Hlavní Neplodnost

Před porodem udělejte klystýr


V Rusku a zemích SNS je obvyklé dávat klystýr před porodem - má se za to, že to urychluje práci a zvyšuje hygienický proces. Současně v Americe a evropských zemích je klystýr před porodem považován za minulé století. Gynekologové také nesouhlasí s tím, zda je před porodem nutný očistný klystýr. Jaký je tedy smysl tohoto postupu, je nutné to udělat v zásadě, a pokud ano, jak? Více o tom později..

Význam postupu

Nervy, které jdou v našem těle do konečníku, moči, dělohy, procházejí jedním plexem nervových zakončení. Impulzy vstupující do dělohy také ovlivňují jiné orgány, stimulující procesy jejich vyprazdňování a kontrakce. Z řady fyziologických důvodů plnost konečníku a močového měchýře narušuje normální kontrakci a relaxaci dělohy, což brání toku práce. Jsou-li sousední orgány zcela prázdné, je dána hlavě dítěte větší svoboda průchodu porodním kanálem. Kromě toho může být během postupu dítěte mechanicky vytlačen obsah střeva, což kontaminuje dítě i blok narození..

Lžíce dehtu

Vzhledem k výše uvedenému je nutné vložit klystýr? Ano a ne - ve Spojených státech bylo provedeno několik studií, jejichž výsledky ukázaly, že klystýr nemá vliv na délku práce. Kromě toho může být znečištění střevním obsahem střev ještě významnější a obtížněji odstranitelné a ve většině případů se ženské tělo účinně samočistí.

Fyziologicky dochází k pohybu střev před tím, než hlava vyjde - i když během období námahy propukne. V důsledku toho je zcela vyloučen kontakt dítěte s výkaly, které podléhají základní hygieně. Pokud je žena v prenatálním období v gynekologickém křesle, všechny fyziologické tekutiny, které z ní vytékají, spadnou do zvláštního podnosu. Je možné, že během porodu dojde také k nedobrovolným pohybům střev (i když k tomu dochází méně často, než se běžně předpokládá) - a v tomto případě padají výkaly do stejné liště..

Je-li nutná klystýr před porodem

Zda každý potřebuje postup bez výjimky - tato otázka je zajímavá pro nastávající matky, protože nastavení klystýru je obtížné připsat příjemným manipulacím. Pokud se těhotné tělo samo obvykle vypořádá s úkolem samočištění, nemusí být provedeno klystýr (ale záleží to na pracovní politice nemocnice). Vyžaduje porodnice povinnou proceduru? V tomto případě to udělejte - rozhodně to nebude horší. Tyto požadavky jsou obvykle stanoveny s cílem ušetřit čas personálu a z hygienických důvodů..

Povinná (i když nemocnice nevyžaduje její nastavení na 100%), klystýr je v následujících případech:

 • v konečníku je hustá vrstva výkalů (problém nastává, pokud těhotná žena trpěla zácpou);
 • porod je plánován císařským řezem (první den po operaci nelze zmáčknout, aby se stehy neotevřely).

Když klystýr před porodem není hotový

Říká přítel nebo přítelkyně, že před porodem neudělali klystýr? Opravdu, někdy odmítají postup. A existují následující vysvětlení:

 • porod byl nouzový (předčasný nebo příliš rychlý) - a na klystýr prostě nezbýval čas;
 • místo klystýru byly použity jiné metody čištění - například čípky nebo projímadlo;
 • hemoroidy.

V některých případech se u císařského řezu také nevyskytuje klystýr - podle uvážení lékaře nebo v závislosti na složitosti situace (pokud je císařský řez opět nouzový, personál nemocnice obvykle nemá klystýr). A pokud před otázkou, zda by měl být vydán klystýr před porodem, nevznikl zdravotnický personál dnes jednomu názoru. Hygiena - ano, ale je stále nemožné ji poskytnout 100% a mnoho žen v práci se bojí klystýru než při samotném porodu, tak proč pro ně vytvářet další nepohodlí? Existují však i jiné, objektivnější faktory „proti“ klystýru.

Nevýhody klystýru

Musíte vědět o negativních aspektech postupu - nebát se jich, ale vědět. A než souhlasíte s porodem v porodnici, kde je tento postup povinný, zvažte výhody a nevýhody a teprve poté rozhodněte, zda vám tyto podmínky vyhovují, pokud ve vašem případě nejsou nutné..

 • v žádném případě neovlivňuje riziko infekce dítěte výkaly během porodu, a to navzdory skutečnosti, že samotný postup je velmi nepříjemný;
 • mnoho žen se stydí klystýry, doktor, který negativně ovlivňuje průběh porodu.

Jak vidíte, v klystýrech není nic kritického, ale také příjemné nebo 100% povinné. Proto si po dohodě s lékařem, kterému důvěřujete, přemýšlejte, konzultujte a rozhodněte se sami.

Postup techniky

Proč mají před porodem klystýr a když to nemůžete udělat, přišli jsme na to. Nyní se podívejme na techniku ​​postupu. Jak tedy udělat klystýr před porodem - užitečné informace pro nastávající matky:

 1. Sestra v nemocnici naplní Esmarchův hrnek vařenou mírně teplou vodou. Hrnek je nainstalován ve výšce metru od lůžka.
 2. Na levé straně leží žena v práci..
 3. Špička klystýru je mazána vazelínou, vzduch je uvolňován z hrušky, poté je špička vložena do konečníku.
 4. Sestra pomalu tlačí na hrnek a tekutina začne pomalu pronikat do tlustého střeva.

Sestra bude moci provést zákrok jednou nebo dvakrát. Pokud se krk již otevřel, opakované klystýry se neprovádějí.

Touha vyprázdnit střevo zpravidla nastává několik minut po nastavení klystýru. Samotný postup není tak bolestivý jako nepříjemný. Pocity závisí na individuálním prahu bolesti a zdravotním stavu - pokud má žena v porodu mikrokraky nebo hemoroidy, je docela nepříjemné dát klystýr.

Domácí klystýr

Jak udělat klystýr před porodem na vlastní pěst - tento problém se obává mnoha nastávajících matek, které chtějí normálně vyprázdnit střeva, ale nedůvěřují personálu nemocnice. Nejprve se poraďte se svým lékařem - pokud neexistují vážné abnormality plodu, nebezpečí nouze nebo zrychlení porodu, nikdo vám nezakáže udělat klystýr. Opakují se narození? Při čištění střeva neztrácejte čas - jinak byste možná museli porodit v sanitce.

Klystýr doma se provádí následujícím způsobem:

 1. Hrnek Esmarkh je naplněný převařenou vodou.
 2. Z trubice je vytlačen vzduch.
 3. Špička je rozmazaná vazelínou, smetanou nebo mýdlem..
 4. Postavte se na všechny čtyři nebo ležte na levé straně, opatrně vložte špičku klystýru do konečníku a pomalu uvolňujte tekutinu z hrnečku (je vhodné, aby to nedělala žena při práci, ale její asistentka).

Aby se minimalizovalo nepohodlí, může žena v porodu pohladit její žaludek. Musíte dýchat hluboce a rovnoměrně. V případě potřeby se postup po 40–60 minutách opakuje.

Alternativy

Existují ještě jemnější způsoby, jak očistit střeva kromě klystýru? Samozřejmě, ale nemají tak vysokou účinnost. Zvažte hlavní:

 1. Svíčky - volba není tak špatná jako pomalá, ale svíčky nevyprázdňují střeva na 100%. Navíc, po jejich použití bude muset tlačit, co může vyvolat rychlou práci.
 2. Glycerinový gel je lék podobný účinku čípků, má však kontraindikace (musíte se poradit s lékařem). Nevýhody gelu jsou stejné jako u svíček.
 3. Laxativa - jsou snadno použitelná, ale výsledek nebude hned hned, a to je opět hlavní nevýhoda léku. Pokud čištění střev začíná 5 minut po klystýru, pak projímadlo může působit 8-10-12 hodin po požití, což není vždy vhodné.

Nyní víte, zda je klystýr před porodem v ruských porodnicích, kdy je procedura povinná a kdy ji můžete odmítnout. Pokud nechcete provádět proceduru v porodnici, udělejte to sami doma pomocí stejného hrnečku Esmarkhka. V některých případech se také používají svíčky, gel, projímadla, ale mají kontraindikace a neměli byste počítat s okamžitým účinkem.

Klystýr před porodem: aktuální míra nebo relikvie minulosti

Úspěšný výsledek porodu závisí na různých faktorech. Mnoho událostí, pravidla chování lékaře nebo ženy jsou jasně identifikovány a existují některé kontroverzní body. Otázka nutnosti provést klystýr před porodem nemá jednomyslný názor ani u lékařů, ani u žen při porodu. Uvidíme, zda je nutný umělý pohyb střev.

Proč dát klystýr před porodem

Není to tak dávno, očistný klystýr před porodem byl nevyhnutelným postupem pro všechny ruské ženy. V moderní porodnictví lékaři trvají na očištění pouze v některých případech. V západních zemích nebyl klystýr dlouho používán. Vědecké studie prokázaly, že umělý pohyb střev neovlivňuje průběh porodu. A možné kroky defekace během pokusů jsou považovány za přirozený okamžik: na to nejsou upoutáni ani lékaři, ani matky.

V ruských porodnicích je dnes jiná praxe. Lékaři jsou v zásadě loajální k ženské touze provést postup. Je-li žena v práci kategoricky proti klystýru, měla by vydat pouze písemné odmítnutí. Lékaři důrazně doporučují vyčistit z následujících důvodů:

 1. Usnadněte postup dítěte prostřednictvím porodního kanálu. Staré výkaly zabírají ve střevech hodně místa a mohou ztěžovat průchod dítěte. Lehkost matku neublíží, protože tento proces vyžaduje obrovské množství síly a energie.
 2. Chronická zácpa je absolutní indikací pro klystýr..
 3. Hygienický problém. Někteří lékaři se domnívají, že existuje riziko infekce plodu stolicí matky. Vyprázdnění však může nastat pouze během období pokusů a v této chvíli je hlava plodu stále v malé pánvi. Zdravotnický personál monitoruje proces a vždy vypouští veškerý výboj včas. Kromě toho v mateřské židli je speciální podnos, ve kterém během pokusu vypouští amniotická tekutina, moč a výkaly během pokusu.
 4. Psychologický aspekt. Některé ženy se vyhýbají přirozenému procesu a jsou příliš těsné, což může ovlivnit intenzitu pokusů. Nadměrné zkušenosti mohou bránit práci.
 5. Císařský řez. Jakákoli břišní operace zahrnuje umělý pohyb střev, protože poprvé po zákroku je velmi obtížné jít na toaletu sami.

Ve vyspělých zemích jsou prenatální klystýry považovány za hluboce zastaralou metodu. Argumentem je tvrzení, že samotné ženské tělo je očištěno 1–2 dny před narozením a pro lékaře je neprofesionální zasahovat do přirozeného procesu.

V moderní porodnictví nejsou klystýry. To však neznamená, že dojde k spontánnímu uvolnění rekta z trusu. Každý jednotlivec a většina žen stále nemá střevní pohyb.

Doktorský porodník-gynekolog Berezovskaya E.P..

http://www.komarovskiy.net/faq/neobxodima-li-klizma-pered-rodami.html

Kontraindikace použití klystýru před porodem

Obecně je postup čištění klystýru bezpečný jak pro matku, tak pro dítě. Při normálním průběhu práce kontraindikace neexistují. Ve vzácných případech se čištění střev neprovádí.

Tabulka: kdy nevkládejte klystýr a proč

KontraindikacePříčiny
Rychlé dodáníŽena vstupuje do porodnice s úplným otevřením děložního hrdla, takže je již zakázáno provádět klystýr. Když je porod rychlý, není čas na další aktivity.
Závažné patologie plodu nebo placenty (odloučení, akutní hypoxie atd.)Při závažných komplikacích je hlavním cílem lékařů zachránit život, zdraví matky a dítěte. Je směšné přemýšlet o drobných čistících opatřeních v takovém okamžiku.
Některé nemoci gastrointestinálního traktu matky (dysbióza, trauma, krvácení a nádory střeva, těžké formy hemoroidů atd.)Enema je plná následných komplikací. Tento postup představuje nebezpečí pro zdraví a život matky.

Vlastnosti klystýru v nemocnici

Pokud existuje náznak klystýru, zpravidla to dělají v prvním období porodu. Když žena vstoupí do nemocnice se známkami práce, gynekolog ve službě vyšetřuje matku na křesle a rozhodne o vhodnosti provedení očistných opatření. Zohledněna je také touha ženy.

Enema je zcela bezbolestný postup, během kterého sestra vyplní střeva ženy při práci 1,5 litru teplé vody. Žena v tuto chvíli leží na levé straně a ohýbá nohy na kolenou. Poté, pokud je to možné, počkejte 10-15 minut. Jakmile je silná touha po defekaci, běžte na záchod. V případě potřeby lze postup po 30–40 minutách opakovat.

Provedení očistného klystýru je nejlépe svěřeno odborníkovi

Měli byste vědět, že klystýr před porodem nezaručuje úplné vyčištění střeva. I po zákroku je během rušného období možná nedobrovolná erupce stolice.

Skutečnost je taková, že střeva, děloha a močový měchýř jsou spojeny společným nervovým plexem. Aktivním snížením reprodukčního orgánu je stimulována práce ostatních. Proto zejména plaché ženy musí pochopit, že nedobrovolná erupce moči a stolice během pokusu je normální proces. Mělo by to být psychologicky správné a nemějte obavy, nemějte to naštvaný, ale zaměřte se na porod.

Aby se předešlo různým nedorozuměním a konfliktům, bylo by rozumné diskutovat o všech problémových otázkách předem v instituci, v níž se předpokládá doručení. Zejména pokud je dodávka plánována na komerčním základě.

Drží klystýr doma

Všichni lidé jsou jiní. Některé ženy kategoricky odmítají dát klystýr v nemocnici. V tomto případě není postup doma zakázán. Musíte se předem poradit se svým gynekologem o nutnosti a možnosti provedení čisticích opatření doma. Po obdržení odborné rady jsou následující kroky:

 • koupte si v lékárně hrnek Esmarch o objemu 1,5–2 litrů;
 • plňte teplou převařenou vodou - 35–37 0;
 • špičku namažte vazelínou nebo smetanou;
 • zaujmout pozici na levé straně;
 • vložte špičku do řiti a nalijte do celé vody;
 • vyprázdněte střeva.

Hrnek Esmarch je určen k čištění střev a různých klystýrů ve zdravotnických zařízeních a doma, na doporučení lékaře nebo pro terapeutické a profylaktické účely, pro douching

Provádění čištění doma je pohodlnější s pomocí blízkých. Protože hrnek musí být držen vysoko nad ženou pro neomezenou infuzi vody. Aby během klystýru nebyly žádné nepříjemné pocity, musíte se uvolnit, pohladit břicho po směru hodinových ručiček.

Fotogalerie: typy Esmarchových hrnků

Alternativní metody

V případech, kdy z různých důvodů není možné použít klystýr, má žena k dispozici jiné metody uvolnění střev. Několik dní před očekávaným narozením je nutné snížit příjem kalorií. Omezte těžká jídla (mouka, sladká, mastná) ve stravě. Zvyšte příjem vody, vlákniny, ovoce, zeleniny, mléčných výrobků. Tato opatření umožní pravidelné přirozené čištění střev a nebudou vyžadovat použití klystýru. A proces porodu bude mnohem jednodušší.

Některé ženy dávají přednost perorálnímu podávání čípků nebo projímadel. V každém případě je nutná konzultace s gynekologem. Je třeba mít na paměti, že rektální čípky ne zcela čistí střeva, ale mohou přinést určitou úlevu. A tablety a suspenze mají mnoho vedlejších účinků.

Je také možné použít mikrolytry, pokud pomáhají zbavit se pocitu těžkosti. Při těžké zácpě bude tato metoda nejméně účinná, protože působí v dolní části střeva. Pokud žena z nějakého důvodu nezačne proces samočištění těla před porodem, nejúčinnějším způsobem je kompletní klystýr. Alternativní metody se používají při absenci problémů se stolicí v posledních dnech..

Fotogalerie: střevní čističe před porodem

Recenze prenatálního klystýru

Po hodně zácpě byl tento klystýr v pohotovosti rájem pro mě! Ale to, co se mi nelíbilo, bylo holení...

Maria Ef.

https://www.babyblog.ru/community/post/happypregn/3134545

Porodila se v 8 porodnicích (v Městské nemocnici 24) na základě smlouvy. O holení a klystýru mi nikdo neřekl nic. Volitelný. Pokud jde o porod OMS, nemůžu to s jistotou říci. Já sám jsem požádal, abych udělal klystýr, protože poslední dny před porodem se vyskytly potíže, při pokusech se tlačíš tak tvrdě, že není opravdu zábavné, když se také dostaneš do prdele, není to vůbec), ale pak se všichni rozhodnou)

Olga

https://www.baby.ru/blogs/post/586102991–557103424/

Neudělali klystýr a během porodu se mi nic nestalo. Zdá se mi, že doma se tělo samo od sebe zbavilo všeho zbytečného, ​​protože 16 hodin před porodem z toalety neměl čas ustoupit o více než metr. Jak jsem zde později četl, pro mnohé začalo narození. Dívka, která mě porodila, ano. Řekla, že to nebylo příjemné.

MaMaStaSa

http://www.babyplan.ru/forums/topic/14486-klizma-pered-rodami/page__st__100

Recenze online o klystýrech před porodem představují širokou škálu názorů od nadšení až po úplné odmítnutí postupu. Tento okamžik samozřejmě není globální, ale rozhodování pouze o emocích není zcela rozumné. Myslím, že správným přístupem je posoudit individuální zdravotní stav, funkci střev, poradit se s gynekologem a učinit správné rozhodnutí v konkrétní situaci. Pokud máte všechny náznaky klystýru, je lepší je svěřit odborníkům. Omezení, nepříjemnosti, rozmary zde budou nevhodné.

V moderní porodnictví není vyžadováno nucené čištění střev před porodem. Vědecké lékařství prokázalo přehnanou účinnost postupu. Zvažována je pouze morální a etická stránka problému. Proto nastavení klystýru před narozením dítěte ve většině případů závisí na touze a indikaci ženy.

Příprava do nemocnice: holení, klystýr, manikúra...

Čtyřicátý týden se blíží ke konci, balíčky shromážděné v nemocnici jasně naznačují, že je čas jít velmi brzy na cestu. Jak se připravit na výlet do porodnice, jaké hygienické postupy lze provádět doma a které jsou nejlépe ponechány odborníkům, a je přípustné jít k porodu s make-upem a manikúrou naší odbornou Julií DREMOVOU, porodníkem-gynekologem AVICENNA Medical Center.

Holení před porodem

Existují legendy o rezavých a tupých holících strojcích, které tvrdé porodní asistentky násilně svlékají vlasy „neoholených“ žen při práci. Vtip jako vtip, ale odstranění chloupků v perineu je opravdu důležitou součástí hygienické přípravy na porod. V poslední době bylo holení před porodem nezbytnou podmínkou pro přijetí těhotné ženy do nemocnice. Nastávající matka má dnes právo tento postup odmítnout, má-li v tomto ohledu zvláštní ohled. Je však nepravděpodobné, že takové rozhodnutí potěší zdravotnický personál. Nikdo vás samozřejmě nebude oholit proti vůli, ale odmítnutí tohoto postupu může komplikovat práci lékaře a porodníka..

Proč odstraňovat vlasy před porodem

 • Za prvé, odstranění chloupků je důležitým hygienickým opatřením (protože odstraňuje potenciálně příjemné prostředí pro růst bakterií).
 • Zadruhé, vlasy brání porodníkovi v hodnocení stavu kůže perineu během porodu. Lékaři hodnotí stav extrémního napětí kůže barvou. Pokud kůže během erupce hlavy zčerná, nejpravděpodobněji nelze mezeru zabránit, je nutný řez.
 • A konečně, pokud během porodu dojde k slzám nebo incizi v perineu, bude zabráněno šití vlasů..

Jedním slovem - je velmi žádoucí odstranit vlasy před porodem a samozřejmě je vhodnější to udělat doma, v předvečer. To by mělo být provedeno obzvláště pečlivě a opatrně, pokud si nejste jistí svými schopnostmi, můžete požádat o pomoc někoho blízkého (mnoho pomocných manželů) nebo se dokonce obrátit na speciálně vyškoleného mistra depilace.

Názory sibmam

aleks11: Osprchoval jsem se bojů v porodnici a důkladně jsem se oholil. A pak, když je spustili do čekárny, sestra řekla: „Ach, jak úžasné je s tebou všechno!“ Enema, a jdi. Nemůžu to udělat jinak. Stydím se to vědět.

Enigma 26: Můj oblíbený vyřešil tento problém pro mě! A proč jsem to tak nakopal zpět? Dělal jsem všechno velmi pečlivě, v tu chvíli bych nebyl schopen! Ale holit se v nemocnici - no, ne, spěchají, aby přivedli těhotnou ženu na prenatální místo...

chrysanthemum: Když jsem poprvé porodila, byl jsem oholen v nemocnici; ten pocit byl jako poškrábaný nůž a zdravotní sestra zavrčela, že nemá co dělat víc, než oholit všechny ženy při práci. Hrůza. Při druhém narození jsem se přemohl a zeptal se svého manžela. Dělal všechno velmi pečlivě, i když pro mě to bylo plaché.

Spropitné

Anastasia Gabets: Je zde film s názvem „Shaving Secrets“, který obsahuje nejmenší jemnosti, jak vám správně holit, aby nedošlo ke zranění a nedošlo k podráždění. Film je samozřejmě mužský, ne na ženském rozkroku, ale jaký je v nás rozdíl? Ale po těchto tajemstvích, žádné podráždění a škrty.

Komentář odborníka

- Holení perineum je hygienický postup nutný pro přijetí do nemocnice. Od porodníků-gynekologů k této záležitosti nevznikají rozdílné názory - jedná se o důležitou fázi přípravy na porod. Žena má však právo odmítnout, pokud k tomu má své osobní důvody..

Očištění klystýru před porodem

To bez vtipů je docela nepříjemné i mimo porod a při kontrakcích to vůbec není dárek. Lékaři však věří: je lepší tolerovat a udělat klystýr, než to udělat a litovat.

Proč potřebuji očistný klystýr před porodem?

Tento problém je někdy kontroverzní. Je to všechno o ženské anatomii. U dělohy, konečníku a močového měchýře se ukázalo, že nervy v našem těle jsou „puštěny“ skrz běžný nervový plexus.

„Když děloha dostane impuls z mozku:„ porodit “a stahovat se, také znovu a znovu stimuluje vyprazdňování střev a močového měchýře - příroda se postará o to, aby přeplněné orgány nezabraňovaly děloze v provádění tvrdé práce..

Je téměř nemožné kontrolovat takovou „péči“ během porodu, v tom není nic nebezpečného, ​​ale může to přinést pár nepříjemných okamžiků při práci. Existuje však závažnější důvod k provedení klystýrského klystýru: přeplněné střevo může narušit normální průběh práce, zabránit snížení hlavy dítěte.

Důležité: klystýr lze provést pouze v počáteční fázi porodu, s úplným odhalením a během pokusů o klystýr!

Názory sibmam

TEAM: Enema je stimulující okamžik, užitečný především pro ty, kteří mají slabé kontrakce. Pokud tak neučiníte, je to v pořádku, pokud se něco stane během porodu, vše bude okamžitě odstraněno, dítě se nedotkne. Ale matka sama bude nejspíš v rozpacích - rozptýlená (o tom jsem slyšel). Já sám se mi tento postup nelíbí, ale vždy to udělali a později se to zdá ještě snazší. Vyrobte studenou vodu (samozřejmě led, 20 stupňů), litr a půl. Pokud jste doma - nepotřebujete hrušku, ale tak velkou zavěšenou, jako je například vyhřívací podložka (přibližně džbánek Esmah), z níž hadice vychází. Naplňte ji, zavěste ji nad bederní úroveň a pomalu ji nalijte přes špičku hadice, naolejovanou.

Tarasova: Neměl jsem rád klystýr, ale co s ní dělat je lepší než bez ní. Okamžitě měla kontrakce, které zůstaly bez povšimnutí, tak intenzivní, že jsem nemohl vůbec zadržet vodu, zkrátka poté důkladně omýt koupel a další den sestry důkladně omyly ošetřovnu.
Doma to udělala: 1,5 litru studené vody (teplo se vstřebává do střev) vytlačilo trochu citronu a nalilo se, ale kousek po kousku, trochu.

Grizzly: Měl jsem rád klystýr. Nemusel jsem tlačit na záchod - všechno se ukázalo samo o sobě, jaký druh hemoroidů? Klystýr byl proveden velmi jemně. Před porodem nebyla častá stolice a výplach střev byl velmi nápomocný. Během porodu bych byl rozptýlen, kdyby se něco navíc dostalo ven.

SweetMama: Měl jsem rád klystýr, ve skutečnosti, dokonce i držení těla (sedění na záchodě) během kontrakcí je velmi příjemné, a vy zatlačíte na práci, takže by pro mě bylo nepříjemné, kdyby se moje dítě vrhlo do svazku nepříjemných látky, to je první; a zadruhé, po porodu je nejhorší jít na záchod (neublíží, ale je to děsivé), je to jen panika, takže pokud uděláte klystýr, oddálíte tento okamžik do dalšího dne a pak to nebude tak děsivé. Je nutné si vyrobit klystýr se studenou vodou, protože pokud ho zahřejete na teplo nebo teplo, začnou střeva absorbovat to, co tam změkčíte, ale nepotřebujete je!

Komentář odborníka

- Bude lepší, pokud porodní asistentka v porodnici vytvoří očistný klystýr, protože se jedná o lékařskou manipulaci, která může mít kontraindikace. Čistící klystýr je kontraindikován ve všech podmínkách, které ohrožují život ženy při porodu a plodu: ohrožení ruptury dělohy, prolapsu pupeční šňůry, předčasné oddělení placenty, akutní hypoxie plodu a některá onemocnění gastrointestinálního traktu u těhotné ženy.

Při narození s make-upem?

"Chci se setkat s krásným dítětem," - mnoho nastávajících matek sní o prvním setkání s dítětem, představí si dokonalý obraz. Potřebujete make-up, styling a manikúru. Samotná rovnoměrná pleť a elegantní manikúra samozřejmě vytvářejí pozitivní postoj a nemohou porodit porod... Nebo mohou? Pojďme na to společně.

Okamžitě souhlasíme, že hustý a jasný make-up během porodu nebude příliš vhodný. Navíc je to prostě nepohodlné - porod není rychlý proces - světlý make-up může vznášet, rozmazat, jedním slovem, výsledek bude daleko od očekávání. Na druhou stranu, třetí a třetí strana nebude viditelný lehký a rovnoměrný tón a mírně zvednuté obočí a oči dávají důvěru, pokud jste zvyklí na takový každodenní rituál (ale je lepší zvolit nepromokavou tužku na obočí).

„Světlý make-up je volitelnou součástí programu, ale existuje kosmetický přípravek, bez něhož může být při porodu opravdu nepříjemný. Jedná se o hygienickou rtěnku. Během porodu budou rty velmi suché a velmi užitečná bude bezbarvá rtěnka nebo balzám na rty.

Účes si také zaslouží zvláštní rozhovor. Stejně jako hodně v procesu porodu, vše záleží na čase - ne každá žena v práci má dokonce čas umýt si vlasy, ne to, aby dělala styling. Důležitý bod, o kterém ne všichni vědí: před pokusem mnoho porodních asistentek požádá ženy při porodu, aby z vlasů odstranily sponky na vlasy a vlasy, „aby nic nebránilo narození dítěte“. Pokud jste si jisti, že nestojí za to brát v úvahu příznaky, můžete vlasy položit do měkkého ocasu nebo copu (hlavní věc je, že účes nenarušuje pohodlné ležení). Nebo se nalaďte, abyste porodili s uvolněnými vlasy.

Za zmínku stojí také manikúra. Během porodu jsou různé situace - a je důležité, aby lékaři měli k dispozici všechny dostupné metody pro hodnocení stavu ženy v porodu..

„V některých případech se v průběhu porodu používá studie nazvaná pulzní oxymetrie - stanovení obsahu kyslíku v krvi. Aby to udělali na prstu, nasadili speciální senzor a příliš dlouhé nehty s hustou vrstvou se mohou stát překážkou pro toto vyšetření..

Kromě toho se mohou patogenní bakterie usadit mezi vrstvou laku (a ještě více tak u dlouhodobého gelu) a povrchem nehtu, který vy a dítě po narození nepotřebujete. Proto je v posledních týdnech těhotenství nežádoucí nanášet na nehty neprůhledný povlak, zejména dlouhodobý.

Názory sibmam

Tanya: Nemyslel jsem si to úmyslně, najednou jsem myslel na slzy a ty nikdy nevíš co. rozmazaný a bude legrační obrázek. Ale umyla si hlavu.

Zmeika: Nemůžu říct, že to byl přímý make-up. Ale moje rty byly rozhodně vytvořené, protože byla zima, a vždycky v zimě praskají, používám balzám a dává trochu barvy. Několikrát dokonce v procesu tónování. No, bez prášku jsem jen zřídka jít ven a pak aplikovat vrstvu, pro jistotu. A nebyla tam žádná mrtvola, stín ani červenání. Bez nich vypadám dobře.

gitana: Dříve byly makeup a malované nehty zakázány - barvou kůže a nehtů „naturální“ určují stav ženy v kritických situacích (například krvácení nebo dokonce horší). Teď nevím, jak je to s tím přísné, opravdu se nebarvuji, zvlášť v porodnici.

Žena s copem: šel jsem do porodnice předem, takže jsem si vzal s sebou všechno, co jsem považoval za nutné, a to bylo mimo jiné i kulma. Při narození nebyl žádný make-up, ale obočí bylo vytrháno a vlasy stočené dolů, ne tolik pro manžela, který byl při narození, ale pro dítě.

Komentář odborníka

- Dobře upravená pleť a světlý make-up nebudou narušovat proces porodu. Manikúru lze také provést. Krásný tvar krátkých nehtů a čirého laku nedráždí zdravotnický personál a žena v práci se bude cítit sebevědomější, protože atraktivní žena je sebevědomá a je příjemné s ní pracovat.

Světlý make-up může narušovat práci lékařů, protože není možné posoudit stav kůže a viditelných sliznic (barva, vlhkost). Hustý, jasný nebo tmavý gelový lak na nehtech může zabránit anesteziologovi-resuscitátoru v hodnocení saturace krve kyslíkem. Dlouhé a ostré nehty také nejsou žádoucí: mohou náhodně poškodit jemnou pokožku dítěte.

Potřebuji před porodem klystýr??

V poslední době prošla každá žena, která vstoupila na porodnici, povinnou proceduru čištění střev - klystýr. Bohužel ne všechna zdravotnická zařízení to považují za nezbytnost..

Stále však mnoho nastávajících matek a lékařů věří, že před porodem je nutná klystýr. O tento postup se často postará personál porodnice, ale pokud je to žádoucí, sama žena se s tímto úkolem vyrovná doma.

Potřebuji klystýr?

V procesu přirozeného porodu jsou střeva ženy v porodu pod neustálým tlakem. Pohyb plodu se vyskytuje během odchodu plodu. To je způsobeno tím, že jeden plexus spojuje dělohu, močový měchýř a konečník s nervy, respektive impulsy jsou také spojeny. Pokud se ve střevech vyskytují fekální masy, zejména husté, může to vytvořit určitý druh překážky pro plod v pánevní oblasti..

Enema vykonává nejen funkci čištění střev, ale také pomáhá zvyšovat vaginální tón a kontrakce dělohy, což pozitivně ovlivňuje porodu..

Nezapomeňte na psychologický faktor. Žena v porodu, která dostala klystýr, se nebude bát, že během pokusů může dojít k „problémům“, ale bude schopna tvrdě tlačit. Koneckonců, morální postoj je důležitý. Obzvláště plaché ženy, které se obávají zabarvení porodních asistentek, se nemohou plně soustředit na nejdůležitější proces pokusů. Zejména tyto obavy jsou nejprve vystaveny porodnici..

Dříve se předpokládalo, že nebezpečí pro dítě je v kontaktu s výkaly matky. Doktoři však vysvětlují, že střeva jsou vyprázdněna i během pokusů. Pokud tedy dodržujete všechna hygienická pravidla, stolice je vyloučena.

Klystýr může také zjednodušit život matky v prvních - druhých dnech po narození dítěte. Vzhledem k tomu, že mnoho žen v práci dává lékařům císařský řez nebo jsou nuceny k šití po porodu, což je docela bolestivé, bude obtížné jít na záchod.

Bezpochyby je klystýr indikován u žen v porodu, které trpí zácpou. Odmítnutí tohoto postupu v takových případech může komplikovat pokusy a vést k nepříjemným následkům.

Co potřebujete pro klystýr?

Nejprve se musíte zeptat, zda bude tento postup proveden v nemocnici. Pokud se žena rozhodla vypořádat se s klystýrem doma, pak musíte vědět, že čas na tento postup přišel, když byl korek odstraněn nebo na začátku porodu, tj. V počáteční fázi porodu..

Všechno, co potřebujete pro klystýr, je třeba skladovat předem:

 • • Esmarchova miska (gumová nádoba) o objemu 1,5 - 2 litry s úzkým koncem;
 • • vazelína nebo dětský krém;
 • • hadřík nebo plachta. A pokud máte v úmyslu udělat klystýr v náchylné poloze, vyberte si pohodlný povrch;
 • • voda ohřátá na teplotu 35-37 ° C Pro změkčení procesu čištění můžete přidat asi 200 ml heřmánkového odvarku. K přípravě je potřeba 1 polévková lžíce trávy, nalít 200 ml vroucí vody a nechat 20 minut působit..

Jak udělat klystýr?

Hlavní věcí je nebát se tohoto procesu, nepřinese to bolest. Kromě toho, když se dítě narodí, budou získané dovednosti velmi užitečné, pokud má dítě střevní problémy ve formě zácpy..

Před provedením postupu doma se nejprve poraďte s lékařem. Pokud se rozhodnete, pak pro postup čištění před porodem doma budete možná potřebovat pomoc druhé osoby. Nejprve si musíte vybrat místo, ve kterém je postup nejpohodlnější. Můžete si klečet a opřít se o lokty nebo ležet na levé straně, ale musíte kolena ohnout.

Pro správné provedení tohoto postupu existuje řada akcí:

 1. Voda je nasávána do Esmarchovy mísy a špička je rozmazávána dětským krémem nebo vazelínou.
 2. Nějaká voda je vypuštěna z mísy, aby mohl krvácet. Musí být umístěna ve výšce těsně nad 1 metr od povrchu, kde je žena v porodu.
 3. Esmarchův hrot hrotu je pečlivě zasunut do konečníku. Žena by měla cítit pohyb vody; jinak musíte změnit směr špičky. Musíte se pokusit uvolnit. Abyste se vyhnuli nepříjemným pocitům z plnosti střeva, můžete pohladit žaludek, zhluboka dýchat, měřit a klidně.
 4. Když je Esmarchova miska prázdná, je špička jemně vytažena.

Po tomto postupu můžete jít na záchod. Výkaly by měly všechny vyjít s vodou, poté se uvolní pocit úlevy.

Pokud žena nemá pocit úplného vyprázdnění, můžete stejný postup opakovat asi po 40 minutách. Možnost použít hrušku pro klystýr není vhodná, je prostě neúčinná, protože objem takové hrušky je mnohem menší než požadovaný objem kapaliny pro úplné vyčištění střev..

Pro zjednodušení procesu můžete použít mikrolytry, které se prodávají v jakékoli lékárně. Jejich pohodlí spočívá v tom, že jsou k dispozici v malých zkumavkách a jsou velmi pohodlné. Žádaného účinku se dosáhne, stejně jako při použití tradičního klystýru, ihned po zavedení do konečníku.

Alternativou mohou být čípky s glycerinem, které se podávají rektálně. Musíte je zadat v poloze vleže na levé straně s koleny ohnutými do žaludku. Vyprázdnění nastane po 10-15 minutách. Svíčky však mají dvě významné nevýhody.

První je čekací doba na výsledek (po normálním klystýru se efekt zrychlí).

Druhý - mohou být k ničemu, protože neposkytují záruky úplného očištění střev. Bude to škoda za čas strávený na procedurách se svíčkami, zvláště pokud se začaly pokusy a dokonce ani klystýr již nelze dělat.

Spolu se svíčkami nabízejí lékárníci projímavé gely, které se na trhu objevily relativně nedávno. Z tohoto důvodu je před jejich použitím nutná konzultace s porodníkem-gynekologem. Bezpečnost laxativních gelů pro dítě nakonec není plně prokázána.

Před porodem používejte jakékoli projímadlo, které by mělo být pečlivě a na základě předchozí lékařské pomoci. Mezi nimi má mnoho kontraindikací - těhotenství a projímadla neposkytují rychlý výsledek. Při výběru léku musíte určitě zkontrolovat přítomnost přírodních ingrediencí.

Snad nejspolehlivějším způsobem, jak očistit vaše střeva, jsou projímavé čaje a bonbóny, protože očekávání tohoto účinku lze vytáhnout ven..

V každém případě, bez ohledu na možnost budoucí matky, je nutná konzultace s porodníkem-gynekologem, protože v každém případě existují nuance a vedlejší účinky. Když se kontrakce staly častějšími a začaly se neočekávaně, ani v nemocnici nebudou mít klystýr - na tento postup nezbývá čas.

Lékaři - odpůrci klystýru

Většina porodníků souhlasí s tím, že použití klystýru zjednoduší proces porodu a zmírní morální břemeno nastávající matky. Dnes mnoho nemocnic tento postup nepoužívá, považuje se to za nevhodné a na zahraničních klinikách je již dlouho opuštěno. Odmítnutí lékařů z klystýru je způsobeno tím, že:

Podle posledních údajů z amerických studií klystýr nemá vliv na délku porodu, jak se dříve myslelo.

Porodní asistentky se domnívají, že je lepší nezvolit se ve prospěch klystýru, protože bez ohledu na to, jak dobře je dodán, v procesu zkoušení stále dochází k uvolňování tekutých hmot z konečníku. Proto je snazší pomoci ženě při porodu, jakmile je vyprázdněna, než neustále odstraňovat vodní šplouchnutí po klystýru..

Lékaři se domnívají, že vytvoření klystýru doma může být pro ženu v práci dokonce nebezpečné, pokud se nejprve nezaujala se svým gynekologem. Každá nastávající matka by měla vědět, že klystýr je kontraindikován v případě hrozící ruptury dělohy, ztráty smyček pupeční šňůry, narušení placenty, fetální hypoxie.

Existuje mnoho způsobů, jak očistit střeva v předvečer porodu. Je však třeba si uvědomit, že časté používání projímadel v případech zácpy způsobí závislost na drogách, což se v budoucnu změní na zdravotní problémy.

Také bychom neměli zapomenout, že právo rozhodnout, zda souhlasit s klystýrem, spočívá na ženě v práci, a nikdo nemá právo ji nutit. Výjimkou je potřeba klystýru na naléhání lékaře na základě lékařských ukazatelů.

Jak udělat klystýr před porodem a je třeba takový postup?

Po dlouhou dobu v naší zemi počet tradičních lékařských procedur potřebných před porodem zahrnoval očistný klystýr. A tento postup byl proveden pro všechny nastávající matky, které dorazily do nemocnice.

Jedinou výjimkou byly případy velkého odhalení děložního čípku nebo rychlé práce.

Mnoho lékařů navíc poznamenává, že ve většině případů, krátce před narozením, se tělo nastávající matky očistí, takže není třeba klystýr..

V posledních týdnech těhotenství se často doporučuje přejít na dietní jídlo: jíst více potravin s vysokým obsahem vlákniny, nahradit maso rybami a úplně opustit moučné výrobky.

Díky této stravě získají tělesné tkáně větší elasticitu, což výrazně usnadní chování čistících procedur.

Je nutné dát klystýr?

Před několika lety bylo provedení klystýru před porodem považováno za povinnou událost a názor budoucí matky na tuto otázku se prostě neptal..

Bez klyzmatu se jim podařilo pouze v těch případech, kdy porod probíhal velmi rychle a na provedení takového postupu prostě nezbývalo času. Současně mnoho primiparů nemělo ani tušení, že kromě porodu musí také podstoupit očištění střev..

V dnešní době již není povinné klystýr před porodem. V posledních letech gynekologové hodně zhodnotili, dokonce byly provedeny relevantní studie. Jak se ukázalo, v některých otázkách týkajících se výhod očistného klystýru před porodem se lékaři mýlili.

Zkušenost ukazuje, že po klystýru lze kontaminaci tekutým obsahem střeva odstranit obtížněji a déle než bez něj..

Vzhledem k tomu, že pohyb střev nastává o něco dříve než při úplném narození dítěte, i když je to v rušném období, je kontakt dítěte s výkaly vyloučen podle jednoduchých hygienických pravidel..

Obvykle je v této fázi porodu žena na gynekologickém křesle a vše, co během porodu vynikne, spadne do podložky pod křeslo, což je povinné.

Pokud tedy během porodu dojde k vyprázdnění, bude v této liště také celý obsah střeva. Je pravda, že by mělo být uznáno, že to přinese zdravotnímu personálu nějaké potíže.

A tento článek hovoří o tréninkových bojích..

Je tento postup nezbytný?

Pokud dříve nebyla diskutována proveditelnost klystýru před porodem a dána všem, a gynekologové byli stoprocentně přesvědčeni o jeho přínosech, situace se změnila.

Nicméně mnoho lékařů a většina žen v práci dává přednost takovému postupu. Především kvůli hygienické stránce problému.

V procesu zkoušení je obsah střeva téměř ve všech případech defekován, což nelze označit za zvlášť příjemný okamžik ani pro zdravotnický personál, ani pro nastávající matku. Navíc strach z tohoto „špinavého“ výsledku může zabránit tomu, aby se žena v práci pilně tlačila, což výrazně komplikuje proces porodu..

Druhá skutečnost ve prospěch provedení klystýru před porodem - střevo po takovém postupu po určitou dobu zůstává prázdné, což výrazně usnadňuje matce novorozence jít na záchod, zejména pokud má potřebu šití.

Kromě toho absence stolice v konečníku usnadňuje průchod dítěte do pánevní oblasti, aniž by pro něj vytvořila další bariéry..

Je pravda, že některé studie naznačují, že pokud žena měla normální stolici během dne před porodem, pak je riziko potíží pro dítě prakticky sníženo na nulu. Další věc je, pokud žena v porodu trpí zácpou a v lumen tlustého střeva jsou přítomny kalené výkaly - v takové situaci je povinné klystýr.

Nyní je bezpochyby nyní žena v práci schopna takový postup odmítnout, i když není vůbec pravda, že lékař s jejím rozhodnutím souhlasí. Pokud však žena nedovolí zřídit klystýr, měli byste o této otázce předem hovořit se svým lékařem.

V tomto případě by však měla přemýšlet o tom, jak se bude při porodu cítit svobodná a pohodlná, protože ví o pravděpodobnosti takového rozpaků.

Zastánci čištění střev před porodem by také měli tento problém vyjasnit samostatně se svým gynekologem. Možná v nemocnici, kde se chystá porodit, se takové procedury již necvičují. V takovém případě byste se měli s lékařským personálem dohodnout na všem nebo si doma nechat udělat klystýr, než odjedete do nemocnice.

Zde se dozvíte, jak tvrdě tlačit během porodu.

Dodržujeme pravidla!

Pokud nastávající matka před porodem rozhodla ve prospěch klystýru, musí přesně vědět, jak se tento postup provádí správně. V některých případech je klystýr umístěn přímo do nemocnice, pokud si to žena přeje.

Pokud se ve zvolené porodnici neprovede čištění střev před porodem, nastávající matka to může udělat sama, než odjede do nemocnice. Přestože je tento postup poměrně jednoduchý, doporučuje se, abyste si to předem poradili se svým gynekologem..

Jak udělat klystýr? Udělejte klystýr na samém začátku porodu. Při pokusech nebo významném otevření děložního čípku je tento postup zakázán.

1,5 - 2 litry teplé vody se nalije do Esmarchovy misky (teplota vody by měla být asi 37 stupňů) a poté se vypustí určité množství vody, aby se z trubice vytlačil veškerý vzduch. Potom je mísa zavěšena ve výšce asi 1 metr nad rovinou, na které leží žena v práci. Dále je špička potřena smetanou, vazelínou nebo mýdlem a vložena do konečníku.

V první minutě procedury by se měl objevit pocit plnosti střeva, a pokud k tomu nedojde, měl by se změnit směr špičky. Hluboké dýchání a hladení břicha pomůže snížit nepohodlí plnosti střeva a poněkud oslabí nutkání..

Jakmile voda v misce skončí, musíte se ujistit, že vzduch nevnikne do střev. Ihned po zákroku můžete jít na záchod. Pokud nastávající matka věří, že potřebuje druhý klystýr, následující postup lze provést 30-40 minut po prvním.

Je třeba poznamenat, že u těch, kteří si chystají klystýr sami, se doporučuje, abyste tento postup nejprve prodiskutovali se svým lékařem. V každém případě zůstává nejčastější volbou žena v porodu, která by se měla nejprve řídit svými touhami, fyziologickými a psychologickými potřebami..

A v tomto článku je řečeno o potratu v raných fázích.

Klystýr před porodem - je to nutné

Jedním z povinných postupů před zahájením dodávky je klystýr. Tento jednoduchý postup pro mnoho žen vyvolává mnoho otázek. Proč klystýr před porodem? Kdy se tento postup provádí? Jak se provádí klystýr před porodem? Je možné vyčistit si střeva sám doma? Zvažte odpovědi na tyto otázky později v článku..

Výhody klystýru před porodem

Před několika desítkami let byla klystýr přísně povinným postupem před porodem. V posledních letech je na tuto přípravnou akci stále více alternativních názorů..

Výhody klystýru před zahájením dodávky:

 • odstranění stolice ze střeva je dezinfekční, riziko infekce dítěte během porodu je výrazně sníženo;
 • klystýr vylučuje možnost spontánního pohybu střev při porodu;
 • v poporodním období se snižuje riziko odchylek vnitřních a vnějších stehů při odchodu na toaletu;
 • absence stolice ve střevech ženy při porodu usnadňuje proces pohybu dítěte porodním kanálem a snižuje riziko traumatu;
 • čištění střev stimuluje nástup aktivní práce, zvyšuje kontraktilní činnost dělohy a porod je rychlejší.

Tyto nepochybné výhody jsou silným argumentem ve prospěch provedení tohoto postupu před porodem..

Kdy to dát

I takový jednoduchý postup jako klystýr má řadu kontraindikací. Tyto zahrnují:

 • přítomnost zanícených hemoroidových kuželů v konečníku a kolem něj;
 • střevní dysbióza a jakékoli porušení střevní mikroflóry;
 • mechanické poškození a operace střev;
 • uvolněné stoličky u žen po dlouhou dobu.

Enema je poměrně agresivní zásah do střev.

Zaprvé, mikroflóra trpí. Proto u žen, které jsou náchylné k poruchám stolice, je postup kontraindikován.

U hemoroidů se klystýr také nedoporučuje, protože zanícené uzly mohou být poškozeny.

Proto se žena musí před porodem nejprve poradit s lékařem a zjistit, jak vyčistit střeva.

Kdy a jak dát

Abyste se zachránili před zbytečnými pochybnostmi, stojí za to prostudovat si informace o tom, jak se v nemocnici provádí klystýr.

Postup očištění střev ženy při porodu se provádí v první fázi porodu. K zavádění tekutiny do konečníku použijte speciální zařízení - Esmarchův hrnek.

Je to nádoba vyrobená z gumy o objemu 2 litry. Hrnek je naplněn vodou. Jeho teplota by neměla přesáhnout 37 stupňů.

Žena je položena na její straně na gauči. Špička Esmarchova hrnku je ošetřena vazelínou a vstřikována do řitního otvoru ženy. Kapalina se přivádí postupně a pomalu. Doporučuje se ženě relaxovat.

Poté, co veškerá voda z Esmarchova hrnku vstoupila do střev, je žena poslána na záchod. Po očištění střev se musíte osprchovat a jít na prohlídku k prenatálnímu oddělení.

Je možné umístit klystýr doma a jak na to

Postup čištění střev je velmi intimní a způsobuje rozpaky u mnoha žen. Nastávající matky se proto často ptají: „Je možné udělat klystýr před porodem doma?“.

Tento postup je možné provádět v pohodlnějších podmínkách. Chcete-li to provést, musíte:

 • koupte si v lékárně hrnek Esmarch;
 • ujistěte se, že klystýr klystýru s vazelínou, stejně by tento postup měl být proveden s konečníku;
 • pečlivě připravte místo, kde bude žena v okamžiku injekce tekutin, položte olejové utěrky.

Pokud je postup řádně připraven, bude to velmi jednoduché.

Po příjezdu do perinatálního centu stačí sestře říct, že střeva jsou již doma očištěna. Nikdo nebude trvat na druhém klystýru.

Co lze nahradit

Stále více lékařů dochází k závěru, že čištění střev pomocí klystýru lze nahradit alternativními možnostmi. Tyto zahrnují:

Některé ženy používají místo klystýru speciální vazelinové čípky. Tuto metodu však lékaři neschválili. Důvodů je několik:

 • proces čištění střeva trvá déle a porod může začít mnohem dříve;
 • střeva nejsou úplně očištěna;
 • potřeba tlačit na záchod může vyvolat rychlý nástup práce.

V některých případech se používá gel. Vyvolává také změkčení stolice a čištění střev. Stejně jako svíčky však působí mnohem pomaleji než klystýr. A také, v současné době, vliv složek v gelu na dítě nebyl úplně studován..

Výhody a nevýhody

Stejně jako každý postup, i klystýr má své klady a zápory. Výhody tohoto postupu zahrnují:

 • umožňuje udržovat hygienu procesu porodu;
 • zabraňuje infekci plodu během průchodu porodním kanálem;
 • usnadňuje propagaci dítěte;
 • vylučuje možnost nedobrovolného vypouštění trusu;
 • stimuluje nástup intenzivní práce.

Z minusů stojí za zmínku:

 • během porodu zůstává možnost neúplného čištění střev a infekce dítěte;
 • u ženy může procedura očištění klystýru způsobit vážný psychoemocionální stres, který negativně ovlivňuje průběh porodu;
 • postup je bezbolestný, ale pro ženu velmi nepříjemný.

Klystýr proto není povinným krokem před porodem. O potřebě tohoto postupu rozhoduje nezávisle žena.

Potřebuji před porodem klystýr? Žena se o této otázce rozhodne sama..

V současné době je klystýr volitelný, ale stále žádoucí. To může být provedeno doma a v perinatálním centru po přijetí. Nejprve však musíte zjistit, zda se před porodem v nemocnici provede klystýr.

Články O Neplodnosti