Hlavní Analýzy

Hmotnost během těhotenství

Většina těhotných žen se těší na okamžik, kdy začnou mít bříško. Ale spolu s tím jsou budoucí matky poněkud vyplašené změnou svých vlastních rozměrů, protože spolu se žaludkem jsou další části těla zaoblené. A to není potěšením každé ženy.

Hmotnostní přírůstek během těhotenství je nevyhnutelný jev. Každé normální těhotenství by mělo být doprovázeno zvýšením. Ale „nemá právo“ překročit zavedený rámec, který se v každém jednotlivém případě může lišit.

Na čem přírůstek hmotnosti závisí?

Pokud tedy těhotenství postupuje bezpečně, pak se s vývojem jeho hmotnosti nevyhnutelně zvyšuje. Množství tekutin v těle se zvyšuje, děloha, plod a placenta rostou, připravují se na kojení a ukládají se malé zásoby tuku, aby dítěti poskytly vše potřebné. Všechna tato zvýšení se přirozeně projeví i bez závaží. Nastávající matky však nejsou všechny podobné.

Počet kilogramů získaných během těhotenství závisí na mnoha faktorech. Nejprve ze počáteční hmotnosti. Čím více nedosáhl normy, tím rychleji vstal. Tento proces bude probíhat rychleji, pokud máte sklon trpět nadváhou, ale dříve jste omezovali hmotnost pomocí mírné výživy a fyzické aktivity. Vysoké ženy také získají více než ženy nízké.

Pokud se očekává velké dítě, pak je zřejmé, že placenta bude větší a těžší as tím i celková hmotnost. Tendence k otoku také ovlivňuje tento indikátor: čím více tekutiny je zadrženo v těle, tím více se šipka stupnice odchyluje.

Je pozoruhodné, že úbytek hmotnosti v raných stádiích způsobený těžkou toxikózou se může později stát příčinou jeho rychlého nárůstu: zdá se, že tělo dohání, snaží se zotavit.

Navíc u téměř všech nastávajících matek se v určitých časech zvyšuje chuť k jídlu, což je spojeno se zvýšením hladiny estrogenu. A pokud žena není schopna ho ovládat, pak přejídání také vede k další sadě av tomto případě k nežádoucím kilogramům..

Retence tekutin v tkáních (kvůli nimž jsou otoky) je také zobrazena pomocí dalších číslic na stupnici. Více nelegálních kilogramů se tvoří s polyhydramniemi. Při vícenásobném těhotenství přirozeně nastávající matka zváží více, než kdyby byla těhotná s jedním dítětem.

Neměli bychom zapomenout na věk: v průběhu let se tendence k nadváze a zvyšování libry zvyšuje.

Míra zvýšení

Podváha nebo nadváha během těhotenství hrozí různými komplikacemi. Příliš velká zvýšení tedy mohou být doprovázena edémem, který je považován za porušení. Nadváha se stává překážkou při porodu, což komplikuje narození dítěte. Je to také velká zátěž na ženské srdce a pohybový aparát, riziko tromboflebitidy a výskyt různých bolestí. A příliš malé zvýšení může být známkou zhoršeného vývoje plodu.

Lékaři nejsou bezdůvodně sledováni hmotnost těhotné ženy po celou dobu a zejména v druhé polovině těhotenství. K posouzení tohoto ukazatele byly vytvořeny podmíněné „chodby“, do kterých by nastávající matka měla normálně zapadat. Tyto normy jsou samozřejmě průměrovány a mohou být upraveny v závislosti na jednotlivých vlastnostech. Obecně je lze vyjádřit v následující tabulce:

Normy přibývání na váze během těhotenství

Jak nezískat nadváhu během těhotenství, rychlost nárůstu v týdnech v tabulce, výživové funkce

Těhotenství u každé nastávající matky postupuje svým vlastním způsobem: někdo ve věku 9 měsíců je dán snadno, někdo trpí nesnesitelnou toxikózou, bolestmi zad, bolestmi hlavy, otoky, zácpou atd. Indikátor, jako je přírůstek na váze doba březosti.

Novorozenci se od sebe navzájem málo liší, jejich matky, zatímco rodí ovoce, získávají jiné množství kilogramů, zapadají do normy nebo příliš získávají. Některé ženy nezískávají na váze vůbec, ani ji neztrácí. Ve všech těchto jemnostech tento článek pochopíme..

Přibývání na váze

Chybný je názor, že váha se získává pouze pro potřeby plodu. Pro vývoj těhotenství obecně a následný život novorozence je nezbytný soubor kilogramů s určitou rezervou.

Rozložení hmotnostiHmotnost% z celkového přírůstku hmotnosti
 • Plod
Hmotnost dítěte v době narození je 2 500–4 000 g a během posledních týdnů těhotenství se výrazně zvyšuje25-30%
 • Placenta je orgán, který zajišťuje spojení mezi plodem a matkou, dodává kyslíku a výživě vyvíjejícímu se dítěti a přijímá metabolické produkty
400-600 g5%
 • Amniotická tekutina - biologicky aktivní tekuté médium obklopující plod
1-1,5 litru při 37 týdnech, 800 ml v době narození10%
 • Děloha je ženský orgán, ve kterém je prováděn vývoj a těhotenství plodu.
1000 g. V době dodání10%
 • Volný oběh krve
1,5 kg25%
 • Tkáň nebo intercelulární tekutina
1,5-2 kg
 • Prsa (vývoj žlázové tkáně)
0,5 kg
 • Vklady tuku, které jsou energetickým skladem pro následné kojení po porodu
3-4 kg25-30%
Celkový10-15 kg100%

Jak sledovat přírůstek hmotnosti?

Váha musí být samozřejmě kontrolována. Od prvního dne potvrzeného těhotenství by měla žena koupit dobré váhy a dát papír nebo list do papíru, ve kterém si všimne týdenního zvýšení tělesné hmotnosti.

 • Je nutné vážit jeden den týdně;
 • Ráno;
 • V jedné šaty nebo bez ní;
 • Před jídlem;
 • Vyprázdněte střeva a močový měchýř.

Normální přírůstek na váze během těhotenství

Lékař pomůže vypočítat hmotnost během těhotenství, počínaje první dávkou, až po vážení nastávající matky.

K nárůstu hmotnosti dochází nerovnoměrně, a to nejen po týdnech, ale také s individuálními charakteristikami: někdo přibírá na váze již od okamžiku početí a někdo si všimne přírůstku hmotnosti pouze od 20. týdne.

 • Ve standardním kurzu klesá v první polovině asi 40% hmotnostního přírůstku a zbývajících 60% ve druhé polovině těhotenství.
 • Průměrná míra přírůstku hmotnosti během prvních tří měsíců je 0,2 kg týdně, ale právě v tomto období se u mnoha lidí toxikóza vyvíjí, někdo dokonce přechází do mínus.
 • První tři měsíce získává nastávající matka asi 2-3 kg.
 • Druhý trimestr se vyznačuje zlepšením celkového stavu ženy a zvýšením chuti k jídlu - během tohoto období dojde k nejintenzivnějšímu nárůstu tělesné hmotnosti. Žena získá asi 300-400 g týdně.
 • V posledních fázích se přírůstek hmotnosti zpravidla zastaví, někdy se hmotnost mírně snižuje na pozadí hormonálních změn spojených s přípravou k dodání a v důsledku odstranění přebytečné vody.

Na jakých indikátorech závisí přírůstek hmotnosti??

Neexistuje jediná norma přírůstku hmotnosti, pod kterou by mohly být přivedeny všechny těhotné ženy. Optimální přírůstek hmotnosti přímo závisí na počáteční váze na zajímavé poloze: čím menší je, tím více je povoleno při přenášení. To se tedy zpravidla děje - ženy s nadváhou trochu získají a stávají se „vizuálně těhotnými“ teprve v pozdějších fázích, pro tenké ženy je mnohem obtížnější skrýt těhotenství.

 • Výpočet indexu tělesné hmotnosti (BMI) vám umožňuje stanovit normální, nízkou nebo nadváhu zpočátku, pro jejichž výpočet potřebujete růst a hmotnostní čísla - před těhotenstvím!
 • BMI se rovná hmotnosti (tělesné hmotnosti) v kilogramech, děleno výškou ženy v metrech na druhou.
 • Příklad: 50 kg při 160 cm, 50 / (1,6 x 1,6) = 19,5 BMI

Optimální sada kg během těhotenství - BMI dekódování

Jedno fetální těhotenství

BMIméně než 18,5 kg18,5-2525-30třicet
Hmotnost před těhotenstvímPod normálemNormálníPřebytekObezita
12,5-18 kg10-15 kg7-11 kg6 kg

Vícečetné těhotenství

19-27 kg17-25 kg14-23 kg11-19 kg

Týdenní přírůstková tabulka založená na základní BMI

Hmotnostní norma pro týdny těhotenství závisí na hmotnosti před těhotenstvím, na jejímž základě je nutné vypočítat BMI:

TýdenBMI méně než 18,5 kgBMI 18,5-25BMI nad 30
40 - 0,9 kg0 - 0,7 kg0 - 0,5 kg
60 - 1,4 kg0 - 1 kg0 - 0,6 kg
80 - 1,6 kg0 - 1,2 kg0 - 0,7 kg
100 - 1,8 kg0 - 1,3 kg0 - 0,8 kg
120 - 2 kg0 - 1,5 kg0 - 1 kg
140,5 - 2,7 kg0,5 - 2 kg0,5 - 1,2 kg
šestnáctdo 3,6 kgdo 3 kgdo 1,4 kg
osmnáctdo 4,6 kgdo 4 kgdo 2,3 kg
dvacetdo 6 kgdo 5,9 kgdo 2,9 kg
22do 7,2 kgdo 7 kgdo 3,4 kg
24do 8,6 kgdo 8,5 kgdo 3,9 kg
26do 10 kgdo 10 kgdo 5 kg
28do 13 kgdo 11 kgdo 5,4 kg
třicetdo 14 kgdo 12 kgdo 5,9 kg
32do 15 kgdo 13 kgdo 6,4 kg
34do 16 kgdo 14 kgdo 7,3 kg
36do 17 kgdo 15 kgdo 7,9 kg
38do 18 kgdo 16 kgdo 8,6 kg
40do 18 kgdo 16 kgdo 9,1 kg

Chtěl bych věnovat zvláštní pozornost otázce výživy u žen, které mají původně nadváhu. Těhotenství samozřejmě nebude nejjednodušší období, protože hmotnost bude muset být kontrolována, ale to znamená, že je čas hladovět! Odmítnutí jídla je spojeno s narušeným vývojem plodu a uvolňováním toxinů do krevního řečiště v důsledku rozkladu tuků. Doporučená strava bude určena gynekologem!

Co ohrožuje nedostatek nebo přibývání na váze během těhotenství?

Optimální je plynulý přírůstek hmotnosti bez viditelných skoků, který se nakonec vejde do doporučených indikátorů. Nedostatek i nadváha ohrožují zdraví plodu a nastávající matky.

Nedostatečný přírůstek hmotnosti a nedostatečná výživa mohou vést k novorozenecké hypotrofii a různým možnostem retardace intrauterinního růstu. Děti narozené s hmotností nižší než 2,5 kg jsou vystaveny riziku vzniku různých fyzických a duševních patologií. Nedostatečný příjem živin v těle ženy přepravující dítě vede k hormonálním poruchám a zvyšuje riziko potratu a porodu dříve, než se očekávalo. Důvodem naléhavé návštěvy u lékaře by měl být i nově se objevující trend snižování tělesné hmotnosti nebo absence alespoň určitého zvýšení.

Nadváha by měla upozornit alespoň na nedostatek:

 • více než 2 kg týdně v jakémkoli období;
 • více než 4 kg během prvních 3 měsíců;
 • více než 1,5 kg za měsíc pro druhý trimestr;
 • více než 800 g týdně ve třetím trimestru.

Nadměrné zvýšení může vést ke zvýšení krevního tlaku, rozvoji diabetu mellitu, křečových žil, pozdní toxikóze, osteochondróze, předčasnému stárnutí placenty, fetální hypoxii a komplikacím při porodu.

Největší nebezpečí nadváhy je latentní nebo zjevný otok. V tomto případě není plus na stupnici spojen s přejídáním, ale je důsledkem skutečnosti, že tělo nebo spíše vylučovací systém se nedokáže vyrovnat se zátěží a tekutina se začíná hromadit v tkáních a orgánech. Edém ohrožuje vývoj pozdní toxikózy, ledvinové hydronefrózy se zvýšením bílkovin v moči (viz gestóza během těhotenství).

Zjevný otok si můžete všimnout sami: pokud po odstranění ponožek na nohou je známka, dekorace je stěží odstraněna z prstu, tvář vypadá opuchlá a močení je vzácné - máte otok, měli byste okamžitě jít k lékaři. Skrytý edém může odhalit pouze lékař, takže nemůžete opomenout plánované návštěvy, které předepisuje gynekolog, a to i při vynikajícím zdraví.

Jak neztratit na váze

Nepři přejídejte se

Rady péče o matky a babičky, které nyní můžete jíst pro dva, jsou naprosto špatné. Tělo musí přijímat správné množství živin, ale bez přetížení, a to jak v porcích jídla, tak v čase. Musíte jíst trochu, ale častěji než obvykle. V průměru se považuje za normální zvýšit kalorie o 200-300 kalorií více než u normální stravy, ale tato čísla nemohou být vedena všemi, bez výjimky, zejména žen, které jsou obézní.

Boj proti zácpě

Jedním z nepříznivých faktorů ovlivňujících hmotnost je tendence k zácpě, protože vzácný pohyb střev nejen zvyšuje hmotnost na váze, ale také negativně ovlivňuje celkový stav těla, strusuje ho (viz jak očistit tělo toxinů mimo těhotenství). Obzvláště často těhotné ženy trpí v pozdějších stádiích zácpou. Ze zjevných důvodů nemůžete pravidelně používat projímadla. Nejlepší věc:

 • V noci jezte část čerstvého zelného salátu - ráno se bude pohybovat střevem
 • Jezte 2-3 sušené meruňky nebo švestky každý den, v létě můžete čerstvé meruňky nebo švestky
 • Podle předpisu lékaře můžete užívat takové bezpečné a účinné prebiotické (osmotické projímadlo), jako je Lactulose - Normase, Portalac sirup, Duphalac, Lactulose Poly, Goodluck, Lactulose Stada, Livoluc-PB, Romfalac. Je schválen pro použití v jakékoli fázi těhotenství.

Odmítněte zbytečné, škodlivé a rychle stravitelné uhlohydráty

Odstraňte sladkosti, pečivo, sladkosti a pečivo. Nic nepřispívá k přidávání zbytečných mastných usazenin, jako jsou všechny druhy listového těsta, sušenky pečiva, s náplní i bez náplně, pečivo, rohlíky, koláče, pečivo, zmrzlina atd. Odmítněte je úplně, pokud jsou náchylné k nadváze a již získaly další libry..

Kromě toho jsou všechny tyto produkty nasyceny potravinářskými přídatnými látkami a takovými škodlivými rostlinnými oleji (palmovými, kokosovými, řepkovými), které zatěžují trávicí trakt, přispívají k rozvoji obezity a podle výsledků některých studií vědců - dokonce i onkologie.

Uspořádejte dny půstu

Pomáhají nejen normalizovat vznikající tendenci přibývat na váze, ale obecně dávají tělu určitý odpočinek. Stačí vyložit vykládku 1krát za 2 týdny. Den půstu opět neznamená hladovění! V tento den by měla být většina obvyklé stravy nahrazena zeleninou nebo nízkotučným tvarohem, kefírem a trochu omezena tekutina.

Rozumně fyzicky aktivní

Každodenní procházky na čerstvém vzduchu zabrání nejen tvorbě nadbytečného tuku, ale jsou užitečné i pro dítě, protože krev matky je nasycena kyslíkem. Nevzdávejte úplně proveditelné domácí úkoly a známé činnosti.

Naopak - získejte chybějící hmotnost

Pokud váha tvrdohlavě stojí stále, existují některá doporučení, která vám umožní získat:

 • Jezte 5-6krát denně, ale ne přetížené;
 • Při bolestivé toxikóze musíte stále jíst, v malém kousku, čekat na nevolnost. Můžete jíst na čerstvém vzduchu, v noci v posteli - tj. v prostředí, ve kterém jsou projevy toxikózy minimální.
 • Noste zdravou svačinu: ořechy, sušenky, banán, sýr, sušené ovoce, jogurty;
 • Jezte arašídové máslo, bohaté na energii a bílkoviny (bez alergií na něj);
 • Nádobí se zakysanou smetanou, olivovým olejem, máslem, smetanou (ale ne majonézou);
 • Pijte dostatek tekutin, nezanedbávejte mléčné výrobky a výrobky z kyselého mléka.

Jak bezpečně zastavit přibírání na váze

Přirozeně nebudou fungovat žádné přísné ani mono-diety pro těhotné ženy..

Ztráta hmotnosti nebo její udržení na určitých počtech pomůže úplnému odmítnutí moučných produktů z pšeničné mouky a cukrovinek, rychlého občerstvení, jakož i slaných, kořenitých a uzených potravin, které způsobují žízeň, což vás nutí pít přebytečnou tekutinu.

 • V nabídce by měly být komplexní sacharidy (300 - 350 g denně): celozrnné cereálie, zelenina a sezónní ovoce.
 • Nemůžete omezit ryby a maso (100-120 g denně), ale nabídka by měla obsahovat dietní a libové odrůdy těchto produktů: králík, krůta, hovězí maso, okoun, treska, šafránová treska.
 • Máslo je povoleno v objemu 10 g denně, je lepší nahradit rafinovaný slunečnicový olej nerafinovaným olivovým olejem, protože je přirozenější a zdravější.
 • Metoda vaření - napařování, vaření, dušení.
 • Jídlo by mělo být mírné, na 1 jídlo - ne více než 1-2 jídla.
 • Nemůžete odmítnout oběd a snídani, ale večeři lze nahradit mléčným výrobkem.
 • Optimální kalorický poměr pro jídla: snídaně 30%, 2. snídaně 10%, oběd 40%, odpolední čaj a večeře - každá 10%.
 • Je vhodné pít sklenici vody 10-15 minut před jídlem..
 • Sůl se redukuje na 5 g denně.
 • Známé dezerty by měly být nahrazeny nízkotučným jogurtem nebo tvarohem.
 • Poslední jídlo by mělo být v 19:00.
 • Po večeři se doporučuje relaxační procházka..

Z tekutin by měla být upřednostňována čistá pitná voda. Doporučených 1,5 litru by mělo být rozděleno do 3 částí, z nichž dvě musí být vypity před 16:00 a zbytek - do 20:00. Takový systém se vyhne otokům a vyloží ledviny v noci..

Jak nezískat další libry - postupujte podle doporučené nabídky

Moučné výrobky: dietní bez soli, otruby, žitný chléb až do 100-150 g denně.

 • Polévky: zelenina s omezením těstovin, obilovin a brambor až do 200 g denně.
 • Maso a masné výrobky: parní knedlíky, masové kuličky, pudinky, zrazy, beeftrogan z předvařeného masa, aspik - až 150 g denně.
 • Ryby: dušená sufle, bramborová kaše, dušené filé do 150 g denně.
 • Mléko a mléčné výrobky: plnotučné mléko 1 šálek denně, nízkotučný tvarohový sýr 150 g, nízkotučný jogurt, jogurt až 200 g denně.
 • Vejce: 1–2 týdně jako parní omelety a vařené na měkko.
 • Obiloviny a přílohy: nejužitečnější jsou ovesné vločky, pohanka, cereálie v polévkách. Pokud se množství obilovin zvýší, měli byste chléb v tento den omezit.
 • Zelenina: cuketa, zelí, dýně, okurky, paprika, rajčata, zelenina. Nejlépe čerstvé nebo parní suflé brambory.
 • Občerstvení: zeleninové saláty, nízkotučná šunka, aspic ryby, maso.
 • Omáčky: nízkotučný tvaroh s bylinkami, nízkotučná zakysaná smetana, mléčné omáčky.
 • Koření: bobkový list, byliny, hřebíček. V omezeném množství.
 • Ovoce a bobule: sladké a kyselé čerstvé.
 • Nápoje: slabý čaj s 1/3 mléka, neslazené šťávy napůl vodou, přírodní ovocné nápoje bez cukru.

Hmotnost během těhotenství

Těhotenství: Hubnutí

Ženy vždy sledují jejich hmotnost. Ale přijde čas, kdy lékaři začnou tento indikátor sledovat. A estetická stránka problému je neobtěžuje.

Dokud není vše v pořádku, do 28. týdne těhotenství lékař zkoumá pacienta 1krát za měsíc a poté 2krát za měsíc. Vážení se stává povinným postupem pro každou návštěvu gynekologa a součást „domácích úkolů“. Je lepší provést ji ráno, na lačný žaludek a ve stejném oblečení, aby bylo možné porovnat získané indikátory.

Hmotnostní přírůstek během těhotenství

V prvních 2 měsících těhotenství, zatímco se dítě a matka přizpůsobují pouze vzájemnému soužití, žena obvykle neztrácí na váze. Kromě toho ji v této době může obtěžovat toxikóza, která často vede k hubnutí. Takže v 1. trimestru těhotenství nedochází k intenzivnímu nárůstu, nastávající matka obvykle získá 1-2 kg. K hlavním událostem dochází později, protože tělesná hmotnost nastávající matky se zvyšuje hlavně ve druhé polovině těhotenství, kdy je týdenní přírůstek hmotnosti v průměru 250 až 300 g. Pokud je proces rychlejší, může to znamenat problém - skrytý a pak zjevný otok (kapka těhotných žen).

Pojďme se podívat na obecná pravidla, která jsou přijata mezi lékaři pro výpočet možného přírůstku na váze během těhotenství. Nastávající matka by tedy měla po všech 9 měsících těhotenství získat 10-12 kg. Předpokládá se, že od 30 týdnů těhotenství se hmotnost ženy zvyšuje asi o 50 g za den, o 300-400 g za týden a ne více než 2 kg za měsíc.

Pro přesnější stanovení přípustného přírůstku na váze a zohlednění všech dalších okolností může lékař použít tabulku (viz níže). Kromě toho má lékař k dispozici stupnici průměrného fyziologického přírůstku hmotnosti za poslední 3 měsíce těhotenství. Výpočet je následující: týdenní přírůstek hmotnosti by neměl překročit 22 g na každých 10 cm růstu. To znamená, že s růstem 150 cm může žena přidat 330 g týdně, s růstem 160 cm - 352 g a při 180 cm - 400 g.

Hmotnost během těhotenství

Kolik kilogramů nastávající matka během těhotenství zotaví, závisí na mnoha důvodech.

Prvním z nich je věk. Čím je žena starší, tím větší je tendence k nadváze.

Počáteční tělesná hmotnost (tj. Před těhotenstvím). Je zvláštní, že čím větší je nedostatek váhy, tím více kilogramů má nastávající matka právo přidat.

Ztráta hmotnosti v důsledku časné toxikózy. Skutečnost je taková, že jakmile přežily události toxikózy, tělo se bude snažit kompenzovat ztrátu kilogramů

Vlastnosti ústavy. V tomto případě je důležité, zda má žena sklon k nadváze nebo hubnutí..

Velikost dítěte Pokud pacient očekává velké dítě (více než 4000 g), pak bude pravděpodobně placenta vyšší než průměrná. V důsledku toho má žena právo během těhotenství přibývat na váze, než kdyby očekávala narození malého dítěte.

Zvýšená chuť k jídlu. Stává se, že během těhotenství má nastávající matka nespoutanou touhu jíst, a pokud ho nedokáže omezit. Problémy s nadváhou.

A teď se podívejme, co 10–12 kilogramů hmotnosti získané nastávající matkou „jde“. Opravdu, protože pokud se během těhotenství zotavila, podle doporučení, o 12 kg, měla dítě o hmotnosti 3 kg 300 g, kde jsou tedy všechny ostatní? Jsou rozděleny takto:

 • dítě - 3300g;
 • děloha - 900 g;
 • po porodu - 400 g;
 • plodová voda - 900 g;
 • zvýšení objemu cirkulující krve - 1200 g;
 • mléčné žlázy - 500 g;
 • tuková tkáň - 2200 g;
 • tkáňová tekutina - 2700 g.
Celkem: 12 100 g.

A kvůli tomu, co se může zdát „poprsí“? Náš výpočet ukazuje, že nadměrný přírůstek na váze závisí na různých okolnostech: hmotnost dítěte (velké ovoce), množství tukové tkáně (přírůstek hmotnosti s počátečním deficitem), plodová voda (v případě polyhydramnios) a tkáňová tekutina (pokud je tekutina v těle zpožděna). Pokud jsou první dvě okolnosti normální, poslední dvě jsou odchylkami od normy, vyžadují pozornost lékaře.

Přírůstek hmotnosti v těhotenství

Stává se, že nastávající matka se rozhodne dodržovat přísnou stravu, aby se... nezlepšila. Někdo se bojí zkazit postavu, zatímco jiní (hlavně ženy s úzkou pánví) věří, že omezení potravin povede k narození malého dítěte podle hmotnosti. V prvním i druhém případě jsou tyto argumenty chybné. Pokud žena během těhotenství přidá 10–12 kg, pak s pomocí přiměřené stravy a gymnastiky jistě znovu získá svou původní velikost. Přemýšlejte například o tom, že se baleríny po narození rychle vrátí do tvaru, i když během těhotenství obvykle přidávají až 18–20 kg.!

Přípustný přírůstek hmotnosti si můžete spočítat sami. K tomu potřebujete znát vaši výšku a počáteční váhu, která se pak změní na BMI (index tělesné hmotnosti). Vypočítejte si BMI: BMI = hmotnost (kg) / [výška (m2)]. Výsledek:

Obézní ženy BMI 26.

Výška - 1,60 cm, hmotnost - 60 kg, BMI = 60 / (1,60) 2 = 23,4

Ukazuje se, že žena má průměrnou postavu, což znamená, že po dobu 30 týdnů bude pro ni optimální hmotnostní přírůstek 9,1 kg a po dobu 40 týdnů - 13,6 kg..

Hmotnostní přírůstek během těhotenství

Těhotenství je ve všech ohledech zvláštní období. Nastávající matka musí více či méně vážně upravit svůj životní styl, každodenní rutinu, stravu a pečlivě dodržovat všechna doporučení svého lékaře. Samostatná pozornost pro všechny těhotné ženy však vyžaduje kontrolu nad tělesnou hmotností. Na tom závisí vývoj dítěte i zdraví ženy.

Co určuje přírůstek hmotnosti během těhotenství

Dlouhodobá pozorování a studie vedly k závěru, že jak nadměrný přírůstek na váze, tak i podváha u těhotné ženy mohou zvýšit riziko komplikací pro matku i plod. Na základě těchto informací se doporučuje určitý rozsah přírůstku na váze, u kterého je minimalizována pravděpodobnost nepříjemných následků (v závislosti na zbývajících podmínkách zdravého těhotenství). Nesmíme však zapomenout na individuální charakteristiky každé konkrétní situace. Některé faktory mohou ovlivnit, jak velký přírůstek hmotnosti během těhotenství může být pro ženu přijatelný..

Stáří

Ženy nad 30–35 let a velmi mladé budoucí matky mají sklon zvyšovat tělesnou hmotnost během těhotenství. V prvním případě může být nadměrné množství způsobeno přirozeným zpomalením metabolických procesů. A ve druhém - v časném těhotenství žena sama roste a vyvíjí se, což také ovlivňuje její hmotnost.

Těhotenství Funkce

Vícečetné těhotenství je doprovázeno rychlejším a podstatnějším přírůstkem hmotnosti než u jednoho dítěte. A tělesná hmotnost ženy trpící toxikózou těhotných žen může také v některých případech překročit přípustné hodnoty nebo naopak zaostávat za normou.

Ústava

Pokud je postava ženy hyperstenického typu a / nebo měla před těhotenstvím nadváhu, pak se její tělesná hmotnost během těhotenství může zvyšovat rychleji a více než u žen astenického typu..

Všechny tyto faktory mohou společně ovlivnit hmotnost během těhotenství a rychlost nárůstu a měly by se brát v úvahu při hodnocení toho, jak tělesná hmotnost ženy splňuje individuální normy.

Přírůstek hmotnosti v těhotenství

Dnes je rozsah očekávaného přírůstku hmotnosti, který se počítá podle indexu tělesné hmotnosti (BMI) ženy, považován za nejpřesnější. Vypočítá se následujícím způsobem. Hmotnost v kilogramech by měla být vydělena výškou v metrech, která je na druhou. Pokud například vydělíte hmotnost 65,3 kg čtvercem růstu 1,72 m (1,72 x 1,72), získáte 22,07. Toto číslo bude znamenat BMI. Po získání indexu tělesné hmotnosti se můžete řídit tabulkou, která představuje normální přírůstek hmotnosti během těhotenství.

BMI (kg / m 2)

Doporučený přírůstek hmotnosti na konci těhotenství, kg

Nízká (méně než 19,8)

Obezita (29,0 a vyšší)

Hmotnostní přírůstek uvedený v tabulce je doporučený rozsah pro jedno těhotenství, který lze upravit nahoru nebo dolů, pokud to vyžadují individuální charakteristiky situace..

Míra přírůstku hmotnosti během týdne těhotenství také pomáhá orientovat se v potřebě upravit stravu, pitný režim nebo fyzickou aktivitu, ale mělo by být zřejmé, že tyto ukazatele jsou méně přesné. Důvodem je skutečnost, že u mnoha žen během těhotenství se jejich chuť k jídlu, gastronomické preference a rysy těhotenství během jednoho nebo druhého období mohou změnit, což může vést k nutnosti omezit fyzickou aktivitu, což také vede k výraznějšímu zvýšení hmotnosti během „sedavé“. týdny.
Důležitou okolností je roční období. V letních měsících může být v těle silnější zadržování tekutin, v důsledku čehož se tělesná hmotnost zvyšuje rychleji než v období podzim-zima. Výpočet přírůstku tělesné hmotnosti v týdnech by proto měl být svěřen vašemu lékaři, který vezme v úvahu všechny funkce a okolnosti.

Podváha během těhotenství

Během těhotenství chcete vypadat atraktivně, ne-li více, než obvykle. Během tohoto období byste však měli zapomenout na nízkokalorické diety a omezení (s výjimkou těch, která doporučuje lékař). Pokud je přírůstek hmotnosti příliš pomalý nebo nedostatečný, nejedná se o číslo, ale o nedostatek živin u plodu. Ženy s nízkým přírůstkem na váze pravděpodobně mají oslabené a lehké děti. Kromě toho existuje zvýšené riziko vrozených malformací v důsledku nedostatku živin, vitamínů a minerálů..

Mezi důvody, proč se váha těhotné ženy špatně zvyšuje, zůstává toxikóza nejčastější. V tomto případě lze pozorovat dokonce i snížení tělesné hmotnosti, protože u ženy se současně vyvine nedostatek živin a dehydratace. Také podváha může být spojena s poruchami zažívacího traktu nebo s jakýmkoli chronickým onemocněním zažívacího systému. V případě nedostatku tělesné hmotnosti u nastávající matky se doporučuje speciální strava, která zahrnuje vysoce kalorická a snadno stravitelná jídla, povinnou úpravu režimu práce a odpočinku a léčbu toxikózy nebo chronických chorob, pokud jsou důvodem pro podváhu.

Nadváha během těhotenství

Příčinou přírůstku nadváhy během těhotenství může být mnoho faktorů. Mezi nimi jsou nejčastější mylné představy o výživě a nepřiměřeném zvýšení příjmu kalorií (nastávající matka by měla jíst dvě), jakož i omezení fyzické aktivity v důsledku obav z poškození plodu a sebe. Pokud se však zdravotní stav ženy netýká, jsou taková opatření nadměrná a namísto očekávaných přínosů přinášejí pouze nadměrný přírůstek na váze.
Pro zdraví dítěte přináší „výhoda“ matky menší riziko než „podváha“, ale další libry mohou poškodit zdraví těhotné ženy..

Na pozadí nadměrné tělesné hmotnosti se mohou vyvinout dysfunkce kardiovaskulárního systému, křečové žíly dolních končetin a další zdravotní problémy. Navíc u žen, které během těhotenství získaly příliš mnoho kilogramů, je větší pravděpodobnost, že budou mít velké dítě, což může během porodu vést ke komplikacím. Proto jsou ženám s rizikem přibývání na váze předepsána strava, která omezuje uhlohydrátová jídla, mastná a smažená jídla a zavádí do stravy dostatečné množství fermentovaných mléčných výrobků a vlákniny. V souvislosti se zvýšeným rizikem vzniku vnitřního otoku těhotné ženy se doporučuje omezit příjem soli a potravin s vysokým obsahem (solení, uzené produkty atd.).

V závislosti na obecném zdravotním stavu ženy jí může být předepsána i cvičební terapie nebo jiné formy fyzické aktivity..

Přírůstek hmotnosti v těhotenství

Během těhotenství dochází k mnoha změnám v ženském těle: žaludek se zvyšuje, zvětší se prsa, zvětší se struktura kůže a vlasů. Ale většina ze všech nastávajících matek má obavy z přibírání na váze. Jaká je míra přírůstku na váze během těhotenství a co dělat, pokud přírůstek na váze je příliš vysoký?

Ekaterina Svirskaya
Porodník-gynekolog, Minsk

Těhotenství zpravidla trvá asi 9 měsíců, novorozené děti se také příliš neliší výškou a hmotností. Proč jedna žena hodně přibírá na váze a druhá - trochu? Chcete-li odpovědět na tuto otázku, musíte pochopit mechanismus přibírání na váze při porodu.

Zvýšení tělesné hmotnosti v rámci normálních limitů není jen zárukou, že se matka po porodu rychle vrátí do dobré kondice, ale také potvrzením zdravého těhotenství. Proto se váha ženy stává od okamžiku početí předmětem pozornosti nejen budoucí matky, ale také lékařů..

Jak vážit během těhotenství

Vážení je povinný postup při každé návštěvě gynekologa a je součástí „domácích úkolů“. Chcete-li správně sledovat přírůstek na váze, je třeba, abyste se pravidelně vážili. Nejlepší je používat stejné váhy jednou týdně současně: ráno před snídaní, s prázdným střevem a močovým měchýřem. Je vhodné být ve stejném oblečení nebo bez nich, aby bylo možné získané ukazatele porovnat.

Přírůstek hmotnosti v těhotenství

Ukládání určitého množství tuku během těhotenství je samozřejmě nevyhnutelné, je to naprosto normální a měli byste se s tím vyrovnat. Po porodu může nově razená matka s dostatečnou touhou rychle znovu získat svou původní váhu. Kolik kilogramů se žena během těhotenství zotaví, závisí na mnoha důvodech. Prvním z nich je jeho počáteční váha před početím. Čím nižší je jeho vlastní váha, tím více může žena získat porodem. K určení, zda váha budoucí matky je s nadváhou, nízká nebo normální pro její růst, se v medicíně používá speciální ukazatel - index tělesné hmotnosti (BMI)..

Index tělesné hmotnosti = tělesná hmotnost v kg? /? Výška v metrech čtverečních

Výška ženy 1,70 m, hmotnost 60 kg.
BMI = 60 / 1,7 * 1,7 = 20,7.

Na základě získané hodnoty:

 • s indexem nižším než 18,5 - hmotnost se považuje za nižší než normální;
 • index 18,5–25 - normální hmotnost;
 • 25-30 - s nadváhou;
 • nad 30 - obezita.

Pokud je tedy váš BMI menší než 18,5, přírůstek hmotnosti může být 12,5 až 18 kg. S normální hmotností (BMI 18,5–25) - 10–15 kg, s přebytkem (BMI 25–30) 7-11 kg as obezitou (BMI> 30) 6 kg nebo méně, v souladu s doporučeními vašeho lékaře.

Genetickou konstituci nelze zlevnit. Je důležité, zda nastávající matka má sklon trpět nadváhou nebo hubnutí. Takže i když je počáteční váha dvou žen stejná, ale jedna z nich se vždy vyznačovala štíhlostí, nedodržováním jakékoli diety a druhá dosáhla toho samého díky dietám a tréninkům, první získá mnohem méně než druhá. Nemělo by to být děsivé.

Dalším důležitým faktorem je věk. Čím je žena starší, tím větší má sklon k nadváze.

Kromě toho přírůstek na váze závisí na vlastnostech průběhu těhotenství. Například, když přežije časná toxikóza, tělo se bude snažit kompenzovat ztrátu kilogramů a žena na konci těhotenství získá více. Stává se, že v souvislosti s hormonálními změnami v chuti budoucí matky se prudce zvyšuje, a pokud to nedokáže ovládat, bude přírůstek hmotnosti také významný.

Velikost plodu hraje roli v této záležitosti. Pokud se očekává velké dítě (více než 4000 g), pak bude hmotnost placenty a množství plodové vody vyšší než obvykle. V důsledku toho bude přírůstek hmotnosti ženy významnější, než kdyby očekávala narození malého dítěte.

Obzvláště patrný přírůstek hmotnosti je pozorován u žen s mnohočetným těhotenstvím. V tomto případě bude bez ohledu na počáteční hmotnost matky 16-21 kg.

Míra přírůstku na váze během těhotenství

Váha těhotných žen zpravidla narůstá nerovnoměrně a každá žena má svůj vlastní způsob: u některých se šipka stupnic plazí vpravo od prvních dnů těhotenství, zatímco u jiných začíná významná sada kilogramů teprve po 20. týdnu těhotenství.

Předpokládá se, že v první polovině těhotenství ženy získají asi 40% z celkového přírůstku hmotnosti a ve druhé polovině - 60%. Průměrný přírůstek hmotnosti v prvním trimestru těhotenství by měl být asi 0,2 kg týdně. Ve stejném období se však mnoho nastávajících matek obává o časnou toxikózu, takže celkové zvýšení za 3 měsíce může být 0–2 kg.

V posledních týdnech těhotenství se přibývání na váze zastaví, hmotnost se může dokonce mírně snížit - tímto způsobem se tělo připravuje na porod.

Hmotnostní přírůstek během těhotenství

Na konci těhotenství jsou získané kilogramy přibližně rozděleny takto:

 • Plod - průměrná hmotnost plodu během těhotenství je 2 500–4 000 g. Obvykle se jedná o 25–30% z celkového zvýšení. Hmotnost dítěte roste zvláště rychle v posledních týdnech před porodem, pak je to, že hmotnost ženy roste nejvyšší rychlostí.
 • Placenta je orgán, který se během těhotenství vyvíjí v děložní dutině a zajišťuje spojení mezi tělem matky a plotem. Normálně je hmotnost placenty spolu s fetálními membránami během těhotenství 1 1/6 6???? 7 hmotnosti plodu, tj. 400-600 g (5?% Hmotnostního přírůstku).
 • Amniotická tekutina nebo plodová voda je biologicky aktivní prostředí obklopující plod. Objem plodové vody závisí na gestačním věku. Zvýšení množství vody je nerovnoměrné. V 10 týdnech je tedy objem plodové vody v průměru 30 ml, po 18 týdnech - 400 ml a po 37–38 týdnech těhotenství - 1 000–1500 ml (10?% Zvýšení hmotnosti). Po narození lze množství vody snížit na 800 ml.

Při opožděném těhotenství (po 41–42 týdnech) je pozorován pokles objemu plodové vody (méně než 800 ml). U polyhydramnios může objem plodové vody překročit 2 litry a při nízkém obsahu vody snížit na 500 ml.

 • Svalová hmotnost dělohy během těhotenství také zvyšuje. Před těhotenstvím je hmotnost dělohy v průměru 50–100 g, a v době porodu je 1 kg (10?% Přírůstku hmotnosti). Objem děložní dutiny na konci období těhotenství se zvyšuje více než 500krát. Za posledních 9 měsíců se každé svalové vlákno prodlužuje 10krát a ztluštění asi 5krát, cévní síť dělohy se významně rozvíjí.
 • Zvýší se objem krve až o 1,5 kg a tkáňová tekutina až o 1,5–2 kg. Kromě toho 0,5 kg dává zvětšení objemu prsou, dohromady je to 25?% Zvýšení hmotnosti.
 • Hmotnost dalšího tělesného tuku v ženském těle je 3-4 kg (25-30?%).

Otázka přibývání na váze během těhotenství nevyžaduje náhodně pečlivou pozornost. Nejlepší ze všeho je, pokud se tělesná hmotnost těhotné ženy zvyšuje systematicky, bez náhlých skoků nahoru a dolů a zapadá do normy. Negativní důsledky mohou být způsobeny jak nedostatkem váhy během těhotenství, tak jeho nadměrným množstvím.

Špatná výživa během těhotenství a nízká hmotnost mohou způsobit retardaci intrauterinního růstu, potom se dítě narodí s nedostatečnou tělesnou hmotností (méně než 2,5 kg). Podvýživa způsobuje poruchu syntézy hormonů, které zachovávají těhotenství, což zase zvyšuje riziko potratu. S nedostatečnou tělesnou hmotností jsou novorozenci často oslabení, mají neurologické problémy, jsou vzrušující, jsou náchylní k nachlazení.

Někdy může úbytek hmotnosti během těhotenství souviset s projevy některých nemocí, které jsou nebezpečné nejen pro dítě, ale také pro matku. V takovém případě musíte okamžitě vyhledat lékaře.

Ztráta hmotnosti, nedostatečný přírůstek hmotnosti a nadměrný přírůstek hmotnosti - všechny tyto podmínky vyžadují odbornou radu, aby se předešlo možným těhotenským komplikacím.

Následující trendy by měly upozornit nastávající matku.

 • do tří týdnů v první polovině těhotenství;
 • během jednoho týdne v druhé polovině těhotenství.
 • více než 4 kg v prvním trimestru;
 • více než 1,5 kg za měsíc ve druhém trimestru;
 • více než 800 g týdně ve třetím trimestru.

Okamžitě byste se měli poradit s lékařem, pokud během 1 týdne v kterékoli fázi těhotenství se váha nastávající matky zvýšila o 2 nebo více kilogramů!

Pokud přírůstek hmotnosti přesahuje individuální normu, měli byste se také poradit s odborníkem.

Přírůstek hmotnosti během těhotenství

Nadměrný přírůstek hmotnosti může způsobit vysoký krevní tlak, pozdní toxikózu, cukrovku těhotných žen, komplikace při porodu.

Gestační diabetes. Nejčastější příčinou nadváhy v prvním a druhém trimestru těhotenství je GDM (gestační diabetes mellitus), což je stav charakterizovaný zvýšenou hladinou cukru v krvi, ke kterému dochází, když některé ženy mají dítě a obvykle zmizí spontánně po porodu..

Ženy s GDM mají vyšší riziko vzniku infekce močových cest, pozdní toxikózy těhotných žen (stav projevující se otoky, zvýšený krevní tlak a výskyt bílkovin v moči). a předčasný porod. Zvýšená hladina cukru v krvi u matky dvakrát zvyšuje pravděpodobnost komplikací ve vývoji plodu. Takové děti se rodí s nadměrnou tělesnou hmotností (více než 4 kg), což komplikuje normální průběh porodu.

Základem léčby gestačního diabetu je dietní terapie.

Edém a preeklampsie. Ve třetím trimestru je nadměrný přírůstek hmotnosti nejčastěji spojen s retencí tekutin, tj. výskyt otoků. Téměř všechny nastávající matky vědí, že otok je častým těhotenským společníkem. Ne každý však ví, že otoky mohou být také příznakem mnoha onemocnění ledvin, krevních cév, srdce a příznakem takové závažné těhotenské komplikace, jako je pozdní toxikóza nebo gestóza..

Edém těhotných žen je první fází gestózy, v 90%% Po nich se objevuje bílkovina v moči a vysoký krevní tlak. Včasná léčba může zabránit nástupu pozdní toxikózy do dalších závažnějších stadií, která se vyznačují život ohrožujícím vysokým krevním tlakem, což může vést k závažnějším poruchám vyvolávajícím křeče. Proto je nutné léčit otoky nejen jako kosmetický defekt, ale také jako patologie vyžadující terapii.

Pokud nastávající matka začala sklízet boty, které byly dříve pohodlné, kroužky jsou stěží odstraněny nebo se ráno pod očima objevily tašky, může dojít k otoku. Kůže na edematózní oblasti je bledá, napjatá a hladká, s tlakem prstu můžete způsobit pomalu vyrovnávací fossu.

Pokud přírůstek hmotnosti po dobu 1 týdne byl větší než 1 kilogram, prsteny se neodstraní a na nohou a v pase zůstávají stopy dásní - to je signál pro mimořádnou návštěvu u lékaře. Je třeba vyloučit pozdní toxikózu, že lékař vyhodnotí přírůstek hmotnosti a změří tlak těhotné ženy.

Dieta během těhotenství

Dieta během těhotenství se nedoporučuje - ani u žen s nadváhou. Ve výživě je nutný zlatý průměr, protože jak nadbytek, tak i nedostatek živin mohou nepříznivě ovlivnit stav plodu. Vzhledem ke zvýšení objemu mateřské krve a konstrukci tkání plodu a placenty je pro zdravé těhotenství nezbytný určitý přírůstek hmotnosti. Některé diety mohou způsobit nedostatek živin, jako je železo, kyselina listová a další důležité vitamíny a minerály. Ostré omezení ve stravě, které vede k úbytku hmotnosti, může ublížit dítěti, protože toxiny se uvolňují do krve, když se spalují tukové zásoby..

Výživa těhotenství

Nicméně, některé příležitosti ovlivnit nadměrný přírůstek na váze u těhotné ženy jsou. Hlavní korekční metodou je správná výživa: výběr produktů s užitečnými vlastnostmi, ale s méně „prázdnými“ kaloriemi.

Množství jídla. Potřeba nastávající matky na živiny se náhle nezvyšuje, mění se s vývojem těhotenství. Období porodu dítěte vůbec neznamená, že by žena měla jíst dvakrát tolik. Pouze ve třetím trimestru se energetické potřeby v průměru zvyšují o 17%, ve srovnání s neměhotným stavem.

V první polovině těhotenství není potřeba významně měnit množství jídla, protože v této fázi je k zajištění růstu malého muže zapotřebí jen velmi málo. Ale na začátku, kvůli hormonálním změnám, hladina cukru v krvi mezi jídly prudce klesá, takže mnoho žen cítí hlad a myslí si, že musí více jíst, aby se toho zbavily..

Pocit hladu, který může budoucí matka zažít během tohoto období, však nelze „potlačit“ ve dvou porcích na oběd a večeři. Je lepší zajistit si časté (až 6-7krát denně), ale zlomkové (v malých porcích) jídle, které vám umožní trvale udržovat stejnou hladinu cukru v krvi. Musíme se snažit o každodenní jídlo ve stejnou dobu, abychom se vyhnuli přejídání.

Ve 2. a 3. trimestru je zpravidla dostačující zvýšení množství spotřebovaných kiloklorií o 200-300 denně, ale měli by být přijímáni s užitečnými produkty.

Složení produktů. Je nutné věnovat pozornost množství spotřebovaných uhlohydrátů a tuků. Právě z těchto složek se vytváří „prázdné“, zbytečné kalorie, které nevedou ke konstrukci fetálního organismu.

Dieta během těhotenství: uhlohydráty

Strava, která omezuje snadno dostupné uhlohydráty, je nejlepším způsobem, jak zabránit gestačnímu diabetu, protože uhlohydráty jsou jedinou živinou, která může přímo zvýšit hladinu glukózy v krvi. Ve druhé polovině těhotenství by měla žena denně spotřebovat 400–500 g sacharidů.

Všechny uhlohydráty jsou rozděleny na tvrdé a snadno stravitelné. Omezení se vztahuje pouze na snadno stravitelné uhlohydráty (cukr, sladkosti, džusy, ovoce, housky) po 20 týdnech těhotenství. Musíte snížit množství cukru, cukrovinek, mouky a cukrovinek, džusů a sladkých nápojů a také jíst méně ovoce, jako je meloun, banány, hrozny a fíky..

Nepoužívejte náhražky cukru, jeho účinek na vývoj plodu nebyl studován..

Doporučuje se upřednostňovat zdroje těžko stravitelných (nejužitečnějších) uhlohydrátů, které jsou absorbovány ve střevě mnohem pomaleji než cukr. Jsou to obiloviny (pohanka, proso, kukuřice a oves), zelenina (kromě brambor), ovoce (kromě hroznů, banánů a melounů), bobule, ořechy, celozrnný chléb, včetně drcených zrn nebo mletých otrub. Všechny tyto výrobky obsahují uhlohydráty, vitamíny, stopové prvky a vlákninu, která, i když neposkytuje tělu energii, musí být obsažena v potravě, protože vytváří pocit sytosti, přispívá k normálnímu fungování střev..

Dieta během těhotenství: tuky

Ve stravě těhotných žen by měla mírně omezit celkový příjem tuků, zejména těch bohatých na nasycené mastné kyseliny a cholesterol (tuky na vaření a cukrovinky, tvrdé margaríny, mastné maso, mléčné výrobky s vysokým obsahem tuku). Je vhodné zvolit výrobky s nízkým obsahem tuku se zaměřením jak na vzhled, tak na informace o procentuálním obsahu tuku uvedeném na obalu produktu. Výhodné je mléko, kefír s obsahem tuku asi 1 až 2% hmotnostních, zakysaná smetana s obsahem tuku 10 až 15% hmotnostních, tvarohový sýr až 5% hmotnostních, sýr 20–30% hmotnostních.

Dieta během těhotenství: bílkoviny

Dalším důležitým prvkem pro tělo, které je hlavním stavebním materiálem, je bílkovina. Během těhotenství hrají proteiny důležitou roli v růstu a vývoji dítěte, přispívají ke správné tvorbě placenty, dělohy a mléčných žláz..

Strava s vysokým obsahem bílkovin je vynikající volbou pro ženy, jejichž hmotnost během těhotenství přesahuje přípustnou normu. Obrovskou výhodou takové stravy je, že nastávající matka spotřebuje potřebné množství vitamínů pro ni a dítě. Bílkovinné výrobky jsou základem stravy, protože těhotné ženy musí každý den jíst alespoň 100 g bílkovin a 60 - 70% z tohoto množství by měly být živočišné bílkoviny (vyskytují se v rybách, masu, mléce, mléčných výrobcích, vejcích). Zbytek bílkovin může být rostlinného původu (fazole, sójové boby, hrášek).

Příjem bílkovin po celý den by měl být rozdělen takto:

 • předčasná snídaně - 30?%;
 • svačina - 20?%;
 • oběd - 30?%;
 • odpolední čaj - 10?%;
 • večeře - 10?%.

Omezení solí. Ve druhé polovině těhotenství, přibližně od dvacátého týdne, musíte věnovat pozornost množství spotřebované soli: čím více je, tím více se v těle hromadí tekutina. Množství chloridu sodného ve stravě často převyšuje jeho potřebu, což vyvolává otoky a pocit žízně. Přibližně třetina tohoto stopového prvku je obsažena v produktech, druhá třetina ve formě stolní soli se přidá během jejich zpracování a zbývající třetina se vloží do hotové misky..

Množství soli ve stravě těhotných žen by nemělo přesáhnout 6–8 g denně.

Pokud dojde k otoku, musí být tento produkt přísně omezen. Doporučuje se bezsůlová strava, což svědčí o úplném odmítnutí soli. Kromě toho je nutné vyloučit ze stravy nejen samotnou sůl, ale i produkty, které ji obsahují: solené ryby a okurky, klobásy, zvláště uzené, všechny konzervované potraviny a tvrdý sýr.

Pokud se zdá, že těhotné produkty bez soli jsou zcela bez chuti a čerstvé, můžete se uchýlit k malému triku. Chuť salátů, polévek, masa a rybích jídel bude výrazná a atraktivní, pokud přidáte zelenou cibuli, petrželku a celer, kopr, čerstvá rajčata, kmín, česnek, citronovou šťávu, majoránku, pórek.

Pitný režim během těhotenství

Je známo, že lidské tělo je z 80% kapalné. Moderní studie ukazují, že pro normální průběh těhotenství se nemůžete omezit v tekutině, a to ani při otoku. Potřeba tekutin v první polovině těhotenství je 2 litry, ve druhé - 1,5 litru. Je důležité používat čistou vodu - nejlépe uhasí žízeň, má příznivý účinek na fungování ledvin, je méně zadržováno v těle ve srovnání s jinými nápoji, nemá žádné kontraindikace a vedlejší účinky. Voda je nutná ke zlepšení metabolismu, dobré funkce střev, efektivní vstřebávání léků, optimální pohodu, udržení normálního krevního tlaku, dostatečný spánek.

Balenou vodu můžete použít pouze k zabránění vstupu všech druhů bakterií a virů do těla. přednostně mírně mineralizovaná (stupeň mineralizace 1 - 2 g? /? l), nesycená.

Pokud dojde k otokům, je nutné bojovat nikoli s nadměrnou spotřebou vody, ale se solí. Pokud žena jasně dodržuje limit soli, může být příjem tekutin neomezený.

Při úplném odmítnutí soli stačí jednoduše posunout rovnováhu směrem k vázané tekutině - tj. jíst šťavnaté potraviny, ovoce, zeleninu. V této formě tekutina neprochází edémem, ale zůstává v krvi, slupka ovoce normalizuje stolici, vitaminový přínos je také zřejmý.

Půstové dny během těhotenství

Dny nalačno se doporučují těhotným ženám s nadváhou s pozdní gestózou, se sklonem k otokům, zvýšeným nebo nerovnoměrným přírůstkem na váze..

Je možné zařídit jednodenní stravu v období porodu dítěte 1-2krát týdně až po 22. týdnu těhotenství, kdy jsou již vytvořeny všechny hlavní orgány a systémy dítěte. Žena musí nejprve konzultovat s lékařem o této příležitosti osobně pro ni a dohodnout se s lékařem nejvhodnější možnost.

Je lepší "vyložit" ve stejné dny v týdnu, pak bude tělo již předem nakonfigurováno pro omezení. S frekvencí dnů nalačno je výhodnější pondělí jednou týdně, protože o víkendech jsou poruchy výživy téměř nevyhnutelné.

Při provádění dnů nalačno by měl být celý počet produktů spoléhajících se na den rozdělen do pěti až šesti stejných porcí, které musí být konzumovány v pravidelných intervalech. Mezi jídly je třeba sledovat přestávku 3-4 hodiny. Musíte žvýkat jídlo opatrně, jíst pomalu, aniž by se řítilo: pouze tímto způsobem bude jídlo dobře vstřebáno a přinese větší nasycení. Také v tento den musíte vypít alespoň 2 litry vody.

S neodolatelným pocitem hladu se doporučuje vypít sklenici nízkotučného jogurtu nebo kefíru. Nedostatečný obsah kalorií je kompenzován spánkem, jehož délka ve dnech vykládky by měla být alespoň 9 hodin.

Články O Neplodnosti