Hlavní Analýzy

Co je fetální fetometrie - tabulka ukazatelů normy pro týdny těhotenství

Fetometrie plodu je stanovení jeho velikosti v různých stádiích těhotenství pomocí ultrazvuku. Pomocí této diagnostické metody je možné detekovat porušení intrauterinního vývoje dítěte včas.

Co je to fetometrie?

Jedná se o zcela bezpečnou diagnostickou metodu pro všechny fáze těhotenství. Je založeno na použití ultrazvukových vln, které nemají negativní důsledky pro matku a nenarozené dítě.

Fetometrie plodu nezpůsobuje bolest ani nepohodlí, neporušuje integritu kůže a sliznice. Můžete to udělat neomezený početkrát.

Po celou dobu těhotenství se fetometrická fetometrie provádí třikrát, jednou za každé trimestr.

 • V 1. trimestru se v 11-12 týdnech stanoví odhadované datum narození dítěte. Během vyšetření je nesmírně důležité vyloučit chromozomální abnormality a významné defekty ve vývoji plodu. Zvláštní pozornost by měla být věnována KTR (velikost kostrče-parietální velikost) a chladicí látce (obvod břicha). Rovněž se měří tloušťka límcového prostoru a délka nosní kosti..
 • Ve 2. trimestru, ve 20-22 týdnech, je kontrolována absence porušování nitroděložního vývoje. Měří se biparietální velikost hlavy, KTR, obvod hlavy (OG), břicho, fronto-týlní velikost. Díky této studii již můžete zjistit pohlaví dítěte.
 • Ve 3. trimestru, ve 32-33 týdnech, se zkontroluje blaho dítěte, změří se obvod hlavy a břicha. Kromě toho specialista na ultrazvukovou diagnostiku určuje symetrii vývoje končetin, hmotnost, růst plodu. S pomocí těchto ukazatelů je zvolena metoda porodu - přírodními prostředky nebo císařským řezem. Druhá metoda je výhodná pro velké velikosti plodu, pokud matka má první těhotenství nebo úzkou pánev.

Příprava a provedení studie

Ultrazvuk a fetometrie plodu jsou prováděny identicky. Existují 2 možnosti postupu:

 • transvaginální, když senzor ve zvláštním kondomu prochází porodním kanálem;
 • transabdominální, pokud se studie provádí přes přední břišní stěnu, na kůži, na kterou se aplikuje speciální gel.

V prvním případě není nutná předběžná příprava. Ve druhém případě, pokud se provádí fetometrie v raných stádiích, měl by být močový měchýř plný. K čištění pokožky od gelu, který vede ultrazvukové vlny, je lepší přinést plenu nebo ručník.

Nezapomeňte si prohlédnout video o tomto tématu:

Co vyšetření ukazuje

Hlavní fetometrické ukazatele jsou:

 • Chladicí kapalina - obvod nebo obvod břicha. Pokud je tělesná hmotnost dítěte větší než 4 kg, tento ukazatel se neměří. Z obvodu břicha můžete určit, kolik vnitřních orgánů se tvoří.
 • KTR - coccygeo-parietální velikost. Toto je délka těla plodu kromě velikosti hlavy. Tento indikátor vám umožňuje nastavit přesný gestační věk..
 • BDP - biparietální velikost nebo obvod hlavy. Měří se od jednoho chrámu k druhému. S tím můžete sledovat, jak se mozek formuje..
 • Délka stehna (DB) plodu umožňuje zjistit stav kostry a problémy s klouby..
 • DHA je průměr hrudníku. Platí pouze do 23. týdne těhotenství.
 • DBK - délka holenní kosti.
 • SJ - sagitální průměr břicha, tj. Ve směru dopředu a dozadu.
 • MRM je interhemisferická velikost mozečku. Stanoví se pomocí horizontálního skenování hlavy na úrovni 4 mozkové komory..
 • PVP nebo odhad tělesné hmotnosti plodu. Aby se předešlo chybám ve fetometrii, výpočet zadané hodnoty se provádí podle různých vzorců. Pro stanovení PVP jsou nezbytné některé hodnoty - výška děložního pozadí, obvod břicha.

Co je IAI na ultrazvuku během těhotenství

Index plodové vody (IAI) vám umožňuje určit množství plodové vody. Lze ji vypočítat objektivním a subjektivním způsobem..

 • Při použití objektivní metody je děloha skenována v příčných a podélných řezech a zaznamená se objem plodové vody. Velký objem vody na fetometrii mezi přední stěnou břicha a plodu naznačuje polyhydramnios.
 • Při použití subjektivní metody je děloha podmíněně rozdělena do 4 kvadrantů a měří se maximální horní kapsa v každé z nich. Z přidání všech hodnot se získá index plodové vody.

Fetometrické normy za týden:

Deciphering fet fet fetometry by měl provádět výhradně gynekolog. Ultrazvukový lékař mu jednoduše předá data získaná na základě studie.

Při výpočtu gestačního věku na týdny pomocí kalkulačky nezapomeňte, že výsledky jsou pouze přibližné a vycházejí ze standardizovaných tabulek fetometrické fetometrie.

Náklady na postup

Fetometrii lze provést bezplatně v obecních zdravotnických zařízeních s vedením gynekologa a povinného zdravotního pojištění.

Cena na komerčních klinikách bude záviset na umístění, úrovni dovedností specialistů a celkovém hodnocení. V Moskvě jsou náklady na prohlídku od 2800 do 5100 rublů. V Petrohradě se cena tohoto postupu pohybuje od 1 500 do 3 900 rublů. V jiných regionech se náklady na plod zárodku pohybují od 1000 do 3100 rublů.

Při provádění studie je důležité mít na paměti, že každé dítě se vyvíjí jinak. Kvůli dědičným rysům se výsledky fetometrie mohou lišit od průměrných hodnot. Nějaký rozpor v údajích neznamená ani zpoždění, ani pokrok ve vývoji.

Pokud máte zkušenosti s předáváním fetometrie, sdílejte ji s ostatními čtenáři. Zanechte komentář a řekněte svým přátelům o článku o sociálních sítích. Zdraví pro vás a vaše děti.

Ultrazvuk plodu

Spočítejte si fetální ultrazvuk sami!

Naše fetální ultrazvuková služba vám umožní zjistit normy ultrazvuku během těhotenství pro různá období. Pro zjištění parametrů ultrazvuku plodu zadejte datum poslední menstruace, průměrnou dobu trvání druhé fáze menstruačního cyklu a průměrnou dobu trvání menstruačního cyklu. Můžete zjistit porodnický a fetální gestační věk. Pak můžete zjistit normy svého ultrazvuku pro požadované období těhotenství, můžete také zadat svůj termín, pokud se liší od vypočteného termínu. V dekódování ultrazvuku najdete údaje o hlavních fetometrických ukazatelích. Pokud zůstanou některé sloupce prázdné, znamená to, že v tuto chvíli je možné, že tento fetometrický indikátor není vůbec zvažován. Některé ukazatele mají průměrnou normu (50 procentil) a možné normální výkyvy. Vzhledem k tomu, že některé ukazatele mají normy týdny (kromě dní), zobrazí se dekódování pro konkrétní gestační věk po týdnech.

Vezměte prosím na vědomí, že v prvním trimestru těhotenství jsou hlavními určenými fetometrickými parametry velikost embrya coccyx-parietálního embrya (KTR) a průměr nebo průměrná vnitřní velikost plodu plodu, a proto při výpočtu ultrazvuku plodu v časném těhotenství nezískáte výsledky jiných fetometrických parametrů..

Váš přepis fetálního ultrazvuku na týdny (týdny):

hlavní parametry

Průměrný normální ukazatel (50 procentil), mm:

Možné normální výkyvy (5-95 procentil), mm:

US data P.Jeanty, R. Romero, mm:

Údaje o velikosti coccygeal-parietal (KTR) za týdny (týdny) přesně

Průměrný normální ukazatel, mm:

Tato velikost SVD vajíčka může být také během těhotenství:

Velikost plodu v týdnu těhotenství

V době početí jsou propojeny dvě buňky - tak malé, že je nelze vidět bez mikroskopu. Z nich se vytvoří zygota, která se rychle rozdělí. Vytváří se embryo, jehož velikost se každým dnem rychle zvyšuje. 3 týdny po početí může ultrazvukové vyšetření určit fetální vajíčko v děloze a zaznamenat srdeční frekvenci plodu.

Co určuje velikost plodu?

Za prvé, velikost plodu závisí na gestačním věku. Existují určité standardy, kterými se lékaři řídí. Většina plodů v první polovině těhotenství má srovnatelnou velikost. Rozdíly se stávají výraznějšími pouze ve druhé polovině gestačního období. Čím blíže k porodu, tím větší je rozdíl.

Proč může být jedno ovoce menší, druhé větší? Závisí to na řadě faktorů, z nichž hlavní jsou:

 • genetika - vyšší rodiče mají s větší pravděpodobností větší plod;
 • intenzita uteroplacentálního oběhu a hormonální profil ženy;
 • nutriční vlastnosti: některé ženy významně přibírají na váze, v jejich krvi více živin díky zvýšené výživě a nízké spotřebě kalorií, takže plod je větší.

Velikost ovoce je různá, a to je zcela normální. Někdy však překračují normu. To se může stát u mnoha různých nemocí nebo komplikací gestačního období. Například s placentární nedostatečností poroste plod pomaleji a v případě diabetu u matky může být velmi velký.

Jak určit velikost plodu?

Před několika desítkami let nikdo nezná velikost plodu. Měření dítěte bylo možné až po porodu. Z vizualizačních metod existovaly pouze rentgenové paprsky. Poskytuje však radiační expozici, takže se nepoužívá v porodnictví.

Ale protože se objevil ultrazvuk, je možné kdykoli přesně měřit plod ve všech jeho velikostech. To se provádí u každého postupu. Při ultrazvukové diagnostice lékař vyhodnocuje nejen délku těla v daném okamžiku, ale také rychlost růstu. Posoudí se shoda velikosti plodu s dobou těhotenství..

V prvních 3 měsících vývoje plodu je plod velmi malý. Až do 12 týdnů včetně se nazývá embryo, protože hlavní orgány a systémy dosud nebyly zcela vytvořeny. V době prvního screeningového ultrazvuku je délka plodu obvykle okolo 7 centimetrů.

Ultrazvuk se provádí za 18-21 týdnů. Odhaduje se několik velikostí:

 • biparietal - mezi hranicemi parietálních kostí;
 • frontooccipital;
 • obvod břicha a jeho vztah k délce stehna;
 • délka paží a nohou.

Změny v jakékoli velikosti se často objevují směrem nahoru. Jsou nepříznivým prognostickým znamením, protože mohou naznačovat mnoho nebezpečných patologií. Prodloužení délky nebo obvodu různých částí těla může znamenat nahromadění tekutin, kýly nebo rakoviny.

Naopak, velikosti se naopak naopak snižují. To ukazuje na nedostatečný vývoj orgánů. Při hrubém porušení může být učiněno rozhodnutí o ukončení těhotenství.

Během tohoto období jsou nejčastější odchylky od normy. Jsou možné na pozadí zhoršené uteroplacentární cirkulace. Vyžaduje se však diferenciální diagnostika zpomalení růstu s malým růstem plodu v důsledku dědičnosti. Pokud jsou rodiče krátcí, může být dítě menší než obvykle..

Průměrné standardy jsou uvedeny v tabulce:

Co je to retardace růstu plodu??

Pokud je plod menší, než by měl být v daném gestačním věku, mluví o zpoždění jeho růstu. Jedná se o běžný jev, který je v průměru pozorován v 10% případů. Podle ultrazvuku existují následující formy zpoždění:

 • symetrický - rovnoměrné zmenšení celého plodu;
 • asymetrický - pokles pouze na obvodu břicha;
 • smíšený - plod je malý, ale obvod břicha za gestačním obdobím je ještě silnější.

Příčiny jsou obvykle gynekologická nebo somatická onemocnění u matky. Méně často - chromozomální nebo jiné malformace plodu.

Symetrická forma je prognosticky nepříznivější, ale vyskytuje se 5krát méně často. Již od 20. týdne lze detekovat poruchy průtoku krve placentou, polyhydramniemi nebo oligohydramniemi.

Asymetrická forma se obvykle stanoví nejdříve 30 týdnů. Malformace plodu jsou zřídka detekovány. Prognóza je obecně příznivá, ačkoliv těhotenské komplikace u těchto žen jsou častější, a pokud je oběhový systém detekován v systému matka-placenta-plod, je možné zrání centrálního nervového systému a vnitřních orgánů..

Co je fetální makrosomie?

Naopak, ovoce je naopak příliš velké. V době narození může tělesná hmotnost dosáhnout 4–4,5 kg. Tento stav se nazývá makrosomie. Jeho nejčastější příčinou je diabetes. Riziko velkého plodu je vyšší se sedavým životním stylem, nadváhou a vícečetnými porody v historii.

 • riziko úmrtnosti matek při porodu je 5-10krát vyšší než průměr v populaci;
 • spolehlivěji častěji detekovanou anémii, časnou toxikózu a polyhydramnios;
 • často výrazná primární slabost práce, předčasné vypouštění vody;
 • možná nerovnováha pánevní hlavy ovocného původu;
 • vyšší riziko řezu císařským řezem.

U novorozenců je častější asfyxie, zlomeniny klíčníku, krvácení nadledvin.

Co dělat s odchylkami velikosti plodu?

Pokud je plod příliš malý, velký nebo nepřiměřený, v první řadě je třeba zajistit, aby příznakem byla patologie, a nikoli ústavní rys. Pokud jsou rodiče malí, může být plod menší, než je uvedeno v tabulce. Současně udržuje normální proporce. Pokud jsou rodiče vysoký, plod může být delší a není čeho se obávat, i když jsou velikosti větší než normální.

Nejhorší ze všech, když plod zaostává v růstu na 3 trimestry. S velkou pravděpodobností to znamená přítomnost chromozomálních abnormalit nebo malformací. V některých situacích může zpoždění způsobit ukončení těhotenství.

Pokud je po 30 týdnech zjištěna nerovnováha nebo zakrnění, je vysoce pravděpodobné, že se průtok krve děložním placentem zhoršuje. Takové ženy jsou léčeny a vedou až do 37 týdnů. Pak je možné porod snížit bolest plodu.

Většina případů odchylek od velikosti plodu od normálu nemá vážné důsledky. Dítě se narodí bez hrubých odchylek nebo vážných onemocnění. Jsou však možné nepříznivé výsledky. Proto jsou všechny ženy, jejichž ultrazvuk nevykazuje velikost plodu, který neodpovídá gestačnímu věku, předmětem sledování nebo léčby a někdy i předčasného porodu..

Fetometrie během těhotenství

Fetometrie během těhotenství je povinná studie. Prováděno několikrát v různých termínech. Účelem diagnózy je sledovat tvorbu embrya. Je důležité diagnostikovat včas. To pomůže včas odhalit a odstranit odchylky. Užitečné informace a doporučení pro nastávající matky najdete v článku.

Co to je

Fetometrie je neinvazivní diagnostický postup, který se provádí nejméně dvakrát po celou dobu těhotenství. Provádí se ve zdravotnickém zařízení pomocí speciálního ultrazvukového přístroje.

Čísla získaná pomocí fetometrie pomáhají určit velikost vajíčka plodu. Pomocí jejich diagnostiky odhalí přítomnost porušení v matčině těle, což může vést k nevratným negativním důsledkům během těhotenství.

V pozdějším období těhotenství pomocí výzkumu sledují tvorbu embrya a jeho jednotlivých orgánů. Pokud je zjištěn patologický proces, doporučuje se ženě ukončit těhotenství.

Při jmenování

Fetometrie plodu je předepsána všem těhotným ženám, bez výjimky. Účelem vyšetření je identifikovat vady v raných stádiích. Postup je povinný v 1. a 2. trimestru.

Na základě klinických standardů jsou odhalená data vyšetření porovnána, je provedeno posouzení zdraví plodu a těhotné ženy. První postup se provádí po 10 až 12 týdnech, pak se opakuje po 20 až 22 týdnech. Naposledy se diagnóza provádí po 32–34 týdnech.

Co se dívají

V průběhu fetometrie diagnostik upozorňuje na:

 • gestační věk (pokud klinická a lékařská anamnéza nestačí);
 • korespondence změn embrya;
 • onemocnění jednotlivých orgánů a systémů - skeletální dysplazie, mikrocefálie;
 • riziková skupina vzhledem k chromozomálním aberacím.

Lékař, který vyhodnocuje fetální fetometrii podle týdnů, je schopen vypočítat riziko poruch a poruch na genetické úrovni..

V 1 trimestru

V prvním trimestru diagnostik určí a potvrdí PDD. Výsledky pomáhají eliminovat chromozomální selhání nebo ne.

Lékař také zkoumá embryo na vývojové patologie, zda jsou všechny orgány blokovány. Změřte velikost kostrče-parietální velikost a obvod břicha - to jsou hlavní indexy v raných stádiích.

Ve 2. trimestru

V této fázi je předepsán postup pro ověření nepřítomnosti vad v drobky. Diagnostický lékař také může určit pohlaví budoucího dítěte.

Parametry, na které se gynekologové dívají:

 • biparietální průměr;
 • frontoccipital velikost;
 • Obvod hlavy;
 • průměrný průměr břicha;
 • obvod břicha;
 • délka stehenní kosti;
 • průměr mozkové hemisféry.

Dekódování fetální fetometrie provádí pouze lékař. Drobné anomálie ze standardních čísel, určené pro každou ženu zvlášť.

V tomto případě vezměte v úvahu vlastnosti jejího těla, přítomnost chronických onemocnění.

Ve 3 trimestru

V pozdějších stádiích se percentil během těhotenství počítá s přihlédnutím ke změnám ve vztahu k předchozím indexům. Diagnostika se provádí k měření hmotnosti a výšky dítěte, symetrie jeho změn a opět k potvrzení odhadovaného data narození.

Co hledat

Není možné okamžitě sledovat všechny nitroděložní abnormality, proto jsou ukazatele sledovány až do doby narození. To vám umožní identifikovat možná porušení a umožnit rodičům rozhodnout o opatřeních k jejich řešení..

V průběhu výzkumu je možné stanovit možné vývojové zpoždění. Ve standardech se projevují 3 stupně zpoždění:

V následujících studiích se rozdíl vrací k normálu. Pokud k tomu nedojde, přední gynekolog předepíše další metody identifikace příčin selhání..

Hmotnost dítěte

Podmíněný růst a hmotnost dítěte se řídí od prvního plánovaného ultrazvuku. Údaje nemusí být přesné, pouze přibližné.

I s hmotností 2300 g se rodí zdravé děti, pokud bylo těhotenství více. Také hmotnost 4500 g novorozence by neměla být alarmující a způsobit paniku, pokud je jeden z rodičů velký.

Odhadovaná hmotnost drobků za týden:

 • 11 - až 16 g;
 • 22 - do 500 g;
 • 32 - do roku 1950;
 • 40 - 3500 g.

Coccyx-parietální indikátory

KTR se stanoví při prvním screeningu. Získané výsledky jsou hlavním kritériem pro hodnocení tvorby embrya. KTP se také porovnává s hmotností plodu a gestačním věkem.

Umožňují ovládat průběh zrání drobků v dynamice a sledovat možné odchylky. Některé údaje jsou porovnány s průměrnými standardy ve zvláštní tabulce.

Velikost bipareitalu

Ultrazvukové vyšetření těhotenství je vzdálenost mezi vnějším a vnitřním obrysem kostí koruny. Jinými slovy, z jednoho chrámu do druhého.

Spolu s těmito informacemi je brána v úvahu fronto-týlní velikost. Při prvním screeningu by neměla přesáhnout 31 mm. Pomocí BTR je možné stanovit období až do 23 týdnů a po 29. Spolehlivosti výsledků klesá.

Indikátory umožňují vyhodnotit strukturu mozku, kosti lebky, detekovat přítomnost novotvarů.

Tabulka normy plodů BDP za týden:

 • 12 až 21 mm;
 • 16 - 34 mm;
 • na 32. - 82 mm;
 • na 40. - 96 mm.

Stehenní délka

Délka stehna vám umožňuje vypočítat gestační věk a identifikovat viditelná porušení růstu a formace dítěte. Ve druhém měsíci by měla být délka stehna 9-12 mm, počínaje 22. až 40 mm a 40. až 77 mm.

Obvod břicha

Obvod břicha se měří při druhém a třetím screeningu. Měření se provádí podél linie jater, žaludku, pupeční žíly. K posouzení růstu dítěte je nutná kontrola. Normy jsou porovnány podle speciální tabulky..

Objem hrudní kosti

Výsledky jsou informativní v týdnech 14-22. Lékaři však používají několik parametrů k vyhodnocení změn u dítěte. Vezměte v úvahu korespondenci tvorby dalších orgánů.

Jaké jsou odchylky

Odchylky mohou být známkou několika patologií najednou.

 1. Patologie slizničních tkání dělohy. Porušení integrity sliznice vyvolává nesprávné upevnění vajíčka plodu v děloze. To může způsobit samovolný potrat..
 2. Přítomnost novotvarů, mozkové kýly. V takových případech lékaři doporučují ukončení těhotenství. Embryo není životaschopné.
 3. Hydrocephalus. Objevuje se v důsledku nitroděložní infekce. Pokud antibiotická léčba nepřinese požadovaný výsledek, je potrat nutný..
 4. Zmrazený vývoj. Vyžaduje naléhavou operaci.
 5. Nedostatek hormonu progesteronu. Nebezpečí je samo-potrat.
 6. Přítomnost infekce. Negativně ovlivňuje růst dítěte. Lékař předepisuje další diagnostiku a předepisuje léčbu.
 7. Genetická patologie. Fetometrie detekuje známky Downova syndromu, Patau, Edwards. Kromě toho je nutná konzultační genetika.
 8. Somatická onemocnění matky. Chronická onemocnění srdce, štítná žláza mají ve třetím trimestru negativní vliv na dítě.

Před ultrazvukem musí žena zůstat v klidu.

Pro vyhodnocení informací získaných v procesu fetometrie je nutné pochopit, že vývoj dítěte je křečový. Proto malé nepřesnosti nejsou nebezpečné pro zdraví dítěte a matky. Vracejí se k normálu podle gestačního věku..

Týdenní ultrazvukové sledování těhotenství

Ultrazvukové vyšetření začnou probíhat nastávající matky od raného období těhotenství. Obvykle se v počátečních stádiích snaží zjistit přítomnost oplodněného vajíčka uvnitř těla. Jiní se uchylují k tomuto typu diagnózy kvůli komplikacím nebo stížnostem ve formě bolesti, špinění během těhotenství. V takových případech předepisuje gynekolog neplánovaný ultrazvuk.

Plánované ultrazvuk se provádí u těhotných žen 3krát po celou dobu porodu dítěte. Screeningové studie jsou předepsány všem nastávajícím matkám. Díky pravidelnému používání této diagnostické metody dokázali lékaři každých 5krát snížit počet mrtvě narozených dětí a kojeneckou úmrtnost, což jsou velmi působivé výsledky..

Fetometrie

Budoucí matky se obávají vývoje svého dítěte od prvních dnů těhotenství. Každý včas čeká na zdravé, plnohodnotné dítě.

Fetometrické ukazatele jsou údaje, které umožňují odborníkovi přesně určit dobu trvání současného těhotenství a stanovit shodu velikosti dítěte s očekávaným obdobím. Kromě toho diagnostikují jakékoli viditelné abnormality, které může mít plod během svého nitroděložního vývoje. Průměrná velikost vyvíjejícího se plodu je uvedena ve zvláštní tabulce.

Údaje o průměrném vnitřním průměru vajíčka (SVD) přesně za týdny (týdny)
Týden
těhotenství
Výška, cmHmotnost grDB mmDHA, mmBPR, mm
jedenáct6.8jedenáct7dvacetosmnáct
128.2devatenáct92421
1310,031122424
1412.352šestnáct2628
patnáct14.277devatenáct2832
šestnáct16.4118223435
1718,0160243839
osmnáct20.3217284142
devatenáct22.1270314444
dvacet24.1345344847
2125.941637padesátipadesáti
2227.8506405353
2329.7607435656
2431.2733465960
2532.4844486263
2633.9969516466
2735.51135536969
2837.21319557373
2938.61482577676
třicet39,91636597978
3141.11779618180
3242.31930638382
3343.62088658584
3444.52248668886
3545.42414679188
3646.62612699489.5
3747,92820719791
3849,02992739992
3950.231707510193
4051.333737710394,5

Jsou chvíle, kdy je malá velikost plodu výsledkem malého růstu jeho rodičů. Ale také důvodem zpoždění ve vývoji může být nedostatek živin z těla matky. V takových případech porodník-gynekolog předepisuje těhotné ženě průběh vitamínů a sleduje vývoj dítěte za týden nebo dva.

Fetometrie plodu sestává z těchto ukazatelů:

 • KTR (nazývaný také růstový indikátor). To je dešifrováno jako cocycy-parietální velikost;
 • BDP To je dešifrováno jako biparietální velikost hlavy;
 • Db. Představuje délku stehna;
 • Chladicí kapalina. Tento indikátor určuje obvod břicha;
 • DHA. Indikátor pro stanovení průměru hrudníku.

K dispozici je speciální tabulka, která ukazuje fetální parametry (za normálních podmínek). Tato tabulka uvádí velikost dítěte v týdnu vývoje. Používají ho gynekologové k zajištění souladu vývoje dítěte s normou určitého gestačního věku.

Pro přesnost diagnostiky během fetometrie je třeba zkoumat několik parametrů z tabulky. Až do 36. týdne lékaři diagnostikují takové údaje o vývoji dítěte:

Po tomto týdnu zkontrolujte:

Tabulka vám pomůže pochopit data uvedená v důsledku ultrazvuku. Níže uvedená tabulka obsahuje průměrované hodnoty odpovídající konkrétním vývojovým týdnům. Pouze váš osobní gynekolog může provést konečnou diagnózu. Stojí za zvážení individuality každého dítěte, které se projevuje ve vlastnostech jeho nitroděložního vývoje v určitém časovém období.

Díky tabulce s údaji poskytujícími dekódování výsledků ultrazvukového vyšetření doktoři prokazují soulad vývoje dítěte s normou určitého období.

Tabulka průměrných velikostí plodu a embrya v prvním trimestru:


Druhý a třetí trimestr - průměrná velikost plodu:

Průměrná velikost břicha, stehenní kosti a humeru plodu:

Při stanovení některých odchylek od normy vývoje u plodu pomocí ultrazvukového vyšetření je těhotné ženě předepsána vhodná léčba s následným opakovaným vyšetřením po určité době. Kromě nedostatku některých vitamínů a látek stojí za to zvážit vlastnosti každého organismu. Velikosti jednotlivých plodů jsou individuální. Tabulky s rozměry označují průměrné parametry (s přihlédnutím k normě).

Ultrazvuk 10-14 týdnů

V této fázi těhotenství má plod své hlavní systémy a orgány. Specialista jmenuje každou ženu, která čeká na narození nového života, toto plánované ultrazvukové vyšetření prvního trimestru. V této době mají lékaři za cíl neurčit pohlaví dítěte, jak si těhotné ženy mylně myslí..

Účel ultrazvuku v 10-14 týdnech je:

 • Potvrzení gynekologem gestačního věku. Během této doby bude jeho zkušený odborník instalovat s maximální přesností. Pouze díky této přesnosti bude porodník-gynekolog schopen určit, zda vývojové standardy dítěte odpovídají zavedenému těhotenství..
 • Detekce (pokud existují) hrubých malformací ve vývoji plodu. Díky ultrazvuku mohou echoskopové určit přítomnost některých vad u dítěte. V takových případech se ženám doporučuje přerušit porod dítěte méně traumatickými metodami. Rozhodnutí samozřejmě závisí pouze na těhotné ženě, jejích náboženských a estetických názorech.

Ultrazvuk pomáhá určit dobu těhotenství. Mezi podmínkami za poslední měsíc a ultrazvuk jsou rozpory. S rozdílem týdne a půl lékaři dávají přednost výsledkům ultrazvukového vyšetření. Určuje KTR a stanoví podle tabulky shodu s normou velikostí v určitém období vývoje.

Pokud je rozdíl delší než dva týdny, pak se doba stanoví ultrazvukem.

Ultrazvukový výzkum v této době se také nazývá „genetický“. Za 10 až 14 týdnů mohou odborníci pomocí ultrazvuku vizualizovat otok límcového prostoru. Ve většině těchto patologií plod později vykazoval známky Downova syndromu. Tato patologie tedy může být stanovena již za 10 až 14 týdnů.

Pokud je tloušťka záhybu asi 3 mm - považuje se to za patologii. Během tohoto období vývoje je tloušťka límcového prostoru většiny plodů menší než jeden milimetr. Se zvětšenou tloušťkou nedělá odborník jednoznačnou diagnózu. Doporučuje, aby těhotná žena podstoupila další vyšetření genetiky. Díky tomuto screeningu gynekologové identifikují rizikovou skupinu z celého proudu těhotných žen.

Ultrazvuk 20-24 týdnů

Další naplánovaný screening je předepsán lékařem již za 20-24 týdnů. Účelem tohoto ultrazvukového vyšetření je diagnostikovat stav vnitřních orgánů dítěte. Toto vyšetření se provádí za účelem zjištění možných malformací. Vzhledem k tomu, že existuje několik tisíc vad, musí těhotné ženy vzdát hold významu tohoto ultrazvuku.

Malformace jsou nejlépe identifikovány v časném těhotenství, aby bylo možné podniknout příslušné kroky. Některé anomálie (zvýšený počet prstů, srdeční vady, roztavené prsty, ruce, rozštěp rtu) významně nezatěžují život budoucího dítěte. Některé z těchto defektů lze napravit chirurgickým zákrokem..

Existují však také abnormality neslučitelné se životem (anencefálie).

Ultrazvuková biometrie určuje poměrnou / nepřiměřenou velikost plodu. Díky ní je určována přítomnost růstového zpoždění v jednotlivých částech těla nebo celého plodu.

Ultrazvukové vyšetření tohoto období také určuje:

 • Plodová voda
 • Tón dělohy;
 • Struktura, tloušťka placenty;
 • Cervikální stav;
 • Umístění placenty.

uziprosto.ru

Encyklopedie ultrazvuku a MRI

Parametry plodu ultrazvukem za týden v tabulce

Ultrazvuk v těhotenství se již dlouho stal srozumitelným a známým postupem, protože je to nejjednodušší, nejspolehlivější a nejinformativní metoda sledování stavu plodu. Diagnostický specialista během studie zpravidla určuje gestační věk a téměř každý pacient to bere jako samozřejmost, bez váhání - jak určuje lékař načasování? A jak přesné? Jaké parametry to používá??

Úloha ultrazvuku

Je to diagnostika pomocí ultrazvuku, která pomáhá lékařům spolehlivě určit načasování porodu dítěte na základě ukazatelů velmi odlišné povahy, ale současně přímo stanoveno pro informativní výsledek.

Stanovení přesného data také pomáhá předpovídat datum narození, což je velmi důležité jak z lékařského hlediska, tak i pro zklidnění nastávající matky. Je také nutné znát nejpřesnější období, aby bylo možné kontrolovat vývoj plodu, jeho stav, poměr norem k realitě.

Jak odborník určuje načasování?

Někteří pacienti se domnívají, že stačí, když se lékař podívá na obraz na monitoru - a okamžitě se „vizuální“ věk dítěte zjevně vyjasní, ale to samozřejmě není. Získaná data embryí zaznamenává a porovnává je s běžnými možnostmi. Obvykle existuje speciální tabulka s pevnými indikátory, které pomáhají lékaři, která uvádí všechny příslušné normy týdně.

Tabulka č. 1. Normy ukazatelů v 5-10 týdnech těhotenství.

Těhotenství (v týdnech)KTR (coccyx-parietální vzdálenost)Průměr vajíčka (průměr)Průměr žloutkového vaku (průměrná hodnota)
52osmnáct
65223
710244
8šestnáct294.4
922324.6
1024-40395
Těhotenství (v týdnech)BDP (biparietální velikost) (v milimetrech)Frontookcipitální velikost (v milimetrech)Obvod hlavy (v milimetrech)
jedenáct17-2110-1652-73
1222-2417-2158-83
1325-2723-2873-95
1428-3027-3184-110
patnáct31-3332-39110
šestnáct34-3741-49111-135
1738-4145-54122-149
osmnáct42-4748-59131-160
devatenáct48-4952-63142-174
dvacet50-5356-67154-186
2154-5661-72167-200
2257-6065-76178-211
2361-6468-80190-223
2465-6771-85201-236

Tabulka č. 3. Normy ukazatelů pro třetí trimestr.

Těhotenství (v týdnech)BDP (biparietální velikost) (v milimetrech)Frontookcipitální velikost (v milimetrech)Obvod hlavy (v milimetrech)
2568-7073-88215-250
2671-7376-93224-261
2775-7680-96235-273
2877-7983-98245-284
2980-8286-101255-295
třicet83-8589-104265-304
3186-8793-108273-314
3288-8995-112283-325
3390-9198-116289-332
3492-93101-119295-338
3594-95105-120299-345
3696-97104-123303-348
3798-98106-126307-352
3899-100108-128309-357
39101-102109-129311-359
40103110-120312-361

Tabulka č. 4. Normy pro délku plodu.

Těhotenství (v týdnech)Velikost embrya (v centimetrech)
50,8
61,1
71.3
81,5
92.2
103.2
jedenáct4.1
125.3
137.5
148.7
patnáct10
šestnáct11.5
1713.1
osmnáct14.2
devatenáct15,2
dvacet16.5
2126.6
2227.8
2329.8
2431
2534.6
2635.5
2736.5
2837.7
2938.6
třicet39,8
3141.1
3242.5
3343.6
3445
3546.1
3647.3
3748.6
3849,8
3950.6
4051.7
4152
4253

Tabulka č. 5. Standardy obvodu břicha embrya.

Těhotenství (v týdnech)Obvod břicha (v milimetrech)
jedenáct40-61
1250-71
1358-79
1466-91
patnáct91
šestnáct88-115
1793-130
osmnáct105-144
devatenáct114-154
dvacet125-163
21137-177
22148-190
23160-201
24173-223
25183-228
26194-240
27206-253
28217-264
29228-277
třicet238-290
31247-300
32258-314
33267-334
34276-336
35285-344
36292-353
37300-360
38304-368
39310-375
40313-380

Tabulka č. 6. Normy tloušťky placenty.

Těhotenství (v týdnech)Optimální hodnota tloušťky placenty (v milimetrech)
dvacet22-23
2122,8-23,5
2223,6-24,4
2324,5-26
2425,3-25,8
2526.2-26.7
2627-27,5
2727,9-28,3
2828,7-29
2929,6-30
třicet30,4-30,7
3131,3-31,8
3232,1-32,5
3333-33,4
3433,9-34,3
3534,7-35
3635,6-36
3734,3-34,7
3834,1-34,5
3933,8-34
4033,5-33,7

Co přesně odborník analyzuje?

Analyzované ukazatele norem závisí na trimestru a konkrétním termínu.

V prvním trimestru je zvláštní pozornost věnována délce plodu, protože je to jediný parametr, který poskytuje spolehlivé informace. Během tohoto období neexistují žádné rozhodující rozdíly ve vývoji embryí u různých žen, proto ultrazvuk určuje „věk“ dítěte do jednoho dne.

Definice KTR s ultrazvukem

Druhý a třetí trimestr jsou období, během nichž je nemožné dosáhnout absolutní přesnosti, protože od tohoto okamžiku se embrya začínají vyvíjet individuálně. Lékaři používají průměrné statistiky, ale i v tomto případě je termín stanoven co nejspolehlivěji a je možné identifikovat možné patologie. V tomto případě odborníci analyzují takové ukazatele, jako je obvod hlavy dítěte, průměr hrudníku, coccyx-parietální vzdálenost embrya..

Nyní je nutné podrobněji analyzovat význam indikátorů uvedených v těchto tabulkách, které mohou u pacientů způsobit otázky.

Vzdálenost kostrče-parietální je vzdálenost, od koruny embrya k kostrči. Díky tomuto konkrétnímu ukazateli je možné nejpřesnější určení termínu, protože tyto velikosti jsou univerzální. Rovněž pokud existují faktory, které brání stanovení lhůt, je KTR v tomto případě jediným spolehlivým parametrem.

Průměr vajíčka je přímo oplodněné vajíčko, ze kterého se bude embryo v budoucnu vyvíjet. Její rozměry samozřejmě přímo závisí na konkrétním období a byly již dlouho studovány - stačí, aby se lékař podíval na odpovídající tabulku.

Průměr žloutkového vaku je také důležitým ukazatelem, protože žloutkový vak hraje velmi důležitou roli během vývoje dítěte (například v prvním trimestru zásobuje oběhový systém embrya nukleárními červenými krvinkami). Velikosti jsou vždy u stolu u lékaře.

Fronto-týlní velikost - vzdálenost mezi čelními a týlními kostmi.

Délka embrya - počítá se, když je dítě v „nejrozšířenějším“ stavu.

Tloušťka placenty - hodně záleží na placentě: chrání dítě, dodává mu vše potřebné a produkuje mnoho hormonů. Proto je velmi důležité zkontrolovat, zda jeho tloušťka odpovídá časovým normám. Pokud je stav matky stabilní, nedochází k žádným odchylkám - podle tloušťky placenty stačí jednoduše zjistit „věk“ embrya.

Přesnost

Mnoho žen se zajímá - jak přesně ultrazvuk plodu pomáhá určit načasování týdne? Proto je důležité si uvědomit, že ultrazvuková diagnostika určuje porodnický časový rámec, jinými slovy, „věk“ embrya se počítá od prvního dne poslední menstruace. Někdy nastane situace, kdy pacient, který kontroluje tabulky na internetu a výsledky ultrazvuku, odhalí rozdíl v termínech, takže musíte přesně vědět, který systém byl vypočítán, a ne „hřích“ při nedokonalosti diagnostiky ultrazvuku..

Patologie

Ultrazvuk plodu je informativní nejen jako pomůcka k určení termínu, ale také v případě, že jsou detekovány patologie jiné povahy. Navíc některé z nich lze detekovat pouze pomocí ultrazvuku, je také důležité si uvědomit, že vzhledem k tomu, že ultrazvuk lze provádět tak často, jak chcete, jedná se o poměrně efektivní metodu sledování stavu plodu..

Hlavní patologie, které lze určit, jsou:

 1. Zpoždění vývoje (detekováno porovnáním normativních parametrů s realitou, ukazatele pod prahem nesporně naznačují přítomnost anomálií).
 2. Různé vady (také zjištěné, když se indikátory neshodují).
 3. Nízká voda.
 4. Polyhydramnios.
 5. Zahušťování placenty.
 6. Nerozvíjející se těhotenství (ukazatele pod standardy (zejména velikost kostrče-parietální) v prvním trimestru).

Kdy můžu jít do diagnostické místnosti?

Moderní ultrazvukové technologie samozřejmě umožňují detekovat embryo týden po početí, ale většina klinik má stále méně sofistikované vybavení. Je také důležité si uvědomit, že za tímto účelem bude nutné provést ultrazvuk transvaginálním způsobem, což je pro nenarozené dítě velmi nebezpečné a může způsobit potrat. Takže včasné vyšetření může být provedeno pouze v případě zvláštního zdravotního stavu, v každém případě můžete tolerovat s vědomím přesného času.

Doporučuje se konzultovat s diagnostickým lékařem v 5. týdnu těhotenství, kdy již bude možné podrobněji vyšetřit plod pomocí ultrazvuku, vyvodit určité závěry a stanovit období s maximální přesností.

Je to nebezpečné?

Někteří pacienti odmítají ultrazvukovou diagnózu jak transvaginální, tak transabdominální metodou, přičemž upozorňují na nebezpečí ultrazvuku. Tyto obavy jsou skutečně logické, protože péče o zdraví dítěte je vlastní každé matce. Ultrazvuk však není pro embryo vůbec nebezpečný, ani na krátkou dobu není důvod se domnívat, že ultrazvukové vlny poškozují vývoj dítěte, způsobují patologii nebo způsobují potrat..

Pravděpodobnost chyby

Každá žena se může zcela správně domnívat, že velikost embrya není nejspolehlivějším ukazatelem pro stanovení termínu, protože každé dítě se vyvíjí jinak a určení přesného věku je obtížné. Ve skutečnosti však v průběhu let lékařské praxe již nelze pochybovat o správnosti termínu stanoveného pro ultrazvuk plodu..

Pokud přesto žena zpochybňuje výsledky ultrazvuku - vždy můžete provést řadu dalších diagnostických postupů, které vám zase umožní určit načasování.

Ultrazvuk plodu není jen metoda sledování stavu plodu, sledování jeho vývoje, ale také zcela spolehlivý, přesný, informativní, pohodlný a jednoduchý způsob stanovení termínu po týdnu. Podle souboru parametrů, které byly během let vývoje ultrazvukového lékařství zcela studovány, diagnostik rychle určí porodnický „věk“ embrya pomocí speciálních tabulek, na které se jednoduchý pacient může spolehnout.

Ultrazvuková biometrie plodu během fyziologicky se vyvíjejícího těhotenství (standardy a srovnávací přesnost)

Accuvix-A30

Zkontrolováno podle času! Ultrazvukový výzkumný systém s odbornou diagnostickou přesností.

Úvod

Přesná znalost gestačního věku je důležitá pro posouzení povahy vývoje plodu, diagnostiku určitých vrozených vad, pro výběr optimálního termínu pro ukončení těhotenství a určení data doručení předporodní dovolené (zejména u žen s nepravidelným menstruačním cyklem), jakož i pro provádění výzkumu. Stanovení hmotnosti a růstu plodu je důležité při prevenci předčasného těhotenství, prodlužování těhotenství, výběru optimální metody porodu v přítomnosti velkého plodu, diagnostice jeho podvýživy a vývojových anomálií.

V této práci jsou poprvé získány statistiky od zkoumané skupiny žen, jejichž gestační věk byl ověřen na základě údajů o fertilizaci in vitro (IVF). Získané výsledky jsou navíc porovnány s údaji vypočítanými podle rovnic nejslavnějších zahraničních autorů, které se používají ve většině ultrazvukových přístrojů.

Účelem této práce je posoudit možnosti standardů, které jsme stanovili pro jednotlivé parametry fetometrie, a počítačového programu vytvořeného na jejich základě pro výpočet gestačního věku, hmotnosti a růstu plodu v trimestrech I, II a III během fyziologicky se vyvíjejícího těhotenství.

Materiály a metody

Ultrazvukové vyšetření bylo provedeno u 155 žen s oplodněním in vitro (první skupina), z nichž 40 byly ženy v prvním trimestru těhotenství, 64 ve druhém trimestru a 51 ve třetím trimestru. Tato skupina byla použita k ověření přesného gestačního věku. Do druhé skupiny patřilo 61 žen, které byly ze sociálních důvodů zaměřeny na ukončení těhotenství po dobu 14–26 týdnů. Průměrná hmotnost plodu 426 ± 35,4 g, výška - 26,2 ± 1,4 cm. Tato skupina pacientů byla použita k ověření hmotnosti a růstu plodu v druhém trimestru těhotenství. Pro stanovení hmotnosti plodu v trimestru III bylo v období 37–41 týdnů těhotenství vyšetřeno 101 žen s fyziologicky se vyskytujícím těhotenstvím..

Hmotnost dětí při narození se pohybovala od 2253 do 4900 g, průměrně 3530 ± 512 g. Růst dětí se pohyboval od 46 do 58 cm a průměroval 51,6 ± 1,4 cm. Stav dětí vážících méně než 3000 g byl považován za normální, v souvislosti s níž byla detekována přítomnost zdravého lehkého plodu.

Při provádění fetometrie byla měřena velikost kostrče-parietální embrya (v prvním trimestru), biparietální velikost a fronto-týlní velikost hlavy plodu, průměrný průměr břicha (G), délka stehenní kosti (DB), holenní kosti (BB) a humerus (DP) délka nohy (St), průměrný průměr srdce plodu (C), interhemisferická velikost mozečku (MRM), průměrná velikost hlavy plodu (G). Velikost kostrče-parietální velikost embrya byla měřena podélným skenováním z kostní kosti do kostrče s ohnutou polohou hlavy embrya (obr. 1)..

Obr. 1. Schéma měření velikosti kostrče-parietální velikosti embrya.

Velikost bipariety byla měřena vizualizací M-echo na úrovni třetí komory mozku, ve stejné vzdálenosti od kostních kostí, při získávání obrazu dutiny průhledného septa a čtyřnásobku. Měření bylo provedeno z vnějšího do vnitřního obrysu parietálních kostí. Frontookcipitální velikost byla stanovena mezi nejvzdálenějšími body vnějších kontur frontální a týlní kosti lebky plodu.

Průměrná velikost hlavy plodu byla vypočtena jako aritmetický průměr velikosti biparietální a fronto-týlní (obr. 2)..

Obr. 2. Schéma pro měření biparietální a fronto-týlní velikosti.

Aritmetický průměr dvou maximálních vzájemně kolmých velikostí, měřený v diastole během příčného skenování na úrovni listových chlopní, byl vzat jako průměrný průměr srdce (obr. 3). Tloušťka srdce byla měřena k vnitřním povrchům perikardu a šířka - od vnitřního povrchu (endokardium) nejvzdálenější části atria po konec interventrikulárního septa.

Obr. 3. Tabulka měření fetálního srdce.

Průměrný průměr břicha byl vypočten jako aritmetický průměr mezi jeho příčným a předním průměrem (obr. 4). Měření byla prováděna na úrovni pupeční žíly.

Obr. 4. Měřicí schéma břicha plodu.

MRI byla stanovena horizontálním skenováním hlavy plodu na úrovni čtvrté komory mozku maximální vzdáleností mezi extrémními bočními okraji jeho protilehlých hemisfér (obr. 5). S nedostatečně jasnou vizualizací celého mozečku byla změřena jeho hemisféra. Byla definována jako vzdálenost mezi extrémním bočním povrchem polokoule a středem cerebelárního červa. Potom se získaná hodnota zdvojnásobila. V případech, kdy boční povrch mozečku nebyl jasně definován, byl měřen od mediálního povrchu echonegativního subarachnoidálního prostoru postranních částí zadní kraniální fossy..

Obr. 5. Schéma pro měření velikosti mozkové hemisféry.

Pro délku stehenní kosti, holenní kosti a humeru byla odebrána kalcifikovaná část jejich diafýzy (obr. 6a, b). Délka nohy byla definována jako vzdálenost mezi distálním falangou palce a patou.

Obr. 6. Schéma pro měření délky femorálních (a) a humerus (b) fetálních kostí.

Výpočet fetometrických dat (gestační věk, hmotnost a růst plodu) byl proveden na osobním počítači pomocí programu, který jsme pro tyto účely vyvinuli, zatímco byly odvozeny rovnice, které zahrnovaly několik biometrických parametrů plodu současně. Pro srovnávací vyhodnocení získaných výsledků byly do ultrazvukového zařízení zabudovány programy pro výpočet podobných parametrů podle nejznámějších autorů, J.C. Birnholz [1], S. Campbell [2], F.P. Hadlock [3], M. Hansmann [4] a J.C. Hobbins [5].

Výsledky výzkumu

V této práci jsou uvedeny normativní tabulky ke stanovení souladu jednotlivých parametrů fetální biometrie s gestačním obdobím (tabulka 1-11). Analýza údajů o fetometrii v prvním trimestru (tabulka 12) navíc ukázala, že rovnice, kterou jsme získali pro stanovení gestačního věku, poskytuje poněkud lepší výsledky. Průměrná chyba byla podle našich údajů 2,2 dne, zatímco podle jiných autorů se pohybovala v rozmezí 3,2 až 4,2 dne.

Gestační věkVelikost Coccyx-parietálníGestační věkVelikost Coccyx-parietálníGestační věkVelikost Coccyx-parietální
2 týdny0,38 týdnů2.711 týdnů6
3 týdny, 2 dny0,48 týdnů, 1 den2.911 týdnů, 1 den6.1
4 týdny, 3 dny0,58 týdnů, 2 dny311 týdnů, 2 dny6.3
4 týdny, 4 dny0,68 týdnů, 3 dny3,111 týdnů, 3 dny6.5
4 týdny, 5 dní0,78 týdnů, 4 dny3.311 týdnů, 4 dny6.7
4 týdny, 6 dní0,88 týdnů, 5 dní3.411 týdnů, 5 dní6.9
5 týdnů0,98 týdnů, 6 dní3,511 týdnů, 6 dní7.1
5 týdnů, 2 dny19 týdnů3.612 týdnů7.3
5 týdnů, 3 dny1,19 týdnů, 1 den3.812 týdnů, 1 den7.5
5 týdnů, 5 dní1,29 týdnů, 2 dny3.912 týdnů, 2 dny7.7
5 týdnů, 6 dní1.39 týdnů, 3 dny4.112 týdnů, 3 dny7.9
6 týdnů, 1 den1.49 týdnů, 4 dny4.212 týdnů, 4 dny8.1
6 týdnů, 2 dny1,59 týdnů, 5 dní4.412 týdnů, 5 dní8.3
6 týdnů, 3 dny1,69 týdnů, 6 dní4,512 týdnů, 6 dní8.5
6 týdnů, 4 dny1.710 týdnů4.713 týdnů8.6
6 týdnů, 5 dní1.810 týdnů, 1 den4.9--
6 týdnů, 6 dní1.910 týdnů, 2 dny5.1--
7 týdnů210 týdnů, 3 dny5.2--
7 týdnů, 1 den2.110 týdnů, 4 dny5.3--
7 týdnů, 2 dny2.210 týdnů, 5 dní5.5--
7 týdnů, 3 dny2,310 týdnů, 6 dní5.8--
7 týdnů, 4 dny2,4----
7 týdnů, 5 dní2,5----
7 týdnů, 6 dní2.6----

V následujících tabulkách jsou uvedeny percentilní křivky (95, 50, 5) - jedná se o speciální metodu statistického zpracování lékařských údajů (jinými slovy, součet% se nerovná 100 - to je normální) - přibl. kodér.

Gestační věk,
týdny
95%padesáti%5%
142.62.21.8
patnáct3.22.72.2
šestnáct3,73.22.6
174.33.62.9
osmnáct4.843.2
devatenáct5.24.43.6
dvacet5,64.73.9
215.954.2
226.35,44,5
236.65.74.8
246.85.95.1
257.16.25.3
267.46.55,6
277.66.75.9
287.876.2
298.17.26.4
třicet8.37.56.7
318.57.76.9
328.77.97.2
338.98.17.4
349.18.37.6
359.38.67.9
369,48.88.1
379.698.3
389.89.28.6
39109.38.8
4010.19.59
4110.39.79.2
Gestační věk,
týdny
95%padesáti%5%
143.32,51.7
patnáct3.93.22,5
šestnáct4.94.13.2
175.84.83.8
osmnáct6.45,44.3
devatenáct75.94.8
dvacet7.56.45.3
217.96.85.7
228.37.26.1
238.77.66.5
2497.96.9
259.38.37.2
269.68.67.5
279.98.97.9
2810,29.28.2
2910.59.58.5
třicet10.89.88.8
31jedenáct109
3211.310.39.3
3311.510.59.6
3411.710.89.9
3512jedenáct10.1
3612,211.310,4
3712,411.510.6
3812.611.710.9
3912.811.911.1
401312,211.3
4113,212,411.6
Gestační věk,
týdny
95%padesáti%5%
142,52.21.9
patnáct3.432,4
šestnáct4.33,72.9
1754.23.4
osmnáct5.54.73.8
devatenáct65.14.2
dvacet6.45.54.6
216.85.95
227.26.35.3
237.56.65,6
247.86.96
258.17.26.3
268.47.56.6
278.77.86.9
2898.17.2
299.28.37.4
třicet9.58.67.7
319.78.88
329.998.2
3310,29.38.5
3410,49.68.7
3510.69.89
3610.8109.2
37jedenáct10,29.5
3811,210,49.7
3911,410.69.9
4011.610.810.1
4111.8jedenáct10.3
Gestační věk,
týdny
95%padesáti%5%
141.41,21
patnáct1,51.31,1
šestnáct1,61.41,2
171.81,61.4
osmnáct1.91.71,5
devatenáct21.81,6
dvacet2.221.8
212,32.11.9
222.62,32
232.72,42.1
242.92.62,3
2532.72,4
263.22.92.6
273.332.7
283,53.22.9
293.63.33
třicet3.83,53.2
313.93.63.3
324.13.83,5
334.343,7
344,54.23.9
354.74.44.1
364.94.64.3
375.24.84.4
385,454.6
395,65.24.8
405.95.55.1
416.15.75.3
Gestační věk,
týdny
95%padesáti%5%
141,51,21
patnáct1,61.31,1
šestnáct1.71,51,2
171.91,61.3
osmnáct21.71,5
devatenáct2.11.81,5
dvacet2.21.91,6
212,421.7
222,52.11.8
232.62.21.9
242.72,42
252,82,52.1
262.92.62.2
2732.72,3
283.22,82,4
293.32.92.6
třicet3.432.7
313,53,12,8
323.63.32.9
333,73.43
343.83,53,1
353.93.63.2
3643,73.4
374.13.83,5
384.23.93.6
394.343,7
404,54.13.8
414.64.34
424.74.44.1
Gestační věk,
týdny
95%padesáti%5%
143.22,51.8
patnáct3.62.92.1
šestnáct43.32,5
174,53.62,8
osmnáct4.943,1
devatenáct5.34.43,5
dvacet5,64.73.8
2165.14.1
226.45,44.4
236.75.74.7
247.16.15
257.46.45.3
267.86.75,6
278.175.9
288.57.46.2
298.87.76.5
třicet9.186.8
319,48.37.1
329.78.67.4
33108.97.7
3410.39.28
3510.69.58.3
3610.99.88.5
3711,2108.8
3811.510.37.1
3911.810.69,4
4012.110.99.7
4112.311,29.9
4212.611,410,2
Gestační věk,
týdny
95%padesáti%5%
141,51,10,7
patnáct1.91,51
šestnáct2,31.81.3
172.72.21,6
osmnáct3,12,51.9
devatenáct3.42.72.1
dvacet3.632,4
213.93.22.6
224.13,52,8
234.33,73
244.63.93.3
254.84.13,5
264.94.33,7
275.14,53.8
285.34.74
295.54.84.2
třicet5,654.4
315.85.24.6
3265,44.7
336.15.54.9
346.35.75.1
356.45.85.2
366.565,4
376.76.15.5
386.86.35.7
3976.45.9
407.16.56
417.26.76.1
427.36.86.3
Gestační věk,
týdny
95%padesáti%5%
141.41,10,8
patnáct1.81,51
šestnáct2,31.81.3
172,82.21,6
osmnáct3.22,51.8
devatenáct3,52,82.1
dvacet3.83,12,3
214.23.42.6
224.43.62,8
234.73.93,1
2454.13.3
255.24.43.6
265.54.63.8
275.74.94
285.95.14.3
296.15.34,5
třicet6.35,64.7
316.65.85
326.865.2
336.96.25,4
347.16.45.7
357.36.65.9
367.56.86.1
377.776.3
387.87.26.5
3987.46.8
408.27.67
418.37.77.2
428.57.97.4
Gestační věk,
týdny
95%padesáti%5%
141,10,80,4
patnáct1.71,20,7
šestnáct2.11,61,1
172,51.91.4
osmnáct2,82.21,6
devatenáct3,12,51.9
dvacet3.42,82.1
213.632,4
223.93.22.6
234.13,52,8
244.33,73
254,53.93.2
264.74.13.4
274.94.33.6
285.14,53.8
295.34.74
třicet5.54.84.2
315,654.3
325.85.24,5
3365.35.7
346.15.54.8
356.35,65
366.45.85.1
376.65.95.3
386.76.15.5
396.96.25,6
4076.45.7
417.16.55.9
427.36.66
Gestační věk,
týdny
95%padesáti%5%
141.41,20,9
patnáct1.91,61,2
šestnáct2,41.91,6
172,82,31.9
osmnáct3.22.62.2
devatenáct3.62.92,4
dvacet3.93.22.7
214.23.42.9
224,53,73.2
234.743.4
2454.23,7
255.34,53.9
265.54.74.1
275.754.4
285.95.24.6
296.15,44.8
třicet6.45,65.2
316.65.95,4
326.76.15,6
336.96.35.9
347.26.66.1
357.56.96.4
367.77.26.7
3787.57
388.27.77.3
398.487.6
408.58.27.8
418.88.58.1
429.18.88.4
ParametrVlastní výsledky, dnyDrumm daysRobinson & Fleming, dny
Průměr ± odchylka2.2 + 1.33,2 + 2,14,2 + 2,3
GVlastní výsledekS. campbellJ.C. Hobbins, M.J. ShepardeJ.C. BirnholzF.P. Hadlock
40065334.329.832

Při výpočtu hmotnosti plodu ve druhém trimestru těhotenství (tabulka 14) se podle různých autorů ukázalo, že vypočtené hodnoty odpovídají skutečným hodnotám pouze pro J.C. Hobbins. Podle našich údajů je přesnost stanovení hmotnosti plodu během těchto období těhotenství poměrně vysoká; průměrná chyba byla 27,6 ± 27,8 g (6,5% jeho hmotnosti). Použitím kritérií J.C. Hobbins byl významně vyšší a průměroval 60,3 ± 55,8 (14,2% hmotnosti plodu). V tomto případě byla menší chyba při stanovení hmotnosti plodu, která je menší než 20 g, zjištěna v 55,5% případů v našich pozorováních a při použití kritérií J.C. Hobbins - 20,6%.

GVlastní dataJ.C. Hobbins
1004.817.5
Průměrný27,6 ± 27,860,3 ± 55,8
% hmotnosti6.514.2

V současné době jsme neviděli zprávy naznačující možnost ultrazvukového stanovení růstu plodu ve druhém trimestru těhotenství. Údaje, které jsme předložili, naznačují možnost poměrně vysoké přesnosti pro stanovení růstu plodu během těchto období těhotenství. Použitím naší navrhované počítačové fetometrie se ukázalo, že průměrná chyba při určování růstu plodu byla malá a činila 0,76 ± 0,84 cm (2,9% jejího růstu). V 81,3% případů byla hlášena malá chyba při určování růstu plodu nepřesahující 1 cm.

Při stanovení vypočtené hodnoty hmotnosti plodu ve třetím trimestru v případě fyziologicky probíhajícího těhotenství bylo zjištěno, že při počítačové fetometrii se průměrná chyba ukázala na 175,5 ± 133 g, což činilo 4,9% jeho hmotnosti (viz tabulka 5). Nejlepší výsledek, zaznamenaný mezi ostatními autory, byl zjištěn pomocí J.C. kritérií. Birnholz - 279,6 ± 199 g (7,9% hmotnosti plodu) a F.P. Hadlock - 307,4 ± 219,2 g (10% hmotnosti plodu), zatímco nejméně spolehlivý - získaný pomocí rovnice navržené S. Campbellem - 446,5 ± 288,2 g (12,6% jeho hmotnosti). Malá chyba, menší než 200 g při počítačové fetometrii, byla zaznamenána v 65,3% případů, za použití J.C. kritérií. Birnholz - ve 43,5%, F.P. Hadlock - v 38% a S. Campbell - v 28% (tab. 13).

Je důležité poznamenat, že při výpočtu předpovídané fetální hmoty podle rovnic a tabulek výše uvedených autorů nebyl výpočet vždy možný (zejména to bylo pozorováno u velkých plodů nebo výrazné asymetrie ve velikosti břicha a hlavy nebo břicha a stehna)..

Informace o možnosti stanovení růstu plodu jsme u žádného z těchto vědců neviděli. Podle našich pozorování byla průměrná chyba při určování růstu plodu 1,5 ± 1,2 cm a činila 3,1% jeho růstu. Navíc v 80,2% případů chyba při výpočtu růstu nepřesáhla 2 cm (tabulka 15).

Chyba cmVlastní výsledek
0-150,5
229.7
39.9
47.9
52
Průměr - 1,51 cm
Relativní odchylka - 1,23 cm
% růstu - 3.1

Diskuse

Analýza získaných údajů ukazuje na poměrně vysokou přesnost počítačové fetometrie, kterou jsme navrhli pro stanovení gestačního období v průběhu těhotenství, jakož i na hmotnost plodu a růst ve druhém a třetím trimestru těhotenství ve srovnání s programy jiných autorů, které jsou v současné době široce využívány v moderních ultrazvukových zařízeních..

Data získaná při výpočtu hmotnosti plodu v trimestru II ukázala, že přesnost jeho stanovení v našich pozorováních byla více než 2krát vyšší než při použití kritérií navržených J. Hobbinsem.

Ve třetím trimestru III byla průměrná chyba při stanovení gestačního věku podle našich údajů dvakrát nižší než u F. P. Hadlocka, který měl nejlepší výsledek mezi ostatními autory. Standardní odchylka v našich pozorováních byla také výrazně nižší než u jiných autorů, což ukazuje na vyšší spolehlivost výsledků.

Ve třetím trimestru těhotenství byla průměrná chyba při stanovení hmotnosti plodu při narození 1,6krát nižší než u J.C. Birnholz, 1,75krát menší než u F.P. Hadlock a 2,5krát méně než S. Campbell.

Mezi důležité výhody počítačové fetometrie patří také absence velkých odchylek vypočtených ukazatelů od jejich skutečných hodnot. Takže velikost chyby při určování gestačního věku přesahující 10 dní při použití počítačové fetometrie byla zjištěna 3,6krát méně než při použití rovnic F.P. Hadlock, 4,1krát méně než J.C. Hobbins, 5krát méně než M. Hansmann, a 5,4krát méně než S. Campbell. Významná chyba při určování hmotnosti plodu přesahující 400 g byla při našich pozorováních pozorována čtyřikrát méně než při použití J.C. kritérií. Birnholz, 5,3krát méně pravděpodobné než F.P. Hadlock, 5,7krát méně pravděpodobné než J.C. Hobbins a M.J. Shepard a 8,8krát méně pravděpodobné než S. Campbell (viz tab. 13). Docela přesné výsledky byly podle našeho názoru získány také při určování růstu plodu (viz tabulka 15)..

Prezentované údaje tedy ukazují, že ultrazvuková počítačová fetometrie je cennou metodou, jejíž použití umožňuje s dostatečnou přesností určit termín, hmotnost a růst plodu během těhotenství, což je důležité pro praktické lékařství.

Literatura

 1. Birnholz J.C. Odhadovaná hmotnost plodu. Principy a praxe ultrasonografie v porodnictví a gynekologii. ed. R.C. Sanders, A.E. James. Norwale, 1985, Appleton-Century-Croft`s, pp. 642-643.
 2. Campbell S., Wilkin D. Ultrazvukové měření obvodu břicha plodu v odhadu hmotnosti plodu // Brit. J. Obstet. Gynaecol., 1975, sv. 82, str. 689-794.
 3. Hadlock F.R., Harrist R.E. et al. Sonografický odhad hmotnosti plodu. - Radiologie, 1984, 150: 537.
 4. Hansmann M., Hackeloer B.J., Staudach A. Ultrazvuková diagnostika v porodnictví a gynekologii. - Berlin, Springer-Verlag, 1986, 495 s.
 5. Hobbins J.C. V knize: Návod k obsluze ultrazvukového systému pro měření růstu plodu, 105p. Toshiba Corp., Amsterdam, 1992.
Accuvix-A30

Zkontrolováno podle času! Ultrazvukový výzkumný systém s odbornou diagnostickou přesností.

Články O Neplodnosti