHO se může jednat pouze o lékařské indikace. Například v případě dehydratace způsobené horečkou, po průjmu nebo zvracení, zácpě nebo nadměrném pocení.

Mezi lékaři však stále neexistuje shoda, zda je třeba dítě kojit během kojení vodou, má-li horečku nebo průjem.

Vysoká teplota je doprovázena horečkou a hojným pocením - to vše vede k dehydrataci. U dítěte hrozí poškození vnitřních orgánů. Pokud je dítě výhradně v mateřském mléce, lékaři doporučují, aby se často aplikovalo na prsa. Při umělém krmení je nutné dítěti jednoduše dát vodu.

Průjem a průjem jsou také doprovázeny dehydratací. Ale pouze lékař rozhodne, že je možné dát novorozence vodu, protože ve zvláště závažných případech je dítěti ukázána hospitalizace a kapátka pro rehydrataci těla.

Nadměrné pocení, zejména v horkém počasí, také přispívá ke ztrátě vlhkosti. Ale ani v tomto případě se nespěchejte, abyste dali dítěti vodu. Pokuste se odstranit plenu a otřete dítě vodou a potom dejte ňadru. V horkých dnech zkuste zvýšit frekvenci příloh, v 99% případů to bude cesta ven.

Zácpa. V takových případech je nutná konzultace s lékařem. Pokud dítě pije mléko nebo ne, může se rozhodnout pouze pediatr.

Syrové, vařené nebo z láhve

Při zavádění vody do dětské stravy si mnozí rodiče myslí, který z nich je dítěti nejlépe dán - vařený nebo syrový? A co byste si nalil sám? Správné, čisté, chutné a zdravé. Naštěstí je ve dvoře 21. století a s kvalitním pitím neexistují žádné problémy. Ideálním řešením, pokud se rozhodnete dát svému dítěti drink, je koupit čistou pitnou vodu speciálně pro děti, jako je Agush nebo Fruto-Nanny. Není nutné vařit (i když takové rodiče znám, kteří to vařili). Vařená voda je mrtvá voda, postrádá všechny užitečné stopové prvky. Můžete také dát svému dítěti surovou vodu z vodovodu, ale pouze pokud má dům velmi dobrý systém pro čištění solí těžkých kovů, nečistot a jiných škodlivých látek. Nejdůležitější pravidlo: pokud stále vaříte vodu, nedělejte to dvakrát. Životnost je jeden den. Nezapomeňte dát vodu při pokojové teplotě. Prsa, bude co nejpohodlnější.

Pokud si myslíte, že voda je nejlepší věc, kterou můžete nabídnout vašemu dítěti jako alternativu k matce na prsou, nezapomeňte, že nejlepší je nepřítel dobrého.

Proč nemůžete dát svému dítěti vodu do 6 měsíců, i když je horká??

Online Q & A
Červenec 2014.

Otázka: Proč nemůžete dát dítěti vodu do 6 měsíců, i když je horká?

Odpověď: Pití dětí vodou je vystaví riziku průjmu a podvýživy. Voda může být kontaminována a způsobit infekční onemocnění u kojenců. Může také způsobit, že pije méně mateřského mléka nebo příliš brzy přestává kojit, což způsobuje podvýživu. Pokud místo mateřského mléka dáte dětem vodu, může to také vést k tomu, že později bude mít matka méně mléka.

Mateřské mléko je více než 80% vody, zejména mléko, které přichází na začátku každého krmení. Kdykoli si matka myslí, že její dítě má žízeň, může ho kojit. To umožní dítěti uspokojit žízeň, poskytne další ochranu dítěte před infekcemi a zajistí správný růst dítěte. Děti do 6 měsíců nepotřebují vodu, a to ani v horkém podnebí. To je jeden z důvodů, proč WHO doporučuje, aby děti byly kojeny výhradně během prvních 6 měsíců života..

Dítě je výhradně kojeno, pokud dostává pouze mateřské mléko, bez jakéhokoli dalšího jídla nebo tekutiny, dokonce ani vody, s výjimkou roztoku pro orální rehydrataci, kapek, vitamínů ve formě sirupu, minerálů nebo léků. Při kojení dítě přijímá od matky veškeré množství vody, které potřebuje, a zároveň zajišťuje bezpečnost vody a chrání dítě před průjmem..

Je možné dát novorozencům vodu, kdy a kolik?

Voda je látka nezbytná pro každý živý organismus. Člověk může žít bez vody déle než 3-5 dnů. Tato léčivá tekutina přispívá k hladkému fungování všech orgánů, je aktivním účastníkem všech chemických reakcí, které se vyskytují v těle, dodává energii, čistí krevní cévy a klouby, odstraňuje škodlivé látky, normalizuje tělesnou teplotu.

Je přijatelné pro dojnice

Pitný režim kojenců má své vlastní vlastnosti spojené se způsobem krmení a obecným stavem těla s imunitou, která se dosud nevytvořila. Otázka potřeby a pravidel pití v dětství se proto obává všech rodičů.

Kdy mohu dát novorozence vodu? Až 4-6 měsíců je mateřské mléko pro dítě hlavním jídlem a pitím, které v ideálním případě splňuje všechny jeho potřeby..

Je velmi důležité řádně organizovat krmení v prvních týdnech života, protože mléko bohaté na živiny a kalorie je schopno poskytnout dítěti vše potřebné, udržovat rovnováhu mikroflóry a formovat imunitu.

Protože většina mateřského mléka je voda, zdravé dítě, které ho používá, dostává veškerou tekutinu, kterou naplnilo. Kromě toho není třeba ředit již dostatečně tekuté hlavní jídlo. Pediatrové proto nedoporučují zalévat dítě do 4 měsíců věku, dokud není žaludek dostatečně silný.

Tekutinou naplněný, dosud zcela netvorený trávicí trakt bude obtížné zvládnout zvýšenou zátěž. Přebytečná voda nepřinese tělu žádný užitek a může mít nežádoucí důsledky pro zdraví dítěte:

 • vyplnění místa určeného pro mléko, a tedy nedostatek nezbytných kalorií a živin;
 • obtížnosti práce nezralých ledvin dítěte a eliminace prospěšných látek pocházejících z mateřského mléka;
 • zvýšení bilirubinu v krvi, což vede k dětské žloutence;
 • riziko dysbiózy a intoxikace vodou.

Pokud namísto prsu nabízíte dětskou vodu, jako mnoho z nich, například v noci, může matka přerušit kojení, a aby se tomu vyhnula, bude muset trávit spoustu času a zvýšeného úsilí pumpováním mléka, zatímco to není nutné..

Kromě toho může dítě zvyklé odebírat tekutinu z bradavky relaxovat a nakonec se vzdát na prsou: takové sání ostatně nevyžaduje mnoho úsilí.

Někteří rodiče jsou uváděni v omyl chamtivostí, s níž se dítě drží navrhované láhve a pije veškerou tekutinu. Toto chování není vysvětleno žízní, ale rozvinutým sacím reflexem, který rozlišuje všechny kojence, zejména pokud mají hlad.

Na druhé straně nedostatek vody není pro dítě o nic méně nebezpečný než jeho přebytek: zvýšený metabolismus a zvýšená pohybová aktivita vyžadují pravidelné doplňování tekutin. Proto odpověď - je možné dát novorozence vodu a jak udržovat normální vodní rovnováhu - pouze pediatr může.

Jak zjistit, zda má dítě dostatek vody

Pokud se objeví následující známky dehydratace, dítě potřebuje další tekutinu:

 • vzácné močení;
 • celková letargie nebo naopak zvýšená úzkost;
 • suchost a bledost pokožky;
 • suchý jazyk a sliznice;
 • ztráta chuti k jídlu;
 • nasycená barva a štiplavý zápach moči;
 • výskyt zácpy;
 • chamtivost, se kterou dítě chytí jeho hruď, láhev nebo šálek.

Pomocí metody „mokré plenky“ je možné určit, zda má dítě dostatek tekutiny nebo ne. Zdravé děti močí 20-25krát denně. Na jeden den počítali 12 nebo více mokrých plenek, což znamená, že je vše v pořádku. K pájení je nutné méně. Barva moči může také naznačovat dehydrataci. Tmavší než obvykle - naléhavě pijte.

V tom případě musíte dát novorozence vodu

Je možné dát dětem vodu za určitých okolností? Existují situace, kdy je nutné dojení dítěte ukončit. Pediatr předepisuje kojení dítěte během jakékoli nemoci nebo v případě nepříznivých vnějších podmínek, které zahrnují intenzivní teplo a suchý vzduch, tj. V situacích, kdy dítě má zvýšené pocení a způsobuje dehydrataci..

Názor odborníků na to, jak staré je možné začít kojit děti v podmínkách špatného zdraví nebo tepla, se liší. Mnoho odborníků, včetně Dr. Komarovského, věří, že v takových situacích by dítě mělo dostat vodu již v prvním měsíci života a podle WHO by se před zavedením doplňkových potravin neměly opít ani děti, a to ani za nepříznivých okolností..

Alternativou k dávkování může být častější aplikace na prsa (nejméně 1krát za hodinu během dne a 3krát v noci): velké procento vody v „předním mléku“, nenasycené bílkovinami, pomáhá uspokojit žízeň a udržovat rovnováhu vody v těle na správné úrovni.

Léky předepsané lékařem mohou být také rozpuštěny v mléce. Kromě toho často vykoupejte, oplachujte a otřete dítě vodou. Taková opatření dokonale pomáhají vyrovnat se s žízní a přehřátím. A pouze pokud to vše nestačí, musíte dětem nabídnout trochu vody, ale pouze po konzultaci s lékařem.

Aby se předešlo dehydrataci, je nutné v dětském pokoji vytvořit příznivé mikroklima: teplota je asi 20 ℃ a vlhkost je od 50 do 70%. V horkém počasí je vhodné odstranit nadměrné oblečení a plenky od dítěte. Pokud je vzduch příliš suchý, použijte zvlhčovače vzduchu..

Kdy jinde musíte dát kojení novorozence při kojení? Dítě musí být dopováno, pokud má:

 • Poruchy trávení: zvýšená tvorba plynů, zácpa a další gastrointestinální poruchy.
 • Teplo. V této situaci pomůže voda obnovit normální rovnováhu tekutin v těle..
 • Škytavka - kontrakce svalů hrtanu nebo bránice. Malé množství vody pomůže vyrovnat se s touto podmínkou..

Může být novorozenec podán s průjmem? Je nutné doplnit nejen ztrátu tekutin, ale také ztrátu solí, takže byste měli dát speciální řešení pro rehydrataci. Můžete jej vařit sami přidáním malého množství soli, sody a cukru do převařené vody.

Je možné dát žaludku vodu s kolikou? Je lepší použít koprovou vodu (infuze semen kopru). Eliminuje tvorbu plynu.

Měl by novorozenec pít vodu se žloutenkou? Pokud příznaky žloutenky přetrvávají déle než 3 týdny, musí dítě kromě mateřského mléka vypít alespoň 100 ml vody denně.

Jak dát novorozence vodu

Nyní o tom, jak dojit dítě vodou. Nabídněte dítěti další nápoj mezi hlavními krmivy, ale ne před nimi, jinak bude jíst špatně a nebude přibírat na váze. Pokud dítě odmítá vodu, netrvejte na tom a nevynucujte silou. Chce pít - určitě pije. Strouhanka nemůže být omezena jak pitím, tak přetížením.

Existuje názor, že dítě je zlobivé a nechce pít obyčejnou vodu, protože je bez chuti, a proto musí být oslazeno. Pediatrové to neschvalují. Za prvé, bříško dítěte může bobtnat ze sladké vody. A za druhé, kazy, cukrovka a obezita se mohou v budoucnu vyvinout ze sladkostí. Ale pokud opravdu chcete, aby byl nápoj atraktivnější, je lepší použít ne cukr, ale fruktózu a v minimálním množství - ne více než lžičku na 200 ml.

Existuje několik způsobů, jak dát dítěti vodu. Můžete pít z láhve s anatomickým dudlíkem, z kávy nebo lžičky. Někdy použijte stříkačku nebo kapátko. Když je dítě o něco starší, můžete si ho zvyknout na pohár.

Jak dojit děti po přidání doplňkových potravin

V jakém věku musíte do dětské stravy vstříknout více tekutiny? Potřeba vody vyvstává se začátkem používání tuhých potravin, asi 4-6 měsíců.

Při novém jídle dostává tělo větší množství kalorií, což zvyšuje potřebu další tekutiny. Voda velmi usnadňuje proces trávení přijatých potravin a zabraňuje zácpě.

Měli byste začít zvykat dítě na vodu s malým množstvím, asi půl čajové lžičky a postupně ji zvyšovat. Nepijte dítě před jídlem: to může vést ke ztrátě chuti k jídlu.

Neméně důležitá je teplota kapaliny. Příliš studená voda způsobuje riziko podchlazení křehkého organismu a horká voda může spálit žaludeční sliznici. 20 ℃ - optimální ukazatel teploty vody.

Přípustné množství vody

Normální funkce těla závisí na množství další tekutiny, takže je důležité správně určit, kolik vody dát dítěti. Pokud má dítě dehydrataci spojenou s jakýmkoli onemocněním, stanoví množství pediatrického lékaře množství vody v závislosti na stavu a hmotnosti dítěte.

StáříObjem vody za den, ml
1-3 měsíce.10-30
4-6 měsíců.30-50
7-12 měsíců.70-100
1-1,5 let100-150
1,5-3 roky150-300

V případě nedostatku vody v důsledku tepla nebo suchého vzduchu můžete dítě podle svých potřeb dojit.

Kojencům by mělo být nabízeno 30–60 ml denně, protože mléko již obsahuje požadované množství vody a dítě, které dostává umělé nebo smíšené jídlo, by mělo vypít asi 100–200 ml denně. Tento výpočet by však měl být individuální povahy a měl by být upraven lékařem.

Pokud zdravé dítě nechce vodu, není nutné ho nutit nebo přesvědčovat. Nikdy nesladit vodu: taková kapalina neuhasí žízeň a nepřináší výhody.

Jaká voda je vhodná pro kojence

Trávicí systém novorozeného dítěte je vysoce citlivý na jakékoli změny ve stravě, včetně zavádění vody. Vše, co vstupuje do těla dítěte, by mělo být kvalitní a naprosto bezpečné. Proto je nutné určit, jakou vodu by měla být novorozence podána. Zde je počet užitečných prvků, které by voda, která splňuje všechny normy, měla obsahovat v množství 1 litr:

 • stopové prvky - od 200 mg;
 • vápník - až 60 mg;
 • hořčík - od 10 do 35 mg;
 • sodík - až 20 mg;
 • draslík - 5-20 mg.

Běžná vařená voda z vodovodu nesplňuje tyto požadavky: je příliš tvrdá, obsahuje určité množství škodlivých cizích nečistot a také ztratí všechny prospěšné vlastnosti v procesu vaření.

Lze jej použít pouze s dětským filtrem vyrobeným z ekologického plastu. Vyčištěnou vodu uložte do skleněné mísy nebo plastové láhve označené „7“.

Pro kojence není vhodná ani minerální ani perlivá voda. Destilovaná a deionizovaná voda může být dána dítěti nejdříve 3 roky.

Nejlepší volbou je speciálně připravená balená voda pro kojence, která obsahuje vše, co potřebujete, ve správných proporcích, je čistá a nemusí být vařená, měkká a příjemně chutná. Můžete si ji koupit v lékárnách a po otevření lahvičky by měla být v chladničce maximálně jeden den.

Jak zalévat dítě umělým a smíšeným krmením

Extra tekutina se stává potřebnou pro dítě, když začne používat kojeneckou výživu obsahující více kalorií než mléko. Potřebuje vodu, zejména za horkého počasí nebo nemoci. V takové situaci je nutné začít dávat vodu bez ohledu na věk. Mezi krmením je nutné dojet dítě. V tomto případě je lepší nepoužívat láhev s dudlíkem, ale lžíci nebo piják.

Je velmi obtížné uhodnout potřeby novorozence. Někdy jeho tělo potřebuje vodu navíc a speciální režim pití.

Pití by mělo především přinést výhody pro dítě a nemělo by být škodlivé pro zdraví, proto před zavedením nové tekutiny do nabídky byste se měli vždy poradit s pediatrem, který určí, kolik vody má dát novorozence, podle věku a celkového stavu dítěte..

Je nutné (a je to možné) dávat novorozencům vodu s umělým, smíšeným krmením: vodu s škytavkou

Novorozené dítě s potěšením cucí prsa nebo láhev, pravidelně posílá své přirozené potřeby, vyvíjí se podle jeho věku. Zdá se, že je vše v pořádku, ale téměř každá máma má pro situace mnoho možností: „Děláme všechno dobře?“. Jedním takovým problémem je problém s „žízní“ dítěte. Je možné dávat vodu novorozeným dětem a zda potřebuje další tekutinu, zejména v horkém období?

Potřebuje novorozené dítě pít vodu

Zdá se, že pitná voda je prostě nutná pro každého člověka, zejména velmi malého. V případě kojenců však není vše jasné. Je tedy nutné dát novorozence normální vodu, nebo se bez ní můžete obejít? A pokud můžete dát vodu, tak kdy, od jakého okamžiku?

Potřeba pitné vody dítěte závisí na způsobu krmení dítěte: prsu, umělé nebo smíšené.

Video: Pije novorozené dítě vodu

Voda pro novorozené dítě při kojení

Dilema s pitnou vodou pro dítě může být rychle vyřešeno zvážením složení lidského mléka. Mateřské mléko ve svém složení obsahuje 90% vody, zbývajících 10% jsou tuky, bílkoviny, uhlohydráty, základní stopové prvky a vitamíny. Jak vidíte, při kojení novorozenec dostává dostatečné množství vody.

Otázka, zda je nutné kojit novorozence během kojení, má následující řešení: dítě nepotřebuje vodu. Přebytečné množství tekutiny přece jen naplní malý objem žaludku dítěte a nebude mít dost mléka. V důsledku toho bude muset matka vyčerpat přebytek, jinak množství mléka produkovaného v prsu prudce poklesne.

Až dva měsíce na to, aby dítě dalo vodu, to nestojí. Třetí měsíc během horkého počasí, pokud se dítě potí nebo vyschne v ústech, můžete mu nabídnout trochu vody, ale pouze lžičkou. Zaprvé, použití láhve s dudlíkem nejčastěji vede k odmítnutí kojení prsu (když dítě saje z láhve, vyžaduje menší úsilí). Za druhé, v budoucnu bude méně problémů s doplňkovými potravinami, protože dítě si už zvykne používat lžíci.

A co je nejdůležitější, voda by měla být nabízena pouze, ale ne nucena pít. To by mělo být provedeno mezi krmením v malém množství (jedna nebo dvě doušky). Dítě „ví“ nejlépe ze všeho, co potřebuje: chce, pije vodu, ale ne, prostě to vyplivne. A to je lepší jednoduše dát dítě častěji do prsu během horkého času, protože první dávka mléka není příliš mastná (má dokonce namodralou barvu) a dítě se může obejít bez vody.

Podrobně čteme:

Potřebuje dítě vodu s umělým a smíšeným krmením

Ve srovnání se složením mateřského mléka obsahují upravené směsi větší množství bílkovin. Proto při umělém krmení dítěte musíte pít od prvního dne mezi krmením. Množství pitné vody nemusí být přidáno k množství jídla, ale v případě potřeby pít dítě. Umělé děti mohou být napojeny z láhve nebo lžíce.

Při smíšeném krmení můžete dát svému dítěti trochu vody, ale v malém množství. V průměru může malé dítě vypít 100–200 ml vody denně.

Škytavka voda

Škytavka je náhlá kontrakce bránice a stěn hrtanu. U dětí mladších než jeden rok jsou škytavky běžné, protože funkce bránice v tomto věku jsou snadno vzrušující. U kojenců může být příčinou škytavek podchlazení, vzduch přicházející do žaludku během krmení, žízeň, nervové vzrušení, hromadění plynu ve střevech.

Chcete-li se zbavit škytavek, stačí odstranit jeho příčinu. Při podchlazení musíte dítě zahřát. Vzduch ze žaludku zmizí, pokud ho přísaháte svisle. Důvod pro škytání bude odstraněn několika doušky teplé pitné vody. Infuze semen kopru nebo položená na bříško, teplá plenka pomůže odstranit plyny ve střevech.

Takže můžete pít své dítě pomocí škytavky. Voda pomůže zmírnit křeče bránice a eliminuje příčinu škytavek..

Jaký druh vody a kdy dát novorozence

Nyní v lékárnách a specializovaných dětských obchodech si můžete koupit speciální balenou vodu pro novorozence. Taková voda obsahuje vyvážené složení solí a minerálů po určitou dobu, což je uvedeno na obalu. Pokud není možné tuto vodu koupit, je vhodná voda obyčejně vařená a ochlazená na pokojovou teplotu.

Prsa by měla být podávána voda po dobu až šesti měsíců ve dvou případech: když má horečku nebo průjem. Ale i při nemoci bude mateřské mléko vykonávat svou práci dokonale. Obnoví nedostatek tekutin v důsledku pocení a může rozpustit lék pro nemocné dítě. Když dáte dítěti odvar kopru nebo fenyklu, dítě dostane další tekutinu s kolikou v bříšku.

Po šesti měsících můžete začít dávat vodu spolu s doplňkovými jídly. Nejlepší je nalít to do osobního hrnku dítěte a vypít z něj nebo v extrémních případech lžíci. K pití vašeho dítěte nepoužívejte lahvičky s bradavkami.

Video: zda dát novorozeně vodu

Chcete být první, kdo si přečte naše materiály? Přihlaste se k odběru našeho telegramového kanálu, stránky Facebook nebo skupiny VKontakte.

Jsme v Yandex.Zen - připojte se!

Články O Neplodnosti