Hlavní Testy

Potřebuje dítě dát pitnou vodu

Pitná voda je důležitá pro tělo každého člověka, zejména pro děti. Téměř všechny matky se proto zajímají o to, zda by se dítěti kromě hlavní výživy mělo dostat vody. Názor pediatrů a babiček v této záležitosti se obvykle neshoduje. Starší generace trvá na tom, že své děti zalévaly již od prvních dnů života, ale lékaři doporučují počkat se zavedením do stravy. Důležitým bodem v tomto sporu je však způsob krmení. Proto zvažujeme, v jakých případech je nutné kojit děti vodou a jak to udělat správně.

Je nutné dát kojencům vodu během kojení

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nemusíte navíc kojit dítě do 6 měsíců věku. Vše je vysvětleno jednoduše - mateřské mléko pro 90% se skládá ze samotné vody, která plně uspokojuje potřebu dítěte, zbývajících 10% jsou vitamíny, stopové prvky, bílkoviny, tuky, sacharidy, nezbytné k posílení imunitního systému, rozvoji a růstu těla. Kromě toho objem žaludku dítěte není dostatečně velký, aby mohl přijímat další tekutinu, protože prostě nebude žádný prostor pro mléko.

Existují však situace, kdy tělo začne ztrácet velké množství tekutiny. V tomto případě je nutné podat pitnou vodu, aby se zabránilo rozvoji dehydratace u dítěte. Tyto zahrnují:

 • zvýšení tělesné teploty;
 • přehřát;
 • zvracení, průjem;
 • teplé počasí;
 • nadměrná suchost vzduchu.

Po 6 měsících života mateřské mléko nestačí na vývoj a růst dítěte a nastal čas na zavedení doplňkových potravin. Poté je pro tělo potřeba tekutina navíc.

S umělým krmením

Dítě, které jí mléčnou směs, musí být dabováno, jinak se nedá vyhnout problémům se zácpou. Směs, i když je svým složením podobná mateřskému mléku, se stále mírně liší - obsahuje hodně bílkovin a je velmi výživná.

Smíšené krmení dítěte by mělo být také podáno..

Kdy a jak pájet

Objem žaludku dítěte je malý a ihned po jídle nebude schopen pít dostatek tekutiny. Voda se proto nabízí jednu hodinu po krmení.

Podává se dětem, které jsou krmeny mateřským mlékem pouze ze lžičky nebo ze stříkačky bez jehly, a pro starší děti z pijáku. Použití láhve s dudlíkem je nepřijatelné, protože je možné odmítnutí prsu. Koneckonců, můžete se z toho vysát bez velkého úsilí.

Kolik mohu dát za den

Objem tekutiny je individuální. V některých situacích stačí jedna lžička, ale stane se, že 10 ml bude malé. Existují však normy, které je třeba dodržovat. Zvažte, kolik vody dítě denně potřebuje:

 • až 1 měsíc - 15-20 ml;
 • 1-2 měsíce - 60-90 ml;
 • 5-6 měsíců - 90-100 ml;
 • 7-8 měsíců - 110-130 ml;
 • 9 - 12 měsíců - 130 - 150 ml.

Pokud dítě nepije požadovaný objem, nemusíte do něj nalít vodu. Samotné tělo ví, kolik tekutiny potřebuje.

Nebezpečí pitné přebytečné vody:

 • Podvýživa. Objem žaludku dítěte je velmi malý a pokud pije hodně vody najednou, bude v něm málo místa pro mléko. V důsledku toho dítě nedostane potřebné množství potravin a živin.
 • Snížená laktace. Při nasycení vodou bude dítě méně kojit, což nakonec vede ke snížení produkce mléka.
 • Narušení minerální rovnováhy. Nadměrný příjem vody v těle dítěte vede k tomu, že z něj jsou odstraňovány nejen škodlivé, ale i užitečné látky.
 • Zatížení močových cest se zvyšuje. Velké množství vody ve stravě vede k intenzivní práci ledvin a močového měchýře.

Proč dítě hodně pije

Množství spotřebované vody může být ovlivněno atmosférou a činností dítěte. V horkém počasí tělo vždy vyžaduje více. Také příliš aktivní děti budou pít hodně tekutiny, čímž se kompenzují náklady na energii.

Příznaky nedostatku vody v těle

Podmínky naznačující, že dítě nemá dostatek tekutin:

 • letargie, letargie;
 • suché oči, ústa;
 • nedostatek slz při pláči;
 • zapuštěný fontanel na hlavě;
 • snížená močení (méně než 6krát denně);
 • štiplavá tmavá moč.

Podobné známky naznačují vývoj dehydratace v těle. V tomto případě musíte dítě zalévat vodou každých 15 minut, 5-10 ml. Pokud se stav po několika hodinách nezlepší, potřebuje pomoc lékařů.

Která voda je vhodná

Malé děti by neměly pít vodu z vodovodu, protože se mohou vyskytovat bakterie, těžké kovy a další škodlivé látky. Až po průchodu filtrem s hlubokým stupněm čištění se stane bezpečným..

Pro kojence musíte koupit speciální dětskou balenou vodu. Má vyvážené složení solí, minerálů, je absolutně bezpečný, protože prochází přísným testem a je vhodný - nevyžaduje vroucí.

Pokud z nějakého důvodu není možné koupit takovou vodu, pak obyčejné z kohoutku, ale pouze vařené.

Vědci považují vařenou vodu za nevhodnou, protože v ní umírají nejen škodlivé, ale také všechny užitečné látky.

Co dělat, když dítě nechce pít vodu

Protože tato kapalina je bez chuti a bez zápachu, je pro dítě obtížné si na ni nejdříve zvyknout. Musí si na to být zvyklý postupně a nabízet v malých dávkách několikrát během dne mezi krmením. Starší děti mohou do vody přidat několik kapek šťávy nebo kompot. Jakmile si na to zvyknou, je doplněk postupně odstraňován.

Můžete experimentovat s jídly. Někteří děti dávají přednost pití pouze ze lžíce, jiné z běžné sklenice nebo pití. Někteří nemají rádi studenou vodu, zatímco jiní naopak teplou.

Můžete pít dítě například rozptylováním hračkou nebo sledováním karikatury.

Je normální, že dítě vyplivne vodu

Podobný jev může nastat z různých důvodů:

 • Mateřské mléko koaguluje v žaludku dítěte a dělí se na tvaroh, syrovátku, která obvykle vyjde, když se po jídle regurgitujete po několika hodinách. Navenek je průhledný, takže jej lze snadno zaměnit s vodou.
 • Zvýšená slinění u dítěte. Obvykle se tento jev nepovažuje za patologii a je pozorován během zubů. V tomto případě je regenerovaná tekutina slinami, které dítě nedávno spolklo.
 • Nadměrný příjem vody u dítěte současně.

Obvykle by množství, které dítě prasklo, nemělo přesáhnout 2 lžičky. Pokud se vyskytne velké množství výboje, pak je možná problém vážnější než ty uvedené. Ale pak budou pozorovány další příznaky nemoci - nadýmání, štiplavá moč, prodloužený pláč, úzkost.

Voda je důležitou součástí normálního fungování těla. Nepochybně musí být přítomna ve stravě dítěte, které jedí mléčnou směs. Podává se také během nemoci, horkého počasí, v přítomnosti suchého vzduchu v místnosti a po zavedení doplňkových potravin..

Měla by být dána kojence voda?

Velmi často se mladí rodiče zajímají o to, zda by se děti kromě základní výživy měly dopovat i děti. Jednoduše řekněte, že pokud je dítě na umělém krmení, je nutné jej pájet. Ale to je téma pro další diskusi. Budeme mluvit o tom, zda se mají kojit děti, které dostávají mateřské mléko..

Obvykle, kromě mateřského mléka, je třeba dítěti dostat vodu, babičky to řeknou mladým matkám. Podle nich voda v láhvi uklidní a rozptýlí dítě, když pláče, nebo ho trochu nasycuje, pokud dítě v některých jídlech mělo trochu mléka. Navíc, pokud dospělý potřebuje tekutinu - koneckonců, během dne něco vypijeme: čaj, káva, kompoty - pak to musí dítě také získat, protože chce také pít. A i když starší generace má často s výchovou dětí bohaté zkušenosti, přesto se jedná o názor nespecialistů a co říkají pediatrové o pití?

Mateřské mléko je jedinečný produkt, během prvních měsíců života je dětským jídlem a pitím. Obsahuje až 90% vody a pokrývá všechny potřeby tekutin z dítěte.

Podíváme-li se na „Deset zásad úspěšného kojení“ (program vyvinutý Světovou zdravotnickou organizací ve spolupráci s Mezinárodním dětským fondem UNICEF), vidíme odstavec 6. „Nepodávejte dětem žádné jídlo ani pití, kromě mateřského mléka, s výjimkou případů lékařských svědectví. “ Jedním z pravidel pro úspěšné kojení (Světová zdravotnická organizace) je: „Žádné dávkování a podávání jiných zahraničních tekutin a přípravků do 6 měsíců“.

A co říkají domácí pediatrové o pití? V „Národním programu pro optimalizaci krmení dětí v prvním roce života v Ruské federaci“, přijatém předními pediatry a odborníky na výživu dětí, se píše: „Praxe domácích pediatrů ukazuje, že novorozenci a starší děti, které jsou kojeny, někdy potřebují tekutinu. Tento stav může být spojen s nízkou vlhkostí v bytě, vysokou okolní teplotou, velkým množstvím mastných potravin konzumovaných matkou v předvečer atd. V těchto situacích můžete nabídnout dítěti vodu z lžíce, a pokud začal pít s potěšením, pak to potřeboval. Kromě toho je dávkování nezbytné pro nemocné děti, zejména u onemocnění doprovázených vysokou horečkou, průjmem, zvracením, hyperbilirubinémií. V ostatních případech nemusí být děti, které jsou výhradně kojeny, podojeny. “ Jak vidíte, naši lékaři stále povolují mléčné výrobky pro kojence, i když je dítě zdravé. Je jen nutné dát dětskou vodu, pokud existují důvody (velmi horké počasí, velmi nízká vlhkost, nějaké chyby ve výživě matky), to znamená v situacích, kdy může být dítě žíznivé. Ale i tehdy je lepší nejprve odstranit příčinu žízně: při vysoké teplotě vzduchu svlékněte dítě co nejvíce, při nízké vlhkosti zkuste místnost navlhčit a teprve potom dítěti napít.

Jakou vodu může dítě pít? Pediatrové doporučují používat balenou vodu určenou pro kojence (je označena „od 0+“). Tato voda je vhodná pro děti ve složení, je také vhodné, aby nepotřebovala vařit. Dětské bylinné čaje z průmyslové výroby dávají dětem životy ve věku 4-6 měsíců a pouze podle indikací.

Jak dokončit dítě? Nejlepší volba je z lžičky. I takové minimální množství tekutiny může pro dítě stačit, pokud stále cítí potřebu. Z láhve může dítě pít mnohem více vody, než potřebuje.

Než dáte dítěti vodu, rozhodněte se, zda to v tu chvíli opravdu potřebuje? Nedávejte vodu „jen tak“ nebo rozptylovat dítě - voda k tomu není vhodná.

Proč nemůžete dát svému dítěti vodu do 6 měsíců, i když je horká??

Online Q & A
Červenec 2014.

Otázka: Proč nemůžete dát dítěti vodu do 6 měsíců, i když je horká?

Odpověď: Pití dětí vodou je vystaví riziku průjmu a podvýživy. Voda může být kontaminována a způsobit infekční onemocnění u kojenců. Může také způsobit, že pije méně mateřského mléka nebo příliš brzy přestává kojit, což způsobuje podvýživu. Pokud místo mateřského mléka dáte dětem vodu, může to také vést k tomu, že později bude mít matka méně mléka.

Mateřské mléko je více než 80% vody, zejména mléko, které přichází na začátku každého krmení. Kdykoli si matka myslí, že její dítě má žízeň, může ho kojit. To umožní dítěti uspokojit žízeň, poskytne další ochranu dítěte před infekcemi a zajistí správný růst dítěte. Děti do 6 měsíců nepotřebují vodu, a to ani v horkém podnebí. To je jeden z důvodů, proč WHO doporučuje, aby děti byly kojeny výhradně během prvních 6 měsíců života..

Dítě je výhradně kojeno, pokud dostává pouze mateřské mléko, bez jakéhokoli dalšího jídla nebo tekutiny, dokonce ani vody, s výjimkou roztoku pro orální rehydrataci, kapek, vitamínů ve formě sirupu, minerálů nebo léků. Při kojení dítě přijímá od matky veškeré množství vody, které potřebuje, a zároveň zajišťuje bezpečnost vody a chrání dítě před průjmem..

Jak pít dítě s umělým krmením?

Jak pít dítě s umělým krmením?

Když se v domě objeví dítě, okamžitě vyvstává mnoho otázek o tom, jak se o něj správně starat. A jedna z nich je spojena s množstvím vody potřebné pro umělé krmení. Dnes o tom mluvíme.

Potřebuji vůbec vodu?

V případě přirozeného kojení vůbec nevznikají otázky týkající se další vody. Většina pediatrů pevně věří, že v této situaci není potřeba voda, protože je obsažena ve správném množství ve složení mateřského mléka. Při tomto způsobu krmení dítě nejprve vysává první porce mléka, které se používá k pití, a potom se používá tzv. „Zpětné“ mléko, které funguje jako jídlo. Příroda vymyslela všechno správně, navíc, i v závislosti na klimatu a sezónnosti, se složení mateřského mléka mění. Například v letním období se stává tekutějším, v zimě naopak hustší a vysoce kalorický. Ze všech výše uvedených důvodů kojící děti nepotřebují další vodu, dokud nejsou k dispozici žádné doplňkové potraviny..

V případě umělého krmení je však situace úplně jiná. Rozhodně potřebuje vodu, protože ve složení směsí je více bílkovin než v mateřském mléce, a proto je pro její plné štěpení potřeba více tekutin. Takže novorozenec při umělém krmení potřebuje další vodu průběžně, měl by být dáván mezi krmením směsi.

Umělé děti lépe dávají vodu z láhve. Získejte speciální vodní nádrž. Ale pro ty, kteří kojí se zavedením doplňkových potravin, je vhodnější dávkování ze lžíce. Jinak může dítě odmítnout kojení, protože bradavka je pro krmení výhodnější..

Ujistěte se, že teplota vody v počáteční fázi je stejná jako tělesná teplota (asi 36 stupňů). Následně můžete mírně snížit teplotu na pokojovou teplotu, což lze provést po dvou až třech měsících.

Je lepší pít dítě hodinu po dokončení krmení, protože kojenecká výživa je také naředěna vodou, proto dítě nebude chtít pít ihned po jídle.

Proč děti potřebují umělou vodu??

 • Díky dodatečnému pití dítě nejen lépe vstřebává jídlo, ale netrpí zácpou (častý problém dětí při umělém krmení). S nedostatkem tekutin v těle se stolice stává suchší a hustší, což způsobuje potíže s jejich výstupem.
 • Voda také slouží jako dobrý pomocník pro škytavku, uvolňuje křeč hrtanu a bojuje proti příčině stavu. A aby se předešlo opakování potíží, je nutné dítě zahřát, zaujmout ho ve svislé poloze (pokud bylo dítě ve spěchu během krmení a vzduch vstupuje do trávicí soustavy) a uklidnit se (v případě, že škytavka vzniká v důsledku stresové situace a nadměrného buzení)..
 • Když mají děti horečku, měla by jim být také dána voda. Zmírňuje stav a stabilizuje teplotu, díky čemuž je vše zbytečné odstraněno z těla.
 • Když dítě trpí zvracením nebo průjmem, potřebuje zejména vodu, protože tělo rychle a ostře ztrácí hodně tekutin a je nutné kompenzovat ztracenou vlhkost. V těchto případech se vyplatí zalévat dítě tak často, jak chce.
 • Existuje velmi kontroverzní prohlášení o skutečnosti, že voda je údajně užitečná pro novorozenou žloutenku. Lékaři však tvrdí, že vzhledem k tomu, že se žloutenka vyskytuje v důsledku zvýšeného obsahu ve vodě nerozpustného bilirubinu v krvi, další voda nepomůže zmírnit stav a odstranit tuto látku.

Výběr vody pro další pití dítěte

Děti jsou samozřejmě naprosto zakázány dávat vodu z vodovodu, dokonce i filtrovanou vodu. Je lepší riskovat a kupovat speciální balenou vodu pro kojence, najdete ji v jakékoli lékárně nebo dokonce v běžném obchodě. Označuje věk dítěte a složení minerálů. I ve speciální dětské vodě se často vyskytují potřebné vitamíny a minerály, které jsou nezbytné pro rostoucí tělo. A pro láhve se používá plast, který je zcela bezpečný pro zdraví.

Ideálním řešením je artézská nebo pramenitá voda z čistého zdroje. Pokud není možné zakoupit speciální dětskou vodu, je vhodná jakákoli balená voda bez plynu. Pamatujte, že příliš mineralizovaná voda je pro kojence nepřijatelná, je lepší dát přednost neutrálním sloučeninám. Proto štítky pečlivě prostudujte.

Pro ty, kteří používají vysoce kvalitní vodní filtry, je také vhodná možnost filtrované kapaliny. V nejextrémnějším případě si můžete vzít převařenou vodu, nepoškozuje ji, ale je málo užitečná. Důvodem je, že při vaření se ničí zdravé soli i škodlivé látky. Proto je taková voda prakticky bezvýznamná, pouze uhasí žízeň. Odvar z bylin je ale místo vody docela vhodný, ale nemůžete si vzít žádnou z nich, ale pouze ty, které jsou určeny speciálně pro kojence. Pokud mají děti kolickou, koprovou nebo fenyklovou vodu, je-li dítě nadměrně nadměrné, podejte si heřmánku a mátu. Pro studené dítě je však vhodná lípa. Čaje pro děti v granulích jsou obzvláště pohodlné, snadno se používají a jsou zcela bezpečné pro novorozence.

Pro děti nemůžete sladit vodu. Ano, děti pijí tento nápoj lépe, ale cukr pouze zvyšuje žízeň. Cukr je také obtížné pro tělo absorbovat a přetížení. Pokud dítě v současné době odmítá pít, nepotřebuje to nyní. A nesnažte se přidávat cukr a pít ho násilím, je lepší počkat, až se dítě chce pít.

Kolik vody je potřeba pro dítě při umělém krmení?

Nejprve se zaměřte na přání dítěte. Nabídněte mu vodu a sám se rozhodne, zda chce pít nebo ne. Nikdy ho nenuťte pít vodu násilím.!

Když je venku horké nebo ucpané v místnosti, můžete své dítě pít častěji, i když v tomto případě to bude každých 20–30 minut normální. A v chladném počasí (doma méně než 20 stupňů) je nepravděpodobné, že by dítě vůbec nechtělo pít, s největší pravděpodobností bude mít s touto směsí dostatek tekutiny. V pohodlných pokojích s teplotou 24 stupňů Celsia musíte dát svému dítěti asi 60 až 100 mililitrů vody denně. Ale ani zde není jasný přehled. Ovlivňuje touhu dítěte a klimatické podmínky a hustotu použité směsi.

Vždy existují děti, které milují nebo nemají rádi vodu vůbec. Vezměte v úvahu skutečnost, že objem žaludku dítěte je malý, je to pouze asi 250 mililitrů. Proto čím více vody v ní bude, tím méně prostoru zůstane pro směs. Takže na nějakou dobu před krmením je lepší nepít dítě. Poslouchejte potřeby dětí a pak nevzniknou žádné problémy s pitím!

Kdy mohu dát novorozence vodu během kojení??

Mateřské mléko není jen jídlem pro dítě, ale také nápojem, protože v 9/10 se skládá z vody.

Tělo ženy se může přizpůsobit potřebám dítěte a určit složení mléka v závislosti na jeho potřebách. Zdá se, že další voda není nutná, nicméně existují situace, kdy dítě ještě stojí za to dabovat. Kdy mohu dát novorozence vodu během kojení, kdy to nemůžete udělat?

Kdy dát novorozence vodu během kojení?

Kojení dítěte do 3 měsíců věku by měl být doporučen pouze pediatrem. Starší děti mohou dostat vodu beze strachu z opuštění prsou. Pokud dítě rád pije vodu, neměli byste ho připravovat o pití. Dehydratace je velmi nebezpečná, je důležité, aby si rodiče pamatovali rychlý metabolismus novorozence a výraznou ztrátu vlhkosti.

Grudnichkov je lepší začít pít ve věku 4 měsíců a starších. Doporučuje se to mezi kojením. Objem vody spotřebované denně je pro každé dítě individuální, pediatrové však nedoporučují dávat dětem více než 100 ml tekutiny na 1 kg tělesné hmotnosti denně. To zahrnuje také mateřské mléko, takže voda odpovídá 30 až 70 ml, v závislosti na potřebách dítěte.

Můžete pít své dítě jak z láhve, tak lžičkou. Druhá možnost je výhodnější, protože v budoucnu změkčí proces zavádění doplňkových potravin, dítě si bude pamatovat, k čemu je tento příbor a k čemu slouží. Nezapomeňte, že novorozenci mají stále velmi malý objem žaludku, takže nemusíte dávat hodně vody najednou. Nejprve postačí 2-3 lžičky.

Potřeba tekutin se v některých případech výrazně zvyšuje. Například nedostatek vlhkosti je způsoben příliš suchým vnitřním vzduchem nebo přehřátím. V horkém počasí ztratí děti také hodně vlhkosti a potřebují pít.

 • vzácné močení;
 • suché sliznice, kůže, jazyk;
 • sestup z fontanelu.

Lékaři doporučují dávat vodu na nachlazení a jiná onemocnění, která jsou doprovázena zvýšením tělesné teploty. Často voda pomáhá, když malý člověk škytá.

Mohu dát novorozencům vodu? Co říkají přední odborníci?

Slavný pediatr E.O. Komarovsky tvrdí, že děti by neměly být nuceny pít vodu, pokud to nechtějí. Rodiče by však měli dítěti pravidelně pít, protože v tomto věku stále nedokáže prokázat žízeň. Máma a táta, když jsou s dítětem, by měli mít vždy čistou láhev speciální pitné vody pro děti od narození.

Komarovsky poznamenává, že pokud je nedostatek mateřského mléka, je to kontraindikace pitné vody. Ženské tělo se přizpůsobí potřebám dítěte, a pokud se na prsu stává méně často, může mléko úplně zmizet..

Evgeny Olegovich věnuje pozornost tomu, jaká voda může být novorozencům věnována. Vařené je „mrtvé“, zvířata to nepijí, nemá to nic společného s přírodním pitím. Lékař nevidí nic špatného s použitím kompotů, klobás, želé, ovocných nápojů, pokud jsou tyto produkty vhodné pro věk dítěte a nejsou kontraindikovány kvůli alergiím a jiným možným patologiím.

Pediatr Irina Vostrikova tvrdí, že novorozenci nemusí být dotováni, pokud kojící žena dostává dostatek tekutin denně a pije nejméně 2 litry čisté vody denně. Navíc, v horkém počasí mezi krmením může být dítěti podáno 10 až 15 ml vody, ale pouze pokud to neodmítne. Je vhodné nedovolit překročení denní normy ve 150-200 ml vody, jinak se může výrazně zvýšit zátěž zažívacího traktu. Někdy můžete dát vodu v noci, to platí pro případy, kdy se dítě probudilo a pláče, a rodiče si jsou jisti, že nemá hlad.

V takových případech není možné kojit novorozence během kojení?

Hlavním pravidlem, které musí mladí rodiče dodržovat, je nepodávat dětskou vodu, pokud o to nepožádá a nechce ji, jakož i při absenci příznaků dehydratace. Během prvních tří měsíců života se novorozenec nemusí dotovat vůbec. Pokud má matka pocit, že dítě má žízeň, jen mu dejte hrudník. Mléko pomůže vyrovnat ztrátu tekutin, zatímco dítě pije přesně tolik, kolik potřebuje.

Rovněž nemusíte dávat vodu navíc, pokud je dítě podvyživené. Po vypití vody může mít falešný pocit sytosti a přestane „bojovat“ o mléko v hrudi své matky.

Přebytečná voda může vést k průjmu. Pokud tekutina není dostatečně vyčištěna a filtrována, může infekce proniknout do dětského těla, což má za následek vážné nemoci, které je u dětí velmi obtížné bojovat..

 • vařený z kohoutku (při vaření ne všechny bakterie umírají, zatímco taková kapalina obsahuje chloridové sloučeniny nebezpečné pro kojence);
 • z otevřených zdrojů (pravděpodobně obsah dusičnanů, škodlivých bakterií a dalších složek nebezpečných pro děti);
 • minerální a sycené oxidem uhličitým;
 • z běžných domácích filtračních džbánů určených pro dospělé;
 • pokud výrobní láhev nemá odpovídající označení, že je určena pro děti, s uvedením věku dítěte;
 • pokud od otevření dětské vodky uplynulo více než den a bylo uloženo mimo chladničku;
 • od neznámých výrobců, získaných na podezřelých obchodních místech, s porušenou integritou balení, vypršela platnost.

Malý muž potřebuje vodu od narození. Pokud je dítě kojeno, dostává během prvních měsíců života dostatečné množství tekutiny s mateřským mlékem. Existují však situace, kdy je stále nutné mléko novorozence dojit. Než dáte dětskou vodu, měli byste se určitě poradit s pediatrem.

autor-expert: Andrei Gennadievich Smirnenko,

pediatr, kandidát lékařských věd, homeopat

Co si myslíte o tom, kdy můžete dát novorozeným, milým čtenářům vodu? Do komentářů napište své myšlenky a názory!

Mohu dát své dítě vodu: indikace, upozornění a doporučení

Lékaři se stále hádají, zda je možné dát novorozencům vodu. Existuje mnoho argumentů pro a proti. Většina pediatrů zakazuje dávkování kojenců vodou. Ale co dělat v horkém počasí? V jakém věku mohou děti pít vodu? V odpovědi na tyto otázky se rodiče musí spoléhat na vlastní intuici a touhu dítěte.

Není snadné dát jednoznačnou radu - zda dát dětem vodu. V roce 1989 přijala Světová zdravotnická organizace Deklaraci „10 zásad pro úspěšné kojení“, v jejím šestém principu se uvádí: „Nepodávejte dětem žádné jídlo ani pití, kromě mateřského mléka, pokud není lékařskými indikacemi stanoveno jinak.“ V souvislosti se standardy WHO se za novorozence považuje dítě do 28 dnů. KDO dále uvádí: „V prvních 6 měsících života poskytuje výhradně kojení dítěti všechny potřebné živiny a není třeba ho doplňovat vodou, čajem atd.“; „Mateřské mléko je ideální jídlo pro zajištění harmonického vývoje dítěte. Děti prvních 6 měsíců života by měly být výhradně kojeny. ““.

Ministerstvo zdravotnictví varuje před následky

Pokud rodiče trpí ztrátou vody, když mohou novorozenci dostat vodu, měli by si být vědomi důsledků dojení dítěte vodou. Možné poruchy v práci mateřských a dětských organismů jsou hlavními argumenty WHO.

 • Nebezpečí rozvoje dysbiózy. Až 6 měsíců se sterilní střeva dítěte naočkují prospěšnou mikroflórou mateřským mlékem. Udržuje přirozenou rovnováhu bakterií v zažívacím systému. Systematické dávkování vody během kojení narušuje rovnováhu mikroflóry a vede k rozvoji dysbiózy. Studie WHO ukázaly, že děti, které dostávaly pouze mateřské mléko po dobu až šesti měsíců, měly menší pravděpodobnost gastrointestinálních poruch.
 • Voda je další zátěží ledvin. Až 3 měsíce se ledviny dítěte formují. Doping vede k další zátěži orgánu, protože hlavním úkolem ledvin je eliminace přebytečných solí v těle. V mateřském mléce je jen málo solí a nemusíte je odstraňovat.
 • Podvýživa. Žaludek novorozence je schopen zpracovat 1/6 části tělesné hmotnosti v jednom jídle. V důsledku vlastností nervového systému dítěte způsobuje voda falešný pocit plnosti. Zároveň dítě nedostává mateřské mléko nezbytné pro jeho úplný vývoj.
 • Snížení množství produkovaného mléka. Sání je pobídkou pro produkci mléka v mateřských prsou. Pokud pijete novorozence s vodou, spotřebuje méně mléka. Je obzvláště nebezpečné dávat vašemu dítěti vodu v noci. Krmení v této době zvyšuje množství hormonu prolaktinu, který přispívá k produkci denního mléka. Pokud dítě saje v noci prsa, poskytne si během dne potřebné množství mléka..
 • Odmítnutí prsou. Mnoho matek dává dětskou vodu v lahvi. Tekutina z ní přichází snazší a rychlejší. Mateřské sání vyžaduje hodně úsilí. "Líné" dítě může odmítnout prsa ve prospěch láhve.

Novorozenec potřebuje vodu

Oponenti zásad WHO dělají vlastní prohlášení o tom, jak staré dítě může dostat vodu. Předpokládá se, že voda je potřebná drobky z prvního měsíce života. Důkazy pro tuto teorii je však těžké obstát.

 • Mléko je jídlo. Žízeň musí být uhasena vodou. Mléko podle konzistence a kvalitního složení se obvykle dělí na „přední“ a „zadní“. „Přední“ mléko dokáže dítěti napít, protože je to 90% vody.
 • Voda je nutná v horkém počasí a na suchém vzduchu. Proti tomuto argumentu jsou studie provedené WHO. V saharské poušti při teplotě +50 stupňů bylo umístěno několik skupin žen s dětmi. První skupině bylo povoleno kojit děti pouze mateřským mlékem. Druhou skupinou dětí bylo krmení lahví a pití vody. Třetí skupina také konzumovala mateřské mléko, ale matkám bylo umožněno dojit své děti vodou. Výsledkem bylo, že na konci experimentu dosáhla pouze první skupina. Zbývající účastníci zaznamenali poruchy trávení a infekční choroby. Mléko může uhasit žízeň. Již má požadované množství tekutiny, protože mléko je 85-90% vody. Pokud okolní teplota stoupne, stane se vodnatější. Dítě prakticky necítí rozdíl mezi hladem a žízní, protože centra v mozku zodpovědná za tyto pocity jsou umístěna blízko sebe. Aby se novorozenec mohl opít, stačí ho položit na hruď matky.
 • Nebezpečí dehydratace. K obnovení rovnováhy vody u dospělých dochází pomocí vody s přídavkem solí. Novorozenec není výjimkou. Mateřské mléko je vynikající náhradou za fyziologický roztok: obsahuje optimální složení solí a minerálů pro dítě.
 • Během období nemoci voda odstraňuje viry z těla, je snadné v ní rozpustit léky. S těmito funkcemi se také vyrovnává mateřské mléko. Lék rozpuštěný v něm je lépe vstřebáván a je pravděpodobnější, že ho dítě opije.
 • Láhev na vodu zklidňuje. V tomto případě je klíčem proces sání. Alternativou k uklidňující láhvi může být bradavka, čistě umytý palec matky nebo pohybová nemoc.
 • Voda eliminuje kojeneckou žloutenku. Bilirubin, který způsobuje žloutenku, je rozpustný v tucích, nikoli ve vodě. Proto je lépe vylučováno z těla mlékem, které obsahuje optimální složení tuku pro dítě..

Argumenty pro a proti pití dítěte vodou jsou tedy protichůdné a mohou mezi rodiči vyvolat pochybnosti. Slavný lékař Komarovsky navrhuje dodržovat pravidlo „zlatého průměru“. Jedinou kontraindikací při dávkování kojence je až 1 měsíc. 28 dní po narození dítěte mu mohou rodiče nabídnout vodu v lžičce nebo v láhvi s rozprašovačem (ne s dudlíkem!). Dítě se rozhodne, zda musí pít. Pokud se dítě cítí dobře a odmítá vodu, netlačte. Po zavedení doplňkových potravin a kojených dětí je potřeba voda v každém věku.

Lékařské indikace pro pájení

Přes nesouhlas v otázce, kdy je možné dát dítěti vodu, existují případy, kdy dítě potřebuje vodu:

 • teplo;
 • průjem, zvracení, průjem;
 • zácpa
 • hojné pocení.

V tomto případě lze pozorovat výrazné známky dehydratace, kdy je někdy nutná nemocniční péče:

 • horečka;
 • letargie, suché oči a rty;
 • tmavá moč, koncentrovaná, ne více než 6-7krát denně;
 • zapuštěný fontanel.

Jaký druh vody dát dětem

Když přemýšlíte o tom, jakou vodu dát dítěti, většina rodičů se rozhodne pro balenou vodu pro své děti. Mají pravdu, protože je to užitečné a bezpečné pro zdraví. Množství solí a minerálů v něm je minimální a vyvážené speciálně pro děti.

Vařenou vodu z vodovodu můžete použít pouze v případě nouze, pokud neexistuje jiná alternativa. Velké množství solí, škodlivých látek a mikroorganismů v něm může negativně ovlivnit zdraví, včetně alergie na vodu u dítěte. Jedinou výjimkou je systém vysokého čištění instalovaný v domě. Nelze vařit vodu dvakrát. Vařenou vodu lze uchovávat nejdéle jeden den.

 1. Nenuťte děti pít. Pravidelně nabízte dětskou vodu, ale on učiní konečné rozhodnutí. Při kojení dítě nesmí pít až 9–10 měsíců..
 2. Dejte vodu ze lžíce nebo v láhvi s rozprašovačem. Láhev s dudlíkem vede k nekontrolovanému příjmu tekutin. Přebytek nahromaděný v ledvinách může způsobit tvorbu písku. Přestaňte pít, jakmile dítě uhasí žízeň.
 3. Získejte pozornost svého dítěte. Pokud dítě nepije vodu během umělého krmení nebo při zavádění doplňkových potravin, zkuste ho zajímat. Můžete nabídnout dušené rozinky nebo sušené ovoce. Když dítě jde na jídlo pro dospělé, je zapotřebí voda.
 4. Zalévejte dítě kvalitní vodou. Při použití neošetřené vody se u dítěte může projevit alergická reakce ve formě vyrážky, kašle, zarudnutí a suchosti očí, podráždění gastrointestinálního traktu, dušnosti. V takovém případě je nutné okamžitě odmítnout nekvalitní pití a poradit se s lékařem. Lékař provede testy na alergeny a předepíše léky, aby zmírnil příznaky alergie..
 5. Nepijte drobky před jídlem. Voda uspokojuje hlad.
 6. V žáru se nespěchejte, abyste dali vodu. Větrejte místnost, otřete dítě vodou, navlhčete vzduch stříkací pistolí.
 7. Nenechte se unášet minerální vodou. Přebytečné soli mohou nepříznivě ovlivnit funkci ledvin..
 8. Pro zácpu použijte hrozinovou vodu. Obsahuje hodně draslíku, který stimuluje střevní motilitu. Chcete-li se připravit, nalijte lžíci rozinek se sklenicí vroucí vody a nechte 5-10 minut.

Rozhodnutí, zda dítě napít vodou, zůstává vždy na rodičích. Musí to však přijmout a plně si uvědomit důsledky. Zalévejte dítě, když se natáhne po vodě. Dítě ví lépe než kdokoli jiný, co potřebuje, aby se cítil dobře.

Musím dát dětem pít vodu?

Voda! Nemáte chuť, žádnou barvu, žádný zápach, nemůžete popsat, užíváte si bez pochopení toho, co jste? Nejste jen nezbytní pro život, jste život. Bliss se šíří s vámi po celé bytosti, což nelze vysvětlit pouze našimi pěti smysly. Vrátíte nám sílu a vlastnosti, které jsme již ukončili. S vaší milostí se vyčerpané prameny srdce znovu otevřou.

Na prahu léta chci toto téma vyzdvihnout, protože, bohužel, stále můžete získat špatná doporučení pro dabování dětí vodou.

Dítě, které je výhradně kojeno, by nemělo dostávat pitnou vodu.

KDO nedoporučuje dávat dětem, které dostávají pouze mateřské mléko, vodu po dobu až 6 měsíců. V mléce je dostatek vody, přibližně 87-90%.

Mnoho matek může uvažovat o tom, že dávkování vody, zejména v žáru, nepoškodí dítě, naopak zhasne jeho žízeň. A starší generace také potvrdí: „Samozřejmě, dali jsme vám trochu vody a nic, všechno rostlo!“

Ve skutečnosti může mít voda ve stravě kojenců nepříznivé účinky.

Jaké je nebezpečí pití

 1. Podvýživa. Žaludek dítěte je velmi malý. Pokud se dítě živí na vyžádání, dostává tolik mléka, kolik mu dokáže vyhovět jeho žaludek. Po obdržení 30 ml. vody, žaludek je naplněn těmito 30 ml. V důsledku toho dítě nedrží 30 ml mléka. A tak čas od času, den co den, dítě nedostane dostatek mléka, je špatné přibírat na váze a výšce.
 2. Snížená laktace u mámy. Mléko se vyrábí na principu „poptávka vytváří nabídku“. Kolik strouhanek si objedná mléko pro sebe tím, že saje jejich prsa, tolik mléka to vyprodukuje. Matematika je jednoduchá: není nasávána 30 ml z hrudníku. mléko, zítra železo sníží produkci mléka o 30 ml. Noční tlumení vodou se může stát opravdu nebezpečným v noci se produkuje hormon prolaktin, který je zodpovědný za každodenní produkci mléka, v reakci na sání prsu. Není dost sání, nestimuluje ňadra v noci - během dne bude méně mléka.
 3. Porušení střevní mikroflóry. Dítě se rodí se sterilním zažívacím traktem. Mateřské kolostrum a mléko obsahuje mnoho prospěšných bakterií, které obývají střeva dítěte. A jejich voda jednoduše „odplavuje“, čímž vytváří nerovnováhu mezi patogenními a prospěšnými mikroorganismy. Kojenci, kteří kojí a nedostávají žádnou vodu, čaj ani ovocné nápoje, jsou méně náchylní na střevní infekce. A děti, které jsou kojeny a dostávají pravidelnou vodu, se často setkávají s jevem, jako je dysbióza.
 4. Poranění oděrem, prasklinami, laktostázou. Když je dítěti podána voda, je nejčastěji podávána z láhve. A protože mechanismus sání prsu a lahví je odlišný, dítě se zmátlo a prsa nesaje správně, poškozuje bradavku a praskliny. Neefektivní sání způsobené zmatením bradavek také vede k neúčinnému vyprázdnění prsu - stagnaci mléčných forem.
 5. Odmítnutí prsou. Důvod je ve stejné láhvi - dítě je dezorientované a zmatené - pokaždé, když se musí přizpůsobit a sát různými způsoby. Výsledkem je, že si vybere snadný způsob - láhev, a nechce si sát hrudník.
 6. Porucha funkce ledvin. U kojenců ledviny dosud plně nevykonávají funkci vylučování tekutin. A pokud na ně bude ležet další tekutina, zvýší se tím zátěž ledvin, a je obzvláště nebezpečné, že to může vést k zadržování tekutin v těle dítěte.
 7. Infekční choroby. Voda je zdrojem mnoha nemocí. Samozřejmě ti, kteří dávají vodu kojencům a dětem při umělém krmení, používají speciální dětskou balenou vodu. Jste ale 100% připraveni ručit za čistotu a vyvážené složení soli?

Přesto je potřeba voda. Ano?

Stále máte důvody, aby děti v prvních měsících života skončily vodou?

Ano, existuje mnoho mýtů, které to údajně ospravedlňují. Rozbijte je.

1. Je nutné dát do tepla vodu, aby nedošlo k dehydrataci

- NE! V mléce je MUCH voda. Jen dejte svému dítěti více prsou. Mateřské mléko a priori nedává dehydrataci. Speciální pitná voda se objevila před více než 1 stoletím. A jak středověké a jeskynní ženy vyřešily žízeň svých dětí v žáru? Stále nežili v blízkosti artéských studní a nejčistších horských pramenů... Dali dětem nápoje z nádrží plných různých mikroorganismů? Ne! Prostě dali prsa! Dokonce i v těch nejteplejších zemích, pouze mateřské mléko, aby uhasilo žízeň a zabránilo dehydrataci.

V moderních podmínkách, spolu s častější aplikací na hrudník v žáru, se doporučuje dítě otřít vlhkým hadříkem, nepoužívejte jednorázové plenky, častěji se koupat, používat speciální osvěžující stříkací pistole s vodou.

Apartmány v topné sezóně av zimě jsou velmi horké. Zde je kromě výše uvedeného rozumné používat zvlhčovače vzduchu, častěji ventilovat místnosti a udržovat teplotu v místnosti 18-20 stupňů, nepřehřívat dítě dodatečným oblečením.

2. Novorozenci s výraznou žloutenkou by se měla dostat voda.

- NE. Žlutá barva kůže dítěte způsobuje zvýšený obsah bilirubinu v krvi, který je důsledkem rozkladu přebytečných červených krvinek v krvi dítěte po porodu. Bilirubin je látka rozpustná v tucích, proto se nevylučuje vodou. Ale s mlezivem a potom mlékem tělo dítěte dokonale odejde.

3. Při zvracení a průjmu zajistěte, aby dítě zalévalo vodou

- NENÍ NUTNÉ. Při častém zvracení a průjmech (ne více než 5-8krát denně), při nízké teplotě a hladké pokožce - dejte dítěti více prsou. Mateřské mléko obsahuje složky, které pomáhají zmírňovat intoxikaci a zmírňují zánět v gastrointestinálním traktu.

Pokud jsou zvracení a průjem časté a hojné, tělesná teplota je vysoká a kůže je suchá - dítě může trpět dehydratací. Zde musíte určitě dopa. Ne však s čistou vodou, ale se speciálními solnými roztoky pro zamýšlený účel a pod dohledem pediatra.

Je-li dítěti předepisováno léky, je také možné a nutné je pít s vylučovaným mateřským mlékem.

Kdy a jak podávat vodu?

Je vhodné zavést dítě, které dostává výhradně mateřské mléko do pitné vody se začátkem krmení, tj. po 6 měsících. Nabídněte dítěti trochu vody ze lžíce. Poprvé - 0,5 lžičky, postupně se zvyšuje, druhý měsíc krmení, až 8-10 lžiček denně. Můžete použít dětský nápoj.

Po 7,5–8 měsících nabídněte dítěti vodu z hrnku se širokým hrdlem. Ne všechny děti mohou jemně pít, aniž by se samy smočily. Proto do hrnku nelijte velké množství vody. Pokud dítě pije všechno (nebo to rozlije) a požádá o další, nalijte to znovu.

Pokud pean odmítne pít vodu, netrvejte na tom. Přesto s mlékem ho stále dostává. Ale dejte pozor na dítě hrnek vody. Pijte vodu v jeho přítomnosti často as radostí.

 • Dítě starší než 1 rok potřebuje přibližně 40–50 ml. pitná voda na 1 kg hmotnosti.
 • Nad 3 roky - 1000-1700 ml. denně.
 • Starší než 7 let - 1700-2500 ml. za den, v závislosti na stupni fyzické aktivity, zdravotním stavu a počasí.

Teplé a slunečné léto, milé matky! Nezapomeňte na sebe - musíte vypít nejméně 2,5 litru čisté pitné vody denně.

Řekněte nám v komentářích, jak se vám daří s vodou. Máš rád? Piješ Nevyhazují děti? A starší děti jsou „vodní mlýnky“?

Jak odstavit dítě od kojení? Proč dítě po krmení plivne? Přečtěte si náš další článek.

Komentář (2)

Chcete-li komentovat, musíte

Autor

Veškeré informace na webu slouží pouze pro informaci.

Chcete-li provést diagnózu a předepsat léčbu, musíte se osobně poradit s lékařem.

OGRN 1155476136804 TIN / KPP 5406597997/540601001

Zásady ochrany osobních údajů

Správa webu viline.tv (LLC "VILINETV" OGRN 1155476136804 TIN / KPP 5406597997/540601001) respektuje a dodržuje právní předpisy Ruské federace. Při vyplňování, přenosu a uchovávání vašich důvěrných informací také respektujeme vaše právo a zachováváme důvěrnost..

Žádáme vaše osobní údaje o zpětnou vazbu s cílem poskytnout informace nebo služby, reagovat na vaše požadavky na službu podpory webu, pořádat soutěže a další propagace, provádět průzkumy za účelem zlepšení kvality služeb.

Osobní údaje jsou informace týkající se předmětu osobních údajů, tj. Potenciálního kupce. Jedná se zejména o příjmení a jméno, datum narození, kontaktní informace (telefon, e-mailovou adresu) a další údaje uvedené spolkovým zákonem ze dne 27. července 2006 č. 152-ФЗ „O osobních údajích“ (dále jen „zákon“), do kategorie osobní data.

Pokud jste zveřejnili své kontaktní informace na webu, automaticky jste souhlasili s následujícími akcemi (operacemi) s osobními údaji: shromažďování a shromažďování, ukládání, vyjasňování (aktualizace, úprava), použití, zničení, depersonalizace, převod na žádost soudu, včetně h. vůči třetím osobám, na která se vztahují opatření zajišťující ochranu osobních údajů před neoprávněným přístupem.

Uvedený souhlas je platný po dobu neurčitou od okamžiku předložení údajů a můžete jej odvolat zasláním prohlášení do správy webu s uvedením údajů uvedených v Čl. 14 zákona „o osobních údajích“.

Zrušení souhlasu se zpracováním osobních údajů lze provést zasláním příslušné objednávky jednoduchou písemnou formou na e-mailovou adresu (e-mail) [email protected]

V případě odvolání souhlasu se zpracováním našich osobních údajů se zavazujeme odstranit vaše osobní údaje nejpozději do 3 pracovních dnů.

o projektu

Projekt Viline pomáhá rodičům v rodičovství a zdravém rozvoji dětí od prvních dnů jejich života.

Užitečné video kurzy, audio klipy, zajímavé články - zde máma a táta najdou vše, co je potřeba pro vývoj, zotavení a psychologické a intelektuální vzdělávání dítěte. Stránka zveřejňuje materiály pro rodiče s dětmi do 7 let a pro nastávající matky.

Na webových stránkách jsme shromáždili odborníky, kteří se s vámi rádi podělí o tajemství výchovy dětí ve věku, kdy je položen základ pro osobní rozvoj..

Každé dítě je talentované. Hlavní věc je vytvořit podmínky od prvních dnů života dítěte pro úplné odhalení jeho přirozeného potenciálu.

Pomůžeme vám vyřešit jakékoli, i ty nejtěžší problémy, a vychovávat vaše dítě silným, zdravým a talentovaným. Snadno se připojí k jakémukoli týmu, bez psychického stresu půjde do školky, školy a sportovní sekce.

Shromáždili jsme přední odborníky v oblasti vývoje dětí, zachování a posílení imunity, vývoje a implementace rehabilitačních metod. Budou se s vámi podělit o své zkušenosti a znalosti, zodpoví otázky a budou schopni řešit jakékoli, i ty nejtěžší problémy. Pomůžeme vám rozvíjet vaše dítě silné, zdravé a talentované. Snadno se připojí k jakémukoli týmu, bez psychického stresu půjde do školky, školy, sportovní sekce.

Autoři kurzů vývoje dítěte:

Přináší váš materiál chráněný autorskými právy vašim rodičům? Je publikum portálu ViLine.tv jasně vašimi potenciálními zákazníky? Pak umístěte své kurzy na náš projekt!

My sami budeme propagovat vaše kurzy z 30% z prodeje.

Partnerství s ViLine.tv je:

 • Propagace vašich kurzů prostřednictvím e-mailové distribuce předplatitelům ViLine. Naše dopisy čtou desítky tisíc mladých matek!
 • Reklama na internetu, vstupní stránky s vysokou konverzí pro kurzy autorských práv a speciální stránky o vás;
 • Tvorba propagačních materiálů pro propagaci kurzu a autora v našem vlastním videostudiu;
 • Zvyšování autorské slávy - řekneme obrovskému publiku, proč se váš kurz vyplatí koupit.
 • Kurz prodáváme za vaše ceny a dostáváme provizi. Získáte aktivní růst tržeb a základní zisk.
 • Prodáte nám svůj kurz za výhodnou cenu. Poté vaše materiály prodáme sami a získáme 100% zisk.

Napište na [email protected], pošlete své kurzy. Podmínky ubytování jsou diskutovány individuálně s každým autorem..

Autoři článků:

Máte materiály hodné pozornosti širokého publika? Chcete psát užitečné články pro maminky a tatínky? Pošlete materiály. Umístíme je pod vaše autorství na projekt, do tematických zpravodajů a sociálních sítí.

Umístění článků na ViLine.tv je:

 • ✓ Příležitost sdílet zkušenosti a znalosti s velkým publikem;
 • ✓ Propagace vašeho webu;
 • ✓ Dobrá odměna.
 • - materiál musí být jedinečný;
 • - nezveřejňujte články SEO;
 • - Můžeme odmítnout zveřejnit materiál podle uvážení vedení projektu.

Zahájení spolupráce

 • ✓ Napište dopis na adresu [email protected] s příklady prací a / nebo odkazem na web.

Zdravé, harmonicky vyvinuté dítě je nejlepší odměnou pro ideální rodiče.

Platba a dodání

Na našem webu si můžete zakoupit produkt, který vás zajímá, jedním z platebních způsobů:

Zabezpečení plateb a důvěrnost

Při výběru tohoto způsobu platby pro objednávku na webové stránce ViLine.tv budete automaticky přesměrováni na platební formulář zpracovatelského centra PayU, kde zadáte údaje o své bankovní kartě..
Všechna data zadaná na platebním formuláři zpracovatelského centra PayU jsou plně chráněna v souladu s požadavky bezpečnostního standardu PCI DSS. Dostáváme pouze informace o vaší platbě..
E-mail bude zaslán na e-mailovou adresu, kterou jste zadali při provádění platby.
Ihned po provedení platby budete přesměrováni zpět na náš web. Informace o vaší platbě se k nám mohou dostat od 5 sekund do několika minut. Pokud podle vašeho názoru došlo ke zpoždění při zpracování objednávky, musíte kontaktovat kancelář společnosti telefonicky na čísle 8 800 500-65-37

Osobní údaje kupujícího.

Při vyplňování Žádosti na Stránce Klient poskytuje následující informace: Příjmení, Jméno, e-mailovou adresu, telefon, dodací adresu.
Prodávající používá tyto informace ke splnění svých závazků vůči zákazníkovi. Prodávající se zavazuje nezveřejňovat informace přijaté od klienta. Za porušení se nepovažuje, že Prodávající poskytuje informace agentům a třetím osobám jednajícím na základě dohody s Prodávajícím o plnění závazků vůči Klientovi.

Zveřejnění informací v souladu s přiměřenými a použitelnými požadavky zákona se nepovažuje za porušení povinností. Prodávající neodpovídá za informace poskytnuté Klientem na Stránce ve veřejné podobě.

Po zaplacení zadejte svůj „Můj účet“ a vyberte „Moje kurzy“
Zde najdete všechny produkty, které jste si zakoupili na naší webové stránce ViLine.tv
Pokud jste neobdrželi produkt do hodiny po zaplacení, napište prosím na support [email protected]

Zásady vrácení peněz

Zákazník má právo odmítnout poskytnutí placených služeb a požadovat vrácení peněz v následujících případech:

1. Za placené elektronické zboží (nahrávání webináře, semináře, školení, školení, šablon a podpůrných materiálů dostupných ke stažení). Žádost o vrácení peněz by měla být odeslána z e-mailové adresy, ze které byla objednávka odeslána, do podpůrné služby dodavatele do 7 (sedmi) dnů od data platby. Po uplynutí stanovené doby nejsou pohledávky akceptovány a peníze se nevracejí. Při předkládání žádosti o vrácení peněz je nutné předložit kopii dokladu totožnosti (cestovní pas).

2. Za seminář nebo konzultaci, které zaplatil a zúčastnil se jím. Žádost o vrácení peněz by měla být zaslána z e-mailové adresy, ze které Zákazník zaregistroval na seminář, do podpůrné služby Dodavatele do 14:00 moskevského času v den následující po dni, kdy byla služba poskytnuta. Po uplynutí stanovené doby nejsou pohledávky akceptovány a peníze se nevracejí. Při předkládání žádosti o vrácení peněz je nutné předložit kopii dokladu totožnosti (cestovní pas).

Články O Neplodnosti