Hlavní Zdraví

31 týdnů těhotná

V 31. týdnu těhotenství je většina žen na předporodní dovolené a mají více času na nenarozené dítě a sebe. Můžete udělat přípravu na porod, nákup potřebných věcí a zlepšení domova. Zatímco budoucí žena v práci čeká na dlouho očekávanou událost, oba organismy se na tento proces zodpovědně připravují..

Co se stane matce 31 týdnů těhotenství

Děloha stále roste a dosahuje velikosti basketbalu. Toto je velká zátěž na pohybový aparát, který může vyvolat exacerbaci obratlové kýly, osteochondrózy, artrózy a neuralgie.

Dítě se nadále vyvíjí, přibírá na váze a učí se novým návykům. Nastávající matka cítí nějaké nepohodlí, je pro ni těžké dýchat a pohybovat se. Těhotné pohyby jsou nepříjemné, takže buďte opatrní.

Syntetizuje se hormon relaxin. Je to látka, která pomáhá změkčit a napnout chrupavku a vazy pánevního prstence. Díky tomuto dítěti bude snadnější projít porodním kanálem. Relaxin také podporuje zvětšení prsou. Zatížení ledvin se stále zvyšuje, což vede k otoku. Abyste tomu zabránili, musíte ovládat rovnováhu voda-sůl, masírovat a více se pohybovat.

Mnoho žen může změnit svůj psychický stav. Někteří jdou nakupovat oblečení pro dítě, jiní - začnou vybavovat dům. Z emocionálního hlediska je to velká událost a odpovědnost za ni ve většině těhotných žen způsobuje slz a podrážděnost. Toto je normální jev vyvolaný hormonálními změnami. Při nadměrných zkušenostech však může dítě zažít hypoxii, takže je důležité, aby se budoucí matka naučila ovládat emoce a zvládat stresové situace..

Pohyby plodu jsou pociťovány zřetelně, ale jejich intenzita se postupně snižuje. Plod roste a stává se přeplněným v děloze. Nemůže se pohybovat tak volně jako předtím. Pro sledování stavu plodu by budoucí žena v porodu měla věnovat pozornost počtu svých pohybů. Normální po dobu 12 hodin by mělo být nejméně 10 pohybů.

Vývoj a velikost plodu po 31 týdnech těhotenství

Počínaje 31. týdnem těhotenství je přírůstek hmotnosti plodu 170-200 gramů týdně. Váha dítěte je nyní 1500–1700 gramů a délka je 40-42 cm. Diferenciace mozku a jeho vývoj pokračuje. Hromadění podkožního tuku je doprovázeno tvorbou přirozených záhybů a zvýšením tónu kůže. V budoucnu bude subkutánní tuk kompenzovat nedokonalost termoregulačního systému dítěte a udržuje konstantní teplotu pro novorozence.

Iris se začne hromadit pigment a ztmavne spolu s vlasy. Proces ztmavnutí očí je pomalejší než změna ve stínu vlasové linie. To je důvod, proč se mnoho bledých dětí narodí s modrým nebo šedýma očima. Po celý rok získává duhovka očí konečný stín, geneticky včleněný. Dítě stále rozlišuje pouze temnotu a světlo. Když cítíte jasné světlo, velikost zornice se změní nebo se dítě zavře. Barvy bude vnímat po narození.

Hmota vnitřních orgánů se neustále zvyšuje. Slinivka začíná syntetizovat inzulín nezbytný pro metabolické procesy. Plíce, srdce, ledviny, játra a další orgány rostou.

Mnoho dětí směřuje dolů v 31. týdnu. Tato situace zpravidla přetrvává až do doručení. Někdy, v 31. týdnu těhotenství, je diagnostikována pánevní prezentace plodu, která obvykle slouží jako indikace umělého porodu (císařský řez). I když se obávají, nestojí to za to. Dítě má stále čas na změnu polohy.

Pocity budoucí ženy v porodu ve 31 týdnech těhotenství

Na pozadí rostoucí dělohy a zvětšeného plodu se v pánevních kostech a dolní části zad objevují charakteristické bolestivé pocity. Vnitřní orgány jsou také přemístěny, což vyvolává porušení jejich fungování. Nejprve trpí orgány trávicího a močového ústrojí. Mnoho těhotných žen si všimne změn v pravidelnosti pohybu střev. Zácpa nastává v důsledku zpomalení střevní motility s progesteronem a tlaku na zvětšenou dělohu. Pro některé je zácpa doprovázena plynatostí, pocitem těžkosti a nepohodlí v břiše nebo nedobrovolným vypouštěním plynů. Kromě zácpy a nadýmání může být budoucí žena v porodu narušena pálením žáhy. Chcete-li se zbavit nebo omezit projevy těchto stavů, měli byste změnit své stravovací návyky a upravit svůj jídelníček.

Ležící na zádech si těhotné ženy všimnou, že mají závrať. To je způsobeno kompresí zvětšené dělohy vena cava. Pohodlná pozice pro relaxaci je levá nebo pravá strana.

Prsa v 31. týdnu těhotenství je těžší a větší. Mlezivo může být uvolněno z mléčných žláz, což ukazuje na přípravu kojení kojení. Když se objeví strie, můžete použít zvlhčovače a vyživující látky. Pomohou vám kontrastní sprchy, vzduchové koupele a masáže..

Lékařské vyšetření v 31. týdnu těhotenství

Během mateřské dovolené musíte navštívit gynekologa každé dva týdny. Pro sledování stavu budoucí ženy v porodu a včasné identifikace problémů s ložiskem určí lékař vhodné testy a vyšetření. Na recepci lékař poslouchá srdeční rytmus dítěte, určuje jeho prezentaci, měří hmotnost, obvod břicha, tlak a výšku děložního fundusu těhotné ženy.

V 31. týdnu těhotenství lze předepsat třetí plánované ultrazvukové vyšetření, které umožní vyhodnotit fetální srdeční, motorickou a respirační aktivitu, její prezentaci, placentární zralost a další ukazatele. Během ultrazvukového vyšetření lze také zjistit fetální vývojové patologie, které dosud nebyly diagnostikovány..

Možné problémy těhotenství po 31 týdnech

Normálně je výtok v 31 týdnech těhotenství bělavý nebo průhledný, s jednotnou konzistencí. Jejich počet během tohoto období se může zvýšit, což je vysvětleno přívodem krve do genitálií. Vzhled sražených bílků, které jsou doprovázeny svěděním a pálením vulvy, je známkou vývoje drozdu (kandidózy)..

Pokud má žena v 31. týdnu těhotenství krvavý výtok, bolí a táhne dolní část břicha nebo netěsnosti plodové vody - to ukazuje na možné zvýšení tonusu a předčasného porodu. Pokud zjistíte takové příznaky, musíte naléhavě zavolat lékaře nebo jít do nemocnice.

Pokud se objeví příznaky pozdní gestózy (silný otok, závratě, nevolnost), může lékař doporučit hospitalizaci. Toxikóza pozdních termínů je nebezpečná pro dítě a nastávající matku, proto se nedoporučuje opustit nemocnici. Těhotné je lepší být pod dohledem odborníků 24 hodin denně.

Zákazy a doporučení v 31. týdnu těhotenství

Hlavními doporučeními pro budoucí ženy při porodu jsou zdravá strava, pozitivní přístup, mírná aktivita a klid. Mnoho žen je na mateřské dovolené a je čas postarat se o sebe a připravit se na porod. Můžete se přihlásit na speciální kurzy, nakupovat věci nebo uspořádat dětský pokoj. Můžete se také setkat s přáteli a dopřát si různé dobroty, protože po porodu musíte výrazně omezit stravu.

Funkce napájení

S nástupem prenatální dovolené mnoho začíná rychle přibývat na váze. Je důležité regulovat energetickou hodnotu stravy, odmítnout nebo snížit spotřebu sladkostí, moučných výrobků a příliš kalorických jídel.

V denním menu musíte přidat více ovoce, zeleniny, různých obilovin, masa, vajec, ryb a mléčných výrobků. Jídla jsou nejlépe vařená, dušená nebo pečená. Je lepší zdržet se uzeného masa, konzervovaných potravin a silných alergenů. Nedoporučuje se také jíst houby a jiná těžko stravitelná jídla..

Příjem vitamínu

Mnoho těhotných žen je předepsáno další příjem vitamínu D a vápníku, protože je obtížné zajistit jejich příjem v dostatečném množství vyváženou stravou. V případě potřeby lékař doporučuje užívat speciální multivitaminové komplexy. Neměly by se používat samostatně, protože předávkování některými stopovými prvky může způsobit více škody než potenciální přínos..

Sex po 31 týdnech těhotenství

Mnoho párů v této době odmítá sexuální vztahy. Muži se bojí ublížit dítěti a jeho manželovi a ženy jsou v rozpacích kvůli jejich pomalosti a nemotornosti. Při běžném těhotenství však v sexuálních vztazích není nic nebezpečného. Naopak, přinesou nové pocity, které žena dosud nezažila. Je to kvůli hormonálním změnám a zvýšené citlivosti genitálií. Hlavní věc je vybrat si pohodlnou pózu, která eliminuje tlak na žaludek (žena na boku a muž vzadu).

Mnoho matek mylně věří, že kontrakce dělohy během orgasmu po 31 týdnech těhotenství mohou vyvolat předčasné porod. Takové kontrakce nejsou škodlivé pro plod a připravují tělo na nadcházející porod.

Fyzická aktivita

Aby se zajistila mírná fyzická aktivita, budoucí žena v práci může navštěvovat různé sportovní sekce nebo speciální kurzy. Hlavní věc je jít na předporodní dovolenou, nezapomenout na hodiny a více se pohybovat. Můžete chodit ve vzduchu, dělat dechová cvičení, plavat v bazénu, dělat jógu, pilates nebo gymnastiku. Cvičení Kegel budou užitečná. Tato cvičení posilují pánevní svaly, což usnadní proces porodu, urychlí zotavení po porodu a pomůže vyhnout se mezerám při porodu..

Lékařské manipulace, léky

Přestože většina léčiv je schválena k použití, samoléčení se nedoporučuje. Pokud se objeví nějaké patologické příznaky, musíte kontaktovat gynekologa, který s přihlédnutím k charakteristice průběhu těhotenství a stavu budoucí matky při porodu vybere nejoptimálnější a nejbezpečnější léky.

31 týdnů těhotná

Co se stane s dítětem

 • dítě je již plně formováno a vizuálně vypadá jako malý člověk. Poslední fáze vývoje životně důležitých orgánů začíná. Tělo se aktivně připravuje na existenci mimo tělo matky;
 • tělesná hmotnost dítěte dosahuje jeden a půl kilogramu. Jeho růst se denně zvyšuje o několik mm. Nyní je to asi 40 cm;
 • aktivní fáze rozvoje duševní aktivity začíná v důsledku denního nárůstu mozkových buněk. Dítě se učí reagovat na světlo, hlas, dotýkat se jeho žaludku. Z těchto akcí se učí zažívat pozitivní nebo negativní emoce;
 • na začátku sedmého měsíce se určí barva očí. U duhovky začíná akumulace pigmentu. Dítě bliká a reaguje na zdroje jasného světla;
 • povrchově aktivní látka se začíná vyrábět - látka, která je nutná pro správné otevření a fungování plic novorozence. V dýchacím systému je dokončena fáze zrání alveol;
 • pankreas a játra aktivně testují své funkce. Produkce inzulínu a sekrece žluči dosud nebyla stanovena, ale brzy bude aktivně prováděna;
 • denní rutina dítěte je stanovena na dobu 31 týdnů. Rutina se může lišit od maminky, některé ženy během období klidu zaznamenaly zvýšenou motorickou aktivitu embryí, což je normální.

Co se stane nastávající matce: pocity

Po 31 týdnech těhotenství je již většina žen na mateřské dovolené. Čas začíná, když se můžete všichni věnovat novému stavu. Poslední období vývoje dítěte vyžaduje zvláštní pozornost, protože nyní se dítě učí kontaktovat se svou matkou. Vzhledem k tomu, že dítě je již plně formováno, neustále přibírá na váze a velikosti, čeká těhotná žena na změny.

Tréninkové nebo přípravné boje. Jedním z hlavních nových pocitů jsou periodické kontrakce dělohy, které se vyskytují několikrát denně. Tělo se s pomocí připraví na porod. Během kontrakce stěn žena cítí, že její břicho změnilo tvar, jako by se zmenšilo a stalo se velmi tvrdým. Dítě se v těchto okamžicích uklidňuje. Tréninkové zápasy nemají časovou závislost. Opakují se v různých intervalech a nezpůsobují vážné nepohodlí..

Změny mléčných žláz. Ženská prsa po 31 týdnech již významně vzrostla. V této době se bradavka zbarví. Halogen ztmavne a na něm jsou jasně viditelné Montgomeryovy ​​žlázy. Také mnoho nastávajících matek v sedmém měsíci upozorňuje na to, že z prsou vypouštějí tekutinu - kolostrum, které bude pro dítě prvním jídlem. Často to způsobuje nepohodlí, protože to nasává oblečení a zanechává skvrny. Chcete-li se zbavit tohoto problému a zmírnit pocity, doporučujeme používat jednorázové hygienické vložky na hrudník.

Tělesné změny. Objem břicha se neustále zvyšuje. Postavení ženy je patrné všem kolem. Průměrný objem břicha po dobu 31 týdnů je 85-90 cm. Dno dělohy stoupá nad dutinu malé pánve ve výšce 30-31 cm. U mnoha matek začíná pupek během tohoto období vyčnívat. V některých případech je to doprovázeno bolestivými pocity. Je nezbytné, aby se chirurg objevil, aby se vyloučila pupeční kýla. Pánevní kosti se začínají postupně lišit. To způsobuje nepohodlí a chodba je ještě nepříjemnější..

Změny vzhledu. Toto období je doprovázeno hromaděním tekutin v měkkých tkáních. To je patrné zejména v případech, kdy není dodržována zdravá strava a konzumováno velké množství soli. Nos je opuchlý a může být spojován s bramborami. Rty jsou nafouklejší a smyslnější. V dopoledních hodinách může nastávající matka pozorovat otoky pod očima, což svědčí o narušení práce ledvin. V 31. týdnu vlasy září a mají zdravý vzhled. Jen málo těhotných žen po 7 měsících již progreduje. Obvykle tento proces začíná po porodu pod vlivem změněného hormonálního pozadí..

Emoční stav po 31 týdnech. V této době se žena obává, že se může dítěti něco stát. Pokud se dítě objeví v tuto chvíli, nebude to potrat, ale předčasné narození. Nové zkušenosti nahrazují staré zkušenosti. Původní ženy se bojí neznámého. Neví, co je čeká, ale jasně chápou, že to bude dost bolestivé. Instinkt mateřství se již začíná projevovat aktivně, což nutí ženu věnovat více času domovu, připravit se na důležité setkání s dítětem a koupit mu potřebné doplňky.

Fyzická aktivita. Do 31. týdne jí už břicho budoucí matky nedovoluje vést aktivní životní styl. Extra 6-8 kg, které byly získány do této doby, se cítí. Je obtížné vstát z postele, ohnout se, udělat domácí práce. Vzhledem k rozšíření kostí pánve může být žena při chůzi nepohodlná.

Gastrointestinální trakt a závislost na jídle. Trávicí trakt může u nastávajících matek vyvolat různé pocity. Dutina pohlavních orgánů již dosáhla žaludku a může ji „podpořit“. Jednou z nejčastějších stížností v 31. týdnu je pálení žáhy. Nepříjemný pocit pálení za hrudní kostí je výsledkem břišního růstu a přejídání. Do 31. týdne žena již nemá časnou toxikózu, ale mohou se vyskytnout zvláštní stravovací návyky. Důvodem je nedostatek vitamínů a minerálů v těle.

dítě radí

Jak přesně by měla být výživa během těhotenství po týdnech a jak ještě nenarozené dítě, aby poskytovalo vše nejlepší?

Po porodu zůstávají na ženském těle strie. Maminky mluví o tom, jak se jim podařilo zabránit, nebo mysli...

Mezi nosologiemi (patologické stavy), které komplikují porod dítěte, je patologie jako...

Lékařské vyšetření

Návštěvy doktorů v 31. týdnu se stávají častějšími. Dříve nastávající matka navštívila gynekologa jednou za dva týdny, ale nyní bude muset každý týden chodit na konzultaci. To je nezbytné pro sledování zdravotního stavu pacienta, přírůstku hmotnosti a procesů, které se vyskytují u dítěte.

 • terapeut - je čas znovu navštívit tohoto lékaře, aby zhodnotil fungování životně důležitých orgánů;
 • genetik - po trojnásobném screeningu bude možná muset budoucí matka konzultovat genetika;
 • gynekolog - během recepce provede lékař měření břicha a tělesné hmotnosti budoucí matky a také kontrolu krevního tlaku.
 • analýza moči - výsledek ukazuje fungování močového systému a vylučuje nebezpečné nemoci;
 • krevní test - poskytuje informace o hemoglobinu, krevních destičkách, cukru a dalších důležitých kritériích;
 • výtěr z pochvy - ukazuje stav mikroflóry a eliminuje infekční onemocnění.
 • Ultrazvuk - po 31 týdnech je vhodná doba pro další studii, která určuje velikost a soulad fetálních parametrů s tímto obdobím;
 • CTG - poslech srdečního rytmu dítěte eliminuje komplikace těhotenství.

Ložiskové potíže

Po 31 týdnech je seznam gestačních obtíží snížen v porovnání s předchozím těhotenstvím.

Přerušit

Riziko potratu je minimální, ale existuje. Příčinou ukončení plodu mohou být nitroděložní abnormality, sepse, infekce a exacerbace chronických onemocnění..
Předčasné narození. Narození ve 31 týdnech jsou považována za předčasná. Dítě už bude moci dýchat samo o sobě, ale po narození bude potřebovat intenzivní péči.

Zlomení placenty

Nebezpečná komplikace, která je doprovázena vnitřním krvácením a může vést ke smrti. Častější u pacientů s těhotenskými komplikacemi ve formě gestózy, preeklampsie, arteriální hypertenze.

Exacerbace patologií v oblasti genitálií

Po 31 týdnech se provede další vaginální nátěr. Může se projevit zvýšením počtu bílých krvinek. Zánětlivá onemocnění v akutní formě vedou k rozvoji nitroděložní infekce.

Cervikální nedostatečnost

Předčasné otevření vnitřního hltanu je často výsledkem hypertonicity. Pokud je zjištěn problém, žena je hospitalizována, je jí předepsán úplný odpočinek a protidrogová terapie. V této době je každý den těhotenství důležitý pro vývoj dítěte, takže se snaží udržet situaci co nejdéle.

Gestóza druhé poloviny těhotenství

Vážný stav, který vyžaduje ošetření v nemocnici a bez lékařské péče, vede k úmrtí dítěte. Při gestóze má nastávající matka otoky na těle a obličeji, výrazně se zvyšuje tělesná hmotnost a zvyšují se ukazatele krevního tlaku.

Těhotná cukrovka

Tato diagnóza je zřídka prováděna pro ženy, ale tento stav je nebezpečný pro budoucí matku a její dítě. Těhotná cukrovka se vyvíjí během těhotenství v důsledku vnitřních onemocnění nebo může být důsledkem špatné výživy. Vrozený diabetes u dětí je obtížné léčit.

Fotografie po 31 týdnech těhotenství

Nejčtenější příspěvky v 31. týdnu

V porodnictví je mnoho ukazatelů, díky nimž můžete určit gestační věk, přítomnost nebo nepřítomnost odchylek...

31. týden těhotenství znamená, že dlouho očekávaná mateřská dovolená konečně vstoupila do svých zákonných práv. Teď maminka může...

Výsledky ultrazvukového vyšetření dešifrujeme podle toho, co každá těhotná žena čeká na další ultrazvukové vyšetření! Chce vidět malé...

Vše, co potřebujete vědět o porodu. Připravenost na porodPříprava na porod Příprava na porodnici Co vzít v porodnici? Jak se máš...

Co je možné a co ne

S 31 týdny jde žena na cílovou čáru. Před setkáním dítěte zbývá velmi málo času. I když může stále věnovat hodně sebe sama sobě a dělat to, co je plánováno. Po narození dítěte nebude prakticky čas na realizaci jejich vlastních zájmů.

CO MŮŽE nastávající matka:

 • pokračujte v přijímání vitamínů. Drogy jsou schopny nahradit chybějící látky, které jsou nezbytné pro další vývoj dítěte;
 • užívejte léky, pokud to předepsal lékař. Po 31 týdnech lze provést léčbu zánětu intimní koule, anémie, zácpy, hrozby předčasného porodu a dalších patologií;
 • dělej to, co máš rád. Na začátku těhotenství ženy často opustí své koníčky. Pokud není spojena s fyzickou aktivitou, můžete jí po mateřské dovolené věnovat více času;
 • chodit denně. Mírné chůze má příznivý vliv na stav pánevních orgánů. Aktivita zvyšuje krevní oběh a přispívá k hladkému, bezbolestnému divergenci pánevních kostí;
 • studie. Před dodáním zbývá asi 2,5–3 měsíce. Během této doby můžete získat novou dovednost. Naučte se například řídit auto nebo absolvovat marketingové kurzy. V budoucnu to může být během vyhlášky velmi užitečné;
 • zapsat se do porodní školy. Protože hlavní obavy nastávajících matek jsou spojeny s procesem narození dítěte, je vhodné absolvovat přípravné kurzy. Na nich se žena naučí, jak správně dýchat, chovat se náležitě při porodu a naučit se základy péče o novorozence..

Co NENÍ pro nastávající matku:

 • jíst nezdravé jídlo. Navzdory skutečnosti, že po porodu musíte dodržovat dietu, už si nemůžete užít hodně relaxace. Nezdravé jídlo negativně ovlivňuje fungování životně důležitých orgánů;
 • užívejte léky, aniž byste se poradili se svým lékařem. I když najednou máte bolesti hlavy, neměli byste si vzít první prášky, které se objeví. Některé účinné látky mohou vést ke komplikacím;
 • provádět ostré pohyby. Mohou způsobit závratě a mdloby;
 • ohýbat se a zvedat závaží. Po 31 týdnech bylo zatížení na zádech již zvýšeno. Neopatrné sklony a zvedání těžkých předmětů zvyšují riziko sevření nervových zakončení;
 • bavte se jako předtím. V počátečních fázích těhotenství se člověk nemohl popřít šílenými slavnostmi. Po 31 týdnech musíte přehodnotit svůj životní styl. Už je třeba více času na odpočinek a plný spánek;
 • provádět některé kosmetické procedury. Zakazuje veškeré manipulace, které mohou způsobit bolest: voskování, permanentní make-up, tetování. Také byste měli být opatrní s postupy, které zahrnují použití řezných a bodných nástrojů, jako jsou oříznuté manikúry a pedikúry..

Správná výživa

Vzhledem ke zvýšenému tlaku dělohy na žaludek a střeva je třeba dodržovat pravidla výživy. Klíčová doporučení na 31 týdnů:

 • Jezte malá jídla. To pomůže správně strávit jídlo..
 • Pijte vodu mezi jídly. Urychluje metabolismus a potlačuje chuť k jídlu..
 • Jezte nejméně 4-6krát denně. Frakční výživa poskytuje tělu užitečné látky a nezatěžuje trávicí trakt.
 • Používejte fermentované mléčné výrobky denně. Musí se vyrovnat nedostatku vápníku a také mít příznivý účinek na trávení..
 • Při každém jídle spotřebujte dostatečné množství bílkovin. Udržuje tón těla a neumožňuje tvorbu podkožního tuku.
 • Jezte hodně zeleniny a ovoce. Tyto výrobky obsahují hrubou vlákninu nezbytnou pro normální fungování..

Fitness během těhotenství

Ve třicátém prvním týdnu je obtížné provádět fitness. Sport však neopouštějte úplně:

 • Dobrý vliv na tělo nastávající matky zajišťuje plavání. Stabilizuje dýchací systém, snižuje krevní tlak, trénuje srdce a zlepšuje krevní oběh..
 • Chcete-li zmírnit stres z ledvin a lumbosakrální páteře, měli byste pravidelně stát na všech čtyřech. V této poloze žaludek klesá a přestává tlačit na vnitřní orgány. Krevní oběh v zažívacím traktu, pánev, se zlepšuje, močový systém je nezatížený.
 • K úlevě od bolesti zad je nutná každodenní gymnastika. Pečlivé sklony, protahovací a dechová cvičení odlehčují stav nastávající matky a zlepšují pohodu.

Těhotenství Nemoci

Břišní křeče

Bolest v břiše může vážně zhoršit stav. Musíte okamžitě vyhledat lékaře, abyste zjistili příčinu křeče. Mohou být způsobeny střevní nebo renální kolikou, tréninkovými kontrakcemi, patologiemi jater.

Těžké nohy

K pulzování, necitlivosti a křečím dochází nejčastěji večer. Důvodem je zvýšené zatížení nohou a žil dolních končetin. Chcete-li se cítit lépe, můžete použít kompresní punčochové zboží a často zvedat nohy nad úroveň srdce. Je také důležité vybrat si pohodlnou obuv vyrobenou z kvalitních a přírodních materiálů..

Bolesti hlavy

Těžkost v hlavě v 31. týdnu může být vyvolána nedostatkem spánku. Po vystavení potvrzení o pracovní neschopnosti sní budoucí matky o spánku. Neměli byste však spát více než 9 hodin denně, což může také vést k periodickým bolestem hlavy. Je nutné normalizovat denní režim, probudit se a jít spát současně, a také často chodit na čerstvý vzduch. Jiné příčiny bolesti hlavy mohou být arteriální hypertenze..

Otok

Až 90% žen zažívá otoky ve 31 týdnech. U většiny nastávajících matek jsou způsobeny podvýživou a konzumací nezdravých potravin. Edém může být také důsledkem onemocnění ledvin, preeklampsie druhé poloviny těhotenství, žilní nedostatečnosti. Vaše stížnosti musíte nahlásit gynekologovi..

Zvýšená únava

Postupem času se pracovní kapacita nastávající matky snižuje. Ve 31 týdnech si ženy stěžují na slabost, dušnost, rychlou únavu. Tyto stížnosti mohou být běžným důsledkem těhotenství nebo mohou být prvním příznakem anémie z nedostatku železa..

Tachykardie

Zvýšení srdeční frekvence v sedmém měsíci je způsobeno zvýšeným stresem na srdci. Tento sval musí pumpovat velké množství krve, takže budoucí matky si mohou všimnout, že jejich puls dosahuje klidného stavu 90-100 tepů za minutu. Nejčastěji to není nebezpečné, ale vyplatí se konzultovat s kardiologem.

Vybít

V průběhu těhotenství by budoucí matky měly věnovat pozornost vaginálnímu propuštění. Po 31 týdnech se mohou zakysanou vůní zakysnout. To ukazuje na přítomnost drozdu a vyžaduje povinné ošetření. Pokud se výboj zbarví a dostane nepříjemný zápach, příčinou může být zánětlivý proces nebo infekce..

Zácpa

Více než polovina žen po 31 týdnech trpí zácpou. Jsou způsobeny zvýšeným tlakem dělohy na střeva. Mělo by být zřejmé, že se zvýšením termínu se problém bude zhoršovat. Proto je nyní nutné přijmout opatření k jeho vyřešení. Pro léčbu zácpy je předepsána strava s velkým množstvím tekutin a v případě absence výsledku se doporučují přípravky na bázi laktulózy..

Vývoj plodu při těhotenství 31 týdnů

U nastávajících matek jde nejčastěji 31 ​​týdnů těhotenství relativně klidně. Žena už odpočívá od práce a čeká na okamžik, kdy konečně uvidí své dítě. Během tohoto období nejsou žádné zvláštní pocity, ale můžete cítit zvýšenou hmotnost dítěte. V tuto chvíli je velmi důležité začít používat obvaz, snažit se relaxovat častěji a být v poloze ležet.

Stav dítěte a matky

Mnoho z nich má zájem vědět, co se děje po 31 týdnech těhotenství. Nyní jsou všechny procesy v těle relativně klidné. Nastávající matka již chápe, že její těhotenství se blíží k období 7,5 měsíce. Třetí trimestr skončí brzy. 31 porodnický týden těhotenství naznačuje, že musíte začít sbírat věci a dokumenty pro nemocnici.

Do této doby vzrůstá hmotnost ženy o 10-12 kg. Někdy cítí nepříjemné pocity a velké nepohodlí:

 • pálení žáhy;
 • častá dušnost;
 • silná bolest a křeče v nohou;
 • pocit tíhy v lýtkách nohou;
 • v břiše se čas od času objevují bolesti.

Dýchavost a pálení žáhy jsou přirozenými příznaky tohoto období těhotenství, objevují se v důsledku zvedání dělohy do peritoneální dutiny a přemístění vnitřních orgánů. S peristaltickými pohyby, sklony nebo změnou polohy se obsah žaludku začíná pohybovat do jícnu. Membrána zvedá plíce a mírně vytlačuje jejich tkáně. Pálení žáhy lze snadno zvládnout samostatně pomocí čerstvě připravené syrové mrkvové šťávy. Pomáhá odstraňovat všechny škodlivé látky v žaludku, protože obsahuje alkalické prostředí..

Pokud je dolní část zad silně zatažena, dolní část břicha, pubis a bolest zad, je třeba si uvědomit, že klouby a vazy se stávají měkčí, v důsledku čehož se těžiště stále více posouvá. Porodní kanál je tedy připraven k průchodu dítěte skrze ně. Všechny příznaky nouzové práce nepřidávají radost, ale měly by uklidnit těhotnou ženu, protože brzy pominou. Děloha v této době nadále aktivně trénuje - žaludek se na chvíli ztuhne a poté se vrátí do normálu.

Obvod břicha dosahuje 84–94 cm. V tomto okamžiku je kůže napjatá, její vrstva se stává tenčí. Na kůži těhotné ženy se mohou objevit strie - strie v břiše a na jiných místech náchylných k hromadění tuku: záda, ramena, boky, nohy. V tomto případě se nebojte. Vše, co musíte udělat, je koupit krém proti striím a začít jej pravidelně používat, pak se minimalizuje poškození kůže.

Žena může čas od času cítit, jak se dítě pohybuje. K takovým pohybům by mělo docházet každý den a často. Vzhledem k tomu, že hmotnost dítěte v této době je již poměrně velká, může dítě docela silně zatlačit do žaludku. Pokud odborníci diagnostikují pánevní prezentaci plodu, bude tlačena hlava pod žebra.

Pokud je dítě v žaludku, hlavu dolů, pak se objeví otřesy u nohou a takové pohyby nebudou vůbec jemné. Některé ženy říkají, že se dítě v tuto chvíli začne pohybovat méně. V tomto případě je však důležité si uvědomit, že dítě aktivně roste, zvětšuje se a již není pro něj snadné pohybovat se v žaludku své matky, jak se stalo dříve.

Mateřská dovolená

Třicátý první týden je první týden, kdy žena pokračuje v legálním odpočinku, mnoho žen v té době již vydalo a podepsalo doklad o dovolené. Po přijetí těhotenství od těhotné ženy začíná odpočinek. V této době je důležité, aby byla více na čerstvém vzduchu, dodržovala správnou výživu, prováděla gymnastiku a optimální fyzickou aktivitu..

Navzdory tomu je v současné době mnoho žen s větší pravděpodobností trávit čas vleže a snaží se nezatěžovat páteř.

Je důležité si uvědomit, že v této době je velmi důležité udržovat fyzickou aktivitu, aby se tělo připravilo na složité porodní procesy.

Ne všechny ženy chápou, že 31 týdnů těhotenství je kolik měsíců. Tento týden nastávající matka pokračuje v porodu po dobu 7,5 měsíce. Před narozením zůstává asi deset týdnů, ale vše bude záviset na individuálních vlastnostech ženského těla, na toto období byste se tedy neměli spoléhat. Ne každý má dítě devět celých měsíců: proces porodu dítěte může začít v 37. týdnu - takový ukazatel se také považuje za zcela normální. V tomto případě bude vše přímo záviset na stavu ženského těla.

Vývoj plodu

V současné době dochází ke zrychlenému růstu dítěte ak rozvoji jeho základních funkcí a systémů. Norma hmotnosti dítěte po 31 týdnech těhotenství dosahuje 1600 g a výška je až 41 cm. Dítě se stísní v žaludku matky.

Dítě se snaží, aby se přizpůsobilo novým podmínkám, zaujímá pohodlnější postoj: nejčastěji jde o složenou polohu, ve které se končetiny kříží. Mnoho dětí v této době již zaujímá trvalé postavení, které přetrvává až do začátku porodu. Vlastnosti vývoje dítěte:

 1. S každým novým dnem dítě stále aktivně roste, rysy jeho tváře se stávají jemnějšími, můžete si v nich všimnout jasného podílu, nos nabírá určitý tvar, chrupavky v uších a krk se napnou. Oči dítěte se vyvíjejí - dokáže rozeznat temnotu a světlo, zavřít a otevřít oči a zaměřit oči na konkrétní místo. Kromě toho v tomto okamžiku vzniká rohovkový reflex: v případě náhodného dotyku očí dítě okamžitě mžourá.
 2. Nervový systém dítěte začne fungovat intenzivněji, konvoluce mozku se dále vyvíjejí, tkáň v plicích zraje, dozrává povrchově aktivní látka, která dítěti poskytne první dech po narození. Játra plodu vylučují žluč a připravují se na svou hlavní funkci - čištění těla škodlivých látek a toxinů. Pankreas začíná v tomto okamžiku produkovat inzulín.
 3. Kůže dítěte zůstává docela pomačkaná a červená. Krevní kapiláry jsou stále vidět přes kůži, protože je příliš tenká, což jí poskytuje jasnou barvu. Hřebíky dítěte dále rostou, do konce 30-31 týdne těhotenství dorostou až do konce prstů dítěte. Od této doby se hmotnost plodu začíná rychle zvyšovat díky hromadění podkožního tuku, což je velmi důležité pro zajištění úplné výměny tepla po narození dítěte..
 4. Některé děti již mají své vzory spánku a bdělosti. Žena může cítit, jak se dítě v určitém čase začne aktivně pohybovat, a pak se uklidňuje. Míchání je výraznější, někdy způsobuje matce bolest. V tuto chvíli se dítě začne protahovat nohama a pažemi a klepe na různá místa v matčině břiše, takže ženy mohou mít velké nepohodlí. Šoky, které jsou v této době příliš časté a násilné, mohou znamenat nedostatek kyslíku dodávaného dítěti nebo nepříjemné postavení ženy, které pro dítě způsobuje potíže..

Během této doby musíte pečlivě sledovat chování dítěte: pokud po dobu několika hodin neprovádí žádné pohyby, musíte navštívit ošetřujícího specialistu. Optimální počet pohybů za dvanáct hodin - nejméně deset.

Pohlaví dítěte lze s absolutní přesností identifikovat již ve dvacátém týdnu. Po dobu třicet jedna týdnů se však pohlavní orgány dítěte dále vyvíjejí. Chlapci v tuto chvíli ještě neměli čas nechat svá varlata vložit do šourku. Stydké pysky dívek jsou stále otevřené.

Nesoucí dvojčata

Žena, která má dvojčata, by měla dostat mateřskou dovolenou již ve 28 týdnech těhotenství. To je způsobeno tím, že její tělo zažívá dvojnásobné zatížení, hmotnost její matky roste rychleji, což vytváří další pocit nepohodlí. Hmotnost každého dvojčete dosahuje 1500 g, výška - asi 40 cm.

Je docela nepříjemné, aby dvě děti zapadly do ženského žaludku, takže jejich mobilita je omezená. Stále je však důležité sledovat chování dvou dětí a jejich pohyby. Nastávající matky musí jasně dodržovat všechna doporučení lékaře, vést správný životní styl, dobře se odpočívat a vést poměrně mobilní životní styl.

Třicátý první týden nošení dvojčat se odehrává na pozadí zvýšené únavy ženy. Tuto podmínku byste však měli snášet, protože žena brzy uvidí dvě děti.

Nebezpečné příznaky

Dítě v 31. týdnu těhotenství přechází do rychlého stadia růstu, takže žena musí pečlivě sledovat přírůstek na váze. Neměl by být vyšší než 300 g za 7 dní. Pokud se při správné a správné výživě stane přírůstek hmotnosti nad normální, musí nastávající matka vyhledat lékaře, protože tento jev může naznačovat poruchu vnitřních orgánů v jejím těle.

V této době mohou při porodu dítěte vzniknout různé obtíže. Musíte navštívit lékaře, pokud:

 • začíná vlnit v očích, což může znamenat zvýšení tlaku nebo výskyt otoků ve vnitřních orgánech a systémech;
 • vyskytuje se polyhydramnios nebo oligohydramnios, který se objevuje po 30–31 týdnech (lze diagnostikovat ultrazvukem);
 • otok v nohou nepřechází ráno, což může signalizovat porušení ledvin a preeklampsie;
 • žena neustále cítí únavu, což naznačuje pozdní fázi toxikózy;
 • zhoršená chronická onemocnění (mohou nepříznivě ovlivnit průběh těhotenství);
 • závratě nebo bolest hlavy (příznaky naznačují gestózu, zvýšení nebo snížení krevního tlaku);
 • vyskytuje se průjem (nejčastěji se objevuje v důsledku hormonálních změn v ženském těle, ale může se také vyvinout, pokud budoucí matka má infekční onemocnění gastrointestinálního traktu).

Ve třicátém prvním týdnu těhotenství by měla žena co nejvíce sledovat své zdraví, častěji chodit a relaxovat. Vypouštění v tomto okamžiku by mělo být normální, je důležité reagovat na nejmenší odchylky ve vašem zdravotním stavu.

V případě úniku plodové vody je také důležité neprodleně konzultovat lékaře. Za optimální se považuje, pokud jejich počet nepřesahuje objem polévkové lžíce. Musíte věnovat pozornost barvě výběru. I malé postříkání krví může znamenat ohrožení zdraví dítěte. Během tohoto období by drozd neměla těhotnou ženu obtěžovat..

Časté nemoci

V některých případech může být žena stále narušena nemocí, protože imunita je v tuto chvíli značně snížena. Mezi nejčastější nemoci patří nachlazení, ke kterému dochází při zvýšení tělesné teploty, kašel, rýma. Nachlazení není nebezpečné, pokud je léčeno pod lékařským dohledem.

Gestóza může vést ke komplikacím, pokud s tím nezačnete včas bojovat.

Velmi často se díky silnému tlaku dítěte na vnitřní orgány ženy zhoršují nemoci močového systému. Protože plod v tuto chvíli uvolňuje produkty své zásadní činnosti, jsou také zpracovávány ženskými ledvinami, což na ně působí další zátěž.

31 týdnů těhotná

Pamatujete si, že jste asi před šesti měsíci přemýšleli, v jaký den se u zkoušky projeví těhotenství? Ale pak pokračoval jen 1 týden těhotenství. Od té doby létal zběsile rychlostí.

Zdálo by se, že teprve před 7 dny bylo 30 týdnů těhotenství a další už přichází. Během tohoto období se mnoho nastávajících matek zajímá: „31 týdnů těhotenství - kolik měsíců to je?“ Vzhledem k tomu, že porodnický měsíc sestává z 28 dnů, jednáme o 7 měsíců a 3 týdny. Je čas přemýšlet o tom, co pojmenovat dítě. Sama o sobě radím budoucím rodičům, aby věnovali pozornost významu jména Artyom pro chlapce, protože nyní je mimo jiné na vrcholu popularity.!

Pocity budoucí matky

31 týdnů těhotenství se týká třetího trimestru. Pracující matky od začátku tohoto období mohou na všechno zapomenout a užívat si jejich stavu. Musíte také pečlivě sledovat své zdraví. Koneckonců, přesně po 30 týdnech, nastává ten pravý čas, kdy jít na mateřskou dovolenou a mámě se vydává nemocenská dovolená.

31. týden odpovídá konci sedmého měsíce porodu dítěte. Po ní bude 32 týdnů těhotenství. V této době se žaludek zvětšuje na docela působivou velikost. Mnoho žen začíná mít potíže při chůzi, jejich chůze se stává obtížnou, protože do 31. týdne těhotenství se významně zvýšila hmotnost plodu.

Děloha se zvětšuje a začíná vyvíjet tlak na vnitřní orgány. To způsobuje nepohodlí nastávající matce a komplikuje práci střev a žaludku. To také vede k nadýmání, zácpě, pálení žáhy.

Často existují příznaky metabolických poruch. Pálení žáhy nejčastěji vadí ženě večer. Může vyvolat pozdní večeři, jíst mastné, kořeněné potraviny.

V této době se těhotné ženy často potýkají se spánkem. Křeče, nespavost je trápí. Rostoucí břicho ztěžuje pohodlnou polohu při spánku. Tyto problémy lze částečně vyřešit, pokud si koupíte speciální polštář pro nastávající matky..

V 31. týdnu těhotenství se doporučuje ženě častěji odpočívat, zejména pokud se obává bolesti dolní části zad. Metabolismus je v současné době výrazně zrychlen. To je doprovázeno zvýšeným pocením. Toxiny a toxiny jsou odstraňovány potem na povrch kůže.

Vývoj plodu při těhotenství 31 týdnů

Po 31 týdnech těhotenství může hmotnost dítěte dosáhnout v průměru 1,2 - 1,6 kilogramu. Délka jeho těla je 38-41 centimetrů. To jsou poměrně průměrné ukazatele. Jsou možné některé odchylky od normy..

Po 31 týdnech těhotenství mohou být pohyby plodu velmi intenzivní. Dítě již vyvinulo svůj vlastní režim bdělosti a spánku. Nastávající matka to může cítit přítomností nebo nepřítomností pohybů.

Některé ženy poznamenaly, že v této době se dítě začalo pohybovat méně aktivně. To je docela přirozené. S každým týdnem dítě přibírá na váze, zvětšuje se a stává se přeplněným v děloze.

V 31. týdnu má pokožka dítěte načervenalý nádech a vypadá vrásčitá. Pod ním se postupně hromadí podkožní tuk, který v budoucnu přispěje k jeho vyhlazení.

Obličejové rysy dítěte na začátku třetího trimestru jsou naostřeny, nos získává určitý tvar, uši a krk nadále rostou.

V této době dochází k aktivnímu vývoji mozku dítěte, tvorbě nervových impulzů. Dítě již začíná reagovat na vnější podněty. Cítí se, když je máma šťastná a když je ve stresu.

Aby nedošlo k poranění dítěte, doporučuje se často zažít pozitivní emoce a vyhnout se negativitě. Pravidelně můžete poslouchat klasickou hudbu.

V 31. týdnu těhotenství již dítě ví, jak rozlišovat mezi hlasy mámy, otce a blízkých. Plíce dítěte jsou docela vyvinutá, ale ne tak dobrá jako u 8 měsíců. Pokud se dítě narodí v tuto chvíli, nebude moci dýchat samo o sobě, ale dýchání lze udržovat pomocí speciálního vybavení.

Lékařské vyšetření ženy

Do 31 týdnů těhotenství by měla žena navštívit lékaře. Ve třetím trimestru se návštěvy gynekologa stávají mnohem častějšími.

V ordinaci lékaře je nastávající matka změřena hmotnost, zhodnotit jeho nárůst. Na recepci gynekolog také měří objem těhotného břicha a určuje některé další ukazatele. Od okamžiku registrace do začátku 31. týdne se může hmotnost ženy zvýšit o 11-13 kilogramů. Toto je průměrná norma, odchylky od kterých jsou také možné..

Lékaři nedoporučují těhotným ženám přibírat na váze rychleji. To neznamená, že musíte jíst. Nastávající matky musí jíst správně, ale je lepší jíst zdravé jídlo a po malých porcích. Doporučujeme vyloučit ze stravy sladká, slaná a kořenitá jídla..

Po 31 týdnech a později se zvyšuje riziko otoků. Edém se objevuje v důsledku zadržování tekutin v těle. Mohou způsobit vývoj pozdní toxikózy těhotných žen. Tato patologie je docela vážná. Při diagnostice může být nutná hospitalizace ženy.

Kromě standardních měření hmotnosti, objemu břicha a dodávky moči pro obecnou analýzu musí žena podstoupit ultrazvukové vyšetření ve 30-31 týdnech těhotenství. Nemusíte se na to připravovat předem. Stačí se dostat do ultrazvukové diagnostické místnosti ve stanovenou dobu.

Během ultrazvuku lékař vyhodnotí:

 • Hmotnost plodu (norma: 1400-1600 gramů);
 • Růst plodu (norma: 38-41 centimetrů);
 • Velikost biparentalů (norma: 71-75 milimetrů);
 • Fronto-týlní vzdálenost (norma: 89-105 milimetrů);
 • Obvod hlavy (norma: 26,5 - 30,5 milimetrů);
 • Délka stehna (norma: 52-62 mm);
 • Délka ramen (norma: 49-57 milimetrů);
 • Délka předloktí (norma: 42 - 50 milimetrů);
 • Délka kostí nohy (norma: 49-57 mm).

Plíce dítěte po 31 týdnech by měly mít normální první stupeň zralosti. Placenta by měla mít také první stupeň vyspělosti. Lékař také vyhodnocuje prezentaci plodu během ultrazvukového vyšetření. Lepší, pokud to bude hlava. V opačném případě může porod skončit císařským řezem..

Délka děložního hrdla v 31 týdnech těhotenství by měla být 30 centimetrů nebo více. Jeho vnitřní a vnější hltan by měl být uzavřen.

Těhotenství dvojčata

Těhotenství dvojčat ve 31. týdnu těhotenství se může objevit trochu jinak než u těch, které očekávají jedno dítě. Šťastné budoucí maminky dvojčat chodí na mateřskou dovolenou před standardním obdobím.

Je jen přirozené, že děti v lůně přibývají na váze poněkud pomaleji. V tomto případě jsou možné odchylky od obecně uznávaných standardů ukazatelů nitroděložního vývoje..

U dvojčat s ložiskem zažívá žena velmi velké zatížení. Do 31. týdne těhotenství je pro ni obtížné chodit, bolest v dolní části zad.

Je lepší, pokud jsou tyto budoucí matky pod dohledem lékaře po celý třetí trimestr.

Možné odchylky od normy

Pokud jsou při ultrazvukovém vyšetření nalezeny nějaké abnormality po 31 týdnech těhotenství, nastávající matky jsou velmi rozrušené. To však neznamená vždy patologii..

Například odchylky od standardních hodnot růstu a hmotnosti dítěte ve 31. týdnu těhotenství nejsou vždy známkou retardace intrauterinního růstu. Může to být způsobeno nesprávným nastavením termínu s pozdní ovulací.

Předčasné zrání placenty je poměrně vážná odchylka. Ale nepropadejte panice. Při provádění takové diagnózy lékaři doporučují užívat speciální léky, které pomáhají udržovat placentu ve správném stavu a zpomalují její stárnutí. Ve zvláště závažných případech může být nastávající matka nabídnuta hospitalizace.

Odpojení placenty lze také pozastavit. Za tímto účelem bude těhotná žena muset brát léky a sledovat odpočinek v posteli..

Pokud jsou zjištěny nějaké abnormality, lékaři obvykle předepisují ženě jedno nebo více dalších vyšetření ultrazvukem. Ultrazvuk může být předepsán bezprostředně před narozením.

V období po porodu jsou bohužel možné v těle ženy různé poruchy. Ale nepropadejte panice, všechna taková onemocnění jsou léčitelná! Ale aby byla mladá matka připravená na všechno, neublíží si přečíst článek o důvodech ohýbání dělohy. Koneckonců, jak se říká, varovali, pak vyzbrojeni. Zdraví pro vás a vaše dítě!

Užitečné tipy

V 31 týdnech těhotenství musíte věnovat zvláštní pozornost vašemu zdraví. Doporučuje se trávit více času na čerstvém vzduchu, chodit pěšky. Procházky by však neměly být příliš únavné.

Do konce 7. měsíce těhotenství by si nastávající matka měla být vědoma toho, že k předčasným porodům, i když vzácným, někdy dochází. Do rizikové skupiny patří mnohočetné ženy, matky dvojčat, trojčata i ženy, které již předčasně porodily..

S výskytem bolesti v břiše, krvavým výtokem z pochvy, nástupem kontrakcí byste měli okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Doporučujeme, abyste měli vždy s sebou výměnnou kartu..

Od 31 týdnů mohou nastávající matky navštěvovat kurzy pro těhotné ženy. Na prenatálních klinikách pořádají dobré kurzy zdarma.

Fotografie plodu

Při vyšetření ultrazvukem nastoupí nastávající matka fotografii plodu po 31 týdnech těhotenství. Na něm můžete jasně vidět obličej a dokonce i některé jeho funkce.

V 31. týdnu je dítě již dobře krmeno, krevní cévy se neobjevují

Video pro nastávající matky

Mladá matka v tomto videu sdílí její dojmy z 31. týdne těhotenství.

A tento graf nám ukazuje záznam s ultrazvukem plodu v té době.

Články O Neplodnosti