Hlavní Testy

Kolik mateřského mléka nebo směsi by měl novorozenec jíst v jednom krmivu: tabulka s měsíční sazbou

S příchodem dítěte spolu s radostí přichází do domu řada problémů. To, čeho se noví rodiče nemusí starat, aby se vytvořily všechny podmínky pro pohodlný život dítěte, ale z nejrůznějších objevujících se starostí každé maminky, je krmení na prvním místě, protože na něm závisí zdravotní stav a celkový stav nového člena rodiny..

Otázky týkající se krmení dítěte, jeho četnosti a množství konzumovaného mléka patří mezi nejnaléhavější otázky pro mladé matky

Zdá se, že takový jednoduchý každodenní proces, jako je krmení, nemůže způsobovat potíže, ale u všech matek je spojován s mnoha obavami a starostmi. Je třeba zvážit, jak, kdy a jak často krmit dítě, kontrolovat množství konzumovaného mléka. Kolik novorozence by mělo jíst, ovlivňují dva faktory:

 • druh krmení;
 • dětský věk.

Laktace

Nejtěžší doba kojení je první týden po narození, kdy se matka a dítě naučí rozumět sobě a přizpůsobit se novým podmínkám. Novorozenci jedí velmi málo a to je zcela přirozené, protože reflex sání je stále špatně vyvinutý. Naučí se jen jíst matčina ňadra a během procesu se rychle unaví. Na jeden den může maminka aplikovat drobky na její prsa až 10-12krát, někdy i více.

Pro mladou matku je v dnešní době velmi důležité zůstat v klidu a nebojte se, že dítě může mít méně mléka a zůstat hladové.

 • Za prvé, u dětí v prvních dnech života je velikost žaludku velmi malá - asi 10 ml, proto může pojmout nejvýše 7-9 ml na krmení (to je asi 100 ml na den).
 • Za druhé, v tomto období ne mléko, ale kolostrum se produkuje v těle matky. Výživný a mastný obsahuje všechny potřebné látky, které uspokojí potřeby dítěte. Ale další nervy mohou vyvolat zpoždění a snížení laktace..

Norma mléka pro děti prvních deseti dnů života

Asi 3-4 dny po narození většina matek dostává mléko. Nyní bude množství mléka, které dítě dostane, záviset na jeho věku a hmotnosti. Každý den se zvyšuje velikost jeho žaludku, což znamená, že se zvyšuje množství konzumovaného mléka. Již druhý den pije dítě 20 ml mateřského mléka pro jednu aplikaci na prsa, což je 200–240 ml denně. Třetí den toto číslo stoupne na 30 ml, to znamená, že denní norma by měla být 300 - 340 ml.

Režim kojení dítěte

Po 7–10 dnech přestává příchod mléka - od této chvíle je množství mléka, které dítě obvykle potřebuje ke krmení, jedna pětina jeho hmotnosti.

Kromě množství mléka potřebného pro dítě se matky zajímají o:

 1. kdy aplikovat dítě na prsa (doporučujeme si přečíst: jak správně aplikovat novorozence na prsa?);
 2. jak často krmit malý zázrak;
 3. jak dlouho nechat dítě kojit (doporučujeme přečíst: jak dlouho by měl novorozenec sát matčina ňadra?).

Dnes dětští lékaři doporučují dodržovat svévolné režimy: krmení ne přísně každé 3 hodiny, jak bylo dříve vyžadováno, ale na žádost samotného dítěte. S tímto přístupem může být dítě na matčině hrudi 10-12krát denně. Intervaly mezi krmením jsou 1,5 až 2 hodiny.

Obvyklá doba jednoho krmení je přibližně 15–30 minut. Během této doby dítě aktivně jí hrudník a dokáže jíst. Pravda, často existují výjimky z pravidel: například, pokud má máma hodně mléka, arašídové jí mohou hodit prsa za 5-10 minut. Je zde obrácená situace - po jídle strouhanka zůstává na hrudi i hodinu nebo déle. V tomto případě se mu nejspíš líbí jen samotný proces, ale je lepší se pokusit nenechat dítě zůstat příliš na prsou své matky (déle než 60 minut).

Moderní pediatrové doporučují krmení dítěte na jeho žádost - tímto způsobem bude možné sestavit režim, který bude vhodný pro samotné dítě, a v budoucnu ho držet.

Obecně přijímané normy pro kojení

Denní a jednorázové množství mateřského mléka na měsíce pro děti do 1 roku:

Dětský věkNorma mléka pro jedno krmení, mlNorma mléka denně, ml
3-4 dny20-60200-300
1. týden50-80400
2 týdny (více v článku: 2 týdny staré dítě: kolik mateřského mléka by měl jíst?)60-9020% tělesné hmotnosti
1 měsíc100-110600
2 měsíce120-150800
3 měsíce150-1801/6 tělesné hmotnosti
4 měsíce180-2101/6 tělesné hmotnosti
5-6 měsíců210-2401/7 tělesné hmotnosti (800 - 1 000)
7-12 měsíců (doporučujeme přečíst: kolik by mělo dítě jíst za 7 měsíců?)210-2401 / 8-1 / 9 tělesné hmotnosti

Jak zjistit, že dítě snědlo předepsanou část mateřského mléka? K tomu potřebujete obyčejné dětské váhy. Rozdíl získaný vážením dítěte před a bezprostředně po jídle je množství mléka, které dostal. Pro správnější výsledek by měla být taková vážení několikrát opakována..

Maminky, zejména ty s jejich prvním dítětem, se velmi obávají, že jejich dítě přibírá na váze, a může dítě vážit, pokud ne každý týden, pak 2-3krát za měsíc určitě (doporučujeme si přečíst: dítě při kojení nezískává na váze). Pokud je dítě dostatečně zdravé a zdravé, nepřikládejte ho na váhu - stačí jen 1 vážení za měsíc v nemocnici.

Pravidelné vážení pro spokojenost rodičů je zbytečné, ledaže má dítě vrozená onemocnění

Nuance umělého krmení

Pokud je dítě umělá osoba, má režim a pravidla krmení své vlastní vlastnosti:

 1. Dítě by mělo být krmeno nejméně 8krát denně (více v článku: co musíte dítě krmit až rok)?.
 2. Při umělém krmení žaludek tráví příchozí potravu pomaleji. Interval mezi denními jídly se pohybuje od 2,5 do 3 hodin a mezi nočními jídly může dosáhnout 5 až 6 hodin.
 3. Je důležité nedojet dítě. V prvních dnech si dobře vyvine sací reflex a sání bradavky je mnohem snazší než prsa.
 4. Nemějte obavy, pokud arašídy snědly mléčnou směs nebo je mléko méně než normální. Při příštím krmení dostane správné množství a sníst více, než se očekávalo? takže ho není třeba krmit celou normou. Raději počkejte, až bude znovu hladový.
 5. Pokud po krátké době po jídle dítě začne plakat, není třeba spěchat a nutit ho znovu jíst. Pravděpodobně bolí jeho žaludek kvůli vzduchu, který se tam dostal. Pomozte svému dítěti držet je vzpřímeně po dobu několika minut.

Výpočet denního příspěvku pro děti na umělém krmení

Úkol rodičů se zjednodušuje, když dítě není kojeno, ale jí směs. Na každém balení kojenecké výživy je přesně uvedeno, kolik by novorozenec měl jíst konkrétně pro tuto směs. Je možné samostatně vypočítat požadovanou rychlost?

Denní podávání mléka pro řemeslníky do 1 roku:

StáříDenní dávka mléka podle tělesné hmotnosti
10 dní - 1,5 měsíce1/5
1,5 - 4 měsíce1/6
4 - 6 měsíců1/7
6 - 8 měsíců1/8
8 měsíců - 1 rok1/9

Na základě údajů v tabulce zjistíme rychlost jednoho krmení pro dvouměsíční dítě o hmotnosti 4800 gramů. Rozdělte jeho hmotnost na 6 a získejte normu mléka denně - 800 ml. Dále rozdělíme výsledných 800 ml počtem krmiv za den 6. Výsledkem je, že pro jeden přístup musí dítě dostat 130 ml mléka nebo mléčné směsi.

Jak zjistit od dítěte, že je plné?

Existují standardní znaky, které ukazují, že novorozenec jí požadované množství jídla:

 • klidné chování;
 • hluboký spánek;
 • dostatečný přírůstek hmotnosti každý měsíc;
 • pravidelné močení a stolice.

Hlavní věc je mít na paměti, že každé dítě je individuální a vyžaduje odpovídající přístup. Váš malý zázrak ví lépe než ostatní, kdy a kolik potřebuje k jídlu. Buďte opatrní, buďte trpěliví a postupem času se režim krmení zlepší.

Jak spočítat: kolik by mělo dítě jíst při jednom krmení umělým krmením?

Nejdůležitější otázkou pro mladé rodiče je zdraví jejich dítěte. Jedním z hlavních aspektů, na nichž závisí, je správná a normalizovaná výživa..

Ale někdy, z nějakého důvodu, musíte dát novorozence umělou výživu. V tomto případě čelí rodiče obtížnému úkolu - zjistit, jak moc by malé dítě mělo jíst, když je uměle krmeno.

První krmení

Téměř vždy se mléko u mladých matek zřetelně vytváří čtvrtý den po narození. Ale dítě žádá o jídlo druhý den. Většina rodičů, kteří dosud děti v tomto případě nejedli, se začíná obávat, pokud je dost mléka.

V tomto případě je obava zbytečná, protože:

 • u novorozenců je sací reflex téměř ještě vyvinut, takže nepijí hodně mléka; při narození první krmení obvykle trvá několik minut; když se dítě naučí řádně sát matčině ňadro, bude mít už dost mléka;
 • v prvních dnech to není mléko, které se uvolňuje z matky, ale mlezivo, které má vysoký podíl tuku a živin. Malá část stačí, aby se novorozenec cítil dobře;
 • kolostrum se tvoří rychle, ale v malém množství - pro deset krmení během dvaceti čtyř hodin bude dítě schopno přijímat denní objem mléka 100 mililitrů;
 • nově narozené děti nebudou potřebovat tolik jídla;
 • kojení se začíná objevovat první den, i když po narození dítěte to nebylo náznakem.

Důležité! úzkost může vést ke stresu, který naopak negativně ovlivní její vzhled.

Žena by se neměla bát, že kolostrum bude mít na dítě nepříznivý vliv. Vědci prokázali, že pro novorozence je nutná látka. Posiluje imunitu dítěte a také mu umožňuje růst zdravě a silně..

Rychlosti podávání v prvních deseti dnech

Prvních deset dní je nezbytných pro utváření těla dítěte. Správná výživa se v budoucnu vyhne mnoha chorobám a problémům. Pro výpočet toho, kolik směsi by měl novorozenec jíst, jsou vytvářeny speciální vzorce. Vypočítávají se na základě skutečnosti, že dítě rychle roste a vyvíjí se, a zvyšuje se objem žaludku novorozence..

Dávka by se měla každý den zvyšovat:

 • v den narození dítě potřebuje nejméně 100 mililitrů mléka;
 • druhý den - nejméně 200 a ne více než 240 mililitrů;
 • třetí den - nejméně 300 a ne více než 340 mililitrů.

Pro dalších čtyřicet osm hodin je jedna dávka krmení 20 mililitrů. Každý den je třeba ji zvýšit o 10 mililitrů.

Přesný objem lze vypočítat pomocí 2 vzorců:

 • vynásobte počet dní věku dítěte 10;
 • odečte určité číslo od své tělesné hmotnosti v závislosti na věku.

Tabulka: nutriční standardy do jednoho roku s umělým krmením

Pokud je novorozenec krmen standardním způsobem, vypočítá se norma jiným způsobem. Ne skutečné mléko nebo směs se liší od složení matky a koncentrace živin. Jasný vzorec, který by umožnil spočítat, kolik je pro děti potřeba, neexistuje. Denní objem se počítá v závislosti na věku a hmotnosti dítěte.

StáříObjem směsi
Až 1,5 měsíce20% hmotnostních
1,5 až 4 měsíce16,5% hmotnostních
4 až 6 měsíců14,2% hmotnostních
6 až 8 měsíců12,5% hmotnostních
Od 8 do roku11,1% hmotnostních

Kojenci jsou velmi nároční na krmení a měli by jíst alespoň 8krát do 24 hodin. Pokud je frekvence krmení nižší, zvyšte množství jednorázového krmení..

Za měsíc a půl bude již vyvíjen sací reflex dítěte, aby se s bradavkou snadno vypořádal. Dítě může jíst, ale stále necítí normu. Rodiče musí zajistit, aby se nepřebral. Na hotové směsi prodávané v obchodech je uvedeno, kolik je potřeba pro určitý věk.

Vlastnosti výživy při umělém krmení

Umělé směsi částečně nebo úplně nahrazují mateřské mléko. Pro dítě je změna jeho stravy stresující, proto vyžaduje opatrnost rodičů.

Jsou vyráběny směsi tří typů:

 • přizpůsobený;
 • částečně přizpůsobené;
 • nepřizpůsobeno.

Pro výrobu směsí prvního typu se používá kravské mléko. Mají složení co nejvíce podobné mateřskému mateřskému mléku. Tyto směsi jsou určeny pro kojence nejmladšího věku..

Směsi druhého typu se vyrábějí na stejném principu, ale mají více rozdílů od mateřského mléka. Jsou určeny pro děti ve věku šesti měsíců. Takové směsi lze kombinovat s doplňkovými potravinami..

Třetí typ směsi se zavádí do stravy dětí, jejichž věk překročil 8 měsíců. Skoro se zcela skládají z kefíru nebo kravského mléka..

Důležité! Pokud se matka novorozence z nějakého důvodu neobjeví mléko, použijí se vysoce upravené směsi. Oni jsou také známí jako start a start. Mohou být dány dítěti v prvním týdnu života, včetně prvního dne.

Míra krmení dítěte směsí různých výrobců

Trh směsí pro malé děti je rozmanitý a je zastoupen velkým počtem výrobců. K dispozici jsou běžné směsi a speciální směsi pro nemocné děti.

Hipp a Similac

Hipp a Similak jsou jednou z nejčastějších směsí pro novorozence. Jsou určeny pro kojence do 6 měsíců věku. Tyto směsi jsou nejvíce podobné mateřskému mléku. Mají téměř identické složení, takže jejich norma pro dítě se počítá stejně.

StáříPočet jídelSmíchejte poměr vody
Až 14 dníAž 8šestnáct
Od 14 dnů do 1 měsíceAž 7devatenáct
1 až 2 měsíceAž 71: 12
2 až 4 měsíceAž do 51: 18
4 měsíce až 6 měsícůAž do 51: 16
Od šesti měsícůDokud 31: 20

Dodatečné informace! Na obalu se směsí jsou uvedeny pokyny k vaření. Pokud existuje případ s předčasně narozeným dítětem, je nutná zvláštní odrůda zvaná „Similak Neoshur“.

Baby, Nan, Nestogen, Nutrilon

Tyto produkty jsou v žebříčku nejlepších mixů. Jejich cílem je posílit imunitu dítěte, snížit riziko koliky, nadýmání a zajistit normální růst těla. Stejně jako v předchozím případě mají směsi téměř totožné složení a liší se pouze u výrobce.

Norma pro uvedené směsi se vypočítá takto:

StáříMetoda vařeníPočet jídel
Až 14 dní3 polévkové lžíce na 90 mililitrů vodyNe méně než 6
Od 14 dnů do 1 měsíce4 polévkové lžíce na 120 mililitrů vodyNe méně než 5
1 až 2 měsíce5 lžic na 150 mililitrů vodyNe méně než 6
2 až 4 měsíce6 lžic na 180 mililitrů vodyNe méně než 5
4 měsíce až 6 měsíců7 polévkových lžic na 210 mililitrů vodyNe méně než 4
Od šesti měsíců7 polévkových lžic na 210 mililitrů vodyDokud 3

Důležité! K vaření potřebujete odměřovací lžíci o objemu 4,4 gramu. Voda musí být přísně převařena. Láhev, ze které bude dítě pít, a další zařízení musí být sterilizovány. Směs by měla být podávána malým dětem každé tři hodiny, jak je uvedeno v tabulce..

Jak zjistit, že je dítě plné?

Podvýživa nebo přejídání pro novorozence je spojeno s negativními důsledky ve formě zdravotních problémů. Otázka, jak zjistit, zda je dítě plné, je proto pro mladé rodiče jednou z nejdůležitějších.

Tomu můžete porozumět následujícími znaky:

 • dítě je spokojené a usmívá se;
 • má zdravý, dlouhý spánek;
 • močení se vyskytuje více než desetkrát za 24 hodin;
 • dítě vyprazdňuje střeva téměř vždy po jídle;
 • stolice mají tmavě žlutou barvu a svěžím tvar;
 • dětská pokožka je narůžovělá a pružná;
 • jeho tělo roste úměrně a jeho hmotnost roste;
 • když dítě nespí, chová se aktivně.

Poznámka! Před přejídání má také negativní důsledky. Stejně jako v případě podvýživy poškozuje spánek. Dítě se může rychle zotavit a odmítnout jídlo. Pokud dítě nechce jíst, ačkoli jsou porce malé, měli byste se poradit s lékařem. Pokud dítě snědlo normalizovanou porci, ale požaduje více, není třeba ji překrývat.

Výživa pro novorozence umělým, kojeným a smíšeným krmením. Tabulka hmotnosti, měsíce

Výživa novorozenců od prvních dnů by měla být plná a vyvážená. Jejich správný vývoj a růst závisí na tom. Proto existují potravinové normy, které pomáhají správně organizovat výživu dítěte tak, aby dostal maximum mikro a makro prvků, vitamínů. Výživa dětí závisí na druhu krmení a hmotnosti dítěte, jeho věku.

Míra kojení do jednoho roku

Míra krmení pro přirozeně krmené novorozence naznačuje, že od narození do šesti měsíců se živí výhradně mateřským mlékem.

Kojená děti jsou krmena na požádání, což pomáhá zvyšovat a prodlužovat laktaci co nejdéle.

Přibližně ve věku 2–3 měsíců jí dítě více či méně podle harmonogramu - po 2–2,5 hodinách. Obsahuje tak hustou konzistenci pravého mateřského mléka. Colostrum postupně připravuje trávicí systém dítěte.

První mléko obsahuje spoustu bílkovin, sodíku, draslíku, beta-karotenu, imunoglobuliny (leukocyty a protilátky), vitamíny A a E, chrání tělo novorozence, napomáhá formování imunitního a trávicího systému, zabraňuje zácpě a odstraňuje bilirubin.

Asi 5 dnů po narození, při pravidelném používání dítěte na prsa, je kolostrum nahrazeno přechodným mlékem. Už má méně prvků, které byly v mledzivu, ale přidávají se tuky, uhlohydráty a vitamíny skupiny B. Přechodné mléko se také stává konzistencí (skládá se z 87% vody), proto dítě stále častěji žádá jíst.

14 dní po narození dítěte je přechodné mléko nahrazeno plnohodnotným zralým mlékem, je stanoveno laktace.

Zralé mléko se zase dělí na:

Je logické, že na začátku krmení dítě začíná brzy, a na konci - pozdní mléko. Mají různé složení, liší se také barvou. Dříve má mléko namodralý nádech, obsahuje hodně tekutiny, laktózy, minerálních solí, vitamínů.

Pozdější mléko je výživnější a kalorií vyšší, proto je pro dítě velmi důležité, aby ho získalo a snědlo, aby se prsa znovu naplnila pro další krmení. Pokud je dítěti podáno mléko teprve dříve, bude mít uvolněnou stolici, kolika bude mučit, bude se zvyšovat tvorba plynu a váha se bude zvyšovat velmi špatně.

Normy krmení novorozence přirozeným krmením

Výživa u novorozenců krmených výhradně mateřským mlékem od prvních dnů života do roku života je následující:

 • od 4 narozenin jí dítě 300 ml mléka, 1 krmení 60 ml, 5krát denně;
 • po 7 dnech se objem zvýší na 400 ml, 1 krmení je 80 ml;
 • od 14 dnů od narození je objem mléka 1/5 hmotnosti novorozence, 1 krmení je 90 ml;
 • když dítě dosáhne 1 měsíc, pak jí 600 ml mléka, 1 krmení odpovídá 110 ml.

Jedná se o přibližná čísla, protože dítě může jíst více či méně z této normy, musíte také brát v úvahu individuální potřeby dítěte. Pokud ho neobtěžuje nic aktivního, neovladatelného, ​​mohou být jeho rodiče v klidu.

Když dítě dosáhne věku šesti měsíců, je nutné zavést doplňková jídla podle doporučení Světové zdravotnické organizace. Nová výživa postupně nahrazuje 1 kojení, ale zcela ji nevylučuje.

Normy a strava pro krmení novorozenců od narození do 12 měsíců, umístěná na kojeneckém typu krmení, jsou uvedena v tabulce:

Umělé krmení

Pokud není možné kojit, vybere se umělé krmení. Dítě může dostávat mateřské mléko současně, ale jeho objem je malý - 20%.

Pokud je novorozenec krmen přizpůsobenou formou mléka, je počet krmení téměř stejný jako u přirozeného krmiva. Počet krmení neupravené směsi se musí snížit o 1 a od 3–4 měsíců může dítě chodit na 5 jídel denně.

Dítě na umělém krmení jí po hodině (každé 3–4 hodiny), a ne na vyžádání, protože směs je trávena déle než mateřské mléko.

Umělé krmení by mělo být zavedeno také od 6 měsíců. Pokud se rodiče rozhodnou udělat to dříve, je nejlepší vyhledat radu u pediatra.

Pravidla pro krmení dětí umělým krmením:

 • Jídla se připravují bezprostředně před jídlem.
 • Do směsi se doporučuje použít speciální vodu nebo převařenou vodu..
 • Před vařením musíte prostudovat pokyny pro směs.
 • Je bezpodmínečně nutné dodržovat dávkování suché směsi a kapaliny. Pokud je jídlo příliš zředěno vodou, potom dítě nejedí, krmí se časem. Přebytek suché směsi vede k množství živin, z nichž novorozenci začínají narušovat kolické poruchy trávicího systému.
 • Směs se zředí v čisté láhvi, do které se na začátku nalije horká voda až do 50 stupňů. Protřepejte láhev, aby byla celá směs homogenní bez hrudek.
 • Teplota připravené směsi, která se přivádí novorozence, by neměla být vyšší než 36-37 stupňů.
 • Z bradavek na lahvi by nemělo vytéct, pokud je převráceno. Dítě musí vyvinout úsilí při jídle.
 • Když dítě nemůže sedět, nakrmí dítě v poloze sklopené, takže jeho hlava a tělo jsou zvednuté.
 • Poté, co je dítě plné, by se mělo držet ve svislé poloze, aby z něj vytékal přebytečný vzduch.
 • Je zakázáno opustit dítě, které se živí.
 • První měsíce bradavky a kapacity jsou sterilizovány. Po 2. měsíci na ně stačí nalít vroucí vodu.

Výpočet množství směsi

Existuje několik možností výpočtu správného množství směsi pro 1 krmení, jedná se o vzorce:

 • podle věku (Zaitseva, Shkarinova metoda);
 • (Finkelsteinova metoda);
 • podle hmotnosti a výšky (Reich).

Přípravek Fomula Zaitseva se používá pro kojence v prvních 7–10 dnech od narození. K určení toho, kolik směsi je potřeba pro 1 krmení, je nutné: vydělit denní objem směsi počtem krmení. Denní objem směsi je 2% hmotnosti dítěte po narození (v gramech) krát číslo N (počet dní života dítěte).

Finkelsteinova formule se používá také pro děti prvního týdne od narození. Je to o něco jednodušší:

 • je-li hmotnost dítěte menší než 3 kg 200 g, pak se počet dní života vynásobí 70;
 • je-li hmotnost dítěte vyšší než 3 kg 200 g, pak se věk dítěte ve dnech vynásobí 80.

Podle Shkarinova vzorce byste měli určit, jak nakrmit dítě do 2 měsíců:

 1. Od 80 odnést věk dítěte (počet týdnů).
 2. Výsledek v prvním kroku se vynásobí 50.
 3. Od 800 odečíst výsledek druhé akce.

Když má dítě více než 2 měsíce, je Shkarinův vzorec následující:

 1. Od počtu věku dítěte (počet týdnů) odečtěte 2.
 2. Výsledek v prvním kroku vynásobte 50.
 3. K 800 přidejte výsledek ve druhé akci.

Reichův vzorec vypadá takto: hmotnost novorozence (v gramech) se dělí výškou (v centimetrech). Výsledek se vynásobí 7.

Rychlosti podávání

Měsíční dávky krmení pro kojence jsou následující:

 • 1 měsíc - 600-700 ml směsi denně;
 • 2-3 měsíce - 1/5 hmotnosti dítěte (700 - 800 ml směsi denně);
 • 3-4 měsíce - 1/6 hmotnosti dítěte (800-900 ml směsi denně);
 • 4 - 6 měsíců - 1/7 hmotnosti dítěte (1 000 ml směsi denně);
 • 6-12 měsíců - 1/9 hmotnosti dítěte (1000-1200 ml směsi denně).

V prvních dnech života je norma jedné dávky směsi 30-40 ml, po - 80-100 ml, takže počet jídel se postupně snižuje. Při zavádění doplňkových potravin je také méně krmiv..

Uvádí se rychlost krmení doporučená pro zdravé kojence. V případě jakýchkoli odchylek ve zdraví nebo vývoji musíte kontaktovat pediatra, který vám individuálně poradí ohledně výživy.

Vlastnosti smíšeného krmení

Smíšený typ krmení - krmení novorozence směsí, když matka má špatnou kojení (více než 20% denní výživy) nebo pokud má dítě nedostatek váhy, stolice se změnila a časté močení se změnilo. Pokud směs převládá ve stravě, je dítě krmeno každou hodinu. Pokud je tedy mateřské mléko hlavní potravou, potom dítě jí na požádání.

Pravidla smíšeného krmení:

 • Doplnění je zavedeno až po vyzkoušení všech způsobů, jak zvýšit laktaci během týdne.
 • Vyberte si směs podle věku dítěte.
 • Nakrmte dítě směsí až poté, co snědl obsah hrudníku a zůstal hladový.
 • Směs se nepodává v lahvi, ale pomocí lžíce, aby dítě nezapomnělo, jak správně vzít prsa a vůbec jej neodmítlo..
 • Jídla se připravují před jídlem.
 • K přípravě směsi musíte použít speciální nebo převařenou vodu.
 • Před přípravou směsi je nutné prostudovat informace na obalu.
 • Je nutné sledovat proporce suché směsi a vody. Pokud je jídlo příliš zředěné vodou, bude dítě hladové, často si vyžádá jídlo. Nadměrná suchá směs ve stravě povede k lepku živin, z nichž bude mít dítě křeče, naštvaný trávicí systém.
 • Směs se zředí v čisté nádobě, která před vařením začne nalévat horkou vodu do 50 stupňů. Jídlo je důkladně promícháno tak, aby bylo rovnoměrné a bez hrudek.
 • Dávají směsi teplotu 36-37 stupňů.
 • Pokud dítě nemůže sedět, musí být krmeno v klidové poloze, měla by být zvednutá hlava a tělo.
 • Po krmení je dítě udržováno ve svislé poloze - je nutné nechat přebytečný vzduch.
 • První měsíce je kontejner sterilizován. Po 2 měsících nalijte vroucí vodu..
 • Doporučuje se zavádět doplňkové potraviny ve stejném věku jako při přirozeném způsobu krmení..

Je možné určit, kolik směsi dát dítěti, které je na smíšeném typu krmení, pomocí receptur Zaitseva a Finkenstein. Můžete také zvážit dítě před a po krmení (kontrolní vážení). Rozdíl hmotnosti ukáže, kolik ml mléka snědlo dítě z mateřského prsu..

Jakýkoli způsob počítání pomůže spočítat: kolik mléka by mělo dítě jíst podle věku a kolik dětské stravy by mu mělo být poskytnuto jako doplněk.

Výživa pro novorozence, kteří jsou na krmení smíšeným způsobem:

 • 1 měsíc - 650-700 ml tekutiny (mléko, včetně dětské výživy denně);
 • 2-3 měsíce - 1/5 hmotnosti dítěte (750–800 ml mléka a dětské výživy denně);
 • 3-4 měsíce - 1/6 hmotnosti dítěte (850–900 ml mléka a dětské výživy denně);
 • 4-6 měsíců - 1/7 hmotnosti dítěte (950 - 1 000 ml mléka a dětské výživy denně);
 • 6-12 měsíců - 1/9 hmotnosti dítěte (1150 - 1200 ml mléka a dětské výživy denně).

Jak určit množství mléka v závislosti na hmotnosti

Každé dítě je individuální, má svou vlastní výšku, váhu, zdravotní stav. Proto je nutné provést výpočty, abychom pochopili, kolik mléka potřebuje. Okamžitě si všimneme, že výpočty jsou stanoveny pro kojence na plný úvazek.

U předčasně narozených dětí se používá Rommelův vzorec: 10 se přidá do věku ve dnech, což se rovná objemu mléka na každých 100 g hmotnosti dítěte.

Prvních 7-10 dní

Chcete-li určit množství mléka pro novorozence v prvním týdnu a půl života, použijte vzorce:

 • Finkelstein (modifikace A.F. Tour);
 • N.F. Filatov (modifikace G.I. Zaitseva);
 • N.L. Shabalova.

První 2 vzorce se používají ke stanovení množství mléka za den.

Finkelsteinův vzorec: pokud je hmotnost dítěte větší než 3 kg 200 g, pak se dny života dítěte vynásobí 70. Pokud je hmotnost více než 3 kg 200 g, pak se dny života vynásobí 80.

N.F. Filatov identifikoval následující vzorec: vyberte 2% hmotnosti dítěte a vynásobte počtem dní jeho života.

Vzorec N.L. Shabalova: 3 krát počet dní, kdy je dítě, a vynásobte jeho hmotností v kg. Takže můžete určit, kolik novorozence by mělo jíst v jednom krmení..

10 dní až rok

Děti od 10 dnů do 12 měsíců používají ke stanovení množství mléka metodou Genber-Czerny..

Metoda spočívá v tom, že dítě potřebuje mléko:

 • 10 dní - 2 měsíce - 1/5 hmotnosti dítěte;
 • 2-4 měsíce - 1/6 hmotnosti;
 • 4-6 měsíců - 1/7 podle hmotnosti;
 • 6-9 měsíců - 1/8 podle hmotnosti;
 • 9-12 měsíců - 1/9 hmotnosti.

Jak zjistit, že dítě je plné mléka

Máma může pochopit, že novorozenec je už z takového důvodu vyživován:

 • Už nebere jeho hruď, usměje se.
 • Maminčin hrudník je měkký a prázdný.
 • Dítě rychle spí a klidně spí.
 • Dlouhá přestávka mezi krmením.
 • Asi 10-15 krát denně, dítě pees.
 • Stolice novorozence má konzistenci podobnou kaši žluté nebo tmavě žluté.
 • Dítě úměrně přibírá na váze a roste.
 • Dítě je aktivní.

Je důležité si uvědomit, že dítě v prvních několika dnech života může být narušeno koliky. Jeho rozmar ne vždy naznačuje, že chce jíst. Proto je třeba ji zvednout, pohladit ji po zádech, při masáži a gymnastice, protože tělesný kontakt pomáhá dítěti uklidnit se a zbavit se úzkosti ve střevech.

Jak se v noci krmit

Bývalo normou, že dítě ve věku 3 až 4 měsíců jí v noci pouze 1 čas a po 5 až 6 měsících celou noc spí. Nyní se pediatrové dívají na noční krmení jinak: dítě ve dne a v nočních hodinách jí na vyžádání.

Proto dítě jí každé 1,5 až 2 hodiny v prvních měsících až šesti měsících. Existují výjimky, když se dítě probudí pouze 1krát se žádostí o jídlo, protože každé dítě je individuální. Pokud dítě spí se svou matkou, pak se neprobudí úplně, když najde hrudník, povrchní spánek jde do jiné fáze a dítě pevně usne..

Při kojení novorozenec jí každé 2 hodiny, protože mateřské mléko se rychle vstřebává. Po 6 měsících se interval postupně zvyšuje. Četnost krmení v noci je také ovlivněna růstovou rychlostí, množstvím mléka v mámě.

Proto je pro zajištění laktace a její zvýšení velmi důležité krmit dítě v noci. Během tohoto období je stimulována produkce hormonu prolaktinu, což ovlivňuje produkci mléka v ženských prsou.

Děti, které jedí směs, musí být také krmeny v noci. Směs si můžete připravit předem a vložit ji do chladničky, aby nedošlo ke smíchání množství suché směsi nebo vody. Než dáte dítěti jídlo, jídlo se zahřeje.

V závislosti na druhu jídla studují rodiče novorozenců normy výživy. Je důležité, aby věděli, jak správně vypočítat požadované množství dětské výživy (směsi), kolik mléka potřebují pro dítě podle jeho věku, hmotnosti a vývoje. Je známo, že existuje několik vzorců pro stanovení požadovaného množství mléka.

Je důležité vzít v úvahu individuální charakteristiky a potřeby dítěte, postupujte podle doporučení pediatra. Maminky by měly pochopit, kdy má dítě hlad, a když nemá dostatek doteků nebo je dítě stísněné a je třeba jim pomoci, aby se s nimi vypořádaly..

Pro děti je prvních šest měsíců velmi důležité jíst v noci, což je užitečné pro ženské prsy a kojení.

Autor článku: Inna Krylova

Design článku: Svetlana Ovsyanikova

Video na téma: krmení novorozence

Nejlepší režim krmení: doporučení Dr. Komarovského:

Kdy mohu začít umělé krmení novorozence

Indikace pro předčasný přechod na IV

Při absenci indikací se novorozencům doporučuje, aby dostávaly mateřské mléko, které obsahuje všechny potřebné živiny a protilátky, které se podílejí na tvorbě imunity dítěte. V některých případech je však nutné přejít na IW.

Indikace pro umělé krmení v tak raném věku zahrnují:

 • Stav ženy po těžkém těhotenství a porodu. V tomto případě je třeba kojení zlikvidovat, aby se matka mohla plně zotavit.
 • Potřeba ženy používat léky, u nichž je přirozené krmení kontraindikováno.
 • Přítomnost infekčních chorob přenášených mateřským mlékem.
 • Žádné laktace nebo příliš málo mléka. Jeho nedostatek lze zjistit kontrolním měřením tělesné hmotnosti po krmení.
 • Další důvody, například dočasná nepřítomnost matky, nedostatek podmínek pro řádné skladování exprimovaného mléka.

Když má žena nedostatek aktivity mléčných žláz, je indikována medikamentózní léčba pomocí léků stimulujících kojení. Pokud je taková léčba neúčinná, měli byste dítě přenést na umělé krmení.

Pokud matka nemá dostatečné kojení, doporučuje se nejprve přejít na smíšené krmení. V počátečních fázích by dítě mělo spolu se směsí dostávat i velmi malé množství mateřského mléka. Pomůže to dítěti poskytnout potřebné živiny. Rovněž sníží zátěž trávicího systému spojenou se změnou stravy..

Jak vybrat recept na krmení

Pro krmení malého dítěte by měly být na směs kladeny vysoké požadavky. Nejprve se doporučuje konzultovat s pediatrem otázku, jaké prostředky jsou pro novorozence nejlepší, v závislosti na jeho individuálních vlastnostech. Důležitou roli při výběru směsí má i tělesná hmotnost..

Při výběru umělé výživy by se obecně mělo brát v úvahu následující:

 • Věk dítěte. Použití produktů obsahujících fermentované mléčné složky je u novorozenců kontraindikováno, protože to může vyvolat časté plivání. U dětí od dvou týdnů může být taková výživa přidávána do stravy..
 • U novorozenců a kojenců, kteří přibírají na váze, se doporučuje použít směs s vysokou adaptací, která je svým složením nejblíže přirozenému mateřskému mléku.
 • Umělé krmení novorozence na základě kefíru a plnotučného mléka je povoleno pouze od šesti měsíců. V dřívějším věku může být celý kefír dán dítěti, pouze pokud existují známky zažívacího traktu nebo dysbiózy. Měl by být přidán do dětské výživy v malém množství..

Během krmení si dítě samo jasně vyjasní, kolik živiny je pro něj vhodné. Pokud to s potěšením saje, pak se mu to líbí. Jinak je lepší po kontaktu s pediatrem změnit směs na podobnou. Mělo by se také pamatovat na to, že existují případy, kdy dítě odmítá vysoce adaptivní směsi, přičemž upřednostňuje kompozice s menší adaptací.

Výměna může být vyžadována v jiných případech, například:

 • Směs obsahuje látky, které způsobují alergii novorozence.
 • Dítě roste a jeho nutriční preference, stejně jako potřeba určitých nutričních složek, se mění.
 • Pokud je dítě nemocné, měla by být směs nahrazena léčivou. Měli byste si také vybrat nástroj s pomocí pediatra.
 • Po uzdravení je dítě opět převedeno na normální výživu.

Při výběru prostředků pro umělé krmení byste se měli vždy řídit, jak dobře to dítě jí. Rovněž je třeba si uvědomit, že žádná směs v raném věku nemůže plně nahradit mateřské mléko, takže pokud je to možné, je lepší dávat přednost smíšenému krmení..

Rychlost umělého krmení

Než začnete s přechodem na IV, musíte určit požadované množství dětské výživy. Denní výše prostředků závisí na věku dítěte:

 • U dětí do 2 měsíců je výživa 1/5 tělesné hmotnosti, což se rovná 700-750 ml denně.
 • Ve věku 2-4 měsíců dosáhne množství krmení 750-800 ml, tj. 1/6 hmotnosti.
 • Od 4 do 6 měsíců se poměr zvyšuje na 1/7 - 800 - 900 ml za den.
 • Děti od šesti měsíců potřebují 1000 - 1100 ml směsí denně, což odpovídá 1 / 8-1 / 9 jeho hmotnosti.

Jedná se o průměrné hodnoty denního množství dětské výživy. Přesné množství umělého krmení pro měsíce si můžete v závislosti na charakteristikách vývoje dítěte zvolit u dětského lékaře.

Doporučený počet krmiv je také určen věkem dítěte: čím je dítě starší, tím méně je třeba krmit. Novorozenec by měl mít až deset jídel. Výše prostředků na jedno krmení může být stanovena jednoduše vydělením denní stravy počtem krmení. Novorozencům se doporučuje podávat dětskou výživu 10krát denně, 70-75 ml.

Je třeba poznamenat, že umělé krmení po měsících v této tabulce zohledňuje pouze objem roztoku. Pití dítěte převařenou vodou se nepovažuje za jídlo.

Skladování vařených prostředků

Když dítě po krmení usne, měly by být zbytky produktu vylity z láhve. Nedokončená směs by neměla být dána dítěti k dalšímu jídlu, protože to může vést k narušení jeho střev. Před krmením musíte vždy dobře propláchnout láhev a dudlík a ujistit se, že na nich nezůstaly žádné zbytky dětské výživy. Poté se příslušenství sterilizuje, nasaďte na něj čistý ručník a počkejte, až vychladne na pokojovou teplotu.

Tyto postupy by měly být prováděny během prvního měsíce života dítěte. V pozdějším věku se můžete omezit na důkladné mytí lahví a bradavek.

Pravidla krmení dítěte

Obvykle mají děti, které okamžitě dostávají umělé přípravky místo mateřského mléka, vyšší tělesnou hmotnost než kojená děti. To negativně ovlivňuje zdraví dítěte, protože vede k rozvoji obezity a hromadění nadváhy. Tyto faktory zase přispívají k výskytu různých nemocí v budoucnosti..

Aby se tomu zabránilo, je kontraindikováno překrmování dítěte. Doporučujeme dodržovat pravidla:

 • Pokud dítě stále kojí, měl by umělou směs podat lžičkou.
 • Poté, co podíl IV dosáhne dvou třetin celé stravy dítěte, musíte si vybrat láhev. Doporučuje se vzít bradavku s úzkou dírkou, aby bylo pro dítě snazší odstavit se z hrudi. Objem láhve pro novorozence by měl být od 80 do 150 ml.
 • Pokud dítě nechce jíst ze lžičky a láhve, můžete vstoupit do zředěné směsi lékařskou stříkačkou bez jehly. Aby se dítě nepřestalo dusit, měl by v malých dávkách podávat jídlo.

Aby se předešlo komplikacím spojeným s nesprávným krmením, doporučuje se dodržovat následující pravidla:

 • Při jídle by mělo být dítě ve svislé nebo téměř svislé poloze. To mu pomůže, aby se při sání neudusil..
 • Rozpuštěná směs by měla zcela přesahovat bradavku. Současně se vzduch shromažďuje ve spodní části láhve umístěné téměř svisle, takže při polykání mléka nevstoupí do žaludku dítěte.
 • Po krmení by mělo být dítě ve vzpřímené poloze asi deset minut. To je nezbytné, aby vzduch mohl uniknout žaludku..

Dodržování výše uvedených pravidel pomůže dítěti usnadnit přechod na umělé krmení.

Zdarma krmení

Denní rutina dítěte určuje jeho potřebu jídla, takže během dne může dítě potřebovat jiné množství dětské výživy. Bezplatné krmení bere tyto vlastnosti v úvahu, díky čemuž vám umožňuje dosáhnout lepšího přírůstku na váze ve srovnání s přísně dávkovaným jídlem.

Pediatrové však doporučují částečné krmení. V tomto případě je směs v určitých hodinách dána podle plánu, jindy - v závislosti na přání dítěte.

Za tímto účelem se do nádoby nalije dalších 20 až 30 ml živného roztoku a podává se ve stanovených hodinách s přijatelným rozptylem 30 minut. Pokud dítě směs nedojde úplně, krmení se zastaví. V případě, že dítě sní celé množství jídla, není láhev doplněna. Je tak možné optimalizovat množství konzumované dětské výživy během dne.

Umělé krmení novorozence vám umožní poskytnout dítěti všechny potřebné látky, pokud není možné použít mateřské mléko matky. Doporučuje se dodržovat částečně bezplatný program, pokud je množství konzumovaného jídla vhodné pro denní režim dítěte. Při krmení byste měli dodržovat zásady uvedené v článku, díky nimž bude jídlo pro dítě nejpohodlnější a nejbezpečnější..

Přečtěte si následující článek: vše o dětské výživě

Kolik má novorozenec jíst (mléko, směs)? Množství krmení (za den, pro jedno krmení) zvažujeme od 0 měsíců do roku

Kolik mléka nebo mléka může dítě najíst najednou? Vše záleží na věku vašich drobků. V prvních okamžicích života je zdravé dítě nutně umístěno na hrudi matky a poprvé reflexivně prohledává a bere prsa. Tento reflex sání a množství novorozeného dítěte by mělo být naprogramováno samotnou přírodou.

Prvním mlékem je mlezivo

Colostrum po porodu vyniká trochu, ale neměli byste si dělat starosti. Dítě nebude mít hlad, protože:

 • žaludek novorozence je tak malý, že může obsahovat pouze 10 ml. Toto je množství mléka, kolik novorozence by mělo jíst najednou, to znamená při jednom krmení;
 • první den, kdy dítě dostane kolostrum z mateřského prsu - nejcennější produkt, jehož vlastnosti a výhody jsou nepostradatelné, asi 10krát;
 • kolik mléka novorozenec potřebuje, reguluje. Dítě je schopno najíst 7 - 10 ml mleziva najednou. Proto je denní dávka přibližně 100 ml mléka;
 • norma jednoho krmení pro novorozence během měsíce se mění a doslova roste každý den.

Norma krmení novorozence

Prvním dětským dětem se doporučuje podávat každou hodinu prsu, pak na vyžádání. Když je dítě kojeno, vše je mnohem jednodušší. Máma nedokáže spočítat, kolik snědl mléko. Konzumovaný objem mění každé krmení a závisí na potřebách drobků. Kolik novorozence jí, určí sám sebe a uvolní hruď své matky, když je plný.

Podle doporučení odborníků by nemělo být dítě na hrudi delší než 20 minut. Pro některé děti stačí 10 minut, zatímco jiné trvat trochu déle. Při bližším pohledu na dítě pochopíte, kolik času potřebuje. O 2 měsíce už dítě bude mít svůj vlastní režim.

Děti zpravidla po krmení zpravidla vyplivnou až 6 měsíců. Tím se získá vzduch a přebytečné mléko. Důvodem je svěrač (klapka) mezi žaludkem a jícnem, který je stále špatně rozvinutý, a když se přejídá, může dítě rozdrtit nejen přebytek, ale také vše, co právě jedí.

Po nějaké době bude dítě opět hladové a znovu požádá o jídlo. Nebuďte překvapeni, je to zcela normální, protože jeho žaludek je prázdný.

Kolik by měl novorozenec jíst?

"A kolik směsi by měl novorozenec jíst?" - ptáš se. Množství jednorázového krmení u kojenců a řemeslníků je stejné. Norma mléka pro novorozence a směs asi 10 ml.

Dítě jíst směs je přísně krmeno každou hodinu, jíst najednou tolik jak dítě by mělo dostat v jeho věku. Počet krmení denně je osmkrát. Pokud vaše dítě jí méně často, můžete zvýšit jednorázový objem směsi.

Hlavní věcí není nepřekrmovat a dodržovat režim krmení. Umělci častěji přibývají na váze, pokud máma poruší pravidla.

Nadváha způsobuje další zatížení kosterního systému (záda a nohy) a pro dítě je obtížnější naučit se sedět, plazit se a chodit. Nadměrným krmením navíc zvyšujete riziko poruch trávení a metabolismu. Aby se tomu zabránilo, matka by se měla naučit vypočítat, kolik směsi se připraví, aby mohlo dítě jednou nakrmit.

Kolik novorozence jedí na krmení?

Až do desátého dne se objem směsi počítá vynásobením počtu dnů 10. Například osmdenní dítě má jíst 80 ml najednou.

V průměru jedí novorozenci najednou:

 • první dva dny života - 7 až 10 ml;
 • 3-4 dny života - 20-60 ml každé 2 hodiny;
 • první týden života - 50 - 80 ml každých 2,5 hodiny;
 • druhý týden života - 60 - 90 ml každé 3 hodiny;
 • třetí týden života - 70 - 100 ml každých 3,5 hodiny.

Vlastnosti krmení novorozenců krmených směsí

 1. Nakrmte dítě směsí by mělo být podle režimu.
 2. Doporučený počet krmení - nejméně osm denně.
 3. Vypočítejte rychlost krmení. Ujistěte se, že se dítě nepřebíhá.
 4. Postupujte podle doporučení a pokynů na balení se směsí..
 5. Mezi krmením podle potřeby nechte dítě pít teplou vodu.
 6. Během krmení držte lahvičku správně, abyste předešli aerofágii (polykání vzduchu během krmení), které může způsobit koliku.
 7. Držte dítě ve vzpřímené poloze po dobu 10-15 minut, bude bouchat vzduch a přebytečnou směs.

Kolik by mělo dítě kojit po měsíci??

Kolik novorozence jí, je již jasné. Jak spočítat, kolik by dítě mělo jíst za 1 měsíc a dále?

Dítě rychle roste a zároveň jeho potřeby a schopnosti. Když znáte denní stravu, můžete snadno spočítat, kolik by dítě mělo jíst za 2 měsíce.

Podle tohoto vzorce se počítá množství krmení u dětí od 1 do 12 měsíců.

Denní normou výživy u dítěte krmeného směsí je:

 • do 2 měsíců - 1/5 části hmotnosti, v průměru 700 - 750 ml;
 • od 2 do 4 měsíců - 1/6 hmotnosti, v průměru 750 - 800 ml;
 • v intervalu 4 - 6 měsíců - 1/7 hmotnosti, v průměru 800 - 900 ml;
 • starší než 6 měsíců - 1 / 8-1 / 9 část, v průměru 1 000 - 1100 ml.

Vezměme si příklad toho, kolik by dítě mělo jíst za 3 měsíce.

Vezměte dítě s hmotností 5400 g. Denní strava se počítá jako 5400/6, ukazuje se 900 ml. Tříměsíční dítě jí sedmkrát denně. Po provedení jednoduchého výpočtu (900/7) získáme jednorázové množství krmení pro naše dítě - 130 ml.

Stejně tak můžete velmi snadno spočítat, kolik by dítě mělo jíst 4 měsíce, 5 měsíců atd. Až rok.

Jak vidíte, určení toho, kolik mléka nebo jeho náhrady je zapotřebí pro jedno krmivo, není nijak zvlášť obtížné. Je důležité se blíže podívat na vaše dítě a mluvit s ním. Pak se můžete naučit rozumět svému dítěti.

Když dítě kojí, je třeba na požádání dodržovat krmení. Potom vaše dítě nastaví režim sám. S věkem může být upraven tak, aby vyhovoval jak pro dítě, tak pro maminku.

Matka, která krmí své dítě směsí, bude potřebovat trochu trpělivosti, aby se přizpůsobila zvláštnostem umělého krmení a vytvořila pro své dítě správnou stravu..

Články O Neplodnosti