Hlavní Bolest

Mytí zřídka nebo často a obecně je škodlivé mýt každý den: názor vědců a obyčejných lidí

Dokonce i v 19. století (ne tak dávno, jak se zdálo) se dokonce i evropští královští lidé umývali jen několikrát měsíčně. V moderním člověku jsou takové hygienické standardy děsivé. Naopak, myslí si, že je škodlivé mýt každý den? Protože denní sprchy se staly normou téměř v každém domě. Tomuto problému se budeme věnovat podrobně..

Musím se mýt každý den? "Výhody a nevýhody"

Vědci z celého světa z USA, Izraele a Německa jednomyslně říkají, že není třeba mýt každý den. Většina lidí se proto ptá, proč se musí mýt každý den, ale museli by se ptát, proč se nemusí umývat. Vědci si to nemyslí z újmy, mají své vlastní důvody.

1. Je nutné mýt 2krát týdně šamponem a mýdlem. Vědci se domnívají, že chemie je lepší nezneužívat a měla by být umývána dvakrát týdně, a každý den si můžete dát sprchu a umýt určitá místa, která vyžadují péči.

2. Proč jsou časté koupele a sprchy škodlivé? Protože narušují rovnováhu kyselina-báze, což zase snižuje imunitu a otevírá cestu různým kožním infekcím. Kromě toho mají moderní lidé nedostatek vitamínu D, který se tvoří na kůži, a časté sprchy a koupele ho umývají. Odpověď na otázku, kolikrát je třeba se mýt, je tedy: stačí se jen osprchovat, ale vážně, s gelem, mýdlem a šamponem, prát 2krát týdně, častěji to nedává smysl, jak říkají vědci.

Podívejte se na problém obyčejných lidí

Kromě názoru vědců, který je velmi důležitý a nesmírně cenný, existují i ​​zkušenosti běžných občanů. Ten zase dává přednost praní buď každý den, nebo podle potřeby. Je to nezákonné? Ne, rozhodně ne. Protože každé lidské tělo je jedinečné a vyžaduje individuální přístup. Například lidé s mastnými vlasy musí vlasy umýt více než dvakrát týdně..

Jak a proč prát každý den?

Co dělat pro ty, jejichž práce je spojena s těžkými břemeny, nečistotami a prachem?

 • Pokud se člověk potí kvůli práci nebo miluje těžký atletický trénink, nemusí každý den používat mýdlo nebo jiné chemikálie.
 • Může se jen osprchovat a zvláště umýt kontaminované oblasti těla mýdlem.
 • Osoba tak minimalizuje účinky různých hygienických produktů na tělo a zachovává tak potřebný vitamín D.

Co si vybrat mezi radou vědců a osobní potřebou čistého těla? To vlastně není tak obtížné kombinovat. Spotřebiteli by mělo být doporučeno, aby se koupal a koupal tak často, jak chce, ale stále používá méně chemikálií, které zjevně nepřispívají ke zdraví a síle.

Mohu se umýt každý den

Obsah článku

 • Mohu se umýt každý den
 • Mohu si umýt vlasy každý den?
 • Jak často si musíte vlasy umýt

Proč mytí může být škodlivé

Po provedení výzkumu vědci zjistili, že každodenní hygienické postupy mohou ve skutečnosti ublížit. Ale ne ve všech případech. Negativní účinek nastane, když člověk často čistí tvrdým antibakteriálním mýdlem, které úplně ničí horní vrstvu na kůži - jedná se o nejtenčí mastný film, který ho chrání před vnějšími vlivy a bakteriemi. Je to film, který dodává pokožce pružnost a svěží vzhled..

Samozřejmě je třeba ji občas omýt, aby se nová vrstva mohla objevit, vyčistit a obnovit. Ale pokud to děláte příliš často, pak kůže prostě nemá čas na uzdravení. To má několik důsledků. Zaprvé se jedná o mikrotrhliny, které se tvoří na předsušené kůži, do které mikroby snadno padají a způsobují zánět. Za druhé, kožní póry začnou intenzivně produkovat mazu, aby pokryly její nedostatek. Pokud už byla vaše pokožka mastná, stává se ještě tlustší.

Chcete-li negovat negativní účinek procedur koupele, ale abyste se neznečistili, můžete doporučit několik věcí. Pro začátek nepoužívejte drsné čisticí prostředky. Obecně nemyjte žínku denně: pokud jste neměli těžkou fyzickou aktivitu, stačí propláchnout tělo. Dále upravte obvyklou teplotu vody. Neměla by být příliš horká.

Denní šampon

Zda umývat vlasy každý den: taková otázka pro mnohé to ani nestojí. Pokud jsou vlasy krátké a je třeba je stylizovat, pak je to bez mytí vlasů téměř nemožné. Přesto to může způsobit stejné problémy, ale přidává se ještě jeden: při častém mytí vlasy začínají vypadávat.

Jak minimalizovat negativní důsledky? Téměř stejným způsobem. Vyberte si ten správný šampon pro vás. Pokud si vlasy umýváte každý den, měl by být vhodný šampon. V tomto případě láhev obvykle říká: „Vhodné pro každodenní použití“.

Neumývejte si vlasy horkou vodou. Po ukončení procedur opláchněte pokožku hlavy studenou vodou. Tím zúžíte vlasové folikuly na hlavě, takže při česání neztratíte více vlasů než obvykle.

Nezapomeňte na různé balzámy a kondicionéry, které umožňují, aby se vlasy a pokožka hlavy po šoku po mytí „zotavily“. Nefoukejte vlasy okamžitě po vypnutí vody. Dej jim 10-15 minut na zaschnutí, kdy mohou být namočeny dalším ručníkem. A také pečlivě přistupujte k výběru hřebenu tak, aby nevytrhával vlasy. Vzhledem k tomu, že vlasové folikuly jsou po praní vždy trochu uvolněné, je lepší vůbec nečesat mokré vlasy.

Kolikrát týdně je třeba prát (je čas to udělat hned)

Může se vám zdát, že čím více budete prát, tím lépe. Ale bohužel, nemáte úplně pravdu.

Bez ohledu na pohlaví se mnoho lidí ptá: „Jak často si musíte vlasy umýt?“ a obecně „není škodlivé navštívit každý den koupelnu“?

Tyto otázky nevycházejí tolik z touhy šetřit vodou (nebo času na sprchu), ale ze skutečnosti, že jsme někde slyšeli, že není třeba každodenních hygienických procedur, a my všichni se myjeme příliš často.

V případě, že chcete vědět, co říkají skuteční odborníci, nikoli poradci na gauči, připravili jsme podrobný příběh o tom, kolikrát týdně se vyplatí umýt hlavu a tělo, a také to, co se tyto údaje mohou změnit.

Jak často by si měl člověk umýt vlasy?

Pocit čistých vlasů je skvělý. Příjemně voní jako mořská svěžest nebo jablko (abych byl upřímný, nevíme, který šampon používáte, ale najednou), a je příjemné se jich dotknout (i když je lepší to nedělat, jak se ukázalo). Odborníci se však domnívají, že je lepší to přehánět mytím vlasů..

Susan Bardová, MD a odbornice na dermatologii, doporučuje zdraví mužů, aby si umyly vlasy šamponem v průměru jednou za tři dny, protože častěji bude tento postup častěji poškozovat než pomáhat vašim vlasům.

Slavný kadeřník Ken Paves, který pracoval na vlasové linii fotbalové hvězdy Davida Beckhama, s ní souhlasí:

"Dva až třikrát týdně by se vlasy měly umýt šamponem." Mezitím je doporučuji jen opláchnout vodou. “.

Proč si nemyjte vlasy každý den?

Řada odborníků tvrdí, že chlapci ani dívky nemusí umýt vlasy každý den, pokud nemají mastné vlasy. Pro většinu lidí je tvorba mazu dostatečně pomalá, takže jejich vlasy se nezdají příliš špinavé až tři dny po mytí.

Existují však výjimky z tohoto pravidla. Kromě mastné pokožky hlavy může být důvodem další „bolesti hlavy“ návštěva tělocvičny nebo skutečnost, že se hodně potíte. Ale i v tomto případě se vyplatí umýt vlasy každý druhý den, a ne každý.

Ale proč si nechte hlavu odpočinout od šamponu?

Sebum (vědecky nazývané kožní masti) chrání naši pokožku před nadměrným vysycháním, takže její příliš časté odstraňování může způsobit zhoršení kvality vlasů..

Po několika týdnech přepláchnutí vlasů začnou vaše vlasy trpět (a nenávidět vás), protože budou matné a zlomené. I když nepracujete jako model v inzerování stejného šamponu, přesto chcete vypadat skvěle? Zdravé a lesklé vlasy (zejména v kombinaci s módním účesem, který vyhovuje vašemu typu obličeje a charakteru) určitě přidají stylu vašeho vzhledu alespoň +10..

Současně za to nestojí ani přeskakování šamponů. Podle dermatologů může nadbytek mazu způsobit lupy a zhoršit proces vypadávání vlasů..

Tak jak být?

Moje hlava s čistým svědomím, pokud vám připadá špinavá a vonící, není příliš svěží. A pokud vám čistota vlasů nezpůsobí mnoho pochybností, v mezidobí se omezte na to, že si jednoduše opláchnete hlavu vodou..

A mimochodem, v případě, že se vaše vlasy po omytí stanou nepříjemnými na dotek, cítíte nepohodlí nebo lupiny vás začaly trápit - to je signál, že byste měli šampón změnit. Pamatujete si, že by to mělo odpovídat vašemu typu vlasů, a to nejen ve velké bance a levné?

Kolikrát týdně musíte umýt muže?

Kdy jsi byl naposledy umytej? Pokud vypadáte jako většina lidí, pak asi před méně než 24 hodinami.

Euromonitor International tvrdí, že lidé na celém světě (v Indii, Rusku, Spojených státech a Mexiku) se umývají jednou denně (s mýdlem nebo bez mýdla).

Na Reddit AskAnAmerican přiznávají někteří přední komentátoři ze Spojených států, že se sprchují ještě častěji, až dvakrát denně, v závislosti na tom, jak často trénují. Euromonitor dodává, že v Brazílii, kde teploty v některých oblastech v létě obvykle přesahují 40 stupňů, mnoho lidí opláchne více než 11krát týdně..

Jak často odborníci doporučují praní?

Bohužel (nebo naštěstí) neexistuje žádný konkrétní údaj o počtu týdenních sprch pro dospělé, který by doporučovali odborníci na hygienu.

Americká dermatologická akademie radí rodičům, aby se rozhodli, jak často budou své děti vykoupat, na základě toho, jak rychle si nepořádají (a některé děti vědí, jak to udělat opravdu úžasným tempem).

Pokud dítě ve věku 6 až 11 let není po hraní venku příliš špinavé, doporučuje se ho vykoupat jednou nebo dvakrát týdně, protože jeho imunitní systém potřebuje vystavení virům a infekcím, aby se naučil, jak s nimi zacházet.

Jakmile však dosáhneme věku 12 let, oficiální průvodce koupáním přestane. Zdá se, že odborníci naznačují, že téměř každý se snaží vymýt nepříjemné dospívající pachy a že s pubertou si většina lidí vytvoří každodenní návyk duše.

Proč je mytí často špatné?

I když je obtížné zpochybnit potřebu tohoto hygienického postupu, zneužívání koupele může být škodlivé. Faktem je, že mýdlo, které používáme při sprchování, vyplavuje nejen špínu, ale i kožní mazu (ano, je to na celém těle, nejen na hlavě).

Příroda přiřadila svou roli sekreci tuku: mazu zvlhčuje a maže pokožku a vlasy a podílí se také na ochraně těla před bakteriemi. Neustálá ztráta tohoto přírodního „lubrikantu“ v kombinaci s působením tuhého kartáče a horké vody dělá z dlouhé a horké mýdlové sprchy jistý způsob, jak vysušit pokožku. Mimochodem, to platí zejména v zimě, kdy je vzduch suchší uvnitř i venku..

Podle Davida Leffella, autora Total Skin: Definitivního průvodce pro péči o celý kůži na celý život a vedoucího dermatologické chirurgie na Yale School of Medicine, se poškození zdraví způsobené sprchováním na kůži nezastaví ani po vypnutí vody..

To je způsobeno tím, že když člověk opustí sprchu a zaschne ručníkem, ztratí se další nezbytná vlhkost na povrchu kůže.

Jak minimalizovat negativní účinky po sprše?

Doufáme, že vás výše uvedené informace příliš nevyděsily. Leffel navíc poskytl několik tipů, jak být čistý a nepoškozovat vaši pokožku:

Nechte vodu být teplou, ne horkou.

Zkraťte si čas ve sprše. Podle něj stačí tři minuty, aby se uklidnil. Soustřeďte se na podpaží a slabiny, nepřehánějte množství mýdla na jiných (méně aromatických) částech těla.

Pokud se vaše pokožka loupe a je tak suchá, že začne svědit - po sprše namažte speciální krém (nebo alespoň krém).

Nikdo nemůže říci, kolikrát týdně se musíte umýt - jste dospělí a učiníte toto rozhodnutí. Pokud je ranní osvěžující nebo večerní relaxační sprcha jednou z nejpříjemnějších návyků, nevzdávejte se jich. Prostě si nepotahujte své potěšení půl hodiny a nezneužívejte mýdlo.

A pokud každý den chodíte do sprchy dvakrát bez nadšení a potřeby, můžete konečně snížit počet výletů z dobrého důvodu a na radu odborníků..

Jen nezkracujte týdenní počet návštěv vany na kritické minimum - jinak to ohrožuje nejen vaši pokožku, ale i sociální kontakty.

Je praní škodlivé? Sedm naivních otázek dermatologovi o vodních procedurách

Proč někteří odborníci tvrdí, že praní je škodlivé a jak voda ovlivňuje zdraví pokožky? AiF-Čeljabinsk adresoval tyto a další otázky Olegovi Ziganshinovi, profesorovi, lékaři lékařských věd, vedoucímu oddělení dermatovenerologie Státní lékařské univerzity v jižním Uralu, hlavnímu dermatovenerologovi federálního okresu Ural.

V létě je třeba mýt častěji než v zimě?

V zimě musíte mýt mýdlem a šamponem ne více než dvakrát týdně. V létě si můžete osprchovat více než jednou denně, pokud je to nutné, ale neměli byste používat mýdlo a gely k mytí celého těla, stačí je použít pro intimní hygienu a axilární dutiny.

Frekvence sprchování závisí nejen na sezónnosti, ale také na druhu lidské činnosti: pokud se pohybujete fyzicky, můžete se každý den umýt. Po intelektuální práci nebude osvěžující sprcha bolet: ne tolik, aby se špína zbavila, ale aby se uvolnila únava. Navíc, kvůli nervovému namáhání, se někteří lidé potí, v tom případě je nutná sprcha.

Je pravda, že praní je často škodlivé?

Vyvarujte se častému sprchování. Faktem je, že vrchní vrstva pokožky je tvořena organickými kyselinami, kožním mazem a bakteriemi. Chrání nás před vnějšími vlivy, škodlivými mikroby a pokožkou - před vysycháním. Časté mytí narušuje imunitní systém, pokožka vysychá, časem se odlupuje, objevují se známky předčasného stárnutí nebo dokonce projevy plísňových chorob, tzv. „Čistých kožních chorob“..

Nechráněná kůže je náchylnější k infekcím. Po každém promytí je zapotřebí alespoň 8–10 hodin, aby se obnovily jeho ochranné vlastnosti..

Obyvatelé dalekého severu ve starověku dokonce věřili, že během mytí se z lidského těla vymyje síla a zdraví. Chukchi, aby se chránili před chladem, byli nuceni otřít jejich těla tukem, který je chrání před podchlazením. Vyplachováním tuků jsou nechráněni před mrazem. Stále však měli způsoby, jak očistit svá těla: lidé se pravidelně shromažďovali v táboře, škrábali svá těla tuleními, dělali oheň a vyhřívali se kolem ohně. Špína ulpívající na těle byla smíchána s tukem roztaveným z ohně. Když Chukchi zachytil speciální škrabky, oškrábal na ně špínu a mastnotu z jejich těl.

Co dělat, když kůže po sprše zaschne?

V tomto případě nepoužívejte mýdlové a sprchové gely. Je lepší používat mírné čisticí prostředky - syndény. Jedná se o nealkalické detergenty s vysokým obsahem volných mastných kyselin, vyrobené z přírodních olejů a tuků, které zabraňují vysychání pokožky během mytí a pomáhají udržovat správné pH pokožky. Po každém praní použijte zvlhčující mléko nebo olej. Takové produkty mohou poskytnout vlhkost a ochranu pokožky..

Po omytí vodou z kohoutku vypadnou vlasy a rozdělí se. Jak jim pomoci?

K mytí vlasů v tomto případě doporučujeme použít předem připravenou vodu. Nejprve jej můžete vařit a přidat trochu octa nebo kyseliny citrónové, které dechlorují vodu. K mytí pokožky hlavy i celého těla je nutné používat přípravky s neutrálním pH 5,5 nebo dávat přednost dětským a organickým hygienickým přípravkům.

Po ošetření vodou má malé dítě známky atopické dermatitidy, tvrdí, že může dokonce dojít k ekzému.?

Atopická dermatitida a ekzém jsou onemocnění, jejichž vzhled je geneticky určen. Tvrdá voda může zhoršit příznaky a projevy těchto nemocí, takže pokud je to možné, musíte přemýšlet o instalaci dalšího systému filtrace a změkčování vody. Pokud to není možné, použijte předem připravenou vodu..

Pro koupání dětí také doporučuji používat speciální oleje přidávané do vody ke změkčení a pro mytí je nutné používat speciální dětské lékárenské výrobky s neutrálním pH. Po koupání je nutné pokožku zvlhčit speciálními změkčovadly - jedná se o kosmetické a terapeutické výrobky pro atopickou pleť, které obsahují lipidy a mastné kyseliny identické s lipidy kůže, které vyživují a zvlhčují hluboké vrstvy kůže po celý den a zabraňují výskytu atopické dermatitidy a ekzému..

Jaké látky by neměly být v dobrém šamponu a mýdle?

Látka, jako je triklosan, je považována za zdraví škodlivá. Podle některých zpráv to může způsobit nebezpečná onemocnění, fibrózu a nádory. Silikony jsou také schopné ucpávat póry, způsobovat pustulární vyrážky na kůži a vést k vypadávání vlasů. Před zakoupením tohoto nebo to znamená pro mytí vlasů a těla si pečlivě přečtěte jeho složení. Škodlivé jsou:

 • Cocamides
 • Sírany (Laurylsulfát sodný (SLES), Laurylsulfát amonný (ALS))
 • Konzervační DMDM ​​Hydantoin a formaldehyd jsou karcinogenní a pro zdraví velmi nebezpečné.
 • Parabeny: konzervační látky propylparaben a butylparaben
 • Diethanolamin

Každou hodinu nebo jednou týdně: odborníci říkají, jak často se sprchují

Jak často bych se měl sprchovat? Na tuto zdánlivě jednoduchou otázku odpoví každý různými způsoby. Někteří přicházejí do sprchy při každé příležitosti, a to i po neuspěchané józe. Jiní mohou mokré ubrousky a suchý šampon na několik dní. Jak bude správné?

Cosmo doporučuje

Dole s nudnými odstíny! Nejjasnější šaty pro horkou sezónu - trend léta 2020

Kompletní průvodce trendy v taškách pro léto 2020: vyberte ty nejmódnější

Odborníci se domnívají, že odběr vody není méně častý než každý druhý den. Pokud méně, bakterie a nečistoty rostou exponenciálně.

Pokud se myjete příliš často, pokožka se stane suchou a zanícenou. Totéž platí pro příliš horkou duši. To se děje proto, že si z pokožky umyjete svůj vlastní tuk, který je také třeba chránit před škodlivými vnějšími vlivy..

Frekvence sprchování ovlivňují další faktory..

1. Školení

Pot může způsobit akné a zánět, zejména v kombinaci s make-upem a bakteriemi. Proto se po joggingu nebo aktivním tréninku musíte okamžitě umýt!

2. Podnebí

Ve vlhkém podnebí se bakterie množí rychleji a je třeba je umývat častěji. Základní pravidlo: vůně potu se stává signálem ke sprše.

3. Voda

Nefiltrovaná tvrdá voda obsahuje různé minerály, které jsou škodlivé pro pokožku, a může se stát suchou a zanícenou. I vaše oblíbené kosmetické výrobky mohou být neúčinné!

4. Vlasy

Mytí vlasů se doporučuje každé 2-3 dny. Mastné vlasy mohou být častěji, suché - méně často.

Jamsu: nová technika líčení pro vytvoření dokonalé pleti

A opravdu musíte jít každý den do sprchy?

Ano, vážně jsme přemýšleli, jak často se musíme umýt..

S největší pravděpodobností nyní uvažujete: „Vážně zpochybňujete myšlenku, kterou musíte umýt každý den?“ Ano, protože pokud o tom přemýšlíte, existuje několik faktorů, které mohou situaci zásadně změnit. Okamžitě řekneme, že se rádi osprchujeme, to je nejlepší doba pro celý den. Ale musíte k tomu chodit denně? Možná jste o tom přemýšleli sami. Obzvláště, když se vrátili domů po bláznivé párty, a bylo sotva dost sil, aby se plazili do postele.

Obrátili jsme se na dermatology a odborníky na toto téma, abychom jim pomohli odpovědět na tuto otázku z lékařského hlediska. Zde je několik faktorů, které je třeba zvážit, jakož i odborný názor lékařů. Doufáme, že s přihlédnutím ke všem informacím budete moci osobně odpovědět na otázku: „Měl bych se každý den sprchovat?“

Kdy se sprchovat denně

Ve vlhkém podnebí: „Ve vlhkých oblastech, pokud je vaše pleť náchylná k akné nebo často cvičíte, by vaše sprcha měla být v denním rozvrhu, abyste se chránili před akné, pachem nebo jinými kožními problémy, jako je plísňová vyrážka.“, - Kendra Watson, doktorka dermatologie Dakota v Sioux Falls.

Pokud jste fyzicky aktivní: „Pokud se hodně potíte a pravidelně navštěvujete tělocvičnu, pak pro nás všechny, sprchujte se každý den. Tím se sníží riziko ucpávání pórů, akné, plísňových infekcí a zápachů. “- James Collier, MD v Seattle's Modern Dermatology.

Pokud máte normální nebo mastnou pleť: „Pro lidi s normální nebo mastnou pokožkou bych doporučoval koupání denně, aby se minimalizovalo riziko infekcí a předcházelo se zápachům a akné,“ řekla Ted Laneová, doktorka dermatologie Ted Lain v Austinu.

Skin Cleanser, Origins, 24 $ na sephora.com

Kdy se mohu sprchovat každý druhý den?

Pokud je vzduch suchý nebo studený: „Pokud žijete v suchém podnebí nebo v oblasti s drsnými zimami, nadměrná horká voda a nadměrné používání mýdla mohou vaši pokožku vysušit a dráždit,“ Kendra Watson, doktorka dermatologie Dakota v Sioux Falls.

Máte-li suchou nebo citlivou pokožku: „Muži s citlivou pokožkou, jako je ekzém nebo zvýšená suchost, by se pravděpodobně měli vyhnout každodennímu koupání. Mýdlo a voda zpravidla zbavují pokožku přírodních zvlhčujících látek, takže každodenní koupání může zhoršovat stav již poškozené pokožky. Místo toho doporučuji jen umýt většinu těla vodou a mýdlem v tříslech a podpažích, “řekl Ted Lane, lékař Ted Lain Dermatology v Austinu.

Čistící mléko, REN, 32 $ na sephora.com

A pamatujte si, že obecně je to z lékařského hlediska toto: „Pokud vážně přemýšlíte o zdraví, odpověď zní:„ Ne, neměli byste se každý den sprchovat. “ Lidské tělo k tomu nebylo vytvořeno, nevyžaduje, aby jeho přírodní oleje a „zdravé“ bakterie každý den opouštěly povrch pokožky.

Abyste se vyhnuli sprchování každý den, odhoďte oblečení vyrobené ze syntetických tkanin a sledujte svou váhu, abyste minimalizovali proces uzavření mezi kožními záhyby. To bude stačit, aby nedošlo ke kožním onemocněním a infekcím, které mohou vzniknout při nepravidelném koupání. Ve skutečnosti má denní sprcha své nevýhody: nadměrné množství vody může vést k suché pokožce a narušení přirozené hodnoty pH, stejně jako k destrukci „ekosystémů“ bakterií a kvasinek. Zničení přirozené bariéry může způsobit podráždění, alergie a zvýšení počtu patogenů. “- Jeremy Fenton, MD, Schweiger Dermatology Group, New York.

Když se můžete sprchovat více než jednou denně

"Doporučuji, aby se všichni muži alespoň jednou denně osprchovali." Pokud pracujete v tělocvičně, pak vám poradím dvakrát: někteří jsou vždy lepší z mytí přebytečného oleje a potu po tréninku. Sprcha také pomáhá zbavit se jakéhokoli znečištění životního prostředí. Mohou to být bakterie, kvasinky, houby a chemikálie, jako jsou pesticidy, “řekl Christopher O'Connell, lékař společnosti Skin Associates na jižní Floridě v Miami.

Musím používat šampon každý den?

Na tuto otázku odpovíme s jistotou: většina lidí nemusí používat šampon denně. „Nadměrné množství šamponu okrádá vlasy o zdravé oleje, které dodávají lesk a objem. Časté mytí může vést k nadprodukci těchto látek na pokožce hlavy, což vede k tvorbě mastné hřívy nebo k nedostatkům, které způsobují suchost epidermis. Možná proto si myslíte, že máte lupy. Zkuste si vlasy umýt třikrát nebo čtyřikrát týdně kvalitním šamponem. Zpočátku se vám může účes zdát divný, ale za pár týdnů už vaše vlasy už nikdy nebudou stejné “, - Lauren Rachel, odbornice na péči o muže v Boardroom Salon for Men.

Pokud používáte léčebný šampon: „Pokud máte stav vlasové pokožky, jako je seboroická dermatitida, která vyžaduje léčebné šampony, může být užitečné každý den se sprchovat, aby byly vaše vlasy a pokožka hlavy zdravé a silné.“ - Kendra Watson, Dakota Doctor Dermatologie v Sioux Falls.

Osprchování každý den je pro vaše zdraví špatné.


V současné době bylo dodržování hygienických pravidel povýšeno na skutečný kult. Existuje dokonce i zvláštní nemoc - misofobie - která se projevuje patologickým strachem ze znečištění. Lidé trpící touto nemocí neustále umývají ruce. Ale jak vědci zjistili, to nezachrání před infekcí, ale spíše poškozuje zdraví.

Vědci z George Washington University tak zjistili, že každodenní sprchování zvyšuje riziko vzniku infekčních chorob. Proč? Protože my sami se připravujeme o ochranu.

Omyjte suchou pokožku

Časté mytí způsobuje vysušení pokožky. Neočekávaný efekt, protože to vysušuje pokožku... vodu. Ale ne každý, a to klempířské práce. Voda ve vodovodních systémech se zpravidla vyznačuje vysokou tuhostí, to znamená, že v ní je rozpuštěno mnoho solí. Interakcí takové vody s mýdlem vzniká tzv. „Mýdlová struska“. Všichni jsme ho viděli - jsou to nerozpustné vločky, které zanechávají skvrny na vaně a kohoutcích. Ale nejen: vločky „mýdlové strusky“ ucpávají póry pokožky, brání jí v dýchání a mohou způsobit podráždění, svědění a tím poškození.

Vědci se domnívají, že na každodenní mytí stačí jen voda. Jen není horké, protože je také agresivní na kůži. V roce 2009 byla v Británii provedena zajímavá studie: vědci zjistili, že po mytí rukou obyčejnou vodou klesá počet bakterií na kůži na 23%, zatímco mytí mýdlem - až 8%. Naše tělo (pokud nehrajeme sport nebo nepracujeme venku celý den) nemá dostatek času na to, aby se zašpinilo, takže ho můžete umýt vodou. Ale ruce si samozřejmě umyjte mýdlem.

Promývání rozpouští lipidy


Všichni jsme slyšeli o ochranné lipidové vrstvě, kterou je pokožka potažena. To je pravda: tenká vrstva kožního mazu (lipidů) chrání pokožku před vysycháním, dělá ji elastickou, malé částečky prachu se usazují na lipidech.

Při mytí mýdlem působíte na tuto ochranu nejagresivnějším způsobem. Lipidy nemohou odolat mýdlu a rozpustit se. Existují důkazy, že po pouhých 10 až 15 sekundách vystavení mýdlu tenký tukový film zmizí a obnoví se až po hodině! Jen si představte, jak dlouho necháte kůži téměř bezbrannou.

Praní zabíjí mikroflóru

"Takže je to dobré!" - někdo řekne. Proč je to nutné? Je to jednoduché: mikroflóra pokožky pomáhá udržovat „správné“ pH, které vytváří překážku v cestě bakteriím. Neexistuje žádná mikroflóra - a bakterie napadají kůži a způsobují zánět, peeling a další nepohodlí.

Kromě toho posun v kyselosti kůže (pH) v jednom nebo druhém směru může vést ke skutečnosti, že „přirozená“ flóra se stává agresivní. Jako příklad lze uvést akné: při normálním pH 5,5 se mikroorganismy Propionibacterium acnes prakticky množí. Kůže je čistá. Pokud posunete pH na alkalickou stranu (což je přesně to, co dělá mýdlo), růst kolonie Propionibacterium acnes se zlepší. A už běžíme k lékaři, abychom se zbavili nepříjemného akné.

Proto, když se každý den osprchujeme, nepoškozujeme pokožku. Ale horká voda a aktivní používání mýdla, zejména antibakteriálního, činí pokožku bezbrannou vůči infekcím..

Jak správně prát


Jen si nemyslete, že vám doporučujeme zapomenout na každodenní hygienu. Nabízíme pouze změnu obvyklého rituálu.

 • Odborníci doporučují osprchovat se dvakrát týdně. Pro moderního člověka to samozřejmě nestačí. Ale zkuste nepoužívat mýdlo a sprchové gely často. Voda také dobře zvládne znečištění..
 • Neumývejte celé tělo mýdlem. Podpaží a chodidla potřebují extra důkladnou hygienu, ale není nutné pěnit od hlavy k patě..
 • Zvykněte si, že vám každý den nemyjete vlasy: koneckonců pokožka hlavy zasychá z šamponu stejným způsobem jako pokožka na jiných částech těla..
 • Pokožku na obličeji nelze čistit mýdlem, ale oleji. Dávejte pozor na druh pokožky: je lepší olejovité čistit oleji, jako je například čajovníkový olej. Suší a má baktericidní účinek. Suchou pokožku očistěte olejem růží, oreganem, levandulí.

Věda o správném mytí sprchy není tak složitá. A můžete se naučit, jak správně chodit ve vaně, přečtením článku „Sauna: Přínosy pro zdraví a preventivní opatření“.

Musím se umýt každý den: odpověď lékařů

Osprchujte se a vykoupejte se každý den za to nestojí, může to být zdraví škodlivé, říkají dermatologové. Uváděli řadu důvodů, proč to není praktické, zprávy časopisu GQ..

Podle odborníků nemusí moderní člověk umýt každý den, protože v zásadě neexistují žádné vážné fyzické aktivity. Kromě toho se při častém sprchování a koupání zvyšuje riziko infekce. Horká voda přebíjí pokožku, která způsobuje mikrotrhliny, a mýdlo a gel mohou zničit prospěšné bakterie.

Pokud se osprchujete, pak ne na dlouho. Odborníci doporučují mýt ne déle než 10 minut a koupat se déle než 15 minut. Navíc podle lékařů může horká lázeň vyvolat srdeční infarkt..

Podle lékařů stačí k udržení celkové čistoty těla stačí vyměnit oblečení a spodní prádlo denně.

Připomeňme si, dříve, odborník nazval nejvíce znečištěné věci, na kterých se hromadí obrovské množství bakterií..

Kolikrát týdně musíte prát? Jak často se sprchovat?

Zdálo se mi, že se jedná o základní otázku, odpověď, na kterou každý zdravý člověk ví. K mému překvapení jsem však na toto téma našel spoustu nesmyslů, včetně „vědeckých“. Musím popsat, kolikrát týdně se musíte umýt a proč.

Měl jsem v životě období, kdy jsem se jednou týdně umýval (jako dítě), pak jsem s věkem začal umývat častěji, a teď se každý den umývám a neumím si představit jinou možnost. Generace, která je starší než já, se moc ráda neumývá často a „jejich mozky byly umývány“ důkladně různými pseudovědeckými články atd. Současná generace se naštěstí umývá častěji.

Jak často se sprchovat a proč?

Naše tělo je navrženo tak, že v noci je očištěno a odstraňuje toxiny a toxiny ze sebe. Čisticí kanály: póry na kůži, dýchací systém, vylučovací systém. Proto ráno jdeme na záchod a pokožka po spánku má určitou „lepivost“, zejména pokud osoba vede životní styl průměrného občana. Obecně se ráno hromadí strusky a toxiny na povrchu kůže, které jsou jedovaté povahy.

Někde po 8-9 hodin ráno v těle začíná zpětný proces „vstřebávání“ stejnými póry na kůži, včetně. On (tělo) potřebuje sluneční energii, vzduch, některé stopové prvky atd..

Pokud osoba ráno nevymyje z těla to, co přišlo na povrch kůže přes noc, pak se odpoledne vrací zpět do těla a dochází k procesu intoxikace, jinými slovy otrava těla. Člověk bude pociťovat negativní důsledky tohoto stavu ve formě podrážděnosti, letargie a apatie.

Proto otázka, kolikrát týdně je třeba prát, není obecně správná. Je správné se zeptat: kolikrát denně je třeba prát?

Z výše uvedeného vyplývá, že:

Musíte se umýt každý den. Ráno - obvykle nezbytné, aby nedošlo k otravě těla.

Dále se budeme zabývat některými nuancemi tohoto tématu..

Kolikrát denně musíte prát?

Ráno se osprchujeme. Už jsme zjistili proč.

Pokud je v těle ráno hodně fyzických nečistot, pak večer, po práci, studiu, komunikaci s mnoha lidmi, se v psychice hromadí hodně nečistot. Proto je večer člověk napjatý a unavený. Chcete-li tento stav do určité míry „odstranit“, musíte se po teplé zahřát studenou sprchu a okamžitě se budete cítit lehce.

Díky tomu dostáváme potřebné minimum pro osprchování obyčejného člověka:

2krát denně: ráno, po probuzení a večer, po práci 2-3 hodiny před spaním.

Někteří lidé se koupají několikrát denně. Například před vařením, před jídlem, poté, co šli na záchod, a samozřejmě ráno. Tady to je - ideál čistoty a hygieny. Proč to dělají, je samostatná velká otázka, ale zkrátka:

 • Vaření je nezbytné v nejčistším fyzickém a duševním stavu a také v čistém prostředí;
 • Je také nutné brát jídlo v nejčistším stavu, s vyloučením negativních faktorů a nečistot (to platí i pro prázdné konverzace, sledování televize atd.);
 • Po návštěvě toalety se naše psychika znečišťuje, kterou lze odstranit chladnou sprchou;
 • Je také vhodné se osvěžit před různými vážnými duševními záležitostmi..

Proto se mohou sprchovat tak často. Myslím, že bychom se neměli umývat pětkrát denně, ale dvakrát denně si musíme zvyknout na sprchu.

Funkce ranní a večerní sprchy

Ráno musíte nejprve vyplavit toxiny a toxiny z těla. Teplá voda a mýdlo nám s tím pomohou. Dále je velmi výhodné vzít si kontrastní sprchu nebo jen stát pod chladnou vodou. To je zvláště důležité pro muže, kteří se potřebují temperovat. Ženy by neměly být příliš zatvrzovány tvrdnutím, jinak se stanou pevnějšími a odvážnějšími..

Měli byste také vědět, že chladná voda odplavuje mentální nečistoty, které se hromadí i po spánku, a to proto, že se ráno cítíme ospalost, letargii a nedostatek nálady. Ráno se tedy osprchujte teplou a studenou sprchou.

Večer, po práci, musíme zmírnit duševní stres a chladná sprcha zde opět pomáhá. Navíc můžete své tělo jemně umýt mýdlem.

Mimochodem, je lepší mýt tekoucí vodou, ve sprše. V koupelně musíte ležet jen příležitostně a pak jako relaxace.

Lepší je umýt?

Je lepší mýt mýdlem rostlinného původu, které neobsahuje živočišné tuky, vypouští pokožku. Ano, přírodní rostlinné mýdlo je dražší, ale „pěňuje“ mnohem lépe a konzumuje se pomaleji. Obsahuje oleje, které hydratují pokožku, zjemňují ji a hedvábí, čímž prodlužují její přirozenou mládí.

Pokud jde o vlasy, pak i zde použijte něco přirozeného. Ženy s dlouhými vlasy je nemusí každý den umývat, myslím, že víte proč. Muži, zejména s krátkým účesem, mohou být praní „hlavou“.

Co způsobuje alergie u stoupenců moderní vědy?

Někdo mluví o nějakých alergiích a tak dále. Z nějakého důvodu to obviňují z časté sprchy. V důsledku toho různé postavy nabízejí mytí méně často a zašpinění v doslovném a obrazovém smyslu.

Alergie vzniká zejména díky použití všech druhů odpadu z řady moderních populárních značek, které jsou tak plné pesticidů, že všechny tyto šampony, gely a další jsou vhodné pouze pro čištění asfaltu, a pak v gumových rukavicích a plynové masce.

Alergie může také být způsobena nesprávným životním stylem a člověk se může „rozlit“ z přírodního produktu. A dokonce i moudrí lidé říkají, že všechny alergie začínají na mentální úrovni, takže pokud se chcete alergií zbavit, pak:

 • Používejte přírodní bylinné přípravky pro osobní péči;
 • Jezte zdravé jídlo (Přečtěte si: Hlavní pravidlo správné výživy pro rozumné lidi);
 • Cvičení (užitečné: Jak začít běžet ráno: z osobní zkušenosti);
 • Očistěte a uklidněte svou mysl (viz: 31 způsobů, jak ji uklidnit a harmonizovat);
 • Staňte se zdrojem světla a lásky, ne špinavým, páchnoucím kouskem sobecké bytosti.

Další některé další doplňky.

Kolikrát je třeba prát žínkou?

Zde podle mého názoru není třeba být příliš horliví a dvakrát si natírat, kolik jen můžete. Opravdu tedy můžete něco z pokožky setřít. Pravidlem je umýt žínkou pouze ráno a poté bez dalšího úsilí. Je to možné za den nebo za dva dny.

A pokud hrajete sport, jděte do lázeňského domu (zajímavé: očištění těla lázeňským domem: pravidla a doporučení), pak při použití žínku stačí 2-3krát týdně. Ale znovu, všechno je individuální, podívejte se na své pocity.

Shrnutí: kolikrát týdně je třeba prát?

Zkoumali jsme tedy tento problém z různých úhlů a dospěli k následujícím hlavním závěrům:

 • Musíte se umýt každý den;
 • Je lepší osprchovat se ráno i večer;
 • Je vhodné vzít si teplou i studenou sprchu;
 • Je lepší používat přírodní rostlinné produkty;
 • Zdravý životní styl není jen čisté tělo, ale také správná výživa, fyzická aktivita, každodenní rutina, čisté myšlení atd..

Můžete provést experiment:

Osprchujte se každý den (ráno) po dobu 2-3 měsíců. Ráno se osprchujte. Podívejte se na své pocity. S největší pravděpodobností budete nepříjemní, pocit nečistoty atd..

Pokud vám byl tento článek užitečný, sdílejte jej na sociálních sítích - to je nejlepší díky za vykonanou práci.!

Musím se mýt každý den a jak často se doporučuje provádět vodní postupy?

Pro většinu moderních lidí je koupání nebo sprchování nedílnou součástí každodenního hygienického rituálu. To umožňuje člověku cítit se pohodlně po celý pracovní den. Ale jak často lze a mělo by se umývat, aby nepoškodilo vaše tělo, a kolikrát týdně můžete prát? Zkusme se touto otázkou podrobně zabývat.

Mohu se umýt každý den?

Navzdory skutečnosti, že u většiny lidí je obvyklé umývat každý den, vědci tvrdí, že potřeba se každý den vykoupat nebo sprchovat je mýtus a není to úplně neškodné.

Během studie britští a polští odborníci vypracovali paralely a zjistili, jak se jejich krajané vztahují k vodním procedurám.

Bylo tedy prokázáno, že asi 30% Britů se sprchuje denně, a v Polsku asi 17% takových lidí.

Po pochopení těchto čísel může být samozřejmě mnoho takových lidí překvapeno a dokonce znechuceno. Ukazuje se však, že lidé, kteří se každý den bez teplé vody, mýdla nebo jiných čisticích prostředků nejsou tak špinaví, jak si myslí.

Odborník z Columbia Institute, který studuje infekční patologie, tvrdí, že většina lidí se sprchuje 1-2krát denně, nejen aby se osvěžila, ale také zbavila různých bakterií na kůži. Ale to je velká chyba. Ano, koupání může skutečně odstranit nepříjemný zápach, ale to není záruka, že člověk onemocní.

Odborník se zaměřuje na skutečnost, že je opravdu důležité si umývat ruce často, jak je to nutné, protože na pokožce rukou se hromadí velké množství mikrobů a bakterií, které vstupují do těla s jídlem. Hygiena celého těla však s tímto problémem nemá nic společného..

Kromě toho může příliš častá hygiena ve sprše nebo v koupelně poškodit lidské zdraví. Faktem je, že při ošetřování dermis mýdlem, gelem nebo jiným čisticím prostředkem je pokožka zbavena prospěšných bakterií a přírodních tuků, které plní ochrannou funkci. Lidská epiderma bez ochranného mastného filtru je mnohem náchylnější k infekci.

Jak často bych se měl sprchovat??

Pokud se sprchujete každý den, není to tak užitečné, jak často se můžete osprchovat bez poškození zdraví?

Možná zde nebude možné najít plnohodnotnou správnou odpověď, protože si to každý vybere sám pro sebe. Ale stále se pokuste tento problém vyřešit.

Někteří odborníci se domnívají, že denně stačí umýt pouze oblasti, kde je soustředěna aktivní práce potních žláz a zbytek těla nevyžaduje denní ošetření..

Lidské tělo je tedy pracovní stroj, který je přírodou promyšlen do nejmenších detailů. A nepotřebuje každodenní sprchu, takže stačí ke koupání nebo sprchování několikrát týdně.

A i když je názor odborníků docela rozumný a racionální, stále většina lidí dává přednost denní sprše a někdy i dvakrát denně. Zde bychom však neměli zapomenout, že nadměrná čistota a sterilita mohou být také málo užitečné..

Člověk v příliš čistém prostředí se stane snadno zranitelným vůči účinkům patogenních bakterií. To vede k následkům, jako je časté nachlazení, infekční onemocnění a sklon k alergiím..

Shrnout

Každý z nás se samozřejmě rozhodne, jak často se má prát, a vybrat nejvhodnější a nejvhodnější možnost.

Abychom se však nepoškodili v hygienickém procesu, měli byste dodržovat tato doporučení:

 • omývejte jemnými čisticími prostředky, pokud možno obecně čistou vodou;
 • denně nepoužívejte různé peelingy, kůry ani žínku;
 • pravidelně vyměňovat ručník a žínku, aby se zabránilo vývoji plísní;
 • pokud možno dávejte přednost ne horké lázni, ale letní sprše.

Postarejte se o své zdraví a nepřehánějte to čistotou. Někdy to může mít vážné následky..

Články O Neplodnosti