Hlavní Testy

První krmení umělým krmením

Samozřejmě existují určité složky v mateřském mléce, které nelze reprodukovat ve směsích, navzdory všem snahám vědců a možnostem moderní úrovně výroby. Nejprve to jsou imunomodulátory (látky, které aktivují imunitní systém a chrání tělo dítěte před nemocemi po celou dobu kojení), kyselinu dokosahexaenovou (DHA) a další esenciální polynenasycené mastné kyseliny nezbytné pro úspěšný intelektuální vývoj dítěte, jakož i některé další složky. Ale všechny tyto látky jsou specifické složky, které se vyskytují pouze v lidském mateřském mléce a nikde jinde, a nemohou je nahradit jediné doplňkové potraviny..

Proč potřebujeme doplňkové potraviny??

Proto by zavedení doplňkových potravin během umělého krmení nemělo být úkolem kompenzace něčeho, co umělé dítě nedostalo, je nutné získat nové vitamíny a minerály, které tělo dítěte potřebuje, jak zraje, aby se zvýšil počet kalorií potřebovaných rychle rostoucím tělem, a za postupné seznámení dítěte s „dospělým“ jídlem. Důvody pro zavedení doplňkových potravin jsou úplně stejné jako v případě dětí: děti vyrůstají, přecházejí do nových fází vývoje, mění se jejich potřeby a rodiče se je snaží včas uspokojit.

Všechny děti, kojené i přirozené, mají přesně stejný trávicí systém a naše organismy jsou „staré“ bez ohledu na úspěch potravinářského průmyslu: před stovkami let, kdy v zásadě neexistovaly žádné směsi, byly děti přesně takové stejně jako nyní a v tradicích téměř všech národů světa je načasování zavedení prvního krmení načasováno tak, aby se časově shodovalo s výskytem prvních mléčných zubů a rozvojem schopnosti sedět. Spolu s nástupem zájmu o vaše „jídlo pro dospělé“ jsou to tři hlavní ukazatele připravenosti přijímat nové druhy potravin a v průměru tento věk odhadují moderní odborníci jako 5-6 měsíců: pro děti na umělém krmení o něco dříve, pro děti na HB - od šesti měsíců.

Kdy začít s krmením dítěte: proč ne od 3 měsíců?

V polovině minulého století, během rozkvětu období umělého krmení, dětští lékaři na celém světě doporučovali matkám, aby podávaly první doplňková jídla již za 3 nebo dokonce 2 měsíce, a bylo jim doporučeno začít s jablečnou šťávou, která má kompenzovat nedostatek železa ve směsích. V současné době je však jak začátek doplňkového krmení, tak jeho typ u kompetentních pediatrů považován za předčasný: po 3 měsících (a ještě méně) není žaludek dítěte připraven zpracovat nic jiného než mateřské mléko nebo jeho náhražky, a ještě více - kyseliny: dráždí a následně vedou k gastroenterologickým problémům. Proto, i když začnete brzy krmit, rozhodně to není s jablečnou šťávou, jak se doporučuje po celá desetiletí.

Bohužel, i nyní pediatři, kteří se nesnaží zapojit do vlastního profesního růstu a seznámit se s nejnovějším výzkumem ve svém oboru, nadále trvají na zavedení přílišného předčasného krmení pro umělá kojence (doporučují doplňkové krmení po 3 měsících s umělým krmením). Ačkoli od doby, kdy byl vynalezen postulát, se umělé krmení změnilo a směsi prošly významnými změnami, což výrazně zlepšilo jejich složení, kromě toho byly zkoumány a popsány důsledky zavádění doplňkových potravin pro drobky v tak raném věku. Až dosud však lékaři v poliklinice a „specialisté“ na internetu doporučovali zavést první návnadu, když je uměle krmeno co nejdříve - stránky jsou plná takových doporučení a matky je důvěrně následují (zejména od podpory babiček), protože samy vychovaly své děti „Staré“ programy).

Mnoho lidí také ráda odkazuje na „doporučení WHO“, i když je pečlivě přečtete, můžete se ujistit, že nejsou kategoričtí a mají docela rozmazané věkové hranice kvůli sociokulturním rozdílům v různých zemích a etnických skupinách..

Rodiče nebudeme uvádět v omyl a nabídneme jim nejvhodnější možnost zavedení prvního krmení pro IW - můžete použít naše pravidla a schéma a zhodnotit, jak fungují.

Zavedení doplňkového krmení během umělého krmení: základní pravidla

 1. První doplňkové krmení pro umělé krmení je nabízeno dítěti, které je zcela zdravé, ostražité a má dobrou náladu. Dítě, které bylo nedávno nemocné nebo bylo očkováno, je lepší počkat týden s doplňkovými potravinami..
 2. Doba první lžíce je před začátkem příštího krmení: dáváme porci doplňkových potravin a poté je smýváme směsí. Jídlo se podává vždy ráno, aby se sledovala reakce na něj během dne a aby se v noci nepřetěžoval žaludek dítěte..
 3. Dávkování doplňkových potravin začíná mikrodávkami: během prvních 1–2 dnů, půl lžičky, pak pokud neexistují alergické projevy a dítěti se jídlo líbí, zvýšíte jeho množství na 1–2 polévkové lžíce během týdne a poté podle situace, v závislosti na dětské chuti a chuťové preference.
 4. Konzistence prvních potravin je tekutá, pak ve formě bramborové kaše a až po 10 měsících můžete začít nabízet dítěti žvýkat kousky jídla, pokud již má alespoň několik zubů. Nesnažte se vše namíchat v mixéru příliš dlouho - dítě si na tuto konzistenci zvykne a bude namítat nejmenší „hrudky“ v potravě. Za 6-7 měsíců začněte dětským sušenkem nebo plátky jablek, které lze žvýkat, a potom bude pro dítě snazší se později cítit s kousky zeleniny ve složení šťouchané polévky.
 5. Na začátku úvodu musí doplňkové potraviny podstoupit tepelné ošetření a dítěti je dáno v vařené, dušené nebo pečené formě. Teplota jídla by měla být příjemně teplá - asi 36-37 stupňů.
 6. Udržujte deník, abyste určili, co a kdy způsobuje alergii nebo zažívací potíže. Napište, co, v jaké době a v jakém množství se dítě pokusilo, a pak bude pro vás snazší se v případě problémů orientovat. Abychom pochopili, co se mu líbí a nelíbí, všimněte si emoční reakce na různé druhy doplňkových potravin..
 7. Doplňkové krmení jsou vždy mono produkty: dýňové, jablečné nebo mrkvové pyré můžete míchat pouze tehdy, pokud jste přesvědčeni, že žádná ze složek u dítěte nezpůsobuje alergie. Když již byly všechny produkty testovány, můžete je smíchat dohromady, připravovat míchané zeleninové nebo ovocné pyré, jakož i zavádět maso, žloutek nebo ryby do zeleninových směsí.
 8. Nenabízejte nové jídlo, dokud si nejste jisti úplnou bezpečností předchozího, a to v intervalu nejméně 5-7 dnů.
 9. Máte-li alergie, okamžitě tento produkt vyjměte z nabídky a požádejte o pomoc svého pediatra. K tomu se můžete vrátit nejdříve za několik měsíců, pokud se všechno stane znovu - vyloučit ze stravy, dokud dítě nevyroste.
 10. Nezapomeňte nabídnout dítěti drink (nejprve vařenou vodu, pak dušené ovoce nebo džus), když již doplňková jídla již začala.
 11. Nikdy své dítě nenakrmujte! Bez ohledu na to, jak užitečný je produkt podle vašeho názoru, tlačit své dítě proti jeho vůli je zcela špatné. Za prvé, dítě je žijící osoba, a ne plněná paprika, a za druhé, vy sami nemáte rádi všechna jídla, takže vaše dítě má právo dát přednost něčemu a něco odmítnout.

Schéma prvního krmení během umělého krmení

První krmení umělým krmením: výběr produktu

Tabulka zavedení doplňkového krmení během umělého krmení

Nádobí5-6 měsíců6-7 měsíců7-8 měsíců9-10 měsíců11-12 měsíců
Zeleninové pyré5 až 100 g100 - 150 g160 až 170 g170 až 180 g190-200 g
Ovocné pyré5-50 g50-60 g60-70 g80-90 g90 - 100 g
Šťávový nebo ovocný kompot5-50 g50-60 g60-70 g80-90 g90 - 100 150 g
Ovesná kaše-50 - 100 g150 g180 g200 g
Kefir-10-30 g50 - 100 g100 - 150 g200-300 g
Tvaroh-10-30 g40 g40 g50 g
Máslo-1-3 g4 g5 g6 g
Rostlinný olej-1-3 ml4 ml5 ml6 ml
Žloutek--1 41 21 2-1
Soubory cookie pro děti--3-5 g10 g15 g
Pšeničný chléb--3-5 g10 g15 g
Masové pyré--10-30 g50 g60-70 g
Rybí pyré---10-30 g30-60 g

Dávkování jídla není vůbec obtížné: 5 g je o něco méně než lžička, 10 g jsou 2 lžičky atd..
Dobře, začněte dobře! Opatrně pozorujte dítě, citlivě reagujte na signály jeho těla, nakrmte ho láskou - a bude zdravým, veselým a dobře vyvinutým dítětem.

Jak správně představit první návnadu

Obecná informace

Otázka, jak je první krmení dítěti zavedeno v určitém období, je pro každou matku velmi důležitá. Informace o tom, jak dochází k zavedení prvního krmení dítěte, se velmi liší. Kromě toho se informace na internetu zásadně liší od toho, o čem mluví starší lidé..

Ale bez ohledu na to, kolik doporučení obdrží mladá matka, je důležité, aby první krmení dítěte bylo zavedeno co nejpřesněji. Proto se musíte seznámit s doporučeními, která vám umožní získat odpovědi na nejdůležitější otázky. Například v jakém věku můžete dát dítěti vodu, kolik měsíců můžete dát tvaroh a podobně.

Každá matka se musí s těmito informacemi podrobně seznámit, aby mohla poskytnout dítěti krmení, které bude správně zavedeno. To zase zaručí, že kojené dítě i umělé dítě budou mít správný trávicí systém.

První návnady pro kojení, obecná pravidla

Mladé matky mají vždy spoustu otázek o tom, jak správně podávat doplňkové krmení, zda je třeba dávat vodu atd. Nejprve je důležité vzít v úvahu, že s plným kojením je to, že pokud matka dodržuje plán krmení, dítě aktivně roste, krmí se před šesti měsíci dítě nepotřebuje.

Někdy matky, věřící, že dítě nedostává dostatečné množství mateřského mléka, začnou krmit směsí. Většina pediatrů, včetně Komarovského, se však domnívá, že není nutné krmit dobře vyvinuté děti. Kdy se má směs dodat dodatečně a zda by se to mělo udělat, je lepší se zeptat pediatra.

Jak praktikovat zavádění nového produktu, každá matka pomůže pochopit tabulku nebo schéma zavádění doplňkových potravin během kojení. Tato tabulka jasně popisuje, kdy zavádět doplňková jídla pro kojení po dobu měsíců a která jídla by měla být podávána v konkrétním čase.

Začátek procesu zavádění doplňkových potravin však vyvolává mnoho otázek o tom, jak a kdy začít dítěti dávat konkrétní produkt. Například je květák nebo kukuřičná kaše „správným“ produktem, který se může začít krmit, je možné dát švestky šestiměsíčnímu dítěti, kdy dát novorozence vodu, atd..

V ideálním případě by každá matka měla studovat nejen literaturu, ale také pravidelně konzultovat s pediatrem. Je to on, kdo bude jasně odpovídat na otázky o tom, zda je možné mít dýně na hepatitidu B, zda je možné brokolici atd., A také upraví režim krmení, který chcete praktikovat..

Kdy kojencům představit doplňková jídla?

Existuje spousta doporučení, kdy začít s krmením dítěte. A podle zkušeností babiček by měl být začátek krmení proveden co nejdříve.

Nicméně všechny otázky, které trápí mladou matku ohledně toho, kolik měsíců můžete krmit své dítě a co stojí za to ho začít krmit, musíte se nejprve zeptat dětského lékaře..

Ve skutečnosti se v posledních letech výrazně změnil přístup k tomu, jak začít s krmením dítěte, kde začít lépe. A pokud moderní babičky z velké části skutečně zastávají názor, že například kaše pro děti ve třech měsících nebo tvaroh pro děti ve věku 4 měsíců, je to normální, pak lékaři věří jinak.

Všechny vědecké studie prováděné moderními vědci a lékaři potvrzují, že odpověď na otázku, v jakém věku může být dítě krmeno, je následující: pokud se praktikuje pouze kojení, pak by dítě nemělo být krmeno nejdříve 6 měsíců. Podobná doporučení se týkají toho, kolik měsíců můžete krmit dítě, které roste na umělém krmení: těmto dětem je podávána doplňková strava o měsíc dříve, ale je také přijatelné začít se seznamovat s „dospělou“ potravou od 6 měsíců.

Je velmi důležité zvážit všechny nuance: co, kdy, kolik dát dítěti. Pokud se věk dítěte blíží šesti měsícům, měli byste se zeptat lékaře na všechny relevantní otázky: kdy dát žloutek, zavést brambory. Stejně důležité je vědět, kdy zavést maso do dětské výživy a jaké maso začít. V zájmu řádného vedení procesu zavádění doplňkových potravin a seznámení se s jeho vlastnostmi se rodiče rovněž vyzývají ke studiu speciální moderní literatury..

Proč by se návnada neměla podávat dříve?

Rodiče, kteří chtějí vzít v úvahu všechna důležitá pravidla doplňkového krmení, by měli pochopit, že pro kojence mladší než 6 měsíců není jiné jídlo než mateřské mléko nebo umělá výživa nejen zdravé, ale také škodlivé.

Zavádění kojenecké výživy se neprovádí dříve, protože dítě nemá potřebné enzymy pro trávení nových druhů potravin až do šesti měsíců. Proto, pokud jsou pravidla porušena a dítě přijímá určitá jídla dříve (i když jsou to dýňová nebo jiná „lehká“ jídla), nebude se vstřebávat a nepřinese tělu výhody. A pokud jídlo nebude tráveno, pak je nevyhnutelné vážné zatížení těla, a dokonce i malé množství jakéhokoli jídla způsobí zatížení. To je důvod, proč postup zavádění doplňkových potravin podle Komarovského, jakož i na doporučení jiných odborníků, stanoví určitou sekvenci zavádění zeleniny a dalších produktů..

Kdy a jak správně začít, záleží na tom, co dítě jí. První krmení během umělého krmení je zavedeno o něco dříve, protože enzymové systémy u těchto dětí dozrávají o něco dříve. Existuje speciální tabulka pro zavádění doplňkových potravin během umělého krmení, což může značně usnadnit zavádění nových potravin. Existují však určitá obecná doporučení nejen o tom, kdy začít, ale také o tom, jak je správně zadat: schéma podávání stanoví, že každé nové jídlo se začíná dítěti podávat v množství 5 g denně. Postupně se množství jídla zpravidla zvyšuje každý den, na týden a výsledkem je zvýšení na 100 nebo 150 g.

Přesto se stále doporučuje, abyste se poradili se svým lékařem v jakém věku přesně zavést nové jídlo a kdy zavést tento nebo tento produkt s umělým krmením.

Doporučuje se zavádět doplňková jídla se smíšeným krmením i umělým krmením - přibližně od pěti měsíců. Správné zavedení smíšeného krmení zajišťuje, že dítěti se zpočátku podává jeden z druhů zeleniny a každý den po dobu 1-2 týdnů zvyšuje počet gramů krmiva.

Pro kojené, kojené nebo smíšené krmení je k dispozici speciální krmný stůl. Má mít speciální režim pro zavádění doplňkových potravin, jsou zde informace o tom, kde začít, atd. Podobné programy, jak je doplnění zavedeno, navrhují Dr. Komarovsky a další specialisté..

Krmný stůl pro děti na kojení a umělém krmení

Věk (měsíce)produkty
6Brokolice, květák, mrkev, cuketa, dýně.
7Kaše: kukuřice, rýže, pohanka. Kaše musí být bez mléka.
8Maso: králík, krůta, kuře, telecí maso, jehněčí. Brambor, žloutek.
9Výrobky z kyselého mléka: tvaroh, kefír.
10Ovoce: švestky, hruška, jablko.

Moderní tabulka zavádění doplňkových potravin WHO (podle věku dítěte)

Dětský věk678910jedenáct12
Ovocné pyréZpracoval: Marina Stepanyuk - lékárník, lékařský novinář Specialita: Lékárník více

Vzdělání: Vystudoval základní lékařskou fakultu Rivne State Basic s titulem Pharmacy. Vystudovala Státní lékařskou univerzitu Vinnitsa. M.I. Pirogov a stáž na něm založená.

Pracovní zkušenosti: Od roku 2003 do roku 2013 - pracoval jako lékárník a manažer lékárenského kiosku. Za mnoho let svědomité práce jí byly uděleny dopisy a vyznamenání. Články o lékařských tématech byly publikovány v místních publikacích (novinách) a na různých internetových portálech.

Komentáře

Ano, a právě začal brokolicí a cuketou. Heinzovi se to líbilo nejvíc, i když vyzkoušeli jiné. Nejpodobnější k přirozenému složení a chuti)))

Než přinesete informace masám, musíte zkontrolovat jejich relevanci a zjištění nedávných studií v oboru pediatrie. Jaký žloutek. Dříve byl také dáván rybí olej. Žloutek byl jediným zdrojem vitamínu D. Aby se zabránilo rozvoji křivice, byl zaveden žloutek, a to i přes riziko alergické reakce. V současné době je k dispozici vitamín D a téměř každá máma má smartphone s aplikací Weather, kde můžete sledovat UV index.

Až 4 měsíce jsme nepřemýšleli o doplňkových potravinách, uměli jsme) Používali jsme izraelské mateřské směsi a později nám bylo doporučeno přemýšlet o doplňkových potravinách, máme kaši a bramborovou kaši. Takže na konci šesti měsíců jsme se seznámili s jablečným pyré a rýží a kukuřičnou kaší)) Řekli nám také o kompotu, dali nám velmi dobrý recept, takže občas mletí kaši na kompotu - dítě nemůžete odtrhnout. Do 10 měsíců jsme již vyzkoušeli 6 různých druhů obilovin, ze všeho nejvíc milujeme ovesné vločky s ovocem a směsí obilovin)) Doporučuji všem, aby jedli tuto společnost, tam jsem si jistý kvalitou! Pokud v létě můžete vařit bramborovou kaši sami, pak v zimě jsou všechny plody solidní GMO a věříme matčině věci) Zkontrolováno! Doporučujeme!

Tabulka zavedení doplňkového krmení během umělého krmení

Tabulka pro zavedení doplňkových potravin pro děti na umělém krmení je sestavena podle Svazu pediatrů Ruska. Uvádí, která hlavní jídla a v jakém věku je užitečné a bezpečné zavést do dětské výživy.

U kojenců s přirozeným kojením se doplňkové potraviny podávají nejdříve šest měsíců po narození. Umělá krmiva potřebují více vitamínů, prospěšných prvků a minerálů. Pediatrové nedávají přesná doporučení, jak staré lze zavést umělé jídlo, ale doporučuje se, aby to neudělali do tří měsíců..

Jaké období je příznivé pro zavedení doplňkových potravin

Nejprve se musíte soustředit na vývoj svého dítěte. Pokud dítě požívá směs dobře, přibírá na váze, její vývoj je normální, pak může být začátek krmení odložen na 5-6 měsíců. Pokud však dítě stojí za ukazateli normy ve vývoji, pak má smysl představit ho od 4 měsíců. Jak pochopit, že dítě je připraveno ke krmení:

 • dítě sedí sebejistě v křesle, nesklouzává dolů kvůli slabosti zad a neklesá na stranu;
 • dítě má zájem o jídlo, sleduje, jak se maminka a táta jedí, když sedí v náručí, snaží se dostat do talíře rodiče, voní jídlo a reaguje na to - otočí hlavu směrem ke zdroji vůně;
 • když maminka nebo táta jedí, dívá se do jejich úst, může dokonce natáhnout pero, je jasné, že má zájem;
 • dítě se aktivně snaží brát jídlo v klice a vtáhne si ho do úst.

Nedoporučuje se kombinovat začátek doplňkových potravin s obdobími, kdy je dítě slabé nebo se necítí dobře. Není třeba se seznamovat s novým jídlem:

 • po očkování, protože to je velká zátěž imunitního systému, může dítě v takovém období špatně reagovat na nová jídla, může se rozvinout alergie na zcela neškodný produkt;
 • pokud je léto, je velmi horké, je lepší pít více a nezatěžovat tělo dítěte známostí s doplňkovými potravinami;
 • je-li dítě nemocné nebo právě trpí nemocí, je lepší odložit zavedení doplňkových potravin, dokud nebude tělo silnější.

Pediatrové doporučili období, kdy zavádět doplňková jídla s umělým krmením (tabulka měsíců). Je vhodné k němu navigovat. Pokud se dítě cítí dobře, spokojeno, není zlobivé, má zájem o jídlo svých rodičů, měli byste se začít seznamovat s novým jídlem.

Pravidla pro zavedení doplňkových potravin

Je třeba si uvědomit, že až do roku se dítěti dostává upravená směs. Výživa by neměla úplně vytlačovat výživu směsí. Směs by měla být základem, ke kterému je připojeno další jídlo. Rodiče seznamují dítě s novými produkty, učí malé tělo trávit nové jídlo a bez toho, aby bylo nutné toto dítě plně krmit..

Při zavádění doplňkových potravin se doporučuje přejít na pět jídel denně. Tělo dítěte se přestavuje na nový režim.

Nový produkt se podává jednou za dva týdny. To umožňuje tělu zvyknout si na nový produkt. Pokud se doplňkové potraviny zavádějí snadno, nedochází k žádným reakcím: vyrážka, zažívací potíže nebo jiné podezřelé projevy, může se zkrátit doba mezi zavedením nových produktů.

Jídlo by mělo být pro dítě zajímavé. Měl by to vyzkoušet. Nebojte se, že dítě v prvních dnech nebude jíst ani lžíci. Může lízat, to bude stačit. Vyzkoušejte „pedagogické krmení“: nechte na talíři jídlo pro dospělé, ale bezpečné, bez kečupu, majonézy, omáček a koření. Nechte dítěti „ukrást“ kus z vaší desky. Pokud se mu bude líbit, bude poznávání nových potravin pokračovat rychleji a zábavněji. Pro pohodlí rodičů byl vyvinut systém zavádění doplňkových potravin během umělého krmení (tabulka o věku dítěte). Na základě toho můžete použít „pedagogické krmení“ a klasiku doporučenou pediatry.

Zavádění doplňkových potravin

Aby bylo možné správně zahájit začátek doplňkového krmení během umělého krmení, tabulka bere v úvahu pořadí zadávání produktů.

Doplňkové krmení, tabulka v měsících umělého krmení

Produkty ml.Dětský věk
4-6 měsíců
7 měsíců8 měsíců9-12 měsíců
Zeleninové pyré10-150170180200
Mléčná kaše10-150150180200
Ovocný džus5-60708090-100
Ovocné pyré5-60708090-100
Masové pyré (od 6 měsíců)5-30třicetpadesáti60-70
Tvaroh (od 6 měsíců)10-404040padesáti
Dětský kefír, bifidokefir-200200200
Žloutek.-1/41/21/2
Rybí pyré--5-3030-60
Suchary, dětské sušenky-3-5510-15
bílý chléb--510
Rostlinný olej1-3556
Máslo1-4456

Doplňková jídla začínají šťouchanou zeleninou, po které se zavádějí obiloviny a ovoce. Pokud je hmotnost dítěte menší, můžete zkusit zavést cereálie, nejprve bez mléka a později do mléka. Je lepší nespěchat s tvarohem, jogurtem a kefírem. Přestože jsou na stole šest měsíců, je lepší je zavést později, když dítě bude mít enzymy nezbytné pro správnou absorpci těchto produktů. Pokud je zadáte blíže k 8 měsícům, problémy s trávením již nebudou.

Umělé krmení stůl

Umělé děti, zvyklé přijímat směsi, se lépe přizpůsobují zavádění nových potravin. Z tohoto důvodu začínají injektovat doplňková jídla o něco dříve než kojenci, kteří jsou krmeni mateřským mlékem. Kdy a jak začít zavádění doplňkových potravin, jaké potraviny a v jakém množství by mělo být dítěti dáno, v závislosti na věku?

Kdy začít s doplňkovými potravinami

O tom, kdy začít zavádění doplňkových potravin pro dítě, které je plně kojeno, stále neexistuje shoda. Někteří odborníci tvrdí, že krmení umělého dítěte může být zahájeno od 3 měsíců, protože do této doby je jeho žaludek připraven přijímat pevná jídla, zatímco jiní mluví o obdobích 5,5–6 měsíců.

Je třeba mít na paměti, že neexistuje univerzální pojem společný pro všechny děti. Věk zavedení doplňkových potravin je stanoven individuálně a závisí na tom, jak se dítě vyvíjí, jak rychle přibírá na váze. Podle standardů Světové zdravotnické organizace by mělo být doplňkové krmení dětem, které jsou plně kojeny, podávány od 4,5 měsíce.

Optimální načasování začátku doplňkových potravin v průměru připadá na věk od 4 do 6 měsíců. Pokud si nejste jisti, zda je čas dát vašemu dítěti nové jídlo, poraďte se s pediatrem o tomto problému. Po posouzení míry přírůstku na váze a celkového stavu dítěte a vlastností jeho předchozí výživy vám bude lékař schopen poskytnout podrobná doporučení.

Tabulka podávání živin

Ovocné šťávy se často začnou zavádět již ve třetím měsíci života dítěte, ale musíte to nejprve projednat s pediatrem. Doplňkové krmení začíná velmi malým množstvím šťávy (nejlépe jablečné šťávy, protože nezpůsobuje alergie) a po 2 týdnech se zavádí ovocné pyré. Po dalších 2 týdnech mohou být do stravy přidány zeleninové pyré..

Odborníci doporučují pro první krmení umělého dítěte používat rostlinné pyré z jednoho druhu zeleniny - cukety, květáku, brokolice, brambor. Neměli byste začínat s doplňkovými jídly s mléčnými kaší, protože kojené děti tak dobře přibírají.

Kaše může být zavedena do dětské stravy asi měsíc a půl po úspěšném zavedení zeleninových pyré. Je lepší začít u pohanky, rýže, kukuřice. Obilniny bez lepku (ovesné vločky, krupice) lze podávat pouze od 8 měsíců. Do hotového jídla se doporučuje přidat několik kapek rostlinného oleje nebo malého kousku másla.

Tvaroh začíná dávat od 5-6 měsíců. Od 6 do 7 měsíců se do stravy zavádí vaječný žloutek. Zhruba ve stejnou dobu se v nabídce dítěte objevují masitá jídla: šťouchané kuře, krůta, králík. Ve věku asi 7 měsíců je na čase, aby dítě začalo dávat chléb, sušenky a sušenky, aby stimulovalo žvýkací schopnosti. Od 8 do 9 měsíců lze masová jídla 1-2krát týdně nahradit rybami. Kefir a další mléčné výrobky smějí být zavedeny do stravy nejdříve 7 až 8 měsíců.

V tabulce jsou jasně uvedeny přibližné objemy injekčních produktů v různých měsících života dítěte.

Denní objem doplňkových potravin pro dítě prvního roku života

Jídlo a jídla

Věk dítěte, měsíce

Mléčná směs ml

Ovocné šťávy, ml

Ovocné pyré, g

Rostlinný olej, ml

Máslo, g

Mléčná kaše, g

Suchary, sušenky, g

Pšeničný chléb, g

Obecná pravidla pro zavádění doplňkových potravin

Jakékoli nové jídlo můžete začít zavádět, pouze pokud je dítě zcela zdravé. Při sebemenším náznaku malátnosti by mělo být zavedení doplňkových potravin odloženo, až se dítě zotaví..

Umělé dítě je nutné krmit novým jídlem ihned poté, co obdrží obvyklou porci mléčné směsi, a současně se smí podávat pouze jeden nový produkt. V tomto případě se doporučuje první krmení podávat v jednom z denních krmiv, například po 10 nebo 14 hodinách.

První porce ovocné šťávy by měly být nabízeny v minimálním množství - asi půl lžičky. Pokud žaludek dítěte užil dobře neznámý produkt, můžete postupně zvyšovat jeho množství na doporučenou denní dávku.

Jakmile si dítě zvykne na šťávu, začněte mu dávat ovocné pyré, nejlépe jablko. Pokud dítě normálně reaguje na nové jídlo, bude možné přistoupit k další fázi - zeleninové pyré. První porce každého nového produktu by měly být stále velmi malé.

Nové ovoce a zelenina by měly být do stravy zavedeny postupně a teprve poté, co je dítě zvyklé na předchozí krmení. Postupným zvyšováním množství doplňkových potravin a snižováním množství směsi je jedno krmení kompletně nahrazeno během 10–12 dnů: Když objem rostlinného pyré dosáhne 120–150 ml, již není nutné dítěti dávat mléčnou směs.

Na samém začátku doplňkových potravin by v žádném případě neměly být podávány 2 produkty současně. Pokud se po jídle neobvyklého jídla u dítěte objeví podráždění, vyrážka a kolika, nebude možné určit, na jaký produkt tělo reagovalo. V prvních fázích doplňkových potravin by období mezi zavedením různých produktů mělo být alespoň týden.

Pokud dítě nepřijme žádné jídlo, neznamená to, že ho nikdy nebude moci jíst. Špatná reakce na doplňkové potraviny obvykle naznačuje, že trávicí systém dítěte ještě není připraven na nová jídla. V takových případech je zavádění doplňkových potravin jednoduše zpožděno, obvykle po dobu asi jednoho měsíce. Pokud tělo strouhanek reagovalo na neznámý produkt velmi ostře, pak se před pokusem o zavedení doplňkových potravin nezapomeňte poradit s pediatrem ohledně optimálního načasování.

Moderní principy krmení dětí

Moderní principy krmení dětí jsou jakousi fúzí praktických zkušeností a nejnovějšího vědeckého vývoje vědeckého vývoje. Jsou založeny na doporučeních Evropské asociace dětských gastroenterologů, hepatatologů, odborníků na výživu (ESPGHAN), Americké akademie pediatrů (AAP) a národních doporučení příslušných ministerstev a asociací.

Moderní doporučení jsou založena na analýze výsledků mnoha studií o složení, načasování zavádění doplňkových potravin v Evropě pro zdravé kojené děti s přihlédnutím k různým aspektům zavádění doplňkových potravin, jejich dopadu na ukazatele fyzického a duševního vývoje. Včasné zavádění doplňkových potravin přispívá k optimálnímu vývoji všech systémů a orgánů dítěte, fyzických parametrů, psychomotorického vývoje a činnosti nervového systému. Období zavedení doplňkových potravin je velmi důležité pro růst a vývoj dítěte, jakož i vynikající fázi přechodu dítěte z kojení na jídlo z obecné tabulky..

Vědci a lékaři dokázali identifikovat řadu zásad pro krmení dětí v prvním roce života:

 • Je nepraktické vyvinout samostatná doporučení pro zavádění doplňkových potravin pro děti kojící nebo umělé výživy, přístupy v těchto případech jsou stejné;
 • Matky mateřského mléka zůstávají „zlatým standardem“ exkluzivního kojení po dobu nejméně 4 měsíců (17 týdnů) života dítěte, až 6 měsíců (26 týdnů), standardem exkluzivního nebo převážně kojení;
 • Trávicí trakt a funkce ledvin jsou dostatečně zralé, takže tělo dítěte může vnímat zavedení doplňkových potravin ve věku 4 měsíců a v období od 5 do 6 měsíců si dítě vyvine potřebné motorické dovednosti pro stravování pevných potravin. Proto je v tomto věku důležité dávat jídlo přiměřené konzistence a vhodným způsobem;
 • Matka, která plně sníte, může zajistit příjem všech potřebných živin, vitamínů a minerálů pro dítě s exkluzivním kojením do věku maximálně 6 měsíců;
 • Některé děti mohou potřebovat další doplnění železa před 6 měsíci;
 • Je důležité pokračovat v kojení souběžně se zavedením doplňkových potravin. Je prokázáno, že to snižuje riziko gastrointestinálních a respiračních infekcí, jakož i případů hospitalizace u dítěte;
 • Při porovnání začátku zavádění doplňkových potravin ve věku 4 nebo 6 měsíců nebyly zjištěny žádné významné rozdíly ve vlivu na jejich růst a tělesnou hmotnost, na vývoj obezity během prvních 3 let života;
 • Současně bylo zavedeno vysoké riziko vzniku nadváhy a obezity zavedením doplňkových potravin do věku 4 měsíců;
 • Krmení dítěte (pevné nebo tekuté jídlo, které se liší od mateřského mléka nebo kojenecké výživy) by se mělo začít podávat nejdříve 4 měsíce a nejpozději 6 měsíců;
 • S věkem, se zavedením doplňkových potravin, by mělo být dítěti nabídnuto množství jídel v konzistenci, struktuře, chuti, vůni;
 • Děti mají vrozenou tendenci rozlišovat a preferovat sladká a slaná jídla, neochotně jedí hořká, které nemůžeme změnit. Můžeme však formovat a upravovat preference vkusu dítěte prostřednictvím školení, systematicky nabízet dětské produkty s různými chutěmi, včetně kyselé hořké zelené zeleniny;
 • Celé kravské mléko se nedoporučuje zavádět do dětské stravy po dobu až 12 měsíců. Použití kravského mléka je spojeno s příjmem zvýšeného množství energie, bílkovin, tuku a nižšího železa. Proto děti, které v mladém věku konzumovaly velké objemy kravského mléka, měly vyšší riziko vzniku anémie z nedostatku železa;
 • Spotřeba více bílkovin se zavedením doplňkových potravin zvyšuje riziko nadváhy a obezity, zejména u jedinců s predispozicí k tomu, takže příjem bílkovin by neměl být více než 15% energie spotřebované během dne;
 • Potřeba těla dítěte pro železo je velmi vysoká po celou dobu krmení, takže je nutné zajistit, aby se získávala jídla bohatá na železo, zejména pro kojené děti;
 • Alergenní přípravky mohou být zavedeny kdykoli od 4 měsíců věku, protože právě v tomto období dochází k tvorbě imunitní tolerance vůči alergenu. Například děti s vysokým rizikem alergických reakcí na arašídy by měly být podávány ve věku 4–12 měsíců pod dohledem odborníka. Nebyla nalezena žádná souvislost mezi načasováním zavedení alergenních potravin a vývojem alergických nebo imunologických chorob. To však neznamená nutnost včasného podávání alergenových produktů všem, ale zaměřuje se na skutečnost, že není nutné odkládat zavedení alergenových přípravků po 4 měsících na delší dobu;
 • Lepek lze nabídnout dítěti ve věku 4–12 měsíců, ale během prvních týdnů po zahájení jeho podávání byste se měli vyvarovat konzumace velkého množství lepku, v budoucnu však nebyl stanoven objem bezpečného množství. Nebyl odhalen typ krmení (prsa / umělé) se zavedením lepku, aby se snížilo riziko vzniku celiakie, diabetes mellitus 1. typu;
 • Cukr nebo sůl by neměly být přidávány do doplňkových potravin a dítě by také nemělo jíst sladké nápoje a džusy. Děti si užijí sladké nápoje již v prvních měsících, ale pokud se nedostanou, ale po 6 měsících se jim už děti nelíbí. Cukr ovlivňuje budoucí chování při jídle. Cukr je důležitým faktorem při vývoji zubního kazu - přispívá ke kazu, protože se mohou tvořit glukány, které zvyšují přilnavost bakterií na zubní sklovinu, narušují difúzi rovnováhy kyselin a pufrovacích systémů, což nakonec přispívá k poškození zubní skloviny..
 • Vegetariánská strava je u malých dětí kontraindikována kvůli riziku nedostatku vitaminu B12, železa, zinku, folátu, mastných kyselin s dlouhým řetězcem, bílkovin a vápníku, což může vést k nevratným nežádoucím důsledkům a zhoršenému kognitivnímu vývoji;
 • Vegetariánská strava může být používána výhradně pod pečlivým dohledem lékaře a odborníka na výživu, s povinným dodatečným zavedením vitamínů B, D, železa, zinku, vápníku, bílkovin, PUFA, které mohou zajistit odpovídající růst a vývoj dítěte. Je důležité, aby si rodiče uvědomovali riziko ireverzibilních škodlivých následků (mentální méněcennost, smrt dítěte), které se mohou vyvinout, pokud nebudou dodržovat doporučení odborníků.

Byla vyvinuta obecná pravidla pro zavádění doplňkových potravin dětem prvního roku života:

 • Je lepší zavést první krmení v ranním krmení (9–11 hod.), Aby se sledovala reakce dítěte na nový produkt..
 • Bez přidaného cukru a soli.
 • První návnada dejte dítěti, když je klidný a ne unavený.
 • Začněte 0,5-2 lžičkami. Pokud dítě odmítne, netrvejte na tom, zkuste to dát později nebo následující den.
 • Pokud je reakce normální (žádná vyrážka, změny na kůži, změny ve stolici), zdvojnásobte dávku následující den. Postupně přivádějte první krmení dítěte na věkovou normu (80-200 g).
 • Pokud se vyskytne alergická reakce nebo jiná nesnášenlivost - odmítněte tuto doplňkovou potravu podávat po dobu tří dnů, pokud máte opakovanou nežádoucí reakci - nedávejte tento produkt, kontaktujte svého pediatra.
 • Každý následný nový potravinářský produkt by měl být jednosložkový (pouze cuketa, zelí, brokolice, pohanka, maso atd.).
 • Podívejme se na mísu smíšených produktů, když je dítě již se všemi produkty seznámeno samostatně.
 • Není vhodné zavádět nové produkty tři dny před a po vakcinaci.

Pokud uvažujete o zavedení doplňkových potravin, vaše dítě by již mělo mít určité známky připravenosti:

 • Drží hlavu;
 • Ve stavu samostatně, prakticky bez podpory, sedět (na speciální vysoké židličce s postranní oporou);
 • Když si přinesou lžíci s jídlem, otevře ústa;
 • Když nemá hlad, odvrací se od lžíce s jídlem;
 • Zavře ústa lžičkou v ústech, drží v ústech jídlo a pak vlaštovky, ale netlačí a nevyplivne to.

První návnada za 4 měsíce

Věk 4 měsíce byl zvolen jako minimum pro zavedení doplňkových potravin, protože ve 4 měsících se gastrointestinální trakt dítěte zraje: původně se zvyšuje propustnost sliznice tenkého střeva, dozrává řada trávicích enzymů, vytváří se dostatečná úroveň místní imunity a dítě získává schopnost polykat polotekuté a silnější jídlo spojené s vymizením „lžíce tlačícího reflexu“.

Na otázku, zda je nutné dítěti s doplňkem 3 měsíce dávat doplňkové jídlo, můžete jednoznačně odpovědět: ne, je příliš brzy!

Ale 4 měsíce, to je již čas, kdy můžete přemýšlet o zavedení doplňkových potravin. Současně je třeba mít na paměti, že ve 4 měsících života dítě potřebuje dostatečné mateřské mléko nebo vysoce přizpůsobenou mléčnou směs pro svůj plný vývoj. Navíc, když mluví o doplňkových potravinách po 4 měsících, obvykle znamenají konec 4. měsíce života. Je důležité pokračovat v kojení souběžně se zavedením doplňkových potravin..

Pokud zavádíte doplňkové potraviny ve 4. měsíci života dítěte - jedná se obvykle o jednosložkové zeleninové nebo ovocné pyré, pokud dítě nezískává dostatečnou váhu, může to být bezlepková obilovina (rýže a pohanka). Je lepší začít se zeleninovým pyré. Děti jsou chytré a pokud zkusí sladší ovocné pyré, pak může na chvilku zeleninu odmítnout a možná budete mít potíže se zavedením tohoto velmi zdravého jídla.

Co je užitečné při krmení zeleniny a z čeho je lepší vařit?

Zeleninové pyré - pro první krmení můžete připravit květák, cuketa, dýně, brokolici - jedná se o nízkoalergenní produkty, patří mezi deset nejužitečnějších zeleniny v dětské stravě, obsahují velké množství zdravých bílkovin, vlákniny a vitamínů, mikroelementy! Vláknina pomáhá propagovat jídlo trávicím traktem a rozvíjet prospěšnou mikroflóru ve střevech. Pektinové látky absorbují a odstraňují toxiny z těla dítěte. Zelenina pozitivně ovlivňuje stav acidobazické rovnováhy v těle, vytváří podmínky pro správné fungování všech orgánů a systémů.

Květák - je dobrým zdrojem vlákniny, bílkovin, minerálů a vitamínů: A, B1, B2, B3 (PP), B6, stejně jako malé množství vitamínů K, D a tokoferol (vitamin E). V květenství zelí je spousta hořčíku, sodíku, draslíku, fosforu, vápníku, železa. Železo obsahuje dvakrát tolik než v zeleném hrášku, pepři a salátu. Protein květáku se snadno štěpí a jeho obsah je poměrně vysoký. Protein květáku obsahuje nezbytný vitamin U (methionin). To je jedna z esenciálních aminokyselin, které nejsou syntetizovány lidským tělem. Další esenciální aminokyseliny jsou přítomny v malém množství: arginin, tryptofan.

Cuketa - bohatá na vitamíny a minerály. Obsahuje draslík, hořčík, fosfor, vápník, vitamíny C, B1 a B2 a další, kyselinu listovou. Což hraje velkou roli v procesech tvorby krve. Cuketa je bohatá na důležité stopové prvky, jako je železo a měď. Jsou nezbytné pro tvorbu nervové tkáně, normalizaci metabolismu i pro tvorbu hemoglobinu, což je dobrá prevence anémie.

Brokolice je velmi zdravá zelenina, druh květáku. Příjemná jemná chuť a dobrá stravitelnost produktu, jedinečné složení má příznivý vliv na zdraví dospělých i dětí. Jezte nezveřejněné květenství zelí. Je to také nízkoalergenní zelenina bohatá na bílkoviny, vlákninu, vitamíny, vápník, železo, stopové prvky a dokonce i těkavé produkty. Obsah vápníku a hořčíku je dostatečný k vyvážení fungování nervového systému, k zajištění normální regulace cyklu spánku a probuzení dítěte a dobré odolnosti vůči stresu. Dítě s takovou výživou se stává klidnější, méně vzrušené a zlobivé.

Brokolice je lídrem v obsahu cholinu a methioninu. Pouze 50 g brokolice poskytuje dítěti plnou sadu živin na den.

Dýně je největší zelenina na Zemi. Je to jedna z deseti nejužitečnějších zeleniny v potravě dětí, obsahuje velké množství zdravých bílkovin, vlákniny a vitamínů, včetně beta-karotenu, vitamínu C, E, K, železa, draslíku, hořčíku, stopových prvků, které jsou nezbytné pro výživu dětí, protože posilují imunita a pomoc v boji proti zánětu, příznivě působí na nervový systém. Pokud jde o obsah karotenu, dýně pětkrát převyšuje mrkev.

Vitamíny a minerály obsažené v dýně pomáhají dítěti růst, zajišťují zdravý spánek, jsou odpovědné za stav kůže a očí, zlepšují metabolické procesy a urychlují vylučování škodlivých látek z těla dítěte. Díky svým blahodárným vlastnostem může být dýně jedním z prvních druhů potravin pro dítě.

Všechny zeleninové pyré mají specifickou zeleninovou vůni, to je naprosto normální

Zavedení zeleninového pyré

Do dětské nabídky je třeba postupně zavádět zeleninu. Začněte dávat každou novou zeleninu ve formě jednokomponentního pyré v množství ½ čajové lžičky, nejlépe při snídani, abyste mohli sledovat projevy alergií na potraviny nebo intoleranční reakce na tento produkt. Pokud je vše v pořádku, nabídněte mu další den lžičku. Takže postupně musíte přinést porci na 50-100 gramů. Denní porce zeleninového pyré pro dítě od 8 měsíců je přibližně 80 gramů. Můžete zvýšit až na 150 gramů ročně. Následující produkt lze zadat nejdříve po 4-5 dnech. Pokud má dítě vyrážku na kůži, změnila se stolice, je třeba produkt vyjmout ze stravy a poradit se s pediatrem.

Pokud se mu jídlo nelíbilo, například brokolice, neopustí plán a tuto zeleninu i nadále nabízet v malém množství - 1 - 2 polévkové lžíce denně, můžete dokonce ani jednou, ale 2-3krát před jídlem a po 7 - 10 a někdy 15 dní si dítě zvykne na nový vkus. To diverzifikuje stravu, pomáhá vytvářet správné chuťové návyky u dítěte..

Zavedení ovocného pyré

Ovocné pyré jsou jednoznačnou alternativou a doplňkem zeleniny. Lze jej připravit z jablek, banánů (mimochodem, víte, že je to bobule?), Sladké odrůdy hrušek. Toto ovoce bude obsahovat látky užitečné pro kojence, vitamíny a minerály, včetně železa, což je pro děti velmi důležité. Prořezané pyré je trochu oddělené, má dobrý vliv na trávení dítěte, zejména se sklonem ke zácpě a samozřejmě také obsahuje mnoho užitečných látek.

Kaše ve výživě dítěte prvního roku života.

Kaše může být zavedena do dětské stravy na konci 4 měsíců nebo v pátém, šestém měsíci života. Zpravidla jde o druhou návnadu po zeleninovém nebo ovocném pyré. Ale pokud vaše dítě nezískává příliš dobře na váze nebo pokud jste krmili mateřské mléko nebo kojeneckou výživu téměř do konce 6 měsíců, můžete začít s doplňkovými jídly..

Je důležité začít výběrem jednozložkových nízkoalergenních obilovin, které neobsahují lepek: jsou to pohanka, rýže, kukuřičná kaše.

Obiloviny obsahující lepek zahrnují: pšenici, oves, žito, ječmen, proso.

Podle moderních údajů nezáleží na období podávání lepku v dětské stravě, ale nedávná doporučení upozorňují na skutečnost, že jeho množství v dětské stravě by nemělo být velké. Proto je lepší přidat krupici a ovesné vločky do jiné ovesné kaše v omezeném množství, a ne dávat samy o sobě. Nebyl nalezen žádný vztah mezi začátkem doplňkových potravin, které obsahují lepek, a vývojem celiakie u dítěte. Pokud vaše dítě nezkoušelo cereálie, začněte s jedinou složkou pohanky nebo rýžové kaše bez mléka, bezlepku, bez lepku.

Rýže je velmi užitečná pro rostoucí tělo dítěte. Vyznačuje se nízkým obsahem rostlinných bílkovin, proto je snadno stravitelná a zvláště užitečná pro arašídy s nestabilní stolicí. Rýže má vysokou nutriční hodnotu a do jisté míry chrání jemná střeva dítěte díky svému obalovému účinku. Jedná se o výdatné a výživné jídlo s dobrým obsahem uhlohydrátů a bílkovin, draslíku a hořčíku, vápníku a fosforu, zdravých aminokyselin a vitamínů. Doplňuje náklady na energii, dodává energii a dává sílu. Rýže se nedoporučuje pro děti s nadváhou a pro ty, kteří trpí těžkou zácpou.

Bezlepková ovesná kaše je velmi výživná a bohatá na železo, vlákninu, nasycenou různými vitamíny a minerály. To je také dobrá možnost začít se s dítětem seznámit s jídlem pro dospělé. Tyto obiloviny lze připravit ve vodě, mateřském mléce, ve složení mléka, na které je vaše dítě zvyklé. Není třeba přidávat sůl a cukr.

Pravidla pro zavádění obilovin do krmení dítěte

Pokud dítě už jí kaši od 5 měsíců, pak vám po 6 měsících můžete nabídnout složitější kaši - například rýžovou kaši s meruňkou nebo malinami, rýžovou kaši s banánem (jedná se o velmi úspěšnou kombinaci chuti i vlastností) nebo ještě složitější ovesná kaše s banánem.

Postupem času můžete začít přidávat do kaše jablko, banány, hrušky, švestky a švestky, meruňky a sušené meruňky, brokolici, mrkev, bobule, pokud na ně dítě není alergické..

Pravidla pro zavádění obilovin jsou stejná jako u šťouchané zeleniny. Aby si dítě lépe zvyklo na nový produkt a jeho konzistenci, připravte nejprve 5% ovesnou kaši (5 g obilovin na 100 g vody), pokud si ji sami připravíte. Kaše se obvykle připravuje na vodě, ale lze ji provést na mateřském mléku, kojenecké výživě. Nejdříve dejte dítěti jednu čajovou lžičku a poté do 7-10 dnů doplňte objem kaše stejného procenta na plné množství krmení (150 g). Pokud je kaše dobře tolerována celou tu dobu, tj. neexistují žádné kožní vyrážky, dítě má stabilní stolici, přechází na postupné (od 20-30 g) podávání ovesné kaše stejné cereálie, ale již v 10% koncentraci (10 g obilovin na 100 g vody). Jinými slovy, silnější kaše se podává nejdříve 7 až 10 dní po začátku podávání kaše. Plné zavedení 10% ovesné kaše pro dítě se provádí také za 7-10 dní. Třetí týden je pro dítě, aby si plně zvyklo na nové jídlo. Teprve poté lze zavést novou cereálii (ve formě 10% ovesné kaše) nebo další návnadu.

Dávat kaši lžičkou je lepší ráno na snídani. Po obilovině ve stadiu jeho zavedení by mělo být dítěti nabídnuto kojení nebo kojenecká výživa. Během umělého krmení by měl být objem směsi po porci kaše takový, aby spolu s ovesnou kaší to bylo 200 ml s pěti jídly denně..

Normy zavádění obilovin

V budoucnu se množství kaše porce postupně zvyšuje a dosahuje:

 • 7-8 měsíců - 160-170 ml
 • 8-9 měsíců - 170-180 ml
 • 9-12 měsíců - až do 200 ml (zcela nahradí jedno krmení dítěte doplňkovými potravinami)

Režim zavádění obilovin

 • 1. den - 1 lžička (5 g)
 • 2. den - 2 lžičky (10 g)
 • 3. den - 3 lžičky (15 g)
 • 4. den - 4 lžičky (20 g)
 • 5. den - 50 ml (50 g)
 • 6. den - 100 ml (100 g)
 • 7. den - 150 ml (150 g)

Doplňky masa - pravidla pro zavádění masa do dětské stravy

Maso je obvykle třetím velmi důležitým potravinovým produktem po zelenině a obilovinách. Maso obsahuje aminokyseliny, kompletní živočišné bílkoviny, vitaminy B (B1, B2, B6 a B12), heme železo, draslík, vápník, zinek, fosfor, které jsou nezbytné pro růst a vývoj dítěte. Je velmi důležité pochopit, že masové pyré obsahují železo, které se snadno vstřebává. A přidání masa do zeleniny zlepšuje vstřebávání železa a od nich, ze zeleniny.

Nedostatek železa může vážně ovlivnit intelektuální vývoj dítěte, jeho imunitu, tvorbu krve. Vzhledem k tomu, že vaším úkolem je vychovat zdravé a inteligentní dítě, je třeba zavést krmení masem nutně a včas..

Hem železo - nachází se v masných výrobcích a snadno stravitelné (červené maso, telecí maso, játra), absorpce asi 25%.

Surové železo - vyskytuje se v rostlinných potravinách (fazole, fazole, čočka, hrášek, ořechy, rajčata, květák, zelená listová zelenina, jablka, sušené ovoce, ale mnohem horší se vstřebává z rostlin - pouze 3-5% absorpce železa z jiných živočišných produktů původ (vejce, ryby) je 10-15%.

Je důležité vědět, že mateřské mléko zvyšuje a kravské mléko snižuje absorpci železa.

Načasování zavedení doplňkových masných potravin

Je vhodné zavést masové pyré pro dítě ve věku 6-8 měsíců. To do jisté míry závisí na tom, kdy byly zavedeny obiloviny a zeleninové / ovocné pyré. pokud vaše dítě konzumuje zeleninu a cereálie od 4 měsíců, maso může být zavedeno po 6 měsících. Od 7 měsíců může být podávána, pokud dítě nezískává na váze. Od 8 měsíců dětem, které začaly doplňovat jídlo po 6 měsících.

U dětí s rizikem vzniku anémie se doporučuje dřívější zavedení masa ve věku 5 - 6 měsíců.

Je dokázáno, že pouze každodenní používání obohacené obiloviny pro děti a šťouchané maso může plně uspokojit potřeby dětí v železe, zinku a dalších mikroživinách.

Doplňkové potraviny můžete začít s libovým hovězím, telecím masem, ale lépe s méně alergenní drůbeží (krůtí, kuřecí) nebo králíkem, jedná se o nejsnadněji přizpůsobitelné druhy masa.

Husa a vepřové maso pro dítě je tučné a maso kachny a dalších ptáků rybníků také není vhodné pro první krmení. Doporučuje se podávat až po 3 letech;

Koňské maso je ideální pro dítě. Produkt je bohatý na uhlohydráty a bílkoviny, ale je téměř nemožné najít koňské maso na prodej..

V dětské stravě musí být maso zaváděno postupně, v poledne, nejprve čtvrtinu lžičky a postupně přidávat, aby se dostalo dennímu standardu: v 8 měsících, asi 50 g, v 9 měsících - 60-70 g.

Bramborová kaše

 • 1 den ¼ lžíce se zeleninou
 • 2 dny - ½ lžičky
 • 3 dny - 1 lžička
 • 4 dny - 2 lžičky
 • 5 dní - 3 lžičky
 • 6 dní 3-4 lžičky + zelenina

Za prvé, je lepší dát maso se zeleninovým pyré, které už dítě snědlo, takže se lépe přizpůsobí novému produktu a železo se lépe vstřebává. Děti na konci prvního roku života již mohou dostat 3 odrůdy masa.

Dětské menu na 7-8 měsíců

Od 7 do 8 měsíců můžete dětem dát tvaroh. Začněte 1/2 lžičky. Během jednoho měsíce může být denní spotřeba tvarohového sýra u dítěte zvýšena na 30 - 40 g. Kromě toho se doporučuje dítěti ve věku 8 měsíců dát kojenecké mléko. Ale neměli byste z obchodu dávat obyčejný kefír. V tomto věku by dítě mělo dostat 5 g másla a 5 g (1 čajová lžička) rostlinného oleje, ¼-žloutku - 2-3krát týdně.

Dětské menu na 9 měsíců

Jeho strava závisí na věku začátku doplňkových potravin. Pokud by dítě začalo dostávat nové jídlo za 4-5 měsíců, seznam povolených potravin bude mnohem širší, než kdyby se to stalo za 6-7 měsíců. Proto je vše velmi individuální, neexistují absolutně rigidní rámce a doporučení. V tomto věku dítě obvykle dostává doplňkové potraviny 3x denně..

Ve věku 9 měsíců je vaše dítě již v tomto věku obeznámeno s obilovinami, zeleninovými a ovocnými pyré, dětským tvarohem, směsí kyselého mléka a případně masem, žloutkem. Možná už se setkal s masem. Proto v tomto věku obvykle dávají bramborovou kaši a cereálie, které jsou složitější, méně homogenizované, různých chutí, postupně je připravují na výživu dospělých, zvyšují rozmanitost a množství doplňkových potravin. Je žádoucí nakrmit dítě u stolu s ostatními členy rodiny, měl by vidět, jak jeho rodiče s potěšením jedí, jak se od nich učí. Množství nabízené stravy by mělo být založeno na zásadách aktivního povzbuzení dítěte k jídlu, je nutné dále postupně měnit konzistenci a zvyšovat rozmanitost doplňkových potravin, při dodržení doporučené frekvence zavádění doplňkových potravin.

Zelenina - v dětské nabídce 9 měsíců

Ze zeleniny může být dítěti dáno to, co jedl dříve, a smíchat je: dýně, cuketa, květák, brokolice, mrkev a další, přidat 1 lžičku. rostlinný olej. Pokud dítě nemá kožní reakce, může být podána řepa. Rovněž je již možné dát dvou-, třísložkové zeleninové pyré a polévky, ale pouze za předpokladu, že je s těmito produkty již obeznámen a na ně nereagoval..

Voda na dětské menu

Pokud jste zavedli doplňková jídla, musíte si uvědomit, že voda je důležitou součástí dětské výživy. Můžete použít vyčištěnou vodu nebo speciální vodu určenou pro děti.

9 měsíců staré dětské sušenky

Kromě toho za 9 měsíců můžete dát speciální dětské pšeničné sušenky, které bude dítě šťastně jíst samo o sobě jako dospělý bílý pšeničný chléb, který zlepšuje pohyblivost rukou, zlepšuje výživové dovednosti, ale zároveň by měl být pod dohledem.

Šťouchaná ryba

V tomto věku můžete začít podávat rybí pyré z nízkotučných odrůd (říční bas, pollock, štikozubec, treska, treska, pollock - začněte ½ čajovou lžičkou, přiveďte až 40-50 g), sledujte reakci dítěte, dejte místo oběda večeři bramborová kaše, 1-2krát týdně. Řada pediatrů však nedoporučuje dávat do jednoho roku, je to užitečný, ale vysoce alergenní přípravek..

Dětské menu na 10 měsíců

V 10 měsících, obvykle 2krát denně, dítě dostane matčina prsa nebo speciální mléko.

Různé obiloviny (pohanka, rýže, kukuřice, ovesné vločky, pšenice, krupice). Do obilovin by se mělo přidat 5-10 g másla. V tomto věku již můžete připravovat komplexní obiloviny ze 2 až 3 obilovin, které dítě zná, přidat různé druhy ovoce a zeleniny: jablko, banán, hruška, švestky a švestky, meruňky a sušené meruňky, brokolice, mrkev, bobule, pokud dítě na ně není alergické nebo používá hotové cereálie s ovocem.

Zelenina

Ze zeleniny může být dítěti dáno to, co jedl dříve, a smíchat je: dýně, cuketa, květák, brokolice, mrkev, řepa a další, přidávat 1 lžičku. rostlinný olej. Rovněž je již možné dát dvou-, třísložkové zeleninové pyré a polévky, ale pouze za předpokladu, že je s těmito produkty již obeznámen a na ně nereagoval..

V tomto věku už dítě obvykle jí asi 40-50 g pyré z dětského masa z kuřecího, krůtího, králíka, s dobrou tolerancí na bílkoviny kravského mléka z telecího nebo hovězího masa. Pokud jedl maso déle než měsíc, můžete mu začít dávat dvousložkové masové pyré, například kuře a krůty.

Šťouchaná ryba

V tomto věku obvykle začínají dávat rybí pyré z netučných odrůd (říční bas, pollock, štikozubec, štikozubec, treska, pollock z ½ čajové lžičky, dosahující 40–50 g, sledování reakce dítěte, je lepší dát večeři místo masového pyré, 1-2krát týdně.

Mléčné výrobky v dětské nabídce 10 měsíců

Po 10 měsících by měl být podáván dětský tvaroh 2krát týdně. Začněte 1/2 čajové lžičky, pokud jste ji nedali dříve, denní objem tvarohu v tomto věku je 40–50 g. Doporučujeme dát zvláštní kojeneckou výživu. V tomto věku může dítě dostat 5-10 g másla a 5 g (1 čajová lžička) rostlinného oleje a 2-3krát týdně ½ - žloutek.

Výrobky pro domácí nebo průmyslovou výživu - což je lepší?

Evropská praxe dnes je taková, že až do jednoho roku (av některých zemích doporučují až 3 roky) jsou průmyslové doplňkové potraviny optimální, pokud jsou vyráběny v zemích EU. Zaručují přísnou kontrolu ekologie a kvality ve všech fázích výroby, jsou obohaceni o vitamíny a minerály, mají optimální, stálé složení a konzistenci, které jsou vhodné pro dítě tohoto věku, poskytují rozmanitost a vývoj chutí, textur a výrazně šetří váš čas.

Ale pokud máte hodně volného času a jste si absolutně jisti kvalitou a bezpečností produktů, z nichž připravujete doplňkové potraviny, že neobsahují pesticidy, antibiotika nebo jiné „škodlivé chemikálie“ - můžete to udělat sami. Toto je vaše volba.

Dětská výživa 1 rok

Už je dospělý, má již 6–10 zubů, s nimiž kousá všechno, co vidí, má zájem o žvýkání jídla, už má dobře fungující enzymy trávení a už se setkal s různými produkty: zeleninovými a ovocnými pyré, různými obilovinami, maso a ryby, fermentované mléčné směsi. Ve skutečnosti je již připraven na přechod na dietu pro dospělé. V roce zahrnuje změna ve stravě změnu na nové výrobky a postupnou změnu způsobu přípravy a stupně mletí.

Musíte jíst 5krát denně s intervalem 3,5-4 hodin.

Základ výživy - stále by měla zůstat polotekutá jídla, ale nejen šťouchaná v bramborové kaši, ale také obsahující malé kousky jídla. Dítě by zatím nemělo dávat příliš suché jídlo, protože může mít potíže s polykáním.

Za rok se už dítě snaží jíst rukama a měl by být k tomu vyzván. Můžete dát jemně nakrájená měkká jídla (například malé plátky měkkého ovoce, zeleniny, sýrů, dobře vařené maso, těstoviny atd.) A jídla, která se rychle rozpustí (dětské sušenky, dětský chléb) jako jídlo rukama..

Vyvarujte se potravin, které se mohou dostat do dýchacích cest a způsobit udušení - klobásy a jiné tvrdé masné výrobky, ořechy (zejména arašídy), hrozny, rozinky, syrová mrkev, popcorn a kulaté sladkosti. Prozatím se toho zdržte.

Za rok se některé děti ocitnou bez mateřského mléka. Ale pokud vaše dítě stále není odstaveno - pokud je to možné, nespěchejte mu před spaním. Můžete také kojit mezi jídly. V tomto věku dítě dostává všechny důležité vitamíny a minerály s jídlem, ale z mateřského mléka může získat řadu biologicky aktivních složek..

Mléčné výrobky za 1 rok

Mléčné výrobky stále zaujímají důležité místo v dětské stravě, což je zdroj vápníku, vitamínů B, bílkovin, mléčného cukru a tuku. Je lepší používat speciální dětské mléko (to je označeno trojnásobkem na obalu), dětské fermentované mléčné výrobky: kefír, jogurty celkem 500-600 ml za den.

Dítě musí dostat tvaroh. Denní dávka tvarohu po 1 roce může být zvýšena na 70 g za den. Může být podáván šťouchaný nebo v kombinaci s šťouchaným ovocem, vařeným pudinkem, kastrolem. Podporuje rozvoj žvýkacích schopností..

Máslo může být přidáno do obilovin nebo namazáno na pšeničný chléb, sušenky v dávce až 12 g za den.

Po 1 roce můžete dát malé množství kysané smetany a krému s nízkým obsahem tuku.

Zelenina v dětské výživě po 1 roce

Za rok musí být dítěti dána různá zelenina, která je dobře kombinuje s bílkovinnými výrobky, masem. Zeleninová strava se nyní může obměňovat zeleným hráškem, rajčaty, vodnicí, řepou, mrkví, špenátem ve formě bramborové kaše. Luštěniny jsou stále lepší nedávat.

Ovoce a bobule ve stravě dítěte za 1 rok

Po 1 roce můžete postupně zavádět dítě do nových plodů a bobulí: jahody, třešně, třešně, kiwi, rybíz, angrešt, aronia, rakytník, maliny, ostružiny, brusinky, borůvky, brusinky a dokonce i citrusové plody. Ale udělejte to postupně a sledujte reakci dítěte. Bobule s hustou kůrou (angrešt) jsou nejlépe šťouchané, zatímco měkké šťavnaté ovoce (broskve, jahody, meruňky, kiwi) lze dítěti nabízet v kusech. Denní dávka ovoce je asi 200 g za den, lze ji doplnit šťávou, 50 - 100 g.

Masné výrobky ve stravě dítěte za 1 rok

Masné výrobky mohou být podávány ve formě parních kotlet, masových kuliček, masových kuliček, masového soufflé a pudinku v množství až 100 g denně - hovězí, telecí, libové vepřové, králík, krůta, kuře.

Ryby na dětské menu za 1 rok

Ryby mohou být podávány jednou nebo dvakrát týdně za 30-40 g na recepci jako náhrada za masová jídla

Vejce v dětské výživě po 1 roce

Vejce (kuře, křepelka) by měla být vařená nebo omelety v mléce (můžete zkusit se zeleninou).

Kaše v nabídce dítěte za 1 rok

Kaše lze vařit z rýže, ovesné vločky, pohanky, kukuřice, proso, krupice. V tomto věku musí mít stále jednotnou konzistenci, takže pro něj bude snazší spolknout. Pro děti můžete použít hotové průmyslové, okamžitě rozpustné cereálie, například různá vícezrnná zrna, do nichž již bylo přidáno ovoce, sušenky, cereálie. Dávejte jednou denně.

Ujistěte se, že dáte dítěti pít čistou vodu (nejlépe dítě v lahvích), jak chce. Kromě toho může dítě pít zeleninové a ovocné šťávy, mléčné výrobky, ovocné nápoje, slabý čaj.

Cukrovinky v nabídce dítěte za 1 rok

Dítě ve věku 1 roku ještě nemusí dávat cukrovinky a sladkosti. Ze sladkostí v tomto věku můžete někdy dát marmeládu, sušené ovoce a sušenky..

Není třeba dávat klobásy a klobásy, jsou zřídka připravovány z kvalitních odrůd masa a jsou bohaté na různé potravinářské přísady

Celkový obsah kalorií v potravě spotřebované denně by měl být asi 1300 kalorií a jeho objem je asi 1200 ml.

Nechte své děti zdravé !

Články O Neplodnosti