Hlavní Neplodnost

Vše o ženském cyklu

Přečtěte si také na webových stránkách:

Menstruační cyklus (menstruace) je periodicky se opakující proces v ženském těle, který poskytuje možnost početí. První den menstruačního krvácení je považován za začátek menstruačního cyklu, konec cyklu je první den dalšího menstruačního období.

Cyklus tedy trvá od začátku menstruace do začátku následujícího.

Přečtěte si naše články a diskutujte v chatovém telegramu !

Menstruace (regulace, menstruace) je součástí menstruačního cyklu, který je charakterizován procesem odhojení endometria (vnější vrstva děložní sliznice) a jeho odstraněním z těla, doprovázeným krvácením..

Menarche (první menstruace) je hlavní událostí, která ukazuje na schopnost množení ženského těla. Průměrně začíná ve věku 11-14 let, končí po 50 letech. Celkově má ​​žena v průměru asi 500 cyklů na život.

Menstruace a věk

Věk nástupu menstruace je považován za hlavní znak nástupu puberty u dívky a závisí na různých důvodech:

 • Jednotlivé fyziologické rysy. První krvácení (menarche) může začít v 9 letech. Průměrný věk nástupu první menstruace spadá do období od 10 do 15 let, ale nejčastěji se dívky setkávají s tímto jevem ve věku 12 až 14 let.
 • Klima bydliště. Je třeba poznamenat, že dívky žijící v horkých klimatických zónách začínají menstruovat mezi 11. a 15. rokem věku, ženy v mírném klimatu - mezi 12 a 18 lety a pro ty, kdo žijí v chladných zemích, se tento věk pohybuje od 13 do 21 let.
 • Rasová příslušnost. Studie ukázaly, že u zástupců černošské rasy začíná menstruace v dřívějším věku než u kavkazských dívek, které s nimi žijí ve stejných klimatických podmínkách..

První menstruace dívky může být nepravidelná, ale pak je cyklus stanoven a opakován měsíčně po celou dobu plodnosti žen, průměrná doba trvání je asi 38 let.

Asi o 50 let je narušena pravidelnost menstruace, jejich trvání a intenzita se může změnit a žena vstupuje do klimatické fáze. K dokončení menstruačního cyklu u všech žen dochází také v různém věku, v některých menstruacích končí pouze ve věku 60 let, u někoho plodnost zmizí o 40 let, vše záleží na dědičnosti.

Co se děje v těle?

V každém menstruačním cyklu lze rozlišit tři hlavní fáze:

 • folikulární nebo menstruační;
 • ovulační;
 • luteální.

Každá z nich je charakterizována určitými procesy v ženském těle, které se vyskytují pod vlivem různých hormonů, což ovlivňuje nejen fyzický, ale i emoční stav ženy.

Folikulární (menstruační) fáze

Začátek cyklu je menstruační fáze, během níž dochází ke krvácení z děložní dutiny v důsledku odmítnutí endometriální vrstvy. Endometrium je odmítnuto, pokud není početí (oplodnění vajíčka).

Současně v těle ženy začíná růst několika folikulů. Jsou to malé bubliny, ve kterých jsou vejce umístěna. Od narození, asi 400-500 tisíc vajec je ve vaječnících dívky. Každý folikul obsahuje 1 vejce. Během této fáze začnou růstové folikuly saturovat krev estrogeny. Je to zvýšená hladina estrogenu, která způsobuje, že děloha intenzivně vytváří sliznici - endometrium.

Další fáze začíná kolem 7. dne cyklu. Jeden z folikulů stále roste, zatímco zbytek podléhá obrácenému vývoji. Tím se stanoví dominantní folikul. Po dosažení dospělosti a schopnosti ovulace, folikul, který se rozrostl na asi 20 mm praskne a uvolní 5 až 10 ml folikulární tekutiny obsahující vajíčko - tento proces se nazývá ovulace.

Kromě estrogenu ženského hormonu během tohoto období stoupá hladina testosteronu v ženském těle. Díky tomu se zlepšuje pracovní kapacita, zlepšuje se paměť a koncentrace. V této fázi cyklu zažívá žena prudký nárůst síly, energie a zvláštní činnosti. Žena je také transformována zvnějšku: ženský hormon estrogen pozitivně ovlivňuje stav kůže a vlasů - stávají se více citlivými na různé kosmetické procedury.

Čas ovulace se časově shoduje se zvýšením libida. Ženské tělo je připraveno k početí, a proto se ženská sexualita dramaticky zvyšuje: zvyšuje se citlivost erogenních zón, vyvolává produkci hormonů, což činí ženu zvláště atraktivní pro členy opačného pohlaví..

Po nástupu ovulace se vajíčko uvolněné z folikulu pohybuje do vejcovodu. Je připravena se setkat se spermatem. Otevřený folikul tvoří corpus luteum. Tato fáze trvá až do samého začátku krvácení, tj. Asi 12-14 dní.

V tomto okamžiku ženský reprodukční systém připravuje vše potřebné pro implantaci embrya do dělohy: corpus luteum roste sítí krevních cév a saturuje krev dalším hormonem - progesteronem. Sliznice dělohy se připravuje na vytvoření všech podmínek, aby se na ni mohla oplodněné vajíčko upevnit.

S nástupem luteální fáze začíná celé tělo jako celek aktivně akumulovat rezervy v případě možného těhotenství: chuť k jídlu ženy se zvyšuje a tuková tkáň se hromadí zvláště aktivně, proto během tohoto období se zvlášť zvyšuje touha po uhlohydrátech. Hormon progesteron má relaxační, uklidňující účinek na nervový systém. V takových dnech žena nechce tolik aktivní práce jako relaxace a klid, nereaguje tak ostře na různé stresové situace.

Pokud se vajíčko a spermie nesetkaly a těhotenství nenastalo, pak corpus luteum přestane fungovat a děloha nepotřebuje tak silnou vrstvu endometria. Začne to odmítat - v důsledku toho začíná menstruace. Endometrium se vylučuje genitálním traktem ve formě krevního sliznice.

Během tohoto období dochází u mnoha žen k malátnosti, v dolním břiše se mohou objevit nepříjemné bolesti při tahu. Hladina hormonů progesteronu a estrogenu klesá a zvyšuje se koncentrace prostaglandinů, které stimulují kontrakce dělohy, což jí pomáhá zbavit se zbytečného endometria - to vysvětluje nevolnost žen během menstruace.

Emoční stav ovlivňuje také snížení hladiny ženských pohlavních hormonů. Asi 3 dny před nástupem menstruace je destabilizovaná. Žena v tomto období se vyznačuje nadměrnou citlivostí, zranitelností a podrážděností.

Je docela obtížné určit, co jsou „normální menstruační cyklus“ a „normální menstruace“: každá žena je individuální, takže hranice normy jsou velmi rozmazané, ale stále existují indikativní parametry:

 • Trvání menstruačního cyklu je v průměru 28 dní a může se pohybovat od 21 do 35 dnů. Ale ani překročení těchto hodnot nemusí vždy znamenat problémy, někdy je to také varianta normy (cyklus po dobu 35 dnů).
 • Menstruace trvá v průměru 5 dní, její trvání se může měnit od 2 do 7 dnů. Trvání krevního výtoku po dobu 7 dnů - příležitost konzultovat s lékařem.
 • V průběhu menstruace ztrácí žena v průměru jen asi 50 ml krve; toto množství se může pohybovat mezi 40 - 60 ml.

Pokud si všimnete, že se tyto průměrné parametry vážně odchylují, měli byste se obrátit na svého gynekologa a poradit se.

Poruchy cyklu: Možné příčiny

Některé ženy si uvědomují, že načasování nástupu menstruace je jejich tělem jasně pozorováno. Jiní si stěžují, že nemohou určit počáteční datum následující menstruace: někdy dorazí dříve, někdy zpoždění.

V adolescenci a premenopauzálním věku je to normální. Vysvětluje to obecná změna hormonálního pozadí: v prvním případě jeho zvýšení a ve druhém - snížení. Menstruace u zralé zdravé ženy by však měla přicházet pravidelně.

Porucha může nastat z několika důvodů:

 • Infekční choroby. To nejsou nutně sexuálně přenosné nemoci. Infekce může být zavedena do genitálního traktu, pokud není dodržována osobní hygiena, časté používání tamponů a z řady podobných důvodů.
 • Hormonální selhání v důsledku poruchy funkce štítné žlázy nebo nadledvin. Pokud je nepravidelná perioda běžným jevem, měli byste vyhledat radu endokrinologa.
 • Stresové situace, deprese může způsobit nedostatek menstruace.
 • Dlouhodobé užívání léků může mít také takový vedlejší účinek, jako je absence pravidelných období.
 • Mnoho dívek čelilo nedostatku menstruace, raději sedělo na přísné stravě: v tomto případě se tělo dostává do režimu úsporných zdrojů a nemůže si dovolit nadměrné ztráty krve..
 • Chronická intoxikace může také způsobit selhání menstruačního cyklu; látky, které pravidelně otráví ženské tělo, zahrnují drogy, alkohol a dokonce i tabákový kouř.
 • Každý ví, že menstruace se zastaví s počátkem těhotenství, ale po porodu se nejčastěji menstruace nezačne okamžitě. Tato situace může trvat až rok, zejména pokud kojí žena. Důvodem je skutečnost, že porod je silný stres spojený se změnou hormonálního pozadí a tělo potřebuje čas, aby obnovilo rovnováhu pro normální fungování..

V každém případě, s menstruačními nepravidelnostmi, je téměř nemožné, aby se žena diagnostikovala sama.

Pokud je menstruace příliš bolestivá, příliš těžká, nepravidelná nebo existují nějaké jiné závažné odchylky od normy, kontakt s odborníkem pomůže identifikovat problémy a zahájit odpovídající léčbu, pokud je to nutné.

Kdy okamžitě navštívit lékaře

Obecná neklid s menstruací je normální. Pokud si však všimnete následujících příznaků, co nejdříve se poraďte s lékařem:

 • Těžká menstruační bolest nebo prudké zvýšení bolesti bez objektivních důvodů.
 • Příliš těžké období, kdy se s nimi vaše hygienické výrobky nemohou vyrovnat (polštářek nebo tampon s vysokou mírou nasákavosti se promočí za méně než hodinu).
 • Zvýšené pocení.
 • Ostrý nárůst teploty.
 • Bolesti kloubů a svalů.
 • Nepříjemný zápach z výtoku, pocit svědění a nepohodlí v perineu, bolest při močení.

Následující příznaky během menstruace jsou příležitostí zavolat sanitku:

 • Ztráta vědomí;
 • Přetrvávající závratě;
 • Ostré řezné bolesti v oblasti třísel;
 • Skvrnitý spatřen šedým odstínem.

Proč potřebujete znát svůj cyklus?

Některé mladé dívky nepovažují za nutné sledovat svůj menstruační cyklus, je to však užitečné z několika důvodů:

 • Znáte-li vlastnosti vašeho cyklu a období ovulace, můžete snadno určit čas, kdy je těhotenství nejpravděpodobnější. Pomůže to jak ženám, které sní o dítěti, tak těm, které se ještě neplánují stát matkou..
 • Znáte-li délku cyklu a charakteristiky reakce těla v různých obdobích, můžete si naplánovat svůj čas efektivněji přiřadit důležité a stresující úkoly první fázi cyklu, přičemž maximální uvolnění druhé nepředepisuje činnosti vyžadující velké fyzické a emoční náklady na období menstruace..

Jak vypočítat svůj cyklus

S vědomím, že začátek folikulární fáze je první den menstruace, není obtížné vypočítat všechny fáze menstruačního cyklu. K tomu můžete použít různé metody..

Tato metoda poskytuje poměrně přesné výsledky za předpokladu, že žena má konstantní menstruační cyklus a sleduje jeho trvání, přičemž zaznamenává datum zahájení a ukončení menstruace, nejméně šest měsíců a ještě lépe - rok. Pro výpočty se vezme doba trvání nejdelšího a nejkratšího cyklu pro toto časové období.

Odečtěte od počtu dnů nejkratšího období 18. V tento den, počínaje počátkem menstruace, je pravděpodobnější, že nastane začátek období příznivého pro početí. Odečtěte od počtu dnů nejdelšího období 11. Výsledný počet je den od začátku menstruace, kdy končí období příznivé pro těhotenství..

Pravděpodobnost početí v intervalu mezi těmito dvěma dny je vyšší než ve zbývajících dnech cyklu asi o 50-70%.

Měření bazální teploty

Tato metoda je vhodná pro ženy, které mají nepravidelný cyklus a výrazně překračují průměrné trvání, tj. Déle než 35 dnů..

Aby byly výpočty přesnější, je možné měřit bazální teplotu (teplotu v konečníku) ve stejnou dobu denně, aniž by ráno vstávaly z postele a stanovily její hodnoty.

Den před propuštěním vejce se normální teplota 36,6 - 36,7 stupňů mírně sníží. Počátek ovulace bude charakterizován zvýšením bazální teploty na 37,2 - 37,4 stupně; V další fázi teplota mírně klesá - na 37 stupňů a zůstává tak po dobu asi 2 týdnů.

Je třeba si uvědomit, že pouze ženy, které nepoužívají hormonální antikoncepci, mohou určit fáze menstruačního cyklu na základě bazální teploty. Tyto léky narušují základní teplotu a načasování menstruace.

Jak se chovat během menstruace?

Pro usnadnění menstruace a bez nepříjemných následků by se dívky a ženy měly během tohoto období řídit určitými pravidly:

 • Zvláštní pozornost věnujte genitální hygieně. Během menstruace se děložní čípek otevírá zvlášť široký a je snazší proniknout do něj různými patogeny. Kromě toho je špinění vynikající živnou půdou pro mikroorganismy. Proto byste se měli umývat velmi pečlivě a trochu častěji než v běžných dnech: třikrát až čtyřikrát denně, za použití intimní hygieny pomocí speciálních gelů.
 • Je lepší zdržet se koupání a koupání na otevřené vodě, protože riziko škodlivých mikroorganismů vstupujících do dělohy z vodního prostředí je příliš velké.
 • Vanu a saunu je také lepší vyloučit, protože příliš vysoká teplota může způsobit zvýšené krvácení.
 • Mnoho gynekologů důrazně doporučuje zdržet se pohlavního styku během menstruace: riziko infekce během pohlavního styku během menstruace je velmi vysoké. Příroda se o to postarala, protože libido ženy během tohoto období klesá.
 • Během této doby je lepší si vytvořit pohodlný teplotní režim. Stejně nežádoucí během menstruace, jak přehřátí těla, tak jeho podchlazení.
 • Během menstruace byste také neměli dodržovat přísnou stravu. Snažte se nejíst kořenitá jídla a koření - taková jídla také způsobují hojnost krvácení.
 • Mnoho přívrženců zdravého životního stylu se diví: stojí za to zastavit trénink během menstruace? Závisí to na fyzické kondici a celkové kondici ženy. Pokud je tělo zvyklé na pravidelnou fyzickou námahu, jako je tomu u profesionálních sportovců nebo pravidelně trénujících lidí, nemůžete se vzdát výcviku úplně, nicméně fyzické cvičení během tohoto období je lepší snížit.
 • V kritických dnech je lepší se pokusit stabilizovat váš emoční stav a vyhnout se stresovým situacím, protože stresové hormony mohou během tohoto období zhoršovat ženský stav..
 • Během menstruace nemůžete darovat krev, žádné chirurgické zákroky jsou kontraindikovány a dokonce i kosmetické postupy spojené s možností poranění jsou kontraindikovány, protože se snižuje krevní srážlivost..

Menstruační hygienické výrobky

V současné době mají ženy možnost zvolit nejvhodnější hygienické prostředky: podložky nebo tampony.

Těsnění

Tento nástroj je nejběžnější a jedná se o jednorázovou podložku, která je připevněna k prádlu adhezivní vrstvou a absorbuje menstruační tok. Můžete si vybrat vhodná těsnění se zaměřením na následující parametry:

Tampony

Moderní tampóny pro ženskou hygienu jsou malé, husté válce hygroskopického materiálu, které se vkládají do vagíny. Tampóny jsou také řazeny podle stupně absorpce a jsou označeny na obalu kapičkami. Tampóny je třeba vyměňovat častěji než podložky - nejméně každé 4 hodiny.

Velká mínus tampónů je jistá pravděpodobnost intoxikace těla a v některých případech anafylaktický šok. Během spánku také nemůžete používat tampóny.

Jak souvisí s menstruací

Není tajemstvím, že vzácná žena miluje období menstruačního toku. Díky nepohodlí, potřebě zvýšené hygieny a určitým nepříjemnostem intimní povahy není toto období příliš přitažlivé. Navíc, podle některých náboženských přesvědčení jsou ženy v období menstruace považovány za „nečisté“, na ně je uvalena řada omezení.

Možná proto je mnoho lidí v období menstruace negativní. Tento postoj však nepomáhá vyrovnat se s problémy souvisejícími s menstruací a zmírnit stav člověka..

Je mnohem moudřejší si uvědomit, že menstruace je indikátorem reprodukčního zdraví ženy. Během tohoto období je možné identifikovat mnoho problémů v jejím těle. Pokud je menstruace pravidelná, bez nepříjemných pocitů, ne příliš bolestivá a dlouhá, měli byste se raději radovat z jejich příchodu než rozrušení.

Menstruace ukazuje, že žena je zdravá, plná síly a je schopna plnit svou hlavní fyziologickou funkci - plodit a porodit zdravé dítě. A protože žena zná své fyziologické rysy a vzorce, které působí během menstruačního cyklu, může snáze zvládat obtíže spojené s různými fázemi.

Fáze a trvání menstruačního cyklu jsou normální as porušením

Příroda je koncipována tak, že každý měsíc je ženské tělo připraveno na možné těhotenství. Co je to znamení? Určitá fáze menstruace a přesněji zjistit období ovulace pomáhá ženě udržovat svůj vlastní kalendář, kde zaznamenává menstruační cyklus. Mezi kritickými dny jsou další změny spojené s reprodukční funkcí, a proto musí každý zástupce spravedlivého pohlaví znát rychlost cyklu, poslouchat signály, aby nezmeškal začátek vývoje patologie a nezbavil se radosti z mateřství..

Co je menstruační cyklus

V přibližně stejných intervalech dochází k fyziologickým změnám v ženských pohlavních orgánech. Začátek jedné menstruace (výskyt sekrecí) a celé období před dalším začátkem - to je cyklus menstruace u žen. Tento jev získal jméno díky latinskému jazyku, z čehož „mensis“ znamená „měsíc“. Krvavý výtok je kapalina, přesněji směs krve, deskvamovaný epitel sliznice dělohy, průhledný hlen, takže barva se může měnit od jasně červené až hnědé.

Musím znát čas cyklu

Pokud je zdravotní péče na seznamu priorit krásného představitele jakéhokoli věku, pak není pochyb: musíte znát individuální menstruační plán. Pouze tak bude možné včas odhalit dysfunkci vaječníků, děložní sliznice nebo těhotenství. Doba trvání, spolu s frekvencí a objemem krevního výtoku, je zahrnuta do seznamu základních charakteristik, podle nichž se určuje normální menstruace.

Kdy to začíná

Období puberty u každé dívky začíná individuálně, ve většině případů je menarche pozorována ve věku 11–13 let. Dále, když je rozvrh menstruace stabilizován, lze počátek menstruace posoudit pomocí špinění. Od této chvíle, která se odehrává v kteroukoli denní dobu, byste měli opravit začátek nového období a nezapomeňte označit první den v menstruačním kalendáři.

Gynekologie odhalila téměř všechna tajemství fungování ženského reprodukčního systému. Práce všech orgánů v něm obsažených podléhá určitému rytmu, který je podmíněně rozdělen do tří fází. Po celou dobu menstruace v těle ženy zraje vajíčko, pak fáze začíná, když je připravena k oplodnění. Pokud nedošlo k početí, pak se vytvoří žluté tělo, hladina hormonu progesteronu klesá, odmítnutí epiteliální vrstvy dělohy - fáze končí.

Folikulární

Začátek této fáze se shoduje s nástupem kritických dnů a folikulární fáze trvá téměř dva týdny. Během této doby folikuly rostou ve vaječnících, uvolňují do krevního řečiště estrogenové hormony, které stimulují růst endometria (děložní sliznice). Veškeré působení reprodukčního systému v této fázi je zaměřeno na zrání vajíčka a vytvoření optimálních podmínek pro jeho oplodnění..

Ovulační

Nejkratší ze všech vybraných fází cyklu. Při menstruačním období 28 dní tvoří ovulace pouze 3. Při působení hormonů se zralé vajíčko vytvoří z zralého folikulu. Pro ženu, která chce otěhotnět, je těchto pár dní jedinou šancí na početí. Nástup ovulační fáze se projevuje malou bolestí v dolním břiše. Pokud dojde k oplodnění vajíčka, pak se váže na sliznici dělohy. V opačném případě se tělo snaží zbavit corpus luteum..

Luteal

K ovulaci dochází, ale nekončí těhotenstvím - to znamená, že nastal uprostřed cyklu nebo třetí fáze. Aktivní produkce hormonů progesteronu, estrogenu, vede ke vzniku komplexu symptomů známých jako PMS (premenstruační syndrom). V průběhu luteální fáze, která je od 11 do 16 dnů, mohou ženská ňadra bobtnat, mění se její nálada, její chuť k jídlu a tělo vysílá signál do dělohy, že je nutné se zbavit zbytečného endometria. Takže jedno menstruační období končí a se špinením přichází další.

Jaký cyklus menstruace je považován za normální

Lékařská věda nedává definitivní odpověď. Pokud vezmeme v úvahu faktor trvání menstruačního období, pak koncept normy odpovídá délce od 21 dnů do 35. Průměrný ukazatel normálního cyklu je 28 dní. Menstruace (špinění) trvá 2-6 dní, zatímco množství ztracené krve nepřesahuje 80 ml. Určitý model lze vidět ve skutečnosti, že obyvatelé jižních regionů mají kratší cyklus než ženy, které žijí v severních šířkách.

Jak vypočítat cyklus menstruace

Chcete-li určit časové období od prvního dne menstruace do posledního, měli byste vytvořit kalendář. Pro větší pohodlí si můžete vybrat tištěnou verzi nebo aplikace online, nemusíte mít všechna data ve své hlavě a nehrozí nebezpečí, že na něco zapomenete. Po označení dat v menstruačním kalendáři můžete vypočítat dobu trvání mezery. Uprostřed cyklu lze určit ovulačním testem nebo změřenou bazální tělesnou teplotou (po probuzení vložte teploměr do konečníku). Pro spolehlivý výpočet musíte vzít v úvahu data 4 menstruace v řadě.

Kalendář menstruačního cyklu

Aby bylo možné plánovat těhotenství, mělo by spravedlivé pohlaví pravidelně udržovat kalendář, aby se staralo o své zdraví. Papírová příloha v obchodním deníku, online aplikace je volba založená na pohodlí, ale určitě byste měli označit dny menstruace, dělat si poznámky v tabulce, poté určit dobu trvání a vypočítat interval: od prvního dne předchozí menstruace do prvního dne následujícího. Kalendář pomáhá sledovat pravidelnost, fáze cyklu u žen, určuje období ovulace nebo „nebezpečné dny“, pokud není potřeba otěhotnět.

Proč se cyklus menstruace mění každý měsíc

Pravidelnost cyklu naznačuje dobrý stav reprodukčního systému, celkové zdraví ženy. Z řady důvodů však mohou nastat patologické odchylky. Fyziologický, emoční stav, obtížné situace - to vše ovlivňuje výskyt nepravidelných období. Kalendářní systém také vede k poruše ve výpočtech, když je jeden měsíc v roce kratší než druhý, takže s průměrnou dobou cyklu budou data nástupu menstruace v kalendáři různá.

Kdy a proč se cyklus přeruší

Normální cyklus menstruace je častější u žen, které porodily. Nepravidelná menstruační období jsou pro dívky charakteristická, protože rozvoj normálního fyziologického procesu trvá jeden až dva roky. Před začátkem menopauzy nebo v rozporu s hormonálním pozadím se menstruační režim také mění, což se mění. První menstruace je charakterizována krátkým cyklem, s hormonálním selháním nebo menopauzou, maximální nebo dlouhou přestávkou.

Druhy porušení

Pravidelný menstruační rozvrh pro každou ženu je jiný, proto by měl být ženský cyklus určen nezávisle. Při znatelných odchylkách, pokud dojde ke zpoždění menstruace nebo má výboj štiplavý zápach, sytější odstín, musíte se obrátit na lékaře. Důležitými příznaky, které ukazují na nepravidelnosti, jsou netypický objem výtoku, výskyt bolestivých pocitů nejen v polovině menstruačního období, ale také ve stadiu zrání folikulů nebo v druhé polovině cyklu..

S nepravidelným cyklem a souvisejícími příznaky je obvyklé mluvit o následujících možných porušováních:

 • polymenorea (prodloužené krvácení z dělohy, cyklus je definován jako interval kratší než 21 dnů);
 • hypermenorea (těžké menstruační krvácení);
 • hypomenorea (skvrnitá skvrna, snížená produkce pohlavních hormonů);
 • oligomenorea (délka menstruace nepřesahuje 2 dny);
 • amenorea (nepřítomnost kritických dnů déle než šest měsíců);
 • metrorrhagie (atypické krvácení, u kterého nedochází k rejekce endometria);
 • algodismenorea (menstruace, která je doprovázena silnou bolestí).

Léčba menstruačních nepravidelností

První věc, kterou je třeba brát zpravidla za podezření na porušení: samoléčení je přísně nepřijatelné! Ohrožení života, pokud měsíční cyklus u žen selže, je velmi vysoká, takže je třeba se obrátit na gynekologa o pomoc, možná se budete muset poradit s endokrinologem, neurologem, terapeutem a onkologem. Rozumný přístup k léčbě, když je cyklus obnoven, hypofyzární hormony jsou řádně vyvíjeny a sekreční fáze fungují - to je šance pro šťastné mateřství nebo způsob, jak odolat vývoji nemocí reprodukčního systému..

K určení povahy poruch si zvolte efektivní léčebný režim, žena bude muset podstoupit vyšetření, provést ultrazvukové vyšetření, darovat krev a během gynekologického vyšetření lékař vymaže nátěr. Je-li vyloučen vliv vnějších faktorů, nabídne odborník na základě diagnózy pacientovi léčebný režim a zvolí jeden nebo více typů terapie:

 • Chirurgické ošetření (endometriální ablace, kyretáž dělohy, odstranění orgánů).
 • Hormonální terapie. Zahrnuje použití kombinovaných perorálních kontraceptiv, navíc jsou předepisováni agonisté gonadoliberinu nebo gestageny, pomáhá vytvořit dvoufázový cyklus, ve kterém je ovulace nemožná.
 • Hemostatická terapie. Provádí se s krvácením, což pomáhá stabilizovat funkce reprodukčního systému a celého těla.
 • Nehormonální terapie. Přípravky na bázi rostlinných komplexů, minerálů a prospěšných kyselin jsou předepsány, aby se menstruační schéma vrátilo k normálu. Doplňky výživy jsou navíc navrženy tak, aby podporovaly reprodukční systém během fáze luteum v těle, ovulaci, oplodnění a postupného odmítání endometria nebo k udržení hormonální rovnováhy.

Jaký je cyklus menstruace a kolik dní to trvá?

Cyklus menstruace je proces pravidelné restrukturalizace ženského těla za účelem přípravy na těhotenství.

V jednom z folikulů každý měsíc zraje vajíčko. Asi týden a půl před menstruací opouští folikul a zbytek se změní na luteum v těle. Korpus luteum syntetizuje hormon progesteron, který je zodpovědný za nesení a vývoj plodu.

Současně endometrium aktivně zhoustne. Tím je zajištěno, že se plod při případném oplodnění připojí k děloze.

Bolest v břiše během ovulace je příznakem vajíčka opouštějícího folikul. Bolest trvá jeden den nebo obtěžuje současně několik dní v řadě. Vše záleží na dívčím těle.

Normální cyklus menstruace: kolik dní trvá

Jaký cyklus menstruace se považuje za normální? Normální menstruační cyklus trvá od 21 do 35 dnů v závislosti na fyziologických vlastnostech dívčího těla. Přečtěte si článek o odkazu, jak správně vypočítat cyklus menstruace.

Kdy začínají první období

Vzhled menarky - první menstruace - nastává po 10–14 letech a mluví o pubertě. Nyní může dívka otěhotnět. Měsíční období trvá 30–35 let a končí na 45–55 let. poté přichází menopauza - období zániku reprodukčního systému. V tuto chvíli není menstruace.

Druhy menstruačních nepravidelností

Porušení jsou klasifikována podle délky a povahy propuštění..

 1. Amenorea - nepřítomnost menstruace. Existují dvě formy nemoci: primární a sekundární. S primárním, dívka nikdy neměla menstruaci vůbec, se sekundárním - oni jsou chybějící po dobu 6 měsíců nebo více.
 2. Menometoragie - neustálé posuny v délce cyklu: jeho trvání se neustále mění od 21 do 35 dnů.
 3. Polymenorea - období mezi menstruací je méně než 21 dní. U tohoto onemocnění nemusí být ovulace vůbec.
 4. Oligomenorrhea - cyklus trvající déle než 35 dnů. Charakteristickým rysem oligomenorea je nepravidelnost menstruace a nedostatek výtoku.

Normálním ukazatelem je zkrácený cyklus 26–27 dní..

Podle povahy krvavého výboje:

 1. Hypomenorrhea - skromný výtok po dobu 3–4 dnů místo pravidelných období.
 2. Hypermenorrhea nebo menorrhagia - příliš silný výtok s krevními sraženinami, prodloužení trvání menstruace. Fáze menstruačního cyklu

Menstruační cyklus se skládá ze dvou fází: první je folikulární a druhá je luteální. Pro přehlednost jsou do seznamu fází přidány menstruace a ovulace. Podívejme se na každou fázi podrobněji..

Měsíční

Menses začíná nový cyklus a vydrží až 7 dní včetně. Minimum - 3. Dívka ztrácí přibližně 60–80 ml krve. Kvůli pohodlí se množství krve měří v polštářcích nebo tamponech..

Jedna podložka absorbuje 10 ml krve. Při normální menstruaci mění dívka těsnění 3 až 7krát denně. V prvních dnech je výměna povolena 1-2 hodiny.

Folikulární fáze

Trvá přibližně do poloviny menstruačního cyklu. Naše vaječníky obsahují mnoho folikulů a během folikulární fáze každý z nich začíná růst. Strukturální složky vaječníků paralelně syntetizují estrogen. Tento hormon způsobuje zesílení vnitřní sliznice dělohy - endometrium, takže v případě možného těhotenství se plod vyvíjí za normálních podmínek. Několik dní před ovulací folikuly přestanou růst a jeden se dále vyvíjí a zvětšuje se na 20 mm.

Ovulace

Kolem středu cyklu folikul praskne pod vlivem zvláštních podnětů. Z toho vychází vejce a začíná se pohybovat vejcovodem. Hrany prasklého folikulu se v noci stočí jako květ a promění se v žluté tělo.

Luteální fáze

Druhá fáze trvá stejně pro všechny - 14 dní. Toto je dlouhověkost korpusového luteum.

Během luteální fáze se tělo připravuje na těhotenství. Vejce je ve vejcovodu. Pokud se na své cestě setká se spermatem, dojde k oplodnění a výsledná formace se připojí ke stěně dělohy..
Korpusové luteum syntetizuje hormon progesteron, který připravuje děložní sliznici pro připojení zygoty. Pokud k oplodnění nedošlo, je do corpus luteum vyslán signál a degraduje se. V těchto dnech cyklu a vajíčka začíná děloha odmítat endometrium.

Údaj 28 dní představuje průměrnou dobu trvání menstruačního cyklu. Počet se získá sečtením minimálního a maximálního trvání: 21 + 35 = 56.

Co je to plodnost?

Plodnost v jednoduchých slovech je schopnost produkovat potomstvo. Dny plodnosti jsou dny, ve kterých je nejvyšší pravděpodobnost otěhotnění..

Dny plodnosti se určují několika způsoby: měřením teploty a kalendářní metodou. Nejspolehlivější je měření bazální tělesné teploty. Za tímto účelem změřte teplotu ráno. Den před ovulací se sníží a během ní se zvýší.

Existují teploměry, které měří teploty až na dvě desetinná místa. Musíte je dát pod jazyk.

Metoda kalendáře pro výpočet plodných dnů

Tato metoda se používá pouze pro pravidelné menstruační období..

Pokud nechcete otěhotnět, nejbezpečnější doba je 2 dny po období a 2 před nimi.

Když vstoupí do pochvy, většina spermatozoa zemře po 2 hodinách. Ale ty zárodečné buňky, které prošly kyselým prostředím vagíny, žijí v ženském těle po dobu 3 až 5 dnů, někdy jejich délka života dosahuje i týden. To znamená, že můžete otěhotnět i po datu ovulace.

Proč je cyklus nestabilní?

Když dívčí období začíná, dochází k reorganizaci v jejím těle. Uvolňování určitých hormonů se zvyšuje nebo snižuje. Výsledkem je nestabilní cyklus.

Dva až tři roky před menopauzí se tělo začíná připravovat na zánik reprodukčního systému. V tuto chvíli se stane totéž, jako při nastavování cyklu.

Hormonální nerovnováha je spojena nejen s fyziologickými faktory, ale také s vnějšími faktory. Z tohoto důvodu může menstruační cyklus trvat 20–21 dní, ale 25:

 1. Stres. Měli jsme boj s přítelem, měli jsme strach z zkoušky - ovlivnili tělo.
 2. Nesprávná výživa. Omezte sladkosti a rychlé občerstvení. Vzdejte se alkoholu a cigaret. Ty ovlivňují tělo, vytvářejí hormonální poruchu a odstraňují zdraví. Jíst sladké a rychlé jídlo s mírou. Pamatujte: jedna čokoláda nahrazuje jedno jídlo a někdy dvě - záleží na tom, jaké porce máte..
 3. Nadměrné cvičení. Správně trénujte v tělocvičně: nepřijímejte nadměrné váhy. Po tréninku byste měli jít domů, ne procházet. Trochu odpočíváme a „taháme“ obrovské váhy, svaly znovu obohacujeme, v důsledku toho nerostou, ale začnou se zhroutit. Při velkém počtu opakování vstupuje do svalů příliš mnoho kyseliny mléčné - a začíná se katabolismus - ničení svalových vláken. Proveďte 8-12 opakování v jedné sadě.
 4. Přijímání perorálních kontraceptiv. Orální antikoncepční prostředky jsou další hormony. Když tělo dostane příliš mnoho estrogenu, reaguje na to nestabilním menstruačním cyklem. Menstruace může jít dříve nebo se mohou zpozdit.
 5. Vnitřní zařízení. Tělo reaguje na cizí tělo tím, že uvolňuje hormony a „posouvá“ cyklus. V prvním týdnu po instalaci IUD proudí krev, ale je to následek poškození vagíny během operace. Pokud krvácení nepřestane, musíte navštívit lékaře: budete muset změnit způsob antikoncepce. Změny v hormonálním pozadí a posuny v menstruačním cyklu jsou příznakem některých nemocí:
 6. Endometrióza Endometrium v ​​děloze roste natolik, že začíná překračovat, ovlivňuje vaječníky, břišní orgány. Někdy endometrium dokonce dosáhne plic.
 7. Děložní myomy. Ve svalové vrstvě dělohy - myometrium - se vlákna hladkého svalstva prolínají a tvoří uzly. Jsou malé velikosti, ale někdy mohou dorůst až několik centimetrů. To je zhoubný nádor..
 8. Polypy. Toto je útvar v děloze, který vypadá jako míč. Zevně se polyp může projevit pouze posunem v menstruačním cyklu a hnědým výbojem během menstruace, intermenstruačního krvácení.

Standardní odchylka menstruace je zpoždění o 1–13 dní nebo začátek o 1–2 dny dříve. Pokud menstruační cyklus trvá 31 dní, není s tím nic špatného. Když začnete s těmi obdobími o pět až šest dní dříve, poraďte se s lékařem.

Terapie

První věc, kterou musíte navštívit lékaře. Udělá ultrazvuk a provede potřebné testy. Na základě diagnostických výsledků bude léčba předepsána. Nepravidelný menstruační cyklus je korigován následujícími způsoby:

 1. Užívají se hormonální drogy. Po průběhu léčby se cyklus normalizuje.
 2. Hemostatika jsou předepisována na těžká období a trvající dlouhou dobu..
 3. Úkon. Provádí se hromaděním krevních sraženin v děložní dutině, cystami, nádory vaječníků. Po operaci je nutná konzervativní léčba - hormony, hemostatika, jinak nelze dosáhnout správného výsledku.

Proč se cyklus po porodu stabilizuje

Těhotenství a porod je cílem, pro který je vytvořen reprodukční systém. Po dokončení úkolu reprodukční systém zcela zraje.

Asi měsíc po narození zahrnuje děloha - její přechod do stavu před těhotenstvím. Spodní část orgánu klesá a plní se epitelem.

Lochia je skvrna vytvořená k očištění dělohy od zbytků placenty. Trvají 6–8 týdnů.

První období po porodu jsou často hojná. Nepanikařte: děloha se nesnížila na svou předchozí velikost, takže objem výboje bude větší, dokud se orgán nevrátí do předchozího stavu.
U matek, které porodily císařským řezem a odmítly kojit, začíná menstruace za měsíc nebo dva. Pokud matka kojí, musíte zapomenout na měsíc po dobu jednoho roku, protože hormon podporující laktaci - prolaktin - inhibuje dozrávání vajíčka.

Hladiny prolaktinu jsou nestabilní, pokud:

 • žena krmí dítě na požádání, a ne podle režimu;
 • Maminka cvičí smíšené krmení: GV plus návnada.

S minimálním poklesem prolaktinu mohou vaječníky začít fungovat, takže někdy dojde k menstruaci za 3-4 měsíce.

Bolestivé období

Dysmenorea je bolestivé období. Bolest začíná 24 hodin po nástupu menstruace. Obvykle ustoupí po 2-3 dnech. Některé dívky zažívají bolest během prvních 24 hodin menstruace.

Existují dvě formy dysmenorey:

Hlavní

V tomto případě bolí žaludek kvůli nezralosti reprodukčního systému. Bolest nastává v důsledku kontrakcí dělohy. Někdy bolí záda nebo nohy. V 5-15% případů u žen je bolest tak závažná, že narušuje jejich každodenní činnost. Z tohoto důvodu chybí dívky škole nebo práci. Dysmenorea je nejtěžší v následujících případech:

 • menarche v raném věku;
 • někdo jiný měl v rodině dysmenoreu;
 • kouření, pití alkoholu;
 • nedostatek cvičení.

S věkem a po porodu bolest přestává být tak akutní.

Sekundární

Dysmenorea je zde odrazem gynekologického onemocnění. Téměř jakékoli onemocnění postihující pánevní orgány způsobuje dysmenoreu.

Nejčastější příčiny sekundární dysmenorey: endometrióza, adenomyóza dělohy, fibroidy dělohy.

Důvody jsou také:

 • děloha dvou rohů;
 • ovariální cysta;
 • vaginální zánět;
 • intrauterinní antikoncepční prostředky (IUD), zejména ty, které obsahují měď a levonorgestrel;
 • nekompletní intrauterinní septum;
 • příčné přepážky pochvy.

Sekundární dysmenorea je nejtěžší v následujícím případě:

 • menarche v raném věku;
 • někdo jiný měl v rodině dysmenoreu;
 • kouření, pití alkoholu;
 • nedostatek cvičení.

Sekundární dysmenorea se vyvíjí v dospělosti, pokud se její vrozená vada nestane její příčinou. U dysmenorey nejsou pozorovány posuny měsíčních cyklů, je to normální.

Jaký by měl být normální cyklus menstruace

Normální cyklus menstruace je známkou zdravého ženského těla. Toto je pravidelné období počínaje okamžikem, kdy se objeví první sekrece s krví, a trvá až do prvního dne následujícího cyklu. Toto období nezahrnuje dobu porodu dítěte a kojení (kojení). Pokud mluvíme o tom, kolik dní je v menstruačním cyklu, pak se měsíční fit v časovém období v rozmezí od 21 do 36 dnů.

Fyziologická norma

Pokud období menstruace překročí stanovený rámec (je kratší nebo delší), pak zde můžeme hovořit o možné patologii. Měsíční cyklus je velmi důležitý v práci reprodukčních orgánů žen a je hlavní podmínkou pro oplodnění, těhotenství a porod..

Transformace dívky na ženu nastává od okamžiku, kdy menstruace začíná ve věku 11 až 14 let. Zpočátku může menstruace mít nepravidelný charakter, ale po několika letech se cyklicita normalizuje. Dále, během celého následujícího života, bude stabilní a během menopauzálního období se zastaví.

Od narození obsahují vaječníky dívky až dva miliony folikulárních útvarů a na začátku puberty se počet folikulů sníží na 400 tisíc. Při menstruaci se jedná pouze o jednu folikulární formaci, kterou tělo používá k vytvoření vajíčka. Normálně se všechny cyklické procesy skládají ze dvou fází řízených hormonálním mechanismem.

Poměrně často mají ženy otázku, jaký cyklus menstruace je považován za normální. Indikátory obecně přijímané normy po dobu menstruace zahrnují:

 • průměrná délka cyklu od 21 do 36 dnů. Nejčastěji je tento ukazatel 28 dní. Norma menstruačního cyklu u žen se tedy pohybuje od asi tří do pěti týdnů;
 • trvání menstruačního toku od 2 dnů do týdne. Průměrná hodnota pro mnoho žen je asi 5 dní.

Norma pro špinění je obvykle od 40 do 50 ml. Jinými slovy, maximální objem by neměl překročit 50 ml. Nejčastěji je tento ukazatel 45-50 ml.

Fáze vývoje cyklu

Jak již bylo zmíněno, existují dvě základní fáze měsíčního cyklu. Tyto zahrnují:

 • v první fázi (folikulární) se ve vaječnících vytvoří folikul pod vlivem hormonů hypotalamu a hypofýzy. Současně se z folikulu přibližně uprostřed cyklu objeví samičí reprodukční buňka připravená k zahájení oplodnění;
 • ve druhé fázi (luteální) se ve folikule vytvoří luteum, které odtrhlo vajíčko. Pokud během ovulace nastane těhotenství, syntetizuje luteum v těle syntetický hormon progesteron, který je nezbytný k udržení těhotenství. Tento proces trvá 16 týdnů. Po šestnáctém týdnu přechází tato funkce na placentu.

Endometrium dělohy také podstoupí hormonální regulaci během cyklu. Vnitřní povrch dělohy sestává z různých vrstev.

Bazální vrstva se během kritických dnů neodtrhává. Jeho funkcí je zajistit navrácení horních úrovní tkáně dělohy. Ale je to mezilehlá vrstva, kterou děloha odmítá, která vychází ve formě krvavého výboje.

Všechny změny v endometriu (vnitřní vrstva dělohy) sestávají z následujících fází:

 • folikulární (nebo proliferační proces). Během tohoto období hraje největší roli estrogen hormonu. Tato fáze začíná pátým dnem cyklu a trvá dvanáct až čtrnáct dní. V této době se povrchová vrstva vytváří v endometriu;
 • sekreční fáze (luteální). Během tohoto období se zvyšuje koncentrace hormonů estrogenů a progesteronu. Doba trvání fáze je přibližně dva týdny. V tomto případě endometriální žlázy vyvolávají syntézu zvláštního tajemství. Vrchol alokace nastává 21. den měsíčního cyklu. V této fázi se zvyšuje přísun krve do tepen endometria, což vytváří nezbytné podmínky pro implantaci zygoty;
 • měsíčky. Pokud se procesy spojené s těhotenstvím nezačnou, dochází ke snížení krevního zásobení nitroděložní tkáně. Je to způsobeno nedostatkem ovariálních hormonů. Dále se v cévách tvoří krevní sraženiny a při následné vaskulární expanzi vyvolává proces odmítnutí endometriální tkáně. Celý tento mechanismus se plně projevuje 24. den.

Periodizace samotné menstruace spočívá v následujících fázích:

 1. Fáze odmítnutí funkční vrstvy (deskvamace).
 2. Regenerační období. V tomto případě je odmítnutá vrstva obnovena. Začátek této fáze nastává v době, kdy je děloha zcela zbavena předchozí funkční vrstvy. Hlavní roli v tom má bazální vrstva, která již čtvrtý den zajišťuje úplnou regeneraci epitelu povrchové tkáně.
 3. Neustále probíhající procesy, ve kterých jsou zapojeny různé tělní systémy (endokrinní žlázy, endometrium a vaječníky), určují tvorbu a výstup vajíčka z vaječníku, jakož i další oplodnění ženské reprodukční buňky. V další fázi tyto mechanismy připravují podmínky pro udržení těhotenství..
 4. Pokud v budoucnu nedochází k oplodnění, pak funkční vrstva podléhá odmítnutí tělem, což se projevuje formou menstruace..

Příčiny poruch

Složité procesy zapojené do vývoje cyklu mohou být ovlivněny různými faktory. Tyto zahrnují:

 • stresující účinky;
 • hormonální dysregulace v těle. Průběh menstruačního cyklu je do značné míry závislý na hormonech. Při systematických selháních byste měli zkontrolovat krev na hormonální poruchy. Nadměrný nebo skromný výboj může být spojen s nesprávným fungováním štítné žlázy, vaječníků a dalších orgánů;
 • špatná výživa;
 • nadváha nebo podváha. Během kritických dnů jsou normální ukazatele tukové vrstvy v těle velmi důležité. Pokud je deficit tukové tkáně v těle menší než 20% tělesné hmotnosti, může to vést k narušení pravidelnosti cyklu. Pokud tuková vrstva překračuje normu o stejné množství, může to také vyvolat různé poruchy cyklu;
 • změna klimatických podmínek, místo pobytu;
 • pravděpodobné těhotenství. Zpoždění je jedním ze známek těhotenství. Je třeba si uvědomit, že přítomnost jakéhokoli krvácení během tohoto období se týká patologie a vyžaduje lékařskou péči;
 • porušení endometria a vaječníků;
 • onemocnění nadledvin;
 • patologie jater;
 • provedl potraty. Ukončení těhotenství je vážným stresem pro celé tělo, vyvolávajícím hormonální nerovnováhu. Samotný postup často vede k poškození tkáně dělohy;
 • onkologická onemocnění;
 • selhání regulace homeostázy;
 • negativní účinky léků (hormonální léky, antikoagulancia).

Typologie menstruačních nepravidelností

Porušení norem dnů v měsíčním cyklu je velmi často doprovázeno dalšími projevy patologie, což naznačuje problémy, které se v těle objevily. Tyto příznaky zahrnují:

 • bolestivý menstruační tok (algodismenorea). V mnoha případech nejsou normou, ale patří k jednomu z příznaků některých patologií;
 • nadměrně těžká menstruace (hypermenstruační syndrom). Tento typ narušení v kritických dnech může mít formu: dlouhodobého krvácení (polymenorea), rychlé menstruace (polymenorea), hypomenstruace (skromný výtok), amenorey (absence kritických dnů déle než šest měsíců);
 • hojné sekrece s vysokým obsahem krve u dospívajících dívek (juvenilní krvácení);
 • acyklické krvácení. S takovými patologiemi nejsou krevní sekrece obvykle doprovázeny odmítnutím endometriální tkáně;
 • krvácení, ke kterému dochází mezi cykly;
 • bolestivé období menstruace (algodismenorea).

Obzvláště významné jsou poruchy, které přímo nesouvisejí s menstruačním cyklem. Takové patologie zahrnují poruchy v těle během menopauzy.

Procedury a léčba

Až po provedení úplného vyšetření ženského těla můžete pokračovat v léčbě. Pro přesnou diagnózu lékař posoudí anamnézu pacienta a může předepsat následující postupy:

 • počáteční inspekce;
 • ultrazvukové vyšetření je minimálně invazivní metoda pro vyšetřování vnitřních orgánů založená na použití zvukových vln;
 • odběr nátěrů (screening vaginálních infekcí, LHC kultura, testování flóry);
 • odběr krve pro biochemickou analýzu. V tomto případě je odebrána žilní krev. Procedura se provádí na lačný žaludek. Tyto podmínky jsou povinné, aby se zabránilo zkreslení výsledků analýzy;
 • drží koagulogram. Tento typ diagnózy je test zaměřený na studium homeostázy pomocí laboratorního analyzátoru - koagulometru. Moderní přístroje jsou schopny poskytovat informace o procesu trombózy v krevní plazmě;
 • hysteroskopie - minimálně invazivní vyšetření děložní dutiny pomocí hysteroskopu;
 • studie hormonálního složení krve;
 • MRI pánve. Jedná se o vizuální analýzu oblasti včetně konečníku, močového měchýře, dělohy a vagíny.

Léčba jakýchkoli gynekologických chorob vyžaduje integrovaný přístup. Nejprve je vyloučen vliv faktorů životního prostředí. Léčba menstruačních nepravidelností může zahrnovat:

 • terapie doprovodných patologií;
 • hemostatické postupy zaměřené na eliminaci krvácení;
 • chirurgický zásah, včetně ablace endometria a odstranění dělohy;
 • hormonální léčba. V tomto případě se používají antikoncepční prostředky kombinované vlastnosti, gestageny.

Je třeba zdůraznit, že uvažované patologie neumožňují samoléčení. Může to ohrozit život. Pokud během menstruace dojde k selhání, měli byste se okamžitě poradit s gynekologem. Otálení může vyvolat řadu vážných komplikací: anemické stavy, zánět, narušení endokrinního systému, neplodnost. V extrémních případech to může být fatální..

V případě poruchy menstruačního cyklu se doporučuje poradit se s gynekologem. Jako další opatření může být vyžadováno vyšetření endokrinologem. Pro léčbu doprovodných onemocnění, včetně závažných patologií vnitřních orgánů, je pacientovi předepsáno vyšetření terapeutem a neurologem. Pokud existuje podezření na onkologické změny dělohy nebo přívěsky, je ženě předepsána léčba onkogynekologem..

Preventivní opatření

Jak víte, onemocnění se dá snáze předcházet než léčit. Aby se předešlo menstruačním nepravidelnostem, doporučuje se:

 • dodržovat pravidla vyvážené stravy;
 • zefektivnit rytmus života;
 • zavést do každodenní rutiny mírnou pohybovou aktivitu (chůze, tělesná výchova);
 • odmítnout špatné návyky;
 • postarat se o úplné uzdravení během spánku;
 • podstoupit pravidelné lékařské prohlídky gynekologem (nejméně jednou za šest měsíců);
 • dodržovat povinná hygienická pravidla pro pohlavní orgány.

Menstruační tok se tedy vyskytuje u dívek s počátkem puberty a pravidelně se objevuje až do menopauzy. Průběh těchto procesů podléhá určitému rytmu..

Jakékoli odchylky měsíčního cyklu od normálu u žen jsou důkazem poruch v těle a vyžadují seriózní pozornost. Nejúčinnějším způsobem, jak se chránit před zvažovanými problémy, je samozřejmě prevence..

Články O Neplodnosti