Hlavní Výživa

Zvracení kojenců po krmení

Zvracení u dítěte může být velmi závažným příznakem vyžadujícím okamžitou rodičovskou reakci. Především je dehydratace nebezpečná. Jaké jsou příčiny zvracení? V takových případech je důležité dítě neprodleně ukázat lékaři?

Rozdíly v regurgitaci od zvracení

Zvracení je normální proces, který nevyžaduje léčbu, zatímco zvracení je pravděpodobnější u nemocí. V obou případech se obsah žaludku vypuzuje, což vede k potížím, když je třeba rozlišovat mezi těmito dvěma procesy..

Zjistíte-li, zda dítě plivá nebo zvrací, pomocí následujících příznaků:

 • Při regurgitaci se uvolňuje malé množství, zatímco se snadno odděluje. Dítě se za ním chová jako obvykle;
 • Dítě obvykle po krmení vyplivne a ke zvracení dochází bez ohledu na dobu krmení.
 • Zvracení se několikrát velmi zřídka opakuje a útoky zvracení nejsou často jediné, ale vícenásobné.
 • Děti obvykle regurgitují nezměněné jídlo (směs nebo mléko) nebo se srážejí, a při zvracení může být zvětšené jídlo a žaludeční šťáva se žlučou (nažloutlá kapalina).
 • Dítě se cítí téměř vždy dobře s regurgitací a zvracením je často horší.

Příčiny

Mnoho dětí občas zažívá zvracení, ale zpravidla se to stane pouze jednou a neindikuje přítomnost vážné choroby, takže můžete pomoci svému dítěti doma. Ale někdy to může být příznak nemoci, při které je nutný lékařský zásah..

Vzhled zvracení u dítěte může být důsledkem těchto důvodů:

 • Rychlé krmení a přejídání;
 • Změny směsi;
 • Máma nedodržuje hygienická pravidla;
 • Porušení stravy matkou;
 • Zavádění doplňkových potravin;
 • Nesnášenlivost mléka;
 • Dlouhé a silné pláč;
 • Pylorestenóza;
 • Kašel;
 • Střevní infekce, gastroenteritida;
 • Otrava;
 • Otřes mozku;
 • Meningitida;
 • Apendicitida.

Zvracení v důsledku nadměrného krmení nebo rychlého krmení je celkem neškodné a objevuje se, když do žaludku dítěte dorazí více jídla, než kolik se dokáže ubytovat a trávit. Aby nedocházelo k takovému zvracení, nemusíte dítě krmit více, než se očekávalo (pokud je dítě krmeno směsí), a po jídle půl hodiny byste se neměli dítě vykoupat ani si s ním hrát aktivně. Pokud se v jiných ohledech jeví jako zdravý, není důvod k obavám..

U dětí mladších než jeden rok může nová směs vyvolat zvracení. Výměna jídla by měla být z dobrého důvodu pouze po konzultaci s pediatrem. Kromě toho by se měla postupně zavádět nová směs..

Pokud matka nedodrží hygienická pravidla a nesleduje její stravu, jedná se o rizikové faktory pro vývoj infekčních chorob, které se projevují zvracením. Použití kojících, mastných a slaných potravin kojící matkou může narušit trávení drobků.

Dítě může reagovat zvracením a doplňkovými jídly. V tomto případě není třeba panikařit, pokud byla epizoda zvracení jediná událost. Tělo dítěte tak mohlo reagovat na neznámý produkt. Je důležité začít s doplňkovými potravinami s jednosložkovými produkty, nedávat drobky potravu, která je otevřená po dlouhou dobu, a také vždy kontrolovat data exspirace.

Obzvláště často dochází ke zvracení u střevních infekcí. Připojuje se průjem, což je obzvláště nebezpečné s velkými ztrátami tekutin. Nemoc ohrožuje život dítěte, proto vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. Neméně nebezpečnou příčinou zvracení je otrava..

Zvracení se může vyvíjet u dětí a se závažnými onemocněními, jako je apendicitida, meningitida, pneumonie, kýla a další zranění.

Při pylorestenóze je svalový prsten, který se nachází během přechodu ze žaludku na dvanáctník, zahuštěn, v důsledku čehož nedovolí potravě projít do tenkého žaludku. Jídlo zůstává v žaludku a pak vychází zvracením. Proto chce dítě jíst a navzdory častému krmení se hmotnost dítěte snižuje, zatímco mléko se neabsorbuje. U této diagnózy je nutný chirurgický zásah..

Otřes může způsobit zvracení. Pokud dítě spadlo z velké výšky, ztratilo vědomí, jeho pohyby jsou nekoordinované, je důležité okamžitě vyhledat lékaře.

Příznaky okamžitého kontaktu s pediatrem

Pokud dítě:

 • odmítá jídlo;
 • ospalý a letargický;
 • jeho tělesná teplota se zvýšila;
 • záchvaty zvracení se opakují častěji 3krát denně nebo došlo k opakování během 6 hodin;
 • volné stoličky;
 • dítě má oteklé břicho nebo ho bolí;
 • pokud se vyskytují známky dehydratace: rty, jazyk suchý, moči slabý nebo vzácný a moč tmavší než obvykle;
 • pokud je v zvracení krev;
 • na pleně je krev nebo hlen.

Neztrácejte čas a neléčte dítě sami, ale okamžitě zavolejte sanitku.

Co dělat před příjezdem lékaře

Protože zvracení je nebezpečné rychlým rozvojem dehydratace, rodiče nemusí čekat jen na sanitku nebo na místního lékaře, ale jsou povinni zajistit, aby se do těla dostaly drobky potřebné tekutiny. Je důležité doplnit ztrátu tekutin ihned po útoku zvracení. Pro kojence je nejlepším způsobem, jak doplnit tekutinu ztracenou během zvracení, aplikaci na hrudník.

Také se dětem doporučuje dávat roztoky z farmaceutických přípravků obsahujících potřebné elektrolyty. Nemáte-li možnost koupit lékárenský produkt, připravte si doma analogický roztok rozpuštěním soli (lžička bez kopce) a cukru (4 až 6 lžiček) v jednom litru převařené vody. Takové řešení může být skladováno až 24 hodin.

Dítěti by neměl být podáván čaj, sladká soda, kuřecí vývar, ovocná šťáva, kravské mléko a dokonce ani rýžový vývar. U těchto nápojů nejsou při zvracení ztraceny žádné elektrolyty, takže pouze zhoršují stav.

Co tedy dělat s zvracením u dítěte před příchodem pediatra:

 • Častěji dávejte dítěti prsa (pokud kojíte).
 • Častěji je nabízet drobky (pokud je dítě na umělém krmení). Není třeba měnit směs.
 • Kromě mléka a směsi dejte dítěti 60 až 120 ml. roztok s elektrolyty po každém útoku zvracení. Takový roztok je nutné podávat v malých dávkách lahvičkou s dudlíkem nebo lžičkou. Roztok můžete také podat injekční stříkačkou, která nemá jehlu..
 • Pokud dítě vypilo indikované množství roztoku, ale přesto chce pít, dejte mu roztok dále, dokud nezhasne žízeň..
 • Pokud strouhanka vytrhla právě opilý roztok, zkuste dítě znovu zalévat a tekutinu několik mililitrů s krátkým přerušením.
 • Z doplňkových potravin může být dítěti staršímu než 6 měsíců podávána rýže, jablečná omáčka, šťouchané sušenky a banány..
 • Nedoporučuje se podávat dítěti žádné léky před příjezdem lékaře - antibiotika, léky na průjem, sorbenty, prebiotika, antiemetika a další. Mnoho z těchto léků může nejen „promazat“ celkový obraz nemoci, ale také způsobit komplikace stavu dítěte.

Pokud si myslíte, že dítě bylo otráveno drogami nebo jídlem, měli byste okamžitě zavolat lékaře a informovat ho o možných příčinách. Vezměte si vzorek látky nebo obal pod ní.

Zvracení u novorozence po kojení a přípravě

Krmení novorozence je skutečné štěstí, ale zahrnuje mnoho obtíží.

Jak odlišit zvracení od zvracení u kojenců po krmení

Plivání nebo reflux se vyskytuje u 80% novorozenců. Je to způsobeno nedostatečně vyvinutou potravinovou trubicí, přejídáním nebo požitím vzduchu během krmení. V tomto případě by objem rozdrcené kapaliny neměl překročit 2 lžíce. Podívejte se na to snadno. Chcete-li to provést, nalijte 2 polévkové lžíce na plenu. lžíce vody a porovnejte velikost skvrn. Pokud jsou stejné, pak je to norma. Pokud je skvrna z regurgitace mnohem větší, pak je to zvracení.

K plivání dochází nejpozději hodinu po krmení. Pokud je objem tekutiny větší, považuje se to za zvracení. Zároveň je dítě nepříjemné, pláče a špatně přibírá na váze. Kůže dítěte schne, dítě nespí dobře. Zvracení může být fontánou a opakovat.

Důležité! Pokud se objeví příznaky zvracení, ihned vyhledejte radu pediatra.

Co dělat, aby regurgitovat zmizí

Existuje řada doporučení, která mohou mladým matkám pomoci minimalizovat případy regurgitace:

 1. Dítě by mělo být klidné. Není třeba ho vzrušovat, třást se. Je lepší udělat relaxační masáž teplými rukama..
 2. Masírujte bříško ve směru hodinových ručiček, krouživým pohybem, v žádném případě nemačkejte. Dotek mámy má uklidňující účinek na nervový systém dětí.
 3. Také máma musí být vyrovnaná a klidná, protože její psychický stav se přenáší na novorozence. Děti jsou velmi citlivé, dobré pro mámu - dobré pro dítě. Máma je napjatá, nervózní - dítě se bude chovat také.
 1. Novorozenec by měl jíst svou normu, nepřekrývat se, jinak by přebytek vyšel ve formě regurgitace.
 2. Významnou roli hraje poloha těla dítěte. Měl by ležet pohodlně a správně: hlava není hozena dozadu, páteř je rovná, paže jsou volné, nestlačené, nos je čistý a dobře dýchá.
 3. Je důležité, aby dítě správně uchopilo hrudník, jinak spolkne přebytečný vzduch a po jídle ho vyplivne as ním i mléko. Prsa nesmí zachytit pouze jednu bradavku, ale celou nosní dvorku. Ústa by měla být široko otevřená, spodní ret se otočil směrem ven. Pokud dítě nezískalo celou dvorci, vložte prst do úst, opatrně vytáhněte bradavku a zkuste to znovu. Vezměte bradavku 2-3 prsty, trochu ji stlačte a vložte ji do úst dítěte. Pokud se ret znovu nezkroucí, zkuste ho vystrčit prstem.
 4. Zkuste, dokud dítě chytne hrudník správným způsobem. To je významné, protože pak peristaltika žaludku začne fungovat tak, jak má, dítě vysává veškeré mléko, je pro něj snadné a chutné a jeho matka neublíží.
 5. Pokud je novorozenec kojen, použijte speciální lahve s pomalým průtokem. Vsuvky v těchto lahvích jsou navrženy tak, aby zabránily polykání přebytečného vzduchu a tvorbě kolik. Láhve si můžete koupit v lékárně nebo v jakémkoli specializovaném dětském obchodě.
 1. Je nutné, aby dítě lhalo ještě 1-2 minuty.
 2. Potom velmi opatrně a bez náhlých pohybů zvedněte svisle, zvedněte pomalu, ne jednou, jinak je zaručeno plivání. V této poloze držte dítě po dobu nejméně 2-5 minut. Někdo potřebuje více času, někdo méně.
 3. Po určité době dítě vrhne přebytečný vzduch, který spolkne při jídle.
 4. Po mrknutí dítěte je lepší ho položit do postele.

Pokud dítě směs zcela nesedí, lze ji nahradit jinou. Ale možná je to pouze se souhlasem pediatra. Vyhodnotí stav dítěte a rozhodne, zda bude užitečné přejít na novou směs.

Není nic patologického ve skutečnosti, že dítě je nemocné zavedenými doplňkovými potravinami. Je nutné opět konzultovat lékaře. Řekne vám, které produkty je třeba uvést jako první, které odložit..

Jak se zbavit regurgitace

Proč dítě po kojení plivne

Existuje několik užitečných tipů, které mohou zabránit častému říhání dítěte. Pediatrové a zkušení odborníci o nich mluví..

Co dělat před krmením

Před krmením novorozence se doporučuje položit jej na bříško. V této poloze držte několik minut. To stimuluje trávení a vstřebávání mateřského mléka a kojenecké výživy..

Krmte, aby dítě spolklo vzduch

Běžnou příčinou regurgitace je polykání dítěte dítětem. Spolu s bublinami stoupá mléko na povrch. Lékaři proto doporučují krmení dětí v takové poloze, že hlava je o něco vyšší než tělo. To pomůže udržet jídlo v žaludku dítěte..

Co dělat po krmení

Poté, co dítě snědlo, je vzato do náručí a připevněno ve svislé poloze na matčině rameni. Noste to po dobu 10-15 minut. Pomůže to vzduchovým bublinám, přebytečnému mléku a udržení správného množství jídla v žaludku dítěte.


Máma na kolenou

Jak pomoci dítěti

Je těžké pozorovat vážný stav dítěte, ale je důležité se chovat řádně, až dorazí sanitka. Je nutné neustále sledovat dynamiku stavu dítěte. Pokud rodiče čekají na kvalifikovanou pomoc, hlavní akce budou:

 • udržovat „sloupek“ dítěte ve svislé poloze;
 • vyhněte se ostrým zatáčkám a otřesům, dítě by mělo být co nejpohodlnější;
 • není-li zjištěna příčina zvracení, nedoporučuje se časté připevnění k hrudi, navzdory odmítnutí dítěte;
 • samopraní žaludku je zakázáno, může vést k mechanickému poškození střeva;
 • Nevyberávejte léky bez doporučení lékaře.

Snažte se vyhnout nejrůznějším nepříjemným faktorům. Základní hygienické postupy musí být čisté a jemné. Kůže z úst dítěte by měla být pravidelně otírána čistým hadříkem, pokud na povrchu zůstanou částice zvratků, může se objevit podráždění..

Dr. Komarovsky doporučuje, abyste během čekání na příchod lékaře provedli následující kroky:

 • zajistit dítěti klid, pokud možno uložený;
 • během zvracení posaďte dítě a tělo nakloňte dopředu. Taková akce pomůže chránit dýchací cesty. Pokud vám stav dítěte neumožňuje sedět sám, po vyjmutí polštáře si položte bok po boku;
 • po vypláchnutí úst dítěte. Je možné použít stříkačku s chlazenou vařenou vodou;
 • zalévejte dítě roztoky, které doplňují rovnováhu voda-sůl.

Před příjezdem lékaře je důležité udržovat stav dítěte a zabránit zhoršení dynamiky. Exikóza nebo dehydratace jsou pro dítě nebezpečné. Čím je dítě mladší, tím těžší je snášet ztrátu tekutin..

Možné příčiny zvracení

Jak správně krmit novorozence mateřským mlékem při ležení

Proč má dítě zvracení, je obtížná otázka. Někdy, ne poprvé, mohou lékaři stanovit správnou diagnózu. Příčiny jsou spojeny s narušenou funkcí vnitřních orgánů nebo infekcí. Zvracení je jednoduché a systematické. V prvním případě nemusí být léčba nutná, ve druhém případě by měla být objasněna a odstraněna příčina častého zvracení..

Důležité! Systematické zvracení fontány u kojenců po krmení směsí naznačuje, že mu to nevyhovuje.

Proč dítě pukuje fontánu

Zvracení novorozence po kojení je často spojeno s neurologickými příčinami. Obvykle se jasně projevují do 2 týdnů života. Důvody tohoto jevu:

 1. Perinatální encefalopatie. Jedná se o neurologickou poruchu doprovázenou neklidným chováním dítěte a častým zvracením fontány.
 2. Vrozený hydrocefalus. V lebce se hromadí mozkomíšní tekutina, stlačuje mozek, dítě neustále pláče, jedná, odmítá jíst. Po nakrmení mléka nebo jeho směsi zvrací kašna. Jídlo se prakticky neabsorbuje, dítě přibírá na váze.
 3. Jiné nemoci nervového systému. Obvykle dochází k neúplnému vývoji centrálního nervového systému, nedostatku krevního oběhu v mozku a poranění po porodu. Stávají se příčinou neustálého zvracení. Vyskytuje se po každém krmení ve velkých objemech..
 4. Gastrointestinální problémy. Může naznačovat přítomnost kýly v bránici a zúženého otvoru v dvanáctníku. Mléko se nedostane do správného objemu do tenkého střeva, dochází k zvracení.
 5. Infekční choroby. I po propuštění z nemocnice neexistuje úplná záruka, že dítě nemůže onemocnět. Zvracení je obvykle doprovázeno horečkou..
 6. Zděděná onemocnění. Tento stav se vyskytuje u fenylketonurie a adrenogenitálního syndromu..

Důležité! Při systematickém zvracení by mělo být provedeno úplné vyšetření neurologem, gastroenterologem a specialistou na infekční choroby..


Novorozený chlapeček v klobouku

Kdy je nutné nouzové volání??

Situace, ve kterých naléhavě potřebujete zavolat sanitku, jsou následující:

 • symptomatologie se nezastaví ani nezosilňuje;
 • objeví se ostré bolesti břicha, nadýmá se;
 • pití se stává nemožným kvůli velkému neustálému zvracení;
 • dítě ztrácí vědomí;
 • zvracení nastává po prudkém úderu do hlavy nebo pádu;
 • horečka;
 • výskyt záchvatů;
 • letargie neobvyklé pro dítě.

Co dávat při zvracení dítěte bez horečky konkrétně v takových situacích určuje kvalifikovaný odborník. Nedoporučuje se odkládat hovor sanitky. Pokud důvody spočívají ve vážných problémech, může být ohrožen život dítěte.

Jaké je nebezpečí zvracení novorozenců

Dítě kojí při kojení

Pokud se novorozenec po krmení kašny mlékem zvrací, měli byste se bát přítomnosti infekce a následků. Zvracení má nebezpečí pro tělo dítěte:

 • dehydratace;
 • podváha;
 • suchá kůže a sliznice;
 • neklidný spánek;
 • poruchy stolice, časté zácpy.

U kojenců do tří měsíců věku může dehydratace způsobit téměř fatální stav. To ovlivňuje činnost vnitřních orgánů a mozku. Nečekejte, je lepší hrát bezpečně a zavolat sanitku.

Fyziologie regurgitace

Regurgitací se rozumí spontánní odtok nezpracovaného mateřského mléka z dětského žaludku jícnem zpět do ústní dutiny. Regurgitační proces sám o sobě je zcela přirozený a neměl by u rodičů vyvolávat úzkost. Normálně se tento projev objevuje téměř u všech kojenců do šesti měsíců a zmizí od šestého do devátého měsíce. Často se jedná o důkaz restrukturalizace těla dítěte, jeho přizpůsobení procesu normálního trávení.

Častá a hojná regurgitace u novorozenců je ve většině případů pozorována u dětí s intrauterinní retardací růstu a předčasně narozenými dětmi. Jejich trávicí systém se po narození stále tvoří.

Kdy navštívit lékaře

Pokud dítě jednou krmilo kašnu jednou zvracelo a útoky se během dne neobnovily, pak se není čeho bát. Pokud dítě neustále zvrací, měli byste věnovat pozornost sekundárním příznakům. Důvody, proč byste měli okamžitě vyhledat lékaře:

 • zvýšení teploty nad 37,50;
 • změna barvy kůže;
 • neustálý pláč;
 • zácpa;
 • vzácné močení;
 • ospalost;
 • průjem;
 • slabost;
 • odmítnutí jídla;
 • ve zvracení jsou pruhy krve;
 • zvracení obsahuje žaludeční šťávu;
 • záchvaty se vyskytují více než jednou denně.

Každý z těchto příznaků může naznačovat zdravotní problém dítěte. Po vyšetření lékař předepíše dočasnou terapii až do přesné diagnózy a léčby.

Důležité! Nenechávejte vrtící mléko bez pozornosti.

Kdy okamžitě zavolat lékaře?

Naléhavě je třeba zavolat sanitku, pokud dítě:

 • Inhibovaný, jako by nemohl spát, nejí, nepije;
 • Hodně pláče, je jasné, že něco hodně bolí;
 • Nejde na toaletu, je nemocný;
 • Fell, hit, ztracené vědomí, zvracené;
 • Padl do stavu dehydratace, velmi slabý a letargický;
 • Po nevolnosti se teplota zvýšila;
 • Po zvracení začala průjem;
 • Zvracení se opakovalo více než 2krát;
 • Kašna byla silně zvracena;
 • Kapky krve jsou patrné v roztrhaných hmotách, barva hmoty je hnědá, černá;

Co dělat před příjezdem lékaře nebo sanitky?

Dospělí by měli být v blízkosti dítěte, sledovat nejmenší změny jeho stavu. Protože dehydratace probíhá velmi rychle, je důležité dát svému dítěti drink ihned po emetickém útoku. I když je dítě po jídle nemocné.

 • Děti, které jedí mateřské mléko, by měly být připevněny k jejich prsům. Čas od času dejte vodu.
 • Pro kojence nabízíme směs. Nemůžete změnit směs na jinou. Navíc dítě zalévejte roztokem Regidronu (60-120 ml). V tomto případě je to jediný přijatelný lék. Je navržen tak, aby se zabránilo zvracení po zvracení..
 • Pro děti, které zavedly doplňková jídla, mohou být z produktů nabízeny jablečné omáčky, banány a rýže. Dejte Regidron řešení.

Můžete pít z lžíce nebo z láhve. Je povoleno používat stříkačku bez jehly. Do stříkačky vložte malé množství roztoku a pomalu vytlačte dítě do úst. Pokud chce dítě pít více, dejte více.

Můžete dát rehydron. Pokyny: Vezměte 1 litr chlazené vařené vody a nařeďte 1 sáček. Dejte dítěti v malých porcích. Uchovávejte v chladničce (od 2 ° do 8 ° C) nejdéle 24 hodin. Kojení nebo přerušení výživy není nutné. Rehydron lze podávat před jídlem a po jídle..

Poznámka! Je zakázáno krmit novorozence medem, vodou se šťávou, čajem, vývarem, kravským a kozím mlékem, různými lidovými vývary. Nejsou schopni doplnit zásoby ztracených elektrolytů a významně poškodit již slabé drobky..

Nemůžete dávat dětské pilulky k zvracení, průjmovým lékům, snížit teplotu - jen mu ublížíte.

První pomoc doma

Pokud se kojení vyskytne u kojenců po krmení mateřského mléka ve formě kašny, je třeba ho zvýšit pomocí sloupce, odstranit zvratky, zavolat lékaře nebo sanitku doma. Když jsou na cestě, matka musí změřit teplotu těla a pokusit se uklidnit své dítě. Je vhodné položit jej na vyvýšené povrchy tak, aby hlava byla o něco vyšší než tělo. Je zakázáno podávat jakýkoli lék bez konzultace s lékařem. Pro novorozence jsou předepsány velmi nízké dávky.


Novorozenec v náručí se sloupcem ve žluté barvě

Jak pomoci dětem

Pokud je dítě namodralé, měli byste ho vzít do svých rukou a přísahat ve sloupci. Pokud je útok jednorázový, dítě zůstane veselé a veselé. Novorozenec je uklidněn a pozorován po celý den. Pokud se zvracení opakuje, vyhledejte lékaře. Stává se, že mateřské mléko není vhodné pro novorozence, je také vyšetřeno v laboratoři..

Pomoc dětem s umělým / smíšeným krmením

Zvracení u novorozence po krmení směsí signalizuje, že mu to nevyhovuje. Stojí za to změnit výrobce nebo typ mléčného výrobku. Stává se také, že dítě nestráví kravský protein, ale kozu dobře snáší.

Důležité! Směsi proti zvracení, antireflux, jsou léčivé povahy, může je předepisovat pouze pediatr.

Jak pomoci dětem, které již zavedly doplňková jídla

Pokud má dítě již šest měsíců, začal jíst doplňkové potraviny a zvracení stále pokračuje, pak postupně zvyšují množství potravy pro dospělé, dávají méně mléka nebo směsi. To pomůže zbavit se regurgitace do roku.


Dítě se lžičkou v ústech

Co dělat s rodiči v případě zvracení bez horečky?

Jak léčit zvracení u dítěte bez horečky, může být lékařem stanoven pouze po důkladném vyšetření a testech. Rodiče doma jsou schopni zmírnit stav dítěte a pokusit se pomoci s použitím těchto doporučení:

 • Otočte dětskou hlavu na bok tak, aby její tvář spočívala na polštáři. Tato pozice těla pomáhá zabránit zvracení vniknout do dýchacích cest..
 • Po dokončení uvolňování mas je nutné dát dítěti trochu teplé vody, aby mohl opláchnout ústa..
 • Kojení se provádí otíráním rtů a ústní dutiny navlhčenou vatovou vlnou (k tomu je vhodný slabý roztok manganistanu draselného nebo kyseliny borité).
 • Dejte dítěti pít chlazenou vodu v malém množství, i když to nechce (sníží se tak pravděpodobnost dehydratace). Vhodné jsou také sušené ovocné kompoty, vývar na bázi šípek a slabý čaj..
 • Pokud zvracení zesílí po příjmu vody, přidají se do něj 2-3 kapky roztoku máty. Prostřednictvím přípravku Regidron je možné udržovat rovnováhu acidobazické rovnováhy (1 sáček se zředí litrem teplé vody, dítěti se každých 5 minut podává několik čajových lžiček).
 • Je třeba dítě po určitou dobu krmit, to pomůže snížit zvracení.
 • Je důležité ventilovat místnost, ve které je dítě. V takových případech je povinný čerstvý vzduch..
 • Nepoužívejte antiemetika (toto jmenování může provést pouze lékař). Takové léky mohou způsobit alergické reakce, křeče, závratě, které stav jen zhoršují..
 • V případě, že se blaho dítěte zhorší a zvracení nepřestane, je nutné vyhledat lékařskou pomoc nebo zavolat sanitku.

Léčba zvracení bez horečky

Zvracení u dítěte bez horečky a průjmu vyžaduje povinné ošetření. Užívání léků se provádí až po důkladném vyšetření dítěte lékařem. Jsou chvíle, kdy musí být dítě hospitalizováno.

Pro omezení nebo snížení nepříjemných nutkání může lékař předepsat použití následujících léků:

 • "Tserukale." Čistí tělo toxinů a snižuje množství zvracení. Dávkování se nastavuje v závislosti na věku a tělesné hmotnosti dítěte.
 • "Metoklopramid." Droga je předepisována nejen k zvracení, ale také k průjmům, což je v rozporu s odebráním žluči. Lék má komplexní účinek, proto je důležité podstoupit kompletní léčbu (nastavenou individuálně pro každého pacienta).
 • "Dramina". Tento lék pomůže zbavit se silných závratí a nevolnosti. Přiděleno dítěti ve věku 7 let.
 • Zofran. Snižuje projev nepříjemných symptomů. Dávka pro děti je nejméně 4 mg. bere se ve formě sirupu i ve formě tablet.

Preventivní opatření

Jako preventivní opatření se doporučuje dodržovat jednoduchá doporučení:

 • před krmením roztáhněte dítě na břicho;
 • Neodtrhávejte hruď z úst;
 • používat antikolické lahve;
 • umýt a sterilizovat všechna jídla;
 • po krmení nosit dítě ve sloupci;
 • kupujte směsi pouze předepsané pediatrem.

Zdraví dítěte v kojeneckém věku je velmi důležité pro jeho budoucí normální vývoj. Všechny problémy by měly být odstraněny v mladém věku, protože mohou být příčinou nemocí u dospělých. Časté regurgitace jsou v některých případech patologické povahy, vyžadují vyšetření a jmenování průběhu léčby.

Proč dochází ke zvracení u novorozenců po krmení??

Pokud zvracení nastane u kojenců po krmení, nezkušení rodiče začnou panikařit a okamžitě zavolejte lékaře. Bylo takové preventivní opatření nezbytné, nebo to bylo obvyklé regurgitace, jak je rozlišit? Dnes na pořadu jednání - jaké jsou příčiny patologického zvracení u novorozenců a jaká by měla být první pohotovostní pomoc při zvracení u dítěte?

Proč se u novorozenců vyskytuje zvracení?

První měsíc života drobků je pro něj úžasným a obtížným obdobím, kdy si na něj zvykne na nové prostředí, když jeho vnitřní orgány podstoupí konečné vyladění. Toto období je ještě obtížnější pro jeho rodiče, kteří vnímají drobné potíže jako vážné problémy. Pokud dítě zvrací, rodiče se domnívají, že je vážně nemocný.

Zvracení samo o sobě není nezávislé onemocnění, ale je to příznak (a často nejdůležitější) u různých nemocí. Zjistit příčinu je možné pouze po podrobné studii.

Pozornost! Pediatrové považují jedno zvracení bez dalších příznaků za normu pro všechny novorozence. Používá se jako reakce těla dítěte na nové jídlo nebo jiné vnější podněty a často je nepředvídatelné.

Příčiny zvracení u kojenců

Pokud se zvracení u novorozence po krmení nebo v jiném čase často vyskytne ve spojení s jinými rušivými příznaky, jeho zdraví se zhoršuje, pak tento stav již nelze považovat za neškodný. Zvláště nebezpečné je opakované zvracení dehydratací..

Důležité! Existuje mnoho nemocí, které způsobují časté zvracení u kojenců, všechny jsou velmi nebezpečné. Při prvním podezření na něco špatného je třeba se obrátit na zdravotnické zařízení o pomoc, aby bylo možné zahájit léčbu co nejdříve.

Nejčastější příčiny jsou:

 • nedostatek laktózy;
 • SARS, chřipka;
 • zápal plic;
 • zánět středního ucha;
 • různá zranění;
 • metabolické onemocnění;
 • otrava jídlem;
 • střevní obstrukce;
 • intrakraniální tlak;
 • novotvary;
 • diabetická ketoacidóza;
 • hydrocefalus;
 • encefalitida;
 • urémie;
 • SDS (syndrom otřesů dítěte);
 • těžká gastroenteritida;
 • uškrcená kýla;
 • meningitida;
 • sepse;
 • infekce dýchacích cest;
 • infekce močového ústrojí;
 • otřes mozku;
 • apendicitida;
 • nectorická enterokolitida;
 • intususcepce;
 • pylorická stenóza.

Zvracení nebo regurgitace - jak rozlišit?

Jak vidíte, problémy jsou odlišné, ale podle statistik nejsou všechny tyto nemoci v prvních měsících života tak běžné. Mnohem častěji dochází k drobnému zvracení v strouhankách po krmení, a to proto, že ještě zcela nevytvořil pohyblivost žaludku. Tento stav se nazývá regurgitace a vyskytuje se téměř u všech novorozenců..

Jak odlišit zvracení od regurgitace u kojenců? Fyziologický proces se liší od patologického procesu v následujícím:

 • při zvracení není zvracení;
 • množství odmítnutého jídla je velmi malé;
 • regurgitace není více než 3krát denně;
 • dítě normálně zvyšuje hmotnost;
 • regurgitace je postupná bez jakékoli léčby.

Pozornost! Pro rodiče s minimálními zkušenostmi není obtížné určit zvracení nebo plivání. Zvracení nastává okamžitě po jídle nebo do jedné hodiny. Je jednoduchá, uvolňuje se mléko nebo voda. Zvracení se opakuje, ve zvracení je nažloutlý výtok díky žluči.

Patologické zvracení u kojenců

Maminky by měly být opatrné, aby včas zjistily, že se jejich dětem něco děje. Vzhledem k tomu, že zvracení u kojenců po krmení je poměrně častým jevem, někdy rodiče nepřipisují důležitost mnoha jiným rušivým skutečnostem, jmenovitě:

 • dítě špatně přibírá na váze nebo obecně se váha zastavila;
 • zvracení trvá příliš dlouho, někdy až tři hodiny;
 • nausea dítěte je konstantní, bez zjevného důvodu;
 • s zvracením se novorozenec začne dusit, kašel.

Pozornost! Dojde-li ke zvracení s blanšírováním kůže a zvýšením teploty, je dítě letargické, odmítá jíst - to jsou velmi nebezpečné příznaky. Sanitka by měla být svolána naléhavě!

Zvažte hlavní typy patologického zvracení u kojenců:

 • Nevolnost je doprovázena extrémně vysokou horečkou. Existující příznaky naznačují vývoj virové infekce, nachlazení, otravu. Dítě je najednou zvraceno, jeho chuť k jídlu je ztracena a dochází k slabosti. Po posouzení stavu drobků lékař řídí terapii k léčbě základního onemocnění, ke snížení teploty, doplnění tekutin v malém těle a ke konzumaci světla.
 • Někdy může mít zvracení a teplota jiný původ. Pokud dříve dítě předepsalo antibiotikum, je zvracení alergickou reakcí na tento lék. Ošetřující lékař musí být informován, aby předepsal další lék, a před návštěvou lékaře by měl být lék zastaven.
 • Zvracení může být v kombinaci s průjmem. Výskyt těchto příznaků naznačuje otravu, střevní nebo virovou infekci, včasné zavedení doplňkových potravin. Pokud jsou intenzivní, musíte zavolat nouzovou situaci. Dítě ztrácí tekutinu mnohem rychleji než dospělý, proto by mělo být chráněno před rozvojem dehydratace. Léčba je zaměřena na rehydrataci. Antibiotika jsou předepisována ve vážných případech, s méně závažným průběhem nemoci - antimikrobiální látky.
 • Dítě může zvracet s fontánou. Důvodem je vzdušnost. Toto je jev polykání vzduchu a týká se neurózy. Regurgitace je považována za normální proces, ale někdy je to příznak některých onemocnění spojených s abnormalitami ve struktuře trávicího systému. Rodiče by měli být ostražití při zvracení fontánou s mnohem větším zvracením, než dítě jedlo. Pokud je dítě zároveň zlobivé, mělo by to sloužit jako signál k přivolání lékaře.

Co dělat, když se u dítěte objeví zvracení?

Nechte fyziologickou regurgitaci a normální stav, ale lze tomu zabránit? Zkušené matky doporučují:

 • Před krmením se ujistěte, že je dítě v klidném stavu. Máma by také neměla být nervózní, protože dítě cítí všechno. Je dobré položit dítě na bříško nebo ho poplácat na žaludek. Může provádět masáž oblasti pupku.
 • Je nutné zajistit, aby při krmení hlavy dítěte nebyla hozena zpět, aby byl nos čistý, volně dýchá.
 • Dbáme na to, aby dítě bere matku prsa správně. Musí ji chytit spolu s perigastrickou oblastí tak, aby jeho spodní ret byl trochu zkroucený.
 • Pro umělé krmení se doporučuje používat speciální lahve, které mají funkci zabraňující požití přebytečného vzduchu.
 • Po krmení nemusíte s dítětem provádět žádné aktivní akce. Je důležité ji v tuto chvíli svisle připevnit k srdci a jemně poklepat po zádech.
 • Ujistěte se, že se dítě nepřebíhá, protože k regurgitaci dochází také při elementárním předkrmování.

Regurgitace je snadno napravitelná, ale s patologickým zvracením je všechno jiné. Zvracení může trvat až 1-2 dny. V této době je dítě ohroženo dehydratací, takže je důležité zajistit, aby dostalo dostatečné množství tekutiny.

Pozornost! Pokud dítě v bolestivém stavu prs neodmítne, musíte ho nadále krmit jako obvykle. Voda by měla být podávána ve velmi malých dávkách (každá po jedné lžíci), aby se útoky neobnovily.

Všechny domácí způsoby léčby zvracení jsou vhodné pouze pro případy, kdy k nim dojde jednou, nejsou systémové povahy. Pokud špatný stav drobků přetrvává dlouhou dobu, nedojde ke zlepšení, musíte vyhledat lékařskou pomoc.

Všechny existující zdravotnické prostředky pro zvracení nejsou vhodné pro nejmenší občany, a proto je nelze použít samostatně. Pouze pediatr by měl vyhodnotit stav dítěte a předepsat určité léky. Rodiče mohou své dítě obklopit pozorností a láskou, což nejlépe pomáhá vyrovnat se v obtížných situacích. Nebuď nervózní, všechno bude v pořádku! být zdravý!

Zvracení novorozence po krmení

Až do určitého věku nemohou děti říkat, co se jim nelíbí a co jim bolí. K tomu existují různé signály těla, které pomáhají rodičům včas jednat. Jedním z varovných signálů je zvracení. Proč k tomu dochází u dětí a jak rychle pomoci?

Proč se u novorozenců vyskytuje zvracení?

Zvracení u novorozenců vždy způsobuje u rodičů úzkost. Poplach však vždy nestojí: pokud se chování dítěte nezmění, nestane se rozmarným, slzným, teplota se nezvýší, s největší pravděpodobností jsou důvody dostatečně neškodné.

Příčiny zvracení u novorozenců jsou následující:

 • Střevní obstrukce,
 • Vrozené onemocnění ledvin,
 • Důsledky porodního traumatu nebo komplexního porodu. Někdy po narození potřebuje dítě nějaký čas, aby se zotavilo z vnitřních krvácení nebo mozkového edému.,
 • Nesnášenlivost na bílkoviny krav nebo složky dětské výživy. Zatímco v lůně, dítě dostalo jídlo přes pupeční šňůru. Nyní dostane úplně jiné složení novým způsobem a imunitní systém může vnímat přicházející látky jako cizí předmět, nebo to může být stále příliš těžké pro žaludek novorozence. Pak v těle dítěte se z přicházejícího jídla vytvoří zhutněná hrudka a jde ven ve formě zvracení. To je v podstatě obranná reakce..
 • Alergie (vždy doprovázená vyrážkou nebo zarudnutím kůže),
 • Infekční onemocnění trávicího traktu,
 • Doprovodný příznak SARS,
 • Neuralgické poruchy a patologie,
 • Teplo nebo úpal,
 • Příliš silný a dlouhodobý pláč,
 • Diabetes mellitus nebo změny intrakraniálního tlaku,
 • Černý kašel.

Důvody mohou být skryté v jiných podmínkách a nemocech dítěte, například při nadměrné aktivitě po jídle. Pokud zvracení není doprovázeno dalšími příznaky, nemá nazelenalý odstín, neopakuje se v intervalu několika hodin nebo dnů, tj. stalo se jednou, bez obav. Je nutná lékařská konzultace.

Zvracení a regurgitace - jak rozlišit?

K regurgitaci u kojenců dochází často - téměř 70% dětí mladších 4 měsíců plivá alespoň jednou denně. Současně vyjde malé množství obsahu žaludku, ale blaho dítěte se nemění.

Plivání je ve skutečnosti druh zvracení - nejbezpečnější, ale stále vyžadující pozornost. Regurgitace je někdy klinickým projevem abnormálního fungování horního zažívacího traktu, ale častěji je způsobena obnovením těla dítěte po narození. Regurgitace dítě neobtěžuje, ale zmizí v určitém věku.

Zvracení je komplexní reflexní proces, při kterém obsah žaludku vybuchne v nepřetržitém proudu. Zvracení je u dětí méně časté než regurgitace, ale častěji vyžaduje pozorování. Obvykle je tento proces doprovázen bolestmi hlavy, pocením, předchozí nevolností, horečkou, slabostí, závratěmi.

Po regurgitaci se nálada dítěte nezmění, chová se jako obvykle a po zvracení se stav dítěte zhoršuje a vypadá letargicky.

Nebezpečí zvracení

Nebezpečí zvracení jako symptomu spočívá především v tom, že dítě může mít nemoc (infekci), která je naléhavě nutné léčit.

Zvracení samo o sobě je nebezpečné pro možnou dehydrataci. Tento stav představuje zvláštní nebezpečí pro kojence, protože buňky obsahují velké množství mezibuněčné tekutiny, proto je nedostatek vody u dítěte velmi akutně pociťován.

Přítomnost dalších příznaků (uvolněná stolice, horečka) zvyšuje vylučování tekutin z těla a navíc přispívá k vyluhování minerálních solí. Při opakovaném zvracení se symptomy zesilují, dochází k silné slabosti a letargii, snižuje se elasticita pokožky, detekuje se suchost sliznic. Soli se stále mývají, zatímco nedostatek solí zvyšuje zvracení.

Tento stav může vést k vážnému narušení metabolismu voda-sůl, v důsledku čehož trpí veškerá práce vnitřních orgánů.

Pokud je dítě při útoku zvracení ponecháno bez dozoru, existuje velké riziko, že se uduší nebo dojde k sání - proniknutí zvracení do dýchacích cest. Zvracení je proto mimořádně nebezpečným stavem a vyžaduje okamžitou návštěvu lékaře.

První pomoc dítěti

Pokud novorozené dítě najednou začne zvracet, musíte se postarat o jeho správnou polohu. Nesmí mu být dovoleno ležet na zádech, takže musíte opatrně otočit hlavu ke straně. Pokud bylo dítě během útoku v náručí, nemusí být položeno: je lepší jen lehce otočit hlavu stranou.

Poté musíte nahradit ztracenou tekutinu. Dítě je pájeno vodou při pokojové teplotě (ne více než 100 ml v malých porcích).

Je nutné změřit teplotu, věnovat pozornost stolici - pokud se zbytek dítěte cítí dobře, nemůžete jít k lékaři. Nejprve po 2 hodinách můžete zkusit dítě nakrmit. Pokud se zvracení opakuje, je nutná lékařská péče.

Musíte také navštívit pediatra, pokud dojde k útoku zvracení následující den nebo během následujícího týdne.

Kdy zavolat lékaře?

Musíte zavolat lékaře, pokud:

 • Dítě má horečku, změny ve stolici (průjem),
 • Zvracení se opakuje nejméně dvakrát s krátkou přestávkou,
 • Po zvracení dítě odmítá vodu,
 • Po dlouhou dobu neexistuje židle, bříško je napjaté, gaziki neodchází,
 • Dítě zůstává slabé, letargické po dlouhou dobu, neustále spící.

V tomto případě budou rodiče muset podrobně popsat příznaky: přibližný čas, kdy k útoku došlo, doprovodné a předchozí příznaky. Lékař se může zeptat, co jedla kojící matka, jak se dítě při jídle chovalo, zda došlo ke změnám frekvence, konzistence zápachu stolice a klást další otázky.

Prevence

Hlavním preventivním opatřením je samozřejmě péče o kompletní a vyváženou stravu. Pokud mluvíme o kojení, maminka by si měla připravit dietu tak, aby do těla vstoupily všechny vitamíny, mikro a makro prvky.

Důležitou roli hraje pitný režim: dítě by mělo denně pít objem čisté vody v množství 100 - 150 ml na 1 kg hmotnosti.

Děti do jednoho roku věku musí dodržovat zdravý režim spánku a odpočinku. Obvykle potřebují spát nejméně 10-12 hodin denně.

Ujistěte se, že chodíte na čerstvý vzduch a zajišťujete přívod čerstvého vzduchu do bytu (větrání místnosti).

Když měníte chování, chuť k jídlu, stolici, náladu dítěte, musíte to ukázat pediatrovi. Takže můžete zabránit rozvoji mnoha nemocí a předepsat léčbu včas, aby se exacerbace nestaly chronickými.

Častým jevem je zvracení u kojenců, ale rodiče buď nepřiznávají žádný význam, nebo okamžitě začnou vydávat poplach. Jediný útok není nebezpečný za předpokladu, že se chování dítěte nezměnilo a další příznaky chybí. Pokud je dítě oslabené, úzkostné nebo se zvracení opakuje, je nejlepší to ukázat pediatrovi.

Příčiny zvracení u novorozence po krmení: směs, mateřské mléko

Zvracení reflex je ochranná funkce těla, která vám umožní zbavit se gastrointestinálního traktu patologických mas. Pokud po kojení dítě zvrací v fontáně, znamená to nebezpečné patologie těla dítěte.

Jak odlišit zvracení od plivání

Dítě provádí normální fyziologický jev - regurgitaci. Na rozdíl od zvracení je proces zcela přirozený a umožňuje dítěti zbavit se přebytečného vzduchu, který během krmení upadl. Obvykle k zvracení dochází u kojenců po krmení mateřským mlékem nebo směsí po 10-30 minutách. Provokace vyhazování potravy ze žaludku do jícnu může být spojena s dechy, přejídáním nebo v důsledku silného vzrušení..

Fyziologický proces regurgitace je doprovázen následujícími příznaky:

 1. Belching nevyvolává zvracení.
 2. Malá hmota utržená.
 3. Dítě se cítí dobře.
 4. Dochází k normálnímu přírůstku hmotnosti.
 5. Vyloučená tekutina obsahuje příměs mléka a vody..

Regurgitace je dočasný jev, nevyžaduje léčbu a prochází samostatně, jak dítě stárne.

 1. Dítě se chová neklidně a před začátkem zvracení jedná. Pláč a úzkost naznačují nepohodlí.
 2. Dítě zažívá opakovaná nutkání.
 3. Žaludek se zbarví nazelenale nebo žlutě..
 4. Existuje příměs žluči.
 5. Doprovázeno teplotou.

Zvracení je reflex regulovaný mozkovou kůrou. Do procesu byly zapojeny břišní svaly a bránice. Dítě kmeny, začíná hojné slinění. Útok nauzey je doprovázen bledostí dítěte a rychlým dýcháním. Vomit překračuje množství spotřebovaného jídla - kromě konzumace se vylučuje také žaludeční šťáva.

Příčiny zvracení u kojenců

Vzhled příznaků u dítěte může vyvolat mnoho faktorů, od zubů po nebezpečné nemoci.

Stává se, že několik epizod projde bez podezření: zvracet bez krevních nečistot, dítě je aktivní a nevypadá špatně. Takové vzácné události jsou způsobeny primárními příčinami, jejichž předpokladem jsou reflexy dítěte. To může být:

 1. Přejídání.
 2. Nevyvinutý vestibulární aparát, kdy při nejmenším vzestupu zvrací dítě.
 3. Velké částice doplňkových potravin.
 4. Nadměrné buzení.
 5. Velké množství vzduchu.

Pokud záchvaty zvracení způsobí dítěti nepohodlí a bolest, mluvíme o vedlejších příčinách spojených nejen s trávicím systémem. Symptomatické příčiny zahrnují:

 1. Infekční choroby.
 2. Viry.
 3. Poranění hlavy, včetně otřesu.
 4. Apendicitida.
 5. Kýla.

Po kojení

Pokud se u kojenců vyskytne zvracení po kojení a množství masy převyšuje konzumaci, je to příležitost vyhledat pomoc u lékaře. Důvodem může být překrmování. V prvních měsících života dítě nezná smysl pro proporce a přejídání je běžný jev. Plný žaludek nemá schopnost se protahovat, obsah tlačí na horní ventil, což způsobuje zvracení reflex. V tomto případě se lékařům doporučuje dodržovat několik pravidel výživy:

 • Nepokládejte dítě ve vodorovné poloze, nosit ho však po určitou dobu v náručí ve svislé poloze;
 • krmit dítě při sezení;
 • omezit aktivní hry ihned po krmení;
 • Expresní mléko v lahvi, pomůže to vyhnout se přejídání.

Malé procento novorozenců není schopno absorbovat složky mateřského mléka. Některé enzymy způsobují odmítnutí. Kojení je dokončeno a dítě je přemístěno do vhodné směsi, která neobsahuje alergen.

Po směsi

Zvracení u novorozence, ke kterému dochází po krmení směsi, může být způsobeno nesnášenlivostí na umělá jídla. Je nutné revidovat zásady výživy. S největší pravděpodobností budete muset přejít na jiný typ směsi. Je důležité vyloučit neurologii.

Neurologické patologie mají kořeny v období vývoje plodu. V rozporu s neurologickou povahou, nutkání mít pravidelný vzhled. V ohrožení jsou předčasní a malá děti, kojenci s asfyxií.

Děti přenášejí zvracení fontánou do mléčných a mléčných směsí. Příčinou mohou být někdy léky, které byly dítěti podány orálně. Reakce na léky jsou doprovázeny kašlem a mírným stavem..

Je-li nutné změnit směs, měl by se postup provádět postupně. Gastrointestinální trakt dítěte je nedokonalý a mikroflóra ještě nebyla vytvořena. Na rozdíl od umělých dětí dostávají kojená děti potřebné laktobacily spolu s kojením, aby jim pomohly vstřebat potravu. Směsi nemají takovou výsadu, stojí za to být opatrný při výběru jídla. Pokud je to možné, mělo by se udržovat smíšené krmení..

Jak pomoci dítěti

Je těžké pozorovat vážný stav dítěte, ale je důležité se chovat řádně, až dorazí sanitka. Je nutné neustále sledovat dynamiku stavu dítěte. Pokud rodiče čekají na kvalifikovanou pomoc, hlavní akce budou:

 • udržovat „sloupek“ dítěte ve svislé poloze;
 • vyhněte se ostrým zatáčkám a otřesům, dítě by mělo být co nejpohodlnější;
 • není-li zjištěna příčina zvracení, nedoporučuje se časté připevnění k hrudi, navzdory odmítnutí dítěte;
 • samopraní žaludku je zakázáno, může vést k mechanickému poškození střeva;
 • Nevyberávejte léky bez doporučení lékaře.

Dr. Komarovsky doporučuje, abyste během čekání na příchod lékaře provedli následující kroky:

 • zajistit dítěti klid, pokud možno uložený;
 • během zvracení posaďte dítě a tělo nakloňte dopředu. Taková akce pomůže chránit dýchací cesty. Pokud vám stav dítěte neumožňuje sedět sám, po vyjmutí polštáře si položte bok po boku;
 • po vypláchnutí úst dítěte. Je možné použít stříkačku s chlazenou vařenou vodou;
 • zalévejte dítě roztoky, které doplňují rovnováhu voda-sůl.

Kdy navštívit lékaře

Pokud zvrací s fontánou při nízké frekvenci, asi 2krát za hodinu, podobná reakce těla naznačuje možné patologické procesy.

Zvracení u novorozence po krmení naznačuje nebezpečný stav, pokud jsou přítomny příznaky:

 • odmítnutí matčiny hrudi;
 • tělo vykazuje známky dehydratace;
 • zvracení dítěte má podezřelé nečistoty;
 • výskyt průjmu nebo pruhů krve ve stolici;
 • zvýšení místní tělesné teploty;
 • napětí břišních svalů;
 • slabost a bledost kůže.

Výše uvedené patologické příznaky by měly být dobrým důvodem pro vyhledání pomoci lékařů. Předčasné vykreslení je plné strašných následků. Zejména pokud existují známky dehydratace, což je nebezpečné ve věku jednoho měsíce a může dokonce vést k smrti. Mladí rodiče by neměli panikařit ani samoléčit. Nejlepší možností by bylo zavolat sanitku nebo pediatra doma. Kvalifikované specializované akce snižují riziko komplikací a zvyšují šanci na rychlé zotavení..

Články O Neplodnosti