Hlavní Analýzy

Potřebuje dítě dát pitnou vodu

Pitná voda je důležitá pro tělo každého člověka, zejména pro děti. Téměř všechny matky se proto zajímají o to, zda by se dítěti kromě hlavní výživy mělo dostat vody. Názor pediatrů a babiček v této záležitosti se obvykle neshoduje. Starší generace trvá na tom, že své děti zalévaly již od prvních dnů života, ale lékaři doporučují počkat se zavedením do stravy. Důležitým bodem v tomto sporu je však způsob krmení. Proto zvažujeme, v jakých případech je nutné kojit děti vodou a jak to udělat správně.

Je nutné dát kojencům vodu během kojení

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nemusíte navíc kojit dítě do 6 měsíců věku. Vše je vysvětleno jednoduše - mateřské mléko pro 90% se skládá ze samotné vody, která plně uspokojuje potřebu dítěte, zbývajících 10% jsou vitamíny, stopové prvky, bílkoviny, tuky, sacharidy, nezbytné k posílení imunitního systému, rozvoji a růstu těla. Kromě toho objem žaludku dítěte není dostatečně velký, aby mohl přijímat další tekutinu, protože prostě nebude žádný prostor pro mléko.

Existují však situace, kdy tělo začne ztrácet velké množství tekutiny. V tomto případě je nutné podat pitnou vodu, aby se zabránilo rozvoji dehydratace u dítěte. Tyto zahrnují:

 • zvýšení tělesné teploty;
 • přehřát;
 • zvracení, průjem;
 • teplé počasí;
 • nadměrná suchost vzduchu.

Po 6 měsících života mateřské mléko nestačí na vývoj a růst dítěte a nastal čas na zavedení doplňkových potravin. Poté je pro tělo potřeba tekutina navíc.

S umělým krmením

Dítě, které jí mléčnou směs, musí být dabováno, jinak se nedá vyhnout problémům se zácpou. Směs, i když je svým složením podobná mateřskému mléku, se stále mírně liší - obsahuje hodně bílkovin a je velmi výživná.

Smíšené krmení dítěte by mělo být také podáno..

Kdy a jak pájet

Objem žaludku dítěte je malý a ihned po jídle nebude schopen pít dostatek tekutiny. Voda se proto nabízí jednu hodinu po krmení.

Podává se dětem, které jsou krmeny mateřským mlékem pouze ze lžičky nebo ze stříkačky bez jehly, a pro starší děti z pijáku. Použití láhve s dudlíkem je nepřijatelné, protože je možné odmítnutí prsu. Koneckonců, můžete se z toho vysát bez velkého úsilí.

Kolik mohu dát za den

Objem tekutiny je individuální. V některých situacích stačí jedna lžička, ale stane se, že 10 ml bude malé. Existují však normy, které je třeba dodržovat. Zvažte, kolik vody dítě denně potřebuje:

 • až 1 měsíc - 15-20 ml;
 • 1-2 měsíce - 60-90 ml;
 • 5-6 měsíců - 90-100 ml;
 • 7-8 měsíců - 110-130 ml;
 • 9 - 12 měsíců - 130 - 150 ml.

Pokud dítě nepije požadovaný objem, nemusíte do něj nalít vodu. Samotné tělo ví, kolik tekutiny potřebuje.

Nebezpečí pitné přebytečné vody:

 • Podvýživa. Objem žaludku dítěte je velmi malý a pokud pije hodně vody najednou, bude v něm málo místa pro mléko. V důsledku toho dítě nedostane potřebné množství potravin a živin.
 • Snížená laktace. Při nasycení vodou bude dítě méně kojit, což nakonec vede ke snížení produkce mléka.
 • Narušení minerální rovnováhy. Nadměrný příjem vody v těle dítěte vede k tomu, že z něj jsou odstraňovány nejen škodlivé, ale i užitečné látky.
 • Zatížení močových cest se zvyšuje. Velké množství vody ve stravě vede k intenzivní práci ledvin a močového měchýře.

Proč dítě hodně pije

Množství spotřebované vody může být ovlivněno atmosférou a činností dítěte. V horkém počasí tělo vždy vyžaduje více. Také příliš aktivní děti budou pít hodně tekutiny, čímž se kompenzují náklady na energii.

Příznaky nedostatku vody v těle

Podmínky naznačující, že dítě nemá dostatek tekutin:

 • letargie, letargie;
 • suché oči, ústa;
 • nedostatek slz při pláči;
 • zapuštěný fontanel na hlavě;
 • snížená močení (méně než 6krát denně);
 • štiplavá tmavá moč.

Podobné známky naznačují vývoj dehydratace v těle. V tomto případě musíte dítě zalévat vodou každých 15 minut, 5-10 ml. Pokud se stav po několika hodinách nezlepší, potřebuje pomoc lékařů.

Která voda je vhodná

Malé děti by neměly pít vodu z vodovodu, protože se mohou vyskytovat bakterie, těžké kovy a další škodlivé látky. Až po průchodu filtrem s hlubokým stupněm čištění se stane bezpečným..

Pro kojence musíte koupit speciální dětskou balenou vodu. Má vyvážené složení solí, minerálů, je absolutně bezpečný, protože prochází přísným testem a je vhodný - nevyžaduje vroucí.

Pokud z nějakého důvodu není možné koupit takovou vodu, pak obyčejné z kohoutku, ale pouze vařené.

Vědci považují vařenou vodu za nevhodnou, protože v ní umírají nejen škodlivé, ale také všechny užitečné látky.

Co dělat, když dítě nechce pít vodu

Protože tato kapalina je bez chuti a bez zápachu, je pro dítě obtížné si na ni nejdříve zvyknout. Musí si na to být zvyklý postupně a nabízet v malých dávkách několikrát během dne mezi krmením. Starší děti mohou do vody přidat několik kapek šťávy nebo kompot. Jakmile si na to zvyknou, je doplněk postupně odstraňován.

Můžete experimentovat s jídly. Někteří děti dávají přednost pití pouze ze lžíce, jiné z běžné sklenice nebo pití. Někteří nemají rádi studenou vodu, zatímco jiní naopak teplou.

Můžete pít dítě například rozptylováním hračkou nebo sledováním karikatury.

Je normální, že dítě vyplivne vodu

Podobný jev může nastat z různých důvodů:

 • Mateřské mléko koaguluje v žaludku dítěte a dělí se na tvaroh, syrovátku, která obvykle vyjde, když se po jídle regurgitujete po několika hodinách. Navenek je průhledný, takže jej lze snadno zaměnit s vodou.
 • Zvýšená slinění u dítěte. Obvykle se tento jev nepovažuje za patologii a je pozorován během zubů. V tomto případě je regenerovaná tekutina slinami, které dítě nedávno spolklo.
 • Nadměrný příjem vody u dítěte současně.

Obvykle by množství, které dítě prasklo, nemělo přesáhnout 2 lžičky. Pokud se vyskytne velké množství výboje, pak je možná problém vážnější než ty uvedené. Ale pak budou pozorovány další příznaky nemoci - nadýmání, štiplavá moč, prodloužený pláč, úzkost.

Voda je důležitou součástí normálního fungování těla. Nepochybně musí být přítomna ve stravě dítěte, které jedí mléčnou směs. Podává se také během nemoci, horkého počasí, v přítomnosti suchého vzduchu v místnosti a po zavedení doplňkových potravin..

Proč nemůžete dát svému dítěti vodu do 6 měsíců, i když je horká??

Online Q & A
Červenec 2014.

Otázka: Proč nemůžete dát dítěti vodu do 6 měsíců, i když je horká?

Odpověď: Pití dětí vodou je vystaví riziku průjmu a podvýživy. Voda může být kontaminována a způsobit infekční onemocnění u kojenců. Může také způsobit, že pije méně mateřského mléka nebo příliš brzy přestává kojit, což způsobuje podvýživu. Pokud místo mateřského mléka dáte dětem vodu, může to také vést k tomu, že později bude mít matka méně mléka.

Mateřské mléko je více než 80% vody, zejména mléko, které přichází na začátku každého krmení. Kdykoli si matka myslí, že její dítě má žízeň, může ho kojit. To umožní dítěti uspokojit žízeň, poskytne další ochranu dítěte před infekcemi a zajistí správný růst dítěte. Děti do 6 měsíců nepotřebují vodu, a to ani v horkém podnebí. To je jeden z důvodů, proč WHO doporučuje, aby děti byly kojeny výhradně během prvních 6 měsíců života..

Dítě je výhradně kojeno, pokud dostává pouze mateřské mléko, bez jakéhokoli dalšího jídla nebo tekutiny, dokonce ani vody, s výjimkou roztoku pro orální rehydrataci, kapek, vitamínů ve formě sirupu, minerálů nebo léků. Při kojení dítě přijímá od matky veškeré množství vody, které potřebuje, a zároveň zajišťuje bezpečnost vody a chrání dítě před průjmem..

Kdy mohu dát novorozence vodu během kojení??

Mateřské mléko není jen jídlem pro dítě, ale také nápojem, protože v 9/10 se skládá z vody.

Tělo ženy se může přizpůsobit potřebám dítěte a určit složení mléka v závislosti na jeho potřebách. Zdá se, že další voda není nutná, nicméně existují situace, kdy dítě ještě stojí za to dabovat. Kdy mohu dát novorozence vodu během kojení, kdy to nemůžete udělat?

Kdy dát novorozence vodu během kojení?

Kojení dítěte do 3 měsíců věku by měl být doporučen pouze pediatrem. Starší děti mohou dostat vodu beze strachu z opuštění prsou. Pokud dítě rád pije vodu, neměli byste ho připravovat o pití. Dehydratace je velmi nebezpečná, je důležité, aby si rodiče pamatovali rychlý metabolismus novorozence a výraznou ztrátu vlhkosti.

Grudnichkov je lepší začít pít ve věku 4 měsíců a starších. Doporučuje se to mezi kojením. Objem vody spotřebované denně je pro každé dítě individuální, pediatrové však nedoporučují dávat dětem více než 100 ml tekutiny na 1 kg tělesné hmotnosti denně. To zahrnuje také mateřské mléko, takže voda odpovídá 30 až 70 ml, v závislosti na potřebách dítěte.

Můžete pít své dítě jak z láhve, tak lžičkou. Druhá možnost je výhodnější, protože v budoucnu změkčí proces zavádění doplňkových potravin, dítě si bude pamatovat, k čemu je tento příbor a k čemu slouží. Nezapomeňte, že novorozenci mají stále velmi malý objem žaludku, takže nemusíte dávat hodně vody najednou. Nejprve postačí 2-3 lžičky.

Potřeba tekutin se v některých případech výrazně zvyšuje. Například nedostatek vlhkosti je způsoben příliš suchým vnitřním vzduchem nebo přehřátím. V horkém počasí ztratí děti také hodně vlhkosti a potřebují pít.

 • vzácné močení;
 • suché sliznice, kůže, jazyk;
 • sestup z fontanelu.

Lékaři doporučují dávat vodu na nachlazení a jiná onemocnění, která jsou doprovázena zvýšením tělesné teploty. Často voda pomáhá, když malý člověk škytá.

Mohu dát novorozencům vodu? Co říkají přední odborníci?

Slavný pediatr E.O. Komarovsky tvrdí, že děti by neměly být nuceny pít vodu, pokud to nechtějí. Rodiče by však měli dítěti pravidelně pít, protože v tomto věku stále nedokáže prokázat žízeň. Máma a táta, když jsou s dítětem, by měli mít vždy čistou láhev speciální pitné vody pro děti od narození.

Komarovsky poznamenává, že pokud je nedostatek mateřského mléka, je to kontraindikace pitné vody. Ženské tělo se přizpůsobí potřebám dítěte, a pokud se na prsu stává méně často, může mléko úplně zmizet..

Evgeny Olegovich věnuje pozornost tomu, jaká voda může být novorozencům věnována. Vařené je „mrtvé“, zvířata to nepijí, nemá to nic společného s přírodním pitím. Lékař nevidí nic špatného s použitím kompotů, klobás, želé, ovocných nápojů, pokud jsou tyto produkty vhodné pro věk dítěte a nejsou kontraindikovány kvůli alergiím a jiným možným patologiím.

Pediatr Irina Vostrikova tvrdí, že novorozenci nemusí být dotováni, pokud kojící žena dostává dostatek tekutin denně a pije nejméně 2 litry čisté vody denně. Navíc, v horkém počasí mezi krmením může být dítěti podáno 10 až 15 ml vody, ale pouze pokud to neodmítne. Je vhodné nedovolit překročení denní normy ve 150-200 ml vody, jinak se může výrazně zvýšit zátěž zažívacího traktu. Někdy můžete dát vodu v noci, to platí pro případy, kdy se dítě probudilo a pláče, a rodiče si jsou jisti, že nemá hlad.

V takových případech není možné kojit novorozence během kojení?

Hlavním pravidlem, které musí mladí rodiče dodržovat, je nepodávat dětskou vodu, pokud o to nepožádá a nechce ji, jakož i při absenci příznaků dehydratace. Během prvních tří měsíců života se novorozenec nemusí dotovat vůbec. Pokud má matka pocit, že dítě má žízeň, jen mu dejte hrudník. Mléko pomůže vyrovnat ztrátu tekutin, zatímco dítě pije přesně tolik, kolik potřebuje.

Rovněž nemusíte dávat vodu navíc, pokud je dítě podvyživené. Po vypití vody může mít falešný pocit sytosti a přestane „bojovat“ o mléko v hrudi své matky.

Přebytečná voda může vést k průjmu. Pokud tekutina není dostatečně vyčištěna a filtrována, může infekce proniknout do dětského těla, což má za následek vážné nemoci, které je u dětí velmi obtížné bojovat..

 • vařený z kohoutku (při vaření ne všechny bakterie umírají, zatímco taková kapalina obsahuje chloridové sloučeniny nebezpečné pro kojence);
 • z otevřených zdrojů (pravděpodobně obsah dusičnanů, škodlivých bakterií a dalších složek nebezpečných pro děti);
 • minerální a sycené oxidem uhličitým;
 • z běžných domácích filtračních džbánů určených pro dospělé;
 • pokud výrobní láhev nemá odpovídající označení, že je určena pro děti, s uvedením věku dítěte;
 • pokud od otevření dětské vodky uplynulo více než den a bylo uloženo mimo chladničku;
 • od neznámých výrobců, získaných na podezřelých obchodních místech, s porušenou integritou balení, vypršela platnost.

Malý muž potřebuje vodu od narození. Pokud je dítě kojeno, dostává během prvních měsíců života dostatečné množství tekutiny s mateřským mlékem. Existují však situace, kdy je stále nutné mléko novorozence dojit. Než dáte dětskou vodu, měli byste se určitě poradit s pediatrem.

autor-expert: Andrei Gennadievich Smirnenko,

pediatr, kandidát lékařských věd, homeopat

Co si myslíte o tom, kdy můžete dát novorozeným, milým čtenářům vodu? Do komentářů napište své myšlenky a názory!

Voda pro novorozence při kojení: Mám-li mléko?

Jistě každá matka, která kojí, slyšela, že dětem musí být dávkována voda. Voda je zdaleka životně důležitým zdrojem, který udržuje vodní rovnováhu. Je však nutné dát novorozence vodu k pití během kojení a kdy mohu dát dítěti drink? V tomto článku to pochopíme.

Voda a kojení

Mateřské mléko je jedinečný produkt. Má všechny potřebné látky, které dítě potřebuje. V závislosti na věku a potřebách drobků se také může měnit složení kapaliny. Proto pro mateřské mléko matky není nic lepšího.

Jak víte, mateřské mléko se skládá z 90% vody. Taková tekutina slouží jak pro novorozence, tak pro pití, a proto je schopna plně uspokojit všechny potřeby dítěte. Hlavní věc je dát prsa na vyžádání, a ne do hodiny. Zda dítě dostane dostatek tekutin, lze snadno pochopit plností plen a také kolikrát dítě píše. Alespoň 12-15 močení naznačuje, že dítě dostává dostatek mléka.

Mateřské mléko poskytuje dítěti všechny potřebné látky a prvky pro růst, vývoj a zdraví dítěte

Je velmi snadné pochopit, zda je dítě žízeň. Pokud strávil jen pár minut na hrudi, pak dítě nemá hlad, ale jen uhasilo žízeň. Předpokládá se, že během krmení dítě nejprve dostane přední mléko, tekutější. Je to jen nápoj pro drobky. Po 15 až 20 minutách sání začne protékat zadní mléko, silnější a vyživující. To je zase jídlo pro dítě.

Při zavedeném kojení a při dostatečném množství mléka nemusí dítě před zavedením prvního krmení podávat vodu navíc, jinak existuje riziko určitých problémů spojených se zdravím drobků. Existují však případy, zejména ze zdravotních důvodů, kdy je třeba novorozence dojit. Níže se zabýváme podrobněji.

Doporučení WHO a možná rizika

Světová zdravotnická organizace doporučuje exkluzivní kojení, pokud matka nemá žádné problémy s kojením. Dítě v prvních měsících života by nemělo dostávat žádné další tekutiny kromě mateřského mléka.

Ze zdrojů WHO:

Pokud není uvedeno jinak, nedávejte novorozencům jiné jídlo nebo pití než mateřské mléko.

Nedostatek dopingu a zavádění jiných zahraničních tekutin a produktů do 6 měsíců.

Různé studie a experimenty ukázaly, že mateřské mléko lépe než jiné tekutiny pomáhá dítěti přenášet teplo, nemoci, suché klimatické podmínky a další nepříznivé situace. Pokud dáváte novorozencům vodu v prvních měsících života, může to poškodit zdraví:

 1. Dítě nemusí jíst. Dítě má velmi malý žaludek a po naplnění vodou mozek vydá příkaz, že nasycení nastalo. Dítě tedy již nedostává mateřské mléko v dostatečném množství. Výsledkem takového utonutí je ztráta hmotnosti, zhoršení zdraví.
 2. Snížení mateřského mléka. Vzhledem k tomu, že dítě pije vodu, je jeho potřeba mateřského mléka snížena. Menší nasává, snižuje se stimulace mléčných žláz, a tím se snižuje objem produkovaného mléka. Může se dokonce stát, že dítě úplně opustí prsa. Zvláště pokud dostane vodu z láhve.
 3. Rovnováha voda-sůl je narušena. Voda vyluhuje toxiny z těla, ale spolu s nimi mohou být vylučovány i mikroelementy užitečné pro dítě, vápník, hořčík. Maminko mléko odstraňuje z těla výhradně toxické látky.
 4. Zatížení ledvin. Pokud do novorozence přidáte vodu, začnou jeho ledviny intenzivněji pracovat, což je složitý proces pro neformovaný organismus.
 5. Střevní mikroflóra může být narušena. Při narození má dítě sterilní střevo a několik měsíců je osazeno prospěšnými bakteriemi. Hlavním dodavatelem je mateřské mléko. Střevní mikroflóra ovlivňuje zdraví drobků. Voda nebo jiná kapalina může do střev přinést nebezpečné bakterie, které mohou způsobovat různá onemocnění.
 6. V boji proti fyziologické žloutence může voda proces jen zpomalit. Zhetushka se objevuje kvůli zvýšenému bilirubinu v krvi. Taková látka se dokáže rozpustit v mateřském mléce a ne ve vodě. Také díky kojení je stolice novorozence upravena a bilirubin je vylučován.
 7. Infekce. Prostřednictvím vody může do těla drobků proniknout nebezpečná infekce, zejména pokud používáte zakoupenou balenou vodu. Neexistuje žádná záruka, že voda má stoprocentní kvalitu a že prochází nezbytným stupněm čištění. Stojí to za riziko, pokud je dítě úplně kojeno. Na druhé straně může mateřské mléko pomoci dítěti s otravou.

Je důležité pochopit, že v prvních dvou měsících života dítěte může pitná voda nepříznivě ovlivnit jeho zdraví. Pokud se matce zdá, že je dítě horké, můžete si obléci lehké oblečení, vyjmout plenku, větrat místnost, ujistit se, že je vzduch dostatečně vlhký. Nakonec můžete tělo otřít studenou vodou. A častěji se aplikuje na hrudník.

Měla by být voda dána novorozencům

Jak vidíme, s kojením novorozenec nepotřebuje vodu. Můžete začít dojit dítě od 6 měsíců zavedením doplňkových potravin. Před tímto obdobím jí už jen tekutý produkt - mléko. Může se však stát, že dítě odmítá vodu a omývá pevnější jídlo mateřským mlékem. Mnoho dětí začne pít vodu blíže k roku nebo dokonce i po něm. Není čeho se obávat.

Počínaje třemi měsíci, v případě, že dítě má nadměrné pocení, vysokou teplotu vzduchu, dítě má sucho v ústech, a také, pokud odmítne prsa, můžete nabídnout trochu vody v lžíci v lžíci - stačí pár doušek. Pokud dítě pije s radostí, pak potřeboval vodu. V opačném případě nemusíte dítě pít.

Pokud dítě nemá v těle dostatek tekutin, objeví se příznaky:

 • Letargie, nálada
 • Fontanel klesá
 • Suchá ústa
 • Močení klesá

Nespěchejte však, aby vaše dítě dostalo vodu. Nejprve se pokuste vytvořit příznivou atmosféru v místnosti, kde se dítě nachází, a častěji dávejte prsa, aby včas uhasil svou žízeň..

Existuje řada indikací, kdy může být pro dítě nezbytná voda.

Když můžete dokončit děti

 • Horečka. Voda se podává dětem ve věku do 6 měsíců, pokud má horečku nebo začíná průjem, zvrací. Ale i v těchto případech se časté použití dokonale vyrovná s touto nemocí, což vyrovnává ztrátu tekutin v těle dítěte. Pokud to najednou nepomůže a dehydratace začíná v drobky, pak určitě musíte dát vodu. Můžete pochopit, že dítě potřebuje další tekutinu podle množství a kvality močení: méně než 6krát, zatímco barva ztmavne a objem moči také klesá.

Pokud mateřské mléko nepomáhá vyrovnat se s dehydratací, je nutné dítě zalévat vodou

 • Poruchy trávicího systému. U kojenců prvních měsíců života se trávicí orgány dosud nevytvořily, proto se objevují koliky, průjmy nebo zácpa. Aby se snížila tvorba plynů, kojenci dostávají koprovou vodu, fenyklový vývar. Během průjmu je narušena rovnováha mezi vodou a solí, protože tělo ztrácí hodně tekutin. A při zácpě u dětí voda pomáhá rozkládat fekální hrudky a normalizuje střevní motilitu.
 • Škytavka. Tento jev často doprovází děti během prvních 6 měsíců. Škytavka může nastat v důsledku skutečnosti, že dítě se přejídá, dostává stres, zvyšuje tělesnou teplotu, dochází k tvorbě plynu. Pár doušek vody může pomoci s škytavkami, zmírnit nervózní agitaci, snížit intenzitu koliky ve střevě.

Režim pití pro dítě

Kolik vody by mělo být novorozenci dáno? Během období nemoci stanoví potřebné množství vody pro dítě ošetřující lékař. Nejprve to záleží na stavu dítěte a na tom, jak dehydratované tělo je. Je nutné dodržet jmenování pediatrem.

S dalšími fyziologickými faktory, je-li vzduch velmi horký a suchý, může sama matka zjistit, kolik vody má dát svému dítěti. Ve věku 4 až 6 měsíců by však jeden objem neměl být větší než 20 ml a denní objem by neměl přesáhnout 100 ml. Pokud dítě nechce pít vodu, není třeba silou. Zkuste po chvíli nabídnout znovu..

Extra tekutinu je třeba podávat pouze tehdy, když dítě není schopno uspokojit své potřeby mateřským mlékem.

Voda by měla být podávána po částech 2-4krát denně mezi jídly. Pokud dítě krmíte před krmením, trávení se zpomalí. A voda bezprostředně po krmení podporuje tvorbu plynu a nadýmání.

Pokud dítě trpí zácpou, můžete ráno po spaní na lačný žaludek dát trochu vody. Pomáhá posilovat motorickou funkci střevního traktu. Nemusíte však dokončovat drobky na noc, abyste se vyhnuli zbytečnému zatížení genitourinárního systému.

Jaká voda pít novorozence

Pokud se rodiče rozhodnou, že dítě potřebuje kojení, nebo podle pokynů lékaře, je důležité dát dítěti zdravou vodu. Surová voda z vodovodu není přirozeně vhodná pro kojence ani po vaření. Takový proces způsobuje, že je kapalina „mrtvá“, nemá z ní žádný prospěch. Protože i po jeho vaření v něm zůstávají mikročástice chloru a těžkých kovů.

Vaření obecně není nejlepší volbou pro dítě. Doktor E. Komarovsky je jednoznačně proti převařené vodě, protože pod vlivem vysoké teploty, škodlivé bakterie umírají, nicméně, během varu, soli nutné pro tělo precipitovat.

Stříbro by nemělo být ve vodě pro děti, takže běžný způsob čištění kapaliny stříbrnou lžičkou rozhodně není vhodný.

Dítě může dostat čistou pramenitou (artéskou) vodu, aniž by ji vařilo. Zároveň se však dusičnany z půdy mohou dostat do takové vody. Musíte to mít na paměti. Pouze laboratorní analýza může ukázat, zda obsahuje škodlivé látky a kolik.

V současné době lékárny prodávají speciální balenou dětskou vodu. Výrobci uvádějí složení kapaliny na etiketě, která obsahuje potřebné soli a minerály pro různé věkové skupiny.

Pokud rodiče nedůvěřují balené vodě, pak by skvělou možností bylo koupit dětský vodní filtr. Obvykle se jedná o filtry označené 0+ a 4+. Vyměnitelné kazety jsou přizpůsobeny pro každý ze dvou věkových skupin. V prvním případě se voda nejen očistí od nečistot, ale díky speciální antibakteriální membráně se také ničí škodlivé mikroby. Díky speciálnímu dětskému filtru s vysokým stupněm čištění dostane dítě čistou a zdravou vodu a rodiče mohou výrazně ušetřit rozpočet.

Optimální teplota vody pro děti v prvních měsících života je 26-30 stupňů. Pro starší děti - 20-22 stupňů.

Voda pro novorozence: od kdy dávat, příznaky dehydratace a přebytečná tekutina

Voda je nezbytná pro všechny živé věci. Mnoho pediatrů však radí mladým rodičům, aby novorozencům nedali vodu, dokud nedosáhnou určitého věku. Toto doporučení se týká zvláštností krmení dítěte, jeho individuálních potřeb, takže rodiče dítěte by měli vědět, zda potřebují dát novorozencům vodu během kojení..

Musím dítě dojit

Mateřské mléko obsahuje vše, co dítě potřebuje. Asi 90% z toho je tekuté, a proto, když je dítě krmeno mateřským mlékem, není mu třeba mu navíc nic dávat. To je způsobeno tím, že tělo dítěte dosud nerozlišuje mezi tekutinou a vodou, dostává vše, co potřebuje, s mlékem.

Pokud dítě potřebuje více tekutin, pak jen častěji vyžaduje prsa, zatímco konzumuje přední mléko, které není tak silné a nasycené. Ženské tělo cítí potřeby dítěte a přizpůsobuje se mu.

Dokud dítě nedosáhne věku 5-6 měsíců (s kojením), nepotřebuje vodu. Kromě toho může být přebytek tekutiny v těle dítěte stejně nebezpečný jako jeho nedostatek. Výjimkou je umělé krmení dítěte směsí. V tomto případě potřebuje vodu.

Proč nemůžete pít vodu s dítětem do 6 měsíců

Novorozenci začínají pít vodu ve věku 6 měsíců. Vše záleží na kvalitě a množství mateřského mléka u matky. Pediatr by měl rozhodnout, v jakém věku by mělo dítě pít vodu. Rodiče by si měli uvědomit, že žaludek dítěte je malý, o velikosti dětské pěsti, jeho naplnění vodou může mít negativní důsledky:

 • riziko rozvoje dysbakteriózy u dítěte se zvyšuje 3krát;
 • množství živin potřebných pro tělo se snižuje (veškerý volný prostor v žaludku je dáván vodě);
 • je obtížné odstranit bilirubin, který u novorozenců vyvolává fyziologickou žloutenku:
 • dochází k přetížení ledvin, z těla se vylučují soli.

Pokud žena dá dítěti vodu místo mateřského mléka, může být jeho výroba významně snížena. Neexistuje žádná záruka, že voda vstupující do těla je čistá a bezpečná. I ve vroucí vodě zůstávají látky škodlivé pro novorozence.

Jaká voda může být dána dítěti v gv

Pediatrové a rodiče by měli být velmi přísní ohledně kvality vody používané kojícími dětmi. Je zakázáno dávat dětem:

 • Vařící voda. Při varu se ničí pouze malé množství bakterií. Sloučeniny chloru přítomné v takové vodě jsou škodlivé pro kojence.
 • Voda z otevřených zdrojů (dobře, dobře). Voda obsahuje dusičnany a škodlivé bakterie pro organismus s nezralým imunitním systémem..
 • Minerální nebo šumivá voda. Taková voda vyvolává koliku a je škodlivá pro žaludek..
 • Filtrovaná voda prošla standardním filtrem. Kapalina vyčištěná tímto způsobem je bezpečná pro dospělé, ale není vhodná pro děti..

Batole mohou vydávat výhradně balenou vodu. Lze ji zakoupit v lékárně nebo supermarketu. Na lahvích s vodou určených pro malé děti obsahuje odpovídající označení. Balená voda obsahuje:

 • až 200 - 300 mg / l minerálů;
 • až do 60 mg / l vápníku;
 • až 5-20 mg / l draslíku;
 • až do 20 mg / l sodíku;
 • až do 10-35 mg / l hořčíku.

Balená voda se skladuje po otevření láhve ne déle než 1 den na chladném místě, nejlépe v lednici ve skleněné nádobě. Taková voda se nedoporučuje vařit.

Nakoupená voda je drahá. Za účelem úspory peněz si můžete zakoupit vodní filtr pro děti. Voda, která je vyčištěna, se používá k pití a přípravě směsí. Při nákupu věnujte pozornost kvalitě plastu. Je vhodné, aby takový filtr byl schválen pediatrem..

Jak provádět dávkování vodou

Voda se často kojí při kojení. Pokud dítě cítí potřebu tekutiny, pak ji neodmítne. Doping se provádí pomocí speciální kojenecké láhve s dudlíkem nebo běžnou lžičkou. Ve druhém případě dítě nejenže dostane tolik vody, kolik potřebuje, ale také se naučí používat lžíci, která následně usnadní krmení.

Při dávkování hraje velkou roli teplota vody. Musí být zahřátý na 26-30 stupňů Celsia. K tomu stačí lahvičku položit do nádoby s teplou vodou. Jak dítě vyroste, teplota vody se sníží a sníží na 20 stupňů Celsia.

Kolik vody potřebuje kojící dítě?

Množství vody spotřebované konkrétním dítětem během kojení je individuální. Pokud je dítě krmeno výhradně mateřským mlékem, pak denně nepotřebuje více než 1–2 hodiny. To je přibližně 30-70 ml. Při umělém krmení se zvyšuje množství vody. Jinak se kojenci začnou hroutit, zácpa je možná. Norm - 100 ml tekutiny denně. Většina potřebného dítěte se dostane s mlékem, takže při kojení postačuje stanovený počet lžic vody. Pokud však dítě odmítne pít tekutinu v tak malém množství, není třeba ho nutit.

Kojení dětská intoxikace

Přebytečná tekutina v těle dítěte může vést k intoxikaci těla vodou. Důvod je:

 • pít více vody, než je nutné kojící matce (7-8 sklenic denně stačí ke zvýšení mateřského mléka);
 • nucené pájení vody k dítěti;
 • časté používání klystýrů;
 • dítě polykání vody při koupání.

Ledviny dítěte, i když jsou plně tvarované, dosud nedokážou vylučovat veškeré množství vody, kterou používají. To vede k narušení rovnováhy voda-sůl a otravě.

Hlavní příznaky intoxikace vodou u dítěte

Pokud má dítě intoxikaci vodou, lze tomu rozumět podle následujících příznaků:

 • zvracení
 • výtok z oblasti kolem očí;
 • podrážděnost, slznost;
 • ospalost
 • uvolnění velkého množství potu;
 • záškuby končetin a svalů obličeje.

Při značné intoxikaci těla po dlouhou dobu existuje riziko rozvoje mentální retardace a dokonce mozkové paralýzy. Příznaky intoxikace se mohou objevit bez ohledu na to, jaká voda byla dítěti dána.

Názor pediatrů

Pediatrové doporučují dávat dítě vodou během umělého a kojení v horkém počasí. Děti musí dostávat tekutinu pravidelně. Známkami dehydratace dítěte je ochablá fontanel, suchá pokožka kolem očí. Děti začínají jednat a žádají více prsou.

V žáru se doporučuje nejen dokončit dítě, ale také jej otřít vodou. Tělo potřebuje vodu na celý život, ale jeho nadměrné používání, zejména u kojenců, může mít negativní důsledky. Vždy existuje nebezpečí, že pravidelné pití vody dítětem ho donutí opustit mléko. Při kojení není vždy nutná voda. Pokud dítě nepije vodu, není třeba ji nutit.

Musím dát dětem pít vodu?

Voda! Nemáte chuť, žádnou barvu, žádný zápach, nemůžete popsat, užíváte si bez pochopení toho, co jste? Nejste jen nezbytní pro život, jste život. Bliss se šíří s vámi po celé bytosti, což nelze vysvětlit pouze našimi pěti smysly. Vrátíte nám sílu a vlastnosti, které jsme již ukončili. S vaší milostí se vyčerpané prameny srdce znovu otevřou.

Na prahu léta chci toto téma vyzdvihnout, protože, bohužel, stále můžete získat špatná doporučení pro dabování dětí vodou.

Dítě, které je výhradně kojeno, by nemělo dostávat pitnou vodu.

KDO nedoporučuje dávat dětem, které dostávají pouze mateřské mléko, vodu po dobu až 6 měsíců. V mléce je dostatek vody, přibližně 87-90%.

Mnoho matek může uvažovat o tom, že dávkování vody, zejména v žáru, nepoškodí dítě, naopak zhasne jeho žízeň. A starší generace také potvrdí: „Samozřejmě, dali jsme vám trochu vody a nic, všechno rostlo!“

Ve skutečnosti může mít voda ve stravě kojenců nepříznivé účinky.

Jaké je nebezpečí pití

 1. Podvýživa. Žaludek dítěte je velmi malý. Pokud se dítě živí na vyžádání, dostává tolik mléka, kolik mu dokáže vyhovět jeho žaludek. Po obdržení 30 ml. vody, žaludek je naplněn těmito 30 ml. V důsledku toho dítě nedrží 30 ml mléka. A tak čas od času, den co den, dítě nedostane dostatek mléka, je špatné přibírat na váze a výšce.
 2. Snížená laktace u mámy. Mléko se vyrábí na principu „poptávka vytváří nabídku“. Kolik strouhanek si objedná mléko pro sebe tím, že saje jejich prsa, tolik mléka to vyprodukuje. Matematika je jednoduchá: není nasávána 30 ml z hrudníku. mléko, zítra železo sníží produkci mléka o 30 ml. Noční tlumení vodou se může stát opravdu nebezpečným v noci se produkuje hormon prolaktin, který je zodpovědný za každodenní produkci mléka, v reakci na sání prsu. Není dost sání, nestimuluje ňadra v noci - během dne bude méně mléka.
 3. Porušení střevní mikroflóry. Dítě se rodí se sterilním zažívacím traktem. Mateřské kolostrum a mléko obsahuje mnoho prospěšných bakterií, které obývají střeva dítěte. A jejich voda jednoduše „odplavuje“, čímž vytváří nerovnováhu mezi patogenními a prospěšnými mikroorganismy. Kojenci, kteří kojí a nedostávají žádnou vodu, čaj ani ovocné nápoje, jsou méně náchylní na střevní infekce. A děti, které jsou kojeny a dostávají pravidelnou vodu, se často setkávají s jevem, jako je dysbióza.
 4. Poranění oděrem, prasklinami, laktostázou. Když je dítěti podána voda, je nejčastěji podávána z láhve. A protože mechanismus sání prsu a lahví je odlišný, dítě se zmátlo a prsa nesaje správně, poškozuje bradavku a praskliny. Neefektivní sání způsobené zmatením bradavek také vede k neúčinnému vyprázdnění prsu - stagnaci mléčných forem.
 5. Odmítnutí prsou. Důvod je ve stejné láhvi - dítě je dezorientované a zmatené - pokaždé, když se musí přizpůsobit a sát různými způsoby. Výsledkem je, že si vybere snadný způsob - láhev, a nechce si sát hrudník.
 6. Porucha funkce ledvin. U kojenců ledviny dosud plně nevykonávají funkci vylučování tekutin. A pokud na ně bude ležet další tekutina, zvýší se tím zátěž ledvin, a je obzvláště nebezpečné, že to může vést k zadržování tekutin v těle dítěte.
 7. Infekční choroby. Voda je zdrojem mnoha nemocí. Samozřejmě ti, kteří dávají vodu kojencům a dětem při umělém krmení, používají speciální dětskou balenou vodu. Jste ale 100% připraveni ručit za čistotu a vyvážené složení soli?

Přesto je potřeba voda. Ano?

Stále máte důvody, aby děti v prvních měsících života skončily vodou?

Ano, existuje mnoho mýtů, které to údajně ospravedlňují. Rozbijte je.

1. Je nutné dát do tepla vodu, aby nedošlo k dehydrataci

- NE! V mléce je MUCH voda. Jen dejte svému dítěti více prsou. Mateřské mléko a priori nedává dehydrataci. Speciální pitná voda se objevila před více než 1 stoletím. A jak středověké a jeskynní ženy vyřešily žízeň svých dětí v žáru? Stále nežili v blízkosti artéských studní a nejčistších horských pramenů... Dali dětem nápoje z nádrží plných různých mikroorganismů? Ne! Prostě dali prsa! Dokonce i v těch nejteplejších zemích, pouze mateřské mléko, aby uhasilo žízeň a zabránilo dehydrataci.

V moderních podmínkách, spolu s častější aplikací na hrudník v žáru, se doporučuje dítě otřít vlhkým hadříkem, nepoužívejte jednorázové plenky, častěji se koupat, používat speciální osvěžující stříkací pistole s vodou.

Apartmány v topné sezóně av zimě jsou velmi horké. Zde je kromě výše uvedeného rozumné používat zvlhčovače vzduchu, častěji ventilovat místnosti a udržovat teplotu v místnosti 18-20 stupňů, nepřehřívat dítě dodatečným oblečením.

2. Novorozenci s výraznou žloutenkou by se měla dostat voda.

- NE. Žlutá barva kůže dítěte způsobuje zvýšený obsah bilirubinu v krvi, který je důsledkem rozkladu přebytečných červených krvinek v krvi dítěte po porodu. Bilirubin je látka rozpustná v tucích, proto se nevylučuje vodou. Ale s mlezivem a potom mlékem tělo dítěte dokonale odejde.

3. Při zvracení a průjmu zajistěte, aby dítě zalévalo vodou

- NENÍ NUTNÉ. Při častém zvracení a průjmech (ne více než 5-8krát denně), při nízké teplotě a hladké pokožce - dejte dítěti více prsou. Mateřské mléko obsahuje složky, které pomáhají zmírňovat intoxikaci a zmírňují zánět v gastrointestinálním traktu.

Pokud jsou zvracení a průjem časté a hojné, tělesná teplota je vysoká a kůže je suchá - dítě může trpět dehydratací. Zde musíte určitě dopa. Ne však s čistou vodou, ale se speciálními solnými roztoky pro zamýšlený účel a pod dohledem pediatra.

Je-li dítěti předepisováno léky, je také možné a nutné je pít s vylučovaným mateřským mlékem.

Kdy a jak podávat vodu?

Je vhodné zavést dítě, které dostává výhradně mateřské mléko do pitné vody se začátkem krmení, tj. po 6 měsících. Nabídněte dítěti trochu vody ze lžíce. Poprvé - 0,5 lžičky, postupně se zvyšuje, druhý měsíc krmení, až 8-10 lžiček denně. Můžete použít dětský nápoj.

Po 7,5–8 měsících nabídněte dítěti vodu z hrnku se širokým hrdlem. Ne všechny děti mohou jemně pít, aniž by se samy smočily. Proto do hrnku nelijte velké množství vody. Pokud dítě pije všechno (nebo to rozlije) a požádá o další, nalijte to znovu.

Pokud pean odmítne pít vodu, netrvejte na tom. Přesto s mlékem ho stále dostává. Ale dejte pozor na dítě hrnek vody. Pijte vodu v jeho přítomnosti často as radostí.

 • Dítě starší než 1 rok potřebuje přibližně 40–50 ml. pitná voda na 1 kg hmotnosti.
 • Nad 3 roky - 1000-1700 ml. denně.
 • Starší než 7 let - 1700-2500 ml. za den, v závislosti na stupni fyzické aktivity, zdravotním stavu a počasí.

Teplé a slunečné léto, milé matky! Nezapomeňte na sebe - musíte vypít nejméně 2,5 litru čisté pitné vody denně.

Řekněte nám v komentářích, jak se vám daří s vodou. Máš rád? Piješ Nevyhazují děti? A starší děti jsou „vodní mlýnky“?

Jak odstavit dítě od kojení? Proč dítě po krmení plivne? Přečtěte si náš další článek.

Komentář (2)

Chcete-li komentovat, musíte

Autor

Veškeré informace na webu slouží pouze pro informaci.

Chcete-li provést diagnózu a předepsat léčbu, musíte se osobně poradit s lékařem.

OGRN 1155476136804 TIN / KPP 5406597997/540601001

Zásady ochrany osobních údajů

Správa webu viline.tv (LLC "VILINETV" OGRN 1155476136804 TIN / KPP 5406597997/540601001) respektuje a dodržuje právní předpisy Ruské federace. Při vyplňování, přenosu a uchovávání vašich důvěrných informací také respektujeme vaše právo a zachováváme důvěrnost..

Žádáme vaše osobní údaje o zpětnou vazbu s cílem poskytnout informace nebo služby, reagovat na vaše požadavky na službu podpory webu, pořádat soutěže a další propagace, provádět průzkumy za účelem zlepšení kvality služeb.

Osobní údaje jsou informace týkající se předmětu osobních údajů, tj. Potenciálního kupce. Jedná se zejména o příjmení a jméno, datum narození, kontaktní informace (telefon, e-mailovou adresu) a další údaje uvedené spolkovým zákonem ze dne 27. července 2006 č. 152-ФЗ „O osobních údajích“ (dále jen „zákon“), do kategorie osobní data.

Pokud jste zveřejnili své kontaktní informace na webu, automaticky jste souhlasili s následujícími akcemi (operacemi) s osobními údaji: shromažďování a shromažďování, ukládání, vyjasňování (aktualizace, úprava), použití, zničení, depersonalizace, převod na žádost soudu, včetně h. vůči třetím osobám, na která se vztahují opatření zajišťující ochranu osobních údajů před neoprávněným přístupem.

Uvedený souhlas je platný po dobu neurčitou od okamžiku předložení údajů a můžete jej odvolat zasláním prohlášení do správy webu s uvedením údajů uvedených v Čl. 14 zákona „o osobních údajích“.

Zrušení souhlasu se zpracováním osobních údajů lze provést zasláním příslušné objednávky jednoduchou písemnou formou na e-mailovou adresu (e-mail) [email protected]

V případě odvolání souhlasu se zpracováním našich osobních údajů se zavazujeme odstranit vaše osobní údaje nejpozději do 3 pracovních dnů.

o projektu

Projekt Viline pomáhá rodičům v rodičovství a zdravém rozvoji dětí od prvních dnů jejich života.

Užitečné video kurzy, audio klipy, zajímavé články - zde máma a táta najdou vše, co je potřeba pro vývoj, zotavení a psychologické a intelektuální vzdělávání dítěte. Stránka zveřejňuje materiály pro rodiče s dětmi do 7 let a pro nastávající matky.

Na webových stránkách jsme shromáždili odborníky, kteří se s vámi rádi podělí o tajemství výchovy dětí ve věku, kdy je položen základ pro osobní rozvoj..

Každé dítě je talentované. Hlavní věc je vytvořit podmínky od prvních dnů života dítěte pro úplné odhalení jeho přirozeného potenciálu.

Pomůžeme vám vyřešit jakékoli, i ty nejtěžší problémy, a vychovávat vaše dítě silným, zdravým a talentovaným. Snadno se připojí k jakémukoli týmu, bez psychického stresu půjde do školky, školy a sportovní sekce.

Shromáždili jsme přední odborníky v oblasti vývoje dětí, zachování a posílení imunity, vývoje a implementace rehabilitačních metod. Budou se s vámi podělit o své zkušenosti a znalosti, zodpoví otázky a budou schopni řešit jakékoli, i ty nejtěžší problémy. Pomůžeme vám rozvíjet vaše dítě silné, zdravé a talentované. Snadno se připojí k jakémukoli týmu, bez psychického stresu půjde do školky, školy, sportovní sekce.

Autoři kurzů vývoje dítěte:

Přináší váš materiál chráněný autorskými právy vašim rodičům? Je publikum portálu ViLine.tv jasně vašimi potenciálními zákazníky? Pak umístěte své kurzy na náš projekt!

My sami budeme propagovat vaše kurzy z 30% z prodeje.

Partnerství s ViLine.tv je:

 • Propagace vašich kurzů prostřednictvím e-mailové distribuce předplatitelům ViLine. Naše dopisy čtou desítky tisíc mladých matek!
 • Reklama na internetu, vstupní stránky s vysokou konverzí pro kurzy autorských práv a speciální stránky o vás;
 • Tvorba propagačních materiálů pro propagaci kurzu a autora v našem vlastním videostudiu;
 • Zvyšování autorské slávy - řekneme obrovskému publiku, proč se váš kurz vyplatí koupit.
 • Kurz prodáváme za vaše ceny a dostáváme provizi. Získáte aktivní růst tržeb a základní zisk.
 • Prodáte nám svůj kurz za výhodnou cenu. Poté vaše materiály prodáme sami a získáme 100% zisk.

Napište na [email protected], pošlete své kurzy. Podmínky ubytování jsou diskutovány individuálně s každým autorem..

Autoři článků:

Máte materiály hodné pozornosti širokého publika? Chcete psát užitečné články pro maminky a tatínky? Pošlete materiály. Umístíme je pod vaše autorství na projekt, do tematických zpravodajů a sociálních sítí.

Umístění článků na ViLine.tv je:

 • ✓ Příležitost sdílet zkušenosti a znalosti s velkým publikem;
 • ✓ Propagace vašeho webu;
 • ✓ Dobrá odměna.
 • - materiál musí být jedinečný;
 • - nezveřejňujte články SEO;
 • - Můžeme odmítnout zveřejnit materiál podle uvážení vedení projektu.

Zahájení spolupráce

 • ✓ Napište dopis na adresu [email protected] s příklady prací a / nebo odkazem na web.

Zdravé, harmonicky vyvinuté dítě je nejlepší odměnou pro ideální rodiče.

Platba a dodání

Na našem webu si můžete zakoupit produkt, který vás zajímá, jedním z platebních způsobů:

Zabezpečení plateb a důvěrnost

Při výběru tohoto způsobu platby pro objednávku na webové stránce ViLine.tv budete automaticky přesměrováni na platební formulář zpracovatelského centra PayU, kde zadáte údaje o své bankovní kartě..
Všechna data zadaná na platebním formuláři zpracovatelského centra PayU jsou plně chráněna v souladu s požadavky bezpečnostního standardu PCI DSS. Dostáváme pouze informace o vaší platbě..
E-mail bude zaslán na e-mailovou adresu, kterou jste zadali při provádění platby.
Ihned po provedení platby budete přesměrováni zpět na náš web. Informace o vaší platbě se k nám mohou dostat od 5 sekund do několika minut. Pokud podle vašeho názoru došlo ke zpoždění při zpracování objednávky, musíte kontaktovat kancelář společnosti telefonicky na čísle 8 800 500-65-37

Osobní údaje kupujícího.

Při vyplňování Žádosti na Stránce Klient poskytuje následující informace: Příjmení, Jméno, e-mailovou adresu, telefon, dodací adresu.
Prodávající používá tyto informace ke splnění svých závazků vůči zákazníkovi. Prodávající se zavazuje nezveřejňovat informace přijaté od klienta. Za porušení se nepovažuje, že Prodávající poskytuje informace agentům a třetím osobám jednajícím na základě dohody s Prodávajícím o plnění závazků vůči Klientovi.

Zveřejnění informací v souladu s přiměřenými a použitelnými požadavky zákona se nepovažuje za porušení povinností. Prodávající neodpovídá za informace poskytnuté Klientem na Stránce ve veřejné podobě.

Po zaplacení zadejte svůj „Můj účet“ a vyberte „Moje kurzy“
Zde najdete všechny produkty, které jste si zakoupili na naší webové stránce ViLine.tv
Pokud jste neobdrželi produkt do hodiny po zaplacení, napište prosím na support [email protected]

Zásady vrácení peněz

Zákazník má právo odmítnout poskytnutí placených služeb a požadovat vrácení peněz v následujících případech:

1. Za placené elektronické zboží (nahrávání webináře, semináře, školení, školení, šablon a podpůrných materiálů dostupných ke stažení). Žádost o vrácení peněz by měla být odeslána z e-mailové adresy, ze které byla objednávka odeslána, do podpůrné služby dodavatele do 7 (sedmi) dnů od data platby. Po uplynutí stanovené doby nejsou pohledávky akceptovány a peníze se nevracejí. Při předkládání žádosti o vrácení peněz je nutné předložit kopii dokladu totožnosti (cestovní pas).

2. Za seminář nebo konzultaci, které zaplatil a zúčastnil se jím. Žádost o vrácení peněz by měla být zaslána z e-mailové adresy, ze které Zákazník zaregistroval na seminář, do podpůrné služby Dodavatele do 14:00 moskevského času v den následující po dni, kdy byla služba poskytnuta. Po uplynutí stanovené doby nejsou pohledávky akceptovány a peníze se nevracejí. Při předkládání žádosti o vrácení peněz je nutné předložit kopii dokladu totožnosti (cestovní pas).

Články O Neplodnosti