Hlavní Bolest

Železo během těhotenství

Veškerý obsah iLive je kontrolován lékařskými odborníky, aby byla zajištěna co nejlepší přesnost a soulad se skutečností..

Máme přísná pravidla pro výběr zdrojů informací a máme na mysli pouze seriózní stránky, akademické výzkumné ústavy a pokud možno i ověřený lékařský výzkum. Upozorňujeme, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou interaktivními odkazy na takové studie..

Pokud si myslíte, že některý z našich materiálů je nepřesný, zastaralý nebo jinak pochybný, vyberte jej a stiskněte Ctrl + Enter.

Železo během těhotenství zajišťuje normální fungování těla matky a dítěte. Podporuje tvorbu krve, která zajišťuje spojení mezi ženou a jejím dítětem. Podívejme se na nejnaléhavější otázky týkající se normy, úrovně, nedostatku a přebytku železa v těle těhotné ženy.

Během těhotenství ženské tělo pracuje s dvojím zatížením. Proto je hlavním úkolem ženy pomáhat tělu vyrovnat se s tím. Železo (Fe) - to je prvek, který vyžadují těhotné ženy ve velkém objemu. Je zodpovědný za produkci krve a tvorbu červených krvinek, které jsou odpovědné za zásobování těla kyslíkem.

Nedostatek Fe v těle těhotné ženy je nedostatek červených krvinek. V tomto případě se u ženy vyvine anémie, která je doprovázena velmi nepříjemnými příznaky. Nadbytek železa způsobuje v těle problémy. Proto je velmi důležité udržovat jeho normální úroveň a starat se o stav těla, který pracuje pro dva.

Jak brát železo během těhotenství?

Jak brát železo během těhotenství - gynekolog a ošetřující lékař, který kontroluje stav ženského těla, může na tuto otázku odpovědět. Fe se nejčastěji předepisuje v sirupu, tabletách nebo kapkách. Mnohem méně se uchylují k použití injekcí obsahujících železo. Protože injekce přispívají ke vzniku abscesů a mohou zhoršovat proces srážení krve. Železo v tabletách je nejpohodlnější formou užívání. Pojďme se podívat, jak brát železo během těhotenství.

 • Doplňky železa by neměly být užívány s jinými pilulky nebo léky..
 • Železo je třeba umýt vodou (čaj, džus, mléko atd. - není vhodné).
 • Po užití Fe se nedoporučuje konzumovat potraviny, které obsahují vápník, tj. Antacida, po dobu dvou hodin. Protože zhoršují funkci střev.
 • Pokud jste zapomněli užít lék ve stanovenou dobu, pak další dávka by měla jít podle plánu, nemůžete změnit dávkování léku sami. Nadbytek Fe v těle je mnohem horší než nedostatek.

Injekce železa během těhotenství

Injekce železa během těhotenství jsou předepsány, pokud má žena zhoršenou absorpci Fe, onemocnění trávicího a trávicího traktu, dvanáctníkový vřed, nesnášenlivost přípravků železa a nežádoucí účinky (závratě, zvracení, nevolnost). Jediným vedlejším účinkem po injekcích během těhotenství je pocit plnosti v žaludku. Nejčastěji používanými injekcemi Fe jsou Ferlatum, Ferrum Lek a Maltofer. Zvláštností těchto injekcí je, že nezpůsobují vedlejší účinky a nepříznivě neovlivňují tělo matky a dítěte..

Železo během těhotenství je jedním z nejdůležitějších stopových prvků. Fe je zodpovědný za normální průběh těhotenství. Nedostatek železa je příčinou vážných onemocnění u matky i dítěte. Nadbytek železa v těle těhotné ženy způsobuje patologii a může způsobit potrat. Proto by každá těhotná žena měla pravidelně provádět krevní testy, aby stanovila hladinu Fe v těle a v případě potřeby upravila výsledky. Protože normální hladina železa během těhotenství je klíčem k tomu, aby mělo zdravé dítě.

Předávkovat

Předávkování železem během těhotenství negativně ovlivňuje ženské tělo a vývoj dítěte, stejně jako nedostatek tohoto mikroelementu. Nadbytek Fe může způsobit gestační diabetes, vést k ukončení těhotenství a rozvoji neplodnosti. Proto je nutné pod dohledem lékaře brát jakékoli drogy obsahující železo.

Hlavními příznaky předávkování železem během těhotenství jsou průjem, zvracení, bolesti hlavy a bolesti břicha. Denní dávka Fe pro těhotné ženy by měla být na úrovni 27-30 mg za den, ale toto číslo se liší v závislosti na individuálních vlastnostech ženského těla. Žádné léky obsahující železo nelze užívat dlouho, protože to může způsobit nadbytek železa v těle a vést k vážným následkům, které jsou rizikem pro normální průběh těhotenství a vývoj dítěte.

Hladina železa v těhotenství

Hladina železa během těhotenství je asi 30 mg látky denně. Většina z toho přichází s jídlem. Nezáleží na tom, zda jeden den tělo dostane 10 mg Fe a dalších 40 mg. V průměru dostanete za dva dny normu požadovanou tělem a necítíte příznaky nedostatku.

Významná spotřeba železa během těhotenství vyžaduje neustálé doplňování. Například dítě během těhotenství potřebuje nejméně 400 mg Fe. Děloha, která roste ve velikosti, vyžaduje asi 50 mg látky, konstrukci placenty a její normální fungování - 100 mg atd. Kromě toho je v ženském těle metabolický proces zrychlen, což vyžaduje dalších 500 mg stopového prvku. Během porodu žena ztratí asi 200 mg železa. Během těhotenství je mnoha ženám navíc předepsáno léky, které vyrovnávají nedostatek tohoto makroprvku: injekce (Ferrum Lek), tablety Sorbifer a vitamínové komplexy.

Syrovátka v těhotenství

Sérové ​​železo během těhotenství je analýza, která vám umožní určit jeho koncentraci v ženské krvi. Koncentrace tohoto makronutrientu závisí na resorpci a akumulaci ve střevě, slezině, žaludku a kostní dřeni. Hladina sérového železa se mění po celý den, nejvyšší hodnoty jsou pozorovány ráno. Během těhotenství se hladiny železa v séru snižují, zejména ve druhém trimestru. To je způsobeno tvorbou vnitřních orgánů a žláz u dítěte.

Analýza železa v séru během těhotenství vám umožňuje určit nedostatek nebo nadbytek tohoto stopového prvku v krvi. S nedostatkem Fe začíná anémie, která je doprovázena velmi nepříjemnými příznaky. Nadbytek sérového železa také způsobuje nemoci, které nepříznivě ovlivňují zdraví matky i vývoj dítěte. Hladinu železa je možné podrobně diagnostikovat pomocí složité laboratorní diagnostiky, která bude určovat metabolický proces tohoto makrobuňky v těle a distribuci.

Norma železa během těhotenství

Norma železa během těhotenství je nejméně 30 mg látky denně. Pokud tělo postrádá Fe, začíná anémie. Pro stanovení jeho množství v krvi se doporučuje provést krevní test, aby se stanovila hladina sérového železa. V normálním stavu, tj. Ve zdravém těle, je tento indikátor od 13 do 30 mikromolů na litr krve. Pokud výsledky analýzy ukazují hodnotu pod 13, pak mluvíme o deficitu Fe.

Potřeba tohoto makrobuněk u těhotných žen je dvakrát vyšší než u mužů a negravidních. Proto by měla být ve stravě těhotné ženy potraviny bohaté na Fe. Tím se zachová jeho normální úroveň, zajistí normální průběh těhotenství a narození zdravého dítěte.

Nedostatek železa během těhotenství

Nedostatek železa během těhotenství nastává kvůli nedostatku tohoto stopového prvku v těle nastávající matky. Pokud těhotná žena nedostane dostatek Fe, sníží to hladinu hemoglobinu a způsobí anémii. Existují určité faktory, které zvyšují riziko vzniku deficitu Fe během těhotenství. Nejprve to jsou problémy s nedostatkem železa před těhotenstvím a chronickými nemocemi. Nedostatek Fe způsobuje také mnohočetné těhotenství a časná toxikóza. Pokud žena měla před těhotenstvím dlouhé a těžké období, je to další faktor rozvoje nedostatku železa během těhotenství.

Existují určité příznaky a příznaky, které vám umožňují určit nedostatek Fe v těle těhotné ženy. Nejprve je to zvýšená únava, podrážděnost, celková slabost. Mnoho těhotných žen si ráno stěžuje na závratě a silné bolesti hlavy. Nedostatek Fe způsobuje, že kůže je bledá a sliznice suchá, což často způsobuje zánětlivé procesy. Těhotná žena může mít stomatitidu, křehké nehty a vlasy, dušnost, poruchy trávení, problémy s čichem a chutí. Je možné přesně diagnostikovat nedostatek železa během těhotenství pomocí krevního testu na hladinu Fe.

Nedostatek železa

Nedostatek železa během těhotenství je velmi častý a způsobuje anémii. Toto onemocnění má samozřejmě dvě formy: latentní, tj. Latentní a výrazné nebo klinické. Nedostatek železa během těhotenství je způsoben nízkou hladinou hemoglobinu. V důsledku nedostatku Fe se u těhotné ženy mohou objevit příznaky, jako je tinnitus, slabost, bolesti hlavy a další. Příznaky nedostatku železa jsou velmi podobné časným příznakům těhotenství. Nedostatek Fe je nutné zacházet opatrně, protože nedostatek tohoto mikroelementu může u dítěte způsobit hladovění kyslíkem.

U mnoha těhotných žen se nedostatek železa začíná objevovat ve druhém trimestru těhotenství. Nedostatek se zhoršuje v zimě a na jaře, když jídlo není obohaceno látkami obsahujícími železo. Diagnostikujte nedostatek Fe pomocí krevního testu a obsahu hemoglobinu v něm. Nedostatek železa během těhotenství negativně ovlivňuje zdraví dítěte. Děti, které pociťují nedostatek Fe v děloze, jsou náchylné k infekčním onemocněním a alergiím. Léčba nedostatku železa v krvi během těhotenství je prováděna užíváním speciálních léků obsahujících železo a následováním stravy s potravinami bohatými na tento stopový prvek..

Příznaky nedostatku železa

Příznaky nedostatku železa během těhotenství se mohou objevit v prvním trimestru, ale nejčastěji v polovině druhého. Pouhým okem jsou vidět příznaky nedostatku Fe. Žena pociťuje deformaci a křehké nehty, zasáhne fyzickou slabost, pokožka se stane na dotek suchou a drsnou, v rozích rtů se objeví bolestivé trhliny a žena často trpí nachlazením. Kromě toho může žena zažít zvrácenou chuť, což ukazuje na vývoj sideropenického syndromu. V tomto případě začíná těhotná žena používat velmi zvláštní věci - papír, písek, křídu.

Přesná diagnostika nedostatku železa během těhotenství může být provedena pouze krevním testem. Lékař zkoumá příznaky nedostatku Fe a předepisuje léčbu na základě testů a dává doporučení pro obnovení hladiny železa v krvi. Nedostatek Fe během těhotenství má vážné následky, které jsou nebezpečné jak pro matku, tak pro dítě.

Přebytečné železo v těhotenství

Nadbytek železa během těhotenství je stejně nebezpečný jako jeho nedostatek. Nadbytek Fe tedy může způsobit rakovinu střev a jater, zhoršení Alzheimerovy choroby a revmatoidní artritidu. Příznaky nadbytku Fe jsou podobné časným příznakům hepatitidy. Kůže zbledne, játra se zvětší a objeví se silné svědění. Kromě toho lze pozorovat podivnou pigmentaci v podpaží a dlaních. Potvrďte přebytek železa během těhotenství pomocí biochemického krevního testu.

Nadměrné množství železa v krvi během těhotenství způsobuje hemosiderózu. Toto onemocnění vyvolává masivní ničení červených krvinek. Nadbytek železa v krvi může vést k onemocněním, jako jsou: talasemie, akutní hepatitida, leukémie, hemolytická anémie, nefritida a další. Nadbytek Fe v těle je zvláště nebezpečný během těhotenství, protože může způsobit potrat, předčasný porod a řadu patologií u dítěte.

Chuť železa v ústech během těhotenství

Chuť železa v ústech během těhotenství se vyskytuje u mnoha žen. V prvním trimestru se často objevují nepříjemné pocity chuti a pokračují až do poloviny druhého. Existuje několik důvodů, které mohou způsobit nepříjemnou pachuť železa v ústech. Prvním důvodem je nedostatek živin ve stravě. V tomto případě může mít žena ústní onemocnění a krvácení z dásní. Dalším důvodem pro chuť železa v ústech během těhotenství jsou hormonální změny v těle..

Chuť Fe lze eliminovat změnami ve stravě. Výživa těhotné ženy by měla být vyvážená a bohatá na vitamíny a minerály. Dalším způsobem, jak odstranit nepříjemné pocity, je pravidelné vypláchnutí úst a používání mátových cukrovinek. Pokud žádná z výše uvedených metod nepomohla, doporučujeme vyhledat lékařskou pomoc a provést testy, které vám pomohou najít řešení a účinnou léčbu tohoto problému..

Jak zvýšit železo během těhotenství?

Jak zvýšit hladinu železa během těhotenství, je naléhavou záležitostí pro ženy, kterým byla diagnostikována nedostatečnost tohoto mikroorganismu. První možností léčby je dieta a konzumace potravin bohatých na Fe. Druhou možností pro zvýšení železa během těhotenství jsou léky, Fe injekce a vitamínové komplexy..

Co se týče výživy zaměřené na zvýšení hladiny Fe v krvi, strava by měla obsahovat hodně ovoce, zeleniny a obilovin. Zvláštní pozornost se doporučuje věnovat pohankové kaši a jablkům, protože obsahují hodně Fe, což je nezbytné pro tělo těhotné ženy. Pokud jde o přípravky na zvýšení železa v krvi, dělí se na dvě skupiny: Fe soli (chlorid, síran, fumarát) a Fe (trivalentní) komplexy s cukry a bílkovinami. Dietní výživa, stejně jako obnovení hladin Fe léky, musí být provedena po konzultaci s gynekologem. Je zakázáno užívat léky, které zvyšují hladinu Fe samostatně, protože to může vést k nežádoucím účinkům, které jsou nebezpečné pro zdraví matky a dítěte.

Železné přípravky

Železné přípravky během těhotenství mohou obnovit hladinu železa v těle a léčit anémii. Zvláštností léků, které obnovují železo během těhotenství, je to, že musí být bezpečné pro tělo těhotné ženy a nepoškozovat dítě. Drogy jsou předepisovány na základě výsledků krevního testu. Nejčastěji jsou těhotné ženy předepsány tablety Sorbifer Durules. Tento produkt obsahuje vitamín C a 100 mg železa. "Totem" je roztok obsahující železo. Každá ampule léčiva obsahuje 50 mg Fe. Fenyuls - tobolky obsahující 45 mg Fe. Tento lék se používá pro anémii a pro prevenci nedostatku Fe..

Dávkování přípravků železa předepisuje lékař (od 30 do 100 mg denně). Příjem Fe způsobuje změny v práci těla, nejčastěji se projevuje změnou barvy stolice na tmavší. Na mnoha lékových balíčcích je psán síran železa. Aby tělo dostalo 30 mg Fe, je nutné vzít 150 mg síranu železa. Lékař vám pomůže přesně spočítat dávku a dobu přijetí.

Potraviny bohaté na železo

Potraviny bohaté na železo během těhotenství pomáhají vyrovnat ženský nedostatek Fe a jsou vynikající profylaxí anémie. Takže, ve stravě během těhotenství by mělo být hodně zeleniny, ovoce, obilovin a ořechů. Zvláštní pozornost by měla být věnována pohankové kaši a čočce, jsou bohaté na železo a přirozeně pomáhají vyrovnat nedostatek tohoto mikroelementu. Saláty z červené řepy a čerstvá jablka jsou také bohatá na Fe a doporučuje se k použití během těhotenství..

Mnoho Fe se nachází v ořechech, lískových ořechech a mandlích. A mořské řasy jsou skladiště vitamínů, které obohacuje tělo železem a užitečnými stopovými prvky a působí také jako vynikající prevence onemocnění štítné žlázy. Játra zvířat obsahují hodně Fe, ale během těhotenství nemůžete jíst hodně jater. Potraviny bohaté na železo se dělí na ty, ve kterých je Fe dobře a špatně tráveno. Mezi nejnovější produkty patří vejce, bílé zelí, špenát. Je velmi důležité, aby produkt obsahoval nejen Fe, ale také umožnil tělu rychle jej absorbovat. Takže 60 mg železná tableta je mnohem účinnější než kilogram bílého zelí a tucet vajec.

Norma železa v krvi

Bez výjimky jsou všechny prvky krve pro lidské tělo životně důležité a velmi cenné. Každá z nich má svůj účel a úkoly, s nimiž se může vypořádat, pokud je její obsah v normálním rozmezí..

V krvi jsou také různé kovy a možná o nejdůležitější věci, o které dnes budeme mluvit. Jeho množství na dospělý organismus není větší než pět gramů a v krvi novorozenců ještě méně - až 350 miligramů. Z toho však hodnota železa neklesá, protože má vážnou odpovědnost - nepřetržité obohacování tkání a buněk vnitřních orgánů kyslíkem.

 • 70% celkového objemu železa jde na nasycení hemoglobinu;
 • Až 10% - na myoglobin, který se podílí na metabolických procesech ve svalových tkáních;
 • Až 25% železa je zadrženo v játrech za účelem jeho rezervace;
 • 0,1% reaguje s transferrinem, jedním z plazmatických proteinů.

Kromě skutečnosti, že železo je hlavní složkou hemoglobinu, podílí se také na hematopoetických procesech. Dostatečné množství kovu může zajistit normální vazbu hemoglobinu na molekuly kyslíku, jejich rychlý přenos a včasný přenos do buněk, které je v nich potřebují, během krevního oběhu.

V lidské stravě by měla být pravidelně přítomna červená masa, játra, jakékoli druhy ryb, vejce, pohanka a ovesné vločky, ořechy, granátová jablka, jablka, špenát, hrášek a další potraviny bohaté na železo..

Železo v krvi žen

Slabá polovina společnosti potřebuje dvakrát tolik železa než muži. To je způsobeno měsíční ztrátou významného množství tohoto kovu během menstruace.

Jaká je hladina železa ve vašem těle, je toho dost, nebo je to již nadbytek, který lze zjistit biochemickým krevním testem. Závažné nesrovnalosti lze skrýt za každou odchylkou od normy, která musí být včas odhalena a odstraněna..

Když je proveden test na železnou krev:

 • Pokud se u člověka objeví známky otravy produkty obsahujícími železo;
 • Určit formu anémie;
 • Pro diagnostické účely pro infekční onemocnění akutní a chronické povahy;
 • S patologiemi v gastrointestinálním traktu;
 • S nedostatkem vitamínů a stavem hypovitaminózy;
 • Zhodnotit použitou terapii a její účinnost.

Materiál je odebrán z žíly. Děje se to ráno a na lačný žaludek, když je hladina železa co nejvyšší..

Norma železa v krvi u žen se pohybuje od 9 do 30 mikromolů na litr. Některé formy říkají sérové ​​železo, což je stejný indikátor.

Pokud tento prvek nestačí, pak žena vyvine takové příznaky:

 • Nadměrná únava;
 • Pravidelný pocit slabosti;
 • Depresivní nálada;
 • Svalová slabost;
 • Poškozené trávení;
 • Ztráta chuti k jídlu;
 • Bledost a suchost kůže;
 • Dušnost;
 • Oslabená imunita.

Dlouhodobý nedostatek železa je nebezpečný s progresivní anémií.

Norma železa v krvi během těhotenství

Dámy na pozici a ti, kteří kojí, by měli pochopit, že v takové situaci se jejich potřeba železa zvyšuje až jedenkrát a půlkrát.

V posledních dvou trimestrech je zapotřebí mnoho kovu k vytvoření placenty a oběhového systému plodu. Pokud je zmeškána, může se u těhotné ženy vyvinout anémie a existuje riziko předčasného porodu dítěte nebo velmi malého dítěte..

Norma železa v krvi těhotných žen je od 13 do 30 mikromolů na litr.

Po prozkoumání výsledků vaší analýzy může gynekolog doporučit omezení příjmu produktů obsahujících železo nebo se na ně ve vaší stravě zaměřit. Při závažném nedostatku je indikováno použití speciálních přípravků pro těhotné ženy.

Důvody nízké a vysoké úrovně

Hlavní příčinou nedostatku železa u dospělých je nevyvážená nebo vegetariánská strava. A pokud se pouze 20% tohoto mikroelementu absorbuje z masných výrobků, z 10% z rybích výrobků, pak pouze 5 až 6% pochází z rostlinných produktů. Nestačí jíst maso, ryby a zeleninu bohatou na železo. Musí být kombinovány s vitaminy C a B, bílkovinami, ale v žádném případě ne s tuky.

Nedostatek železa v krvi může být způsoben:

 • Chronický střevní zánět;
 • Nízká kyselost v žaludku;
 • Peptický vřed žaludku nebo střev;
 • Těhotenství nebo kojení;
 • Inhibice přicházejícího železa estrogeny;
 • Fyziologická ztráta krve.

Zároveň si žena může všimnout zhoršení vlasů a nehtů (křehkost), modrost rtů, bledost kůže, dušnost, rozrušení stolice, chronickou únavu, ztrátu chuti k jídlu, častou stomatitidu a akutní respirační infekce.

Narušení normálních procesů, včetně metabolických, může patologie slinivky břišní, sleziny a jater. Různé choroby v těchto orgánech se často vyvíjejí uprostřed chronického alkoholismu..

 • Nadbytek železa v krvi vyvolává obecné zhoršení pohody, zvýšenou únavu, bolesti hlavy, ztrátu síly a apatie..
 • Některé příznaky se mohou podobat gastrointestinálnímu problému - nevolnost při zvracení, pálení žáhy, bolest žaludku, průjem a zácpa.
 • Žena také ztratí chuť k jídlu a tělesnou hmotnost.
 • Možný vývoj selhání ledvin, cukrovky, artritidy, aterosklerózy.
 • Poruchy jater a srdce nejsou vyloučeny.
 • V důsledku potlačení obranyschopnosti těla se objevuje častá tendence k nemocem, včetně infekčních.
 • To může mít určitý vliv na vývoj patologických procesů nádoru..

Podrobnější řešení vaší situace vám pomůže pouze specialista, který vás sleduje. Ty by zase měly být vážnější o všech odchylkách v analýze..

Hemoglobin u těhotných žen

Příčiny a léčba anémie z nedostatku železa u těhotných žen

Potřebujeme hemoglobin... jako vzduch! Koneckonců je to protein, který přenáší kyslík do všech orgánů a tkání našeho těla. Pokud je obsah hemoglobinu v krvi pod normálním stavem, blahobyt se postupně zhoršuje: od křehkých nehtů a matných vlasů po mdloby, halucinace a dokonce i smrt.

Pro těhotné ženy je hemoglobin zvláště důležitý, protože musí dýchat „pro dva“ - pro sebe a pro nenarozené dítě. Jak a proč se hladiny hemoglobinu mění v průběhu devíti měsíců?

Náš železný dech

Ačkoli je hemoglobin komplexní protein, čtyři atomy železa mají zvláštní význam: jsou to centra, která „zachycují“ molekulu kyslíku. 65% veškerého železa v našem těle, a to je 1,8 až 3,2 g, se nachází v hemoglobinu.

„Pokud tento makro prvek nestačí, je zde nedostatek hemoglobinu - stav nazývaný anémie z nedostatku železa.

Anémie se může objevit iu zdravé ženy, pokud například dodržuje přísnou stravu - konec konců může železo vstoupit do našeho těla pouze s jídlem. Příčinou anémie není někdy „vstup“, ale „výstup“; po krvácení trvá nějakou dobu, než tělo syntetizuje správné množství hemoglobinu, aby nahradilo ztracené. Proto se u žen s dlouhým a těžkým obdobím může vyskytnout anémie. Také řada nemocí a... těhotenství může být příčinou anémie.!

Hemoglobin v těhotenství

Během těhotenství může objem krevní plazmy v těle nastávající matky růst polovinu doby jeden a půlkrát. A pro celý tento objem musíte vytvořit odpovídající počet molekul hemoglobinu! Obecně se železo jeví jako jeden z mála stavebních materiálů: utrácí se jak na vlastních krevních buňkách plodu, tak na konstrukci placenty - k zajištění „vitální činnosti“ je zapotřebí jeden a půl gramu železa.!

"Snížení hemoglobinu v krvi během těhotenství je tedy normou.".

Hladiny hemoglobinu:

u těhotné ženy 115-155 (průměrně 140) g / l;

v 1. trimestru - 112–165 (průměr - 130) g / l;

ve 2. trimestru - 108–144 (průměrně - 120) g / l;

ve 3. trimestru 110–140 (průměr - 112) g / l.

Je zřejmé, že dané ukazatele jsou průměrné hodnoty a v mnoha ohledech závisí na konkrétní situaci. Pokud tedy žena měla dlouhé a těžké období, pak se v prvním trimestru může hladina hemoglobinu dokonce zvýšit ve srovnání se stavem před těhotenstvím, protože nyní nedochází k žádné měsíční ztrátě krve! Snížení hladiny hemoglobinu je však obvykle docela patrné, protože objem krve do 32. týdne stále roste..

„Během devíti měsíců těhotenství se 800–1200 mg železa spotřebuje více než v normálním stavu. Z toho asi 500 mg jde na potřeby plodu. Do konce třetího trimestru potřebuje nastávající matka asi 6 mg železa denně, zatímco obvyklá potřeba je asi 4,6 mg denně.

Je však třeba rozlišovat mezi fyziologickým, přirozeným poklesem koncentrace hemoglobinu a ve skutečnosti anémií těhotných žen. Odchod ukazatelů pro dolní hranici je extrémně alarmující signál, který naznačuje především porušení průběhu těhotenství a vývoje plodu.

Anémie se stává:

mírná závažnost - 110–90 g / l;

střední - 89–70 g / l;

„I mírná anémie vede k hypoxii plodu (hladovění kyslíkem) a mírná až těžká anémie naznačuje nebezpečí potratů a možná nebezpečného krvácení, například v důsledku předčasného narušení placenty.

Příznaky snížení hemoglobinu a anémie z nedostatku železa u těhotných žen

Nemoci způsobené poklesem hemoglobinu v krvi mají obvykle poměrně obecný charakter. To:

slabost, únava;

bolesti hlavy a závratě;

nespavost nebo naopak, ospalost;

tinnitus a dušnost.

Mnoho žen je přisuzuje přirozeným změnám zdraví během těhotenství a nepřikládá jim zvláštní význam. Případy nejsou neobvyklé, když si žena ani po výrazném poklesu hemoglobinu nevšimne zhoršení pohody. Proto byste měli věnovat pozornost příznakům, které jsou objektivně viditelné. To:

suchost a popraskání kůže, zejména okrajů rtů;

lámavé nehty;

suché a křehké vlasy, vypadávání vlasů.

Konečným ukazatelem anémie jsou výsledky krevního testu. Neměli byste zanedbávat lékařský předpis a dělat je méně často, než vyžaduje porodník-gynekolog, i když první vyšetření hovoří o vašem železném (doslovně a obrazně) zdraví. Opravdu, v prvním trimestru těhotenství může být zvýšená potřeba těla pro železo kompenzována vnitřními rezervami, a poté, když jsou vyčerpány, dochází k náhlému výskytu anémie, "skok".

„Většina odborníků proto doporučuje nečekat na nástup anémie s nedostatkem železa, ale přijmout preventivní preventivní opatření..

Rizikové skupiny anémie z nedostatku železa u těhotných žen

Obzvláště pečlivě musí být hladina hemoglobinu kontrolována (a upravována) u rizikových žen. To:

ti, kteří před těhotenstvím trpěli dlouhodobým a těžkým krvácením, například menstruační krvácení;

ženy s vícenásobným těhotenstvím;

těhotné ženy trpící těžkou toxikózou, která narušuje správnou výživu nebo je doprovázena častým zvracením;

ženy s nevyváženou stravou; (nedostatek vitamínů skupiny B, C, železa, zinku a dalších látek);

těhotné ženy s onemocněním zažívacího systému, které narušují plnou absorpci železa.

Proč nemůžete ignorovat anémii během těhotenství

Zde je jen několik čísel, které lze použít k popisu závažnosti těhotné ženy se střední anémií:

riziko gestózy se zvyšuje o 40%;

O 30% vyšší pravděpodobnost předčasného porodu;

pravděpodobnost spontánního potratu se zvyšuje o 10%.

U anemických žen je větší pravděpodobnost, že se vyvinou poporodní krvácení, a práce samotná je slabší, a proto je pro opatrnost často nutné uchýlit se k císařskému řezu.

„Vezměte prosím na vědomí, že do věku dvou let více než polovina železa v těle dítěte je, že„ zdědil “svou matku z prenatálního období!

Jak zvýšit hladinu hemoglobinu během těhotenství

Za prvé - pomocí stravy, protože v zásadě dostáváme železo spolu s jídlem.

“„ Rekordéři “- produkty živočišného původu: hovězí maso, králičí maso, játra, vejce. Z rostlinných ingrediencí stojí za zmínku fazole, špenát a pohanka..

Přes všeobecnou víru nejsou jablka vůbec „železnými“ šampióny, hrozny, hrušky a ananas obsahují více železa. Jablka zjevně vděčí za svou pověst „rezavému“ povlaku, který se objevuje na řezaných plodech ve vzduchu..

Zdálo by se - jíst a zvyšovat hladinu hemoglobinu, ale není to tak jednoduché.

"Železo je pravděpodobně jedním z nejvíce náladových makronutrientů." Krmivo pro zvířata, které k nám přichází (tzv. „Heme“, železné železo), je absorbováno pouze 30%, a z rostlinných zdrojů („nehemové“ železité železo) - pouze 10%.

Kromě toho má železo „opravdové přátele“ - například nehematické železo se mnohem lépe vstřebává pomocí kyseliny askorbové (vitamín C), makronutrienty měď a mangan přispívají k absorpci železa a jsou také potřebné vitaminy skupiny B a kyseliny listové.

Naopak vápník je naopak „přísežným nepřítelem“, přesněji řečeno konkurencí železného železa, a proto byste neměli jíst pohanka s mlékem, pokud je vaším cílem zvýšit hladinu hemoglobinu. Fytiny, látky obsažené v luštěninách, vytvářejí se železem silné komplexy, které mu neumožňují vstřebat se ve střevě (pokud připravujete přílohu čočky pro játra, pak z pohledu léčby anémie bude oběd zdarma). A tanin obsažený v neškodném čaji snižuje absorpci železa o více než polovinu!

„Samokorekce výživy za účelem obnovení hladin hemoglobinu není jednoduchým úkolem. Budete muset získat tabulky kompatibility produktů, řadu jídel a zcela vyloučit ze stravy, a ne skutečnost, že vaše úsilí povede k požadovanému výsledku.

Proto vám doporučujeme poslechnout si názor svého lékaře a vzít ty komplexy vitamínů, mikro a makro prvků, které pro vás vybere.

Příliš dobré je také špatné. Co ohrožuje zvýšení hemoglobinu během těhotenství

A ačkoli anémie z nedostatku železa je vážnou hrozbou pro úspěšné těhotenství, ráda bych varovala před pokusem o nezávislou prevenci tohoto stavu, včetně použití volně prodejných vitaminových komplexů. Zvýšená hladina hemoglobinu (více než 150 g / l) není pro budoucí matku o nic méně nebezpečnou podmínkou. Současně se zvyšuje viskozita krve, zvyšuje se zátěž na kardiovaskulární systém ženy a tvorba krevních sraženin je nejhorší komplikací..

"Pro zvýšení hladiny hemoglobinu může existovat několik důvodů." Nejběžnější je dehydratace způsobená zvracením v časném těhotenství. Nemůžete jíst - zkuste pít čistou vodu. Pokud se zvracení objevuje denně po dobu několika dnů, okamžitě vyhledejte lékaře!

Za relativně exotický důvod ke zvýšení hladiny hemoglobinu lze považovat změnu místa pobytu - hladina hemoglobinu stoupá na Vysočině, atleti to někdy používají při přípravě na důležité soutěže. Pokud však půjdete dolů do údolí, bude hemoglobin v krvi těhotné ženy „nevyžádán“. U zdravé budoucí matky však rychle klesne na přijatelné hodnoty, i když bude vyžadovat další lékařský dohled.

„Kouření budoucí matky má extrémně negativní vliv na krevní obraz, navíc může hemoglobin jak extrémně poklesnout, tak výrazně překročit normální hodnoty, pokud se tělo snaží kompenzovat škody způsobené tímto špatným zvykem.

A konečně nelze opomenout nekontrolovaný příjem přípravků železa „ve prospěch těhotenství“. Dokonce i volně prodejné vitamíny jsou především léky, které mohou těhotné ženě poškodit. Nepředepisujte pro sebe ani neškodné, na první pohled finanční prostředky!

Podle různých zdrojů se u 15 až 30% těhotných žen vyskytne během těhotenství určitá forma anémie. I když se jedná o poněkud nepříjemnou diagnózu, není třeba panikařit. Dnes lze tento stav snadno kompenzovat! Postupujte podle pokynů lékaře a vy a vaše dítě budete zcela zdraví!

Význam železa během těhotenství a způsoby, jak zvýšit jeho obsah v krvi

Role železa v lidské krvi je extrémně vysoká. Ještě důležitější je úroveň tohoto stopového prvku během těhotenství. Jedním z nejčastěji sledovaných krevních ukazatelů nastávající matky je obsah hemoglobinu, jehož tvorba závisí na hladině železa. Podívejme se, proč je železo v těhotenství tak důležité, jaké jsou jeho normy a jaké přípravky železa existují pro těhotné ženy.

Hodnota a norma železa během těhotenství

V lidském těle je tento stopový prvek nezbytný k provádění následujících funkcí:

 • produkce hemoglobinu - červených krvinek, které přenášejí kyslík do orgánů a systémů;
 • produkce myoglobinu - bílkoviny, která se podílí na dodávce kyslíku do svalové tkáně;
 • produkce kolagenu - bílkovina kostí, chrupavky a dalších pojivových tkání;
 • produkce enzymů - speciálních látek, které hrají důležitou roli v biochemických procesech těla;
 • udržování imunitního systému.

Potřeba zvýšeného příjmu železa během těhotenství je způsobena zvýšením objemu krve během tohoto období. Kromě plnění výše uvedených funkcí je tato látka nezbytná pro normální fungování placenty.

Nedostatek železa, nezbytný pro produkci hemoglobinu, vede k rozvoji anémie z nedostatku železa. Navíc, v tomto stavu je nastávající matka neustále unavená, necítí se dobře, stává se velmi náchylnou k infekčním chorobám. S anémií s nedostatkem železa se zvyšuje riziko spontánního potratu nebo předčasného porodu, narození dítěte s nízkou hmotností a dokonce i úmrtí plodu. Někdy s anémií u ženy v porodu je potřeba krevní transfuze.

Norma železa v těhotenství je 27 mg denně. Současně by měla být hladina hemoglobinu v krvi ženy přepravující dítě alespoň 110 g / l. Aby bylo možné zjistit, zda je v těle dostatek železa, může lékař předepsat krevní test na sérové ​​železo. Norma tohoto ukazatele závisí na laboratoři, kde je taková analýza prováděna, ale v průměru je to 13-30 mikronů / l.

Jaká jídla obsahují železo

Specialisté rozlišují dva typy železa - heme a non-heme. Hemické železo se vyskytuje pouze v potravinách živočišného původu, jako je červené maso, játra, drůbež a ryby. Je vstřebáváno lidským tělem mnohem lépe než nehemové železo. Rostlinné potraviny a přípravky ze syntetického železa zahrnují nehemové železo, zejména se vyskytují v ovesných a pohankových, fazole, granátové jablko, jablka, čočka, fazole, dýňová semínka, špenát, švestky, rozinky a pšeničný chléb. Všechny tyto železné produkty během těhotenství by měly být součástí ženské stravy..

Je však důležité nejen vybrat potraviny obsahující železo, ale také je řádně připravit a konzumovat. Pouze v tomto případě bude železo dobře absorbováno..

Několik tipů, jak získat co nejvíce železa z potravin během těhotenství:

 • Musíte vařit v litinovém nádobí. Železo je zvláště dobře absorbováno z jídla, které bylo dušeno v litinové pánvi..
 • Potraviny obsahující železo se nejlépe konzumují s potravinami, které mají hodně vitamínu C (brokolice, pomerančový džus, cibule, byliny, jahody). Bylo prokázáno, že vitamin C zvyšuje absorpci železa šestkrát..
 • Při jídle nepijte čaj ani kávu. Tyto nápoje obsahují látky, které narušují vstřebávání železa..
 • Neužívejte doplňky vápníku s jídlem ani bezprostředně po jídle, které snižuje absorpci železa. Lepší je to mezi jídly.

Ale ne vždy může žena zajistit dostatečný obsah železa v těle pouze pomocí správné stravy. To je zvláště obtížné, pokud měla nedostatek tohoto stopového prvku před těhotenstvím. A během těhotenství je potřeba dalších léků železem.

Železné přípravky pro těhotné ženy

Stojí za zmínku, že v žádném případě by nastávající matka neměla předepisovat přípravky železa pro sebe. To může provést pouze lékař a pouze výsledky krevních testů. Pokud těhotná žena dostane více železa, než je nutné, může to vést k závažným komplikacím během těhotenství a vývoje plodu. Zejména v této situaci se často vyvíjejí patologie, jako je gestační diabetes, oxidační stres a potrat.

Existuje mnoho léků, které mohou být použity k doplnění železa během těhotenství. Rozsáhlá skupina těchto léků se vyrábí na bázi železného železa. Tyto léky však mohou vyvolat mnoho vedlejších účinků, zejména nevolnost, pálení žáhy, zácpu, zhoršení chronických onemocnění trávicího systému. Zejména se nedoporučuje pro ženy, které očekávají dítě, lék Ferrocyton. Současně je povoleno používat takové léky, jako je Ferronal, Ferropleks a Ferrocal. Mezi jejich nevýhody však patří potřeba brát poměrně velké dávky - dvě tablety 3-4krát denně. Výhodnější je užívat ty léky, které se užívají v tabletě (tobolce) 1-3krát denně, například Conferon, Tardiferon, Sorbifer Durules. Populární droga obsahující železo během těhotenství je Tardiferon, který obsahuje kyselinu listovou, která je nezbytná pro normální vývoj plodu..

Léky nové generace obsahují železité železo a neobsahují mnoho vedlejších účinků léků předchozí generace. Mezi tyto léky patří Ferlatum, Maltofer a Ferrum Lek.

Normální obsah železa v krvi během těhotenství je jednou z podmínek pro jeho úspěšný průběh a narození zdravého dítěte. Nastávající matka by proto měla pravidelně podstoupit lékařskou prohlídku, provést nezbytné testy a dodržovat všechny rady odborníka.

Anémie těhotenství

Těhotná anémie je tak běžná, že ani není považována za důvod k obavám. Je však rizikovým faktorem pro předčasnou porodu, gestózu, hypogalaktii a další problémy.

Podle WHO trpí anémií přibližně půl miliardy žen v reprodukčním věku na světě. Podle Rosstata je průběh těhotenství komplikován vývojem anémie u každého třetího pacienta.

- Jste v pořádku, pouze hemoglobin je poměrně nízký.
- Oh, to je děsivé?
- Ne, vůbec děsivé. Předepíšu vám pilulku a všechno bude v pořádku.

Ve skutečnosti ne všechno je tak jednoduché - problémy s nedostatkem železa jsou pod kontrolou odborníků WHO, kteří doporučují, aby byla anémie z nedostatku železa považována za významný rizikový faktor pro úmrtí dítěte v perinatálním období. *

"Mám nízký hemoglobin"

Standardy hemoglobinu u těhotných žen se liší od populace. Od roku 1972 do současnosti se v průběhu těhotenství považuje dolní hranice normy pro těhotné ženy za 110 g / l.

- Měl jsem hemoglobin 99 g / l, vzal jsem si lék a po týdnu jsem dostal výsledek 112 g / l. Povězte mi, doktore, že bych měl / a pokračovat v užívání drogy nebo je to dost?

Případy „magického“ uzdravení nejsou neobvyklé. V takových situacích je důležité pochopit, jak byla studie provedena. Bohužel na území Ruské federace se stále provádí obecný krevní test „z prstu“, koncentrace hemoglobinu se stanoví ručně pomocí získaných kapilárních vzorků krve. S touto technikou odběru vzorků může být hladina hemoglobinu významně podceňována v důsledku přítomnosti tkáňové tekutiny (dobře masírovaný prst nebo tvrdý lis). Maximální chyby lze dosáhnout u těhotných žen s otoky - v průměru ± 10 g / l.

Nejpřesnější výsledky jsou dány automatickým výsledkem žilních krevních testů. Právě tato metoda by se měla používat v každodenní praxi..

"Léčíme hemoglobin železem"

Léčivé účinky během těhotenství by samozřejmě bylo žádoucí minimalizovat. Navíc přípravky železa nejsou vždy dobře tolerovány - nevolnost, zácpa nebo průjem nepřidávají terapii loajalitu ani těm nej disciplinovanějším pacientům.

- Mám hemoglobin 110 g / l. Gynekolog při konzultaci trvá na užívání doplňků železa a terapeut říká, že je příliš brzy. Kdo má pravdu?

Ten, kdo správně diagnostikuje, bude mít pravdu. Nízké hladiny hemoglobinu vyžadují potvrzení nedostatku železa, protože anémie může být spojena s různými faktory, a nedostatek železa léčíme přípravky železa..

„Zlatý standard“ pro diagnostiku stavu nedostatku železa určuje hladinu sérového feritinu. I při normálním počtu červených krvinek, „dobrém“ hemoglobinu a hematokritu hladina ferritinu nižší než 30 ng / ml jasně naznačuje latentní (latentní) nedostatek železa. V této chvíli je nutné zajistit profylaktickou dávku železa, aby se zabránilo rozvinutému obrazu anémie. Preventivní dávky železa jsou obvykle dobře snášeny a mohou být součástí komplexů vitamínů a minerálů.

Pokud není možné studovat hladinu ferritinu (bohužel to není neobvyklé na rozsáhlých rozlohách naší obrovské země), federální klinické pokyny pro diagnostiku, léčbu a prevenci stavů nedostatku železa u těhotných žen a puerperů umožňují prevenci anémie pouze na základě hematologických kritérií pro latentní deficit železa (červené krvinky, hemoglobin) hematokrit).

Screening a prevence

Při fyziologickém průběhu těhotenství lékařka předepíše obecný krevní test během registrace, jakož i ve 2. a 3. trimestru těhotenství. Pokud na samém začátku, když byl podveden normální hladinou hemoglobinu, že chybí latentní nedostatek železa, pak je vývoj anémie ve druhém trimestru těhotenství zcela přirozený. Hemoglobin v těle plní základní funkci - přivádí kyslík do tkání a přijímá oxid uhličitý. Pokud se tkáně formující placenty vyvíjejí v podmínkách nedostatku kyslíku, vyvíjí se chronická placentární nedostatečnost s narušením výměny plynů v systému matka-placenta-plod. Je příliš pozdě na zahájení léčby železem ve 2. trimestru těhotenství, když je placenta již plně formována. To může jen omezit situaci, ale nemůže výrazně snížit rizika..

Screening nedostatku latentního železa by měl být proveden před těhotenstvím nebo v nejbližším možném termínu. Při hladině ferritinu nad 10-30 ng / ml se doporučuje multivitaminové přípravky pro těhotné a kojící ženy, které obsahují nejméně 20 mg elementárního železa denně. Pokud je hladina ferritinu pod 30 ng / ml, ale hladina hemoglobinu, hematokritu a počet červených krvinek je normální, kromě multivitaminových komplexů obsahujících železo, bude muset těhotné ženy po dobu 6 týdnů brát 30-50 mg elementárního železa denně..

V léčivech se železo nachází v různých formách: organická a anorganická sůl, Fe2 + nebo Fe3 +. Dávku léčiva je třeba pečlivě sledovat v souladu s návodem k použití. Na obalu je zpravidla uveden obsah soli železa a požadovaná dávka léčiva se počítá na elementární železo. Například v síranu železa, 19,2% elementárního železa, abyste mohli získat 60 mg elementárního železa, musíte vzít 300 mg síranu železa. V glukonátu železa 11,7% a ve fumarátu 32,7% elementárního železa.

Tento přístup k prevenci latentních a manifestních forem nedostatku železa může zabránit rozvoji anémie u těhotných žen v 90% případů.

Proč to nepomůže?

I při správném řízení vykazuje 39 až 53% těhotných žen s anémií rezistenci na terapii železem. Hemoglobin zůstává nízký nebo dokonce snížený. Zvýšení dávky léku vede k progresi anémie a ke zhoršení stavu těhotné ženy v důsledku vývoje vedlejších účinků. Proč?

Za prvé, účinnost léčby může být nesprávně posouzena. Kontrolní testy by měly být provedeny nejdříve 2-3 týdny po zahájení léčby.

Léčba anémie je neúčinná, pokud:

 • zvýšení hladiny hemoglobinu o méně než 2% za týden;
 • zvýšení hematokritu o méně než 0,5% za týden;
 • zvýšení počtu červených krvinek o méně než 1% za týden.

Pokud hladina hemoglobinu byla 100 g / l před ošetřením, pak po 2 týdnech čekáme na 104 g / l a považujeme to za dobrou dynamiku. Připomínám vám, že tento rozdíl není vždy patrný, zejména ve studiích „z prstu“, které mají vysokou chybu.

Za druhé, zvýšení dávky léku obsahujícího železo nad průměrnou terapeutickou látkou není vždy odůvodněné. Naše zažívací trakt pohlcuje jen určité množství železa, všechno ostatní zůstává v lumen střeva. Pokud se dávka léku zdvojnásobí, výsledek nebude dvakrát tak dobrý, ale může dojít k poškození sliznice střeva.

Zatřetí, jednou z běžných příčin neúčinnosti přípravků železa je kombinace anémie s jakýmkoli zánětlivým procesem v těhotném těle. V tomto případě ztrácí anémie svůj skutečný nedostatek železa. Tuto hypotézu lze potvrdit / vyvrátit stanovením markeru zánětu - C-reaktivního proteinu. V takových situacích lékař nejprve léčí zánět a poté předepíše léky obsahující železo. Zároveň to však nebude fungovat: zánět a nedostatek železa se vzájemně podporují.

Různé železo

Nejčastěji se u nás používají železné přípravky 1. generace - anorganické formy (soli a oxidy). Nejoblíbenější ze všech populárních je síran železa ve složení známých Actiferrin, Sorbifer, Tardiferon, Ferroplex atd. Tyto léky jsou cenově dostupné a vysoce efektivní. Tato zvláštní skupina je však charakterizována výraznými nežádoucími účinky a komplikacemi: od průjmu a nevolnosti po alergie a anafylaktický šok, zatímco dyspeptické poruchy jsou nejčastější.

Vzhledem k vysoké toxicitě nebyly v Rusku od roku 2009 registrovány nové léky pro těhotné ženy, které zahrnují síran železa.

To jsou vedlejší účinky gastrointestinálního traktu, které nejčastěji vedou k nezávislému ukončení takové terapie pacientem. WHO doporučuje, aby těhotné ženy používaly přípravky na bázi železa na bázi organických solí - fumarát železa, glukonát železa, citrát železa atd. Tyto formy uvolňování zpravidla nezpůsobují zácpu a jsou dobře tolerovány..

Načasovat

Je zřejmé, že problém prevence těhotenské anémie lze vyřešit odstraněním nedostatku železa v pregravidní fázi. Bohatá a dlouhotrvající menstruace, vegetariánství nebo prostě nedostatek bílkovin živočišného původu, vícečetná těhotenství a poporodní krvácení pomalu, ale jistě vyčerpávají strategické zásoby železa v těle. Pokud však otehotneme s „depotem“ naplněným železem, pak zvýšená spotřeba hodnotného 26. prvku periodické tabulky není tak hrozná. Nedávné studie ukázaly, že pokud matka měla během těhotenství mírnou anémii, plod netrpí, ale zesiluje, aby byl trénink odolnější vůči hypoxii.

Hlavním úkolem porodníka-gynekologa je zabránit rozvoji těžkého nedostatku železa, a tím zabránit řadě komplikací těhotenství, porodu a poporodní periody.

Související produkty: tardiferon, sorbifer, actiferrin

Žehlit během těhotenství - proč je to důležité, kolik to trvá a kde je získat

Před těhotenstvím potřebuje vaše tělo železo z několika důvodů:

 • je nezbytná pro tvorbu hemoglobinu - bílkoviny v červených krvinkách (červených krvinek), která přenáší kyslík z plic do jiných tkání a orgánů;
 • je důležitou součástí myoglobinu (bílkoviny odpovědné za dodávku kyslíku do svalové tkáně), kolagenu (základ pojivové tkáně) a mnoha enzymů;
 • železo pomáhá udržovat zdravý imunitní systém.

Během těhotenství dítěte však potřeba tohoto vitálního minerálu výrazně stoupá. Objem krve v ženském těle se během tohoto období postupně zvyšuje o 50% a pro syntézu požadovaného množství hemoglobinu je zapotřebí téměř dvakrát více železa. To poskytne kyslík rostoucímu plodu a placentě, zejména ve druhém a třetím trimestru.

Jaká je norma železa během těhotenství??

Těhotná žena potřebuje 27 miligramů železa denně.

Není nutné dostávat doporučené množství minerálu přísně každý den. Usilujte o tuto částku v průměru za několik dní nebo týdne. 1

Anémie z nedostatku železa: příznaky, rizikové faktory a účinky na dítě.

Pokud v těle není dostatek železa, může se vyvinout anémie. Během těhotenství jeho těžká forma zvyšuje riziko předčasného porodu, porodu dítěte s nízkou tělesnou hmotností a poporodní deprese. Některé studie také ukazují zvýšené riziko úmrtí kojenců bezprostředně před nebo po narození..

Máte zvýšené riziko vzniku anémie během těhotenství, pokud:

 • interval mezi těhotenstvími byl krátký;
 • vícenásobné těhotenství;
 • časté zvracení v důsledku toxikózy;
 • nejíst dost železa s jídlem;
 • před početí byl menstruační tok velmi hojný;
 • měl anémii anémie před těhotenstvím.

Mezi příznaky anémie z nedostatku železa patří:

 • únava;
 • slabost;
 • bledá nebo žlutá kůže;
 • přerušovaný srdeční rytmus;
 • zmatené dýchání;
 • závrať;
 • bolest na hrudi;
 • studené paže a nohy;
 • bolest hlavy.

Mějte na paměti, že příznaky anémie jsou často podobné obecným příznakům těhotenství. Bez ohledu na to, zda máte nějaké příznaky, budou provedeny krevní testy k detekci této choroby. 2

Potravinové zdroje železa

Ženy během těhotenství mohou ze své stravy získat správné množství železa. Existují dvě formy železa: heme a non-heme. Hemic se vyskytuje pouze ve výrobcích živočišného původu a snáze se vstřebává do těla. Nehememický se vyskytuje v rostlinách obohacených železnými produkty a přísadami. Červené maso, drůbež a mořské plody obsahují oba typy tohoto stopového prvku. Abyste se ujistili, že máte dost, denně najíst různé potraviny bohaté na železo.

Červené maso, drůbež a ryby jsou jedny z nejlepších zdrojů železa. Pokud vaše strava neobsahuje živočišné bílkoviny, může být železo přijímáno se luštěninami, obilím a zeleninou.

Koncentrace tohoto stopového prvku v játrech je velmi vysoká, ale obsahuje také nebezpečné množství vitaminu A, takže během těhotenství je lepší omezit se na jednu nebo dvě porce jater za měsíc.

Množství hemu železa na 100 gramů živočišných produktů:

 • hovězí krk - 3,2 mg;
 • hovězí svíčková - 3,0 mg;
 • pečená krůta, tmavé maso - 2,0 mg;
 • pečená krůta, prsa - 1,4 mg;
 • smažené kuře, tmavé maso - 1,1 mg;
 • smažené kuře, prsa - 1,1 mg;
 • tuňák, konzervované potraviny - 1,3 mg;
 • vepřová kotleta - 1,2 mg.

Množství nehemového železa v rostlinných zdrojích:

 • 1 šálek cereálie připravené k přímé konzumaci železa - 24 mg;
 • 1 šálek okamžité ovesné kaše - 10 mg;
 • 1 šálek vařených sójových bobů - 8,8 mg;
 • 1 šálku vařené čočky - 6,6 mg;
 • 1 šálek fazole - 5,2 mg;
 • 1 šálek cizrny - 4,8 mg;
 • 1 šálek fazole lima - 4,5 mg;
 • 100 g dýňová semínka, smažená - 4,2 mg;
 • 1 šálek vařené černé fazole - 3,6 mg;
 • 1 polévková lžíce melasy - 3,5 mg;
 • 1/2 šálku pevné tofu - 3,4 mg;
 • 1/2 šálku špenátu, vařené - 3,2 mg;
 • 1 šálek švestkové šťávy - 3,0 mg;
 • plátek celozrnného chleba - 0,9 mg;
 • 1/4 šálku rozinek - 0,75 mg.

Jak získat více železa z jídla?

Nemusíte jíst velký kus masa, abyste uspokojili každodenní potřebu tohoto mikroelementu. Přidání malého množství masa nebo ryb k jídlu pomáhá tělu vstřebávat více železa z jiných potravin v potravinách..

Zde je několik dalších tipů, jak z vaší stravy získat co nejvíce minerálů:

 1. Vařte v litinové pánvi. Kyselé potraviny, jako je rajčatová omáčka, absorbují železo tímto způsobem obzvláště dobře..
 2. Zahrňte do každého jídla jídla bohatá na vitamín C (například pomerančový džus, jahody nebo brokolice), zejména při použití vegetariánských zdrojů železa, jako jsou fazole - vitamin C může pomoci absorbovat až šestkrát více železa.
 3. Mnoho zdravých potravin obsahuje „inhibitory železa“. Jsou to přírodní látky, které mohou narušovat vstřebávání minerálu. Příklady inhibitorů železa zahrnují fytáty v celých zrnech a luštěninách, polyfenoly v kávě a čaji, oxaláty v sójových výrobcích a špenátu a vápník v mléčných výrobcích. Někteří odborníci se domnívají, že pokud máte nízký obsah železa nebo anémii s nedostatkem železa, neměli byste jíst potraviny, které narušují vstřebávání železa, spolu s potravinami bohatými na železo. Jiní se domnívají, že je lze kombinovat, když vaše strava obsahuje mnoho různých potravin bohatých na železo a vitamín C. Chcete-li přemýšlet o správné stravě pro těhotenství, poraďte se se svým lékařem.
 4. Pokud jsou přípravky železa předepsány pro vás, užijte je hodinu před jídlem nebo dvě hodiny po jídle, protože tento mikroelement je nejlépe absorbován na lačný žaludek. Užívání doplňků pomerančové šťávy bohaté na vitamín C může tento proces zlepšit. (Neužívejte však přípravky obsahující železo s mlékem, kávou nebo čajem.) Vápník také narušuje vstřebávání železa, takže pokud lékař doporučil užívat doplňky železa a vápníku (nebo antacidy obsahující vápník), konzultujte, jak je distribuovat v během dne. 1

Musím během těhotenství užívat doplňky železa??

Podle WHO se doporučuje, aby těhotné ženy denně předepisovaly perorální doplňky obsahující 30-60 mg elementárního železa (nebo ekvivalentů), aby se zabránilo anémii. 3

Opakovaně byla studována otázka účinku léků obsahujících železo na výsledek těhotenství a porodu. Jedna z největších studií dokončených v roce 2013 ve Velké Británii potvrdila, že denní suplementace železem během těhotenství zvyšuje mateřský hemoglobin, snižuje riziko anémie na polovinu a výrazně zvyšuje porodní hmotnost v závislosti na dávce, čímž snižuje riziko malého dítěte hmotnost (hmotnost dětí se při narození zvyšuje průměrně o 41,2 g a riziko porodu dítěte s nízkou tělesnou hmotností se snižuje o 19%). 4

Na druhé straně existuje více než 60 studií zahrnujících více než 40 000 žen, z nichž výsledky ukazují, že pokud těhotná žena má normální hladinu železa, přičemž 30 mg mikroelementu denně jako preventivní opatření nepřinese žádné znatelné zdravotní přínosy ani jí, ani plod. Přestože bylo zjištěno, že doplňky železa snižují riziko vzniku anémie, neovlivňují počet předčasně narozených dětí a počet dětí s nízkou porodní hmotností (méně než 2500 gramů). 5

Ve většině případů dostanete dostatek železa přijetím prenatálních vitamínů, protože mnoho typů obsahuje doporučené množství stopových prvků. Váš lékař bude pravidelně kontrolovat hladinu železa - v závislosti na výsledcích testů a na tom, zda jste vegetarián. Při nízkých hladinách může být vyžadován další minerální doplněk. 6

Je možné předávkování železem?

Doporučuje se nespotřebovat více než 45 mg železa denně. Příliš velká část tohoto stopového prvku v krvi zvyšuje riziko gestačního diabetu nebo oxidačního stresu - nerovnováhu v těle, o které se předpokládá, že vede k neplodnosti, preeklampsii a potratu a je spojena se srdečními chorobami a vysokým krevním tlakem. Během těhotenství berte doplňky železa pouze pod lékařským dohledem.

Nežádoucí účinky doplňků železa

Doplňky železa mohou způsobit gastrointestinální potíže. Nejčastější stížností je zácpa, která je již problémem mnoha těhotných žen. V takovém případě zkuste pít šťávu z krevet.

Je také možná nevolnost nebo (méně často) průjem. Pokud váš doplněk způsobuje nevolnost, zkuste to s trochou občerstvení nebo před spaním..

Pokud máte jiné nežádoucí účinky, promluvte si se svým lékařem. Pokud nemáte anémii a vaše prenatální vitamíny obsahují více než 30 mg železa, může mít smysl přejít na přípravky s nízkým obsahem minerálů..

Pokud trpíte anémií, pokuste se zabránit žaludečním problémům tím, že začnete s lékem, který obsahuje méně železa a postupně se zvyšujete na správnou dávku. A nebojte se, pokud vaše stolička po užití železa vypadá tmavší. Toto je přirozený a neškodný vedlejší účinek. 1

Konečně

Je pravda, že ženy během těhotenství potřebují vysokou hladinu železa. Měli by však být schopni získat veškeré potřebné železo z přírodních produktů. Doplňky železa se doporučují, pokud krevní testy vykazují anémii, a ne všem těhotným ženám pravidelně kvůli možným vedlejším účinkům. 5

Články O Neplodnosti