Hlavní Bolest

Moderní metody úlevy od bolesti při porodu: léky a přírodní úleva od bolesti

Téměř všechny ženy se bojí nadcházejícího porodu a ve větší míře je tento strach způsoben očekáváním bolesti během procesu porodu. Podle statistik zažívá bolest při porodu pouze čtvrtina žen, což je tak výrazné, že vyžaduje anestézii, a 10% žen (druhé a další porody) charakterizuje pracovní bolest jako docela tolerovatelnou a tolerovatelnou. Moderní anestezie během porodu může zmírnit a dokonce zastavit bolest při práci, ale je nezbytná pro každého?

Proč se vyskytuje pracovní bolest??

Porodní bolest je subjektivní pocit, který je způsoben podrážděním nervových receptorů v procesu otevírání děložního čípku (tj. Jeho napínáním), významnými kontrakcemi samotné dělohy (kontrakce), napínáním krevních cév a napínáním děložních záhybů a ischemií (zhoršování krevního zásobení) svalových vláken..

 • Bolesti při kontrakcích se tvoří v děložním čípku a děloze. Když se děložní hltan natáhne a otevře a dolní úsek dělohy se natáhne, bolest se zvětšuje.
 • Impulzy bolesti, které se vytvářejí při podráždění nervových receptorů popsaných anatomických struktur, vstupují do kořenů míchy a odtud do mozku, kde se vytváří bolest.
 • Reakce se vrací z mozku, který se projevuje ve formě autonomních a pohybových reakcí (zvýšený srdeční rytmus a dýchání, zvýšený krevní tlak, nevolnost a emoční vzrušení)..

V rušném období, kdy je otevření děložního hrdla kompletní, je bolest způsobena pohybem plodu podél porodního kanálu a tlakem jeho části na tkáň porodního kanálu. Komprese konečníku způsobuje neodolatelnou touhu „jít velký“ (to jsou pokusy). Ve třetím období je děloha již bez plodu a bolest ustupuje, ale úplně nezmizí, protože v ní stále zůstává poslední. Mírné kontrakce dělohy (bolest není tak výrazná jako při porodu) umožňují placentě oddělit se od stěny dělohy a vyniknout.

Bolest při narození přímo souvisí s:

 • velikost plodu
 • velikost pánve, ústavní rysy
 • historie porodu.

Kromě nepodmíněných reakcí (podráždění nervových receptorů) zahrnuje mechanismus vzniku pracovní bolesti také podmíněné reflexní momenty (negativní nálada při porodu, strach z porodu, vzrušení pro sebe a dítě), v důsledku čehož dochází k adrenalinovému spěchu, které dále omezuje krevní cévy a posiluje ischémii myometrium, což vede ke snížení prahu bolesti.

Celkově fyziologická stránka pracovní bolesti představuje pouze 50% bolesti, zatímco zbývající polovina je způsobena psychologickými faktory. Bolest při porodu je nepravdivá a pravdivá:

 • Říká se o falešné bolesti, když jsou nepříjemné pocity vyvolány strachem z porodu a neschopností kontrolovat jejich reakce a emoce.
 • K opravdové bolesti dochází při jakémkoli narušení procesu porodu, což vyžaduje anestézii.

Ukazuje se, že většina žen v práci je schopna přežít porod bez úlevy od bolesti..

Potřeba úlevy od bolesti při práci

Anestezie při porodu musí být provedena v případě jejich patologického průběhu a / nebo existujících chronických extragenitálních chorob u ženy při porodu. Oslabení bolesti při porodu (analgezie) nejen zmírňuje utrpení a zmírňuje emoční stres u ženy při porodu, ale také přerušuje spojení mezi děloží - míchou a mozkem, což neumožňuje mozku reagovat na podněty bolesti ve formě autonomních reakcí..

To vše vede ke stabilitě kardiovaskulárního systému (normalizace tlaku a bušení srdce) a ke zlepšení toku krve z dělohy. Kromě toho efektivní úleva od pracovní bolesti snižuje energetické náklady, snižuje spotřebu kyslíku, normalizuje dýchací systém (zabraňuje hyperventilaci, hypokapnii) a zabraňuje zúžení placentárních cév.

Faktory popsané výše však neznamenají, že úleva od bolesti při porodu na drogách je vyžadována pro všechny ženy v porodu, bez výjimky. Přirozená úleva od bolesti při porodu aktivuje antinociceptivní systém, který je zodpovědný za produkci opiátů - endorfinů nebo hormonů štěstí, které potlačují bolest.

Metody a typy úlevy od bolesti při porodu

Všechny typy úlevy od bolesti při narození jsou rozděleny do 2 velkých skupin:

 • fyziologický (nrogový)
 • farmakologická nebo léková anestézie.

Mezi fyziologické metody úlevy od bolesti patří

Psychoprofylaktická příprava

Tato příprava na porod začíná na prenatální klinice a končí jeden až dva týdny před očekávaným datem porodu. Vzdělávání ve „škole matek“ provádí gynekolog, který hovoří o průběhu porodu, možných komplikacích a učí ženám pravidla chování při porodu a svépomoci. Je důležité, aby těhotná žena dostávala kladný poplatek za porod, zbavila se svých obav a připravovala se na porod ne jako obtížný test, ale jako radostná událost.

Masáž

Samomasáž pomůže zmírnit bolest během kontrakcí. Boční plochy břicha můžete ohýbat kruhovým pohybem, límcovou oblastí, bederní oblastí nebo tlačit pěstí na body umístěné rovnoběžně s páteří v bederní oblasti při kontrakcích.

Správné dýchání

Správné dýchání je stejně důležité jak pro zmírnění bolesti, tak pro prevenci fetální hypoxie během porodu. S nástupem kontrakcí se zhluboka nadechněte nosem a pomalu a vydechujte ústy. Na konci první periody (kontrakce se prodlužují a přestávky mezi nimi jsou kratší) můžete často dýchat s otevřenými ústy, ale na konci kontrakcí přejděte k hluboké nosní inhalaci a postupnému vydechování ústy. Přečtěte si více o dechu během porodu během porodu.

Analgetické držení těla

Existuje několik pozic těla, které, když jsou adoptovány, tlak na svaly a perineum klesá a bolest trochu klesá:

 • v podřepu s koleny od sebe;
 • klečící, dříve je rozvedli;
 • stojící na všech čtyřech, zvedání pánve (na podlaze, ale ne na posteli);
 • opřete se o něco, nakloňte tělo dopředu (na zádech postele, na zdi) nebo odskočte, zatímco sedí na gymnastickém míčku.

Akupunktura

Akupunktura biologicky aktivních bodů - povrch břicha, dlaní, nohou (více o výhodách a poškozeních akupunkturní léčby).

Úprava vody

Příjem teplé (ne horké!) Sprchy nebo vany má relaxační účinek na svaly dělohy a kosterní svaly (záda, dolní část zad). Bohužel, ne všechny porodnice jsou vybaveny speciálními vanami nebo bazény, a proto všechny ženy v porodu nemohou tuto metodu anestezie použít. Pokud se začaly bojovat doma, pak před příjezdem sanitky můžete stát ve sprše, opřít se o zeď nebo se vykoupat v teple (pokud nepronikla žádná voda).

Perkutánní elektroneurostimulace (TENS)

Na zádech pacienta v bederní a sakrální oblasti jsou umístěny 2 páry elektrod, kterými je přiváděn nízkofrekvenční elektrický proud. Elektrické impulsy blokují přenos bolestivých podráždění v kořenech míchy a také zlepšují krevní oběh v myometrii (prevence intrauterinní hypoxie).

Aromaterapie a audioterapie

Vdechnutí aromatických olejů vám umožní relaxovat a trochu zmírnit bolest při narození. Totéž lze říci o poslechu příjemné tiché hudby během bojů.

Farmakologické analgetické metody zahrnují

Inhalační anestézie

Za tímto účelem se narkotikům a nenarkotikům podávají ženě při porodu intravenózně nebo intramuskulárně. Z drog se používá promedol, fentanyl, které pomáhají normalizovat diskoordinované kontrakce dělohy, mají sedativní účinek a snižují sekreci adrenalinu, což zvyšuje práh citlivosti na bolest. Spolu s antispasmodiky (no-shpa, baralgin) urychlují otevření děložního hrdla, což zkracuje první fázi porodu. Avšak narkotika způsobují deprese centrálního nervového systému u plodu a novorozence, proto je nepraktické vstoupit na ně na konci porodu..

Z narkotických léků pro úlevu od bolesti při práci se používají trankvilizéry (relanium, elen), které nejen zmírňují bolest, ale také zmírňují negativní emoce a potlačují strach, narkotická anestetika (ketamin, sombrevin) způsobují zmatek a jsou necitlivá na bolest, ale nenarušují dýchací funkce, nezasahují uvolňují kosterní svaly a dokonce zvyšují tonus dělohy.

Inhalační anestetika

Tento způsob úlevy od bolesti při porodu spočívá v inhalaci inhalovaných anestetik prostřednictvím masky ženy při porodu. Dosud taková anestezie nestačí tam, kde se používá, i když ještě nedávno byly v každé nemocnici k dispozici lahve na oxid dusný. Z inhalovaných anestetik se používá oxid dusný, fluorotan a trilen. V důsledku vysoké spotřeby lékařských plynů a kontaminace porodní komory jimi tato metoda ztratila na popularitě. Používají se 3 způsoby inhalační anestézie:

 • vdechování směsi plynu a kyslíku nepřetržitě s přerušením po 30 0 40 minutách;
 • inhalace pouze s nástupem porodu a zastavení inhalace na konci porodu:
 • inhalace lékařského plynu pouze mezi kontrakcemi.

Pozitivní aspekty této metody: rychlé zotavení vědomí (po 1 - 2 minutách), antispasmodický účinek a koordinace porodu (prevence vzniku anomálií pracovních sil), prevence hypoxie plodu.

Nežádoucí účinky inhalační anestézie: respirační selhání, srdeční arytmie, zmatenost, nevolnost a zvracení.

Regionální anestézie

Regionální anestézie je blokáda určitých nervů, kořenů míchy nebo nervových ganglií (uzlin). Při porodu se používají následující typy regionální anestézie:

 • Blokáda genitální (ostudné) nervové nebo pudentální anestezie

Blokáda genitálního nervu spočívá v zavedení lokálního anestetika (nejčastěji se používá 10% roztok lidokainu) perineem (transpermostální technika) nebo vaginou (transvaginální metodou) do bodů, kde se nachází reprodukční nerv (uprostřed vzdálenosti mezi sedací trubicí a okrajem svěrače rekta). Obvykle se používá k anestézii doby nucené práce, kdy nelze použít jiné metody anestézie. Indikací pro pudenální blokádu je zpravidla potřeba použití porodních kleští nebo vakuového extraktoru. Mezi nevýhody této metody patří: anestézie je pozorována pouze u poloviny žen při porodu, možnost anestetika proniknout do děložních tepen, které mohou být vzhledem ke své kardiotoxicitě fatální, anestetizuje se pouze perineum, při křečích v děloze a dolní části zad.

Paracervikální anestézie je přípustná pouze pro anestézii prvního stupně porodu a spočívá v zavedení lokálního anestetika do laterálních vaginálních oblouků (kolem děložního čípku), díky čemuž je dosaženo blokády paracervikálních uzlů. Používá se při otevření děložního hltanu o 4 až 6 cm, a když je dosaženo téměř úplného otevření (8 cm), paracervikální anestézie se neprovádí kvůli vysokému riziku podávání léčiva do hlavy plodu. V současné době se tento typ úlevy od bolesti při porodu prakticky nepoužívá kvůli vysokému procentu vývoje bradykardie (zpomalení srdečního rytmu) u plodu (přibližně v 50–60% případů)..

 • Páteř: epidurální nebo epidurální anestézie a spinální anestézie

Jiné metody regionální (spinální) anestezie zahrnují epidurální anestézii (zavedení anestetik do epidurálního prostoru umístěného mezi dura mater (vnější) míchy a obratlů) a spinální anestezii (zavedení anestetika pod dura mater, arachnoidní (střední) plášť, nedosahující měkké) meninges - subarachnoidální prostor).

K anestézii s EDA dochází po určité době (20-30 minut), během níž anestetikum proniká do subarachnoidálního prostoru a blokuje nervové kořeny míchy. K anestézii u SMA dochází okamžitě, protože se droga vstřikuje přesně do subarachnoidálního prostoru. Pozitivní aspekty tohoto typu anestézie zahrnují:

 • vysoké procento účinnosti:
 • nezpůsobuje ztrátu nebo zmatek;
 • v případě potřeby můžete analgetický účinek prodloužit (instalací epidurálního katétru a zavedením dalších dávek léků);
 • normalizuje nekoordinovanou patrimoniální aktivitu;
 • nesnižuje sílu kontrakcí dělohy (tj. nehrozí riziko rozvoje slabosti patrimoniálních sil);
 • snižuje krevní tlak (což je zvláště důležité u arteriální hypertenze nebo gestózy);
 • neovlivňuje respirační centrum plodu (neexistuje žádné riziko nitroděložní hypoxie) a žen;
 • v případě potřeby lze posílit břišní výdej regionálního bloku.

Kdo je určen k úlevě od bolesti během porodu?

Přes mnoho výhod různých metod úlevy od bolesti při porodu je úleva od pracovní bolesti prováděna pouze v případě lékařských indikací:

 • preeklampsie;
 • císařský řez;
 • mladý věk žen v práci;
 • porod začal předčasně (aby se zabránilo poranění novorozence, perineum není chráněno, což zvyšuje riziko prasknutí porodního kanálu);
 • odhadovaná hmotnost plodu 4 nebo více kg (vysoké riziko porodního a porodního zranění);
 • porod trvá 12 hodin nebo více (prodlouženo, včetně předchozího patologického předběžného období);
 • lékařské rhodostimulace (při intravenózním spojení s oxytocinem nebo prostaglandiny jsou kontrakce bolestivé);
 • závažná extragenitální onemocnění ženy při porodu (patologie kardiovaskulárního systému, diabetes mellitus);
 • potřeba „vypnout“ namáhavé období (vysoká krátkozrakost, preeklampsie, eklampsie);
 • discoordination patrimonial sil;
 • porod dvěma nebo více plody;
 • dystokie (křeč) děložního čípku;
 • zvýšení hypoxie plodu během porodu;
 • instrumentální intervence v následné práci a v následných obdobích;
 • šití řezů a slz, ruční vyšetření děložní dutiny;
 • zvýšení krevního tlaku při porodu;
 • hypertenze (indikace pro EDA);
 • nesprávná poloha a prezentace plodu.

Otázka odpověď

Jaké metody úlevy od bolesti se používají po porodu?

Po oddělení placenty lékař zkontroluje porodní kanál z hlediska jejich integrity. Pokud jsou detekovány slzy děložního čípku nebo perineum a byla provedena epiziotomie, je třeba je zašít pod anestézií. Zpravidla se používá infiltrační anestézie perineálních měkkých tkání novokainem nebo lidokainem (v případě ruptury / incize) a méně často pudentálním blokem. Pokud byl v 1. nebo 2. období proveden EDA a byl zaveden epidurální katétr, je do něj zavedena další dávka anestetika..

Jaký druh anestezie se provádí, je-li nezbytná instrumentální péče o druhou a třetí pracovní dobu (operace ničení ovoce, ruční oddělení placenty, použití porodnických kleští atd.)?

V takových případech je žádoucí provést spinální anestezii, při které je žena při vědomí, ale není citlivost břicha a nohou. O tomto problému však rozhoduje anesteziolog společně s porodníkem a do značné míry závisí na anesteziologových znalostech anesteziologické techniky, na jeho zkušenostech a klinické situaci (přítomnost krvácení, potřeba rychlé anestézie, například s vývojem eklampsie na porodním stole atd.). Intravenózní anestéziová metoda (ketamin) se osvědčila docela dobře. Lék začíná působit 30 až 40 sekund po podání a jeho trvání je 5 až 10 minut (v případě potřeby se dávka zvyšuje).

Mohu předobjednat doručení EDA při porodu?

Během porodu lze metodou EDA diskutovat s porodníkem a anesteziologem. Každá žena by však měla pamatovat na to, že provádění epidurální anestezie během porodu není předpokladem pro poskytování lékařské pomoci ženě při porodu a pouhá touha budoucí matky zabránit bolestem v práci neodůvodňuje riziko možných komplikací jakéhokoli „objednaného“ typu anestézie. Kromě toho, zda bude EDA proveden nebo ne, závisí na úrovni zdravotnického zařízení, dostupnosti odborníků v něm, souhlasu porodníka provádějícího porod a samozřejmě na platbě za tento typ služby (protože mnoho lékařských služeb je prováděno na přání) trpěliví, jsou další, a tedy i platení).

Pokud byl EDA proveden během porodu bez požadavku pacienta na anestézii, musíte za tuto službu stále platit?

Ne. Pokud byla epidurální anestézie nebo jakákoli jiná anestézie porodu provedena bez žádosti ze strany matky za účelem zastavení bolesti, byly proto k dispozici lékařské indikace ke zmírnění kontrakcí, které bylo stanoveno porodníkem a anestézie v tomto případě fungovala jako součást léčby (například normalizace porodu během pracovní neschopnosti) ).

Kolik stojí EDA při narození?

Náklady na provedení epidurální anestezie závisí na regionu, ve kterém je žena v práci, na úrovni porodnice a na tom, zda je toto zdravotnické zařízení soukromé nebo veřejné. Dnes se cena EDA pohybuje (přibližně) od 50 do 800 USD.

Je možné, aby každý provedl páteřní (EDA a SMA) anestezii při porodu??

Ne, existuje řada kontraindikací, u nichž nelze provést spinální anestezii:

Absolutní:

 • kategorické odmítnutí ženy z spinální anestezie;
 • poruchy krevního koagulačního systému a velmi malého počtu krevních destiček;
 • provádění antikoagulační terapie v předvečer porodu (léčba heparinem);
 • porodnické krvácení a následkem toho hemoragický šok;
 • sepse;
 • zánětlivé procesy kůže v místě navrhovaného vpichu;
 • organické léze centrálního nervového systému (nádory, infekce, zranění, vysoký intrakraniální tlak);
 • alergie na lokální anestetika (lidokain, bupivakain a další);
 • hladina krevního tlaku je 100 mm RT. Umění. a níže (jakýkoli druh šoku);
 • jizva na děloze po intrauterinních intervencích (vysoké riziko vynechání ruptury dělohy ve jizvě během porodu);
 • nesprávná poloha a prezentace plodu, velká velikost plodu, anatomicky úzká pánev a další porodnické kontraindikace.
Relativní patří:

 • deformita páteře (kyphosis, skolióza, spina bifida;
 • obezita (potíže s propíchnutím);
 • kardiovaskulární onemocnění v nepřítomnosti stálého kardiomonitoringu;
 • některá neurologická onemocnění (roztroušená skleróza);
 • nedostatek vědomí u ženy v práci;
 • placenta previa (vysoké riziko porodního krvácení).

Jaký druh anestezie se provádí s císařským řezem??

Metodu úlevy od bolesti při císařském řezu volí porodník společně s anesteziologem a koordinuje se ženou v porodu. Výběr anestezie v mnoha ohledech závisí na tom, jak bude operace provedena: podle plánovaných nebo nouzových indikací a na porodnické situaci. Ve většině případů, pokud neexistují absolutní kontraindikace pro spinální anestezii, je ženě v porodu nabídnuta a provedena EDA nebo SMA (pro plánovanou císařskou sekci i pro nouzové situace). Ale v některých případech je endotracheální anestézie (EDA) metodou volby úlevy od bolesti pro břišní porod. Během EDA je žena v práci v bezvědomí, nemůže sama dýchat a do průdušnice, skrz kterou vstupuje kyslík, je vložena plastová trubička. Léky pro anestezii se v tomto případě podávají intravenózně.

Jaké další metody nedrogové analgezie lze použít při porodu?

Kromě výše uvedených metod fyziologické anestezie během porodu můžete provádět auto-trénink pro usnadnění kontrakcí. Během nemocných děložních kontrakcí mluvte s dítětem, vyjadřujte radost z budoucího setkání s ním a připravte se na úspěšný výsledek porodu. Pokud auto-výcvik nepomůže, zkuste odvádět pozornost od bolesti během zápasu: zpívat písně (tiše), číst poezii nebo opakovat multiplikační tabulku nahlas.

Případová studie: Měl jsem mladou ženu s velmi dlouhým copem. Narození bylo první, kontrakce se jí zdály velmi bolestivé a ona neustále žádala císařský řez, aby tyto „mučení“ zastavila. Bylo nemožné ji odvrátit od bolesti, dokud mi nenapadla jedna myšlenka. Řekl jsem jí, aby rozpletla cop, jinak by byla příliš rozcuchaná, hřeben a znovu cop. Žena byla tímto procesem tak unesena, že pokusy téměř zmeškala.

Epidurální anestézie: výhody a nevýhody práce bez bolesti

Moderní úleva od bolesti při práci: jak na to

Epidurální anestézie je dnes nejběžnějším způsobem podávání léků při porodu. Někdo je s ní úplně potěšen, protože při jeho používání je porod téměř bezbolestný. A někdo považuje takovou anestezii za zásah do přirozeného procesu porodu. Budeme hovořit o tom, jak se provádí epidurální anestezie, o jejích výhodách a nevýhodách.

Vědomí, ale bez bolesti

Při epidurální anestezii lékař vstříkne anestetikum do prostoru mezi výstelkou míchy. Současně jsou blokovány nervové kořeny odpovědné za citlivost na bolest a žena necítí bolest během kontrakcí, i když sama cítí kontrakce. Během epidurální anestezie je žena v práci vědomá a může komunikovat s lékařem a blízkými; ukáže se, že proces porodu je téměř jako by žena porodila bez anestézie, necítila se pouze bolest.

Proveďte epidurální anestezii s nástupem bolestivých kontrakcí, ale pouze před zahájením pokusů. Typicky se doba anestézie počítá tak, že do doby, kdy se zastaví nástup účinku léku. V některých situacích je však nutné se „vypnout“ a pokusit se například o srdeční vady nebo vysokou krátkozrakost se změnami fundusu. Poté epidurální anestézie pokračuje ve druhém, pracném období porodu..

Jak se to stane

Anesteziolog provádí epidurální anestezii, ale ne kdokoli, ale pouze ten, kdo dobře zná techniku ​​této anestezie.

Technika provádění epidurální anestézie:

 • Žena sedí nebo leží na boku. Kůže na zádech je ošetřena antiseptikem, poté anesteziolog provede lokální anestézii kůže v místě vpichu. Poté doktor vloží speciální jehlu do epidurálního prostoru páteře, mírně nedosáhne páteřního prostoru. Do jehly se zavede epidurální katétr (tenká ohebná trubice). Někdy se katétr může dotknout nervu - v takové situaci je v noze střelecký pocit. Potom anestetik odstraní jehlu a katetr se připojí k zádům ženy při porodu. Analgetická látka vstupuje do ženského těla katétrem. Katétr vám umožňuje přidat ji, jak se bolest zesiluje.
 • Anestezie obvykle začíná 10–20 minut (někdy i dříve) po podání léku a může pokračovat až do konce porodu, ideálně až do začátku porodu..
 • Při provádění analgézie se obvykle nemůžete dostat z postele a ležet na zádech. Existuje však určitá forma epidurální analgezie, ve které můžete sedět a chodit. Tento typ analgezie se nazývá „mobilní epidurální anestézie“..
 • Během císařského řezu se epidurální anestezie provádí stejným způsobem jako při přirozeném porodu. Určité množství léků se podává pouze k vyvolání pocitu znecitlivění v břišní dutině dostatečné pro chirurgický zákrok.
 • Po porodu se katétr odstraní, místo vpichu se uzavře a ženě se nabídne ještě několik hodin, aby byla v náchylné poloze, aby se zabránilo možným komplikacím..

Co cítí žena s epidurální anestézií

Několik minut po podání léku se v nohou objeví pocit slabosti a poté - necitlivost v nohou a dolním těle, pocit tepla. Kontrakce se stávají bezbolestnými a žena je při práci cítí jen jako tlak pod konečníkem. Ve druhém období porodu je podávání léků proti bolesti zastaveno a žena v porodu tlačí sama. Pokud při porodu dojde k slzám nebo incizím, injikuje se pouze další část anestetika a švy se aplikují pod vlivem epidurální anestézie..

Lék působí asi dvě hodiny po ukončení anestézie. V této době je pravděpodobné, že některé pohyby jsou obtížné, ruce se mohou chvět. Ale po několika hodinách se vše vrátí do normálu. Někdy po porodu a odstranění katétru cítí matka chlad, ale není to nutně výsledek anestézie. Chlazení se může vyvinout samostatně díky kolosálnímu uvolňování adrenalinu do krve během porodu. V každém případě, pokud se chladí, pomáhá normální oteplování..

Výhody a nevýhody epidurální anestezie

Výhody EA:

 • Epidurální anestézie zkracuje dobu dilatace děložního čípku a podporuje hladký rozvoj dítěte přes porodní kanál.
 • Úplná absence bolesti s jasným vědomím ženy.
 • Epidurální anestézie vám umožní relaxovat a udržovat sílu během nejdelší části porodu - při otevření děložního čípku.
 • Nepatrná penetrace anestetika do krve dítěte v koncentraci, která nemá významný negativní vliv na jeho stav.
 • Epidurální anestézii lze podat ženám, u kterých je inhalační anestézie kontraindikována..
 • Když se do epidurálního prostoru injikuje analgetikum, snižuje se krevní tlak, což je dobré pro ženy s hypertenzí.

Nevýhody EA:

 • Přestože epidurální analgezie zkracuje dobu otevření krku, doba vypuzení plodu je prodloužena. V zaneprázdněném období, v důsledku poklesu aktivity dělohy, se často zvyšuje délka práce, což zase zvyšuje počet přestávek a porodnických výhod..
 • Pokud je žena hypotenzní, znamená to, že její krevní tlak je nižší než 100 mm Hg. Umění, epidurální anestézie může být kontraindikována.
 • Nebude možné použít tento typ anestézie pro některé deformity páteře, sepse, poruchy krvácení, krvácení nebo zánětlivé procesy v oblasti údajného vpichu.
 • Jako jakákoli lékařská manipulace, při které se podávají léky, může epidurální anestézie způsobit řadu vedlejších účinků a komplikací..

Jak si vybrat

Pokud mluvíme o chirurgickém porodu (císařský řez) - pak je vše jasné: bez anestezie se neobejdete. Zda je nutné uchýlit se k lékařské anestézii přirozeného porodu - tato žena se musí sama rozhodnout. A výběr není snadné. Na jedné straně existuje riziko (i když malé) vedlejších účinků. Kromě toho může být narušen přirozený průběh porodu (léky někdy inhibují nebo oslabují práci). Na druhé straně prahová hodnota citlivosti na bolest je pro každého jiná. A v důsledku silné a dlouhodobé bolesti u některých žen při porodu může dojít ke zvýšení krevního tlaku, zvýšení tepové frekvence a výskytu slabosti porodu. To je škodlivé pro matku i dítě. A v takové situaci je lepší anestetizovat porod.

Není možné předem vědět, jaké boje budou a jak je žena nese. Aby se usnadnilo utváření názoru na epidurální anestézii, měla by žena v porodu poslouchat pouze sebe a neměla by věnovat pozornost všem druhům hororových příběhů o bolestném porodu nebo o neúspěšné epidurální anestézii. Koneckonců, každé narození je individuální a to, co se ostatním ženám možná nestane.

V případě lékařských otázek se nejprve poraďte s lékařem.

Epidurální anestézie při porodu

Epidurální anestézie v „mateřských“ kruzích se nazývá epidurální. Tento jev, i když nový, je velmi populární a podle recenzí je „úsporný“. Kdo porodil epidurálem - v plné radosti, který vůbec nenarodil a má strach z porodu jako oheň - také pro ni, která porodila úspěšně bez bolesti a anestézie - jako obvykle: ani pro, ani proti. Každá žena však musí stále vědět, co je epidurální anestézie, co a jak ji jíst..

Epidurální anestézie se provádí pouze před zahájením pokusů, během období bolestivých kontrakcí, protože jejím hlavním účelem je blokovat bolest, zatímco žena cítí kontrakce a, co je důležité, zůstává v bezvědomí.

Místo vpichu (injekce) je epidurální prostor páteře (kde končí míše). S pomocí jehly je k zádům připojen katétr, kterým vstřikují tolik injekcí, kolik je „trpící“ žena při práci bezpečná a nezbytná. Lokální anestetikum blokuje nervové impulsy, které přenášejí signály bolesti do mozku. A po 20 minutách necítíte žádnou bolest a někdy celou dolní část těla.

Epidurální - potřeba...

Rozhodně se žena v práci rozhoduje - vstříkne nebo nevstříkne „magickou“ injekci. Obvykle se žena rozhodne, co dělat, dlouho před porodem. Ve skutečnosti neexistují žádné přísné lékařské indikace pro epidurální anestezii. Obvykle se používá pouze pro těžké bolestivé kontrakce během vaginálního porodu. Může být také použit místo všeobecné anestezie pro císařský řez. Předpokládá se, že je lepší, když operace probíhá s plným vědomím matky, přirozeně bez bolesti. Epidurální přípravky se také používají pro poporodní manipulace.

Kromě toho, že tato anestézie zmírňuje „svírající“ bolesti, snižuje také období cervikální dilatace a vůbec neovlivňuje novorozence, protože léčivo vstupuje do krve dítěte ve velmi malých dávkách.

Nejčastěji jsou epidurální přípravky nabízeny pro těžkou gestózu, fetoplacentální nedostatečnost, arteriální hypertenzi, onemocnění dýchacího systému, závažné srdeční vady a další stavy..

... nebo výstřelek?

Mnoho žen, aniž by pociťovalo pracovní bolest, očividně plánuje anestézii procesu porodu. Lze snadno říci, že se jedná o ženský rozmar, ale lékaři říkají, že pokud se žena katastrofálně bojí s porodem, může i malá bolest způsobit stres nejen pro ni, ale také pro dosud nenarozené dítě. A stresující průběh porodu nemůže přinést nic dobrého. Proto se porodníci-gynekologové „plachých“ matek neodradí od epidurálů.

Ženy, které porodily epidurální anestézií, se absolutně neliší od těch, které porodily, jak se říká, „přirozeným“ způsobem. Cítili kontrakce a skutečnost, že bolest byla minimální, byla pouze plusem, protože z procesu porodu zůstaly pouze pozitivní emoce. Psychologové říkají: po „epidurální“ ženě s větší pravděpodobností souhlasí s druhým narozením.

Epidurální anestézie při porodu: kontraindikace

Ne každá žena však může tuto svůdnou analgetickou metodu použít. Epidurální anestézie má několik kontraindikací, které je třeba brát v úvahu při porodu, jinak existuje velké riziko, že se objeví opačný účinek: namísto usnadňování způsobují komplikace.

Kontraindikace pro epidurální anestézii jsou:

 • porodní krvácení;
 • problémy srážení;

Porodní anestézie

Porodní anestézie

Doporučujeme vám, abyste se seznámili s informacemi o pracovní bolesti a jak ji zmírnit..
Další informace dostupné ve Vědeckém centru pro porodnictví, gynekologii a perinatologii pojmenované po ac. V.I.Kulakova prostředky anestezie, které budete muset získat od personálu, který s vámi bude jednat.

Doufáme, že pokud víte, co můžete očekávat, a pokud je to nutné, získáte dobrou úlevu od bolesti, narození dítěte bude pro vás příjemným a radostným procesem..

CO ŽENA ŽENA V NARODENÍ?

Na konci těhotenství můžete pociťovat periodické kontrakce dělohy. S nástupem práce se kontrakce stávají pravidelnějšími a silnějšími a mohou být bolestivé. Na začátku se jedná o silnou periodickou bolest, která se zpravidla výrazně zvyšuje v průběhu porodu. Intenzita bolesti není stejná. Více než 90% žen v práci potřebuje určitou formu úlevy od bolesti.

CO ANESTÉZSKÉ METODY JSOU K DISPOZICI K DISPOZICI?

Existuje několik způsobů, jak vám pomoci vyrovnat se s bolestí. Neocenitelnou podporu poskytuje pozorný manžel / partnerka. Je důležité být schopen relaxovat, někdy naopak, pomoci při chůzi. Teplé koupele a masáže, zejména tření zad, pomáhají uvolňovat svaly a v určitých bodech snižují bolest. Může být užitečná oblíbená hudba, která rozptyluje a uvolňuje stres..

Je těžké předpovědět, který typ úlevy od bolesti bude pro vás nejlepší. Níže jsou uvedeny některé z metod léčby bolesti, které vám mohou být nabídnuty..

ZPŮSOBY ANALÝZY NARODENÍ

Existuje několik způsobů, jak se vypořádat s bolestí, zejména na začátku porodu. Přes nejistotu mnoha níže uvedených metod je pro některé z nich velmi užitečné. Můžete zjistit, které z nich jsou běžně používány v naší klinice:

 • Aromaterapie
 • Reflexologie
 • Injekční drogy (narkotická analgetika, nesteroidní protizánětlivá léčiva)
 • Epidurální analgezie

Provádí se velmi tenkou trubicí (katétrem), která se vkládá mezi obratle v bederní páteři.

Toto je nejsložitější metoda prováděná anesteziologem..

Na dítě to nemá téměř žádný vliv..

Někdy způsobuje bolesti hlavy. Může způsobit pokles krevního tlaku..

Metoda patří k nejúčinnějším metodám anestezie..

KDO SE MŮŽE VYKONÁVAT EPIDURÁLNÍ ANALGESII?

Může být prováděna většinou žen, ale některé komplikace těhotenství a poruchy srážení krve mohou být kontraindikace. Pokud nebudou kontraindikace, bude to užitečné pro vás a vaše dítě..

Nejprve je nainstalován kapátko. To znamená, že začnete injektovat roztok do žíly. Během porodu je kapátko často nutné z několika důvodů. Poté budete vyzváni, abyste se otočili nebo se posadili a naklonili se dopředu. Záda se léčí antiseptikem a lokální anestetikum se injikuje subkutánně, je to docela bolestivé. Po anestézii kůže je samotný postup epidurální propíchnutí zřídka bolestivý. Tenká trubice (katétr) bude umístěna na záda a přivedena k nervům, které vedou bolestivé impulzy z dělohy. Zde je třeba dbát na to, aby nedošlo k propíchnutí výstelky nádrže tekutinou obklopující míchu, jinak by se bolesti hlavy mohly vyvinout později. Proto je během anesteziologického postupu nutné lhát. Po vložení a zasunutí katétru se můžete pohybovat, jak chcete. Po instalaci epidurálního katétru lze do něj podle potřeby nebo v nepřetržitém režimu injekce aplikovat léky proti bolesti pomocí speciálního injekčního stříkačky. V této době bude porodník pravidelně měřit váš arteriální (krevní) tlak. (A) a anesteziolog vyzkouší účinnost epidurální analgezie. Účinek obvykle trvá asi dvacet minut, ale někdy je účinek zpožděn a může být vyžadováno určité upřesnění..

JAK PRACUJE EPIDURÁLNÍ BLOCKADE?

Epidurální blok nezpůsobí ospalost nebo slabost a nezpomalí žaludek.

Někdy to způsobí snížení krevního tlaku, a proto je nutné kapátko.

Někdy se třes vyvíjí, ale obvykle to jde rychle.

Epidurální blok může mírně zpomalit druhou fázi porodu a oslabit kontrakce, ale porod se bude objevovat přirozeně. Mechanismus práce zůstane nezměněn.

Epidurální blokáda zbavuje většinu porodního stresu, který příznivě ovlivní dítě.

Kojení se někdy dokonce zlepšuje..

V naší zemi se bolesti hlavy po epidurální blokádě vyskytují v průměru asi v 0,1–1% případů, ale statistiky se mezi jednotlivými nemocnicemi liší, takže na klinice musíte zjistit frekvenci této komplikace. Máte-li bolesti hlavy, pak existují způsoby, jak to léčit.

Během těhotenství je matka charakterizována bolestmi zad spojenými se svalovým napětím. V současné době se nashromáždily důkazy, že epidurální blokáda nezpůsobuje chronickou bolest zad, i když v místě zavedení katétru může být po dobu jednoho nebo dvou dnů mírná lokální bolest.

Asi jedna z 2 000 matek si po porodu stěžuje na brnění nebo brnění na jedné ze svých nohou. Stížnosti tohoto druhu jsou s největší pravděpodobností způsobeny porodem, spíše než v důsledku epidurální anestézie. Jiné, závažnější komplikace jsou vzácné.

JAK SE POKUD OTÁZKA O OPERACI stoupá?

Pokud potřebujete operaci, například císařský řez nebo použití kleští, není nutná celková anestézie, protože se místo toho často používá epidurální blok. Současně se do katétru zavádí silnější anestetikum, které poskytuje úlevu od bolesti během operace. Tato metoda je pro vás a vaše dítě bezpečnější..

PŘI POUŽITÍ SPINÁLNÍ ANESTÉZIE?

Účinek epidurální blokády je poněkud zpomalen, zejména v pozdní fázi porodu. Pokud jsou léky proti bolesti injikovány přímo do nádržky na tekutinu obklopující bederní nervy, účinek léku proti bolesti přijde mnohem rychleji. Tato metoda se nazývá spinální anestézie. V tomto případě se používá výrazně tenčí jehla než pro epidurální anestézii, proto je riziko bolesti hlavy spojené s tloušťkou jehly malé. Některé nemocnice používají pro úlevu od bolesti spinální anestezii v kombinaci s epidurální.

SEKCE CESAREV: VÁŠ VÝBĚR ANESTÉZIE

Jeden z pěti novorozenců se narodil pomocí císařského řezu a ve dvou ze tří případů se tento zásah neplánuje předem.

NARODENÍ DĚTÍ JE NEVHODNÝM IMPRESEM

Porod císařským řezem může být stejně uspokojivý a pozitivní emoce jako přirozený porod. Pokud se stane, že budete potřebovat císařský řez, neměli byste tuto skutečnost v žádném případě brát jako selhání. Nezapomeňte, že nejdůležitější věcí je bezpečnost pro vás a vaše dítě. Existují situace, kdy císařský řez je nejlepší způsob, jak zajistit tuto bezpečnost..

Během operace císařského řezu existuje několik typů anestézie (anestézie). Tato brožura vysvětluje různé možnosti. Kromě toho můžete s anesteziologem diskutovat o výběru anestezie. Anestetičky pracující v oboru porodnictví jsou lékaři specializující se na léčbu bolesti a bezpečnost těhotných žen a novorozenců během chirurgických zákroků..

Někdy může být váš císařský řez naplánován předem. Tomu se říká volitelný císařský řez. Chirurgii lze doporučit, pokud existuje zvýšená pravděpodobnost výskytu komplikací při porodu přirozeným způsobem. Jedním příkladem je situace, kdy je plod v pozdní těhotenství na nesprávné pozici v děloze.

V ostatních případech se císařský řez provádí podle naléhavých indikací, obvykle již v procesu porodu. Toto je tzv. Nouzový císařský řez. Tato operace může být vyžadována kvůli slabosti práce, kvůli náhlému zhoršení plodu nebo kvůli kombinaci těchto dvou jevů..

Porodník-gynekolog s vámi probere důvody, proč je vyžadován císařský řez, a požádá vás o souhlas s intervencí..

Existují dva hlavní typy anestézie: v jednom případě je pacient v jasném vědomí (vzhůru) před narozením dítěte, v druhém ve stavu spánku od samého začátku operace. Většina císařských řezů se provádí pod takzvanou regionální anestézií, když je pacient vzhůru před narozením dítěte; zatímco spodní polovina jejího těla, včetně jejího žaludku, se stává necitlivou na bolest. Taková anestézie je bezpečnější jak pro matku, tak pro novorozence. Kromě toho umožňuje vám i otci dítěte (pokud si přeje být při narození) spolu žít ve chvíli, kdy se dítě narodí.

Na druhé straně existují tři typy regionální anestézie:

1. SPINÁLNÍ ANESTÉZIE

Může být provedeno jak s plánovanou, tak nouzovou císařskou sekcí. Nervy vyčnívající ze míchy jsou ve zvláštním případě zahaleny membránami, které obsahují tekutinu a to vše se nachází uvnitř páteře. Do tohoto tekutinového pouzdra se injikuje lokální anestetikum pomocí velmi tenké jehly. Spinální anestézie je rychlá a vyžaduje relativně malou dávku anestetika.

2. EPIDURÁLNÍ ANESTÉZIE

V tomto případě je tenká plastová trubice (katétr) vložena mimo výše uvedený případ tekutinou na místo, kde nervy, které vedou bolestivé impulzy z dělohy, procházejí. Epidurální anestézie se také často používá k anestézii porodu a používá se slabá koncentrace lokálního anestetika. Pokud potřebujete císařský řez, lze takovou anestezii zvýšit podáním stejného roztoku, ale při vyšší koncentraci. Ve srovnání se spinální anestézií vyžaduje epidurální aplikace vyšší dávky podobného léčiva a jeho účinek se vyvíjí pomaleji. Epidurální anestézii lze v případě potřeby prohloubit zavedením další dávky anestetika.

3. KOMBINOVANÁ SPINÁLNÍ A EPIDURÁLNÍ ANESTÉZIE

Kombinovaná spinálně-epidurální anestézie - nejčastěji používaná ve Vědeckém centru pro porodnictví, gynekologii a perinatologii Ministerstva zdravotnictví Ruské federace, je kombinací obou uvedených typů úlevy od bolesti. Spinální anestézie se ve skutečnosti používá k anestézii císařského řezu, epidurální anestézie - za účelem zavedení další dávky léku, pokud je to nutné, a odstranění bolesti v pooperačním období.

Pokud dostanete celkovou anestézii, budete během operace spát. V současné době je celková anestezie pro císařský řez používána méně často než dříve. Obecná anestézie může být vyžadována v některých nouzových případech, v situacích, kdy je regionální anestézie z jakéhokoli důvodu nežádoucí nebo pokud pacient preferuje, aby byl během intervence ve stavu spánku..

Výhody a nevýhody každého typu anestézie jsou popsány níže. Na začátku si myslíme, že bude pro vás užitečné naučit se, jak se připravit na císařský řez a co je pro to nezbytné.

Měli byste navštívit nemocnici před tím, než budete hospitalizováni přímo pro operaci. Na začátku budete vyšetřeni a provedeni testy. Kromě toho vám řeknou, co lze očekávat a na co se připravit. V předvečer chirurgického zákroku vám mohou být předepsány tablety, které snižují kyselost žaludeční šťávy a zabraňují nevolnosti. Musí být přijata noc před operací a následující ráno ihned po probuzení. Vysvětlí vám, jak brát lék..

Před císařským řezem vás vyšetří anesteziolog. Seznamuje se s vaším lékařským záznamem a shromažďuje informace o průběhu předchozí anestézie, pokud existuje. V některých případech může být vyžadováno další vyšetření. Dále anesteziolog s vámi probere výběr metody anestezie a zodpoví vaše dotazy..

DEN PROVOZU

Porodní asistentka znovu zkontroluje čas operace a ujistí se, že jste předepsali léky. V den operace budete muset oholit spodní část břicha. Porodní asistentka vám pomůže nasadit speciální punčochy, aby se zabránilo tvorbě krevních sraženin (krevních sraženin) v žilách nohou. Kromě toho vám dá tričko, ve kterém půjdete na operační sál.

Na operačním sále budou k vám připojeny speciální senzory pro měření krevního tlaku, pulsu a saturace krevního kyslíku; pro provedení elektrokardiografické studie (EKG) je to všechno bezbolestné.

Dostanete kapátko na podávání tekutiny. Pak anestézie začne přímo..

CO SE NACHÁZÍ, POKUD POTŘEBA PROVÁDĚT REGIONÁLNÍ ANESTÉZI?

Budete požádáni, abyste si buď sedli, nebo si lehli na bok a ohnuli se zády. Anesteziolog ošetřuje pokožku zad pomocí speciálního dezinfekčního roztoku, zatímco ucítíte chlad a mravenčení. Pak lékař najde bod na spodní části zad ve střední linii a dá vám malou injekci k anestezii pokožky..

Během spinální anestézie bude do zádů obvykle zasunuta velmi tenká jehla, obvykle bezbolestně. V některých případech, jak postupuje jehla, můžete cítit mírný pocit mravenčení na jedné z nohou nebo zažít něco jako slabý elektrický šok. Měli byste o tom informovat lékaře, ale je důležité, abyste během procedury zachovali nehybnost. Jakmile je jehla ve správné poloze, vstříkne se lokální anestetikum a další prostředek proti bolesti a poté se odstraní jehla. Obvykle celý postup trvá několik minut, ale někdy není snadné okamžitě nastavit jehlu do správné polohy; v tomto případě bude manipulace trvat déle.

V případě epidurální anestézie se pro zavedení katetru (tenká zkumavka) do epidurálního prostoru skrze něj použije silnější jehla. Stejně jako u spinální anestezie jsou možné pouze brnění nebo mírné elektrické šoky, které vracejí nohu zpět. I zde je důležité, abyste zůstali nehybní, zatímco anesteziolog provádí manipulaci. Jakmile je katétr nainstalován, lékař vám umožní změnit polohu.

Pokud již máte epidurální katétr nainstalovaný dříve pro úlevu od bolesti při práci, jediná věc, kterou musí anesteziolog udělat, je injektovat do tohoto katétru vyšší dávku léku, která je dostatečná k anestezii císařského řezu. V případech, kdy musí být operace provedena tak naléhavě, že není čas čekat na nástup epidurální anestézie, může vám být poskytnut jiný druh úlevy od bolesti.

Budete vědět, že spinální nebo epidurální anestezie začala působit, jakmile začnete cítit těžkost a teplo v nohou. Je také možný pocit mírného brnění. Znecitlivění bude postupně rozšiřovat vaše tělo. Anesteziolog zkontroluje, jak velká oblast bolesti byla a zda jste připraveni na operaci. Někdy je nutné změnit polohu těla, aby byla zajištěna dobrá anestézie. Často vám bude změřen krevní tlak. Během nástupu anesteziologického efektu umístí porodní asistentka do močového měchýře katétr, který během chirurgického zákroku vyprázdní. Můžete cítit nějaké nepohodlí, ale ne bolest. Tuto zkumavku v močovém měchýři můžete nechat až do druhého rána a nemusíte se bát močení.

Pro operaci budete muset ležet na zádech, malý váleček bude umístěn pod pravou stranou. Pokud se cítíte nevolně, měli byste o tom určitě říct anesteziologovi. Příčinou nevolnosti je často snížení krevního tlaku. Lékař vám s příslušnou léčbou pomůže..

Než se dítě narodí, možná budete muset inhalovat kyslík pomocí speciální obličejové masky nebo nosního katétru, aby bylo zajištěno, že je dostatek kyslíku pro vstup do těla dítěte.

Během chirurgického zákroku je obvykle instalována speciální clona, ​​která odděluje obličej pacienta od oblasti zásahu. V tomto případě bude anesteziolog s vámi po celou dobu. Můžete slyšet, jak probíhají přípravy na operaci, protože porodníci-gynekologové pracují v jednom týmu s porodními asistentkami a dalšími zaměstnanci.

Řez kůží se obvykle provádí mírně pod linií bikin. Když podstoupí operaci, můžete cítit tlak nebo napětí, ale nebudete cítit bolest. Některé ženy porovnávají své pocity se skutečností, že „někdo umývá žaludek zevnitř.“ Anesteziolog bude průběžně vyhodnocovat váš stav během operace a v případě potřeby může provést další úlevu od bolesti. Ve vzácných případech může být nutné přejít na celkovou anestezii..

Čas od zahájení operace do odebrání dítěte trvá asi deset minut. Bezprostředně po narození porodní asistentka (často společně s pediatrem) otře a vyšetří novorozence. Poté může matka a otec, pokud jsou přítomny, vzít dítě.

Po narození se do systému zavede do žíly lék nazývaný oxytocin, který napomáhá kontrakci dělohy a porodí placentu (po porodu). Kromě toho vám bude podáno antibiotikum, aby se snížilo riziko vzniku infekce v pooperační ráně..

Operační tým bude potřebovat asi půl hodiny k dokončení operace. Poté můžete vložit svíčku do řiti nebo provést intramuskulární injekci pro následné zmírnění bolesti.

PŘI UKONČENÍ OPERACE

Pomohou vám zaujmout polopolohu a budou během dne převedeni na jednotku intenzivní péče k pozorování. Na oddělení se léky podávané během anestezie postupně přestanou projevovat a vaše nohy mohou mít pocit mravenčení. Za několik hodin budete moci znovu pohnout nohama. Léky proti bolesti podávané během spinální nebo epidurální anestezie budou trvat několik hodin. Dejte vědět svým zaměstnancům, když potřebujete další úlevu od bolesti.

CO SE STANE, POKUD SE PROVÁDÍ OBECNÁ ANESTÉZIE?

Na začátku vám bude nabídnuto pití léku, který snižuje kyselost žaludeční šťávy, a ještě před zahájením celkové anestézie se do močového měchýře zavede katétr. Potom vám anesteziolog nechá dýchat kyslík skrz masku na několik minut. Jakmile je operační tým připraven k práci, anestetik vám podá lék, který způsobuje spánek. Než usne, sestra lehce zatlačí na krk vpředu. Tato technika je nutná, aby se zabránilo vniknutí žaludečního obsahu do plic. Spánek přijde velmi rychle.

Když již spíte, ústa se vloží do průdušnice (dýchacího krku) speciální trubicí, aby se zabránilo vniknutí obsahu žaludku do plic a aby anesteziologický přístroj mohl podporovat vaše dýchání. Anesteziolog bude i nadále podávat léky, aby zajistil pokračující spánek a umožnil operačnímu lékaři bezpečně odebrat dítě. Nebudete však cítit, co se děje..

Když se na konci operace probudíte, můžete cítit nepříjemné pocity v krku kvůli přítomnosti zmíněné zkumavky (která bude poté odstraněna) a pociťovat nějakou bolest v oblasti operace. Kromě toho můžete po nějakou dobu zažít ospalost nebo nevolnost. Budete převedeni na jednotku intenzivní péče. Pokud cítíte potřebu, požádejte svůj personál o další úlevu od bolesti..

NĚKTERÉ DŮVODY, PRO KTERÉ MŮŽE BÝT ZA VÁS ZVEŘEJNĚ VŠEOBECNÁ ANESTÉZIE

 1. Stavy, při kterých je narušena koagulace krve. V těchto případech je nejlepší se vyhnout regionální anestézii..
 2. Pokud je operace extrémně naléhavá a není čas na provedení spinální nebo epidurální anestezie.
 3. Deformity nebo nemoci v zádech, které ztěžují nebo znemožňují regionální anestézii.
 4. Ve vzácných případech, kdy spinální nebo epidurální anestézie neměla požadovaný účinek.

ANALGESA PO PROVOZU

Po operaci císařského řezu existuje řada způsobů, jak odstranit bolest:

Regionální techniky: při provádění spinální nebo epidurální anestezie vám mohou být od počátku podány léky na bolest s dlouhým účinkem.

V některých nemocnicích je epidurální katétr (popsaný výše) ponechán po určitou dobu pro zvládnutí pooperační bolesti.

Svíčky vložené do konečníku se často používají na konci intervence..

Intramuskulární podávání léků proti bolesti.

VÝHODY REGIONÁLNÍ ANESTÉZIE V POROVNÁNÍ S GENERÁLNÍ ANESTÉZKOU

 • Spinální a epidurální anestézie je pro vás a vaše dítě bezpečnější.
 • Umožněte vám a vašemu partnerovi znovu prožít okamžiky narození.
 • Po operaci se nebudete cítit ospalý.
 • Umožňuje zahájit komunikaci s dítětem a kojení během operace.
 • Umožňuje lepší řízení pooperačních bolestí.
 • Dítě se narodí v jasnější mysli.

Nevýhody regionální anestézie ve srovnání s anestézií

Spinální a epidurální anestézie může způsobit snížení krevního tlaku, ačkoli není obtížné ji léčit..

Obecně trvá provedení regionální anestezie déle než zavedení pacienta do celkové anestezie..

V některých případech se po regionální anestézii může na nějaký čas objevit nestabilita chůze..

Ve vzácných situacích nemusí mít regionální anestézie požadovaný účinek a bude muset jít do celkové anestezie.

Regionální anestézie může také způsobit:

Pocit mravenčení nebo necitlivosti v noze (častěji po spinální anestézii). Stává se to asi u jednoho z deseti tisíc pacientů a může trvat několik týdnů nebo měsíců..

Svědění kůže během operace, ale léčitelné.

Bolest hlavy (méně často než u jednoho ze sta pacientů). Ona je také léčitelná..

Místní bolest v zádech po dobu několika dní. To není neobvyklé.

Chronická bolest zad nezpůsobuje ani páteřní ani epidurální anestézie

Naneštěstí se bolesti zad často obávají žen po porodu, zejména pokud se tyto příznaky objevily před nebo během těhotenství. Páteřní nebo epidurální anestézie však tyto bolesti nezhoršuje..

Mít dítě císařským řezem je bezpečné a může být zdrojem pozitivních emocí. Mnoho žen upřednostňuje být při této intervenci při vědomí. Jiní vyžadují celkovou anestézii z důvodů diskutovaných výše..

Doufáme, že vám tato brožura pomůže při výběru anestézie pro císařský řez.

Informační karta pro úlevu od bolesti

Články O Neplodnosti