Hlavní Zdraví

Kyselina listová otěhotnět

Kyselina listová je forma vitaminu B 9, kterou lze rozpustit ve vodě a nachází se v mnoha doplňcích výživy a potravinách. Tato složka je používána tělem k vytváření nových buněk a produkci DNA. Je nezbytný pro normální růst a vývoj po celý život..

Proč těhotné ženy pijí kyselinu listovou?

Kyselina listová je nutná před a během těhotenství. Je důležitý pro správný vývoj fetálních orgánů..

Pro ženy, které plánují otěhotnět, lékaři doporučují užívat doplňky kyseliny listové po celý rok před početí. Podle online časopisu PLOS Medicine to přispívá nejen k prevenci nemocí, ale také snižuje riziko předčasného porodu o 50%

Kyselina listová hraje významnou roli při tvorbě červených krvinek. Kromě toho vykonává řadu dalších užitečných funkcí pro tělo:

syntetizuje a „opravuje“ DNA a RNA;

podporuje rychlé dělení a růst buněk;

zvyšuje zdraví mozku (ačkoli důkazy jsou smíšené a je zapotřebí více výzkumu);

podílí se na tvorbě míchy plodu v děloze;

zabraňuje ztrátě sluchu související s věkem.

Z těchto důvodů je zvláště důležité, aby nastávající matka konzumovala dostatečné množství kyseliny listové ve velmi raných stádiích vývoje dítěte..

Dávkování kyseliny listové během těhotenství

Pokud mluvíme o dávkování, pak by těhotné ženy měly užívat alespoň 400 mikrogramů (mcg) denně. Mnoho prenatálních vitaminů obsahuje 600 mcg.

Mnoho žen si uvědomuje, že jsou těhotné pouze 6 týdnů nebo více po početí. Poruchy nervové trubice se objevují během prvního měsíce těhotenství, často předtím, než si uvědomíte, že jste těhotná.

Pokud již máte dítě s vadou nervové trubice, možná budete potřebovat vyšší dávky kyseliny listové před dalším těhotenstvím a během prvních měsíců.

Vysoké dávky kyseliny listové jsou také nutné pro určité zdravotní problémy:

léky na epilepsii, diabetes typu 2, lupus, psoriázu, revmatoidní artritidu, astma nebo zánětlivé onemocnění střev.

Které potraviny jsou bohaté na kyselinu listovou?

Přirozená kyselina listová je přítomna v vitamínovém složení mnoha produktů:

Kyselina listová během těhotenství

Ženy, které plánují otěhotnět, by se měly na toto období pečlivě a vědomě připravit: vést zdravý životní styl, potěšit se a nemít být naštvaná maličkostmi. Kromě toho musíte začít brát speciální léky. Jedním z nich je kyselina listová pro těhotné ženy..

Pokud je během těhotenství indikován příjem kyseliny listové

Kyselina listová nebo vitamin B9 hraje důležitou roli při tvorbě nových krvinek. Nedostatek takové látky často vede k anémii a použití léku je důležité pro replikaci, růst buněk, antimikrobiální terapii. Při schůzce s gynekologem se ženy často při předepisování látky zajímají, proč pít kyselinu listovou během těhotenství? Podle odborníků každá těhotná žena potřebuje B9, protože je schopen zabránit některým defektům ve vývoji centrálního nervového systému dítěte.

Je vhodné začít s užíváním léku během plánování těhotenství, protože všechny procesy, které se týkají léku a které se vyskytují při tvorbě plodu, nastávají v krátkém čase - to znamená, když nastávající matka o dítěti ani neví. Je nutné, aby kyselina listová během těhotenství vstoupila do ženského těla v prvních týdnech, protože toto období je hlavní při tvorbě nervové trubice v embryu.

Co je užitečné pro kyselinu listovou u těhotných žen?

Vitamin B9 stimuluje tvorbu nukleových kyselin, které jsou základem všech buněk v těle. Lék je nezbytný pro všechny rychle se dělící tkáně u lidí. Kromě toho je prospěšnou vlastností látky to, že:

 • stimuluje tvorbu krve;
 • blokuje tvorbu rakovinných buněk;
 • obnovuje svaly během těhotenství;
 • podílí se na tvorbě placenty;
 • přispívá k normálnímu fungování trávicího traktu;
 • podílející se na metabolismu.

Jak pít kyselinu listovou během těhotenství

Doporučuje se používat vitamín B9 pro všechny nastávající matky, aby se zabránilo anémii (až 12 týdnů). Rozhodnutí, jak brát kyselinu listovou během těhotenství, schvaluje pouze gynekolog. V naší zemi je norma pro ženy, které očekávají dítě, stanovena na 1000 mcg - jedná se o jednu tabletu, ale pro některé matky lze podle výsledků testů stanovit vysoké dávky. To platí pro pacienty, jejichž vyšetření odhalilo vady ve vývoji plodu..

V pilulkách

Populární lék s nízkou cenou - kyselina listová pro nastávající matky uspokojuje všechny potřeby vitamínů. Lék může předepsat pouze lékař: na základě charakteristik průběhu těhotenství je nutné pít 1-3 tablety jednou nebo třikrát denně. Pro prevenci nemoci se užívá pouze jedna 1mg tobolka, dávka léku u žen s nedostatkem vitamínu je výrazně zvýšena - až na 5 mg.

Vitamin B9 se nachází téměř ve všech multivitaminech, které gynekolog předepisuje během těhotenství. Při přijímání takových komplexů není třeba samostatně používat kyselinu listovou, není-li k tomu žádná indikace. Jedním z nejoblíbenějších léků pro nastávající matky je Folio - tento komplex obsahuje vitamín B9 (400 mg) a jód (200 mg). Je nutné užít jednu tabletu denně. Multivitaminy s vitaminem B9:

 • Multitabs-Prenatal obsahuje 400 mg látky;
 • v Materně a Elevitu je 1 mg látky;
 • složení Pregnavitu poskytne látku 750 mcg;
 • Vitrum Prenatal obsahuje 800 mg vitamínu.

Výrobky kyseliny listové

Vegetariáni zpravidla nejsou s nedostatkem vitamínu B9 obeznámeni nachází se v zelených listech a zelenině. Jiní lidé s nedostatečným příjmem rostlinných potravin (zejména v zimě) by si měli vitaminový komplex určitě vzít. Důležitý prvek je obsažen v:

 • zelené listy špenátu, hlávkového salátu, cibule, chřestu, petrželky, zelí;
 • zelený hrášek;
 • avokádo;
 • sýr, kefír;
 • citrusy;
 • pečení z celozrnné mouky;
 • dýně;
 • kaviár;
 • ovoce: meruňky, meloun, broskve;
 • slunečnicová semínka;
 • Fazole
 • droždí
 • žloutek;
 • vlašské ořechy;
 • sušené mléko, tvaroh;
 • hovězí játra.

Kolik kyseliny listové by měly těhotné ženy pít

Pro normální fungování by měl dospělý pít 0,2 mg vitaminu B9, ale s dítětem se zvyšuje potřeba látky. Denní dávka kyseliny listové pro těhotné ženy je 1000 mcg - jedná se o jednu tabletu. Mnoho žen je takovými čísly zmateno, ale nebojte se. K přebytku látky dochází pouze tehdy, když člověk vypije 25 tablet najednou. V jiných případech je přebytek vitamínu D vylučován bez zvláštních následků..

Pro zdravotní problémy (diabetes mellitus, střevní onemocnění, epilepsie) a výrazný nedostatek látky u ženy může lékař předepsat silné léky, které obsahují vitamin B9: apo-list (cena 200 rublů) nebo folacin (cena 125 rublů). Jedna tableta takových přípravků obsahuje 5 mg folacinu, což se již považuje za terapeutickou dávku.

Norma kyseliny listové během těhotenství v 1 trimestru

První měsíce těhotenství jsou nejdůležitější období, protože na tom závisí další těhotenství, tvorba a vývoj plodu. V 1. trimestru byste se měli ujistit, že ženské tělo dostává potřebné množství všech minerálů a vitamínů. To se týká zejména kyseliny listové, která je v rané fázi schopna zabránit rozvoji poškození nervového systému dítěte. Pouze malá část látek může být absorbována produkty, takže je nutné brát léky s vitaminem B9.

Při přenášení dítěte může být denní dávka léčiva různá, v prvních 3 měsících je nutné užít 0,4 mg dvakrát denně. Látka je často součástí komplexů, ale je lepší ji vzít odděleně. Pijte tablety současně a nejlépe před jídlem. Měli byste je umýt čistou čistou vodou. Nedoporučuje se používat lék s kávou, čajem nebo balenými šťávami..

Jak dlouho před těhotenstvím

S drogou, která obsahuje užitečný prvek, jsou na první konzultaci představeny nastávající matky. Mnoho lékařů věří, že jako samostatný nástroj by mělo být přijato pouze první 3 měsíce, pak byste měli přejít na vitamínový komplex pro těhotné ženy. Přestože existují odborníci, kteří tvrdí, že ženské tělo potřebuje B9 celý život a během těhotenství byste jej neměli po 12 týdnech přestat užívat. V každém případě by dávku a dobu použití měl předepisovat pouze gynekolog.

Kyselina listová Vedlejší účinky

Pro člověka je vitamin B9 zcela netoxický, droga prakticky nedává vedlejší účinky. K předávkování lékem během těhotenství může dojít, pouze pokud je denní dávka překročena 100krát. Droga zřídka způsobuje alergii, která se může objevit v důsledku individuální nesnášenlivosti látky. Dlouhodobé užívání vysokých dávek může nepříznivě ovlivnit zdraví žen a dětí. Pokyny pro tento lék uvádějí, že při jeho velké koncentraci v těle se objevují následující vedlejší účinky:

 • krevní obsah kyanokobalaminu je snížen, což může vyvolat anémii těhotné ženy;
 • změna funkce ledvin;
 • hyper vzrušivost;
 • gastrointestinální rozrušení.

Cena kyseliny listové během těhotenství

Léky s obsahem vitamínu B9 se prodávají na přepážkách v jakékoli lékárně. Průměrná cena léku je od 30 do 80 rublů. Kyselinu listovou lze zakoupit levně ve velkých supermarketech, kde je lékárna, a navíc si vitamín lze zakoupit a objednat v internetové lékárně. Náklady na produkt navíc budou záviset na společnosti v zemi výroby a na způsobu uvolnění.

Video: kyselina listová během těhotenství

Recenze

Anna, 25 let kyselina listová během těhotenství je nejužitečnějším vitamínem. Pil jsem to po dobu 9 měsíců, aniž bych se přestal brát i v pozdějších fázích. Doktor mi předepsal jednu kapsli pro prevenci. Je dobré, že cena léku je nízká.

Katya, 27 let. Když jsem plánovala druhé těhotenství, začala jsem ji správně připravovat, a tak jsem začala používat vitamin B9 16 týdnů před početí. Viděl na tabletu 400 mcg. Dále, podle předpisu lékaře, při přepravě dítěte podle 2. Použití takového nástroje je pohodlné a velmi prospěšné, protože jeho cena je pouze 30 rublů.

Maria, 30 let. Moje první těhotenství bylo obtížné, hrozná toxikóza, ostré výkyvy nálad. Druhé jsem začal plánovat předem, asi šest měsíců v době početí. Gynekolog předepsal dávkování kyseliny listové a jodu. Všechno šlo dobře, takové příznaky jako u prvního dítěte, které jsem už nezažil.

Kyselina listová během těhotenství

Vitamin B9 hraje v těle vážnou roli. To platí zejména pro těhotné ženy. Lékaři proto často předepisují kyselinu listovou (toto je synonymum pro vitamin B)9), které tak potřebují nastávající matky. Stává se to téměř ve všech případech, kdy žena nosí dítě. Vitamin B9 podílejí se na mnoha důležitých procesech. Je tedy zodpovědný za tvorbu krvinek, podílí se na struktuře DNA, pomáhá posilovat imunitu. Jeho použití je nezbytné pro vytvoření nervové trubice bez patologií. V případě narušení vývoje embrya se mohou objevit velmi negativní důsledky, které vedou k obtížím ve fyzické a duševní činnosti nenarozeného dítěte..

S tak rozsáhlým významem této drogy a jejím častým užíváním má mnoho lidí spoustu otázek, jak pít tento vitamin. V tomto článku najdete podrobné pokyny k použití, zjistíte, jaká je požadovaná dávka, jak dlouho trvá užívání léku a jaká preventivní opatření je třeba dodržovat.

Co způsobuje nedostatek vitamínu B9

Podle statistik asi 20% z celkové populace trpí hypovitaminózou skupiny B. Nedostatek kyseliny však není vždy akutní. Nedostatek této látky zpravidla spolehlivě dokáže pouze lékař.

Nedostatečné množství kyseliny listové během těhotenství reaguje především na narušení správné tvorby a vývoje nervového systému nenarozeného dítěte. Z tohoto důvodu se u plodu mohou objevit následující defekty:

 • hydrocefalus;
 • anencefálie (nedostatek mozkové struktury);
 • mozková kýla;
 • obtížný duševní a fyzický vývoj.

Kromě toho nedostatečné tělo B9 při porodu plodu přispívá k rozvoji tzv. syndromu „otevřených zad“. To znamená nezavření páteře. Jsou možné i jiné defekty páteře. Při nedostatku kyseliny listové existuje vysoké riziko, že dítě nebude schopno provést, protože nedostatek zvyšuje riziko předčasného ukončení těhotenství..

Závažný je výskyt závažného nedostatku kyseliny listové. Jeho důsledky jsou však velmi závažné. Takže chyba B9 může způsobit podrážděnost a ztrátu chuti k jídlu. Dále se vyvíjejí negativní důsledky a kromě rychlé únavy se objevují poruchy gastrointestinálního systému (projevují se ve formě průjmu a zvracení). Vlasy mohou intenzivně vypadávat a v ústech se objevují malé vředy. Výsledek dlouhého a akutního nedostatku kyseliny může být fatální, což je způsobeno megaloblastickou anémií.

Normálně může zdravé lidské střevo samo produkovat vitamin B v malém množství.9. Avšak díky bohaté konzumaci silného čaje, různých léků (jako jsou perorální antikoncepční prostředky, antacida, léky, které mají antikonvulzivní účinek, stejně jako léky, které obsahují zinek jako hlavní účinnou látku), je vyluhování urychleno. Příliš rychlé odebrání kyseliny listové z těla je také vyvoláno samotným těhotenstvím..

Lékaři proto předepisují použití vitaminu B pro budoucí matky9 jako doplňková terapie. Tím se zabrání riziku vzniku mnoha patologií a normalizuje se obsah této látky..

Pokud je potřeba kyselina listová?

Potřeba tohoto vitaminu zažívá každý. Obzvláště akutní se stává při porodu dítěte. Současně je kyselina listová snad jedinou drogou, jejíž potřeba dalšího příjmu neodolají ani ti nejpřesvědčivější bojovníci s umělými vitamíny.

Je vhodné zvýšit obsah kyseliny listové ve vaší stravě i ve fázi plánování těhotenství, protože ve většině případů matka během prvních týdnů neměla podezření na nástup těhotenství..

Již v šestnáctý den po početí se začíná tvořit nervová trubice plodu. Kyselina listová je zde důležitá. Hraje stejně důležitou roli v procesu formování placenty v těle ženy. V případě jakýchkoli poruch se zvyšuje riziko předčasného nebo nouzového ukončení těhotenství. Proto je nezbytné, aby vitamin B9 byl v požadovaném množství v těle a během prvních 12 týdnů těhotenství.

Ale i když se stalo, že se žena dozvěděla o skutečnosti těhotenství později, než by stálo za to začít brát, stále musíte pít kyselinu listovou. To je způsobeno tím, že v prvním trimestru nervová trubice prochází významnými změnami, pro úspěšný průběh, který je nezbytný také vitamín B9.

Zvláštní pozornost by měla být věnována užívání tohoto léku v přítomnosti následujících rizikových faktorů, které mohou nepříznivě ovlivnit vývoj dítěte..

 • cukrovka u těhotné ženy,
 • epilepsie,
 • malformace v bezprostřední rodině.

Na co je B potřeba?9?

Kyselina listová hraje pro dítě významnou roli. Navzdory skutečnosti, že se normálně produkuje ve střevech v malém množství, nemusí to stačit pro vývoj plodu. Existuje řada důležitých procesů, které vyžadují účast vitamínu B9.

 1. Krevní tvorba. Tato kyselina je potřebná pro tvorbu bílých krvinek, červených krvinek a krevních destiček..
 2. Tvorba DNA a RNA. S nimi se přenášejí všechny genetické informace..
 3. Spolu s vitaminem B12 je kyselina nezbytná pro úspěšné dělení buněk, což je tak důležité pro růst a vývoj nenarozeného dítěte..

Za zmínku také stojí nedostatek vitaminu B9 těhotná sama trpí. Nedostatek způsobuje anémii, akutní toxikózu, depresi a bolest nohou.

Kyselina listová během těhotenství je tedy nezbytná, aby se vytvořily podmínky pro aktivní růst a vývoj nenarozeného dítěte.

Dávkování kyseliny listové

Pro normální zdraví a výskyt přírodních procesů existuje určitá norma pro obsah této látky v těle. Takže pro dospělého stačí 2 mg denně, u těhotné ženy se tato dávka zdvojnásobí na 4 mg denně. Pokud mluvíme o nedostatku kyseliny listové, pak se doplní terapeutickými dávkami - 5 mg za den.

Potřebné množství kyseliny v těle můžete poskytnout dvěma způsoby:

 • brát speciální léky;
 • vyvážená strava.

Kyselina listová se nejčastěji vyskytuje v rostlinných potravinách. Hrubá mouka je v ní zvláště bohatá. Neméně cenné jsou v tomto ohledu pomeranče, citrony, avokádo. Lot in9 obsažené v zelení: petržel, špenát, chřest, cibule a zelené cibule. Mezi živočišnými zdroji je velké množství této látky v játrech. Méně ryb, masa nebo sýra. Zpravidla se ti, kdo dodržují vegetariánskou stravu, setkávají s nedostatkem kyseliny listové v těle, ale klasické menu může způsobit nedostatek vitamínů. To je obzvláště akutní v zimní sezóně..

Nejúčinnější a nejpřesnější je vyplnit nedostatek9 pomocí speciálních vitamínů a léků. Nejoblíbenější jsou tablety kyseliny listové. Obsah účinné látky v léčivu se může lišit, proto je nejlepší dávku zkontrolovat u svého lékaře. Hodně záleží na celkovém obrazu zdravotního stavu budoucí matky při porodu. Pokud je nedostatek výrazný, může být denní dávka zvýšena nebo může být předepsán jiný lék, který obsahuje vysokou koncentraci vitamínu B9.

Pokud je zdraví nastávající matky normální, není ve skupině s rizikem (jsou to diabetici a ti, kteří trpí epilepsií), pak je docela možné, že nebude zapotřebí zvýšeného příjmu kyseliny listové. Dávka obsažená ve speciálních komplexech vitamínů bude stačit. Předepisuje je mnoho těhotných lékařů. Současně při užívání některých léků obsahujících pouze B9, stojí za to zvážit její výši jinými prostředky, které nastávající matka bere. Tento vitamin se nachází v komplexech MultiTabs, Pregnavit a speciálně navržených komplexech Vitrum Prenatal, Materna a Elevit..

Jak brát kyselinu listovou

Návod k použití tohoto léku je velmi jednoduchý. Jak pít vitamín B9, Doktor to dokáže. Tyto informace jsou také uvedeny v přiloženém popisu..

Nejlepší je užívat kyselinu listovou ve formě nezávislých tablet. Pro vyrovnání denního požadavku stačí malá dávka. Tablety by se měly pít v určeném množství po jídle a pít vodu.

Předávkování a vedlejší účinky

Stejně jako všechny léky může kyselina listová během těhotenství vyvolat alergické reakce. Tento jev je však velmi vzácný a také předávkování lékem. U posledně jmenovaných by měl být denní příjem desetkrát vyšší než požadovaná dávka - dvacet pět tablet denně nebo více.

V jiných případech je přebytek této látky v těle nepravděpodobný, protože se přirozeně snadno vylučuje. Je třeba mít na paměti, že během těhotenství je tento proces výrazně urychlen.

Neexistují žádné přesné studie o tom, zda jsou možné komplikace se zvýšeným příjmem kyseliny listové. V Norsku však bylo zjištěno, že ženy, které užívaly tento lék s výrazným nadbytkem, měly děti s astmatem. Pokud jste zmateni množstvím kyseliny listové předepsané lékařem, můžete se o této otázce vždy poradit s jiným specialistou..

Kyselina listová během těhotenství: jak dlouho trvat

Kyselina listová během těhotenství je schopna chránit dítě před nitroděložními malformacemi. Z tohoto důvodu se doporučuje budoucím matkám a těm, které právě plánují těhotenství, absolvovat kurs nasycení těla vitaminem B9. Nejste si jisti, jak správně brát vitamíny? Zajímá vás výhoda kyseliny listové? Přečtěte si o tom vše v článku..

Kyselina listová během těhotenství: dávkování, který týden užívat

Kyselina listová - je to také vitamin B9, Bs, M, folacin nebo folát - monovitamin skupiny B. Vitamin dostal název podle latinské fólie - „list“.

Samotné lidské tělo je schopné produkovat sloučeniny kyseliny listové z potravy. Za tento proces je zodpovědné tenké střevo..

Podle doporučení WHO by měla osoba v závislosti na věku používat během dne následující množství kyseliny listové:

 • děti do jednoho roku života - 0,05 mg;
 • děti do 3 let - 0,07 mg;
 • děti do 6 let - 0,1 mg;
 • děti do 10 let - 0,15 mg;
 • děti od 11 let a dospělí - 0,2 mg.

Ženy přepravující dítě by měly dostávat dalších 0,2 mg folacinu denně a během laktace - 0,6 mg. Vitamin se užívá nejen během, ale i ve stadiu plánování těhotenství..

I přes výhody folátů je jejich nadměrné množství stejně nebezpečné jako nevýhoda. Dávkování je třeba přísně dodržovat..

Doporučená denní dávka léku pro ženy plánující početí, 4 týdny před domnělým oplodněním až do 12 týdnů těhotenství - 0,4 mg. Upozornění: výrobci uvolňují kyselinu listovou v 1 mg a 5 mg tabletách. Při nákupu léku v lékárně pečlivě prostudujte pokyny, aby nedošlo k omylu s dávkováním.

Nikdy neužívejte léky bez předchozí konzultace s lékařem. Nezapomeňte zjistit, zda potřebujete kyselinu listovou, jak ji vzít a v jakém množství. V případě nadbytku vitamínu B9, který je stanoven laboratorními krevními testy, je lepší opustit průběh.

Ženy se často ptají, proč je kyselina listová užívána pouze v prvních měsících těhotenství, a ne ve všech 9 měsících? Odpověď spočívá v racionálním přístupu k problematice vitamínů..

12 týdnů těhotenství je považováno za zlom. Zaprvé, těhotenství jde do 2. trimestru: hlavní život podporující systémy a orgány dítěte jsou již vytvořeny. Za druhé, období časné toxikózy uběhlo a žena se může vrátit k vyvážené stravě, která přijímá určité množství kyseliny listové z potravin.

Od 4. měsíce těhotenství jsou navíc předepisovány komplexní vitamíny, které obsahují malé množství kyseliny listové. Snížení dávky spotřebovaného folátu je způsobeno tím, že nadbytek vitamínu B9 negativně ovlivňuje imunitní systém dítěte a matky.

Ve výjimečných případech, podle lékařských indikací, může lékař provádějící těhotenství předepsat další užívání kyseliny listové, ale musí být k tomu dobré důvody.

Můžete si vzít lék sami, pokud je těhotenství 12 a více týdnů, je to kategoricky nemožné.

Kyselina listová během těhotenství: k čemu je?

Neúprosná statistika tvrdí, že 50% žen trpí nedostatkem folacinů. Více než 40% žen má anémii způsobenou nedostatkem železa v těle.

Nejvíce ohrožené jsou ženy s problémy a charakteristikami, jako jsou:

 • akutní toxikóza raných stadií;
 • časné nebo pozdní těhotenství;
 • nedostatek nebo nadváha;
 • vegetariánská strava;
 • vícenásobné těhotenství;
 • častá těhotenství.

Samostatnou rizikovou skupinou jsou ženy s chronickými onemocněními trávicího systému, krátkozrakostí, hypertenzí.

Co je užitečnější kyselina listová? Proč jsou pro nastávající matku a její dítě nutné fólie? Nedostatek vitamínu B ovlivňuje nejen vývoj centrálního nervového systému dítěte. Fólie jsou zodpovědné za položení kardiovaskulárního, genitourinárního systému, zajišťují normální tvorbu končetin a jsou prevencí embryonálních vývojových patologií - rozštěpu patra. U matek je nedostatek folacinu spojen s rizikem cévní mozkové příhody, srdečního infarktu a megaloblastické anémie - Addison-Birmerova nemoc.

Pokud nedostatek vitaminu B9 neovlivní vývoj plodu plodu, může nedostatek folátu vyvolat v budoucnosti psychosomatické poruchy u dítěte.

Nedostatek vitaminu B9 v těle matky se rychle rozvíjí. Problém lze identifikovat pomocí následujících příznaků:

 • zbarvení nebo pigmentace kůže;
 • podrážděnost;
 • nestabilní emoční stav;
 • neustálý pocit únavy;
 • ztráta výkonu;
 • poškození paměti;
 • vzhled akné na kůži;
 • náhlé hubnutí.

Příznaky nedostatku kyseliny listové jsou podobné příznakům anémie z nedostatku železa.

Sledujte své zdraví, dodržujte správnou a vyváženou stravu. Nebojte se zeptat svého lékaře na otázky, zda je kyselina listová potřebná pro těhotné ženy, i když jste právě začali přemýšlet o mateřství.

Pozornost! Materiál slouží pouze pro informaci. Neměli byste se uchýlit k popsaným metodám bez předchozí konzultace s lékařem.

Autor: Anna Ivanovna Tikhomirova, kandidátka na lékařské vědy

Recenzent: Kandidát na lékařské vědy, profesor Ivan Georgievich Maksakov

Užívání kyseliny listové během těhotenství: proč je tento vitamin potřebný a jak je správně pít

Po početí jsou všechny síly budoucí matky nasměrovány k porodu dítěte. Nyní to vyžaduje dvojnásobné množství nejen energetických, mikro a makro prvků, ale také vitamínů. Téměř každý ví o důležitosti užívání kyseliny listové během těhotenství. To je umožněno aktivní reklamou v televizi a rádiu..

Ale bohužel ne každý ví, jak správně užívat kyselinu listovou. Kromě toho je nutné mít koncept, kdy začít pít tento vitamin a jaká je norma přijetí, protože to hraje obrovskou roli při vývoji dítěte..

Na co je vitamín??

Každý mluví o velkém významu kyseliny listové během těhotenství v raných stádiích, ale k čemu přesně to je? Jeho popularita není jen zápletkou farmaceutických společností ke zvýšení prodeje. Má obrovský dopad na procesy dělení, jako stavební materiál pro syntézu prvků DNA. Všechny aktivně se dělící buňky, například embryo, s nedostatkem folátu, se tak dostanou pod útok, protože na začátku dochází ke zvýšení hmotnosti plodu, a pak pouze jeho orgánové organizace.

Rovněž je prokázána pozitivní role vitaminu v hyperhomocysteinémii - stav, kdy je hladina homocysteinu aminokyseliny v krvi zvýšena. Podílí se na methylačních reakcích DNA - důležitém procesu pro udržení stabilní molekulární struktury a buněčného dělení. Jeho zvýšená hladina je považována za hrozbu malformací u dětí.

Kyselina listová při plánování těhotenství

Předtím, než řeknete, jak brát kyselinu listovou během těhotenství, je třeba připomenout obrovský význam pregravidní přípravy. Od této fáze začínají odpovědní rodiče plánovat rozšíření rodiny. To je vysvětleno následujícím. K dosažení normy kyseliny listové během těhotenství byste měli začít s profylaktickým příjmem předem. Relevantní je také výcvik mužů.

Návod k použití u těhotných žen

Správný příjem tohoto vitamínu je nesmírně důležitý, proto je nutné během těhotenství dodržovat požadavky návodu k použití.

Termín, způsob podání a dávkování jsou upraveny nařízením federálního zákona Ruské federace 572 a budou diskutovány níže.

Je povinné tento vitamin konzumovat?

Folát se nachází v potravě. Je tedy nutné pít syntetické analogy? Nastávající matka má právo rozhodnout se, zda během těhotenství vezme další množství kyseliny listové. Nezapomeňte na negativní účinky deficitu folátu.

Výrobky kyseliny listové

Kdy začít pít?

Kdy začít pít vitamin: předem nebo během těhotenství je velmi důležité. Lékaři doporučují preventivní dávku měsíc před početí. Přijatelný je začátek používání od 1 týdne těhotenství.

Jak používat?

Fólie jsou vitaminy skupiny B. Je lepší používat odděleně od ostatních vitamínů této skupiny, aby se zabránilo konkurenční absorpci.

Při výrazném nedostatku je předepsáno intravenózní nebo intramuskulární podání. Ale k tomu dochází jen zřídka. Ústní formy jsou dostačující..

Dávkování: norma a způsob podání

Jak pít kyselinu listovou během těhotenství závisí na délce a přítomnosti průvodních nemocí. Dávka kyseliny listové během těhotenství v prvním trimestru by tedy měla být několikrát vyšší než denní fyziologické potřeby.

Někdy je nutné vzít nabíjecí dávku kyseliny listové, například během těhotenství žen:

 • s zatíženou historií;
 • brát antifoláty.

Kolik kyseliny listové pít během těhotenství, s přihlédnutím k rizikovým faktorům - porodník vám to řekne přímo.

Během těhotenství, aby se zabránilo negativním účinkům vitamínové terapie, by se analogy kyseliny listové měly odebrat z pozice dostatečné dostatečnosti.

Používá se orálně s jídlem jednou denně..

Jak dlouho trvá trvat?

Otázka, kolik měsíců užívání kyseliny listové během těhotenství zůstává otevřená a stále se diskutuje. Vědci souhlasí, že požadovaný čas jsou 3 měsíce.

Jak dlouho trvat?

Kyselina listová je indikována před začátkem třináctého týdne těhotenství. Je to kvůli aktivním procesům štěpení. Ve druhém trimestru těhotenství pokračuje léčba vitamíny podle uvážení nastávající matky.

Specialista se musí rozhodnout před tím, v jakém období těhotenství je třeba brát folie podle pokynů. Rovněž je možné stanovit hladinu vitamínu biochemickou analýzou krve.

Který lék je lepší zvolit?

Neméně důležitá je otázka, kterou kyselinu listovou pít. Přímo kyselina listová sama nevstupuje do krve v nezměněné formě. Pro absorpci je třeba reakcí proměnit v aktivní formu, která probíhá pomocí speciálních enzymů.

Podle některých studií má téměř polovina žen poruchy folátového enzymatického systému. To znamená, že i při užívání drog existuje riziko nedostatku folátu. Nevyžaduje fáze transformace aktivní formy - metafolinu. Tato forma je asimilována ve 100% případů. Přípravky obsahující metafolin jsou účinnější, ale také za vyšší cenu..

Metafolin je také bezpečný pro existující nedostatek vitaminu B12..

Složitá droga s metafolinem

Další vitamíny během těhotenství

Kromě folátů jsou do vitamínových a minerálních komplexů pro těhotné ženy zahrnuty i další vitaminy. Kolik je potřeba a jaký týden těhotenství berou - uvidíme níže.

Vitamin E (tokoferol)

Tokoferol je stejně důležitým prvkem. Použití tokoferolu má povahu poradenství. Rozhodnutí o tom, jak dlouho pít těhotenství, zůstává se ženou.

Vitamin D (cholekalciferol)

Tomu se říká vitamín D. Mnoho vědců tvrdí, že je to nezbytné pro normální vývoj orgánů. Žádný úřední dokument však neuvádí, kolik by se mělo brát a na jak dlouho během běžného těhotenství. Jeho použití jako léčiva bude tedy zbytečné, je mnohem lepší získat potřebné množství vitamínu z jídla.

Jak brát kyselinu listovou během těhotenství, jak je to užitečné

Těhotenství je komplexní fyziologický proces, při kterém je důležitá správná tvorba plodu. Aby se zabránilo různým patologickým stavům, je nutné zahrnout příjem vitaminu B9.

Lékaři jsou si jisti, že čím dříve nastávající matka začne brát léky obsahující kyselinu listovou během těhotenství, tím méně je pravděpodobný výskyt vrozených abnormalit u dítěte.

Proč je kyselina listová potřebná pro těhotné ženy?

Potřeba součásti a velký význam při porodu dítěte jsou vědecky prokázány. Většina žen v této situaci však čelí deficitu. Dostatečné množství vitaminu B9 snižuje pravděpodobnost nitroděložních patologií u nenarozeného dítěte. Proto je kyselina listová předepsána těhotným ženám..

Je nutné pít kyselinu listovou během těhotenství

Nedostatek vitaminu B9 okamžitě ovlivňuje zdraví těhotné ženy a projevuje se řadou nepříjemných příznaků. Žena se cítí neustále unavená, nespavost se obává, ztráta chuti k jídlu, narušená imunita.

Vitamin se aktivně podílí na tvorbě placenty - hlavního zdroje živin pro dítě. Jeho nedostatek může vyvolat placentární nedostatečnost a způsobit nedobrovolný potrat.

Nedostatek folátu negativně ovlivňuje tvorbu embrya. Existuje riziko poškození nervových trubic nebo vnějších malformací. Existuje pravděpodobnost takových abnormalit, jako je hydrocefal, různé mozkové patologie, fyzické vývojové nedostatky.

Výrobky kyseliny listové

Optimálním množstvím vitaminu B9 můžete získat potravou. K pokrytí denního příjmu dospělého (50 mcg) stačí doplnit stravu některými druhy zeleniny. Vhodná mrkev, rajčata, řepa, špenát. Doporučuje se jíst játra, vejce, cereálie, luštěniny.

Fólie se skladují v čerstvých potravinách a během vaření se ničí vystavením vysokým teplotám.

Potřeba vitaminu při přenášení dítěte se zvyšuje a je nemožné ho uspokojit jídlem. Proto je důležité brát další dávky látky jako léky..

Jak pít kyselinu listovou během těhotenství

Ošetřující lékař správně stanoví, jak pít kyselinu listovou během těhotenství. Hlavní věc je začít brát léky ve správné dávce včas. I když nastávající matka užívala léky na bázi kyseliny listové před početí, gynekologická konzultace je stále nezbytná. Specialista vám pomůže vybrat lék na základě individuálních potřeb ženského těla. Složení léčiv často zahrnuje další složky nezbytné pro normální průběh těhotenství.

Kdy začít pít

Nejužitečnější bude zahrnout kyselinu listovou v časném těhotenství, protože dochází k dynamickému dělení buněk, položí se základní vitální struktury embrya. Proto gynekologové doporučují pít lék od okamžiku početí nebo během plánování dítěte (pár měsíců před těhotenstvím).

I když k těhotenství došlo náhodou a žena se o své situaci neprodleně nedozvěděla, je nutné užívat drogu před začátkem 12 týdnů. Během této doby nervová trubice embrya prochází důležitými změnami. Nejaktivnější fáze vývoje jejích struktur však končí v šestém týdnu, proto je vhodné začít užívat vitamin před uvedeným časem..

Jak dlouho užít lék

Pokud je kyselina listová předepsána před obdobím těhotenství, užívání drogy závisí na individuálních vlastnostech těla chudé matky. Schéma a průběh přijímání stanoví pouze lékař.

Pokud ve druhém trimestru těhotenství není pozorován nedostatek kyseliny listové, je povoleno vyloučit léčivo po absolvování konzultace s gynekologem. Pokud se obsah vitamínu B9 v uvedeném čase nenormalizuje, je léčba prodloužena až do narození. Je povoleno pít lék během laktace.

Dávkování

Pokud je během těhotenství předepsána kyselina listová, závisí dávka na stanoveném období a na vlastnostech plodu. Pokud se vážné toxikózy obávají, není léčivo úplně absorbováno, takže se jeho množství zvyšuje. Odchylky, jako je diabetes, epilepsie, přítomnost vrozených nemocí u stávajících dětí, mohou ovlivnit zvýšení dávky..

Pokud výše uvedené indikace chybí, zdraví těhotné ženy a dítěte není ohroženo, provádí gynekolog standardní schůzky.

V prvním trimestru se kyselina listová užívá v dávce 500 - 700 mcg denně, po 13 týdnech se dávka zvýší na 700 - 900 mcg.

Dosažení nadbytku kyseliny listové během těhotenství je téměř nemožné, protože je dobře odstraněno z těla. Pokud však budete užívat nekontrolované léky po dlouhou dobu, existuje možnost předávkování.

To, zda může kyselina listová během těhotenství poškodit, je bodem, ale v některých případech může nadbytek způsobit:

 • pocit hořkosti v ústní dutině;
 • odchylky od nervového systému, je zvýšená excitabilita;
 • problémové spaní;
 • vyrážka na kůži;
 • bolesti břicha, nevolnost, zvracení.
Po konzultaci s gynekologem se můžete zbavit nepříjemných symptomů úpravou dávky léku. Pokud je pozorováno zhoršení, je třeba zavolat sanitku.

Výhody vitaminu B9 pro dítě

Jedním z hlavních faktorů, proč těhotné ženy potřebují kyselinu listovou, je správné sladění embryonálního vývoje. Důležitost léků pro budoucí dítě je způsobena účastí na určitých procesech:

 • objevuje se při nukleace nervové tkáně a zkumavky;
 • zabraňuje výskytu fyzických a duševních defektů;
 • napomáhá vytváření krvinek, jmenovitě červených krvinek, bílých krvinek, krevních destiček;
 • podporuje tvorbu orgánů a tkání plodu;
 • vyhýbá se mutacím v důsledku správného vytváření genetických struktur.

Novorozenci a malé děti nevyžadují léky obsahující B9. Předepisujte lék pouze v případě, že dítě trpí anémií.

Kontraindikace

Výhody a nezbytnost vitaminu jsou zřejmé, je však možné, aby každý během těhotenství pil kyselinu listovou? Drogy založené na tom mají omezení na příjem.

Mezi zakazující faktory patří:

 • vysoká citlivost na látku;
 • predispozice k onkologii;
 • chronické onemocnění ledvin;
 • nedostatek vitaminu B12 doprovázen anémií.

Někdy gynekologové umožňují použití folátů během těhotenství u pacientů trpících pyelonefritidou. Aby se předešlo komplikacím, je lékař nucen snížit dávkování a snížit průběh.

Přípravky kyseliny listové

Kolik tablet kyseliny listové musíte pít pro těhotné ženy, závisí na konkrétních lécích předepsaných gynekologem. Vitamin B9 je k dispozici jak v čisté formě, tak v kombinaci s jinými složkami. To vám umožní uspokojit potřebu minerálů a stopových prvků nezbytných pro nastávající matku. Čaj a káva jsou při užívání léků omezené. Vyvolávají rychlé odstranění aktivní složky a narušují normální absorpci..

Obvykle jsou ženám v poloze předepsány následující léky:

 • Foliber je komplex vitamínů B9 a B12. Navržen pro prevenci srdečních patologií, je předepsán v počáteční fázi těhotenství. Denní sazba je jedna tableta před jídlem. Nevhodné pro ženy s nesnášenlivostí glukózy a laktózy.
 • Maltofer - pomáhá vyrovnat se s nedostatkem kyseliny listové a nedostatku železa. Je přijatelné použít pro laktaci. Používejte pilulku dvakrát denně, dokud se hladiny hemoglobinu neobnoví na normální hodnotu..
 • Elevit pronatal je vitamínový komplex pro těhotné ženy, vyživuje jej živinami, zlepšuje růst buněk a snižuje riziko vzniku defektů plodu. Doporučuje se začít brát od okamžiku přípravy na početí.
 • Fenyuls Zinc je profylaktický předpis pro nedostatek železa, zinku a folátu. Pijte jednu kapsli denně po celou dobu těhotenství. Kontraindikováno u střevních chorob a vředové patologie.

I zdravá žena musí brát přípravky kyseliny listové pro správný vývoj embrya a normální průběh těhotenství.

Je však zakázáno pít vitamíny samostatně, je třeba to dělat opatrně, pod dohledem lékaře.

Články O Neplodnosti