Hlavní Výživa

Vitamin A a těhotenství

Vitamin A je vitamin rozpustný v tucích, hromadí se v játrech. Vitamin A je nezbytný pro embryonální vývoj dítěte - včetně vývoje srdce, plic, ledvin, očí a kostí, jakož i krevního oběhu, dýchání a centrálního nervového systému. Pomáhá také tělu bojovat s infekcí a podporuje normální metabolismus..

Vitamin A je obzvláště důležitý pro ženy, které se chystají porodit, protože podporuje poporodní tkáňovou opravu. Pomáhá také udržovat normální zrak a chrání před nachlazením, chřipkou a respiračními infekcemi. Zjistíme, jaké dávkování by mělo být a jaké jsou rysy užívání vitaminu A během těhotenství.

Porozumění vitaminu A

Termín „vitamin A“ zahrnuje dvě formy vitaminu: je připraven, čistý vitamin A (retinol) a provitamin A (karoten). Připravený vitamin A (okamžitě absorbovaný tělem) se nachází v živočišných produktech, jako jsou vejce, mléko a játra. Provitamin A (který se z těla stává vitamín A) se nachází v ovoci a zelenině.

V přírodě se nachází více než 500 karotenoidů obsahujících provitamin-A, ale jen málo z nich může naše tělo přeměnit na vitamin A. Nejběžnějším z nich je beta-karoten..

Měrnou jednotkou pro vitamin A je ekvivalent retinolové aktivity (RAE). 1 RAE odpovídá 1 μg retinolu, 12 μg „potravinového“ karotenu nebo 24 μg alfa-karotenu. Starý standard měření, který se stále používá (zejména na štítcích multivitaminových komplexů), je mezinárodní jednotka nebo ME (IU, mezinárodní jednotka). Jeden mikrogram RAE je 3,3 IU.

Kolik vitamínu A potřebujete

Denní příjem vitaminu A je tedy:

 • Těhotné ženy, 19 let a starší: Asi 770 mikrogramů vitamínu A RAE (asi 2565 IU) denně
 • Těhotné, 18 let a mladší: 750 mg (2500 IU)
 • Kojící ženy od 19 let: 1 300 mcg RAE (4330 IU)
 • Kojící ženy od 18 let: 1 200 mcg RAE (4000 IU)

Nemusíte brát tolik vitamínu A denně. Místo toho se zaměřte na zhruba tento průměr během několika dnů nebo týdnů..

Existuje příliš mnoho vitamínu A?

Průměrná strava obsahuje velké množství vitaminu A. Je k dispozici v mase, mléčných výrobcích, rybách, vejcích a obohacených cereáliích ve formě vitamínu A nebo retinolu, připravených k absorpci. Vitamin A se také vyskytuje ve většině druhů ovoce a zeleniny, hlavně ve formě karotenoidů..

Bohužel účinky vitaminu A mohou být nejen prospěšné. Během těhotenství je velmi důležité NIKDY získat příliš mnoho čistého vitamínu A, který je ve vysokých dávkách toxický pro játra a může způsobit vrozené vady u vašeho dítěte. (Můžete však konzumovat neomezené množství karotenoidů z ovoce a zeleniny.)

Ve Spojených státech vláda považuje 3 000 mikrogramů RAE (10 000 IU) za maximální množství hotového čistého vitamínu A, který žena denně dostává z doplňků výživy, živočišných produktů a obohacených potravin. Horní limit pro dívky do 19 let je 2900 mcg RAE (9240 IU).

To je jeden z důvodů, proč byste si neměli zdvojnásobit dávku prenatálních vitamínů sami nebo si vzít nějaké doplňky bez konzultace s lékařem. Tato rada je důležitá při plánování těhotenství a ve skutečnosti při přenášení dítěte. Dávka vitaminu A ve většině vitamínů pro nastávající matky je zpravidla alespoň částečně přítomna ve formě beta-karotenu, ale některé volně prodejné multivitaminy nebo obohacené potraviny obsahují významné množství hotového vitamínu A. Proto si pečlivě přečtěte štítky a ještě lépe konzultujte s nimi lékař, je nutné pít vitamín A během těhotenství ve vašem případě, a pokud ano, jaké léky si vybrat.

A ještě jedna věc: kvůli riziku vrozených vad způsobených nadbytkem vitaminu A by se těhotné ženy a ženy, které se snaží otěhotnět, neměly vyhýbat isotretinoinu (akné a akné, také známé jako Roaccutane, Aknekutan, Accutane atd.) a další léky na bázi retinolu, včetně mastí obsahujících tretinoiny (Retina-A), které se používají k léčbě kožních onemocnění.

Potraviny bohaté na vitamín A

 • Ovoce a zelenina bohaté na beta-karoten (zejména pomerančová a žlutá, listová zelenina) jsou nejlepšími zdroji vitamínu A. Dostanete také dostatek vitamínu A ze obohaceného mléka a obohacených obilovin..
 • Játra (například tele nebo kuře) obsahuje největší množství hotového vitamínu A - natolik, že by se pravděpodobně nemělo během těhotenství vyhnout, abyste se ujistili, že příliš mnoho vitamínu A nedostáváte najednou. Porce hovězího jater o hmotnosti 85 gramů může obsahovat 12krát vyšší než doporučený denní příjem vitamínu A (tj. Překročit bezpečný denní příjem více než třikrát!).

Zde je příklad dobrých zdrojů vitaminu A:

 • 1 pečené sladké brambory: 1096 mcg RAE (21909 IU)
 • 1/2 šálky vařené mrkve: 665 mcg RAE (13 286 IU)
 • 1 plátek dýňového koláče: 596 mcg RAE (4567 IU)
 • 1/2 šálku vařeného špenátu: 573 mcg RAE (11 458 IU)
 • 1/2 šálku vařené dýně: 572 mcg RAE (11434 IU)
 • 1 středně hrubá mrkev: 509 mcg RAE (10 191 IU)
 • 1/2 šálku vařeného zelí kapusta: 443 mcg RAE (8853 IU)
 • 1 šálek odstředěného mléka: 338 mcg RAE (1131 IU)
 • 1 sáček ovesné vločky vařené ve vodě: 329 RAE (1099 IU)
 • 1 šálek nakrájeného melounu: 270 mcg RAE (5411 IU)
 • 1 šálek müsli s rozinkami: 261 mcg RAE (868 IU)
 • 1 šálek syrového špenátu: 141 mcg RAE (2813 IU)
 • 1 velké vejce, míchaná vejce: 87 mcg RAE (321 IU)
 • 1/2 šálku zmrazeného hrášku, vařené: 84 mcg RAE (1680 IU)
 • 1 unce (asi 30 gramů) sýra čedar: 75 mcg RAE (284 IU)

Krájení (například mletí nebo vymačkání šťávy) a příprava jídla usnadní vašemu tělu vstřebat karotenoidy provitaminu A, které obsahují.

Vaše tělo bude absorbovat více vitaminu, pokud budete také jíst malé množství tuku (asi lžičku).

Měl bych si vzít vitamin A s vitaminem A?

Zpravidla k tomu není důvod, protože většina lidí si ze své stravy získá dostatek vitaminu A. Většina těhotných vitamínů však obsahuje vitamin A. Přečtěte si štítek na vitamínovém komplexu, abyste se ujistili, že nepřijímáte více, než je doporučená dávka. Také se ujistěte, že vitamin A - alespoň ne celá dávka - není obsažen v připravené, čisté formě (již jsme řekli, proč je nemožné pít čistý vitamín A během těhotenství ve velkých dávkách)..

Pokud si myslíte, že byste měli užívat vitamín A nebo máte-li dotazy ohledně prenatálních vitaminů, poraďte se se svým lékařem. A co je nejdůležitější, nespoléhejte se na radu příbuzných a přátel, kteří během těhotenství užívali nebo neužili vitamin A. Pouze odborník bude schopen určit, jaké látky a v jakém množství jsou přesně potřebná ve vašem případě.

Příznaky nedostatku vitaminu A

Protože je velmi snadné získat dostatek vitamínu A z potravy, jeho nedostatek v těle je vzácný. Výjimka může být důsledkem určitých nemocí..

Nedostatek vitaminu A se projevuje následujícími příznaky: zhoršené noční vidění a oslabený imunitní systém. U lidí s nedostatkem se může rozvinout stav zvaný xerophthalmia, což vede k suchu a zahušťování rohovky.

Proč těhotné ženy nemohou vitamín A

V období porodu dítěte je žena obzvláště opatrná ohledně své stravy. Mnoho lidí ví, že tělo matky a plodu vyžadují vitamíny a minerální složky. Často však zapomínáme, že nejen deficit těchto prvků, ale také jejich nadbytek může poškodit.

To plně platí pro vitamín A, jehož nadměrná saturace může vyvolat řadu odchylek. Proč by těhotné ženy neměly mít vitamin A a jak dodržovat normu - tyto otázky by měla nastudovat předem nastávající matka.

Funkce vitaminu A

Lékaři poukazují na to, že přirozený příjem vitaminu A do těla by měl zajišťovat živočišný produkt. Rostlinná potrava obsahuje karoten - provitamin A. Převádí se na retinol již ve stěnách tenkého střeva. Zdrojem karotenu jsou mrkev, špenát, dýně, paprika atd..

Působení vitaminu A je spojeno s pozitivním účinkem na imunitní systém, který poskytuje ochranu před nachlazením. Vystavení sliznicím pomáhá obnovit funkci plic, měkkých tkání, stimuluje tvorbu kolagenu.

Jaká je norma vitaminu A pro těhotné ženy

Když mluvíme o tom, proč by těhotné ženy neměly mít vitamin A, soustředíme se na dodržování norem jeho příjmu v těle. Lékaři uvádějí následující parametry dávkování:

 • těhotné ženy - ne více než 3 mg (3000 mcg) denně;
 • kojení - do 1,2 mg (1200 mcg) za den.

Vitamin A se nachází nejen v potravinách. Je součástí mnoha vitamínových komplexů. Proto je problém předávkování často spojen s nekontrolovaným příjmem syntetických vitamínů. Významné množství retinolu v kompozici multivitaminů naznačuje nutnost neustálého sledování dávek.

Nebezpečí předávkování

Je důležité vědět, proč by těhotné ženy neměly mít vitamin A ve velkém množství. Důvodem je předávkování, které se projevuje žloutnutím skléry očí a kůže. U pacientů se mohou vyskytnout praskliny v rozích úst, na sliznici, bolest hlavy, nevolnost, nadměrná podrážděnost. Ve velkých množstvích má retinol toxický účinek na játra a během období těhotenství může negativně ovlivnit vývoj budoucího dítěte..

Pokud dodržujete vyváženou stravu, předávkování retinolem jídlem je téměř nemožné. Největším nebezpečím jsou syntetické drogy, doplňky stravy. Často se používají bez konzultace s lékařem a bez dodržování jeho doporučení..

Proč je vitamín A vyžadován během těhotenství?

Vitamin A (má druhé jméno - retinol) je antioxidant, který je nezbytný pro lidské tělo, zejména pro zrak, zuby, kosti, zdravé vlasy a pokožku, jakož i pro správnou funkci imunitního systému..

Je to vitamin rozpustný v tucích a hromadí se hlavně v játrech.

Co je to vitamin A?

Vitamin A označuje dva typy živin..

První typ - reformovaný vitamin A (retinol), se vyznačuje okamžitou absorpcí. Konzumujeme následující potraviny s vysokým obsahem: játra zvířat a ryb, žloutky, plnotučné mléko.

Druhým typem je provitamin A (karotenoid), který je při požití přeměněn na vitamín A s velkými ztrátami.

Ale ne všechny přírodní karotenoidy (existuje více než 500 druhů) se mohou proměnit v vitamín A. Takový vitamin A získáváme z následujících produktů: ovoce, zelenina červené, žluté a zelené barvy. Beta-karoten je považován za nejslavnější karotenoid..

Ke stanovení množství vitaminu A je obecně přijímáno pomocí ekvivalentní aktivity retinolu (EAR), ukazuje účinnost vitamínu, který je v různých zdrojích. Dříve používal mezinárodní jednotku (ME), i když v současnosti se nachází v různých popisech.

Proč je to nutné během těhotenství??

Lidské tělo, zejména těhotné ženy, potřebuje retinol, stejně jako ostatní vitamíny. Uvádíme hlavní funkce vitaminu:

  • účastní se metabolismu těla;
  • zvlhčuje oči (zabraňuje vysychání a dalšímu poškození rohovky);
  • odpovědný za noční vidění (tvoří pigment rodopsin, který je schopen zachytit nejtmavší světlo);
  • podílí se na redoxních procesech těla;
  • díky tomu se vytvářejí zuby a kosti; tělesný tuk, regulace syntézy proteinů;
  • růst nových buněk na něm závisí, je také schopen zpomalit proces stárnutí;
  • chrání a bojuje proti různým infekcím (chřipka, nachlazení, infekce močových cest, zažívacího traktu, dýchacích cest);
 • ovlivňuje funkci plic.

Vitamin A zaujímá hlavní místo v mnoha důležitých procesech během těhotenství. Tento vitamin je nezbytný pro správný vývoj placenty a vývoje plodu..

Zejména ovlivňuje vývoj centrálního nervového, oběhového a dýchacího systému, tvorbu srdce, ledvin, plic a očí plodu..

Retinol také pomáhá chránit zrak, zlepšuje vstřebávání tuků a po porodu obnovuje tkáň.

O tom, kdy se švy léčí po porodu, se dozvíte v článku.

Kolik je potřeba během těhotenství?

Spotřeba vitamínu A během těhotenství se zvyšuje, protože jde o potřeby matčino těla a nenarozeného dítěte. Existuje následující příjem vitamínu A v závislosti na věku:

  • nastávající matky ve věku 18 let a mladší: asi 750 mcg EDA nebo 2500 IU za den;
  • nastávající matky od 19 let: asi 770 mcg EAR nebo 2,565 IU za den;
  • kojící matky mladší 18 let: asi 1200 mcg EDA nebo 4 000 IU denně;
 • Kojící matky od 19 let: asi 1 300 mcg EDA nebo 4,330 IU denně.

Je třeba sledovat příjem požadované normy vitamínu A podle věku těhotné.

Může být příliš mnoho vitamínu A?

Vitamíny během těhotenství mohou mít prospěch nejen, ale také poškodit, když jich je příliš mnoho. Vitamin A je také takový, je příliš toxický pro těhotné játra a může způsobit poruchy vývoje končetin a orgánů plodu, poškození ledvin a další malformace..

Předávkování vitamínem A u těhotné ženy způsobuje bolesti hlavy, letargii, nevolnost a zvracení, narušení krevního tlaku, únavu a může dojít i k narušení koagulace krve..

Je třeba poznamenat, že karotenoidy jsou povoleny v jakémkoli množství, protože nepoškozují tělo, ale je lepší nezneužívat reformovaný vitamin.

Tělo musí získat správné množství ze všech možných potravin, které mají vitamín a výživové doplňky..

Nezapomeňte, že můžete používat doplňky stravy a multivitaminové komplexy, ve kterých je velké množství reformovaného vitamínu A, pouze podle pokynů lékaře..

Aby nedošlo k překročení dávky retinolu, těhotné ženy by neměly používat všechny léky, které obsahují sloučeniny vitaminu A..

Obsah v potravě

Velké množství vitamínu A se nachází v červené, žluté a zelené zelenině a ovoci, jakož i ve všech druzích bobulí a bylin..

Z rostlinných potravin je vitamin A zvláště bohatý na meruňky, mrkev, dýně, petržel a špenát. Potraviny s vysokým obsahem karotenoidů zahrnují rybí olej, zakysanou smetanu, tresčí játra, sledě, smetanu a máslo.

Pouze malé množství vitamínu se nachází v odstředěném mléce, hovězím a obilovinách..

Zde je krátký seznam potravin bohatých na vitamín A:

 • mrkev - ve 100 g. obsahuje karoten 49500 EDA nebo 15000 IU;
 • hovězí játra - na 100 g. obsahuje retinol 49500 ED nebo 15000 IU;
 • horský popel, šťovík, špenát - 100 gr. obsahuje karoten 33000 EAR nebo 10 000 IU;
 • rajčata - ve 100 g. obsahuje karoten 853,3 EAR nebo 850 IU;
 • zakysaná smetana - ve 100 g. obsahuje retinol 2310 EAR nebo 700 IU;
 • meruňky - ve 100 g. obsahuje karoten 2310 EAR nebo 700 IU;
 • bílé zelí - ve 100 g. obsahuje karoten 2079 EDA nebo 630 IU;
 • sleď - ve 100 g. obsahuje retinol 363 ED nebo 110 IU.

Vitamin A se před vstupem do krve kombinuje se žlučí. Pokud jídlo, které jíte, obsahuje trochu tuku, uvolní se malé množství žluči, což vede ke ztrátě vitamínu A, někdy až o 90%.

Asi 30% beta-karotenu je absorbováno z potravin bohatých na karoten, který je přeměněn pouze v polovině svého množství na vitamín A. Konverzní poměr karotenu na vitamin A je tedy 1: 6..

Pro snadnou asimilaci karotenoidů je nutné produkty rozmělnit nebo vytlačit z nich šťávu. Pro lepší absorpci je také dobré do produktů přidat trochu rostlinného oleje.

O tomto gelu pro stimulaci porodu se můžete dozvědět z tohoto článku..

Potřebuji doplňky vitamínu A??

Vitamin A se vyskytuje ve většině vitamínových komplexů pro těhotné ženy, takže nedochází k předávkování, je třeba studovat složení vitamínů a vypočítat přijatou dávku vitaminu. Možná, že tělo dostane dost vitamínu z jídla.

Doplňky, které obsahují vitamín A, je tedy možné používat pouze tak, jak vám předepsal lékař..

Příznaky nedostatku

Nedostatek vitaminu A v těle je poměrně vzácný, protože jídlo obsahuje velké množství. Kvůli nedostatku vitaminu A se mohou objevit následující příznaky:

 • snížená chuť k jídlu, což vede k hubnutí;
 • vzhled lupů a také znatelné vypadávání vlasů;
 • špatná kondice očí při slabém osvětlení;
 • ztráta zraku;
 • špatné vnímání barev (modrá, žlutá);
 • výskyt suchých očí, pocity písku v očích;
 • zánět spojivek;
 • pomalé hojení ran;
 • vzhled citlivosti zubní skloviny;
 • zvýšená citlivost na nachlazení a infekční choroby;
 • předčasné stárnutí kůže.

Vitamin A má prospěšné vlastnosti a hraje důležitou roli v těle těhotné ženy. Nachází se v mnoha potravinách a vyskytuje se také v různých potravinářských přídatných látkách..

Nadměrné množství vitamínu A nepříznivě ovlivňuje tělo matky a plodu, proto je důležité nepřekračovat jeho dávkování.

O potřebě vitamínů během těhotenství

Zveřejněno uživatelem seomanager 9. ledna 2019

Žena v období nošení dítěte potřebuje velké množství vitamínů, minerálů a dalších užitečných látek. To není překvapivé, protože tělo vydrží zvýšené zatížení. Během tohoto období se nastávající matka musí starat nejen o své vlastní zdraví, ale také o zdraví dítěte. Pro normální vývoj a růst musí být dítěti poskytovány všechny potřebné živiny. Z tohoto důvodu se doporučuje, aby žena do své stravy zahrnula více čerstvé zeleniny a ovoce, a také začala brát syntetické vitamíny pro těhotné ženy. Hlavní věc je vědět, které z nich použít a jak to udělat správně..

Denní dávka živin pro ženu v období porodu dítěte

Norma vitamínů pro těhotné ženy je uvedena v tabulce 1.

Tabulka 1. Denní potřeba živin pro ženy v období těhotenství

Název vitaminuDenní sazba, mg
Retinol0,8
Tokoferol10
Calciferol0,01
Vitamín C70
Thiamin1,5
Riboflavin1,6
Pyridoxin2.2
Kyselina listová0,4

Co ohrožuje nedostatek živin v nastávající matce a dítěti?

Během porodu dítěte se často vyskytuje nedostatek jódu, jakož i nedostatek vápníku, zinku, železa, vitamínů B, retinolu, kyseliny askorbové a tokoferolu. To může vést k výskytu takových chorob:

 • anémie z nedostatku železa;
 • kaz a periodontální onemocnění;
 • krátkozrakost;
 • osteoporóza;
 • alergické reakce.

Nedostatek živin také negativně ovlivňuje stav imunity a všech orgánů a systémů.

Nedostatek vitamínů a minerálů ovlivňuje dítě. V tomto ohledu může dítě zažít tyto problémy:

 • narušený duševní a psychický vývoj;
 • křivice;
 • anémie;
 • Vrozená srdeční vada.

Indikace užívání vitamínů

Pokud mluvíme o tom, zda by těhotné ženy měly pít vitamíny, bude odpověď na tuto otázku jednoznačně pozitivní. Vitaminové komplexy jsou doporučovány pro každou ženu během těhotenství, ale jsou nezbytné zejména v následujících případech:

 • narušení absorpce látek a metabolismu;
 • Ohrožených potratů;
 • pokud došlo k dřívějším potratům;
 • anémie;
 • nedostatek vitamínů a minerálů;
 • tendence k alergickým reakcím;
 • věk po 30 letech.

Nejlepší vitamíny pro těhotné ženy jsou ty, které předepisuje lékař. Z tohoto důvodu se doporučuje, abyste se před užitím léku poradili s odborníkem..

Seznam vitamínů a minerálů doporučených pro těhotenství

Vitaminy potřebné pro těhotné ženy jsou uvedeny v tabulce 2.

Tabulka 2. Seznam vitamínů a minerálů doporučovaných ženám v období těhotenství

Název látkyVlastnosti
Vitamin AZvyšuje obranyschopnost těla a chrání před nachlazením a infekčními patologiemi. To je zvláště důležité pro ženy, které mají dítě, protože jakékoli takové onemocnění může vést k potratům nebo nepříznivě ovlivnit dítě.
Vitamin B1Podporuje přeměnu škodlivého cukru na prospěšnou glukózu, čímž inhibuje rozvoj diabetu. U těhotných žen existuje riziko jedné z forem této patologie - gestačního diabetu. Vitamin B1 pomáhá zabránit vzniku tohoto onemocnění..
Vitamin B2Poskytuje tělu nezbytnou podporu energie a zabraňuje ukládání kalorií v tukové vrstvě. Z tohoto důvodu je u žen užívajících vitamin B2 méně pravděpodobné, že po porodu budou mít nadváhu..
Vitamin B3Zlepšuje stav epidermis a obecně pozitivně ovlivňuje všechny orgány a systémy.
Vitamin B6Zlepšuje stav pokožky, vlasů a nehtů a také zabraňuje předčasnému stárnutí těla.
Vitamín CZvyšuje obranyschopnost těla a normalizuje nestabilní emoční pozadí. Ženy během těhotenství často trpí psychoemocionálními poruchami. Vitamin C pomáhá zabránit jejich výskytu..
Vitamín DZlepšuje metabolismus. Díky vitaminu D jsou metabolické procesy v buňkách normalizovány..
Vitamin EPozitivní účinek na stav krevních cév a zabraňuje vzniku krevních sraženin.
Vitamin KNormalizuje koagulaci krve, zabraňuje krvácení, což je zvláště důležité pro ženy během porodu.
Vitamin PPNormalizuje činnost srdce, zlepšuje stav krevních cév a všech orgánů a systémů.
JódZlepšuje stav štítné žlázy a zabraňuje výskytu patologií štítné žlázy.
VápníkPosiluje zuby, kosti, nehty a vlasy.
ŽehličkaZabraňuje anémii.
HořčíkZabraňuje předčasnému porodu.

Všechny tyto vitaminy a minerály jsou obsaženy v přírodním léčebném a profylaktickém produktu Lamifaren.

Jaké živiny jsou požadovány v každém trimestru?

Vitamíny pro těhotné ženy jsou předepsány v závislosti na gestačním věku. Důvodem je skutečnost, že v různých obdobích přenášení dítěte má tělo různé potřeby určitých užitečných látek.

Vitamíny v prvním trimestru

Po početí zažívá ženské tělo zvýšenou potřebu vitamínů a minerálů. Zejména akutní v prvním trimestru potřebuje následující živiny:

 • kyselina listová - tato látka zabraňuje výskytu vývojových poruch u plodu;
 • retinol je vitamin A, jehož nedostatek neumožňuje plně se tvořit kostra, orgány zraku a nervový systém dítěte;
 • tokoferol - vitamin E, který se podílí na tvorbě placenty a zabraňuje spontánnímu ukončení těhotenství;
 • kyselina askorbová - vitamin C, který zvyšuje obranyschopnost těla;
 • jód - tato látka přispívá k normální tvorbě endokrinního a nervového systému u dítěte.

Vitaminy ve druhém trimestru

V této době začíná aktivní vývoj dítěte a vytváření všech životně důležitých orgánů a systémů. Z tohoto důvodu musí být tělo opatřeno v takových množstvích minerálů v dostatečném množství:

 • železo - zvyšuje hladinu hemoglobinu a zabraňuje rozvoji anémie;
 • jód - přispívá k tvorbě kostry dítěte;
 • vápník - aktivně se podílí na tvorbě kostní tkáně, endokrinního systému a renálního systému dítěte.

Vitaminy ve třetím trimestru

Vitaminy pro těhotné ženy jsou uvedeny ve třetím trimestru. V této době se některé orgány a systémy dítěte dokončí a mateřské tělo se připravuje na porod, takže je důležité vyhnout se nedostatku takových užitečných látek:

 • Vitamin D - zabraňuje rozvoji křivice;
 • Vitamin C - zvyšuje obranyschopnost těla;
 • hořčík - zabraňuje předčasnému porodu.

Přírodní léčivý a profylaktický produkt Lamifaren obsahuje všechny potřebné vitamíny a minerály pro jakýkoli trimestr těhotenství.

Potřebuje žena po porodu vitamíny?

Vitamíny jsou důležité nejen pro těhotné ženy, ale také pro ženy po narození dítěte. To platí zejména pro matky, které kojí dítě. Musí poskytovat vitamíny a minerály nejen sobě, ale i dítěti. Protože mnoho produktů je zakázáno kvůli riziku alergické reakce u dítěte, doporučuje se užívat vitamínové komplexy.

Tyto léky mají na organismus následující účinky:

 • zabránit vzniku psychoemotivních poruch;
 • zlepšit metabolismus, který pomáhá zbavit se dalších liber;
 • pozitivně ovlivňují stav vlasů, epidermis, nehty a zuby;
 • zlepšit stav všech orgánů a systémů.

Lamifaren během těhotenství

Lamifaren je přírodní léčivý přípravek vyrobený na bázi hnědých mořských řas Laminaria Angustat. Součástí komplexu jsou všechny potřebné vitamíny pro těhotné ženy, jakož i polysacharidy a minerály. Z tohoto důvodu je produkt doporučen pro použití mnoha odborníky..

Lamifaren má na tělo těhotné ženy a plodu následující účinky:

 • zabraňuje spontánnímu potratu a předčasnému porodu;
 • zvyšuje obranyschopnost těla;
 • zabraňuje zpoždění ve vývoji dítěte;
 • přispívá k normální tvorbě všech orgánů a systémů dítěte;
 • zlepšuje stav vlasů, epidermis, nehtů, zubů a kostní tkáně ženy;
 • normalizovat nestabilní emoční pozadí;
 • zabraňuje předčasnému stárnutí;
 • neumožňuje ukládání cukru v tukové vrstvě;
 • zlepšuje metabolismus, který pomáhá ženě rychle porodit s nadváhou po porodu;
 • zabraňuje tvorbě krevních sraženin;
 • pozitivně ovlivňuje stav všech orgánů a systémů.

Vzhledem k tomu, že Lamifaren obsahuje všechny vitamíny, minerály a další užitečné látky nezbytné pro tělo nastávající matky a dítěte, doporučuje se přípravek používat v jakémkoli trimestru těhotenství a po porodu..

Nejlepší vitamíny pro těhotné ženy to potvrzují - recenze je komplexem, ve kterém je prezentována celá řada užitečných látek. Jejich příjem pomáhá chránit zdraví a vzhled ženy a dítě se narodí zdravé.

Vitamíny a minerály pro těhotné ženy

Vladimir Spirichev
Vedoucí laboratoře vitamínů a minerálních látek Ústavu výživy Ruské akademie lékařských věd, vážený vědec Ruské federace, korespondent ATN, profesor, doktor biologických věd.

Až dosud jsme v článcích v této části hovořili o úloze, kterou v našem těle hrají určité vitamíny a minerály. Nyní vás upozorníme na souhrnnou tabulku shrnující tyto informace. Ještě jednou bych vám rád připomněl, že nedostatečné zásobování ženy vitamíny během početí a těhotenství může být příčinou vrozených malformací, hypotrofie předčasného narození a porušování fyzického a duševního vývoje dětí. Navíc ani při vyvážené stravě během těhotenství nemůže žena uspokojit zvýšené potřeby vitamínů a minerálů pouze na úkor jídla. Proto během těhotenství musíte určitě užívat vitamín-minerální komplexy.

Vitamin A

Obsahuje rybí olej, játra, ledviny, vejce a mléčné výrobky, zejména v mléce a másle.

Ve formě beta-karotenu se vitamin A vyskytuje v zelenožluté zelenině: mrkev, sladká a paprika, rajčata, různé druhy zelí, dýně, luštěniny (sójové boby, hrášek).

Spousta beta-karotenu v broskvích, meruňkách, jablkách, hroznech, melounu, melounu, šípcích, rakytníku, třešni.

Vitamin A je důležitý pro normální růst orgánů a tkání. Hraje roli v procesech obnovy a obnovy kožních buněk, fungování sliznic. Podporuje správné fungování orgánů zraku, sluchu, čichu a doteku, aktivaci imunity. Podílí se na metabolismu tuků a na syntéze bílkovin, jakož i na tvorbě vizuálních pigmentů - látky obsažené v tyčích sítnice (díky vizuálním pigmentům se tvoří černobílé a barevné vidění).

Podílí se na stavbě kostí a zubů, včetně plodu. Během těhotenství je role tohoto vitaminu důležitá při stimulaci reprodukce červených krvinek - červených krvinek, které transportují kyslík do tkání. Zvyšuje odolnost vůči onemocněním sliznic dýchacích cest a střev.

Příznaky vitamínu Nadbytek a nedostatek: Porušení soumraku (stav, při kterém člověk nevidí téměř nic při nízkém osvětlení), oči zalévané v chladu, pocit „písku“ v očích, krátkozrakost a rychlá únava očí, zarudnutí víček.

Při nedostatku vitaminu A se zvyšuje keratinizace horních vrstev kůže a snižuje se sekrece mazových a potních žláz. To způsobí, že se pokožka stane suchší. S nedostatkem tohoto vitaminu, zvýšením teploty a citlivosti na bolest často dochází k slabosti svěrače močového měchýře, což může vést k nedobrovolnému močení. Lidé s nedostatkem vitamínu A mají sníženou odolnost proti infekčním chorobám.

Během těhotenství může nadbytek vitamínu A způsobit malformace centrálního nervového systému, srdce, ledvin, pohlavních orgánů a končetin plodu..

Potřeba během těhotenství: 2667-3300 ME (mezinárodní jednotky). Různé zdroje a balení léčiv a potravinářských výrobků ukazují různé jednotky měření vitamínů. Pro větší přehlednost je uvádíme do vzájemné korespondence: 1 μg vitamínu A (retinol) = 6 μg beta-karotenu = 3,3 ME

Vitamin C (kyselina askorbová)

Obsahuje čerstvou zeleninu, ovoce, bobule, byliny. Bobule divoké růže, černého rybízu, papriky, citronů a pomerančů jsou na tento vitamin zvláště bohaté (těhotné ženy by měly odmítnout brát citrusové plody). Dobrým zdrojem kyseliny askorbové je zelí, včetně zelí. Čerstvá jablka a brambory tohoto vitamínu obsahují méně.

Podílí se na mnoha redoxních reakcích, jakož i na biosyntéze speciálních proteinů pojivové tkáně: kolagen a elastin - podpůrné složky chrupavky, kostí, krevních cév a kůže. Pomáhá hojit rány, popáleniny. Během těhotenství je vitamín C důležitý také pro prevenci strie. Vitamin C aktivuje obranyschopnost těla, pomáhá neutralizovat toxiny vylučované patogeny. Hraje důležitou roli v prevenci poruch metabolismu lipidů vedoucí k rozvoji aterosklerózy. Kyselina askorbová usnadňuje vstřebávání ve střevě a vstřebávání železa v těle. Podílí se na tvorbě aktivních hormonálních forem vitamínu D v ledvinách.

Příznaky nadbytku a nedostatku vitaminu C: Snižuje se aktivita imunitního systému, zvyšuje se frekvence a závažnost onemocnění dýchacích cest a gastrointestinálního traktu.

S hypovitaminózou jsou možné následující:

-snadná tvorba modřin;

-špatné hojení ran;

Vitamin B1

Obsahuje: V produktech z obilnin a celozrnné mouky, hnědé rýže, ječmene, vepřového masa, luštěnin, brambor, jater, pivovarských kvasnic, mléka, vajec. Obzvláště bohaté na vitamín B, horní vrstvy zrna, výhonky. Ve zpracovaném zrnu (například ve stejné bílé leštěné rýži) se tyto vrstvy odstraní a vitamin s nimi zmizí.

Vitamin B1 hraje klíčovou roli při zásobování tkání energií, zejména v nervovém systému. Kromě toho se tento vitamin podílí na dýchání tkání (absorpce kyslíku a uvolňování oxidu uhličitého tkáněmi) a podporuje hojení ran. Má také uklidňující účinek na nervový systém. Je to důležité pro normální psychofyzikální stav těhotné.

Příznaky nadbytku a nedostatku vitaminu B1: Únava, podrážděnost, nespavost, bolesti hlavy, ztráta chuti k jídlu, deprese, snížená pozornost. Možná tachykardie (bušení srdce), bolest v srdci, snížený krevní tlak (hypotenze). Může se objevit nevolnost, ztráta chuti k jídlu, bolest břicha a zácpa. V případě vážného nedostatku vitamínu se vynoří onemocnění typu „take-take“, které se stále vyskytuje v zemích třetího světa. Jejím výsledkem je přetrvávající a závažné poškození nervového systému až do ochrnutí..

Požadavek na těhotenství: 1,5 - 1,9 mg.

Vitamin B2

Obsaženo v pivovarských kvasnicích, játrech a ledvinách. V 10,0 g masa se jeho množství pohybuje od 0,16 do 0,23 mg, ve 100 g mléka - od 0,1 do 0,13 mg, a ještě méně u zeleniny a ovoce riboflavinu. Takže uspokojení denního požadavku člověka na vitamín B2 není tak snadné: k tomu musíte jíst například 1,5 kg hovězího masa nebo pít asi 2 litry mléka denně..

Vitamín B2 hraje důležitou roli při dýchání buněk, můžeme říci, že se podílí na „spalování“ uhlohydrátů a tuků. Podílí se na konstrukci vizuální purpury (pigment obsažený v sítnici), chrání sítnici před nadměrným vystavením ultrafialovým paprskům a společně s vitamínem A poskytuje normální vidění - ostrost a vnímání barvy a světla, stimuluje tvorbu krve. Kromě toho má riboflavin pozitivní vliv na stav nervové soustavy, kůže a sliznic. Tento vitamin je předepsán pro fototerapii žloutenky u novorozenců, protože přispívá k rychlejší eliminaci bilirubinu, což způsobuje žluté zabarvení kůže.

Příznaky nadbytku a nedostatku vitaminu B2: Obecná slabost, ztráta síly. Zánětlivé změny v ústní sliznici: bolestivé praskliny v rozích úst, krustování („úhlová stomatitida“ nebo, hovorově, „záchvaty“). Jazyk se zanítí: zřetelně červená, oteklá, suchá a podél jeho okrajů jsou viditelné stopy zubů; pacient si stěžuje na pálivý pocit jazyka a kůže, někdy - nadměrné slinění. Oči se rychle pálí, fotofobie, bolest v očích, zánět sliznic (zánět spojivek) a víčka (blefaritida).

Projevem deficitu je seboroická dermatitida, při níž se intenzivně odlupuje kůže na obličeji, v oblasti horních rtů a nosu, kolem očních víček a na uších. Anémie je možná (snížení množství hemoglobinu v krvi).

Požadavek na těhotenství: 1,4 mg

Vitamin B3 (PP, kyselina nikotinová, nikotinamid) během těhotenství

Může být syntetizován v lidském těle z esenciální aminokyseliny - tryptofanu. Mezi přírodní zdroje tohoto vitamínu patří arašídy, bílé kuře, játra a dobytek, brambory, losos, halibut, tuňák, pivovarské kvasnice, sójové boby, pšeničné otruby, celozrnný a celozrnný chléb, některé houby (zejména sušená bílá).

Vitamin PP se podílí na energetickém metabolismu. Niacin je součástí enzymů podílejících se na zásobování buněk kyslíkem a živinami, jakož i na výměně proteinů, které regulují vyšší nervovou (včetně mentální) aktivitu a funkce trávicího systému; stimuluje hojení ran a vředů, normalizuje lipidové (tukové) složení krve. Vitamin B3 také pomáhá odstraňovat toxiny z těla, zlepšuje krevní oběh v malých cévách, včetně cév placenty. Niacin se podílí na regulaci funkce štítné žlázy a nadledvin - endokrinních žláz. Je důležitý pro růst těla, včetně těla plodu během vývoje plodu.

Příznaky nadbytku a nedostatku vitaminu B3:

Nedostatek vitaminu B3 je doprovázen celkovou únavou, ztrátou chuti k jídlu, bolestmi hlavy, kožními lézemi ve formě dermatitidy, zažívacího traktu, závratě.

Nedostatek vitaminu se projevuje pellagra:

- průjem, tj. gastrointestinální nevolnost;

- dermatitida, tj. kožní léze (odtud název choroby: v italské pella agra - "drsná kůže");

- demence - duševní porucha se ztrátou paměti, demencí a deliriem.

Požadavek na těhotenství: 19-21 mg

Vitamin B6 (Pyridoxin)

Nachází se hlavně v masných výrobcích, zejména v játrech a ledvinách, a také v celozrnném chlebu, pohanky, ječmeni a proso. Absorbuje se však výrazně méně z obilných produktů než ze živočišných produktů..

Poskytuje výměnu aminokyselin - ty „cihly“, ze kterých jsou proteiny vyrobeny, včetně fetálních proteinů. Mimořádně důležité pro fungování nervového systému. Podílí se na výrobě červených krvinek a jejich pigmentu - hemoglobinu, který nese kyslík. Záleží na tom, jakmile se sacharidy nahromaděné ve svalech a játrech uvolní do krve. Tento proces je velmi důležitý pro rovnoměrné zásobování miliard nervových buněk glukózou. Rovněž její role při rovnoměrném zásobování buněk glukózou a fungování imunitního systému je velká. Jeho nedostatek vede ke snížení počtu a ke zhoršení kvality protilátek proti různým patogenům.

Příznaky nadbytku a nedostatku vitaminu B6: Špatná nálada, deprese, psychóza, zvýšená podrážděnost, anémie se může vyvinout, někdy se zanícují sliznice ústní dutiny a jazyka, na rtech se objeví červený okraj a vyvine se dermatitida. Těhotné ženy mají premenstruační syndrom.

U novorozenců a malých dětí s nedostatkem vitaminu B5 je narušena inhibice centrálního nervového systému, dochází ke vzniku křečových stavů, které nelze léčit konvenčními antikonvulzivy..

Požadavek na těhotenství: 2,1 - 2,3 mg.

Vitamin B12 (kyanocobolamine)

Hlavním zdrojem jsou potravinářské produkty živočišného původu: hovězí játra, ryby, mořské plody, maso, mléko, sýry. Pokud člověk dobře jedí, nachází se v potravě dostatečné množství kyanocobolaminu.

Podílí se na konstrukci proteinových a tukových struktur ochranné vrstvy nervových vláken - myelinové vrstvy. V interakci s jinými látkami začíná hlavní životní proces - syntéza deoxyribonukleových (DNA) a ribonukleových (RNA) kyselin. DNA a RNA jsou bílkovinné látky, které tvoří jádra všech buněk v našem těle a které obsahují všechny dědičné informace.

Je důležitý pro tvorbu kostí, včetně fetálních kostí. Jedním z hlavních úkolů vitaminu B12 je produkce methioninu, jehož dostatečné množství je důležité pro metabolické procesy v nervové tkáni, aby byla zajištěna dobrá nálada. Důležitá je schopnost vitaminu B12 regulovat hematopoézu..

Příznaky nadbytku a nedostatku vitaminu B12: Anémie (anémie), změny nervové tkáně. Bez tohoto vitaminu se myelin rozkládá, ochranná membrána kolem nervových buněk odlupuje a atrofuje, což má za následek podrážděnost, necitlivost, svědění v končetinách..

Požadavek na těhotenství: 4 mcg.

Kyselina listová během těhotenství

Název vitamínu pochází z latinského slova „folium“ -list; kyselina listová je bohatá na listy zelených rostlin: špenát, cibule, hlávkový salát a další zahradní greeny. Kyselina listová se také nachází v játrech, ledvinách a masu.

Kromě účasti na tvorbě buněk fetálního nervového systému se tento vitamín vynakládá na „opravu“ a výměnu přibližně 70 bilionů mateřských buněk, protože lidské buňky jsou neustále aktualizovány, a také na výstavbu nových fetálních buněk během těhotenství. Kyselina listová je nezbytná pro dělení buněk, růst a vývoj všech orgánů a tkání, normální vývoj embrya a plodu, procesy tvorby krve, podílející se na tvorbě červených krvinek, bílých krvinek a krevních destiček, tj. všechny krvinky.

S významným nedostatkem kyseliny listové, tvorbou defektů v nervové trubici plodu, hydrocefalu, anencefalii (nedostatek mozku), mozkové kýly atd.; zvyšuje se riziko mentální retardace dítěte. S nedostatkem kyseliny listové se zvyšuje pravděpodobnost předčasného ukončení těhotenství.

Máma má únavu, podrážděnost, ztrátu chuti k jídlu. Těžký nedostatek vždy vede k megaloblastické anémii - onemocnění, při kterém kostní dřeň produkuje obrovské nezralé červené krvinky. Nedostatek kyseliny listové přispívá k rozvoji aterosklerózy a zvyšuje frekvenci srdečních záchvatů a mrtvice.

Potřeba během těhotenství: 200-400 mcg

Vitamin D (Calciferol)

Vytváří se v kůži pod vlivem slunečního světla. Provitaminy zase částečně vstupují do těla v hotové formě s jídlem a částečně se tvoří v cholesterolových tkáních. Dalšími zdroji potravy vitamínu D jsou mléčné výrobky, rybí olej, vaječný žloutek.

Jedna forma hraje klíčovou roli v metabolismu vápníku v těle. Metabolity vitamínu D spolu s řadou hormonů tvoří systém regulace a udržování rovnováhy vápníku v těle.

Vápník není jen hlavní minerální složkou kostry, ale také induktor svalové kontrakce. Vitamin D je důležitým článkem v mechanismu účinku řady hormonů. Poskytuje normální růst a vývoj kostí, prevenci křivice a osteoporózy (kostní vzácnost). Aby se kostra dítěte mohla správně tvarovat a matčina kost a zuby netrpěly, měla by žena dostat dostatečné množství tohoto vitaminu.

Citlivost těla na kožní onemocnění, srdeční choroby a rakovinu závisí na vitamínu D. Tento vitamin zabraňuje svalové slabosti, zvyšuje imunitu. Zásadní pro funkci štítné žlázy a normální koagulaci krve.

Nedostatek ovlivňuje funkci hladkého svalstva, včetně hladkého svalstva dělohy, tj. děloha se stává vzrušující, což predisponuje k hrozbě potratu. Hlavním příznakem nedostatku vitaminu D jsou křivice (změny v těle, a to i v dětském nervovém nervovém systému, ke kterému dochází při nedostatku vitamínu D) a změkčení kostí (osteomalacie). Nedostatečné zásobování těhotné ženy vitaminem D vede k vývoji křivice u dítěte.

Při předávkování vitaminem D jsou pozorovány následující:

- slabost, ztráta chuti k jídlu, nevolnost, zvracení, zácpa, průjem (volné stolice);

-ostré bolesti kloubů;

-bolesti hlavy a bolesti svalů;

-zvýšení krevního tlaku;

-pomalý srdeční rytmus, potíže s dýcháním.

Potřeba během těhotenství: 400-600 ME, tj. 10-15 mcg.

Vitamin E (tokoferol) během těhotenství

Obsahuje rostlinné oleje, celozrnný chléb, pohanka, zelené.

Název vitamínu E - tokoferolu - překládaného z řečtiny znamená „mít potomstvo“. Patří k bioantioxidantům - zabraňuje tvorbě kyslíkových volných radikálů, které ničí buňky a tkáně.

S nedostatkem vitaminu E dochází ke svalové slabosti a anémii v důsledku předčasného opotřebení a destrukce svalových vláken a červených krvinek. Během těhotenství přispívá nedostatek vitaminu E k hrozbě ukončení těhotenství, zejména v prvním trimestru. Nedostatek vitamínu E u novorozence může způsobit anémii, plicní onemocnění, závažné poškození zraku.

Potřeba těhotenství: 10ME.

Vitamin K

Částečně tvořené střevními mikroorganismy. Zdroje: zelená listová zelenina a rajčata, šípky, špenátové listy, růžičková kapusta a květák, kopřivy, jehly, oves, sója, žito a pšenice. Vitamín K je bohatý na vojtěšku, zelený čaj, řasy (řasy). Z živočišných potravin se většina tohoto vitamínu nachází ve vepřové játrech, vejcích.

Hraje roli v procesu koagulace krve: podílí se na procesech, které dávají proteinům systému koagulace krve schopnost vázat vápník, což je zase nezbytné pro „vázání“ krevních destiček a tvorbu krevní sraženiny. Během těhotenství a porodu je důležité zajistit normální koagulaci krve..

Spolu s proteiny koagulace krve se vitamin K podílí na tvorbě dalších proteinů vázajících vápník. Jeden z nich, osteokalcin, podporuje tvorbu kostí..

Nevýhoda je relativně vzácná. U dospělých závisí příznaky nedostatku vitaminu K na závažnosti nedostatku vitaminu a projevují se intradermálním a subkutánním krvácením, krvácením z dásní, nosem a gastrointestinálním krvácením.

Časným příznakem hypovitaminózy K je nízký obsah protrombinu v krvi (hypoprothrombinémie). U novorozenců je nedostatek vitaminu K častým důsledkem nízkého obsahu mateřského mléka a nepřítomnosti mikroflóry syntetizující tento vitamin ve střevech dítěte. V tomto případě dochází k hemoragickému onemocnění novorozence: krvácení z dásní, žaludku, nosu, pupku a močových cest. Dítě má gastrointestinální krvácení, krvavé zvracení, tekutinu, dechtový trus, intradermální a subkutánní krvácení.

Požadavek na těhotenství: 65 mcg

Vitamin H (biotin)

Vepřová a hovězí játra, arašídy, fazole jsou na tento vitamin zvláště bohaté..

Pro normální fungování těla je tento vitamin potřebován v poměrně malém množství. Biotin se podílí na biosyntéze mastných kyselin, na metabolismu uhlohydrátů, aminokyselin, mastných kyselin, jakož i na činnosti jater a nervového systému.

Příznaky nadbytku a nedostatku vitaminu H:

seboroická dermatitida (zánět kůže doprovázený peelingem), anémie (snížená hladina hemoglobinu), deprese, ztráta vlasů, vysoká hladina cukru v krvi, nespavost, ztráta chuti k jídlu, bolest svalů, nevolnost, zánět jazyka, vysoký cholesterol.

Potřeba během těhotenství: 30-100 mcg.

Vitamin B5 (kyselina pantothenová, pantothenát vápenatý)

Obsahuje produkty rostlinného původu: hrášek, droždí, lískové ořechy, zelená listová zelenina, pohanka a ovesné vločky, květák. Živočišné produkty: játra, ledviny, srdce, kuřecí maso, vaječný žloutek, mléko a rybí jikry. Kromě toho je vitamin B5 v těle produkován E. coli, která se u zdravých lidí nachází ve velkém množství ve střevech..

Vitamin B5 je nezbytný pro výměnu tuků, uhlohydrátů, aminokyselin, produkci životně důležitých mastných kyselin, cholesterolu, hemoglobinu a dalších biologicky aktivních látek. Stimuluje produkci hormonů nadledvin - glukokortikoidů, které hrají významnou roli ve většině procesů v těle a zajišťují normální průběh těhotenství. Hraje důležitou roli při tvorbě protilátek - faktorů ochrany proti infekcím, tj. Přispívá k vstřebávání dalších vitamínů a podílí se také na syntéze biologicky aktivních látek podílejících se na přenosu nervových impulsů..

S nedostatkem vitamínu B5: únava, deprese, porucha spánku, zvýšená únava, bolesti hlavy, nevolnost, bolest svalů, pálení, brnění, otupění prstů na nohou, pálení, bolestivé bolesti dolních končetin, hlavně v noci, zarudnutí kůže nohou, dyspeptické poruchy ( nevolnost, zvracení), dvanáctníkové vředy.

Při pantothenické nedostatečnosti klesá odolnost těla vůči infekcím, často se vyskytují akutní respirační onemocnění.

Požadavek na těhotenství: 4-7 mg.

Titul

Kde je obsaženo

Akce v těle

Příznaky nedostatku, nadbytek

Potřeba během těhotenství

Vápník

Mléko a mléčné výrobky

Podílí se na tvorbě kostí, tvorbě zubů, koagulaci krve, nervových impulzech, svalových kontrakcích

Křeče, predispozice plodu ke křivici, predispozice žen k osteoporóze, různé zubní problémy

Fosfor

Mléko, mléčné výrobky, maso, ryby

Podílí se na tvorbě kostí, přeměně energie

Poruchy růstu plodu, deformity kostí, křivice

Hořčík

Hrubé moučné výrobky, ořechy, luštěniny, zelená zelenina

Podílí se na tvorbě kostní tkáně, tvorbě zubů; svalové kontrakce; metabolismus sacharidů a bílkovin

Svalová slabost, křeče, svědění, onemocnění gastrointestinálního traktu, poruchy srdečního rytmu

Sodík

Nejdůležitější složkou mezibuněčné tekutiny, která podporuje osmotický tlak, je tlak tkáně; udržuje rovnováhu kyselina-báze; podílí se na přenosu nervového impulsu

Hypotenze (snižující krevní tlak), tachykardie, svalové křeče

Draslík

Sušené ovoce, fazole, brambory, droždí

Nejdůležitější složkou intracelulární tekutiny; podílí se na vytváření acidobazické rovnováhy, svalové aktivity; syntéza proteinů a glykogen

Svalová dystrofie, paralýza svalů, porucha přenosu nervového impulsu, srdeční frekvence

Žehlička

Luštěniny, maso, houby, celozrnné výrobky

Je součástí hemoglobinu, který se podílí na dodávce kyslíku z krve do tkání a podílí se na mnoha redoxních reakcích

Porucha erytropoézy (tvorba červených krvinek),

anémie, dysplázie, podvýživa

Ryby, ústřice, řasy, zvířecí vnitřnosti, vejce

Nejdůležitější složkou hormonů štítné žlázy. Hormony štítné žlázy se zase aktivně účastní metabolických procesů a zajišťují těhotenství

Zvětšení štítné žlázy - struma, potrat, zpomalení vývoje centrálního nervového systému, včetně zpomalení mentálního vývoje novorozence

Ryby, sója, lískové ořechy

Tvorba zubní skloviny, kostní tkáně

Poruchy růstu; poruchy mineralizace kostí

Obilná zrna, maso, mléčné výrobky, zvířecí vnitřnosti

Složka více než 100 enzymů.

Poskytuje stabilitu biologických membrán - buněk

stěny; hojení ran

Dysplazie, špatné hojení ran, nedostatek chuti k jídlu, poruchy chuti

Ryby, maso, zvířecí vnitřnosti, ořechy

Chrání buňky před škodlivými účinky volných radikálů. Je nezbytné pro normální fungování štítné žlázy, při zachování imunity

Anémie, poruchy růstu a tvorba kostí

Játra, luštěniny, mořské plody, celozrnné výrobky

Podílí se na mnoha biochemických reakcích v těle; interaguje se železem

Extrémně vzácné - anémie

Ořechy, obilná zrna, luštěniny, listová zelenina

Účastní se mnoha biochemických reakcí v těle

Články O Neplodnosti