Hlavní Bolest

Hygiena novorozené dívky: funkce péče, jak odstranit smegma, zabránit synechii

Vzhled dítěte dává mladým rodičům spoustu starostí a starostí, protože na nich závisí blaho a zdraví dítěte. Pochybnosti vznikají i při běžných denních procedurách. Dítě je stále tak malé a slabé, že jakékoli nesprávné jednání může být škodlivé. Je to zvláště obtížné pro rodiče novorozených dívek. Na tom, jak je udržována hygiena, záleží nejen na stavu pokožky, ale také na reprodukčním zdraví v budoucnosti..

Obecná hygienická pravidla pro novorozence

Denní ranní hygienické postupy pro novorozence sestupují k mytí očí a čištění nosu hlenu a sušených krust. Poprvé se doporučuje očistit heřmánkovou infuzi pomocí gázových tamponů vyrobených ze sterilního obvazu pro tento účel. Bavlněné polštářky se nedoporučují používat, protože mikročástice bavlněné vlny, které se dostanou do očí, způsobí podráždění, dokonce i hnisání.

Ani dívky, ani chlapci nemohou v tomto věku uši čistit. Síra u novorozenců se tvoří v malém množství a pouze za účelem zakrytí průchodů ochranným tukem. Pokud je kontaminace zřejmá, měla by být odstraněna. K tomu použijte gázu namočenou ve slabém roztoku furatsilinu, ovinutého kolem prstu mé matky. Předpokládá se, že stačí vyčistit prostor, kde se malý prst dostane. Sluchové pasáže nelze očistit vatovými tyčinkami, ani speciálními dětskými hůlkami nebo bičíkem: síla může být stlačena pod jejich vlivem, může se tvořit korek.

Večerní úpravy vody pro dívky se příliš neliší od koupání jakéhokoli novorozence. Zvláštní pozornost je věnována zpracování záhybů. Po koupání by měly být důkladně osušeny měkkým ručníkem, nechte dítě svléknout po dobu 5-10 minut v postýlce, aby byla pokožka dobře vysušená. Ohyby ošetřete nejlépe speciálním dětským krémem, jakýmkoli kosmetickým nebo kalcinovaným rostlinným olejem.

Intimní hygiena dívky

To je důležitý bod v oblasti hygieny novorozených dívek. Podle dětských gynekologů je hlavním problémem blízkost genitální sliznice s řitním otvorem a neustálý kontakt s výkaly. Po půl hodině začíná intenzivní reprodukce bakterií.

Mějte na paměti vzestupnou cestu infekce. U novorozených dívek jsou svěrače, které by mohly částečně oddálit patogenní mikroflóru, špatně vyvinuté, ochranný hlen v pochvě také není vylučován, a proto prostřednictvím vagíny a močové trubice bakterie ovlivňují vnitřní genitální orgány, močový měchýř a ledviny. V tak raném věku je to plné vážných problémů: adheze a fúze vejcovodů a dělohy, což vede k neplodnosti..

Jak umýt novorozenou dívku

Mnoho matek říká, že důkladně umyjí své dcery po každém močení nebo při každé výměně plenky. V takové pečlivé hygieně není nic dobrého. Faktem je, že sliznice dívek je osazena užitečnými mikroorganismy, které působí jako lubrikant pro dospělé ženy, tj. Částečně neutralizují patogenní mikroorganismy. Časté mytí vede k vymývání prospěšných bakterií a vysychání sliznice.

Je vhodné opláchnout rozkrok dívky pod tekoucí vodou zepředu dozadu, tj. Z vnitřní sliznice do konečníku. To se provádí tak, aby se zbytky trusu nedostaly do vagíny. Teprve potom může být dítě spuštěno do vany. Takový předběžný postup zabrání požití stolice ve vodě a poté v celém těle, včetně očí a úst..

Video: Intimní hygiena novorozené dívky

Co je smegma a jak jej odstranit

Rodiče často pozorují na stydké pysky novorozené dívky nažloutlý krém nebo šedivý povlak. Toto je smegma neboli prvotní mazání, které je přítomno u každého novorozence a pokrývá celé tělo při narození, včetně sliznice genitálních orgánů. Umýt smegma okamžitě není tak snadné, je to docela husté, mastné a lepkavé. Není však nutné jej trvale vyplachovat, stačí provést obvyklou hygienu genitálií a za pár dní to samo opustí.

Pokud je příliš mnoho tajemství, lze vnější stydké pysky očistit mýdlem a odstranit smegmu ze sliznice měkkým hadříkem namočeným v heřmánkovém vývaru. Pokud se mazivo najednou neodstraní, nemůžete ho trvale otřít, je lepší nechat ho do další koupele a postup zopakovat.

Nechat smegmu tak, jak je, je také nežádoucí. Toto je výsledek mazových žláz, vynikající živnou půdu pro bakterie..

Co je synechia a jak tomu zabránit

Někteří rodiče se domnívají, že nedostatečná hygiena, časté nebo naopak vzácné mytí, použití nevhodných prostředků, jakož i mokré ubrousky do intimní oblasti, vedou k synechii nebo fúzi minory stydkých pysků. Synechiae jsou ve skutečnosti fyziologické vlastnosti a jsou výsledkem mikrotraumatu sliznic v důsledku nadměrného sušení, tření a agresivního praní. Trhliny zarostly a spolu s nimi dochází k fúzi skořápek.

Aby nedocházelo k nadměrnému vysušení sliznice, lékaři doporučují pravidelné mazání kosmetickým nebo rostlinným olejem. Kojenecký krém nebo mast nebudou pro tyto účely fungovat, protože se stanou dobrým prostředím pro růst bakterií. Talek se rovněž doporučuje odmítnout: může způsobit ještě větší suchost. Navíc, když je mokrý, je mastek shromažďován v kusech, které poškozují sliznici.

Důležité: Co dělat se synechií, řekne lékař. V každém případě by měl pediatr nebo dětský chirurg oddělit stydké pysky za sterilních podmínek. Pokud to uděláte sami, dívka to bude bolet.

Synechiae se objevují častěji u dívek ve věku 1-3 let. Až šest měsíců je fúze stydkých pysků vzácným jevem, protože tělo obsahuje hormony od matky, které chrání sliznici před vysycháním při správné hygieně.

Video: E. Komarovsky o tom, kdy zacházet se synechií u dívek

Všímání si novorozené dívky z genitálního traktu

Ve 3. až 7. dni života může mít dívka skvrnu od pohlavního ústrojí, což je pro její rodiče velmi děsivé. Tento jev je poměrně častý a zcela normální. Je to všechno o pohlavních hormonech přenášených z matky, které se v této době začínají projevovat. V tuto chvíli stačí věnovat trochu více pozornosti genitální hygieně;.

Tento jev trvá několik dní až 1–2 týdnů. Pokud po této době propouštění pokračuje, mělo by být dítě předvedeno lékaři, protože to může být u endokrinních abnormalit.

Důležité: Dětští gynekologové varují, že kromě slizničních krvinek by nemělo docházet k žádnému dalšímu propouštění z genitálií dívky. Pokud se vyskytuje žlutá, zelená, i když je tekutina čistá nebo bělavá, musí být dítě neprodleně předvedeno lékaři..

Matky někdy zaměňují výkaly nalezené při mytí na sliznici genitálií s patologickým výbojem. V tomto případě by měl být plak odstraněn, opláchněte perineum pod tekoucí vodou a pokračujte v hygienických postupech. Pokud to byl přesto patologický výboj, pak se po několika hodinách znovu objeví a dívka by měla být ukázána lékaři.

Používání hygienických přípravků pro novorozence

Moderní průmysl nabízí širokou škálu produktů péče o jemnou pokožku dítěte. Většina z nich je skutečně hypoalergenní a prošla dermatologickou kontrolou. Jsou však nezbytné?

Mokré ubrousky lze použít pouze jako poslední možnost, pokud není k dispozici voda pro čištění pokožky a genitálií. Měly by to samozřejmě být prostředky určené pro děti. V tomto případě je však nemožné zcela prát prádlo utěrkou ubrousky..

Spory o používání plenek mezi matkami chlapců i dívek nezmizí. Proti nim je mnoho argumentů, které jsou téměř okamžitě vyvráceny. Dětští gynekologové se shodují na nebezpečí, že se ve vagíně dostane stolice. Moderní pleny úspěšně řeší tento problém absorpcí tekuté dětské stoličky téměř okamžitě a zabraňují jejímu šíření na sliznice.

To samozřejmě neznamená, že by dítě mělo být v plence nepřetržitě. Je vhodné ji používat, když máte procházku, na denní a noční spánek, při návštěvě lékaře nebo při návštěvě. Doma je lepší, když si dívka oblékne bavlněné kalhotky nebo skafandry, a ještě lépe - častěji nechává nahé nebo, jak to matky uvádějí, „špinavé“. Jedná se o skvělý postup kalení, který pomůže vyhnout se podráždění, dermatitidě a dalším problémům spojeným s jemnou dětskou pokožkou..

Poznámka: Nezahřívejte místnost, kde se dítě koupe vzduchem, stačí + 20-22 stupňů. Jinak nebude mít smysl v kalení.

Mýdlo a jiné detergenty, včetně speciálních pro děti, by neměly být používány více než 1krát týdně. V prvních měsících je pediatrům radí a úplně je opustí. Teplá voda a bylinné dekorace dokonale čisté a díky fyziologickým vlastnostem se dítě téměř nepotí. Výjimkou je pouze hojné smegma, které je obtížné omýt čistou vodou, a silné znečištění.

Dívky pro péči o prsa

V prvním týdnu života dítěte lze pozorovat zarudnutí a roztržení mléčných žláz. V některých případech se z nich vylučuje tekutina podobná mlezivu. Stejně jako v případě špinění je to výsledek působení stejných pohlavních hormonů matky. Souhrnně se tento jev nazývá hormonální krize..

Subjekt prochází restrukturalizací maximálně 2 týdny. V této době je třeba věnovat trochu větší pozornost hygieně prsu. Tření, masírování, vytlačování tajemství z žláz je v každém případě nemožné, stejně jako použití různých obkladů, zejména zahřívání. Stačí vyhladit vylučované kolostrum měkkým hadříkem namočeným v furacilinu nebo heřmánku.

Pokud zčervenání neprojde, dítě bolestí, nepohodlí, svědění, dívka je neklidná, špatně spí, a pokud je kolostrum uvolněno déle než 2 týdny, měl by být novorozenec předveden lékaři.

Hygiena novorozené dívky: vlastnosti péče, pravidla intimní hygieny

Po návratu matky a dítěte spadají všechny hygienické problémy výhradně na ramena ženy. Pokud je v blízkosti matka, babička nebo přítelkyně. Pokud ne, budete jí muset poskytnout pohodlí a zdravý režim..

U kojenců často přicházejí pohlavní orgány a perineum do kontaktu s výkaly a močí, takže je velmi důležité udržovat hygienu, aby tato oblast zůstala čistá a suchá. Jemná kůže je rychle podrážděná, reaguje s vyrážkami a zarudnutím. Pokud má dívka přecitlivělou pokožku, bude to více problémů. Máma musí vědět, že dítě nemá ochrannou bariéru, jako u dospělých, takže specifičnost anatomie ženských orgánů zvyšuje riziko infekce. Je nutné pečlivě prostudovat funkce péče o novorozenou dívku a provést postupy včas a správně.

Ranní péče o novorozené dívky

Když se dívka ráno probudí, můžete začít den příjemným setřením. Měkký hadřík je navlhčen teplou vodou, jemně otírá pokožku obličeje, vrásky na bradě, v podpaží a postupně se pohybuje do tříslovných záhybů. Pokud je během procedury zjištěno podráždění, je pokožka ošetřena dětským olejem nebo krémem.

Obecně se starají o novorozenou dívku stejně jako o chlapce. Oči jsou otírány vatovým tampónem navlhčeným v teplé vodě z vnějšího do vnitřního. Disky se mění častěji, aby nedošlo k šíření nečistot. Pokud je nosní dýchání čisté, není nutné nos každé ráno čistit. Pokud jsou patrné krusty a jiné nečistoty, vloží se do každé nosní dírky (pro každou - čerstvá tyčinka) speciální tyčinky s omezovačem a jemně se otáčí, čímž se odstraní vše, co může bránit dýchání. Uši se čistí úhledně stejnými tyčinkami, ale pouze na vnější straně dřezu, aniž by je lepily dovnitř.

Večerní hygiena novorozené dívky

Večerní péče o novorozené dívky je koupání. Všichni účastníci se musí těšit. Podstatou procedury je nejen čištění, ale také relaxace nervového systému, kontakt s matkou a ztuhnutí. Koupání urychluje emoční a fyzický vývoj dítěte.

I když se pupeční rána netahala, pro koupání se používá voda o teplotě asi 37 stupňů. Postupem času můžete snížit teplotu a tím ztuhnout tělo dítěte. Odborníci nedoporučují přidávat manganistan draselný, ale je lepší se zeptat lékaře na byliny, abyste se vyhnuli alergiím. Mýdlo nelze použít denně, maximálně 2krát týdně, aby nedošlo k vysušení pokožky. Dětská žínka není nutná, nejprve stačí natřít a umýt tělo dítěte dlaní. Udržujte hlavu dítěte nad vodou a nenechávejte ji na pokoji ani na vteřinu. Pokud telefon zazvoní, zazvoní zvonek nebo vaří mléko na sporáku, musíte dítě rychle zabalit do plenky nebo ručníků a vzít si s sebou.

Po koupeli je třeba jemně navlhčit všechny záhyby dívky z vody a potom hygiena novorozence pokračuje v místnosti na přebalovacím stole nebo v posteli, kde je položena čistá plenka na jedno použití. Po dobu asi 5 minut je dítě ponecháno bez oděvu - vzduchové lázně ztvrdnou tělo a pokožka v tuto chvíli vyschne. Pak si oblékněte plenu a očistěte oblečení.

Intimní hygiena novorozence

Maminky začnou chápat, jaká je zvláštnost péče o novorozenou dívku, když čelí mytí. Anatomie ženských pohlavních orgánů, jak je uvedeno výše, zvyšuje riziko infekce. Sliznice v této části těla je něžná a velmi zranitelná, snadno zranitelná. I nepostřehnutelný oděr nebo poškrábání se může stát ohniskem rozvoje bakteriální infekce. Proto je důležité přísně dodržovat hygienická pravidla novorozených dívek..

Při výměně plenky musíte dítě umýt. Nestačí otřít perineum vlhkým hadříkem. Maximálně to, co ubrousky udělají, je odstranění stolice. Dále musíte umýt genitálie pod tekoucí vodou a dodržovat následující sled akcí:

 1. Umyjte si ruce mýdlem.
 2. Nastavte průměrný tlak teplé vody v kohoutku.
 3. Položte dítě na loketní ohyb tak, aby hlava byla blíž k hrudi matky a záda na předloktí.
 4. Pod tlakem vody opláchněte genitálie a záhyby v tříslech, oblasti stydkých pysků, aniž byste prošli hluboko. Umyjte ve směru od vagíny do konečníku, a ne naopak!
 5. Očistěte pokožku jemnou nebo papírovou utěrkou, podle potřeby namažte vrásky mastnou vodou nebo olejem..

Po umytí by mělo být dítě ponecháno po dobu 10 minut bez plenky. Tentokrát můžete použít na lehkou masáž nebo gymnastiku. Pro ty, kteří mají holčičku, se hygiena novorozence liší od hygieny chlapců pouze praním.

Hormonální (genitální) krize

Když se matky starají o novorozenou dívku, mohou si všimnout otoku prsu a vaginálního výtoku. Tento stav je spojen s hormonální krizí, která trvá až 3 týdny. V této době je estrogen získaný v matčině lůně vylučován z těla dítěte. Přidělení se objeví v prvním týdnu po narození. Normálně je tento hlen šedobílý, může mít krvavé skvrny. Podmínka nevyžaduje ošetření, ale hygiena je důležitá. Paralelně se sekrecemi bobtnají mléčné žlázy a vylučuje se kolostrum. Pokoušíte se mačkat, je to zakázáno, můžete jen jemně otřít bavlněnou podložkou navlhčenou bylinkovým odvarem.

Genitální krize je přirozený stav, ale pokud se objeví jiné příznaky než ty, které jsou popsány výše (zakalená, páchnoucí výtok), je třeba se poradit s pediatrem, abyste vyloučili komplikace. Před jakýmikoli zákroky se vždy poraďte s pediatrem..

Během péče o novorozenou dívku si můžete na stydké pysky všimnout lepivé a husté látky. Jedná se o původní mazivo, tzv. smegma. V této látce není nic nebezpečného. K očištění pokožky musíte hlen utřít bez tlaku vlhkým hadříkem. To může trvat několik postupů, není třeba spěchat.

Když je potřeba lékař

Zpravidla je obtížné postarat se o novorozené dívky teprve v počátcích, a poté se dovednosti rozvíjejí, strach zmizí a postupy dávají matce a dítěti radost. Ale jsou chvíle, které by měly matku varovat. Jde o stav mléčných žláz a pohlavních orgánů dítěte. Pokud se objeví následující příznaky, musíte kontaktovat pediatra.

 • labia minora držet pohromadě. Lékaři říkají tento stav synechia. Důvodem je nadbytek sliznic. Abyste zabránili rozvoji komplikací, musíte pravidelně očistit genitálie (venku). Při výměně plenky se stydké pysky jemně odtlačí od sebe a omyjí se bez použití mýdla. Čisté orgány navlhčete ubrousky, namažte je krémem pro děti nebo speciálním krémem;
 • Pysky jsou oteklé. K tomu dochází, když má dívčí tělo v děloze příliš mnoho ženských hormonů. Podmínka nevyžaduje léčbu, přechází sama za pár týdnů, když se hormonální pozadí normalizuje. Pokud jsou kromě otoku viditelné rány a jiná zranění, je lepší navštívit dětského lékaře;
 • mléčné žlázy bobtnaly a začervenaly. Důvod je stejný jako v předchozí situaci. Podmínka se normalizuje, když je hormonální pozadí stabilizováno. Stisknutí na hrudi a tření je nemožné. Pokud stav nezmizí ani po několika týdnech, musíte se poradit s lékařem;
 • v drážkách na stydkých pyskách je patrný povlak krémové nebo šedé. Obvykle to vypadá jako tajemství (smegma) vylučované pohlavními orgány. Patologie se nebere v úvahu, ale během hygienické péče o novorozenou dívku musí být tyto sekrece odstraněny. Pokud začnete stav, mikroby se rozmnoží, a to je plné svědění, zarudnutí a zánětu. Odstraňte smegmu bavlněnou podložkou navlhčenou v teplé vodě. Pokud výtok špatně voní, má jinou barvu, musíte kontaktovat pediatra.

Co musí mít máma po ruce

Díky řadě léčivých přípravků jsou maminky velmi zjednodušeny. Stačí si připravit seznam věcí a věcí, které budete potřebovat pro dítě, a vše si předem koupit od důvěryhodného výrobce. Dětské výrobky neobsahují škodlivé vůně a barviva a jsou zaměřeny na bezpečnou a jemnou hygienu. Musíte tedy koupit:

 • vatové tyčinky s omezovačem. Tento formulář neumožňuje poškození dítěte během hygienických postupů;
 • vlhké ubrousky. Je důležité, aby impregnace neobsahovala aroma a alkohol. Dobré produkty pro děti jsou nasyceny extrakty aloe vera a vitamíny. Po tomto ošetření bude pokožka dítěte svěží a čistá. Důležité: utěrky jsou vhodnější pro situace, kdy není po ruce teplá tekoucí voda. Doma je vhodné nepoužívat ubrousky;
 • prášek nebo tekutý mastek. Chrání pokožku před poškozením;
 • dětský olej. Neměl by obsahovat škodlivé složky, které mohou vyvolat alergie a podráždění;
 • krém. Omezení jsou stejná jako u výše popsané kosmetiky;
 • mýdlo. Není to vyžadováno tak často, ale mělo by být po ruce;
 • pleny. Nemůžete na ně ušetřit. Kvalitní hygienické výrobky zajišťují svěžest a suchost genitálií.

Všechny výše uvedené produkty by měly být objednány v důvěryhodném obchodě, jehož recenze naznačují dobrou pověst výrobce a produktů.

Dr. Komarovsky o hygieně dívek

Rodiče každého novorozence mají mnoho otázek týkajících se správné hygieny dítěte. Ale pokud je všechno s chlapci víceméně jasné, pak u dívek není všechno tak jednoduché. Malá dcera potřebuje zvláštní přístup. To by mělo být známo matkám a otcům, aby vychovali zdravou a šťastnou dívku, která v budoucnu nebude mít problémy s porodem a zdravím žen..

O čem to mluvíme?

Hygiena dívek se obvykle chápe jako soubor opatření, která jsou navržena tak, aby chránila zdraví dítěte. Jedná se o každodenní mytí, mytí, koupání, ošetření vrásek na těle dětským krémem nebo tekutým parafínem a zvláštní péče o pohlavní orgány dítěte..

Při nesprávné péči o dívky se fúze stydkých pysků příliš nevyskytuje, zánětlivé procesy v pohlavních orgánech se vyvíjejí od velmi raného věku..

To je důvod, proč se fronta v ordinaci dětského gynekologa na klinice nesnižuje, a s rozšířeným rozšířením plen a hygienických vložek roste pouze.

Maminky se začaly více spoléhat na plenky, k léčbě kněží a genitálií své dcery používaly mokré ubrousky. Z tohoto důvodu je růst ženských chorob u dívek.

Dětský gynekolog má přinést dítě poprvé za 1 měsíc. Jedná se o rutinní vyšetření, které vylučuje možnost vrozených vad dítěte. Na tuto návštěvu byste neměli čekat, ale měli byste okamžitě jít, pokud má novorozená dívka hnisavý vaginální výtok s nepříjemným štiplavým nebo kyselým zápachem, má-li v místech vyvolávajících spousty otoků, zarudlé bradavky, zarudnutí a otoky a hustý bílý výtok z genitálu orgány, pokud se dcera při každém močení začala chovat neklidně. Všechny tyto příznaky mohou naznačovat přítomnost nemoci, a zde hygiena sama o sobě nic nevyřeší, je nutná léčba.

Komarovsky o péči o dívky

Dodržování hygienických požadavků při péči o dívku není složité, říká Komarovsky. Samozřejmě, pokud okamžitě zjistíte několik základních pravidel:

 1. Po každém výletu na toaletu je třeba dívku umýt od narození. Neotírejte mokrými ubrousky, jak je někdy u chlapců přípustné, a to prát. Současně je směr pohybu rukou dospělých od pubis k papeži. V žádném případě, ne naopak, jinak můžete do vagíny přivést bakterie z trusu a střev, což způsobí zánětlivý proces.
 2. Nemůžete umýt dítě v povodí. Celkově to nezáleží na chlapci, v jehož kontejnerech bude prát. Pro tento hygienický postup potřebuje dívka pouze tekoucí vodu. V opačném případě se mohou patogenní bakterie z konečníku nebo s malými částicemi stolice dostat do genitálií vodou a způsobit zánětlivý proces.
 3. Před mytím malé princezny musí dospělý nejprve umýt ruce mýdlem. Cíl je stejný - zabránit pronikání cizí flóry do genitálního traktu.
 4. Mýdlo by se však nemělo používat při mytí, protože zasychá jemnou pokožku vnějších pohlavních orgánů dívky. Stačí jednou denně, během koupání, používat dětské mýdlo pro intimní místa.

A tady je komentář doktora Komarovského k hygieně dívek.

Hygiena holčička

Péče o malého muže není samo o sobě snadný úkol, a ještě více pro dívky. Obvykle v porodnici jednoduše ukazují obecný způsob mytí dětí, aniž by je rozlišovali podle pohlaví, což je velká chyba, protože každé pohlaví má své fyziologické vlastnosti. Pokud není hygiena dívky provedena správně, může mít tzv. Synechiae.

Synechia je adheze stydké pysky stydké pysky v důsledku tvorby adhezí mezi nimi.

Jak se objeví synechia:

1. Mikrotrhliny se tvoří na vnějších pohlavních orgánech dívky s nesprávným mytím.

2. Kůže a sliznice jsou předsušeny, když se dítě koupe pevným mýdlem nebo bylinnými odvary. Ochranné vlastnosti pokožky jsou porušeny, navíc, pokud je mýdlo špatně omyté, začne dráždit jemnou pokožku dítěte.

3. Pokud má dítě v tříslech alergii nebo dermatitidu.

4. Infekce močových cest, které se mohou objevit u dítěte před narozením nebo během porodu.

U malých dívek se nevytváří příliš mnoho estrogenového hormonu, a proto není sliznice vnějších genitálií příliš zvlhčena. Bílý plak se hromadí v záhybech stydkých pysků, což zvlhčuje sliznicový povrch kůže a bakterie se v průběhu času množí..

Příliš suchá pokožka také přispěje k růstu mikroorganismů..

Pokud se takové problémy objeví, tělo začne proces hojení trhlin..

Vzhledem k tomu, že se holčičí stydké pysky přilehly, začíná v místě kontaktu vznikat komissura - synechie, která roste a může blokovat část močové trubice, což zase povede k potížím s močením..

Dítě bude před močením vymačkávat, navíc zanícená sliznice bude podrážděna močí, což vede k plačení dítěte od bolesti.

Jak se chránit před vznikem synechiae:

Abyste zabránili výskytu synechií, musíte se naučit, jak správně umýt dívku, aniž by došlo k poškození sliznice, a ujistěte se, že na pokožce není sucho, zarudnutí a zánět..

Při výměně plenky musíte otřít všechny záhyby mokrými ubrousky nebo opláchnout proudem vody dětským mycím prostředkem nebo mycím prostředkem do koupele..

Poté by měly být všechny záhyby osušeny ručníkem a namazány malým množstvím dětského oleje.

V takovém případě musíte bílý povlak opatrně odstranit bavlněnou podložkou. Přeložte záhyby olejem nejméně dvakrát denně..

Aby nedocházelo k podráždění dítěte, můžete pod plenku nebo dětský mastek použít speciální krém.

Co dělat, když se objeví synechia?

Jakmile zjistíte, že vaše dítě má synechii, měli byste okamžitě kontaktovat pediatra nebo dětského gynekologa.

Lékař předepíše mast, která bude muset být aplikována na poškozené oblasti kůže několikrát denně.

Je-li tento proces příliš spuštěn, provede dětský gynekolog proceduru, při které budou odebrány stydké pysky dítěte. V takovém případě bude nutné poraněné oblasti pokožky namazat hojivým krémem, který vede k hojení ran na kůži..

Máma by měla sledovat intimní zdraví dcery a jak roste, naučit dívku, jak ji správně umýt, protože opětovné objevení se synechie může nastat až 8 let.

Osobní (intimní) hygiena novorozené dívky

V prvních dnech života dítěte pečuje zdravotnický personál porodnice. Ale po návratu domů leží řádná hygienická péče o novorozenou dívku na ramenou matky. Vzhledem k častým pohybům střev a močení by měla být péče o intimní oblast dobře organizovaná a bezpečná. Pro rodiče dívky je tato otázka považována za prvořadou, protože ochranná bariéra, kterou dospělá žena má, ale není přítomna u novorozence, dosud nebyla vytvořena, a vzhledem ke specifické struktuře genitálií je docela snadné přinést infekci dovnitř a získat mnoho nemocí. A to v budoucnu ovlivní cyklickou povahu menstruace, průběh porodu a porod obecně..

První dny života

V této době je na stydkých pyskách novorozence patrný krémový (béžový) nebo světle šedý plak. Toto je smegma, původní mazivo a jeho přítomnost je zcela normální. Pokud není příliš mnoho plaku, zmizí sám, ale pokud je tajemství hojné, doporučuje se jej odstranit. To musí být provedeno, protože po několika dnech začnou oxidovat tuky obsažené v nich, což způsobí aktivní množení mikroorganismů a poté zánět. Struktura tohoto plaku je poměrně hustá, takže by se mělo provádět v několika fázích. Použijte vatové tampóny nebo disky a horkou převařenou vodu (zkontrolujte teplotu vody na zápěstí). Jednat jemně! Pamětní deska odchází postupně a po dvou nebo třech dnech 2-3 dny úplně zmizí.

Správné koupání je klíčem ke zdraví

Nejprve si uvědomte, že: mokré ubrousky lze použít pouze k odstranění stolice, po které je nutné perineum omýt proudem teplé vody. V každodenním životě je jejich použití nepřijatelné!

Doma podléhá hygiena holčičky přísným pravidlům, z nichž jedno mytí celý den. Dívka je nutné umýt po každé výměně plen a po defekaci. Nezapomeňte si předem umýt ruce dětským hypoalergenním mýdlem!

Důležitá informace! Novorozená dívka by měla mít vlastní hygienické potřeby - mýdlo, ručník, sterilní ubrousky, bavlněné tampony.

Při oplachování dětských genitálií je důležité dodržovat následující pravidlo: zepředu dozadu, tj. Směrem k konečníku. Částice výkalů by neměly proniknout do pochvy, což povede k zánětu. Ze stejného důvodu by dívky neměly být umývány v povodí.

Důležitá informace! Dodržujte opatření: nadměrná horlivost po čistotě může vést k synechii (částečná fúze stydkých pysků). To je důsledek traumatu na sliznici vnějších pohlavních orgánů způsobené častým kontaktem s ručníkem / mýdlem / ubrouskem..

Správná intimní hygiena pro novorozenou dívku je důležitým bodem pro následný zdravý vývoj pohlavních orgánů (zdraví), takže si pamatujte následující postup čištění vnějších pohlavních orgánů: nejprve očistěte pohlavní mezeru, pak stydké pysky, záhyby třísek a v neposlední řadě i čistou a měkkou utěrkou řiť.

V kojeneckém věku jsou pokožka a sliznice suché a zranitelné, proto je doporučujeme hydratovat dětským krémem bez alergenů. Neotírejte stydké pysky zevnitř, což vede k infekci močových cest.

Důležitá informace! V prvním týdnu může mít dívka skvrnu od vagíny. To nemusí být ošetřeno, výboj zmizí po chvíli. Ale s zarudnutím genitálií, hnisavým výbojem s štiplavým zápachem - okamžitě kontaktujte pediatra! Neměl by docházet k žádnému výtoku, kromě bílých sliznic (vaginální ochranná sekrece) a krevních sliznic!

Péče o prsa

Součástí osobní hygieny novorozené dívky je také péče o prsa. 4-7 dní po narození může prsa nabobtnat a zarudnout nebo může vyčnívat kolostrum (to je také známka přítomnosti mateřského estrogenu). Vyvarujte se hrubému vystavení dítěte prsu: Netřete ho, nevymačkávejte tekutinu, nevylučujte možné tření bradavek na oblečení - vše za pár týdnů projde. Pokud máte výrazné zarudnutí a zvětšení mléčných žláz, navštivte svého pediatra.!

Okamžitá péče je následující:

umýt bradavky 3-4 krát denně slabým rastrem furatsiliny. Má dezinfekční vlastnosti, ale nepoškozuje jemnou dětskou pokožku. K urychlení redukce otoků prsu používejte obklady kafrového oleje..

Tato zkušenost s péčí o novorozence bude pro vás užitečná jak v dětství, tak v raném dětství. Nezapomeňte však, že jednou z hlavních rodičovských povinností je přizpůsobit své dítě péči o sebe a přísnému dodržování pravidel osobní hygieny..

To je téma péče:

Pamatujte: denní hygiena novorozence - jeho zdraví v budoucnosti!

Chcete být první, kdo si přečte naše materiály? Přihlaste se k odběru našeho telegramového kanálu, stránky Facebook nebo skupiny VKontakte.

Jsme v Yandex.Zen - připojte se!

Jak se starat o novorozenou dívku

Pokud je novorozené dítě dívka, pak se zdá, že matky jsou všechny známé a pochopitelné, péče o chlapce obvykle způsobuje mnohem více otázek. Po propuštění z nemocnice se objeví otázky, jak se správně starat o dítě.

První věno

Když máma uslyší od porodníka v nemocnici: „Mladá dámo! Máte mladou dámu! “, To znamená, že se narodila nová žena. A proto je velmi důležité pochopit rysy péče o novorozenou dívku a to, co musíte zásobit, abyste byli připraveni na to, aby se dítě objevilo v domě:

 1. Bavlněná vlna a vatové tyčinky: tyčinky jsou potřeba ve speciální formě, se zarážkami, které brání tomu, aby se dítě neúmyslně dostalo příliš hluboko do nosu nebo ucha.
 2. Prášek: tradiční suchý nebo tekutý mastek.
 3. Mokré ubrousky: speciální pro novorozence (obvykle výrobci plenek vyrábějí vlastní řady doplňkového zboží), bez alkoholu a zbytečných vůní. Ubrousky se hodí pro případ, že budete potřebovat vyměnit plenky doma.
 4. Mýdlo: dítě, bez vůně.
 5. Olej: také speciální pro děti; můžete použít běžné slunečnice nebo olivy, předem sterilizované ve vodní lázni.
 6. Dětský krém.
 7. Plenky: všechny studie potvrzují, že plenky mohou snížit počet infekcí močového ústrojí. Lékaři s tím souhlasí: novorozené dívky v nemocnici jsou obvykle také v plenkách. Neposlouchejte hororové příběhy babiček, i když nevěříte oficiálním údajům, zeptejte se matek dospívajících dětí (ty už byly vychovány v plenkách), potvrdí, že problémy jsou otravné.
 8. Prádlo a plenka: na obou stranách žehlící (pro kojence v prvním měsíci života), z přírodních tkanin bez použití jasných barviv.

Denní rituál

Obvyklá denní péče o novorozenou dívku v prvním měsíci:

 • praní: dítě je otřeno měkkým hadříkem namočeným v teplé vodě; za ušima, podpaží, v tříslovných záhybech, otírání, ošetření práškem nebo olejem;
 • oči se umývají od vnějšího rohu oka nosem bavlněnými kuličkami namočenými v teplé vařené vodě;
 • uši se čistí bavlněnými bičíky nebo tyčinkami s omezením a pouze mimo ušní kanál; nesnažte se dostat síru z hlubin - je to nebezpečné a není nutné;
 • nos je osvobozen od krusty a hlenu vatovými vatami; pokud jsou kůrky sušeny, jsou nejprve změkčeny sterilním olejem;
 • stačí stříhat nehty jednou týdně speciálními nůžkami s tupými konci nebo pinzetou; dětem se tento postup moc nelíbí, můžete to udělat ve snu nebo při krmení;
 • pupeční rána: pupek je ošetřen brilantní zelenou jednou denně po koupání; obvykle se rána zahojí během jednoho až maximálně dvou týdnů po propuštění z nemocnice;
 • koupání: ve vaně pro kojence si můžete koupit speciální stojan, koupání v obvyklé (před dezinfikované!) vaně je možné, ale nepohodlné. Odložte koupání ve večerních hodinách, než půjdete do postele, uklidní se a uvolní se. Děti jsou koupány až šest měsíců každý den, pak každý druhý den nebo méně. Šampony, mýdlo, pěny, odvar bylin pro koupání se používají ne více než jednou týdně, v jiných dnech jen tolik vody. Dokud se pupeční rána nezhojí, použijte k koupání převařenou vodu. Voda ke koupání by měla být teplá - 36-38 stupňů; teplota může být postupně mírně snížena, sledujte reakci drobků: ztvrdnutí je v pořádku, ale hlavní věc je, že stříkající voda přináší radost.
 • praní při výměně pleny: podrobněji budeme hovořit o praní a intimní hygieně.

Genitální hygiena

Pravidla, jak pečovat o novorozenou dívku, hygiena pohlavních orgánů - celá velká kapitola.

Začněme se změnou plenek: měli by se měnit ráno, večer před spaním, odpoledne každé 2-3 hodiny.

Při každé výměně plenky není třeba prát; stačí to udělat večer při plavání a samozřejmě po každém pohybu střeva.

Jak to udělat správně:

 • umyjte dítě pod tekoucí vodou teplou tekoucí vodou;
 • pokud existuje stolička, lze je odstranit ubrouskem; používat ubrousky místo praní může být pouze mimo dům;
 • myjte si ruce;
 • položte dítě na jeho levou ruku: hlavu - na loket, tělo - na předloktí, držte dítě jednou nohou;
 • mýdlo používejte pouze po pohybu střev, speciální pro děti a velmi pečlivě; ve všech ostatních případech dostatek vody;
 • myjeme od stydkých pysků k papeži (ne obráceně!), opláchneme všechny záhyby, ujistíme se, že se mýdlo nedostane do genitálií - ošetřujeme pouze vnější povrch stydkých pysků, ne hlouběji;
 • po mytí otřete navlhčeným ručníkem se samostatným ručníkem;
 • léčit genitálie sterilním olejem;
 • nenavlékněte si plenu okamžitě, nechte kůži dítěte dýchat 10-15 minut.

Co by mělo varovat

Máma je také žena, ale v tomto věku si nevzpomíná, takže se můžete bát neškodných okolností a zjistit, co je třeba konzultovat s lékařem:

 1. Synechia - fúze nebo adheze minory stydkých pysků u dívek po šesti měsících. Vyskytuje se v důsledku nadměrné sekrece hlenu z pochvy; Jedním z důvodů je mikrotrauma s příliš aktivním a častým mytím. Denní péče o novorozenou dívku by měla být velmi opatrná; vnější pohlavní orgány jsou jemně odtlačeny, promyty vodou bez mýdla, důkladně vysušeny, ošetřeny olejem. Synechiae, pokud nezasahují do močení, nebudou ošetřeny - všechno projde samo. Pokud vám něco vadí, ukažte své dceři lékaře, nesnažte se nic dělat sami.
 2. Otok, zarudnutí mléčných žláz je normální fyziologický proces; Neotírejte dětskou hruď, netlačte.
 3. Oteklé stydké pysky jsou způsobeny skutečností, že ne všechny mateřské hormony opustily tělo.
 4. Smegma: v prvních dnech po narození se na pyskech dítěte objeví bílý, béžový nebo šedivý výtok. Je to mazivo, které se vyrábí v mazových žlázách. Není třeba se bát ani umývat, pokud se příliš nestane smegma. Aby se zabránilo množení mikrobů, smegma se opatrně odstraní vatovým tamponem namočeným v teplé vodě. V žádném případě byste neměli třít, plak postupně odstraňovat, v několika krocích.
 5. Špinění v prvních dnech je další normální fyziologický proces, který by se neměl bát. To je hormonální krize - takhle z těla vycházejí mateřské hormony. V tom není nic nebezpečného, ​​za pár dní všechno skončí samo.

Je důležité si uvědomit: smegma a špinění v prvních dnech jsou jedinými, které mohou být u novorozených dívek. Pokud jsou stydké pysky zarudlé, objeví se hnisavý výtok s nepříjemným zápachem, okamžitě kontaktujte pediatra nebo dětského gynekologa.

Vaše novorozené dítě je budoucí žena, matka, a vy se musíte starat o její „ženské“ zdraví od narození.

Správná péče o intimní místa novorozené dívky

V prvních dnech po narození se o dítě postará zdravotnický personál nemocnice: zpracovává oči, nos, omývá obličej a omývá. Ale po propuštění je hygiena novorozené dívky zcela přenesena na povinnosti matky. Vzhledem k častému močení a pohybům střev by péče o intimní orgány drobků měla být konstantní a řádně organizovaná. Obzvláště opatrné by měly být matky dcer, protože díky specifické struktuře genitálií je lze snadno infikovat.

Jak se starat o vnější genitálie dívky

Správná hygiena novorozených dívek je nesmírně důležitá. U dospělé ženy již byla vytvořena mikroflóra, která zabraňuje pronikání infekcí do těla přes genitální trakt, zatímco dítě takovou bariéru nemá. Proto nedostatečná nebo nesprávně provedená intimní hygiena dívek může způsobit různé záněty a fúzi stydkých pysků. A následně přenášená onemocnění mohou mít negativní dopad na pravidelnost cyklu, průběh porodu a dokonce i na schopnost mít děti.

Když už mluvíme o pravidlech pro mytí dívek, většina matek si bude pamatovat jen to, že to musí být provedeno zepředu dozadu. Pro šťastné majitele dcer však bude užitečné dozvědět se o dalších nuancích souvisejících s péčí o „něžná“ místa. Hygienická pravidla novorozené dívky:

 • Před mytím dívky by maminka měla umýt ruce mýdlem.
 • Praní by mělo být prováděno ve směru od pubis k konečníku.
 • Mytí novorozenců by se mělo provádět každé ráno po probuzení a každou noc před spaním. V tomto případě byste měli nejdříve umyjte genitálie a poté konečník.
 • Umyjte děti během dne po každém defekaci. Pokud se tak nestane, částice stolice se mohou dostat do vaginální sliznice a způsobit vulvovaginitidu..
 • Při každé výměně plenky musíte své dítě umýt. Po umytí nechte dítě několik minut bez plenky, aby pokožka dýchala.
 • Intimní hygiena dívky se provádí pouze při používání dětského mýdla. Používá se pouze při silném znečištění. Ve všech ostatních případech by se mělo dítě umýt pouze čistou vodou nebo odvarem heřmánku.
 • Novorozená dívka by měla mít vlastní mýdlo a ručník.
 • Při mytí nepoužívejte žínky, protože to může poškodit jemnou pokožku pohlavních orgánů.
 • Po umytí musíte pečlivě otřít vnější genitální orgány novorozené dívky. V tomto případě se nemůžete třít, ale je lepší je navlhčit dobře absorbujícím hadříkem.
 • Po umytí je třeba vnější genitálie ošetřit dětským krémem nebo sterilizovaným olejem. Můžete také namazat tříselné záhyby dítěte.

Stav pohlavních orgánů dívky po narození

Mnoho matek věří, že novorozená dívka by neměla mít žádné propuštění z genitálií. Když tedy uvidí něco bílého nebo krvavého, vyděsí se. Neměli byste se však opravdu bát, pokud mluvíme o dítěti v prvních týdnech života. Propuštění z pohlavních orgánů dítěte v tomto věku je způsobeno sexuální krizí. Normálně mohou být bílé, nažloutlé, průhledné a dokonce krvavé, podobné menstruaci.

Sexuální krize trvá v průměru až 2 týdny, i když někdy až 6–8 týdnů. Kromě vaginálního výtoku je doprovázen otokem genitálií, roztržením mléčných žláz a akné. Tento jev se vysvětluje nadbytkem ženských pohlavních hormonů, které dítě při narození dostalo od matky. Po narození se jich dítě, děsivé mnoho matek, zbaví.

Přidělení nezpůsobují nepohodlí drobků. V době, kdy se objevili, je však třeba mít na paměti, že potřebovala zvláštní intimní hygienu novorozené dívky. Praní by mělo být prováděno v souladu se všemi výše uvedenými hygienickými pravidly. Musíte to však dělat častěji než obvykle. K mytí používejte pouze převařenou vodu nebo odvar heřmánku.

Bílý výtok mezi pyskami stydkých pysků a pyskami stydkých pysků: jak být?

Hygiena novorozených dívek by měla být dostatečná, ale ne nadměrná. Co tento výraz znamená? Nenechte se zavěsit na intimní čistotu dítěte. Přiřazení k výtoku by mělo být obezřetné a mělo by na paměti jejich změny. Dívky by měly být umývány velmi opatrně, stydké pysky by se měly pohybovat odděleně pouze z podstatných důvodů, zatímco jednají velmi jemně. Jinak může dojít ke sloučení stydkých pysků..

Jednou z pálivých otázek každé matky je bílý výboj, který se hromadí mezi pyskami pysků a pyskami pyskovitých. Co je to? Co s nimi? Musím je vyčistit?

Toto je tajemství, které vylučují stydké pysky. Je nutné chránit genitální trakt novorozených dívek před různými infekcemi, nemělo by být čištěno. Obecně není opět nutné tlačit houby stydké pysky bez nouzového stavu. Na tomto „zajímavém“ místě se však může hromadit dětský prášek nebo přebytečný dětský krém. Mohou být čištěny vatovým tamponem namočeným do dítěte nebo sterilizovaným rostlinným olejem.

Když je čas zvyknout dívku na nezávislou intimní hygienu?

Čas plyne - dívka roste. Od 1,5–2 let je již možné ji zvyknout na samostatnou osobní hygienu. Velmi výhodná je možnost, když maminka ukazuje postup na panence nebo například ve sprše. Je však třeba si uvědomit, že děti ve věku 2 let vidí příklad v činnosti své matky a napodobují je. Proto tampony nevkládejte do dítěte, které dosáhlo věku 2 let..

Intimní hygiena dvouleté dívky by měla být založena na stejných zásadách a pravidlech jako hygiena novorozence. Chtěl bych dodat zvlášť, že situace by neměla být povolena, když by dívka bez kalhotek mohla sedět na židli nebo na pohovce, jejíž čistota vzbuzuje důvěru. Měli byste také dítěti vysvětlit, že se nemůžete bezdůvodně dotknout genitálií. Špinavými rukama můžete infikovat nebo poranit sliznici neopatrným působením..

Hygiena dívky ve věku 3 let může být prováděna pod dohledem matky, ale na vlastní pěst, pokud bylo od 2 let dítě vysvětleno, jak se správně umýt. Ve věku 3 let by měla mít dívka na přístupném místě vlastní výrobky osobní hygieny. Ve 3 letech potřebuje dítě vyměnit spodní prádlo dvakrát denně, v noci ji můžete nechat spát bez kalhotek na jednom pyžamu. Ve věku 3 let hraje dítě v létě aktivně na ulici, takže pod sukni nebo šaty byste měli nosit kalhotky, které spolehlivě chrání pohlavní orgány před nečistotami, prachem a pískem.

Intimní hygiena pro dívku je důležitý koncept. Navíc je to dobrý zvyk, na který by měla matka zvyknout. Nesoulad s hygienou je příčinou mnoha nemocí.

Intimní dětská hygiena

Důležitou součástí zdraví novorozence je kompetentní přístup rodičů k péči a hygieně drobků. Jednou z výzev, kterým čelí dospělí, je správný přístup k zachování čistoty a přirozené mikroflóry intimní zóny dětí. Ne vždy v mateřských nemocnicích mohou mladé matce dostatečně podrobně a kvalitně vysvětlit, jak to udělat správně, s jakou frekvencí a prostředky, jaké funkce jsou v procesu mytí a péče o děti různých pohlaví?

I přes zjevnou jednoduchost každodenních postupů je nezbytná znalost vlastností péče, aby se minimalizovala možná rizika, správné provádění základních postupů. Dívky a chlapci se liší strukturou pohlavních orgánů a péče o tuto oblast u novorozenců má rozdíly a pravidla. Rodičům se doporučuje zapamatovat si základní rysy hygienických postupů a pokusit se je rušit.

Péče o intimní oblast kojenců

Péče o perineum u kojenců je jednoduchá, ale vyžaduje denní sledování a provádění. Mezi hlavní postupy prováděné při každé výměně plen a po defekaci patří:

 • Kontrola inguinální oblasti na zarudnutí, vyrážku, suchost a následnou léčbu postižených oblastí. Pokud se objeví praskliny, nadměrné zarudnutí nebo špatně vonící sekrece, je nutné se poradit s pediatrem;
 • Správné čištění oblasti genitálií. Doporučuje se používat tekoucí vodu při teplotě blízké 36 stupňům;
 • Vzduchové koupele po koupání a koupání. Po každé koupeli se pokuste nechat toho malého ležet nahého alespoň 15 minut. Výkon takového rituálu se vyhýbá použití prášků a krémů;
 • Výběr vhodných plen a kvalitního spodního prádla. Plenky jsou vybírány na základě hmotnosti dítěte, neměly by stlačovat intimní oblast. Je vhodné zvolit spodní prádlo z přírodních tkanin bez barviv..

Jak udržovat intimní hygienu u chlapce

Denně je nutné provádět rituál čištění tříselné oblasti podle následujícího schématu:

 • Uvolněte dítě z plenky nebo spodního prádla;
 • Opláchněte penis, šourek a konečník pod tekoucí vodou;
 • Vymažte oblast slabiny suchým čistým individuálním ručníkem a položte drobky na přebalovací stůl;
 • Zkontrolujte vnější stav pohlavních orgánů, v případě potřeby ošetřete práškem nebo speciálním kosmetickým olejem (krémem);
 • Hrajte si s chrastítkem nebo si s ním promluvte, zatímco se koupe ve vzduchu;
 • Dejte dítěti čistou plenku nebo spodní prádlo z přírodních tkanin..

Tento postup musí být prováděn denně, nejlépe po každé výměně plenky, se změnou 3 hodiny. Pokud měníte oblečení nebo pleny častěji, pak v případě nepřítomnosti stolice je čištění nepovinné. Maximální počet praní za den by neměl překročit 7krát. Toto omezení je způsobeno možným vysušením pokožky a nadměrným odstraněním prospěšné mikroflóry, což může vést k nežádoucím následkům. Volitelně omýt arašídy 5x denně a po pohybu střev.

Při mytí a zpracování intimní oblasti chlapce stojí za zapamatování si některých zákazů. Mezi nimi:

 • Nepokoušejte se manipulovat s předkožkou nebo glans penisem. Příroda zajišťuje určitou fúzi předkožky. Separace nastává postupně a u některých chlapců je ukončena pubertou. Vaše činnost v této zóně může narušit přirozený vývoj a vést k nežádoucím následkům;
 • Nečistěte předkožku bavlněnými tampóny nebo tampony, zkuste ji umýt mýdlem nebo vodou. Pokuste se zabránit zranění této oblasti..

Intimní zdraví chlapců je choulostivá záležitost, která nevyžaduje nadměrnost a horlivost. Příroda umožňuje očištění všech skrytých kanálů pomocí samočištění a vaše nadšení pro nadměrnou čistotu a sterilitu v těchto oblastech může dítě poškodit.

Pokud se obáváte vzhledu tříselné oblasti arašídů, zarudnutí nebo loupání, nepříjemného zápachu, neměli byste se sami léčit, poraďte se s odborníkem.

Co umýt?

Samostatným problémem hygieny tříselné oblasti kojenců je používání mýdla a dalších hygienických výrobků při koupání. Použití mýdla, dokonce i dětského mýdla, se doporučuje pouze po pohybu střev. Ve všech ostatních případech postačí jednoduchá tekoucí voda..

Volba mýdla pro mytí po pohybu střeva by měla být založena na neutralitě a věku dítěte. Pro novorozence je vhodné zvolit speciálně navržené varianty bez přísad, vonných látek, vonných látek.

Co je užitečné?

Péče o intimní oblast chlapce je co nejjednodušší. K udržení čistoty těch nejmenších budete potřebovat:

 • Pleny. Je vybrán ve velikosti, nevmačkává se a nezpůsobuje alergické reakce. Výběr značky výrobce by měl být založen na individuálních vlastnostech vašeho dítěte;
 • Místo pro každodenní rutiny a větrání. Je ideální připravit převlékací stolek, na který se dá přikrývka přikrývka snížit, tuhý olej s plenkou nebo jednorázový analog;
 • Vazelína nebo prášek pro ošetření zarudlých oblastí tříselné oblasti;
 • Mýdlo pro děti odpovídajícího věku;
 • Bavlněná vlna, tyčinky na zpracování záhybů;
 • Je-li to nutné, léčivá mast předepsaná pediatrem (nejčastěji se předepisuje Bepanten nebo Boro-Plus).

Funkce péče o dívky

Péče o intimní oblast dívek, na rozdíl od chlapců, vyžaduje od dospělých více pozornosti. Pečlivé dodržování hygienických pravidel zabraňuje nežádoucím důsledkům ve formě zákeřných onemocnění způsobených slabostí ochrany tříselné oblasti v prvních měsících po narození. Nedostatečná péče nebo nadměrná horlivost mohou vést k celé řadě poruch genitálií, menstruačních nepravidelností atd..

Intimní oblast u novorozených dívek je velmi křehká a je důležité sledovat zachování čistoty. Na rozdíl od chlapců je nežádoucí používat mokré ubrousky k očištění kůže perineum. To je přípustné pouze ve vzácných případech, kdy není k dispozici tekoucí voda. Použití těchto hygienických přípravků je možné pouze pro čištění ze stolice, aniž by to ovlivnilo stydké pysky, zejména jejich vnitřní část.

Základy mytí dívek

Tekoucí voda je základem pro očištění intimní oblasti dívky. Neměli byste dítě umývat vodou v povodí, což se rovná koupání ve špinavé vodě. Čisticí voda by měla být blízko tělesné teplotě. Je vhodné propláchnout každou výměnu plen a ihned po defekaci. Před zákrokem si důkladně umyjte ruce mýdlem a věnujte pozornost oblasti nehtů.

Při mytí dítěte se nepokoušejte otírat nebo vybírat sušené krusty nebo nečistoty. Zkuste navlhčit a opláchnout přebytečné nečistoty.

Od prvních dnů života by dívka měla mít individuální hygienickou sadu doplňků, včetně samostatného mýdla a ručníku.

Omývání podléhá pouze viditelným částem genitálií. Je nepřijatelné pokoušet se umývat drobky uvnitř, což může vést k zavádění různých bakterií a narušovat přirozený cyklus samočištění vagíny.

Co umýt?

Použití mýdla v hygienických postupech je možné pouze při čištění z trusu a pouze pro vnější stranu konečníku a stydkých pysků. Nepokoušejte se mýt vnitřek stydkých pysků mýdlem, povede to k nadměrnému vysušení této oblasti a pokud není dostatečně omyté k zánětu sliznice..

Důležité! Dívky jsou umývány přísně zepředu dozadu, od pubis po konečník, aby se zabránilo jemným sliznicím výkaly..

Uvolnění v prvním měsíci života

Ihned po narození dívčího těla se začne znovu budovat a zbavit se zbytečných mateřských hormonů. Tento proces může být doprovázen nadměrnými sekrecemi mléčné nebo dokonce červené. Toto je normální proces, který nevyžaduje ošetření. S projevem takových sekrecí stačí důkladné omytí a kontrola perineum. Pokud je výboj nahnědlý nebo urážlivý, měli byste se poradit s pediatrem.

Následně normální, mírný, lehký výboj bez zápachu. Zvýšení jejich počtu, změna barvy nebo vůně je příležitost navštívit lékaře.

Otok prsu novorozené dívky

Samostatně je v intimní hygieně dívky péče o prsa. V důsledku hormonálních změn v těle je 5-10 dní po narození možný otok mléčných žláz a výskyt mleziva, což ukazuje na uvolňování mateřského hormonu: estrogen. Během této doby nenarušujte prsa drobků, masáže nebo tření. Snažte se vyhnout těsnému oblečení a eliminujte možnost tření bradavek. Obvykle k otoku dochází za 2-3 týdny. V případě zarudnutí nebo nadměrného otoku prsu novorozené dívky byste měli okamžitě kontaktovat pediatra.

Kdy se učit starat se o intimní oblast

Výuka dítěte, aby samostatně dodržovala hygienická pravidla, může začít 2-3 roky, postupně ukazovat a vysvětlovat základní pravidla. Je vhodné učit dívky s panenkou se zaměřením na sled akcí a pohybů. Zpočátku dítě nebude schopno dokonale vyčistit perineum kvalitním způsobem a bude vyžadována kontrola a pomoc dospělých. Chcete-li se vyhnout zbytečným rozpakům a psychickým problémům, provádějte výcvik uvolněným způsobem, aniž byste byli otráveni možnými drobky..

Ve věku 3 let děti úspěšně ovládají základní dovednosti a mohou samostatně umýt svou intimní oblast. Nenechávejte však tento proces bez dozoru. V tomto věku je nutné začít se seznamovat s problematikou udržování sexuálního zdraví, výběrem a výměnou spodního prádla, významem udržování čistoty.

Do 4 let se doporučuje dítěti vysvětlit některá jednoduchá pravidla:

 • Spodní prádlo by se mělo měnit 1-2krát denně. Kalhotky by měly být jejich přírodní textilie s minimálním množstvím barviv. Nepřijatelně těsné spodní prádlo nebo nadměrné vymačkání břicha nebo perineum;
 • Nezapomeňte každou noc umýt teplou tekoucí vodou. Dívky se musí naučit dělat to zepředu dozadu. Je třeba zavést každodenní mycí postupy, které dítěti neustále připomínají důležitost těchto postupů;
 • Naučte se důkladně si umýt ruce před provedením hygienických postupů. Řekněte nám o bakteriích, které žijí na nemytých rukou a snaží se ublížit vašemu dítěti. Ukažte, jak si umyjte ruce před mytím;
 • Vysvětlete, že nemůžete sedět na chladu, používat příliš těsné spodní prádlo, zapomenout na hygienu;
 • Vás naučí, jak používat tkáň při každém použití toalety..

Věnujte pozornost výuce dítěte, která se stará o jeho genitálie, a pomůže mu vyhnout se nežádoucím následkům a mnoha zákeřným nemocem. Nezávislá důkladná hygiena intimní zóny dítěte vám umožní nebát se dát dítěti mateřské školce, starat se o budoucí potomky svého dítěte.

Články O Neplodnosti