Hlavní Testy

Jak zavést doplňkové potraviny po 7 měsících. Výživa v 7 měsících: menu

Když se dítě objeví v rodině, je mladá matka plně oddaná dítěti. Zpívá mu ukolébavky, chodí s ním na čerstvý vzduch, hraje jednoduché hry, rozhovory a kojení. Poslední složka je stále nejdůležitější. Kojení je samozřejmě na prvním místě ve výživě drobků během prvních šesti měsíců. Poté můžete pomalu vstoupit do stravy a běžných potravin. Suplementace po 7 měsících zajišťuje přítomnost ovocných a zeleninových pyré, obilovin, mléčných výrobků, dietního masa a nízkotučných ryb v nabídce.

Kde začít?

Proces přechodu z mateřského mléka na pevné jídlo je poměrně zdlouhavý. Hlavní věc zde není spěchat. Jakýkoli produkt, který dáme dítěti poprvé, představujeme postupně - nejprve lžičku, pak lžíci. Tímto způsobem pokračujeme, dokud objem nedosáhne 100-200 gramů.

Nové výrobky pro dítě se nejlépe podávají ráno. Pokud z nějakého důvodu dítě způsobí nadýmání, koliku nebo alergickou reakci, budete mít čas zavolat lékaře a nezničit dětský oběd ani noční spánek. Navíc dítě obvykle ráno spalo, odpočívalo, a proto v dobré náladě. Je rozhodnut experimentovat a rád zkouší něco neznámého..

Kojení nejprve pokračuje, ale doplňková jídla již po 7 měsících znamenají přítomnost mléčných přípravků v nabídce. Mohou být například nahrazeny jedním krmením, například před spaním. Tím se odstaví dítě, aby usnulo na hrudi, což výrazně usnadní váš život. Kromě toho bude v noci plnější a přespí, možná i do rána.


Zeleninové a ovocné pyré

Doplňkové potraviny pro děti po 7 měsících by měly obsahovat jídla bohatá na užitečné stopové prvky, vitamíny a vlákninu pro normální funkci střev. To vše je obsaženo v zeleninových a ovocných pyré. Můžete si je koupit v obchodě nebo je vařit sami. V posledním případě nezapomeňte mleté ​​jídlo prosévat sítem nebo mletím v mixéru, aby se drobky neusazovaly.

První zelenina, kterou by vaše dítě mělo chutnat, je květák. Pak můžete dát brambory, dýně, cukety, mrkev. Pokud se vaříte, uvařte je. Každé tři dny můžete postupně zavádět novou zeleninu. Obvykle po šesti měsících dítě sní veškerou zeleninu.

Pokud jde o ovoce, pravidla doplňujících potravin po 7 měsících stanoví přítomnost v nabídce jablek, hrušek a banánů. Dítě je s nimi již dobře obeznámeno a rád je surové. Také v tomto věku můžete představit meruňky a broskve, švestky a lesní plody. Hlavní věc je, že drobky nemají alergii. Je to docela snadné zjistit - pokud po jídle má dítě vyrážku, červené skvrny na kůži nebo malátnost, je lepší produkt zrušit.

Pokud dítě pravidelně konzumuje ovoce a zeleninu, měla by být šťáva také součástí dětské výživy. Jedinou otázkou je co? Výživa po 7 měsících se také skládá z jablečných, hruškových a broskvových šťáv. V tomto věku můžete vstoupit a "agresivnější" - maliny, třešně, hrozny. Pokud po tom nedojde k žádné alergické reakci, zavede se také příslušné ovocné pyré. Z zeleninových šťáv je nejužitečnější mrkev. Dítě by to mělo často pít, což má dobrý vliv na stav vidění a pokožku. 50 gramů šťávy stačí na jeden příjem drobky za 7 měsíců.

Zároveň si uvědomte, že šťávy ovlivňují trávicí trakt různými způsoby. Meruňky, broskve a švestky - oslabují. Hroznová v těle způsobuje silnou fermentaci. Šťávy pro tyto děti jsou navíc také jídlem. Nezapomeňte proto dítěti dát nezbytnou tekutinu - speciální dětský čaj vyrobený v granulích. Nejoblíbenější - s fenyklem, heřmánkem, koprem.

Kaše ve stravě dítěte po 7 měsících

Toto jídlo je velmi zdravé a uspokojivé. Dítě už 7 měsíců jí pohanka a kukuřici. Kaše z nich je snadno stravitelná, obvykle tyto produkty nezpůsobují alergie. Výživa po 7 měsících by měla obsahovat také ovesnou kaši (pokud nedochází k zácpě), ovesné vločky a krupici. Pokud si vaříte sami, hotové jídlo rozemelte v mixéru spolu s mlékem. Sůl a cukr se nedoporučují. Dítě by si mělo zvyknout na přirozenou chuť ovesné kaše. Obvykle dítě po 7 měsících jí asi 150-200 gramů. Pokud nedokáže překonat ovesnou kaši v takovém množství, zředí ji ovocným pyré. Například banány zlepší sladkost jídla, jablka naopak přidají kyselost.

Pokud si koupíte obiloviny v krabici, pak se pro dítě ve věku 7 měsíců vejde vše, co je určeno pro tento věk. Obvykle je na obalu uvedeno, od kterého měsíce je povoleno jíst tuto nebo tu ovesnou kaši. Tam se také určuje, zda se jedná o mléko nebo ne. V prvním případě to zředíme vodou, ve druhém - mlékem. Poměry jsou uvedeny v pokynech na krabici. Pro alergické děti existují speciální hypoalergenní cereálie..

Mléčné produkty

Kravské mléko je pro dítě důležitým a nezbytným produktem. Je lepší nekupovat obchod, ale objednat si domácí. Před podáním dítěti je třeba vařit. Nejprve se mléko zředí vodou a poté se dá celé. Až do 7 měsíců by mělo dítě již pít produkt v dostatečném množství. A až poté mohou být do stravy zavedeny další mléčné výrobky.

Výživa v 7 měsících zahrnuje tvaroh a kefír. Na druhé straně jsou podávány každý den pro čtvrté krmení. To je přibližně odpoledne: 16-17 hodin. Maximální objem, který může dítě najíst najednou, je 50 gramů tvarohu. Nedoporučuje se dávat více než jeden rok. Strouhanka Kefir v tomto věku smí pít 100-200 gramů, může být naředěna jednou čajovou lžičkou cukru.

V 7 měsících by mělo dítě jíst jogurt téměř každý den. Mohou to být skladovací produkty - v tomto případě zkontrolujte trvanlivost a pečlivě prostudujte složení, zda neobsahuje škodlivé přísady. Jogurt lze připravit samostatně, k tomu budete potřebovat: výrobce jogurtu, mléko a speciální kvásk.

Maso a ryby na dětské menu po 7 měsících

Když je dítě v tomto věku, dá se na oběd dát malý kousek masa. Je lepší, když je to dietní - kuře, krůta, králík. V tomto případě si pro dítě vybereme nejchudší část. Takové malé děti by neměly jíst telecí maso, je to docela alergické. V extrémních případech můžete do stravy zavést hovězí nebo libové vepřové maso. Kousek masa smícháme se zeleninovým pyré nebo ho používáme k vaření vývaru - pediatrové stále takové jídlo nedoporučují každý den. Povoleno 2krát týdně.

Pokud jde o ryby, pro drobky prozatím to bude stačit jeden malý kousek jednou týdně. Ryby by měly být štíhlé, vykostěné a vždy čerstvé. Tento produkt je velmi alergický, proto je nutné ho do dětské výživy zavádět po 7 měsících velmi opatrně a postupně. Kromě toho se pro děti tohoto věku prodává mnoho masa a ryb připravených bramborovou kaší. Vyberte si, co je vhodné pro tento věk, a odvážně dejte dítěti. Nezapomeňte si pečlivě přečíst anotaci na každé plechovce dětské výživy.

Ostatní produkty

Měli na mysli vejce, máslo a chléb. Pokud jde o vejce, bude vhodný pouze vnitřek, tj. Žloutek. Někteří lékaři říkají: můžete s ním chvíli počkat, protože vejce často způsobuje vyrážku. Ostatní pediatři umožňují dítěti žloutek jíst již 7 měsíců. Pouze by měla být podávána nejvýše dvakrát týdně, každá po čtvrtině. Vejce je lepší koupit doma. Mohou však pouze vařit. Děti by neměly podávat smažená jídla až do dvou let.

Rostlinný olej také potřebuje malé tělo. Doposud jde o velmi malá množství. Po 7 měsících bude stačit přidat kávovou lžičku k večeři šťouchaných brambor nebo zeleniny. Zde je lepší nepoužívat domácí olej, protože je příliš těžký na malý žaludek. Lepší nákup rafinovaný.

Chléb lze podávat pouze tehdy, pokud ho upékáte ve speciálním stroji na pečení chleba. Malý kousek drobky lze smíchat s bramborovou kaší. Dávat sousto pro dítě se zatím nedoporučuje.

Tabulka podávání po 7 měsících

Abychom to shrnuli, můžeme vytvořit přibližný nutriční plán pro dítě v tomto věku. Je to přibližné, protože všechny děti jsou jiné. Pokud jedno dítě může jíst 200 gramů obilovin ke krmení, pak jiné může mít pouze 100. Množství v gramech se liší v určitém rozmezí. Kromě toho mají děti různé chutě a pokud člověk jedí zeleninu a ovoce s radostí, druhý se na ně ani nepodívá. Místo toho milujte ovesnou kaši nebo ryby. Proto je také nutné počítat s kulinářskými preferencemi drobků a nahradit některá jídla v nabídce jinými..

Krmení po 7 měsících. Nabídka pro tento týden
Název produktuKolikrát týdně dátGramy na dávku
Zeleninové a ovocné pyré7100-200
Šťávy750-100
Mléko7100-150
Tvaroh3-4padesáti
Kefir nebo jogurt3-4100-200
Maso2padesáti
Ryba1padesáti
Ovesná kaše7100-200
Žloutek21/4
Rostlinný olej75-10
Strouhanka2-3padesáti

Tato tabulka je pouze jednou z možností nabídky pro dítě po 7 měsících. Vše záleží na velikosti a chuti dítěte, na přítomnosti nesnášenlivosti nebo alergických reakcí na konkrétní produkt. V každém případě se před začátkem krmení poraďte s pediatrem, který vám pomůže upravit stůl podle individuálních potřeb a vlastností vašeho dítěte..

Výživa pro kojence 7 měsíců: schéma a nabídka

Lékaři doporučují zahájení kojení dítěte od šesti měsíců. Během této doby se tělo novorozence stává silnějším a připraveným přijímat potravu pro dospělé. Mnoho pediatrů a odborníků na výživu je přesvědčeno, že zeleninové pyré budou nejlepším jídlem pro první krmení. Ale slavný dětský lékař a televizní moderátor Komarovsky doporučuje představit především speciální kefír pro děti.

Motivuje to tím, že mléčné výrobky mají podobné složení jako mateřské mléko, a šťouchaná zelenina se radikálně liší. Proto často způsobuje zažívací potíže..

Každá matka se musí sama rozhodnout, kde začne doplňovat potravu. Po šesti měsících může menu postupně zavádět zeleninové pyré, cereálie na vodě, baby kefír a nízkotučný tvaroh. Podrobněji o zavádění potravy pro dospělé bude strava novorozence popsána v tabulce z článku „První krmení kojenců“..

Kojení dítěte po 7 měsících kojením je nejen možné, ale také nezbytné.

Jak nakrmit dítě za sedm měsíců

Odborníci sestavili vzorové menu jídel pro dítě v délce sedmi měsíců. Takovým dětem lze dát:

 • Pohanka, kukuřice a rýže na vodě. Při normální toleranci lze podávat ovesné vločky;
 • Polévky a bramborová kaše z drcené světle zbarvené zeleniny. Cuketa, květák nebo brokolice a brambory budou dobrou návnadou. Pokud dítě nemá alergie, můžete dát mrkev, dýně a zeleninu;
 • Ovocné pyré. Vaříme z jablek a hrušek, banánů a meruněk. Vyvarujte se citrusových plodů a exotického ovoce (kromě banánů);
 • Mléčné a mléčné výrobky. Jedná se o nízkotučný tvaroh a jogurt, baby kefír. Pamatujte, že produkty by neměly obsahovat přísady!
 • Vařené žloutky;
 • Do rostlinných jídel a obilovin můžete přidat máslo a rostlinný olej;
 • Sedm měsíců začnou představovat maso. Toto je vařené hovězí nebo telecí maso s nízkým obsahem tuku, kuře nebo krůta, králík. Maso se pečlivě rozdrtí a přidá se do zeleninové polévky nebo bramborové kaše.

Začátek návnady, nevzdávejte kojení. Lékaři doporučují začít první ranní krmení mateřským mlékem. Krmivo pro kojené dítě také krmte, pokud se používá na smíšené nebo umělé krmení.

Alternativní domácí jídlo a připravená šťouchaná zelenina nebo maso. Složení takových bramborových kaší je vyvážené a vhodné pro kojence. Při výběru však pečlivě prostudujte obal. Věnujte pozornost složení, datu výroby a datu exspirace a také tomu, jaký věk je produkt určen.

Sedmiměsíční menu

Kojení ve věku sedmi měsíců nahrazuje tři kojení. U dvou z nich je nutné dítě krmit mléčnou směsí nebo přírodním mlékem. Kdy a jak nejlépe dokončit kojení, přečtěte si článek „Jak odstavit dítě z prsu“.

Tato tabulka vám řekne, kdy a kolik má dát své dítě při kojení..

ČasVýživaČást
6 hodin ránoMateřské mléko / směs200 gramů
9-11 hodinKaše bez mléčného másla; vařený žloutek;

Dokorm - mateřské mléko / směs

150 gramů; ½ lžičky; ¼ lžičky;

50 gramů.

13-15 hodinZeleninové / ovocné pyré; rostlinný olej; domácí mleté ​​maso;

ovocná šťáva / kompot.

170 gramů; 0,5 lžičky; 30 gramů;

70 gramů.

17-19 hodinZeleninové / ovocné pyré; Dokorm - mateřské mléko / směs70 gramů; 130 gramů.
22 hodinMateřské mléko / směs200 gramů

Vezměte prosím na vědomí, že taková tabulka je podmíněné povahy a je upravena s ohledem na režim a vývoj dítěte. Každý produkt by měl být podáván opatrně, protože nové jídlo může u kojenců vyvolat alergie, zhoršenou stolici nebo koliku. Chcete-li se vyhnout negativní reakci, postupujte podle doporučení odborníků.

Deset pravidel pro krmení dětí

 1. S kojením a smíšeným krmením začneme přenášet dítě do doplňkových potravin od šesti měsíců, s umělým - od čtyř do pěti měsíců;
 2. Krmíme dítě lžičkou;
 3. Začněte dávat nové jídlo s půl až 1 čajovou lžičkou a zvyšujte dávku každý den. Každá nová dávka by měla být dvakrát větší než předchozí dávka;
 4. Při zavádění nového produktu sledujte stav dítěte. Pokud nedojde k žádné negativní reakci, pak pokračujte v podávání nového jídla. Pokud se u vás vyskytnou alergie nebo zažívací potíže, nezvyšujte dávku. Pokud se dítě necítí lépe, přestaňte takové potraviny dávat;
 5. Abychom přesně porozuměli reakci dítěte na produkt, nemůžeme dát několik nových pokrmů najednou;
 6. V prvních týdnech krmení můžete dát dětskému pyré jednu ingredienci, obiloviny bez mléka a mléčných výrobků z jednoho typu obilovin (pohanka, rýže a kukuřičné krupice), nízkotučný tvaroh, jogurt a dětský kefír bez přísad;
 7. Můžete dávat přírodní šťávy a kompoty, zatímco je třeba ředit vodou 1: 1;
 8. Poprvé dejte dítěti nové jídlo na druhé krmení, které se koná v rozmezí 9–11 hodin ráno;
 9. Nepoužívejte násilí své dítě! To zhoršuje chuť k jídlu a komplikuje zavedení doplňkových potravin;
 10. Během zavádění doplňkových potravin pokračujte v kojení a dávejte mléko

Sedmiměsíční dieta

Důležitým bodem při zavádění nové nabídky je počet porcí za týden. Přebytek nových potravin může nakonec vést k velkým problémům. V tabulce se dozvíte, kolikrát potřebujete nádobí, abyste dali dítěti.

produktyPorce za týdenPorce najednou
Mateřské mléko nebo mléčná výživa7100-200 gramů
Zeleninové pyré7100-200 gramů
Juice / Compote750-100 gramů
Tvaroh2-330-50 gramů
Kefir / Jogurt2-3100-200 gramů
Maso / pockmarked220-50 gramů
Ovesná kaše7100-200 gramů
Žloutek2¼-½ lžičky
Zelenina / máslo75-10 gramů

Pamatujte na individuální vývoj každého dítěte. Nezapomeňte sledovat reakci a pohodu dítěte, protože některé produkty mohou způsobit zažívací potíže, alergie a dokonce i otravu.!

Mléčné produkty

Kefír, jogurty, tvaroh jsou povinnými produkty v dětském menu ve věku sedmi měsíců. A podle Komarovského by matka měla začít doplňovat jídlo kefírem a tvarohem. Jedná se však o náročný bod.

Přes podobnost složení s mateřským mlékem, kefír a tvaroh jsou těžko stravitelné malým organismem. Kromě toho je v tvarohu zahrnuto velké množství vápníku, což přispívá k předčasnému hojení fontanelu.

Dodržování doporučení však dítěti neublíží. U doplňkových potravin si vyberte speciální dětský kefír z mléčné kuchyně a tvarohu s obsahem tuku do 5%. Tvaroh musí být nasekán a smíchán s jogurtem, kefírem nebo mateřským mlékem. Pamatujte, že do jednoho roku se kojencům nedoporučuje dávat mléčné výrobky s přísadami.

Denní dávka tvarohu pro dítě po dobu sedmi měsíců není vyšší než 50 gramů a kefíru a jogurtu - maximálně 100 ml.

Mléčné výrobky dávají 2-3krát týdně čtvrté krmení. Se zvyšováním dávky nahrazují doplňková jídla.

Také děti mohou začít dávat kravské mléko. Pokud to bude domácí. Před krmením mléko uvařte a přefiltrujte. Zpočátku by se mléko mělo ředit vodou. Buďte opatrní a sledujte reakci dítěte, protože kravský protein je silný alergen! Nezapomeňte naředit výslednou šťávu vodou.

Máslo začíná vstoupit do menu od sedmi měsíců a přidávat do bramborové kaše nebo kaše. Začněte ⅛ lžičkou a postupně zvyšujte podávání na 20 gramů.

Zeleninové a ovocné pyré

Sedm měsíců můžete do nabídky dítěte přidat ovocné pyré. Je důležité, aby se jídlo skládalo z jedné složky. Jaké ovoce a zelenina lze použít k výrobě bramborové kaše:

 • Brambory čistí tělo a odstraňují stolní sůl, normalizují metabolismus. Pečlivě však brambory obsahují 2-3krát více kalorií než jiná jídla;
 • Cuketa je nejbezpečnější zelenina. Dietní a hypoalergenní produkt se stane skutečným zdrojem energie a vitamínů pro dítě;
 • Květák nebo brokolice je bezpečná hypoalergenní zelenina bohatá na vitamín C. Tento produkt bude vynikající ochranou proti virům a nachlazením, posiluje imunitu a povzbuzuje;
 • Dýně je nízkokalorická zelenina, která zlepší trávení. Snadno stravitelné, ale může způsobit alergie, vyžaduje proto pečlivé používání;
 • Mrkev udržuje ostrost zraku, zlepšuje stav kůže a vlasů, podporuje růst a posiluje kostní kostru;
 • Jablka jsou nejbezpečnější ovoce, které se také doporučuje kojícím matkám používat v prvních týdnech po porodu. Jablka přispívají k normálnímu růstu a vývoji těla dítěte a plní téměř všechny důležité funkce;
 • Hrušky normalizují trávení, posilují krevní cévy, pomáhají s pálením žáhy a gastritidou a mají také povzbuzující účinek;
 • Banány Přestože se exotické dětské ovoce nedoporučuje po dobu nejméně jednoho roku, banány jsou povoleny. Jedná se o chutné a zdravé ovoce, které posiluje a dodává energii tělu dítěte;
 • Broskve nebo meruňky jsou plné vitamínů a jsou také užitečné pro malé děti. Avšak konzumovat takové ovoce by mělo být opatrné, protože existuje riziko alergií..

Začněte vařit bramborovou kaši s cuketou, pak postupně pohánějte jinou zeleninu. A ovoce - z jablek. Ve věku sedmi měsíců musí být toto pyré podáno dvakrát denně. Alternativní ovoce a zelenina.

Jakmile si dítě zvykne na určité typy, můžete je smíchat. Smíšené pyré se však nejlépe podávají po 9–10 měsících.

Při vaření ovoce a zeleniny pečlivě opláchněte a oloupejte. Plody jsou jemně nasekané a dušené nebo dušené. Pokud dušíte, použijte minimum vody. Hlavní věc je, že kompletně pokrývá kousky. Po přípravě se směs rozemele v mixéru.

K přípravě přírodní šťávy se používají také hrušky, broskve a jablka. Pokud dítě není alergické, můžete si vzít třešně, hrozny a mrkev. Mějte však na paměti, že se jedná o agresivní produkty..

Při vaření pro děti do jednoho roku nepoužívejte sůl, cukr ani jiná koření. V případě potřeby se přísady nahradí solným roztokem nebo cukerným sirupem. Kromě toho můžete pro chuť přidat zeleninu nebo máslo.

V prvních dvou měsících doplňkového krmení lékaři dovolují, aby se obiloviny podávaly pouze na vodě, protože kravský protein často způsobuje u kojenců závažné alergie. Kromě toho je lepší jíst rýži, pohanka a kukuřičnou kaši. Snadněji se vstřebávají žaludkem a nevyvolávají negativní reakci..

S dobrou tolerancí však můžete dát dítěti a ovesné vločky. Ale krupice, kroupy z krupice a kaše z prosa je lepší vstoupit do menu nejdříve po jednom roce. Jak si dítě zvykne na určité druhy obilovin, začnou dávat smíšené vícezrnné cereálie.

Při přípravě obilovin důkladně opláchněte a obruste. Nezapomeňte, že by se neměl používat cukr a sůl. Mnoho kojících matek přidává do kaše nejen máslo, ale také mateřské mléko.

Masová jídla

Od sedmi měsíců můžete při kojení vstoupit do nabídky dítěte. Vyberte si čerstvé, libové maso bez přísad. Nepoužívejte mražené jídlo ani připravené mleté ​​maso. Prsa se podává buď jako šťouchaná polévka na masovém vývaru nebo bramborová kaše s masovými přísadami.

Vezměte hovězí, telecí, králičí, krůtí nebo kuřecí maso. Kousek je vyčištěn a jsou odstraněny žíly, kůže a kosti. Na maso můžete jednoduše vařit vývar, do kterého se přidají nakrájená zelenina. Uvařené maso lze také nasekat a přidat přímo do zeleninového pyré..

Nedoporučuje se podávat kojenecké jídlo více než dvakrát týdně. V budoucnu se maso střídá s rybami. Ryby smí vstoupit do menu po 10-11 měsících.

Sůl, cukr a rostlinný olej

Rostlinný olej je chutným a zdravým doplňkem jídla. Dejte dítěti olivový nebo rostlinný olej po dobu šesti měsíců. Začněte 3-5 kapkami a postupně zvyšujte dávku na jednu lžičku.

Cukr a sůl do jednoho roku se nedoporučuje. Dítě by si mělo zvyknout na přirozenou chuť jídla. Kromě toho koření negativně ovlivňuje trávení a stav žaludku.

V tomto případě cukr a sůl dokonale nahradí máslo a rostlinný olej. Kromě toho, jak bylo uvedeno výše, do kaše lze přidat mateřské mléko. Pokud však chcete vylepšit chuť jídla, můžete použít solný roztok nebo cukrový sirup.

K přípravě sirupu se cukr nalije horkou vodou 50/50 a vaří se 20 minut. Po zfiltrování směsi. K získání roztoku ze soli se 10 gramů zředí v litru převařené vody.

Pokud se budete řídit doporučeními, pak doplňkové jídlo za 7 měsíců pro dítě proběhne bez problémů.

Menu 7měsíční dítě: základní pravidla krmení

Sedmiměsíční děti rostou docela aktivně a jejich potřeba živin a vitamínů roste, stejně jako jejich zvědavost na jídlo pro dospělé. Stejně jako dříve čerpají energii pro růst a vývoj z mateřského mléka nebo přizpůsobených směsí. Zároveň však již nestačí samotné mléko a v nabídce sedmiměsíčního dítěte se objevují nové produkty.

Co může udělat 7měsíční dítě?

Světová zdravotnická organizace doporučila zavedení doplňkových potravin do stravy pro děti od 6 měsíců. Z tohoto důvodu se velké množství dětí, zejména těch, které jsou krmeny, už před měsícem potkaly s novým jídlem. Pravidla klasického zavádění doplňkových potravin do dětské výživy se mohou zdát komplikovaná pouze na první pohled, ve skutečnosti je důležitá posloupnost akcí v této sekvenci, citlivost na reakci dítěte a trpělivost matek.

Několik jednoduchých pravidel o zavádění doplňkových potravin:

 • zavedení nového produktu se nedoporučuje, dokud si dítě nezvykne na vstup do předchozího;
 • musíte zvýšit množství porce, které jíte po etapách, počínaje 1 čajovou lžičkou;
 • nemůžete trvat na tom. Pokud dítě není nadšené chutí jídel, stojí za to odložit jeho zavedení a učinit další pokus nejdříve za 1-2 týdny;
 • nové jídlo by nemělo být dáno dítěti během jeho nemoci nebo za příliš horkého počasí, když je oslabena ochranná funkce těla;
 • mateřské mléko má pomocné vlastnosti, které zlepší vstřebávání nových potravin a pomohou jemněji zavádět další potraviny.

Výrobky povolené pro děti od 7 měsíců: chléb, zeleninové pyré, masové pyré, ovocné pyré, ovocné šťávy, sušenky, žloutky, sušenky, zelenina a máslo, cereálie, nízkotučné sýry. Jsou chvíle, kdy pediatři mohou doporučit dětský kefír a tvaroh, ale je příliš brzy na jejich zavedení do dětské stravy po dobu 7 měsíců. Seznam se zdá docela působivý, ale rozumné matky by měly pochopit, že zavedení všech těchto produktů za pouhý 1 měsíc není možné. Měl by být trpělivý a trvat alespoň 10 dní, než si na každý produkt zvykne. Přečtěte si také, jak správně krmit dítě ve věku 8 měsíců (viz Menu 8letého dítěte)

Organizace potravin

Denní jídlo by se mělo provádět v sedě. Dítě je krmeno lžičkou, zástěra se používá k ochraně oblečení. Za zmínku stojí i druhá čistá lžíce pro případy, kdy má dítě zájem samostatně studovat obsah talíře. Od prvních dnů je velmi důležité naučit dítě umýt si ruce před a po jídle. Přečtěte si také informace o vývoji dítěte po 7 měsících..

Strava dítěte by měla sestávat z 5-6 jídel. Ranní krmení je zachováno, je nutné jak pro dítě, tak pro podporu kojení matek. Noční občerstvení by mělo být nakonec věcí minulosti. Speciální probuzení dítěte v noci a brzy ráno na jídlo by se mělo zastavit.

Příjem obilovin se doporučuje nejdříve do 10:00, takže večerní strava se stává snazší. Kojenci, kteří stále kojí, mohou ze zvyku vyžadovat prsa po jídle a jindy, aby je uhasili žízní nebo je uklidnili. Odepření je nedoporučuje. Jedno krmení (včetně kojení) může dosáhnout objemu až 240 ml.

Zelenina, ovoce a obiloviny

Není to tak dávno, tříměsíční děti dostávaly šťávy, nemluvě o 7 měsících. Dnes však pediatrové i rodiče takové krmení odmítli. Lékaři vám řeknou, jak krmit dítě po dobu 7 měsíců, jak diverzifikovat své menu a pořadí krmení zůstane na uvážení matek a otců.

Pro sedmiměsíční dítě je velmi užitečné učit se a milovat zeleninové pyré. Ovocné pyré a šťávy bohužel nemají tak neutrální chuť a neobsahují snadno stravitelné vlákniny, které mohou blahodárně ovlivnit činnost trávicího traktu dítěte a jemně upravovat stolici. Další návnada je kaše. Poskytnou tělu potřebnou energii, vitamíny a minerály..

Po zavedení jednokomponentních obilovin můžete použít dvou, tří a čtyř obilovin a přidat k nim ovoce. Kaše průmyslové výroby může být bez mléka a mléčných výrobků. Cereální návnada je nejlepší začít hypoalergenními obilovinami bez mléka. Pokud je kaše připravena z kravského mléka, je lepší ji naředit vodou 1: 1. Dnes jsou ovocné šťávy a bramborová kaše považovány za nezávislé součásti výživy dítěte po dobu 7 měsíců a také je nabízejí dítěti jako doplněk k hlavním jídlům.

Šťávy však obsahují obrovské množství uhlohydrátů, které dráždí sliznici. Při zjevných nedostatcích se neliší v přítomnosti požadovaného počtu kalorií a cenných látek. I čerstvě vymačkané šťávy mají méně živin než mateřské mléko. Z tohoto důvodu není šťáva pro dítě nezbytným produktem a její uvedení do nabídky je často odloženo na pozdější datum. Místo toho můžete dát dítěti lehký vitamínový kompot připravený bez přídavku cukru.

Pokud matky dokáží úspěšně připravit rostlinné a ovocné pyré samy, je lepší vybrat si první polévku masa na regálech obchodu. Pointa je, že domácí podmínky neumožňují dostatečně jemně mlet maso, jak to dělají specializované podniky, a kvalita surovin podléhá přísným kontrolám výrobce. Postupem času je možné přejít na bramborovou kaši, masový vývar a domácí mleté ​​maso. Nejlépe se používá ke krmení sedmiměsíčního dítěte: králičí maso, kuře a krůta. Vepřové a hovězí maso se doporučuje používat nejdříve 11 měsíců. Pokud se přesto rozhodnete používat maso vyrobené samo, mělo by se dobře otřít a začít dítěti dávat půl lžičky postupně zvyšující se na 3,5 polévkové lžíce.

Pro mletí masa se vyplatí použít mlýnek na maso, který v něm dříve nainstaloval nůž s úzkými výstupními otvory. Z mletého masa můžete okamžitě převrátit tucet masových koulí a příště dát do mrazničky. Doporučuje se získat bederní porci, aby nedošlo k přemýšlení o tom, zda se vyskytují pruhy v mase, tuku atd..

Sedmiměsíční dětský jídelní stůl

Při použití této tabulky by matka měla vycházet ze skutečnosti, že v tomto věku existuje určité množství přípustného množství potravin, které dítě přijímá: ovocné pyré - 40–50 ml; zeleninové pyré - 5-30 g; kaše - 50 - 100 g; ovocné šťávy - 5-30 g; rostlinný olej - 1-3gr.

1 krmení 6,00 ránoMateřské mléko nebo mléčná výživa200 ml
2 krmení 10,00 ránoMléko nebo mléčné výrobky.
Kaše s máslem.
Vařený žloutek (kuře).
Krmení mateřským mlékem nebo VHI.
150 g (ovesná kaše)
0,5 lžičky (cl. Oil)
čtvrtinový žloutek
50 ml (mléko, směs)
3 krmení 14,00 denněZeleninové pyré.
Rostlinný olej.
Maso Puree.
Ovocný džus
170 g (pyré)
1 lžička (rostlinný olej)
30 gramů (šťouchané maso)
70 ml (šťáva)
4 krmení 18,00 večerOvocné pyré.
Soubory cookie (baby)
Kojení
nebo VHI
70 gr (pyré)
1-2 ks (cookies)
130 ml
5 krmení 22,00 večerMateřské mléko nebo mléčná výživa200 ml

Pravidla pro zavádění doplňkových jídel a servírování menu sedmiměsíčního dítěte z pohledu Komarovského:

jaké jsou normy doplňkových potravin za 7 měsíců?

Kop! Něco jsem nerozuměl?

Mimochodem, pokud jste si tento článek pečlivě přečetli, pak byste našli tuto odpověď:

Musím zavěsit v gramech?

Mnozí jsou překvapeni: proč vypočítat v gramech, kolik toho dítě snědlo? Odpovídáme: potěšit naše vlastní podezření. Jedl půl talíře (100 g) - normální. Ate full (200 g) - vynikající. Zvládl jen polovinu malé sklenice ovoce (50 g) - stále dobré, to je také norma. Můžete také určit množství v gramech na oko tak, aby se dítě nepřepilo.

Přidání doplňkových potravin po 7 měsících (pro děti na HB)

Jeho reflex vytlačení jídla zcela nebo téměř úplně vymizela, sáhl po jídle svých rodičů a pokouší se to také vyzkoušet. Úkolem rodičů je usnadnit vydržení takového přechodu a získat pouze výhodu.

Pokud vše půjde podle plánu a první návnada začala za šest měsíců, v sedmi bude doplněna pouze novými položkami menu. Pokud se to podle údajů na žádost dítěte nebo rodičů dříve nestalo, je třeba dodržovat zásady zavedení prvního krmení..

Jak zavést doplňkové potraviny po 7 měsících?

Objem žaludku dítěte je malý, proto je důležité, aby všechny produkty měly co nejmenší užitek v malých porcích. Příliš tekutá konzistence k tomu není vhodná, protože při úplné výměně krmení v obvyklém objemu 170-200 ml nebude dostatek živin.

Pokud dítě již dostává zeleninu, lze základní nabídku doplnit novými položkami. Můžete také mírně změnit konzistenci a přejít z tekutých strouhaných polévek a bramborové kaše na hruběji nasekané pokrmy. Například polévku neomíchejte mixérem (setřete jemným sítem), ale jednoduše ji promíchejte vidličkou.

Jaké produkty představit za 7 měsíců?

V této fázi můžete zadat chléb, slunečnicový olej, žloutek, různé druhy zeleniny, ovoce, mléčných výrobků a kyselého mléka. Konzistence bramborové kaše, obilovin, polévek by už měla být drsnější, ale pro malého jedlíka stále pohodlná. Platí zde také zásada prvního krmení - je třeba produkty uvádět opatrně a sledovat reakci. A samozřejmě nezadávejte okamžitě všechny uvedené produkty, ale jeden produkt týdně.

Děti si užívají žvýkání dětských sušenek a sušenek. Pokud již dítě má první zuby, pak dáte něco na okusování - sušenky, sušenky, ovoce - lze provést pouze pomocí kleští, aby se dítě neudusilo.

Zelenina - dýně, cuketa, bílý a květák, hrášek, brambory, mrkev, řepa. Obvykle se jedná o bramborovou kaši nebo ne příliš tenkou polévku s malým množstvím másla (ne více než 5 gramů) nebo slunečnicového oleje (ne více než 5 kapek).

Z ovesné kaše jsou prioritní pohanka, kukuřice a rýže. Můžete přidat žloutek, máslo, mléko, tvaroh, ovoce.

Ovoce se nejlépe podává podle regionu pobytu a ročního období. Jsou to jablka, hrušky, švestky. Můžete přidat meruňka a broskev, banán.

Jednoduchá pravidla krmení po 7 měsících

Mateřské mléko je základem výživy, takže jakákoli doplňková strava se zavádí postupně a je pouze doplňkem mateřského mléka.

Kojícím poradcům se často doporučuje, aby po krmení podávali doplňková jídla. To je velmi výhodné pro kojení, ale může to ovlivnit podávání některých produktů. Dítě krmené mateřským mlékem pravděpodobně nebude mít zájem o strouhané cukety. Proto je lepší dát bramborovou kaši nebo polévky nejprve, a pokud je to nutné, po krmení dítěte mlékem. Toto bude první krok k úplné výměně zdroje..

7 měsíců dětské menu pro každý den v týdnu s recepty

Každý den vyrůstající děti stávají aktivnějšími a utratí více energie, která musí být doplněna dalšími živinami. Proto by se do dětské výživy měly postupně zavádět „dospělé“ produkty, protože tělo dítěte již nepoužívá obvyklé jídlo. Sedmiměsíční fidgety sedí a plazí se v tomto věku a někteří se dokonce snaží vstát a udělat první kroky. Hlavní jídlo je samozřejmě stále směsí (nebo mateřským mlékem), ale konstantní aktivita dítěte vyžaduje úplnější stravu. Co můžete jíst a pít sedmiměsíční arašídy? Zvažte tento problém podrobně.

Dětská výživa - jaká nová jídla by měla být zavedena do stravy

 1. Ovesná kaše. Toto jídlo musí být obsaženo v nabídce sedmiměsíčního dítěte, ale obiloviny by měly být vybírány bez lepku (pohanka, rýže a kukuřice). Kromě toho mají tyto obiloviny významné výhody. Pohanka je bohatá na železo a je dokonale absorbována tělem. Krupice rýže jsou výživné a užitečné pro volné stoličky. Kukuřičné krupice stabilizují střeva a jsou nezbytné pro arašídy náchylné k alergickým reakcím. Můžete také dát dětskou ovesnou kaši.
 2. Maso. Ve věku sedmi měsíců musíte do dětské výživy začít uvádět maso bohaté na bílkoviny, vitamín B, fosfor, draslík a hořčík. Tento produkt je zvláště užitečný pro děti s anémií a pro ty, kteří přibývají na váze. Ale pro začátek se doporučuje dávat pouze dietní maso: krůtí, kuřecí a králičí maso. Nejlepší je vařit tato jídla ve formě šťouchaných brambor nebo soufflé, ředění prsa (ne kráva!) Mléko nebo voda. Po vaření masa je nežádoucí přidávat.
 3. Žloutek. Vzhledem k tomu, že vaječný žloutek může vyvolat alergickou reakci, měl by být do dětské stravy zaveden s velkou opatrností, počínaje malým kouskem. Nařeďte tento produkt mateřským mlékem nebo směsí a postupně snižujte jeho množství na polovinu žloutku. Obsahuje mnoho základních tuků, vitamínů, železa a fosforu. Není nutné dávat dítěti čistě vařený žloutek, můžete ho přidat do masových a zeleninových pyré, ale ne každý den, ale dvakrát nebo třikrát týdně.
 4. Zelenina. Rozdrcená zelenina je nepostradatelným pokrmem pro děti staré 7 měsíců. Je užitečný pro žaludek a střeva, protože je bohatý na vlákninu a minerály. Měli byste začít cuketou a zelím (jakékoli) a pak postupně zavádět do strouhanky drobky, mrkev a brambory. Můžete také obohatit šťouchanou zeleninu fazolemi nebo zeleným hráškem. Ale jen přidat trochu, jako nezávislý pokrm, je příliš brzy na to, abychom těmto produktům dali sedmiměsíční dítě.
 5. Ovoce. Absolutně všechny děti milují ovocné pyré, zejména pokud jsou banány a jablka. Také mnoho dětí miluje hrušky a meruňkové pyré. Takové jídlo musí být přítomno jako doplňková jídla, protože ovoce má mnoho vitamínů. Navíc stačí jen rozmačkat banán vidličkou a vtřít jablko na struhadlo - a je připravena chutná pochoutka.
 6. Pití. Kromě vařené vody, které musí být dítěti dáno každý den, můžete také vařit kompot a připravovat čerstvě vymačkanou šťávu. Nejprve z jablek, později přidejte hrušky, švestky, meruňky. V zimě může čerstvé ovoce nahradit čerstvé ovoce. Je lepší nepřidávat cukr, i když jen trochu, když je kompot opravdu třeba osladit. Můžete si také připravit nápoje z nějaké zeleniny, například z mrkve. Ukázalo se, že velmi chutná a zdravá šťáva, kterou děti pijí s potěšením.
 7. Kefir, tvaroh. Pro správnou výživu pediatrové doporučují přidávat kysané mléčné výrobky (tvaroh a kefír) do stravy sedmi měsíců starých dětí, bez kterých je již nežádoucí. Obsahují navíc proteiny, fosfor, draslík a vápník - jsou užitečné pro trávení. Je lepší dát domácí tvaroh - jeho děti jedí dobrovolněji. Kefir „pro dospělé“ by měl být ponechán pro sebe a děti by měly nabídnout speciální pro děti. Kromě toho by první část neměla překročit dvacet gramů, jinak se na žaludek vytvoří zátěž. Množství tvarohu a kefíru by se mělo postupně zvyšovat.

Kolik lure produktů by mělo dítě jíst - lure tabulka

Hlavní potravou dítěte v tomto věku je stále mléko (mateřská nebo upravená směs). Ale i při plném kojení musí dítě jíst další potraviny, aby jeho tělo dostalo potřebné vitamíny a minerály, které jsou důležité pro zdraví. Specialisté v oblasti pediatrie vyvinuli krmný stůl, který podrobně popisuje, jak nakrmit dítě v tomto věku.

Název produktů a pokrmůDenní sazbaDůležitá pravidla
Kaše (oves, kukuřice, pohanka, ječmen, rýže)150 gNezřeďte kravským mlékem.
Zeleninové pyré (dýně, zelí, mrkev, cuketa)170 gMůžete přidat zelený hrášek.
Ovocné pyré (banán, jablko, hruška, švestka)70 gŽádné citrusové plody!
Bramborová kaše (kuřecí, krůtí, králičí maso)30 gNedávejte masový vývar.
Mléčné výrobky (tvaroh, kefír)50 - 150 gKefir musí být dětinský.
Vařený kuřecí žloutek0,25 gPouze žloutek, žádný protein!
Šťávy a kompoty (mrkev, jablka, meruňky, broskve)70 mlNa polovinu vodou.
Soubory cookie, sušenky, sušenky3 ksNamočte do vody nebo mléka.

Existují rozdíly ve výživě kojenců a umělých?

Většina matek věří, že pokud jejich děti jedí hodně mateřského mléka do věku sedmi měsíců, pak nepotřebují další jídlo, takže se v žádném spěchu zavádějí doplňkové potraviny. Mnozí odborníci se však domnívají, že i když dítě pokračuje v konzumaci mateřského mléka s radostí, jeho tělo již začíná cítit potřebu vitamínů a minerálů, které lze získat ze zdravých produktů. Kojenci proto musí být krmeni, ale porce by měly být velmi malé, doslova s ​​půl dezertní lžičkou, protože pro dítě je to nové jídlo.

Pokud je dítě na umělém krmení, pak mu nestačí jedna přizpůsobená směs už o čtyři až pět měsíců. A ve věku sedmi měsíců by se podíl „řemeslníků“ neměl jen mírně lišit od stravy dětí, které jsou krmeny mateřským mlékem, ale také by měl být větší v gramech. Zde je lepší se zaměřit na krmný stůl a vypočítat množství jídla ve vztahu k hmotnosti dítěte. To je nezbytné, aby objem každé porce nepřekročil ukazatele uvedené v tabulce - pro matky to bude mnohem snazší.

Denní strava pro kojení a umělé krmení

Nabídka kojeného dítěte ve věku 7 měsíců se mírně liší od nabídky dítěte, které jedí upravenou směs. Výrobky jsou uvedeny téměř stejně, rozdíl je pouze v dávkování. Dítě, které již přešlo na přizpůsobenou směs, potřebuje trochu více jídla než kojené dítě.

Čas krmeníKojenoNa umělé krmení
6,00 - 7,00Mateřské mléko.Mléčná směs.
10,00 - 11,00Kaše (150 g), ovocné pyré (50 g).Kaše (180 g), ovocné pyré (80 g).
14,00-15,00Zeleninové pyré (150 g), Masové pyré (150 g),
šťáva nebo kompot (50 ml).
Zeleninové pyré (180 g), masové pyré (180 g),
šťáva nebo kompot (80 ml).
18,00-19,00Tvaroh (40 g), Kefír (100 ml), sušenky.Tvaroh (50 g), Kefir (150 ml), polovina žloutku.
22,00-23,00Mateřské mléko.Mléčná směs.

Jak je vidět z tabulky, strava u kojenců nezávisí na typu krmení a zahrnuje pět jídel denně s intervalem ne více než 4 hodiny.

Přibližná nabídka kojence na 7 měsíců pro každý den v týdnu

Strava těch nejmenších by měla být různorodá a přiměřená věku. Našim matkám nabízíme přibližné denní menu, ve kterém musí první snídaně a poslední krmení zahrnovat mateřské mléko nebo mléčnou recepturu. V tabulce je uvedeno, co může dítě jíst a pít v jiných jídlech.

Den v týdnuJístCo může být dítěti nabídnuto
pondělíSnídaně č. 2Krupicová kaše se sušeným ovocem (150 g), tvarohem s dužinou broskve (50 g), šťouchanými hruškami (50 g).
VečeřeZelí a dýňové pyré (180 g), krůtí masová pěna (70 g), 1/2 žloutku, kompot (150 ml), chléb.
Pozdní svačinaDomácí jogurt (100 g), pohanková kaše (50 g), pyré ze zelených jablek (50 g), dětské sušenky (5 g).
úterýSnídaně č. 2Pohanková kaše s dýní (100 g), švestkové pyré (50 g), tvaroh pro děti (50 g).
VečeřeBramborová polévka s masovými kuličkami s cibulí, zelím, mrkví, bylinkami (200 g), šťouchanými hruškami a broskvemi (50 g), chléb.
Pozdní svačinaBaby kefír (100 ml), ovesné vločky (100 g), zelené jablko, pečené v troubě.
středaSnídaně č. 2Rýžový pudink (100 g), želé (50 g), tvarohový suflé (50 g).
VečeřeDýňová polévka (200 g), rybí koláče (50 g), ovocná šťáva (50 g), chléb (5 g).
Pozdní svačinaDomácí jogurt (100 ml), kukuřičná kaše s hruškou a jablkem (100 g).
ČtvrtekSnídaně č. 2Ovesné vločky s ovocem (100 g), baby tvaroh (50 g), sekané švestky.
VečeřeBrokolice a králičí masové pyré (200 g), broskvové pyré (50 g), ovocná šťáva (80 g), chléb (5 g).
Pozdní svačinaKefír pro děti, ovesná kaše (100 g), dětské sušenky (5 g).
pátekSnídaně č. 2Kukuřičná kaše s hruškou (100 g), baby tvaroh (50 g), hruškové pyré (50 g).
VečeřePolévka s kuřecím masem (200 g), šťouchané hrušky (50 g), šťáva z bobulí (70 g), chléb (5 g).
Pozdní svačinaDomácí jogurt (150 g), dětské sušenky (5 g), ječmenová kaše (100 g).
sobotaSnídaně č. 2Pohanková kaše s broskví (100 g), tvaroh pro děti (50 g) ovocná šťáva.
VečeřeCuketa, mrkev, krůtí maso, pyré (200 g), pečené jablko s ovocem, chléb (5 g).
Pozdní svačinaKefír (150 ml), sušenka, ovesná kaše (100 g), jablečná omáčka (50 g).
NeděleSnídaně č. 2Ječmenná kaše s dýní (100 g), tvaroh se švestkou (50 g), ovocné želé.
VečeřeZeleninová a řepná polévka (180 g), rybí pyré (50 g), broskvové a hruškové ovocné pyré (50 g), kompot (100 g).
Pozdní svačinaJogurt s hruškovým pyré (150 g), dětské sušenky, pohanková kaše (100 g).

Video o nabídce dítěte po 7 měsících

Jak nakrmit své dítě novými potravinami a pokrmy

Každá matka chce, aby její dítě dobře přijímalo nové výrobky a jíst s chutí k jídlu. Toho však lze dosáhnout pouze při dodržování jednoduchých pravidel, jinak může dítě odmítnout neznámé jídlo. Většina dětí bere nová jídla dobře, ale stává se, že z nějakého důvodu nechtějí jíst obiloviny a bramborovou kaši. Důvody se mohou lišit, proto doporučujeme dodržovat následující pravidla.

 • Pokud dítě odmítá jíst, nenahazujte násilím násilí - nemusíte polykat „alespoň lžíci“. Zkuste to znovu později - možná jste misku dostatečně neochladili a je pro dítě horké, nebo prostě nemá hlad.
 • V nové misce by měl být přítomen pouze jeden neznámý produkt. Je nutné zavádět dítě do doplňkových potravin postupně a každou novou přísadu postupně přidávat v malých dávkách.
 • Je nežádoucí dávat dětem pít vodu během krmení - pouze mezi nimi. To platí pro převařenou vodu, nikoli pro šťávy a kompoty (měly by být nabízeny drobky po každém jídle). Je lepší dávat tekutinu do rozlití.
 • Všechna jídla musí mít jednotnou konzistenci, bez kousků a hrudek. K tomu nestačí jen hnětení produktů vidličkou; Nebo nastrouhejte a poté protřete sítem.
 • Je velmi důležité, jak a co jí fidget jí. Jídlo by měl brát jen při sezení (například na speciální vysoké židličce), ale v žádném případě by neměl ležet. Jako příbory se doporučuje plastová lžíce..
 • První seznámení s novým pokrmem je nejlepší strávit odpoledne během oběda, do této doby je tělo dítěte připraveno přijmout neznámé jídlo a až do večera bude mít maminka příležitost sledovat, jak tělo absorbovalo nový produkt.

Stanovisko Dr. Komarovského

Mnoho matek poslouchá Dr. Komarovského, specialistu na pediatrii, a věří jeho názoru. Co si myslí o doplňkovém krmení pro sedmiměsíční dítě? Evgeny Olegovič je v tomto skóre kategorický: je nezbytné zavést do stravy drobky kaše, zejména pohanky a rýže. A dejte jim lépe během večeře, před spaním. Ale s ovesnou kaší by měla počkat, její tah přijde později. A pokud lze maso a zeleninu zadat v dětském jídle a v osmém měsíci, budou obiloviny určitě v sedmém - v tomto věku jsou pro tělo dítěte velmi důležité, říká Dr. Komarovsky.

Přečtěte si také články o výživě a vývoji:

Recepty nejchutnějších a zdravých jídel

Připravené recepty jsou jednoduché a rychlé. Umožní vám diverzifikovat dětské menu a dát mu potěšení z nové chuti.

Pohanková kaše s banánem

20 g. Pohanka se rozemele na mouku a vaří se ve 200 ml. voda. V hotové hmotě rozmačkejte banán (30 g) a rozemelte v mixéru. Do kaše můžete přidat malý kousek másla nebo kapku rostlinného oleje.

Rýžová kaše s jablky

20 g. rozmělňte rýžové cereálie na mouku a vařte ve 200 ml. voda. Oloupeme jablko, nastrouháme, přidáme do ovesné kaše a rozemeleme v mixéru. Ujistěte se, že na konec nože položíte kousek hotového másla.

Ovesné vločky s dýní

50 g dušené oloupané a nakrájené dýně ve 200 ml. voda po dobu 20 minut, poté přidejte 20 g. ovesné vločky. Poté vařte dalších 20 minut na velmi nízkém ohni. Potom nasekanou kaši na homogenní hmotu.

Zeleninové zelí a mrkevní pyré

Připravuje se velmi jednoduché jídlo, které v konzistenci připomíná krémovou polévku. 50 g květák a 50 g. vařte mrkev a použijte mixér k mletí v bramborové kaši. Zřeďte vývar, ve kterém byla vařená zelenina.

Souffle maso pyré

Vařte 50 gramů kuřecích prsou do měkka a mleté ​​(dvakrát). Do výsledné hmoty vložte polovinu žloutku a plátku másla, zřeďte kuřecím masem a vařte 20 minut na parní lázni..

Dušené jablko a hruškové sušené ovoce

25 gr sušená jablka a 25 g. nalijte sušené hrušky přes noc s teplou převařenou vodou, vypusťte je ráno. Nalijte 500 ml. Přiveďte čerstvou vodu a mírně zahřívejte k varu. Vyjměte z tepla a trvat na hodině pod uzavřeným víkem.

Články O Neplodnosti