Hlavní Neplodnost

Z jakého věku potřebuje dítě polštář?

Olga Kutueva: Často dospělí, kteří jsou zvyklí spát na polštáři, pochybují, zda dítě potřebuje polštář. Je pro něj pohodlné spát bez polštáře? Ortopedie a pediatrové tvrdí, že je to pohodlné. Obecně není potřeba polštář pro dítě do jednoho roku. To je dokonce v některých případech nebezpečné pro dítě. Dítě může ležet lícem dolů na polštáři. Dítě stále neví, jak se ve snu bez problémů převrátit, takže se může náhodně udusit. Ze stejného důvodu se nedoporučuje přikrývat dítě polštáři, kolem něj by měl být volný prostor. Měl by být schopen převrátit se bez jakéhokoli rizika..

Polštář pro dítě do jednoho roku. Je potřeba?

Dalším důvodem, proč polštář není nutný pro dítě do jednoho roku, je riziko zakřivení páteře. Anatomické rysy těla mladého dítěte mu umožňují spát bez polštáře, aniž by páteře v krční oblasti byly nadměrné. Hlava dítěte je ve vztahu k velikosti těla větší než u dospělého, proto bez ohledu na to, v jaké poloze je dítě, jeho krk a hlava budou ve správné poloze a budou ležet naplocho, což je přesně to, co drobky potřebují pro zdravý spánek.

Plenka složená několikrát je vhodná jako polštář pro novorozence. Někdy pediatrové doporučují koupi šikmého polštáře pro dítě do jednoho roku. Úhel sklonu povrchu polštáře by neměl být větší než 30 stupňů. Takový nakloněný polštář pomáhá snížit počet regurgitací u dítěte, protože hlava drobků bude umístěna o něco výše než bříško. Je však třeba vzít v úvahu skutečnost, že takový polštář je umístěn pod celým tělem dítěte, nikoli pod hlavou. Stejného účinku lze dosáhnout, pokud zvýšíte okraj matrace v hlavě postýlky, hlavní věc je, že nedochází k výchylce.

Ortopedický polštář pro dítě do jednoho roku vytvořený speciálně pro správný vývoj lebky a páteře u kojenců s přihlédnutím ke všem anatomickým a fyziologickým charakteristikám. Je určen pro děti od narození do dvou let. Prvkem takového ortopedického polštáře pro novorozence je dutina ve středu, která je navržena tak, aby správně umístila hlavu dítěte. Na okrajích polštáře jsou nízké strany, jejich výška se může lišit - od 3 do 4,5 cm. Výklenek ve středu polštáře eliminuje výskyt deformace lebečních kostí v zadní části hlavy. Takový polštář pomáhá při léčbě torticollis, zabraňuje jeho výskytu v budoucnosti a také pomáhá snižovat zatížení krční páteře při některých poraněních při porodu. Takové polštáře jsou vyrobeny z hypoalergenních materiálů: vrchní bavlna, plnivo - syntetický winterizer nebo syntetický winterizer. Lze snadno prát a sušit. Pokud se chystáte získat takový polštář pro své dítě, měli byste se poradit s pediatrem a ortopedem.

Polštář pro 2 roky staré dítě

Takže, kdy dítě potřebuje polštář? Od dvou let lze použít běžný polštář pro dítě. Zároveň by nemělo být měkké, aby se v něm hlava dítěte neutopila. Správný polštář pro 2leté dítě je rovný a má dostatečnou šířku, nejlépe odpovídající šířce postýlky, aby se z něj dítě neodvalilo. A samozřejmě by to nemělo být vysoké. Pamatujte, že hlavní funkcí polštáře je podpora páteře v krční oblasti, aby se neohýbala, a také uvolnění zadních svalů. Kromě toho může nesprávné umístění hlavy na polštáři během odpočinku způsobit různé problémy, včetně bolesti hlavy. Spánek je velmi důležitou součástí života dospělých i dětí. Děti tráví většinu času ve stavu spánku, takže výběr správného polštáře je pro rodiče velmi důležitým a rozhodujícím okamžikem. Ona by v žádném případě neměla poškodit nově vznikající tělo dítěte! S otázkou, když dítě potřebuje polštář, jsme si na to přišli trochu, teď musíme rozhodnout o následujícím:

Jaké požadavky by měl splňovat?

Podívejte se tedy na základní požadavky, které musí splňovat.

Polštář pro dítě od 2 let, jak jsme řekli výše, je plochý, nízký, elastický, ale ne příliš tuhý, má šířku po celé šířce postýlky (nejlépe). Na polštáři je pouze hlava dítěte, ramena - ne. Páteř a krk tvoří přímou linii jak v poloze na zádech, tak v poloze na boku.

Pružnost polštáře může být kontrolována tlakem: po něm polštář získá tvar, který byl před tlakem.

Prodyšnost je nutností. Zaprvé, pokud se dítě převrátí ve spánku a pohřbí obličej do polštáře, pak prodyšnost vylučuje možnost uškrcení. Za druhé umožňuje dýchat pokožku hlavy.

Možnost praní polštářů. Polštář pro dítě musí být pravidelně umýván a poté si musí zachovat jeho vlastnosti a vzhled.

Bezpečnost je velmi důležitá! Věnujte pozornost materiálům použitým na výrobu polštáře - to platí jak pro vnější tkaninu a výplň, tak pro barviva, která se používají při výrobě..

Pro děti náchylné k alergickým reakcím jsou důležité hypoalergenní materiály..

Jaké materiály mohou být polštářem pro dítě?

Jsou to obvykle přírodní nebo syntetické materiály. Ihned musíte zvážit, že horní část polštáře by měla být vyrobena z přírodní bavlny nebo lnu. To je nejvhodnější materiál nejen pro polštáře, ale také pro dospělé.!

Plnící polštáře se mohou lišit. Vše záleží na vašich požadavcích na polštář a na bezpečnost dítěte.

Syntetická plniva (syntetický zimníizér, syntetický zimníizér, holofiber atd.) Jsou hypoalergenní materiály, ale mají také nevýhodu - nízká propustnost vzduchu, hlava drobky se může potit. Pokud dítě nemá alergie, je lepší zvolit přírodní plniva..

Ovčí vlna je lehká a měkká. V zimě udržuje teplo a v létě chladí. Výplň vlny vytváří elektrostatiku, která pozitivně ovlivňuje tělo dítěte. Hlavní nevýhodou tohoto plniva je to, že vlna rychle klepe a promění se v oddělené hrudky. Polštář není úplně vhodný. Alternativou by byla směs vlny se syntetickými materiály..

Down je docela měkká výplň. Absorbuje vlhkost a dokonale udržuje teplo. Pro takové polštáře se používá chmýří vodního ptactva: husy a kachny. Za prvé, chmýří by mělo být velmi dobře vyčištěno, aby bylo naprosto bezpečné pro dítě, a za druhé, polštář by neměl být příliš měkký. Ale někdy může takový výplň u dítěte vyvolat alergie.

Pohanková slupka je vynikajícím materiálem, kterým lze polštář naplnit pro dítě od 2 let! Tyto polštáře mají hypoalergenní vlastnosti, ortopedické, prodyšné a šetrné k životnímu prostředí. Jsou lehké a elastické. Sama pohankové slupky produkuje specifickou mikromasáž povrchu hlavy a krční oblasti, zlepšuje krevní oběh a její šustění má uklidňující účinek na nervový systém dítěte, což mu umožňuje rychle a rychle se uvolnit a usnout. Takové polštáře voní příjemně pohanka a mají dostatečnou tuhost, nedeformují se a nezakrývají se.

Mezi moderní materiály - výplně pro polštáře vyniká syntetická labuť se silikonovými vlákny (pohodlí). Tento materiál je vhodný pro děti, které jsou alergické na chmýří a přírodní výplně. Nespojuje se, nezkroucuje, dokonale si udržuje svůj tvar, je dokonale vymazán, umožňuje průchod vzduchu, ale stále může způsobit pocení.

Lyocell je moderní výplň, která u dětí nezpůsobuje alergie a je prodyšná, takže hlava dítěte se nebude potit. Lyocell je dokonale vymazán a odolný.

Polštář naplněný latexem během spánku udržuje hlavu drobky ve správné poloze. Latex je přírodní materiál, který se vyrábí ze šťávy z kaučukových stromů pěněním. Tento polštář má dlouhou životnost a splňuje požadavky na dětské polštáře.

V poslední době si ortopedické polštáře získaly zvláštní oblibu. Tyto polštáře se doporučuje používat nejen pro děti starší než 2–3 roky, ale také pro dospělé, liší se pouze velikosti pro děti a pro dospělé. Tyto ortopedické polštáře přispívají k udržování správného držení těla, dobrého spánku a jsou prostředkem prevence a léčby různých onemocnění páteře. Před zakoupením takového polštáře pro dítě je však velmi důležité poradit se s pediatrem a ortopedem!

Co hledat při nákupu?

Při výběru polštáře pro dítě od 2 let je třeba věnovat pozornost následujícím bodům:

 • kvalita švů, musí být pevná a pružná, steh je častý, aby výplň nevycházela;
 • je žádoucí, aby byl na straně polštáře zip. To vám umožní kontrolovat stav plniva, v případě potřeby odstranit přebytek a umýt kryt;
 • tkanina, z níž je potah vyroben, je hustá, takže se výplň také nemůže skrz ni dostat;
 • někteří výrobci uvádějí dobu bezpečného používání produktu, dodržujte tyto podmínky.

Pamatujte, že polštář by měl během spánku udržovat přirozený stav páteře, udržovat krční páteř a snižovat zatížení hřebene. Pouze děti do 2 let spí bez polštáře. Spánek bez polštáře pro dítě starší a pro dospělého vede k poruchám oběhu v krční oblasti, a v důsledku toho k narušení mozkové cirkulace, které je plné deprivace spánku, bolesti hlavy ve vyšším věku. Ramena by neměla ležet na polštáři..

Dekorativní světlé polštáře různých tvarů pro spánek dítěte nejsou vhodné! Mohou to být nádherná dekorace nebo hračka, ale ne polštář na noční odpočinek!

Viz také: online přednáška pediatrky Lilia Kazakové „První měsíce života dítěte: co si dělat starosti, když být v klidu“ (přednáška č. 5 cyklu „Maraton pro začínající maminky“)
Online přednáška Yulia Dudkiny „Primární péče o dítě“ (přednáška č. 2 cyklu „Maraton pro začínající maminky“)

Výhody a nevýhody používání polštáře pro novorozence

Polštář je základním atributem pohodlného spánku pro každého člověka. Ale to, zda je pro novorozence potřeba polštář, je otázka, na kterou odpověď není tak jednoduchá. Většina pediatrů a ortopedů souhlasí s tím, že zdravé novorozené dítě tento produkt nepotřebuje.

Potřebuje novorozenec polštář?

Oponenti polštářů tvrdí své postavení takto:

  páteř novorozence nevyžaduje zvedání hlavy, navíc přítomnost polštáře může poškodit tvorbu páteře; novorozenec stále neví, jak se volně obracet a může pohřbít svou tvář v polštáři a udusit; některé pomocné látky mohou u dětí vyvolat alergie;
  mírně zvýšená poloha hlavy dítěte usnadňuje dýchání, zlepšuje průtok krve; hlava by měla být mírně zvednutá tak, aby se dítě při říhání sytilo.

V tomto případě lékaři doporučují používat pevnou plenu, srolovanou s válečkem nebo čtyřikrát složenou, umístěnou pod matraci - neporušenost celistvosti lůžka, ale hlava bude o něco vyšší než nohy.

To zabrání regurgitaci, usnadní dýchání a pomůže zlepšit spánek bez poškození páteře..

Existují však případy, kdy je pro novorozence třeba polštář:

  vrozená torticollis; abnormální tvorba kostí lebky; časté plivání; svalová hypertonicita; svalová hypotenze.

Ve všech případech použití polštáře jako ošetření, při jeho výběru, je nutné se při stanovení vhodné diagnózy řídit pouze podrobnými doporučeními lékaře (obvykle chirurga, ortopeda nebo neurologa)..

Nyní pochopíme, jaké typy existují:

  sklon je nejoblíbenější pohled. Navrženo pro pokládání pod matraci, zvyšuje čelo postele asi o 15 °, což je optimální pro správnou polohu těla. polštář na opěrku hlavy - obvykle je dodáván s postýlkou ​​nebo odpovídá velikosti šířky postýlky. Pomáhá udržovat krk dítěte a zabraňuje jeho uklouznutí. polohovadlo - polštář, který upevňuje spící dítě v poloze vzadu nebo na boku.

Na polštáři je hlava a na bocích jsou speciální válečky, které upevňují tělo v určité poloze. V procesu růstu dítěte se může šířka hlavní části změnit. Nedávné inovace - umístěné uvnitř takového polštáře, napodobujícího rytmu lidského srdce, navíc uklidňuje dítě a pomáhá usnout.

  Motýlový polštář - vypadá jako váleček ve tvaru prstence s vybráním uprostřed, ve kterém je hlava v pevné poloze. Jedná se o ortopedický polštář, který pomáhá fyziologicky formovat krční páteř, stejně jako kosti lebky dítěte, s přihlédnutím k anatomickým a fyziologickým vlastnostem. Polštář na krmení. Zařízení je spíše pro pohodlí kojící matky. Existuje několik druhů, které se liší tvarem a výplní, nejoblíbenější je tvar C 170 - 190 cm dlouhý s výplní vyrobenou z polystyrénových kuliček. Používá se při krmení dítěte. Polštář na koupání. Jedná se o design, který podporuje dítě ve vodě. Absorbuje vodu a dítě se ve výsledném lehátku koupe a ruce její matky jsou volné.

Jak si vybrat právo

Dětský polštář by měl splňovat zvláštní požadavky na formu, použitý materiál a výplň:

Tvar by neměl být vysoký a měkký.

Ideální anatomický polštář, který působí jako zvláštní tvar hlavy dítěte a poskytuje požadovanou polohu hlavy.

Výsledkem je, že ovál hlavy dítěte je symetrický a nemá deformace..

Materiál polštáře by měl být:

 1. Hypoalergenní. Tělo malého dítěte reaguje velmi citlivě na alergeny a polštář je objekt, s nímž dítě přichází do styku zvláště často po dlouhou dobu.
 2. Nedráždí. Kůže dítěte je velmi jemná a citlivá. Hrubý, drsný materiál může způsobit podráždění..
 3. Snadná údržba. Dítě často vyplivne, takže někdy musíte povlak na polštář denně umývat. Materiál by měl být snadno omyvatelný a rychle suchý..
 4. Ekologický. Je lepší, když se jedná o přírodní textilie, bez nečistot. Bavlna, satén, bambus, ranfors splňuje požadavky.
 5. Přítomnost poškozujících částí - zipy, knoflíky, knoflíky, ozdobné ozdoby je nepřijatelná.

Procházky za každého počasí, kdy mráz i sníh nebudou překážkou pro venkovní rekreaci, pokud používáte zimní dětskou přikrývku.

Ani jediný záhyb na listu vašeho dítěte mu nezabrání v dobrém spánku. A my vám pomůžeme vybrat správnou velikost vaší postýlky.


Výplň polštáře pro dítě by měla být:

 1. Hypoalergenní. Peří a pánev nebo přírodní vlna jsou silné alergeny, proto jsou výplně v dětském pokoji nepřijatelné.
 2. Prodyšný. Výplň by měla umožnit, aby vzduch dobře procházel, takže pokud se dítě převrátí a pohřbí obličej do polštáře, nedusí se dusit.
 3. Elastický. Příliš měkký model pro novorozence je kontraindikován a také příliš tvrdý.
 4. Hygroskopický. Termoregulace u kojenců je nestabilní, hlava se často během spánku potí, takže výplň by měla dobře absorbovat vlhkost a přitom zůstat suchá..
 5. Antibakteriální. Mikroorganismy by neměly začínat v plnivu, protože mohou u dítěte vyvolat alergické reakce.
 6. Snadné čištění. Polštář by se neměl bát častého praní a rychle zasychat. Tyto požadavky jsou plně splněny latexem, komfortem, silikonem.

Funkce péče o dětský polštář

  musíte ji umýt, jakmile se zašpiní, a to se stává docela často - novorozenec vyplivne po každém krmení; k mytí dětského oblečení je nutné používat pouze speciální dětské prášky nebo gely; plnivo pravidelně kontrolujte, zda je rovnoměrně rozloženo a vlákna plniva nevycházejí ven.

Takže, co a kdy je potřeba polštář pro novorozené dítě - otázku, na kterou každý odpoví nezávisle. Je však velmi důležité, aby při rozhodování bylo zohledněno:

  doporučení pediatra a ortopedie; individuální charakteristiky dítěte; rysy dětského lůžka.

A pokud je rozhodnuto o koupi polštáře pro kojence, musí splňovat přísné požadavky na jeho hygienické a fyzikální vlastnosti..

Sledujte také video z programu „Žít zdravě“. Diskutované téma - potřebuje dítě skutečně polštář.
https://www.youtube.com/watch?v=Z1la8NRZIaY

Přidat komentář Zrušit odpověď

Teď si nepamatuji, v jakém věku jsem začal dceři dávat polštář, ale za první 3 až 4 měsíce jsem dělal bez polštáře. Polštář byl spíše, ale ležel pod matrací v postýlce a v kočárku, takže hlava byla o něco vyšší. Všechny děti jsou samozřejmě jiné, ale moje s polštářem do 6 let nebylo nijak zvlášť přátelské)))) - celou noc jsem polštář tlačil na podlahu

Až donedávna jsem o svém polštáři nemyslel. Nyní máme 6 měsíců a lékař na klinice řekl, že si už můžete pod polštář dát polštář. Tak jsem přemýšlel, jaký polštář koupit, a našel tento zajímavý a informativní článek. Děkuji moc autorovi, nyní vím, jak si vybrat své polštáře pro své dítě bez poškození zdraví!

Začal jsem dávat velmi tenký polštář vyrobený z přírodního materiálu a výplně tak, aby nebyla alergie, již od jednoho měsíce. Doktor nám z toho nezakázal, naopak řekl, že je nutné mírně zvednout, aby se při klepání neudusil. A už ve věku šesti měsíců jsme koupili speciální ortopedický polštář pro kojence. Dítě leželo a vidělo nás.

Dokonce i v nemocnici lékař doporučil nosit speciální límec z torticollis, protože dcera naklonila hlavu doleva, bylo to tak nepohodlné, dítě kvůli tomu neustále plakalo. Po propuštění k nám přišla sponzorská sestra a jednoduše řekla, že během spánku dítě otočí ze strany na stranu, ale je lepší si koupit orto polštář a nemučit sebe ani dítě. Koupili jsme a spali na něm až rok, nyní spíme 1,3 roku na tenkém polštáři a někdy i bez něj.

Ortopedické polštáře pro kojence

Děti potřebují hodně odpočinku, aby získaly sílu. V procesu dospívání musí rodiče pečlivě sledovat vývoj jejich pohybového aparátu. I mírné zakřivení páteře během spánku může vést k nesprávné tvorbě kostry, což dále přispívá k tvorbě nemocí jako je skolióza, kyfóza.

Pro léčbu a nápravu nemoci byl vyvinut ortopedický polštář pro novorozence. Doporučuje se, aby děti měly okamžitě odpružené válečky, aby měly správné držení těla a neměly zdravotní problémy, protože 86% dospělých má problémy se zády kvůli nesprávné poloze při spaní.

Na co je ortopedický polštář pro novorozence?

Správný polštář vám umožní normalizovat:

 1. Výškový a váhový přírůstek;
 2. Tvorba kostí z chrupavky;
 3. Kalení páteře;
 4. Zlepšení držení těla;
 5. Podpora a vývoj krku;
 6. Pomozte s prvními pohyby.

Za prvé, k čemu je ortopedický polštář - vývoj a formování páteře. Je známo, že při rovnoměrném umístění na zádech páteř dostává konstantní zatížení, ze kterého se mohou v jeho blízkosti tvořit křeče a dokonce i křeče..

Pohodlný polštář naučí dítě volit správné držení těla pro spánek, které v budoucnu pomůže sednout rychleji a začít chodit díky zvýšené aktivitě od narození.

Může být vyžadován ortopedický polštář, a to i pro novorozence ihned po příjezdu z porodnice. Důvodem mohou být komplexní porod nebo situace, ve kterých se mohou objevit poranění krku, které mohou vést ke zakřivení páteře. Kromě toho mohou být použity, pokud byly zaznamenány abnormality ve vývoji kostry..

Kromě toho může být vyžadován polštář pro novorozence v případě nebezpečí nesprávného držení těla a abnormalit svalového systému. Tyto problémy jsou často vidět v prvních měsících života.

V takových případech pomůže ortopedický polštář pro děti opravit vady. To je skvělý způsob, jak připravit vaše dítě na cvičení..

I v obtížných případech, kdy je nutná intenzivní fyzikální terapie, ortoped předepíše polštář k nápravě nemoci.

Hlavním rysem motýlího polštáře pro novorozence je jeho výška a složení. Podepírá hlavu na pohodlné úrovni, nevede k ochabnutí a poškození krčních obratlů. Na rozdíl od konvenčních polstrovaných válečků drží ortopedická hlava v jakékoli poloze hlavu správně.

V jakém věku mohu použít

Zpravidla v prvním měsíci po narození dítě nepotřebuje další lůžkoviny, pokud nejsou problémy po porodu. Je lepší ho držet za ruce nebo položit na rovný povrch, aby nedošlo k deformaci krku.

Běžné polštáře se nedoporučují. Ortopedové tvrdí, že dříve než o měsíc později může být polštář vyžadován pouze ve vzácných případech pokročilé patologie. Ve většině případů jsou potřebné od 1 měsíce do 2 let.

Od 1 roku života lze dětem položit polštář bez poškození páteře. Pomůže mu to rychleji si zvyknout na nezávislý spánek..

Před zakoupením dítěte polštář pro novorozence je důležité konzultovat se svým lékařem. Musí informovat model, výrobce, specifické rozměry a další parametry, aby je bylo možné najít v síti.

Druhy polštářů

Pro každý jednotlivý případ (korekce patologického zakřivení páteře, zotavení po porodu, jednoduchá podpora krku dítěte) se používají různé typy polštářů. Záleží také na tom, jaká věková korekce se předpokládá, protože tento ukazatel může ovlivnit účinnost korekce.

Existují 4 hlavní typy polštářů:

Motýl. Polštář dostal jméno kvůli jeho tvaru. Toto je tvarovaný váleček, absolutně symetrický. Uprostřed je vybrání pro upevnění hlavy. Hlavním úkolem motýla je vytvoření krční-týlní oblasti, protože zcela opakuje svůj tvar. Jak víte, kosti dětí nejsou úplně utvořeny. Většina kostní tkáně je kolagen. S konstantou ležící na rovném povrchu existuje pravděpodobnost vytvoření roviny. K odstranění této vady se používá motýl, který zabraňuje použití a deformaci kostí pod tlakem. Kromě toho tato forma zajistí vytvoření normálního držení těla bez zkreslení krční páteře.

Poziční. Navrženo k nápravě vady abnormálního vývoje pohybového aparátu. Tento nedostatek může být genetický nebo získaný. To vede k tvorbě torticollis, skoliózy a kyphosis. Polohovadlo je polštář sestávající z rovného, ​​plochého povrchu a dvou válečků, které jsou umístěny po stranách. To vám umožní opravit dítě na jedné pozici a zabránit mu v pohybu. Vzhledem k jeho vysoké účinnosti v prvních stádiích je možné ji zakoupit pro děti, které nemají patologie, protože to pomůže zbavit se problémů s regurgitací a náhlou asfyxií..

Chůze. Chůze modely jsou pohodlné v tom, že vám umožní pohodlně nosit vaše dítě v kočárku. Hlavní rozdíl spočívá v tom, že způsob instalace si můžete nastavit sami. Polštář je kompaktní, lze jej uložit do tašky nebo batohu. Pro připevnění stačí uvázat boční lana a získat požadovaný stupeň fixace. Polštáře pro děti tohoto typu si můžete vybrat tón kočárku a získat jediný design.

Se sklonem. Rozdíl tohoto typu je ve formě. Má standardní čtvercový tvar, stejně jako ostatní polštáře, ale uprostřed je vybrání pro hlavu. Současně plní několik funkcí. Prohloubení umožňuje normálně utvářet tvar hlavy bez narušení ohýbání páteře.

Mnoho typů polštářů se vyrábí ručně pomocí tkanin a ortopedického elastinu. Jako plnivo lze použít vysoce elastickou pěnu nebo slupku z pohanky. Vzor je uveden níže..

Pravidla výběru

Ortopedický polštář se prodává na přepážce. Lze jej zakoupit v obchodě s lůžkovinami nebo prostřednictvím řetězu. Ale stojí za to koupit po konzultaci s lékařem.

Pediatr by měl napsat potřebné pokyny pro analýzy a testy. Jenom může s jistotou říci, zda je pro dítě vyžadován polštář nebo ne. Kromě toho může doporučit konkrétní model, který je v jednom případě nezbytný..

Kromě toho najdete vhodný polštář podle následujících doporučení:

 • Výrobce. Pokud jde o zdraví, není třeba se spoléhat na cenu. Proto je lepší nekupovat nejlevnější a nekvalitní polštáře. Pravděpodobně se zde používá výplň se slabými ortopedickými vlastnostmi, která nemůže mít tvar těla nebo naopak, má nízkou tuhost a nemůže pohodlně podepřít hlavu. V prodeji je mnoho zahraničních (Klin, Ferreti) a tuzemských výrobců (Trelax, F505), osvědčené. Byly testovány v klinických hodnoceních a byly schváleny lékaři. Kromě toho nebyly při výrobě povoleny materiály způsobující podráždění a alergie..
 • Osvědčení Každý produkt týkající se léčivého přípravku musí být certifikován. V dětských obchodech často nabízejí ortopedické polštáře, které nemají licenci na jejich kvalitu - nekupujte to. S největší pravděpodobností nebudou splňovat hygienické a zdravotní požadavky stanovené pro tento typ produktu. Certifikát je připojen k produktu a musí obsahovat informace o testování a schválení..
 • Nemůžete koupit před narozením dítěte. Rodiče mají často tendenci myslet dopředu, a proto si koupí polštář před narozením dítěte. V tomto případě je pravděpodobnost nesprávného výběru podestýlky vysoká, protože dítě nemusí mít problémy s tvorbou kostí nebo bude potřebovat jiný model.
 • Nákup pouze ve zdravotnických obchodech. Je lepší koupit polštáře v lékařských obchodech nebo speciální povlečení. Výrobky v dětských obchodech jsou často padělky nebo padělky, které nemají správné vlastnosti. Často existuje třídění podle značky, jsou popsány vlastnosti polštářů.

Při nákupu je lepší kontaktovat lékaře.

Nejmenší nesoulad ve velikosti, typu, tvaru polštáře - a problém dítěte může být prohlouben.

Jak používat ortopedický polštář pro novorozence

Kromě výběru polštáře musíte být schopni ho používat správně. Nedodržení pokynů může vést k dalším sekundárním onemocněním páteře, jako je například cervikální přemístění.

Pro správnou činnost polštáře je třeba postupovat podle pokynů:

Na straně. Pro děti do šesti měsíců je tato pozice optimální. Umožňuje trávicímu systému fungovat normálně, protože všechny děti mají zvýšený reflux. Při opakovaném zvracení bude zvracet schopen vystoupit, aniž by způsobil zadušení. Navíc tato poloha významně eliminuje pravděpodobné příčné přemístění páteře vzhledem k ose těla.

Na břicho. Tato poloha sníží tlak na střeva, což sníží křeče a koliku. Kromě toho je důležité věnovat pozornost poloze hlavy. Mělo by být nasměrováno na stranu, aby nezasahovalo do regurgitace. Pozice je povolena pro děti starší 3 měsíců.

Na zádech. Dětem do šesti měsíců se nedoporučuje zaujmout tuto pozici, protože to může narušit normální fungování střev a žaludečních svěračů. Pokud dítě leželo na polštáři, je lepší jej převrátit.

Polopenze. Pohodlná poloha pro kojence, která upevňuje krk a umožňuje normální fungování gastrointestinálního traktu. Aby dítě zůstalo v této poloze, je nejlepší podepřít záda válečkem.

Embryonální pozice. Po narození děti často přijímají tuto pozici, protože je to pro ně normální. Nebojte se, pokud dítě v této póze neustále leží. Na motýlkovém polštáři na spaní je póza přijatelná.

V jakém věku dítě potřebuje polštář

V dětských obchodech najdete obrovský sortiment doplňků pro dětské postýlky: jsou to matrace, přikrývky, polštáře všech tvarů z různých materiálů. Anatomické, ortopedické, "motýli", tenčí a těžší na dotek nebo naopak svěží a měkké - bez ohledu na to, jaký základ najdete pod hlavou! Rodiče by však měli vědět, od jakého věku dítě potřebuje polštář, co by mělo být, aby byl spánek plný, a dobré zdraví..

Dítě leží v postýlce

Potřebujete polštáře pro kojence

Zvláštní pozornost věnuje slavný ruský pediatr Evgeny Komarovsky ve svých pravidlech řádné péče o kojenecký polštář. Když dítě může spát na polštáři a zda stojí za to začít něco dávat pod hlavu měsíčního dítěte - relevantní otázky, které vyžadují kompetentní odpověď.

Každé dva roky se podle lékaře může dítě dobře obejít bez polštáře a ležet v postýlce přímo na prostěradle nebo pleně složené v několika vrstvách. Myslet si, že bez tohoto příslušenství nebude dítě dostatečně spát a bude mu bolet hlava, je klam.

Potřebuji postýlku

Kdy mohu dát své dítě na polštář? Pro zdravé dítě to může být potřeba až po dvou letech. V dřívějším věku není třeba, naopak, jeho použití způsobí škodu:

 • Pravděpodobnost syndromu náhlé kojenecké smrti se zvyšuje. Tato skutečnost nebyla vědecky prokázána, ale existují předpoklady.
 • Po 4-5 měsících, kdy se dítě začne převrátit, může v době spánku takový převrat s obličejem na polštáři zablokovat nosní průchody a dojde k zadušení.
 • Během prvních 2 let, zatímco páteř stále není dostatečně silná, spánek na polštáři způsobí deformace krčních obratlů.
 • Pomocné látky jsou příčinou alergických reakcí prvního stupně. V takových případech je možné otok dýchacích orgánů, pak nastane smrt okamžitě.

Důležité! Tělo dítěte je vynikající v poměru k tělu dospělého: hlava je větší v oblasti a procento, takže rovnováha musí být zachována. Hlava a tělo v době odpočinku by měly být ve stejné rovině.

Potřebuji kočárek

Většina babiček jednomyslně řekne, že kočárek je případ, kdy dítě potřebuje polštář. Mělo by být zřejmé, že v prvních dnech, kdy kočárky nebyly vybaveny funkcí zvedání zad, bylo dítě položeno pod hlavu. Dnes to není třeba.

Dodatečné informace. V zimě, když je dítě oblečeno v teplé kombinéze a jeho nohy jsou vyšší než hlava, může být užitečný malý tuhý polštář nebo jeho anatomický vzhled. Při nákupu kočárku je někdy toto příslušenství zahrnuto jako bonus.

Anatomický polštář vhodný pro kočárky

Rizika a doporučení

Oficiální medicína upozorňuje rodiče, že zdravé novorozené dítě by nemělo být umístěno pod hlavu. Ortopedická matrace podporuje hlavu, krk a ramenní opasek ve správné anatomické poloze. Zvyšování hlavy dítěte nad tělem je nebezpečné a škodlivé, protože:

 • Dítě v prvních čtyřech týdnech ještě není schopno změnit polohu samotného těla, a proto si po ucpání nosu do polštáře zadusí.
 • Na pevném podkladu je snazší otočit hlavu na bok, než když se „utopila“ v polštáři.
 • Pokud dítě neleží na tvrdém povrchu, obratle se postupně přemístí, což způsobí skoliózu a porušení ohybů páteře.
 • Přírodní plniva z peří a peří způsobují závažné alergické reakce. I když produkty výrobců podestýlky prošly zvláštním zpracováním, účinek může být krátký a nedostatečný.

Dodatečné informace. Někteří pediatrové se domnívají, že po roce si můžete zakoupit takové příslušenství, pokud je to pro dítě výhodné. Dítě je již zvyklé spát na rovném povrchu, takže se nechce měnit.

Jak si vybrat ten správný polštář

Kolik měsíců mohu dát své dítě na obyčejný polštář? Podle Komarovsky, ve věku dva roky a starší. Produkt by však měl být správně vybrán tak, aby spánek dítěte nebyl neklidný, bolesti hlavy nerušily a nedošlo k zakřivení páteře.

Nejlepší volbou je klasický obdélníkový polštář - je pohodlný i pro aktivní dítě a snadno se vejde do postýlky.

Je optimální, pokud je délka od 30 do 45 cm a šířka je 40 - 65 cm. Avšak výška polštáře je nejdůležitější: od ucha k rameni a od základny krku k rameni by měly být vzdálenosti rovny nebo s rozdílem 1 cm..

Poznámka! Až dva roky by mělo dítě spát na polštáři ve výšce 1–2 cm, ve 2–3 letech - maximálně 6 cm, od 3 do 7 let - 8–9 cm.

Je důležité, aby podpora spánku nebyla měkká, dítě by se v ní nemělo utopit. Ideálně, pokud je nízká, má střední hustotu, pravoúhlého tvaru a vyrobenou z hypoalergenních materiálů. Během spánku spočívá na něm pouze hlava dítěte a ruce a ramena na matraci.

Polštáře přicházejí v různých typech, měli byste si je vybrat a vzít v úvahu doporučení ošetřujícího pediatra:

 • Klasický Velikost - 40 x 60 cm. Toto je malá kopie příslušenství pro dospělé..
 • Anatomické, ortopedické. Je modelován na lidském těle s vybráním pro hlavu. Jednou z možností je motýl.
 • Nakloněný. Je umístěn pod celým tělem, a nejen pod hlavou, dítě leží v úhlu.
 • Polohovadlo. Upevňuje tělo dítěte v určité poloze, sen přechází na jeho stranu.
 • Boční. Poskytuje ochranu před úrazy dítěte, zabraňuje ztrátě nohou a kliky v otvorech mezi tyčemi.

Je také důležité věnovat pozornost plnivu:

 • Neměli byste kupovat chmýří a peří, protože způsobují alergie, v nich se rozmnožují roztoči. Péče o takové plnivo je problematická.
 • Vlna. Také způsobuje alergie, krátkodobé.
 • Syntetické plnivo (zahrnuje materiály: syntetický zimníizér, holofiber nebo latex). Toto je nejvýhodnější možnost. Je hypoalergenní, snadno se čistí (lze prát v pračce), odolný, roztoči se nespustí..

Povlak na polštář by měl být odstraněn, aby bylo vždy možné jej umýt. Měl by být vyroben ze 100% bavlny - takže produkt nebude elektrifikován z vlasů.

Když dítě může spát na polštáři

Od jakého věku potřebujete polštář pro novorozence - individuální otázka. Shrnutím výše uvedeného můžeme dojít k závěru:

 • Do 12 měsíců není nutně nutný polštář.
 • Od 12 měsíců se můžete pokusit vybrat jednu z možností, ale měli byste tuto volbu brát vážně.
 • Od dvou let si můžete koupit spací příslušenství, pokud si to dítě přeje spát.

Když je potřeba polštář

Kolik měsíců může novorozené dítě spát na polštáři? V některých případech se doporučuje, aby děti do dvou let věku.

Jaké jsou tyto situace:

 • Torticollis, který byl důsledkem poranění nebo je důsledkem intrauterinní patologie.
 • Deformované lebeční kosti. V procesu porodu se mění tvar hlavy, takže po narození je důležité rovnoměrně rozložit zátěž ve snu a změnit polohu drobků z jedné strany na druhou. Hlava tak získá symetrii.
 • V případě profylaxe torticollis v procesu objevujících se změn stavu svalového tonusu krku pomůže polštář situaci napravit.
 • Častá regurgitace, neurologická onemocnění.
 • Hyper, - nebo hypotonická svalovina dítěte, které potřebuje korekci.
 • Intrakraniální hypertenze, porodní poranění - zvýšená poloha hlavy snižuje bolest.

Poznámka! Pro korekci těchto chorob je důležité koupit speciální ortopedické výrobky. Pokud vám takové příslušenství nedoporučuje lékař, neměli byste jej koupit - poškodí to. Takzvané „anatomické“ polštáře nejsou ortopedické.

Co lze nahradit

Babičky používaly běžnou plenu, která byla čtyřikrát složená a dala drobky pod hlavu. Výška nebyla větší než 1 - 2 mm. Pediatrové se domnívají, že se nic podstatně nezměnilo, ale takový návrh je bezpečný.

Existují doporučení, kde můžete zvýšit úhel sklonu matrace nebo postýlky (zvedněte hlavu postele), potom dítě leží na nakloněné rovině.

Nastavení opěrky hlavy v postýlce

Pod matraci můžete také umístit váleček. Podle některých názorů takovéto manipulace sníží frekvenci regurgitace u dítěte. To však není úplně pravda - miminko praští, pokud snědl příliš mnoho, bez ohledu na to, v jaké pozici je. Pozice těla nemůže ovlivnit kapacitu žaludku.

Zdravé novorozené dítě nepotřebuje polštář, jeho používání může být nebezpečné. Pro dítě starší dvou let byste si měli vybrat spací příslušenství s určitou výškou, syntetický výplň a přírodní bavlněný potah.

Potřebují děti polštář?

Když se dítě objeví v rodině, vzniká před novými rodiči mnoho nových dilemat. Jednou z nich je volba: dát dítě na polštář nebo ne? Dnes si promluvíme s ortopedickým chirurgem o zdravém spánku dítěte ao tom, jaký polštář si vybrat pro dítě jakéhokoli věku. Na naše otázky odpovídá vedoucí lékař sítě ortopedických salonů „Akademie ortopedie“ v Almaty, Said Zaindinovič ZAINDINOV.

- Naše hlavní otázka dnes: potřebují děti polštář?

- Rodiče by měli přistupovat k problému dětského spánku velmi opatrně, protože zdravý spánek je zdravým tělem dítěte a klidem matky.

Podle standardu, když se dítě narodí, nepotřebuje do 2 let polštář. Stačí spát v oddělené posteli na dobré ortopedické matraci. Důvodem je skutečnost, že objem hlavy novorozence je úměrný jeho tělu. Když dítě leží, hlava a tělo jsou ve stejné rovině, hlava se nevaří, krk se neohýbá, páteř je rovná. Ale každý se vyvíjí jinak. Existují děti, které předcházejí svůj věk, a děti s podváhou. Potom je otázka polštáře rozhodnuta u každého dítěte individuálně na základě jeho výšky a proporcí.

Použití polštářů od útlého věku je předepsáno ze zdravotních důvodů. Nejčastějšími onemocněními jsou křivice a torticollis. Již neexistuje dilema - musíte si koupit polštář. Pro tyto děti doporučujeme speciálně navržené ortopedické polštáře. Zpravidla se skládají z elastických materiálů s vnitřním otvorem (obrázek 1). Takový polštář bude správně působit na pohybový aparát, udržovat krční oblast a vytvářet správný tvar lebky hlavy. Tyto polštáře jsou určeny pro děti od 1 měsíce do 1 roku.

Jsou chvíle, kdy dítě plivá až 3-4 měsíce. To je způsobeno nedostatečně vyvinutým srdečním svěračem. Proč se po krmení všem matkám doporučuje držet dítě ve sloupci? Za účelem praskání vyšel vzduch a svěrač se začal zavírat. Jinak vzduch svěrače dráždí a obsah žaludku se vrátí zpět. Srdeční svěrač může být srovnáván s obrácenou lahví. Když je slabý, nemůžete spát bez polštáře. Je ale nebezpečné spát s polštářem. Co dělat?

Nejlepší řešení by bylo ručník, který lze umístit pod matraci. Levné a efektivní. To se provádí tak, že hlava a hrudník jsou mírně zvednuté. Úhel sklonu se zvyšuje s tím, jak dítě často vyplivne, z asi 15 na 30 stupňů. Dítě nebude praštit, protože hlava, krční oblast a hrudník jsou vyšší a žaludek zůstává pod. Tím jsme vyřešili problém regurgitace. Jídlo zůstane stále v žaludku. A to je prevence gastroenterologických a aspiračních plicních chorob.

- Týká se to novorozených dětí, ale co ostatní?

- Optimální doba pro vyzvednutí polštáře je od 1,5 do 2 let. Při výběru musíte začít z několika faktorů: z postele, na které dítě spí, a matrace. Je chybou nechat dítě spát v posteli rodičů. Děti potřebují své vlastní samostatné místo, svůj vlastní prostor, kde budou pohodlné (v průběhu času). V tomto případě je polštář lepší zvolit podle velikosti a tloušťky.

Zlatým standardem pro výběr polštářů je trojúhelník na krku a rameni. Šířka ramen tříletého dítěte je přibližně 6–8 cm, což znamená, že výška polštáře by měla být 5–6 cm. U starších dětí může výška polštáře dosahovat 8–10 cm. Pro školáky a dospívající (zejména sportovní kluky s masivními rameny, například) - 12-15 cm.

Ideálně by polštář měl ležet pod hlavou k ramenům, a ne házet na rameno nebo hrudník. Měl by se uvolnit, uvolnit krční páteř a upevnit hlavu do správné polohy. Jedním z kritérií pro výběr polštáře je také šířka postýlky. Polštář by měl vyplňovat horní prostor k krku (obrázek 2).

Polštář pro malé děti od 2 do 5 let by měl být plochý. Měl by být vyroben z materiálů, které obnovují jejich tvar. Pod tlakem - vrátila se do své původní podoby. Polštář, složený z kusů, hrudek, není vhodný ke spaní.

Starší děti si mohou vybrat speciální polštáře s polštáři (obrázek 3), kde použijeme spodní polštář v poloze vzadu a vysoký polštář na boku.

- Mohu spát na břiše?

- Ne, není žádoucí. Pro děti je nebezpečné spát na břiše. Jsou stále velmi malí a nevědí, jak se převrátit, mohou se jednoduše dusit. Dalším důvodem, proč nemůžete spát na břiše, je omezení exkurze plic během inhalace a výdechu. To znamená, že když člověk dýchá, pracuje jeho dýchací aparát: mezikontální svaly, dýchací svaly, bránice, břicho a ramenní opasek. Při inhalaci se hrudník zvedl, při výdechu klesl. Tělo je nasycené kyslíkem a krev je rozptýlena ve všech orgánech. Když člověk spí, srdeční frekvence klesá, počet dechů a výdechů se snižuje, a pokud k tomu přidáte polohu na břiše, tělo tlačí na exkurzi plic, a proto se dýchání stává povrchním. Může se vyvinout hladovění kyslíku v mozku nebo hypoxie. Proč lidé mluví o syndromu náhlé smrti? Některé děti mohou mít abnormality v těch částech mozku, které jsou zodpovědné za dýchání, puls, tlak a probuzení. A z mého pohledu je to kvůli kyslíkovému hladovění.

A ještě jedna věc: když ležíme na břiše, naše hlava je otočena na jedné straně o 90 stupňů, dostaneme cévní svorku. Krk nespočívá v této poloze a příští ráno lidé vstávají s velmi nepříjemnými příznaky.

Nejoptimálnější postoj pro spaní je na zádech nebo na boku, když je hrudník volný, páteř je rovnoměrná, spočívá a natahuje se. Během dne jsme na nohou, svaly se stahují, klouby se prohýbají, na tělo je zvýšená zátěž. A v noci musíme mít dostatek spánku a znovu získat sílu. Jde o to, že když člověk spí, odpočívá, obnovuje se krevní zásobení a ráno se probudíme se vzestupem energie a energie.

- Z jakého materiálu bych si měl vybrat polštář?

- Pokud je s formuláři všechno jasné, není nyní důležité vybrat polštář s pravým výplní. Obvykle začíná přirozený / nepřírodní boj mezi starší a novou generací. Naše babičky vždy upřednostňovaly polštáře před chmýří. Jejich volba je samozřejmě zřejmá. Je měkký, vysoce kvalitní, drahý, ale ne vždy bezpečný. Faktem je, že chmýří je vynikajícím prostředkem pro chov bugů, klíšťat a bakterií. Chemické ošetření těchto polštářů by mělo být prováděno nejméně jednou za šest měsíců. Ale i při dodržování pravidel pro ukládání polštářů zůstává jejich bezpečnost pro dítě otázkou. Proč? Protože chemické látky zůstanou uvnitř, na peří a při interakci například s potem dítěte, mohou se uvolňovat toxické nepříjemné pachy. Kromě toho si všichni od dětství pamatujeme, jak chmýří bolí.

Dobrý polštář pro dítě by měl být prodyšný, větraný, vpustit nebo absorbovat vlhkost (pot). Nejméně než vzduchové materiály hollofiber a pohodlí (umělá náhrada za chmýří).

Současný trend je více nakloněn výběru syntetických polštářů. Co určuje tuto volbu? Skutečnost, že bakterie se nebude množit, a forma se vrací do své původní formy.

K dispozici jsou také moderní perforované paměťové polštáře. Takový polštář udržuje pohodlnou polohu po celou noc. A i když se člověk podvědomě otočil, tělo ho vrátí zpět, kde bylo maximální pohodlí.

Pro lidi s alergiemi je nejlepší latex..

Stále existují loupané polštáře z pohanky. Jak se říká, neexistuje žádný společník pro chuť a barvu. Ale podle mého názoru jsou to již marketingové triky. Proč přeplatit nepřesné informace o těchto polštářích, když si můžete koupit klinicky ověřený produkt? Navíc jsou tyto polštáře krátkodobé a vyžadují časté změny..

"Ano, možná ano." Prosím, řekněte mi, že můžete spát na polštářích ve tvaru hraček?

- Ne, nemůžete na ně spát. Hrajte si s nimi, hýčkat - můžete, usnout s nimi - můžete, ale spát - ne. Tělu nepřinesou žádné výhody. A dokonce naopak, může způsobit rozvoj skoliózy nebo jiných závažných onemocnění.

Například slavný polštář pro těhotné ženy (obrázek 4) se může stát skvělou platformou pro hry a bdění dětí.

Nebo naše velké sovětské polštáře (obrázek 5), na kterých babičky houpají děti, jsou také skvělé pro hry. Jakmile dítě usne, musí se přesunout do arény.

Existuje jiný druh polštáře, který se mi zdá naprosto nepřijatelný (obrázek 6, obrázek 7). Je jasné, že pro maminky by to mohlo být výhodné. Zdá se, že dítě leží na boku, je připoutáno, i když bouchne, neudusí se. Máma se může tentokrát věnovat domácím pracím nebo sobě. Ale co má smysl pro dítě? Měl by se naučit převrátit se o 3-4 měsíce, ale jak to udělá, pokud jsou jeho pokusy omezeny svěrákem? Nepotřebujete všechny tyto rámce, děti musí růst, rozvíjet se podle jejich fyziologického stavu a úkolem rodičů je pomáhat mu v tomto.

- Děkuji za váš názor a radu.!

Když dítě může spát na polštáři

V jakém věku potřebuje dítě dospělou postel

Je obvyklé položit novorozence do postýlky s plochou matrací. Aby dítě nemrzlo, je vřele oblečený a pod hlavu je položena čtyřnásobná plenka. I přes obavy dospělých je tato situace pro dítě docela pohodlná.

Chcete-li zjistit, kdy dítě může spát na polštáři, musíte vzít v úvahu vlastnosti jeho vývoje

Na otázku rodičů, zda je možné, aby si měsíční dítě vytvořilo „skutečné“ lůžko, pediatrové odpoví negativně. Kostra a svalový systém dítěte jsou stále nedostatečně rozvinuté. Zvýšená poloha hlavy může ohýbat páteř.

Po dvou měsících se motorická aktivita zvyšuje - dítě zvedne hlavu a natáhne ruce. Měkké povlečení brání pohybu a ztěžuje dýchání. Tenké přikrývky a polštáře představují riziko syndromu náhlé kojenecké smrti.

Čím je dítě starší, tím více rozvíjí prostor. V roce sedí ochotně a stojí v postýlce, podnikne první kroky, drží se bariéry a dokonce vyskočí. Ale přebytečné části v posteli jsou stále nebezpečné. Spící dítě ještě nekontroluje své pohyby a může zemřít na zadušení, pokud povlečení zavře ústa a nos.

Optimální věk pro vývoj „dospělého“ lůžka je 15–18 měsíců. Do této doby se motorické dovednosti dítěte vyvíjejí natolik, že jsou schopny tlačit předměty.

Musím si koupit speciální dětskou postel

Jedno a půl roku staré dítě se v jeho postýlce stísní. Při nákupu postýlky byste si měli vybrat ložní prádlo podle velikosti. Polštář by měl být malý, plochý a dostatečně pevný - podobně jako u letadel.

Jako výplň se vyplatí vybrat syntetický zimníizér, bambus. Chmýří, peří a vlna často u dětí způsobují alergie.

Při pozorování chování dítěte je snadné určit, kolik měsíců můžete přikrývku použít. Pokud je dítě velmi mobilní, do jednoho a půl roku je lepší ho v noci vložit do dětského spacáku.

Tato přikrývka se používá od 2 let a dává přednost tenkým textilním modelům. Na kočárku a autosedačce byste také neměli ukládat ložní prádlo, s výjimkou husté matrace. Měkké hračky jsou nabízeny jako „společnice na spaní“ pro děti starší 2 let.

Když je potřeba anatomický polštář

Někdy je ložní prádlo vyžadováno drobky od narození. Taková doporučení jsou dána lékaři kvůli různým nemocem. Mezi nimi:

 1. Torticollis. Nedostatečný rozvoj svalů hrudní oblasti vede k tomu, že hlava se neustále naklání jedním směrem. Chcete-li se vyhnout zakřivení páteře, použijte speciální polštář s paměťovým efektem.
 2. Křivice. Slabé kosti vyžadují trvalou podporu.
 3. Poranění páteře. Anatomický polštář pomáhá upevnit tělo v poloze, kde není cítit bolest.
 4. Svalová hypertonicita nebo hypotenze. Ortopedická podestýlka pomáhá zlepšit funkci svalů.

Dítě může také trpět astmatem nebo vrozenými abnormalitami nosního septa. Mírně zvýšená poloha hlavy usnadňuje dýchání.

Při přemýšlení o tom, kdy dítě může spát na polštáři, by se měl brát v úvahu individuální charakteristika jeho vývoje. Čím nižší je fyzická aktivita, tím později byste měli přejít na přikrývky a polštáře.

Články O Neplodnosti