Hlavní Výživa

Jaká tělesná teplota může být v časném těhotenství

Od začátku oplodnění není v prvních týdnech vyloučena zvýšená nebo snížená teplota během těhotenství v raných stádiích, která je způsobena změnami v těle ženy. Je-li sloupec rtuti v rozmezí 37–37,5 stupně, je to přípustné a nejedná se o patologie. Pokud se vyskytnou další příznaky a pokud vysoká míra trvá dlouho, měli byste být opatrní - to může způsobit potrat nebo být známkou jakékoli infekce.

Co je těhotenská teplota

Kolik stupňů by měla být teplota během těhotenství? U zdravé ženy se hladina teploměru pohybuje mezi 36,6-37,7 ° С. Takže tělo reaguje na změny v hormonálním pozadí. Ukazatel se zvyšuje ve druhé fázi cyklu během produkce hormonálního progesteronu, který se objevuje během těhotenství a je zodpovědný za uchování fetálního vajíčka. Teplotní značka asi 37 ° C v počátečních stádiích těhotenství se považuje za normální. Pokud je subfebrilní teplota doprovázena horečkou, může to být příznakem nachlazení nebo nebezpečné infekce..

Bazální teplota během těhotenství

BT, nebo bazální teplota, řekne hodně o zdraví žen: ukazují plodné dny (nejpříznivější pro početí), přítomnost ovulace, její absence, určení těhotenství. S jeho pomocí je hodnocena práce vaječníků, vývoj těhotenství je sledován v počátečních stádiích (12-14 týdnů). BT opatření:

 • vaginálně;
 • orálně;
 • rektálně (v konečníku, ihned po probuzení, aniž by vstal z postele).

Období od prvního dne menstruačního cyklu do začátku ovulace se považuje za první fázi cyklu. BT by měla být kolem 36,2 a 36,8 ° C. Během druhé fáze cyklu mohou kolísat teploty v malém rozmezí 37-37,5 ° C. 2-3 dny před menstruací je zaznamenáno snížení bazální teploty na 36,2-36,9 ° C. Pokud nedojde k prudkému poklesu indikátoru a zůstane kolem 37,5 stupně - je to známka těhotenství. Zvýšená teplota bude pozorována až do 4 měsíců těhotenství.

V raných fázích

K připevnění oplodněného vajíčka ke stěně dělohy je zapotřebí progesteron. Když se hladina důležitého hormonu v těle zvýší, bazální teplota během těhotenství v časných stádiích vzroste na 37,3 ° C. Měření může pokračovat až do 16. týdne každý den. Norma hodnot je považována za podmíněnou a neměla by přesně opakovat obecně přijímaný plán. Mírné zvýšení neznamená patologii. Bazální teplota v časném těhotenství může být následující:

 • 3. týden - od 37 do 37,7 ° C;
 • 4. týden - 37,1-37,5 ° C;
 • od 5 do 11 týdnů - vysoká, ale pokud je bazální teplota vyšší než 38 ° C, okamžitě vyhledejte lékaře;
 • 12. týden - ne méně než 37,0 a ne více než 38 ° С.

Časná horečka během těhotenství

Hypertermie doprovází těhotenství od samého začátku. V prvním trimestru je tento stav vysvětlen změnami ženského těla. Přenos tepla se zpomaluje a teplota stoupá. Gynekologům se doporučuje provádět měření dvakrát denně - ráno a večer. Můžete tak určit denní dynamiku změn. V prvním trimestru se tělesná teplota během těhotenství v časných stádiích zvyšuje na 37,2 ° C, což je normální. Po celou dobu může zůstat kolem 37 ° С - není nutné snižovat teplotu.

Teplota 37,5

Abychom věděli, jaká je teplota těhotných žen v raných stádiích, lékaři používají 3 metody: měření pomocí elektronického teploměru, rektálně a v podpaží. Pomocí elektronického teploměru změřte indikátor v ústech (normální - 37,2 ° C). V podpaží by teplota neměla přesáhnout 37 ° C. Teploměr ukazuje 37,5 ° C při měření rektální teploty v konečníku. Pokud těhotenství nastane bez odchylek, změna ukazatelů je následující: z 37,1 na 37,5 ° C.

Teplota 38 během těhotenství

Významné zvýšení ukazatele v prvním trimestru těhotenství je považováno za nebezpečné. Příčinou onemocnění jsou ve většině případů zánětlivá onemocnění, avšak nevylučují se závažné stavy, které vyžadují okamžitou lékařskou pomoc. Teplota v časném těhotenství nad 38 se nepovažuje za normální. Abyste nepoškodili sebe a nenarozené dítě, měli byste okamžitě zavolat lékaře. Všechny poruchy, které se vyskytují v těle od těhotenství, ovlivňují vyvíjející se plod.

Příčiny horečky

Vysoká míra indikuje genitourinární nebo střevní infekce, akutní respirační virové infekce a další nemoci. Zvýšení obsahu rtuti může dosáhnout 38,5 a může být doprovázeno příznaky nemocí: nárůst lymfatických uzlin, vyrážka, bolest v křížové kosti a další onemocnění. Kromě horečky je ARVI indikována symptomy nachlazení: kašel, rýma, bolesti hlavy. SARS v počátečních stádiích vede k zánětu středního ucha, pneumonii, tracheitidě.

U střevních infekcí je hypertermie u těhotné ženy doprovázena příznaky horečky, poruch stolice. Nemoci genitourinárního systému (cystitida, pyelonefritida) jsou zaznamenány zimnicí, tažením, bolestí zad, celkovou intoxikací, bolestivým močením. Vyrážky na kůži v počátečních stádiích těhotenství ukazují na zarděnky, neštovice nebo spalničky. Zvýšený ukazatel na teploměru je také známkou mimoděložního těhotenství..

Možné důsledky

Zvýšení teploty je ochrannou reakcí těla, ale výrazné překročení normálních hodnot v počátečních stádiích vede k nevratným komplikacím. Prvním trimestrem je období tvorby vnitřních orgánů nenarozeného dítěte, pokládání kardiovaskulárního, trávicího a nervového systému. Včasná návštěva u lékaře rychle určí, zkontroluje příčinu a zahájí léčbu. Zvýšení teploty u těhotné ženy má následující důsledky:

 • zvýšit tón dělohy;
 • výskyt malformací u dítěte ze strany očí, čelistí, patra a rtů;
 • těžká časná toxikóza;
 • narušená syntéza proteinů;
 • snížení přísunu krve do placenty;
 • zaostávání ve vývoji mozkové činnosti;
 • může vyvolat potrat v důsledku krevních sraženin, ucpávání cév placenty;
 • předčasný porod v důsledku předčasného oddělení placenty;
 • hrozba potratu, protože se zvyšuje frekvence stahů děložních svalů;
 • intoxikace těla, což vede k patologii v činnosti kardiovaskulárního systému.

Co dělat při vysoké teplotě

Je-li teplota na začátku těhotenství, v pozdějších stádiích - po 37,5, je odůvodněné používat metody snižování obsahu rtuti. Pokud jde o použití finančních prostředků, vždy se poraďte s lékařem, který vám předepíše bezpečné ošetření. Samoléčení je nebezpečné pro zdraví dítěte, které se brzy narodí. Léky, které lze předepsat těhotným ženám:

 • Paracetamol;
 • Panadol
 • Viburkol (homeopatické čípky).

Je zakázáno užívat léky, jako je aspirin. Pokud je hypertermie způsobena infekčním onemocněním, je třeba léčit chladem. Lékaři doporučují používat nefarmakologické metody, které nezpůsobují nežádoucí účinky:

 1. S hypertermií spojenou s vazodilatací je nutné místnost ventilovat a na čelo navlhčit obklad. Nepoužívejte alkohol, ocet, studenou vodu.
 2. Pokud v důsledku vasospasmu vznikne hypertermie a ruce a nohy jsou chladné a suché, pomůže vám zahřátí těla a pití velkého množství horkých nápojů..

Nízká teplota

Nízká teplota v časném těhotenství je ukazatelem pod 36,0. Tento stav je způsoben různými patologiemi nebo snadno eliminovatelnými situacemi. K těm patří: podvýživa nastávající matky, přepracování, stres, stres. Pokud žena plně sní, ale v krvi je nízká hladina cukru, indikátor nízké teploty - to ukazuje na vývoj diabetu. Mezi další důvody vedoucí ke snížení teploty u těhotné ženy patří:

 • snížená imunita;
 • přenesené virové infekce;
 • nízký hemoglobin;
 • zmeškané těhotenství;
 • chronická onemocnění.

Video

Našli jste v textu chybu? Vyberte to, stiskněte Ctrl + Enter a my to vyřešíme!

Tělesná teplota je důležitým ukazatelem stavu těhotné ženy

Stránka poskytuje referenční informace pouze pro informační účely. Diagnóza a léčba nemocí by měla být prováděna pod dohledem odborníka. Všechny léky mají kontraindikace. Je nutná odborná konzultace!

Koncept bazální teploty

Bazální teplota označuje ukazatele získané v klidu v ústech, pochvě nebo konečníku. Podle těchto údajů lze posoudit menstruační funkci ženy.

Měření bazální teploty se používá pro:

 • detekování ovulace;
 • stanovení těhotenství podle teploty;
 • antikoncepce
 • posouzení stavu a identifikace odchylek v endokrinním systému.

Zejména se doporučuje sledovat bazální teplotu u žen, které se dlouhodobě pokoušejí otěhotnět, které již měly potraty nebo hrozí přerušení během současných nebo předchozích těhotenství..

Měření bazální teploty pro antikoncepci je možné, protože jsou identifikovány nejnebezpečnější dny, u nichž je nejpravděpodobnější pravděpodobnost otěhotnění. Všechny moderní antikoncepční prostředky však mnohem účinněji chrání před nechtěným početím a také zabraňují přenosu pohlavně přenosných infekcí. Proto odborníci v současné době antikoncepci tímto způsobem vítají.

Bazální teplota v nepřítomnosti těhotenství

Pro ty, kteří jen sní o mateřství, je měření bazální teploty jednoduchým a dosti spolehlivým způsobem, jak určit ovulaci. Tato metoda může detekovat nástup příznivých dnů pro početí dítěte. Změnou těchto údajů lze těhotenství určit v rané fázi, téměř okamžitě po početí.

Stanovení ovulace se provádí za účelem nalezení nejvhodnějšího okamžiku pro početí dítěte. Tím se výrazně zvyšuje šance na otěhotnění, protože je možné přesně identifikovat dobu zrání vajíčka. Nejvýhodnější období pro početí je několik dní před a doba ovulace samotná.

Při absenci patologie menstruačního cyklu budou indikátory bazální teploty následující:
1. Pod 37 o C (obvykle 36,6 až 36,8 o C) před ovulací (tj. Přibližně do poloviny cyklu) - první fáze.
2. Zvýšení bazální teploty nejméně o 0,4 o S druhou fází (fáze luteu corpus).

Normálně by bazální teplota ve druhé fázi neměla být nižší než 37 o C. Pro většinu žen zůstává v oblasti 37,4 až 37,5 o C. Tento ukazatel klesá na počáteční úroveň 1 - 2 dny před nástupem menstruace nebo první den menstruace. Absence poklesu je docela přesným příznakem těhotenství. Tímto způsobem se měří bazální teplota pro stanovení těhotenství..

Zvýšení bazální teploty ve druhé fázi je fyziologické a je spojeno s účinkem progesteronu, který připravuje stěnu dělohy pro případnou implantaci oplodněného vajíčka. Pokud k tomu dojde, pak hormonální pozadí a tím i ukazatele teploty zůstávají v prvních měsících těhotenství stejné.

Jak správně změřit bazální teplotu na
těhotenství?

Těhotenství lze určit základní teplotou, pokud jsou všechna měření provedena správně. Je známo, že faktory jako denní doba, fyzická aktivita, stres, přehřátí, stravování a mnohem více ovlivňují získané ukazatele..

Měření bazální teploty během těhotenství se provádí podle stejných principů jako před těhotenstvím. Abyste získali přesná data, musíte dodržovat následující pravidla:

 • Měřte teplotu ráno, bezprostředně po probuzení, před jakoukoli fyzickou aktivitou, včetně vstávání z postele a otevření očí, abyste vyloučili jakékoli dráždivé faktory (teploměr by měl ležet vedle postele, například na nočním stolku).
 • Ideální by mělo být měření bazální teploty během těhotenství nebo před těhotenstvím prováděno současně, ale pokud jste museli vstávat dříve - je to určeno před vstáním z postele..
 • Začátek měření by měl odpovídat prvnímu dni cyklu, nejméně po 5-6 hodinách klidného spánku (alespoň 3 hodiny v řadě).
 • Teplota by měla být stanovena na stejnou dobu, se stejným teploměrem (je bezpečnější používat elektroniku): 5-10 minut s rtuťovým teploměrem nebo 10 sekund s elektronickým.
 • Nejspolehlivější je měření rektální teploty během těhotenství, nikoli orální nebo vaginální.
 • Při určování teploty v ústech je teploměr držen pod jazykem, asi polovina je vložena do vagíny, musí být zavedena do konečníku s lubrikací.
 • Vyjímají teploměr ne pro základnu, ale pro horní část.
 • Získaná data jsou neinformativní s použitím perorálních kontraceptiv, hormonálních a sedativ, konzumace alkoholu.

Bazální teplota během těhotenství

Pravděpodobné příznaky těhotenství při bazální teplotě budou:

 • zvýšená teplota během těhotenství trvá déle než obvykle (nejméně o 3 dny déle než v normální fázi corpus luteum);
 • někdy lze pozorovat třetí skok teploty;
 • doba trvání druhé fáze (fáze corpus luteum) - více než 18 po sobě následujících dnů.

Normální bazální teplota během těhotenství:
1. Normálně zůstává bazální teplota během těhotenství zvýšená, jako ve druhé fázi menstruačního cyklu (až do přibližně 37,1 - 37,3 o C).
2. Po dobu delší než 4 měsíce (přibližně po 4 týdnech) se ukazatele postupně snižují. Například bazální teplota 36,9 o s těhotenstvím po 5 měsících - normální.

Po 20. týdnu těhotenství je měření bazální teploty již neinformativní a neprovádí se. Do této doby musí být stanovování nadále prováděno. Snížená bazální teplota v prvních měsících těhotenství tedy může znamenat změnu hormonálního pozadí (nedostatek progesteronu), a tedy - hrozbu přerušení nebo zastavení vývoje plodu. Teplota během zmrazeného těhotenství klesá o 0,8 - 1 ° C a stává se stejná jako v první fázi cyklu.

Zvýšená data také mluví o patologii. Například bazální teplota během těhotenství 37,6 o C může naznačovat zánětlivé procesy a pokud ukazatel na teploměru dosáhne 38 o - čas, aby se spustil poplach. Zvýšená bazální teplota může být v některých případech pozorována při mimoděložním těhotenství.

Se zvýšením i snížením bazální teploty byste se měli okamžitě poradit s odborníkem.

Graf teploty během těhotenství je sestaven pro vizuální pozorování výkyvů v prvních čtyřech měsících. Současně jsou získané výsledky měření zapsány do tabulky a označeny také na hotové šabloně, takže je získána teplotní křivka.

Horečka během těhotenství: příčiny

Během těhotenství může tělesná teplota stoupat z různých důvodů. Změna jejích ukazatelů může být fyziologická, je důsledkem změn hormonálního pozadí a termoregulačních procesů u budoucí matky a může být projevem řady nemocí.

Zvýšená tělesná teplota během těhotenství může mít následující příčiny:
1. Jednotlivé charakteristiky těla těhotné.
2. Infekční onemocnění (ARVI, střevní infekce).
3. Jiné, vzácnější příčiny (alergické reakce, akutní chirurgická patologie, neinfekční zánětlivé procesy).

Podívejme se na ně podrobněji:

Individuální charakteristika těla

Normální teplota během těhotenství může být mírně zvýšena. Jak již bylo zmíněno, v souvislosti s novým stavem ženského těla se mění hormonální pozadí a procesy termoregulace. Mnoho nastávajících matek neustále cítí horečku, ale zároveň se cítí dobře a nevyskytují se žádné příznaky nemoci.

Charakteristické rysy tohoto stavu:

 • obvykle teplota kolísá v rámci malých subfebrilních číslic (přibližně 37-37,5 o C);
 • během těhotenství tato teplota trvá dlouhou dobu (někdy až do samého narození);
 • žádné příznaky nemoci.

Pokud se však nastávající matka ocitne při zvýšené teplotě, měla by to být nahlášena specialistovi. Ať už se jedná o variantu normy, nebo o projev nemoci, pouze lékař může po nezbytném vyšetření posoudit. Teprve po obdržení negativních výsledků lze za fyziologickou považovat teplotu 37 o C nebo o něco vyšší během těhotenství. Pokud jsou vyloučeny všechny příčiny subfebrilního stavu - neměli byste se bát ani přijímat žádná opatření.

Infekční choroby

Charakteristické znaky zvýšené teploty během infekčních procesů:
1. U SARS a dalších infekčních chorob může teplota během těhotenství stoupnout na 38 ° C a vyšší.
2. Jsou přítomny další příznaky nemoci, například těhotná žena může mít bolesti v krku, horečku, kašel, rýmu.

Při malém i pozdním těhotenství může horečka a infekční onemocnění, která ji způsobují, vést k potratům a předčasným porodům, výskytu různých malformací u dítěte a způsobit infekci plodu. Proto je s nástupem horečky a dalších příznaků nemoci nesmírně důležité včas konzultovat lékaře..

Nastávající matka se zvýšením teploty by měla dodržovat řadu pravidel:

 • Poraďte se s lékařem včas. Terapeut by se měl zabývat léčbou a diagnostikou nemocí těhotné ženy společně s porodníkem-gynekologem.
 • I když jsou příznaky onemocnění mírné (například teplota 37 o C a rýma během těhotenství), musí být ohlášeny odbornému lékaři..
 • Je lepší se vyhnout návštěvě klinik, zejména během epidemií - zavolat lékaře doma.
 • V žádném případě byste neměli užívat léky sami, protože většina z nich je kontraindikována u těhotných žen..
 • Terapie „doma“ je také lepší nezneužívat. Těžké pití v pozdějších fázích tedy může přispět k výskytu otoků a mnoho bylin je kontraindikováno.

Kromě akutních respiračních virových infekcí může být zvýšená teplota těhotné ženy spojena s dalšími infekčními chorobami. Horečka a rozrušená stolice může být projevem střevní infekce. V některých případech je dokonce potřeba léčit nemoc v nemocnici pomocí infuzního (tj. Intravenózního) podávání léčiv. Současně může být v raných stádiích normou nevolnost, zvracení a mírná teplota subfebrilů a ukazují na toxikózu.

Močové cesty a ledviny jsou běžným cílem pro patogeny. Existují nemoci, jako je pyelonefritida, cystitida. Zejména jejich vzhled je charakteristický pro pozdní období, kdy zvětšená děloha tlačí na nedaleké močové cesty. V důsledku toho může dojít k narušení odtoku moči a vytvoří se příznivé podmínky pro množení mikroorganismů. Proto může být zvýšení tělesné teploty během těhotenství spojeno například s exacerbací chronické pyelonefritidy nebo s akutním procesem. Kromě horečky je toto onemocnění doprovázeno tažením v dolní části zad, bolestivým močením a některými dalšími příznaky.

Neměli bychom zapomenout na takový důvod teploty u těhotných žen, jako jsou dětská infekční onemocnění. Budoucí matky, stejně jako všichni ostatní, jsou náchylné k chorobám, jako jsou plané neštovice, spalničky a další. Některé z nich (například zarděnky) mohou navíc pro plod představovat vážné nebezpečí. Všechny tyto infekce jsou doprovázeny těžkou horečkou (může být teplota 38,5 o C a vyšší) a výskytem vyrážek na kůži. Ženy v pozici, zejména ty, pro které z osobních přání nebo z jiného důvodu nedostaly preventivní očkování, by se proto neměly nemocným lidem a karanténním místům vyhýbat..

Jiné důvody

Horečka během těhotenství: léčba

Nejlepší bude samozřejmě, pokud během těhotenství nemusíte brát léky na teplotu a jiné projevy nemoci. Často je však nutné předepisovat léky.

Ke snížení tepla během těhotenství můžete použít následující nástroje:
1. Alternativní metody léčby.
2. Léky.
3. Další podpůrné terapie (např. Fyzioterapeutické postupy).

Lidové metody

Měli byste být velmi opatrní ohledně alternativních léků na teplotu během těhotenství, jejichž recepty jsou k dispozici na internetu, v příručkách nebo u známých babiček. Mohou obsahovat byliny a další látky, které se v současné době u nastávajících matek nepoužívají. Proto dříve, než požádáte o radu na internetu, měli byste se nejprve poradit se svým lékařem. V žádném případě byste neměli být léčeni sami. Pamatujte: nejde jen o zdraví matky, ale také o plod.

Pokud je zvýšení tělesné teploty u těhotné ženy zanedbatelné, budou uvedené metody stačit k jejímu snížení. Pokud horečka dosáhla vysokého počtu nebo přetrvává dlouho (více než 3 dny), předepište lékovou terapii.

V případech, kdy se teplota příliš nezvýšila, ale vyskytují se i jiné příznaky vážného stavu těhotné ženy (například intenzivní bolest hlavy, pocit těžkosti v přední oblasti, bolest v krku, hustý hnisavý nebo krvavý výtok z nosu, výskyt zakalené nebo tmavé moči a další) - je indikována okamžitá lékařská pomoc.

Léky

Tablety s teplotou během těhotenství a dalšími formami antipyretik (sirupy, čípky, prášky) jsou předepsány pro horečku nad 38,5 o C.

Pravidla pro předepisování léků během těhotenství:

 • Při výběru léků se zaměřují na ty, které jsou bezpečné pro plod.
 • Většina léků může mít na dítě negativní vliv nebo nemusí mít dostatek informací o použití během těhotenství. Proto byste v žádném případě neměli užívat lék bez rady lékaře.
 • Antipyretika se předepisují, když tělesná teplota stoupne nad 38 o C a v pozdějších fázích - při 37,5 o C.
 • Často je třeba jmenovat několik léků (na teplotu, kašel, ucpání nosu a další příznaky nemoci), někdy se uchylují k použití antibiotik (na angínu, pyelonefritidu a řadu dalších závažných infekčních stavů)..
 • Lékař obvykle spolu s léky na léčení základního onemocnění předepisuje prostředky na stimulaci imunitního systému (například Viferon) a komplexů vitamínů.
 • V některých případech, pokud je nemoc život ohrožující pro matku nebo plod, lze předepsat látky, které se obvykle u těhotných žen nepoužívají. Děje se to však pouze podle pokynů a pod dohledem kvalifikovaného odborníka.

Nejúčinnějším způsobem snížení teploty během těhotenství je užívání antipyretik. V současnosti jsou nejbezpečnějšími prostředky pro nastávající matky drogy založené na paracetamolu. Prodloužený a nekontrolovaný příjem je však nežádoucí, protože může mít negativní účinek na játra a ledviny, způsobit hemopoézu a krvácení. Paracetamol lze užít ne více než každých 6 hodin (maximálně 4krát denně).

Je možné použít homeopatická antipyretika, jako je Viburkol (forma uvolňování - čípky pro rektální použití). Těhotné ženy však nemají dostatek údajů o jeho použití, takže je lepší zdržet se užívání tohoto léku samostatně.

Léky obsahující aspirin, indometacin, ibuprofen, metamizol sodný (Analgin) mají na plod velký počet vedlejších účinků, takže těhotné ženy jsou v extrémních případech předepisovány (s nesnášenlivostí na jiné léky).

Ideální možností je jednorázová dávka paracetamolu při teplotě nad 38 o C, po které byste měli zavolat lékaře, aby určil další léčebné taktiky..

Pokud těhotná žena má během těhotenství nějaké nežádoucí účinky, bolesti, tahání nebo nepříjemné pocity, měli byste se okamžitě poradit s lékařem.

Další metody

Horečka během těhotenství: účinky

Mírné zvýšení tělesné teploty během těhotenství obvykle není pro plod nebezpečné. Rovněž se má za to, že krátkodobé zvýšené teploty o 1-1,5 ° C (například v důsledku přehřátí) také dítě neovlivňují. To se však týká pouze případů, kdy teplota není spojena se závažnou patologií..

Nebezpečná je horečka nad 38 ° C, zejména pokud vznikla v důsledku infekčního onemocnění. Patogenní mikroorganismus může negativně ovlivnit plod, což způsobuje intrauterinní infekci, výskyt vrozených vad a dokonce i smrt plodu.

Jaké je nebezpečí horečky během těhotenství:

 • Zvýšená teplota může mít negativní vliv na stav placenty, což způsobuje její předčasné stárnutí a odloučení, zvýšený tón a předčasné narození.
 • Za podmínek vysoké horečky může být narušen metabolismus bílkovin, což vede ke zhoršení vývoje fetálních orgánů a systémů a ke vzniku vrozených malformací, intrauterinní zpomalení růstu.
 • Intoxikace těla v důsledku horečky a základního onemocnění může vést k patologii v kardiovaskulárním systému u matky nebo plodu (trombóza, DIC a další stavy).
 • Teploty nad 38 o C nepříznivě ovlivňují nervový systém plodu, mohou ovlivnit duševní schopnosti dítěte, vývoj obličejové kostry.

Mezi opatření, která mají zabránit výskytu horečky během těhotenství, patří:
 • vyhnout se přeplněným místům, zejména klinice, v období nachlazení;
 • časté větrání a čištění bytu;
 • mytí rukou mýdlem při příjezdu domů;
 • používání jednotlivých jídel, ručníků, pokud jsou v domě pacienti, s infekčními chorobami;
 • během chladného období - pravidelné vypláchnutí úst a vypláchnutí nosu převařenou vodou.

Nízká teplota během těhotenství

Ke změně tělesné teploty během těhotenství nedochází vždy ve směru jejího zvyšování. Některé nastávající matky mohou mít snížení teploty.

Důvody nízké teploty mohou být:
1. Individuální charakteristiky těla, které jsou náhodně detekovány během těhotenství.
2. Některé nemoci (například endokrinní patologie, toxikóza těhotné ženy).

Těhotenství při nízké teplotě nemusí být důvodem k obavám o zdraví dítěte, je-li to pro matku fyziologické. V každém případě je však nutné vyloučit možné patologické příčiny tohoto jevu.

Nízká teplota je často spojena s toxikózou během těhotenství. Obvykle se objevuje ve vážném stavu nastávající matky, která je spojena s dehydratací a poruchami elektrolytů v důsledku ztráty tekutin a stopových prvků při zvracení. Takový průběh toxikózy vyžaduje terapii v nemocnici.

Někdy se může na pozadí akutních respiračních virových infekcí a jiných infekčních onemocnění objevit pokles tělesné teploty během těhotenství. Podobná reakce těla může naznačovat přítomnost stavu imunodeficience a potřebu odborné rady.

Autor: Pashkov M.K. Koordinátor obsahu projektu.

Teplota předčasného těhotenství

Teplota během těhotenství se může zvýšit jak z vnitřních, tak z vnějších. Během těhotenství by žena měla léčit její pohodu se zvláštní pozorností. Nyní je zodpovědná nejen za svůj zdravotní stav, ale také za život svého nenarozeného dítěte. Dříve se mírný nárůst teploty nebral tak vážně a zvládal doma, pak to v novém stavu není přípustné. Příčiny hypertermie mohou být jak vnitřní procesy (patologické nebo fyziologické), tak vnější faktory. Snížení hodnot teploty u nastávajících matek je méně časté.

Přirozené zvýšení tělesné teploty

V druhé polovině menstruačního cyklu pracuje v těle ženy dočasně sekreční žláza. Vzniká po uvolnění vajíčka a nachází se na vaječníku. Tato formace se nazývá corpus luteum. Tím, že produkují progesteron, připravují gonády ženské tělo na těhotenství. Se zvýšením tohoto hormonu se svalová tkáň uvolňuje a dochází k přirozenému zvýšení tělesné teploty. Nejsou žádné známky nemoci. Ženy si ve druhé fázi cyklu často nevšimnou zvýšení teploty, protože nemají důvod ji měřit.

S nástupem těhotenství začíná nastávající matka pečlivě sledovat své zdraví. Při náhodném měření teploty žena odhalí nadhodnocenou hodnotu. Tento stav děsí a činí nervy matek, což není pro novou situaci příliš dobré..

Odborníci jednomyslně ujišťují, že teplota 37 v počátečních stádiích je přirozený proces, který nepředstavuje vážné ohrožení plodu. Toto tvrzení však není ve všech případech pravdivé..

Po implantaci fetálního vajíčka do děložní sliznice prochází ženské tělo kardinálními změnami. Během tohoto období dochází ke zvýšení citlivosti s ohledem na všechny faktory prostředí, takže nastávající matka je velmi citlivá na kolísání teploty, změny okolních podmínek i další podmínky. K termoregulaci těhotného těla a metabolickým procesům v jejím těle dojde nyní jinak. Na začátku těhotenství jsou všechny systémy upraveny do nového stavu, proto nemohou pracovat v předchozím ladícím režimu. Změny mohou způsobit cokoli - od interních psychologických zážitků po povětrnostní podmínky. V jakékoli fázi těhotenství se nedoporučuje zůstat dlouho pod spalujícím sluncem nebo být zima, měli byste se pečlivě léčit sami a svou novou pozici.

Patologická hypertermie

S narozením nového života v mateřském lůně dochází ke snížení odporu těla. Jak ukazuje lékařská praxe, každá druhá nastávající matka čelí v prvních týdnech příznakům nachlazení. U většiny zástupců slabšího pohlaví dochází k zotavení během týdne bez negativních důsledků. Pokud tělesná teplota přesáhne 37,4, měli byste určitě vyhledat lékařskou pomoc. Příčinou hypertermie mohou být různé stavy, doprovázené jednotlivými klinickými projevy:

 • akutní virová infekce nebo nachlazení, výtok z krku, kašel, malátnost;
 • bakteriální infekce dýchacích cest - kašel, bolest v krku, bolesti hlavy, ospalost;
 • střevní infekce - naštvaná stolice, nevolnost, nedostatek chuti k jídlu, ztráta hmotnosti;
 • infekce močových cest - nepohodlí při močení, bolest břicha, časté močení, výtok sliznice z močové trubice.

Méně často mají nastávající matky nárůst tělesné teploty, pokud jsou postiženy parazitárními chorobami: toxoplasmóza, helminthiasis. Některé z nich představují pro tuto situaci vážné nebezpečí. Hypertermie je také známa u hepatitidy, anémie z nedostatku železa, patologií štítné žlázy a endokrinního aparátu jako celku. Onkologická onemocnění, která během těhotenství mohou vstoupit do fáze aktivního růstu, mohou být důvodem ke zvýšení odečtu na teploměru.

Aby byla zajištěna jejich vlastní bezpečnost, musí žena zjistit příčinu horečky. Toho lze dosáhnout pouze komplexním vyšetřením..

Nebezpečí horečky během těhotenství

Pokud v počátečních stadiích těhotenství mohou hodnoty teploměru normálně dosáhnout 37,4 stupňů, pak druhý trimestr již takové příznaky doprovází. Po 14–16 týdnech těhotenství se termoregulace ženského těla zlepšuje. V této době aktivita žlázy dočasné sekrece mizí a placenta nabývá své funkce. Proto i mírné zvýšení teploty by mělo upozornit ženu a její rodinné příslušníky.

Když teplota stoupne na 38, vytváří tělo nepříznivé podmínky pro pobyt embrya. Inhibice metabolických procesů vede ke skutečnosti, že plod nedostává dostatek kyslíku.

Výsledkem je hypoxie, při které trpí nejen mozek nenarozeného dítěte, ale také všechny orgány. Tento stav přetrvává po dlouhou dobu a má pro dítě nezvratné důsledky.

S intoxikací těla existuje riziko oddělení placenty a vnitřního krvácení a vyvrcholení tohoto stavu může být fatální. Prodloužená hypertermie může vyvolat potrat nebo předčasný porod. Jsou-li ve třetím trimestru zaznamenány údaje o vysokém teploměru, mohou o stimulaci rozhodnout lékaři, když zbývá několik dní před očekávaným datem narození. Toto jmenování provádí komise, je-li plod plnohodnotný a zcela připravený na život mimo matčino lůno a další pobyt v matčině těle pro něj představuje hrozbu.

Co dělat, když teplota stoupne?

Když teploměr ukazuje 37 stupňů, není třeba podnikat žádné kroky. Pokud nemáte příznaky nemoci, musíte se uklidnit a pokračovat ve známém životním stylu, ale neustále sledujte svoji pohodu. Pokud teplota nepřesáhne 37,4, není důvod k panice. Pokud zařízení detekuje značku 37,5 a vyšší, je nutné začít podnikat kroky zaměřené na její snížení.

Existuje několik způsobů, jak bezpečně a efektivně snížit teplotu těhotenství. Pro větší účinek je můžete použít v kombinaci.

 • Rubdown. Tradiční prostředky - ocet, alkohol a vodka - nemohou nastávající matky používat. Toxické látky jsou absorbovány do suché kůže a rychle vstupují do krevního řečiště. Takový postup může způsobit intoxikaci a poškodit embryo, zejména v prvních týdnech vývoje. K otření je proto nutné použít čistou vodu, jejíž teplota bude o několik stupňů nižší než teploměr.
 • Pijte hodně. Pro snížení tělesné teploty potřebuje tělo tekutinu. Odpařováním vlhkosti z pokožky je termoregulace normalizována. Pokud v těle není dostatek vlhkosti, nemá co vypařovat. V důsledku toho se intoxikace zvyšuje a hodnoty teploměru stoupají. Chcete-li vyloučit hypertermii, musíte pít vodu. Nápoje s velkým množstvím vitamínu C mají na organismus dobrý účinek: různé ovocné nápoje z bobuloviny, lipový čaj. U bylinných odvarů musí být nastávající matka opatrná a nesmí je brát bez lékařského předpisu.
 • Léky. Nedoporučuje se užívat léky na jakoukoli dobu těhotenství samostatně. V kritické situaci, kdy je okamžitá lékařská pomoc nemožná a teplota přesáhla 38, však můžete užívat paracetamol nebo jakýkoli analog na jeho základě. Jedna dávka pro nastávající matku by neměla překročit 500 mg. Ve druhém trimestru je povolena jedna dávka ibuprofenu nebo jakéhokoli strukturního analogu, ale ne více než 200 mg najednou.

Pokud k hypertermii došlo večer nebo v noci, je lepší zavolat sanitku. Tým přijme nezbytná opatření ke snížení teploty a v případě potřeby doručí nastávající matku do oddělení nejbližší nemocnice.

Nízká tělesná teplota

Snížení teploty lze pozorovat také na začátku a na konci těhotenství. Pokud jsou na začátku těhotenství hodnoty teploměru pod 35,5, je to alarm. Normálně by tato podmínka neměla být. Příčinou poklesu může být nedostatečné množství progesteronu. V tomto případě bude nastávající matka potřebovat hormonální korekci, která pomůže udržet těhotenství.

U některých autoimunitních onemocnění je možné patologické snížení teploty. Žena musí při registraci k léčbě těhotenství informovat lékaře o všech existujících nemocech. Pokud to gynekolog považuje za nutné, dá jednotlivá doporučení pro udržení dobrého zdraví.

Tělesná teplota může v časných stádiích klesat se závažnou toxikózou. Podle statistik čelí každá třetí žena nevolnosti a rannímu zvracení. Při nadměrné síle takových projevů má žena riziko dehydratace. Náhlý pokles teploty je tedy druh signálu, který vyžaduje pomoc tělu.

Mírný pokles teploty může být individuálním rysem organismu budoucí matky. V tomto případě není nutná žádná akce..

Tělesná teplota během těhotenství

Termín "tělesná teplota" znamená, že se jedná o agregovaný ukazatel tepelného stavu lidského těla. Když teploměr používaný k měření tělesné teploty ukazuje 36,6 stupňů, tento indikátor ukazuje, že je vše v pořádku. Mnoho zdrojů však tvrdí, že hodnoty teploty, které nepřesahují 37,2 °, jsou také normální.

U lidí lze pozorovat změnu tělesné teploty z mnoha důvodů, takže se během dne může změnit maximálně o půl stupně. Zvýšení teploty je zaznamenáno poté, co člověk konzumuje i malé množství teplých nápojů, stejně jako po jídle a horké lázni a dokonce i pobytu v místnosti, kde je horký. Ve stresových situacích a po kouření často dochází ke zvýšení teploty.

Zvýšení teploty se projevuje ve druhé fázi menstruačního cyklu, zatímco dochází k produkci progesteronu, jehož účinek během těhotenství je zaměřen na zachování vajíčka plodu. Proto v prvním trimestru těhotenství může být indikátor tělesné teploty 37,4 ° C. Některé těhotné ženy po celou dobu porodu potřebují chlad, protože trpí horečkou, ale nejsou ve spěchu, aby změřily teplotu, protože jejich celkový stav je normální.

Odchylky od udávané normy tělesné teploty v období porodu dítěte jsou však často důvodem k obavám, protože plod, k jehož vývoji dochází v lůně matky, reaguje velmi citlivě na procesy probíhající kolem. Protože zvýšení teploty může způsobit onemocnění, jako je SARS, a také různé infekce (genitourinární nebo střevní).

Změřte teplotu správně

Aby měření teploty ukázalo přesný výsledek, je nutné:

 • bezprostředně před tímto postupem byste neměli pít horké nápoje;
 • být v klidné poloze;
 • při použití elektronického teploměru by doba trvání postupu měla trvat asi pět minut, v případě použití rtuťového zařízení nesmí přesáhnout deset minut;
 • Nedoporučuje se měřit teplotu bezprostředně po fyzické námaze, je vhodné, aby uběhl určitý čas.

Metody měření teploty

Pro provedení tohoto postupu existuje několik metod. Nejběžnější a často používanou metodou je měření teploty, když je teploměr umístěn do podpaží. K tomu by měla být pokožka na tomto místě otírána, přilnavost teploměru k podpaží by měla být dostatečně hustá.

Teplota může být měřena v konečníku. K tomu musíte před zahájením postupu namazat teploměr rostlinným olejem (můžete použít vazelínu), poté pomalým pohybem zadejte polovinu délky zařízení přímo do konečníku..

Během zákroku by měl být pacient na boku v poloze na zádech. Tuto metodu termoterapie nemohou provádět ti, kteří mají onemocnění konečníku, například anální trhliny nebo hemoroidy, jakož i odchylky v gastrointestinálním traktu (zácpa nebo průjem)..

Teplota se také měří v ústní dutině, proto je špička zařízení umístěna pod jazyk, během procedury by měla být pacientova ústa uzavřena.

Vezměte prosím na vědomí, že při měření teploty orální nebo rektální metodou, na rozdíl od termoterapie prováděné v podpaží, budou výsledky někde vyšší o 0,5 až 0,7 stupně.

Vysoká teplota během těhotenství

Rovnováha mezi přenosem tepla a produkcí tepla je pozorována pomocí kůže, plic a ledvin. Stabilita tělesné teploty je zajištěna středem termoregulace, která je umístěna v hypotalamu (tj. Mozku). V případě vzniku nepříznivých podmínek z vnějšku je možné, že oni sami pronikají tělem do výroby látek zvaných pyrogeny, které ovlivňují termoregulační centrum, čímž vyvolávají zvýšení teploty, tj. Hypertermii.

Existuje několik typů hypertermie:

 • nízká kvalita - pokud teplota nepřesahuje 38,0 stupňů;
 • febrile - v rozmezí 38,0-38,9 stupňů je tělesná teplota;
 • pyretický - teplota může být 39,0-39,9 stupňů;
 • hyperpyretický - přes 40,0 stupňů.

Proto u ženy během období přenášení dítěte, tělesná teplota při absenci různých stížností ne vyšší než 37,2 stupňů nepředstavuje nebezpečí pro zdravotní stav, proto není nutná žádná terapie.

Pokud však budou lepší výsledky, může to znamenat přítomnost onemocnění a těhotná žena bude muset provést odpovídající diagnostické vyšetření, případně další terapii.

Pamatujte, že vysoká teplota během porodu dítěte, trvající několik dní, je celkem vážná podmínka.

Co může způsobit zvýšenou teplotu během těhotenství?

Hypertermie, jejíž indikátory přesáhly 38 stupňů, může způsobit následující stavy:

 1. Zvýšení tónu dělohy může způsobit předčasné přerušení procesu nošení dítěte.
 2. Porážka placenty může vést ke vzniku placentární nedostatečnosti, včetně určitého zpoždění intrauterinního vývoje placenty..
 3. Změna fungování kardiovaskulárního systému těhotné ženy, ke které dochází v důsledku intoxikace těla škodlivými látkami.
 4. Zejména vznik malformací embrya se týká zvýšené teploty pouze v prvním trimestru, v období, kdy vznikají všechny orgány dítěte.

V případě horečky je vhodné, aby žena okamžitě konzultovala lékaře, může nařídit další vyšetření k určení přesné diagnózy.

Lékař si může objednat diagnostický test, jako je krevní test, stolice, moč, test na syfilis, HIV, krevní test na hormony a markery hepatitidy B a C, a možná budete muset konzultovat také odborníky, jako je terapeut a endokrinolog. včetně ultrazvuku a fluorografie.

Příčiny zvýšené teploty

Během těhotenství patří mezi nejčastější nemoci projevující se horečkou:

 1. Chřipka a SARS, s těmito onemocněními, může zvýšení teploty dosáhnout až 38-39 stupňů. Spolu s tím lze také pozorovat zimnici, bolesti těla, celkovou slabost, výtok z nosu a bolest v očních bulvách..
 2. Různé nemoci dýchacího systému. Může se objevit laryngitida, která je obvykle doprovázena suchým a tzv. "Štěkavým" kašlem a chrapotem. S anginou pectoris pacient trpí silnou bolestí v krku, která se po požití stává ještě větší. Projev bronchitidy, tracheitidy je pozorován současně se silným kašlem, při kterém dochází k obtížnému vypouštění sputa. Hlavními příznaky pneumonie jsou však dušnost, bledost pokožky a pravidelně se objevující nesnesitelný kašel.
 3. Thyrotoxikóza je onemocnění štítné žlázy, které je způsobeno nadměrnou produkcí jejích hormonů. U této nemoci těhotná žena zažije prudký nárůst chuti k jídlu, ale současně dojde ke ztrátě tělesné hmotnosti a může se také objevit nadměrná slza a podrážděnost. Teplota se může zvýšit na 38 stupňů.
 4. Nemoci močového systému. V případě konstantní tažné bolesti v bederní oblasti to může znamenat přítomnost onemocnění ledvin, tyto nepříjemné pocity se mohou pohybovat do dolního břicha i do tříselné oblasti. Při pozorování zánětlivého procesu v močovém měchýři, tj. Cystitidě, bude žena narušena častým močením, doprovázeným bolestí a může se také vyskytnout bolest v podbřišku..

V případě, že teplota dosáhne 38 stupňů, by nastávající matka měla okamžitě přijmout vhodná opatření. Můžete snížit teplotu a také mírně zlepšit vaši pohodu pomocí lidových prostředků, například:

 • pít hodně vody, skvělá volba může být teplý čaj, brusinková šťáva nebo různé bylinné odvarky;
 • utírání určitých částí těla mokrým ručníkem, zvláštní pozornost by měla být věnována oblasti pulsu, v četnosti zápěstí, dutin (popliteálních a axilárních), včetně lokte;
 • třením těla roztokem octa, pro jeho přípravu by měla vzít jednu polévkovou lžíci octa ve třech polévkových lžičkách vody.

Pokud alternativní metody nemají požadovaný výsledek, zatímco dochází ke zvýšení teploty, musíte začít užívat léky. Pamatujte však, že jakýkoli lék je povolen pouze na doporučení lékaře. Vzhledem k tomu, že během těhotenství je užívání většiny léků přísně kontraindikováno.

Co může nízká teplota říci během těhotenství

Patologický stav, při kterém je pozorováno snížení tělesné teploty pod normální hodnoty - 36,0 stupňů, se nazývá hypotermie. Pokud těhotná žena má několik dní pokles teploty, může to znamenat výskyt určitých zdravotních problémů, což vyžaduje včasnou konzultaci s lékařem.

Na samém počátku těhotenství nemá snížená teplota nepříznivý účinek, ale zároveň onemocnění, která vyvolávají výskyt podchlazení, mohou nepříznivě ovlivnit stav těhotné ženy a jejího plodu..

Během období přenášení dítěte může být snížení teploty způsobeno:

 • snížení imunity - to je charakteristický stav nastávajících matek, které zvláště potřebují minerály a vitamíny;
 • podvýživa, která je častější v prvním trimestru, kdy těhotné ženy nemohou plně jíst, protože trpí toxikózou;
 • anémie je stav, při kterém je pozorován pokles hemoglobinu, což může také ovlivnit snížení tělesné teploty;
 • hypotyreóza je onemocnění, které je spojeno se snížením funkce štítné žlázy, těhotná žena má otoky, slabost, stálou ospalost a navzdory povětrnostním podmínkám má nastávající matka zimnici;
 • stav, který je pozorován po nemoci infekční povahy (SARS, chřipka), která se projevuje spolu s horečkou, tato onemocnění poněkud oslabují tělo, zejména jeho důležité systémy: nervózní a imunitní, což může vyvolat poruchu termoregulace těla;
 • hypoglykémie - pokud je v krvi pozorováno snížení hladiny cukru, v tomto stavu je nastávající matka trápena slabostí, zejména bledostí kůže, nevolností a závratě, může se tento stav objevit v případě nevyvážené stravy, během půstu a také může být příznakem diabetes mellitus;
 • nadměrná únava, která může být způsobena těžkým psychickým a fyzickým stresem, nemá takové napětí na těle zvlášť příznivý účinek, který přispívá k jeho relaxaci.

Další vyšetření těhotné ženy při snížené tělesné teplotě

Pokud má těhotná žena podchlazení, může lékař určit následující vyšetření, aby určil příčinu poklesu tělesné teploty: obecný a biochemický krevní test, včetně ultrazvukového vyšetření vnitřních orgánů, rozbor moči a konzultace s endokrinologem a terapeutem.

U hypertermie je hlavní věcí přesně stanovit diagnózu, protože v tom spočívá další terapie konkrétního onemocnění. Pokud se u těhotné ženy vyvine anémie, budou jí předepsány doplňky železa, například sorbifer a další, které zvyšují hladiny hemoglobinu.

Pokud budoucí matka zjistí vyčerpání nebo oslabenou imunitu, je nutné snížit zátěž a den by měl být normalizován, zatímco by se nemělo vyhýbat stresovým situacím, navíc by žena měla kontrolovat její stravu.

V případě onemocnění štítné žlázy a těžké hypoglykémie byste se měli určitě poradit s endokrinologem, který bude sledovat další léčbu.

Všechny výše uvedené důvody samozřejmě nemohou negativně ovlivnit zdraví budoucí matky i dítěte, a proto musí těhotná žena pečlivě sledovat svůj zdravotní stav, výživu, protože za budoucnost dítěte odpovídá právě ona..

Pokud se vyskytnou nějaké zdravotní odchylky, je vhodné změřit teplotu a také, pokud se objeví nějaké potíže, měli byste se poradit s lékařem. Přispěje to k odstranění nevratných podmínek a různých zkušeností. Nechte své zdraví a wellness vašeho dítěte normální!

Články O Neplodnosti