Hlavní Analýzy

Plivání a zvracení u novorozenců.

Plivání a zvracení u novorozenců

Jsme skoro měsíc. Moje dítě trhá fontánu podruhé nebo potřetí po jídle. sražené mléko nebo jen mléko. Možná je to regurgitace, ale je příliš hlasitá a pod tlakem. Žádná teplota. Jsme na GV. Jedl jsem trochu... Po přečtení článku vytištěného níže se mi zdá, že příčinou může být požití vzduchu při kojení, několikrát saje a polyká vzduch nebo silný tlak mléka v hrudi.

Jak zjistit příčinu a zda je nutné léčit. Voda nebo rehydron? Zavolat lékaře? Jíme na vyžádání, přibližně každé 3 hodiny.

Co je regurgitace a zvracení u novorozenců? Toto je zpětný pohyb obsahu žaludku do úst. V medicíně se tento jev nazývá „syndrom regurgitace a zvracení“. Zpravidla nejde o nemoc, ale pouze o známku nemoci. Pojďme se dozvědět více o plivání a zvracení u novorozenců.

Regurgitace u novorozenců.

Nejsilnějším příznakem nemoci je zvracení. Zvracení může začít u kterékoli osoby, bez ohledu na věk, a je doprovázeno bohatým slinením, zvýšenou bušení srdce, nevolností, chladnými končetinami a bledou tváří. Během zvracení působí břišní svaly, bránice a střed mozku. Signál je poslán do mozku a žaludek tlačí jídlo ven, tj. Do úst.

Plivání je druh zvracení, ke kterému dochází u novorozenců a dětí ve věku do jednoho roku. Regurgitace se účastní pouze břišních svalů, což umožňuje pasivní pasáž potravin. Regurgitace novorozenců je často považována za normu, ale někdy to může být projev mnoha závažných chorob. Zvracení však u zdravých dětí nemůže začít. Pamatuj si to!

Je snadné rozlišit zvracení od zvracení. Zvracení může pokračovat dlouhou dobu a k plivání dochází pouze jednou bezprostředně po jídle nebo o hodinu později. Během regurgitace vyjde z dítěte zpravidla malé množství mléka nebo vody a při zvracení se do obsahu přidá žluč a barva výtoku se nažloutne..

Plivání na zdravé novorozence.

Podle statistik dochází k regurgitaci u více než 70% zdravých a nemocných dětí. Nejčastější říhání se objevuje v prvních týdnech života dítěte a čím je dítě starší, tím méně se stávají, a do roku konečně projdou.

Příčiny regurgitace u novorozenců.

Důvod spočívá v jejich anatomických vlastnostech:

 • Tvar jícnu novorozence umožňuje, aby jídlo opouštělo opačný směr, tj. Dochází k regurgitaci.
 • Výstup ze žaludku je často uzavřený a vstup je naopak otevřený.

Jak určit rychlost regurgitace u novorozence?

 • Plivání není velké
 • Neopakujte více než 2krát denně.
 • Pass bez lékařského ošetření.
 • Žádné roubíky
 • Novorozenec neztrácí váhu, ale obvykle přibírá na váze.

Jak jsou regurgitace a zvracení u dětí.

K plivání u novorozenců dochází okamžitě po jídle nebo po hodině. Mohou být také hojní a ne, časté a vzácné a v některých případech doprovázené určitými pachy a škytavkami. To vše je považováno za normu. Ačkoli ne, častá a hojná regurgitace u novorozenců může být spojovatelkou vážné nemoci.

U některých dětí dochází k regurgitaci pouze v noci. V takových chvílích hrozí nebezpečí vniknutí potravy do dýchacích cest, což může vést k rozvoji http://vse-o-detkah.ru/detskoe-zdorove/detskij-bronxit/ a pneumonie.

Při častém a hojném vyplivnutí a zvracení se novorozenec zpravidla dehydratuje. Je to velmi nebezpečné pro život dítěte. Obvykle je v takových případech dítě hospitalizováno! Aby se předešlo žalostnému výsledku, musí být všichni rodiče bez výjimky schopni rozpoznat dehydrataci těla a nejlépe v rané fázi. K tomu stačí znát následující:

 • Dítě neustále pije vodu.
 • Má slabost a ospalost..
 • Odmítá jídlo.
 • Nízká tělesná teplota.
 • Vzácné močení, ne více než 10krát denně.

Pokud v tomto seznamu najdete dva nebo tři příznaky, okamžitě vyhledejte lékaře!

Jak již bylo uvedeno, regurgitace u novorozenců a zvracení jsou obvykle výsledkem nemoci nebo patologie. Někdy dokonce ani doktoři sami nemohou zjistit jejich příčinu. Upozorňuji na malý seznam nemocí a patologií, které u dětí způsobují regurgitaci a zvracení.

Nejnebezpečnější příčiny regurgitace u novorozenců:

 • Pylorická stenóza.
 • Vrozené zúžení jícnu.
 • Nerozvinutý jícen.
 • Krátký jícen.
 • Akutní střevní obstrukce.
 • Akutní apendicitida.

Méně nebezpečné příčiny regurgitace u novorozenců:

 • Rozptyl.
 • Dlouhý výkřik.
 • Špatná technika krmení.
 • Nadýmání.
 • Střevní kolika.
 • Střevní dysbióza.
 • Otrava jídlem.
 • Střevní infekce.
 • Patologie nadledvin.
 • Těsné zavěšení.
 • Hypervitaminóza D.

Pokud je regurgitace dítěte podezřelá, tj. Častá a hojná regurgitace, někdy s fontánou nebo, ještě horší s krví, musí být vyšetřena v nemocnici. Přesněji, pediatr, gastroenterolog, neuropatolog by měl dítě vyšetřit. Je-li to nutné, je vhodné provést další vyšetření: rentgen, ultrazvuk, FEGDS (vyšetření jícnu a žaludku tenkou trubicí, která je vložena přímo do žaludku), analýza kyselosti jícnu a analýza výkalů na přítomnost dysbiózy atd. Ptáte se proč Spousta všeho? Faktem je, že existuje mnoho důvodů pro regurgitaci u novorozenců a aby se zjistilo, že je třeba provést důkladné lékařské vyšetření nemocného dítěte..

Jak zacházet s regurgitací u novorozenců a dětí do jednoho roku?

Během regurgitace a zvracení dítě ztrácí hodně tekutin a aby se zabránilo dehydrataci svého těla, je nutné včas doplnit zásoby zbytečné vody. Proto dejte svému dítěti kromě jídla a mateřského (umělého) mléka také drink. Je vhodný nejen pro čistou vodu, ale také uklidňující čaje, například čaj s heřmánkem, kompoty a ovocné nápoje. Také si můžete koupit speciální hotovou směs v lékárně, která pomáhá zadržovat tekutinu v těle díky zvláštním složkám: rehydron, citroglucosolan a glucosolan. Rozpusťte směs podle pokynů..

Nechte to dítě vypít v malých doušcích s přestávkami 5-10 minut a ihned po zvracení nebo opakovaném zvracení asi 50 ml. Pokud je dítě velmi malé a nemůžete ho opít, použijte pipetu a kapejte do úst.

V případě potřeby, například při časté regurgitaci novorozence, lékaři někdy předepisují terapeutické směsi, například Nutrilon Antireflux a Frisof. Patří sem také svatojánská guma. Je to guma, která napomáhá průchodu potravy do žaludku a nedovoluje jí vrátit se zpět. Tyto směsi se začínají dávat nemocnému dítěti nejprve v malých dávkách (pár lžiček) a postupně zvyšují objem až do pozitivního účinku. Mimochodem, „Nutrilon antireflux“ a „Frisof“ mohou být dány dětem s obtížnou „židlí“..

Terapeutické směsi však vždy nepomáhají a potom se do dětské výživy přidávají Nutrilon OMNEO -2 nebo Lemolak. Nebo raději dávají místo jídla. První směs je vhodná, pokud má dítě regurgitaci, střevní koliku, alergie a zácpu. Druhá směs - pouze s volnou stolicí a regurgitací. Proto si pozorně přečtěte pokyny, abyste ve směsích neudělali chybu. V opačném případě vaše chyba pouze zhorší stav dítěte.

Opět platí, že pokud vám žádná z léčivých směsí nepomohla a dítě stále regurgituje, léky jsou předepsány. Pamatujte - v žádném případě se k sobě neléčte! Všechny léky lze podávat pouze se souhlasem lékaře! Nehrajte si se zdravím vašeho dítěte.

Proto lékaři obvykle předepisují antiemetika, vitaminy A, B a další léky, v závislosti na diagnóze.

Co maminky potřebují vědět, když plivají novorozence.

Řeknu jen jednu věc - krmte své dítě správně. Opravdu, velmi často plivání u dětí začíná právě z tohoto důvodu, a vy „vítr“ to v nemocnicích. Proto, pokud dítě začalo plivat, nejprve analyzujte, jak ho krmit. Ale to je jen tehdy, když se často nebo hojně neregistruje. Je lepší okamžitě navštívit lékaře.

Co by měla máma udělat, když její dítě vyplivne:

 • Před krmením položte novorozence na bříško pod úhlem 45 stupňů.
 • Pokud plače, nedojte svého dítěte. Nechte to uklidnit první.
 • Snažte se nepřekrýt. Krmte častěji, ale v malých porcích..
 • Nekrmte své dítě ve vodorovné poloze. Lepší poloosedání, sezení, ale ne ležení.
 • Sledujte, že novorozenec spolu s mlékem nepolykají vzduch. Pokud je dítě umělé, měla by být láhev s malým otvorem, a ještě lépe, pokud je vsuvka se speciálním ventilem. Nejčastěji dochází k regurgitaci právě z tohoto důvodu.
 • Pokud máte příliš velký tlak na mateřské mléko, před krmením trochu namáhejte..
 • Po krmení držte dítě ve vzpřímené poloze po dobu 10-15 minut, dokud nenarazí vzduch. To je předpoklad!
 • Pokuste se udělat vše, co se mění, koupat se, zavalit se před krmením a ne po něm. Po jídle se děti nemohou krútit, krútit a mnohem víc. Jinak určitě vyprovokujete regurgitaci.
 • Pokud je dítě kojeno, pečlivě si pro něj vyberte směs. Je žádoucí, aby sestávala ze zahušťovadel, například gumy, škrobu nebo velkého procenta kaseinu. Kasein se v dětské komoře rychle zkroutil a změnil se na vločky, které brzdí zpětný chod jídla. Směs můžete také zahušťovat sami. To vám pomůže dobře rýžový prášek. Přidejte ji v poměru 1 lžíce. l 60 ml. U starších dětí od 3 měsíců lze směs zředit rýžovými krupicemi.

Neméně důležité je chování rodičů, když se dítě začne znovu vydávat. Pokud tedy dítě prasklo, naléhavě ho zvedněte do svislé polohy. Pomůže to odstranit zbývající jídlo z úst a zabrání vniknutí do dýchacích cest. Mnoho lékařů často doporučuje dát dítě na bříško pro prevenci. To je pravda, nikdy ho v takových okamžicích nenechávejte o samotě. Bohužel více než polovina dětských úmrtí byla právě z tohoto důvodu..

A teď trochu o prevenci.

Chcete-li zabránit častému mlácení novorozence, dodržujte výše uvedená pravidla krmení, režim krmení, vyberte správnou směs, léčte nemoci, jako je dysbióza, střevní kolika, zácpa, volné stolice atd..

Zvracení kojenců po krmení

Zvracení novorozence po krmení nezkušených rodičů způsobuje paniku a hrůzu. Snaží se co nejdříve zavolat sanitku nebo vzít dítě na schůzku s pediatrem. Nejprve byste však měli zjistit, jak je toto opatření odůvodněno. Možná máma jen zmatila zvracení a regurgitaci. Patologické zvracení fontány je charakterizováno přítomností dalších známek. Rodiče by měli být velmi pozorní na zdravotní stav svých drobků. Nouzová péče je nutná pouze v případě, že existují další příznaky a zhoršení celkového zdraví malého pacienta.

Příčiny symptomu

První měsíc pro dítě je plný změn. Ještě si musí zvyknout na nové prostředí. V těle se také vyskytuje řada změn: gastrointestinální trakt je kolonizován bakteriemi a zbytek systémů dokončuje jejich tvorbu. U rodičů dítěte je každá změna jeho stavu považována za tragédii. Všechny problémy považují za závažné, takže okamžitě vyhledají lékařskou pomoc. Zvracení kojenců po krmení neznamená vždy přítomnost vážné choroby. Takový projev se nepovažuje za samostatnou nemoc. Spíše to je příznak, který naznačuje poruchu trávicího systému. Příčinu negativního projevu lze zastavit až po podrobném prozkoumání a absolvování všech nezbytných testů.

U kojenců je jedno zvracení považováno za normální. V tomto případě je to způsobeno negativní reakcí těla na jídlo nebo jinými vnějšími podněty. Není možné předvídat jeho vzhled, ale také prochází bez zásahu.

Pokud se během zvracení dodatečně objeví další negativní příznaky a celkový stav drobků se neustále zhoršuje, pak se zpoždění v tomto případě považuje za nepřijatelné. Opakovaný projev symptomu je nebezpečný a může vést k úplné dehydrataci těla..

V lékařské praxi existuje velké množství nemocí, mezi hlavní příznaky, které způsobují zvracení. Pokud má kojící matka podezření na některou z nich, měli byste okamžitě vyhledat lékaře v nemocnici.

Pomalu se zvracení vyvíjí na pozadí:

 • nedostatek laktózy;
 • infekční nemoc;
 • plicní nemoci;
 • zánět středního ucha;
 • traumatické zranění mozku;
 • nesprávný metabolismus;
 • otrava jídlem;
 • přítomnost obstrukce ve střevě;
 • negativní změny tlaku;
 • diabetes mellitus;
 • meningitida;
 • otřes mozku;
 • jiné nemoci nebezpečné pro zdraví dítěte.

Klíčové rozdíly mezi zvracením a regurgitací

Regurgitace pro novorozence je považována za normální fyziologický proces..

Vyznačuje se následujícími vlastnostmi:

 • nedostatek nutkání zvracet;
 • malé množství jídla vychází ze žaludku;
 • frekvence procesu není více než třikrát denně;
 • dítě je dobře vyvinuté a přibírá na váze;
 • regurgitace je proces, který by neměl být léčen.

Kterýkoli rodič může zvracet mateřské mléko. Akce se koná okamžitě po jídle. Je také charakterizován jediným výskytem a přidělením výhradně mléka, vody.

Zvracení se objevuje několikrát za sebou. Směs může obsahovat různé nečistoty, které jsou nejčastěji žluté.

Kvůli regurgitaci přebytečný vzduch opouští žaludek. Tento proces ukazuje na normální vývoj gastrointestinálního traktu. Zároveň se dítě necítí nepříjemně, hraje dobře a komunikuje se svými vrstevníky. Při zvracení se dítě stává podrážděným, neustále pláče a neklidně se chová.

Vlastnosti patologického zvracení

Při kojení by matky vždy měly poslouchat jejich instinkty. Díky nim budou schopni rozpoznat vývoj nemoci v rané fázi. K zvracení během kojení u dítěte může docházet docela často. Nezapomeňte však vyhledat radu svého lékaře v následujících případech:

 • Nedostatek pozitivní dynamiky v drobečkách na zvyšování hmotnosti.
 • Zvracení trvá déle než tři hodiny.
 • Dítě se začne cítit nemocně, ačkoliv pro tuto situaci neexistují zjevné důvody.
 • Během zvracení má dítě silný kašel..

Nebezpečné příznaky pro kojence jsou považovány za zvýšení tělesné teploty a bledost pokožky. Zároveň se dítě stává příliš letargickým a neustále odmítá jídlo. V takovém případě okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc..

Patologické zvracení po jídle u dítěte je pozorováno v několika případech.

Zvýšení tělesné teploty až do vysokého bodu. Tento příznak naznačuje vývoj virové infekce. To je také běžné pro nachlazení nebo otravu. Zvracení se náhle otevírá. Kromě toho dítě ztrácí chuť k jídlu a cítí se silná slabost. Pouze lékař dokáže správně posoudit závažnost situace. Vybere správný postup léčby zaměřený na normalizaci tělesné teploty a doplnění nedostatku tekutin v těle. Během této doby by dítě mělo zajistit pouze lehká jídla.

Je někdy obtížné určit povahu zvracení, ke kterému dochází, když tělesná teplota stoupá. Tato situace často doprovází užívání antibiotik. K útokům dochází, pokud existuje alergie na lék předepsaný lékařem. Vedlejší účinek by měl být nahlášen vašemu lékaři. Nahradí jej analogovou nebo úplně terapii odmítne.

Poměrně se zvracení zhoršuje průjemem. Situace je charakteristická pro otravu nebo virovou infekci. Maminky mohou čelit situaci v případě zavedení předčasného krmení. Pokud jsou příznaky vysoké intenzity, měli byste okamžitě zavolat sanitku. Rodiče by neměli zapomenout, že dítě ztrácí tekutinu mnohem rychleji než dospělý. Rehydratace zabrání rozvoji negativní situace. Antibiotika jsou předepisována pouze v nejzávažnějších případech. Nejčastěji můžete dělat s obvyklými antimikrobiálními látkami.

Pokud dítě neustále zvrací fontánu, je podezřelé, že má aerofágii. Nemoc se vyvíjí v případě nervového polykání vzduchu. V tomto případě může být regurgitace způsobena abnormálním stavem zažívacího systému. Vomit může být mnohem větší, než dítě dříve snědlo. S další přítomností pochvy a pláče by mělo být dítě okamžitě odesláno k lékaři.

Funkce eliminace zvracení

Každá žena by měla vědět, co dělat v případě náhlého nástupu zvracení. Zkušeným rodičům se doporučuje, aby dělali následující:

Dítě se musí uklidnit. Maminka by také neměla panikařit, protože dítě okamžitě cítí takovou náladu. Nejlepší je umístit dítě na bříško nebo ho pohnout ve směru hodinových ručiček. Věnovat pozornost je také důležité oblasti kolem pupku..

Kojení je možné pouze tehdy, je-li jeho hlava neustále vržena zpět. Je důležité, aby nos byl vždy čistý, protože v tomto okamžiku se ním dýchací proces provádí.

Dítě by maminka měla brát správně prsa. V jeho ústech je vždy nejen bradavka, ale také část halou. Ve správné poloze je horní okraj charakterizován mírným převrácením.

Při umělém krmení můžete použít speciální lahve, které obsahují mechanismus, který zabraňuje požití přebytečného vzduchu. Tato funkce je užitečná a zabrání negativnímu vývoji situace..

Výživné drobky by neměly být doprovázeny rázným působením. Po zákroku se zvedne do svislé polohy a mírně plácne na záda. Díky této jednoduché manipulaci přebytečný vzduch opouští žaludek.

K regeneraci dochází na pozadí nadměrného krmení. Proto by maminka měla pečlivě sledovat výživu dítěte.

Proces regurgitace může být normalizován doma. Zvracení musí konzultovat lékař, zejména pokud jeho trvání přesahuje dva dny. V tomto případě se zvyšuje riziko dehydratace. Situaci předejdou speciální přípravky, které lze zakoupit v jakékoli lékárně..

Máma by měla vědět, že kojení by mělo stejně pokračovat. Je však nutné výrazně snížit porce. Pokud je zvracení silné, najednou můžete dát pouze jednu polévkovou lžíci mléka. Když se příznaky opakují, proces se opakuje.

Zvracení můžete léčit doma, pokud se objeví jednou. Vzhledem k systémové povaze projevu nemoci je nutné se poradit s lékařem. Pokud si rodiče nevšimnou zlepšení celkového zdraví drobků, nedoporučuje se také odkládat návštěvu u lékaře. V opačném případě se zvyšuje riziko vzniku závažných komplikací tohoto stavu.

I když rodiče znají lékařské metody eliminace zvracení, mohou být použity pouze po konzultaci s lékařem. Bude schopen správně posoudit stav malého pacienta a identifikovat hlavní příčiny jeho zhoršení. V případě potřeby jsou předepsány další léky. Rodiče jsou povinni věnovat pozornost, lásku a přísné dodržování všech lékařských předpisů. Máma by měla zůstat klidná a ne panikařit.

Příčiny zvracení u novorozence po krmení: směs, mateřské mléko

Zvracení reflex je ochranná funkce těla, která vám umožní zbavit se gastrointestinálního traktu patologických mas. Pokud po kojení dítě zvrací v fontáně, znamená to nebezpečné patologie těla dítěte.

Jak odlišit zvracení od plivání

Dítě provádí normální fyziologický jev - regurgitaci. Na rozdíl od zvracení je proces zcela přirozený a umožňuje dítěti zbavit se přebytečného vzduchu, který během krmení upadl. Obvykle k zvracení dochází u kojenců po krmení mateřským mlékem nebo směsí po 10-30 minutách. Provokace vyhazování potravy ze žaludku do jícnu může být spojena s dechy, přejídáním nebo v důsledku silného vzrušení..

Fyziologický proces regurgitace je doprovázen následujícími příznaky:

 1. Belching nevyvolává zvracení.
 2. Malá hmota utržená.
 3. Dítě se cítí dobře.
 4. Dochází k normálnímu přírůstku hmotnosti.
 5. Vyloučená tekutina obsahuje příměs mléka a vody..

Regurgitace je dočasný jev, nevyžaduje léčbu a prochází samostatně, jak dítě stárne.

 1. Dítě se chová neklidně a před začátkem zvracení jedná. Pláč a úzkost naznačují nepohodlí.
 2. Dítě zažívá opakovaná nutkání.
 3. Žaludek se zbarví nazelenale nebo žlutě..
 4. Existuje příměs žluči.
 5. Doprovázeno teplotou.

Zvracení je reflex regulovaný mozkovou kůrou. Do procesu byly zapojeny břišní svaly a bránice. Dítě kmeny, začíná hojné slinění. Útok nauzey je doprovázen bledostí dítěte a rychlým dýcháním. Vomit překračuje množství spotřebovaného jídla - kromě konzumace se vylučuje také žaludeční šťáva.

Příčiny zvracení u kojenců

Vzhled příznaků u dítěte může vyvolat mnoho faktorů, od zubů po nebezpečné nemoci.

Stává se, že několik epizod projde bez podezření: zvracet bez krevních nečistot, dítě je aktivní a nevypadá špatně. Takové vzácné události jsou způsobeny primárními příčinami, jejichž předpokladem jsou reflexy dítěte. To může být:

 1. Přejídání.
 2. Nevyvinutý vestibulární aparát, kdy při nejmenším vzestupu zvrací dítě.
 3. Velké částice doplňkových potravin.
 4. Nadměrné buzení.
 5. Velké množství vzduchu.

Pokud záchvaty zvracení způsobí dítěti nepohodlí a bolest, mluvíme o vedlejších příčinách spojených nejen s trávicím systémem. Symptomatické příčiny zahrnují:

 1. Infekční choroby.
 2. Viry.
 3. Poranění hlavy, včetně otřesu.
 4. Apendicitida.
 5. Kýla.

Po kojení

Pokud se u kojenců vyskytne zvracení po kojení a množství masy převyšuje konzumaci, je to příležitost vyhledat pomoc u lékaře. Důvodem může být překrmování. V prvních měsících života dítě nezná smysl pro proporce a přejídání je běžný jev. Plný žaludek nemá schopnost se protahovat, obsah tlačí na horní ventil, což způsobuje zvracení reflex. V tomto případě se lékařům doporučuje dodržovat několik pravidel výživy:

 • Nepokládejte dítě ve vodorovné poloze, nosit ho však po určitou dobu v náručí ve svislé poloze;
 • krmit dítě při sezení;
 • omezit aktivní hry ihned po krmení;
 • Expresní mléko v lahvi, pomůže to vyhnout se přejídání.

Malé procento novorozenců není schopno absorbovat složky mateřského mléka. Některé enzymy způsobují odmítnutí. Kojení je dokončeno a dítě je přemístěno do vhodné směsi, která neobsahuje alergen.

Po směsi

Zvracení u novorozence, ke kterému dochází po krmení směsi, může být způsobeno nesnášenlivostí na umělá jídla. Je nutné revidovat zásady výživy. S největší pravděpodobností budete muset přejít na jiný typ směsi. Je důležité vyloučit neurologii.

Neurologické patologie mají kořeny v období vývoje plodu. V rozporu s neurologickou povahou, nutkání mít pravidelný vzhled. V ohrožení jsou předčasní a malá děti, kojenci s asfyxií.

Děti přenášejí zvracení fontánou do mléčných a mléčných směsí. Příčinou mohou být někdy léky, které byly dítěti podány orálně. Reakce na léky jsou doprovázeny kašlem a mírným stavem..

Je-li nutné změnit směs, měl by se postup provádět postupně. Gastrointestinální trakt dítěte je nedokonalý a mikroflóra ještě nebyla vytvořena. Na rozdíl od umělých dětí dostávají kojená děti potřebné laktobacily spolu s kojením, aby jim pomohly vstřebat potravu. Směsi nemají takovou výsadu, stojí za to být opatrný při výběru jídla. Pokud je to možné, mělo by se udržovat smíšené krmení..

Jak pomoci dítěti

Je těžké pozorovat vážný stav dítěte, ale je důležité se chovat řádně, až dorazí sanitka. Je nutné neustále sledovat dynamiku stavu dítěte. Pokud rodiče čekají na kvalifikovanou pomoc, hlavní akce budou:

 • udržovat „sloupek“ dítěte ve svislé poloze;
 • vyhněte se ostrým zatáčkám a otřesům, dítě by mělo být co nejpohodlnější;
 • není-li zjištěna příčina zvracení, nedoporučuje se časté připevnění k hrudi, navzdory odmítnutí dítěte;
 • samopraní žaludku je zakázáno, může vést k mechanickému poškození střeva;
 • Nevyberávejte léky bez doporučení lékaře.

Dr. Komarovsky doporučuje, abyste během čekání na příchod lékaře provedli následující kroky:

 • zajistit dítěti klid, pokud možno uložený;
 • během zvracení posaďte dítě a tělo nakloňte dopředu. Taková akce pomůže chránit dýchací cesty. Pokud vám stav dítěte neumožňuje sedět sám, po vyjmutí polštáře si položte bok po boku;
 • po vypláchnutí úst dítěte. Je možné použít stříkačku s chlazenou vařenou vodou;
 • zalévejte dítě roztoky, které doplňují rovnováhu voda-sůl.

Kdy navštívit lékaře

Pokud zvrací s fontánou při nízké frekvenci, asi 2krát za hodinu, podobná reakce těla naznačuje možné patologické procesy.

Zvracení u novorozence po krmení naznačuje nebezpečný stav, pokud jsou přítomny příznaky:

 • odmítnutí matčiny hrudi;
 • tělo vykazuje známky dehydratace;
 • zvracení dítěte má podezřelé nečistoty;
 • výskyt průjmu nebo pruhů krve ve stolici;
 • zvýšení místní tělesné teploty;
 • napětí břišních svalů;
 • slabost a bledost kůže.

Výše uvedené patologické příznaky by měly být dobrým důvodem pro vyhledání pomoci lékařů. Předčasné vykreslení je plné strašných následků. Zejména pokud existují známky dehydratace, což je nebezpečné ve věku jednoho měsíce a může dokonce vést k smrti. Mladí rodiče by neměli panikařit ani samoléčit. Nejlepší možností by bylo zavolat sanitku nebo pediatra doma. Kvalifikované specializované akce snižují riziko komplikací a zvyšují šanci na rychlé zotavení..

Proč se u kojenců vyskytuje zvracení??

Zvracení u kojenců není vždy známkou nemoci. Častěji to znamená ochranný reflex pro osvobození těla od škodlivých látek nebo přebytečného jídla.

Jak rozumět rodičům - zvracení nebo regurgitace u dítěte? Kdy je třeba navštívit pediatra? Proč dítě zvrací po směsi? K zodpovězení těchto otázek je třeba zvážit mechanismus výskytu reflexu roubíku.

Co znamená zvracení v raném věku?

U kojenců pomáhá roubový reflex tělu osvobodit se od toxinů různého původu. Signály pocházejí z různých orgánů - žaludku, střev, vestibulárního aparátu, ledvin a jater. Impulsy vstupují do části mozku zvané zvracovací centrum. Odtud je vydán signál k vyprázdnění žaludku..

Toto středisko u malých dětí je snadno vzrušeno nepříjemným zápachem nebo chutí. U dítěte dochází ke zvracení také ze strachu a strachu. Zvracení u novorozence začíná nemocí z pohybu.

Naléhavě vyhledejte lékařskou pomoc v následujících případech:

 • průjem častěji 7krát denně, zvracení a teplota u dítěte;
 • kolika v břiše, ve které dítě nudí nohy;
 • vzhled krve ve stolici;
 • zvracení po poranění hlavy, břicha;
 • známky dehydratace způsobené zvracením a průjmem - suchý jazyk, pláč bez slz, nedostatek močení déle než 3 hodiny;
 • zvracení žluči, krve;
 • konvexní nebo naopak propadlý fontanel u novorozence;
 • ostré nadýmání s častým dýcháním - známky peritonitidy s apendicitidou, vyžadující chirurgický zásah;
 • střevní obstrukce, ve které plyny a výkaly přestávají proudit, dochází k silné bolesti břicha.

Pokud je zvracení u měsíčního dítěte doprovázeno jedním z těchto příznaků, okamžitě zavolejte pohotovostní tým.

Jak odlišit zvracení od plivání?

Pokud jde o zvracení u kojenců, mladé matky se často obracejí na pediatra. Rodiče chtějí vědět, jak odlišit zvracení od zvracení u dětí.

Základem regurgitace je reflux, při kterém je jídlo nedobrovolně hozeno ze žaludku do úst. Belching nastane náhle bez předchozích příznaků..

 • při házení jídla ze žaludku dítě necítí žádné vnitřní napětí;
 • mléko volně proudí z úst;
 • dítě netrpí;
 • po klepání se dítě při komunikaci s ním cítí skvěle.

Pití jídla je obvykle pozorováno s plným žaludkem. U kojenců do 3 měsíců věku se to považuje za normální variantu s přiměřeným přírůstkem na váze. Příznak je pozorován u 50% novorozenců.

Zvracení je reflexní akt, který se vyskytuje u mnoha nemocí. Pro zjištění důvodů lékaři používají instrumentální a laboratorní vyšetření.

Jak odlišit zvracení od regurgitace u kojenců po rodiče? Rozdíl spočívá v předchozích známkách a celkové pohodě dítěte.

Jak pochopit, že dítě zvrací:

 • je pozorováno slinění;
 • kůže zbledne;
 • dítě je nemocné;
 • zvracení předcházejí nutkání;
 • cítit se hůř;
 • dětské pocení.

Maminky se ptají, jak vypadá zvracení u kojenců. Dítě je neklidné. Během útoku je jeho ústa dokořán. Vyčnívající jazyk. Tvář se červenal. Zvracení od regurgitace u novorozence je také odlišné v tom, že jídlo je vytlačováno silou napjatých svalů jícnu, žaludku a bránice. To způsobuje zvracení, když je žaludek plný jídla.

Plivání nebo zvracení u kojenců lze rozlišit podle fyzického vývoje. Při častém zvracení dítě neztrácí na váze. I když k regurgitaci dochází během nadměrného krmení, nemá to vliv na tělesnou hmotnost.

Co dělat, aby dítě přestalo plivat?

Doporučení lékaře pomáhá zastavit plivání:

 • pokud dítě zvrací, přidržte jej po krmení po dobu 20 minut svisle, aby z žaludku vycházel vzduch;
 • nepokládejte dítě vodorovně bezprostředně po jídle - mléko snadno vychází z jícnu, který má tvar trychtýře s rozšířeným koncem nahoře;
 • nepřekrývejte - nadměrné jídlo způsobuje u dítěte gag reflex.
 • zabraňuje drcení jídla položením dítěte na žaludek před krmením;
 • matka bude muset ze své stravy odstranit produkty, které způsobují tvorbu plynu - zelí, hnědý chléb, fazole;
 • zvracení po krmení dítěte se zastaví, pokud ho budete krmit častěji, ale snížíte množství jídla.

Ve věku šesti měsíců zraje ventilový aparát jícnu a žaludku. Plivání sám.

Příčiny zvracení u dětí

Zvracení u dítěte po krmení je způsobeno fyziologickými vlastnostmi. Z velké části se to týká struktury jícnu:

 • krátká délka;
 • nevyjádřené zúžení;
 • nálevkovitý tvar s prodloužením nahoru;
 • slabý svalový prsten u vstupu do žaludku.

Zvýšený zvracivý reflex u novorozence také vyvolává regurgitaci. Jsou častěji funkční povahy a lékaři je považují za jednu z běžných možností. Fyziologické příčiny zvracení u novorozence:

 • aerophagy - polykání vzduchu;
 • nafouklý žaludek tlačí na žaludek, vyvolává házení jídla do jícnu;
 • omezování oděvů;
 • překrmování;
 • rychlá změna těla do vodorovné polohy po jídle.

Zvracení kašnou u dítěte se často objevuje s vrozenou anomálií žaludku - pylorickou stenózou. Méně časté pozorování u neurologických onemocnění - perinatální encefalopatie, intrakraniální hypertenze. Nejčastěji je zvracení u novorozence způsobeno získanou patologií zažívacího systému.

Infekce

Hnačka a zvracení u kojenců po krmení směsi se vyskytují se střevní infekcí způsobenou častěji rotaviry. Toto onemocnění postihuje děti od podzimu do jara. Vyskytuje se s vysokou horečkou, častými vodnatými stolicemi až 10krát denně, kolicky v žaludku.

Nebezpečným následkem zvracení a průjmu je dehydratace, která se vyskytuje zvláště rychle u kojenců a může vést k úmrtí.

Otrava

První příznaky otravy jídlem se objevují během několika hodin nebo 2 dnů po konzumaci nekvalitních potravin.

Produkty mohou být infikovány:

 • bakterie, viry;
 • toxiny obsažené v rybách, houbách;
 • jedy (pesticidy).

Reflexní erupce obsahu u kojence během otravy je doprovázena nevolností, průjmem a záchvaty střevní koliky. Vyhledejte lékařskou pomoc, pokud:

 • podobné příznaky se objevily iu dalších členů rodiny;
 • dítě má horečku;
 • směs krve ve stolici;
 • zhoršení, slabost;
 • potíže s polykáním;
 • nedostatek moči po dobu delší než 3-6 hodin;
 • vyrážka na těle.

Pokud u dítěte zvracíte bez zvracení, musíte naléhavě vyhledat lékařskou pomoc. Než lékař dorazí, pájejte dítě vodou a solným roztokem. Kromě toho dávejte tekutinu po každé epizodě průjmu a zvracení..

Zuby

Když přijde čas na zoubkování, některé děti se stanou náladovými, hodně pláčou. První příznaky růstu zubů jsou otoky dásní, silné slinění. Někdy se zvětšují submandibulární uzly. Kojenci, kteří se pokoušejí podvědomě zmírnit bolest a svědění, vzít si do úst hračky, sát si prsty. Proto často během tohoto období stoupá teplota, dochází k reflexní erupci. Regurgitace je také způsobena polykáním při silném pláči.

Hračky - „hlodavci“ prodávané v lékárnách pomáhají zmírňovat stav dítěte. Guma, ze které jsou vyrobeny, vám umožní pevně je přitlačit na dásně, což zmírňuje svědění.

Otřes mozku

Příčinou traumatu hlavy u kojenců je nejčastěji dítě padající z postele, kočárku nebo přebalovacího stolu. Stává se, že novorozenci padají z rukou rodičů. Děti po roce padají ze schodů nebo skluzavek na hřišti.

Na rozdíl od dospělých dochází k otřesům u dětí bez ztráty vědomí. První známky:

 • zvracení dítěte bez teploty jednou nebo vícekrát;
 • neklid, pláč;
 • zvýšená ospalost;
 • narušená synchronizace pohybu žáků;
 • regurgitace po krmení;
 • mdloby;
 • nevolnost;
 • nosebleeds;
 • změna velikosti žáka;
 • zbarvení kůže, následované zarudnutím.

Pokud bylo dítě pod dohledem druhých, často skryly skutečnost pádu nebo zranění.

Rodiče by měli věnovat pozornost těmto příznakům a ukázat dítěti neurologovi.

Návnada

Odborníci na výživu se domnívají, že zažívací potíže u dospělých začínají v dětství prvním krmením. Trávicí systém dítěte dozrává pro neznámé potraviny do 4–5 měsíců života. Obvykle se zvrací děti, pokud jsou doplňková jídla podávána v předstihu. Dítě ještě nezná chuť nového jídla. Tělo to vnímá jako jed a snaží se osvobodit pliváním..

Při zavádění doplňkových potravin nezapomeňte:

 • Nejprve dostaneme malé množství.
 • Jídlo musí být rozmačkané. Kus může způsobit reflex roubíku.
 • Závislost na novém produktu nastane za 1-2 týdny. Během tohoto období se počet nových jídel postupně zvyšuje. Delší závislost vede ke ztrátě zájmu o jídlo.
 • Některá jídla nemohou trávit žaludek dítěte. Patří mezi ně klobása, konzervované potraviny, koláče, med, čokoláda. Ze sladkostí dejte marshmallows, marmeládu, ale ne karamel nebo čokolády.

U novorozenců dochází k zvracení při používání umělých směsí. Regurgitace vyvolává nesprávnou přípravu nebo špatně vybranou mléčnou směs. Stejné nutriční složení není vhodné pro všechny děti. Výměna směsi problém vyřeší..

Lékařská pomoc při zvracení u dítěte

Při otřesu musí být dítě hospitalizováno. Pokud je dítě při vědomí, můžete ho vzít do nemocnice sami. Pamatujte však, že třepání je zakázáno, když dojde k poranění hlavy. Pokud novorozenec zvrací, zavolejte lékaře sanitky. Během přepravy položte dítě na pravou stranu a držte hlavu. Se ztrátou vědomí by se dítě nemělo otřesit a pokusit se o život.

Při střevní infekci přicházejí první pomoci doma k pájení solnými roztoky - Regidron, Trihydron, Humana elektrolyt.

Prodávají se ve formě prášků, které je třeba rozpustit ve vodě. Dítě je předepsáno 1 lžička. řešení každé čtvrt hodiny. S rostoucí teplotou se používají sirupové přípravky na bázi paracetamolu, ibuprofenu.

Pro jakoukoli otravu musíte zavolat pohotovostní tým. Před přijetím lékařů vyžaduje otrava jídlem u staršího dítěte zvracení po pití 1-2 sklenic vody. Poté pájejte vodou, solným roztokem (Trihydron, Regidron).

Dítě by mělo vypít 1 lžičku každých 15 minut. voda nebo dušené ovoce. Pokud dítě odmítne vzít tekutinu, injikujte ji injekční stříkačkou bez jehly nebo kapátka na tvář. Podávejte sorbenty Smecta nebo Enterosgel, které absorbují toxické látky.

Léčba

K odstranění zvracení a regurgitace používají lékaři lékařskou výživu. Za tímto účelem jsou předepsány protirefluxní směsi.

Účinnost je zajištěna zahušťovadlem získaným ze stromu rohovníku.

Přírodní vlákna nejsou trávena. V žaludku vytvářejí měkkou sraženinu, která zabraňuje zvracení. Jakmile je ve střevech, hmota stimuluje peristaltiku a usnadňuje trávení.

Výživa je reprezentována produkty pod ochrannou známkou „Frisov“, „Nutrilon antireflux“. Po smíchání se zvracení u dítěte zastaví.

Po mírném otřesu je dítě v ambulanci. Doma jej musíte chránit před nepokoji, náhlými pohyby, hlukem. Starší děti jsou omezeny na hry v počítači a telefonu, aby se snížilo zatížení nervových buněk.

Pokud zvracení nebo regurgitace dochází sporadicky, není třeba nic dělat. Opakující se případy vyžadují výzkum gastroenterologem nebo neurologem. Léčba pro každou patologii se liší. V některých případech je nutný chirurgický zákrok..

Zvracení u novorozence

Zvracení u novorozenců nebo jak odlišit zvracení od plivání u novorozence

Abychom se začali starat o zvracení u dítěte, pojďme zjistit, co je „regurgitace“ a co „zvracení“ je u novorozenců. Regurgitace je známá všem matkám, když dítě stoupá jen malé množství jídla a vytéká ven. Tento proces je spojen se skutečností, že jícen u novorozenců se liší od jícnu dospělého. Kromě toho je regurgitace u malých dětí naprosto normální, takže se nemusíte bát. Jediným doporučením je udržet dítě ve vzpřímené poloze, aby mělo dítě možnost osvobodit se od přebytečného vzduchu, který tlačí část jídla zpět. Zvracení u novorozence po krmení je zcela normální, pokud není hojné.

Ale pokud má vaše dítě zvracení a jídlo vyjde doslova v proudu, je to úplně jiná záležitost. Začněte tím, uklidněte se, protože pokud vaše dítě nemá změny v chování, nestane se více vrtošivé, neexistují žádné známky a příznaky nemoci, pak se nic špatného neděje. Stává se, že v prvních měsících má dítě často „erupce“ a není důvod k obavám. Pokud má dítě zvýšený tón, může se zvracení objevit několik týdnů téměř každý den. Horší je, pokud má dítě drozd, ale je to také řešitelné. Nepanikařte, ale poraďte se s pediatrem. Zvracení u novorozence může nastat z mnoha důvodů, podívejme se na co.

Zvracení u novorozence: příčiny

Proč se tedy u novorozenců vůbec vyskytuje zvracení? A jaké jsou příčiny zvracení u dětí? Hlavní příčiny zvracení jsou následující:

 • Střevní obstrukce u dítěte
 • Poškozená funkce ledvin. Toto je nejčastěji vrozená příčina..
 • Tvrdé narození nebo poranění. Pokud byla při porodu poškozena hlava, může být zvracení u novorozence spojeno s procesem zotavení po otoku mozku nebo vnitřním krvácení..
 • Na úrovni těla nesnášenlivost bílkovin krav nebo specifických prvků ve stravě. V tomto případě je zvracení důsledkem neschopnosti strávit protein. Malá a stále nedostatečně vyvinutá komora může kondenzovat protein, čímž se vytvoří hrudka, která se potom vyhodí jako ochranná reakce. Dětská výživa může být prospěšná i škodlivá, proto pečlivě prostudujte složení a vyberte si kvalitní jídlo.
 • Také zvracení u novorozenců může být způsobeno alergickými reakcemi. V tomto případě může mít tělo dítěte vyrážky nebo zarudnutí. Promluvte si se svým lékařem o konkrétních položkách v dětské výživě..
 • Žaludeční infekce může také způsobit zvracení, opět se poraďte s lékařem.
 • Zvracení u novorozenců může být výsledkem nepříznivé reakce na akutní respirační virové infekce nebo reakce na horečku.
 • Problém může být skryt v neurologii. Pokud se centrální nervový systém dítěte nevyvíjí správně, měl by být konzultován neurolog. Meningitida nebo otřes mozku mohou také způsobit zvracení. Kromě zvracení u kojenců s takovými problémy mohou existovat křeče a vyrážky.
 • Zvracení může být způsobeno úpalem nebo přehřátím, takže když jdete na procházku, noste nosit pokrývku hlavy..
 • Překvapivě může být zvracení výsledkem dlouhých záchvatů hněvu nebo plačícího dítěte.
 • Diabetes mellitus nebo změny intrakraniálního tlaku mohou také způsobit zvracení..
 • Dalším důvodem je černý kašel u dětí. Dlouhodobý paroxysmální kašel může způsobit zvracení.
 • Ve většině případů by zvracení u dětí nemělo způsobit zvláštní poruchy ze strany rodičů, avšak pokud má zvracení nazelenalý odstín, který se objevuje v důsledku výskytu žluči, měli byste okamžitě vyhledat lékaře. Pokud se však zvracení opakuje často nebo je způsobeno některými zvláštními důvody, musíte se poradit s lékařem a provést analýzu stolice novorozence..

Co dělat s zvracením u novorozence?

 • Vy sami samozřejmě nebudete rozumět příčinám zvracení u dítěte, zatímco zvracení u novorozenců může být nebezpečné a může vést například k dehydrataci. Ať už je to jakkoli, nenechávejte dítě s tímto problémem samo, protože dítě může být udušeno zvracením. Pokud dáte dítě do postýlky, otočte hlavu stranou. Teplá voda může také zmírnit stav dítěte, ale nalít do malých porcí, protože velké zase způsobí zvracení. Později můžete své dítě vykoupit v teplé vodě, aby se stav zmírnil. Přečtěte si, jak koupat dítě na našem webu pro rodiče.

Uklidněte se a důkladně přemýšlejte! Pokud jste změřili teplotu a je zvýšená, zavolejte lékaře. Ale zároveň zůstaňte s dítětem a nepropadejte panice! Zvracení u novorozence je běžným jevem, nebojte se, protože vaše emoční nálada se přenáší na dítě a může to jen zhoršit..

Zvracení novorozence po krmení

Až do určitého věku nemohou děti říkat, co se jim nelíbí a co jim bolí. K tomu existují různé signály těla, které pomáhají rodičům včas jednat. Jedním z varovných signálů je zvracení. Proč k tomu dochází u dětí a jak rychle pomoci?

Proč se u novorozenců vyskytuje zvracení?

Zvracení u novorozenců vždy způsobuje u rodičů úzkost. Poplach však vždy nestojí: pokud se chování dítěte nezmění, nestane se rozmarným, slzným, teplota se nezvýší, s největší pravděpodobností jsou důvody dostatečně neškodné.

Příčiny zvracení u novorozenců jsou následující:

 • Střevní obstrukce,
 • Vrozené onemocnění ledvin,
 • Důsledky porodního traumatu nebo komplexního porodu. Někdy po narození potřebuje dítě nějaký čas, aby se zotavilo z vnitřních krvácení nebo mozkového edému.,
 • Nesnášenlivost na bílkoviny krav nebo složky dětské výživy. Zatímco v lůně, dítě dostalo jídlo přes pupeční šňůru. Nyní dostane úplně jiné složení novým způsobem a imunitní systém může vnímat přicházející látky jako cizí předmět, nebo to může být stále příliš těžké pro žaludek novorozence. Pak v těle dítěte se z přicházejícího jídla vytvoří zhutněná hrudka a jde ven ve formě zvracení. To je v podstatě obranná reakce..
 • Alergie (vždy doprovázená vyrážkou nebo zarudnutím kůže),
 • Infekční onemocnění trávicího traktu,
 • Doprovodný příznak SARS,
 • Neuralgické poruchy a patologie,
 • Teplo nebo úpal,
 • Příliš silný a dlouhodobý pláč,
 • Diabetes mellitus nebo změny intrakraniálního tlaku,
 • Černý kašel.

Důvody mohou být skryté v jiných podmínkách a nemocech dítěte, například při nadměrné aktivitě po jídle. Pokud zvracení není doprovázeno dalšími příznaky, nemá nazelenalý odstín, neopakuje se v intervalu několika hodin nebo dnů, tj. stalo se jednou, bez obav. Je nutná lékařská konzultace.

Zvracení a regurgitace - jak rozlišit?

K regurgitaci u kojenců dochází často - téměř 70% dětí mladších 4 měsíců plivá alespoň jednou denně. Současně vyjde malé množství obsahu žaludku, ale blaho dítěte se nemění.

Plivání je ve skutečnosti druh zvracení - nejbezpečnější, ale stále vyžadující pozornost. Regurgitace je někdy klinickým projevem abnormálního fungování horního zažívacího traktu, ale častěji je způsobena obnovením těla dítěte po narození. Regurgitace dítě neobtěžuje, ale zmizí v určitém věku.

Zvracení je komplexní reflexní proces, při kterém obsah žaludku vybuchne v nepřetržitém proudu. Zvracení je u dětí méně časté než regurgitace, ale častěji vyžaduje pozorování. Obvykle je tento proces doprovázen bolestmi hlavy, pocením, předchozí nevolností, horečkou, slabostí, závratěmi.

Po regurgitaci se nálada dítěte nezmění, chová se jako obvykle a po zvracení se stav dítěte zhoršuje a vypadá letargicky.

Nebezpečí zvracení

Nebezpečí zvracení jako symptomu spočívá především v tom, že dítě může mít nemoc (infekci), která je naléhavě nutné léčit.

Zvracení samo o sobě je nebezpečné pro možnou dehydrataci. Tento stav představuje zvláštní nebezpečí pro kojence, protože buňky obsahují velké množství mezibuněčné tekutiny, proto je nedostatek vody u dítěte velmi akutně pociťován.

Přítomnost dalších příznaků (uvolněná stolice, horečka) zvyšuje vylučování tekutin z těla a navíc přispívá k vyluhování minerálních solí. Při opakovaném zvracení se symptomy zesilují, dochází k silné slabosti a letargii, snižuje se elasticita pokožky, detekuje se suchost sliznic. Soli se stále mývají, zatímco nedostatek solí zvyšuje zvracení.

Tento stav může vést k vážnému narušení metabolismu voda-sůl, v důsledku čehož trpí veškerá práce vnitřních orgánů.

Pokud je dítě při útoku zvracení ponecháno bez dozoru, existuje velké riziko, že se uduší nebo dojde k sání - proniknutí zvracení do dýchacích cest. Zvracení je proto mimořádně nebezpečným stavem a vyžaduje okamžitou návštěvu lékaře.

První pomoc dítěti

Pokud novorozené dítě najednou začne zvracet, musíte se postarat o jeho správnou polohu. Nesmí mu být dovoleno ležet na zádech, takže musíte opatrně otočit hlavu ke straně. Pokud bylo dítě během útoku v náručí, nemusí být položeno: je lepší jen lehce otočit hlavu stranou.

Poté musíte nahradit ztracenou tekutinu. Dítě je pájeno vodou při pokojové teplotě (ne více než 100 ml v malých porcích).

Je nutné změřit teplotu, věnovat pozornost stolici - pokud se zbytek dítěte cítí dobře, nemůžete jít k lékaři. Nejprve po 2 hodinách můžete zkusit dítě nakrmit. Pokud se zvracení opakuje, je nutná lékařská péče.

Musíte také navštívit pediatra, pokud dojde k útoku zvracení následující den nebo během následujícího týdne.

Kdy zavolat lékaře?

Musíte zavolat lékaře, pokud:

 • Dítě má horečku, změny ve stolici (průjem),
 • Zvracení se opakuje nejméně dvakrát s krátkou přestávkou,
 • Po zvracení dítě odmítá vodu,
 • Po dlouhou dobu neexistuje židle, bříško je napjaté, gaziki neodchází,
 • Dítě zůstává slabé, letargické po dlouhou dobu, neustále spící.

V tomto případě budou rodiče muset podrobně popsat příznaky: přibližný čas, kdy k útoku došlo, doprovodné a předchozí příznaky. Lékař se může zeptat, co jedla kojící matka, jak se dítě při jídle chovalo, zda došlo ke změnám frekvence, konzistence zápachu stolice a klást další otázky.

Prevence

Hlavním preventivním opatřením je samozřejmě péče o kompletní a vyváženou stravu. Pokud mluvíme o kojení, maminka by si měla připravit dietu tak, aby do těla vstoupily všechny vitamíny, mikro a makro prvky.

Důležitou roli hraje pitný režim: dítě by mělo denně pít objem čisté vody v množství 100 - 150 ml na 1 kg hmotnosti.

Děti do jednoho roku věku musí dodržovat zdravý režim spánku a odpočinku. Obvykle potřebují spát nejméně 10-12 hodin denně.

Ujistěte se, že chodíte na čerstvý vzduch a zajišťujete přívod čerstvého vzduchu do bytu (větrání místnosti).

Když měníte chování, chuť k jídlu, stolici, náladu dítěte, musíte to ukázat pediatrovi. Takže můžete zabránit rozvoji mnoha nemocí a předepsat léčbu včas, aby se exacerbace nestaly chronickými.

Častým jevem je zvracení u kojenců, ale rodiče buď nepřiznávají žádný význam, nebo okamžitě začnou vydávat poplach. Jediný útok není nebezpečný za předpokladu, že se chování dítěte nezměnilo a další příznaky chybí. Pokud je dítě oslabené, úzkostné nebo se zvracení opakuje, je nejlepší to ukázat pediatrovi.

Články O Neplodnosti