Hlavní Analýzy

Výhody jódu z kolébky: tři pravidla až na tři roky

Profesor, doktor lékařských věd D.E. Shiline

Dnes se toho tolik mluví a píše o jódu! Samozřejmě jste již slyšeli o výhodách jódu pro lidské zdraví. Jistě víte, že jód je nejvíce potřebný ve školním věku a během těhotenství. Ale skutečnost, že děti to nejvíce potřebují, obvykle zná jen málokdo.

Takže od prvních dnů života děti každý den prožívají „skrytý hlad“ v tomto rozsahu do největší míry - ihned po narození! Koneckonců je jód, který se dostává do štítné žlázy, přeměněn na jeho hormony. A právě v kojeneckém věku se tělo dítěte podrobuje takovým proměnám pod vlivem těchto horských iontů, na nichž do značné míry závisí zdraví vašeho potomka po celý následující život. A pouze normální „práce“ štítné žlázy, a proto je to dobrý doplněk zdravého jodu, který se každý den zavádí do dětské výživy, zajistí plný rozvoj jeho mozku a samozřejmě jeho budoucí inteligenci.

Z hlavních ustanovení Mezinárodní úmluvy o právech dítěte vyplývají dvě přikázání, která zní: „Každá těhotná žena má právo na přiměřenou spotřebu jodu, aby zajistila normální duševní vývoj svého dítěte. Každé dítě má právo na dostatečný přísun jódu, aby byl zajištěn normální vývoj. “ Od roku 2007 jsou tato ustanovení zakotvena také v národním programu Svazu pediatrů Ruska v Rusku o základech profylaxe jódu v dětství.

Co je jód a k čemu je?

Jód v naší čisté formě, i když existuje, nedělá nic. Potřebujeme to jen proto, abychom se dostali do štítné žlázy a stali se součástí jejích hormonů. A samotné železo pak dělá to nejlepší a produkuje své hormony v dostatečném množství, když je plné - když plně a každý den dostává své krmivo (surovina) ve formě jodu.

Když jód nestačí pro štítnou žlázu, nemůže produkovat správné množství hormonů, a proto začíná rázně růst - tak se objevuje struma. Je známo, že v mnoha regionech Ruska, kde jód chybí, se u dětí a dospělých často vyvine endemický (jódově deficitní) struma. Sama o sobě nepředstavuje žádné zvláštní nebezpečí. Nejprve - a toto je období dětství a dospívání - kvůli nedostatku jódu je „nedostatek“ hormonů mnohem nebezpečnější. Proto kdykoli mluví o nedostatku jódu, znamenají „skrytý hlad“ štítné žlázy a její nízká hormonální aktivita. A pokud je v těle málo suroviny (jód), pak produkt (hormony) ve správném množství nelze odkudkoli vzít. Z tohoto důvodu začínají trpět všechny buňky, tkáně a orgány našeho těla, ale především a zvláště vážně - ti, kteří potřebují zvláště hodně hormonálního jódu (hormony štítné žlázy).

Vlastnosti jodovaných hormonů

Procesy růstu, vývoje a celkového tónu jsou zvláště závislé na hormonech štítné žlázy. V tomto ohledu nejzávažnější nedostatek hormonálního jódu postihuje ty, kteří rostou a prožívají pubertu, a to jsou děti a dospívající. Dospívající školáci jsou obzvláště náchylní k nedostatku jódu, protože během puberty je na štítnou žlázu obrovské zatížení. Ale dokáže se s ní vypořádat - na její hormonální „stavbu“ by stačil jen jód..

Je velmi důležité pochopit, že tyto hormony poskytují plný vývoj nejen kostní kostry a pohlavních žláz, ale také vytváření různých mozkových funkcí, zejména těch, které jsou zodpovědné za inteligenci. Pokud zdravé dítě v dostatečném množství dostává jód denně, pak nejsou problémy nejen s fyzickým, ale také s mentálním tónem. Čím vyšší jsou požadavky na výkon moderních školáků, na jejich asimilaci stále rostoucího množství informací, tím jasnější a naléhavější je úkol jejich rodičů - plně a trvale poskytovat jodu jód („pro zdraví, mysl a růst“). Podle odborníků Světové zdravotnické organizace je nedostatek jódu nejčastější příčinou mentální retardace, které lze předcházet účinnou profylaxí jódu..

Ne tak často si pamatují další povinnosti „hormonálního jodu“, ale nejsou o nic méně důležité. Stav imunitního systému, všechny typy metabolismu (bílkoviny, uhlohydráty, mastné a vitamínové minerály), jakož i mechanismy tvorby tepla, musí být „chrániči“ štítné žlázy. Bez jeho hormonů tedy bez jódu není normální lidský život nemožný. K zajištění plného fyzického a duševního vývoje dítěte a včasné puberty adolescenta je velmi důležité, aby denní příjem velmi malého, ale stabilního množství elementárního jodu.

Poruchy štítné žlázy u dívek a dospělých žen se mohou projevit různými způsoby: menstruační nepravidelnosti, změny hmotnosti, struma, únava, letargie, ospalost, ztráta paměti, podrážděnost. Kůže se stává suchou, vlasy vypadávají jako podzimní listí a chlad se straší i v letním vedru. Bylo prokázáno, že stavy nedostatku jódu se podílejí na vývoji onemocnění srdce, krevních cév, kloubů a bronchopulmonálních chorob. Nejlepší léky proti těmto onemocněním často nedávají vysoký účinek přesně proto, že nedostatek jódu není v těle eliminován. Obecně platí, že pokud narazíte na některý z těchto příznaků, začněte jódem.

Potřebujeme „jídlo“ jód každý den! A jak moc?

Ve většině zemí světa je nedostatek jódu - pitná voda a potravinářské výrobky ji neobsahují tolik, kolik je nutné. Protože v pitné vodě je jen velmi málo jódu, spotřebováváme ji převážně jídlem. A v rostlinách pěstovaných na půdách chudých na jód je 100 nebo vícekrát méně, než je nutné. Živočišné mléko (kráva, koza) se proto nestane zdrojem jódu. Většina jodu se vyskytuje v mořských rybách a mořských plodech. Ale existuje jen málo lidí, kteří ochotně a každý den konzumují velké množství mořských plodů, zejména daleko od moře a oceánských pobřeží. Proto se celé dospělé populaci planety doporučuje používat jodizovanou sůl v dávce alespoň 5 gramů denně. A to jim bude stačit. V domácnosti je tedy důležité přejít na nákup pouze jodizované soli.

V některých případech je však nezbytná pouze sůl, bohužel. V obdobích, kdy se zvyšuje potřeba jódu (u těhotných a kojících žen, dětí po přijetí do školy, a zejména u studentů středních škol), je také důležité používat dobře podávané spolehlivé léky obsahující jód. S prokázanou účinností a prokázanou bezpečností - je pouze potřebujeme!

Potřeba jódu závisí na věku. Novorozenec potřebuje asi 100 mikrogramů jódu denně, starší dítě a mladšího školního studenta - stejné množství, ale jakmile se objeví první známky puberty, tělo dospívajícího potřebuje dvojnásobnou rychlost - 200 mikrogramů jódu každý den. Je zřejmé, že většina jodu je potřebná pro těhotné ženy - 250, a pro kojení - dokonce 300 mcg / den.

A co je 250 mcg jodu? Pouze 1 kapka tinktury lékárny (5% alkoholového roztoku) jódu obsahuje 10krát 250 (!). To znamená, že by se jód neměl přidávat, je v něm příliš mnoho kapek. A co potřebujete, najdete pro sebe i pro dítě v tabletách vytvořených speciálně pro vás.

Těhotné, kojící a děti potřebují jód v tabletách

Pokud se jód dodatečně nezavádí do výživy těhotných a kojenců, je jeho nedostatek v těle cítit mnohem akutnější než ve všech ostatních segmentech populace. Tato nepříznivá situace se projevuje i s mírným nedostatkem jódu. Podle našeho vlastního výzkumu provedeného v roce 2000 v Moskvě tedy těhotné ženy, které nedostávají přípravky jódu denně, dostávají méně než 60% svého minimálního denního požadavku a jejich potomci, na něž se nevztahuje profylaxe jódem (novorozenci a kojenci), mají deficit jód je asi 75% (!).

Jaký doplněk jódu je vhodný pro dítě? Mladí rodiče to musí vědět jistě. Podle mezinárodních doporučení z roku 2007 - ne méně než dospělý: ideálně od prvních dnů života 90-120 mikrogramů E-F-E-D-N-E-B-N-O! Nezapomeňte proto, že v celém dětství, alespoň C-T-0! Jakým způsobem se jod, a ještě více v tak značném množství, mohou děti dostat do těla? Je zřejmé, že v tomto věku - pouze s mateřským mlékem, ve kterém jód může stačit, pokud si ho vezme (kromě obvyklého kojení) do pilulky.

Pravidla pro profylaxi jódu od nuly do tří

Závěrem, pro úspěšné uplatnění znalostí získaných v životě, poskytneme mladým rodičům a jejich příbuzným konkrétní praktické rady.

Tip jeden. Od prvního dne po porodu a až do šesti měsíců, kdy budete kojit dítě, potřebujete každý den dvojitou dávku jódu (pro dítě i pro sebe). Vezměte si ráno jen jednu a půl tablety "Iodomarin ® 200", to vás nasycí oba. Nezapomeňte však k jídlu přidat jodizovanou sůl a mořské plody.

Tip dva. Stává se tak, že nezačnete krmit dítě mlékem, nýbrž pomocí umělých náhradních směsí. Pokud se stane, že dítě bude odstaveno velmi brzy. Pokud bude pouze na umělém krmení. Ujistěte se, že mléčná směs obsahuje jód.

1) Na obalu zkontrolujte, zda na 1 litr hotového jodového produktu je nejméně 100 mikrogramů. Věnujte zvláštní pozornost: ne všechny jsou obohaceny o takové množství a doposud pouze lidské směsi nahrazují lidské mléko.

2) Pokud tedy na obalu nejsou vůbec žádné informace o jódu nebo je jeho obsah menší než stovka - jednejte moudře a pro zdraví vašeho dítěte! Nezapomeňte, že každý den dítě čeká na pilulku, speciálně vytvořenou pro takovou situaci - „Iodomarin® 100“. Je to užitečné, bezpečné a oficiálně doporučené od narození..

Tip tři. Pamatujte, že pokud se vám podle očekávání ve druhé polovině roku podaří pokračovat v kojení a budete i nadále dostávat jód, dítě po 6 měsících sníží své mléko mnohem méně než při narození (méně než litr denně). Proto od šesti měsíců pokračujte v podávání dítěti nepřetržitě a denně „Iodomarin® 100“ - celá tableta.

A každý den, nezapomeňte to udělat nejméně po dobu tří let života! Koneckonců, kravské mléko ještě nebylo jodováno, obilniny a konzervované potraviny jsou příliš vzácné a sůl, i když je jodizovaná, je pro děti do 3 let příliš vysoká kvůli nadbytku sodíku (hodně sodíku je pro ledviny špatná)!

Pokud tedy chcete, aby syn i dcera byli nejen zdraví, ale také inteligentní, aby si plně uvědomili genetiku vašeho intelektu a nebyli hloupější než jejich rodiče, využijte šanci - získejte všechny výhody a všechny výhody jódové profylaxe v tomto věku.

Koneckonců, nepochybujete o tom, že vaše dítě potřebuje vitamín D (rafinovaný „rybí olej“) každý den? Ano, je to nezbytné pro normální vývoj kostry a prevenci křivice. Stejným způsobem je potřebný i jód - ale v tomto věku je nutný pro normální maturaci mozku a prevenci demence. Těžko říci, co je důležitější. Je zřejmé, že oba! Proto moderní pediatrie, která vypracovala profylaxi vitamínu D již téměř sto let, již aktivně zavedla profylaxi nedostatku jódu v 21. století podél rýhované dráhy - připojte se k nám.

Pěstujte zdravé dítě! I. jód, který vám pomůže

Takže po porodu zdravého dítěte si samozřejmě sníte o udržení jeho zdraví. Nepochybujte o výhodách jódu, jednejte odvážně. Potom všemi prostředky a včas počkáte, až se objeví první zub, dítě vám dá první úsměv v čase, a po zrání bude chytrý, mobilní, s dobrým růstem a fyzickým vývojem, s vynikající imunitou. To vše a další užitečnou pomoc poskytne jód, když bude v dostatečném množství trvale zahrnut do výživy dítěte již z kolébky.

Kolik jódu je potřeba pro děti

Porušení mentálního a fyzického vývoje... Porušení kognitivních (mentálních) funkcí... Porušení řeči... Deviantní chování (páchání činů, které jsou v rozporu s normami sociálního chování)... Obtíže sociální adaptace...

Tyto stavy mohou nastat v důsledku nedostatku jódu ve výživě dětí..

Jód - od narození do stáří

Dříve se věřilo, že nedostatek jodu v těle pouze během prenatálního období a ve věku 2 let může způsobit katastrofu se zdravím dítěte. Právě v této době se mozek tvoří a pro jeho správné zrání jsou zapotřebí hormony štítné žlázy, které pro jejich syntézu vyžadují dostatek jodu v těle.

Následující studie však ukázaly, že hormony štítné žlázy ovlivňují intelektuální funkci nejen u kojenců, ale také u starších dětí.

Podle moderních vědeckých údajů je v oblastech s nedostatkem jódu, kde je běžná difuzní euthyroidní struma běžná (a to není ani více, ani méně než téměř 80% všech území Ruska!) Až 85% všech dětí trpí poruchami paměti a inteligence. Nedostatek jódu snižuje kognitivní funkce u předškolních dětí o 8–44% a o 11–38% u žáků. V oblastech s nedostatkem jódu je mentální retardace dvakrát častější a až 15% všech studentů má značné potíže s učením. Nedostatek jódu ovlivňuje také děti, které se ve škole dobře chovají: mají menší pozornost (o 44% ve srovnání s vrstevníky, kteří dostávají dostatečné množství jódu), klesá intenzita procesů vnímání (o 30%) a jemné motorické dovednosti jsou nižší (o 17%). Míra duševní aktivity u dětí trpících nedostatkem jódu je ve srovnání s věkovými normami snížena o 20%.

Vzhledem k tomu, že hormony štítné žlázy se aktivně podílejí na metabolismu a fungování imunitního systému, u dětí z oblastí s nedostatkem jódu je větší pravděpodobnost, že onemocní a budou vypadat letargičtěji, pomaleji a nudněji ve srovnání s dětmi, které dostávají dostatek jódu..

Nedostatek jodu v těle dítěte může nakonec určit celý následný život člověka. Snížené schopnosti učení, časté nachlazení, letargie a apatie, zhoršené jemné motorické dovednosti - to vše neumožňuje dítěti správně se rozvíjet.

Iodomarin® byl vytvořen, aby vyplnil nedostatek jódu.

Děti do 5 let mohou potřebovat 90 mikrogramů jódu denně, děti od 5 do 12 let potřebují 120 mikrogramů jódu. Jedna tableta Iodomarin® 100 každé ráno může umožnit:

 • obnovit stav vyšších duševních funkcí u dětí trpících nedostatkem jódu;
 • zlepšit výkon a chování dítěte;
 • zvýšit aktivitu a iniciativu dítěte, posílit jeho zdraví.

Iodomarin 100, 200 - návod k použití, recenze, cena, levné analogy. Mohu brát lék během těhotenství? Kolik pilulek k pití pro děti?

Stránka poskytuje referenční informace pouze pro informační účely. Diagnóza a léčba nemocí by měla být prováděna pod dohledem odborníka. Všechny léky mají kontraindikace. Je nutná odborná konzultace!

Jodomarin je jódový přípravek, který se používá k prevenci a léčbě nemocí způsobených nedostatkem jódu (například endemický struma), jakož i k prevenci nedostatku jódu během období zvýšené potřeby (například během těhotenství a dospívání). Kromě toho se jodomarin používá k léčbě nedostatku jódu a difúzního euthyroidního strumy u dětí a dospělých..

Odrůdy, názvy, složení a formy uvolňování

V současné době je jodomarin v Rusku dostupný ve dvou odrůdách, které se nazývají jodomarin 100 a jodomarin 200. Tyto odrůdy se od sebe liší pouze číslem v názvu a dávce účinné složky. Neexistují žádné další rozdíly mezi jodomarinem 100 a jodomarinem 200, proto jsou tyto odrůdy v podstatě jednoduše stejným lékem s odlišným dávkováním účinné látky a různými názvy. Příkladem může být situace s odrůdami jodomarinu: pokud by byl paracetamol vyráběný z domácích zdrojů dostupný v dávkách 200 mg a 500 mg, měl pro každou dávku odlišné názvy - Paracetamol 200 a Paracetamol 500, v tomto pořadí by to byla stejná situace jako s jodomarinem 100 a jodomarinem 200.

Ale protože drogy se jmény „Jodomarin 100“ a „Jodomarin 200“ jsou registrovány jako samostatné drogy v oficiálním registru léčiv, jsme nuceni je také klasifikovat jako odrůdy stejného léčiva, i když ve skutečnosti tyto odrůdy již nejsou. než různé dávky stejného léku. Protože ve skutečnosti jsou Iodomarin 100 a Jodomarin 200 stejné léčivo s různými dávkami účinné složky, označíme v budoucnu obě odrůdy pod běžným názvem „Iodomarin“, který se běžně používá v každodenním životě..

V Rusku v minulosti existoval jiný druh drog - dětský jodomarin, což byla žvýkací deska určená speciálně pro děti. V současné době však dětský jodomarin neprošel procesem opětovné registrace, v důsledku čehož na domácím farmaceutickém trhu chybí. Dětský jodomarin se v zásadě neliší od jodomarinu 100 a jodomarinu 200, s výjimkou názvu a dávky účinné látky. Proto všechny vlastnosti a vlastnosti jodomarinu 100 a jodomarinu 200 lze rozšířit na dětský jodomarin.

Iodomarin 100 a Iodomarin 200 jsou k dispozici ve stejné a jediné dávkové formě - tablety pro perorální podání. Tablety obou odrůd jodomarinu mají válcovitý kulatý tvar, jsou natřeny bílou nebo téměř bílou barvou, na jedné straně jsou opatřeny rizikem a zkosením (zkosená hrana tablety). Iodomarin 100 je k dispozici v plastových lahvích po 50 nebo 100 kusech. Iodomarin 200 je k dispozici v blistrech po 50 nebo 100 kusech v balení.

Složení jodomarinu jako účinné látky zahrnuje jodid draselný v různých dávkách. Jodomarin 100 obsahuje 131 μg jodidu draselného v jedné tabletě, což odpovídá 100 μg čistého jodu. Jodomarin 200 obsahuje 262 μg jodidu draselného na tabletu, což odpovídá 200 μg čistého jodu.

Obě varianty jodomarinu jako pomocných složek obsahují stejné následující látky:

 • Vysoce rozptýlený oxid křemičitý (koloidní);
 • Želatina;
 • Sodná sůl karboxymethylškrobu;
 • Monohydrát laktosy;
 • Hlavním světlem je uhličitan hořečnatý;
 • Stearan hořečnatý.

Dávky jodomarinu

V současné době je na ruském farmaceutickém trhu k dispozici jodomarin ve dvou dávkách - 100 mg a 200 mg čistého jodu..

Terapeutický účinek

Jód je stopový prvek nezbytný pro normální život, který musí být požíván potravou a vodou. Jód je nezbytný pro produkci hormonů štítné žlázy (T3 - trijodtyronin a T4 - tyroxin), které zajišťují normální metabolismus, a také regulují fungování mozku, genitálu (vaječníky u žen a varlat u mužů) a mléčných žláz, nervového a kardiovaskulárního systému. Hormony štítné žlázy navíc zajišťují normální růst a vývoj dítěte v prenatálním období i po narození a před dospělostí.

Nedostatek jódu vede k onemocněním štítné žlázy, a tedy k narušení všech orgánů a systémů, jejichž fungování je regulováno hormony štítné žlázy (vaječníky u žen, varlata u mužů, mléčné žlázy, mozek, nervový systém, srdce a krevní cévy). Nedostatek jódu je obzvláště nebezpečný pro děti, dospívající, těhotné ženy a kojící matky. Nedostatek jódu u dětí a dospívajících vede k zakrnění, zpoždění vývoje, špatnému výkonu školy, poruchám puberty a agresivitě. U dospívajících dívek s nedostatkem jódu jsou pozorovány menstruační nepravidelnosti. Nedostatek jódu u těhotných žen může vést k úmrtí plodu, vývojovému zpoždění, potratu a porodu mentálně retardovaného dítěte. Nedostatek jódu u kojících matek vede k narušení produkce mléka, nesprávnému fungování vaječníků, srdce, krevních cév, mozku a také ke zpoždění ve vývoji dítěte..

Jód vstupující do těla v důsledku užívání jodomarinu kompenzuje nedostatek jódu v důsledku jeho nízkého obsahu v potravě, předchází onemocněním štítné žlázy a dalších orgánů, jejichž fungování je regulováno hormony štítné žlázy. Z tohoto důvodu je normalizována velikost a funkce štítné žlázy, stejně jako práce dalších orgánů a systémů, které závisí na působení hormonů štítné žlázy..

Denní požadavek na jód pro dospělé je 150-200 mikrogramů. V průměru však obyvatelé Ruska spotřebují pouze 40-60 mcg jódu denně, což má za následek, že 80% populace má v tomto prvku nedostatek, jehož projevy jsou velmi rozmanité - od strumy po kretinismus. Nízká spotřeba jódu je způsobena nízkým obsahem pitné vody a potravin. Proto téměř všem obyvatelům Ruska lze doporučit, aby pravidelně užívali jódové přípravky, aby nahradili nedostatek tohoto mikroelementu v těle..

Po perorálním podání je jód absorbován do krve téměř z tenkého střeva. Z krve jod vstupuje do všech tkání těla, ale je distribuován hlavně ve štítné žláze, ledvinách, žaludku, mléčných žlázách a slinách. V těchto orgánech je stopový prvek zabudován do enzymů a hormonů, které regulují jejich práci. Jód také prochází placentou do plodu a do mateřského mléka. Přebytek jódu se vylučuje z těla hlavně močí a částečně slinami, sekrecí průdušek a potních žláz. Když množství jodu v těle dosáhne optimální úrovně, veškerý jeho přebytek pocházející z jídla nebo drog je zcela eliminován..

Indikace pro použití

Jodomarin (Jodomarin 100 a Jodomarin 200) - návod k použití

Pravidla pro použití jodomarinu 100 a jodomarinu 200 jsou stejná, proto je posuzujeme společně a označujeme obě varianty drogy se stejným názvem „jodomarin“..

Jak používat?

Tablety jodomarinu by se měly užívat po jídle, zapít dostatečným množstvím neperlivé čisté vody (nejméně půl sklenice). Tablety lze rozbít a snížit na polovinu na riziko jedné strany, aby se dosáhlo správné dávky. Je vhodné polykat tabletu celé, ale pokud je to z nějakého důvodu nemožné, je lepší ji nežvýkat, nýbrž rozpustit v mléce nebo šťávě, a poté vypít připravený roztok léku. Rozpuštění tablety se doporučuje jako optimální způsob podání pro malé děti. Tableta je snadno rozpustná v tekutinách, takže s cílem podat lék kojenci nebo dospělému může být smíchána s jakýmkoli nápojem (voda, džus, mléko atd.) Nebo tekutým jídlem (polévka, pyré, vývar, mléko, mléčná směs) atd.).

Celá denní dávka jodomarinu se má užívat ráno. Je optimální brát tablety po snídani, ale pokud to není možné, můžete pít lék kdykoli před obědem (do 12:00 - 13:00 hodin). Je nežádoucí užívat jodomarin odpoledne a večer, protože to může způsobit potíže s usínáním, protože má lehký osvěžující účinek..

Dávky jodomarinu závisí na tom, proč je droga užívána, jakož i na věku a fyziologickém stavu osoby (například těhotenství, aktivní růst v adolescenci atd.). Zvažte dávkování jodomarinu pro lidi různého věku v různých podmínkách.

Prevence nedostatku jódu a růst strumy. Iodomarin se doporučuje užívat v následujících dávkách:

 • Novorozenci (děti od narození do jednoho roku) a děti do 12 let - doporučuje se podávat 50 až 100 mikrogramů jódu (což odpovídá polovině nebo jedné celé tabletě jodomarinu 100 a polovině tablety jodomarinu 200) jednou denně;
 • Děti starší 12 let a dospělí (muži a ženy, kteří kojí a nejsou těhotní) - doporučuje se užívat 100 - 200 mikrogramů jódu (což odpovídá 1 - 2 tabletám jodomarinu 100 a půl nebo jedné celé tabletě jodomarinu 200) jednou za každé den;
 • Těhotné a kojící ženy - doporučuje se užívat 200 mikrogramů jódu (což odpovídá dvěma tabletám jodomarinu 100 a jedné tabletě jodomarinu 200) jednou denně.

Prevence opakované tvorby strumy po chirurgickém odstranění nebo úspěšné konzervativní léčbě. Jodomarin se doporučuje pro děti i dospělé, bez ohledu na věk, ve stejné dávce 100 - 200 mikrogramů jódu (což odpovídá 1 - 2 tabletám Jodomarinu 100 a půl nebo jedné celé tabletě Iodomarinu 200)..

Léčba euthyroidní difúzní strumy u dětí a dospělých. Iodomarin se doporučuje užívat v následujících dávkách pro lidi různého věku:

 • Novorozenci (děti od narození do jednoho roku) a děti od jednoho do 18 let - doporučuje se užívat 100 - 200 mikrogramů jódu denně (to odpovídá 1 - 2 tabletám jodomarinu 100 a polovině nebo jedné celé tabletě jodomarinu 200);
 • Dospělí ve věku 18 - 40 let - doporučuje se užívat 300 - 500 μg jódu (což odpovídá 3 - 5 tabletám jodomarinu 100 a 1,5 - 2,5 tabletám jodomarinu 200) jednou denně.

Kolik pije iodomarin?

Jodomarin 100 a jodomarin 200 se užívají nepřetržitě několik let, aby se zabránilo následujícím stavům: nedostatek jódu, primární tvorba strumy, jakož i sekundární tvorba (recidiva) strumy po léčbě (chirurgické nebo terapeutické). Pokud člověk žije v oblasti s nedostatkem jódu (tj. Ve vodě a potravinářských produktech pěstovaných v oblasti s použitím místní vody, s nízkým obsahem jodu), pak může profylaktické podávání jodomarinu 100 a jodomarinu 200 pokračovat po celý život.

I přes nedostatek jodu ve vodě na téměř celém území Ruska se však stále doporučuje pečlivě užívat jodomarin 100 a jodomarin 200, aby se po léčbě zabránilo vzniku recidivy strumy a strumy. Jód není koneckonců zcela neškodný prvek, který lze brát ve velkém množství, v naději, že přebytek bude z těla odstraněn bez poškození a následků. Dlouhodobé používání přípravků s jódem tedy může vést k jeho přebytku v těle, v důsledku čehož se vyvíjejí jevy tzv. „Jodismu“, které se projevují rýmou, bronchitidou, gastroenteritidou, kopřivkou, horečkou, otokem, zvýšenou slinivostí, slzení a akné na kůži. To znamená, že při profylaktickém podávání jodomarinu musíte sledovat svůj vlastní stav, a pokud se objeví známky „jodismu“, musíte okamžitě léčbu zastavit. Po několika měsících, kdy příznaky jodismu zmizí, můžete znovu začít užívat Iodomarin 100 nebo Iodomarin 200 pro prevenci.

Obecně je doba profylaktického podávání jodomarinu 100 a jodomarinu 200 optimálně stanovena nikoli teoretickými výpočty, ale na základě koncentrace jodu v krvi. To znamená, že během období užívání jodomarinu přibližně každé tři měsíce se doporučuje stanovit koncentraci jodu v krvi. A pokud koncentrace jodu zůstává normální a nepřibližuje se k horní hranici normy, můžete bezpečně pokračovat v užívání přípravku Jodomarin 100 nebo Jodomarin 200 pro prevenci. Pokud je však koncentrace jódu v krvi nad normálem nebo v oblasti horní hranice normálu, měl by být jodomarin na několik měsíců zrušen. Po 3-6 měsíční přestávce musíte znovu určit koncentraci jodu v krvi, a pokud klesne na spodní hranici normy, můžete znovu zahájit profylaktické podávání jodomarinu 100 nebo jodomarinu 200.

Délka jodomarinu pro léčbu difuzní euthyroidní strumy závisí na věku pacienta. Trvání goiterové terapie u kojenců mladších než jeden rok je tedy v průměru 2 až 4 týdny a u dospívajících a dospělých 6 až 12 měsíců. Trvání užívání jodomarinu 100 nebo jodomarinu 200 k léčbě difuzní strumy je v zásadě určováno ošetřujícím endokrinologem na základě stavu štítné žlázy..

speciální instrukce

Tablety Iodomarin 100 a Jodomarin 200 obsahují laktózu jako jednu z pomocných složek. Proto by lidé trpící vrozenou intolerancí galaktózy, nedostatkem laktázy nebo syndromem malabsorpce glukózy / galaktózy měli odmítnout užívat jodomarin.

Předávkovat

Je možné předávkování jodomarinem 100 a jodomarinem 200. Kromě toho může být předávkování akutní a chronické (prodloužené). Akutní předávkování se vyvíjí se současným podáváním velkého množství jodomarinu a chronické předávkování při dlouhodobém užívání léku (například několik let v řadě bez přerušení) v obvyklých preventivních dávkách.

Akutní předávkování se projevuje obarvením sliznic hnědou barvou, reflexním zvracením (zvracení může být zabarveno modrofialově, pokud potravina obsahuje škrobovité potraviny, jako například brambory, chléb, těstoviny atd.), Bolesti břicha průjem (často s krví). Při těžkých otravách může dojít k dehydrataci (dehydrataci) v důsledku průjmu a zvracení a šoku. Také v akutních případech předávkování, ve vzácných případech, se může vyvinout stenóza jícnu..

Chronické předávkování se projevuje fenoménem „jodismu“, který se vyznačuje následujícími příznaky: kovová chuť v ústech, otok a zánět sliznic různých orgánů (rýma, zánět spojivek, gastroenteritida, bronchitida), kopřivka, horečka, krvácení do kůže, zvýšené slinění, slzení, akné na kůži, exfoliativní dermatitida (tvorba vezikul s následným peelingem). Latentní infekční nemoci (například tuberkulóza, probíhající ve smazané formě) při „jodismu“ lze aktivovat.

Léčba akutního předávkování jodomarinem 100 nebo jodomarinem 200 se provádí postupně. Nejprve se žaludek promývá proteinovým roztokem, škrobem nebo 5% roztokem thiosíranu sodného, ​​dokud nejsou stopy jódu úplně odstraněny. Dále se provádí symptomatická terapie pro poruchy rovnováhy vody a elektrolytů (dávají rehydratační roztoky, například Regidron, Humana Electrolyte, Trisol, atd.), A pokud je to nutné, opatření proti šokům.

Terapie chronického předávkování a jevů „jodismu“ spočívá ve zrušení jodomarinu.

Kromě toho jsou jódem indukovaná hypotyreóza a jódem indukovaná hypertyreóza také označovány jako stavy předávkování jodomarinem. Hypotyreóza indukovaná jódem je stav, při kterém hladina hormonů štítné žlázy v krvi klesá pod normou v důsledku jodomarinu..

Hypotyreóza indukovaná jódem je stav, při kterém hladina hormonů štítné žlázy v krvi stoupá nad jodomarin nad normální hladinu. Hypotyreóza vyvolaná jodem (způsobená příjmem jódu) není předávkování jodomarinem v pravém slova smyslu. Takový hypertyreóza je relativní, protože je způsoben příjmem jodu v množství, které je normální pro ostatní lidi, ale pro tuto konkrétní osobu jsou příliš vysoké.

Léčba hypotyreózy indukované jodem (způsobená příjmem jódu) spočívá v odstranění jodomarinu a dalších přípravků s jódem, po nichž následuje použití hormonů štítné žlázy pod dohledem lékaře.

Léčba jódem indukovaného hypertyreózy se provádí v závislosti na závažnosti stavu. Při mírném průběhu hypertyreózy není léčba prováděna vůbec, protože k normalizaci stavu dojde samostatně, bez lékových intervencí. U těžkých forem hypertyreózy indukované jódem je léčba prováděna za účelem potlačení aktivity štítné žlázy. V nejtěžším průběhu jódem indukovaného hypertyreózy se intenzivní terapie provádí v podmínkách resuscitace, plazmaferézy a chirurgického odstranění štítné žlázy..

Dopad na schopnost řídit mechanismy

Jodomarin 100 a jodomarin 200 neovlivňují schopnost ovládat mechanismy, a proto se na pozadí užívání obou léků může člověk zapojit do jakéhokoli druhu aktivity, včetně těch, které vyžadují vysokou rychlost reakce a koncentraci.

Interakce s jinými drogami

Užívání jodomarinu může snížit nebo zvýšit účinnost tyreostatik (Tiamazol, thiokyanát, chloristan atd.) Používaných k léčbě hypertyreózy. Snížení koncentrace jodu v krvi (nedostatek jódu v těle) tedy zvyšuje účinnost tyrostatických léků a zvýšení koncentrace jódu v krvi je vyšší než obvykle - naopak, snižuje účinnost tyrostatických léků. Proto je nutné po celou dobu užívání tyreostatických léků upustit od užívání jodomarinu a dalších léků obsahujících jód..

Tyreostatická léčiva naopak inhibují přechod jodu na organickou sloučeninu, a proto mohou způsobit tvorbu strumy. Z tohoto důvodu se současné podávání tyreostatik a jodomarinu také nedoporučuje..

Nedoporučuje se užívat lithné přípravky současně s jodomarinem, protože jejich kombinace přispívá k rozvoji strumy a hypotyreózy (stav, při kterém je hladina hormonů štítné žlázy v krvi pod normou)..

Užívání jodomarinu v kombinaci s diuretiky šetřícími draslík (Veroshpiron, Spironolakton atd.) Může vést k hyperkalémii (hladina draslíku v krvi je nad normálem).

Jodomarin během těhotenství

Jodomarin 100 a jodomarin 200 jsou povoleny a doporučeny k použití během těhotenství a kojení jako léků, které zabraňují nedostatku jódu a kompenzují jej při zvýšené potřebě ženského těla. Proto gynekologové doporučují příjem jodomarinu téměř všem těhotným ženám. Obzvláště důležité je brát jodomarin nebo jiné přípravky jodu během těhotenství pro ženy žijící v oblastech s nedostatkem jódu. A protože přibližně 80% území Ruska je bez jódu, téměř všechny těhotné ženy v Ruské federaci musí brát jodomarin jako prevenci během těhotenství.

Jód je velmi důležitý mikroelement, který zajišťuje jak normální průběh těhotenství, tak narození zdravého dítěte. S nedostatkem jódu v těle tedy může dojít ke ztrátě těhotenství (potrat, předčasný porod, smrt plodu atd.). Nedostatek jódu navíc často vede k narození mentálně retardovaných dětí - nerdů. Závažnost rizika kretinu v důsledku nedostatku jódu během těhotenství lze ilustrovat na příkladu Švýcarska..

Již v 19. století se ve Švýcarsku narodilo dost mentálně retardovaných dětí - kretinů. Tato situace byla pozorována kvůli skutečnosti, že Švýcarsko je oblastí s nedostatkem jódu. Tato země je jednou z nejodkázanějších jódů na světě. To znamená, že ve vodě je jen velmi málo jódu a místně pěstované potravinové výrobky posypané místní vodou. V důsledku toho obyvatelé neobdrželi požadované množství tohoto mikroelementu a po celý život trpěli nedostatkem jódu. Kvůli nedostatku jódu ženy často porodily cretiny, protože jód je nezbytný pro normální vývoj mozku plodu během těhotenství. Ale jakmile ve 20. století začalo Švýcarsko uplatňovat politiku na státní úrovni doplňování jódového deficitu, obohacování pitné vody jodem, jodizační solí a bezpodmínečně podávání těhotných žen přípravkům s jodidem draselným, situace se dramaticky změnila - narození cretinů se stalo velmi vzácnou událostí.

Je tedy zřejmé, že užívání jodomarinu během těhotenství a kojení je velmi důležitým opatřením pro prevenci mentální retardace u dítěte a komplikací těhotenství. Lékaři proto doporučují, aby všechny těhotné a kojící ženy užívaly jodomarin 200 μg (1 tableta jodomarinu 200 nebo 2 tablety jodomarinu 100) jednou denně..

Není účelné zvyšovat dávku jodomarinu o více než 200 mcg denně během těhotenství a kojení, protože to může vést k negativním důsledkům pro dítě, protože jód prochází placentou a proniká do mateřského mléka a jeho nadbytek je rovněž škodlivý, stejně jako nedostatek. A dávka 200 mcg je vyvážená, protože neumožňuje předávkování, protože optimální dávka příjmu jódu stanovená WHO je 150 - 300 mcg za den. A i když žena s vodou a jídlem obdrží dalších 100 mikrogramů jódu kromě 200 mikrogramů od jodomarinu, nepřekročí toto množství optimální hodnotu stanovenou WHO..

Jedinou situací, kdy těhotné a kojící ženy mohou a měly by zvýšit dávkování jodomarinu, je prevence radiační nemoci, která se provádí po nehodách v oblasti jaderné technologie..

Jodomarin pro děti

Protože jód je nezbytný pro produkci hormonů štítné žlázy, které řídí činnost mnoha orgánů a systémů, je zřejmé, že dítě potřebuje normální příjem tohoto mikroelementu v optimálním množství denně, což odpovídá dennímu požadavku. A protože Rusko je regionem s nedostatkem jódu, s jídlem a vodou dítě často nedostává dostatek jódu. Důsledkem je špatná nálada, nízká školní výkonnost, agresivita, výkyvy nálad, poruchy v procesu puberty, přerušení práce srdce atd. Pediatrové a endokrinologové proto doporučují dětem v Rusku podávat jodomarin nebo jiné jodové přípravky pro prevenci.
Dávky jodomarinu pro prevenci primární a sekundární (recidivy po léčbě) strumy pro děti různého věku jsou následující:

 • Novorozenci (děti od narození do jednoho roku) a děti do 12 let - doporučuje se podávat 50 - 100 μg jódu (což odpovídá polovině nebo jedné celé tabletě jodomarinu 100 a polovině tablety jodomarinu 200) jednou denně;
 • Děti starší 12 let - doporučuje se užívat 100 - 200 mikrogramů jódu (což odpovídá 1 - 2 tabletám jodomarinu 100 a půl nebo jedné celé tabletě jodomarinu 200) jednou denně.

Přijímání jodomarinu pro profylaxi teoreticky může pokračovat tak dlouho, jak budete chtít, a to i po celý život. Zkušení lékaři však stále doporučují, abyste brali obezřetný jodarin a nedovolili jeho nepřetržité a velmi dlouhodobé užívání, protože nadbytek jódu v těle je stejně nebezpečný jako nedostatek, protože způsobuje příznaky chronické otravy zvané „jodismus“. „Jodismus“ se projevuje horečkou, slzením, slinováním, otokem a zánětem sliznic různých orgánů (bronchitida, rýma, konjunktivitida, gastroenteritida atd.), Jakož i kopřivka, akné.

Zkušení lékaři proto doporučují profylakticky užívat jodomarin a pravidelně monitorují hladinu jódu v krvi (každé tři měsíce). Pokud je koncentrace jódu v krvi nad normálem nebo na úrovni horní hranice normálu, mělo by být podávání jodomarinu přerušeno na 3 až 6 měsíců. Po přestávce by měla být znovu stanovena koncentrace jódu v krvi, a pokud klesne pod normální nebo na dolní hranici normy, měl by být znovu zahájen podávání jodomarinu pro prevenci.

Pro léčbu euthyroidní difúzní strumy u dětí se doporučuje užívat jodomarin 100 - 200 μg jódu denně (což odpovídá 1 - 2 tabletám jodomarinu 100 a polovině nebo jedné celé tabletě jodomarinu 200)..

Délka léčby difuzní euthyroidní strumy u dětí mladších než jeden rok je 2 až 4 týdny a u dětí starších než jeden rok je to 6 až 12 měsíců. Obecně je délka léčby stanovena lékařem na základě stavu štítné žlázy.

Jodomarin pro prevenci

Profylaktické podávání jodomarinu se doporučuje všem lidem, kteří žijí v oblastech s nedostatkem jódu. Oblasti s nedostatkem jódu jsou území, ve kterých je ve vodě málo vody a produkty pěstované pomocí místní vody. V Rusku je 80% regionů s nedostatkem jódu.

Když žijete v oblastech s nedostatkem jódu, užívání jodomarinu vám umožní vyrovnat se s nedostatkem tohoto stopového prvku v potravě a vodě a poskytnout tělu potřebné množství. Proto se doporučuje, aby všichni obyvatelé Ruska pravidelně užívali jodomarin k prevenci při dlouhých kurzech. Jeden preventivní kurz může trvat 6 až 12 měsíců, po kterém se doporučuje přestat několik měsíců, poté znovu pít jodomarin a tak dále po celý život.

Existují obvinění, že Iodomarin pro prevenci lze brát po celý život nepřetržitě, bez přerušení. Je to teoreticky možné. Zkušení lékaři a vědci však doporučují, abyste se této praxe zdrželi, protože to může vést k nadměrnému množství jodu v těle, což je stejně škodlivé jako nedostatek tohoto stopového prvku. Nadbytek jódu může ve skutečnosti vyvolat jev „jodismu“, který se projevuje horečkou, otokem a zánětem sliznic různých orgánů (rýma, gastroenteritida, zánět spojivek, bronchitida atd.), Slinění, slzení, akné, kopřivka atd. Zkušení lékaři proto doporučují užívat Jodomarin pro profylaxi s přerušením.

Obecně je pro profylaktické podávání jodomarinu optimální soustředit se na hladinu jodu v krvi, stanovenou každé tři měsíce během doby užívání léku. Pokud je koncentrace jódu v krvi na horní hranici normálu nebo nad normou, mělo by být léčivo přerušeno na několik měsíců. Opětovné podávání jodomarinu začíná, když koncentrace jodu v krvi klesne na dolní hranici normálu nebo pod normální hodnotu.

Kromě toho, než začnete užívat jodomarin jako prevenci, musíte pečlivě prostudovat složení multivitaminových komplexů, které jsou v současné době užívány. Pokud je jód již v komplexu přítomen, nemusí být jodomarin vůbec zapotřebí nebo může být zapotřebí při mnohem nižším dávkování. V tomto případě je doporučené dávkování jodomarinu sníženo o množství μg, které je k dispozici v multivitaminovém komplexu.

Vedlejší efekty

Při profylaktických a terapeutických aplikacích jodomarinu v jakémkoli věku se zpravidla nepozorují vedlejší účinky, protože léčivo je dobře tolerováno. Avšak ve vzácných případech, kdy se jodomarin užívá v doporučených dávkách nebo, mnohem častěji, při užívání léku ve vyšších dávkách, než je doporučeno, se může jako vedlejší účinek objevit jev "jodismu". „Jodismus“ se projevuje následujícími příznaky:

 • Edém a zánět sliznic různých orgánů (rýma, bronchitida, konjunktivitida, gastroenteritida atd.);
 • Zvýšená tělesná teplota („jódová horečka“);
 • Akné na kůži ("jódové akné");
 • Kovová chuť v ústech;
 • Kopřivka;
 • Krvácení v kůži;
 • Zvýšené slinění;
 • Lakrimace.

Kromě toho může jodomarin ve velmi vzácných případech jako vedlejší účinky vyvolat následující jevy:
 • Exfoliativní dermatitida;
 • Quinckeho edém;
 • Hypotyreóza nebo hypertyreóza (dysfunkce štítné žlázy).

Hypotyreóza nebo hypertyreóza se zpravidla vyvíjí, když je jodomarin užíván u starších pacientů, kteří mají dlouhou dobu struma.

Kontraindikace

Jodomarin 100 a jodomarin 200 jsou kontraindikovány v případě následujících onemocnění nebo stavů u dospělých nebo dětí:

 • Individuální přecitlivělost nebo alergické reakce na jakoukoli složku léčiva;
 • Projevená hypertyreóza (hladina hormonů štítné žlázy v krvi je vyšší než normální), projevující se klinickými příznaky;
 • Latentní hypertyreóza (neprojevená klinickými příznaky) - Jodomarin je kontraindikován v dávkách vyšších než 150 mcg denně;
 • Toxický adenom štítné žlázy a nodulární strumy (použití jodomarinu v dávkách více než 300 mikrogramů denně je kontraindikováno), s výjimkou případů předoperační jodoterapie za účelem blokování štítné žlázy podle Plummera;
 • Derming senilní dermatitida.

Kromě toho by se jodomarin neměl používat k hypotyreóze (hladina hormonů štítné žlázy v krvi je pod normálem), pokud není vyvolána jasným nedostatkem jódu..

Je také nutné se vyvarovat užívání jodomarinu při léčbě radioaktivního jodu a v přítomnosti podezření na rakovinu štítné žlázy.

Jodomarin: účinek, dávkování, vedlejší účinky, kontraindikace, použití u těhotných žen, u dětí (doporučení lékaře) - video

Analogy drogy

Analogy jodomarinu jsou pouze léčiva, která také obsahují aktivní látku jód. V souladu s tím jsou všechny analogy jodomarinu synonyma obsahující stejnou účinnou látku.

Na domácím farmaceutickém trhu jsou v současné době k dispozici následující farmaceutické analogy jodomarinu:

 • 9 měsíců tablet jodidu draselného;
 • Antistaminové tablety;
 • Tablety jódu Vitrum;
 • Jódový Vitrum pro děti, žvýkací tablety;
 • Yodandinové tablety;
 • Prášky na jodovou rovnováhu;
 • Tablety jodidu draselného;
 • Mikro jodidové tablety.

Analog je levnější než jodomarin

Na domácím farmaceutickém trhu bohužel v současné době neexistují žádné analogy, které by byly výrazně levnější než jodomarin. Poněkud levnější než jodomarin - pouze tablety jodidu draselného (asi 20-30% levnější než jodomarin) a rovnováha jódu (10-20% levnější než jodomarin).

Recenze

Většina recenzí o jodomarinu (více než 85%) je pozitivních, vzhledem k viditelnému účinku léku, snadnosti a snadnosti použití a absenci vedlejších účinků v praxi.

V recenzích bylo zjištěno, že užívání jodomarinu pomohlo eliminovat ospalost, nedostatek sestavení, lepší paměť, soustředění pozornosti, stav vlasů a nehtů a také dodalo vitalitu a sílu. V důsledku tohoto účinku jak u dospělých, tak u dětí, které pracovaly lépe a studovaly, zvýšila jejich účinnost na pozadí a po užití jodomarinu.

Recenze navíc ukazují, že jodomarin účinně vyléčil endemickou difúzní strumu vyvolanou nedostatkem jódu ve stravě. Účinnost terapie byla stanovena nejen „okem“, ale podle výsledků vyšetření (ultrazvuk štítné žlázy).

V hodnoceních se také uvádí, že mnoho žen užívalo jodomarin během těhotenství a kojení a bylo s jeho účinkem spokojeno, protože lék pomohl udržet vitalitu, dal sílu, odstranil ospalost a špatnou „depresivní“ náladu.

Existuje jen málo negativních recenzí o jodomarinu a téměř všechny z nich nejsou způsobeny ani tak vlastnostmi samotné drogy, ani různými průvodními okolnostmi. Mnozí proto považovali za nezákonné jmenovat Yodomarin pro prevenci bez testů na ultrazvuk a hormony štítné žlázy, v důsledku čehož zanechali negativní přehled o drogě, což naznačuje, že to nebylo „neškodné“ atd. Takové recenze však nelze považovat za přímo zaměřené na Yodomarin, protože s větší pravděpodobností jde o nespokojenost s lékařem. Kromě toho existují negativní recenze o jodomarinu v důsledku výskytu akné v reakci na jeho příjem..

Co je lepší než jodomarin?

Jodomarin je vysoce kvalitní přípravek s jódem, takže je obtížné říci, že je lepší než on. Analogem jodomarinu je dobrá kvalita a tolerance, rovnováha jódu a obyčejný jodid draselný. Protože však má každá osoba individuální vlastnosti, není možné předvídat, která droga bude pro něj nejlepší. U léků přibližně stejné kvality je možné pouze pokusem najít ten, který je pro daného jedince nejlepší.

Autor: Nasedkina A.K. Specialista biomedicínského výzkumu.

Co je jodomarin užitečný a jak jej užívat

Výhody a poškození přípravku „Jodomarin“ jsou prvními věcmi, které je třeba vědět při zahájení užívání léku. Aby tělo fungovalo normálně, musí být pravidelně doplňováno vitamíny, živinami a minerály. Nejdůležitějším prvkem je jód, protože jeho nedostatek může vést k řadě nemocí. Změna v těle zpravidla negativně ovlivňuje činnost všech orgánů.

Formy složení a uvolňování jodomarinu

"Jodomarin" pro dospělé a děti se uvolňuje v tabletách. Každé balení obsahuje 2 až 4 blistry, z nichž každý obsahuje 25 tablet. Balení obsahuje návod k použití.

Každá deska obsahuje:

 • jod draselný;
 • monohydrát laktózy;
 • uhličitan hořečnatý;
 • želatina;
 • sodná sůl karboxymethylškrobu;
 • koloidní oxid křemičitý;
 • stearát hořečnatý.

Uvolněte formulář "Iodomarina" pro děti - resorpční destičky.

Indikace pro použití jodomarinu

Jód je látka, která musí každý den vstupovat do lidského těla. Vzhledem k blahodárným vlastnostem léku ji lékaři předepisují, aby se předešlo chorobám způsobeným nedostatkem jódu.

Nejčastějším onemocněním je výskyt strumy, která se vytváří nejen u dospělých, ale i u dětí. Goiter je několik typů, vše záleží na povaze nemoci. Přidělit:

 • endemický;
 • euthyroid;
 • netoxický;
 • šířit.

Nedostatek jódu v těle je možné rozeznat podle specifických příznaků. Tělesná teplota člověka stoupá, ospalost, objevuje se úzkost, rychle dochází k únavě.

Dávkování a doba podávání jodomarinu

Léky musí být užívány podle pokynů ošetřujícího lékaře, aby byly prospěšné a vyloučena možná újma způsobená užíváním drogy. Mezi indikace k použití patří:

 • terapie spojená s nedostatkem jódu v těle;
 • prevence strumy;
 • difúzní struma terapie;
 • prevence nedostatku jódu u dětí.

Vzhledem k blahodárným vlastnostem se doporučuje užívat „jodomarin“ po operaci nebo po léčbě strumy, aby se zabránilo.

Průběh léčby a dávkování může být předepsán pouze ošetřujícím lékařem po zohlednění individuálních charakteristik těla pacienta.

Pro prevenci nedostatku jódu a růstu strumy

Vzhledem k prospěšným vlastnostem je „jodomarin“ předepsán pro profylaktické účely proti růstu strumy. Denní dávka léčiva je až 200 mcg:

 • pro novorozence a pediatrické pacienty je předepsáno 50 až 100 mikrogramů denně;
 • dávkování pro dospívající a dospělé se pohybuje od 100 do 200 mcg;
 • ženy během těhotenství a období laktace - 200 mcg.

Pro preventivní účely se lék používá po dlouhou dobu. Existují pacienti, kteří by měli užívat „jodomarin“ na celý život. Lék lze užívat pouze po konzultaci s ošetřujícím lékařem, nedoporučuje se samoléčení, protože je možné poškodit tělo a nepoškodit ho.

K léčbě difuzní strumy

Pro léčbu difúzního strumy jsou předepsány následující dávky:

 • děti a dospívající - 100-200 mcg po celý den;
 • dospělí do 40-45 let včetně - od 300 do 500 mcg denně.

Děti a novorozenci by měli tento lék užívat 2 nebo 4 týdny, ale ne déle. Pro dospívající a dospělé může ošetřující lékař předepsat léčebný cyklus trvající až 1 rok.

Po ošetření strumy nebo její odstranění

Denní dávka léčiva musí být vypita najednou ráno a vypláchnuta velkým množstvím vody. Dávkování zcela závisí na účelu, pro který je předepsán „jodomarin“.

I po chirurgickém odstranění strumy se užívání léku nezastaví, protože v některých případech se struma může znovu vytvořit.

V tomto případě bude dávka léčiva pro všechny věkové kategorie stejná. Denní dávka je 100-200 mcg nebo 1-2 tablety. Pro děti mohou být tablety rozpuštěny ve vodě, mléce, džusech nebo v prvních pokrmech, přičemž vlastnosti přípravku se neztratí..

Návod k použití jodomarinu pro děti

Výhody „jodomarinu“ pro děti i dospělé jsou obrovské, protože droga může zabránit mnoha nemocem, ale nezapomeňte na možné poškození. Průběh léčby zcela závisí na typu a složitosti nemoci, aby se zabránilo „jodomarinovému“ pití po dobu několika let..

Před zahájením podávání léku dítěti se doporučuje poradit se s pediatrem, zjistit nežádoucí účinky a kontraindikace, protože může být zdraví škodlivé. Protože se lék uvolňuje v tabletách, před podáním dítěti je nutné jej nejprve rozpustit, vlastnosti léčiva se neztratí..

Pokud se jodomarin používá k léčbě strumy u novorozence, pak by léčba neměla přesáhnout 4 týdny, jinak nebude užívání léku prospěšné, ale pouze poškození. Optimální doba pro užívání léku je po jídle.

Děti od 3 do 14 let se doporučuje pít od 50 do 100 mcg (1–2 tablety).

Jodomarin během plánování těhotenství

Pokud vezmete v úvahu prospěšné vlastnosti, pak vám „jodomarin“ pro nastávající matku umožní předcházet vzniku mnoha nemocí. Užívání léku se provádí pouze na doporučení lékaře, což vylučuje možnost poškození. Recepce "Yodomarina" by měla začít několik měsíců před početí.

Tento lék je předepisován ženám v oblastech, kde je pozorován nedostatek jódu. Také „jodomarin“ je nezbytný pro lidi s poruchami štítné žlázy. Dávkování a průběh léčby předepisuje pouze ošetřující lékař.

Po těhotenství se předepsané dávkování zvyšuje, protože se zvyšuje potřeba jódu.

Je možné pít jodomarin během těhotenství?

„Jodomarin“ během těhotenství prospívá pouze tělu. Při nedostatku jódu je narušena funkce srdce, nervového systému, zhoršuje se imunitní systém.

Nedostatek jódu způsobuje podrážděnost, zhoršuje se paměť, výkonnost několikrát klesá, bolesti se objevují v hlavě.

Během těhotenství se jen zvyšuje potřeba jódu, proto lékaři předepisují „jodomarin“. Tento lék vám umožní vyhnout se budoucí matce a dítěti spoustu nemocí.

V raných fázích

V počátečních stadiích těhotenství „jodomarin“ prospívá ženě, protože plod dosud nemá štítnou žlázu a její stav je zcela závislý na hormonech matky.

V 1. trimestru se začnou formovat orgány. S nedostatkem jódu bude tento proces přerušen. To nejvíce ovlivňuje mozek plodu, což vede k závažným onemocněním.

Užívání jodu může snížit pravděpodobnost potratu, zastavení vývoje dítěte. Tělo je nutné připravit na těhotenství předem, proto by se jodomarin měl užívat 6 měsíců před plánováním těhotenství.

V pozdních termínech

Tělo potřebuje jód během těhotenství a dokonce i během kojení. Pokud je tento prvek v těle nedostatečný, může začít hypoxie. V posledním období dítě aktivně roste, začíná tvořit kostru.

Vývoj dítěte tedy zcela závisí na množství jodu v těle matky. Rovněž stojí za pochopení, že nedostatek tohoto prvku ovlivňuje množství mateřského mléka, v některých případech mléko úplně zmizí.

Měl bych pít jodomarin během kojení

„Jodomarin“ pro kojící matky je prostě nezbytný, protože jeho použití umožňuje matce a dítěti dostat potřebnou denní dávku jodu. V případě potřeby lze nedostatek jódu doplnit přírodními potravinami..

Použití "jodomarinu" během kojení a kojení přispívá k růstu a vývoji novorozence. Vzhledem k prospěšným vlastnostem většina ošetřujících lékařů doporučuje, aby mladé matky užívaly drogy obsahující jód.

Protože je každý organismus individuální, než začnete užívat „jodomarin“, musíte podstoupit vyšetření a poradit se s odborníkem, protože přípravky obsahující jód jsou kontraindikovány u některých kategorií lidí a můžete způsobit nenapravitelné poškození těla.

Kontraindikace a vedlejší účinky

Přes výhody „jodomarinu“ pro muže, ženy a děti, nezapomeňte na kontraindikace a nežádoucí účinky v případě předávkování.

I s ohledem na všechny prospěšné vlastnosti není tento lék vhodný pro každého. Pokud jedna osoba těží z užívání této drogy, pak by s ní mělo zacházet opatrně, aby nepoškodilo zdraví. Například zdravotníci nedoporučují používat „jodomarin“ pro lidi, kteří mají:

 • toxický adenom štítné žlázy;
 • hypertyreóza;
 • přecitlivělost na jód;
 • herpetiformní dermatitida;
 • "Jodomarin" je kontraindikován v hypotyreóze;
 • rakovina štítné žlázy a podezření na ni.

Pokud překročíte přípustné dávkování, může to vést k jodismu, který je doprovázen zánětem, otokem sliznice, výskytem akné, horečkou, v ústech se objeví kovová chuť.

Příznaky a důsledky předávkování jodomarinem

"Jodomarin" je jedním z léků, které jsou pacienty dobře snášeny, ale současně, i přes jeho prospěšné vlastnosti, by neměly být vyloučeny vedlejší účinky, kterým nelze při dlouhodobém užívání léčiva zabránit..

V některých případech se může objevit alergická reakce, kterou lze pochopit kovovou chutí v ústech, otokem, zánětem sliznice.

Mezi první příznaky předávkování patří:

 • barvení sliznice hnědou;
 • průjem;
 • bolest břicha.

Jakmile se objeví první známky předávkování, musíte okamžitě přestat používat „jodomarin“ a domluvit si schůzku s lékařem. V tomto případě lékař upraví denní dávku nebo doporučuje začít užívat jiný lék.

Což je lepší: jodomarin nebo jodaktiv

Lékaři mohou často předepsat jednu z drog: „jodomarin“ nebo „jodaktiv“. Tyto léky jsou velmi podobné, mají stejnou vlastnost, dostupná dávka je 100 a 200 mcg. Je nemožné jednoznačně říci, že některá droga je horší, jiná je lepší a také to, že jedna droga poškodí a další výhoda.

Často slyšíte, že „Iodactiv“ je označován jako doplněk stravy a „Iodomarin“ je označován jako lék. Za zmínku stojí, že obsah látek a užitečné vlastnosti jsou v obou případech stejné.

Rozdíl spočívá v výrobci a ceně léku. Lékaři sami často navrhují, aby si z navrhovaných možností vybrali lék.

Analogy jodomarinu

Dnes tuzemští výrobci dodávají k prodeji analoga „jodomarinu“, která stojí mnohem méně a mají stejné prospěšné vlastnosti. Mezi plnými náhradníky stojí za zmínku:

Na Ukrajině jsou populární „Jod Normil“ a „Antistriyumin Micro“. Pokud vezmeme v úvahu zahraniční výrobce, kteří se podílejí na dodávce „jodomariny“, rozlišují zde:

Princip působení drog je podobný. Soudě podle recenzí spotřebitelů nejsou tyto léky horší než známý „jodomarin“.

Závěr

Výhody a poškození „jodomarinu“, kontraindikace, vedlejší účinky, předávkování - vše, co potřebujete vědět při zahájení užívání léku. Jak ukazuje praxe, vzhledem k velkému množství užitečných látek mohou tento lék užívat dospělí i děti. Je důležité pochopit, že přínosy užívání léku jsou zaručeny, pouze pokud je léčba předepsána ošetřujícím lékařem. Nedoporučuje se samoléčovat, protože očekávané přínosy se mohou poškodit.

Recenze lékařů

Mnoho gynekologů předepisuje během těhotenství „jodomarin“, protože má příznivé vlastnosti. Dávkování se obvykle předepisuje až poté, co pacient prošel testy a lékař je pečlivě prostudoval. Po narození se zvyšuje množství jodu spotřebovaného v těle kojící ženy. Často nestačí používat produkty obsahující jód, existuje potřeba léků. V tomto případě při kojení předepište „jodomarin“.

„Jodomarin“ používají také endokrinologové. V průběhu života se jód hromadí ve štítné žláze, v důsledku nedostatku je metabolismus narušen.

Navzdory skutečnosti, že recenze týkající se užívání drogy jsou pouze pozitivní, to neznamená, že si můžete předepsat léčbu sami, protože existuje vysoká pravděpodobnost poškození zdraví, a ne podle původního plánu - přínos.

Někteří lékaři poznamenávají, že pacienti vyjadřují touhu používat „jodomarin“ pro hubnutí a domnívají se, že díky svým vlastnostem pomůže lék zhubnout. Ve skutečnosti nemůžete s léky zhubnout. Tento lék vám umožňuje zlepšit metabolismus, ale můžete zhubnout, pouze pokud správně jedíte a cvičíte.

Články O Neplodnosti