Hlavní Testy

Placenta previa

Spodní část dělohy je umístěna... nahoře. Placenta by měla být připevněna blíže ke dnu (tj. Shora). To se však vždy nestane a v přibližně 15% případů se nastávající matky dozvědí během plánovaného ultrazvukového vyšetření o nízké poloze placenty..

Co to ohrožuje a zda lze něco udělat?

Nízké umístění placenty je kde?

Obvykle říkají o nízké placentaci, když 5,5-6 cm zůstává od dělohy po okraj placenty. Lékař vidí tento výsledek na plánovaném ultrazvuku po 12 týdnech a poznamenává si to na mapě budoucí matky. V tak krátké době na tom nezáleží, protože placenta roste a pohybuje se až do 36. týdne těhotenství.

Proč je nízká placenta nebezpečná?

Lékaři mají dva důvody k obavám.

Horší přísun krve do dolní dělohy ve srovnání s horní. Čím horší je krevní zásobení placentou, tím méně živin dítě dostává..

Tlak, který vyvíjí plod na placentu - konec konců, nikdo nezrušil gravitační sílu! Vymačkaná placenta nejen plní své funkce, ale může také odlupovat, což se stane přímým ohrožením těhotenství.

„Ale, jak jsme již zdůraznili, na 22-24 týdnech to všechno nezáleží.

Nízká migrace placenty

Během těhotenství se placenta pohybuje a to není překvapivé.

Zaprvé je to živý orgán, ve kterém mohou některé sekce zemřít a jiné mohou růst.

Za druhé, měla by uspokojit nutriční potřeby dítěte, a proto by se s růstem dítěte měla zvětšit.

Zatřetí je připevněna ke stěně dělohy, která se liší velikostí a její poloha se mění spolu s rozšířením.

Je možné předpovídat pohyb placenty na základě místa jejího připojení, které si lékař všimne při prvním ultrazvuku.

„Nejvýhodnější místo na zadní straně dělohy, které je blíže páteři. Během těhotenství se táhne méně a nejpravděpodobněji do poloviny období bude mít placenta čas, aby stoupla do bezpečné výšky.

Nejméně příznivé umístění je zdola a zepředu - je to ta část dělohy, která se táhne nejvíce, a placenta prostě nemusí mít čas na „plazit se“ výše.

Proč je placenta připevněna tak nízká?

Důvodem je ve skutečnosti jedno - poškození děložního endometria v místech, kde by měla být obvykle připevněna placenta. Může to však být způsobeno celou řadou okolností. Mezi nimi:

jizvy po císařském řezu nebo jiných operacích na těle dělohy;

poškození tkáně po potratu nebo odstranění novotvarů;

změny endometria po infekčních chorobách;

velké novotvary (například děložní myomy), které samy o sobě nezasahují do těhotenství, ale „obsazují lepší místa“;

malformace těla dělohy (například sedlová nebo děložní děloha);

vícečetné těhotenství (dvojčata mohou mít) běžné i oddělené placenty, a ve druhém případě je jeden z nich často příliš nízký).

Je zřejmé, že po operaci nemůžete korigovat tvar dělohy nebo jizvu, ale ten, kdo je varován, je již ozbrojený! Nyní víte, že byste neměli vynechat plánovaný ultrazvuk ve 12. týdnu těhotenství.

Nízká placentace při 12 týdnu těhotenství. Co bude dál?

Nic! Ani nejúspěšnější umístění placenty na krátkou dobu neovlivní průběh těhotenství. Poslouchejte doporučení lékaře (mohou se týkat omezení fyzické aktivity a dodatečného příjmu komplexu vitamínů a minerálů), pečlivě sledujte vaši pohodu, neprodleně kontaktujte ženskou konzultaci, abyste zjistili skvrny a bolesti v podbřišku (to by se však mělo provádět kdykoli a kdykoli poloha placenty).

„A nenechte si ujít příští ultrazvuk - obvykle je předepsán po 10 týdnech!

Nízká placentace ve 22. týdnu těhotenství. Co bude dál?

Během následujícího vyšetření lékař s největší pravděpodobností poznamenává, že placenta již migrovala podél stěny dělohy a již se nemůžete bát průběhu těhotenství. Pokud je placenta stále umístěna na samém děloze, bude bohužel nutné provést některá opatření.

Omezte fyzickou aktivitu. I speciální sady cvičení pro těhotné ženy vám mohou ublížit, nemluvě o běhu, skákání, vzpírání...

Odmítněte intimitu v každém případě z jejích tradičních forem s hlubokým pronikáním. Nerušte oblast dělohy, ke které je připevněna placenta..

Zkuste si odpočinout více, pokud si můžete lehnout - lehnout (vzpomínáte si, že gravitace nyní pracuje proti vám?) Během spánku si pod nohy položte malý polštář..

"Ale nejdůležitější pravidlo - nebojte se!" Šance, že se situace změní do 36. týdne těhotenství, jsou velmi vysoké!

Nízká placentace ve 36. týdnu těhotenství. Dodávka za nízkou placentu

"Pokud nemáte štěstí a placenta je stále na samém okraji dělohy (vzpomenout, kritická postava je 5,5 cm), pak s největší pravděpodobností budete mít naplánovanou hospitalizaci a císařský řez.

Mnoho žen má sklon k přirozenému porodu a obává se, že „všechno se pokazilo“. V tomto případě je však chirurgický zákrok zcela opodstatněný: objemová placenta brání dítěti v „vyklouznutí“, což vážně zpožďuje a komplikuje porod, a navíc (a to je nejnebezpečnější) může předem odlupovat. Dokud se dítě nenarodí a poprvé se nadechne, placenta a pupeční šňůra jsou také jeho dýchací orgány, aniž by do nich rychle vstoupila hypoxie, dítě doslova „dusí“ v lůně. Tragická situace vyžadující nouzový zásah a výsledek může být mnohem horší než při plánované operaci!

Konečně, s hraniční polohou placenty - stejných 5,5 - 6 centimetrů, kdy je možné přirozené narození, ale stále existuje riziko nepříznivého vývoje situace, lékař může propíchnout močový měchýř na samém začátku porodu..

„Když teče plodová voda, hlava dítěte rychle klesá do dělohy a, jak to bylo, tlačí a tlačí placentu.

Takové řešení je však možné, pouze pokud je dítě správně umístěno; nízká placentace a pánevní prezentace - jednoznačné údaje pro operativní doručení.

Pamatujte, že bez ohledu na to, jak vaše těhotenství postupuje, hlavní věcí je zdraví vaší matky a dítěte. Moderní porodnictví se dokáže vypořádat s nejtěžšími situacemi, hlavní věcí je zůstat v klidu a řídit se doporučeními svého lékaře!

Placenta: struktura, funkce, zralost, hyperplázie, previa, oddělení

Dnes mnoho matek ví o těhotenství více, než naši rodiče o těhotenství věděli. Proto se mnoho žen během těhotenství obává o svůj zdravotní stav a velmi se obává, pokud lékař mluví o stavu tak důležitého orgánu během těhotenství, jako je placenta. Tento orgán plní nejdůležitější funkce a bez něj není možné v zásadě otěhotnět.

Odchylky ve struktuře nebo fungování placenty mohou ohrožovat komplikace pro matku nebo plod a musí být včas přijata určitá opatření, aby se vše vyřešilo. Co se však může stát s placentou a jak to může být nebezpečné? Pojďme na to společně.

Co je placenta?


Termín “placenta” sám pochází z řeckého jazyka a je přeložen jednoduchým slovem “plochý dort”. Ve skutečnosti se placenta podobá velkému a objemnému dortu s „ocasem“ vyčnívajícím z ní ve formě pupeční šňůry. Ale tento dort je nesmírně důležitý pro každou ženu, která má dítě, je to kvůli existenci placenty, že je možné rodit a porodit dítě normálně.

Struktura placenty, nebo, jak může být v literatuře nazýváno jinak, je „místo dítěte“ složitým orgánem. Začátek jeho tvorby nastává v době implantace embrya do děložní stěny (od okamžiku připojení embrya k jedné ze stěn dělohy).

Jaká je placenta?


Hlavní částí placenty jsou speciální klky, které se v ní větví a tvoří od začátku těhotenství, připomínající větve staletých stromů. Krev dítěte cirkuluje uvnitř klků a mimo klky se aktivně umývá krví pocházející z matky. To znamená, že placenta okamžitě kombinuje dva oběhové systémy - matku z dělohy a plod, z plodové membrány a dítěte. Podle toho se také rozlišují strany placenty - hladké, pokryté membránami, s prodlužující se pupeční šňůrou - na straně plodu a nerovnoměrně lobované - na straně matky.

Co je placentární bariéra?


Právě v oblasti klků dochází k aktivní a neustálé výměně látek mezi dítětem a jeho matkou. Z mateřské krve jsou do plodu dodávány kyslík a všechny potřebné živiny pro růst a vývoj a dítě dává matce metabolické produkty a oxid uhličitý, které matka odebírá z těla na dva. A nejdůležitější věcí je, že krev matky a plodu se nemísí v žádné části placenty. Dva cévní systémy - plod a matka - jsou odděleny jedinečnou membránou, která je schopna selektivně procházet některými látkami a zadržovat jiné škodlivé látky. Tato membrána se nazývá placentární bariéra..

Placenta se postupně formuje a vyvíjí spolu s plodem a začne plně fungovat přibližně po dvanácti týdnech těhotenství. Bakterie a viry, které pronikají do mateřské krve, speciální mateřské protilátky, které mohou být produkovány v přítomnosti konfliktu Rhesus, jsou placentou zadržovány, ale placenta snadno prochází živinami a kyslíkem nezbytným pro dítě. Placentární bariéra má vlastnost zvláštní selektivity, různé látky přicházející z různých stran placentární bariéry v různé míře pronikají membránou. Takže mnoho minerálů z matky aktivně proniká do plodu, ale prakticky nepronikne z plodu k matce. A také mnoho toxických látek z dítěte aktivně proniká k matce a prakticky neprochází ze zad..

Hormonální funkce placenty


Kromě vylučovací funkce, implementace fetálního dýchání (protože placenta dočasně nahrazuje dětská plíce) a mnoho dalších funkcí, má placenta další funkci, která je důležitá pro těhotenství obecně - hormonální. Placenta může na začátku svého plného fungování produkovat až 15 různých hormonů, které během těhotenství dítěte vykonávají různé funkce. Úplně první z nich jsou sexuální funkce, které pomáhají udržovat a prodlužovat těhotenství. Proto gynekologové s hrozbou potratu v počátečních stádiích vždy čekají 12 až 14 týdnů, přičemž v prvních týdnech těhotenství pomáhají s hormony zvnějšku (duphaston nebo utrozhestan). Pak placenta začne pracovat aktivně a hrozba zmizí.

Funkce placenty jsou tak skvělé, že v počátečních fázích placenta roste a vyvíjí se ještě rychleji, než vaše dítě roste. A to není náhoda, plod ve věku 12 týdnů váží asi 5 gramů a placenta je až 30 gramů, do konce těhotenství, v době narození bude velikost placenty asi 15-18 cm a tloušťka je až 3 cm, s hmotností asi 500 -600 gramů.

Pupeční šňůra


Placenta na straně plodu je s dítětem spojena speciální silnou šňůrou - pupeční šňůrou, uvnitř které prochází dvě tepny a jedna žíla. Pupeční šňůra se může k placentě připojit několika způsoby. První a nejčastější je centrální připevnění pupeční šňůry, ale může se také vyskytnout laterální nebo marginální připevnění pupeční šňůry. Pupeční šňůra netrpí způsobem upevnění. Velmi vzácnou možností připevnění pupeční šňůry může být připevnění nikoli k samotné placentě, ale k jejím fetálním membránám, a tento typ připevnění se nazývá skořápka.

Problémy s placentou


Systém placenty a pupeční šňůry pracuje nejčastěji hladce a dodává dítěti kyslík a výživu. Ale někdy v placentě může dojít k poruchám vlivem různých faktorů - vnějších nebo vnitřních. Existují různé druhy vývojových poruch nebo problémů s fungováním placenty. Takové změny v placentě nejdou bez povšimnutí pro matku a plod, často problémy s placentou mohou mít vážné důsledky. Budeme hovořit o hlavních odchylkách ve vývoji a fungování placenty a o tom, jak je identifikovat a léčit..

Placentární hypoplasie


Snížení nebo ztenčení placenty v lékařském jazyce se nazývá „placentární hypoplasie“. Tato diagnóza by se neměla bát, protože Často se vyskytuje. Plod je ovlivněn pouze významným zmenšením průměru a tloušťky placenty.

Výrazně snížená placenta, místo malého dítěte, není běžná. Taková diagnóza se provádí, pokud je zmenšení velikosti významné ve srovnání s dolní hranicí normy pro velikost placenty v daném období těhotenství. Příčiny tohoto typu patologie nebyly dosud objasněny, ale podle statistik je obvykle malá placenta spojena s vývojem závažných genetických abnormalit plodu..

Chtěl bych okamžitě učinit výhradu, že diagnóza „placentární hypoplasie“ není provedena podle jednoho ultrazvuku, může být provedena pouze na základě dlouhodobého sledování těhotné ženy. Kromě toho je vždy třeba si uvědomit, že mohou existovat individuální odchylky ve velikosti placenty od standardních, obecně uznávaných normálních hodnot, které nebudou považovány za patologii pro každou konkrétní těhotnou ženu v jejím každém těhotenství. Pro malou a štíhlou ženu by tedy měla být placenta menší než velká a vysoká. Navíc neexistuje absolutní důkaz o závislosti placentární hypoplasie a přítomnosti genetických poruch u plodu. Pokud však bude diagnostikována placentární hypoplasie, rodičům bude doporučeno podstoupit lékařské a genetické poradenství..

Během těhotenství může dojít k sekundárnímu snížení velikosti placenty, což může být spojeno s vlivem různých nepříznivých faktorů během těhotenství dítěte. Může to být chronický stres nebo hladovění, alkohol nebo kouření, drogová závislost. Důvodem nedostatečného rozvoje placenty během těhotenství se může stát také mateřská hypertenze, ostré zhoršení chronické patologie nebo vývoj některých akutních infekcí během těhotenství. Ale v první řadě s nedostatečným rozvojem placenty je gestóza s rozvojem těžkého otoku, zvýšeného tlaku a výskytu bílkovin v moči.

Dochází ke změnám tloušťky placenty. Placenta je považována za ztenčenou, která má nedostatečnou hmotnost ve velikosti, která je pro její podmínky zcela normální. Takové tenké placenty se často vyskytují při vrozených malformacích plodu a děti se rodí s projevy feto-placentární nedostatečnosti, která způsobuje vážné novorozence závažné zdravotní problémy. Na rozdíl od primární hypoplastické placenty však tyto děti nejsou spojeny s riziky demence.

Někdy se vytvoří membránová placenta - je velmi široká a velmi tenká, má rozměry až 40 cm v průměru, téměř dvakrát větší, než je obvyklé. Příčinou vzniku takového problému je obvykle chronický zánětlivý proces v endometriu, který vede k endometriální dystrofii (depleci).

Placentární hyperplázie


Naproti tomu se vyskytuje varianta velmi velké obří placenty, k níž obvykle dochází u těžkých cukrovek u těhotných žen. Zvýšení (hyperplazie) placenty je také zjištěno u nemocí těhotných žen, jako je toxoplasmóza nebo syfilis, ale toto je vzácné. Zvýšení velikosti placenty může být výsledkem patologie ledvin u nenarozeného dítěte v přítomnosti konfliktu Rhesus, kdy červené krvinky plodu s Rh proteinem začnou útočit na mateřské protilátky. Placenta se může výrazně zvýšit v případě trombózy jejích cév, pokud je jedna z cév zanesena, a také s patologickým množením malých cév uvnitř klků.

Nárůst tloušťky placenty nad normální může být způsoben jejím předčasným stárnutím. Zhušťování placenty je také způsobeno patologiemi, jako je Rh konflikt, pokles plodů, diabetes mellitus těhotné ženy, gestóza, virová nebo infekční onemocnění přenášená během těhotenství a placentární narušení. Zhušťování placenty je standardem při vícenásobném těhotenství.

V prvním a druhém trimestru znamená nárůst placenty obvykle virové onemocnění (nebo latentní přenos viru). V tomto případě roste placenta, aby se zabránilo fetálním onemocněním..

Rychlý růst placenty vede k jejímu předčasnému zrání, a tedy ke stárnutí. Struktura placenty se stane lalokovou, na jejím povrchu se vytvoří kalcifikace a placenta postupně přestane poskytovat plodu potřebné množství kyslíku a živin. Také trpí hormonální funkcí placenty, což vede k předčasnému porodu.

Léčba hyperplazie placenty obvykle spočívá v pečlivém sledování stavu plodu.

Nebezpečí změny velikosti placenty?


Proč se lékaři tak obávají významné změny velikosti placenty? Obvykle se může v případě změny velikosti placenty rozvinout funkční nedostatečnost v práci placenty, tj. Tzv. Feto-placentární nedostatečnost (PSF), budou se vytvářet problémy s dodávkou kyslíku a výživy plodu. Přítomnost FPF může znamenat, že placenta se nedokáže plně vypořádat s úkoly, které jí byly přiděleny, a dítě trpí chronickým nedostatkem kyslíku a přísunem živin pro růst. Současně mohou problémy se sněhovou koulí narůstat, tělo dítěte bude trpět nedostatkem živin, v důsledku toho se začne zaostávat ve vývoji a bude se tvořit IUGR (intrauterinní retardace růstu plodu) nebo syndrom retardace růstu plodu (SRO)..

Aby se tomu zabránilo, je nejlepší se předem zapojit do prevence takových stavů, léčby chronické patologie před těhotenstvím, aby nedošlo k exacerbacím během těhotenství. Během těhotenství je důležité co nejvíce kontrolovat krevní tlak, hladinu glukózy v krvi a chránit těhotnou ženu před infekčními chorobami. Potřebujete také dobrou stravu s dostatkem bílkovin a vitamínů..

Při diagnostice „placentární hypoplasie“ nebo „placentární hyperplázie“ je v první řadě nutné pečlivě sledovat průběh těhotenství a stav plodu. Nelze vyléčit nebo opravit placentu, ale existuje řada léků předepsaných lékařem, které pomáhají placentě plnit její funkce.

Při léčbě vznikající feto-placentární nedostatečnosti se používají speciální léky - trental, actovegin nebo zvonkohry, které mohou zlepšit krevní oběh v systému placenty od matky i plodu. Kromě těchto léků, intravenózních infuzí léčiv - reopoliglukin s glukózou a kyselinou askorbovou, mohou být předepsány solné roztoky. Vývoj FPI může mít různou míru závažnosti a nemůžete s ním samoléčit, což může vést ke ztrátě dítěte. Proto je nutné dodržovat všechna jmenování porodníka-gynekologa.

Změny ve struktuře placenty


Normální placenta má lobed strukturu, je rozdělena do asi 15-20 lobules stejné velikosti a objemu. Každá z laloků je vytvořena z klků a speciální tkaniny, která je mezi nimi, a laloky samotné jsou od sebe odděleny přepážkami, které však nejsou úplné. Pokud dojde ke změnám ve formaci placenty, mohou nastat nové varianty struktury laloků. Placenta tedy může být bilobát, sestávající ze dvou stejných částí, které jsou propojeny speciální placentární tkání, může se také vytvořit dvojitá nebo trojitá placenta, k jedné z částí bude připojena pupeční šňůra. Obyčejná placenta může také tvořit malou další lobule. Ještě méně často se může objevit tzv. „Fenestovaná“ placenta, která má oblasti pokryté membránou a připomínající okna.

Ve struktuře placenty může existovat mnoho důvodů. Nejčastěji se jedná o geneticky včleněnou strukturu nebo důsledek problémů s děložní sliznicí. Prevence takových problémů s placentou může být aktivní léčba zánětlivých procesů v děložní dutině před těhotenstvím, během plánovacího období. Ačkoli odchylky ve struktuře placenty na dítě tolik neovlivňují během těhotenství a téměř nikdy neovlivňují jeho vývoj. Ale při porodu může taková placenta způsobit lékařům velké potíže - takovou placentu může být velmi obtížné oddělit od děložní stěny po narození dítěte. V některých případech vyžaduje separace placenty ruční kontrolu dělohy v anestézii. Léčba abnormální struktury placenty během těhotenství není nutná, ale během porodu je nutné připomenout lékaři, že se rodí všechny části placenty a v děloze nejsou žádné části placenty. Je to nebezpečné krvácení a infekce..

Placentální zralost


Placenta v procesu své existence prochází čtyřmi po sobě jdoucími fázemi zrání:

Stupeň zralosti placenty je 0 - obvykle trvá 27 až 30 týdnů. Někdy v těchto stadiích těhotenství je zaznamenán 1 stupeň placentární zralosti, který může být způsoben kouřením nebo pitím alkoholu během těhotenství, jakož i infekcí.

Stupeň zralosti placenty 1 je od 30 do 34 týdnů těhotenství. Během této doby placenta přestane růst a její tkáně ztluštějí. Toto je kritické období, kdy jakékoli odchylky mohou představovat riziko pro zdraví plodu..

Stupeň zralosti placenty 2 - trvá od 34 do 39 týdnů těhotenství. Toto je stabilní období, kdy by určitá postupující placentární zralost neměla vyvolávat obavy.

Stupeň zralosti placenty 3 - normální lze diagnostikovat od 37. týdne těhotenství. Toto je fáze přirozeného stárnutí placenty, ale pokud je kombinována s fetální hypoxií, lékař může doporučit císařský řez.

Poruchy zrání placenty


Pro každou fázi tvorby placenty existují normální týdny v týdnech těhotenství. Příliš rychlý nebo pomalý průchod placentou v určitých fázích je odchylka. Proces předčasného (zrychleného) zrání placenty je jednotný a nerovnoměrný. Obvykle nastávající matky s nedostatkem hmotnosti čelí rovnoměrnému předčasnému stárnutí placenty. Proto je důležité si uvědomit, že těhotenství není časem sledovat různé diety, protože jejich důsledky mohou být předčasné narození a narození slabého dítěte. Placenta zraje nerovnoměrně s problémy s krevním oběhem v některých jejích zónách. Tyto komplikace se obvykle vyskytují u žen s nadváhou s prodlouženou pozdní toxikózou těhotenství. Během opakovaného těhotenství často dochází k nerovnoměrnému zrání placenty.

Léčba, stejně jako feto-placentární nedostatečnost, je zaměřena na zlepšení krevního oběhu a metabolismu v placentě. Aby se předešlo předčasnému stárnutí placenty, je nutné provést opatření k prevenci patologií a gestózy.

Zpoždění maturace placenty se však objevuje mnohem méně často a nejčastějšími důvody mohou být přítomnost cukrovky u těhotné ženy, konzumace alkoholu a kouření. Proto je dobré opustit špatné návyky při přenášení dítěte.

Placentární kalcifikace


Normální placenta má houbovitou strukturu, ale na konci těhotenství se některé její zóny mohou stát kamennými, takové oblasti se nazývají placentární zkameněliny nebo kalcifikace. Vytvrzené oblasti placenty nejsou schopny vykonávat své funkce, ale zbývající části placenty obvykle vykonávají vynikající úkol. Kalcifikace se zpravidla objevují při předčasném stárnutí placenty nebo předjíždění těhotenstvím. V takových případech bude lékař pečlivě sledovat těhotnou ženu, aby vyloučil vývoj hypoxie plodu. Ale obvykle tato placenta funguje docela normálně.

Nízké připoutání a placenta previa


V ideálním případě by měla být placenta umístěna v horní části dělohy. Existuje však řada faktorů, které narušují normální umístění placenty v děložní dutině. Mohou to být děložní myomy, nádory děložní stěny, malformace, mnoho těhotenství v minulosti, zánětlivé procesy v děloze nebo potraty.

Nízko umístěná placenta vyžaduje pečlivější pozorování. Obvykle během těhotenství stoupá. V tomto případě nenastanou žádné překážky přirozenému porodu. Stává se však, že okraj placenty, její části nebo celé placenty překrývá vnitřní hltanu dělohy. Při částečném nebo úplném překrytí placenty děložního hrdla je přirozený porod nemožný. Obvykle se s neobvyklým umístěním placenty provádí císařský řez. Taková neobvyklá poloha placenty se nazývá neúplná a úplná placenta previa..

Během těhotenství může u ženy s placentou previa dojít ke krvácení z genitálního traktu, což vede k anémii a fetální hypoxii. Nejnebezpečnější částečné nebo úplné oddělení placenty, které vede k úmrtí plodu a ohrožení života matky. Těhotná žena potřebuje úplný odpočinek, včetně sexu, nemůžete cvičit, plavat v bazénu, chodit a hodně pracovat.

Co je placentární narušení?


Co je to předčasné přerušení placenty? Toto je stav, kdy placenta (obvykle nebo abnormálně umístěná) opustí místo svého připoutání dříve, než je termín, tj. Třetí období práce. Při abrazi placenty je nutná nouzová císařská sekce, aby se zachránil život matky a plodu. Pokud se placenta odlupuje v malých oblastech, pak se lékaři snaží tento proces zastavit při zachování těhotenství. Ale i při mírném odloučení placenty a mírném krvácení přetrvává riziko opakovaných epizod odloučení až do narození a žena je pečlivě sledována.

Příčiny placentárního narušení mohou být poranění nebo mrtvice v břiše, přítomnost chronických patologií u ženy, což vede k problémům s krevním oběhem, defektům ve formování placenty. Předčasné oddělení placenty může během těhotenství způsobit komplikace - nejčastěji gestózu se zvýšeným tlakem, bílkovinu v moči a otoky, které trpí všechny orgány a systémy matky a plodu. Je důležité si uvědomit, že předčasné placentární přerušení je nebezpečná těhotenská komplikace.!


Zlomení placenty
Obr. 1 - kompletní prezentace placenty;
Obr. 2 - mezní prezentace placenty;
Obr. 3 - částečná placenta previa
1 - cervikální kanál; 2 - placenta; 3 - pupeční šňůra; 4 - fetální močový měchýř

Těsné uchycení a zvýšení placenty


Někdy existují anomálie nejen místa, ale také způsobu připojení placenty ke stěně dělohy. Velmi nebezpečnou a vážnou patologií je narůstající placenta, ve které jsou placenta villi připojeny nejen k endometriu (vnitřní vrstva dělohy, která během porodu exfoliuje), ale také roste hluboko do děložních tkání, do svalové vrstvy..

V závislosti na hloubce klíčení klků se rozlišují tři stupně závažnosti přírůstku placenty. S nejzávažnějším třetím stupněm klky klíčí dělohu na celou její tloušťku a mohou dokonce vést k prasknutí dělohy. Příčinou nárůstu placenty je podřadnost endometria v důsledku vrozených vad dělohy nebo získaných problémů.

Hlavními rizikovými faktory pro placentární přírůstek jsou časté potraty, císařské řezy, myomy, jakož i intrauterinní infekce, malformace dělohy. Role může hrát také nízká placentace, protože ve spodních segmentech je pravděpodobnější klíčení klků do hlubších vrstev dělohy.

Při skutečném přírůstku placenty v naprosté většině případů je nutné odstranit dělohu se zvětšenou placentou..

Lehčí pouzdro je pevné připevnění placenty, od přírůstku s jinou hloubkou proniknutí klků. K těsnému připoutání dochází při nízkém umístění placenty nebo její prezentace. Hlavním problémem s takovým připoutáním placenty je zpoždění jejího narození nebo úplná nemožnost nezávislého propuštění placenty ve třetí fázi porodu. S pevným připevněním se uchylují k ručnímu oddělení placenty v anestezii.

Placenta nemoc


Placenta, jako každý orgán, může bolet. Může se nakazit, může se vyvinout infarkt (oblasti zbavené krevního oběhu), uvnitř cév placenty se mohou tvořit krevní sraženiny a samotná placenta může dokonce podstoupit degeneraci nádoru. Naštěstí se to však stává zřídka.

Infekční poškození tkání placenty (placentitida) je způsobeno různými mikroby, které mohou různými způsoby pronikat placentou. Mohou být tedy přivedeny proudem krve, proniknout z vejcovodů, stoupat z pochvy nebo z děložní dutiny. Proces zánětu lze rozšířit na celou tloušťku placenty nebo pokračovat v jejích jednotlivých sekcích. V tomto případě by měla být léčba specifická a záleží na typu patogenu. Ze všech možných léků bude vybrán ten, který je přijatelný pro těhotné ženy v tomto období. A za účelem prevence před těhotenstvím je nutné provádět plnohodnotnou terapii chronických infekcí, zejména v genitálním traktu..

Placentární infarkt se obvykle vyvíjí, jako každý jiný, v důsledku prodloužené ischémie (křeč placentárních cév) a pak části placenty, které přijímají krev z těchto cév, zemřou v důsledku nedostatku kyslíku. Srdeční infarkty v placentě se obvykle vyskytují v důsledku těžké gestózy nebo s vývojem hypertenze u těhotné ženy. Placenta a placentární infarkt mohou způsobit problémy s FPF a vývojem plodu..

Někdy, v důsledku zánětu nebo poškození cévní stěny, s narušením viskozity krve nebo náhlými pohyby plodu, se uvnitř placenty vytvoří krevní sraženiny. Malé krevní sraženiny však neovlivňují průběh těhotenství.

Články O Neplodnosti