Hlavní Testy

Škytavka u novorozenců po krmení

Mladí rodiče pravidelně pronásledují obavy o zdraví novorozence. Odpovědné matky pečlivě sledují stoličku dítěte, teplotu jeho těla. Škytavka po jídle často způsobuje úzkost u nezkušených rodičů. Jejich touha zjistit příčinu procesu a důsledky je plně odůvodněná.

Možné příčiny škytnutí u dítěte po krmení

Důvody škytání dítěte po jídle jsou často podobné důvodům u dospělých. Novorozenec může po jídle škytnout kvůli faktorům:

 • Během jídla dítě zachytí přebytečný vzduch. Naplňuje malý žaludek a protahuje orgán, je zde tlak na bránici, dýchání je narušeno - dochází k reflexnímu kontrakci bránice.
 • Velká část mateřského mléka roztahuje žaludek dětí, což u dítěte vyvolává tento proces.
 • Svalové napětí.
 • Žízeň a sucho v ústech.
 • Akutní respirační infekce, hlísty a nemoci, které mohou dráždit bránici.
 • Nezralost vnitřních orgánů.

Často trpí měsíční dítě s bránicí, která není přizpůsobena vnějšímu prostředí. Nosní přetížení neumožňuje řádně sát, vzduch je spolknut. Vazokonstrikční kapky předepsané lékařem pomohou vyhnout se porušování.

Vzduch

S častým výskytem reflexní kontrakce bránice po kojení je třeba pečlivě sledovat, jak dítě jí jídlo. Pokud bradavka není zcela zachycena ústy a hrudník se do úst nevejde pohodlně, bude dítě při požití pravděpodobně nasávat vzduch. Vzduchové bubliny se dostanou do žaludku dítěte s jídlem.

U dítěte s umělým krmením se vzduch může dostat díky velké díře v bradavce.

Přejídání

Častěji je příčinou tohoto jevu u kojenců kojení přejídání. Dítě používá velké množství mléka. Jídlo rozšiřuje žaludek. Trávicí orgán vyvíjí tlak na bránici. Dítě plivá a škytá. Reflex nedochází jednou, ale po každém krmení, pokud objem mléka přesahuje normu.

U řemeslníků lze regulovat proces a množství výživy. Při dodržení normy stanovené pro novorozence bude maminka tomuto jevu zabránit.

Faktory, které vyvolávají překrmování:

 • Jíst podle harmonogramu. Dítě chce jíst, než bude správný čas krmení. V dalším kroku dítě dychtivě polkne směs nebo mléko a rychle naplní žaludek.
 • Velké množství mateřského mléka v matce. Množství předního mléka, které často vychází se silným tlakem, pomáhá saturovat novorozence před tím, než dítě dosáhne zdravého tuku..

Plyny ve střevech

Plyny ve střevech novorozence způsobují kolickou a břišní bolest, říhání. Důvodem je výskyt gaziků ve střevě, pokud se provádí kojení - nesprávná výživa matky. Pokud dítě krmí směs, doporučuje se, aby byla směs vyměněna po konzultaci s pediatrem.

První pomoc

Škytavka není nemoc nebo známka patologie. Jedná se o dočasný jev, který se vyskytuje u novorozenců a zastaví se po několika minutách bez rodičovského zásahu. Pokud je kontrakce bránice nepříjemná, vyděsí novorozence nebo zabrání zaspání dítěte, můžete podniknout opatření.

Reflexní redukce bránice po jídle nepředstavuje ohrožení zdraví dětí a zřídka indikuje patologii, ale někdy způsobuje nepohodlí novorozencům a jejich rodičům. Když se objeví příznak, mladí rodiče jen zřídka vědí, co dělat. Pokud dítě začalo škytat po krmení - doporučuje se vzít dítě do náruče a dát tělu svislou polohu. Poloha sloupce umožní dítěti rozbít přebytečné jídlo a vzduch.

Lehká masáž v oblasti klíční kosti pomůže odstranit reflex. Pokud příznak přetrvává, doporučuje se dát horký fenyklový čaj nebo převařenou vodu.

U kojeného dítěte se mohou objevit silné škytavky - měla by se ujistit, že je směs vhodná. Nadýmání, nadýmání a kolika pomohou eliminovat speciální léky pro novorozence. Espumisan, subimplexní - drogy povolené od prvních dnů života.

Tento jev nevyžaduje léčbu, pokud to, co se děje, děsí novorozence, způsobuje nepohodlí nebo narušuje spánek, můžete podniknout opatření:

 • Dejte teplou tekutinu, připevněte ji k hrudi.
 • Dejte si na břicho teplý ručník..
 • Rodič může dítě držet ve vzpřímené poloze, až do shluku.

Plyny pomáhají eliminovat plyny. Kruhové hladění ve směru hodinových ručiček pomůže uklidnit křeče. Čaj z koprových semen, heřmánkový čaj eliminuje tvorbu plynu. Pokud tyto metody nepomohou, může být vyžadován novorozenecký průchod..

Kdy navštívit lékaře

Pokud ke snížení membrány dochází trvale po jídle a trvá déle než hodinu, dítě pláče a je neklidné - je třeba se poradit s lékařem. Příčinou reflexu může být pouze lékař. Závažné choroby zřídka vyvolávají u dítěte příznak, ale neměly by být zcela vyloučeny. Patologie jater, plicních onemocnění, zhoršené funkce míchy a mozku - může po jídle a kdykoli způsobit snížení diafragmy.

Pediatr po naslouchání rodičům nasměruje dítě na ultrazvukové vyšetření vnitřních orgánů. Ultrazvuk pomůže určit patologii gastrointestinálního traktu dítěte.

Pokud mozek nebo mícha nefunguje správně, bude vyžadován neurolog..

Co radí Dr. Komarovskému

Slavný lékař Komarovsky věří, že škytavka u kojenců je normální, a lékařská péče je nezbytná, pokud škytavky u kojenců trvají déle než tři hodiny a navíc existují bolesti břicha. Pediatr je přesvědčen, že podchlazení je zřídka příčinou škytavek, spíše dochází k přizpůsobení okolní teplotě.

Jako způsob, jak se s tímto jevem vypořádat, pediatr doporučuje dát dítěti pít vodu, normalizovat hladinu vlhkosti v místnosti nebo jít s dítětem na procházku.

Prevence

Není obtížné zabránit výskytu škytavek po každém jídle, protože je známa příčina tohoto jevu. Předávkování, jako příčina reflexu, se snadno eliminuje snížením části směsi nebo snížením aplikace na hrudník dítěte v průběhu času.

Před jídlem se doporučuje dát si dítě na břicho. Je důležité upravit polohu strouhanek během jídla tak, aby vzduch nevstupoval spolu s mateřským mlékem. Možná budete muset dítě držet pod úhlem nebo ho přitlačit blíže k hrudníku. Dítě by mělo chytit areolu kolem bradavky pro lepší sání.

Během krmení je důležité mlčet, aby novorozenec nebyl rozptylován. Světlo, hluk může dítě vyděsit, odvrátit pozornost od jídla a vyvolat příjem vzduchu.

Při velkém množství předního mléka matka potřebuje část dekantovat, aby dítě konzumovalo zadní tukové mléko ve správném množství. Je lepší krmit dítě na požádání, ale snížit podávání.

Máma by měla upravit stravu odstraněním potravin, které způsobují tvorbu plynu ze stravy. Nedoporučuje se smažená jídla, luštěniny, syrové ovoce a zelenina.

U dětí, které berou jídlo z láhve, může být příčinou bradavka. Na trhu je uveden velký sortiment antikolikových lahví a bradavek s ventilem, které neumožňují dítěti zachytit vzduch a omezit průtok směsi. Po smíchání může dítě škytnout, pokud matka výrazně převyšuje požadované množství potravy. Je kontraindikováno dávat více jídla, než by mělo být podle věku dítěte.

Nedoporučuje se položit dítě ihned po jídle. Je lepší držet novorozence ve vzpřímené poloze po několik minut a čekat na zkroucení.

Všechny novorozené děti, a zejména děti, které jsou mladší než měsíc, škytavka. Často se po jídle začíná reflexní kontrakce bránice. S věkem je toto porušení méně pravděpodobné, pokud rodiče dodržují pravidla výživy dítěte a vyhýbají se přejídání. Časté a prodloužené škytavky mohou naznačovat patologii. V tomto případě musíte navštívit lékaře, aby zjistil příčinu a včas ji odstranil.

Co by maminka měla dělat, když se u novorozence objeví škytavka - jednoduchá doporučení

Novorozenci škytají velmi často. Ve většině případů je tento stav vyvolán faktory, které dráždí bránici a způsobují reakci z vagus nervu. U dětí je svalový systém nedokonalý a často má nepříznivé účinky..

Příčiny

Škytavka se může objevit u dítěte ještě před narozením, když plodová voda vstoupí do jeho těla. Náhlé škubnutí u kojenců jen zřídka znamená jakoukoli patologii, téměř vždy jsou známkou narušení péče nebo krmení. V běžných situacích dochází k nepříjemným podmínkám:

 1. Překrmování. Je velmi hladové, dítě dychtivě nasává mléko nebo směs, jeho žaludek přetéká a protahuje se a vyvíjí na membránu nadměrný tlak. Svaly se stahují a dítě začne škytat..
 2. V případě nesprávné polohy těla, rychlého proudu pramínek mléka nebo neúplného sevření bradavky během jídla dítě spolkne vzduch s jídlem, což způsobí, že se rozšíří stěny žaludku, jícnu a silný škytavka. Pokud jsou vzdušné škytavky u novorozenců doprovázeny bohatou regurgitací.
 3. Nezralý trávicí systém dítěte je náchylný ke zvýšené tvorbě plynu, zejména pokud matka zneužívá koření nebo uzené produkty, díky kterým pronikají do mléka agresivní škodlivé látky. Výsledné plyny praskly ve střevech dítěte, v důsledku čehož je membrána rovněž vystavena tlaku. Trávení a tvorba plynu způsobují nejen škytavku, ale také silnou úzkost, koliku, pláč.
 4. Vysušení sliznice nedostatečným mlékem nebo vodou je běžnou příčinou škytnutí u kojenců.
 5. Podchlazení nepříznivě ovlivňuje stav bránice: počasí je příliš chladné na ulici nebo v místnosti.
 6. Silné emocionální podněty - strach, když se rozsvítí světla, hlasité zvuky, mnoho cizinců, domácí kočky nebo psi, náhlé popadnutí rukou, brzdění, lechtání - mohou také způsobit škytnutí u dětí. Hlasitě křičí, křičí, zatímco svaly jsou velmi napjaté.
 7. Bez zjevného důvodu, děti také škytají, nedokonalost jejich nervového systému je na vině - svalové stěny se mohou začít stahovat bez jakéhokoli specifického účinku, což způsobuje trhání a specifické zvuky.

Jak pomoci?

Útok škytavek na kojence trvá od 5 minut. až půl hodiny a obvykle vymizí po odstranění všech nepříznivých faktorů. V případě bezpříčinných projevů kontrakcí bránice stačí počkat. Můžete si vzít dítě do náručí, uklidnit a hladit, udělat masáž, snadno hladit bříško.

Abychom eliminovali nepříjemné projevy a zabránili jejich opakování, je nutné zjistit, proč novorozené škytavky. Pokud k útoku dojde po jídle, nejpravděpodobněji jde o nesprávné umístění dítěte na prsa nebo do produktů, které matka konzumuje.

Řízení výkonu

Pokud se po krmení HS objeví škytavka, je pro matku nežádoucí jíst potraviny, které zvyšují produkci plynu. Je nutné vyloučit syrovou a konzervovanou zeleninu s hrubou vlákninou, kořenitou a pikantní svačinou: čerstvé zelí, nakládané zelí, okurky, fazole, hrášek, arašídy. Je nutné omezit uzené a mastné maso, mořské plody a jiné pochoutky, kyselé ovoce a bobule a cukrovinky. Další rady ohledně výživy konzultujte s lékařem..

Poté, co se ujistíte, že neexistují žádná jídla škodlivá pro dítě, je třeba zkontrolovat správné připojení novorozence k hrudi a to, jak jí.

Je nutné držet dítě v náručí tak, aby jeho zátyl ležel na ohybu lokte, jeho hlava a tělo měly být v jedné linii. Vsuvka je umístěna těsně pod úrovní koruny. Při krmení z láhve byste také měli mít dítě. Pokud dítě často leží na posteli, poloha těla pomáhá zmáčknout bránici.

Kojení je důležité pro správnou věc. Předtím, než dítěti dáte bradavku, musí být vyvinut pro pohodlné uchopení. Novorozenec má dobře vyvinutý reflex sání, ale nejprve potřebuje pomoc. Pro správné uchopení by mělo dítě otevřít ústa dokořán. Aby to bylo usnadněno, musí maminka svisle posunout bradavku na rty a vložit ji do úst s částí dvorce..

Je nemožné odtrhnout dítě dříve, než bude mít dostatek času, ale ani jeden by neměl být překrmován. Dlouhá a vzácná krmení přispívají zejména k vývoji škytavek, takže podávání potravy je užitečné co nejčastěji.

Při krmení umělou směsí nebo mlékem z láhve je nutné zvolit bradavky s malými otvory, aby jídlo nevytečelo v dostatečném proudu a dítě se neusytilo.

Poté, co dítě sní, nesmí být položeno ihned, jinak se neobjeví jen škytavka, ale také hojné a dlouhodobé vyplivnutí v důsledku návratu mléka ze žaludku do jícnu. Aby se tomu zabránilo, musí být dítě drženo po dobu 15 minut. svisle - sloupec. Zároveň ho můžete pohladit na bříško. Vzduch, který se dostane dovnitř, vyjde a dítě nebude škytat. Totéž by mělo být provedeno s emocionálními projevy, následky strachu nebo úzkosti..

Prevence podchlazení

U kojenců, zejména novorozenců, není termoregulace dostatečně vyvinuta. Z tohoto důvodu může dítě zmrznout tam, kde je dospělý pohodlný. Výsledkem je reflexní kontrakce bránice a škytavky..

Moderní doporučení pro dodržování teplotního režimu v místnosti, kde se novorozenec nachází, by neměla být přísně dodržována. Při teplotě +18–20 ° C se u dítěte může vyvinout vážné zimnici, zejména s ohledem na to, že často spí, což ještě více zpomaluje krevní oběh. Při regulaci teploty v místnosti se musíte řídit přiměřenými zásadami. Při 22-24 ° C můžete nechat dítě v tenkých košilích a jedné plence, ale nižší hodnoty vyžadují další oblečení: halenku, ponožky. Chcete-li zjistit, zda je pro dítě chladné nebo horké, můžete položit ruku na krk. Chladná pokožka indikuje mrznutí, pokud tělo vyzařuje teplo, cítí na ní vyčnívající pot - dítě může být snášeno nebo větráno.

Místnost, ve které dítě žije, je nutné obnovit tak často, jak je to možné, ale pouze v jeho nepřítomnosti.

Když jdete na procházku s novorozencem, vždy si musíte vzít s sebou další oblečení, navzdory dlouhé době ve vzduchu nebo počasí. Je nutné zkontrolovat, zda je mladík zmrzlý dotykem nosu a úchytů, zejména pokud je na ulici chladný nebo větrný.

Péče na ulici

Příliš prašný vzduch, hluk, smog, výfukové plyny automobilu, cigaretový kouř jsou další dráždivé látky, které mohou způsobit trochu škytnutí. Chcete-li snížit riziko nepohodlí, musíte se pokusit najít nejklidnější a nejtišší místo pro chůzi od rušných dálnic.

Doma je také nutné zajistit, aby se nikdo nerozhodl kouřit vedle dítěte.

Obvykle několik minut po odstranění všech možných příčin škytavka u novorozenců bezpečně projde.

S příliš častými a oslabujícími škytavky, bez důvodu, musíte se poradit s pediatrem. Nepříjemné příznaky mohou signalizovat vývoj závažných patologických stavů: gastroesofageální onemocnění, zhoršená funkce jater, poškození páteře a míchy, pneumonie.

Proč novorozená škytavka: jak pomoci dítěti zbavit škytavky

Mnoho mladých rodičů velmi pečlivě sleduje, jak jejich novorozené dítě roste. A pokaždé, když se mu stane zvláštní situace, mají strach. Jedna rodina může mít úplně jiné děti. Například jeden novorozenec škytá často a druhý jen občas. Častěji škytavka dítěte obtěžuje pouze rodiče, zatímco dítě ho úplně přenáší. Ale nebojte se, když jsou známy příčiny škytavek.

Pokud dítě škytá

Škytavka se objevuje v důsledku zmenšení bránice, v důsledku čehož jsou hlasivky uzavřeny a když jsou rychle uzavřeny, je slyšet škytavka. Membrána je sval, který odděluje břicho od hrudníku, který, když je vyvíjen, propouští vzduch do plic a když je uvolněný, přemisťuje ho.

Důvody pro škytání

Počínaje druhým trimestrem těhotenství mají některé ženy pocit, že plod začne pulzovat rovnoměrně. Škytka plodu se tak objevují dokonce i v lůně. To ukazuje na zrání centrálního nervového systému dítěte. Existuje několik odpovědí na otázku, proč dítě škytá po každém krmení..

 • Nezralá bránice. V tomto případě se může neočekávaně a nepravidelně uzavřít. Dítě ale roste a ve věku 3 měsíců se membránové kontrakce stanou řádnějšími a silnějšími, v důsledku čehož se škytavé záchvaty zmenšují a jsou kratší.
 • Velké množství jedl. Žaludek se vyprazdňuje pomaleji a dráždí bránici. Nemůžete dítě překrýt.
 • Rychlá absorpce potravin. Když dítě dychtivě sní, pak s jídlem spolkne vzduch, což vede k škytání. Měli byste dítěti na pár vteřin odpočinout, aby během krmení mohl vypudit přebytečný vzduch.
 • Emoční stav. Je snadné vyděsit dítě hlasitým zvukem nebo náhlým dotykem. A v důsledku takových emocionálních změn může dojít ke kontrakci bránice.
 • Reakce na změny mikroklimatu. Při kontaktu s chladným vzduchem děti často zvyšují svalový tonus. A kvůli napětí břišních svalů žaludek tlačí na bránici, čímž způsobuje škytavka.
 • Nedostatek stravy kojící matkou. U některých potravin je větší pravděpodobnost, že u dětí způsobí plyn. Výsledkem je, že žaludek stoupá a bránice je podrážděná, což způsobuje škytavku. Zkuste sníst méně potravin, což zvyšuje produkci plynu..
 • Alergická reakce. Alergie na bílkovinu přítomnou v dětské stravě, ať už je to mateřské mléko nebo upravená mléčná výživa. Zánět se vyskytuje v jícnu a v důsledku toho se objevuje křečový bránice. Alergie na prach, zápach, výpary mohou způsobit kašel a škytavka.

Škytavka u novorozenců je velmi častá. To je normální a rodiče by se touto podmínkou neměli obtěžovat..

Je to samo o sobě neškodné, ale jsou chvíle, kdy škytavka je známkou závažné nemoci:

 • někdy je to nepřímý faktor označující přítomnost srdečních patologií;
 • při křeči bránice jsou škytavky pozorovány s těžkou dušností a ztrátou hlasu;
 • podráždění bránice infekcí může během pneumonie způsobit časté škytavky;
 • hiátová kýla způsobuje časté škytavka, je však doprovázena i dalšími příznaky.

V takových případech se škytavka objevuje často a trvá déle než 30 minut. Škytavky jsou nepřetržité, pokud neprojdou do dvou dnů..

Jak pomoci dítěti

Hlavní věc, kterou musíte udělat, když novorozená škytavka, je uvolnit napětí z bránice, aby se vrátila do svého normálního stavu. Můžete zachránit dítě před škytáním jedním z následujících způsobů:

 1. Krmení a voda. Zkuste dát novorozence nějaké mateřské mléko nebo teplou vodu (pokud je dítě kojeno), jen se ujistěte, že mléko proudí pomalu.
 2. Použití cukru. Tato metoda téměř okamžitě eliminuje nepříjemné příznaky. Jediný cukr by měl být konzumován v suchu a nemytím. Tato metoda není vhodná pro velmi malé děti a starší děti mohou ponořit figurínu do cukru a nabídnout jí. Pokud příznaky nezmizí okamžitě, je třeba postup zopakovat po dvou minutách.
 3. Voda s cukrem. Musíte dát svému dítěti pít dobře oslazenou vodu..
 4. Hladil záda. Tato metoda pomůže uvolnit svalové napětí a uvolnit dítě. Lehkými kruhovými pohyby se ruce provádějí podél zadní strany dítěte od dolní části zad po rameno. V takovém případě by mělo být dítě buď v sedu, nebo ležet na břiše.
 5. Teplo. Vložení teplé plenky mezi žaludek a hrudník dítěte mu pomůže relaxovat..
 6. Pozice „sloupce“. Po krmení je nutné dítě přísahat svisle po dobu 20 minut. To umožní, aby bránice byla ve své normální poloze, a pro dítě bude snazší bít vzduch, který spolknul při krmení.

Co nelze udělat

Existuje několik způsobů, jak zbavit škytavku dospělého. Nesnažte se je však aplikovat na novorozence:

 • Když se škytá, neděsí dítě.
 • Nenechávejte dítě na zádech.
 • Nedávejte kyselé bonbóny, i když je dítě již starší než jeden rok.

Jak se vyhnout škytavce

Hlavní příčinou škytnutí u většiny dětí je přejídání. Když zjistíte, proč dítě škytá, můžete se vyhnout nepříjemným okamžikům, pokud věnujete větší pozornost jeho výživě:

 1. Krmte dítě v malých porcích. Pokud krmíte směsí, neměli byste dávat jídlo víc, než je obvyklé, i když se zdá, že dítě má stále hlad. Pije láhev dostatečně rychle a stále nechápe, že pocit plnosti již přišel, musíte počkat 15 minut a dítě se přestane bát. Pokud dítě jí mateřské mléko, měly by být mezi krmením zachovány alespoň malé intervaly, nedržte dítě pod prsou déle než 20 minut.
 2. Udržujte dítě při krmení v úhlu 45 stupňů. Schopnost spolknout vzduch je snížena. Když už dítě může být zasazeno, nakrmte se sezením, měla by na zádech spočívat jen záda, například na matce, pokud si k sobě položíte záda.
 3. Věnujte pozornost zvuku, který dítě během krmení vydává. Pokud často plácne, pak spolu s mlékem spolkne vzduch. Měli byste se ujistit, že je bradavka správně zachycena (celý halo bradavky by mělo být v ústech dítěte). Při podávání z láhve sledujte uchopení bradavek. Vzduchová mezera by měla být malá.
 4. Sledujte čistotu bradavek z láhve, pokud zbývající mléko bude rušit krmení, potom dítě polkne více vzduchu, než je nutné.
 5. V noci by dítě nemělo jít spát s plnou lahví. To je plné přejídání, kazu a schopnosti se dusit, protože mléko proudí z láhve v konstantním proudu. Raději ji nechte sát pěsti.

Škytavka je fyziologický jev malých dětí a neměli byste se tím obávat. Pozorování dítěte pomůže určit povahu a četnost škytnutí u novorozence. Při dlouhodobém škytavce se poraďte s lékařem.

Škytavka u novorozenců

V každé rodině je malé dítě dlouho očekávaným a nejoblíbenějším mužem. A rodiče upřímně pečují a dělají vše možné, aby normálně rostl a rozvíjel se. A pokud mladé matky vědí téměř všechno o těhotenství a porodu, pak období, které je následuje, je pro většinu z nich zakryté tajemstvím.

Škytavka se často vyskytuje u dětí po jídle. Rodiče nevědí, co dělat a jak je odstranit. V zájmu pomoci novorozencům matky hledají informace o tomto nepříjemném symptomu. V tomto článku si povíme o příčinách škytavosti u novorozenců ao tom, jak se zbavit jejích dalších projevů..

Škytavky sice nejsou podmínkou, která vyžaduje svolání týmu lékařů sanitky, ale přesto způsobují obavy novorozence, a proto budou užitečné informace o tom, jak se vypořádat s nepříjemným příznakem..

Důvody pro škytání

Zkusme tedy zjistit, co je tento jev a proč se vyskytuje u malých dětí, zejména po jídle. Přesný důvod je ve skutečnosti obtížné vyjmenovat. Škytavka u novorozenců však doprovází několik faktorů. A než pochopíte, jak se zbavit drobků, musíte zjistit, který z důvodů ji způsobil.

 • Kojící žízeň.
 • Novorozenec ztuhl.
 • Po jídle je škytavka způsobena tím, že během kojení je dítě polykáno vzduchem.
 • Dítě je velmi vyděšené. Například hlasitý zvuk.
 • Dítě se přejídá. V tomto případě to jídlo, které se dostalo do žaludku nadměrně, ho vytáhne, což způsobí zmenšení bránice.

Aby škytavka mohla projít, je třeba pochopit důvod jejího vzhledu. Potom bude možné efektivněji a rychleji řešit tento jev a uklidnit novorozence.

Projevy

Tato situace je zpravidla krátkodobá. To trvá asi 15 minut a může dobře projít sám. Pokud však neprochází žádným způsobem, je to příležitost kontaktovat pediatra. Tento jev může být příznakem onemocnění plic, jakož i orgánů gastrointestinálního traktu nebo dokonce míchy. Pokud se tedy nemůžete zbavit škytavek do 20 minut a tato situace se opakuje s určitou frekvencí, nezdržujte se s odborníkem.

Jak se zbavit škytavek?

Pokud má dítě po krmení nebo kdykoli jindy tento nepříjemný jev, první otázkou, která vyvstává před matkou, je, jak tento příznak odstranit. Jakmile je důvod objasněn, můžete dítěti pomoci zbavit se ho a zabránit tomu, aby se znovu objevilo jedním z následujících způsobů.

1. Po jídle u novorozenců se škytavky vyskytují nejčastěji. Abyste mu pomohli vyrovnat se s důsledky polykání vzduchu s mlékem, můžete se svým dítětem chodit po místnosti a držet ho vzpřímeně. Takže křeč se zastaví rychleji. Aby se zabránilo opakování této situace, je vhodné změnit dudlík na lahvičce dítěte. Často přichází jídlo pro dítě příliš rychle. A aby se na ni neudusil, spolkne jídlo spolu se vzduchem. Pokud kojíte, musíte věnovat pozornost tomu, jak to dítě bere. Je možné, že změnou polohy během krmení můžete dítě zachránit před nástupem nových útoků.

2. Pokud dítě škytá často a dlouhou dobu, můžete ho ujistit opětovným nanesením na hrudník nebo podáním lahve vody.

3. Pokud zažíváte škytavka, měli byste cítit kliky novorozence. Pokud jsou chladné, nejpravděpodobnějším důvodem je zmrazení dítěte. Musí se zahřát, aby škytavka prošla.

4. Pokud příčinou jsou dráždivé faktory (jasné světlo, zvuk atd.), Musí být odstraněny. A pak držte dítě k sobě, chodte po místnosti a tiše s ním mluvte. To je rušivé - a nepříjemný jev zmizí.

5. Strach je běžnou příčinou škytavek, zejména v prvních měsících života dítěte. Otravnými faktory mohou být dokonce jen neznámé tváře. Proto má smysl omezit okruh návštěv, dokud se dítě nepřizpůsobí.

6. V případě, že není možné zabývat se škytavkami výše uvedenými metodami a co není jasné, můžete použít speciální lidový lék. Je nutné vštípit dítě pod jazyk několika kapkami silné infuze heřmánku nebo citronové šťávy.

Další důležité doporučení, které pomůže vyhnout škytavkám: nepřekrývejte děti. Stává se také příčinou nepříjemného jevu pro dítě. Můžete pochopit, že se přejídal regurgitací, která následuje po jídle. Aby se předešlo škytavce před přejídáním, musí být dítě krmeni po kouscích, ale často. Pokud je tento jev pravidelný, škytavka se může stát chronickou a zbavit se ho nebude tak jednoduché..

Důležité! Existuje mylná představa, že s pomocí strachu se můžete vypořádat s škytavkami. Tento faktor jej naopak naopak provokuje, proto stojí za to vzdát se této metody řešení nepříjemného jevu..

Škytavka se zpravidla stará o matku dítěte mnohem víc než on. Tento jev se nejčastěji vyskytuje v prvním roce života v důsledku nedokonalosti trávicího traktu dítěte. Již po šesti měsících nebo roce se škytavka stává čím dál méně a s věkem se plně vrací k normálu..

Co dělat, když dítě škytá: doporučení pediatra

Škytavka je krátkodobé (normální) nebo patologické narušení i vnějšího dýchání, při kterém jsou pozorovány kontrakce bránice, krátké chvění dýchacích cest a pohyby. Této obvyklé fyziologické situaci čelili všichni rodiče. Ale co dělat, když novorozené škytavky, proč škytavky začínají, málokdo ví. To bude probráno v našem článku..

Z tohoto článku se dozvíte

Příčiny

Škytavka u novorozenců je častější normální reakcí na dráždivé faktory než patologie. Nezpůsobuje dětem žádné nepříjemnosti a rychle prochází.

Pachateli dočasné dechové vady mohou být:

 • Podchlazení. Když je dítě chladné, bránice se šíleně zmenšuje z chvění.
 • Žízeň. Škytavka prsu kvůli vysychání ústní sliznice.
 • Nadměrný vzduch v žaludku. Dítě pije vzduch při pití z láhve a kojení. Přetrvává v jícnu a žaludku, snaží se jít ven, což způsobuje škytavku.
 • Kolika a nadýmání. Nafouknutá střeva tlačí na bránici.
 • Přejídání. Žaludek je zbytečně natažený, potlačuje spodní okraj žeber.
 • Zděšení. Silné emoce způsobují napětí v břišních svalech.
 • Kontaminovaný vzduch. Nikotin, prach, alergeny ve vzduchu vyvolávají otok sliznice, její vysychání v důsledku toho dochází k škytnutí.

Pokud dítě často škytá a bránice se intenzivně stahuje déle než 5-10 minut několikrát denně, můžeme mluvit o nemocech imunitního nebo nervového systému. V tomto případě příčina škytavky spočívá v následujících vrozených a získaných patologiích:

 • GERD. To je kyselý reflux. Vrozená patologie vývoje gastrointestinálního traktu. Jídlo nelze držet v žaludku, je vypouštěno do jícnu a vyvolává škytání, regurgitaci, zvracení, bolest břicha po krmení. V prvních měsících života je GERD často zaměňován s kolikou..
 • Rozrušení nervových center. Zraněn mozkem a míchou, hypoxie plodu během porodu.

Škytavka v různých situacích

Škytavka se vyskytuje u malého dítěte v nej neočekávanějších situacích: ve snu, z nachlazení, během krmení, po smíchu, v rozhovoru. Rozumíme důvodům každého z nich..

Dítě škytá ve snu nebo po probuzení

Spánek pro novorozence je neaktivní fází růstu a vývoje. Všechny orgány kromě odpočinku štítné žlázy a hlavní hormonální žláza produkují velké množství hormonů nezbytných pro zrání dítěte.

Škytavka přerušuje tento proces ve snu, dítě se probouzí kvůli ostrému kontrakci svalů, může vyplakat ze strachu. Břišní křeč v noci obvykle netrvá déle než 15 minut a sama prochází. Zastavte ji vodou nebo není nutné krmení.

Situaci lze vysvětlit takto:

 • Dítě škytá ve snu kvůli chladu. Termoregulace u dětí do jednoho a půl roku je nedokonalá. Dítě mohlo zamrznout, popsat, opřít se o studenou stěnu postele. Chcete-li se zbavit nočních škytavek, zahřejte dítě, oblékejte si suché a teplé pyžamo, vyměňte pleny a dejte dítě do náručí.
 • Dítě je žízeň. Pokud je místnost horká, topné systémy fungují, sliznice rychle schne.

Nedostatek vlhkosti v ústní dutině způsobuje škytavku. Pijte drobky s teplou vodou a jděte spát.

 • Nervový systém dítěte byl během dne přeceňován. Ve snu dítě prožije poslední den, pokud byl plný emocí. Svaly mohou zůstat v lehkém napětí a vyvolat bráničkový křeč. Dítě se často probudí. Pokud se situace opakuje několik nocí v řadě, zkuste atmosféru doma zklidnit, vyhněte se hlučným hostům a stresu. To neznamená, že musíte přestat vidět přátele a příbuzné, ale je vhodné pozastavit se na několik týdnů.
 • Škytavka po smíchu

  Tento problém pravděpodobně neovlivní týdenní dítě, škytavka po smíchu se vyskytuje u dětí ve věku 4–5 měsíců. Z fyziologického hlediska je smích nedobrovolný pohyb svalů těla a obličeje se současnou výslovností specifických zvuků.

  Také se mění práce dýchacího systému při smíchu. Dítě se zhluboka nadechne, nerv je upnutý na bránici, vzduch zůstává uvnitř. Při výdechu vytváří hrudník ostré otřesy. Pokud vzduch vyjde částečně, nerv se nebude úplně uvolňovat, začne škytavka. Útok netrvá dlouho. Po smíchu a uklidnění dejte dítěti vodu.

  Dítě škytá v rozhovoru

  Stává se, že dvouměsíční dítě chce agucca a začne škytnout silně. Příčinou nedobrovolných křečí je silný dech před artikulací. Dítě nemůže vydechovat veškerý vzduch, praskne hrudník, bránice je snížena.

  Některé děti, když škytají v rozhovoru, třesou nohy a fidget, vzduch vychází s říháním a zbytky jídla.

  To je normální. Kloubové spojení bude jednodušší po vertikalizaci a dítě blíže k 6-7 měsícům.

  Škytavka pro děti během a po krmení

  Silná škytavka po a během krmení jsou známkou chyb v péči o novorozence. Máma musí věnovat pozornost situaci při jídle dítěte, kolikrát denně krmí dítě a opilé směsi. Škytavky jsou běžné u dětí, které jsou nesprávně drženy v náručí a dávají hrudník nebo láhev při přejídání.

  Pokud se matky budou řídit jednoduchými pravidly, nebudete muset zastavit škytavka:

  • Hlava dítěte by měla být během krmení zvednutá, můžete ležet na polštáři nebo maminčině ruce.
  • Nechte tělo volně usazovat, není třeba mačkat bříško, hrudník, napnout nohy. Nechte dítě ležet, jak je pohodlné a pohodlné.
  • Během krmení nebuďte nervózní. Lepší, pokud jsou oba klidní: máma a dítě.
  • Dítě musí chytit bradavku nebo silikonovou bradavku úplně. Bude nemožné spolknout vzduch.
  • Nezvyšujte otvor pro rychlý tok směsi. Kapalina by neměla běžet rychle.
  • Pokud je v prsou hodně mléka, dítě si s tokem nezvládne, příště máma potřebuje trochu vyjádřit.
  • Nemůžete odstranit bradavku z úst dítěte násilím. Až bude plný, pustí mu hruď..
  • Neprovádějte příliš dlouhou přestávku mezi jídly. Hladové dítě dychtivě popadne láhev nebo bradavku, takže spolkne vzduch s jídlem.
  • Nenechte dítě jíst, když pláče, škytavka.

  Je lepší se uklidnit a hrát jako první.

 • Po jídle uschovejte kolonu, nechte pryč přemostit přebytečné mléko. Spolu s jídlem unikne vzduch ze žaludku..
 • Pokud dítě škytá po každém krmení, chová se neklidně celý den, odmítá jídlo, je třeba vyhledat lékařskou pomoc.

  Škytavka po burácení

  Pití malého množství mléka po krmení je normální fyziologický proces pro děti do jednoho roku, někdy až do jednoho a půl. Takže existuje přebytečné jídlo a vzduch. To usnadňuje proces trávení, dítě nebude mučeno kolikou a nadýmáním.

  Pokud novorozená škytavka po regurgitaci znamená, že při sání spolkl velké množství vzduchu, zůstalo jídlo v jícnu a bránilo vniknutí vzduchu. Je nutné držet dítě v náručí svisle po dobu 1-2 minut, nepodávat pití. V takových situacích není třeba konzultovat lékaře.

  Dítě škytá po koupeli, zatímco mění oblečení

  Viníkem kontrakce svalů bránice je chlad. Otřete dítě do sucha přímo v koupelně, neměňte oblečení s otevřenými okny.

  Boj o teplo by neměl být divoký. Chladný vzduch a vzduchové lázně jsou užitečné pro novorozence pro kalení doma. Musíte zastavit škytavku z podchlazení pomocí teplého oblečení, trochu vody nebo jiného krmení ve správné poloze na rukou mámy.

  Škytáčky po celý den

  Můžete se jen smát a říci, že si dítě pamatuje celý den milující babička, podle všeobecného přesvědčení, ale dlouhá škytavka dává dětem spoustu nepříjemností.

  Dítě nemůže jíst, spát, hrát normálně.

  Škytavka ne více než hodinu 1-3krát denně až do šesti měsíců až roku je považována za normu a je způsobena nedokonalostí vnitřních orgánů dětí. Pokud příznaky škytavek nezmizí dlouhou dobu, stav trvá několik dní, je třeba se s tímto problémem poradit společně se svým lékařem. Během prvních 1 až 2 dnů můžete zkusit revidovat stravu maminky a dítěte, ujistěte se, že dítě není podchlazené.

  Škytavka u novorozenců, co dělat

  Proč dítě škytá a jak to zastavit

  Když malé dítě začne škytnout, jeho rodiče se mu snaží různými způsoby pomoci. Tento příznak se však několikrát několikrát opakuje. A obvyklá známá opatření vždy nepomáhají. Co dělat, když novorozená škytavka je nebezpečná a jak se tomuto nepříjemnému stavu vyhnout?

  Škytavky jsou nejčastěji spouštěny polykáním dítěte při sání prsu nebo láhve. Tuto situaci lze snadno překonat. Škytavka u kojenců po jídle nenastane, pokud je matka drží správně za prsa. Je vhodné krmit dítě pod úhlem 45 stupňů a ujistit se, že bradavku pevně uchopí spolu s dvorcem. Škytavka u novorozenců po krmení lahví je vyvolána několika důvody najednou:

  • nadměrné krmení (pro harmonické umělé krmení je velmi důležité dodržovat normy spotřeby směsi a hodinový režim);
  • velký otvor v bradavce (vyberte pouze ty bradavky, ve kterých je velmi malý otvor, takže tekutina proudí kapající z láhve);
  • silné třepací láhve (vzduch vstupuje do kapaliny);
  • vzduch vstupující do bradavky během krmení.

  Škytavka se někdy po jídle u kojenců neobjevuje během jídla, ale po chvíli, dokonce i po půl hodině nebo více, po jídle. Provokující faktory mohou být hlasitý smích, během smíchu děti často spolknou vzduch, aktivní hru, mechanický tlak na žaludek. Někdy se objeví škytavka z podchlazení u novorozence. Tato vlastnost těla je vlastní všem lidem. Reakce na stres. Mimochodem, stres, neznámé prostředí, pocit strachu také způsobuje, že naše bránice rytmicky stahuje.

  Příčiny škytavosti u novorozenců mohou být ještě závažnější, až do srdečních problémů. V tomto případě však škytavka trvá déle než dva dny, neustále roste a nesouvisí s krmením. Chvíli odejde a objeví se znovu. Rodiče okamžitě vidí, že něco není v pořádku. Neztrácejte zrak.

  Jak pomoci novorozence s škytavka

  Dospělí se obvykle doporučuje dýchat v sáčku nebo zadržovat dech. Druhé dítě neúmyslně během výkřiku. Ale pro dítě to samozřejmě nebude fungovat. Nenuťte ho křičet... Ale tyto metody jsou snadné a docela skutečné..

  1. Podejte jídlo nebo pití. „Jíst“ máme na mysli směs nebo mateřské mléko. Stačí nechat dítě kojit. No, nebo trochu vody z láhve. Sání 30 sekund vyřeší problémy.

  2. Zvedněte kolonu vyrovnáním membrány. Tato metoda je vhodná zejména pro kojence ve věku 2–3 měsíce. Pokud dítě při krmení spolkne vzduch, opouští se. Zbavit škytavky u kojenců není žádný problém. Koneckonců, to přesně vzniká, aby vytlačil vzduch z jícnu do ústní dutiny. Zdraví a nálada dítěte se okamžitě zlepší.

  Mnoho matek čelí dobám, kdy jejich děti šikmou obzvláště často a aktivně. Co dělat s škytavkami u novorozenců v tomto případě a jak je konečně zastavit? Období škytnutí se často kryje s obdobím nadýmání u dětí. Často k tomu dochází u dětí, které již dostávají doplňková jídla. Máma musí zjistit - na jaký produkt má taková násilná reakce u dítěte. Například brambory to mohou vyprovokovat. Mimochodem, může být podávána maximálně 30-50 gramů denně.

  Co je třeba udělat, aby škytavka novorozence zmizela? Symptomaticky bude dobré masírovat bříško dítěte do kruhu, ve směru hodinových ručiček kolem pupku, jemně tlačit. Plyny se pohybují rychleji a přestanou tlačit na bránici, což vyvolává škytání. K tomuto účelu můžete použít teplou (vyhřívanou žehličkou nebo v mikrovlnné troubě) plenu nebo topnou podložku. V některých případech, s obtížemi s vypouštěním plynů, pomůže odvzdušňovací trubice a léková terapie ve formě drogy Espumisan (Bobotiki), Baby Calm, Plantex atd...

  Prevence škytavek u dětí v prvním roce života je jednoduchá - je nezbytné, aby byl gastrointestinální trakt dítěte normální. K tomu je nutné správné krmení dítěte a včasná fyzická aktivita podle věku.

  Škytavka u novorozenců

  Žena se během těhotenství seznamuje s škytavkami u dítěte. V posledních měsících těhotenství se nastávající matka pravidelně cítí jako rytmické třes břicha - toto škytátko. Tento jev je způsoben tím, že fetální svaly čas od času přicházejí v tónu. Pokud jsou svaly paží nebo nohou aktivovány, dítě se pohybuje v lůně. A se spontánním vzrušením bránice - velkým vnitřním svalem zapojeným do dýchání po narození dítěte - škytavka.

  Co dělat, když škytavka škytavka: příčiny a prevence

  Po narození dítěte mají rodiče mnoho nových starostí a problémů. Ne všechny problémy jsou však radostné: děti, které nedosáhly 1 roku, mohou přinést spoustu emocí a vytvářet alarmující situace, kdy rodiče nevědí, co mají dělat správně. Škytavka s arašídy jsou v zásadě alarmující „zvonek“, který může být nebezpečným jevem a může také potvrdit přítomnost jakýchkoli patologických změn v těle.

  Jak se zbavit

  Hlavní věc, které by rodiče měli pochopit, není panikaření. Obecná pravidla pro krmení:

  • nenechte dítě jíst příliš mnoho;
  • při krmení by dítě mělo být téměř svislé;
  • dejte dítěti trochu teplé vody ke zlepšení trávení.

  Ujistěte se, že počet škytavek u dítěte neustále klesá. Uvolňování vzduchu ze žaludku je normální proces, ale v prvních měsících života jakékoli osoby by se v budoucnu měly záchvaty omezit a do prvního roku prakticky zmizet..

  Škytavka dítěte v chladné místnosti, udělejte vše pro to, aby nebyl zima. Zabalte ji do jiné přikrývky, zvedněte ji a zahřejte ji teplem těla. Pokud škytavka začala na ulici, kde je nízká teplota, je lepší jít domů a nenechat drobky úplně zmrznout..

  V zásadě, pokud škytavky nejsou spojeny s žádnými patologiemi, pak i změna polohy dítěte pomůže zbavit se toho.

  Během krmení

  Chcete-li se zbavit nepříjemných příznaků, měli byste nejprve přestat krmit. Zvedněte dítě vzpřímeně a přitlačte ho k sobě. S největší pravděpodobností spolkl vzduch nebo příliš přehnal, to znamená, že byl chamtivý.

  Poté, co dítě praští, bude se okamžitě cítit lépe a škytavka projde. V žádném případě nedržte dítě vodorovně, pokud je jeho bránice příliš krátká, pak se na něj přitlačí jídlo, které je v žaludku, a škytavka může vydržet téměř donekonečna.

  Pokud je již dítě starší než 6 měsíců, můžete dát trochu vody a slabý odvar heřmánku.

  Jak pomohli dítěti škytavka, věděli také naši předkové - s trochou cukru. Pokud je dítě dost staré, může se cukr dát pod jazyk. Když dítě ještě není schopno trávit tuhé jídlo, můžete bradavku namočit do sladkého sirupu a dát jí drobeček. Cukr pomáhá uvolnit bránici.

  Dalším způsobem, jak zastavit škytnutí u novorozence, je masáž. Dítě musí sedět a lehkým kruhovým pohybem otřít záda ze spodní části zad na ramena. Totéž lze udělat položením drobků na bříško. Hlavní věc je masírovat co nejjemněji a bez úsilí.

  Má-li příčina škytnutí u novorozence nervový základ, musí být rozptýlena hračkou, doteky, masáží. Můžete sledovat, která hračka se vám líbí nejlépe, a používat ji při každém spasmodickém stlačení bránice.
  Pokud dítě neustále škytá, může vám pomoci koprová voda..

  Existuje názor, že kopr normalizuje práci gastrointestinálního traktu, ačkoli neexistují žádná vědecká a lékařská potvrzení této teorie. Recenze koprové vody jsou však vynikající. Samozřejmě, pokud používáte kopr pro dítě, je lepší se nejprve poradit s pediatrem.

  Ve snu

  Pokud má dítě škytku ve snu, existuje mnoho důvodů pro tento stav: od problémů se zažívacím traktem po podchlazení. Rodiče se přirozeně zajímají o otázku, co dělat s škytavkou u novorozence, zejména pokud spí..

  Pokud již neexistují žádné rušivé příznaky, nemělo by se dítě probudit. Ruce by měly být zkontrolovány, aby zjistily, zda jsou studené, aby se zjistilo, zda z úst uniká mléko. Pokud tyto faktory existují, musíte je okamžitě odstranit..

  Popis

  Škytavka u novorozence se vyskytuje ve 100% případů. Důvodem je snížení diafragmy se křečemi na hrudi. Hlavní věc je, že nejčastěji tento stav není spojen s přítomností choroby.

  Membránová kontrakce může být krátkodobá nebo trápit dítě po dobu asi 1 hodiny. Reakce je možná nejen na vnitřní podněty, ale také na vnější.

  Příčiny

  Škytavka u kojenců je spojena s ostrým uzavřením dýchacích cest, objevují se křeče, opakující se s určitou frekvencí. U dětí je škytavka častější než u dospělých a nejpravděpodobněji mají škytavky u novorozenců fyziologické příčiny..

  Přejídání

  Pokud matka nekontroluje množství konzumované dítětem, je možné, že nadměrné množství mléka nebo směsi bude vyvíjet tlak na bránici, a dítě začne škytnout. Pediatrové vždy doporučují krmení dítěte ne častěji než každých 1,5–2 hodiny, pokud dítě jí více než 20 minut, musí být tento proces přerušen.

  Hlavní věcí není přehánět to a nečinit příliš dlouhé přestávky mezi jídly. Zpravidla se po půl roce vše zlepšuje, počet útoků se snižuje. Pokud škytavka stále trápí, pak určitě dítě jí příliš rychle nebo rodiče přidají do stravy hodně suchých jídel.

  Přebytečný vzduch

  Pokud dítě škytá, je možné, že při spolknutí jídla zachycuje příliš mnoho vzduchu, které se hromadí v žaludku a po chvíli se pohybuje nahoru a ven. V tomto případě by matka měla dodržovat některá pravidla:

  • Naučte se správně aplikovat na hrudník, držte dítě téměř svisle a zkuste sevřít celou svatbu bradavky ústy;
  • výběr láhve pro krmení by měl být individuální a důkladný, stejné požadavky na bradavku, ideálně, když se láhev převrátí, by z bradavky mělo vytéct několik kapek za sekundu;
  • po krmení dítěte je nutné držet ve svislé poloze po dobu nejméně 5 minut, pak přebytečné vzduchové bubliny ze žaludku přirozeně vyjdou.

  Nadměrná akumulace plynu

  U novorozence se škytavka může objevit v důsledku přebytku plynů, které se hromadí v horním střevě. Nadýmání u dítěte je nejčastěji důsledkem nedodržování dietou kojící matkou, tj. Použitím nedoporučených potravin, kukuřice, luštěnin, sodovek, plnotučného mléka a čerstvého ovoce. V případech, kdy je po drobení pozorována nadýmání a plynatost v drobcích, je lepší konzultovat pediatra.

  Podchlazení

  Kupodivu, ale snížení okolní teploty může u novorozenců způsobit škytání. Pokud je příliš chladno, je vagus nerv, který prochází blízko hrudního pobřišnice, podrážděn, v důsledku toho dochází k křečovitému křeči. Dítě může zamrznout na místě, kde není příliš teplo nebo na procházce. Nejjednodušší způsob, jak se oblékat dítě, vzít ho do náručí a teplo s jeho teplo.

  Stres

  Děti samozřejmě netrpí depresí, ale děsivé je docela jednoduché. Mohou to být hlasité zvuky vysavače, náhlé zahrnutí jasného světla nebo prudká změna ve známém prostředí. Pokud novorozenec často škytává z takových faktorů, prostě eliminujte nepříjemné faktory, zvedněte ho, zpívejte písničku a klid.

  Nedostatek tekutin

  Je možné, že dítě nemá dostatek vody, trápí ho žízeň, která se objevuje v důsledku vysychání sliznice v ústní dutině.

  Znečistěný vzduch

  Pokud dítě škytá, je možné, že ve vzduchu jsou dráždivé látky. Dýchací systém kojenců je mnohem citlivější než u dospělých, jakékoli znečištění, páry nebo příliš intenzivní aroma mohou způsobit nejen kašel, ale i škytavka.

  Hypertonicita

  S fyziologickou hypertonicitou, která obvykle trvá 3 měsíce od narození, jsou všechny svaly neustále napjaté, i když je dítě v klidu. Jakýkoli podnět způsobuje ještě větší napětí, včetně spastické kontrakce bránice. Škytavka může začít i v procesu výměny oblečení.

  Matky obvykle nevědí, co dělat, když dítě škytá, a dítě prostě zabalí. Ve skutečnosti je krátkodobá podchlazení dokonce prospěšné, protože tělo dítěte se v takových dobách přizpůsobuje životnímu prostředí.

  Po smíchu dítě často začne škytat. To je způsobeno tím, že ostré povzdechnutí svírá vagus nerv, který „vysílá signál“ do bránice, takže se začne stahovat.

  Hlavním cílem rodičů v této situaci je osvobodit novorozence od křečí a uvolnit nervus vagus. Dítě může být položeno vodorovně a lehce taženo nebo dáno vodou.

  Helminths

  Pokud má tělo novorozence hlístové zamoření, může tělo reagovat na jejich přítomnost škytáním. V tomto případě může komprese membrány trvat déle než 10 minut a několikrát denně.

  Patologické faktory

  Škytavka u kojenců může být předzvěstí nemocí, které se již začaly vyvíjet. Pokud je dítě spolu s křečemi bránice neustále regurgitováno, dítě se chová drsně, je nervózní a šepotá, je pravidelně mučen kašlem, hypertermie jsou špatné příznaky.

  Tato symptomatologie je charakteristická pro mnoho patologických změn, je možné, že dítě:

  • zánět v plicích;
  • nádor se vyvíjí v mozku nebo plicích;
  • infekční onemocnění: od spalniček k toxoplazmóze;
  • gastroezofageální reflux;
  • je ovlivněna bránice.

  Zpravidla, pokud existují podezření, proč novorozenci často škytají, a zdá se, že je to právě problém s gastrointestinálním traktem, pak jsou kromě křečí bránice možné i další příznaky:

  • zvracení, téměř fontána;
  • bolest v žaludku;
  • nadýmání;
  • hojné vypouštění plynů;
  • zácpa nebo naopak průjem;
  • dítě může odmítnout jídlo.

  Ale pouze lékař může vyvrátit nebo potvrdit podezření a teprve po sérii vyšetření, proto pokud existují takové příznaky, měli byste okamžitě kontaktovat pediatra.

  Dítě může škytnout kvůli alergiím. Hlavními dráždivými látkami jsou zpravidla proteiny, které mohou být v mléce nebo ve směsích, což způsobuje zánětlivý proces v jícnu a způsobuje křeč bránice..

  Nezáleží na tom, jak strašidelné to může znít, ale škytavka může být důkazem toho, že se dítě vyvíjí hroznějšími patologiemi než problémy se žaludkem. Škytavka může mít centrální genezi, to znamená, že se objevuje na pozadí poškození centrálního nervového systému a může být potvrzením perinatálního poškození nebo příznakem abnormality ve vývoji míchy nebo mozku..

  Periferní škytavka se vyskytuje, pokud jsou do patologického procesu zapojeny bránice a větve. Tento stav lze pozorovat proti vrozeným nádorům nebo aneuryzmě aorty.

  Odražené škytavky mohou potvrdit diagnózu - bránice kýla. Na pozadí komplikací po virových infekcích je tato forma škytavky také možná.

  Důvody, proč je škytavka dítěte mnohem více, je možné, že má zranění hrudníku nebo je poškozena mícha, poranění při porodu.

  Co dělat, když se škytavka objeví u novorozenců a je pravděpodobně důsledkem vývoje nemoci? Okamžitě se poraďte s lékařem. V tomto případě nelze hovořit o žádné samoléčbě..

  Prevence

  V každém případě je lepší zabránit nepříjemnému stavu, než se s ním vypořádat později, a nemyslet na to, co dělat, když dítě škytá..

  Pokud dítě často škytá, pak je pravděpodobně nutné změnit způsob krmení. Při jednom jídle se nemusíte snažit co nejvíce naplnit žaludek dítěte. Velké množství jídla způsobí podráždění žaludku a bránice.

  Nezbytně při krmení, nezáleží na tom, kojení nebo z láhve, by dítě mělo být v úhlu 35-45 stupňů. Tato pozice těla umožní, aby jídlo vstoupilo přímo do jícnu a zabránilo se škytavým útokům na dítě. Když je dítě schopné sedět, nejprve při jídle držte záda, aby se do žaludku dostalo méně vzduchu.

  Dudlík a lahvička po krmení důkladně omyjte, aby se v nich nehromadily zbytky potravin, které během následného krmení způsobí, že dítě polkne hodně vzduchu.

  V žádném případě nenechte dítě usnout s lahví v ústech. Na rozdíl od prsou jídlo neustále vytéká z plné láhve a mléko se z prsou uvolňuje pouze sáním. To není jen důvod, proč dítě často škytá, ale také ohrožení života, protože drobeček se může utopit.

  Nespěchejte na pozvání hostů do domu, aby vám ukázali svého novorozence. Děti jsou velmi plaché a s velkým davem lidí jsou nervózní a začínají škytat. Pokud přesto příbuzní přišli, je lepší stlačit dítě k sobě, dokud se nez uklidní a přestane se bát lidí v okolí.

  Kontraindikace

  Bez ohledu na důvod, proč dítě škytá často, ho nikdy neděsí. Tato metoda je vhodná pro dospělé a hlasité tleskání rukou nejen vystraší dítě, ale může poškodit i velmi tenké ušní bubínky.

  Kyselé bonbóny by se neměly používat k odstranění škytavek, a to ani v případě, že arašídy již rostly na 1 rok. Sladkosti mají nejčastěji práškovou konzistenci, barviva a konzervační látky, které mohou nepříznivě ovlivnit trávicí trakt dítěte.

  V žádném případě nenarazte dítětem tvrdě na záda, kostra a kosti jsou stále měkké v raném věku a lze je snadno poškodit.

  Kdy navštívit lékaře

  Nejčastěji jsou škytavky dítěte dočasným jevem, který by neměl vyvolávat obavy. Pokud dojde ke stlačení bránice několikrát denně a netrvá dlouho, zatímco chování drobků je stále zábavné, není třeba se obávat. Pokud stav trvá neobvykle dlouho, dítě je nervózní a rozrušení a škytavka se často opakuje, pak je to příležitost k naléhavé odvolání k lékařskému zařízení.

  Lze předpokládat, že dítě má gastroezofageální reflux, a to nejen častými škytavkami, ale také neustálým pliváním malým množstvím vody. Arašídy mohou vyklenut záda, otráví se obvyklými věcmi, často plačou.

  Když novorozená škytavka narušuje spánek a krmení, je lepší poradit se s lékařem, možná se u dítěte vyvine nějaké onemocnění, které je lepší léčit v rané fázi. Pískavý zvuk během škytnutí je také alarmujícím „zvonkem“.

  Pokud rodiče přijali veškerá opatření k odstranění příčin redukce spasmodické bránice, měli by být konzultováni s odborníkem, ale nedosáhli požadovaného účinku. Možná budete muset konzultovat neurologa, abyste vyloučili problémy s mozkem a míchou.

  Články O Neplodnosti