Hlavní Výživa

Jak odlišit zvracení od regurgitace u kojenců po krmení: příznaky a pomoc novorozence

Zvracení reflex se nazývá tak, protože se projevuje reflexně jako reakce na intoxikaci. Zvracení zmírňuje stav dítěte se střevní infekcí nebo otravou. Potlačení antiemetiky se nedoporučuje. Pokud však dítě zvracelo bezdůvodně, aniž by došlo ke zvýšení teploty a průjmu, může to naznačovat některé další onemocnění (kolitida, gastritida, pankreatitida). Zvracení reflex doprovází také nemoci, jako je patologie trávicího ústrojí, neurologické poruchy.

Plivání u kojenců je problém, který ovlivnil mnoho rodin. Hlavní věc pro matku je zajistit, aby tento proces nebyl spojen s zvracením

Jak rozlišovat mezi regurgitací a zvracením?

Je snadné vzít zvracení pro zvracení u novorozence, pokud neznáte přesnou definici těchto dvou reflexů. Plivání na dítě je běžná událost, ale jak chápete, že pětiměsíční dítě pokropilo, neotrávilo? Bude správné zjistit důvody vedoucí k regurgitaci. Kromě toho byste měli pochopit mechanismus obou reflexů, abyste věděli, jak se liší a jak správně reagovat na to, co se děje..

Co je regurgitace?

Regurgitace je nedobrovolné házení jídla ze žaludku do jícnu a poté do krku a úst. To je provokováno u kojenců netvořenými svěrači trávení. Objeví se 10-15 (někdy 30-40) minut poté, co dítě vypilo mléko nebo směs. Odkazuje na přirozený fyziologický proces. Zvracení nastává, když vzduch vstupuje spolu s jídlem, přejídáním, silným vzrušením po jídle a někdy v důsledku jakékoli patologie. Stav dítěte z plivání se nezhoršuje, dítě na něj nijak nereaguje.

K říhání dochází hlavně v prvních měsících po narození. S růstem dítěte se vše normalizuje

Co je zvracení??

Zvracení je uvolňování potravy do jícnu, následovaný přechodem do krku a úst, ke kterému dochází na úrovni reflexu. Reflex je řízen zvracením mozku. Je to způsobeno kontrakcí bránice a břišních svalů. Prekurzory zvracení jsou: blanšírování dítěte, pocit nevolnosti, nadměrné vypouštění slin, rychlé dýchání. Charakteristicky neklidné chování dítěte. Množství zvracení zpravidla převyšuje množství jídla spotřebovaného dítětem. Důvodem je skutečnost, že spolknuté jídlo přichází se žaludeční šťávou.

Jaký je rozdíl mezi zvracením a zvracením?

To je vážná otázka, protože dítě si nemůže stěžovat na nevolnost a varovat svou matku, že nyní zvrací. Speciální značky pomáhají odlišit to od plivání:

 • zřejmé nutkání zvracet;
 • opakování nutkání;
 • hodně zvracení;
 • odcházející kapalina zežloutne, jsou zde nečistoty žluči;
 • prudký skok v teplotě;
 • úzkost dítěte před útokem.
Zvracení u dítěte je doprovázeno úzkostí, možná teplotou

Kdy zavolat lékaře?

Bez ohledu na to, zda se zvracení otevřelo u 9letého dítěte nebo u 6měsíčního dítěte, rodiče jsou povinni sledovat jeho stav. Je důležité pochopit, proč k němu došlo. Návštěva lékaře je nutností diktovaná nebezpečnými příznaky:

 • kapalina opouští fontánu s krátkými přerušeními (dvakrát až třikrát za hodinu);
 • dítě není z velké části vyprázdněno (bez průjmu);
 • dítě je trápeno bolestmi a křečemi břicha, hodně pláče;
 • malátnost nastala po zranění hlavy, pádu z výšky;
 • těžká dehydratace;
 • horečka, dítě neustále ospalé, celkové oslabení;
 • špinění ve zvracení, tmavá barva.

Bezpečné příčiny zvracení

Pediatrové sdílejí příčiny zvracení jako bezpečné a vyžadují lékařskou péči. Bezpečné faktory mohou být eliminovány doma bez použití jiných metod léčby. Nebezpeční vyžadují pozorování a konzultaci s lékařem. Podívejme se nejprve na důvody, které nepředstavují zdravotní rizika pro drobky.

Zvracení může být vyvoláno u břicha u dítěte. Tento důvod není nijak zvlášť nebezpečný.

Sestavili jsme tabulku s následujícími důvody a jejich vlastnostmi:

ZvraceníProč se to dějeJak odstranit
Pokud jsou zuby seříznuty, dochází u mnoha dětí k zvracení (doporučujeme si přečíst: podle jakých známek lze zjistit, že jsou zuby dítěte řezány?). Tento proces není cyklický. Zuby bolestivě přilnou.
 • Zatímco pláče nebo křičí bolestí, dítě získává hodně vzduchu.
 • Snaží se nutit živit se bolestmi dásní.
 • Jemně masírujte dásně prstem nebo masérem.
 • Použijte teether.
 • Chcete-li pomazat dásně, oteklé z eruptivních zubů, antiseptickým gelem.
 • Zraněné zuby - krmte dítě na jeho žádost, a ne násilím.
Zvracení ve věku 3 až 7 - 8 měsíců je spojeno s příjmem jiného jídla, nazývá se funkční. Vyskytuje se po jídle, jednou prochází, není doprovázeno zhoršením.
 • Nedostatečný vývoj enzymatického systému dítěte, který není připraven přijmout nový produkt.
 • Tělo nepřijímá žádné živiny.
 • Vyloučit z potravin nepřijatelný produkt.
 • Když dáváte nová doplňková jídla, nezavádějte do nich zvracení po dobu několika týdnů.
Zvracení psychogenní povahy (u dítěte staršího 3 let). Přiřazeno ke konkrétní akci nebo události, opakované, když k takové události nebo akci dojde.
 • Nucené krmení.
 • Zdůraznění pozitivní a negativní povahy.
 • Emoční stres před důležitou událostí.
 • Vyloučit situace, které traumatizují psychiku dítěte.
 • Navštivte terapeuta.

Nebezpečné příčiny zvracení

Když vezmeme v úvahu bezpečné případy zvracení, nebude na místě se dozvědět o svých nebezpečných příčinách způsobených mnohem vážnějšími onemocněními, než otrava jídlem nebo kroucení. Nebezpečná zvracení je vzácná, ale to není důvod, proč neznáme její příčiny. Vyzbrojený znalostmi je rodič připraven včas posoudit situaci a vhodně pomoci dítěti. Rozhodli jsme se tyto důvody podrobněji prozkoumat a vysvětlit vám o nich..

Apendicitida u novorozenců je obtížné pozorovat, protože dítě si nemůže stěžovat na bolesti břicha, což ve většině případů vede ke smutným důsledkům

Akutní apendicitida

Apendicitida u novorozenců je velmi vzácný jev, protože děti tohoto věku jedí mléko. Někdy se zvracení stává reakcí na akutní apendicitidu, průjem, těžkou paroxysmální bolest, letargii a oteklé bříško. Dítě je úzkostné, pláče po dlouhou dobu, snaží se přitáhnout nohy k bříšku. Palpace břicha je bolestivá. Diagnóza onemocnění je obtížná, je nutný rentgen břišní dutiny. Smrtelné následky nemoci bohužel u kojenců činí 80%, u dětí do jednoho roku - 10 procent.

Cizí tělo v jícnu

Pravděpodobnost, že dítě, zejména s růstem zubů, spolkne malý předmět, vždy existuje, bez ohledu na to, jak se jím řídíte. Když se objekt dostane do jícnu, způsobí jeho reflexní kompresi, je zde gag reflex.

Střevní obstrukce

Toto onemocnění je připisováno vrozené nebo získané v důsledku těžkých střevních infekcí. Jsou zvažovány dvě formy: úplná a částečná překážka. Při pohledu na kojence. Hlavní příznaky: přítomnost meconia (prvotní stolice) a žluči v emetické tekutině, silně oteklé bříško. Situace je nebezpečná, dítě musí být okamžitě převezeno do zdravotnického zařízení. Orální krmení je zrušeno, drobky jsou podávány kapátkem.

Střevní obstrukce střev vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc

Rozšířený srdeční žaludek svěrač

Srdeční svěrač je anatomický otvor umístěný mezi jícnem a žaludkem. Rozšíří se od narození a vyvolává únik potravin ze žaludku do jícnu. Náhlé stříkání jídla nastane, když je dítě umístěno na hlavni nebo na zádech, trhá dítě a poté, když se převalí na bříško. Je-li diagnóza potvrzena, mělo by být dítě krmeno ve svislé poloze a mléko nebo směs by měly být podávány v malých porcích.

Většina dětí s takovou diagnózou to vyrostla a práce srdečního otevření se normalizuje. Pokud dítě i nadále trpí, špatně přibírá na váze, mělo by být vyšetřeno lékařem (další podrobnosti viz: co když dítě špatně přibírá na váze kojením?). Pediatrové doporučují měnit stravu a dávat dětským směsím proti zpětnému toku. Používají se jako dočasná náhrada v naději, že funkce svěrače budou obnoveny. Předepsané léky, které snižují tón svalů jícnu a žaludku. Závažné případy vyžadují zásah lékaře.

Neurologické poruchy

Poruchy intrauterinního vývoje vedou k odchylkám v neurologii. Nemoc způsobuje hypoxie (hladovění kyslíkem), dusivost novorozence během porodu nebo po porodu. Gag reflex je trvalý, doprovázený třesem brady, křečemi, silnou podrážděností nebo letargií. Velké procento problémů je zaznamenáno u dětí s nízkou porodní hmotností a předčasně narozených dětí. Je nutná dlouhá hospitalizace a neustálé sledování neurologem.

Pylorická stenóza

Nemoc se týká vrozené patologie a vyskytuje se v důsledku zúženého průchodu mezi dvanáctníkem a žaludkem. Jídlo nemůže volně proudit ze žaludku do střev, což způsobuje zvracení dítěte. Objevuje se v prvním měsíci života novorozence. Výtok je hojný, často konzistence podobná tekutému tvarohu. Dítě pociťuje neustálý pocit hladu, téměř nepřibírá na váze, je dehydratovaná. Toto onemocnění je chirurgicky korigováno.

Pylorospasmus

V lidském těle je pylorus, stojí mezi žaludkem a dvanáctníkem. Je to díra, ve které je svalové zúžení diagnostikováno pylorospasmem. Specialisté mají tendenci to přičítat funkčnímu selhání. Děti do 4 měsíců často trpí touto poruchou, protože tělo novorozence obsahuje velké množství hormonu gastrin. Hormon zvyšuje tóny pylorických svalů, jsou neustále komprimovány a způsobují rychlé, ale ne hojné zvracení. Přetrvávající záchvaty jsou zmírněny přechodem na antirefluxní výživu.

Zranění hlavy

Dítě může být vytaženo kvůli těžkému zranění hlavy nebo pádu z vysokého místa. Takové zvracení se nazývá mozkové zvracení. Také se otevírá na pozadí nemocí, jako je meningitida, mozkový nádor, encefalitida. Roubový reflex nesleduje příjem směsi, dochází náhle. Dítě zbledne, puls zeslábne, objeví se ospalost. Je zřejmé, že dítě by mělo být předvedeno specialistovi.

Příznaky zvracení

Po zjištění, že emetická touha dítěte ve věku 5-9 měsíců je způsobena nejen otravou, ale také růstem zubů a modřinami na hlavě, lze důvodně předpokládat, že existují další příznaky naznačující některé další nemoci. Nejčastěji se k ní přidává průjem. Některá onemocnění ztrojnásobují počet příznaků a zvyšují horečku reflexu a průjmům (doporučujeme čtení: dítě má průjem a horečku). Podívejme se, jaké nemoci mohou způsobit výše uvedené příznaky:

 • Průjem a zvracení jsou považovány za příznaky otravy jídlem. Novorozenci mají menší pravděpodobnost otravy než jednoletí, kteří jedí dospělé jídlo. Oba příznaky naznačují jasnou střevní infekci. Přidejte k tomu syndrom nesnášenlivosti mléka nebo prvek doplňkových potravin. Možnou příčinou může být zánětlivý proces, patologie trávicích orgánů a alergie na jídlo je mnohem méně často detekována. Často se k nim připojují vysoké teploty..
 • Zvracení s teplotou působí dvěma způsoby: došlo k obecné intoxikaci, dítě zvraceli, teplota vzrostla. Stává se to jinak: teplota vzrostla, dítě zvrací (doporučujeme přečíst: co dělat, když dítě zvrací bez horečky?). Soubor příznaků je charakteristický pro otravu jídlem a během období, kdy se začínají objevovat první zuby.
 • Pokud dítě zvrací, ale chybí další dva příznaky, je to nestabilní operace nezralého gastrointestinálního traktu. Podobný syndrom navíc vyplývá z patologií gastrointestinálního traktu, nedostatku laktázy, potravinových alergií, intolerance na mléko nebo bílkovinu krav. Možná drobky „jdou“ zuby. Tato reakce je spojena s banálním polykáním velkého množství tekutiny dítětem, dítě se mohlo při krmení dusit nebo kašlat, nebo bylo příliš aktivní po jídle.

Tři účinky zvracení život ohrožujícího dítěte

Navzdory skutečnosti, že roubový reflex je dáván člověku samotnou přírodou, jeho časté a bohaté projevy u malého dítěte mohou vést ke smutným důsledkům. Po zjištění, proč vznikly, je snazší je odstranit. Zaznamenali jsme tři hlavní negativní syndromy:

 1. Dehydratace. Nadměrné uvolňování tekutých a minerálních solí, nalití kašny z malého organismu, narušuje rovnováhu voda-sůl. Nedostatek tekutin ovlivňuje všechny orgány drobků. Jak identifikovat dehydratační syndrom? Pokud dětská plenka není mokrá do 4 hodin, pokud pláče bez slz, má „potopený“ fontanel, dochází k hubnutí, což znamená, že dítě je dehydratováno. Naléhavá potřeba ukázat svůj poklad lékaři.
 2. Držení dechu. Vomit může ucpat dýchací cesty dítěte, čímž zvyšuje riziko pro jeho život. Rodiče by měli při zvracení udržovat dítě ve svislé poloze. Ujistěte se, že hlava dítěte je ve snu otočena do strany.
 3. Ztráta váhy. Ostrý úbytek na váze vyvolaný hojným a častým zvracením a průjmem je nebezpečný pro život novorozence. Riziko negativního výsledku se zdvojnásobí u kojenců s nízkou porodní hmotností a předčasně narozených dětí..

Jak tyto důsledky eliminovat? Pájejte dítě glukózou-fyziologickým roztokem. Prsa, dejte to injekční stříkačkou, vstříkněte ji na tvář, jedenáctiměsíční dětský nápoj z lžičky. Lékárny nabízejí různá výživová řešení: Hydrovit, Regidron, Oralit, Trihydron. Hotové roztoky se prodávají ve formě prášků, které se zředí chlazenou vařenou vodou.

Zvracení u dítěte - hlavní důvody a co s tím dělat

Jak rozlišovat mezi regurgitací a zvracením?

Je snadné vzít zvracení pro zvracení u novorozence, pokud neznáte přesnou definici těchto dvou reflexů. Plivání na dítě je běžná událost, ale jak chápete, že pětiměsíční dítě pokropilo, neotrávilo? Bude správné zjistit důvody vedoucí k regurgitaci. Kromě toho byste měli pochopit mechanismus obou reflexů, abyste věděli, jak se liší a jak správně reagovat na to, co se děje..

ČTĚTE také: důvody, proč je u novorozenců po krmení plivání

Co je regurgitace?

Regurgitace je nedobrovolné házení jídla ze žaludku do jícnu a poté do krku a úst. To je provokováno u kojenců netvořenými svěrači trávení. Objeví se 10-15 (někdy 30-40) minut poté, co dítě vypilo mléko nebo směs. Odkazuje na přirozený fyziologický proces. Zvracení nastává, když vzduch vstupuje spolu s jídlem, přejídáním, silným vzrušením po jídle a někdy v důsledku jakékoli patologie. Stav dítěte z plivání se nezhoršuje, dítě na něj nijak nereaguje.

Co je zvracení??

Zvracení je uvolňování potravy do jícnu, následovaný přechodem do krku a úst, ke kterému dochází na úrovni reflexu. Reflex je řízen zvracením mozku. Je to způsobeno kontrakcí bránice a břišních svalů. Prekurzory zvracení jsou: blanšírování dítěte, pocit nevolnosti, nadměrné vypouštění slin, rychlé dýchání. Charakteristicky neklidné chování dítěte. Množství zvracení zpravidla převyšuje množství jídla spotřebovaného dítětem. Důvodem je skutečnost, že spolknuté jídlo přichází se žaludeční šťávou.

Jaký je rozdíl mezi zvracením a zvracením?

To je vážná otázka, protože dítě si nemůže stěžovat na nevolnost a varovat svou matku, že nyní zvrací. Speciální značky pomáhají odlišit to od plivání:

 • zřejmé nutkání zvracet;
 • opakování nutkání;
 • hodně zvracení;
 • odcházející kapalina zežloutne, jsou zde nečistoty žluči;
 • prudký skok v teplotě;
 • úzkost dítěte před útokem.

Otrava kojenců

Tato příčina nevolnosti je nejnebezpečnější. Pokud dítě snědlo nekvalitní produkt, jeho tělo se ho pokusí odstranit ze žaludku. Jedná se o normální reakci těla, která zabraňuje vstřebávání škodlivých látek do krve..

Algoritmus účinku pro otravu novorozence je následující:

 1. Zavolejte pohotovostní sanitku. Když cestuje, dejte dítěti každých 15 minut 1 lžička. čistá voda. To je nezbytné, aby se zabránilo dehydrataci. Pokud je žaludek velmi podrážděný a není schopen zadržovat vodu, měli byste mu jej i nadále podávat. Jakmile zvracení přestane, může být voda podávána v 1 polévkové lžíci. l.
 2. Můžete také naředit lék Smecta a dát jako absorpční látku. Měl by být zředěn v poměru 1 sáček na 50 ml vody. Tabletu aktivního uhlí můžete rozpustit ve vodě. Zbývá už jen čekat na doktora.

Kdy zavolat lékaře?

Bez ohledu na to, zda se zvracení otevřelo u 9letého dítěte nebo u 6měsíčního dítěte, rodiče jsou povinni sledovat jeho stav. Je důležité pochopit, proč k němu došlo. Návštěva lékaře je nutností diktovaná nebezpečnými příznaky:

 • kapalina opouští fontánu s krátkými přerušeními (dvakrát až třikrát za hodinu);
 • dítě není z velké části vyprázdněno (bez průjmu);
 • dítě je trápeno bolestmi a křečemi břicha, hodně pláče;
 • malátnost nastala po zranění hlavy, pádu z výšky;
 • těžká dehydratace;
 • horečka, dítě neustále ospalé, celkové oslabení;
 • špinění ve zvracení, tmavá barva.

Během čekání na příjezd lékaře zkuste se uklidnit. Zůstaňte blízko svého syna nebo dcery. Držte dítě ve svislé poloze, ale nepohybujte se s ním. Odložte krmení, nepodávejte antiemetika, nevyužívejte výplach žaludku. Opatrně omyjte zvracení z obličeje dítěte, aby nevedlo k podráždění kůže. Pokud dítě zvrací 10 měsíců nebo déle, požádejte ho, aby vypláchl ústa.

ZAJÍMAVOST: při zvracení kojenců po krmení

Příčiny symptomu

První měsíc pro dítě je plný změn. Ještě si musí zvyknout na nové prostředí. V těle se také vyskytuje řada změn: gastrointestinální trakt je kolonizován bakteriemi a zbytek systémů dokončuje jejich tvorbu. U rodičů dítěte je každá změna jeho stavu považována za tragédii. Všechny problémy považují za závažné, takže okamžitě vyhledají lékařskou pomoc. Zvracení kojenců po krmení neznamená vždy přítomnost vážné choroby. Takový projev se nepovažuje za samostatnou nemoc. Spíše to je příznak, který naznačuje poruchu trávicího systému. Příčinu negativního projevu lze zastavit až po podrobném prozkoumání a absolvování všech nezbytných testů.

U kojenců je jedno zvracení považováno za normální. V tomto případě je to způsobeno negativní reakcí těla na jídlo nebo jinými vnějšími podněty. Není možné předvídat jeho vzhled, ale také prochází bez zásahu.

Pokud se během zvracení dodatečně objeví další negativní příznaky a celkový stav drobků se neustále zhoršuje, pak se zpoždění v tomto případě považuje za nepřijatelné. Opakovaný projev symptomu je nebezpečný a může vést k úplné dehydrataci těla..

V lékařské praxi existuje velké množství nemocí, mezi hlavní příznaky, které způsobují zvracení. Pokud má kojící matka podezření na některou z nich, měli byste okamžitě vyhledat lékaře v nemocnici.

Pomalu se zvracení vyvíjí na pozadí:

 • nedostatek laktózy;
 • infekční nemoc;
 • plicní nemoci;
 • zánět středního ucha;
 • traumatické zranění mozku;
 • nesprávný metabolismus;
 • otrava jídlem;
 • přítomnost obstrukce ve střevě;
 • negativní změny tlaku;
 • diabetes mellitus;
 • meningitida;
 • otřes mozku;
 • jiné nemoci nebezpečné pro zdraví dítěte.

Bezpečné příčiny zvracení

Pediatrové sdílejí příčiny zvracení jako bezpečné a vyžadují lékařskou péči. Bezpečné faktory mohou být eliminovány doma bez použití jiných metod léčby. Nebezpeční vyžadují pozorování a konzultaci s lékařem. Podívejme se nejprve na důvody, které nepředstavují zdravotní rizika pro drobky.

Sestavili jsme tabulku s následujícími důvody a jejich vlastnostmi:

ZvraceníProč se to dějeJak odstranit
Pokud jsou zuby seříznuty, dochází u mnoha dětí k zvracení (doporučujeme si přečíst: podle jakých známek lze zjistit, že jsou zuby dítěte řezány?). Tento proces není cyklický. Zuby bolestivě přilnou.
 • Zatímco pláče nebo křičí bolestí, dítě získává hodně vzduchu.
 • Snaží se nutit živit se bolestmi dásní.
 • Jemně masírujte dásně prstem nebo masérem.
 • Použijte teether.
 • Chcete-li pomazat dásně, oteklé z eruptivních zubů, antiseptickým gelem.
 • Zraněné zuby - krmte dítě na jeho žádost, a ne násilím.
Zvracení ve věku 3 až 7 - 8 měsíců je spojeno s příjmem jiného jídla, nazývá se funkční. Vyskytuje se po jídle, jednou prochází, není doprovázeno zhoršením.
 • Nedostatečný vývoj enzymatického systému dítěte, který není připraven přijmout nový produkt.
 • Tělo nepřijímá žádné živiny.
 • Vyloučit z potravin nepřijatelný produkt.
 • Když dáváte nová doplňková jídla, nezavádějte do nich zvracení po dobu několika týdnů.
Zvracení psychogenní povahy (u dítěte staršího 3 let). Přiřazeno ke konkrétní akci nebo události, opakované, když k takové události nebo akci dojde.
 • Nucené krmení.
 • Zdůraznění pozitivní a negativní povahy.
 • Emoční stres před důležitou událostí.
 • Vyloučit situace, které traumatizují psychiku dítěte.
 • Navštivte terapeuta.

Příznaky okamžitého kontaktu s pediatrem

Pokud dítě:

 • odmítá jídlo;
 • ospalý a letargický;
 • jeho tělesná teplota se zvýšila;
 • záchvaty zvracení se opakují častěji 3krát denně nebo došlo k opakování během 6 hodin;
 • volné stoličky;
 • dítě má oteklé břicho nebo ho bolí;
 • pokud se vyskytují známky dehydratace: rty, jazyk suchý, moči slabý nebo vzácný a moč tmavší než obvykle;
 • pokud je v zvracení krev;
 • na pleně je krev nebo hlen.

Neztrácejte čas a neléčte dítě sami, ale okamžitě zavolejte sanitku.

Nebezpečné příčiny zvracení

Když vezmeme v úvahu bezpečné případy zvracení, nebude na místě se dozvědět o svých nebezpečných příčinách způsobených mnohem vážnějšími onemocněními, než otrava jídlem nebo kroucení. Nebezpečná zvracení je vzácná, ale to není důvod, proč neznáme její příčiny. Vyzbrojený znalostmi je rodič připraven včas posoudit situaci a vhodně pomoci dítěti. Rozhodli jsme se tyto důvody podrobněji prozkoumat a vysvětlit vám o nich..

Akutní apendicitida

Apendicitida u novorozenců je velmi vzácný jev, protože děti tohoto věku jedí mléko. Někdy se zvracení stává reakcí na akutní apendicitidu, průjem, těžkou paroxysmální bolest, letargii a oteklé bříško. Dítě je úzkostné, pláče po dlouhou dobu, snaží se přitáhnout nohy k bříšku. Palpace břicha je bolestivá. Diagnóza onemocnění je obtížná, je nutný rentgen břišní dutiny. Smrtelné následky nemoci bohužel u kojenců činí 80%, u dětí do jednoho roku - 10 procent.

Cizí tělo v jícnu

Pravděpodobnost, že dítě, zejména s růstem zubů, spolkne malý předmět, vždy existuje, bez ohledu na to, jak se jím řídíte. Když se objekt dostane do jícnu, způsobí jeho reflexní kompresi, je zde gag reflex.

Podívejte se, jestli polknutá položka vyjde s zvracením. Je špatné, pokud se v tekutině objeví částice krve a hlenu, dítě se začne dusit, dochází k silnému slinění - bez ztráty času, zavolání sanitky.

Střevní obstrukce

Toto onemocnění je připisováno vrozené nebo získané v důsledku těžkých střevních infekcí. Jsou zvažovány dvě formy: úplná a částečná překážka. Při pohledu na kojence. Hlavní příznaky: přítomnost meconia (prvotní stolice) a žluči v emetické tekutině, silně oteklé bříško. Situace je nebezpečná, dítě musí být okamžitě převezeno do zdravotnického zařízení. Orální krmení je zrušeno, drobky jsou podávány kapátkem.

Rozšířený srdeční žaludek svěrač

Srdeční svěrač je anatomický otvor umístěný mezi jícnem a žaludkem. Rozšíří se od narození a vyvolává únik potravin ze žaludku do jícnu. Náhlé stříkání jídla nastane, když je dítě umístěno na hlavni nebo na zádech, trhá dítě a poté, když se převalí na bříško. Je-li diagnóza potvrzena, mělo by být dítě krmeno ve svislé poloze a mléko nebo směs by měly být podávány v malých porcích.

Většina dětí s takovou diagnózou to vyrostla a práce srdečního otevření se normalizuje. Pokud dítě i nadále trpí, špatně přibírá na váze, mělo by být vyšetřeno lékařem (další podrobnosti viz: co když dítě špatně přibírá na váze kojením?). Pediatrové doporučují měnit stravu a dávat dětským směsím proti zpětnému toku. Používají se jako dočasná náhrada v naději, že funkce svěrače budou obnoveny. Předepsané léky, které snižují tón svalů jícnu a žaludku. Závažné případy vyžadují zásah lékaře.

Neurologické poruchy

Poruchy intrauterinního vývoje vedou k odchylkám v neurologii. Nemoc způsobuje hypoxie (hladovění kyslíkem), dusivost novorozence během porodu nebo po porodu. Gag reflex je trvalý, doprovázený třesem brady, křečemi, silnou podrážděností nebo letargií. Velké procento problémů je zaznamenáno u dětí s nízkou porodní hmotností a předčasně narozených dětí. Je nutná dlouhá hospitalizace a neustálé sledování neurologem.

PŘEČTĚTE SI také: dětská brada se třese - co děláme?

Pylorická stenóza

Nemoc se týká vrozené patologie a vyskytuje se v důsledku zúženého průchodu mezi dvanáctníkem a žaludkem. Jídlo nemůže volně proudit ze žaludku do střev, což způsobuje zvracení dítěte. Objevuje se v prvním měsíci života novorozence. Výtok je hojný, často konzistence podobná tekutému tvarohu. Dítě pociťuje neustálý pocit hladu, téměř nepřibírá na váze, je dehydratovaná. Toto onemocnění je chirurgicky korigováno.

Pylorospasmus

V lidském těle je pylorus, stojí mezi žaludkem a dvanáctníkem. Je to díra, ve které je svalové zúžení diagnostikováno pylorospasmem. Specialisté mají tendenci to přičítat funkčnímu selhání. Děti do 4 měsíců často trpí touto poruchou, protože tělo novorozence obsahuje velké množství hormonu gastrin. Hormon zvyšuje tóny pylorických svalů, jsou neustále komprimovány a způsobují rychlé, ale ne hojné zvracení. Přetrvávající záchvaty jsou zmírněny přechodem na antirefluxní výživu.

Zranění hlavy

Dítě může být vytaženo kvůli těžkému zranění hlavy nebo pádu z vysokého místa. Takové zvracení se nazývá mozkové zvracení. Také se otevírá na pozadí nemocí, jako je meningitida, mozkový nádor, encefalitida. Roubový reflex nesleduje příjem směsi, dochází náhle. Dítě zbledne, puls zeslábne, objeví se ospalost. Je zřejmé, že dítě by mělo být předvedeno specialistovi.

PŘEČTĚTE SI také: reflexy novorozenců: video a metody ověřování

Jak pomoci dítěti

Je těžké pozorovat vážný stav dítěte, ale je důležité se chovat řádně, až dorazí sanitka. Je nutné neustále sledovat dynamiku stavu dítěte. Pokud rodiče čekají na kvalifikovanou pomoc, hlavní akce budou:

 • udržovat „sloupek“ dítěte ve svislé poloze;
 • vyhněte se ostrým zatáčkám a otřesům, dítě by mělo být co nejpohodlnější;
 • není-li zjištěna příčina zvracení, nedoporučuje se časté připevnění k hrudi, navzdory odmítnutí dítěte;
 • samopraní žaludku je zakázáno, může vést k mechanickému poškození střeva;
 • Nevyberávejte léky bez doporučení lékaře.

Dr. Komarovsky doporučuje, abyste během čekání na příchod lékaře provedli následující kroky:

 • zajistit dítěti klid, pokud možno uložený;
 • během zvracení posaďte dítě a tělo nakloňte dopředu. Taková akce pomůže chránit dýchací cesty. Pokud vám stav dítěte neumožňuje sedět sám, po vyjmutí polštáře si položte bok po boku;
 • po vypláchnutí úst dítěte. Je možné použít stříkačku s chlazenou vařenou vodou;
 • zalévejte dítě roztoky, které doplňují rovnováhu voda-sůl.

Příznaky zvracení

Po zjištění, že emetická touha dítěte ve věku 5-9 měsíců je způsobena nejen otravou, ale také růstem zubů a modřinami na hlavě, lze důvodně předpokládat, že existují další příznaky naznačující některé další nemoci. Nejčastěji se k ní přidává průjem. Některá onemocnění ztrojnásobují počet příznaků a zvyšují horečku reflexu a průjmům (doporučujeme čtení: dítě má průjem a horečku). Podívejme se, jaké nemoci mohou způsobit výše uvedené příznaky:

 • Průjem a zvracení jsou považovány za příznaky otravy jídlem. Novorozenci mají menší pravděpodobnost otravy než jednoletí, kteří jedí dospělé jídlo. Oba příznaky naznačují jasnou střevní infekci. Přidejte k tomu syndrom nesnášenlivosti mléka nebo prvek doplňkových potravin. Možnou příčinou může být zánětlivý proces, patologie trávicích orgánů a alergie na jídlo je mnohem méně často detekována. Často se k nim připojují vysoké teploty..
 • Zvracení s teplotou působí dvěma způsoby: došlo k obecné intoxikaci, dítě zvraceli, teplota vzrostla. Stává se to jinak: teplota vzrostla, dítě zvrací (doporučujeme přečíst: co dělat, když dítě zvrací bez horečky?). Soubor příznaků je charakteristický pro otravu jídlem a během období, kdy se začínají objevovat první zuby.
 • Pokud dítě zvrací, ale chybí další dva příznaky, je to nestabilní operace nezralého gastrointestinálního traktu. Podobný syndrom navíc vyplývá z patologií gastrointestinálního traktu, nedostatku laktázy, potravinových alergií, intolerance na mléko nebo bílkovinu krav. Možná drobky „jdou“ zuby. Tato reakce je spojena s banálním polykáním velkého množství tekutiny dítětem, dítě se mohlo při krmení dusit nebo kašlat, nebo bylo příliš aktivní po jídle.

ČTĚTE také: jaká tělesná teplota by měla být pro novorozence normální?

Proč se u novorozenců vyskytuje zvracení?

Zvracení u novorozenců vždy způsobuje u rodičů úzkost. Poplach však vždy nestojí: pokud se chování dítěte nezmění, nestane se rozmarným, slzným, teplota se nezvýší, s největší pravděpodobností jsou důvody dostatečně neškodné.

Příčiny zvracení u novorozenců jsou následující:

 • Střevní obstrukce;
 • Vrozená patologie ledvin;
 • Důsledky porodního traumatu nebo komplexního porodu. Někdy po narození dítě trvá nějakou dobu, než se zotaví z vnitřních krvácení nebo mozkového edému;
 • Nesnášenlivost na bílkoviny krav nebo složky dětské výživy. Zatímco v lůně, dítě dostalo jídlo přes pupeční šňůru. Nyní dostane úplně jiné složení novým způsobem a imunitní systém může vnímat přicházející látky jako cizí předmět, nebo to může být stále příliš těžké pro žaludek novorozence. Pak v těle dítěte se z přicházejícího jídla vytvoří zhutněná hrudka a jde ven ve formě zvracení. To je v podstatě obranná reakce..
 • Alergie (vždy doprovázená vyrážkou nebo zarudnutím kůže);
 • Infekční choroby trávicího traktu;
 • Doprovodný symptom SARS;
 • Neuralgické poruchy a patologie;
 • Teplo nebo úpal;
 • Příliš silný a dlouhodobý pláč;
 • Diabetes mellitus nebo změny intrakraniálního tlaku;
 • Černý kašel.

Důvody mohou být skryté v jiných podmínkách a nemocech dítěte, například při nadměrné aktivitě po jídle. Pokud zvracení není doprovázeno dalšími příznaky, nemá nazelenalý odstín, neopakuje se v intervalu několika hodin nebo dnů, tj. stalo se jednou, bez obav. Je nutná lékařská konzultace.

Co dělat, aby regurgitovat zmizí

Existuje řada doporučení, která mohou mladým matkám pomoci minimalizovat případy regurgitace:

Před krmením

 1. Dítě by mělo být klidné. Není třeba ho vzrušovat, třást se. Je lepší udělat relaxační masáž teplými rukama..
 2. Masírujte bříško ve směru hodinových ručiček, krouživým pohybem, v žádném případě nemačkejte. Dotek mámy má uklidňující účinek na nervový systém dětí.
 3. Také máma musí být vyrovnaná a klidná, protože její psychický stav se přenáší na novorozence. Děti jsou velmi citlivé, dobré pro mámu - dobré pro dítě. Máma je napjatá, nervózní - dítě se bude chovat také.

Během krmení

 1. Novorozenec by měl jíst svou normu, nepřekrývat se, jinak by přebytek vyšel ve formě regurgitace.
 2. Významnou roli hraje poloha těla dítěte. Měl by ležet pohodlně a správně: hlava není hozena dozadu, páteř je rovná, paže jsou volné, nestlačené, nos je čistý a dobře dýchá.
 3. Je důležité, aby dítě správně uchopilo hrudník, jinak spolkne přebytečný vzduch a po jídle ho vyplivne as ním i mléko. Prsa nesmí zachytit pouze jednu bradavku, ale celou nosní dvorku. Ústa by měla být široko otevřená, spodní ret se otočil směrem ven. Pokud dítě nezískalo celou dvorci, vložte prst do úst, opatrně vytáhněte bradavku a zkuste to znovu. Vezměte bradavku 2-3 prsty, trochu ji stlačte a vložte ji do úst dítěte. Pokud se ret znovu nezkroucí, zkuste ho vystrčit prstem.
 4. Zkuste, dokud dítě chytne hrudník správným způsobem. To je významné, protože pak peristaltika žaludku začne fungovat tak, jak má, dítě vysává veškeré mléko, je pro něj snadné a chutné a jeho matka neublíží.
 5. Pokud je novorozenec kojen, použijte speciální lahve s pomalým průtokem. Vsuvky v těchto lahvích jsou navrženy tak, aby zabránily polykání přebytečného vzduchu a tvorbě kolik. Láhve si můžete koupit v lékárně nebo v jakémkoli specializovaném dětském obchodě.

Preventivní opatření

Jako preventivní opatření se doporučuje dodržovat jednoduchá doporučení:

 • před krmením roztáhněte dítě na břicho;
 • Neodtrhávejte hruď z úst;
 • používat antikolické lahve;
 • umýt a sterilizovat všechna jídla;
 • po krmení nosit dítě ve sloupci;
 • kupujte směsi pouze předepsané pediatrem.

Zdraví dítěte v kojeneckém věku je velmi důležité pro jeho budoucí normální vývoj. Všechny problémy by měly být odstraněny v mladém věku, protože mohou být příčinou nemocí u dospělých. Časté regurgitace jsou v některých případech patologické povahy, vyžadují vyšetření a jmenování průběhu léčby.

Co dělat, když dítě zvrací

Jak pomoci dítěti zvracení, když obsah žaludku vychází z úst s fontánou:

 • po hojném opakování nebo zvracení nezapomeňte zavolat lékaře;
 • Máma musí dítě ujistit, ne panikařit a zůstat v klidu. Dítě to bude cítit a uklidní se;
 • musíte si umýt obličej dítěte, odstranit zvratky a větrat místnost. Vůně způsobuje další zvracení;
 • po zvracení je vhodné držet dítě ve svislé poloze, nepohybovat ho a netahat;
 • nemůžete okamžitě pít dítě. Velké množství tekutiny vyvolá nové zvracení;
 • krmení je zastaveno a dávejte čistou vařenou vodu v malých doušcích. U novorozenců můžete kapat tekutinu z pipety, láhve nebo dávat vodu z lžičky každých pět minut. Žaludek dítěte bude schopen zadržet takové množství tekutiny a nebude čelit dehydrataci..

Zvracení je hrozný symptom a nevyskytuje se bez důvodu. Nemůžete předepisovat léky dítěti sami. Je lepší počkat na lékaře a řídit se jeho doporučeními.

Důležité! Než přijde lékař, nemůžete dát klystýr, vyprázdnit žaludek, dát dětem antiemetika a léky proti bolesti. Mohou ztěžovat diagnostiku. I zkušení lékaři okamžitě zjistí, že příčina zvracení není vždy možná. Proto nabízejí hospitalizaci, kde bude dítě sledováno, dokud se neobjeví další příznaky.

Pokud se zvracení objeví jednou, není v něm žádná žluč, krev a hlen, dítě nebylo přeplněné a nedávalo zkažené jídlo, nemá průjem, rodiče musí pečlivě sledovat jeho pohodu. Nemůžete zavolat sanitku, ale v tomto případě byste neměli odkládat návštěvu u lékaře.

Co ohrožuje opakované zvracení

Zvracení je nebezpečné, protože může způsobit kritické podmínky pro dítě:

U kojenců dochází k dehydrataci a velmi rychle se rozvíjí. Tento proces je těžké vidět. Rodiče si ho všimnou pozdě. To je velká výzva..

Příznaky dehydratace u dítěte jsou následující:

 • potopené oči a fontanel;
 • dítě pisses, hubnutí;
 • kůže se stává suchou, zanícenou, drsnou a velmi horkou na dotek;
 • novorozenec je pomalý, hodně pláče a hlasitě, jeho pohyby jsou potlačeny.

Pozornost! Pokud má dítě alespoň jeden z těchto příznaků, měli by rodiče okamžitě začít zalévat dítě potřebným množstvím vody a zavolat pohotovostní tým. Tuto situaci nelze ignorovat. Těžká dehydratace často vede k fatálním následkům. Čím nižší je hmotnost dítěte, tím dříve musíte zavolat lékaře.

Ztráta hmotnosti je zvláště důležitá pro předčasně narozené děti a pro ty, kteří jsou jen měsíc od narození a trochu víc. Tělesná hmotnost je indikátorem zdraví. Je na něm, aby posoudili, zda se dítě vyvíjí a roste normálně. Ne bezdůvodně se při každé návštěvě pediatrů zváží děti. Těžká ztráta hmotnosti je fatální.

Vlastnosti patologického zvracení

Při kojení by matky vždy měly poslouchat jejich instinkty. Díky nim budou schopni rozpoznat vývoj nemoci v rané fázi. K zvracení během kojení u dítěte může docházet docela často. Nezapomeňte však vyhledat radu svého lékaře v následujících případech:

 • Nedostatek pozitivní dynamiky v drobečkách na zvyšování hmotnosti.
 • Zvracení trvá déle než tři hodiny.
 • Dítě se začne cítit nemocně, ačkoliv pro tuto situaci neexistují zjevné důvody.
 • Během zvracení má dítě silný kašel..

Nebezpečné příznaky pro kojence jsou považovány za zvýšení tělesné teploty a bledost pokožky. Zároveň se dítě stává příliš letargickým a neustále odmítá jídlo. V takovém případě okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc..

Patologické zvracení po jídle u dítěte je pozorováno v několika případech.

Zvýšení tělesné teploty až do vysokého bodu. Tento příznak naznačuje vývoj virové infekce. To je také běžné pro nachlazení nebo otravu. Zvracení se náhle otevírá. Kromě toho dítě ztrácí chuť k jídlu a cítí se silná slabost. Pouze lékař dokáže správně posoudit závažnost situace. Vybere správný postup léčby zaměřený na normalizaci tělesné teploty a doplnění nedostatku tekutin v těle. Během této doby by dítě mělo zajistit pouze lehká jídla.

Je někdy obtížné určit povahu zvracení, ke kterému dochází, když tělesná teplota stoupá. Tato situace často doprovází užívání antibiotik. K útokům dochází, pokud existuje alergie na lék předepsaný lékařem. Vedlejší účinek by měl být nahlášen vašemu lékaři. Nahradí jej analogovou nebo úplně terapii odmítne.

Poměrně se zvracení zhoršuje průjemem. Situace je charakteristická pro otravu nebo virovou infekci. Maminky mohou čelit situaci v případě zavedení předčasného krmení. Pokud jsou příznaky vysoké intenzity, měli byste okamžitě zavolat sanitku. Rodiče by neměli zapomenout, že dítě ztrácí tekutinu mnohem rychleji než dospělý. Rehydratace zabrání rozvoji negativní situace. Antibiotika jsou předepisována pouze v nejzávažnějších případech. Nejčastěji můžete dělat s obvyklými antimikrobiálními látkami.

Pokud dítě neustále zvrací fontánu, je podezřelé, že má aerofágii. Nemoc se vyvíjí v případě nervového polykání vzduchu. V tomto případě může být regurgitace způsobena abnormálním stavem zažívacího systému. Vomit může být mnohem větší, než dítě dříve snědlo. S další přítomností pochvy a pláče by mělo být dítě okamžitě odesláno k lékaři.

Co dělat, když dítě začne po krmení zvracet, není teplota

Ahoj milí čtenáři. Dnes budeme mluvit o něčem, jako je zvracení u kojenců bez horečky a průjmů. Tento stav může být způsoben různými důvody, ve skutečnosti nikdo není pojištěn. Proto je velmi důležité vědět, jak v takových situacích jednat, a být si vědom možných předpokladů takové situace..

Příčiny

Zvracení samo o sobě není patologií, působí jako důsledek nějakého narušení v těle nebo je reakcí na některé dráždivé účinky..

 1. Nedodržování hygieny kojící ženy. Pokud matka nekontroluje její stravu, nemyje prsa před krmením.
 2. Začátek zavádění doplňkových potravin. Zvracení může být reakcí na zavedení nového produktu nebo nedodržením doporučení řádného krmení. Ujistěte se, že dětská výživa vypršela skladovatelnost, dávejte porce přiměřené věku dítěte, musíte dítě krmit pouze čerstvým a vysoce kvalitním produktem.
 3. Reakce na novou směs. Dítě zvyklé na jeden typ může negativně reagovat na nový produkt. Možná nová směs obsahuje složku, na kterou dítě reaguje tímto způsobem.
 4. Překrmování. Zvracení dítěte po krmení je v podstatě plivání. Stává se to proto, protože v žaludku není dostatek místa, aby pojal veškeré přijaté jídlo, přebytek se začíná vracet.
 5. Otrava. Jedna z nebezpečných příčin zvracení. Vyskytují se po jídle špatné jídlo. Otrava je zpravidla doprovázena nejen zvracením, ale také průjmem. Dítě v tomto stavu musí být hospitalizováno.
 6. Otřes mozku. Pokud zvracení následuje po pádu dítěte z jakékoli výšky, je třeba zavolat sanitku. Za zmínku však stojí, že k tomuto příznaku nedochází vždy bezprostředně po úrazu, a to i celý týden.
 7. Střevní infekce. Pokud je zvracení dítěte způsobeno takovým důvodem, dítě potřebuje hospitalizaci, bude zapotřebí antibiotik. Průjem se může připojit k zvracení. Tento stav je plný ztráty tekutin ve velkých objemech. Úkolem rodičů je zabránit nástupu dehydratace.
 8. Apendicitida.
 9. Pylorická stenóza. Taková patologie je charakterizována zúžením průchodu mezi dvanáctníkem a žaludkem. Odkazuje na vrozené onemocnění. Zvracení kašny u kojenců je charakteristickým příznakem pylorické stenózy.
 10. Pylorospasmus. Podstatou této patologie je zúžení pylorických svalů. V důsledku časté komprese se objeví reflex roubíku.
 11. Cizí tělo v jícnu. Při zvracení cizího předmětu dochází ke zvracení v důsledku stlačení svalů jícnu.
 12. Rozšíření srdečního svěrače žaludku.
 13. Neurologické abnormality.
 14. Střevní obstrukce.

Příznaky

Zvracení u kojenců bez horečky je doprovázeno charakteristickými znaky. Proto je důležité vědět, na které z nich je třeba se připravit..

 1. Kůže se zbledne.
 2. Dítě se stane letargickým, oslabeným. Spí hodně.
 3. U toho malého je zvýšená slinění.
 4. Dítě začíná hodně potit.
 5. Charakteristická nedobrovolná kontrakce hltanu, jako by dítě spolklo sliny.
 6. Tachykardie.
 7. Změna dýchání.
 1. Bříško dítěte se náhle stane tvrdým, napjatým.
 2. Vzhled dítěte vypadá naprosto zdravě.
 3. Plivání nastává okamžitě nebo po krmení.

Zvracení z plivání se liší:

 1. Objem uvolněné tekutiny je mnohem větší.
 2. Možné zvýšení teploty.
 3. Opakovatelnost.
 4. Na rozdíl od tvarohu může během zvracení během zvracení být přítomen hlen nebo žluč..
 5. Dítě není v pořádku. Dítě se stane náladovým a neklidným.
 6. Možné zvýšení teploty a rozvoj průjmu.

Pokud máte následující příznaky, zejména pokud nesouvisejí s krmením, měli byste se poradit s lékařem:

1 Dítě je náladové, neklidné.

 1. Cyanóza kůže.
 2. Snížení tělesné teploty.
 3. Pokud má regurgitace klinický obraz opakovaného zvracení.

V mém prvním roce života můj syn nezažil zvracení. Po krmení však došlo k regurgitaci. Tento stav byl pozorován až po dobu tří měsíců a poté ne neustále. Lékař vysvětlil, že se jedná o fyziologickou normu a neměli byste se bát.

Kterého lékaře kontaktovat

Pokud není zvracení poprvé pozorováno, ale je to krátkodobé, musíte se na schůzku obrátit na kliniku. Pokud se to opakuje, stále zvrací, musíte zavolat sanitku.

Kdo by tedy měl lékař kontaktovat kliniku a požádat o radu:

 1. Zpočátku budete muset navštívit pediatra. Provede úvodní vyšetření dítěte, vyvodí jeho závěry a určí, kterého úzkého specialisty je třeba kontaktovat.
 2. Gastroenterolog. Nejčastěji je pediatr přesměrován na tohoto specialistu. Tento lékař se zabývá léčbou patologických stavů gastrointestinálního traktu a poruch trávení.
 3. Neurolog. Pokud bude mít pediatr podezření na zvracení mozku, bude vám zaslán takový odborník, protože to bude přímo souviset s neuralgií.
 4. Chirurg. Pokud bude mít vaše dítě střevní obstrukci, přítomnost cizího těla v zažívacím traktu, pylorickou stenózu, kardiospasmus nebo apendicitidu, budete přesměrováni na tohoto specialistu..

Diagnostika

Abyste mohli správně diagnostikovat, musíte se poradit s lékařem a provést nějaký výzkum.

 1. Na začátku by měl lékař posoudit povahu zvracení. V závislosti na přítomnosti jakýchkoli nečistot, štiplavého zápachu nebo jeho nepřítomnosti, konzistence, budou předpokládány příčiny vyvolávajícího zvracení.
 2. Laboratorní studie zvracení.
 3. Gastrointestinální ultrazvuk.
 4. Gastrofibroskopie.
 5. Rentgen břicha.
 6. Pokud je podezření na otřes mozku, rentgen hlavy.

Možné komplikace

Pokud má dítě hojné nebo opakované zvracení, může to vést k rozvoji takových následků:

 1. V důsledku ztráty velkého množství tekutiny se může dehydratace vyvíjet poměrně rychle. Je to kvůli narušení rovnováhy voda-sůl. Dojde-li k dehydrataci, začne se komplikace ve výkonu životně důležitých orgánů. Pokud dojde k závažné dehydrataci, dojde k mdloby a záchvaty.
 2. Aspirační pneumonie. Tento stav je možný, pokud zvratky vstoupí do dýchacího systému..
 3. Riziko udušení. Snad kvůli pronikání zvratků do průdušnice.
 4. Výskyt krvácení je možný, mírný i závažnější. Vznikají v důsledku poranění sliznice, ze které nádoby praskly. Přítomnost krvácení je indikována přítomností krve ve zvracení..

Jak pomoci dítěti při zvracení

Někdy rodiče nevědí, co dělat, ztrácí se drahocenný čas a zdravotní stav dítěte se výrazně zhoršuje. A pokud nepřijmete nezbytná opatření, případ může skončit velmi špatně. Kromě toho existuje řada akcí, které budou u dítěte kontraindikovány. Proto je velmi důležité vědět, jak se chovat v podobné situaci..

 1. Podávejte jakýkoli lék bez lékařského předpisu.
 2. Výplach žaludku antiseptickými látkami, zejména manganistanem draselným, není povolen.
 3. Někteří rodiče okamžitě rozhodnou, že infekce způsobila zvracení a ve spěchu začnou brát antibiotika. Takže kategoricky to nemůžete udělat.
 1. Je důležité nepropadat panice, dítě cítí vaši náladu. Musíte uklidnit arašídy, protože pro něj je zvracení vážným stresem.
 2. Udržujte své dítě v klidu. Nemůžete se pohybovat, mnohem méně tahu. Zpočátku je lepší mít toho malého ve vzpřímené poloze.
 3. V době křečí a při okamžitém zvracení je vhodné držet dítě lícem dolů a mírně naklánět tělo dopředu. To je nezbytné, aby se zabránilo pronikání zvracení do průdušnice..
 4. Okamžitě zavolejte sanitku, protože zvracení u dětí prvního roku života může vést k nenapravitelným následkům.
 5. Je důležité dbát na to, aby nedošlo k dehydrataci. Proto je nutné opatřit dítěti pití, protože při zvracení batolat ztrácí velké množství tekutiny ze svého těla.
 6. Pokud zvracení vyvolá proces krmení, musíte jej okamžitě zastavit..
 7. Po zvracení je nutné si umyjte obličej dítěte. Pamatujte, že vůně zvratků způsobuje nové nutkání. Proto dejte pozor, abyste vše okamžitě odstranili. Je také důležité ventilovat místnost.
 8. Po každém zvracení je nutné očistit ústní dutinu od zbytků zvracení pomocí bandáže..
 9. Ihned po zvracení nemůžete pít ani nakrmit dítě. Jinak to vyvolá druhý útok..

Nyní víte, jaké mohou být hlavní příčiny zvracení u dítěte. Zkuste se těmto situacím vyhnout. Každé zvracení je pro tělo dítěte stresem. Vaším úkolem je udělat vše pro to, abyste tomu zabránili. A pokud se to již stalo, poskytněte péči a včas informujte lékaře.

Články O Neplodnosti