Hlavní Analýzy

Jaká tělesná teplota může být v časném těhotenství

Od začátku oplodnění není v prvních týdnech vyloučena zvýšená nebo snížená teplota během těhotenství v raných stádiích, která je způsobena změnami v těle ženy. Je-li sloupec rtuti v rozmezí 37–37,5 stupně, je to přípustné a nejedná se o patologie. Pokud se vyskytnou další příznaky a pokud vysoká míra trvá dlouho, měli byste být opatrní - to může způsobit potrat nebo být známkou jakékoli infekce.

Co je těhotenská teplota

Kolik stupňů by měla být teplota během těhotenství? U zdravé ženy se hladina teploměru pohybuje mezi 36,6-37,7 ° С. Takže tělo reaguje na změny v hormonálním pozadí. Ukazatel se zvyšuje ve druhé fázi cyklu během produkce hormonálního progesteronu, který se objevuje během těhotenství a je zodpovědný za uchování fetálního vajíčka. Teplotní značka asi 37 ° C v počátečních stádiích těhotenství se považuje za normální. Pokud je subfebrilní teplota doprovázena horečkou, může to být příznakem nachlazení nebo nebezpečné infekce..

Bazální teplota během těhotenství

BT, nebo bazální teplota, řekne hodně o zdraví žen: ukazují plodné dny (nejpříznivější pro početí), přítomnost ovulace, její absence, určení těhotenství. S jeho pomocí je hodnocena práce vaječníků, vývoj těhotenství je sledován v počátečních stádiích (12-14 týdnů). BT opatření:

 • vaginálně;
 • orálně;
 • rektálně (v konečníku, ihned po probuzení, aniž by vstal z postele).

Období od prvního dne menstruačního cyklu do začátku ovulace se považuje za první fázi cyklu. BT by měla být kolem 36,2 a 36,8 ° C. Během druhé fáze cyklu mohou kolísat teploty v malém rozmezí 37-37,5 ° C. 2-3 dny před menstruací je zaznamenáno snížení bazální teploty na 36,2-36,9 ° C. Pokud nedojde k prudkému poklesu indikátoru a zůstane kolem 37,5 stupně - je to známka těhotenství. Zvýšená teplota bude pozorována až do 4 měsíců těhotenství.

V raných fázích

K připevnění oplodněného vajíčka ke stěně dělohy je zapotřebí progesteron. Když se hladina důležitého hormonu v těle zvýší, bazální teplota během těhotenství v časných stádiích vzroste na 37,3 ° C. Měření může pokračovat až do 16. týdne každý den. Norma hodnot je považována za podmíněnou a neměla by přesně opakovat obecně přijímaný plán. Mírné zvýšení neznamená patologii. Bazální teplota v časném těhotenství může být následující:

 • 3. týden - od 37 do 37,7 ° C;
 • 4. týden - 37,1-37,5 ° C;
 • od 5 do 11 týdnů - vysoká, ale pokud je bazální teplota vyšší než 38 ° C, okamžitě vyhledejte lékaře;
 • 12. týden - ne méně než 37,0 a ne více než 38 ° С.

Časná horečka během těhotenství

Hypertermie doprovází těhotenství od samého začátku. V prvním trimestru je tento stav vysvětlen změnami ženského těla. Přenos tepla se zpomaluje a teplota stoupá. Gynekologům se doporučuje provádět měření dvakrát denně - ráno a večer. Můžete tak určit denní dynamiku změn. V prvním trimestru se tělesná teplota během těhotenství v časných stádiích zvyšuje na 37,2 ° C, což je normální. Po celou dobu může zůstat kolem 37 ° С - není nutné snižovat teplotu.

Teplota 37,5

Abychom věděli, jaká je teplota těhotných žen v raných stádiích, lékaři používají 3 metody: měření pomocí elektronického teploměru, rektálně a v podpaží. Pomocí elektronického teploměru změřte indikátor v ústech (normální - 37,2 ° C). V podpaží by teplota neměla přesáhnout 37 ° C. Teploměr ukazuje 37,5 ° C při měření rektální teploty v konečníku. Pokud těhotenství nastane bez odchylek, změna ukazatelů je následující: z 37,1 na 37,5 ° C.

Teplota 38 během těhotenství

Významné zvýšení ukazatele v prvním trimestru těhotenství je považováno za nebezpečné. Příčinou onemocnění jsou ve většině případů zánětlivá onemocnění, avšak nevylučují se závažné stavy, které vyžadují okamžitou lékařskou pomoc. Teplota v časném těhotenství nad 38 se nepovažuje za normální. Abyste nepoškodili sebe a nenarozené dítě, měli byste okamžitě zavolat lékaře. Všechny poruchy, které se vyskytují v těle od těhotenství, ovlivňují vyvíjející se plod.

Příčiny horečky

Vysoká míra indikuje genitourinární nebo střevní infekce, akutní respirační virové infekce a další nemoci. Zvýšení obsahu rtuti může dosáhnout 38,5 a může být doprovázeno příznaky nemocí: nárůst lymfatických uzlin, vyrážka, bolest v křížové kosti a další onemocnění. Kromě horečky je ARVI indikována symptomy nachlazení: kašel, rýma, bolesti hlavy. SARS v počátečních stádiích vede k zánětu středního ucha, pneumonii, tracheitidě.

U střevních infekcí je hypertermie u těhotné ženy doprovázena příznaky horečky, poruch stolice. Nemoci genitourinárního systému (cystitida, pyelonefritida) jsou zaznamenány zimnicí, tažením, bolestí zad, celkovou intoxikací, bolestivým močením. Vyrážky na kůži v počátečních stádiích těhotenství ukazují na zarděnky, neštovice nebo spalničky. Zvýšený ukazatel na teploměru je také známkou mimoděložního těhotenství..

Možné důsledky

Zvýšení teploty je ochrannou reakcí těla, ale výrazné překročení normálních hodnot v počátečních stádiích vede k nevratným komplikacím. Prvním trimestrem je období tvorby vnitřních orgánů nenarozeného dítěte, pokládání kardiovaskulárního, trávicího a nervového systému. Včasná návštěva u lékaře rychle určí, zkontroluje příčinu a zahájí léčbu. Zvýšení teploty u těhotné ženy má následující důsledky:

 • zvýšit tón dělohy;
 • výskyt malformací u dítěte ze strany očí, čelistí, patra a rtů;
 • těžká časná toxikóza;
 • narušená syntéza proteinů;
 • snížení přísunu krve do placenty;
 • zaostávání ve vývoji mozkové činnosti;
 • může vyvolat potrat v důsledku krevních sraženin, ucpávání cév placenty;
 • předčasný porod v důsledku předčasného oddělení placenty;
 • hrozba potratu, protože se zvyšuje frekvence stahů děložních svalů;
 • intoxikace těla, což vede k patologii v činnosti kardiovaskulárního systému.

Co dělat při vysoké teplotě

Je-li teplota na začátku těhotenství, v pozdějších stádiích - po 37,5, je odůvodněné používat metody snižování obsahu rtuti. Pokud jde o použití finančních prostředků, vždy se poraďte s lékařem, který vám předepíše bezpečné ošetření. Samoléčení je nebezpečné pro zdraví dítěte, které se brzy narodí. Léky, které lze předepsat těhotným ženám:

 • Paracetamol;
 • Panadol
 • Viburkol (homeopatické čípky).

Je zakázáno užívat léky, jako je aspirin. Pokud je hypertermie způsobena infekčním onemocněním, je třeba léčit chladem. Lékaři doporučují používat nefarmakologické metody, které nezpůsobují nežádoucí účinky:

 1. S hypertermií spojenou s vazodilatací je nutné místnost ventilovat a na čelo navlhčit obklad. Nepoužívejte alkohol, ocet, studenou vodu.
 2. Pokud v důsledku vasospasmu vznikne hypertermie a ruce a nohy jsou chladné a suché, pomůže vám zahřátí těla a pití velkého množství horkých nápojů..

Nízká teplota

Nízká teplota v časném těhotenství je ukazatelem pod 36,0. Tento stav je způsoben různými patologiemi nebo snadno eliminovatelnými situacemi. K těm patří: podvýživa nastávající matky, přepracování, stres, stres. Pokud žena plně sní, ale v krvi je nízká hladina cukru, indikátor nízké teploty - to ukazuje na vývoj diabetu. Mezi další důvody vedoucí ke snížení teploty u těhotné ženy patří:

 • snížená imunita;
 • přenesené virové infekce;
 • nízký hemoglobin;
 • zmeškané těhotenství;
 • chronická onemocnění.

Video

Našli jste v textu chybu? Vyberte to, stiskněte Ctrl + Enter a my to vyřešíme!

Jaká je normální teplota během těhotenství, se považuje za normální

Nastávající matky pečlivě sledují své zdraví a dokonce i mírné zvýšení tělesné teploty může způsobit vážné obavy. Chcete-li zjistit, jaká je normální teplota během těhotenství, musíte pochopit vlastnosti těla těhotné ženy.

Jaká by měla být normální tělesná teplota během těhotenství?

Zvýšení teploty znamená zánětlivý proces, nachlazení nebo virové onemocnění. Absolutní normou je však zvýšení rtuťového sloupce na 37 stupňů během prvního trimestru očekávání dítěte.

Samotné těhotenství je pro tělo vážným testem: dochází k hormonálním změnám, zvyšování hladiny progesteronu, zpožděnému přenosu tepla a v důsledku toho se objevuje zvýšená tělesná teplota. Kromě toho žena citlivě reaguje na vnější podněty: teplo, nedostatek vzduchu v dusné místnosti, stres atd..

Jaká teplota se považuje za normální během těhotenství od 14. týdne? Ve 2. a 3. trimestru by měla být nastávající matka obezřetná: zvýšená teplota může být signálem o nástupu zánětlivého procesu nebo infekce chladem. Teploměr nad 37,5 je vážným důvodem, proč se obrátit na lékaře a podniknout kroky ke snížení teploty.

Infekce nebo virus provázený horečkou může nejen způsobit vážné poškození zdraví matky, ale také ohrozit život nenarozeného dítěte. Možné komplikace zahrnují:

 • oddělení placenty;
 • potrat;
 • předčasný porod;
 • porušení vývoje dětských orgánů.

Těhotné ženy se musejí zásobit malým seznamem nezbytných léků, které zlepšují jejich stav a také nepoškodí vznikající plod..

Příčiny zvýšení a snížení t ° během těhotenství

Příznivá tělesná teplota

Pro zdravého člověka se normální tělesná teplota pohybuje v rozmezí 36,0 až 36,9 ° C. Hodnoty teploměru mezi 37,0 a 37,9 stupňů se nazývají subfebril, od 38,0 do 38,9 stupňů - febril, od 39,0 do 40,9 stupňů - pyretický, více než 41,0 - hyperpyretický.

Uvedená klasifikace platí pouze pro měření prováděná v axilární oblasti. Teplota v ústech je vyšší asi o 0,3 stupně, v konečníku - o 0,5 stupně. Zohledněte také chybu měření teploměru.

Příznivá tělesná teplota během těhotenství

Teplota v těhotenství může být mírně zvýšena ve srovnání s hodnotami obyčejné osoby. Tento jev je spojen s působením hormonu progesteronu. Po ovulaci od druhé poloviny menstruačního cyklu se u žen objeví ve vaječníku corpus luteum. Toto tělo produkuje progesteron - hormon, který podporuje těhotenství.

Jednou z funkcí progesteronu je udržování vysoké bazální teploty (měřené v konečníku) až do 37,4-37,5 stupňů. Tyto hodnoty jsou nezbytné pro procesy implantace a buněčného dělení vajíčka. Pokud žena otěhotní, několik dní po ovulaci umírá corpus luteum a teplota se vrací k normálním hodnotám.

Pokud došlo k početí, korpusové luteum neumírá, ale nadále syntetizuje progesteron. Proto je bazální teplota v prvních dnech těhotenství o několik desetin stupně často vyšší, než je obvyklé. U některých žen však může zůstat pod 37,0-37,1. Tyto hodnoty jsou typické pro nastávající matky, u nichž je normální tělesná teplota v podpaží nižší než 36,6 stupně.


Souhrnně výše, teplota v časném těhotenství, měřená v podpaží, může ležet v širokém rozmezí od 36,0 do 37,2 stupňů. Když je teploměr v ústní dutině, horní hodnoty dosáhnou 37,4 stupňů. Bazální teplota na začátku těhotenství může dosáhnout 37,5 stupně.

Korpus luteum však funguje pouze do začátku druhého trimestru těhotenství. Normální tělesná teplota u těhotných žen po 14 týdnech těhotenství by neměla přesáhnout 36,9 stupňů, měřeno v podpaží.

Nízká teplota během těhotenství

Nízká tělesná teplota během těhotenství - teplota nižší než 36,0 stupňů, měřeno v podpaží. Tyto ukazatele jsou někdy výsledkem nesprávného použití teploměru. V jiných případech je nízká teplota v časných stádiích těhotenství důsledkem těchto onemocnění:

Hypotyreóza

Její hormony ovlivňují všechny procesy probíhající v lidském těle, včetně přenosu tepla. Se sníženým množstvím tyroxinu je pozorován pokles metabolismu, slabost, únava a otok. U lidí s hypofunkcí štítné žlázy může dojít k zimnici bez horečky..

Nedostatek živin

Člověk přijímá energii a teplo tím, že jí jídlo. V prvních týdnech těhotenství ženy často trpí toxikózou, díky níž se většina jídla neabsorbuje a tělo zažívá hladovění..

Pokles imunity

Během těhotenství tělo nastávající matky syntetizuje méně protilátek, které se mohou projevit jako pokles tělesné teploty.

Zvýšené zatížení

Stres a fyzická únava mohou vyvolat poruchy ve středu termoregulace umístěné v mozku.

Nízká tělesná teplota během druhého a třetího trimestru těhotenství je často výsledkem anémie. K poklesu hemoglobinu dochází v důsledku rostoucí potřeby železa a vitamínů B3 a B12, které nejsou dodávány v dostatečném množství s jídlem. V důsledku poklesu počtu červených krvinek dochází ke snížení metabolismu a produkce tepla.

Dalším důvodem poklesu tělesné teploty uprostřed nebo na konci gestačního období je gestační diabetes. Toto onemocnění vede ke zhoršení metabolismu glukózy, což vede k patologiím termoregulace.

Nízká tělesná teplota nemá přímý vliv na plod. Uvedené choroby a stavy však mohou vyvolat podvýživu nenarozeného dítěte, jeho zpoždění v růstu a vývoji.

Při diagnostice tělesné teploty pod 36,0 stupňů po dobu delší než dva po sobě následující dny by měla žena okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Lékař předepíše další testy a instrumentální metody výzkumu, které pomohou při stanovení diagnózy a výběru léčby.

Vysoká tělesná teplota během těhotenství

Horečka během těhotenství je téměř vždy jedním z příznaků infekčních a zánětlivých onemocnění. Tato reakce je ochranná, protože mnoho patogenních mikroorganismů nemůže žít a množit se s vysokým přenosem tepla. Zvýšení tělesné teploty nastává v důsledku aktivace centra umístěného v medulla oblongata.

Poměrně často jsou infekce doprovázeny dalšími stížnostmi. Nejběžnější z nich jsou příznaky obecné intoxikace: závratě, slabost, nevolnost atd. V závislosti na lézi se další stížnosti specifické pro určité nemoci spojují s běžnými stížnostmi: bolest břicha, kašel, krev v moči atd..

Jakýkoli mikroorganismus je pro plod podmíněně nebezpečný. Bakterie a viry mohou způsobit následující negativní reakce:

Vrozené vady

Dokonce i původci nachlazení mohou způsobit malformace plodu. Čím dříve došlo k infekci, tím závažnější důsledky pro nenarozené dítě. V 1. trimestru těhotenství existuje riziko takových závažných abnormalit, jako je absence srdce nebo ledvin, nedostatečný vývoj mozku a zvýšení počtu končetin. Poměrně často vedou k úmrtí plodu. V pozdějším těhotenství mikroorganismy způsobují méně závažné malformace slučitelné se životem. Nejnebezpečnějšími činiteli jsou původci infekcí TORCH - toxoplazmóza, zarděnka, cytomegalovirus, herpes.

Snížený přísun krve do placenty

V důsledku vývoje kyslíkového hladovění plodu, zpoždění jeho růstu a vývoje se vytváří patologie centrálního nervového systému.

Zlomení placenty

Tato patologie se projevuje krvácením z pochvy a tažením bolesti v dolním břiše. Bez lékařské péče končí placentární narušení smrtí plodu.

Zvýšený tón dělohy

Některé bakterie a viry syntetizují protilátky, které ovlivňují hladké svaly lidských vnitřních orgánů. Z tohoto důvodu se děloha začne spontánně stahovat, což vede k potratu nebo předčasnému porodu.

Obecná intoxikace

Těžký průběh nemocí ovlivňuje celé tělo nastávající matky. Při infekcích může trpět kardiovaskulární, močový, trávicí a dýchací systém, což povede ke snížení výživy plodu.

Vysokoteplotní ošetření

V žádném případě byste neměli být samostatně léčeni na infekční onemocnění během těhotenství. Lékař musí provést přesnou diagnózu, posoudit potřebu léčby a vybrat léky. Mnoho léků je kontraindikováno v období porodu dítěte, takže jejich nezávislý výběr může vést k nepředvídatelným následkům.

Ve většině případů byste neměli snižovat horečku nízké úrovně, protože pomáhá matčině těle bojovat s infekcí. Hodnoty na teploměru nad 38,0 stupňů vyžadují téměř vždy zásah.

Léčba bez léčby

Mezi nefarmakologické metody léčby horečky patří mezi nejznámější čaj s různými aditivy. Med, máta, citron, meduňka, malina a další produkty mají antiseptické vlastnosti, posilují imunitu, dodávají tělu vitamíny.

Nastávající matka by také měla používat co nejvíce čisté studené vody. Způsobuje pocení, které snižuje tělesnou teplotu. Užitečné ubrousky se studenou vodou, ochlazující pokožku ženy.

Léčba akutních respiračních virových infekcí u těhotných žen:

Léčba drogy

Léčba drogy je během těhotenství velmi omezená. Nejbezpečnější léky jsou Paracetamol, který během studií nezpůsobil vrozené malformace plodu. Tyto léky by však neměly být užívány déle než 3–5 dní v řadě, protože přispívají k poškození ledvin a jater..

Bez účinku Paracetamolu může lékař předepsat závažnější léky. Nurofen je moderní lék, který nejen snižuje tělesnou teplotu, ale také zmírňuje bolest a zánět. Tento lék je však zakázán od 30 do 40 týdnů těhotenství. Nurofen ovlivňuje hladké svaly dělohy a pokud je užíván ve 3. trimestru, může vyvolat patologii porodu.

Přípravky celecoxibu jsou jedním z nejúčinnějších léků na horečku. Léky však nelze použít ve třetím trimestru těhotenství. V dřívějších termínech je jejich příjem možný pouze tehdy, pokud existují závažné náznaky.

Přípravky kyseliny acetylsalicylové jsou přísně zakázány v časném těhotenství, protože zvyšují pravděpodobnost vývojových abnormalit u nenarozeného dítěte. Také léky této skupiny nemohou být použity ve třetím trimestru těhotenství kvůli jejich účinku na porodu a kardiovaskulární systém plodu. Léky mohou být použity od 14 do 28 týdnů, i když v tuto chvíli není jejich podávání vhodné, protože existují účinnější a bezpečnější analogy.

Prevence nemoci

Aby se zabránilo infekci nastávající matky, měla by se zvýšit imunita. K tomu je doporučeno věnovat se lehkým sportům - proveditelné gymnastice, plavání, badminton atd. Těhotná žena by také měla hodně chodit na čerstvý vzduch, vyhýbat se silné fyzické námaze a stresu.

Chcete-li posílit imunitu nastávající matky, měli byste zodpovědně naplánovat svou stravu. Měl by obsahovat dostatečné množství bílkovin, vitamínů a minerálů. Několikrát týdně by těhotná žena měla jíst libové maso, ryby, čerstvou zeleninu, ovoce a bobule. Budoucí matka může v případě potřeby brát vitamínové komplexy.

Těhotná žena by také měla snížit pravděpodobnost infekce. Za tímto účelem se doporučuje větrání místnosti, ve které se nachází, aby nedošlo ke kontaktu s nemocnými lidmi, aby se vřele oblékaly, aby neseděly pod průvanem, ventilátorem a klimatizací. Pokud je to možné, měla by se vyhýbat veřejným místům, zejména v období podzim-zima..

Žena čekající na narození dítěte se doporučuje pečlivě dodržovat hygienická pravidla. Po příjezdu by nastávající matka měla důkladně umýt ruce a mýt obličej. Je vhodné vypláchnout ústní dutinu antibakteriálním oplachováním. Během těhotenství se nedotýkejte zvířat, která mohou být nositeli infekcí..

Jaká je teplota během raného těhotenství

V prvních týdnech těhotenství není vyloučeno snížení nebo zvýšení tělesné teploty ženy. Tato změna je způsobena změnami v ženském těle. Pokud indikátor teploměru zamrzne na čísle 37–37,5, lze to považovat za normu, nikoli za patologii. Ale musíte být opatrní, pokud se objeví nějaké další příznaky a teplota neklesne po dlouhou dobu. Tyto faktory mohou naznačovat přítomnost infekce a způsobit potrat..

Teplota těhotenství

Známka teploměru u zdravé ženy se může pohybovat v rozmezí 36,6–37,7 stupně. Tělo tak reaguje na změny v hormonálním pozadí. Ukazatel se zvyšuje v druhé fázi cyklu během produkce hormonu progesteronu, který se projevuje v době porodu dítěte a je odpovědný za bezpečnost ovocného vajíčka. Mnoho žen se zajímá o to, jaká teplota v časných stádiích těhotenství je považována za normální. Odborníci říkají, že norma je 37 stupňů.

Pokud horečka doprovází subfebrilní teplotu, pak to může znamenat nebezpečnou infekci i běžné nachlazení.

Bazální teplota

Bazální teplota může hodně říci o zdraví žen. S jeho pomocí můžete:

 1. Identifikujte těhotenství.
 2. Přítomnost nebo nepřítomnost ovulace.
 3. Určete nejvýhodnější dny pro početí.
 4. Posoudit funkci vaječníků.
 5. V počátečních fázích sledujte vývoj těhotenství (12–14 týdnů).

Změřte bazální teplotu následujícím způsobem:

 1. Rektálně (nevstávání z postele okamžitě po probuzení v konečníku).
 2. Orálně.
 3. Vaginálně.

Za první fázi cyklu se považuje období od prvního dne menstruačního cyklu do příchodu ovulace. Bazální teplota by měla být v rozmezí 36,2 - 36,8 stupně. V období druhé fáze se však může pohybovat v rozmezí 37–37,5. Snížení ukazatelů začíná 2 nebo 3 dny před nástupem menstruace. V tomto okamžiku mohou být ukazatele 36,2–36,9. Pokud nedojde k prudkému poklesu ukazatele a bude se pohybovat kolem 37,5 stupně, stane se žena brzy matkou. Teplota zůstane zvýšená po dobu prvních 4 měsíců těhotenství.

Hormon progesteron je potřebný k tomu, aby se oplodněné vajíčko mohlo upevnit na stěnu dělohy. Když hladina tohoto hormonu stoupá, tělesná teplota stoupá přibližně na 37,3 stupně. Může být měřena až 16 týdnů těhotenství denně. Norma je považována za podmíněnou a neměla by přesně opakovat obecně přijímaný rozvrh. Malé zvýšení nenaznačuje přítomnost patologie. V časných stádiích těhotenství může být základní teplota následující:

 1. Ve třetím týdnu - 37–37,7 stupňů.
 2. Na čtvrté - 37,1 - 37,5.
 3. Od pátého do jedenáctého je teplota vysoká, ale neměla by přesáhnout 38 stupňů. Pokud k tomu dojde, okamžitě kontaktujte odborníka.
 4. Dvanáctý týden - 37–38 stupňů.

Včasná propagace

Zvýšení tělesné teploty v časných stadiích těhotenství se objevuje od prvního týdne. Tento jev v prvním trimestru je způsoben změnami, které se vyskytují v ženském těle. Přenos tepla se zpomaluje a hodnoty na teploměru stoupají. Gynekologové doporučují provádět měření dvakrát denně - ráno a večer. Pouze tak lze sledovat denní dynamiku změn. Tělesná teplota v prvním trimestru nošení dítěte stoupá na 37,2 stupně. A to lze považovat za normu.

Po celou dobu těhotenství může zůstat kolem 37 stupňů. A není třeba ji srazit.

Abychom věděli teplotu těhotné ženy v prvních měsících, odborníci používají tři metody měření:

 1. V podpaží by teplota neměla být vyšší než 37 stupňů.
 2. Rektální indikace by měla být v rozmezí 37,5.
 3. Pomocí elektronického teploměru se měří odečty v ústní dutině. Norma je 37,2.

Pokud během těhotenství nedochází k odchylkám, je značka teploměru v rozmezí 37,1 - 37,5.

Avšak významné zvýšení teploty v prvních měsících těhotenství je považováno za nebezpečné. Hlavní příčinou jsou zánětlivá onemocnění, není však vyloučeno, že existuje závažný stav, který vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. Nelze považovat za normu v počátečních fázích těhotenství, tělesná teplota 38 stupňů. Abyste nepoškodili sebe a dítě, zavolejte lékaře. Všechny poruchy, které se vyskytují během těhotenství v těle, ovlivňují vyvíjející se plod.

Proč roste teploměr

Velké indikátory indikují přítomnost zánětlivého procesu v těle, akutních virových infekcí dýchacích cest a dalších onemocnění v těle. Zvyšování teploty může dosáhnout 38,5 stupně. Spolu s tím mohou existovat příznaky, jako jsou: bolest v křížové kosti, vyrážka, oteklé lymfatické uzliny a další.

Kromě ARVI lze kromě teploty pozorovat i další příznaky běžného nachlazení: bolesti hlavy, výtok z nosu a kašel. V počátečních stadiích může ARVI vést k tracheitidě, pneumonii, zánětu středního ucha..

Hypertermie u těhotných žen se střevními chorobami je doprovázena poruchami stolice a příznaky horečky. Ale s onemocněním genitourinárního systému (pyelonefritida, cystitida), bolestivým močením, obecnou intoxikací v těle, stahováním bolesti zad, lze pozorovat zimnici.

Vyrážka na kůži během prvních měsíců těhotenství naznačuje, že jsou přítomny spalničky, neštovice nebo zarděnky. A nahuštěná čísla na teploměru mohou znamenat mimoděložní těhotenství.

Efekty

Zvýšení teploty je ochrannou funkcí těla. Pokud jsou však v počátečním stádiu čísla příliš vysoká, může to vést k vážným komplikacím. První trimestr je období tvorby orgánů drobků, pokládání nervového, trávicího a kardiovaskulárního systému. Pokud včas kontaktujete specialistu, můžete určit příčinu a zahájit správnou léčbu.

Vysoká teplota v časném těhotenství - možné důsledky:

 1. Intoxikace těla vede k patologii v činnosti kardiovaskulárního systému.
 2. Hrozba potratu v důsledku zvýšení frekvence kontrakce svalů dělohy.
 3. V důsledku předčasného odloučení placenty je možné předčasné narození..
 4. Potrat kvůli krevním sraženinám, které ucpávají cévy placenty.
 5. Dítě zaostává ve vývoji mozku.
 6. Snížení přísunu krve do placenty.
 7. Porucha syntézy proteinů.
 8. Těžká časná toxikóza.
 9. Výskyt malformací rtů, patra, čelisti a oční bulvy u dítěte.
 10. Děložní tón.

Nízká teplota

Nízké během časného těhotenství se považuje za známku nižší než 36 stupňů. Tento stav může být vyvolán snadno odstranitelnými situacemi (stres, stres, přepracování, nedostatečná výživa matky) nebo různými patologiemi. Pokud je výživa ženy kompletní, ale její hladina cukru v krvi a teploměr jsou nízké, naznačuje to vývoj diabetu.

Důvody nízkého ukazatele na teploměru mohou být:

 1. Chronická onemocnění.
 2. Zmrazené těhotenství.
 3. Nízký hemoglobin.
 4. Přenesené virové infekce.
 5. Snížená imunita.

Léčba

Zvýšenou tělesnou teplotu lze léčit pomocí tradiční medicíny nebo léků..

Léky

Pokud je značka nad 38 stupňů, měly by být zobrazeny obavy týkající se ukazatele vysoké teploty. Pokud spolu s tím existují další negativně ovlivňující příznaky, je nutné okamžitě zahájit terapii.

V této situaci je třeba užívat léky. Po prohlídce pacienta by však měl být předepsán pouze odborníkem. Nepoužívejte samoléčivé přípravky, protože mnoho léků negativně ovlivňuje zdraví plodu.

Pravidla pro předepisování léků v prvních měsících těhotenství:

 1. Antipyretika se předepisují, pouze pokud známka překročila 38 stupňů.
 2. Specialisté často předepisují současné podávání několika léků. Mezi nimi jsou možná antibiotika..
 3. Může být předepsán komplex léčiv a vitamínů, které zvyšují ochrannou funkci imunitního systému.
 4. Ve vážných případech je možné pod dohledem lékaře během těhotenství užívat kontraindikace.

Nejbezpečnější a nejúčinnější v raných stádiích jsou léčiva obsahující paracetamol. Neberte to však více než 4krát denně. A to vše díky skutečnosti, že při dlouhodobém používání má špatný účinek na játra. A je také možné užívat antipyretické homeopatické léky. Patří mezi ně Viburkol. Má rostlinnou základnu a podává se rektálně. Nemůžete předepsat dávku sami. Toto je povoleno pouze vaším odborníkem..

Indomethacin, aspirin, ibuprofen - tyto látky mohou mít negativní vliv na stav plodu a mají také mnoho vedlejších účinků..

etnoscience

Alternativní medicína je velmi vítaná.

 1. Při zvýšených teplotách je velmi užitečné otřít octem nebo citronovou šťávou. Lisuje ze zelí čerstvé listy a bohatý nápoj může pozitivně ovlivnit.
 2. Pokud je příčinou ARVI, musíte připravit mléko nebo čaj s medem. Dvě lžičky medu by měly být rozpuštěny v teplém mléku. Taková směs se musí vypít dvakrát denně ve 1 sklenici ve velkých doušek. Nepijte horké nápoje.
 3. Brusinková šťáva. K jeho přípravě potřebujete 2,5 litru vody a 400 gramů čerstvých bobulí. Rozdrťte bobule na koktejl a vytlačte výslednou šťávu. Nalijte cukr a dobře promíchejte. Výsledná směs se mírně zředí vodou a zahřeje se, aby se účinek hojil.
 4. Limetový čaj. K vaření je nutné použít sušené lipové květy. Nalijte 1 polévkovou lžíci nasekaných sušených květin s 1 litrem vroucí vody a počkejte, až vychladne. Teprve pak můžete pít takový lék.
 5. Kořen zázvoru Mohou snadno nahradit čaj z lipových květů. Chcete-li jej uvařit, oloupejte a nasekejte kořen tenkou slámou. Vařte 1 litr vody a cukrového sirupu. Přidejte do něj připravený kořen. Nalijte nápoj na dvě hodiny na tmavém místě. Měl by být opilý v teplé nebo chlazené formě..
 6. Malinové listy Dobře je umyjte, nasekejte a zalijte vroucí vodou. Po 20 minutách přelijte čaj a přidejte do něj nějaký cukr nebo med (volitelné). Můžete pít 2 nebo 3 šálky denně.

Prevence chladu

Během těhotenství se u ženy často vyskytuje rýma, malátnost a další projevy akutních infekcí dýchacích cest. A v této situaci není nic překvapivého. Koneckonců, její imunita je oslabena. Aby se předešlo infekcím a komplikacím, je nutné dodržovat řadu jednoduchých doporučení:

 1. Musíte být opatrní a pokusit se nekontaktovat nemocné lidi.
 2. Není třeba navštěvovat místa, kde se shromažďuje mnoho lidí: městská hromadná doprava, divadlo, kino, veřejná místa, kde existuje velké riziko nákazy.
 3. Nezanedbávejte všechna známá a jednoduchá preventivní opatření..
 4. Větrejte místnosti v domě a pravidelně provádějte mokré čištění.
 5. Zůstaňte venku venku, dodržujte správnou hygienu a konzumujte více vitamínů. To přinese výsledky. Čerstvý vzduch pomůže zlepšit vaši náladu..
 6. Kloktat a nos, umývat si ruce častěji.

Je důležité si uvědomit, že je lepší pokusit se předcházet nemocem všech 9 měsíců, než se vypořádat s jejich následky později..

Teplota během těhotenství - co je nebezpečné a jak se s tím vypořádat

Zvýšení tělesné teploty je ochrannou reakcí imunitního systému v reakci na rychlý vývoj patogenů. V těhotenství, zejména v raných stádiích, mohou překročené hodnoty nepříznivě ovlivnit vývoj plodu.

Jaké normy jsou stanoveny pro nastávající matky, příčiny změn zdravotního stavu, nebezpečí a způsoby snižování tepla, jsou podrobně rozebrány v tomto článku..

Normální výkon

Norma se považuje za ukazatel nepřesahující 37 ° C. Hodnota 36,6 ° C se nazývá přijatelná, ale během těhotenství se teplota zvyšuje díky individuálním vlastnostem těla, období těhotenství a progresivnímu onemocnění.

Teplota u těhotných žen v 1. polovině těhotenství při 37,4 ° C je přijatelná, hlavní příčinou je původ a začátek nového života.

Změna bazální teploty se týká účinků těhotenství.

Příčiny

Ke změně hodnot teploty dochází v důsledku:

Při výskytu specifických chorob je horečka doprovázena:

Projev těchto příznaků nelze ignorovat, protože to má škodlivé důsledky pro dítě.

Nebezpečí

Ukazatel, který se zvyšuje z 37,4 ° C a nad 38 ° C, ovlivňuje vývoj nervového systému plodu a může v budoucnu nepříznivě ovlivnit jeho mentální schopnosti a přitom udržovat nepříznivou hodnotu na teploměru déle než 2-3 dny.

 • vést ke změně syntézy proteinů;
 • ovlivňují stav místa dítěte;
 • stát se příčinou patologií v embryu;
 • otrava tělem škodlivými látkami způsobuje narušení kardiovaskulárního systému;
 • provokovat toxikózu ve složité formě.

Důsledkem zvýšené rychlosti je tvorba krevních sraženin v placentě, což vede ke zmrazenému těhotenství. Horečka může zvýšit kontraktilitu dělohy.

Teplota až 38 let u těhotné ženy nepředstavuje žádné riziko pro příznivý průběh těhotenství, v závislosti na době těhotenství..

Vzhled teploty nad 38 během těhotenství by měl být léčen s opatrností, a zejména v počátečním stádiu. Tato fáze tvoří záložku životně důležitých orgánů dítěte, protože účinek ostré změny teplotních výkyvů může nepříznivě ovlivnit jeho zdraví..

Teplo je tedy označováno jako nebezpečné z hlediska 4 až 14 týdnů. 5 týdnů těhotenství s poškozujícím onemocněním a pokračujícím teplem způsobuje předčasný potrat, protože v této době je plod příliš citlivý na vnější faktory.

Teplota u těhotných žen ve druhé polovině těhotenství je méně nebezpečná než na začátku, nicméně možné riziko situace nelze považovat za zcela vyloučené.

Mezi pozorovanými komplikacemi:

 • nedostatečná dodávka kyslíku plodu během těhotenství (hypoxie);
 • předčasný porod.

Máte-li jakékoli starosti o své blaho, budoucí matka by měla konzultovat s lékařem o pomoc, absolvovat příslušné testy k určení příčin problému a předepsat vhodný léčebný režim.

Když potřebujete snížit teplo

Aby se zabránilo výskytu závažných patologií u poruch vývoje dítěte a nitroděložního tělíska, stojí za to okamžitě ovlivnit skokové teplotní značky a zastavit růst, zejména s neustálým udržováním zvýšených ukazatelů a v případě nečinnosti alternativních léčebných metod..

Počínaje 38 a více lety se horečka nutně omezuje, protože její další účinek na oslabenou imunitu je spojen s negativními důsledky. V pozdějších fázích začnou značky po 37,5 ° C klesat.

U nemocí je nejnebezpečnějším faktorem pro nastávající matku intoxikace škodlivými složkami a jejich koncentrace v těle.

Aby nedošlo k otravě, je nutné uchýlit se k užívání léků, které účinně snižují teplo a které jsou schváleny pro použití.

Metody downgrade

Ženy, které se během tohoto období zajímají o svůj vlastní stav, se snaží najít něco, co může během těhotenství snížit teplotu.

Běžné jsou dva způsoby, jak čelit zvýšeným ukazatelům: používání léků a lidových prostředků.

Léky dostupné během těhotenství:

 • Paracetamol. Je indikován pro virové infekce. Používá se pouze na lékařský předpis a ve specifické dávce;
 • Ibuprofen Protizánětlivý lék. Dávku stanoví lékař..

Nejprve se uchylují k lidovým prostředkům, protože jsou považovány za bezpečné pro zdraví matky a dítěte. Mezi ně patří:

 1. Pijte hodně. V prvním trimestru není limit pitné tekutiny stanoven, ale ve druhém a třetím je tento proces lépe kontrolován. Doporučený čaj s citronem, slabá odvar heřmánku, brusinková šťáva. Nezapomeňte si dát teplý nápoj.
 2. Odvar z bílé vrby. Vezměte 4krát denně polévkovou lžíci.
 3. Odvar z travnatého čaje, podběl, jitrocel a oregano. Vezměte si jednu polévkovou lžíci po celý den.
 4. Vyhřívané mléko s máslem a medem.

Zakázané léčivé přípravky

Před zahájením léčby stojí za zvážení prostředky, jejichž použití je během těhotenství kontraindikováno z důvodu možného projevu negativních reakcí na životně důležitou aktivitu embrya, které není vhodné pro ženské tělo v poloze složení léku a nežádoucích účinků.

 1. Aspirin. Během těhotenství je přísně zakázáno kvůli poklesu normální krevní srážlivosti, což vede k možnému odhalení krvácení a spontánního potratu..
 2. Nurofen Proniká do placentární vrstvy, negativně ovlivňuje životní aktivitu dítěte.
 3. Analgin. V prvním trimestru je kontraindikován z důvodu možného negativního účinku na tvorbu embryí a placenty..
 • uchýlit se k samoléčení;
 • brát antibiotika bez lékařské pomoci;
 • používat kombinované léky;
 • pít léky v kurzech, které nejsou předepsány lékařem.

Pokud je nutná konzultace

Výjezd k lékaři v případě zhoršení zdraví je povinný - pouze lékař provede kompetentní diagnózu, příčinu onemocnění, určí lék k eliminaci původců nemoci a potřebné dávkování, které je pro ženu povinné.

Potřebujete pomoc, když:

 • zvýšené hodnoty teploty trvají 3 dny;
 • teplota je doprovázena bolestivým močením a bolestmi zad;
 • zimnice přítomná po dlouhou dobu;
 • vzhled bolesti a bolesti břicha.

Včasná konzultace a řádně předepsaný léčebný režim zachrání matku a dítě před rozšířením vyvíjejícího se onemocnění a zastaví škodlivý progresivní účinek.

Teplota předčasného těhotenství

Teplota během těhotenství může obtěžovat každou ženu, která má dítě. Zdraví nastávající matky je důležitý faktor, který vám umožní porodit dítě bez odchylek. Pojďme zjistit, co dělat, když těhotné ženy mají horečku a jaké jsou její standardní ukazatele.

Foto: Ivanova L.V. Těhotenství. Porod. První rok života. Otázky a odpovědi. - Petrohrad.: Neva 2007. - 400 s.

Teplota během těhotenství: příčiny zvýšení

Někdy je obtížné vyhnout se škodlivým mikrobům a virům. Mnoho naivně věří, že optimální teplota u těhotných žen by neměla být vyšší než 36,6 ° C. Ve skutečnosti se měření ukazatelů u zdravého člověka pohybuje v rozmezí 35,2–37,2 ° C.

Od 1. do 13. týdne těhotenství teplota u těhotných žen někdy překračuje přípustný práh. Podobný proces je spojen se zvýšenou tvorbou progesteronu - hormonu, který je zodpovědný za stabilní těhotenství.

Hlavní důvody teplotního skoku:

 • Studený;
 • zánět
 • střevní infekce;
 • alergie;
 • individuální poruchy v těle;
 • problémy s dýchacím systémem;
 • narušení fungování štítné žlázy;
 • stres;
 • nadměrná fyzická aktivita;
 • mimoděložní těhotenství.

Teplota během těhotenství, která ukazuje na možné nebezpečí pro matku a dítě, je 37,4 ° C. Zvláště, pokud během několika dnů nezmizí. Během porodu dítěte je oslabena imunita ženy, nastávající matka může snadno chytit nachlazení nebo chřipku. V takových situacích teplota 38 během těhotenství není maximální. Může dosáhnout i 40 ° C.

Foto: Laurent O. B., Sinyakova L. A., Mitrokhin A. A., Plesovsky A. M., Steinberg M. L., Vinarova N. A. „Moderní pohled na problém intersticiální cystitidy“ / Lékařská rada. - 2011.

Osobně se u těhotných žen často setkávám s cystitidou. U zánětlivých procesů podobné povahy může být indikátor v rozmezí od 37,5 ° C do 38 ° C. Mnoho lékařů tvrdí, že existují případy, kdy bolest při močení je známkou zánětu ledvin.

U pyelonefritidy se teplota zvyšuje až na 39-40 ° C. Moji kolegové A.T. Toksanbaev, R. V. Kadyrbaev a další odborníci studovali rysy průběhu tohoto onemocnění u těhotných žen. Podívejte se na výsledky v článku odborníků z Kazašské národní lékařské univerzity.

Při prvních projevech horečky a dalších příznakech, jako je bolest v krku, výtok z nosu, reflexy roubíků, ospalost, bolesti těla, byste měli okamžitě navštívit lékaře. Pouze lékař může stanovit správnou diagnózu a zajistit odpovídající léčbu..

Teplota během těhotenství: co je nebezpečné?

Po početí začíná žena globální restrukturalizaci těla. Zvyšuje se hladina progesteronu, která chrání plod a napomáhá jeho rozvoji. Všechny orgány a systémy těla nastávající matky se přizpůsobují nové poloze.

V důsledku hormonálních změn se přenos tepla zpomaluje. To je důvod, proč zvýšení teploty během těhotenství může dosáhnout úrovně 37,1 ° C. Takový ukazatel je normou a neměl by vyvolávat paniku, pouze pokud neexistují žádné další známky nemoci..

Zvláštním nebezpečím pro zdraví těhotné ženy a nenarozeného dítěte je skok na tělesné teplotě nad 37,5 ° C po dobu 4-14 týdnů. S takovými příznaky v prvním měsíci těhotenství se doporučuje okamžitě zavolat záchrannou službu. Nedoporučuje se návštěva lékaře bez doprovodu, protože těhotná žena může ztratit vědomí.

Foto: Mantha V.R.R., Vallejo M.C., Ramesh V., Phelps A.L., Ramanathan S. Hyperthermia u žen v porodu s bolusem a konstantní epidurální analgezií, 2008. - S. 27-35.

Vědci z University of Pittsburgh Medical School provedli studii, která ukázala: horečka během těhotenství může nepříznivě ovlivnit zdraví nenarozeného dítěte, takže v této situaci to nemůžete udělat bez konzultace s lékařem. Výsledky můžete vidět ve vědeckém článku.

V mé praxi se vyskytlo mnoho případů, kdy nastávající matky zanedbávaly své zdraví a začaly stav. Takový postoj samozřejmě vedl k vážným důsledkům pro ženu samotnou i pro dítě. Poslechněte si zkušené odborníky, kteří mají tituly a zkušenosti na ochranu sebe a dítěte před problémy. Navštivte odborníky včas, proveďte potřebné testy a vydržte až na poslední chvíli.

Můj kolegové z KazNMU E.U. Kuandykov, R.T. Dzhumasheva, S.K. Almukhambetova a M.Zh. Zhumagul napsat vědecký článek vážné riziko pro matku a dítě při vysoké teplotě v časném těhotenství. Ignorování doporučení odborníků a zanedbávání terapie může vyvolat potrat nebo závažnou patologii plodu. V případě narušení produkce bílkovin u budoucího dítěte mohou nastat následující následky:

 • problémy s centrálním nervovým systémem a srdcem;
 • narušení vývoje oční bulvy a čelisti;
 • patologie při tvorbě prstů na horních a dolních končetinách;
 • abnormální vývoj břišní oblasti.

Vysoké teploty ohrožují matku i dítě. Například může dojít k selhání oběhu v placentě, což vede k výskytu trombózy a fetální hypoxie. Kromě toho se u těhotné ženy může zvýšit kontraktilita děložních svalů, což se často stává příčinou odmítnutí embrya..

Teplota během těhotenství: jak snížit

Zvýšená teplota je nebezpečným signálem pro těhotné ženy i běžné lidi, což ukazuje na zdravotní problémy. Kromě nežádoucí reakce na mikroorganismy zažívá žena i exacerbaci onemocnění chronické formy. Mezi hlavní faktory, které způsobují skokovou teplotu v počátečních fázích těhotenství, patří:

 • dlouhodobé vystavení slunci nebo nepříznivé mikroklimatické podmínky v místnosti;
 • SARS, pneumonie;
 • pronikání virových agens;
 • výskyt spalniček nebo zarděnek;
 • zánět v močovém systému;
 • pravidelný pobyt ve stresových situacích, nadměrné cvičení.

Pokud máte vysokou horečku a jiné projevy jakéhokoli onemocnění, navštivte svého lékaře. V žádném případě nemedikujte. Takové události mohou poškodit nejen nastávající matku, ale i dítě.

Foto: V.K. Tatochenko, M.D. Bakradze. Antipyretika. - M.: Vědecké centrum pro zdraví dětí RAMS, 2011.

Některé těhotné ženy neznají bezpečné metody, které pomáhají snižovat teplotu před příjezdem lékařů. Pro pozitivní efekt postupujte podle následujících tipů:

 • otevřete okna pro větrání místnosti;
 • používat zvlhčovač nebo pověsit mokré ručníky po místnosti;
 • zaujměte vodorovnou polohu, ale nezakrývejte se přikrývkou;
 • převlékněte se do bavlněného oblečení, aby tělo mohlo vydávat nadměrné množství tepla;
 • pít teplý čaj;
 • dejte si obvaz na čelo;
 • otřete celé tělo vlhkým ručníkem.

S takovými lidovými recepty můžete snížit teplotu před přijetím sanitky:

 1. Pivte zelený čaj s citronem a malinami, které jsou přírodním antipyretikem.
 2. Vytvořte tinkturu 2 lžíce. l lipové listy. Nalijte je 500 ml vroucí vody a nechte působit 30 minut. Napněte vývar sítem a spotřebujte celý den.
 3. Rozpusťte ve sklenici teplého mléka s obsahem tuku 1 polévková lžíce. l Miláček. Vezměte prosím na vědomí, že nápoj by se neměl pít, pokud jste alergičtí na použité složky..
 4. Připravte kuřecí vývar.
 5. Brew 1 lžička. nasekanou bílou vrbovou kůrou se sklenicí vroucí vody. Trvejte asi 60 minut v chladné místnosti. Napijte nápoj gázou a vypijte 1 polévkovou lžíci před jídlem. l během dne.

Ovoce a ovocné nápoje vyrobené z čerstvých brusinek nebo třešní pomohou snížit teplotu. To je názor odborníci z Kazakh National Medical University. Takové techniky jsou naprosto neškodné jak pro dítě, tak pro matku..

Byl jsem svědkem, když podle doporučení pomohla ženě porodit úplně zdravé dítě. Můj pacient měl horečku. Těhotenství pak pokračovalo snadno a klidně, navzdory rané fázi. Okamžitě hledala pomoc.

Podle mého odborného názoru chytila ​​virus, který vyvolal skok. Okamžitě jsem napsal její pokyny pro analýzu, abych se ujistil o spolehlivosti mých předpokladů. Testování potvrdilo mou teorii a schválil jsem jí vhodný způsob léčby. V nejkratší době se dívka začala zotavovat a po zbývající dobu porodu se s podobným problémem nikdy nesetkala.

Chcete-li se vyhnout horečce během těhotenství, jezte správně, relaxujte a pozitivně nalaďte.

Pozornost! Materiál slouží pouze pro informaci. Neměli byste se uchýlit k metodám léčby, které jsou v ní popsány, bez předchozí konzultace s lékařem.

Zdroje:

 1. E.U. Kuandykov, R.T. Dzhumasheva, S.K. Almukhambetova, M.Zh. Zhumagul. Těhotenství a drogy // Bulletin Kazakh National Medical University. Lékařství a zdravotnictví. - 2018. - S. 462-467.
 2. G.M. Savelyeva, V.I. Kulakov. Porodnictví. - M.: Medicine, 2000 ---- 816 s..
 3. NA. Toksanbaev, R.V. Kadyrbaev, A.S. Tashenov, A.E. Nartaeva, R.U. Tanekeev, G.K. Amirov, T.I. Khurov, B.Zh. Yesenkulov. Zvláštnosti kurzu, diagnostika a léčba těhotné pyelonefritidy v GKP na PVC „GBSNP“ // Bulletin Kazakh National Medical University. Klinické lékařství. - 2013. - S. 1-4.
 4. Mantha VRR, Vallejo MC, Ramesh V., Phelps AL, Ramanathan S. Hypertermie u žen v porodu s bolusem a permanentní epidurální analgézií // Nemocnice Magee-Womens, University of Pittsburgh School of Medicine, Pittsburgh, AJ Palumbo School of Business Administration, Duquesne University, Pittsburgh, PA, USA. - 2008. - S. 27–35.

Autor: Anna Ivanovna Tikhomirova, kandidátka na lékařské vědy

Recenzent: Kandidát na lékařské vědy, profesor Ivan Georgievich Maksakov

Články O Neplodnosti