Hlavní Zdraví

Proč novorozenec vyplivne fontánu

Ve chvíli, kdy dítě vyplivne fontánou, může rodiče velmi upozornit. Regurgitace po krmení je zpravidla normální fyziologický proces. Tento aspekt je nejčastěji určován strukturálními rysy trávicího traktu dětí do jednoho roku. Avšak v této věci, aby nedošlo k narušení dalšího fyzického vývoje dítěte, je velmi důležité pochopit, kde regurgitace je stále věkovou normou a kde již existuje patologie..

Hlavní rozdíly mezi zvracením a zvracením

Před diagnostikováním nebezpečné patologie u dítěte je nutné pochopit, kde se jedná o běžné plivání a kde už jde o zvracení. Chcete-li rozlišit mezi zvracením a regurgitací u dítěte, můžete podle následujících příznaků:

 • K zvracení dochází u dítěte ihned po jídle a zvracení nemusí záviset na plánu výživy.
 • Regurgitace je obvykle jednoduchá a zvracení může mít neomezenou rychlost opakování.
 • Při regurgitaci se emoční a fyzická kondice dítěte nemění. Dítě zůstává veselé a veselé. Pokud dítě začne zvracet, jeho stav se zhorší, objeví se letargie a impotence.
 • Roztrhaná hmota má při regurgitaci vůni a barvu mléčného výrobku, který dítě právě snědlo. Při zvracení se může barva hmoty změnit a mít nepříjemný zápach.

Regurgitace a zvracení jsou samy o sobě zcela přirozené procesy. Skutečnost, že pokud jsou obě tyto podmínky u dítěte doprovázeny rozvojem následujících příznaků, však může být důvodem vzrušení:

 1. hojná a systematická regurgitace po každém jídle;
 2. vizualizace zjevných příznaků dehydratace u dítěte;
 3. obnovení procesu regurgitace po dosažení věku šesti měsíců;
 4. zvýšení tělesné teploty;
 5. pokračování procesu regurgitace u dítěte po 1 roce.

Důvody, proč dítě vyplivne fontánu

Po výskytu podobného jevu se mnozí rodiče zpravidla začínají starat o zcela logickou otázku: Proč novorozenec po krmení vyplivne fontánu? Předpoklady, s nimiž se tento proces děje u dětí, jsou velmi četné a mají různé stupně nebezpečí.

V zásadě je obvyklé zdůraznit následující důvody, proč děti mohou po krmení plivat fontánu:

 • Prvky anatomické struktury zažívacího traktu v prvních měsících života. Tento jev je způsoben vertikální polohou žaludku, jakož i jeho malými objemy a velkou velikostí jícnu.
 • Při požití vzduchu. Může nastat v důsledku nesprávného připojení dítěte k hrudi.
 • Poruchy krmení - překrmování.
 • Prudká změna stravovacího chování, například přechod z mateřského mléka na umělou směs nebo nahrazení jednoho výživového doplňku jiným.
 • Zvýšený tlak v břišní dutině. K tomu může dojít v důsledku žaludeční koliky, defekace a plynatosti.
 • Předčasnost. Podle statistik mají předčasně narozené děti tendenci říkat fontány mnohem více než děti narozené včas.
 • Vnitřní hypoxie.
 • Abnormální anatomická struktura gastrointestinálního traktu.
 • Přepracování dítěte. Mnoho pediatrů se shoduje v názoru, že ve většině případů u dětí, které nemají zjevné problémy s gastrointestinálním traktem, může být hojná regurgitace výsledkem přepracování..
 • Alergická reakce na podmínky prostředí. Zvracení fontánou u dítěte může zpravidla naznačovat nástup alergie.

Je důležité si uvědomit, že úspěch při řešení předloženého problému přímo závisí na správnosti určení důvodu, proč dítě vyplivne fontánu. Bohužel není možné to udělat bez pomoci odborníka správně. Aby bylo možné správně určit příčinu nadměrného vyplivnutí a v případě potřeby vybrat vhodný léčebný plán, doporučuje se konzultovat pediatra.

Pomozte dětem s hojnou regurgitací bez patologií

Pokud dítě po diagnóze u dětského lékaře neodhalilo žádné patologické procesy, které by vyvolaly hojnou regurgitaci, rodiče se mohou trochu uklidnit. V takové situaci lze prezentovaný problém vyřešit doma. Chcete-li to provést, musíte dodržovat tato doporučení:

 • Při podávání zvolte správnou polohu. Během jídla by dítě mělo zcela zachytit bradavku a její halo. V takovém případě by hlava a hýždě dítěte neměly být na stejné úrovni.
 • Při podávání lahvičku správně vložte. V případě krmení umělou směsí se ujistěte, že mléko je rovnoměrně rozptýleno v bradavce a vzduch se nesbírá.
 • Omezte porce. Během krmení by se nemělo dítě přejídat. V tomto případě pediatrové doporučují zmenšit velikost porce, ale krmí dítě častěji.
 • Správné držení těla po krmení. Na konci jídla se nespěchejte, aby se dítě ihned položilo. V opačném případě se může vrhnout na sebe. V prvních 10 - 15 minutách po krmení se doporučuje dítě držet ve vzpřímené poloze a pevně tlačit bříško na sebe tak, aby vzduch, který se dostal do žaludku při uvolnění krmení. Během prvních 40–60 minut po jídle si dítě také nepokládejte na břicho. Dítě může přenášet žaludek a uměle vyvolávat zvracení.
 • Gymnastika. Pro zlepšení trávení dítěte doporučují pediatři s dítětem několik jednoduchých cvičení založených na ohýbání nohou na bříško. Toto opatření pomůže vytlačit zbytek vzduchu ze žaludku..
 • Nepřehánějte bříško: po krmení se nespěchejte, abyste dali dítěti pevnou plenu nebo chodce na těsné pásy. Jídlo by se mělo rovnoměrně ponořit do dutiny žaludku.

Dodržování těchto jednoduchých pravidel nebude vyžadovat mnoho času a úsilí. Uvedená doporučení však pomohou zlepšit stav zažívacího traktu dítěte..

Ošetření kojenců plivající fontánou

Pokud bylo zvracení po jídle způsobeno rozvojem závažných anatomických patologií, je nutné uchýlit se k ambulantní léčbě. Je zpravidla založeno na následujících bodech:

 • Předepisování terapeutického nutričního plánu. Během léčby je dieta dítěte založena na výživných směsích s terapeutickým účinkem. Složení tohoto potravinového doplňku ve velkých dávkách zahrnuje rychle se skládající proteinový kasein a speciální upevňovací prvky. Proto nutkání zvracet uměle klesá v důsledku změn ve složení žaludeční sekrece.
 • Léčba drogy. Pokud po změně stravovacího chování zvracení u dítěte nepřestane, je nutné léčebný kurz doplnit o speciální léky. Během tohoto typu léčby jsou předepisována léčiva, jejichž farmakologický účinek je zaměřen na přizpůsobení mikroflóry žaludku proteinové potravě.
 • Chirurgická intervence. Chirurgie se obvykle předepisuje, pokud je zvracení kojenců po jídle způsobeno anatomickými vadami. Specifičnost intervence závisí na povaze anomálie a komplexnosti klinického obrazu..

Je důležité si uvědomit, že terapie by měla být prováděna pouze pod přísným dohledem ošetřujícího lékaře. Sama změna léčebného plánu je nepřijatelná. Takové porušení může způsobit nenapravitelné poškození zdraví dítěte.

Zvracení novorozence po krmení je jev, který může představovat mnohem větší nebezpečí pro život a zdraví dítěte, než by se na první pohled mohlo zdát. V případě dlouhodobého a intenzivního projevu tohoto příznaku je třeba kontaktovat pediatra okamžitě. Pouze lékař tohoto profilu bude schopen správně rozlišit normu od patologie, určit důvod, proč dítě vyplává fontánu, a v případě potřeby předepsat další léčebný plán.

Proč dítě vyplivne fontánu?

Plivání fontány se vyskytuje u kojenců poměrně často. Ženy, které se poprvé setkaly s tímto problémem, mohou být velmi vyděšené. Nepanikařte, protože to situaci nejen pomůže, ale také může negativně ovlivnit dítě. Mnoho neonatologů a pediatrů věří, že takový jev v prvních třech měsících života je variantou normy a je spojen s nedostatečným vývojem gastrointestinálního traktu novorozence. Lékař by však měl pochopit a zjistit důvod, proč je proto nezbytné vyhledat lékařskou pomoc.

Zvracení nebo regurgitace - jak zjistit

Existují dva pojmy: zvracení a regurgitace. Jsou si navzájem velmi podobní a je často obtížné je rozlišit, zejména na člověka, který se s tím nikdy nesetkal. Ale zkušené maminky jsou schopny rozlišit mezi těmito dvěma procesy. Ale co ti, kteří s tím ještě nejsou obeznámeni, jak pochopit, co je co? Chcete-li to provést, musíte zjistit, co regurgitace a zvracení jsou..

Regurgitace je proces inertního vypouštění tráveného nebo nestráveného potravy jícnem do ústní dutiny, doprovázený vypouštěním vzduchu.

Zvracení - fyziologický proces reflexního vyloučení obsahu žaludku ústy.

Jak je vidět z definic, oba procesy jsou charakterizovány odstraněním obsahu žaludku horními částmi zažívacího traktu. Jak se tedy liší? Existuje několik významných rozdílů, ve kterých můžete odlišit zvracení od plivání. Tyto zahrnují:

 • Čas nástupu - zvracení se může kdykoli, bez ohledu na příjem potravy, opakovat. Plivání se objeví až po krmení, častěji osamělé.
 • Celkový zdravotní stav - zvracení vede ke změně nálady dítěte, stává se letargickým, letargickým, slzným. Čím silnější a hojnější je zvracení, tím závažnější a nebezpečnější jsou příznaky, takové děti potřebují naléhavou lékařskou pomoc. Plivání zpravidla nemá vliv na stav a náladu novorozence.
 • Povaha vyloučeného obsahu - zvracení má nepříjemnou barvu a vůni. Burp masy jsou nemodifikované jídlo, které je bez zápachu a bezbarvé.
 • Trvání - zvracení může nastat v kterémkoli věku a v jakémkoli období života člověka. Regurgitace je charakteristická pro děti do jednoho roku věku. Pokud to začalo pouze za šest měsíců nebo pokud trvá déle než rok, pak se musíte obrátit na svého lékaře a podrobit se vyšetření.
 • Přírůstek na váze - při zvracení může být zvýšení měsíční hmotnosti dítěte menší než požadovaná norma nebo úplně chybí. Při regurgitaci nejsou pozorovány problémy se zvyšováním hmotnosti..

Toto jsou hlavní charakteristické rysy, podle kterých můžete přesně určit povahu procesu. Neměli byste to však dělat sami, zejména v případech, kdy neexistuje úplná důvěra. Pokud se objeví příznaky, měli byste se vždy poradit se svým lékařem..

Příčiny praskání fontány u dětí

Regurgitace nastává poměrně často, každá matka se alespoň jednou v životě setkala s takovým jevem a některé se s ním setkávají neustále. Jaký je tedy důvod??

Důvodů může být mnoho, mezi nejčastější a nejpravděpodobnější patří:

 • Nedokonalost a nedostatečný rozvoj gastrointestinálního traktu, zejména žaludku a jícnu. U novorozenců je žaludek malý a pojme omezené množství jídla a jícen je krátký a široký. Svěrače a hladké svaly orgánů nejsou dostatečně vyvinuté a špatně fungují. To zahrnuje i jednotlivé strukturální vlastnosti vnitřních orgánů, jejich umístění atd..
 • Aerophagy - polykání vzduchu během krmení. Důvodem je volné krmení hrudníku nebo láhve..
 • Předehřívání - nadměrné množství jídla přetahuje žaludek, což v konečném důsledku vede k jeho reflexivní kontrakci a evakuaci obsahu.
 • Při nahrazení kojení přípravkem krmení mléka nebo naopak může dojít k prudké změně ve výživě - regurgitaci.
 • Alergie nebo nesnášenlivost směsi.
 • Střevní poruchy, jako je zácpa a plynatost, které vedou ke zvýšenému tlaku v zažívacím systému. Tím se zabrání dalšímu pohybu potravin..
 • Předčasnost, hypoxie, intrapartum trauma - se mohou stát příčinami vzniku poruch vedoucích k rozvoji regurgitace.
 • Přepracování dítěte;
 • Laktózová intolerance;
 • Nedodržování pravidel krmení - před krmením je nutné dítě položit na tvrdý povrch s bříškem a během a po krmení je udržujte ve svislé poloze. Přechod do vodorovné polohy často vyvolává regurgitaci.

Důvodů může být mnoho a mohou se lišit, v každém případě je třeba hledat individuální přístup ke každému malému pacientovi, aby se zjistil důvod.

Kdy se bát

Zvracení není patologický proces, pokud je pozorováno během prvního roku života dítěte. Existuje však několik nuancí, které musíte věnovat pozornost a konzultovat se svým lékařem:

 • první případy regurgitace se objevily po 6 měsících věku;
 • trvající déle než rok;
 • vyskytují se po každém krmení;
 • při drcení se vylučuje velké množství jídla;
 • připojí se ke zvýšení teploty.

Je vhodné podstoupit konzultaci ihned po výskytu regurgitace u fontány, protože za ní se mohou skrývat další patologie.

Jak vyřešit problém regurgitace

Hlavním řešením tohoto problému je odstranění příčiny jeho výskytu. Pokud příčina není známa, musíte vyhledat lékařskou pomoc a přijmout preventivní opatření, která mohou pomoci při řešení problému..

Je důležité pokračovat v kojení, protože je fyziologičtější a poskytuje dítěti všechny potřebné složky.

V některých případech mohou být použity léčivé látky, ale jsou předepisovány pouze lékařem. Nejčastěji se používají následující skupiny drog:

 • antacida;
 • Blokátory receptoru H2;
 • stimulanty gastrointestinální motility.

Regurgitace

Prevence je velmi důležitá av mnoha případech pomáhá předcházet regurgitaci. Preventivní opatření zahrnují:

 • položení dítěte na břicho před krmením;
 • nalezení ve vodorovné poloze během krmení a nějaký čas po něm (15-20 min);
 • masáž břicha;
 • ujistěte se, že dítě pevně uchopí bradavku;
 • během umělého krmení zvolit správnou bradavku (se speciálním otvorem pro vypouštění vzduchu);
 • nerušte ho po krmení;
 • vyvarujte se těsného zavěšení.

Takové události pomohou vyrovnat se s regurgitací. Pokud vám vše výše uvedené nepomůže, měli byste se poradit s lékařem.

Plivání fontány není velmi příjemným jevem, ale často se vyskytuje u novorozenců a dětí prvního roku života. Měli byste své dítě pečlivě sledovat a provádět veškerá preventivní opatření, abyste se mu vyhnuli. Pokud problém přetrvává, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče..

Proč dítě plivne po krmení

Nově připravení rodiče vždy shromažďují mnoho otázek týkajících se narození dlouho očekávaného dítěte. Výživa je zvláštním předmětem pozornosti, protože její význam v plném vývoji drobků je obtížné zveličovat. Stává se však, že dítě po krmení vyplivne fontánu, což nemůže narušit péči rodičů. V tomto případě nemusíte panikařit a ignorovat, co se stalo, musíte pochopit příčiny toho, co se stalo.

Fyziologie kojenců a faktory vyvolávající regurgitaci

Anatomie gastrointestinálního traktu u novorozenců se výrazně liší od dospělého těla a jsou v něm obsaženy následující rysy: jícen je zkrácený, žaludek je vodorovný, zamykací svěrač je špatně vyvinut, trávicí enzymy jsou nezralost. Tato nedokonalost trávicího systému umožňuje, aby se nestrávené nebo částečně trávené jídlo vrátilo do jícnu a ústní dutiny..

Navzdory skutečnosti, že regurgitace je považována za variantu normy a končí nejpozději do jednoho roku, je třeba se vyhnout situacím, které zvyšují množství a objem nedobrovolného vypouštění potravin.

Pokud se u novorozenců opakuje fontána, může to být následovně:

 • přejídání.
  • U kojenců není vždy možné rozpoznat pocit plnosti a malé tělo odmítá výsledný nadbytek ve formě regurgitace. Děti často odmítají figurínu a neuspokojená potřeba sání vede k tomu, že novorozenec vyplivne přebytečné jídlo a znovu žádá prsa;
 • nesprávná poloha během podávání.
  • Mladá matka musí zvládnout proces správného nanášení na její ňadra nebo používání láhve se směsí, aby se zabránilo polykání vzduchu. Položení dítěte na bříško bezprostředně před krmením pomáhá zlepšit střevní motilitu;
 • chaotický den.
  • Během několika týdnů po narození dítě zpravidla nastaví tón ve své každodenní rutině. Pokud se toho budete držet, novorozenec bude v klidu a jeho adaptivní tělo je lépe naladěno na absorpci mateřského mléka nebo směsi;
 • úzkostné dítě.
  • Nesnažte se krmit plačící dítě, určitě spolkne hodně vzduchu. Nadměrně nadané dítě neustále přichází a znovu se spěšně aplikuje na hrudník nebo láhev, což také vede ke vstupu vzduchu do žaludku. Máma by se měla uklidnit a utěšit dítě;
 • zvýšená aktivita po jídle.
  • Po krmení byste neměli ihned položit dítě na bříško, začít se oblékat nebo rušit hry, je lepší ho držet několik minut vzpřímeně, dokud přebytečný vzduch neodejde;
 • nestandardní jídla v mateřské stravě.
  • Je nutné pečlivě sledovat druh a kvalitu konzumovaných produktů a použitých léčivých přípravků, jinak je dítě ohroženo bolestivou tvorbou kolik a plynů, vyvoláním regurgitace nebo otravou;
 • ostrý přechod z přirozeného krmení na umělé nebo změna obvyklé směsi.
  • V důsledku takových inovací může dojít k nevyváženosti a selhání trávicího systému dítěte. Bude lepší, pokud proces zvyknutí na novou stravu potrvá několik dní.

Pokud dodržování výše uvedeného nepomůže problém vyřešit, a ještě více tak novorozenec vyplivne fontánu po krmení až několikrát denně, musíte se okamžitě poradit s dohlížejícím pediatrem.

Po sérii analýz a vyšetření skupinou odborníků, nejčastěji neurologem a chirurgem, bude neonatolog nebo pediatr informovat rodiče o diagnóze. V případě nepřítomnosti závažných patologií bude navrženo použití zahušťovačů mléka, směsí s protirefluxem nebo lékové terapie ke snížení množství a objemu odmítnutých potravin.

Jakákoli vyvstávající otázka by měla být vyřešena pouze s ošetřujícím lékařem a vyloučena by samoléčení.

Příznaky úzkosti

Pokud je přirozené plivání dosti fyziologické a vysvětlitelné, pak plivání kašnou u novorozenců, které je doprovázeno silnými svalovými křečemi žaludku a někdy dokonce prochází nosem, je považováno za zvracení a je důvodem k obavám. Kritický stav je doprovázen zvýšeným srdečním tepem, chladnými končetinami, ostrým bledým obličejem, což znamená otravu nebo intoxikaci.

Okolnosti, za kterých je třeba vydat poplach:

 • dítě vyplivne fontánu často a ve velkém počtu;
 • odmítnuté jídlo má nepříjemný zápach, impregnace nepřirozené barvy, jídlo je téměř tráveno, ale neabsorbováno;
 • hojná regurgitace je doprovázena zjevnými bolestivými příznaky, když se dítě ohýbá a naříká;
 • starší než jeden rok;
 • dítě zhubne, neustále naštvané;
 • existují známky dehydratace, tělesná teplota se zvyšuje, stolice je rozbitá.

Dokud nebudou odstraněny kořenové příčiny, ve kterých novorozenec vyplivne fontánou, měla by být pod bdělou kontrolou rodičů, zejména v noci. Zvracení v plicním traktu může způsobit zápal plic, nemluvě o existenci potenciálního ohrožení života.

Regurgitační stupnice

Chcete-li při jmenování specialisty objektivně zazpívat objem, který dítě po krmení vypluje fontánou, můžete se řídit níže uvedenou tabulkou.

Počet bodů

Míra regurgitace

3 ml denně (až 5krát)

Více než 3 ml denně (více než 5krát)

Polovina snědená při každém druhém krmení během dne (více než 5krát)

Malý objem, ale po půl hodině a později po každém krmení

Polovina až plný objem jídla konzumovaný v polovině případů

Často je obtížné navigovat okem, takže k měření můžete použít obyčejnou vodu, nalít ji čajovou lžičkou (5 ml) na podobné oblečení nebo plenu a porovnat mokrou skvrnu a skvrnitou skvrnu.

Pokud se odhaduje, že objem potravy konzumované dítětem, které praskne fontánou, na stupnici v měřítku 3 nebo více bodů, signalizuje to nástup nemoci nebo patologie v malém těle.

Seznam možných patologií a vývojových abnormalit

Na otázku, proč dítě pije po krmení, po diagnóze, může vyšetřující lékař odpovědět.

Nemoci, které vyvolávají hojnou regurgitaci:

 • poruchy ve struktuře zažívacího systému, jako je bránice kýla, chalasie, pylorická stenóza a další, vznikající hlavně ve stadiu vývoje plodu. Odstraňují se pouze chirurgickým zákrokem;
 • Léze CNS, změněný intrakraniální tlak, hydrocefalus, kvůli dědičným faktorům a traumatické porodnické péči. Úspěch terapie bude záviset na závažnosti nemoci, kvalifikaci ošetřujícího specialisty a odpovědném přístupu rodičů k provádění doporučení;
 • nedostatek enzymů nebo nesnášenlivost laktózy. To je úspěšně napraveno terapeutickou stravou a používáním vhodných léků;
 • akutní virové nebo střevní infekce, způsobené vnějšími faktory. Pokud budou objeveny pozdě, jejich důsledky mohou být nevratné..

Tělo dítěte má skutečně obrovské hluboké rezervy pro jeho zotavení. Čím opatrnější rodiče jsou tedy při analýze příznaků, ve kterých jejich dítě vyplivne fontánu, tím účinnější bude včasné ošetření. Naštěstí je procento dětí s tak těžkým postižením relativně malé..

První měsíce po narození malého člověka jsou nejdůležitějšími faktory při vytváření základu jeho zdraví. Je třeba si uvědomit, že pozornost a ostražitost rodičů mohou hrát rozhodující roli v životě dítěte. Pokud vaše dítě po krmení vyplivne fontánu, poraďte se s odborníkem.

Plivání a zvracení u novorozenců.

Plivání a zvracení u novorozenců

Jsme skoro měsíc. Moje dítě trhá fontánu podruhé nebo potřetí po jídle. sražené mléko nebo jen mléko. Možná je to regurgitace, ale je příliš hlasitá a pod tlakem. Žádná teplota. Jsme na GV. Jedl jsem trochu... Po přečtení článku vytištěného níže se mi zdá, že příčinou může být požití vzduchu při kojení, několikrát saje a polyká vzduch nebo silný tlak mléka v hrudi.

Jak zjistit příčinu a zda je nutné léčit. Voda nebo rehydron? Zavolat lékaře? Jíme na vyžádání, přibližně každé 3 hodiny.

Co je regurgitace a zvracení u novorozenců? Toto je zpětný pohyb obsahu žaludku do úst. V medicíně se tento jev nazývá „syndrom regurgitace a zvracení“. Zpravidla nejde o nemoc, ale pouze o známku nemoci. Pojďme se dozvědět více o plivání a zvracení u novorozenců.

Regurgitace u novorozenců.

Nejsilnějším příznakem nemoci je zvracení. Zvracení může začít u kterékoli osoby, bez ohledu na věk, a je doprovázeno bohatým slinením, zvýšenou bušení srdce, nevolností, chladnými končetinami a bledou tváří. Během zvracení působí břišní svaly, bránice a střed mozku. Signál je poslán do mozku a žaludek tlačí jídlo ven, tj. Do úst.

Plivání je druh zvracení, ke kterému dochází u novorozenců a dětí ve věku do jednoho roku. Regurgitace se účastní pouze břišních svalů, což umožňuje pasivní pasáž potravin. Regurgitace novorozenců je často považována za normu, ale někdy to může být projev mnoha závažných chorob. Zvracení však u zdravých dětí nemůže začít. Pamatuj si to!

Je snadné rozlišit zvracení od zvracení. Zvracení může pokračovat dlouhou dobu a k plivání dochází pouze jednou bezprostředně po jídle nebo o hodinu později. Během regurgitace vyjde z dítěte zpravidla malé množství mléka nebo vody a při zvracení se do obsahu přidá žluč a barva výtoku se nažloutne..

Plivání na zdravé novorozence.

Podle statistik dochází k regurgitaci u více než 70% zdravých a nemocných dětí. Nejčastější říhání se objevuje v prvních týdnech života dítěte a čím je dítě starší, tím méně se stávají, a do roku konečně projdou.

Příčiny regurgitace u novorozenců.

Důvod spočívá v jejich anatomických vlastnostech:

 • Tvar jícnu novorozence umožňuje, aby jídlo opouštělo opačný směr, tj. Dochází k regurgitaci.
 • Výstup ze žaludku je často uzavřený a vstup je naopak otevřený.

Jak určit rychlost regurgitace u novorozence?

 • Plivání není velké
 • Neopakujte více než 2krát denně.
 • Pass bez lékařského ošetření.
 • Žádné roubíky
 • Novorozenec neztrácí váhu, ale obvykle přibírá na váze.

Jak jsou regurgitace a zvracení u dětí.

K plivání u novorozenců dochází okamžitě po jídle nebo po hodině. Mohou být také hojní a ne, časté a vzácné a v některých případech doprovázené určitými pachy a škytavkami. To vše je považováno za normu. Ačkoli ne, častá a hojná regurgitace u novorozenců může být spojovatelkou vážné nemoci.

U některých dětí dochází k regurgitaci pouze v noci. V takových chvílích hrozí nebezpečí vniknutí potravy do dýchacích cest, což může vést k rozvoji http://vse-o-detkah.ru/detskoe-zdorove/detskij-bronxit/ a pneumonie.

Při častém a hojném vyplivnutí a zvracení se novorozenec zpravidla dehydratuje. Je to velmi nebezpečné pro život dítěte. Obvykle je v takových případech dítě hospitalizováno! Aby se předešlo žalostnému výsledku, musí být všichni rodiče bez výjimky schopni rozpoznat dehydrataci těla a nejlépe v rané fázi. K tomu stačí znát následující:

 • Dítě neustále pije vodu.
 • Má slabost a ospalost..
 • Odmítá jídlo.
 • Nízká tělesná teplota.
 • Vzácné močení, ne více než 10krát denně.

Pokud v tomto seznamu najdete dva nebo tři příznaky, okamžitě vyhledejte lékaře!

Jak již bylo uvedeno, regurgitace u novorozenců a zvracení jsou obvykle výsledkem nemoci nebo patologie. Někdy dokonce ani doktoři sami nemohou zjistit jejich příčinu. Upozorňuji na malý seznam nemocí a patologií, které u dětí způsobují regurgitaci a zvracení.

Nejnebezpečnější příčiny regurgitace u novorozenců:

 • Pylorická stenóza.
 • Vrozené zúžení jícnu.
 • Nerozvinutý jícen.
 • Krátký jícen.
 • Akutní střevní obstrukce.
 • Akutní apendicitida.

Méně nebezpečné příčiny regurgitace u novorozenců:

 • Rozptyl.
 • Dlouhý výkřik.
 • Špatná technika krmení.
 • Nadýmání.
 • Střevní kolika.
 • Střevní dysbióza.
 • Otrava jídlem.
 • Střevní infekce.
 • Patologie nadledvin.
 • Těsné zavěšení.
 • Hypervitaminóza D.

Pokud je regurgitace dítěte podezřelá, tj. Častá a hojná regurgitace, někdy s fontánou nebo, ještě horší s krví, musí být vyšetřena v nemocnici. Přesněji, pediatr, gastroenterolog, neuropatolog by měl dítě vyšetřit. Je-li to nutné, je vhodné provést další vyšetření: rentgen, ultrazvuk, FEGDS (vyšetření jícnu a žaludku tenkou trubicí, která je vložena přímo do žaludku), analýza kyselosti jícnu a analýza výkalů na přítomnost dysbiózy atd. Ptáte se proč Spousta všeho? Faktem je, že existuje mnoho důvodů pro regurgitaci u novorozenců a aby se zjistilo, že je třeba provést důkladné lékařské vyšetření nemocného dítěte..

Jak zacházet s regurgitací u novorozenců a dětí do jednoho roku?

Během regurgitace a zvracení dítě ztrácí hodně tekutin a aby se zabránilo dehydrataci svého těla, je nutné včas doplnit zásoby zbytečné vody. Proto dejte svému dítěti kromě jídla a mateřského (umělého) mléka také drink. Je vhodný nejen pro čistou vodu, ale také uklidňující čaje, například čaj s heřmánkem, kompoty a ovocné nápoje. Také si můžete koupit speciální hotovou směs v lékárně, která pomáhá zadržovat tekutinu v těle díky zvláštním složkám: rehydron, citroglucosolan a glucosolan. Rozpusťte směs podle pokynů..

Nechte to dítě vypít v malých doušcích s přestávkami 5-10 minut a ihned po zvracení nebo opakovaném zvracení asi 50 ml. Pokud je dítě velmi malé a nemůžete ho opít, použijte pipetu a kapejte do úst.

V případě potřeby, například při časté regurgitaci novorozence, lékaři někdy předepisují terapeutické směsi, například Nutrilon Antireflux a Frisof. Patří sem také svatojánská guma. Je to guma, která napomáhá průchodu potravy do žaludku a nedovoluje jí vrátit se zpět. Tyto směsi se začínají dávat nemocnému dítěti nejprve v malých dávkách (pár lžiček) a postupně zvyšují objem až do pozitivního účinku. Mimochodem, „Nutrilon antireflux“ a „Frisof“ mohou být dány dětem s obtížnou „židlí“..

Terapeutické směsi však vždy nepomáhají a potom se do dětské výživy přidávají Nutrilon OMNEO -2 nebo Lemolak. Nebo raději dávají místo jídla. První směs je vhodná, pokud má dítě regurgitaci, střevní koliku, alergie a zácpu. Druhá směs - pouze s volnou stolicí a regurgitací. Proto si pozorně přečtěte pokyny, abyste ve směsích neudělali chybu. V opačném případě vaše chyba pouze zhorší stav dítěte.

Opět platí, že pokud vám žádná z léčivých směsí nepomohla a dítě stále regurgituje, léky jsou předepsány. Pamatujte - v žádném případě se k sobě neléčte! Všechny léky lze podávat pouze se souhlasem lékaře! Nehrajte si se zdravím vašeho dítěte.

Proto lékaři obvykle předepisují antiemetika, vitaminy A, B a další léky, v závislosti na diagnóze.

Co maminky potřebují vědět, když plivají novorozence.

Řeknu jen jednu věc - krmte své dítě správně. Opravdu, velmi často plivání u dětí začíná právě z tohoto důvodu, a vy „vítr“ to v nemocnicích. Proto, pokud dítě začalo plivat, nejprve analyzujte, jak ho krmit. Ale to je jen tehdy, když se často nebo hojně neregistruje. Je lepší okamžitě navštívit lékaře.

Co by měla máma udělat, když její dítě vyplivne:

 • Před krmením položte novorozence na bříško pod úhlem 45 stupňů.
 • Pokud plače, nedojte svého dítěte. Nechte to uklidnit první.
 • Snažte se nepřekrýt. Krmte častěji, ale v malých porcích..
 • Nekrmte své dítě ve vodorovné poloze. Lepší poloosedání, sezení, ale ne ležení.
 • Sledujte, že novorozenec spolu s mlékem nepolykají vzduch. Pokud je dítě umělé, měla by být láhev s malým otvorem, a ještě lépe, pokud je vsuvka se speciálním ventilem. Nejčastěji dochází k regurgitaci právě z tohoto důvodu.
 • Pokud máte příliš velký tlak na mateřské mléko, před krmením trochu namáhejte..
 • Po krmení držte dítě ve vzpřímené poloze po dobu 10-15 minut, dokud nenarazí vzduch. To je předpoklad!
 • Pokuste se udělat vše, co se mění, koupat se, zavalit se před krmením a ne po něm. Po jídle se děti nemohou krútit, krútit a mnohem víc. Jinak určitě vyprovokujete regurgitaci.
 • Pokud je dítě kojeno, pečlivě si pro něj vyberte směs. Je žádoucí, aby sestávala ze zahušťovadel, například gumy, škrobu nebo velkého procenta kaseinu. Kasein se v dětské komoře rychle zkroutil a změnil se na vločky, které brzdí zpětný chod jídla. Směs můžete také zahušťovat sami. To vám pomůže dobře rýžový prášek. Přidejte ji v poměru 1 lžíce. l 60 ml. U starších dětí od 3 měsíců lze směs zředit rýžovými krupicemi.

Neméně důležité je chování rodičů, když se dítě začne znovu vydávat. Pokud tedy dítě prasklo, naléhavě ho zvedněte do svislé polohy. Pomůže to odstranit zbývající jídlo z úst a zabrání vniknutí do dýchacích cest. Mnoho lékařů často doporučuje dát dítě na bříško pro prevenci. To je pravda, nikdy ho v takových okamžicích nenechávejte o samotě. Bohužel více než polovina dětských úmrtí byla právě z tohoto důvodu..

A teď trochu o prevenci.

Chcete-li zabránit častému mlácení novorozence, dodržujte výše uvedená pravidla krmení, režim krmení, vyberte správnou směs, léčte nemoci, jako je dysbióza, střevní kolika, zácpa, volné stolice atd..

Proč dítě plivne po krmení: pediatři reagují

Rodiče se často obávají, když se jejich dítě po krmení vyplivne. Zdá se jim, že jejich dítě rozdrtilo všechno, co dokázal jíst, ale to zpravidla není. Většina dětí nemá více než jednu polévkovou lžíci.

Pokud vývoj vašeho dítěte jde dobře, neztrácí na váze a vyrábí nejméně 5-6 mokrých plenek denně, je to pozitivní znamení a nemusíte se bát..

Na čem závisí regurgitace u dětí

V prvních měsících po narození se většina dětí po jídle regurgituje v malém množství. Některá miminka po každém krmení trochu znovu regurgují a jiná jen příležitostně. Toto je fyziologický fenomén vytlačování přebytečného vzduchu spolknutého s jídlem a říhání.

Podívej se blíže na své dítě, může mít příznaky zoubkování, což vysvětluje regurgitaci.

U většiny kojenců se regurgitace po krmení obvykle zastaví ve věku 6-7 měsíců z důvodu zavedení tuhých potravin a rozvoje trávicího traktu. Je ospravedlnitelné, že se rodiče starají o plivání jídla. Ale nebojte se, dítě nevyplivne všechno, co jedl.

Proč děti praskají v malém množství

Děti, které nenasytně sají z prsou nebo lahví své matky, mohou polykat trochu vzduchu mlékem. Žaludek pro malé děti ho nedokáže strávit, takže přebytečný vzduch spolu s mlékem je vyhozen. K tomu dochází při náhlých změnách polohy těla ihned po krmení..

Pokud dítě vyplivne malé množství, ale často po každém krmení, 1–2 hodiny po jídle as ním vyhodí větší množství mléka (zejména pokud je zvracení fontánou), s největší pravděpodobností je to gastroezofageální reflux (GER) a je třeba se poradit s pediatrem pro další akci.

Kdy začít dělat starosti

Pokud dítě vyplivne zvracení velkým množstvím žaludku, může obsah jícnu způsobit zánět sliznice. Pokud obsah zůstane v uchu nebo plicích, může to vést k

 • ušní infekce
 • nebo zápal plic.

Je důležité, aby rodiče sledovali stav svého dítěte. Pokud bez námahy pije jídlo v malém množství a tiše prochází a nezpůsobuje mu tuto nepříjemnost, není třeba se obávat. Ale pokud dítě zvrací, zvlášť

 • ve formě fontány se spoustou žaludečního obsahu,
 • krvavý obsah,
 • dítě zhubne,
 • často pláče,

určitě byste se měli poradit s pediatrem. Tyto příznaky jsou indikátorem.

 • zúžení jícnu,
 • gastroezofageální refluxní choroba,
 • metabolická onemocnění,
 • infekce,

a vyžadují další vyšetření u gastroenterologa.

Jak můžeme pomoci dítěti regurgitovat

Chcete-li snížit regurgitaci a zvracení, musíte dítě řádně krmit. Je vhodné ho krmit častěji, aby nedošlo k pocitu hladu u dětí a aby nedošlo k chamtivému krmení polykáním příliš velkého množství vzduchu..

Bylo prokázáno, že dítě po kojení vyplivne mnohem méně často a v menším množství..

Během krmení dítěte může dojít ke zkroucení 4-5krát.

 • Je nutné krmit dítě ve svislé poloze a také pečlivě a přesně měnit polohu, protože náhlé trhnutí může narušit žaludek a způsobit regurgitaci..
 • Po jídle je třeba strouhanku držet ve svislé poloze a po vypláchnutí strouhanku položte strouhanku na bok..
 • Pokud krmíte dítě z láhve, ujistěte se, že bradavka není příliš malá, jinak z důvodu chamtivosti může dítě spolknout více vzduchu.

Rodiče musí být připraveni pečovat o své dítě, protože v tomto věku se aktivně rozvíjí a stále toho moc neví.

Příčiny regurgitace u dětí podrobně ve videu.

Regurgitace u kojenců: jak rozlišit, co je normální a co ne. Doporučení dětského gastroenterologa

Není neobvyklé, když dítě vyplivne sražené mléko. Někdy měsíční dítě vyplivne vodu. Stává se, že dítě 5 měsíců vyplivne žlučí. Rovněž rodičům nemusí být jasné, proč novorozenec po každém krmení vyplivne fontánu. Stav kojenců může být velmi obtížně pochopitelný a to může zvýšit již tak vysokou úroveň stresu u nových rodičů. Pokud dítě plivne do tvarohu, není třeba se obávat. Existují však příznaky, které naznačují závažnější stavy, a vyžadují pozornost.

Co je regurgitace?

Regurgitace u novorozenců, někdy nazývaná fyziologický nebo nekomplikovaný reflux, je běžná u kojenců a je obvykle (ale ne vždy) normou.

Většina malých dětí někdy regurgituje, protože jejich trávicí systém je nezralý, což pomáhá vrátit obsah žaludku do jícnu.

Mnoho novorozenců a kojenců během krmení nebo krátce poté krve nějaké mateřské mléko nebo recepturu. Některá miminka rostla jen občas, zatímco jiná po každém krmení.

Dítě se po krmení často vyplivne, když v krátké době dostane hodně mléka. K tomu dochází, když dítě saje velmi rychle a energicky, nebo když je matčina hrudník plná.

Když je dítě často rozptýleno (táhne si hrudník, aby se rozhlédl) nebo roztaví kolem jeho hrudi, spolkne vzduch a proto bude častěji praskat. Někteří miminka plivají více, když zajíždí, plazí se nebo jedí pevné jídlo.

Některé statistiky

 • ihned po jídle vyplivne sraženým mlékem. Stává se však, že se dítě po jídle vyplivne hodinu;
 • polovina všech dětí do 3 měsíců plivá nejméně jednou denně;
 • regurgitace obvykle dosáhne vrcholu za 2 až 4 měsíce;
 • mnoho dětí přeroste tento stav o 7-8 měsíců;
 • většina dětí přestane plivat po 12 měsících.

Když dítě plivá mlékem, není to důvod k obavám. Skutečnost, že dítě plivá s tvarohovou hmotou, je vysvětlena působením enzymu, který je obsažen v šťávě žaludku. Enzym je zodpovědný za přípravu jídla pro další fáze trávení..

Proč dítě často plivá?

Pití hodně předního mléka

To je častý důvod, proč dítě plivá. Mateřské mléko během krmení se liší v jeho konzistenci a složení.

Zpočátku je mléko vodnatější a nasycené laktózou. Později je mléko tlustší a výživnější. V souladu s tím, zatímco dítě jedí, zvyšuje se také množství tuku v mateřském mléce..

Je možné, že dítě neustále plivá, protože dostává více předního mléka.

K tomu může dojít, pokud kojící matka přeruší příliš dlouhou dobu mezi krmením a zvýší se množství předního mléka v mléčných žlázách..

Mléko příliš rychle

Dětské žaludky jsou malé a rychle se plní. Pokud je mateřské mléko dodáváno příliš rychle, mělo by být dítě odstaveno téměř každých 5 minut, aby se zbavil vzduch absorbovaný během rychlého sání..

Nezralý trávicí systém

Novorozenec často vyplivne, protože svěrač jícnu se po naplnění žaludku úplně nezavře. Důvodem je nezralý trávicí systém dítěte. Z tohoto důvodu dítě vyplivne.

Alergická reakce

Pokud dítě často vyplivne, může mít alergickou reakci na přítomnost pšenice nebo kravského proteinu v mateřském mléce. Dítě bude mít také příznaky, jako je průjem, nadýmání, častý plyn, vyrážka kolem řiti.

Charakterové rysy dítěte

Vtipné dítě poblíž hrudi spolkne hodně vzduchu, proto dítě vyplivne mateřské mléko.

Období vývoje

V určitých obdobích, například, když vybuchnou zuby, se děti naučí plazit se nebo začít jíst pevné jídlo, dítě po krmení hodně vyplivne.

Špatná směs

To je možný důvod, proč se dítě po krmení směsi vyplivne. Stává se, že zvolená umělá směs není pro vaše dítě vhodná.

Proč dítě praští fontánu?

Pokud dítě často vyplivne spoustu fontán, může mít následující stavy, které vyžadují lékařský dohled.

Pokud dítě plivne do fontány, může mít stav zvaný gastroezofageální refluxní choroba (GERD).

Příznaky

 • časté plivání nebo zvracení;
 • říhání nepohodlí.

Stává se, že dítě nepropadá v plném slova smyslu, ale je zde tichý reflux. Jedná se o jev, kdy obsah žaludku dosáhne pouze jícnu, a poté se znovu spolkne a způsobí bolest.

Příznaky silného refluxu:

 • dítě během krmení hodně pláče, není možné ho uklidnit;
 • špatný zisk nebo ztráta tělesné hmotnosti;
 • odmítnutí jídla;
 • potíže s polykáním, chrapot, chronická nosní kongesce, chronické ušní infekce;
 • plivání žluté nebo smíchané s krví.

Pylorická stenóza

Stav, při kterém se svaly na dně žaludku zhušťují a brání průchodu potravy do tenkého střeva. Regurgitace písma u novorozenců v kombinaci s podváhou jsou jasnými známkami pylorické stenózy.

A ovlivňuje to více chlapců než dívek. K tomu obvykle dochází u kojenců ve věku asi 1 měsíce. Pylorická stenóza vyžaduje chirurgickou korekci.

Střevní obstrukce

Pokud je v regurgitovaných masách dítěte nečistota zelené žluči, jedná se o jeden z příznaků zablokování střeva, který bude vyžadovat návštěvu pohotovostního oddělení, vyšetření a případně pohotovostní chirurgii.

Poruchy centrálního nervového systému

Poruchy centrálního nervového systému jsou také odpovědí na otázku, proč novorozenec vyplivne fontánu.

Infekce

Po prvních měsících života je nejčastější příčinou regurgitace kašny žaludeční nebo střevní infekce. Viry jsou nejčastějšími infekčními činiteli, ale někdy mohou být příčinou bakterie a dokonce i paraziti. Infekce může způsobit horečku, průjem a někdy i nevolnost a bolesti břicha.

Rotaviry jsou hlavní příčinou regurgitace kašny u kojenců a malých dětí, jejichž příznaky se často vyvíjejí na průjem a horečku..

Rotavirus je jednou z virových příčin gastroenteritidy, ale tento stav mohou také způsobit jiné typy virů, jako jsou noroviry, enteroviry a adenoviry..

Někdy infekce mimo gastrointestinální trakt způsobují regurgitaci fontány. Jedná se o infekce dýchacích cest, ušní infekce, močový systém.

Některé z těchto stavů vyžadují okamžité lékařské ošetření. Proto buďte opatrní bez ohledu na věk vašeho dítěte a zavolejte svého pediatra, pokud:

 • krev nebo žluč ve zvracení a regurgitovaných masách;
 • silná bolest břicha;
 • tvrdohlavá opakovaná opakovaná fontána;
 • oteklé nebo vizuálně zvětšené břicho;
 • letargie nebo těžká podrážděnost dítěte;
 • křeče
 • známky nebo příznaky dehydratace - sucho v ústech, nedostatek slz, půst písma a snížená močení;
 • prodloužené zvracení déle než 24 hodin v řadě.

Co dělat, když dítě vyplivne?

 1. Pokud dítě často vyplivne, změňte polohu při krmení dítěte do vertikální polohy. Gravitace bude hrát roli při zadržování mléka v žaludku, pokud dítě držíte ve vzpřímené poloze asi půl hodiny po krmení.
 2. Ihned po jídle se vyhněte jakékoli činnosti. To může způsobit, že dítě praští..
 3. Během krmení zajistěte klidnou a uvolněnou atmosféru. Nenechávejte dítě velmi hladové, než ho nakrmíte. Hladové a ustarané dítě může polykat hodně vzduchu, což zvyšuje šance na reflux mateřského mléka.
 4. Krmte své dítě v malých porcích, ale častěji, aby nedošlo k přetečení bříško.
 5. Vyhněte se nadměrnému krmení vašeho dítěte.
 6. Nechte dítě praskat tak často, jak je to možné, aby se zbavil vzduchu, který může být absorbován potravou. Pokud po několika minutách neuvidíte burfu, nebojte se. Vaše dítě to nemusí potřebovat.
 7. Dítě by mělo být uloženo na spaní na hlavni nebo na zádech a ne na břiše. Pokud se dítě během spánku vyplivne, držte hlavu vzhůru.
 8. Netlačte na žaludek. Uvolněte těsné oblečení, nedávejte dítěti břicho na rameno, aby mohl prasknout.
 9. Odstraňte z potravy některá jídla a zjistěte, zda je problém častého plivání vyřešen..

Když dítě přestane plivat?

Rodiče se často zajímají o otázku, kolik měsíců dítě vyplivne? Až se všechny prvky trávicího systému vyvinou a zesílí, bude dítě schopno uchovávat jídlo v žaludku, plivání se zastaví.

Pokud dítě silně vyplivne, ale obecně se cítí dobře, není vyžadováno žádné zvláštní ošetření kromě uvedených způsobů krmení..

Kdy je potřeba lékař??

Častá regurgitace u novorozenců je proces, se kterým se může vyrovnat téměř každá matka. V některých případech je však léčba nezbytná.

Pokud dítě neustále plivá nebo se mění množství, vůně a barva výlevky, poraďte se s odborníkem. Nejprve navštivte pediatra. Pak se může obrátit na gastroenterologa, neurologa, chirurga.

Pokud dítě těžce zvrací, nevytahujte návštěvu u lékaře a pak křičí nebo se krčí. Toto chování může znamenat, že dítě má podrážděné stěny jícnu..

Zvýšená pozornost je nutná, pokud plivání vypadá jako kašna, nastane po každém krmení nebo vypadá jako zvracení a po kterém stoupá tělesná teplota..

Neriskujte zbytečně, předveďte dítě odborníkovi.

Někdy je regurgitace tak častá, že dítě nezíská, jak by mělo, tělesnou hmotnost. To je mnohem důležitější a může vyžadovat speciální testy a aktivnější léčbu. Pokud testování potvrdí gastroezofageální reflux, může léčba zahrnovat šetrné způsoby krmení a případně i léky..

Některé léky, jako je ranitidin, pomáhají neutralizovat žaludeční kyseliny a chrání citlivou sliznici jícnu, která je kvůli regurgitaci vystavena žaludeční kyselině. Jiní, jako je omeprazol nebo lansoprazol, stimulují žaludek, aby se rychleji pohyboval jídlem do střev..

Drtění dítěte je jedním z nejdůležitějších a někdy matoucích problémů, s nimiž se jako rodič potkáte. Doporučení v tomto článku jsou obecná a vztahují se na kojence obecně. Pamatujte, že vaše dítě je jedinečné a může mít zvláštní potřeby. Máte-li dotazy, požádejte svého pediatra, aby vám pomohl najít odpovědi specifické pro vaše dítě..

Články O Neplodnosti