Hlavní Bolest

Jak odlišit zvracení od regurgitace u kojenců po krmení: příznaky a pomoc novorozence

Zvracení reflex se nazývá tak, protože se projevuje reflexně jako reakce na intoxikaci. Zvracení zmírňuje stav dítěte se střevní infekcí nebo otravou. Potlačení antiemetiky se nedoporučuje. Pokud však dítě zvracelo bezdůvodně, aniž by došlo ke zvýšení teploty a průjmu, může to naznačovat některé další onemocnění (kolitida, gastritida, pankreatitida). Zvracení reflex doprovází také nemoci, jako je patologie trávicího ústrojí, neurologické poruchy.

Plivání u kojenců je problém, který ovlivnil mnoho rodin. Hlavní věc pro matku je zajistit, aby tento proces nebyl spojen s zvracením

Jak rozlišovat mezi regurgitací a zvracením?

Je snadné vzít zvracení pro zvracení u novorozence, pokud neznáte přesnou definici těchto dvou reflexů. Plivání na dítě je běžná událost, ale jak chápete, že pětiměsíční dítě pokropilo, neotrávilo? Bude správné zjistit důvody vedoucí k regurgitaci. Kromě toho byste měli pochopit mechanismus obou reflexů, abyste věděli, jak se liší a jak správně reagovat na to, co se děje..

Co je regurgitace?

Regurgitace je nedobrovolné házení jídla ze žaludku do jícnu a poté do krku a úst. To je provokováno u kojenců netvořenými svěrači trávení. Objeví se 10-15 (někdy 30-40) minut poté, co dítě vypilo mléko nebo směs. Odkazuje na přirozený fyziologický proces. Zvracení nastává, když vzduch vstupuje spolu s jídlem, přejídáním, silným vzrušením po jídle a někdy v důsledku jakékoli patologie. Stav dítěte z plivání se nezhoršuje, dítě na něj nijak nereaguje.

K říhání dochází hlavně v prvních měsících po narození. S růstem dítěte se vše normalizuje

Co je zvracení??

Zvracení je uvolňování potravy do jícnu, následovaný přechodem do krku a úst, ke kterému dochází na úrovni reflexu. Reflex je řízen zvracením mozku. Je to způsobeno kontrakcí bránice a břišních svalů. Prekurzory zvracení jsou: blanšírování dítěte, pocit nevolnosti, nadměrné vypouštění slin, rychlé dýchání. Charakteristicky neklidné chování dítěte. Množství zvracení zpravidla převyšuje množství jídla spotřebovaného dítětem. Důvodem je skutečnost, že spolknuté jídlo přichází se žaludeční šťávou.

Jaký je rozdíl mezi zvracením a zvracením?

To je vážná otázka, protože dítě si nemůže stěžovat na nevolnost a varovat svou matku, že nyní zvrací. Speciální značky pomáhají odlišit to od plivání:

 • zřejmé nutkání zvracet;
 • opakování nutkání;
 • hodně zvracení;
 • odcházející kapalina zežloutne, jsou zde nečistoty žluči;
 • prudký skok v teplotě;
 • úzkost dítěte před útokem.
Zvracení u dítěte je doprovázeno úzkostí, možná teplotou

Kdy zavolat lékaře?

Bez ohledu na to, zda se zvracení otevřelo u 9letého dítěte nebo u 6měsíčního dítěte, rodiče jsou povinni sledovat jeho stav. Je důležité pochopit, proč k němu došlo. Návštěva lékaře je nutností diktovaná nebezpečnými příznaky:

 • kapalina opouští fontánu s krátkými přerušeními (dvakrát až třikrát za hodinu);
 • dítě není z velké části vyprázdněno (bez průjmu);
 • dítě je trápeno bolestmi a křečemi břicha, hodně pláče;
 • malátnost nastala po zranění hlavy, pádu z výšky;
 • těžká dehydratace;
 • horečka, dítě neustále ospalé, celkové oslabení;
 • špinění ve zvracení, tmavá barva.

Bezpečné příčiny zvracení

Pediatrové sdílejí příčiny zvracení jako bezpečné a vyžadují lékařskou péči. Bezpečné faktory mohou být eliminovány doma bez použití jiných metod léčby. Nebezpeční vyžadují pozorování a konzultaci s lékařem. Podívejme se nejprve na důvody, které nepředstavují zdravotní rizika pro drobky.

Zvracení může být vyvoláno u břicha u dítěte. Tento důvod není nijak zvlášť nebezpečný.

Sestavili jsme tabulku s následujícími důvody a jejich vlastnostmi:

ZvraceníProč se to dějeJak odstranit
Pokud jsou zuby seříznuty, dochází u mnoha dětí k zvracení (doporučujeme si přečíst: podle jakých známek lze zjistit, že jsou zuby dítěte řezány?). Tento proces není cyklický. Zuby bolestivě přilnou.
 • Zatímco pláče nebo křičí bolestí, dítě získává hodně vzduchu.
 • Snaží se nutit živit se bolestmi dásní.
 • Jemně masírujte dásně prstem nebo masérem.
 • Použijte teether.
 • Chcete-li pomazat dásně, oteklé z eruptivních zubů, antiseptickým gelem.
 • Zraněné zuby - krmte dítě na jeho žádost, a ne násilím.
Zvracení ve věku 3 až 7 - 8 měsíců je spojeno s příjmem jiného jídla, nazývá se funkční. Vyskytuje se po jídle, jednou prochází, není doprovázeno zhoršením.
 • Nedostatečný vývoj enzymatického systému dítěte, který není připraven přijmout nový produkt.
 • Tělo nepřijímá žádné živiny.
 • Vyloučit z potravin nepřijatelný produkt.
 • Když dáváte nová doplňková jídla, nezavádějte do nich zvracení po dobu několika týdnů.
Zvracení psychogenní povahy (u dítěte staršího 3 let). Přiřazeno ke konkrétní akci nebo události, opakované, když k takové události nebo akci dojde.
 • Nucené krmení.
 • Zdůraznění pozitivní a negativní povahy.
 • Emoční stres před důležitou událostí.
 • Vyloučit situace, které traumatizují psychiku dítěte.
 • Navštivte terapeuta.

Nebezpečné příčiny zvracení

Když vezmeme v úvahu bezpečné případy zvracení, nebude na místě se dozvědět o svých nebezpečných příčinách způsobených mnohem vážnějšími onemocněními, než otrava jídlem nebo kroucení. Nebezpečná zvracení je vzácná, ale to není důvod, proč neznáme její příčiny. Vyzbrojený znalostmi je rodič připraven včas posoudit situaci a vhodně pomoci dítěti. Rozhodli jsme se tyto důvody podrobněji prozkoumat a vysvětlit vám o nich..

Apendicitida u novorozenců je obtížné pozorovat, protože dítě si nemůže stěžovat na bolesti břicha, což ve většině případů vede ke smutným důsledkům

Akutní apendicitida

Apendicitida u novorozenců je velmi vzácný jev, protože děti tohoto věku jedí mléko. Někdy se zvracení stává reakcí na akutní apendicitidu, průjem, těžkou paroxysmální bolest, letargii a oteklé bříško. Dítě je úzkostné, pláče po dlouhou dobu, snaží se přitáhnout nohy k bříšku. Palpace břicha je bolestivá. Diagnóza onemocnění je obtížná, je nutný rentgen břišní dutiny. Smrtelné následky nemoci bohužel u kojenců činí 80%, u dětí do jednoho roku - 10 procent.

Cizí tělo v jícnu

Pravděpodobnost, že dítě, zejména s růstem zubů, spolkne malý předmět, vždy existuje, bez ohledu na to, jak se jím řídíte. Když se objekt dostane do jícnu, způsobí jeho reflexní kompresi, je zde gag reflex.

Střevní obstrukce

Toto onemocnění je připisováno vrozené nebo získané v důsledku těžkých střevních infekcí. Jsou zvažovány dvě formy: úplná a částečná překážka. Při pohledu na kojence. Hlavní příznaky: přítomnost meconia (prvotní stolice) a žluči v emetické tekutině, silně oteklé bříško. Situace je nebezpečná, dítě musí být okamžitě převezeno do zdravotnického zařízení. Orální krmení je zrušeno, drobky jsou podávány kapátkem.

Střevní obstrukce střev vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc

Rozšířený srdeční žaludek svěrač

Srdeční svěrač je anatomický otvor umístěný mezi jícnem a žaludkem. Rozšíří se od narození a vyvolává únik potravin ze žaludku do jícnu. Náhlé stříkání jídla nastane, když je dítě umístěno na hlavni nebo na zádech, trhá dítě a poté, když se převalí na bříško. Je-li diagnóza potvrzena, mělo by být dítě krmeno ve svislé poloze a mléko nebo směs by měly být podávány v malých porcích.

Většina dětí s takovou diagnózou to vyrostla a práce srdečního otevření se normalizuje. Pokud dítě i nadále trpí, špatně přibírá na váze, mělo by být vyšetřeno lékařem (další podrobnosti viz: co když dítě špatně přibírá na váze kojením?). Pediatrové doporučují měnit stravu a dávat dětským směsím proti zpětnému toku. Používají se jako dočasná náhrada v naději, že funkce svěrače budou obnoveny. Předepsané léky, které snižují tón svalů jícnu a žaludku. Závažné případy vyžadují zásah lékaře.

Neurologické poruchy

Poruchy intrauterinního vývoje vedou k odchylkám v neurologii. Nemoc způsobuje hypoxie (hladovění kyslíkem), dusivost novorozence během porodu nebo po porodu. Gag reflex je trvalý, doprovázený třesem brady, křečemi, silnou podrážděností nebo letargií. Velké procento problémů je zaznamenáno u dětí s nízkou porodní hmotností a předčasně narozených dětí. Je nutná dlouhá hospitalizace a neustálé sledování neurologem.

Pylorická stenóza

Nemoc se týká vrozené patologie a vyskytuje se v důsledku zúženého průchodu mezi dvanáctníkem a žaludkem. Jídlo nemůže volně proudit ze žaludku do střev, což způsobuje zvracení dítěte. Objevuje se v prvním měsíci života novorozence. Výtok je hojný, často konzistence podobná tekutému tvarohu. Dítě pociťuje neustálý pocit hladu, téměř nepřibírá na váze, je dehydratovaná. Toto onemocnění je chirurgicky korigováno.

Pylorospasmus

V lidském těle je pylorus, stojí mezi žaludkem a dvanáctníkem. Je to díra, ve které je svalové zúžení diagnostikováno pylorospasmem. Specialisté mají tendenci to přičítat funkčnímu selhání. Děti do 4 měsíců často trpí touto poruchou, protože tělo novorozence obsahuje velké množství hormonu gastrin. Hormon zvyšuje tóny pylorických svalů, jsou neustále komprimovány a způsobují rychlé, ale ne hojné zvracení. Přetrvávající záchvaty jsou zmírněny přechodem na antirefluxní výživu.

Zranění hlavy

Dítě může být vytaženo kvůli těžkému zranění hlavy nebo pádu z vysokého místa. Takové zvracení se nazývá mozkové zvracení. Také se otevírá na pozadí nemocí, jako je meningitida, mozkový nádor, encefalitida. Roubový reflex nesleduje příjem směsi, dochází náhle. Dítě zbledne, puls zeslábne, objeví se ospalost. Je zřejmé, že dítě by mělo být předvedeno specialistovi.

Příznaky zvracení

Po zjištění, že emetická touha dítěte ve věku 5-9 měsíců je způsobena nejen otravou, ale také růstem zubů a modřinami na hlavě, lze důvodně předpokládat, že existují další příznaky naznačující některé další nemoci. Nejčastěji se k ní přidává průjem. Některá onemocnění ztrojnásobují počet příznaků a zvyšují horečku reflexu a průjmům (doporučujeme čtení: dítě má průjem a horečku). Podívejme se, jaké nemoci mohou způsobit výše uvedené příznaky:

 • Průjem a zvracení jsou považovány za příznaky otravy jídlem. Novorozenci mají menší pravděpodobnost otravy než jednoletí, kteří jedí dospělé jídlo. Oba příznaky naznačují jasnou střevní infekci. Přidejte k tomu syndrom nesnášenlivosti mléka nebo prvek doplňkových potravin. Možnou příčinou může být zánětlivý proces, patologie trávicích orgánů a alergie na jídlo je mnohem méně často detekována. Často se k nim připojují vysoké teploty..
 • Zvracení s teplotou působí dvěma způsoby: došlo k obecné intoxikaci, dítě zvraceli, teplota vzrostla. Stává se to jinak: teplota vzrostla, dítě zvrací (doporučujeme přečíst: co dělat, když dítě zvrací bez horečky?). Soubor příznaků je charakteristický pro otravu jídlem a během období, kdy se začínají objevovat první zuby.
 • Pokud dítě zvrací, ale chybí další dva příznaky, je to nestabilní operace nezralého gastrointestinálního traktu. Podobný syndrom navíc vyplývá z patologií gastrointestinálního traktu, nedostatku laktázy, potravinových alergií, intolerance na mléko nebo bílkovinu krav. Možná drobky „jdou“ zuby. Tato reakce je spojena s banálním polykáním velkého množství tekutiny dítětem, dítě se mohlo při krmení dusit nebo kašlat, nebo bylo příliš aktivní po jídle.

Tři účinky zvracení život ohrožujícího dítěte

Navzdory skutečnosti, že roubový reflex je dáván člověku samotnou přírodou, jeho časté a bohaté projevy u malého dítěte mohou vést ke smutným důsledkům. Po zjištění, proč vznikly, je snazší je odstranit. Zaznamenali jsme tři hlavní negativní syndromy:

 1. Dehydratace. Nadměrné uvolňování tekutých a minerálních solí, nalití kašny z malého organismu, narušuje rovnováhu voda-sůl. Nedostatek tekutin ovlivňuje všechny orgány drobků. Jak identifikovat dehydratační syndrom? Pokud dětská plenka není mokrá do 4 hodin, pokud pláče bez slz, má „potopený“ fontanel, dochází k hubnutí, což znamená, že dítě je dehydratováno. Naléhavá potřeba ukázat svůj poklad lékaři.
 2. Držení dechu. Vomit může ucpat dýchací cesty dítěte, čímž zvyšuje riziko pro jeho život. Rodiče by měli při zvracení udržovat dítě ve svislé poloze. Ujistěte se, že hlava dítěte je ve snu otočena do strany.
 3. Ztráta váhy. Ostrý úbytek na váze vyvolaný hojným a častým zvracením a průjmem je nebezpečný pro život novorozence. Riziko negativního výsledku se zdvojnásobí u kojenců s nízkou porodní hmotností a předčasně narozených dětí..

Jak tyto důsledky eliminovat? Pájejte dítě glukózou-fyziologickým roztokem. Prsa, dejte to injekční stříkačkou, vstříkněte ji na tvář, jedenáctiměsíční dětský nápoj z lžičky. Lékárny nabízejí různá výživová řešení: Hydrovit, Regidron, Oralit, Trihydron. Hotové roztoky se prodávají ve formě prášků, které se zředí chlazenou vařenou vodou.

Zvracení u novorozence po kojení a přípravě

Krmení novorozence je skutečné štěstí, ale zahrnuje mnoho obtíží.

Jak odlišit zvracení od zvracení u kojenců po krmení

Plivání nebo reflux se vyskytuje u 80% novorozenců. Je to způsobeno nedostatečně vyvinutou potravinovou trubicí, přejídáním nebo požitím vzduchu během krmení. V tomto případě by objem rozdrcené kapaliny neměl překročit 2 lžíce. Podívejte se na to snadno. Chcete-li to provést, nalijte 2 polévkové lžíce na plenu. lžíce vody a porovnejte velikost skvrn. Pokud jsou stejné, pak je to norma. Pokud je skvrna z regurgitace mnohem větší, pak je to zvracení.

K plivání dochází nejpozději hodinu po krmení. Pokud je objem tekutiny větší, považuje se to za zvracení. Zároveň je dítě nepříjemné, pláče a špatně přibírá na váze. Kůže dítěte schne, dítě nespí dobře. Zvracení může být fontánou a opakovat.

Důležité! Pokud se objeví příznaky zvracení, ihned vyhledejte radu pediatra.

Co dělat, aby regurgitovat zmizí

Existuje řada doporučení, která mohou mladým matkám pomoci minimalizovat případy regurgitace:

 1. Dítě by mělo být klidné. Není třeba ho vzrušovat, třást se. Je lepší udělat relaxační masáž teplými rukama..
 2. Masírujte bříško ve směru hodinových ručiček, krouživým pohybem, v žádném případě nemačkejte. Dotek mámy má uklidňující účinek na nervový systém dětí.
 3. Také máma musí být vyrovnaná a klidná, protože její psychický stav se přenáší na novorozence. Děti jsou velmi citlivé, dobré pro mámu - dobré pro dítě. Máma je napjatá, nervózní - dítě se bude chovat také.
 1. Novorozenec by měl jíst svou normu, nepřekrývat se, jinak by přebytek vyšel ve formě regurgitace.
 2. Významnou roli hraje poloha těla dítěte. Měl by ležet pohodlně a správně: hlava není hozena dozadu, páteř je rovná, paže jsou volné, nestlačené, nos je čistý a dobře dýchá.
 3. Je důležité, aby dítě správně uchopilo hrudník, jinak spolkne přebytečný vzduch a po jídle ho vyplivne as ním i mléko. Prsa nesmí zachytit pouze jednu bradavku, ale celou nosní dvorku. Ústa by měla být široko otevřená, spodní ret se otočil směrem ven. Pokud dítě nezískalo celou dvorci, vložte prst do úst, opatrně vytáhněte bradavku a zkuste to znovu. Vezměte bradavku 2-3 prsty, trochu ji stlačte a vložte ji do úst dítěte. Pokud se ret znovu nezkroucí, zkuste ho vystrčit prstem.
 4. Zkuste, dokud dítě chytne hrudník správným způsobem. To je významné, protože pak peristaltika žaludku začne fungovat tak, jak má, dítě vysává veškeré mléko, je pro něj snadné a chutné a jeho matka neublíží.
 5. Pokud je novorozenec kojen, použijte speciální lahve s pomalým průtokem. Vsuvky v těchto lahvích jsou navrženy tak, aby zabránily polykání přebytečného vzduchu a tvorbě kolik. Láhve si můžete koupit v lékárně nebo v jakémkoli specializovaném dětském obchodě.
 1. Je nutné, aby dítě lhalo ještě 1-2 minuty.
 2. Potom velmi opatrně a bez náhlých pohybů zvedněte svisle, zvedněte pomalu, ne jednou, jinak je zaručeno plivání. V této poloze držte dítě po dobu nejméně 2-5 minut. Někdo potřebuje více času, někdo méně.
 3. Po určité době dítě vrhne přebytečný vzduch, který spolkne při jídle.
 4. Po mrknutí dítěte je lepší ho položit do postele.

Pokud dítě směs zcela nesedí, lze ji nahradit jinou. Ale možná je to pouze se souhlasem pediatra. Vyhodnotí stav dítěte a rozhodne, zda bude užitečné přejít na novou směs.

Není nic patologického ve skutečnosti, že dítě je nemocné zavedenými doplňkovými potravinami. Je nutné opět konzultovat lékaře. Řekne vám, které produkty je třeba uvést jako první, které odložit..

Jak se zbavit regurgitace

Proč dítě po kojení plivne

Existuje několik užitečných tipů, které mohou zabránit častému říhání dítěte. Pediatrové a zkušení odborníci o nich mluví..

Co dělat před krmením

Před krmením novorozence se doporučuje položit jej na bříško. V této poloze držte několik minut. To stimuluje trávení a vstřebávání mateřského mléka a kojenecké výživy..

Krmte, aby dítě spolklo vzduch

Běžnou příčinou regurgitace je polykání dítěte dítětem. Spolu s bublinami stoupá mléko na povrch. Lékaři proto doporučují krmení dětí v takové poloze, že hlava je o něco vyšší než tělo. To pomůže udržet jídlo v žaludku dítěte..

Co dělat po krmení

Poté, co dítě snědlo, je vzato do náručí a připevněno ve svislé poloze na matčině rameni. Noste to po dobu 10-15 minut. Pomůže to vzduchovým bublinám, přebytečnému mléku a udržení správného množství jídla v žaludku dítěte.


Máma na kolenou

Jak pomoci dítěti

Je těžké pozorovat vážný stav dítěte, ale je důležité se chovat řádně, až dorazí sanitka. Je nutné neustále sledovat dynamiku stavu dítěte. Pokud rodiče čekají na kvalifikovanou pomoc, hlavní akce budou:

 • udržovat „sloupek“ dítěte ve svislé poloze;
 • vyhněte se ostrým zatáčkám a otřesům, dítě by mělo být co nejpohodlnější;
 • není-li zjištěna příčina zvracení, nedoporučuje se časté připevnění k hrudi, navzdory odmítnutí dítěte;
 • samopraní žaludku je zakázáno, může vést k mechanickému poškození střeva;
 • Nevyberávejte léky bez doporučení lékaře.

Snažte se vyhnout nejrůznějším nepříjemným faktorům. Základní hygienické postupy musí být čisté a jemné. Kůže z úst dítěte by měla být pravidelně otírána čistým hadříkem, pokud na povrchu zůstanou částice zvratků, může se objevit podráždění..

Dr. Komarovsky doporučuje, abyste během čekání na příchod lékaře provedli následující kroky:

 • zajistit dítěti klid, pokud možno uložený;
 • během zvracení posaďte dítě a tělo nakloňte dopředu. Taková akce pomůže chránit dýchací cesty. Pokud vám stav dítěte neumožňuje sedět sám, po vyjmutí polštáře si položte bok po boku;
 • po vypláchnutí úst dítěte. Je možné použít stříkačku s chlazenou vařenou vodou;
 • zalévejte dítě roztoky, které doplňují rovnováhu voda-sůl.

Před příjezdem lékaře je důležité udržovat stav dítěte a zabránit zhoršení dynamiky. Exikóza nebo dehydratace jsou pro dítě nebezpečné. Čím je dítě mladší, tím těžší je snášet ztrátu tekutin..

Možné příčiny zvracení

Jak správně krmit novorozence mateřským mlékem při ležení

Proč má dítě zvracení, je obtížná otázka. Někdy, ne poprvé, mohou lékaři stanovit správnou diagnózu. Příčiny jsou spojeny s narušenou funkcí vnitřních orgánů nebo infekcí. Zvracení je jednoduché a systematické. V prvním případě nemusí být léčba nutná, ve druhém případě by měla být objasněna a odstraněna příčina častého zvracení..

Důležité! Systematické zvracení fontány u kojenců po krmení směsí naznačuje, že mu to nevyhovuje.

Proč dítě pukuje fontánu

Zvracení novorozence po kojení je často spojeno s neurologickými příčinami. Obvykle se jasně projevují do 2 týdnů života. Důvody tohoto jevu:

 1. Perinatální encefalopatie. Jedná se o neurologickou poruchu doprovázenou neklidným chováním dítěte a častým zvracením fontány.
 2. Vrozený hydrocefalus. V lebce se hromadí mozkomíšní tekutina, stlačuje mozek, dítě neustále pláče, jedná, odmítá jíst. Po nakrmení mléka nebo jeho směsi zvrací kašna. Jídlo se prakticky neabsorbuje, dítě přibírá na váze.
 3. Jiné nemoci nervového systému. Obvykle dochází k neúplnému vývoji centrálního nervového systému, nedostatku krevního oběhu v mozku a poranění po porodu. Stávají se příčinou neustálého zvracení. Vyskytuje se po každém krmení ve velkých objemech..
 4. Gastrointestinální problémy. Může naznačovat přítomnost kýly v bránici a zúženého otvoru v dvanáctníku. Mléko se nedostane do správného objemu do tenkého střeva, dochází k zvracení.
 5. Infekční choroby. I po propuštění z nemocnice neexistuje úplná záruka, že dítě nemůže onemocnět. Zvracení je obvykle doprovázeno horečkou..
 6. Zděděná onemocnění. Tento stav se vyskytuje u fenylketonurie a adrenogenitálního syndromu..

Důležité! Při systematickém zvracení by mělo být provedeno úplné vyšetření neurologem, gastroenterologem a specialistou na infekční choroby..


Novorozený chlapeček v klobouku

Kdy je nutné nouzové volání??

Situace, ve kterých naléhavě potřebujete zavolat sanitku, jsou následující:

 • symptomatologie se nezastaví ani nezosilňuje;
 • objeví se ostré bolesti břicha, nadýmá se;
 • pití se stává nemožným kvůli velkému neustálému zvracení;
 • dítě ztrácí vědomí;
 • zvracení nastává po prudkém úderu do hlavy nebo pádu;
 • horečka;
 • výskyt záchvatů;
 • letargie neobvyklé pro dítě.

Co dávat při zvracení dítěte bez horečky konkrétně v takových situacích určuje kvalifikovaný odborník. Nedoporučuje se odkládat hovor sanitky. Pokud důvody spočívají ve vážných problémech, může být ohrožen život dítěte.

Jaké je nebezpečí zvracení novorozenců

Dítě kojí při kojení

Pokud se novorozenec po krmení kašny mlékem zvrací, měli byste se bát přítomnosti infekce a následků. Zvracení má nebezpečí pro tělo dítěte:

 • dehydratace;
 • podváha;
 • suchá kůže a sliznice;
 • neklidný spánek;
 • poruchy stolice, časté zácpy.

U kojenců do tří měsíců věku může dehydratace způsobit téměř fatální stav. To ovlivňuje činnost vnitřních orgánů a mozku. Nečekejte, je lepší hrát bezpečně a zavolat sanitku.

Fyziologie regurgitace

Regurgitací se rozumí spontánní odtok nezpracovaného mateřského mléka z dětského žaludku jícnem zpět do ústní dutiny. Regurgitační proces sám o sobě je zcela přirozený a neměl by u rodičů vyvolávat úzkost. Normálně se tento projev objevuje téměř u všech kojenců do šesti měsíců a zmizí od šestého do devátého měsíce. Často se jedná o důkaz restrukturalizace těla dítěte, jeho přizpůsobení procesu normálního trávení.

Častá a hojná regurgitace u novorozenců je ve většině případů pozorována u dětí s intrauterinní retardací růstu a předčasně narozenými dětmi. Jejich trávicí systém se po narození stále tvoří.

Kdy navštívit lékaře

Pokud dítě jednou krmilo kašnu jednou zvracelo a útoky se během dne neobnovily, pak se není čeho bát. Pokud dítě neustále zvrací, měli byste věnovat pozornost sekundárním příznakům. Důvody, proč byste měli okamžitě vyhledat lékaře:

 • zvýšení teploty nad 37,50;
 • změna barvy kůže;
 • neustálý pláč;
 • zácpa;
 • vzácné močení;
 • ospalost;
 • průjem;
 • slabost;
 • odmítnutí jídla;
 • v zvracení jsou pruhy krve;
 • zvracení obsahuje žaludeční šťávu;
 • záchvaty se vyskytují více než jednou denně.

Každý z těchto příznaků může naznačovat zdravotní problém dítěte. Po vyšetření lékař předepíše dočasnou terapii až do přesné diagnózy a léčby.

Důležité! Nenechávejte vrtící mléko bez pozornosti.

Kdy okamžitě zavolat lékaře?

Naléhavě je třeba zavolat sanitku, pokud dítě:

 • Inhibovaný, jako by nemohl spát, nejí, nepije;
 • Hodně pláče, je jasné, že něco hodně bolí;
 • Nejde na toaletu, je nemocný;
 • Fell, hit, ztracené vědomí, zvracené;
 • Padl do stavu dehydratace, velmi slabý a letargický;
 • Po nevolnosti se teplota zvýšila;
 • Po zvracení začala průjem;
 • Zvracení se opakovalo více než 2krát;
 • Kašna byla silně zvracena;
 • Kapky krve jsou patrné v roztrhaných hmotách, barva hmoty je hnědá, černá;

Co dělat před příjezdem lékaře nebo sanitky?

Dospělí by měli být v blízkosti dítěte, sledovat nejmenší změny jeho stavu. Protože dehydratace probíhá velmi rychle, je důležité dát svému dítěti drink ihned po emetickém útoku. I když je dítě po jídle nemocné.

 • Děti, které jedí mateřské mléko, by měly být připevněny k jejich prsům. Čas od času dejte vodu.
 • Pro kojence nabízíme směs. Nemůžete změnit směs na jinou. Navíc dítě zalévejte roztokem Regidronu (60-120 ml). V tomto případě je to jediný přijatelný lék. Je navržen tak, aby se zabránilo zvracení po zvracení..
 • Pro děti, které zavedly doplňková jídla, mohou být z produktů nabízeny jablečné omáčky, banány a rýže. Dejte Regidron řešení.

Můžete pít z lžíce nebo z láhve. Je povoleno používat stříkačku bez jehly. Do stříkačky vložte malé množství roztoku a pomalu vytlačte dítě do úst. Pokud chce dítě pít více, dejte více.

Můžete dát rehydron. Pokyny: Vezměte 1 litr chlazené vařené vody a nařeďte 1 sáček. Dejte dítěti v malých porcích. Uchovávejte v chladničce (od 2 ° do 8 ° C) nejdéle 24 hodin. Kojení nebo přerušení výživy není nutné. Rehydron lze podávat před jídlem a po jídle..

Poznámka! Je zakázáno krmit novorozence medem, vodou se šťávou, čajem, vývarem, kravským a kozím mlékem, různými lidovými vývary. Nejsou schopni doplnit zásoby ztracených elektrolytů a významně poškodit již slabé drobky..

Nemůžete dávat dětské pilulky k zvracení, průjmovým lékům, snížit teplotu - jen mu ublížíte.

První pomoc doma

Pokud se kojení vyskytne u kojenců po krmení mateřského mléka ve formě kašny, je třeba ho zvýšit pomocí sloupce, odstranit zvratky, zavolat lékaře nebo sanitku doma. Když jsou na cestě, matka musí změřit teplotu těla a pokusit se uklidnit své dítě. Je vhodné položit jej na vyvýšené povrchy tak, aby hlava byla o něco vyšší než tělo. Je zakázáno podávat jakýkoli lék bez konzultace s lékařem. Pro novorozence jsou předepsány velmi nízké dávky.


Novorozenec v náručí se sloupcem ve žluté barvě

Jak pomoci dětem

Pokud je dítě namodralé, měli byste ho vzít do svých rukou a přísahat ve sloupci. Pokud je útok jednorázový, dítě zůstane veselé a veselé. Novorozenec je uklidněn a pozorován po celý den. Pokud se zvracení opakuje, vyhledejte lékaře. Stává se, že mateřské mléko není vhodné pro novorozence, je také vyšetřeno v laboratoři..

Pomoc dětem s umělým / smíšeným krmením

Zvracení u novorozence po krmení směsí signalizuje, že mu to nevyhovuje. Stojí za to změnit výrobce nebo typ mléčného výrobku. Stává se také, že dítě nestráví kravský protein, ale kozu dobře snáší.

Důležité! Směsi proti zvracení, antireflux, jsou léčivé povahy, může je předepisovat pouze pediatr.

Jak pomoci dětem, které již zavedly doplňková jídla

Pokud má dítě již šest měsíců, začal jíst doplňkové potraviny a zvracení stále pokračuje, pak postupně zvyšují množství potravy pro dospělé, dávají méně mléka nebo směsi. To pomůže zbavit se regurgitace do roku.


Dítě se lžičkou v ústech

Co dělat s rodiči v případě zvracení bez horečky?

Jak léčit zvracení u dítěte bez horečky, může být lékařem stanoven pouze po důkladném vyšetření a testech. Rodiče doma jsou schopni zmírnit stav dítěte a pokusit se pomoci s použitím těchto doporučení:

 • Otočte dětskou hlavu na bok tak, aby její tvář spočívala na polštáři. Tato pozice těla pomáhá zabránit zvracení vniknout do dýchacích cest..
 • Po dokončení uvolňování mas je nutné dát dítěti trochu teplé vody, aby mohl opláchnout ústa..
 • Kojení se provádí otíráním rtů a ústní dutiny navlhčenou vatovou vlnou (k tomu je vhodný slabý roztok manganistanu draselného nebo kyseliny borité).
 • Dejte dítěti pít chlazenou vodu v malém množství, i když to nechce (sníží se tak pravděpodobnost dehydratace). Vhodné jsou také sušené ovocné kompoty, vývar na bázi šípek a slabý čaj..
 • Pokud zvracení zesílí po příjmu vody, přidají se do něj 2-3 kapky roztoku máty. Prostřednictvím přípravku Regidron je možné udržovat rovnováhu acidobazické rovnováhy (1 sáček se zředí litrem teplé vody, dítěti se každých 5 minut podává několik čajových lžiček).
 • Je třeba dítě po určitou dobu krmit, to pomůže snížit zvracení.
 • Je důležité ventilovat místnost, ve které je dítě. V takových případech je povinný čerstvý vzduch..
 • Nepoužívejte antiemetika (toto jmenování může provést pouze lékař). Takové léky mohou způsobit alergické reakce, křeče, závratě, které stav jen zhoršují..
 • V případě, že se blaho dítěte zhorší a zvracení nepřestane, je nutné vyhledat lékařskou pomoc nebo zavolat sanitku.

Léčba zvracení bez horečky

Zvracení u dítěte bez horečky a průjmu vyžaduje povinné ošetření. Užívání léků se provádí až po důkladném vyšetření dítěte lékařem. Jsou chvíle, kdy musí být dítě hospitalizováno.

Pro omezení nebo snížení nepříjemných nutkání může lékař předepsat použití následujících léků:

 • "Tserukale." Čistí tělo toxinů a snižuje množství zvracení. Dávkování se nastavuje v závislosti na věku a tělesné hmotnosti dítěte.
 • "Metoklopramid." Droga je předepisována nejen k zvracení, ale také k průjmům, což je v rozporu s odebráním žluči. Lék má komplexní účinek, proto je důležité podstoupit kompletní léčbu (nastavenou individuálně pro každého pacienta).
 • "Dramina". Tento lék pomůže zbavit se silných závratí a nevolnosti. Přiděleno dítěti ve věku 7 let.
 • Zofran. Snižuje projev nepříjemných symptomů. Dávka pro děti je nejméně 4 mg. bere se ve formě sirupu i ve formě tablet.

Preventivní opatření

Jako preventivní opatření se doporučuje dodržovat jednoduchá doporučení:

 • před krmením roztáhněte dítě na břicho;
 • Neodtrhávejte hruď z úst;
 • používat antikolické lahve;
 • umýt a sterilizovat všechna jídla;
 • po krmení nosit dítě ve sloupci;
 • kupujte směsi pouze předepsané pediatrem.

Zdraví dítěte v kojeneckém věku je velmi důležité pro jeho budoucí normální vývoj. Všechny problémy by měly být odstraněny v mladém věku, protože mohou být příčinou nemocí u dospělých. Časté regurgitace jsou v některých případech patologické povahy, vyžadují vyšetření a jmenování průběhu léčby.

Příčiny zvracení u novorozence po krmení: směs, mateřské mléko

Zvracení reflex je ochranná funkce těla, která vám umožní zbavit se gastrointestinálního traktu patologických mas. Pokud po kojení dítě zvrací v fontáně, znamená to nebezpečné patologie těla dítěte.

Jak odlišit zvracení od plivání

Dítě provádí normální fyziologický jev - regurgitaci. Na rozdíl od zvracení je proces zcela přirozený a umožňuje dítěti zbavit se přebytečného vzduchu, který během krmení upadl. Obvykle k zvracení dochází u kojenců po krmení mateřským mlékem nebo směsí po 10-30 minutách. Provokace vyhazování potravy ze žaludku do jícnu může být spojena s dechy, přejídáním nebo v důsledku silného vzrušení..

Fyziologický proces regurgitace je doprovázen následujícími příznaky:

 1. Belching nevyvolává zvracení.
 2. Malá hmota utržená.
 3. Dítě se cítí dobře.
 4. Dochází k normálnímu přírůstku hmotnosti.
 5. Vyloučená tekutina obsahuje příměs mléka a vody..

Regurgitace je dočasný jev, nevyžaduje léčbu a prochází samostatně, jak dítě stárne.

 1. Dítě se chová neklidně a před začátkem zvracení jedná. Pláč a úzkost naznačují nepohodlí.
 2. Dítě zažívá opakovaná nutkání.
 3. Žaludek se zbarví nazelenale nebo žlutě..
 4. Existuje příměs žluči.
 5. Doprovázeno teplotou.

Zvracení je reflex regulovaný mozkovou kůrou. Do procesu byly zapojeny břišní svaly a bránice. Dítě kmeny, začíná hojné slinění. Útok nauzey je doprovázen bledostí dítěte a rychlým dýcháním. Vomit překračuje množství spotřebovaného jídla - kromě konzumace se vylučuje také žaludeční šťáva.

Příčiny zvracení u kojenců

Vzhled příznaků u dítěte může vyvolat mnoho faktorů, od zubů po nebezpečné nemoci.

Stává se, že několik epizod projde bez podezření: zvracet bez krevních nečistot, dítě je aktivní a nevypadá špatně. Takové vzácné události jsou způsobeny primárními příčinami, jejichž předpokladem jsou reflexy dítěte. To může být:

 1. Přejídání.
 2. Nevyvinutý vestibulární aparát, kdy při nejmenším vzestupu zvrací dítě.
 3. Velké částice doplňkových potravin.
 4. Nadměrné buzení.
 5. Velké množství vzduchu.

Pokud záchvaty zvracení způsobí dítěti nepohodlí a bolest, mluvíme o vedlejších příčinách spojených nejen s trávicím systémem. Symptomatické příčiny zahrnují:

 1. Infekční choroby.
 2. Viry.
 3. Poranění hlavy, včetně otřesu.
 4. Apendicitida.
 5. Kýla.

Po kojení

Pokud se u kojenců vyskytne zvracení po kojení a množství masy převyšuje konzumaci, je to příležitost vyhledat pomoc u lékaře. Důvodem může být překrmování. V prvních měsících života dítě nezná smysl pro proporce a přejídání je běžný jev. Plný žaludek nemá schopnost se protahovat, obsah tlačí na horní ventil, což způsobuje zvracení reflex. V tomto případě se lékařům doporučuje dodržovat několik pravidel výživy:

 • Nepokládejte dítě ve vodorovné poloze, nosit ho však po určitou dobu v náručí ve svislé poloze;
 • krmit dítě při sezení;
 • omezit aktivní hry ihned po krmení;
 • Expresní mléko v lahvi, pomůže to vyhnout se přejídání.

Malé procento novorozenců není schopno absorbovat složky mateřského mléka. Některé enzymy způsobují odmítnutí. Kojení je dokončeno a dítě je přemístěno do vhodné směsi, která neobsahuje alergen.

Po směsi

Zvracení u novorozence, ke kterému dochází po krmení směsi, může být způsobeno nesnášenlivostí na umělá jídla. Je nutné revidovat zásady výživy. S největší pravděpodobností budete muset přejít na jiný typ směsi. Je důležité vyloučit neurologii.

Neurologické patologie mají kořeny v období vývoje plodu. V rozporu s neurologickou povahou, nutkání mít pravidelný vzhled. V ohrožení jsou předčasní a malá děti, kojenci s asfyxií.

Děti přenášejí zvracení fontánou do mléčných a mléčných směsí. Příčinou mohou být někdy léky, které byly dítěti podány orálně. Reakce na léky jsou doprovázeny kašlem a mírným stavem..

Je-li nutné změnit směs, měl by se postup provádět postupně. Gastrointestinální trakt dítěte je nedokonalý a mikroflóra ještě nebyla vytvořena. Na rozdíl od umělých dětí dostávají kojená děti potřebné laktobacily spolu s kojením, aby jim pomohly vstřebat potravu. Směsi nemají takovou výsadu, stojí za to být opatrný při výběru jídla. Pokud je to možné, mělo by se udržovat smíšené krmení..

Jak pomoci dítěti

Je těžké pozorovat vážný stav dítěte, ale je důležité se chovat řádně, až dorazí sanitka. Je nutné neustále sledovat dynamiku stavu dítěte. Pokud rodiče čekají na kvalifikovanou pomoc, hlavní akce budou:

 • udržovat „sloupek“ dítěte ve svislé poloze;
 • vyhněte se ostrým zatáčkám a otřesům, dítě by mělo být co nejpohodlnější;
 • není-li zjištěna příčina zvracení, nedoporučuje se časté připevnění k hrudi, navzdory odmítnutí dítěte;
 • samopraní žaludku je zakázáno, může vést k mechanickému poškození střeva;
 • Nevyberávejte léky bez doporučení lékaře.

Dr. Komarovsky doporučuje, abyste během čekání na příchod lékaře provedli následující kroky:

 • zajistit dítěti klid, pokud možno uložený;
 • během zvracení posaďte dítě a tělo nakloňte dopředu. Taková akce pomůže chránit dýchací cesty. Pokud vám stav dítěte neumožňuje sedět sám, po vyjmutí polštáře si položte bok po boku;
 • po vypláchnutí úst dítěte. Je možné použít stříkačku s chlazenou vařenou vodou;
 • zalévejte dítě roztoky, které doplňují rovnováhu voda-sůl.

Kdy navštívit lékaře

Pokud zvrací s fontánou při nízké frekvenci, asi 2krát za hodinu, podobná reakce těla naznačuje možné patologické procesy.

Zvracení u novorozence po krmení naznačuje nebezpečný stav, pokud jsou přítomny příznaky:

 • odmítnutí matčiny hrudi;
 • tělo vykazuje známky dehydratace;
 • zvracení dítěte má podezřelé nečistoty;
 • výskyt průjmu nebo pruhů krve ve stolici;
 • zvýšení místní tělesné teploty;
 • napětí břišních svalů;
 • slabost a bledost kůže.

Výše uvedené patologické příznaky by měly být dobrým důvodem pro vyhledání pomoci lékařů. Předčasné vykreslení je plné strašných následků. Zejména pokud existují známky dehydratace, což je nebezpečné ve věku jednoho měsíce a může dokonce vést k smrti. Mladí rodiče by neměli panikařit ani samoléčit. Nejlepší možností by bylo zavolat sanitku nebo pediatra doma. Kvalifikované specializované akce snižují riziko komplikací a zvyšují šanci na rychlé zotavení..

Zvracení u novorozence

Zvracení u novorozenců nebo jak odlišit zvracení od plivání u novorozence

Abychom se začali starat o zvracení u dítěte, pojďme zjistit, co je „regurgitace“ a co „zvracení“ je u novorozenců. Regurgitace je známá všem matkám, když dítě stoupá jen malé množství jídla a vytéká ven. Tento proces je spojen se skutečností, že jícen u novorozenců se liší od jícnu dospělého. Kromě toho je regurgitace u malých dětí naprosto normální, takže se nemusíte bát. Jediným doporučením je udržet dítě ve vzpřímené poloze, aby mělo dítě možnost osvobodit se od přebytečného vzduchu, který tlačí část jídla zpět. Zvracení u novorozence po krmení je zcela normální, pokud není hojné.

Ale pokud má vaše dítě zvracení a jídlo vyjde doslova v proudu, je to úplně jiná záležitost. Začněte tím, uklidněte se, protože pokud vaše dítě nemá změny v chování, nestane se více vrtošivé, neexistují žádné známky a příznaky nemoci, pak se nic špatného neděje. Stává se, že v prvních měsících má dítě často „erupce“ a není důvod k obavám. Pokud má dítě zvýšený tón, může se zvracení objevit několik týdnů téměř každý den. Horší je, pokud má dítě drozd, ale je to také řešitelné. Nepanikařte, ale poraďte se s pediatrem. Zvracení u novorozence může nastat z mnoha důvodů, podívejme se na co.

Zvracení u novorozence: příčiny

Proč se tedy u novorozenců vůbec vyskytuje zvracení? A jaké jsou příčiny zvracení u dětí? Hlavní příčiny zvracení jsou následující:

 • Střevní obstrukce u dítěte
 • Poškozená funkce ledvin. Toto je nejčastěji vrozená příčina..
 • Tvrdé narození nebo poranění. Pokud byla při porodu poškozena hlava, může být zvracení u novorozence spojeno s procesem zotavení po otoku mozku nebo vnitřním krvácení..
 • Na úrovni těla nesnášenlivost bílkovin krav nebo specifických prvků ve stravě. V tomto případě je zvracení důsledkem neschopnosti strávit protein. Malá a stále nedostatečně vyvinutá komora může kondenzovat protein, čímž se vytvoří hrudka, která se potom vyhodí jako ochranná reakce. Dětská výživa může být prospěšná i škodlivá, proto pečlivě prostudujte složení a vyberte si kvalitní jídlo.
 • Také zvracení u novorozenců může být způsobeno alergickými reakcemi. V tomto případě může mít tělo dítěte vyrážky nebo zarudnutí. Promluvte si se svým lékařem o konkrétních položkách v dětské výživě..
 • Žaludeční infekce může také způsobit zvracení, opět se poraďte s lékařem.
 • Zvracení u novorozenců může být výsledkem nepříznivé reakce na akutní respirační virové infekce nebo reakce na horečku.
 • Problém může být skryt v neurologii. Pokud se centrální nervový systém dítěte nevyvíjí správně, měl by být konzultován neurolog. Meningitida nebo otřes mozku mohou také způsobit zvracení. Kromě zvracení u kojenců s takovými problémy mohou existovat křeče a vyrážky.
 • Zvracení může být způsobeno úpalem nebo přehřátím, takže když jdete na procházku, noste nosit pokrývku hlavy..
 • Překvapivě může být zvracení výsledkem dlouhých záchvatů hněvu nebo plačícího dítěte.
 • Diabetes mellitus nebo změny intrakraniálního tlaku mohou také způsobit zvracení..
 • Dalším důvodem je černý kašel u dětí. Dlouhodobý paroxysmální kašel může způsobit zvracení.
 • Ve většině případů by zvracení u dětí nemělo způsobit zvláštní poruchy ze strany rodičů, avšak pokud má zvracení nazelenalý odstín, který se objevuje v důsledku výskytu žluči, měli byste okamžitě vyhledat lékaře. Pokud se však zvracení opakuje často nebo je způsobeno některými zvláštními důvody, musíte se poradit s lékařem a provést analýzu stolice novorozence..

Co dělat s zvracením u novorozence?

 • Vy sami samozřejmě nebudete rozumět příčinám zvracení u dítěte, zatímco zvracení u novorozenců může být nebezpečné a může vést například k dehydrataci. Ať už je to jakkoli, nenechávejte dítě s tímto problémem samo, protože dítě může být udušeno zvracením. Pokud dáte dítě do postýlky, otočte hlavu stranou. Teplá voda může také zmírnit stav dítěte, ale nalít do malých porcí, protože velké zase způsobí zvracení. Později můžete své dítě vykoupit v teplé vodě, aby se stav zmírnil. Přečtěte si, jak koupat dítě na našem webu pro rodiče.

Uklidněte se a důkladně přemýšlejte! Pokud jste změřili teplotu a je zvýšená, zavolejte lékaře. Ale zároveň zůstaňte s dítětem a nepropadejte panice! Zvracení u novorozence je běžným jevem, nebojte se, protože vaše emoční nálada se přenáší na dítě a může to jen zhoršit..

Proč se u kojenců vyskytuje zvracení??

Zvracení u kojenců není vždy známkou nemoci. Častěji to znamená ochranný reflex pro osvobození těla od škodlivých látek nebo přebytečného jídla.

Jak rozumět rodičům - zvracení nebo regurgitace u dítěte? Kdy je třeba navštívit pediatra? Proč dítě zvrací po směsi? K zodpovězení těchto otázek je třeba zvážit mechanismus výskytu reflexu roubíku.

Co znamená zvracení v raném věku?

U kojenců pomáhá roubový reflex tělu osvobodit se od toxinů různého původu. Signály pocházejí z různých orgánů - žaludku, střev, vestibulárního aparátu, ledvin a jater. Impulsy vstupují do části mozku zvané zvracovací centrum. Odtud je vydán signál k vyprázdnění žaludku..

Toto středisko u malých dětí je snadno vzrušeno nepříjemným zápachem nebo chutí. U dítěte dochází ke zvracení také ze strachu a strachu. Zvracení u novorozence začíná nemocí z pohybu.

Naléhavě vyhledejte lékařskou pomoc v následujících případech:

 • průjem častěji 7krát denně, zvracení a teplota u dítěte;
 • kolika v břiše, ve které dítě nudí nohy;
 • vzhled krve ve stolici;
 • zvracení po poranění hlavy, břicha;
 • známky dehydratace způsobené zvracením a průjmem - suchý jazyk, pláč bez slz, nedostatek močení déle než 3 hodiny;
 • zvracení žluči, krve;
 • konvexní nebo naopak propadlý fontanel u novorozence;
 • ostré nadýmání s častým dýcháním - známky peritonitidy s apendicitidou, vyžadující chirurgický zásah;
 • střevní obstrukce, ve které plyny a výkaly přestávají proudit, dochází k silné bolesti břicha.

Pokud je zvracení u měsíčního dítěte doprovázeno jedním z těchto příznaků, okamžitě zavolejte pohotovostní tým.

Jak odlišit zvracení od plivání?

Pokud jde o zvracení u kojenců, mladé matky se často obracejí na pediatra. Rodiče chtějí vědět, jak odlišit zvracení od zvracení u dětí.

Základem regurgitace je reflux, při kterém je jídlo nedobrovolně hozeno ze žaludku do úst. Belching nastane náhle bez předchozích příznaků..

 • při házení jídla ze žaludku dítě necítí žádné vnitřní napětí;
 • mléko volně proudí z úst;
 • dítě netrpí;
 • po klepání se dítě při komunikaci s ním cítí skvěle.

Pití jídla je obvykle pozorováno s plným žaludkem. U kojenců do 3 měsíců věku se to považuje za normální variantu s přiměřeným přírůstkem na váze. Příznak je pozorován u 50% novorozenců.

Zvracení je reflexní akt, který se vyskytuje u mnoha nemocí. Pro zjištění důvodů lékaři používají instrumentální a laboratorní vyšetření.

Jak odlišit zvracení od regurgitace u kojenců po rodiče? Rozdíl spočívá v předchozích známkách a celkové pohodě dítěte.

Jak pochopit, že dítě zvrací:

 • je pozorováno slinění;
 • kůže zbledne;
 • dítě je nemocné;
 • zvracení předcházejí nutkání;
 • cítit se hůř;
 • dětské pocení.

Maminky se ptají, jak vypadá zvracení u kojenců. Dítě je neklidné. Během útoku je jeho ústa dokořán. Vyčnívající jazyk. Tvář se červenal. Zvracení od regurgitace u novorozence je také odlišné v tom, že jídlo je vytlačováno silou napjatých svalů jícnu, žaludku a bránice. To způsobuje zvracení, když je žaludek plný jídla.

Plivání nebo zvracení u kojenců lze rozlišit podle fyzického vývoje. Při častém zvracení dítě neztrácí na váze. I když k regurgitaci dochází během nadměrného krmení, nemá to vliv na tělesnou hmotnost.

Co dělat, aby dítě přestalo plivat?

Doporučení lékaře pomáhá zastavit plivání:

 • pokud dítě zvrací, přidržte jej po krmení po dobu 20 minut svisle, aby z žaludku vycházel vzduch;
 • nepokládejte dítě vodorovně bezprostředně po jídle - mléko snadno vychází z jícnu, který má tvar trychtýře s rozšířeným koncem nahoře;
 • nepřekrývejte - nadměrné jídlo způsobuje u dítěte gag reflex.
 • zabraňuje drcení jídla položením dítěte na žaludek před krmením;
 • matka bude muset ze své stravy odstranit produkty, které způsobují tvorbu plynu - zelí, hnědý chléb, fazole;
 • zvracení po krmení dítěte se zastaví, pokud ho budete krmit častěji, ale snížíte množství jídla.

Ve věku šesti měsíců zraje ventilový aparát jícnu a žaludku. Plivání sám.

Příčiny zvracení u dětí

Zvracení u dítěte po krmení je způsobeno fyziologickými vlastnostmi. Z velké části se to týká struktury jícnu:

 • krátká délka;
 • nevyjádřené zúžení;
 • nálevkovitý tvar s prodloužením nahoru;
 • slabý svalový prsten u vstupu do žaludku.

Zvýšený zvracivý reflex u novorozence také vyvolává regurgitaci. Jsou častěji funkční povahy a lékaři je považují za jednu z běžných možností. Fyziologické příčiny zvracení u novorozence:

 • aerophagy - polykání vzduchu;
 • nafouklý žaludek tlačí na žaludek, vyvolává házení jídla do jícnu;
 • omezování oděvů;
 • překrmování;
 • rychlá změna těla do vodorovné polohy po jídle.

Zvracení kašnou u dítěte se často objevuje s vrozenou anomálií žaludku - pylorickou stenózou. Méně časté pozorování u neurologických onemocnění - perinatální encefalopatie, intrakraniální hypertenze. Nejčastěji je zvracení u novorozence způsobeno získanou patologií zažívacího systému.

Infekce

Hnačka a zvracení u kojenců po krmení směsi se vyskytují se střevní infekcí způsobenou častěji rotaviry. Toto onemocnění postihuje děti od podzimu do jara. Vyskytuje se s vysokou horečkou, častými vodnatými stolicemi až 10krát denně, kolicky v žaludku.

Nebezpečným následkem zvracení a průjmu je dehydratace, která se vyskytuje zvláště rychle u kojenců a může vést k úmrtí.

Otrava

První příznaky otravy jídlem se objevují během několika hodin nebo 2 dnů po konzumaci nekvalitních potravin.

Produkty mohou být infikovány:

 • bakterie, viry;
 • toxiny obsažené v rybách, houbách;
 • jedy (pesticidy).

Reflexní erupce obsahu u kojence během otravy je doprovázena nevolností, průjmem a záchvaty střevní koliky. Vyhledejte lékařskou pomoc, pokud:

 • podobné příznaky se objevily iu dalších členů rodiny;
 • dítě má horečku;
 • směs krve ve stolici;
 • zhoršení, slabost;
 • potíže s polykáním;
 • nedostatek moči po dobu delší než 3-6 hodin;
 • vyrážka na těle.

Pokud u dítěte zvracíte bez zvracení, musíte naléhavě vyhledat lékařskou pomoc. Než lékař dorazí, pájejte dítě vodou a solným roztokem. Kromě toho dávejte tekutinu po každé epizodě průjmu a zvracení..

Zuby

Když přijde čas na zoubkování, některé děti se stanou náladovými, hodně pláčou. První příznaky růstu zubů jsou otoky dásní, silné slinění. Někdy se zvětšují submandibulární uzly. Kojenci, kteří se pokoušejí podvědomě zmírnit bolest a svědění, vzít si do úst hračky, sát si prsty. Proto často během tohoto období stoupá teplota, dochází k reflexní erupci. Regurgitace je také způsobena polykáním při silném pláči.

Hračky - „hlodavci“ prodávané v lékárnách pomáhají zmírňovat stav dítěte. Guma, ze které jsou vyrobeny, vám umožní pevně je přitlačit na dásně, což zmírňuje svědění.

Otřes mozku

Příčinou traumatu hlavy u kojenců je nejčastěji dítě padající z postele, kočárku nebo přebalovacího stolu. Stává se, že novorozenci padají z rukou rodičů. Děti po roce padají ze schodů nebo skluzavek na hřišti.

Na rozdíl od dospělých dochází k otřesům u dětí bez ztráty vědomí. První známky:

 • zvracení dítěte bez teploty jednou nebo vícekrát;
 • neklid, pláč;
 • zvýšená ospalost;
 • narušená synchronizace pohybu žáků;
 • regurgitace po krmení;
 • mdloby;
 • nevolnost;
 • nosebleeds;
 • změna velikosti žáka;
 • zbarvení kůže, následované zarudnutím.

Pokud bylo dítě pod dohledem druhých, často skryly skutečnost pádu nebo zranění.

Rodiče by měli věnovat pozornost těmto příznakům a ukázat dítěti neurologovi.

Návnada

Odborníci na výživu se domnívají, že zažívací potíže u dospělých začínají v dětství prvním krmením. Trávicí systém dítěte dozrává pro neznámé potraviny do 4–5 měsíců života. Obvykle se zvrací děti, pokud jsou doplňková jídla podávána v předstihu. Dítě ještě nezná chuť nového jídla. Tělo to vnímá jako jed a snaží se osvobodit pliváním..

Při zavádění doplňkových potravin nezapomeňte:

 • Nejprve dostaneme malé množství.
 • Jídlo musí být rozmačkané. Kus může způsobit reflex roubíku.
 • Závislost na novém produktu nastane za 1-2 týdny. Během tohoto období se počet nových jídel postupně zvyšuje. Delší závislost vede ke ztrátě zájmu o jídlo.
 • Některá jídla nemohou trávit žaludek dítěte. Patří mezi ně klobása, konzervované potraviny, koláče, med, čokoláda. Ze sladkostí dejte marshmallows, marmeládu, ale ne karamel nebo čokolády.

U novorozenců dochází k zvracení při používání umělých směsí. Regurgitace vyvolává nesprávnou přípravu nebo špatně vybranou mléčnou směs. Stejné nutriční složení není vhodné pro všechny děti. Výměna směsi problém vyřeší..

Lékařská pomoc při zvracení u dítěte

Při otřesu musí být dítě hospitalizováno. Pokud je dítě při vědomí, můžete ho vzít do nemocnice sami. Pamatujte však, že třepání je zakázáno, když dojde k poranění hlavy. Pokud novorozenec zvrací, zavolejte lékaře sanitky. Během přepravy položte dítě na pravou stranu a držte hlavu. Se ztrátou vědomí by se dítě nemělo otřesit a pokusit se o život.

Při střevní infekci přicházejí první pomoci doma k pájení solnými roztoky - Regidron, Trihydron, Humana elektrolyt.

Prodávají se ve formě prášků, které je třeba rozpustit ve vodě. Dítě je předepsáno 1 lžička. řešení každé čtvrt hodiny. S rostoucí teplotou se používají sirupové přípravky na bázi paracetamolu, ibuprofenu.

Pro jakoukoli otravu musíte zavolat pohotovostní tým. Před přijetím lékařů vyžaduje otrava jídlem u staršího dítěte zvracení po pití 1-2 sklenic vody. Poté pájejte vodou, solným roztokem (Trihydron, Regidron).

Dítě by mělo vypít 1 lžičku každých 15 minut. voda nebo dušené ovoce. Pokud dítě odmítne vzít tekutinu, injikujte ji injekční stříkačkou bez jehly nebo kapátka na tvář. Podávejte sorbenty Smecta nebo Enterosgel, které absorbují toxické látky.

Léčba

K odstranění zvracení a regurgitace používají lékaři lékařskou výživu. Za tímto účelem jsou předepsány protirefluxní směsi.

Účinnost je zajištěna zahušťovadlem získaným ze stromu rohovníku.

Přírodní vlákna nejsou trávena. V žaludku vytvářejí měkkou sraženinu, která zabraňuje zvracení. Jakmile je ve střevech, hmota stimuluje peristaltiku a usnadňuje trávení.

Výživa je reprezentována produkty pod ochrannou známkou „Frisov“, „Nutrilon antireflux“. Po smíchání se zvracení u dítěte zastaví.

Po mírném otřesu je dítě v ambulanci. Doma jej musíte chránit před nepokoji, náhlými pohyby, hlukem. Starší děti jsou omezeny na hry v počítači a telefonu, aby se snížilo zatížení nervových buněk.

Pokud zvracení nebo regurgitace dochází sporadicky, není třeba nic dělat. Opakující se případy vyžadují výzkum gastroenterologem nebo neurologem. Léčba pro každou patologii se liší. V některých případech je nutný chirurgický zákrok..

Články O Neplodnosti