Hlavní Výživa

Nejlepší vitamíny pro těhotné ženy: hodnocení (TOP-10)

Chcete-li zjistit, které vitamíny pro těhotné ženy v 1 a dalších trimestrech jsou nejnutnější, nejlepší, můžete se spolehnout na recenze, ale musíte je vzít až po konzultaci s lékařem. V článku budeme zvažovat populární užitečné možnosti..

Jaký je rozdíl

Standardní komplex obsahuje normu, kterou jeden dospělý potřebuje, a prvky pro potřeby dítěte se přidávají k přípravám pro ženy v pozici. Nejčastěji mají dívky nedostatek vápníku, takže je součástí všech léčiv. Také se zvýšily dávky E a B9.

Komu a proč se doporučuje pít finanční prostředky

Speciální složení léčiv je určeno pro silnou údržbu těla hodnotnými látkami. Tato opatření jsou důležitá pro slabost, nedostatek základních prvků a řadu chronických onemocnění. Kurz se počítá individuálně s přihlédnutím k obecnému stavu a výsledkům zkoušky..

Jak těhotenství ovlivňuje potřebu vitamínů

Tvorba plodu vyžaduje velké množství stavebních materiálů, které se odebírají z těla matky. Potřeba celé řady dalších komponent proto prudce stoupá. Je obtížné je získat s jídlem, zejména pokud se úroveň nedostatku již blíží ke kritickému bodu. Přidává se nový algoritmus práce těla, ve kterém se spotřeba vápníku, hořčíku, některých makroprvků a mikroprvků téměř zdvojnásobí.

Nepříznivý stav je určen krevním testem a vyžaduje korekci pod přísným dohledem lékaře. Vyvíjí doporučení a dává jmenování, které vitamíny pro těhotné ženy pijí v konkrétní situaci..

Proč může být příjem prostředků kontraindikován

K tomu dochází ve dvou případech:

 1. Ostrá alergie na složky léku.
 2. Nadbytek určité látky v těle.

Čekání na dítě odstartuje mechanismus pro změnu chemických procesů, což vede k nerovnováze, takže zde existuje nedostatek nebo nadbytek některých prvků.

Špičkové komponenty pro nastávající matky

Každý trimestr se vyznačuje svými vlastními změnami, které vyžadují vlastní sadu komponentů, které zaručují blaho ženy a výhody pro rostoucí dítě. Dávky se liší, ale hlavní seznam zůstává standardní.

Kyselina listová

Usnadňuje proces oplodnění vajíčka, ovlivňuje tvorbu placenty, snižuje riziko potratu. Příliš vysoký obsah vede k opačnému výsledku.

Skupina B

Jedná se o celý komplex, kde je každá složka důležitá a zvyšuje činnost ostatních. Prvky stimulují metabolické procesy, pomáhají vstřebávat živiny potřebné pro tvorbu všech systémů těla dítěte.

E (tokoferol)

Silný antioxidant, který podporuje sílu, umožňuje přijímat chybějící energii, má relaxační účinek na hladké svaly a zároveň zabraňuje hrozbě ztráty dítěte.

D3 (cholekalciferol)

Syntetizuje se pouze pod vlivem ultrafialového záření a částečně se vyskytuje v potravě. Nedostatek je běžný a v tomto případě musí být prvek předepsán v lékové formě.

A (retinol, beta-karoten)

Její činnost spočívá v regulaci metabolismu a tvorby kardiovaskulárního systému dítěte. Nedostatek vede k fetální anémii, podvýživě a vývoji. Složka je součástí základních komplexů a doplňuje denní sazbu. Při současném podávání několika léků je nutné upravit dávkování.

Nejpotřebnější mikroživiny pro těhotné ženy

Mnoho žen zažívá v prvním trimestru prudký pokles hemoglobinu, křeče, závratě. Příznaky naznačují nedostatek mikro a makro prvků, které tělo potřebuje během tohoto obtížného období.

Je nezbytná pro normální syntézu hormonů produkovaných štítnou žlázou. Nedostatek přispívá k nedostatečnému rozvoji, nízké porodní hmotnosti, komplikacím při porodu.

Akce spočívá v předcházení potratu, zachování imunity, tvorbě embryí a stimulaci syntézy nukleových kyselin. Nedostatek oslabuje práci, zvyšuje riziko malformací plodu.

Žehlička

Je nutné udržovat hladiny hemoglobinu. Přebytek vede k bolestem hlavy, narušení trávicího systému. Zahrnuto do většiny vitamínových komplexů doporučovaných pro nastávající matky.

Vápník

Součástí struktury zubů je kostní tkáň, která se podílí na tvorbě nervového systému dítěte. Během těhotenství se rychle vymývá z těla a vyžaduje neustálé obnovování. Zahrnuto do seznamu základních látek..

Lutein

Obsahuje zeleninu a ovoce v červené a oranžové. Podílí se na tvorbě mozku, sítnice. Je to nutné pro ženy na pozici (zejména po 30 letech). Přirozená koncentrace je nízká, proto jsou zapotřebí další zdroje.

Rutosid

Je vhodný pro mámu a dítě, má protizánětlivé a antioxidační účinky. Posiluje stěny krevních cév, snižuje intenzitu otoků a potlačuje alergii.

Přehled nezbytných a užitečných farmaceutických vitaminů pro těhotné ženy: jak si vybrat

Užívání drog, napodobující obecný názor, je zdraví nebezpečné. Proto se nejprve stanoví nedostatek látek, stanoví se přítomnost nebo nepřítomnost alergických reakcí na složky, zkoumají a porovnávají se léky různých výrobců. Poté se musíte poradit s lékařem, kde můžete nabídnout své možnosti k posouzení a společně vybrat nejlepší.

Rozlišujte mezi drogami a doplňky stravy. V prvním případě byly během výroby provedeny plnohodnotné klinické pokusy a pro farmaceutický produkt bylo vydáno zvláštní osvědčení, ve druhém byla splněna komoditní shoda, jako u potravin. Proto existuje možnost, že potravinový doplněk neobsahuje správné množství důležitých složek nebo je v něm porušeno dávkování.

Která společnost si vybrat

Lékárny nabízejí širokou škálu léků. Někdy najdete několik analogů, které se liší pouze v zemi původu.

Marbiopharm

Od roku 1942 se rostlina specializuje na výrobu léčiv, vitamínů a výživových doplňků, které se v Rusku i v zahraničí etablovaly ve vysoké kvalitě. Dnes je to moderní high-tech podnik. Produkuje inovativní řadu „Renaissance“ - vícesložkové vitamínové a minerální přípravky s přírodními bylinnými ingrediencemi pro řešení složitých zdravotních problémů, včetně komplexu vitamínů a minerálů „Matka a dítě“, který je vhodný pro ženy ve fázi plánování těhotenství, po celou dobu a během kojení. krmení.

"Léčivý dar Altajů"

Výrobky značky nejsou určeny během těhotenství, ale pomohou napomoci nedostatku cenných látek po období krmení dítěte. Bioaktivní komplexy normalizují metabolické procesy, posilují imunitu, zlepšují stav vlasů, nehtů, kůže.

Bayerská zdravotní péče

Německá farmaceutická společnost se specializuje na volně prodejné léky. Provádí výzkum zaměřený na zlepšení kvality a účinnosti fondů. Na trhu je již dlouhou dobu, v průběhu několika desetiletí se u většiny kupujících osvědčila. Reprezentativní kanceláře pracují v mnoha zemích, včetně Ruska.

Merck KGaA

Nejstarší společnost na světě, založená v XVII v Darmstadtu. Sortiment je neustále aktualizován, jeden z pěti vůdců ve výrobě doplňků stravy. Vyvíjejí se nové léky a vakcíny.

Unipharm

Od roku 1922 dodává vitamínové a minerální komplexy a biologické doplňky. Nachází se v USA a zaujímá vysokou kvalitu a popularitu..

Hodnocení nejúčinnějších nejlepších vitamínů pro těhotné ženy

Kritéria pro sestavení seznamu jsou založena na názorech spotřebitelů, objektivních faktorech, laboratorních studiích, které potvrzují nebo vyvracejí informace uvedené výrobcem. Pro kupující zůstávají nejdůležitější:

 • struktura;
 • účinnost;
 • poměr kvality a ceny;
 • dostupnost při prodeji;
 • omezení a vedlejší účinky.

Podle těchto parametrů jsou tři vůdci: „Elevit Pronatal“, „Alphabet - Mom's Health“, „Vitrum Prenatal Forte“.

Nejlepší pro 1 trimestr


Až 12 týdnů probíhá aktivní tvorba základů nového organismu, jsou položeny oběhový, nervový, kardiovaskulární, endokrinní systém, střeva a hlavní části mozku. Nedostatek určitých látek v tomto období vyvolává vývoj patologií. Jsou vyžadovány ve zvýšených dávkách, protože jsou stejně nutné pro matku i dítě.

Dobré časné vitamínové komplexy pro těhotné ženy: Femibion ​​Natalcare I, Elevit Pronatal, Tokoferopaks.

Nejlepší pro 2 a 3 trimestry


Rychlý vývoj kostní tkáně, přírůstek hmotnosti, tvorba svalového systému, malé cévy, komplikace mozkových laloků charakterizuje vývoj plodu, počínaje od 13 týdnů. Nedostatek složek vážně ovlivňuje zdraví žen, což se projevuje ve vývoji anémie, nedostatku vitamínů, metabolických poruch. Při akutním nedostatku, pozdní toxikóze, těžkém otoku, nesprávné funkci jater a ledvin dochází ke zrychlenému přírůstku hmotnosti.

Jako doporučení, které vitaminy pro těhotné ženy je lepší užívat ve 2. trimestru, byl vyvinut seznam, který obsahuje abecedu, Centrum Materna, Solgar Prenatal, Lonopan, Ladis Formula.

Nejlepších 10

Seznam zahrnuje domácí i zahraniční drogy, které prokázaly svou účinnost, o čemž svědčí četné pozitivní recenze.

"Matka a dítě"


Vitamínový a minerální komplex „Matka a dítě“ byl vyroben společností Marbiopharm na základě vývoje předních ruských vědců. Jediné léčivo obsahující 1 mg kyseliny listové a nedostatek vitaminu A. Neléčivo obsahuje 11 vitamínů a 10 minerálů, včetně jódu, vápníku, železa, chrómu, selenu a molybdenu.

kladyMinusy
✔ Plně uspokojuje potřebu vitamínů v těle ve stadiích plánování těhotenství, během celého období i během kojení. Vitamin A chybí, aby se eliminovalo riziko hypervitaminózy.✔ Denní normou léku je polovina pilulky, takže pilulka musí být ručně rozbita po speciálním švu.
✔ Nákladově efektivní použití: jedno balení léku stačí po dobu 3 až 6 měsíců nebo déle (v závislosti na doporučení lékaře).

Elevit Pronatal


Komplexní kompozice je vhodná pro jakékoli období od okamžiku početí po narození. Produkoval v Rusku Bayer JSC. Domácí farmaceutický produkt je vysoce kvalitní a je vyráběn s ohledem na potřeby těla ženy v naší zemi.

Výhodynevýhody
✔ V závislosti na trimestru nemůžete změnit komplex.✔ Vysoká cena.
✔ Povolený kurz a nepřetržité používání.

Materna


Lék je mezi 10 nejlepšími vitamíny pro těhotné ženy ve 2. trimestru: recenze potvrzují účinnost a bezpečnost pro plod.

kladyMinusy
✔ jod je zahrnut.✔ nákladné.
Required Nevyžadují se žádné další prostředky.

Prenatální forte Vitrum


Vyrobeno v USA. Obsahuje úplný seznam požadovaných položek. Používá se jako preventivní opatření v případě ohrožení nedostatečného rozvoje placenty, výskytu toxikózy ve všech trimestrech, zvyšuje imunitu.

Výhodynevýhody
✔ Dobře tolerovaný, rychle vstřebatelný.Are Často se vyskytují nežádoucí účinky.
✔ Účinně kompenzuje nedostatek látek.✔ Existují omezení aplikace.

"Abeceda - zdraví mámy"


Domácí léčivo od VneshTorgFarm s vynikajícími vlastnostmi a vysokou účinností. Kompozici dominují přírodní složky ve snadno stravitelné formě. Na prodej je neustále, můžete si koupit bez lékařského předpisu.

kladyMinusy
✔ Pohodlné přijímat.✔ Individuální alergie na určité složky.
✔ Obsahuje vše, co potřebujete v optimálních dávkách.

"Řídit"


Doporučeno ve 3. trimestru. K dispozici ve formě tobolek s pastovitým obsahem. Výrobce uvedl úplnou absenci vedlejších účinků. Kombinovaný multivitaminový přípravek obsahuje denní normu prvků. Vhodné pro použití s ​​kojením.

Výhodynevýhody
✔ Rychle stravitelné.✔ Náklady.
✔ Úspěšně proběhlo několik testovacích kroků.

Perinatal s více kartami


Složení obsahuje aminokyseliny, antioxidanty. Dánský farmaceutický produkt se doporučuje po 20 týdnech a během kojení. Zabraňuje oslabení vlasů a ztenčení zubní skloviny.

kladyMinusy
✔ Obsahuje vitamín D.✔ Existují případy alergií.
✔ Přiměřené náklady.

Complivit mami


Při tvorbě byly zohledněny zvláštnosti klimatu a stravy v naší zemi, upraveny dávky jednotlivých složek s ohledem na měnící se roční období a fyziologické vlastnosti obyvatel Ruska.

Výhodynevýhody
✔ Dobrá kompatibilita.✔ Existují kontraindikace.
✔ Domácí produkce.

Pregnakea


Výrobek je vyráběn ve Velké Británii. Obsahuje prvky nezbytné pro nastávající matku ve 2. a 3. trimestru.

kladyMinusy
✔ Přidán beta karoten, jód.Calcium Neexistuje žádný vápník ve složení, bude se muset brát navíc.
✔ Ekonomicky balení trvá 3 měsíce.

Doppelherz


Německý lék má preventivní účinek, neumožňuje nedostatek živlů. S toxikózou je dobře tolerován. Nepovažuje se za lék.

Výhodynevýhody
✔ Pokrylo velké množství látek.✔ Nenalezeno.
Detected Nebyly zjištěny žádné vedlejší účinky.

Další prospěšné vitamínové komplexy

Účinek některých léčiv může mít kontraindikace nebo nemusí mít požadovaný výsledek, protože každý organismus je individuální. Předtím, než si vezmete nějaké prostředky, musíte se poradit s lékařem, který vám může předepsat produkty, které nejsou zahrnuty v top 10, ale v konkrétním případě nejvhodnější.

Complimite Trimesterum


Týká se potravinářských přídatných látek. V každém trimestru byly vyvinuty 3 komplexy podle potřeb. Pohodlné je, že nemusíte měnit lék, pokud to funguje dobře a nezpůsobuje vedlejší účinky. Ruský produkt je přizpůsoben podmínkám naší země, obsahuje asi 75% denního příjmu vitamínů. Toto opatření bylo přijato, aby se zabránilo hypervitaminóze..

kladyMinusy
✔ Intenzivní podpora vitamínů.„Ne vždy v prodeji.
✔ Hodnota za peníze.When Při úpravě stravy je nutné získat chybějící část složek.

Solgar


Jemně zmírňuje příznaky toxikózy, zlepšuje imunitu, schopnost regenerace a odolnost proti infekčním chorobám. Patří do potravinových doplňků.

Výhodynevýhody
✔ Bohatý oddíl.✔ Někdy se vyskytnou vedlejší účinky.
✔ Nezpůsobuje ospalost, vyrovnává náladu.

Lonopan


Ruský komplex společnosti Argo je vícesložkový, obsahuje všechny důležité mikro a makro prvky, je snadno stravitelný a nevyžaduje přísné dodržování časů příjmu. Tablety mají vhodnou velikost pro spolknutí. Vyvinuty dva typy s další složkou: železo nebo vápník.

kladyMinusy
✔ Chutná chuť.✔ Norma denně - 6 ks..
✔ Recepce je rozdělena do dvou částí: ráno a večer, každá má své vlastní složení.✔ Vysoké náklady.

Jaké vitamíny jsou lepší během těhotenství

Pouze lékař může přesně určit nejvhodnější komplex na základě vyšetření a s ohledem na časové období. Hlavním kritériem je pohoda. Při užívání drog je důležité okamžitě reagovat na změny stavu těla a okamžitě vyhledat radu. Požadavky na výběr vitamínového komplexu:

 • přítomnost nezbytných složek;
 • upravené dávkování;
 • žádné vedlejší účinky.

Je lepší zvolit velké, časem prověřené výrobce, kteří mají příslušné certifikáty pro každý lék. Je důležité se zajímat o domácí protějšky. Často nemají vůbec žádnou kvalitu, ale jsou levnější a téměř vždy jsou v lékárnách.

Je možné obejít se bez finančních prostředků

Samozřejmě lze všechny potřebné látky získat správnou výživou. Výjimkou je akutní nedostatek určitého prvku nebo velká pracovní zátěž budoucí matky, která neumožňuje vhodnou stravu. V létě je to s velkým množstvím zeleniny, zeleniny a ovoce docela možné..

Pokud přesto existuje potřeba dalšího zdroje, je lepší ve 3. trimestru přemýšlet o tom, které vitamíny pro těhotné ženy jsou vhodné pro kojení. Pomůže to udržet zdraví matky a poskytnout dítěti optimální složení mléka. A v katalogu „Zboží“ hledejte další výrobky užitečné pro mámu a dítě.

Korekce stavu vitaminu u těhotných žen

* Impact factor pro rok 2018 podle RSCI

Časopis je zařazen do Seznamu recenzovaných vědeckých publikací Komise pro vyšší atestaci.

Přečtěte si nové vydání

Výsledky výzkumu ukazují na rozšířenou prevalenci mikronutrientního deficitu u těhotných žen ve všech regionech naší země, což je spojeno s nutričními podmínkami, klimatickými podmínkami a zvýšenou potřebou mikronutrientů ženského těla během pregravidní přípravy, těhotenství a kojení [1]..

Během těhotenství se mění distribuční objem, intenzita metabolismu a vylučování vitamínů a minerálů. Zvýšení objemu extracelulární tekutiny, cirkulující krev, průtok krve ledvinami a glomerulární filtrace, stejně jako příjem vitamínů a minerálů v plodu a plodové vodě vede ke snížení koncentrace řady vitamínů a minerálů v těle matky. Také se mění aktivita mnoha jaterních enzymů podílejících se na metabolismu vitamínů a minerálů [2]..

Nedostatek vitamínů (hypovitaminóza) a nezbytných minerálů během různých období těhotenství ovlivňuje tělo matky a její nenarozené dítě. V prvním trimestru těhotenství může nedostatek vitamínů a minerálů vést k abnormálnímu vývoji plodu a dokonce k jeho smrti. Ve druhém a třetím trimestru nezpůsobuje nedostatek vitamínů zjevné abnormality nitroděložního vývoje, ale často vede k narušení tvorby orgánů a systémů těla u dítěte: nervózní, endokrinní, zažívací.

Během těhotenství se mění nejen množství mikroživin potřebných pro ženské tělo, ale také jejich poměr. Potřeba vápníku se zvyšuje 1,5krát, v železe a kyselině listové - 2krát, zatímco v zinku, jodu, vitaminech B6 a B12 - o 17–33%. Klinické studie provedené v několika evropských zemích ukázaly, že kyselina listová, vápník a železo jsou nejdůležitějšími mikroživinami pro ženy během těhotenství a kojení [2, 3].

Tabulka 1 pro srovnání ukazuje normy příjmu mikroživin u těhotných a ne těhotných žen.

Kyselina listová

Kyselina listová a její soli foláty jsou vitaminy B rozpustné ve vodě a lze je označovat jako vitamín B9. Kyselina listová je syntetická, stabilnější forma, ale prakticky se nenachází v potravinářských výrobcích a jako součást vnitřního prostředí lidského těla, protože po absorpci se mění na metabolicky aktivní foláty. Nicméně, to je často používáno v vitamínových doplňcích a pro obohacení potravin [4].

Prevence malformací plodu

Frekvence diagnostiky defektů nervové trubice (DNT) plodu v Rusku je asi 0,5%; ročně umírá s touto diagnózou až 300 novorozenců, což je přibližně 2% ve struktuře celkové kojenecké úmrtnosti [2].

Růst a vývoj plodu se vyznačují zvýšenou buněčnou produkcí. Adekvátní příjem folátu je rozhodující pro syntézu DNA a RNA.

DNT - vrozené malformace, někdy fatální, charakterizované anencefalií nebo štěpením páteře (spina bifida). Vady se vyskytují mezi a dny těhotenství. To je období, kdy mnoho žen dosud neví o svém těhotenství [5]. Výsledky randomizovaných studií prokázaly 60–100% snížení případů DNT s dodatečnou spotřebou kyseliny listové ženami na pozadí pestré a pestré stravy po dobu jednoho měsíce. před a do 1 měsíce. po početí. Ve Spojených státech se doporučuje, aby všechny ženy v reprodukčním věku konzumovaly denně 600 mikrogramů kyseliny listové, aby se předešlo DNT, navíc od roku 1998 jsou všechny výrobky z obilovin doplněny kyselinou listovou, což vede k 26% snížení těchto fetálních malformací..

V Kanadě, kde je podobné obohacování potravin prováděno také ve Spojených státech (1,5 mg a 1,4 mg kyseliny listové / kg zrna), je zaznamenáno větší snížení výskytu DNT - až o 50% [6]. Je známou skutečností, že čím nižší je hladina folátu v červených krvinkách, tím vyšší je riziko porodu dítěte s malformací nervové trubice. Dostatečná hladina folátu z hlediska prevence DNT je> 906 nmol / L. V otázce prevence předsudků o DNT jako o statisticky nejvýznamnější komplikaci deficitu folátu není současná ruská situace v žádném případě nižší než situace v zemích EU. Účinnost primární profylaxe ukázala, že u párů užívajících kyselinu listovou před početí je frekvence fetální DNT po dlouhodobém pozorování snížena 3krát ve srovnání s prevalencí této skupiny defektů v populaci..

Kyselina listová se přímo podílí na tvorbě vaskulárního řečiště placenty. Porušení angiogeneze v této oblasti jsou spojena s patogenezí preeklampsie a fetoplacentální nedostatečnosti, se zpomalením růstu a předporodní smrtí plodu [5]. Adekvátní příjem kyseliny listové pomáhá předcházet jiným typům vrozených malformací, srdečních vad a nedostatečnému rozvoji končetin. Nízká hladina folátu během těhotenství je navíc spojena se zvýšeným výskytem předčasného porodu a nízkou porodní hmotností. V poslední době se předpokládá, že zvýšené hladiny homocysteinu v krvi jsou indikátorem funkčního nedostatku folátů. Tento stav je spojen se zvýšeným rizikem potratů a těhotenských komplikací, jako je eklampsie a předčasné placentární přerušení [2]..

Nedostatek kyseliny listové vede k realizaci nejnepříznivějších souvislostí v patogenezi arteriální hypertenze u těhotných žen - k celkové angiopatii, mikrotrombóze a zvýšení inzulínové rezistence.

Podle údajů publikovaných v zahraniční literatuře je nedostatek folátu a polymorfismus methyltetrahydrofolát reduktázy spojen s placentárním poškozením nebo srdečními záchvaty, spontánními potraty, obvyklým potratem způsobeným běžnými defekty ve formování a zrání trofoblastových prvků a placentárním vaskulárním ložem; preeklampsie.

Randomizované kontrolované studie obecně ukázaly pokles ze 60% na 100% případů rozvoje DNT za předpokladu, že žena konzumovala kyselinu listovou kromě pestré stravy po dobu 1 měsíce. před a 1 měsíc. po početí. Rozsáhlé důkazy naznačují, že účinek kyseliny listové na snížení homocysteinu hraje důležitou roli při snižování rizika DNT [6]..

Existuje tedy důvod pokračovat v dalším příjmu kyseliny listové během těhotenství a po uzavření nervové trubice, aby se zabránilo dalším možným komplikacím..

Vitamin B12

Vitamin B12 hraje velkou roli v procesu ovulace, proto je nezbytný pro začátek těhotenství. Nedostatek této látky může vést buď k nedostatku ovulace, nebo k zastavení vývoje oplodněného vajíčka, což vede k potratu v časných stadiích těhotenství. Existují důkazy, že terapie vitaminem B12 v mnoha případech zvyšuje pravděpodobnost úspěšného početí. Ženy s nedostatkem vitaminu B12 mají zvýšené riziko neplodnosti a opakovaných potratů.

Pro neplodnost a opakované potraty je vhodné testovat hladinu vitaminu B12 v těle ženy [2].

Nedostatek vitaminu B12 u kojenců se vyskytuje při nesprávné výživě matky, stejně jako při zneužívání alkoholu. Také nedostatek tohoto vitamínu pociťují děti, jejichž matky dodržují vegetariánskou stravu.

Homocystein se může akumulovat v krvi s nedostatkem kyseliny listové a / nebo vitamínu B12. Snížení hladiny vitaminu B12 v krvi a plodové vodě těhotných žen je spojeno se zvýšeným rizikem DNT. Předpokládá se, že přiměřený příjem vitaminu B12 kromě kyseliny listové může hrát významnou roli v prevenci DNT [7]..

Biotin

Biotin je ve vodě rozpustný vitamin, který je obvykle klasifikován jako komplex vitamínů B. Studie prokázaly, že potřeba biotinu se zvyšuje během těhotenství a že jeho nutriční stav se v průběhu těhotenství snižuje [3]. Jedna studie uváděla, že vylučování biotinů se v pozdním těhotenství snížilo pod 6 úrovní u 6 ze 13 žen, což svědčí o významném snížení nutričního stavu biotinu. Více než polovina těhotných žen má abnormálně vysoké vylučování metabolitů (kyselin), což odráží snížení aktivity enzymů závislých na biotinu. Vyšetření 26 těhotných žen ukázalo, že s dalším příjmem biotinu se vylučování tohoto metabolitu ve srovnání se skupinou s placebem snížilo. Vědci tedy naznačují, že nedostatek biotinu během těhotenství může být docela běžným stavem [1]..

V jedné studii byla míra poklesu aktivity lymfocytové karboxylázy (marker nedostatku biotinu) během těhotenství více než 75%. Ačkoli vyčerpání biotinu není dost závažné, aby vyvolalo diagnostické příznaky nebo klinické příznaky, taková pozorování jsou zdrojem obav, protože se ukázalo, že subklinický deficit biotinu způsobuje vrozené vady u některých živočišných druhů. V současné době se podle různých odhadů deficit biotinu vyvíjí u nejméně 1/3 žen během těhotenství [8]. Nepřímé důkazy rovněž naznačují, že nedostatek biotinu může u lidí způsobit vrozené vady..

Vzhledem k možnému riziku teratogeneze (abnormální vývoj embrya nebo plodu) s nedostatkem biotinu je vhodné zajistit dostatečný příjem biotinu během těhotenství. Protože těhotným ženám se doporučuje, aby před těhotenstvím a během těhotenství (viz kyselina listová) konzumovaly další množství kyseliny listové (viz kyselina listová), bylo by vhodné dostávat další množství biotinu (nejméně 30 μg / den) ve formě multivitaminů, které také obsahují nejméně 400 mcg kyselina listová [9].

Vitamin A

Vitamín A rozpustný v tucích patří do skupiny retinoidů. Vitamin A v lidském těle může existovat ve formě alkoholu (retinol), aldehydu (sítnice) a kyseliny (kyseliny retinové); kromě toho jsou známé estery těchto sloučenin a jejich prostorové izomery.

Pro normální vývoj těhotenství je potřebné dostatečné množství vitaminu A, je však známo, že nadbytek retinolu během těhotenství způsobuje vrozené vady. Při použití tohoto mikroelementu v dávkách pod 3 000 μg / den (10 000 IU / den) [3] nebylo pozorováno žádné zvýšení rizika vzniku vrozených vad způsobených vitaminem A. Potravinové výrobky, pokud neobsahují dusičnany, neinhibují vstřebávání vitaminu A. Při vstřebávání vitaminu A však vyvstává další problém: úspěšná absorpce tohoto mikroživin vyžaduje přítomnost tuků, vitaminu E a bílkovin. S nedostatkem některé z těchto složek se absorpce vitaminu A snižuje, i když je s ním jídlo obohaceno [2]. Podle norem denního příjmu vitamínů přijatých v Ruské federaci by těhotná žena neměla konzumovat více než 1200-1400 mikrogramů vitamínu A, což odpovídá 3960-4620 IU.

Spotřeba vitaminu A v nepřiměřeně vysokých dávkách (více než 10 000 IU / den) je nebezpečná pro těhotné ženy, což může vést k poruchám ve vývoji fetálních orgánů a tkání [10]..

Vitamin E

Vitamin E se podílí na procesech tkáňového dýchání a metabolismu bílkovin, tuků a uhlohydrátů. Vitamin E je také antioxidant, chrání tělo před škodlivými účinky volných radikálů. Nedostatek vitamínu E vede k problémům v těle matky i dítěte.

Výsledky experimentálních studií ukázaly, že vitamin E je nezbytný pro správný vývoj plodu u potkanů. Stavy spojené se zhoršenou absorpcí vitaminu E vedou k embryonální mortalitě u myší. Neexistují však žádné spolehlivé údaje potvrzující, že možnou příčinou zhoršené embryogeneze u lidí je nedostatek vitamínu E, α-TTP nebo [11]..

Zvýšení a-tokoferolu v krvi během těhotenství je spojeno se zvýšením koncentrace lipidů. Bylo zjištěno, že v patologickém průběhu těhotenství je koncentrace α-tokoferolu v krvi nižší než ve fyziologickém těhotenství odpovídajícího gestačního věku [1]. Je dobře známo, že mezi koncentrací vitamínu E v krvi matky a plodu není jasný vztah. Krátkodobý příjem vitaminu E těhotnými ženami před porodem významně zvyšuje stav vitamínu E pouze u matky. Předpokládá se, že vitamin E neprochází dostatečně placentou do krevního řečiště dítěte. Mechanismy regulace přenosu placenty zůstávají zcela prozkoumány, předpokládá se regulační role a-TTP v přenosu a-tokoferolu placentární bariérou.

Diskutována je také role oxidativního stresu v patogenezi preeklampsie a eklampsie. Předpokládá se, že vitaminy s antioxidačním potenciálem mohou mít pozitivní terapeutický účinek, pokud jsou předepsány těhotným ženám v ohrožení [3]. Avšak včasné podávání antioxidantů, jako jsou vitamíny E a C, u žen s vysokým rizikem vzniku preeklampsie, může mít klinický význam. Na základě Dopplerovy studie děložních tepen Chappell et al. odhalilo u 283 žen zvýšené riziko preeklampsie. Ve skupině vitaminů E (263 mg / den) a C (1 000 mg / den) bylo riziko preeklampsie dvakrát nižší než ve skupině s placebem. Je zajímavé, že jmenování vitamínů bylo spojeno se zlepšením endoteliální funkce a menším stupněm placentární dysfunkce. Tato data, spolu se snížením koncentrace isoprostanů u žen, které dostaly komplex antioxidantů vitamínů, ukazují biochemický základ pro zlepšení klinického stavu pacientů.

V poslední době byla role vitaminu E v prevenci snižování spermatogeneze u mužů široce diskutována kvůli jeho antioxidačnímu potenciálu a schopnosti stabilizovat spermatické membrány. Předpokládá se, že vitamin E v kombinaci se selenem je nezbytný pro normální proces spermatogeneze. Tento problém však vyžaduje další studium [2].

Nedostatek vitamínu E u předčasně narozených dětí je doprovázen hemolytickou anémií a způsobuje poškození zraku. Riziko těchto nemocí u novorozenců s nedostatkem vitaminu E je také poměrně vysoké [11]..

Většina odborníků doporučuje těhotným ženám další příjem vitaminu E. Odborníci z University Medical Center Rotterdam (Nizozemsko) se však domnívají, že užívání vitaminu E během těhotenství může způsobit, že dítě bude mít systémové nemoci. Byl proveden průzkum 276 žen, jejichž děti měly při narození srdeční problémy a 324 žen, jejichž děti se narodily zcela zdravé. Ukázalo se, že ženy, jejichž děti se narodily se srdečními vadami, během těhotenství konzumovaly velkou dávku vitaminu E. Studie prokázala, že děti žen, které jsou v prvním měsíci. těhotenství trvalo více než 14,9 mg vitamínu E denně, 9krát častěji se narodilo s vrozenými organickými a funkčními poruchami v srdci [1-3].

Vitamín D

Vitamin D (anti-rachitický vitamin) - stopový prvek rozpustný v tucích, je nutné udržovat normální metabolismus vápníku.

S nedostatkem vitamínu D se zvýšená absorpce Ca2 + stává nedostatečnou pro uspokojení potřeby vápníku v těle. To zvyšuje sekreci parathormonu (PTH) paratyroidními žlázami, což vede k mobilizaci vápníku z kostry k udržení normálních hladin Ca2 + v séru, což je stav známý jako sekundární hyperparatyreóza. Po mnoho let v medicíně se všeobecně uznává, že závažný nedostatek vitamínu D může mít závažné důsledky pro zdraví kostí, ale nedávné studie ukazují, že úloha vitaminu D je významnější [12]. U kojenců a dětí s těžkým nedostatkem vitamínu D se rozvíjí nedostatek mineralizace kostí, zatímco nejvíce zasaženy jsou rychle rostoucí kosti. Růstové destičky (epifyzální destičky) kostí nadále rostou, ale při nedostatečné mineralizaci jsou končetiny (paže a nohy) ohnuty. U kojenců mohou křivice zpoždění uzavření fontanelu v lebce a deformace hrudníku v důsledku injekce bránice. V závažných případech mohou nízké hladiny sérového vápníku (hypokalcemie) způsobit záchvaty. Přes obohacení potravy vitamínem D bylo na celém světě hlášeno mnoho případů křivice [3]..

Na druhé straně vysoké dávky vitamínu D používané během těhotenství, pravděpodobně společně s genetickými faktory, mohou u novorozence způsobit závažnou formu idiopatické hyperkalcémie. Užívání vysokých dávek vitamínu D během těhotenství může také vést k výskytu supravalvulární aortální stenózy u novorozenců [2]..

Vitamin B6

Protože vitamin B6 není v lidském těle syntetizován, musí být dodáván s jídlem. Pyridoxalfosfát hraje zásadní roli ve fungování asi 100 enzymů, které katalyzují nezbytné chemické reakce v lidském těle [1].

Toxikóza těhotných žen

(nevolnost a zvracení během těhotenství)

Vitamin B6 se používá od roku 1940 k léčbě nevolnosti během těhotenství. Tento stopový prvek byl zahrnut do Bendectinu, léku, který byl vytvořen k léčbě ranní nemoci, a poté byl stažen z trhu v důsledku neprokázaných obav, že zvyšuje riziko vrozených vad u plodu [13]..

Dvojitě slepé studie, které zkoumaly 25 mg pyridoxinu každých 8 hodin po dobu dní nebo 10 mg pyridoxinu každých 8 hodin po dobu 5 dnů [14], ukazují, že vitamin B6 může mít terapeutický účinek na ranní nevolnost. Každá studie prokázala malé, ale patrné snížení případů nevolnosti nebo zvracení u těhotných žen. Systematický přehled Jewell D. a kol. Ze studií zkoumajících účinky vitaminu B6 na nauzeové symptomy v časném těhotenství odhalil určitou terapeutickou účinnost při předepisování tohoto vitaminu [3]. Je však třeba poznamenat, že příznaky nevolnosti často zmizí bez léčby, což ztěžuje provádění dobře kontrolovaných studií..

Riboflavin

V lidském těle je riboflavin nedílnou součástí koenzymů: flavin adenin dinukleotid (FAD) a flavin mononukleotid (FMN). Koenzymy odvozené od riboflavinu se nazývají flavocoenzymy a enzymy, které používají flavocoenzymy, se nazývají flavoproteiny [1]..

Preeklampsie se vyznačuje vysokým krevním tlakem, bílkovinami v moči a otoky během těhotenství. U 5% žen může preeklampsie postoupit k eklampsii, což je jedna z hlavních příčin úmrtnosti matek..

Studie u 154 těhotných žen se zvýšeným rizikem rozvoje preeklampsie zjistila, že u žen s nedostatkem riboflavinu bylo 4,7krát vyšší pravděpodobnost vzniku preeklampsie než u žen s odpovídajícím nutričním stavem riboflavinu.

Příčiny preeklampsie / eklampsie nejsou zcela známy. Předpokládá se však, že je založen na snížení intracelulárních hladin flavocoenzymů, které mohou vést k mitochondriální dysfunkci, zvýšenému oxidačnímu stresu a zhoršenému uvolňování oxidu dusnatého, což způsobuje expanzi krevních cév [2]..

Vysoká prevalence porušení statusu u žen během těhotenství diktuje potřebu komplexů. Tyto přípravky by měly obsahovat vitaminy a minerály v dávkách, které odpovídají doporučenému příjmu pro těhotné ženy, což je v průměru o 25% více než u žen v plodném věku..

Elevit® Pronatal je multivitaminový lék pro těhotné ženy, jehož účinnost a bezpečnost byla prokázána klinickými studiemi. Například podle studie et al. Bylo prokázáno, že užívání komplexu Elevit® Pronatal snížilo riziko malformací o 92% a užívání kyseliny listové v megadózách o 32% [18].

Užívání komplexu Elevit® Pronatal tak podporuje narození zdravého dítěte a poskytuje zvýšené potřeby matek a plodu pro vitamíny a minerály před a během těhotenství, jakož i během kojení..

Každá tableta Elevit® Pronatal obsahuje:

Vitaminy: A - 1,2 mg, B1 - 1,6 mg, B2 - 1,8 mg, B6 - 2,6 mg, B12 - 4 μg, C - 100 mg, D3 -12,5 μg, E - 15 mg, kyselina listová - 0,8 mg, biotin - 0,2 mg, pantothenát vápenatý -10 mg, nikotinamid - 19 mg.

Minerály: vápník - 125 mg, hořčík - 100 mg, fosfor - 125 mg, železo - 60 mg, měď - 1 mg, mangan - 1 mg, zinek - 7,5 mg.

Účinnost léku Elevit® Pronatal byla prokázána dvojitě slepou klinickou studií, která byla provedena v letech 1984 až 1991 za účasti 5500 těhotných žen. Více než zkušenosti v Evropě a Rusku potvrzuje účinnost a dobrou toleranci komplexu Elevit® Pronatal [4].

Rovněž byla zkoumána účinnost přípravku Elevit® Pronatal při prevenci anémie z nedostatku železa (IDA) a gestózy během těhotenství. Do studie bylo zařazeno 60 těhotných žen, které byly hospitalizovány v prenatálním oddělení Ústavu pro vědecký výzkum Hypertenze, které bylo pojmenováno (). Laboratorní studie klinických krevních testů ukázala, že těhotné ženy, které užívaly Elevit® Pronatal, neměly do druhého trimestru těhotenství pokles hemoglobinu, zatímco ve fyziologickém standardu došlo k významnému zvýšení hladiny železa v krevním séru. Absence snížení hladiny hemoglobinu ve studované skupině naznačuje účinnou preventivní roli komplexu Elevit® Pronatal ve vztahu k IDA. Hladina ferritinu a transferinu se u těchto pacientů významně nezměnila a zůstala ve fyziologické normě [16], což potvrzuje bezpečnost dávkování železa v léčivu, protože nejen nízké, ale také zvýšené hladiny těchto metaloproteinů v séru jsou vysokým rizikovým faktorem pro vývoj různých patologií, srdečních záchvatů, cévní mozkové příhody a jiná cévní onemocnění [17].

Elevit® Pronatal se doporučuje ženám před těhotenstvím (při rozhodování o otěhotnění), potom v průběhu těhotenství a během kojení, 1 tableta denně po jídle, s malým množstvím vody.

Speciální složení Elevit® Pronatal je navrženo tak, aby vyhovovalo potřebám žen v oblasti vitamínů a minerálů nezbytných pro normální průběh těhotenství. Kvantitativní složení komplexu Elevit® Pronatal odpovídá dávkám doporučeným pro stravu těhotných a kojících žen.

 1. Kodentsova V.M., Vrzhesinskaya ve výživě těhotných žen // Gynekologie. 2002.V. 4, No. 1.
 2. Vitamínová terapie Sheikh pro těhotné ženy // rakovina prsu. 2006.V. 14, č. 1 (253).
 3. Shikh E.V., Iljenko - farmakologické aspekty použití komplexů u žen během těhotenství. M.: 2007. 80 s.
 4. Shane B. Kyselina listová, vitamin a vitamin B6. In: Stipanuk M., ed. Biochemické a fyziologické aspekty výživy člověka. Philadelphia, PA6: WB Saunders Co, 2000. P. 483-518.
 5. Scholl T.O., Johnson acid: vliv na výsledek těhotenství // Am. J. Clin. N. 2000. Vol. 71 (dodatek 5). P..
 6. Schmidt R.J., Tancredi D.J., Ozonoff S. et al. Mateřský perikoncepční příjem kyseliny listové a riziko poruch autistického spektra a vývojové zpoždění v případové kontrolní studii CHARGE (CHildhood Autism Risk from Genetics and Environment) // Am. J. Clin. Nutr. 2012. sv. 96. Č. 1. P. 80–89.
 7. http://lpi.oregonstate.edu/infocenter/vitamins/vitaminB12/
 8. http://lpi.oregonstate.edu/infocenter/vitamins/biotin/
 9. Nedostatek biologického nedostatku biotinů je běžný u normálního těhotenství u lidí a je vysoce teratogenní u myší // J. Nutr. 2009. Vol. 139 (1). P. 154–157.
 10. Chan A., Hanna M., Abbott M., Keane retinoidy a těhotenství // Med. J. Aust. 1996. Vol. 165 (3). P. 164–167.
 11. Traber E. In: Shils ME, Shike M, Ross AC, Caballero B, Cousins ​​RJ, eds. Moderní výživa ve zdraví a nemoci. Philadelphia: Lippincott Williams & Wilkiins, 2006. P. 396-411.
 12. http://lpi.oregonstate.edu/infocenter/vitamins/vitaminD/
 13. http://lpi.oregonstate.edu/infocenter/vitamins/vitaminB6/
 14. Hansen C.M., Leklem J.E., Millerův stav žen s neustálým příjmem vitaminu se mění se třemi hladinami bílkovin v potravě // J. Nutr. 1996. Vol. 126 (7). P. 1891–1901.
 15. Rozvíjí znalosti týkající se optimálního nutričního stavu riboflavinu, niacinu a pyridoxinu // Proc. Nutr. Soc. 1999. Vol. 58 (2). P. 435-440.
 16. www.rmj.ru/articles_7486.htm
 17. van der Adl, Grobbee D.E., Roest M.et al. Sérový feritin je rizikovým faktorem pro cévní mozkovou příhodu u žen po menopauze // Zdvih. 2005. č. 36 (8). Str. 1637–1641.
 18. Czeizel primární prevence vrozených vad: multivitaminy nebo kyselina listová? // Int. J. Med. Sci. 2004. Vol. 1 (1). P. 50–61.doi: 10,750 / ijms.1.50. K dispozici na adrese http://www.medsci.org/v01p0050.htm

Pouze pro registrované uživatele

Těhotenství Vitamíny

Během těhotenství zažívá ženské tělo zvýšenou potřebu vitamínů a minerálů. Proto by měla být věnována zvláštní pozornost dietě, aby byl vývoj embryí, blaho budoucí matky a úspěšné narození dítěte věnován zvláštní pozornost. Kvůli vyčerpání půdy, obtížné situaci v životním prostředí, fyzickému emocionálnímu stresu, je docela obtížné získat správné živiny z potravy ve správném množství..

Vitamíny během těhotenství pomohou naplnit fyziologickou potřebu ženy v základních prvcích a zabránit rozvoji nedostatku vitamínu, závažným patologiím u dítěte.

Vitamíny pro trimestr I.

V každém trimestru těhotenství prochází embryo určitý vývojový cyklus. Navíc v různých stádiích ontogeneze plodu vyžaduje zvláštní kombinaci látek.

Níže zvažujeme, jaké vitamíny jsou potřebné v prvním trimestru těhotenství.

Kyselina listová (vitamín B9)

Prvek je nezbytný pro správnou ontogenezi vajíčka plodu (v časném těhotenství), prevenci vrozených vad mozku a míchy dítěte. Denní požadavek na kyselinu listovou je 400 - 600 mikrogramů.

Vitamin E (tokoferol, tokotrienol)

Výživa se podílí na vývoji „dětského místa“ (placenta), stabilizaci psychoemocionálního tónu matky, posílení imunity a mechanismech antioxidační ochrany plodu. Ženy „v poloze“ je důležité brát 10 - 15 miligramů tokoferolu denně.

Vitamin A (beta-karoten, retinol)

Látka je „odpovědná“ za tvorbu vizuálního pigmentu, za vytvoření plnohodnotné placenty, za konstrukci nervové a epiteliální tkáně plodu. Fyziologická potřeba betakarotenu pro nastávající matky je 5 miligramů denně. Pamatujte, že nadměrný příjem vitamínu A vede k rozvoji závažných defektů srdce, kostry a nervového systému embrya.

Vitamin C (askorbát vápenatý, kyselina L askorbová)

Výživa hraje prvořadou roli při posilování imunitního systému matky, udržování těhotenství, formování placentární bariéry plodu, budování chrupavky a kostní tkáně embrya. Je důležité, aby těhotné ženy užívaly nejméně 2 000 až 3 000 miligramů organického vitamínu C denně.

Kromě toho je od prvních týdnů těhotenství důležité, aby ženy používaly jód. Tento prvek řídí transport hormonů přes buněčné membrány, zesiluje syntézu fagocytů a podílí se na tvorbě nervové tkáně dítěte. Nedostatek jódu v prvním trimestru je pro plod plný mentálních poruch, patologií štítné žlázy, nadváhou. Během těhotenství je denní potřeba živin 200 - 250 mikrogramů denně.

Vitamíny pro trimestr II

Od 14. týdne těhotenství se v ženském těle objevují následující změny: prsa se zvětšuje, děloha opouští pánevní oblast, kůže dvorce ztmavne, kolostrum může začít vynikat. Ve druhém trimestru je dokončena tvorba placenty, která začíná produkovat hormony na ochranu dítěte. Navíc, v 16. týdnu, kdy se zastaví pokládání vnitřních orgánů embrya, se zřetelně projeví pohyb dítěte..

Užitečné živiny pro druhý trimestr těhotenství:

 1. Vitaminy skupiny B. Tyto sloučeniny jsou nezbytné k zabránění výskytu následujících vrozených vad: rozštěp rtu, rozštěpu patra, hydrocefalus, defekty interventrikulárního septa a pylorická stenóza u dítěte. Denní dávka thiaminu (B1) je 1,5 miligramu, riboflavin (B2) je 2 miligramy, niacin (B3) je 15 miligramů, kyselina pantothenová (B5) je 20 miligramů, pyridoxin (B6) je 2,1 miligramu, kyselina listová ( B9) - 0,350 miligramů, kyanokobalaminu (B12) - 0,0026 miligramů.
 2. Vitamin C. Nutrient snižuje riziko předčasného porodu, podílí se na tvorbě embryonální nervové tkáně a posiluje odolnost těla vůči virovým a bakteriálním infekcím. Denní dávka látky je 2 000 miligramů denně..
 3. Žehlička. Během těhotenství se objem cirkulující krve v matce zvyšuje o 1 - 1,2 litru. Z tohoto důvodu vstupuje do těla dítěte potřebné množství nezbytných látek. Vzhledem k tomu, že železo je nedílnou součástí hemoglobinu, měla by být pro ženy „v poloze“ denní norma nejméně 25 miligramů.
 4. Vápník. Prvek působí jako stavební materiál pro zuby, chrupavku a kosti dítěte. Kromě toho se vápník podílí na tvorbě ledvin, kardiovaskulárního, nervového a endokrinního systému. Při přepravě dítěte by měla nastávající matka spotřebovat 1000 - 1500 miligramů vápníku denně.

Vitamíny pro trimestr III

Ve třetím trimestru těhotenství (od 29. týdne) dochází k intenzivnímu vývoji dětských orgánů, díky čemuž se potřeba vitamínů a minerálů zvyšuje 2,5krát.

Navíc během tohoto období se plod zvětší, zátěž na těle ženy se rychle zvyšuje, děloha, v reakci na míchání dítěte, přichází v krátkodobém tónu a nasměruje ji na správné místo - hlavou dolů. V 29. týdnu se nervový systém dítěte aktivně zlepšuje, vyvíjí se mozek a smyslové orgány začínají fungovat. Od 33 týdnů hřebíky rostou až ke koncům prstů.

Živiny pro III. Trimestr těhotenství:

 1. Vitamin B6 (pyridoxin). Tento prvek urychluje vylučování přebytečné tekutiny z těla matky, zesiluje produkci embryového růstového hormonu, udržuje tónu dělohy a snižuje projevy pozdní toxikózy. Denní dávka látky je 2 miligramy.
 2. Vitamin D (calciferol). Sloučenina se podílí na metabolismu vápníku a fosforu, hlavních složek kostní a chrupavkové tkáně embrya. Proto během intenzivního růstu dítěte (od 25. týdne těhotenství) jsou ženám „v poloze“ předepsány kalciferol (pro prevenci křivice u dítěte). Denní požadavek na látku je 10 mikrogramů..
 3. Vitamin C. Prvek posiluje imunitu matky a dítěte, podílí se na tvorbě vajíčka plodu a zabraňuje oxidaci vitaminů rozpustných v tucích. Ve třetím trimestru těhotenství je důležité užívat kyselinu L-askorbovou 6krát denně, 250 miligramů.
 4. Vitamin A. Živina rozpustná v tucích je nezbytná pro normální růst a výživu plodu, aby se snížilo riziko rozvoje vrozených patologií. Ve třetím trimestru těhotenství je denní norma látky 1 - 1,2 miligramů denně.
 5. Vitamin E. Sloučenina je „zodpovědná“ za velikost dělohy, která odpovídá velikosti embrya, dobré roztažitelnosti kůže na břiše a plnému fungování placenty. Denní norma tokoferolu je 10 - 15 miligramů.

Zajímavé je, že od okamžiku oplodnění vajíčka do stadia tvorby embryí dochází k bilionu buněčných dělení. Úplný výskyt těchto reakcí je možný pouze v přítomnosti čisté vody. Proto je spolu s příjmem nezbytných vitamínů důležité, aby těhotná žena vypila alespoň 2 litry tekutiny denně.

Příprava na těhotenství

Vzhledem k tomu, že rostoucí dítě bere základní prvky z těla matky, 90% žen zažívá akutní hypovitaminózu během těhotenství a po něm.

Počáteční fáze je charakterizována zhoršením funkčního stavu kůže, vlasů, zubů, nehtů a nástupem apatie. Pokud došlo k těhotenství na pozadí akutní hypovitaminózy, zvyšuje se pravděpodobnost zániku plodu, předčasného porodu a vývoje vrozených patologických embryí 3krát. Proto, aby bylo možné otěhotnět, porodit a porodit zdravé dítě, jsou vitamínové komplexy přijímány předem. Je důležité, aby oba rodiče konzumovali tyto doplňky nejméně 90 dní před očekávaným dnem těhotenství.

Vitaminový režim pro muže:

 1. Kyselina listová. Vitamin A potencuje tvorbu nových pohyblivých spermií správné struktury.
 2. Vitamin E. Nutrient zabraňuje možným mutacím spermií..
 3. Vitamin C. Zvyšuje terapeutický účinek přijímaných vitamínů a minerálů, zvyšuje účinnost.

Kromě toho je pro udržení syntézy mužských pohlavních hormonů důležité, aby budoucí tatínci brali zinek a selen.

Příprava na koncepci pro ženy:

 1. Vitamin B9. Při plánování těhotenství je vhodné použít kyselinu listovou 6 měsíců před požadovaným datem početí. Vzhledem k tomu, že za přenos genetického kódu z matky na dítě je zodpovědný vitamin B9, je předčasný příjem látky vynikající prevencí vrozených malformací plodu (defekty neurální trubice, nedostatečný vývoj mozku, neúplné uzavření míchy). Hnojení vajíčka proti listové nedostatečnosti může vést k anémii, nervovým poruchám, poruchám trávení ve třetím trimestru těhotenství u ženy..
 2. Tokoferol. Živina zvyšuje sekreční aktivitu pohlavních žláz, normalizuje metabolické procesy v těle, zvyšuje vytrvalost orgánů a tkání, zlepšuje krevní oběh. Kromě toho tato látka pomáhá oplodněnému vajíčku zakořenit v děložní dutině. Dlouhodobý nedostatek vitaminu E v těle, v 70% případů, vede k neplodnosti a časným potratům.
 3. Beta karoten Výživa se užívá ke zvýšení imunity před těhotenstvím, zlepšení stavu kůže a sliznic, stimulaci střev.
 4. Vitamin B6. Pyridoxin snižuje nervozitu ženy před budoucím početím, usnadňuje projev časné toxikózy.
 5. Vitamin C. Organický doplněk zvyšuje odolnost organismu vůči virům a infekcím, zlepšuje funkční stav krve, zvyšuje prospěšné vlastnosti látek rozpustných v tucích, stabilizuje emoční pozadí.
 6. Jód. Tento prvek (spolu se selenem) potencuje produkci hormonů štítné žlázy. Pokud u ženy dojde k akutnímu nedostatku jódu před těhotenstvím, pak u kojence se v 80% případů objeví závažné malformace: mentální retardace, nedostatečný vývoj mozku, hluchota. Kromě toho je nedostatek prvku ve fázi plánování běžnou příčinou neplodnosti nebo zmrazení plodu v prvním trimestru těhotenství..

Pamatujte si, že akutní hypovitaminóza je obtížně napravitelná po početí. Proto je důležité, aby oba rodiče 3 až 6 měsíců před začátkem těhotenství saturovali tělo nezbytnými živinami. Dávku a délku terapie volí gynekolog, urolog nebo rodinný lékař.

Populární vitamínové komplexy

Farmaceutický trh dnes nabízí širokou škálu vitamínových komplexů pro těhotné ženy.

Zvažte nejoblíbenější z nich:

 1. „Vitrum Prenatal Forte“. Některé z nejlepších vitamínů pro nastávající matky, protože obsahují optimální kombinaci základních živin (13 vitamínů a 8 minerálů). Tento komplex je vhodné použít během přípravy na početí, jakož i během tří trimestrů těhotenství.
 2. "Femibion". Složení tohoto léčiva zahrnuje vitaminy B, tokoferol, askorbát vápenatý, jód. Existují 2 varianty komplexu: Femibion ​​1 a Femibion-2. První vitamíny jsou kvůli zvýšené koncentraci kyseliny listové určeny pro prvních 13 týdnů těhotenství a druhé pro druhý a třetí trimestr těhotenství. Charakteristickým rysem těchto komplexů je nepřítomnost vitamínu A, vápníku a železa v kompozici.
 3. "Elevit Pronatal." Vitamín - minerální komplex, obsahuje hořčík ve vysokých dávkách. Lék je předepsán pro ženy se sklonem ke křečím lýtkových svalů nebo se zvýšeným tonem dělohy. Ve složení Elevitu však není žádný jód, což vyžaduje další příjem mikroelementu.
 4. "Splňuje mami." Multivitaminový komplex obsahuje téměř všechny potřebné živiny pro ženy, s výjimkou jodu a selenu. Tento lék má sníženou koncentraci fosforu a vápníku v kompozici, což umožňuje, aby byl užíván lidmi s poškozenou funkcí ledvin.
 5. "Maminina zdravotní abeceda." Charakteristickým znakem léčiva je kombinace vitaminu a minerálních látek podle principu interakce. Současně se konkurenční prvky „rozdělí“ do tří vícebarevných tablet (oranžové, krémové a žluté odstíny). Nízká koncentrace kyseliny listové v kompozici však vyžaduje další příjem prvku, zejména v prvním trimestru těhotenství.
 6. „Centrum Materna“. Biologicky aktivní kompozice s vysokým obsahem beta-karotenu a vitamínů skupiny B. Tento lék je užíván pouze podle pokynů lékaře, protože předávkování účinnými látkami negativně ovlivňuje zdraví dítěte.

S použitím multivitaminů se barva exkrementů často mění, neznepokojujte se. Důvodem je přítomnost železa v doplňcích (stolice ztmavne) nebo vitaminy B (moč získává jasně žlutý odstín).

Závěr

Vitamíny pro těhotné ženy předepisuje lékař, volba je založena na složení léku (protože tělo potřebuje výživné změny v různých trimestrech), hmotnosti ženy a ročním období. Například v zimě, kvůli nedostatku čerstvé zeleniny a ovoce ve stravě, musí být „syntetická“ kyselina askorbová přijímána ve větším množství než v létě..

Pamatujte, že multivitaminy, stejně jako všechny léky, sestávají z mnoha účinných látek, které mohou vyvolat alergické reakce. Proto musíte pít takové drogy pouze pod dohledem gynekologa, protože předávkování je nebezpečné pro zdraví dítěte. Kromě toho lékař zjistí, které komplexy jsou v konkrétním případě nejvhodnější, ať už se mají užít před 12. týdnem těhotenství, nebo byste se měli omezit pouze na přípravky obsahující kyselinu listovou, tokoferol a jód..

Více čerstvých a relevantních zdravotních informací na našem telegramovém kanálu. Přihlásit se k odběru: https://t.me/foodandhealthru

Specialita: terapeut, neurolog.

Celkem zkušeností: 5 let.

Místo výkonu práce: Okresní nemocnice BUZ PA Korsakov.

Vzdělání: Oryolská státní univerzita pojmenovaná po I.S. Turgenev.

2011 - diplom „Všeobecné lékařství“, Oryolská státní univerzita

2014 - certifikát v oboru „Therapy“, Oryolská státní univerzita

2016 - diplom „Neurologie“, Oryolská státní univerzita pojmenovaná po I.S. Turgenev

Zástupce hlavního lékaře pro organizační a metodickou práci ve veřejném zdravotnickém zařízení občanského sdružení Korsakov Central District Hospital

Články O Neplodnosti