Hlavní Zdraví

Masážní technika pro novorozence od 0 měsíců

V prvních měsících života je položeno mnoho základních dovedností, charakter a psychologický portrét dítěte začíná utvářet své chápání světa. Učí se reagovat na dění, vyjadřovat emoce. Růst a vývoj dítěte je rychlý: každý den se rovná nové zvládnuté dovednosti, pohybu, reakci, zvuku nebo vůni. Úkolem rodičů je podporovat dítě, naučit ho správně vnímat svět, připravovat svaly a vazy, relaxovat a uklidňovat. Správná a včasná masáž zvládne všechny tyto úkoly..

Proč masírovat v tomto věku

Lékaři nazývají stav novorozence fyziologickým tónem. Vyznačuje se zaťatými pěstmi, ohnutými pažemi a tělo dítěte často zaujímá zárodek. Pohyby paží a nohou jsou často nepravidelné. Masáž pro novorozence od 0 měsíců věku je zaměřena na odstranění tónu a vytváření vědomých a kontrolovaných pohybů.

Jemná masáž pokožky pomáhá zlepšovat stav vnitřních orgánů, probouzí svaly a stimuluje jejich vývoj, zlepšuje krevní oběh. Díky prvním dotykům se dítě učí rozumět světu, poznat matku a tátu, bezpečně si uvědomuje. V důsledku pravidelných postupů:

 • U dítěte je riziko vzniku a rozvoje infekčních chorob sníženo;
 • Riziko střevní koliky, průjmu a zácpy je sníženo;
 • Existuje stimulace pohybového aparátu a jeho správný vývoj;
 • Formování správného držení těla;
 • Metabolismus normalizuje;
 • Chuť k jídlu se zlepšuje;
 • Plíce se vyvíjejí;
 • Spánek normalizuje.

Hladké pohyby během masáže pomáhají redukovat kortizol, stresový hormon. Tento hormon je zodpovědný nejen za emoce, ale také za stav imunitního systému. Čím je menší, tím lepší bude imunita dítěte..

U kojenců je sluch a zrak špatně rozvinutý a vnímá vše, co se kolem něj děje skrze kůži a dotek. Jemné a klidné tahy mohou uklidnit drobky. Velké množství nervových impulzů zasílaných do mozku v době masáže podporuje správný fyzický a duševní vývoj.

Dětská masáž je rozdělena do tří typů: preventivní, léčebná a léčebná.

Terapeutická masáž se provádí doma nebo na klinice odborníky. Je nutné masírovat dítě:

 • Vrozená dislokace a dysplazie;
 • Hypertonicita svalové tkáně;
 • Zakřivení nohou;
 • Rahite;
 • Skolióza;
 • Hypoton
 • Zápal plic;
 • Astma
 • Hernias;
 • Poruchy CNS.

Preventivní masáž provádí rodiče i doma bez kontraindikací. Léčba je předepsána v případě problémů s plicemi, zažívacím traktem a kardiovaskulárním systémem.

Jak často potřebujete masírovat dítě

Masáž nezačne dříve než tři týdny věku. Pokud je předepsána terapeutická masáž, provádí se v kurzech po 10 sezeních každé tři měsíce. Ve vzácných případech s přestávkou na měsíc. Tento interval je vysvětlen zvýšenou zátěží na stále křehké tělo v prvním měsíci života novorozence..

Preventivní masáž doma je měkčí. Při normální dětské reakci může být prováděna denně nebo i několikrát denně. Úvodní setkání netrvá déle než 5 minut. Čas masážních procedur se postupně zvyšuje. Do 3 měsíců proběhlo zasedání asi 20 minut a po cvičení 6 až 35–40 minut.

Kontraindikace

Neprovádějte masáže s horečkou a horečkou, narušením kůže a nachlazení, zvýšenou podrážděností a nemocemi oběhového systému. Děti s onemocněním srdce mohou být masírovány pouze po dohodě s pediatrem a kardiologem. Pokud existuje pupeční kýla, pak pohyby neovlivní pupek.

Jinak může být kýla svírána.

Základní techniky expozice

Pro děti ve věku 0–3 měsíce můžete:

 • Hladkou dlaně uvolníte, zlepšíte krevní oběh, zvýšíte tón;
 • Tření. Zlepšují výživu svalové tkáně, zklidňují nervový systém, ohřívají svaly. Tato technika se liší od hladění podle intenzity pohybů;
 • Hnětení. Provádí se jako hlubší broušení. Strávit prostřední, prstenový a ukazováček kruhovými pohyby.

Během masáže novorozenců až 3 měsíce doma je zakázáno ovlivňovat fontanel a lokty, podpaží, třísla a pod kolena.

Silné drcení, poklepávání, válcování je kontraindikováno v drobky.

Příprava na postup

Před sezením byste se měli starat o pohodlnou teplotu v dětském pokoji: od +18 do + 22 ° C. Místnost musí být větraná a všechna okna musí být pevně zavřená. Masáž je třeba provádět na rovném a širokém povrchu pokrytém měkkou plenkou. Při provádění postupu doma se šperky z rukou odstraní. Nežádoucí je také dlouhá manikúra - nehty mohou poškrábat jemnou pokožku dítěte.

Ruce namažte přírodním olejem nebo krémem pro děti. Můžete použít kokosový nebo levandulový olej, argan, jojobu nebo bambucké máslo, mandlový nebo čajovníkový olej, santalové dřevo.

Není vhodný k použití syntetických jedlých olejů na zahřívání. Složky obsažené v nich jsou pro dítě nebezpečné: mohou vyvolat alergie a otravu.

Relace se provádějí 60-90 minut po jídle. Doporučuje se zapnout tichou hudbu: dětská klasická hudba, zvuk oceánu a pták v deštném pralese, zvuky deště nebo jakákoli meditativní melodie.

Jak masírovat

Základní pravidla masáže:

 • Pohyby rukou by měly být lehké, měkké;
 • Všechny kruhové pohyby se provádějí ve směru hodinových ručiček;
 • Masáž se zastaví, pokud dítě usne, vykazuje nespokojenost, je zlobivé.

Během relace musíte mluvit s dítětem klidným a tichým hlasem, doporučuje se také vypnout telefon. Jakékoli ostré a hlasité zvuky mohou dítě vyděsit.

Při provádění jakýchkoli triků použijte směr pohybu zdola nahoru nebo ze stran do středu. Masáž začíná dělat ruce. Nejprve se masírují prsty, pak dlaně a zápěstí. Palec je umístěn v dlani dítěte a umožňuje mu uchopit ho. Druhou rukou masírujte oblast od zápěstí po rameno.

Masáž chodidel začíná od nohou a nohou. Jednou rukou uchopili holenní kloub a druhou rukou otírali nohu, čímž prováděli intenzivní kruhové pohyby. Poté pokračujte v hladění dolní končetiny a stehna. Při masírování nohou je nutné rovnoměrně protahovat všechny svaly, ale vyhýbat se oblasti kolen. Kolenní klouby novorozence jsou slabé, takže každá studie je může poškodit. Během masáže nesmí být paže a nohy nehybné - zůstávají v přirozeném ohnutém stavu.

Bříško je žehleno z pupku krouživým pohybem. Ruce se posunou doprostřed břicha a nadále s minimálním tlakem posouvají vaše dlaně přes pokožku. Potom šikmé a příčné svaly otřete.

Dlaně se přenášejí pod dolní část zad a masírují strany. Hruď je masírována zepředu na ramena, poté se pohybují do stran a nedotýká se oblasti mléčných žláz..

Dítě se otočí na břiše a začne pracovat zády. Hladit záda dítěte se provádí zády dlaní a směr pohybu je od hýždí po krk. Po několika úderech se směr změní. Když dítě začne zvedat a držet hlavu v reakci na pohyby rukou - masáž se zastaví.

Ukončete sezení, otočte dítě na levou stranu: držte se vedle sebe a natáhněte prsty podél páteře od křížové kosti ke krku. Při masáži svalů na krku a zádech bude správnou reakcí dítěte touha ohýbat se vpřed. Postup se třikrát opakuje a poté se otočí na pravou stranu.

Po masáži může být dítěti nabídnuta voda nebo krmivo pro obnovení energie. Ale většina dětí zaspí hned po zasedání.

Jak masírovat novorozence

O léčebných postupech se píše o výhodách masáže. Masáž pro novorozence je nutností! Po devíti měsících embryonální, téměř nehybné existence je pro dítě stále obtížné se přizpůsobit našemu světu. Ruce jemné matky, hladící a hladící dítě, mu proto pomáhají překonat stresující stav během adaptace. Hmatové pocity přinášejí radost a hrají důležitou roli v komunikaci kojenců a jejich rodičů.

Výhody masáže

Masáž pro novorozence zahrnuje speciální techniky s cílem ovlivnit vnitřní orgány. Léčivé techniky jsou léčitelům známy od nepaměti. Profesionální masážní terapeut tím, že hladí, stiskne, tře, mravenčí, vibrací, působí na základní tkáně v celém těle. Specialista působí na receptory kůže, svalů, reflexních bodů a přenáší podráždění na centrální nervový systém. Výsledkem je, že tón stoupá nebo se uvolňuje, práce systémů těla se zlepšuje. To znamená, že dotykem na pokožku ovlivňuje masáž celé tělo.

To je zvláště výhodné pro kojence, protože aktivuje fyzický, smyslový, zvukový a řečový vývoj. Stimuluje se koordinace pohybů a sklony pozornosti, normalizuje se spánek a zlepšuje krevní oběh.

Ve strouhankách až do měsíce staré citlivé analyzátory dosud zcela nedozrávaly a kožní už se objevil. Dotek matky tedy vyvolává pohyby a radostné emoce.

Kdo může

Předtím, než mluvíme o tom, kdo může být masírován, je třeba poznamenat, že se rozlišují preventivní, léčebné a profylaktické masáže.

Preventivní je předepisována všem dětem, které na to nemají žádné kontraindikace. Takovou masáž často provádějí sami rodiče doma. Pokud je vaše dítě zdravé a zábavné, pak v prvním roce života ošetřující lékař určitě předepíše denní masáž.

Terapeutické a léčebné a profylaktické úkony provádí dítě profesionálním masérem, jak stanoví lékař. Cílem těchto masáží je zmírnit některé zdravotní problémy..

Kdy provést postup

Je velmi důležité zvážit, kdy masírovat. Postup by měl být proveden ráno - od 8 do 15:00. Je vhodné, aby dítě trávilo jídlo jednu hodinu po krmení. Na lačný žaludek se nedoporučuje provádět masáže, protože strouhanka bude rozmarná. Postupy se provádějí pouze tehdy, je-li dítě v dobré náladě. Díky jeho nespokojenosti, náladám, pláči je masáž zrušena.

Kontraindikace

V některých případech je masáž u dětí kontraindikována. Například za těchto podmínek:

 • vysoká teplota;
 • poruchy gastrointestinálního traktu;
 • akutní respirační infekce a infekce;
 • kožní záněty;
 • rachitida;
 • kýly (umbilikální, tříselné);
 • vrozené srdeční onemocnění.

Než začneš

 1. Před zahájením relace provětrejte a zahřejte pokoj na příjemnou teplotu, protože dítě bude nahé.
 2. Připravte si rovnou vodorovnou plochu, přikryjte ji plenkou nebo přikrývkou.
 3. Pokud se jeden z rodičů chystá masáž sám doma, měli byste si z rukou odstranit všechny šperky, důkladně je umyjte, ořízněte a uložte si nehty.

Poskytněte vše, aby během procedur nedošlo k poškození dítěte.

Kolikrát?

U dětí do 1 roku se masáž provádí 4krát - každý třetí měsíc. To je vysvětleno jednoduše: v určených obdobích života dítěte dochází ke kvalitativnímu skoku v jeho vývoji. Masáž pomáhá posilovat nové dovednosti.

Jak masírovat novorozence

Až tři měsíce

Až do 1 měsíce věku dítěte se masáž nedoporučuje.

Za 1,5 až 2 měsíce je nejjednodušší a nejjemnější. Chcete-li zahájit masáž, musí novorozenec pohladit ruce, prsty, nohy, záda, bříško. Pohyby jsou lehké, měkké, bez použití síly a tlaku.

Pomalu, s rychlostí lymfatického pohybu 2 cm / s. chodit po masážních liniích od špiček prstů k hlavě.

 • Dlaně, nohy a prsty hladily, jemně hnětly, čímž stimulovaly reflexy a uklidňovaly dítě.
 • Hladkování břicha ve směru hodinových ručiček pomáhá trávení.
 • Záda se masírují ve vzdálenosti 1 cm od páteře.

Jděte kolem oblasti srdce, jater, lymfatických uzlin podpaží a pod koleny.

Je vhodné provádět masážní procedury v nastaveném čase pěti minut. Během relace potichu mluvte s dítětem, bzučte písničky, přečtěte si nekomplikované rýmy. Na konci každého postupu dítě jemně pochvalte..

Po 3-4 měsících

Masáž pro novorozence ve věku 3 měsíců může být komplikovaná. Jsou přidány třecí a hnětací pohyby a lehké paty způsobují radostné hučení dětí. Nyní se doba trvání relace prodlouží o několik minut. Pokud dítě tyto postupy miluje, mohou být postupem času přivedeny až na půl hodiny.

Kliky a nohy

Masáž začíná pažemi a nohama. Nejprve se masírují všechny prsty, pěsti jsou uvolněné a stlačené, zápěstí jemně tře. Podpaží není zapojeno.

Obracíme se k nohám: masírujeme chodidla, prsty, zvedáme se až k slabinám. Netlačte na kolena, jinak by mohlo dojít k poškození kloubů. Nedoporučuje se masírovat oblast pod kolena a vnitřní stehna.

Bříško

Masírujeme bříško dítěte hladkou po směru hodinových ručiček. Od středu břicha vyhlaďte tělo posuvnými pohyby rukou (jedna nahoru, druhá dolů), nedosahujte tříselné oblasti.

Hrudní koš

Hrudník za 3–3 měsíce je stále velmi křehký, takže dítě masírujeme jemným hladkáním ze sternum na ramena, poté do stran, aniž bychom se dotýkali prsu.

Krk dítěte se masíruje až rok, když leží na břiše. Lehké údery vedou od horních obratlů k ramenům, od zadní strany hlavy k zádům. Pokud v tuto chvíli dítě zvedne nebo otočí hlavu, zastavte masáž.

Zadní

Masírujte záda dítěte ne podél páteře, ale podél ní zády dlaní. Pokyny - podél a do stran. Pak zadek hladí od boků k ocasní kosti.

Další cvičení: když dítě leží na každé straně, přejeďte prstem po páteři od pánve k krku. Ne podél páteře, ale podél ní, lehkým stisknutím prstu. To způsobuje prodloužení zad a trénink zadních svalů..

Hlava

Hlava dítěte se masíruje velmi pečlivě, opatrně, aniž by se dotkla fontanelu. S hlavou lehce přejeďte prsty přes uši.

Kliky

Když se dítě učí držet hlavu, uchopte dovednosti. Z náchylné pozice ho nechte chytit ukazováčky a natáhnout je, aby si sedli.

Malé kroky

Zvedněte dítě za podpaží a mírně nakloňte dopředu, aby nohy spočívaly na vodorovném povrchu. Podívejte se, jak malý muž začíná překračovat jeho nohy a podnikat malé kroky.

Hlava dolů

Když dítě leží na bříšku, jemně ho zvedněte za boky vzhůru nohama. To způsobuje příval krve do hlavy. Pokud je dítě nepříjemné, cvičení neopakujte..

Gymnastika

Masáž pro novorozence ve třetím měsíci je umocněna hrudní gymnastikou, která pomáhá posilovat svalový korzet.

Ležící na zádech:

 • zkřížte kliky a odsuňte je;
 • krabice s držadly;
 • vytáhněte je a spusťte dolů;
 • kolena k sobě,
 • přejíždět ze strany na stranu.

Na bříško by se mělo položit tříměsíční dítě. To stimuluje trávení, rychleji odstraňuje plyny, což je prevence koliky.

Zapněte bříško

Po masáži břicha a hrudníku učíme dítě otočit se zezadu k bříšku.

Přitáhněte drobky pozornost na světlou hračku a položte ji na její stranu, opakujte cvičení na obou stranách. Nechte dítě sáhnout po hračce.

6-9 měsíců

Obecná masáž se po šestém měsíci mění a stává se komplikovanějším v důsledku skutečnosti, že dítě vyrostlo a už toho hodně ví. Nyní se učí procházet, koordinovat pohyby. Doba sezení se prodlužuje.

Masáž se provádí pomocí starých technik, ale přidávají se nové. Procedura začíná masážou rukou, nohou, nohou. Poté se připojí aktivní cvičení.

Plazení

Když dítě, které má 6 měsíců, leží na břiše, položte před sebe svou oblíbenou hračku. Potom mu pomalu tlačte a povzbuzujte, aby mu vzal hračku. Pokud je povrch dostatečně tvrdý, malý arašíd se natáhne a plazí se za hračkou.

Postavte se na nohy

Cvičení se nazývá „chůze s dítětem“. Smyslem cvičení je naučit dítě udržovat rovnováhu. Nejprve držte drobky na dvě pera, pak na jednu. Ruce by měly být na úrovni ramen nebo nižší..

9. - 12. měsíc

Od devátého měsíce je gymnastika komplikovanější. Nyní jsou povolena cvičení na zvedání nohou, dřepy, naklánět se dopředu ze stoje a dokonce naklápěcí zatáčkou, aby se získala jasná hračka.

Vzhledem k tomu, že jste doma, je velmi dobré používat k masáži míč. Na otázku, jaký věk by děti měly používat míč, odpovíme: „Od 2. měsíce“.

 • Zatímco dítě je malé, stačí ho houpat na kouli na bříšku.
 • Tříměsíční jízda po straně a zpět.
 • Šestiměsíční dítě se položí na míč a položí na nohy.
 • A po dobu 9–10 měsíců může dítě podniknout malé kroky a držet míč za kliky.

Závěr

Masáž dítěte bude bezpochyby účinně a správně prováděna profesionálním masérem, ale pokud se matka učí jednoduchou techniku, jak masírovat novorozence a zacházet s dítětem, přinese to větší radost a potěšení z vzájemné komunikace..

Kdy a jak masírovat novorozence?

Ahoj kluci! Lena Zhabinskaya je s vámi! Masáž pro novorozence je stále oblíbenější. Při hledání dobrého specialisty, který to povede, se lidé obrátí na polikliniky, centra raného vývoje, soukromé místnosti. Věří, že takové manipulace s jejich dítětem jim pomohou růst rychleji..

Je však v této záležitosti všechno tak jednoznačně dobré, nebo jsou situace, kdy je více škody než užitku? Nebo jsou takové manipulace v zásadě kontraindikovány? Zjistěte to ještě dnes!

Masáž: Klady a zápory

Móda pro masáž probíhá od doby, kdy matky, které ji aktivně praktikovaly, začaly tvrdit, že dělala jejich děti klidnější a společenštější. Začali to dělat téměř od 0 měsíců a tvrdili, že právě v tomto období mají drobky stále špatně vyvinuté sluchové a vizuální receptory, v důsledku čehož vnímá vnější svět pouze dotykem.

Pravidelné jemné hladění mu umožňuje opravdu si vytvořit stabilní emoční stav - je méně rozmarný a pláč. Masáž je také vynikající prevencí mnoha dětských nemocí, ke kterým může dojít v důsledku nejednotnosti v práci vnitřních orgánů a systémů..

Živým příkladem je gastrointestinální trakt. Kolik matek zažilo zácpu novorozenců? Koneckonců, správně provedená masáž pomohla mnoha lidem tento problém vyřešit..

Úhledné masážní pohyby:

 • zmírnit svalové napětí a hypertonicitu;
 • eliminovat zvýšenou vzrušivost;
 • zlepšit spánek;
 • přispívají k rozvoji motorické činnosti a ovlivňují držení těla, fyzickou zdatnost.

Obecně je masáž pro novorozence neuvěřitelně užitečná. Jediný čas, kdy může ublížit, je zanedbat jeho kontraindikace a vyzvat zvenčí, aby to provedl. Pak se dítě bojí, zlobivé, pláče. Ale o tom si promluvíme později.

Existují tři typy masáží pro zamýšlený účel. Stalo se to:

 1. lékařský;
 2. léčba a profylaktika;
 3. preventivní.

Každá z nich má své vlastní výhody a výkonové funkce. Nejdříve ale první.

Masoterapie

Je snadné uhodnout, že by měl být prováděn výhradně odborníkem, a to není překvapivé, protože to pomáhá zbavit se mnoha nemocí, jmenovitě:

 • hypotenze, hypertonicita;
 • dysplazie kyčle;
 • torticollis;
 • asymetrie svalového tónu těla a končetin;
 • vrozená dislokace;
 • vrozená a získaná klubová noha;
 • pupeční kýla;
 • deformity nohou;
 • plochá valgusová noha;
 • onemocnění centrálního nervového systému.

Léčba všech těchto onemocnění pomocí masáže se provádí různými technikami. Všechny jsou vlastněny odborníkem, který může dítěti pomoci. Pozitivní výsledky z jeho zasedání jsou pozorovány po několika dnech.

Terapeutický

Tento typ masáže zahrnuje hnětení celého těla, přičemž zvláštní pozornost je věnována problémovým oblastem. Co by to mohlo být? Nejčastěji břicho a dýchací systém. Léčba a profylaktická masáž může být doporučena pro poruchy koliky a zažívacího ústrojí, nemoci močového ústrojí, bronchitidu.

Vzhledem k tomu, že má svá vlastní složitost a tajemství, může takovou masáž provádět pouze specialista. Po několika sezeních práce s ním je třeba poznamenat:

 • normalizace krevního oběhu;
 • zlepšení kardiovaskulárního systému;
 • eliminaci defektů svalového a kosterního systému.

Díky terapeutické a profylaktické masáži se novorozenec učí rychleji se pohybovat po břiše, plazit se, sednout si, stát na nohou, chodit.

Profylaktické

Účelem této masáže je:

 • zlepšený krevní oběh a dýchání;
 • zlepšený metabolismus a chuť k jídlu;
 • normalizace spánku a chování, což je zvláště důležité pro vzrušující děti.

Lékaři také říkají, že tento typ masáže pomáhá posílit imunitu dítěte a chránit ho před mnoha nemocemi v budoucnosti. A nejedná se o prázdná slova, ale o výsledky jejich výzkumu. V jednom z nich vědci po masáži močili novorozence. Výsledek ukázal snížené množství kortizolu nebo stresového hormonu. Ale je to on, kdo ničí buňky, které jsou zodpovědné za silnou imunitu a nedobrovolně brání rozvoji mozku.

Další výhodou preventivní masáže je, že ji mohou sami provádět sami rodiče. Kromě toho je velmi důležité, aby strouhanka navázala úzký fyzický kontakt s nimi, což umožní dosažení stability nervového systému v budoucnosti. Jinými slovy, dítě, které se pravidelně cítí jemně jemným dotykem, bude klidnější, vyrovnanější a sebevědomější. Zároveň mohou rodiče nejen masírovat celé tělo, ale i jeho jednotlivé části - bříško, nohy, paže.

Existují nějaké kontraindikace

Lékaři berou na vědomí, že kteroukoli z těchto typů masáží může provádět specialista pouze při absenci kontraindikací. O čem to je:

 • o vysoké teplotě (37,5 a vyšší);
 • krevní choroby;
 • tuberkulóza kostí a kloubů;
 • těžké křivice;
 • hepatitida;
 • poranění končetin, otevřené rány a popáleniny;
 • onemocnění genitourinárního systému v akutní formě (pyelonefritida, cystitida);
 • kožní onemocnění;
 • asi ve věku 1 měsíce a dříve - v tuto chvíli může masáž pouze ublížit;
 • srdeční vady (zde jsou však možné výjimky, které určuje pouze lékař);
 • krvácející
 • rozsáhlé tříselné nebo umbilikální kýly;
 • kýly náchylné k porušení;
 • nedávné očkování a nadcházející.

Nepoužívejte masáž chladem, chřipkou, SARS. Jedinou výjimkou z tohoto pravidla je bicí masáž, jejímž účelem je usnadnit vypouštění sputa.

Únava, nálada a negativní nálada drobků obecně jsou také závažnou kontraindikací masáže. Pokud je to nevyhnutelné, je nutné zjistit příčinu špatné nálady dítěte a poté vytvořit příznivé zázemí a zlepšit jej, pokračovat v implementaci.

Když je potřeba masáž

Aby nedošlo k slepé módě, musíte pochopit pro sebe normu a odchylku od ní. Posledně jmenované jsou hlavními faktory pro pediatra a neurologa, což svědčí pro jmenování masáže. Bude doporučeno, pokud:

 • ve věku 1,5 - 2 měsíce dítě nedrží hlavu ani držení, ale velmi špatně v poloze na břiše;
 • ve 4 - 5 měsících se nesnaží převrátit se na zádech ani na břiše;
 • za půl roku se nesnaží sednout;
 • po 7 - 7,5 měsících stále nejistě sedí, občas padl na jednu stranu a vyklenul záda;
 • v 8 - 9 měsících není schopen procházet a nebude;
 • v 9 měsících nechce vstávat sám, držet se podpory;
 • ročně nemůže chodit alespoň za klikou.

To vše naznačuje přítomnost problémů se svalovým tónem, což mu brání pochopit něco nového a dohnat vývoj jeho vrstevníků. V ideálním případě může lékař přesně říci, která masáž pomůže konkrétnímu dítěti po vyšetření.

Na otázku, v jakém věku začít dělat, všichni odborníci s jistotou zavolat 4-5 týdnů. Předpokládá se, že pupeční rána je v této době utažena a dítě se konečně přizpůsobí prostředí.

Mezitím je většina mladých rodičů nakloněna začít masírovat své děti po 3 měsících. Když je s ním již navázán kontakt, on sám je veselý a klidný.

pravidla

Jak masírovat novorozence? Ukázalo se, že je třeba začít přípravou.

 • Teplota v místnosti by měla být 21 - 22 stupňů a měla by být dobře větraná.
 • Kdy přesně můžu začít? Všechny manipulace by měly být prováděny nejpozději hodinu před jídlem a nejdříve 1 hodinu po jídle.
 • Ruce masážního terapeuta by měly být teplé. Všechny šperky by měly být odstraněny.
 • Položte drobky pouze na tvrdý a teplý povrch..
 • K masáži zdravých dětí nejsou potřeba žádné zvláštní zvlhčovače.
 • Optimální doba trvání sezení je 5-10 minut s mírným postupným zvyšováním času.

Kdo by měl dělat

Lékařské a profylaktické a profylaktické masáže mohou provádět přímo rodiče po podrobném prostudování odborné literatury a odborného poradenství. Tato možnost má řadu nesporných výhod:

 1. dítě se nebojí a těší se kontaktu se svou milovanou matkou a otcem;
 2. Masáž provádíte kdykoli pro vás a na vhodném místě;
 3. ovládáte sílu a intenzitu manipulací a můžete je kdykoli přerušit;
 4. je to zcela zdarma.

Pokud dáváte přednost pozvání specialisty, pečlivě sledujte reakci drobků na cizince. Pokud se děťátko bojí, křičí a pláče, taková masáž způsobí více škody než užitku.

Dětská psychika je uspořádána tak, že by ráda cítila jeho matku a je velmi zřídka připravena na úzký kontakt s cizími lidmi..

Pro hostujícího specialistu je vaše dítě ve většině případů jen prací, kterou je třeba udělat co nejdříve, aby se spěchalo k dalšímu malému klientovi, a není čas navíc navázat kontakt a klid.

Stres, který dítě při bolestivé masáži prováděné tetou někoho jiného může mít, může nepříznivě ovlivnit utváření zdravé psychiky novorozence. Koneckonců, jak víte, všechny problémy pocházejí z dětství.

Proto, pokud máte takovou touhu - nebuďte líní, naučte se jednoduché techniky a masírujte své dítě sami.

Techniky a techniky

U novorozených dětí ve věku 1 až 3 měsíce se pohyby síly nepoužívají. Jsou povoleny pouze lehké hlazení a hnětení..

 • Začněte masáž pery. V této fázi prsty jemně hněte, pak dlaně, zápěstí, ramena.
 • Poté se přesunou na nohy, stejně jako ohýbají prsty, chodidla, boky.
 • Pak je řada na hrudi. Jak masírovat v této oblasti? Úhledné kruhové pohyby od hrudní kosti k ramenům obcházející oblast mléčných žláz.
 • Pak přichází zadní linie. Jemně hladila nahoru a dolů a obcházela přímo páteř a krk.
 • Poté, co jsou drobky umístěny na jeden válec, hnětení druhého, atd. Střídavě. Je zajímavé, že v této poloze by se měl snažit ohýbat v zádech, což naznačuje jeho správný vývoj.
 • Poslední fáze - masírování hlavy, uší, obcházení fontanelu.

Po tomto, strouhanka může být pohladena po celém těle..

Je důležité vědět: u dětí ve věku 1 až 3 měsíce nejsou masírovány oblasti lokte, podpaží, vnitřního stehna, pod kolenem a fontanelu.

Po souhlasu lékaře můžete masírovat kyčle. Spočívá v předběžném vytažení této zóny a provedení cvičení „ropucha“, kdy jsou nohy rozděleny do stran.

Pokud chcete, měli byste míč vyzkoušet. Drobky jsou položeny na svůj povrch a čerpány, drží.

Pokud se vám líbí, uložte článek na zeď a přihlaste se také k odběru novinek na blogu! Byla to Lena Zhabinskaya, sbohem!

Masáž pro dítě: komplex a vlastnosti masáží a gymnastiky pro děti do 3 měsíců

Lékař často předepisuje masáž pro dítě. V jakých případech je to nutné? Jaký je rozdíl mezi léčebnou masáží pro kojence od wellness masáže a tím, zda maminka může tyto procedury provádět sama, bez pomoci odborníka?

Natalia Luskinová
Pediatr, Petrohrad

Masáž je komplexní manuální účinek na kůži a pohybový aparát - kosti, klouby a svaly. Jakýkoli typ masáže zlepšuje krevní oběh a výživu kůže, jakož i orgánů a tkání, stimuluje metabolismus. Masážními procedurami můžete také ovlivnit neuropsychický vývoj dítěte, protože během relace je do nervového systému odesíláno velké množství nervových impulsů, což přispívá k jeho optimálnímu vývoji. Příznivý účinek masáže na dítě se projevuje zlepšením chuti k jídlu, normalizací gastrointestinálního traktu. V závislosti na masážní technice může být použit k normalizaci svalového tonusu, k nápravě kostních kloubních deformit nebo poruch pohybového aparátu..

Kdy masírovat dítě?

Existují dva typy masáží pro dítě - wellness a léčebné.

Zlepšení masáže dítěte se provádí za účelem udržení zdraví, jeho úkoly jsou stejné jako úkoly gymnastiky a výuky tělesné výchovy pro starší děti.

Terapeutický masážní komplex pro dítě je předepsán k odstranění existujících defektů.

Rozlište celkovou terapeutickou masáž dítěte (během zákroku, účinek na celé tělo) a lokální (účinek je na konkrétní oblast).

Jako silný prostředek terapeutického účinku je masáž dítěte předepisována za následujících podmínek:

 • Perinatální patologie nervového systému (zhoršená funkce a zrání nervového systému v důsledku porodního traumatu, těžkého těhotenství nebo poporodní periody a dalších důvodů). Častým projevem tohoto onemocnění je narušení svalového tónu, zpožděný vývoj motorů.
 • Zpomalení vývoje motoru.
 • Hypotropie (podváha).
 • Plochá valgusová zastávka.
 • Zakřivení nohou - valgus (ve tvaru X) nebo varus (ve tvaru O) deformace nohy.
 • Dysplazie kyčle, vrozená dislokace kyčle - stavy spojené s nedostatečným rozvojem kyčelních kloubů.
 • Vrozená svalová torticollis.
 • Vrozená Clubfoot.
 • Rachitida je onemocnění, při kterém dochází k narušení metabolismu vápníku a fosforu, nedostatku vitamínu D. Nedostatek léčby vede ke zhoršení tvorby kostí a ke zpomalení vývoje motoriky..

Znovu upozorňujeme, že všechny zdravé děti, bez výjimky, nemusejí provádět terapeutickou masáž. Navzdory všem svým výhodám je to další stresující nefyziologický účinek. Pokud je dítě zdravé, není třeba vynucovat jeho psychomotorický vývoj, zvyšovat přísun krve do orgánů a tkání a ovlivňovat normální svalový tonus..

Aby dítě rostlo a vyvíjelo se normálně, stačí provádět wellness masáž každý den, vhodnou pro věk, tato matka se může sama dělat. Léčebný komplex zlepšující zdraví pro dítě je na rozdíl od léčebného komplexu obecné povahy, tj. Má jednotný účinek na celé tělo, při této proceduře se provádějí fyziologické pohyby v daném věku.

Když nemůžete dítě masírovat?

Stejně jako u drog má i dětská masáž poměrně široký seznam kontraindikací. Z tohoto důvodu by měl dítě předepisovat masáž pouze lékař, a to i pro preventivní účely.

Masáž dítěte se neprovádí s následujícími chorobami:

 1. Všechny stavy doprovázené zvýšením teploty (nachlazení, hnisavé zánětlivé nemoci). Masáž pomůže ještě více zvýšit teplotu..
 2. Jakákoli onemocnění v akutním stadiu, včetně alergických. Masáž je stresující účinek, který je nežádoucí při zhoršování jakéhokoli onemocnění..
 3. Těžká onemocnění jater a ledvin, doprovázená zhoršenou funkcí těchto orgánů (například zánět ledvin - nefritida, zánět jater - hepatitida). U těchto nemocí je předepsán nejjemnější režim, takže masážní kurzy se neuskutečňují.
 4. Těžké vrozené srdeční vady s nedostatečným přísunem krve, které se projevuje jako dušnost, otok, kašel. Masážní procedury jsou další zátěží pro srdce, takže masáž u dítěte s těžkým srdečním onemocněním může způsobit významné zhoršení.
 5. Kýly velké velikosti, když vnitřní orgány (pupeční, tříselné atd.) Vypadnou v herniálním výčnělku s rizikem porušení. Masáž může vyvolat uškrcení kýly, která způsobí silnou bolest a vyžaduje okamžitý chirurgický zákrok.
 6. Křivka během výšky nemoci. V této fázi onemocnění jsou děti zvláště neklidné a vzrušující, masáž jako další stresující účinek je nežádoucí, protože se doporučuje jemný režim.
 7. Těžká podvýživa (těžké hubnutí). Masáž není prováděna z důvodu špatného vývoje svalů, podkožního tuku a zpravidla obtížného celkového stavu dítěte.
 8. Nemoci pohybového aparátu, projevující se zvýšenou křehkostí kostí. Masáž v tomto případě může způsobit zlomeniny kostí..

Vlastnosti masáže pro kojence

Při provádění masáže pro dítě za měsíc je důležité dodržovat následující zásady:

 • Během dne se pro dítě provádí pouze jedna masáž.
 • Čím je dítě mladší, tím jemnější je masážní režim.
 • Pohlavní orgány, přední povrch dolní končetiny (vzhledem ke zvláštní tenkosti kůže v této oblasti a blízkosti kosti), oblast jater (pravá hypochondrium) nejsou masírovány, protože existuje nebezpečí poranění, šokové účinky na kolenní klouby jsou omezené, když je popláštěná záda, ledvinová oblast není zahrnuta. (dolní části zad).
 • Masáž dítěte by měla probíhat při příjemné teplotě (22-24 ° C), v dobře větraném prostoru na pevném, teplém a rovném povrchu..
 • Dítě by mělo mít dobrou náladu. Je třeba mít na paměti, že dítě může reagovat na první postupy s negativními emocemi. Jeho pláč je hlavním signálem k zastavení masáže. V tomto případě musíte zastavit, počkat na rovnoměrnou náladu dítěte a pokračovat v zákroku ve střídmějším režimu a postupně zvyšovat množství nezbytných manipulací.
 • Nemažte okamžitě ani po jídle nebo spánku. Interval mezi masážou a časem spánku nebo jídla by měl být alespoň 30-40 minut.
 • Ruce osoby, která masáž provádí, by měly být teplé a čisté, nehty by měly být zkráceny..
 • Délka masážních kurzů může být různá a zpravidla se může pohybovat od 10 do 15 procedur na jeden kurz, od 1 do 3 kurzů lze přiřadit 2–2týdenní přestávku mezi nimi.
 • Přerušení zahájeného masážního kurzu bez určitých kontraindikací je nežádoucí. Mělo by být zřejmé, že od prvních procedur byste neměli očekávat okamžitý efekt, veškeré výhody masáže můžete posoudit až po úplném kurzu.

Komu důvěřovat dětská masáž?

Pokud pediatr předepsal masážní kurz pro dítě, ale matka nechce denně navštívit kliniku a dává přednost soukromému masážnímu terapeutovi, měla by pečlivě zvážit volbu specialisty. Měl by to být zdravotnický pracovník se zkušenostmi speciálně vyškolený v oblasti dětské masáže.

Maminka masáž

Pro děti do 1 roku je k dispozici 5 komplexů wellness masáží pro děti. Máma se může naučit, aby se sama. Taková masáž se doporučuje všem zdravým dětem bez výše uvedených kontraindikací. Tyto komplexy se obvykle učí matce sestrou v kanceláři zdravého dítěte na klinice po předchozí dohodě s pediatrem.

Rodiče najdou těchto pět standardních masážních komplexů pro své děti v jakékoli příručce o masáži dítěte nebo péči o dítě. Odpovídají věku dítěte: první pro děti 1-3 měsíce, druhá pro 3-4 měsíce, třetí pro 4-6 měsíců, čtvrtá pro 6-9 měsíců, pátá pro 9-12 měsíců. První - masáž dítěte za měsíc - nejjemnější; Postupně, jak se dítě vyvíjí, se rozsah pohybu zvětšuje. Například zvedání těla z polohy na zádech se provádí pouze ve čtvrtém komplexu, když se dítě začne posadit, zahrnutí takového pohybu do prvního komplexu masáže pro dítě by bylo nefyziologické. Komplexy jsou tedy plně přizpůsobeny a konzistentní s vývojem dítěte.

V případě potřeby může odborný lékař nebo samotný masážní terapeut naučit matku určité prvky specializované masáže. Například u dysplazie kyčelních kloubů (nedostatečný vývoj kyčelních kloubů, který se projevuje obtížemi při odstraňování kyčlí v poloze na zádech), je třeba některá cvičení specializované masáže pro matku jednoduše zvládnout, protože tato sada cviků pro správnou tvorbu kyčelního kloubu by se měla opakovat pokaždé, když je dítě zavaleno.

Masáž pro kojence: co je potřeba a jak to udělat správně

Novorozený chlapeček potřebuje vaši péči a péči - závisí na tom jeho vývoj a zdraví. Jedním z nejužitečnějších domácích postupů pro kojence je regenerační masáž pro kojence. Správně provedená masáž posiluje fyzické zdraví novorozence, urychluje jeho vývoj, má příznivý vliv na duševní a emoční stav.

Dětští lékaři potvrzují, že děti, které dostávají pravidelnou masáž dříve, se začnou převracet, sednout si, chodit, mluvit.

Pro masáž nestačí čtení literatury. Mladá matka může vyhledat pomoc od odborníků: sestra navštěvující novorozence doma, její pediatr, sestra na dětské klinice. Bude jasně ukazovat, jak masírovat. Můžete sledovat tematická videa. Doufáme, že tento článek také pomůže mamince zvládnout masáž pro kojence doma..

Masážní podmínky

Můžete udělat domácí masáž pro novorozence od 1 měsíce po úplném zjizvení pupeční šňůry. Nezapomeňte se předem poradit s pediatrem. Nalaďte se na denní masáž - pokud to uděláte příležitostně, bude to mít jen malý přínos.

Čas závisí na reakci dítěte. Jedno dítě bude po zákroku spáno, druhé naopak může hrát.

V žádném případě nemažte před spaním. Fyzická aktivita se obvykle doporučuje v první polovině dne. Populární lékař Komarovsky E.O. radí masáž před večerním koupáním.

Interval mezi masáží a krmením (předchozí a následující) by měl být alespoň půl hodiny. Trvání sezení je 15-20 minut, ale s nespokojením dítěte je lepší sezení snížit.

Masážní příprava

 1. Větrejte místnost. Za teplého počasí můžete okno otevřít, ale koncept nevyloučit.
 2. Teplota místnosti je asi 20 0 C.
 3. Masážní povrch je teplý, středně měkký, pohodlný pro dítě (například přebalovací stůl, potažený přikrývkou na kolo a plenkou).
 4. Ruce mámy by měly být čisté, teplé, měkké, s krátkými řezy nehtů, bez ozdob.
 5. Pokuste se uspořádat zasedání současně.

Obecná pravidla masáže

 1. Poprvé masírujte dítě nejdéle 5 minut, poté čas postupně zvyšte.
 2. Použití masážního krému je volitelné.
 3. Všechny pohyby jsou plynulé, kromě silného tlaku nebo bavlny.
 4. Masáž dítěte se neprovádí v páteři, na genitáliích, bradavkách, ohybech loktů a kolen, v podpaží, na vnitřních stehnech, na přední straně dolní končetiny, na pravé hypochondrii (játra).
 5. Směr masážních pohybů by se měl shodovat s krevním oběhem.
 6. Priorita: nohy, paže, bříško, prsa, záda.
 7. Během celé relace mluvte s dítětem, zpívejte, recitujte říkanky.
 8. Můžete si vzít dítě s hračkou.
 9. Reakci dítěte je nutné neustále sledovat - masáž by měla vyvolávat pouze příjemné pocity. Pokud je dítě nešťastné, je lepší postup odložit.

Masáž

Popis hlavních masážních technik pro kojence je uveden v tabulce:

Ne. P / pRecepceVýkonová technikaPřijatá opatření
1HladilZačátek zasedání. Může být provedeno od 1 měsíce. Jsou prováděny s dlaněmi, hladce a pomalu. Je povolen mírný tlak, který nevytváří jemnou pokožku dítěteJemné zahřátí pokožky před další masáží. Snížená svalová hypertonicita. Aktivace krevního oběhu. Uklidňující účinek.
2TřeníProvedeno od 3 měsíců. Stejný hladil, ale intenzivní, s tlakem, střihem kůže. Provádí se dvěma až třemi prsty. Spirálové nebo kruhové pohyby.Cvičení svalů a kloubů pro posílení a zvýšení pružnosti. Snížení excitibility CNS.
3Vibrace, klepáníPro měsíc staré dítě - mírný pat. Po 1 měsíci - vibrační pohyby a pohyby prstů.Svalová relaxace. Aktivace krevního oběhu.
4HněteníOd 3–4 měsíců. Intenzivní masáž dotýká hlubších vrstev. Používají profesionálové. Nedoporučuje se pro domácí masáž..Hluboké studium svalů. Aktivace krevního oběhu.

Jak masírovat různé zóny

Dítě leží na zádech

Dítě leží na břiše

Masážní plochaVýkonová technika
ChodidlaMáma drží nohu za holenní kost, druhou rukou ji pohladí a potom si otře nohu dítěte z prstů na patu a naopak. Boční plochy chodidla se otírají a potom každý prst. Opakujte 10krát.

Ukazováčkem stiskněte horní část chodidla pod prsty. Poté zatlačte na vnější stranu chodidla a jděte dolů k patě. To zahrnuje reflexy mačkání a uvolnění nohy. 5 krát.

NohyMasáž nohou se provádí střídavě. Noha se mírně ohýbá na koleni a stehně. Máma drží nohu za dolní nohou, druhou rukou masíruje nohu zdola nahoru: zadní, přední a boční plochy. Přední část dolní končetiny a vnitřní stehna nejsou masírovány. 10 s. pro každou nohu.
PeraRukojeť se mírně ohýbá v lokti. Máma drží držadlo jednou rukou, masáže druhou. Směr je od prstů k rameni. Nejprve se záda ruky a dlaň jemně zahřeje prsty, potom každý prst. Při masáži celé rukojeti dává maminka dítěti chytit prst. Dlaň druhé ruky hladí a natahuje celou rukojeť zevnitř, pak zevnitř a popadne rameno. 10 s. pro každé pero.
BříškoSe dvěma dlaněmi pohněte bříško shora dolů. Pomocí dlaně můžete kolem pupku provádět kruhové pohyby po směru hodinových ručiček. Se dvěma dlaněmi symetricky masírujte šikmé svaly - od hrudníku ze stran šikmo dolů k pupku. Pro masáž svalu rekta jsou dlaně umístěny napříč břichem - jedna shora, druhá zespodu a pak se pohybují směrem k sobě a masírují bříško. Každý pohyb - 8 s.
PrsaMasíruje se symetricky dvěma dlaněmi podél žeber, ve směru mezikontálních prostor, od středu k podpažím. 8 str.
CvičeníPřed otočením dítěte na břicho je vhodné dát dlaně pod záda na obou stranách dlaně, uchopit ji, mírně ji zvednout a zatřepat 8-10 p.
ZadníMasíruje se oběma rukama symetricky, aniž by se dotýkala páteře: zadní část rukou se masíruje zdola nahoru, pak dlaněmi v opačném směru. 8 str.
HýžděBouchání a hnětení prstovými chrániči. 12 str.
CvičeníJe užitečné dokončit masáž reflexním plazením. Lehce ohněte nohy dítěte do kolen a jemně je zatlačte, položte dlaň vaší ruky na nohy. 4 str.

Masáž pro nemoci

Masáž poskytuje účinnou pomoc při mnoha chorobách. Nejběžnější metody jsou uvedeny níže..

Masáž pro problémy s bříškem

Problém prvních měsíců téměř u všech novorozenců se stává kolikou, zácpou, plynem ve střevech. To děťátko velmi znepokojuje, křičí od bolesti a nepohodlí, nemůže plně jíst a spát.

Jednoduchá masáž, která nevyžaduje odborný výcvik, může vážně pomoci při stanovení střev.

Masážní technika pro zácpu a koliku u kojenců:

 • bříško není dlouho teplé s teplými dlaněmi;
 • jemně masírujte krouživým pohybem ve směru hodinových ručiček, střídavě hladíte a stlačujete různé intenzity;
 • končetiny jsou několikrát ohnuté a nehybné a přitlačují kolena k hrudi. Nohy se střídají střídavě, pak obě současně;
 • položte dítě na bříško, lehce pohladte záda a masírujte oblast křížové kosti.

Takovou masáž lze provádět až 6krát denně. Aktivuje trávení, normalizuje trávicí trakt, uvolňuje drobky zácpy a plynu.

Masáž klikovým hřídelem

Masírujte krk dítěte velmi pečlivě, ohněte a hladte pouze svaly - od ramen po vlasovou linii. Na páteř by neměl mít žádný účinek! Proveďte oběma rukama, bez vážení. Pohyby mají tendenci jít do centra.

Kromě toho děti dělají zatáčky a naklápění hlavy. Taková masáž je vysoce doporučována pro klikový hřídel u kojenců a je jedním ze způsobů, jak se zbavit tohoto docela běžného onemocnění..

Pro profylaxi kýly

Použijte následující techniky:

 1. Zvedání nohou leží na zádech. Zvedněte jednu nohu nebo obě najednou. Vytáhněte ponožky směrem k sobě, do stran. Posílí to vaše abs.
 2. Pomozte dítěti sedět na vlastní pěst. Torzo se otočí.
 3. K léčbě tohoto onemocnění se někdy používá propíchnutí kolem pupku. Takovou techniku ​​však obvykle předepisuje lékař: bez jeho souhlasu je lepší takové techniky nepoužívat.

Masáž na bronchitidu

Pokud byl tímto onemocněním zasažen maličký muž, lze kromě lékařské péče předepsané pediatrem použít i masáž. Usnadní to stav dítěte, urychlí zotavení. Může se to uskutečnit ve 3. až 5. dni nemoci.

Nedělejte při zvýšené tělesné teplotě!

Vzhledem k věku nemůže dítě vykašlávat hlen a správné působení masážního terapeuta pomůže odstranit sputum z plic. Výhodou tohoto typu postupu je to, že maminka může sedět doma sama. Nevyžaduje zvláštní dovednosti ani speciální vybavení..

Masážní technika: Před sezením se doporučuje dát dítěti teplý nápoj. Během procedury by v žádném případě nemělo dítě mrznout, proto sledujte teplotu v místnosti. S bronchitidou se masíruje hrudník a záda.

 1. Začněte hladením.
 2. Zahřejte pokožku.
 3. Poté můžete přistoupit k broušení, mohou být docela intenzivní.
 4. Chcete-li zahájit proces vybíjení sputa, použijte vibrační pohyby: klepejte prsty a okrajem dlaně.

Kontraindikace

Když teplota stoupne, nemůžete provádět žádnou masáž. Rovněž je zakázán pro onemocnění kůže (zejména u hnisavých forem), křehké kosti, onemocnění oběhového systému a SARS.

Exacerbační onemocnění také znamená odmítnutí masáží.

Pokud je u dítěte detekována pupeční kýla, měla by být masáž prováděna pouze lékařem nebo pod jeho citlivým dohledem, protože hrozí přiskřípnutí kýly. Doporučujeme také přečíst: tříslová kýla u dětí.

Podobná je situace u dětí se srdečními chorobami. Masáž je v tomto případě přísně pod dohledem kardiologa.

Zvýšená nervozita dítěte neumožňuje masáže, protože svalový tonus může být zvýšen.

Seznam kontraindikací se doplňuje o:

 1. Pustulární, infekční zánětlivá nebo plísňová kožní onemocnění jsou přísnou kontraindikací k masáži, protože při masáži mohou být poškozena otevřená místa hnisavých oblastí a také vezikulární prvky (vyrážky) při některých infekčních chorobách a patogen se rozšíří na kůži integument.
 2. Dermatitida, alergické reakce na kůži, které jsou často doprovázeny tvorbou plaků, které jsou otevřeným povrchem rány. Masáž zpravidla vyžaduje použití krémů a olejů, což je v oblastech postižené pokožky nepřijatelné. Navíc další tření takových zón během masáže může u dítěte způsobit bolestivé pocity a může přispět ke zhoršení lokálního stavu pokožky..
 3. Krevní nemoci (hemofilie, hemoragická diatéza), tendence ke krvácení. Tlak na kůži během masáže může způsobit vnitřní podkožní krvácení.
 4. Křečový syndrom, epilepsie. V těchto podmínkách je masáž kontraindikována, protože může vyvolat nové útoky.
 5. Křivka během exacerbace. V této fázi onemocnění jsou děti zvláště neklidné a vzrušující, masáž se jako dodatečný stresový efekt nedoporučuje, protože je nutný šetrný režim.
 6. Špatná nálada (jak u dítěte, tak u matky)

Když dítě pláče a je naštvané, sezení nebude přinášet výhody.

Masáž pro kojence: obtížná nebo snadná?

Existuje několik jednoduchých masážních technik pro kojence, které maminka může každý den dělat sama, a zajistit tak svému dítěti harmonický fyzický a neuropsychický vývoj. Restorativní masáž může být zahájena pro dítě od 1,5 měsíce po konzultaci s pediatrem a neurologem v nepřítomnosti kontraindikací.

Předčasnost a podvýživa (nízká tělesná hmotnost) nejsou kontraindikací k masáži, ale třídy s takovými dětmi by měly být opožděny a musí být dohodnuty s lékařem.

Závěr

Jak brzy se dítě naučí ovládat své pohyby? Bude to záležet na něm a na vás. E. Komarovsky tvrdí, že každodenní masáž novorozenců pomůže zmírnit hypertonicitu a základní gymnastická cvičení posilují svaly a klouby.

Je důležité si uvědomit, že dítě potřebuje nejen pasivní, ale také aktivní pohyby pro harmonický fyzický vývoj. Proto se doporučuje masáž doplnit speciální gymnastikou. Pediatr nebo zdravotní sestra mohou své mamince ukázat jednoduché gymnastické cvičení pro děti, které může udělat sama.

Denní domácí masáž pro dítě, prováděná pečlivýma rukama matky k její malé písničce a jemnými slovy, umožní dítěti rychle překonat hypertonicitu novorozenců, posílit zdraví, urychlit vývoj.

Výhody masáže budou vážně podporovány a zvyšovány speciální gymnastikou pro novorozence, které lze provádět současně s ní. Jedná se o jednoduchá cvičení, která pediatr ráda představí mladým rodičům..

Máte už doma masážní zážitek? Napište, vaše rada může pomoci méně zkušeným rodičům. Zdraví pro vás a vaše rodiny!

Články O Neplodnosti