Hlavní Bolest

První koupel novorozence

Malý muž se konečně přestěhoval z nemocnice domů, vždy je to štěstí, domy a zdi pomáhají. Sejme veškerou vaši sílu, ale na oplátku vám dá neskutečně větší radost. Rodiče dítěte, zejména pokud se jedná o prvorozeného, ​​se budou muset hodně učit a učit se. A jeden z prvních pokusů je trochu plavat.

Zvyky a tradice

Naši předkové brali tento postup s velkou vážností. A není překvapivé, že první koupel ve starých dobách byla téměř rituálem. Na co naši předkové nezasahovali, byli pozváni i speciálně vyškolení obsluhy, aby představili dítě do vody. A co a proč se přidalo do vody a co se s dětmi dostalo - můžete dokonce zlomit hlavu. Stačí si vzpomenout na byliny elecampanu a lásky, které hodily pro zdraví silného a lásku k sousedům, dívky si oblékly bílé šaty - takže kůže byla bílá a čistá. I když to stojí za uznání, zvyky mají také své vlastní zdravé zrno: docela moderní lékaři doporučují používat odvar z mnoha bylin.

V jednom určitě měli předkové pravdu: musíte své dítě pravidelně koupat a musíte to udělat, aby bylo dítě spokojené s vodními procedurami. A když vidíte jeho radost, nebudete sami schopni zůstat lhostejní, věřte mi.

Co lékaři doporučují

Specialisté se specializovaným lékařským vzděláním říkají toto:

 1. První koupání dítěte se nejlépe provádí druhý den po návratu z porodnice. Nechte dítě po přestěhování se přizpůsobit a své myšlenky uveďte do pořádku. Naplánujte si pro sebe vše, co musíte koupit, zprostředkovat a dokončit - málokdy se podaří plně připravit, než se dítě přesune do domu, je to normální. Tento dočasný odpočinek vás však nezbavuje povinnosti hygienicky pečovat o vaše dítě a mokré ubrousky, které vám pomohou.
 2. Nezhojená pupeční rána není kontraindikací pro plavání, vyžaduje pouze zvýšenou pozornost a další antiseptické ošetření. Pokud lékaři k tomuto tématu nevydali konkrétní pokyny, popíšeme níže, jak léčit ránu po koupeli. Při koupání před hojením pupeční rány je vhodné použít převařenou vodu.
 3. Musíte se rozhodnout pro místo pro koupání dítěte. Malé děti se zpravidla koupají v koupelně nebo v kuchyni. V každém případě je prvním problémem bezpečnost dítěte. Na místě by neměly být žádné průvany pro koupání a následné zamíchání. Koupelová lázeň by měla být dezinfikována, proto se doporučuje používat běžnou sodu (použití chemických dezinfekčních prostředků je nepřijatelné). Nejdříve se plavání nejlépe provádí ve vroucí vodě. Teplota vody by měla být kolem 37 ° C. Regulaci teploty lze provádět pomocí teploměru nebo ochutnávkou vody loktem (pokud je teplota vody udržována správně, - pocity budou pohodlné - ani studené, ani horké).

Příprava na plavání

Před přípravou dítěte a všemi potřebnými věcmi k koupání a následným procedurám musíte být opatrní.

Předem shromážděte na jednom místě vedle měnící se plochy vše, co potřebujete po postupech s vodou:

 • nová plenka;
 • žehlené oděvy vyrobené z čisté bavlny;
 • vatové tyčinky s omezovači;
 • léky, kterými budete léčit pupeční ránu (peroxid vodíku a zpětná vazba);
 • sada dětské kosmetiky;
 • kartáč na vlasy.

Základní pravidla koupání

 1. Čas plavání by měl být zvolen tak, aby dítě bylo plné a vzhůru. Jeden a půl až dvě hodiny před koupáním musí být dítě krmeno, před krmením by mělo spát. Je vhodné odolat tomuto režimu každý den.
 2. Dítě by se nemělo bát, váš strach a nejistota (nervozita) mu mohou být přeneseny. Vytvořte klidné prostředí.
 3. Připravte své dítě na plavání. Uvolněte ji z plenky a jemně, ale důkladně otřete pokožku dítěte vlhkým hadříkem nebo opláchněte (zvláště pokud měl nedávno křeslo).
 4. Položte své dítě nahé na břicho a poté se několik minut koupejte. To pomůže zpevnit dítě a poslouží jako další stimulace střev..
 5. Doba koupání novorozenců obvykle nepřesahuje 4–6 minut, po dosažení věku tří měsíců se může postupně zvyšovat na 10-15 minut nebo více

Co potřebujete k plavání

 • ručník s kapucí (měl by být měkký a pokud možno teplý);
 • nalijte vařenou vodu o požadované teplotě do lázně
 • je čas začít plavat.

Jak je plavání

Není nutné spouštět dítě do vody, neustále na něj mluvit a usmívat se. Vaším prvním úkolem není vyděsit dítě. Ve vodě je nutné udržovat ramenní opasek a hlavu dítěte.

Měli byste držet dítě ve vaně jednou rukou. Jeho hlava se opírá o zápěstí, položte dlaň pod čepel drobků, která je nejdále od vás, držte rameno prsty.

Navlhčete pokožku malého, volnou rukou nasaďte vodu z vany a zalévejte ji. Na to naneste trochu mýdla (pěny), pěny a spusťte proces praní. Nezapomeňte, že máte trochu času, ale nezlobte se. Postupně si umyjte tělo dítěte, počínaje krkem, hrudníkem a pažemi a končícími nohama a zády. Opláchněte veškerou zbývající pěnu a mýdlo, zatímco nasáváte vodu z lázně. Není-li nutné čistit pokožku pod plenkou pokaždé, když ji měníte, není nutné používat prací prostředek denně.

Hlava dítěte by se měla umýt jako poslední. Jemnými masážními pohyby z obličeje naneste na vlasy šampon nebo pěnu, trochu napěňte a ihned opláchněte čistou vodou, abyste zabránili vniknutí vody do obličeje. Po koupání opláchněte tělo dítěte odvarem vybraných bylin (je lepší ho předem připravit do džbánu). Teplota vývaru může být o něco nižší než teplota hlavní lázně. Nakonec opláchněte dětskou tvář čistou převařenou vodou.

Po koupání okamžitě zabalte dítě do teplého ručníku, ujistěte se, že zakryje hlavu.

To je vše, s plaváním není nic špatného. Nyní je čas zahájit následující postupy.

Otřete pupeční ránu a ošetřete ji

Kůže drobků musí být mokrá a neotřená v doslovném smyslu slova. Stojí za to začít od hlavy a pak procházet celým tělem, aniž by ignoroval jediný záhyb. Po odstranění veškeré možné vlhkosti z pokožky je nutné pokožku dítěte namazat mlékem nebo zvlhčovačem a ošetřit pupeční ránu. K tomu odstraňte sušené krusty vatovým tamponem předem navlhčeným peroxidem vodíku. Jemně tlačte okraje rány a zpracovejte ji několika dotykem zelené. Ve skutečnosti je to všechno. Můžete začít oblékat své dítě.

Novorozenci se koupat v jaké vodě

Teplota vody pro koupání novorozence.

Optimální teplota pro zahájení plavání je 33-34 °. Voda by však neměla dítěti umožnit relaxaci. Expozice pokožce chladem dramaticky zvyšuje průtok krve ve svalech, zvyšuje jejich tón. Srdce působí aktivněji, do krve jsou vhozeny biologicky aktivní látky, které stimulují metabolismus a zvyšují odolnost proti infekcím. Proto je nutné postupně snižovat teplotu vody na 30-32 °.

Dítě ve vodě s teplotou nad 35 ° nemá motivaci pohybovat se a rozvíjet se. To, že ho odrazí pažemi a nohama, je docela těžké. Taková koupel však zpravidla u dítěte nezpůsobuje nepříjemné pocity. Tato teplota je málo užitečná, ale příjemná. To vám dává příležitost milovat procedury koupání. Důležité je pouze jedno: nezůstaňte dlouho při této teplotě.

Nejlepší je změřit teplotu vody alkoholovým teploměrem, který je umístěn v ochranném plastovém pouzdře. Takový teploměr může být ve vaně po celou dobu koupání, což vám umožňuje neustále sledovat teplotu.

Voda na koupání novorozence.

Dítě se koupe ve vroucí vodě pouze do uzdravení pupeční rány (k tomu obvykle dochází ve věku 18–22 dnů), proto je nutné vodu předem vařit, aby se postupně ochladila. V budoucnu, kdy se tlačítko břicha uzdraví, vykoupejte své dítě čistou vodou z kohoutku. Přidání manganistanu draselného, ​​jako tomu bylo u našich babiček, není nutné - pokožku velmi vysušuje.

Pokud má dítě kožní problémy, bylinné bylinky jsou nejlepší. Když koupeme dítě se suchou pokožkou, přidáme heřmánku, mikinu - sérii. Pokud má dítě diatézu, koupeme ho do vody bobkovým listem. A nezapomeňte si udělat přestávku. Pokud je pokožka dítěte čistá a zdravá, je lepší nepřidávat byliny. Když dítě koupeme, „pije“ kůží a byliny pro něj jsou dostatečně silné léky.

Koupání novorozence: odpovědi na hlavní otázky

Co je nutné pro koupání dítěte?

 • Dětská koupel: Pro koupání dítěte (zejména v prvních dnech života, dokud se nezahojí pupeční rána) by měla být v domě speciální dětská koupel. Nyní najdete různé typy vany: se skluzavkou, anatomickou, klasickou, se širokými stranami, s pěnovou podšívkou.
 • Dětský teploměr pro vodu. Zpočátku, dokud se sami nenaučíte, jak určit teplotu vody pocity, pro koupání novorozence byste měli používat dětský teploměr pro vodu, protože pro pohodlné koupání potřebuje dítě teplou vodu 36,8 - 37 ° C. Později můžete snadno regulovat teplotu vody tak, že do ní zahodíte loket do lázně. Pokud necítíte teplo ani chlad, pak je voda na správné teplotě.
 • Posuňte (houpací síť) k plavání. S takovým pohodlným zařízením budete mít jistotu, že dítě neklouzne do koupele. Při výběru sklíčka je lepší upřednostnit měkké tkáňové lůžko bez suchého zipu, aby jemná pokožka vašich drobků neměla během vodních procedur.
 • Kosmetika pro děti ke koupání Složení kosmetických prostředků pro novorozence by nemělo zahrnovat alergeny, umělá barviva, parfémy a látky obsahující alkohol. Místo toho výhradně přírodní ingredience. Nemá smysl kupovat gel, pěnu a mýdlo - všechny jsou zaměnitelné. Nejlepší cesta ven je koupací produkt, který lze použít k mytí nejen těla, ale i hlavy dítěte. Složení takového produktu je co nejjemnější a nejnebezpečnější pro kůži a vlasy. Je vhodné používat kosmetiku ne častěji než několikrát týdně.
 • Měkký froté ručník a rukavice (palčáky).

Nyní najdete hotové koupací soupravy v podobě velkého froté rohového ručníku s kapucí pro dětskou hlavu. Koupací rukavice má ručník, který jemně a pečlivě čistí pokožku dítěte. Ideální po koupeli. Ručník dokonale absorbuje vlhkost a zabraňuje mrznutí dítěte.

 • Džbán na čistou oplachovací vodu (po koupání)
 • Kruh pro plavání na krku S kroužkem na krku může dítě zůstat déle ve vodě, takže plavání se stane nejen každodenním hygienickým postupem, ale také možností plavat. V tomto případě bude dítě pracovat se svaly, stříkající energii a šílenství. Použití kruhu na krku může být kontraindikováno u některých nemocí pohybového aparátu, a proto před uspořádáním veselého plavání s límcem pro novorozence byste to měli určitě prodiskutovat s pediatrem.

Jak uspořádat první koupání novorozence?

 • Před každou koupelí je tedy nutné po koupeli odstranit všechny průvan, připravit oblečení pro dítě a také připravit v okolí všechny potřebné předměty ke koupání.
 • Dále je třeba koupel důkladně omýt horkou mýdlovou vodou a opařit vroucí vodou.
 • Protože pupeční rána se u novorozence ještě nezhojila, je třeba nejprve vařit vodu ke koupání (lékaři doporučují vařit vodu po dobu prvních dvou týdnů života dítěte).
 • Počkejte, až se převařená voda ochladí na 36,6 - 37 ° C. Teplota vzduchu v místnosti by neměla překročit 25-26 ° C. Když je dítě ve vodě, nemělo by se cítit nepříjemně.
 • Někteří pediatrové doporučují přidávat manganistan draselný do vody pro dezinfekci, ale manganistan draselný ničí bakterie pouze v koncentrovaném roztoku a vysoce zředěný manganistan draselný pro koupání novorozence nemá nezbytný dezinfekční účinek.

Místo manganistanu draselného můžete přidat a měli byste přidat infuzi řady, která nevysušuje pokožku a léčí vyrážky. Je snadné připravit ošklivý: ráno nalijte 1 litr vroucí vody 30 gramů suchého sběru, pevně přikryjte a trvejte na tom až do večera. Večer používejte půl litru odvarů v malé lázni. Ukazuje se, infuze pro jednu koupel. Můžete také vařit infuze heřmánku, lasturníku a měsíčku.

 • Dokud se rána nezhojí na pupku, dítě by nemělo být zcela ponořeno do vody, první koupele by neměly trvat déle než 5-7 minut. Pokud však dítě při koupání plače, nemělo by se v koupání pokračovat. Uklidněte dítě a přeneste postup.
 • Dítě by mělo být ponořeno jemně, můžete ho zabalit tenkou plenkou, abyste zabránili strachu dítěte z kontaktu s vodou.
 • Nejdříve byste měli své dítě vykoupat rukama, aniž byste museli používat žínky a houby. Produkt ke koupání by měl být vybrán s ohledem na stav kůže dítěte.
 • Dále pokračujte v samotném procesu: držte dítě oběma rukama, jednu drží hlavu a druhou hýždě. Od nohou postupně ponořte dítě do vody. Hrudník, krk a hlava by měly zůstat nahoře. Prsa pečlivě opláchněte a ostatní části těla. Nezapomeňte si umýt oblasti kůže za ušima, podpaží, pery, roztaženými pěstmi, slabinami. Nezapomeňte na genitálie. Dívky jsou umývány shora dolů. U chlapců, pod varlaty. Je lepší si umýt hlavu dítěte naposledy, takže nemá čas na zmrazení. Mýdlo si hlavu a jemně opláchněte od čela dolů (nedovolte, aby se do očí dítěte dostalo mýdlo nebo voda).
 • Vyjmeme dítě a opláchneme čistou předem připravenou vodou ze džbánu. Pro kalení může být voda mírně chladnější o 1-1,5 ° C než voda v lázni.
 • na obsah ↑

  Co dělat po plavání?

  Není nutné zabalit dítě do měkkého ručníku, měli byste dítě dítěte pouze osušit ručníkem, aniž byste jej třeli. Poté musíte dítě nechat ležet 5-10 minut. V tomto případě není nutné příliš předehřívat vzduch v místnosti, jinak nebude mít smysl kalení.

  Pediatrové se domnívají, že pro tyto postupy je optimální teplota 22–25 ° C. Poté, co je dítě zcela suché, ošetřete zmačkané krémy, olejem nebo práškem, aby nedošlo k vyrážce. Aplikujte mastek pouze na zcela suchou pokožku, jinak se pod vlivem vlhkosti valí a zanáší do záhybů, což způsobí ještě větší podráždění.

  Po proceduře koupání je nutné pupek zpracovat, teprve předtím ho musíte nechat uschnout. Vezměte peroxid vodíku (3%), ale chlorhexidin nebo miramistin je lepší. Pomocí pipety spusťte do pupeční rány. Pokud to není po ruce, použijte vatový tampon namočený v přípravku a otřete pupek. Odstraňte namočené krusty. To lze provést pouze tehdy, pokud se dobře oddělí. V současné době dětští lékaři striktně nedoporučují ošetřovat pupek zeleným listem. Nezakrývejte pupek náplastí ani jej nezakrývejte bandáží, což může způsobit růst patogenních bakterií, které následně povedou k infekci. Je důležité zajistit této oblasti stálý přístup vzduchu. Po zákroku dítě oblékněte a nakrmte.

  První koupel novorozence - jak koupat dítě doma

  První koupání novorozence - Mnoho mladých rodičů se bojí koupání dítěte, zejména v prvních měsících života, kdy si dítě nedrží hlavu a rodiče nezískali zkušenosti.

  Koupání dítěte je však nezbytný postup, který může přinést nejen výhody, ale také potěšení.

  Koupání dítěte bylo pro dítě i pro rodiče radost, stačí znát několik jednoduchých pravidel a poslouchat užitečné tipy.

  První koupel novorozence

  Nejúžasnějším okamžikem je první koupel dítěte..

  V hlavě rodičů se shromažďují všechny pochybnosti a zkušenosti: aby voda nebyla příliš studená nebo horká, aby dítě nevyklouzlo a nezačalo plakat, že se nebojí vody, že dítě ráda plave.

  Panika a strach by však neměly být, protože pozitivní postoj rodičů je klíčem k dobré náladě.

  Je velmi důležité, aby při koupání novorozence bylo vše, co potřebujete:

  • vana na koupání,
  • teploměr,
  • velký ručník,
  • Kbelík,
  • čisté prádlo a plenky.

  V první lázni odborníci nedoporučují přidávat manganistan draselný nebo byliny do vody, stačí převařená voda. Mnoho matek cvičí první dětskou koupel v plenkách.

  Tato možnost je také povolena, ale není vyžadována..

  První novorozené koupání - teplota vody

  Jak během prvního, tak následného koupání je teplota koupání dítěte velmi důležitá. K jeho měření potřebujete speciální teploměr pro vodu.

  Výběr optimální teploty závisí zcela na dítěti. V první lázni někteří dětští lékaři doporučují, aby teplota vody byla 36,6 stupňů, ale podle jiných je lepší vodu ohřát na 37 až 38 stupňů.

  Určete, jak pohodlné je dítě, podle jeho reakce. Pokud se dítě začervenává a pláče, pak je pro něj voda příliš horká.

  Pokud jsou slzy doprovázeny husí kůží a chvějící se vodou, musíte očividně zahřát.

  První novorozené koupání - koupací produkty

  Je nepravděpodobné, že jakýkoli prostředek pro koupání dětí lze nazvat ideálním. Každá matka si vybírá vlastní volbu, ale stále je třeba dbát na radu odborníků.

  Většina dermatologů nedoporučuje používání antibakteriálních látek pro koupání novorozence. Mohou vést k narušení mikroflóry kůže a rozvoji závažných onemocnění.

  Používání pravidelného pevného mýdla také negativně ovlivňuje citlivou pokožku dítěte.

  Nejlepší je používat speciální dětské výrobky speciálně pro novorozence pro koupání dítěte.

  Vyznačují se jemností, něžností a zvláštním vzorcem.

  Díky těmto vlastnostem speciální výrobky nepoškozují pokožku dítěte, ale pomáhají vyrovnat se s vnějšími agresivními vlivy..

  Všechny druhy krémů a pěn od různých moderních výrobců zajišťují účinné čištění pokožky dítěte a také zabraňují vysychání pokožky a vzniku podráždění.

  Užitečné doplňky pro koupání novorozence

  Ze všech možných doplňků jsou nejoblíbenější byliny pro koupání dětí. K tomuto účelu lze použít různé byliny s různými prospěšnými vlastnostmi..

  Elecampane nebo řada pro koupání dětí se používá pro jakékoli kožní problémy. Tyto byliny obsahují velké množství manganu, což vysvětluje jejich antimikrobiální vlastnosti..

  Pro problémové děti můžete plavat v jehličnatém řešení. Kromě toho si někteří rodiče v lékárně kupují speciální kolekci pro koupání dětí, která zahrnuje několik bylin najednou.

  Účelem těchto poplatků je boj proti alergickým reakcím, zklidnění dítěte a poskytnutí dezinfekčního účinku.

  Můžete také vykoupat své dítě ve vodě s přídavkem mořské soli. K tomu se mořská sůl zředí na pánvi, zfiltruje se a přidá se do lázně. Po takové koupeli musí být zbývající sůl omyta normální vodou..

  Užitečná zařízení pro koupání novorozence

  Od jednoho měsíce praktikuje mnoho rodičů koupání dítěte ve vaně pro dospělé. Většina pediatrů považuje toto rozhodnutí za správné a prospěšné pro dítě..

  Chcete-li koupel ve velké vaně přinést dítěti tolik potěšení jako dříve, můžete použít různé pomůcky.

  Jedním z takových prostředků je koupací kruh pro kojence, který tak moderní rodiče aktivně využívají. Na krk dítěte je položen kruh a upevňuje konstrukci.

  Takové zařízení pomůže dítěti zůstat na vodě a poskytne mu úplnou svobodu jednání. Kromě toho použití kruhu pomáhá dítěti naučit se plavat rychleji a je nepravděpodobné, že by se bál vody.

  Dalším nepochybným plusem plaveckého kruhu je schopnost používat jej dříve, než dítě začne držet hlavu.

  Náhradním kruhem může být klobouk pro koupání dětí.

  Pomáhá rodičům udržovat hlavu dítěte v bezpečné poloze. Speciální víčko pro koupání dětí lze zakoupit v obchodě nebo samostatně.

  Design vypadá jako čepice s pěnovými vložkami.

  K čepici jsou také připevněny pásky, pomocí kterých můžete dítě pojistit a držet hlavu nad vodou.

  Ve velké koupelně je polštář pro koupání dětí neméně aktivně využíván. Zajišťuje bezpečnost dítěte tím, že mu pomáhá udržovat jeho rovnováhu.

  Užitečný může být také speciální stojan pro koupání dětí, který lze instalovat do malé i velké vany. Je velmi výhodné, když se maminka nebo táta dítě bez pomoci koupe.

  Dodávka vám umožní držet hlavu dítěte nad vodou a poskytuje maximální potěšení z procedur koupele. Skluzavka pro koupání dětí, která se používá neméně aktivně, je uspořádána na stejném principu.

  Koupání novorozence

  Koupání dítěte je povinný denní postup. Je důležitý nejen pro hygienu jemné dětské pokožky, ale také pro posílení imunity. Teplá voda velmi dobře uvolňuje a uklidňuje dítě, zlepšuje jeho duševní a emoční stav.

  Co je užitečné koupání

  Nejdůležitějším účelem koupání dítěte je samozřejmě hygiena. Navíc koupání v teplé vodě uklidňuje a uvolňuje dítě, pomáhá ztuhnout. Svalová hypertonicita je odstraněna ve vodě, vyvíjí se velká pohyblivost a zlepšují se motorické funkce, snižuje se bolest střevní koliky. Nové zkušenosti zlepšují mentální a emoční vývoj dítěte. Koupání spojuje dítě a rodiče.

  Kdy začít koupat novorozence

  První nebo druhý den doma je nejlepší čas začít koupat své dítě. Zatímco on a jeho matka jsou v nemocnici, stačí omýt drobky pod proudem čisté teplé vody a otřít záhyby bavlněným tamponem.

  Několik tipů pro první koupání novorozeného dítěte ve vaně:

  1. Správně nalaďte. Pokud jste unavení, přeplánujte své první plavání další den. Pro takovou událost vyžaduje sílu, klid a dobrou náladu. Pak bude procedura příjemná pro dítě a neúnavná pro rodiče.
  2. Vyberte si vhodný čas na koupání.
  3. Připravte si vše, co potřebujete k plavání.
  4. Připravte si místo, kam dáte dítě po koupání. Všechny hygienické výrobky, které potřebujete, musí být po ruce..

  Jak si vybrat vhodný čas na plavání

  Většina dětí odpočívá a uklidňuje koupel: v tomto případě plánují plavat večer. Koupel se stává před spaním každodenním rituálem. Pomáhá dítěti vyrovnat se s kolikou a připravuje se, aby šla spát. Pokud se dítě večer koupe, zkuste to v uvolněné atmosféře. Některé děti jsou osvěženy, stávají se více aktivními, hravými. V této situaci je koupání přeneseno do první poloviny dne. Pokuste se dodržovat denní rutinu a vykoupat své dítě současně. Známá posloupnost akcí dává pocit stability a klidu.

  Příprava na plavání

  Pokud rodiče dodržují všechna pravidla pro přípravu na koupání, je to příjemné pro dítě i pro rodiče. Výkřiky a nespokojenost dítěte jsou často spojeny s tím, že maminka a táta chybí důležitým bodům. Jak se vykoupat novorozence poprvé, abyste tomu zabránili:

  • nejlepší je koupat dítě ve speciální dětské vaničce, dítě je klidnější, když vidí úzké hranice, takže se cítí bezpečněji;
  • zatímco dítě ještě nezhojilo pupeční ránu, pro koupání se používá vařená a chlazená voda;
  • voda v lázni se měří speciálním vodním teploměrem. Teplota vody, příjemná ke koupání, je 37 ° C (tato teplota je blízká teplotě mateřské plodové vody);
  • můžete zkontrolovat teplotu ve vaně metodou „lokte“ - položte loket do vody, jemná pokožka na ohybu lokte by měla být pohodlná, ne horká a ne chladná;
  • v místnosti, kde se dítě koupe, by mělo být teplo, nedovolit průvan;
  • můžete si připravit odvar bylin pro péči o pokožku dítěte, bylinky s uklidňujícím účinkem pomohou dítěti relaxovat a byliny s antiseptickými vlastnostmi pomohou v boji proti pocení a dalším kožním problémům;
  • doporučuje se mýt dítě mýdlem nejvýše jednou týdně, pěnit kůži dítěte rukou a začít používat dětské žínky později, když je kůže silnější, ne něžná a citlivá;
  • omývejte drobky dostatečným množstvím vody, dětský šampon lze také používat ne více než jednou týdně;
  • před každým použitím omyjte každou koupel a nalijte vroucí vodu.

  Swim right: sekvence procedur

  V závislosti na tom, co je pro rodiče výhodnější, stejně jako na věku dítěte, ho můžete vykoupat ve vaně bez zařízení, ve vaně se skluzavkou, v anatomické lázni nebo v lázni pro dospělé.

  Jak umýt novorozence ve vaně

  Vana je umístěna na stole nebo na speciálním držáku na velké vaně v koupelně. Potom bude mytí dítěte pohodlné, matka se unaví záda a paže. Co dělat dál:

  1. Koupel se naplní vodou a přivede se vroucí vodou na 37 stupňů. Děti s nezhojenou pupeční ranou jsou předvařeny.
  2. Pokud pediatr předepsal koupání s bylinkami, přelijte je a přidejte do vody.
  3. Horkou vodu dejte do blízkosti, lze ji přidat z druhé strany vany, pokud má voda v ní čas vychladnout.
  4. Svlékněte dítě, na krátkou dobu ho držte ve vzduchu, pro kalení jsou užitečné vzduchové koupele.
  5. Zabalte dítě do tenké plenky a opatrně, počínaje nohama, ponořte do vody.
  6. Držte hlavu dítěte jednou rukou nad vodou, jeho zadek by měl ležet na dně vany, tělo a ramena by měla být pokryta vodou.
  7. Alternativně uvolněte paže a nohy z plenky, ve které je dítě zabaleno. Opláchněte je mezi prsty, v podpaží a opatrně projeďte rukou všemi záhyby.
  8. Pokud bylo dítě umyté mýdlem (jednou týdně), bude třeba ho opláchnout čistou vodou.
  9. Promyté dítě je zabaleno do teplé plenky (rychle absorbuje vlhkost) a do teplé ručníky.

  Jak se vykoupat novorozeně v diapozitivu

  Pro koupání dítěte je vhodné použít speciální zařízení - sklíčko do koupele. Vyrábí se anatomicky a instaluje se do vany pod úhlem. Díky tomu je mytí vašeho dítěte pohodlnější a bezpečnější. Můžete si koupit samostatnou dětskou koupel a samostatně - skluzavka do vany. Může být vyroben z tkaného materiálu (síťoviny) nebo plastu. K dispozici je také kombinovaná verze van pro koupání se zabudovaným skluzavkou - jedná se o anatomickou koupel.

  • instalujte skluzavku do malé koupele, taková vana je pro dítě psychologicky pohodlnější, navíc je snadnější vařit vodu na malý objem koupele (pro děti, jejichž pupek se nezhojil);
  • zkontrolujte, zda je sklíčko bezpečně upevněno;
  • stočte hustou plenku a položte ji jako polštář na vrchol kopce, kde bude hlava dítěte, takže koupání bude ještě pohodlnější;
  • po každé koupeli je třeba sklíčko, stejně jako koupel, opláchnout vodou a dobře usušit.

  Při koupání v anatomické lázni nezapomeňte:

  • před použitím a po koupeli důkladně omyjte koupel, po postupech vody důkladně osušte;
  • vložte do oblasti hlavy skládaný malý ručník nebo silnou plenku, aby byla hlava dítěte pohodlná (to platí zejména v případě, že pod koupelnou není poskytována měkká pogumovaná oblast pod hlavou dítěte).

  Jak se vykoupat novorozence ve vaně

  Před výběrem této možnosti je třeba zvážit několik bodů:

  • optimální věk pro koupání dítěte ve vaně - od 3 měsíců;
  • koupel se musí před každým použitím důkladně omýt;
  • můžete plavat se svou matkou - pak táta dá dítěti matku a vezme ji po vodních procedurách;
  • od šesti měsíců, když se dítě učí sedět, můžete použít speciální koupací židli, je vhodné ji nainstalovat do velké vany;
  • poté, co jste opatrně spustili dítě do vody, podepřete mu hlavu rukou.

  Jak vydělat trávu na plavání

  Pediatrové radí pravidelně koupat dítě v infuzích a odvarech bylin - to pomáhá dezinfikovat vodu a získat ještě větší prospěch z koupání.

  Jaké byliny se nejlépe používají:

  • motherwort - slouží k relaxaci a uklidnění dítěte;
  • posloupnost, měsíček - používají se k pocení, zarudnutí, vyrážkám na jemné dětské kůži;
  • heřmánek je dobrý antiseptikum, lázně s heřmánkem se doporučují pro koliku.

  Kdy nakrmit dítě - před nebo po koupání

  Hladové dítě bude při plavání jednat a plakat. Kojící dítě může být krmeno před koupáním a po něm. Mateřské mléko se rychle vstřebává, takže vodní procedury nezpůsobí potíže.

  Pokud je dítě na umělém krmení, můžete se koupat hodinu po krmení.

  Jak se vykoupat dítě v závislosti na věku

  Nejintenzivnější koupání je úplně první. S věkem se tento postup stává snadnějším a zábavnějším. Jak se vykoupat dítě v různém věku:

  1. Až 1,5 měsíce se dítě koupe každý den. Prvních týdnů se vykoupali v plence, takže pro dítě by bylo snazší snášet teplotní rozdíl.
  2. Od 1,5 do 3 měsíců se dítě koupe v dětské poloze na zádech.
  3. Od 3 do 6 měsíců je dítě vykoupáno v kojenecké vaně, můžete se vykoupat ve velké vaně s matkou (v tomto případě je dítě určitě doručeno matce a odebráno z koupele asistentem, otcem)..
  4. Po šesti měsících začnou děti sedět, nemají rádi jen plavání, ale i hraní s vodou a hračkami. Je vhodné koupat vaše dítě pomocí speciální koupací židle (díky tomu je proces bezpečnější).

  Délka plavání

  Koupání dětí je nejlepší ve stejnou dobu. Pokud je dítě nezbedné, zkuste změnit začátek koupání dříve nebo později než obvykle. Mytí novorozence netrvá déle než 10 minut (obvykle 5-7 minut). Pokud má dítě rád koupání, jeho doba se postupně prodlužuje a teplota vody se monitoruje, horká voda se nalévá úhledně, aby nedošlo k spálení dítěte. Od 1,5-2 měsíců se koupání zvyšuje na 15 minut. Od šesti měsíců může dítě strávit ve vaně na hry až 30-40 minut.

  Co dělat po plavání

  Když bylo dítě vyjmuto z vany, bylo zabaleno do silné pleny a teplého velkého ručníku. Co dělat dál:

  1. Dítě je položeno na zádech, ručník je nerozbalený, všechny záhyby jsou opláchnuty plenkou.
  2. Zpracování pupku, záhyby; suší a zpracovává prostor za ušima.
  3. Oblékli si plenu, klobouk, aby po ucpání vodou byly uši a hlava dítěte zakryty, oblékly si dítě.
  4. Nakrmit dítě a usnout.

  Pokud rodiče dodržují pravidla a doporučení, pečlivě sledujte, jak dítě reaguje na své činy, koupání se stává příjemným postupem pro celou rodinu. Přináší výhody a radost nejen novorozencům, ale také mamince a otci.

  Do které vody koupat novorozence, ať už vařit vodu, přidejte manganistan draselný?

  Mladí rodiče, kteří poprvé koupají své dítě, musí odpovědět na řadu zásadních otázek:

  • Ve které vodě koupat novorozence?
  • Je nutné (dezinfikovat vodu vařením)?
  • V jakých případech je nutné koupat novorozence v manganistanu draselném?

  Ve které vodě koupat dítě

  Nejprve je nutné zkontrolovat koupelnu. Rozhodněte se, kterou koupel použijete ke koupání - velká nebo speciální školka. V dětském pokoji je snazší se s dítětem vyrovnat, v případě přerušení vody je snazší naplnění. Velká vana vám umožní dělat vodní gymnastiku s vaším dítětem, a pokud si koupíte speciální gumový kroužek na krku, bude se moci samostatně pohybovat ve vodě.

  Dále byste se měli rozhodnout, ve které vodě se koupat novorozence. Pediatrové obvykle doporučují používat vodu z vodovodu, zejména pokud je dodávána čištěná. První dny můžete přidat roztok mořské soli v malé koncentraci, což dodá další dezinfekci pupeční rány, která se dosud nezhojila..

  Mnoho matek při koupání ráda používá různé bylinky. Neměli byste se však do nich zapojovat, pro jejich použití je třeba přísných údajů - pro dítě je to silný lék.

  V každém případě musíte znát běžně používané byliny pro různé kožní stavy novorozence:

  • Pokud máte obavy o suchou pokožku dítěte, přidejte do koupele odvar heřmánku,
  • pokud si všimnete vyrážky z plenky - nalijte odvar z provázku (podrobně o procesu koupání v provázku).
  • pokud se objeví diatéza - použijte slabé odvarování bobkových listů.

  Vařit vodu ke koupání nebo ne

  Koupání novorozence ve převařené vodě jen kvůli touze, aby byla měkčí, by nemělo být. Je lepší koupit koupelovou pěnu nebo použít slabě koncentrovaný roztok mořské soli. Ale v případě, že kvalita čištění vody z vodovodu zanechává hodně žádoucího a existuje možnost nákazy jakoukoli infekcí, pak je třeba vodu pouze vařit.

  Pokud by se do vody přidal manganistan draselný

  Před několika desítkami let naše matky přidaly do vody roztok manganistanu draselného k dezinfekci vody. K dnešnímu dni bylo prokázáno, že není nutné vykoupat novorozence v manganistanu draselném, navíc to poškozuje pokožku dítěte a nadsuší jej.

  Musíte si také vybrat ty správné koupací produkty, vytvořené speciálně pro jemnou pokožku novorozenců. Nejlepší je koupit je v lékárně, pak nebude důvod se obávat o jejich kvalitu. Takové prostředky nepoškodí pokožku dítěte, která ještě nedospěla, a bude ji chránit..

  Na téma koupání:

  Video nápověda

  Ukolébavky

  Kojenci často protestují a jsou vrtošiví, když jsou přeneseni do vany a spuštěni do vody a uklidnit dítě tichým něžným hlasem, zpívat mu speciální rýmy, rýmy v dětském pokoji, které se dlouho používají při koupání novorozenců.

  Kdo bude kupé,
  Watery Squelch Squelch?
  Ve vaně rychle skok, skok, skok,
  blbec ve vaně na nohou vany, blbec!
  Mýdlo bude pěnit,
  A špína někde chybí.

  Plaveme, stříkáme,
  A my se bavíme ve vodě!
  Noha nahoru, noha dolů!

  Knoflík nahoru, knoflík dolů!
  Otočte nohy,
  A plaveme jako velryba!
  Pú Pú! Bang třesk!
  Otřeli jsme se!

  Jemně a opatrně pěňte dítě měkkou rukavicí nebo houbou, zpívejte píseň nebo mluvte s dětským rýmem:
  Půjdeme plavat
  A stříkající do vody,
  Postříkat, blázen,
  Bude dítě umýt.
  Myjeme nohy
  Na naše milé dítě,
  Umýt ruce
  Milý chlapeček,
  Zad a bříško,
  Tvář a ústa -
  To je čisté
  Drahý synu!

  Aw, pražce, pražce,
  Nebojíme se vody,
  Čisté mytí,
  Máma úsměv.
  Tekoucí voda,
  Rostoucí dítě,
  S husí vodou -
  S dítětem hubenosti.
  Rozředit,
  Dítě nahoru.

  Vodichka, Vodichka,
  Umýt obličej,
  Takže oči vypadají,
  Na tváře červenat,
  K smíchu v ústech,
  Kousat zub.

  Ryba žila v jezeře,
  Plavilo se s námi s vámi. (Přemístěte ruku pod vodu, jako by ryba plavala).
  Baby my se umyjeme,
  Budeme lovit.
  Nejsme studená voda.
  Kde jsou ryby? Tady je! (tiše stříkejte trochu vody na dítě)

  Chcete být první, kdo si přečte naše materiály? Přihlaste se k odběru našeho telegramového kanálu, stránky Facebook nebo skupiny VKontakte.

  Jsme v Yandex.Zen - připojte se!

  V jaké vodě potřebujete koupat novorozence: optimální teplota, teplota varu a přidání manganistanu draselného

  Koupání novorozence je jedním z postupů, které se mladé matky bojí, protože se strašně bojí, že mu ublíží. Mnoho otázek se týká teploty koupání novorozence. Kolik stupňů by měla mít voda a vzduch, aby se dítě cítilo pohodlně? Musím na plavání předvařit vodu? Všechny tyto obavy jsou způsobeny obavami o dítě, abychom odstranili alarm, obracíme se na doporučení pediatrů ohledně teploty vody ke koupání a vzduchu v koupelně.

  Aby koupání nepřestávalo být pro matku stresem, je velmi důležité připravit se na první zákrok předem, přečtěte si doporučení dětských lékařů

  Jak zvolit optimální teplotu vody?

  Je zřejmé, že optimální teplota vody bude taková, která novorozence nepoškodí. Obecně přijímaná hodnota se pohybuje mezi 26 a 37 stupni. V tomto teplotním rozmezí se dítě cítí pohodlně. Neleťte dítě ve vodě s vyšší teplotou. Během koupání se pro tělo dítěte provádějí dva důležité postupy: voda udržuje novorozence čistou a má příznivý účinek na krevní oběh. Pediatrové se domnívají, že vystavení chladu během koupání je pro dítě mnohem výhodnější než přehřátí.

  Při 26-37 ° C se aktivuje srdce dítěte, krev dítěte se aktivně nasycuje užitečnými stopovými prvky. Metabolické procesy se zlepšují, což vede ke zvýšené imunitě a v důsledku toho se zvyšuje úroveň odolnosti dítěte vůči různým infekcím. Jednoduše řečeno, pokud během koupání dodržujete správnou teplotu, vaše dítě je méně nemocné a užívá si samotného postupu..

  Kde začít?

  První koupel je vzrušující okamžik pro matku i dítě. Nedobrovolně vyvstává otázka, jakou teplotu vody má vést. Neprovádějte experimenty na začátku cesty a dumbfire okamžitě ohněte. Začněte při 33-34 ° C. Když se novorozenec trochu zvykne, můžete poslouchat pediatry a postupně snižovat teplotu o 1-2 stupně. Uprostřed postupu můžete vodu zředit a trochu ji ochladit.

  Když si na to dítě zvykne, bude se cítit skvěle i ve 28 letech. Je to nežádoucí a do určité míry je pro dítě nebezpečné přehřátí, takže se ujistěte, že teplota vody nedosahuje 38 ° nebo více.

  Pro tento postup se ujistěte, že máte zásoby na teploměru alkoholu. Je ideální pro měření teploty vody a je bezpečné pro dítě. Zařízení může zůstat v koupelně až do konce koupání, takže můžete sledovat teplotu a udržovat ji v požadovaných hodnotách. Umístěte jej na krajní okraj vany, aby se při hraní s dítětem náhodně neposunul dolů. Vyberte si model ve spolehlivém ochranném pouzdře.

  Teplota v koupelně

  Při přípravě vany na koupání je nutné vzít v úvahu teplotu vzduchu v místnosti. Při správné organizaci postupu by měl být v rozmezí 24-26 stupňů. Ve věku 2–3 měsíců, kdy rodiče začnou své děti temperovat, můžete toto číslo snížit na 21–23 °. Pod 21 by nemělo být vynecháno, protože chladná atmosféra způsobí dítě nepohodlí. Malý organismus není připraven na extrémní výkyvy, dítě může rychle chytit nachlazení.

  Mezi nesprávná rozhodnutí patří touha zahřát vzduch v koupelně výše než v jiných pokojích vašeho domova. Když se během koupání duší, může dítě zmrznout, když ji vyjmete z „horké“ koupelny. Věnujte zvýšenou pozornost změnám v prvním nebo druhém životě vašeho dítěte: váš poklad si zvykne jen na svět kolem sebe, takže ať je závislost vřelá a radostná. Zkuste dodržovat doporučený režim a po koupeli zabalte dítě do teplého ručníku.

  Jaká voda je potřebná k plavání?

  Už dlouho jsme tekli vodou, ale když na svět přijde malý zázrak, matky se začínají bát. Je možné koupat novorozence ve vodovodní vodě? Normální voda z kohoutku je pro koupání novorozence docela přijatelná. Odborníci však doporučují kontrolu její tvrdosti: čím měkčí voda, tím pohodlnější se dítě cítí. Je skvělé, pokud již v koupelně existují filtry na přívodu vody: pomohou změkčit vodu a odstranit škodlivé nečistoty. Pokud jste se o své zdraví dříve nestarali, podnikněte kroky nyní, když ve vašem domě roste drobný poklad.

  Existuje však názor, že voda z vodovodu pomáhá novorozence přizpůsobit se životnímu prostředí od prvního měsíce života. Bakterie, které v něm žijí, nás provázejí po celý život, což znamená, že si na ně dítě musí zvyknout. Existuje pouze jedno „ale“ - vodu z vodovodu můžete použít až po úplném zahojení pupeční rány dítěte.

  Musím vařit vodu?

  Skutečnost, že voda, ve které se chystají vykoupat kojence ve věku několika dnů až jednoho měsíce, by měla být vařena, mnozí říkají. Jak důležité je to a je nutné to udělat bez selhání? Opravdu, v prvních týdnech plavání se můžete uchýlit k tomuto postupu, ale pak je voda z vodovodu docela vhodná. Vaření je nutné pouze v případě, že pupek ještě nebyl uzdraven: v normálním stavu a vývoji dítěte je zpoždění o 18–22 dní. Dávejte pozor na pupeční ránu a vy sami pochopíte, kdy je čas vzdát se vroucí vody.

  Jak vařit vodu? Ve vroucí vodě pro děti není nic složitého. Počkejte, až se voda prudce vaří a vypněte plyn. Nalijte ji do koupelny, počkejte, až vychladne na teplotu, kterou potřebujete. Chcete-li zkrátit čekací dobu, vezměte vychlazenou vařenou vodu a zřeďte koupel. Takový postup koupání je obtížný, časově náročný, takže mnoho pediatrů doporučuje vařit a doporučit použití horké vody z přívodu vody. To je také užitečné pro imunitu dítěte a šetří mámu před zbytečnými manipulacemi.

  Co lze přidat do vody ke koupání?

  Pokud jste přesvědčeni o čistotě vody z vodovodu, nemůžete k ní nic přidat. Máte však na výběr:

  • odvar z bylin (pouze po konzultaci s lékařem);
  • manganistan draselný;
  • uklidňující poplatky.

  Pokud nevíte přesně, co voda vytéká z kohoutku, použijte dekorace bylin, pro tyto účely je řada vynikající. Používá se od starověku pro koupání novorozenců. Tráva má antibakteriální vlastnosti, hojí dobře rány, dokonale dezinfikuje a je naprosto bezpečná pro zdraví dítěte.

  Rodiče také kladou otázky týkající se používání manganistanu draselného a poplatků za zklidnění. Babička vám určitě poradí manganistan draselný, protože v ní koupala vaši matku. Při používání této silné chemické látky však existuje mnoho rozporů - ano, patří k dezinfekčním prostředkům, ale pokud je zředěna a získá se světle růžový roztok, ztratí své vlastnosti. Pokud jej nezředíte silně, ale necháte roztok manganistanu draselného nasycený, může mít dítě pálení očí.

  Pokud jde o uklidňující poplatky, které často neurologové předepisují dětem, Dr. Komarovsky výstižně promlouvá. Odborně říká, že žádná uklidňující kolekce neřeší problémy s nervovým systémem dítěte. Navíc je nemusíte používat, pokud dítě takové problémy prostě nemá. Neexistují žádné oficiální, vědecky prokázané důkazy o velkých výhodách uklidňovacích poplatků. Když je matka přidá do vody, uklidní se a dítě si toho nevšimne. Pokud opravdu chcete něco přidat, je lepší zvolit sérii, jejíž použití bylo testováno a prokázáno..

  Novorozenci se koupat v jaké vodě

  Když se dítě narodí v rodině, mladí rodiče se mohou setkat s mnoha obtížemi, mezi nimiž zdaleka poslední není otázka vody, která se má koupat novorozeně..

  Před zahájením koupacího procesu musíte určit kapacitu, kterou budete novorozence mýt. Vana může být velká, prostorná nebo speciální školka, pro kterou nepotřebujete hodně vody.

  Téměř všichni rodiče si kladou otázku, zda potřebují vařit vodu, aby se koupali novorozence. Můj názor je, že voda ke koupání může být obyčejná. Pokud máte v bytě filtr na čištění vody, nemusíte se starat o novorozence. Vaření nezměkčí vodu, jak si myslí některé maminky a tati.

  Voda je dodávána do kohoutků bytů v čištěné a filtrované formě, takže se nemusíte bát, že vaše novorozené dítě dostane jakoukoli infekci kůže.

  Nicméně, tam je další strana k minci, když vařící voda pro koupání novorozence je nutná. Pokud má voda přicházející z vašeho potrubí nepříjemný zápach nebo podezřelou barvu, musí se vařit.

  V tomto případě bude Vaření jediným správným dezinfekčním prostředkem..

  Viz také: Jak se vykoupat novorozeně?

  Je nutné použít manganistan draselný pro koupání novorozenců?

  Tento nástroj se často používá k dezinfekci vody ke koupání ak prevenci dermatologických onemocnění u novorozence. To, co dospělí mohou užitečně použít, však není vždy bezpečné pro kojence, protože jejich kůže je stále velmi citlivá a citlivá..

  Pokud nelze vodu vařit, ale je nutná dezinfekce, je zde postup zředění manganistanu draselného pro koupání novorozence:

  • Vezměte malou misku (nejlépe bílou nebo neutrální) a do ní nalijte několik šálků vody (stačí dvě);
  • Postupně a postupně přidávejte manganový prášek do misky s vodou;
  • Položte dlaň do mísy a sledujte barvu vody. Vaše ruka by měla být viditelná ve vodě zbarvené manganistanem draselným. Směs by měla mít světle růžový odstín..

  Důležité! Pokud je voda velmi tmavá, jasná, nasycená barva, může to poškodit pokožku novorozence.

  Při každé koupeli novorozence není třeba do vody přidávat manganistan draselný. Přetéká pokožku a může vést k poškození nebo infekci. Je lepší najít užitečné náhrady pro tuto látku, která může dezinfikovat vodu ke koupání pro novorozence..

  Chcete-li zlepšit a posílit imunitu a zdraví dětí, můžete do vody ke koupání přidat odvar různých léčivých bylin:

  Ale iu těchto činitelů je třeba být mimořádně opatrní, aby se nepřeháněli a nezpůsobovali alergické reakce.

  Jaké rostliny je lepší použít pro koupání novorozence a jak jsou užitečné?

  • Odvar z řady odstraňuje podráždění z kůže novorozence, pomáhá zbavit se manufaktur a pupínků:
  • Heřmánek, přidávaný do vody, dokonale uklidňuje a příznivě ovlivňuje trávení drobků; Přečtěte si článek a zjistěte, kolikrát by měl mít novorozenec stolici.?
  • Při koupání v odvarech dubové kůry se zlepšuje krevní oběh;
  • Voda s Valerian officinalis má hypnotický a sedativní účinek, u dítěte zmírňuje bolesti hlavy;
  • Celandin přidaný do vody ke koupání léčí mikroskopické rány, zbavuje novorozence od svědění a alergických reakcí.

  Ujistěte se, že vývar není silný. Jinak bude účinek plavání pravý opak..

  Vytváříme příznivé podmínky pro dítě

  Důležitou otázkou je, jaká by měla být voda pro koupání novorozence? Nejprve to platí pro jeho teplotu. K jasnému měření budete potřebovat speciální teploměr, dobře, nyní jich není nedostatek. V prodeji jsou různé dětské teploměry pro měření teploty vody:

  Nezahřívejte místnost, ve které se chystáte umýt novorozence. Pro dítě je škodlivé být v místnosti, kde je teplo, což může nepříznivě ovlivnit práci plic a srdce. Další informace o doporučeních ohledně teploty v dětském pokoji.

  Teplota vody by neměla být vždy vyšší než 37 stupňů. Pokud přehřejete vodu, můžete dítě spálit. To povede k tomu, že se v budoucnu bude panicky bát vody a už nebude chtít plavat.

  V prvních dnech života novorozence je lepší opláchnout čistou vodou nebo přidat ke koupací vodě trochu bylinného odvarku.
  O tom, jak se vykoupat dítě, viz video:

  Samozřejmě vás bude zajímat otázka, je možné umýt novorozence mýdlem? Vše záleží na tom, jaký kosmetický přípravek budete používat pro tento účel..

  Dnes dětské obchody poskytují široký výběr mýdla vyrobeného z přírodních surovin a bez chemických přísad. Prakticky neobsahují chemii, pouze přírodní látky, které mohou zklidnit pokožku novorozence, zmírnit podráždění a alergické reakce.

  Dětské mýdlo můžete použít ke koupání několik dní poté, co jste vy a vaše dítě doma. Vyberte si produkt bez zápachu, protože vaším hlavním úkolem je udržovat kůži novorozence čistou a zabránit vzniku dermatologických infekcí..

  Mytí dítěte mýdlem není více než 1krát týdně. Ve všech ostatních koupelích stačí dítě umýt teplou vodou.

  Přečtěte si také:

  • Lékárnička pro novorozence
  • Jak dělat všechno po porodu mladé matky?
  • Jak často krmit novorozence mateřským mlékem?

  Nakonec se v bytě objevilo dlouho očekávané dítě. A s tím se objevovaly každodenní starosti, které se zpočátku zdály neřešitelné. Mladí rodiče z jakéhokoli důvodu kladou tisíce otázek. Obzvláště často se zajímají o otázku, ve které vodě musím vykoupat novorozence.

  Ve které koupel je lepší koupat dítě

  Za prvé, rodiče se musí rozhodnout, která vana (speciální děti nebo dospělí) je pro ně vhodnější pro koupání dítěte.

  Baby koupel je velmi pohodlná. Za prvé, je vhodné naplnit dětskou koupel vodou se správnou teplotou. Za druhé, položení koupele na stoličku, vložení novorozence do ní, je velmi výhodné umýt se, hrát si s ní a v dětské vaničce je vždy pod kontrolou.

  „Dospělá“ koupelna je dobrá, protože pro dítě je dostatek prostoru. Může být použit jako bazén. Zde je pro dítě snadné naučit se plavat, dělat aqua aerobik, zde také můžete plavat na gumových kroužcích nebo matracích. Děti se opravdu líbí takové malé jezero..

  Podle mého názoru je vhodnější použít malou koupel, dokud se dítě ještě nenaučilo sedět a později se dítě bude více zajímat o velkou koupel.

  Musím vařit vodu pro koupání novorozence

  Dětští lékaři doporučují koupání s běžnou vodou z vodovodu přes filtr. Pokud filtr neexistuje, použijte nefiltrovaný filtr, změkčte jej přidáním malého množství mořské soli a jeho dobrým rozpuštěním. Koupání novorozence ve vroucí vodě je zbytečné, pouze pokud je voda z vodovodu příliš špatná kvalita.

  Ve které vodě koupat novorozence

  Teplota vody pro koupání novorozence

  Teplota vody, kterou používáte ke koupání novorozence, by měla být v ideálním případě 37 stupňů. Postupně lze tuto teplotu snížit na dvacet pět stupňů. To dítě zjemní, nezachytí nachlazení a nebude se bát žádných infekcí.

  Vodné přísady pro koupání novorozence

  - Koupání v manganistanu draselném

  Manganan draselný pro koupání novorozenců se používá již od starověku. Naše babičky a matky byly přesvědčeny, že koupání v manganistanu draselném je nezbytností. Manganan draselný je dobrým oxidačním činidlem a dezinfikuje vodu. To je pozitivní stránka manganistanu draselného. Ale skutečnost, že manganistan draselný suší jemnou pokožku dítěte, mnoho z nich ani nedůvěřuje. Lékaři jsou přesvědčeni, že koupání v manganistanu draselném pro děti způsobuje více škody než užitku.

  - Koupání s přídavkem bylin

  Při přidávání odvarů bylin do vody pro koupání dítěte se pokuste to přehánět - přílišná koncentrace odvarů může novorozence poškodit. Naneste odvar z řetězce, heřmánku, kopřivy, valeriána, jalovce, levandule, měsíčku, meduňky, bobkového listu. Obvykle, po takových koupelích, dítě spí lépe, má pot, vyrážku na plenky, diatézu.

  - Koupání se speciálními prostředky

  V každém dětském obchodě se koupe pěna, gely se prodávají. Můžete si vybrat tuzemského výrobce nebo importovat.

  Jak často se koupat novorozence

  Dětští lékaři doporučují koupání novorozence alespoň jednou denně, nejlépe dva. Rodiče by měli stanovit čas ke koupání v souladu s povahou, chováním a způsobem dítěte. Některé děti zaspí dobře po koupeli, zatímco jiné se naopak stávají aktivnějšími a začnou hrát. Po koupeli je nelze spát. V létě se dítě potí více, takže se musíte častěji vykoupat. Pokud má dítě infekční onemocnění nebo nachlazení, je lepší koupel zrušit. Místo toho jej otřete vlhkým ručníkem..

  Jak se vykoupat dítě

  Nejprve naplňte koupel (dětská koupel) vodou při správné teplotě. Pokud chcete, použijte přísady do koupele (odvar bylin, speciální koupelové výrobky). Je nutné koupat novorozence ve vroucí vodě, každý rodič se rozhodne sám za sebe, ale pediatři na tom netrvají.

  Za druhé, ponořte dítě do vody. Někteří rodiče snižují dítě zabalené do plenky. Ale věřím, že to zabrání jen rychleji adaptaci dítěte ve vodním prostředí. Nechte dítě na levé ruce a položte mu zátylek na paži. Velmi vhodná je dětská houpací síť pro plavání nebo anatomická dětská koupel. Tady budou obě máminy ruce volné.

  Za třetí, napěňte celé dítě (od krku k nohám) a poté ho opláchněte.

  Začtvrté, umyjte si hlavu. K tomu nejprve navlhčete čistou vodou a poté masírujte pohyby dětského šamponu „bez slz“ na hlavu. Jemně opláchněte hlavu vodou. Chcete-li zabránit vniknutí mýdlové vody do očí, používejte pro novorozence speciální hledí.

  Za páté, opláchněte dítě znovu čistou vodou (její teplota by měla být o jeden stupeň nižší než v koupelně).

  Za šesté, zabalte dítě do měkkého ručníku, zvlhčete celé tělo, ale ne třením.

  Po koupání nedávejte na novorozence ihned plenku, nechte záhyby dítěte dobře uschnout. Pokud je místnost dostatečně teplá, může dítě po normální koupeli také vzít vzduch.

  Jak dlouho se novorozenec koupe

  Doba koupání závisí na náladě novorozence. Vana nejčastěji uklidňuje nejchvatnější dítě. Minimální doba koupání je pět minut, maximální - každá matka si stanoví sama. Průměrně je to 30-40 minut.

  Koupací děti - škola Dr. Komarovského:

  Jak temperovat dítě v koupelně

  Kalení je velmi užitečné pro novorozence, protože je mnohem méně citlivý na různé infekce. Začněte se koupat s teplotou vody 37 stupňů. Pokaždé snižte teplotu o jeden až dva stupně. Zastavte se při teplotě vody asi 25-26 stupňů. Nenechte však dítě ležet v chladné koupelně, dejte mu příležitost se pohybovat. Za tímto účelem si zakupte speciální gumový kroužek, který se nosí na krku dítěte. A dítě se nejen utopí ve velké lázni, ale také se naučí plavat.

  Mladí rodiče, kteří poprvé koupají své dítě, musí odpovědět na řadu zásadních otázek:

  • Ve které vodě koupat novorozence?
  • Je nutné (dezinfikovat vodu vařením)?
  • V jakých případech je nutné koupat novorozence v manganistanu draselném?

  Ve které vodě koupat dítě

  Nejprve je nutné zkontrolovat koupelnu. Rozhodněte se, kterou koupel použijete ke koupání - velká nebo speciální školka. V dětském pokoji je snazší se s dítětem vyrovnat, v případě přerušení vody je snazší naplnění. Velká vana vám umožní dělat vodní gymnastiku s vaším dítětem, a pokud si koupíte speciální gumový kroužek na krku, bude se moci samostatně pohybovat ve vodě.

  Dále byste se měli rozhodnout, ve které vodě se koupat novorozence. Pediatrové obvykle doporučují používat vodu z vodovodu, zejména pokud je dodávána čištěná. První dny můžete přidat roztok mořské soli v malé koncentraci, což dodá další dezinfekci pupeční rány, která se dosud nezhojila..

  Důležité! Optimální teplota pro koupání novorozence

  Mnoho matek při koupání ráda používá různé bylinky. Neměli byste se však do nich zapojovat, pro jejich použití je třeba přísných údajů - pro dítě je to silný lék.

  V každém případě musíte znát běžně používané byliny pro různé kožní stavy novorozence:

  • Pokud máte obavy o suchou pokožku dítěte, přidejte do koupele odvar heřmánku,
  • pokud si všimnete vyrážky z plenky - nalijte odvar z provázku (podrobně o procesu koupání v provázku).
  • pokud se objeví diatéza - použijte slabé odvarování bobkových listů.

  Vařit vodu ke koupání nebo ne

  Koupání novorozence ve převařené vodě jen kvůli touze, aby byla měkčí, by nemělo být. Je lepší koupit koupelovou pěnu nebo použít slabě koncentrovaný roztok mořské soli. Ale v případě, že kvalita čištění vody z vodovodu zanechává hodně žádoucího a existuje možnost nákazy jakoukoli infekcí, pak je třeba vodu pouze vařit.

  Pokud by se do vody přidal manganistan draselný

  Před několika desítkami let naše matky přidaly do vody roztok manganistanu draselného k dezinfekci vody. K dnešnímu dni bylo prokázáno, že není nutné vykoupat novorozence v manganistanu draselném, navíc to poškozuje pokožku dítěte a nadsuší jej.

  Musíte si také vybrat ty správné koupací produkty, vytvořené speciálně pro jemnou pokožku novorozenců. Nejlepší je koupit je v lékárně, pak nebude důvod se obávat o jejich kvalitu. Takové prostředky nepoškodí pokožku dítěte, která ještě nedospěla, a bude ji chránit..

  Na téma koupání:

  • Jak se vykoupat novorozence (základní pravidla)
  • Dítě se bojí plavat: důvody a co dělat?
  • Je možné plavat ve stejné vaně s novorozencem? Názor lékařů a matek

  Video nápověda

  Ukolébavky

  Kojenci často protestují a jsou vrtošiví, když jsou přeneseni do vany a spuštěni do vody a uklidnit dítě tichým něžným hlasem, zpívat mu speciální rýmy, rýmy v dětském pokoji, které se dlouho používají při koupání novorozenců.

  Otevřete a podívejte se na říkanky

  Stáhněte si a všechny rýmy školky -

  Kdo bude kupé,
  Watery Squelch Squelch?
  Ve vaně rychle skok, skok, skok,
  blbec ve vaně na nohou vany, blbec!
  Mýdlo bude pěnit,
  A špína někde chybí.

  Plaveme, stříkáme,
  A my se bavíme ve vodě!
  Noha nahoru, noha dolů!

  Knoflík nahoru, knoflík dolů!
  Otočte nohy,
  A plaveme jako velryba!
  Pú Pú! Bang třesk!
  Otřeli jsme se!

  Jemně a opatrně pěňte dítě měkkou rukavicí nebo houbou, zpívejte píseň nebo mluvte s dětským rýmem:
  Půjdeme plavat
  A stříkající do vody,
  Postříkat, blázen,
  Bude dítě umýt.
  Myjeme nohy
  Na naše milé dítě,
  Umýt ruce
  Milý chlapeček,
  Zad a bříško,
  Tvář a ústa -
  To je čisté
  Drahý synu!

  Aw, pražce, pražce,
  Nebojíme se vody,
  Čisté mytí,
  Máma úsměv.
  Tekoucí voda,
  Rostoucí dítě,
  S husí vodou -
  S dítětem hubenosti.
  Rozředit,
  Dítě nahoru.

  Vodichka, Vodichka,
  Umýt obličej,
  Takže oči vypadají,
  Na tváře červenat,
  K smíchu v ústech,
  Kousat zub.

  Ryba žila v jezeře,
  Plavilo se s námi s vámi. (Přemístěte ruku pod vodu, jako by ryba plavala).
  Baby my se umyjeme,
  Budeme lovit.
  Nejsme studená voda.
  Kde jsou ryby? Tady je! (tiše stříkejte trochu vody na dítě)

  Koupání novorozeného dítěte a jeho rodičů je celá událost (zejména pokud jde o první po nemocnici). Stejně jako každý velmi odpovědný podnik vyvolává tento proces mnoho otázek: jak a kdy se koupat, vařit vodu nebo ne, zda je možné přidat odvar bylin a jak často to udělat, je nebezpečné dostat vodu do uší atd. Slavný pediatr Jevgenij Komarovský ve svých knihách a článcích opakovaně hovořil o základních pravidlech a zásadách organizace vodních procedur pro dítě.

  Za zmínku stojí nejdůležitější body, které byste měli vědět, abyste koupeli přinášeli potěšení a prospěch jak dítěti, tak jeho rodičům..

  Vodní procedury jsou užitečné pro naprosto všechna děti od prvních dnů života. V lůně jsou drobky ve vodním prostředí, ale protože jsou pro ně známé a rodné. Ve vodě se ten malý cítí jako doma. Koupání není pouze hygienický postup, jehož cílem je zajistit, aby byla pokožka a vlasy dítěte čisté. Koupání podporuje fyzický vývoj, nese prvek hry, a proto má pozitivní vliv na duševní a emoční vývoj dítěte.

  Před několika desítkami let pediatri kategoricky zakázali koupání dítěte s nezhojenou pupečníkovou ranou, stavěli se proti surové nevařené vodě a stanovili několik poměrně přísných požadavků a omezení pro rodiče.

  Moderní lékaři se dívají na plavání demokratičtěji.

  Rodiče se zkušenostmi mají zpravidla při prvním koupání novorozence doma mnohem menší potíže než novorozené maminky a tatínky, kteří se před několika hodinami narodili v náručí. Komarovsky doporučuje udržovat Spartan v klidu. To je to, co zaručuje úspěch v obtížném úkolu koupat drobky.

  Dítě by mělo mít vše potřebné pro příjemné plavání. Máma a táta se o to musí starat předem. Dokonce i během těhotenství rodiče obvykle získávají potřebné vybavení. Neměli byste házet peníze do kanalizace a kupovat hodně přebytku - například několik sad gumových hraček pro hraní ve vodě. Podle Komarovského je nejnutnější:

  1. Lázeň. I když opravdu chcete začít okamžitě cvičit koupání ve velké vaně nebo společných vodních procedurách, Evgeny Olegovich vám doporučuje koupit běžnou plastovou lázeň pro malé děti a používat ji po dobu prvních 2-3 měsíců života vašeho dítěte. Existuje několik důvodů: v malém prostoru je dítě pohodlnější, je snazší naplnit malou vanu teplou vodou, i když není k dispozici žádná horká voda, a je snazší ji umýt a udržet v čistotě než velká vana, kterou používají nejen drobky, ale celá rodina.
  2. Vodní teploměr. Rodiče to nejprve potřebují, aby nedělali chybu s optimální teplotou vody pro vodní postupy novorozence. O něco později pochopí maminka a táta, jakou vodu má dítě nejraději a bez tohoto zařízení to zvládne. Teploměr se však může hodit později, pokud se rodiče rozhodnou dítě zmírnit, a Komarovsky důrazně doporučuje všem, aby to udělali bez výjimky. Nyní jsou na prodej hračky hračky teploměry (plastové žirafy, hadi a další znaky). Mohou být pro vaše dítě velkou zábavou, když začne vědomě hrát při večerním plavání..
  3. Mýdlo. Koupit by mělo být speciální dětské mýdlo. Nicméně, Komarovsky často nedoporučuje používat. Doktor se domnívá, že je dostačující vykoupat dítě mýdlem 1-2krát týdně. Nekupujte houby a žínky, protože dětská pokožka je velmi citlivá a zranitelná. Evgeny Olegovich považuje za nejlepší možnost mýdla vlastní rukou a snadno si otře pokožku dítěte. Pokud opravdu chcete pěnit jen s něčím, pak je lepší dát přednost speciálním palčákům pro koupání dětí. Novodobé a inzerované „žádné slzy“ znamenají, že bude čas se objevit na poličce koupelny o něco později. V prvních měsících života dítě takové gely a šampóny nepotřebuje.
  4. Ručník. Dítě by mělo mít svůj vlastní ručník. Vafle nebo froté osuška není pro dítě vhodná. Musíte si vybrat velmi měkký produkt velké velikosti, aby v něm byly drobky zabaleny od hlavy až k patě. Komarovsky upozorňuje na textilní barviva, která mohou být pro alergickou pokožku dítěte velmi alergická. Je lepší upřednostňovat bílé nebo lehké ručníky vyrobené z přírodních tkanin (vůbec žádná barviva).
  5. Posuňte nebo houpací síť. Toto je vhodné zařízení pro plavání v nepřítomnosti dalšího páru rukou. Pokud není pomoc a neočekává se, nebude obtížné vykoupit dítě pomocí plastového sklíčka nebo houpací sítě namontované na okrajích dětské koupele..

  Koupejte se s nezhojenou pupeční ranou?

  Tato otázka vyvstává poměrně často. Někteří dětští lékaři umožňují koupání i se špendlíkem na pupku, jiní doporučují, abyste se zdrželi vodních procedur, dokud pupeční šňůra nevyschne. Evgeny Komarovsky říká, že volba je samozřejmě pro rodiče. Pokud je však dítě drženo v přijatelných životních podmínkách, nepotí se, nepřehřívá se, neznečistí se, pak se mu nic špatného nestane, pokud se dítě koupe týden nebo dva. To ho neobtěžuje. Pokud je někdo obtěžován, je to jen máma a táta, ale v tomto případě existují mokré dětské hygienické vložky, které lze kdykoli použít k vymazání problémových oblastí a vrásek..

  Pokud se však stále rozhodnete vykoupat, lékař vám radí výhradně vařenou vodu, aby uzdravil pupeční ránu..

  Lékaři po dlouhou dobu doporučovali plavat ve vodě s roztokem manganistanu draselného. Zde však musíme být velmi opatrní, nerozpustné částice manganistanu draselného mohou způsobovat vážné popáleniny na jemné kůži a sliznicích dítěte. Roztok by měl být světle růžový a měl by být přidán do vody těsně před koupáním. Komarovsky nedoporučuje manganistan draselný vůbec, protože v malých dávkách je k ničemu a ve velkých dávkách je nebezpečný. Je lepší ji nahradit infuzí řady.

  Masáž před večerní koupelí je velmi užitečný a důležitý postup, říká Yevgeny Komarovsky. Během hladění a poklepávání se zlepšuje prokrvení svalů a kůže a výhody se ještě zřetelněji projeví, pokud dítě po manipulaci okamžitě koupete. Zvládnout jednoduchou masáž je možné pro všechny rodiče bez výjimky. Nemusíte se přihlásit na speciální kurzy..

  Masáž před vanou Komarovsky doporučuje dělat světlo a uklidňující. Za prvé, maminka může snadno masírovat kliky (tahy a kruhovými pohyby, to by mělo být provedeno palci). Poté se masírují nohy stejným způsobem. Bříško se pohladí dlaní nebo prsty po směru hodinových ručiček. Poté položí drobky na bříško a jemně masírují záda - nejprve kruhovými a klenutými pohyby, a pak lehké paty.

  Pohyby mámy by neměly ublížit dítěti, neměly by chodit do koupele příliš přecitlivělé a křičely ze srdce.

  Lékaři doporučují udržovat teplotu na 37 stupních. Mělo by být dodrženo alespoň prvních 10 až 14 dní. Pak můžete experimentovat - mírně zvyšujte nebo snižujte teplotu (maximálně - 1 stupeň).

  Někteří rodiče se snaží koupelnu předem předehřát, přivést do ní ohřívače (zejména v případech, kdy se první koupání doma koná v zimě). Komarovsky to nedoporučuje. Teplota v koupelně by měla být přibližně stejná jako ve zbytku bytu (optimální hodnoty jsou 18 až 20 stupňů) a škodlivé je přehřívat vzduch v koupelně..

  Komarovsky pro dobrý noční spánek doporučuje trénovat plavání v chladné vodě, jejíž teplota není vyšší než 32 stupňů.

  Takové procedury nepoškodí, ale celkový posilovací účinek bude zřejmý, navíc v chladné lázni je pro dítě obtížnější během koupání usnout. Nespěchejte však okamžitě, abyste splnili toto doporučení. To by mělo začít postupně. Počáteční teplota vody pro novorozence je 34 stupňů. Za měsíc to může dítě snížit o 2 stupně - až o 32 stupňů a prodloužit dobu koupání z 15 minut na půl hodiny. Ve dvou měsících může být teplota studené vody snížena na 28-30 stupňů, doba koupání - půl hodiny.

  Komarovsky doporučuje tyto údaje vnímat spíše podmíněně. Pokud se dítě po 1 měsíci klidně koupe ve vodě, jejíž teplota je 24 stupňů, není s tím nic špatného. Spí dobře, má skvělý odpočinek, má o sebe méně starostí a dává svým rodičům dobrý noční spánek..

  První koupel by se neměla provádět příliš dlouho. Je lepší začít od 3 minut, další den prodloužit postup na 5 minut, pak přidat trochu více času. Komarovsky považuje nejlepší dobu plavání za 15-20 minut. Pokud uběhla čtvrt hodiny a dítě je v klidu a je rozhodnuto pokračovat v proceduře, nedojde k žádnému špatnému stavu, pokud se vana prodlouží.

  Novorozenec nemá čas na to, aby se zašpinil, takže bylo nutné ho každý den vykoupat.

  Přestože Komarovsky důrazně doporučuje umývat drobky každý den. Když se dítě začne plazit, zašpinit, aktivně prozkoumat svět, měly by být pravidelné a povinné vodní procedury před spaním - dítě se bude muset denně koupat.

  Komarovsky si myslí, že večerní plavání není dogma. Rodiče mají právo zvolit nejvhodnější dobu koupání pro rodinu. Některé večerní hygienické postupy jsou přenášeny do oběda. Komarovsky však varuje, že večerní koupání má své výhody - například podporuje relaxaci pro zdravý a zdravý noční spánek..

  Bez ohledu na to, co říkají tradiční léčitelé, je lepší koordinovat jakékoli použití bylinných prostředků při koupání s ošetřujícím pediatrem. Babičky samozřejmě raději častěji vykoupají vnučku v sérii nebo se ujistí, že z ní vytvoří devět sil, ale zdravý rozum rodičů by měl být především. Pokud dítě trpí atopickou dermatitidou, má vyrážku, tendenci (genetickou) k alergiím, poraďte se s lékařem.

  Pro zdravé děti je koupání s přídavkem bylin poměrně užitečným postupem, říká Yevgeny Komarovsky. Opatření je však ve všem dobré, neměli byste vařit bylinné lázně denně a měli byste být opatrnější při dávkování odvarů a infuzí..

  Samozřejmě, že ošetření něčeho pomocí bylinných odvarů přidaných do vody nebude fungovat, protože to je nemožné, říká Dr. Komarovsky. Ale velké poškození při mírném dávkování se nestane.

  Co dělat, když dítě neradi umývá a křičí?

  Takové situace nastávají, říká Komarovsky. Nejde však vůbec o to dítě, a to ani o to, že se něčeho bojí. Podle slavného dětského lékaře by s největší pravděpodobností měly být upraveny podmínky koupání. Možná teplota vody nevyhovuje dítěti - je pro něj příliš vysoká nebo příliš nízká. Po několika dnech experimentování budou rodiče schopni pochopit, která voda je pro dítě nejpohodlnější. Koupání by mělo začít s tím - a teprve poté upravit teplotu ve prospěch chlazení (přidání studeného proudu jemné vody) nebo zahřívání (přidání tepla podobným způsobem).

  Dalším důvodem pro pláč dětí v koupelně je podle Komarovského odmítnutí procesu koupání dítěte, protože to je v rozporu s jeho vnitřními biologickými hodinami.

  Matka se například pokouší vykoupat dítě pouze v noci a právě teď chce dítě spát, ne se vykoupat. Proto Komarovsky poskytuje několik tipů, které pomohou rodičům, jejichž děti jsou skandalizovány ve vodě:

  Změňte denní dobu.

  Změňte pořadí jídla a plavání. Pokud dítě pláče půl hodiny po jídle, zkuste ho koupat půl hodiny před jídlem (nebo naopak).

  Cvičte plavání se svým dítětem.

  To lze provést již za 2-3 měsíce, říká Yevgeny Komarovsky. Nejprve může být dítě zvládnuto ve velkém množství vody s kruhem na krku. Jedná se o speciální nafukovací zařízení se zářezem pro bradu a suchým zipem na krku vzadu. Dítě je upevněno v takovém kruhu, jeho hlava je vždy nad vodou a může trénovat plavání na zádech, žaludku, nezávisle se ve vodě otáčet. Tento obrázek obvykle vede drobky rodičů k nepopsatelnému potěšení.

  Můžete plavat bez kruhu. Evgeny Komarovsky proto doporučuje tři pozice:

  Dítě je ponořeno do celé vody, pouze povrch zůstává na povrchu. Současně je podepřena ukazováčkem pod krkem. Neexistuje nic nebezpečného, ​​když se vám voda dostane do uší a očí, říká doktor. Hlavní věc je, že se voda nedostane do nosu a úst. I když to dítě trochu usrkne, nestane se nic špatného..

  Dítě je umístěno na bříško a jeho brada je upevněna mezi ukazováčkem a palcem dospělého.

  V této poloze mohou být drobky válcovány ze strany na stranu.

  Dítě je vysazeno. Komarovsky tvrdí, že posezení ve vodě je vynikající i pro novorozence.

  Evgeny Olegovich věří, že dítě může být dokonce naučeno plavat ve velké vaně. Novorozenec se může docela úspěšně ponořit. Zároveň se nemůže dusit, protože reflexně „uzavírá“ dýchací cesty. Pokud rodiče nepraktikovali potápění od narození, pak ve věku 2-3 měsíců tato vrozená dovednost v drobky mizí. Pokud nemůžete plavat, neměli byste zoufat. Všechno přijde včas.

  Evgeny Komarovsky nedoporučuje intenzivně otírat dítě ručníkem. Je lepší namočit kůži dítěte a provést pečlivé vizuální vyšetření těla na vyrážku, vyrážku.

  Pokud je s pokožkou drobků vše v pořádku, Komarovsky nedoporučuje používat krémy, oleje nebo jiné produkty. Pokud existují problémy, pak je princip jednoduchý: „Mokrý - suchý, suchý - respektovat“.

  Během akutního období onemocnění je lepší dítě koupat. Pokud je však nemoc mírná nebo proces hojení již probíhá, doporučuje Komarovsky koupání dítěte v obvyklém rytmu, ledaže by byla voda o několik stupňů teplejší.

  O tom, jak se řádně vykoupat novorozence, řekne v dalším videu Dr. Komarovsky.

  Články O Neplodnosti