Hlavní Testy

Vše o sedmiměsíčnících: vlastnosti GV, doplňková jídla, strava, spánek

První roky života se děti rychle rozvíjejí, pro každý měsíc je nutný samostatný režim. Zohledňuje, v jaké fázi vývoje je dítě, a pomáhá mu přizpůsobit se novým dovednostem a pocitům. Je důležité, aby mladí rodiče sledovali stravu dítěte po šesti měsících a také ho připravili na přechod na stolek pro dospělé, pokud je to normálně tolerováno.

Strava dítěte na GV

Maminky, které mají dostatek mateřského mléka, obvykle nejsou ve spěchu, aby přenesly dítě na „jídlo pro dospělé“. Dokud dítě nezačne projevovat zájem o jiné výrobky, nemusí potřebovat další výživu. V tomto případě se doplňkové potraviny klidně podávají po 7-8 měsících..

Pokud se však dítě aktivně zajímá o to, co máma a táta jedí, je důležité vytvořit pro 7 měsíců kompletní menu pro dítě. V této fázi bude dítě nadále dostávat výživné mateřské mléko, ale již se začne seznamovat s jinými pokrmy.

Níže uvažujeme, jak kojit dítě v tomto věku a jaká jídla si vybrat pro jeho krmení.

Funkce hepatitidy B ve věku sedmi měsíců

Do druhé poloviny roku je dítě psychologicky a fyziologicky připraveno přijímat doplňková jídla, ale jeho reakce na takové obědy a večeře je stále třeba pečlivě sledovat. Po šesti měsících by mateřské mléko mělo zůstat základem výživy dítěte. Časový plán příjmu se ale mírně mění.

Téměř vždy, v tomto věku, se vytvoří určitý režim krmení dítěte. Všechno je zde individuální - jedno dítě potřebuje 6 a více denních jídel a až 3 noční jídla, zatímco ostatní potřebují pouze 6 denně a zbytek času jsou nasyceny doplňkovými potravinami.

Měla by být respektována přání dítěte v tomto věku. Pokud svým celkovým chováním prokáže, že dává přednost mateřskému mléku před doplňkovými potravinami, nespěchejte, abyste jej přenesli na „dospělé“ jídlo..

Kojení není omezeno na objem - dítě musí přestat, jakmile se cítí plné. Pokud se odvrátíte od doplňkových potravin - nabídněte prsa a příště to zkuste znovu, ale nevyvíjejte na dítě tlak.

 • kojení na vyžádání;
 • dítě samo určí, kdy je plné mléka;
 • doplňkové potraviny se zavádějí, když je dítě jasně zajato;
 • v případě odmítnutí krmení pokračujeme v krmení mlékem.

Pokud se dítě aktivně zajímá o doplňková jídla, neodmítávejte je. Mateřské mléko bude nejlepším jídlem pro první snídani a poslední jídlo denně a doplňková jídla si zachovají sílu po celý den. Níže zvažujeme, co a jak krmit dítě, je-li již připraveno ke krmení.

Nová jídla pro krmení

Takže, dítě se aktivně zajímá o to, co máma a táta jedí u stolu, ale stále jedí mateřské mléko. Dětská strava v 7 měsících může být diverzifikována s těmito pokrmy:

 • Ovesná kaše. Doplňkové krmení začíná u nich (nebo šťouchané zeleniny), protože jsou dobře vstřebávány a dobře chutnají pro děti. Vyberte si Pohanka, kukuřičná kaše, rýže a ovesná kaše tekuté konzistence může být o něco později.
 • Maso. Pokud dítě nemá alergie a trávení je normální, může být do stravy zavedeno dietní maso: krůta, králík, kuře. Vařte v bramborové kaši nebo soufflé s vodou nebo mateřským mlékem. Použití bujónu je nežádoucí.
 • Žloutek. Kuřecí žloutek je bohatý na polynenasycené tuky a vitamíny. Může to však způsobit alergie, takže pro začátečníky byste měli dávat čtvrtinu žloutku denně dvakrát až třikrát týdně, ředění masovým nebo zeleninovým pyré.
 • Zelenina. Jsou bohaté na vlákninu a jsou prospěšné pro činnost žaludku a střev. Ve stravě dítěte si můžete představit dýně, brambory, mrkev, fazole.
 • Ovoce. Jablka a banány se staly oblíbenou pochoutkou doplňkových potravin: meruňkové a hruškové pyré, které jsou sladké chuti a zdravé pro tělo dítěte.
 • Kefír a tvaroh. Je lepší, pokud se jedná o domácí výrobky, první dávka by neměla být vyšší než 20 gramů, aby nedošlo k přetížení trávicího traktu dítěte. Postupně se objem těchto produktů zvyšuje..

Sedmiměsíční kojení bude rádi vyzkoušet ovocné pyré, mléčné výrobky a cereálie. To, jak by dítě v sedmi měsících mělo jíst tento nebo tento druh doplňkových potravin, je individuální parametr. Je lepší vstoupit pomalu, aby nedošlo k přetížení zažívacího traktu dítěte. Vstupní standardy jsou podmíněné a musí být individuálně upraveny.

Tabulka denních příspěvků a doporučení

Miska jménoObecná sazba za denDoporučení
Oves, pohanka, rýže, kukuřičná kaše150 gK vaření nepoužívejte kravské mléko
Dýně, mrkev, zelí, cuketa pyré170 gMůžete přidat fazole
Banán, hruška, jablečné pyré70 gVyhněte se jahodám a citrusům
Mléčné výrobky50 - 100 gPouze dětský kefír, domácí tvaroh
Vařený kuřecí žloutek0,25 gNepoužívejte protein
Dušené ovoce, mrkev, jablko, broskev, meruňková šťáva70 mlZřeďte vodou v poměru 1: 1
Sušenky, sušenky, sušenkyNe více než 30 gNamočte do mateřského mléka nebo vody

Pamatujte, že denní dávka je podmíněné množství. Také nemůžete dát přednost pouze jednomu typu doplňkových potravin. Zkuste rozšířit nabídku vašeho dítěte.

Ukázkové menu

Nabízíme vzorové menu pro 7 měsíční dítě. Můžete jej použít jako základ pro sestavení individuální dětské výživy.

První a poslední jídlo každý den je mateřské mléko. Další jídla a nápoje jsou nabízeny v tabulce..

Den / jídloObědVečeřePozdní svačina
pondělíKrupicová kaše - 150 g, tvaroh s broskvovým pyré - 50 g, hruškové pyré - 50 gZelný pyré s dýní - 180 g, krůtí suflé - 70 g, žloutekDomácí jogurt - 80 g, pohanková kaše - 100 g, dětské sušenky - 7 g
úterýPohanka s dýní - 100 g, švestkové pyré - 50 g, tvaroh - 50 gPolévka s karbanátky s mrkví a bylinkami - 200 g, hruškový protlak - 50 gKukuřičná kaše s hruškou - 150 g, sušenka
středaRýžový pudink - 100 g, želé - 50 g, tvarohový suflé - 50 gKráličí a brokolicové pyré - 200 g, broskvový suflé - 50 g, ovocná šťáva - 80 gBaby kefír - 100 ml, ovesné vločky - 100 g, šťouchané pečené jablko
ČtvrtekKukuřičná kaše s ovocem - 100 g, baby tvaroh - 50 gDýňová polévka - 200 g, rybí řízečky - 50 g, ovocná šťáva - 50 gDomácí jogurt - 100 ml, rýžová kaše s jablky a hruškou - 100 g
pátekRýžová kaše s hruškou, baby tvaroh - 50 gPolévka s kuřecím masem - 150 g, hruškovým pyré - 50 g, bobulová šťáva - 100 gKefir - 150 ml, ovesné vločky - 100 g, šťouchaná hruška - 50 g
sobotaPohanková kaše s dýní - 100 g, ovocné želéCuketové pyré s krůtí maso - 200 g, pečené jablkoJečmenná kaše - 100 g, domácí jogurt - 100 g, dětské sušenky - 5 g
NeděleJečmenná kaše s broskví - 100 g, baby tvaroh - 50 gZeleninová polévka - 150 g, rybí pyré - 50 g, ovocné suflé - 70 gJogurt s nakrájenou hruškou - 150 g, pohanka - 100 g

Pestrá nabídka je zárukou toho, že dítě dostane denně dostatečné množství bílkovin, tuků, uhlohydrátů, vitamínů a minerálů. Nabídka by měla zajišťovat energetické potřeby dítěte na jeden den.

Výška a váha

Váha dítěte 7 měsíců nemusí přesně odpovídat pojmu „průměrný“ nebo „normální“. I u zdravých dětí mohou být rozdíly značné, hlavní je udržovat stabilní tempo. Dívka v 7 měsících váží v průměru 7,6 kg, chlapec - 8,3 kg. Pokud vaše údaje nesouhlasí s těmito ukazateli, pediatr určí individuálně rychlost vývoje a to, jak by mělo dítě vážit..

Průměrná výška dívky v tomto věku je 67,5 cm a chlapec je 69 cm. Stejně jako u indikátorů hmotnosti jsou to pouze doporučení WHO. Vaše dítě se může vyvíjet individuálním tempem.

Po celou tu dobu na GV už matka zjistila dětskou židli, když je něco s trávicím traktem. Při přechodu na doplňkové potraviny se může změnit povaha židle. Nejprve je důležité sledovat změnu stolice v závislosti na tom, co dítě během krmení snědlo..

Na základě přibližného menu můžete udělat z dítěte dietu, která bude zahrnovat jak tekutá, tak polotuhá jídla. Proto lze židli redukovat na jednou denně a konzistence se může měnit směrem k pevnější. Věnujte pozornost stavu sedmiměsíčního dítěte a jeho stravě, pokud se stolice změnila a získala jednu z těchto vlastností:

 • pěnivý, příliš tenký;
 • často až 5-10krát denně;
 • urážlivý;
 • zelená, černá;
 • příliš tvrdý, způsobuje zácpu.

Prozkoumejte, která jídla spouštějí tento stav. Ukažte svému dítěti lékaři, abyste vyloučili střevní infekci a nesnášenlivost.

Odhadovaná denní rutina

Daný režim dítěte v 7 měsících se může lišit od režimu, který pro své dítě zařídíte. Čas spánku, krmení nebo chůze můžete vždy změnit tak, aby se matka i dítě cítily pohodlně:

 • 7-8 hodin - probuzení, první krmení, WC;
 • 9-10 - venkovní hry;
 • 10-10: 30 - krmení;
 • 11-12 hodin - první klidná hodina;
 • 12-12: 30 - doplňková jídla;
 • 13-14 - chůze;
 • 14-16 - krmení a druhá klidná hodina;
 • 16-16: 30 - krmení;
 • 16: 30-18 - druhá procházka;
 • 18-18: 30 - krmení;
 • 18: 30-20: 30 - klidné hry;
 • 20: 30-21: 30 - koupání, masáže;
 • 21:30 - usínání.

Denní rutina může a měla by být upravena tak, aby dítě během dne klidně spalo, dobře jí a večer spalo bez slz.

Spánek a noční krmení

Režim spánku dítěte v tomto věku může zahrnovat až 14-15 hodin odpočinku, mezi nimiž dítě spí v noci po dobu 6-11 hodin. Některé děti spí celou noc a pravidelně se probouzejí před úsvitem. Odpoledne spánek trvá až 4 hodiny - tentokrát rozdělte na 2 klidné hodiny.

 • denní spánek - 3,5-4 hodiny;
 • noční spánek - 11 hodin;
 • celkem - 14,5-15 hodin.

V tomto věku už můžete naučit své dítě uklidnit se a v noci usnout, pokud se náhle probudí.

Již po 7 měsících se dítě již zajímá o dospělou stravu, chce se více pohybovat a také ví, co je třeba udělat, aby upoutalo pozornost matky. Nechte si s vámi sestavit každodenní rutinu - sledujte, jaké jídlo má rád, když jde spát a když hraje hry. Takže si vytvoříte pohodlný rozvrh, ve kterém se dítě bude plně rozvíjet, a maminka vždy najde čas pro sebe a domácí práce.

Strava dítěte po 7 měsících: přibližné menu v tabulkách pro kojence a kojení

Dítě, které je již 7 měsíců, dokázalo získat představu o několika druzích zeleniny. Někdy dítě přijde do tohoto věku s rozmanitějším seznamem jídel ve své stravě, zejména pokud první návnada přišla za 4 měsíce. V každém případě, v osmém měsíci, je čas rozšířit nabídku drobků, můžete mu nabídnout maso, žloutek i tvaroh, kefír nebo jogurt k testování.

Rozvrh krmení

Je velmi důležité od útlého věku řádně organizovat denní režim a výživu dítěte. Kolikrát denně potřebujete krmit dítě? Podle pediatrů by mezi krmením sedmiměsíčního dítěte mělo být 4 hodinové období. V tomto ohledu může být dobře sestavená strava následující:

 • 6-00 - snídaně;
 • 10-00 - druhá snídaně;
 • 14-00 - oběd;
 • 18-00 - večeře;
 • 22-00 - druhá večeře před spaním.

Kalorie by měla být distribuována tak, aby první a poslední jídlo byly nejjednodušší. V tomto případě je obsah kalorií v denním jídle maximální.

Povolené produkty

Jak jsme již zmínili, ve věku 7 měsíců má kojené dítě čas vyzkoušet velmi málo potravin ve srovnání s těmi dětmi, které se živí směsí. Všechny děti by však měly jíst bez ohledu na druh krmení již v osmém měsíci:

 • Několik druhů zeleniny - cuketa, brambory, brokolice, květák, mrkev, dýně. Pokud dítě nic ze seznamu nezkusilo, je na čase vyplnit prázdná místa.
 • Kaše - rýže, pohanka jsou vhodné ke krmení. Nyní je dítě připraveno vyzkoušet kukuřici, ječmen a oves.
 • Ovoce - dítě již smí být krmeno jablečnou omáčkou, hruškovým pyré (doporučujeme si přečíst: jak vařit jablečnou omáčku pro krmení?). Prozatím se vyplatí zastavit - nedoporučuje se rozšiřovat nabídku ovoce pro děti za 7 měsíců.
 • Tuky - máslo a rostlinné oleje. Obvykle se přidávají do polévek a obilovin ne více než půl lžičky na porci.

Samostatně uvádíme další produkty, které sedmiměsíční dítě na IV je připraveno k použití, pokud jeho doplňková strava začala dříve než 6 měsíců. Mezi nimi:

 • Kuřecí vejce - pouze žloutek se používá k jídlu. Je třeba vařit natvrdo a začít přidávat do bramborové kaše ve velmi malých porcích - na špičku lžičky. Pokud dítě na tento produkt dobře reaguje, postupně snižujte na polovinu žloutku.
 • Maso - v osmém měsíci se podává pouze těm dětem, které jsou na IV (umělé krmení). Tento dětský produkt by měl dostávat dvakrát týdně, nejlépe na oběd. V druhé polovině roku může dítě jíst králičí nebo krůtí filé. Pro něj je vhodné i kuře, ze kterého je nejlepší vzít si prsa. Maso vyžaduje dlouhé tepelné zpracování a důkladné mletí - podává se ve formě pasty, bramborové kaše nebo pudinku. K večeři stačí dát dítěti 50 g bramborové kaše. Neměli byste však vařit svou dětskou polévku masovým vývarem - můžete použít pouze zeleninový vývar.
 • Tvarohem a jogurtem (kefír) s nízkým obsahem tuku lze také nabídnout drobky. Tvaroh se nejlépe vaří sám, protože tento produkt často způsobuje otravu. Pokud je zrnitý, je vhodné protrhnout tvarohem přes síto.
 • Kompot.
 • Suchary, dětské sušenky.

Ukázkové menu

Vyvinuli jsme vzorové menu pro sedmiměsíční dítě navržené na 1 den. Současně je výživa dítěte u hepatitidy B stále horší než u umělého. Vzhledem k tomu, že každý z nich má povoleno různé produkty, představujeme dva druhy stravy - pro krmení dětí v GV a pro řemeslníky.

Kromě toho je samostatně prezentována strava pro dítě s alergií na bílkovinu krav. Pro větší přehlednost jsou všechny informace uvedeny v tabulce.

Tabulka 1. Nabídka kojení dítěte:

První snídaněMaminko mléko200 ml
ObědŠálek másla + mateřského mléka170 + 30 ml
VečeřeZelenina s rostlinným olejem + doplněk170 + 50 ml
Brzy večeřeOvoce + mateřské mléko50 + 150 ml
Pozdní večeřeMaminko mléko200 ml

Tabulka 2. Nabídka pro dětského umělce:

První snídaněMléčná směs200 ml
ObědŠálek s máslem a žloutkem, ovocné pyré170 + 30 ml
VečeřeZelenina s rostlinným olejem, šťouchané maso, šťáva150 + 50 + 50 ml
Brzy večeřeOvoce, tvaroh, jogurtové sušenky nebo směs50 + 30 + 5 + 115 ml
Pozdní večeřeSmíchejte, jogurt nebo kefír200 ml

Tabulka 3. Nabídka pro dítě alergické na bílkoviny krav:

První snídaněMaminko mléko nebo speciální směs200 ml
ObědBezmléčná kaše, kterou lze ředit mateřským mlékem nebo směsí s přídavkem rostlinného oleje, ovoce130 + 70 ml
VečeřeZelenina s rostlinným olejem, králičí nebo krůtí maso170 + 30 ml
Brzy večeřeZeleninové pyré s rostlinným olejem nebo ovesnou kaší, maso180 + 20
Pozdní večeřeMaminko mléko nebo speciální směs200 ml

Jídla pro děti od 7 měsíců

Dále doporučujeme používat naše recepty k přípravě jídel pro sedmiměsíční dítě. Náš seznam zahrnuje obiloviny, polévky, dušené ovoce a jídla, která používají kombinaci produktů. Kromě toho budeme hovořit o domácích receptech na fermentované mléčné výrobky. Zkontrolujte, zda vaše dítě připravuje správně, a zároveň zkuste pro něj něco z našeho výběru uvařit.

Obecným pravidlem pro obiloviny určené pro kojence je jejich tekutý stav. Odborníci poznamenávají, že kaše pro děti 7 měsíců by měla být 5%. K dosažení tohoto poměru kapalina k cereáliím je nutné použít k přípravě kaše pouze 5 g obilovin (přibližně lžičku) na půl šálku vody. Když si dítě zvykne na nové jídlo a stane se to za 2-3 týdny, měla by být připravena koncentrovanější verze - 8-10% kaše. To znamená, že použijte jednu a půl až dvě lžičky obilovin na půl sklenice tekutiny.

Zkušení rodiče vědí, že je vhodné vařit kaši pro dítě dvěma různými způsoby. Popisujeme každou z nich:

 • Opláchněte cereálie, poté osušte. Poté musí být mletý v mlýnku na kávu do stavu mouky. Připravený obilný prášek nalijte do vroucí vody za stálého míchání tak, aby nebyly žádné hrudky. Před použitím se kaše zředí směsí nebo mlékem.
 • Druhá metoda je také známa našim rodičům. K tomu je třeba vzít promytou cereálii, přidat vodu a vařit pod víkem asi hodinu. Je důležité, aby topení bylo minimální. Během této doby se cereálie dobře rozpadne a bude snadné ji otřít sítem. K masu se přidá mléko nebo směs a po promíchání se uvede do varu. Je vhodné přidat do hotové kaše trochu másla.

Polévka pro dítě by měla mít také poměrně tekutou konzistenci. Jsou připravovány ze zeleniny - brambory, cukety, mrkev, brokolice. Do polévky můžete přidat obiloviny, pokud dítě už vyzkoušelo kaši a zeleninu samostatně. Žloutek je nabízen také s polévkou smíchanou s rostlinným olejem. Hlavní pravidlo - polévka by měla být homogenní, pečlivě nastrouhaná.

Pokud dítě vyzkoušelo cuketu a květák, můžete mu nabídnout tuto zeleninu ve formě polévky. Požadované:

 • cuketa bez semen - 50 g;
 • květák - 50-70 g;
 • máslo - 1 lžička;
 • voda - 200 ml.

Nakrájejte cuketu a několik květů zelí, přidejte vodu a nechte pod víkem půl hodiny. Ochlaďte, namíchejte v mixéru s odvarem, ochucte máslem.

Pokud je dítě na umělé výživě, může uvařit složitější polévku. Nabízíme recept na rýžovou polévku se zeleným hráškem. Požadované:

 • rýže - 10 g;
 • zelený hrášek (vařený) - ½ šálku;
 • máslo - 5 g;
 • voda - 200 ml.

Promytou rýži nalijte vodou, nechte ji 30 minut vařit pod pokličkou, ochlaďte, rozmíchejte v mixéru spolu s odvarem. Vařený hrášek odděleně setřete sítem, zkombinujte s rýžovým vývarem. Dejte polévku do ohně, přiveďte k varu. Přidejte trochu másla na samém konci.

Pokrmy z několika druhů výrobků

Ve věku 8–9 měsíců má dítě čas vyzkoušet mnoho druhů jídel (doporučujeme přečíst: doporučené menu pro kojené dítě ve věku 9 měsíců). Nyní již může nabízet vícesložkové pokrmy. Jaké kombinace produktů jsou přijatelné? Perfektně kombinovaná kaše se zeleninou. Pediatrové doporučují začít s těmito kombinacemi:

Obě složky se berou ve stejném objemu ochucené máslem. Postupem času se v tomto pyré můžete pokusit přidat žloutek.

Je dobré kombinovat masné výrobky se zeleninou. Jsou povoleny následující kombinace:

 • králičí maso a mrkev;
 • krůtí maso a cuketa.

Objem rozmačkaného masa se zeleninou by měl být 50 g, složky by měly být po tepelném zpracování smíchány. Pro šťavnatost a mírnější chuť se připravené pyré zředí zeleninovým bujónem.

Masová jídla

Trávicí trakt dítěte je připraven na bramborovou kaši blíže k 8 měsícům, a pokud je dítě na umělém krmení, začnou nabízet maso po 7 měsících (doporučujeme si přečíst: podrobná nabídka osmiměsíčního dítěte o umělém krmení). Je důležité si uvědomit, že na drobky by měly být nejprve podávány pouze odrůdy s nízkým obsahem tuku a droby pouze od 10 měsíců. Pravidla přípravy a uvedení do nabídky masa:

 • Malý kousek masa se důkladně očistí od tuku, filmů, žil, nalije se do vody a vaří pod pokličkou, dokud nebude měkká. Poté se maso dvakrát propláchne mlýnkem na maso nebo rozdrví v mixéru.
 • Pokud drobky nemají chuť nového produktu, kombinuje se šťouchané maso se známou zeleninou.
 • Postupně se objem šťouchaného masa upraví na 50 g. Doporučuje se míchat maso se zeleninovým vývarem, aby bylo šťavnatější.

Mléčné výrobky

 • K přípravě tvarohu potřebujete půl litru mléka a půl sklenice kefíru. Mléko musí být přivedeno k varu, do něj nalít kefír a odstranit z tepla. Počkejte, až se syrovátka oddělí (k tomu dojde do 15 minut), a házejte tvaroh na sýr nebo jemné síto. Získejte velmi malou část nabídky tvarohu. Takový produkt by měl být konzumován okamžitě, další den by neměl být ponechán.
 • Stejně jako tvaroh, můžete vařit kefír. Bude potřebovat vařené mléko při pokojové teplotě. Přidejte 1 polévkovou lžíci kefíru (zakoupeného v obchodě) do mléka a nechte na teplém místě, dokud produkt nezkvasí. Tento kefír může být použit jako startér pro přípravu následujících porcí.

Kefir, tvaroh a jogurt lze připravit pomocí speciálních startovacích kultur. Jako základ je nejlepší brát středně tučné mléko, které se musí vařit. Fermentované mléčné výrobky používající startovací kultury jsou chutné a zdravé, protože budou mít potřebný počet živých mikroorganismů.

Pití

Sedmiměsíční dítě už může vyzkoušet kompoty. Nejprve se doporučuje, aby se z něj stal nápoj zelených jablek bez přidání cukru. V průběhu času se hrušky mohou přidávat do jablek. Není vhodné, aby kompot měl bohatou chuť, 1 ovoce (jablko nebo hruška) by se mělo užívat na 500 ml vody. Správně uvařte kompot tak, aby si zachoval více živin. Z tohoto důvodu se ovoce umývá, krájí, nalije vodou a přivede k varu. Poté pevně přikryjte pánev, odstraňte teplo a nechte několik hodin trvat.

Poté, co si dítě zvykne na takové nápoje, je mu nabídnuto sušené ovocné kompoty. Je důležité, aby jablka a hrušky v kompotu byly zelené odrůdy. O něco později můžete nabídnout dítěti pít kompot s švestkami - nápoj s tímto ovocem bude mít projímavý účinek. Dále jsou do kompotu přidány broskve, meruňky, které pečlivě monitorují reakci dítěte na nové komponenty.

Dítě v 7 měsících: výběrové menu, vývoj a výživa

Dítě ve věku 7 měsíců se stává aktivnějším a nezávislejším. Neustále se věnuje „výzkumným“ činnostem, které vyžadují pozornost dospělých a zajišťují jeho absolutní bezpečnost. Intenzivní růst a vývoj na pozadí konstantní mobility vyžadují další živiny, které již nenaplňují předchozí normy výživy. Jak nakrmit sedmiměsíční dítě a jak by mělo být ve vzájemném vztahu s jeho denním režimem?

Foto: Depositphotos.com. Zaslal: Nick_Thompson.

Psychomotorický vývoj

Sedmiměsíční dítě denně překvapuje a potěší rodiče s příchodem nových dovedností.

 1. Naposledy jsem začal sedět nejistě a po 7 měsících už jsem nezávisle stoupal na podporu, překročil jsem nohy, seděl na kolenou a krčil se.
 2. Zájem o svět kolem sebe se projevuje v touze seznámit se se všemi předměty, které jsou v jeho zorném poli. Dítě chytí velké hračky dobře a sebejistě je posouvá z ruky do ruky.
 3. Začíná se plazit a stejně dobře, vpřed i vzad. Tento způsob dopravy otevírá nové možnosti: samostatně vzít předmět zájmu, seznámit se s prostorem místnosti.
 4. Zájem o životní prostředí se neomezuje pouze na rozjímání a při nejbližší příležitosti malý výzkumník vždy zkontroluje vše, co přijde.
 5. Dítě rád najde známé předměty na žádost dospělých, obrátí se k mluvčím a vyslechne jeho jméno. V tomto věku je zvlášť výrazná vazba na příbuzné. Dítě pozná blízké a ráda je potká i po krátkém spánku. Pro cizince existuje varování.
 6. Probuzení je doprovázeno bláznivým opakováním slabik, které dospělí mylně vnímají jako vědomou řeč.

Blábolení dítěte je první pokus o komunikaci, vyjádření emočního stavu a napodobování dospělých. Od posluchače se dítě mění v aktivního partnera, který snadno opakuje nejen slabiky, ale i intonaci..

Funkce podávání

Schopnost sedmiměsíčního dítěte sedět a sebevědomě držet předměty v ruce vám umožňuje organizovat jídlo novým způsobem po celý den:

 • krmení dítěte by mělo probíhat v sedě a je lepší, když si sedne ke společnému stolu na vysoké židli;
 • krmte pouze lžičkou a získejte dovednosti při používání příborů - dejte lžíci a drobky;
 • pít z šálku a nabídnout dítěti pití nezávisle na nerozlitém šálku nebo pijáku „Avent“;
 • dovolit seznámit se s obsahem talíře není příliš elegantní, ale velmi poučný "manuální" způsob;
 • dát osobní příklad chování u stolu, který v budoucnu bude tvořit pravidla pro stravování.

Co, kolik a kdy?

Režim krmení pro děti starší 7 měsíců zahrnuje 5krát jídlo. Charakteristickým rysem jídla je tvorba jídel odpovídající budoucím úplným snídaní, obědům a večeřím.

Nové produkty nahrazují mateřské mléko den co den, který se nyní podává pouze ráno a před spaním..

Intervaly mezi krmením po 4 hodinách odpovídají fyziologickým schopnostem těla dítěte, aniž by způsobovaly nepohodlí trávicí soustavy.

Existující standardy příjmu potravy jsou doporučovány pediatrickými výživami jako doporučení. Množství konzumovaného jídla do značné míry závisí na individuálních vlastnostech:

 • Ústava
 • rychlost metabolismu;
 • fyzická aktivita.

Uvádí se přibližná strava dítěte po dobu 7 měsíců života:

 • mateřské mléko nebo kojenecká výživa;
 • šťouchaná zelenina;
 • kaše (mléko nebo zeleninový vývar);
 • žloutek;
 • tvaroh;
 • šťouchané maso;
 • konzervované nebo čerstvě vyrobené ovocné pyré a džusy;
 • kefír;
 • cracker (sušenka nebo sušička);
 • chléb.

Zvýšená spotřeba energie během rostoucí fyzické aktivity se odráží v poměru uhlohydrátů, bílkovin a tuků (BJU) ve stravě - 4: 1: 1 a denní obsah kalorií je 110–115 kcal na 1 kg tělesné hmotnosti..

Klasická posloupnost zavádění doplňkových jídel do nabídky sedmiměsíčního dítěte: zeleninové pyré, cereálie jsou nabízeny za měsíc, za 2 týdny - žloutek, máslo, tvaroh, maso a již blíže 8měsíčnímu kefíru.

Kojeno

Zavedení doplňkových potravin plní 2 klíčové úkoly - kompenzuje nedostatek mateřského mléka a připravuje dítě na výživu dospělých.

Předpokládá se, že při dostatečném laktaci u matky může být načasování doplňkových potravin zpožděno na později.

Existuje však i jiné hledisko - ve prospěch povinného zavedení doplňkových potravin:

 • seznámení s novými produkty stimuluje enzymatické a motorické funkce trávicího systému;
 • pomáhá naučit se žvýkací dovednosti včas;
 • dává dítěti další zdroje energie, stavební materiál, vitamíny a minerály, kompenzuje náklady spojené se zvyšováním fyzické aktivity, růstu a vývoje.

Nyní se podívejme, co určuje přítomnost některých jídel a produktů v jídle dítěte v 7 měsících.

Kashi - zdroj energie pro kojence

Pohanka, rýže a kukuřičné krupice jsou preferovány. Jsou málo alergenní, bezlepkové, stravitelné a poskytují rostoucímu tělu vitaminy B a pomalé uhlohydráty. Být postupně tráven a vstřebáván z trávicího traktu, po dlouhou dobu si udržují pocit plnosti.

„První“ kaše by měla být tekutá a nutně jednosložková. Pouze po jeho úspěšném zavedení do doplňkových potravin mohou být přidány další ingredience. Bude tedy snazší určit, na jaký produkt má dítě alergickou reakci. Můžete si vařit kaši sami nebo využít nabídky obchodů.

Při vaření používejte jeden ze dvou způsobů: před vařením rozdrtit krupici nebo vařenou kaši rozmělnit mixérem. Zředí se na požadovanou konzistenci mateřským mlékem, mléčnou směsí nebo zeleninovým bujónem.

Množství ingrediencí pro výrobu ovesné kaše můžete spočítat změřením požadovaného množství obilovin pomocí lžičky:

 • K získání tekuté 5% kaše se odebere 1 lžička na 100 ml kapaliny. cereálie.
 • Po několika týdnech můžete přepnout na 8% -10% a přidat 1,5 nebo 2 lžičky ke stejnému množství vody. cereálie.

Mísa nová pro dítě je představena z lžičky. S dobrou tolerancí se dávky denně zvyšují, dosahují 120 - 150 g do konce druhého týdne a úplně vytlačují mateřské mléko z jednoho krmení. Nejlepší čas na kaši je oběd v 10 hodin..

Vejce - pouze žloutek a pouze vařené

Vejce v nabídce sedmiměsíčního dítěte se objevují po kaši.

Mezi užitečnými vlastnostmi mezi slepičími a křepelčími vejci není zásadní rozdíl. Ale oba jsou nebezpeční ve své syrové formě kvůli riziku rozvoje salmonelózy. Pediatri neustále trvají na dodržování pravidel pro jejich přípravu: před pečením důkladně omyjte, zkontrolujte čerstvost (zatuchlý plovoucí ve vodě nebo „stojte“ vertikálně), vařte alespoň 10 minut.

Stejně jako vaječný bílý může žloutek vyvolat alergickou reakci. Proto se podává s maximální opatrností..

Tento cenný produkt poskytne rostoucímu tělu vitaminy A, E, D, skupina B, selen a fosfor. Pokud navrhovaný žloutek v čisté formě dítě odmítá jíst, je produkt smíchán s kaší nebo zeleninovým pyré.

Máslo a rostlinný olej

Od 7 měsíců se rostlinný olej přidává do rostlinných pyré a malé množství krému se přidává do obilovin.

Při normální reakci dítěte se množství másla zvýší na 5 g, a rostlinný olej (lepší, je-li extra panenský olivový olej) - do 5 ml.

Tvaroh a kefír - klasické „mléko“

Na konci 7 měsíců se kefír a tvaroh objeví v dětské stravě. Zavedení kefíru vyžaduje stejná pravidla jako u každého nového produktu - s malým množstvím (1 - 2 lžičky za den).

Poté, co se dítě seznámí s kefírem, je snadné zavést do stravy tvaroh. 1 lžička zředěný kefírem na homogenní konzistenci, denní zvýšení množství dvakrát. Pro sledování reakce na nový potravinový produkt je dítěti nabídnuto na oběd. S dobrou tolerancí se příjem tvarohu a kefíru přenáší do odpoledne, tj. Během odpoledního občerstvení, kdy se tyto produkty nejlépe absorbují.

Pro krmení dítěte ve věku 7 měsíců je nepřijatelné nakupovat na trhu tvaroh a „dospělý“ kefír v obchodech. Opravdu užitečné a bezpečné jsou produkty ze specializovaných dětských oddělení nebo získané v mléčné kuchyni. Při nákupu byste se měli vždy zajímat o datum výroby a složení.

Je nutné dočasně opustit kefír, když se objeví nestabilní stolice, a od tvarohu - v případě rychlého přerůstání fontanelu a v případě onemocnění ledvin.

Infografika: pitaniedetok.ru. Autor: Olga Sigaeva.

Pro dítě řemeslníka

Umělé krmení (IV) nesplňuje, stejně jako kojení, všechny potřeby rostoucího organismu. I vysoce kvalitní přizpůsobené směsi nemohou dítěti poskytnout potřebné množství důležitých živin. Proto zavedení doplňkových potravin v této kategorii dětí s předstihem o 1-1,5 měsíce.

Produkty neznalé kojenců jsou již dlouho ve výživě dětí na umělém krmení - cereálie, šťouchané maso, vaječný žloutek. Podle indikací lze maso, játra, tvaroh a kefír představit dříve v nabídce..

Masové vývary a bramborová kaše

Od 7 měsíců v dětské nabídce se maso objevuje ve formě pyré z libového hovězího, telecího, krůtího, kuřecího, králíka.

Sortiment oddělení dětské výživy je připraven nabídnout široký výběr produktů od zahraničních a tuzemských výrobců („Heinz“, „Hipp“, „Gerber“, „babiččina koš“, „téma“, „Agusha“ atd.). Je důležité věnovat pozornost věkovým doporučením uvedeným na každé nádobě.

Vaření šťouchaného masa a doma je snadné:

 1. Maso vařte na kousky, dokud se nevaří..
 2. Drtit v mixéru nebo dvakrát projít mlýnkem na maso.
 3. Před krmením nařeďte pyré připraveným vývarem na konzistenci nabídky.
 4. Pokud dítě navrhované jídlo odmítne, přidejte jej do kaše nebo zeleninového pyré.

Počínaje 1 / 2-1 lžičkou, za 7-10 dní dosáhne denního standardu - 30 g denně. Masné výrobky se tráví déle, takže v dětském menu dostávají čas na oběd. Nenávistné lehké vývary se používají k výrobě obilovin, šťouchané zeleninové polévky. Stimulují trávicí proces a zvyšují aktivitu sekrečních žláz..

Ve věku 7 měsíců se dítě při umělém krmení ovládá nové druhy obilovin a seznamuje se s bramborovou polévkou na masovém vývaru, vícesložkovým ovocem a zeleninou. Masové pyré mohou nahradit jaterní pyré jednou týdně.

Infografika: pitaniedetok.ru. Autor: Olga Sigaeva.

Bez ohledu na druh krmení by dětem ve věku 7 měsíců měla být nabízena pevná strava. Sušenky, dětské sušenky nebo odpolední sušení čaje jsou příležitostí ke stimulaci procesu žvýkání v čase. Z homogenních bramborových brambor začíná pomalý přechod na potraviny obsahující malé kousky a hrudky. K přípravě pyré z čerstvého ovoce a zeleniny se používá speciální struhadlo a vařená zelenina se rozdrtí běžnou vidličkou..

Kolik směsi jí dítě: objem směsi pro jedno krmení

Výsledky výpočtu

Jaká směs dítě pije, záleží na jeho hmotnosti, rychlosti růstu, metabolismu, typu těla a chuti k jídlu. Dětská chuť k jídlu se může měnit ze dne na den a někdy může pít více či méně, než je průměrné doporučené množství.

Upozorňujeme, že článek se zaměří na umělé krmení, tj. o krmení směsí, ne mateřského mléka.

Kolik směsi by mělo dítě jíst

V prvních 10 dnech

Pro výpočet přibližného množství objemu směsi v jednom krmivu pro děti do 10 dnů života použijte následující pravidlo: počet dní života dítěte se vynásobí 10. To znamená, že přibližné objemy směsi jsou následující:

počet dní života dítěte

objem směsi pro jedno krmení, ml

Můžete použít koncept denního objemu směsi - kolik by dítě mělo jíst do jednoho dne. V tomto případě ovlivňuje výpočet hmotnost dítěte..

Pro děti s hmotností menší než 3 200 g: pro výpočet denního objemu je třeba vynásobit počet dní života dítěte 70.

Pro děti s hmotností vyšší než 3 200 g: pro výpočet denního objemu je třeba vynásobit počet dní života dítěte číslem 80.

pro dítě o hmotnosti 3 000 g ve věku 4 dnů je denní objem směsi 4 x 70 = 280 ml

pro dítě s hmotností 3 500 g ve věku 4 dnů je denní objem směsi 4 x 80 = 320 ml

Denní objem vydělíme počtem krmení (7–8krát denně) a objem směsi získáme v jednom krmivu: 280: 8 = 35 ml; 320: 8 = 40 ml

Nebojte se, že vaše desetidenní dítě nepije 100 ml v jednom krmivu. Existují náznaky, podle nichž lze určit, že dítě nedostává dost, nebo naopak, příliš mnoho směsic, o nich budeme mluvit níže. Postupem času se naučíte, jak zjistit, kolik a kdy vaše dítě chce jíst.

Děti starší 10 dnů

Denní objem směsi pro děti od 10 dnů se vypočítá takto:

denní objem směsi, ml

1/5 části hmotnosti dítěte

1/6 části hmotnosti dítěte

1/7 části hmotnosti dítěte

1/8 části hmotnosti dítěte

1/9 části hmotnosti dítěte

Příklad: u dítěte ve věku 5 měsíců a hmotnosti 6500 g je denní objem směsi 6500: 7 = 930 ml.

Západní pediatrové doporučují pro výpočet denního příjmu směsi zpravidla použít následující poměr: 1 25–150 ml směsi na kilogram hmotnosti dítěte.

Zkontrolujte stejnou hmotnost dítěte 6500 g (6,5 kg): 150 x 6,5 = 975 ml.

V obou případech dostaneme přibližně stejnou částku, takže můžete bezpečně použít možnost výpočtu, která je pro vás výhodnější.

Jak často dávat dítěti směs

Je mnohem snazší naučit děti umělé krmení v režimu krmení než dětem, které dostávají mateřská ňadra. Protože směs je trávena pomaleji, interval mezi krmením u dětí při umělém krmení je obvykle delší.

Kojící děti jsou krmeny na vyžádání, tj. nabídnout prsa na žádost dítěte. Pro děti, které dostávají směs, je zpravidla stanovena strava, tj. dítě je krmeno během dne ve stanovených hodinách a v noci při probuzení.

Dovolte nám ještě jednou upozornit na skutečnost, že tyto údaje jsou přibližné. Potřeby všech dětí jsou odlišné. Zároveň by však každá matka měla znát příznaky, díky kterým je možné sledovat nedostatek nebo nadbytek množství směsi v dětské stravě.

Důležité: Na rozdíl od kojených dětí musí být dětem, které dostávají umělou směs, navíc podávána voda v množství jednoho mléka, které se denně krmí..

Příznaky podvýživy nebo nadměrné nabídky

Znamená to, že se dítě příliš málo míchá:

 • zaostávání za normou v přírůstku hmotnosti: přírůstek hmotnosti v prvních 6 měsících v průměru 450–900g za měsíc; v období od 6 měsíců do roku při 5 00 - 450 g za měsíc.
 • snížení množství moči a stolice: normální množství močení u dítěte je 15–25krát denně; a 2-3 židle denně.
 • pláč a úzkost dítěte, ke které dochází po krmení nebo přímo během krmení.

Přečtěte si více o těchto příznacích zde..

Vsuvka, nebo spíše počet a průměr otvorů v ní, mají věkovou závislost. Bradavky pro kojence do 2 měsíců mají jednu díru, poté od 2 měsíců - 2 díry atd. Dítě roste a získává sílu a schopnost vysávat více směsi.

Pokud je dospělému dítěti nabídnuta stejná bradavka s jednou malou dírou, je pro dítě obtížnější sát, může se rychle unavit, a tím podvyživit. Pokud vidíte, že se dítě snaží co nejlépe a je rychle unaveno sáním a jeho tváře jsou sání během sání, může být otvor příliš malý.

Přečtěte si více o tom, jak vybrat tu správnou dudlík pro láhev.

Známky, že dítě dostává příliš mnoho směsi

Novorozenec cucá nejen jídlo, ale také potěšení, pohodlí a uspokojení svého sacího reflexu.

Používáte-li mléčnou směs jako sedativum pokaždé, hrozí riziko nadměrného krmení dítěte. Dítě může jen potřebovat pozornost, aby se zvedlo, možná voda, čistá plenka nebo jen změna aktivity. Matky, které kojí dítě, potřebují k uklidnění dítěte více technik než kojící matky.

Postupem času si každá matka sama osvojuje dovednosti rozpoznávat příčiny plačícího dítěte - chce opravdu jíst nebo jen chce pozornost.

Každá matka by však měla znát a rozpoznat následující příznaky nadměrného krmení dítěte:

 • dítě hodně vyplivne, nebo začne ihned po krmení hojně zvracet;
 • paroxysmální bolest v břiše (dítě táhne nohy na napjaté bříško) ihned po krmení;
 • hmotnostní přírůstek dítěte překračuje normu.

Pokud se objeví tyto příznaky nadměrného krmení, nabídněte mu menší objem směsi častěji, nechte dítě 1-2krát zvracet během krmení a čas od času dejte dítěti láhev vody, a ne se směsí.

Jak pomoci dětským burpům

Během krmení může dítě často spolknout vzduch. To mu může způsobit nepříjemné pocity v břiše. Pokud dítě po krmení projeví nelibost, svíjení, křik, když ho položíte, bude možná třeba, aby mu dítě pomohlo.

Kromě uvolňujícího klepání na záda jsou pro regurgitaci zapotřebí ještě 2 akce: udržet dítě ve vzpřímené poloze a lehce zatlačit na bříško. Existuje několik pozic pro regurgitaci:

 • Jakmile dítě položíte na koleno, nakloňte jej dopředu tak, aby se opřelo o dlaň, lehce poklepejte na dítě na zádech nebo jej otřete;
 • Položte dítě na rameno a lehce ho také poklepejte na záda nebo jej otřete.

Pokud dítě po minutě nebo dvou nedrží, jednoduše přísahejte. Pokud je dítě spokojené a nevykazuje známky úzkosti, již není potřeba regurgitace.

Jak dítě stárne, potřeba regurgitace klesá.

Bezpečnost krmení

Na závěr bych rád upozornil na několik dalších bodů týkajících se krmení lahví, které je třeba mít na paměti:

 • Chcete-li, aby dítě při krmení spolklo co nejméně vzduchu, nakloňte láhev tak, aby byla celá bradavka naplněna mlékem a vzduch stoupal ke dnu láhve;
 • Udržujte hlavu dítěte přímo ve vztahu k jeho trupu. Pokud bude dítě pít a házet hlavou do strany nebo zpět, bude obtížné polykat;
 • Sledujte známky, že otvor v bradavce je příliš velký nebo příliš malý. Dítě by se nemělo dusit, dusit směsí nebo naopak vyvinout neuvěřitelné úsilí, aby směs cucalo;
 • Samy děti vědí, kdy jsou plné. Bojujte s pokušením dokončit láhev, pokud stále existuje směs, a dítě je zároveň již plné nebo usíná;
 • Nenechávejte dítě ležet v postýlce a zalévejte se z láhve. Ponechání dítěte bez dozoru během kojení je potenciálně nebezpečné, protože se dítě může dusit.

Nabídka 7měsíčního dítěte na umělém krmení

Jaké by mělo být menu sedmiměsíčního dítěte na umělém krmení? K tomuto problému existuje mnoho názorů. Pokusíme se vysvětlit činnosti spojené s doplňkovými potravinami z hlediska logiky a znaleckého posudku Evgeny Komarovsky.

Kojení sedmiměsíčního dítěte

Podle standardů WHO jsou všechna děti krmena po dobu šesti měsíců. Domácí škola pediatrie má jiný názor a doporučuje, pokud se používá umělé krmení, zavést něco jiného než směs již za 4,5–5 měsíců. Ve skutečnosti může dítě obdržet první přechod k potravě pro dospělé po 7 a 8 měsících, a to nebude vážná odchylka od pravidel. Vše záleží na konkrétním dítěti a jeho potřebách..

Pokud dítě nemá dostatek mléka, může být logické pokusit se o krmení za 4,5–5 měsíců pokusit se nepřevést na smíšené krmení. Jinak za 2-4 týdny po přizpůsobení dítěte krmení směsí budete muset znovu zvyknout na nové výrobky. Pokud je dítě náchylné k alergiím, možná budete muset nechat dozrát jeho enzymatický systém a začít doplňkové krmení o něco později, než je doporučená doba..

Předpokládá se, že zuby by měly být kojencům uříznuty do doby, než bude zavedeno další jídlo. Moderní průmysl však dětem nabízí homogenizovanou bramborovou kaši, ve které již byla práce zubů provedena. Ale dojmy ze stříhání zubů u většiny dětí jsou nepříjemné. Žvýkačky jsou oteklé a bolestivé, rty a jazyk - důležité pro kojence, včetně orgánů hmatového vnímání - si na novou situaci v ústech zvykají. Nebude dobré, pokud jsou ve vnímání dítěte spojeny s pocity z nové stravy takové problémy.

Výživa sedmiměsíčního dítěte na umělém krmení

Názor, že umělé krmení předpokládá včasné zavedení dalších produktů ve srovnání s kojenými dětmi, je beznadějně zastaralý. Moderní směsi, na rozdíl od těch, které byly prodány před 20–30 lety, zajišťují potřebu živin docela blízkých mateřskému mléku. Směsi ztrácí na mateřském mléce protilátky - prostě tam nemohou být, podle prebiotik, jejichž složení v mléce je špatně studováno, dosud neznámými složkami. Je zde však pozorována rovnováha proteinů, tuků, uhlohydrátů, vitamínů a minerálů. V uvažovaném problému tedy umělé krmení zahrnuje stejné zásady jako u kojenců.

Krmení se podává zcela zdravým dětem mimo očkovací období, aby nedošlo k záměně odpovědi na vakcínu a nový produkt..

Ideální týdenní strava 7měsíčního dítěte na umělém krmení z pohledu předních odborníků

Z pohledu dětského lékaře Jevgenije Komarovského je 7 měsíců věkem pro nahrazení jídla ve 22 hodinách doplňkovými potravinami. Do této doby bylo druhé krmení směsi (v 10 hodin ráno) nahrazeno prvním produktem během měsíce a je čas diverzifikovat dětské menu.

Lékař navrhuje výběr pohanky, ovesné vločky nebo rýže. Samozřejmě, že není naturální, ale přizpůsobený pro děti nebo nasekaný mixérem. Ano, a mléko nepotřebuje krávu (podle WHO a Komarovského může být stará 3 roky) a vyjádřená mateřská nebo známá mléčná směs.

Krmte okamžitě lžičkou. Představujeme synovi nebo dceři novou stravu, dejte mu 3 až 4 polévkové lžíce a nakrmte obvyklým množstvím směs nebo prs. Na týden každý den zdvojnásobte množství kaše. Takže za týden můžete zcela nahradit krmení ovesnou kaší.

V prvním týdnu by to měl být jeden druh obilovin. Poté vstupte do nabídky dítěte a dalších obilovin. Po seznámení dítěte se základnou, za měsíc nebo dva, můžete pomocí tohoto krmení představit kousky ovoce a bobulovin.

Jako první produkt doporučuje Evgeni Vladimirovich ve svých schématech směs kefíru a tvarohu. Na této možnosti však netrvá. "V mém regionu vím, mléčné výrobky a jsem si jistý, že jim neublíží, takže doporučuji začít s nimi krmit," říká pediatr. "Někde by bylo lepší začít s obilovinami nebo zeleninou." Evgeny Olegovich vás vyzývá, abyste se podívali na potřeby dítěte: kalorická kaše může být škodlivá ve formě nadváhy, zatímco pokud se dítě pohybuje dobře, ale nepřidává se dobře, pak první tři možnosti (kefír + tvaroh, směs obilovin nebo mateřské mléko nebo zelenina) jsou kaše by měl být první. Umělé krmení někdy způsobuje u dětí vzácnou stolici. V tomto případě bude zelenina bohatá na vlákninu dobrá a obilniny je třeba zavést jako poslední.

Takže i jeden pediatr na sedmiměsíční krmení má tři názory, z nichž každý je oprávněný. Lze je snadno redukovat na jednu věc: zhodnotit potřebu konkrétní malé osoby, nikoli statistické normy.

Neexistuje ideální nabídka pro abstraktní sedmiměsíční dítě s umělým nebo přirozeným krmením. Můžete však zdůraznit obecné zásady:

 • vezměte si čas, 7 měsíců je věk, kdy dávají druhou nebo dokonce první skupinu produktů, bez ohledu na typ základní výživy dítěte;
 • posoudit potřeby dítěte a jeho vlastnosti: jak aktivní je, ať už se dobře přidává, trpí zácpou nebo kolikou, je náchylný k alergiím na potraviny, v závislosti na tom, vyberte konkrétní produkt společně s pediatrem pozorujícím dítě;
 • první nové jídlo je nahrazeno jídlem kolem 10 hodin, druhé - předběžně ve 22:00;
 • Postupně se zavádí nový produkt, dávají se 3–5 lžičky, pak se dávka zdvojnásobí a naplní se do plného objemu krmení;
 • jeden týden - jeden produkt;
 • Po obilovinách, tvarohu a zelenině zadejte ovocné pyré, jinak může dítě odmítnout základní výrobky kvůli dobrotám.

Nejlepší nabídka pro vaše dítě je ta, která přesně vyhovuje jeho potřebám. Experimenty s příchutěmi, přidáváním nových ingrediencí, pedagogickým krmením - pro ně čas přijde rychleji, tím přísněji budete dodržovat omezení nezbytná v prvních měsících krmení jiných potravin než mateřského mléka nebo upravené směsi.

Andrey Gennadievich Smirnenko,

pediatr, kandidát lékařských věd, homeopat

Nyní všichni víte o nabídce sedmiměsíčního dítěte na umělém krmení. Doufáme, že se vám náš článek líbil. Sdílejte s přáteli, zanechte komentáře - rádi vám odpovíme!

Články O Neplodnosti