Hlavní Neplodnost

Jak často mám jíst a kolik mléka by mělo dítě kojit?

Poprvé po porodu, kdy jsou všechny pocity pro mladou matku nové a laktace ještě nedosáhla dospělého stádia, je velmi obtížné určit, zda má dítě dostatek mléka. Abychom vyloučili zbytečné zážitky, které kojící žena vůbec nepotřebuje, stojí za to vědět, jaká je norma pro kojení novorozence, a jak zjistit, zda je dítě plné nebo ne..

Vlastnosti výživy kojenců na gv

Kojení je přirozený proces stanovený přírodou, další fáze životního cyklu dítěte, která pomáhá novorozencům snadněji si zvyknout na nové prostředí, přizpůsobit se novému světu. Sací reflex dítěte působí na podvědomé úrovni, ale pro plné kojení je třeba ho vyvinout, musíte ho naučit správně brát prsa. Proto mají mladé matky otázky ohledně sytosti svých dětí, protože novorozencům nejsou vždy snadno dány nové dovednosti.

První zkušenost s krmením

Mlezivo je ve svých výživových vlastnostech mnohem cennější než další mléko. Ochranné funkce imunitního systému a zdravotní stav obecně jsou přímo závislé na prospěšných látkách, které kolostrum obsahuje. Tyto první kapky jsou základem dobrého zdraví a plného vývoje dítěte v budoucnosti.

Je jednoduše nemožné jíst více mleziva, než je nutné, nejdřív dítě nemůže použít více než 8 ml tekutiny na krmení. To znamená, že v první den jí novorozenec jen 100 ml. Každý nový den dává dítěti a matce novou sílu, takže denní strava se zvyšuje v průměru o 10 gramů.

Norma příjmu potravy pro novorozence od 2 do 4 dnů života

Počet dníJedna porce na mlékoDenní sazba
220 ml210 - 230 ml
330 ml300 ml
440 ml400 ml

Je možné provést matematický výpočet normy jednoho krmení. Vypadá to jako obvyklá rovnice x * 10 = ml, kde x je den života dítěte. Ukazuje se, že pokud potřebujete zjistit normu pro dítě ve věku pěti dnů, pak 5 se vynásobí 10 a ukáže se, že dítě by mělo jíst 50 ml na krmivo.

Doporučená rychlost krmení pro dítě od 2 týdnů života do roku

Dětský věkJedna porce na mlékoDenní sazba
2 týdny60 - 90 ml20% z celkové hmotnosti dítěte
Měsícdo 110 ml600 ml
2 měsícedo 150 ml800 ml
3 měsícedo 180 mljedna šestina celkové hmotnosti dítěte
4 měsícedo 210 mljedna šestina celkové hmotnosti dítěte
Až šest měsícůdo 240 mlsedmina z celkové hmotnosti dítěte
7 - 12 měsícůdo 240 mlaž 1/9 z celkové hmotnosti dítěte

Jak zjistit, kolik mléka by měl jíst podle hmotnosti dítěte

Když jsou známy přesná čísla, je pro některé matky obtížné odpovědět na to, jak moc jejich dítě snědlo. Nejjednodušší způsob, jak zjistit požadované číslo, je zvážit dítě před krmením i po něm. Získaný výsledek je počet gramů, které dítě snědlo. Pro výpočet dávky za den musí být proveden podobný postup s každým krmením všech 24 hodin. Norma se tedy počítá jak pro umělce, tak pro kojence..

Kolik času by mělo být dítě na hrudi

Dnešní standardy kojení interpretují, že dítě by mělo sát mléko po dobu asi 40 minut při každém krmení, v intervalu dvou nebo tří hodin. Jedná se o maximální ukazatele, ale dítě může nezávisle vyprázdnit prsa dříve, a proto ani 20 minut není považováno za špatný ukazatel, pokud dítě přibírá na váze a aktivně roste. Ale delší pobyt na hrudi naznačuje, že dítě s největší pravděpodobností používá hrudník více k uklidnění, jako bradavky. Toto chování novorozence je lepší nedovolit, protože v průběhu času, kromě nepohodlí, nepřinese nic dobrého.

Jak zjistit, zda má dítě dostatek mléka a je plné

Existuje několik způsobů, jak zjistit, zda je dítě plné:

 1. Dítě má dobrý spánek a během bdělých okamžiků je docela aktivní.
 2. Dítě nemá problémy se stolicí, nedochází k nadýmání a hysterickému chování.
 3. Dítě klidně udržuje intervaly mezi krmením, v noci jí dvakrát méně.
 4. Dítě přibírá na váze až 200 gramů týdně.

Kromě toho může být chuť dítěte určována jeho chováním, například pokud dychtivě cucí prsa, pak možná spal déle a měl hlad, nebo nejedl mléko. U dětí v prvním nebo druhém měsíci života můžete provést další test k určení sytosti - počet močení. Normálně by mělo být více než 12krát, ale pokud jich je jen 8, pak stojí za to krmit dítě častěji nebo zavést doplňkové krmení. Méně než sedm močení denně znamená, že dítě má hlad a jeho krmení je dražší.

Kojení v noci

Až šest měsíců se považuje za zcela normální, že se dítě během krmení liší. To znamená, že může jíst v noci mnohem méně než během dne a může pozorovat stejné přestávky jako během dne. Některé matky se na doporučení pediatrů snaží své děti zvyknout na stravu již od 2 nebo 3 měsíců věku a po 6 měsících už dítě svévolně probouzí jídlo již ráno. Pokud ale zuby dítěte začnou stoupat nebo se dítě necítí dobře, může se rozvrh krmení změnit.

Vše, co souvisí se zdravím novorozence, by měli mladí rodiče studovat v nejranějších stádiích života dítěte nebo během těhotenství. Koneckonců, výživa je jednou z důležitých součástí úplného vývoje a zdraví dítěte, ve kterém se nejlépe vyhneme chybám. Dobře krmené dítě spí lépe a během her je mnohem aktivnější. Zdravý spánek je důležitý nejen pro kojence, ale také pro všechny členy rodiny.

Měsíční výživa dítěte

Toto téma je nesmírně důležité, protože výživa dítěte je základem jeho budoucího zdraví - fyzického i intelektuálního. Aby se dítě mohlo úspěšně rozvíjet ve všech směrech, potřebuje kompletní sadu živin, minerálů a vitamínů.

Hlavním úkolem rodičů je organizovat krmení dítěte a dělat ho kompetentně, aby se posílila imunita a zdraví dítěte, aby se předešlo některým chorobám, včetně těch, které se často projevují v dospělosti. Budeme se spoléhat na doporučení pediatrů a specialistů na výživu kojenců..

Trochu o kojení

Maminčino mléko je první a nějakou dobu hlavní potravou novorozence. Je obtížné přeceňovat užitečnost mateřského mléka: toto jídlo obsahuje nejen celé spektrum nezbytných látek pro plnou výživu dítěte, ale také slouží jako imunitní ochránce (obsahuje protilátky proti virům a bakteriím, které máma má) a regulátor růstu. Mléko má specifické chemické složení, které umožňuje jeho maximální absorpci..

 • aminokyseliny a proteiny (v optimálním poměru, s přihlédnutím k věkem souvisejícím potřebám dítěte);
 • tuky (v emulgovaném stavu, proto je trávicí trakt dítěte lépe vstřebáván);
 • uhlohydráty (potřebné k pokrytí energetických potřeb);
 • imunitní prvky (chrání tělo dítěte před infekcemi, dokud si nevyvolá svou vlastní imunitu).

Alexander Valerievich Dechko (ředitel dětského centra „Dobrý lékař“, pediatr, lékař první kategorie) poznamenává, že kromě všech výhod kojení fungují během krmení všechny svalové skupiny a podle zákonů biofyziky se maxilofaciální aparát vyvíjí správně.

Smíšené a umělé krmení

Ale kromě kojení existují i ​​smíšená a umělá. Za zmínku také stojí, protože ne všechny matky v dostatečném množství vyrábějí pro dítě nejcennější jídlo na světě - mléko. Nenechte se naštvat, pokud máte malé nebo žádné mléko vůbec. Chcete-li začít, poraďte se s odborníkem, možná děláte něco špatně, pomůže to vytvořit laktaci. Pokud laktace nefunguje, pak vám pomohou moderní technologie ve formě upravených směsí.

 • Smíšené krmení - pokud směs zabírá 50% z celkového množství jídla.
 • Umělé - krmení pouze směsí nebo hlavně směsí (2/3 celkového množství výživy).

Nejčastější důvody smíšeného krmení

Ze strany novorozence:

 • předčasnost;
 • nízká hmotnost;
 • utlačovaný sací reflex;
 • nemoci, neurologické poruchy.

Na straně matky:

 • nemoci;
 • brát léky;
 • praskliny v bradavkách;
 • sociální aktivita matky.

Při kombinaci kojení a krmení z lahví by měl být tento proces co nejblíže k přirozenému stavu, to znamená, že dítě by mělo fungovat stejným způsobem jako matčina prsa. V takové situaci se vaše dítě nikdy nevzdá mateřského mléka. Ortodontická bradavka, která se podobá tvaru mateřské bradavky, pomůže napodobit matčino ňadro, takže novorozenec si prakticky nevšimne rozdílu.

Umělé krmení má několik nevýhod. Olga Leonidovna Lukoyanova, kandidátka lékařských věd, pediatr nejvyšší kategorie, pediatr-výživář, v jednom ze svých článků o smíšené a umělé výživě uvedla:

 • v kojenecké výživě neexistují žádné ochranné protilátky, které by chránily před infekcí, proto se doporučuje uchovávat artefakty dětí v takzvané karanténě (neberte je na přeplněná místa, neveďte showroom s partou příbuzných a přátel doma, proveďte větrání novorozence, pokud je infikován jeden z rodičů) nosit masku atd.);
 • prospěšné látky (vitamíny a minerály) obsažené v mateřském mléce jsou lépe absorbovány než stejné látky ve směsích;
 • řemeslníci mají často anémii s nedostatkem železa a řadu alergických stavů.

Lukoyanova nedoporučuje vzdát se kojení, pokud matka jednoduše nechce své dítě krmit. Ve své práci se také zaměřuje na skutečnost, že nedostatek mléka je často patrný, matka může projít tzv. „Laktačním obdobím“, kdy se zdá, že se mléko snižuje. Pro období laktace je to normální. Kojící specialista určitě poradí, co dělat. Ve většině případů se mléko zvyšuje. To je zvláště podporováno nočním krmením..

Pokud však všechna opatření k založení laktace nebyla úspěšná a vy musíte nevyhnutelně zavést náhradu za mateřské mléko pro dítě, musíte si správně vybrat směs na základě individuálních potřeb a charakteristik těla dítěte. Váš pediatr vám s touto volbou pomůže..

Krmení měsíc za rokem

Krátce jsme s vámi diskutovali o hlavních druzích krmiv, které praktikují matky do 4–6 měsíců života dítěte. Pojďme se blíže podívat na krmení dítěte měsíce až rok.

1-4 měsíce

Kojeno

K prvnímu krmení novorozenců dochází i v nemocnici - dítě saje kolostrum. Colostrum je tajemství vylučované z mléčných žláz před narozením a během 3-5 dnů po nich. Mlezivo je více kalorické a výživné než mléko, má málo tekutiny, což neumožňuje přetížení pupenů, které se dosud nevytvořily, má laxativní účinek, který se uvolňuje z původních výkalů - mekonia. A to není úplný seznam pozitivních vlastností kolostra. O pět dní později je mlezivo nahrazeno obvyklým mateřským mlékem - nejprve přechodné, poté zralé.

Většina pediatrů učí matky po celém světě, že produkce mateřského mléka a jeho množství závisí na frekvenci aplikace novorozence na prsa, a je také důležitá technika sání. Pokud dítě od prvního dne nedrží bradavku správně, nebude řádně stimulovat její produkci na hormonální úrovni, mléko odezní za 3 měsíce. Možná je to nejdůležitější v prvních dnech laktace.

Technicky by krmení mělo vypadat takto: spodní houba dítěte se ukáže, jeho rty zachytí spodní dvorku bradavky. Existují různé pózy pro krmení, ale pokud leží na matčině ruce, je nos na úrovni bradavky. Dítě je pevně přitlačeno bříškem k žaludku matky, jeho tělo i hlava jsou ve stejné rovině. Je nemožné, aby se hlava dítěte otočila.

Pamatujte: k dosažení správné techniky sání je nutné během prvních 3 až 4 dnů. Ve věku jednoho měsíce je nemožné přestavět dítě tak, aby začalo brát prsa, jak by mělo být,.

Je třeba říci několik slov o stravě prsu. Existují tři druhy stravy a která je nejlepší - je těžké říci, protože každá má své výhody a nevýhody.

 1. Na požádání - když matka krmí dítě na jeho první žádost.
 2. Pravidelné (po hodině) - když matka krmí v určitých intervalech (každé 2-3,5 hodiny).
 3. Zdarma - kombinuje funkce prvního a druhého režimu. Maminka může snížit nebo prodloužit intervaly mezi krmením a zaměřit se na náladu drobků, jeho zdraví a v závislosti na okolnostech. Například, pokud dítě spí a přišel čas ho nakrmit, pak podle svobodného režimu byste ho neměli probudit, ale musíte počkat, až se probudí a požádá o jídlo.

Obecně může dítě jíst mléko až 12krát denně. To je norma..

Doporučení WHO stanoví, že kojenci by měli být kojeni výhradně po dobu až šesti měsíců. To znamená, že nepotřebují žádné jiné jídlo ani tekutinu (ani vodu). Breastmilk dokonale naplňuje potřebu tekutin.

Na smíšenou výživu

Smíšené krmení naznačuje volný režim. Množství mateřského mléka je kontrolováno vážením dítěte, které ukáže chybějící množství jídla. Musí být kompenzována směsí. Kojení je k dispozici pouze po vyprázdnění obou prsou.

Umělé krmení

Umělci jsou krmeni každé 3 až 3,5 hodiny vybranou upravenou směsí. Ukázalo se to 6-7krát denně. V noci byste měli mít 6hodinovou přestávku.

O. L. Lukoyanova upozorňuje na význam stanovení požadovaného množství výživy. Navrhuje použít výpočet pomocí metody „kalorie“, která vychází z fyziologických energetických potřeb dítěte. Energetické požadavky na děti do šesti měsíců jsou 115 kcal na kilogram tělesné hmotnosti a od šesti měsíců do roku - 110. Známe-li kalorický obsah směsi na 100 g a tělesnou hmotnost dítěte, je snadné vypočítat množství jídla, které potřebuje..

Při umělém krmení je dítě na rozdíl od přirozeného a smíšeného krmení 2-3krát napojeno vodou.

Normy mléka (směs)

Poté, co matka porodila její zázrak, se samozřejmě zajímá o otázku, kolik by měl sníst. Zpočátku je to velmi malé, protože jeho komora je velmi malá. Ale každý den roste a dítě jí víc. Pojďme se podívat na normy objemu mléka nebo směsi, které by dítě mělo jíst v prvních dnech.

2 dny - 20 ml / krmení, 200 - 240 ml - denní dávka.
3 dny - 30 ml / krmení, 300 - 400 ml - denní dávka.
1 týden - 50–80 / krmení, 400 ml - denní dávka.
2 týdny - 60-90 / krmení, 20% hmotnosti dítěte.

Můžete vypočítat normy spotřeby mléka sami: vynásobte počet dní narozením 10 (relevantní pro prvních 10 dní života novorozence).

Nyní zvažte normy spotřeby mléka od 1 měsíce do 6 měsíců. S tím nám pomůže speciální stůl..

Pokud jde o směsi, výpočet objemu potřebného pro dítě je podrobně popsán na sklenicích ve formě tabulky.

4-12 měsíců

Návnada

Doplňkové potraviny jsou výrobky, které mají silnější konzistenci než mateřské mléko a mléčná směs, které doplňují stravu dítěte a pomáhají jej převádět do obecné tabulky..

Je velmi důležité začít včas doplňovat potraviny. Faktem je, že aktivita dítěte roste, což znamená, že roste také potřeba energie (kiloklorie), vitamínů a stopových prvků..

Včasné zavedení doplňkových potravin stimuluje vývoj žvýkacího aparátu a přispívá k zániku reflexu vyhánění potravin. Vytváří také přiměřené stravovací návyky.

Pokud se doplňkové potraviny zavedou později, než je obecně přijímaná doporučení (po 6 měsících), může se v těle vyvinout výrazný nedostatek živin, což následně povede k řadě zdravotních problémů. Pozdější doplňkové krmení je často důvodem rychlého zavedení několika produktů najednou, což zvyšuje antigenní zátěž, a žvýkání a polykání potravin může také oddálit.

Kdy zavádět doplňkové potraviny?

Usnesení Světového zdravotnického shromáždění z roku 2002 doporučuje, aby první doplňková výživa pro kojence, která jsou plně kojena, začala po 6 měsících. Ale pouze pokud:

 • dítě se narodilo s hmotností nejméně 3 000 g;
 • nemá žádnou podvýživu (nedostatek váhy);
 • neměl intrauterinní zpomalení růstu;
 • dítě je plné a zdravé.

Pokud je dítě na smíšeném, umělém krmení nebo má výše uvedené podmínky, je třeba do kritického okna zavést doplňková jídla foods od 4 do 6 měsíců. Od 4 měsíců dozrává gastrointestinální trakt kojenců, vytvářejí se nezbytné enzymy pro trávení potravy a navazuje se místní imunita. V tomto okamžiku se dítě může naučit polykat hustá jídla.

Až 4 měsíce není pro děti zapotřebí žádné krmení!

Důležité: načasování prvního krmení je stanoveno individuálně pro každé dítě pediatrem. V takovém případě je třeba vzít v úvahu všechny vlastnosti dítěte: jeho hmotnost, výška, vlastnosti trávicího a vylučovacího systému, stupeň vývoje, zonalita nervového systému atd..

Všechno ostatní je třeba vyhodnotit připravenost drobků na první krmení.

Když je dítě připraveno k prvnímu krmení:

 • váha se zdvojnásobila (k tomu dochází jen za 4–4,5 měsíce) a dítě může sedět;
 • dítě, které jí mateřské mléko, cítí hlad po 4 hodinách;
 • „Chování“ jazyka: dítě netlačí jídlo jazykem, ale spolkne ho;
 • dítě projevuje zájem o máma a táta jídlo.

Je třeba poznamenat, že vzhledem k tomu, že upravené směsi obsahují stejné množství minerálních živin jako mateřské mléko, neexistují tedy rozdíly v systému krmení pro kojence a umělé.

Základní pravidla krmení

 • Představení každého nového produktu začíná malou dávkou (1 - 2 lžičky) a postupně se zvyšuje množství během 5-7 dnů. Takové malé množství přípravku je nezbytné k určení, zda dítě na něj trpí nesnášenlivostí nebo alergiemi.
 • Ráno dáváme nový produkt, abychom viděli reakci dítěte. Je-li návnada podávána v noci, pak existuje riziko, že si nevšimnete žádné reakce.
 • Jakákoli doplňková jídla by měla být jednosložková (bramborová kaše nebo kaše z jedné složky).
 • Krmení je povinné od lžíce do krmení mlékem nebo směsí.
 • Nový produkt nemůžete dítěti dát, pokud je nemocný, má malátnost nebo byl nedávno očkován.
 • Pokud dítě nepřijalo nový produkt, doporučuje se to znovu vyzkoušet po 5 dnech.

Kde začít?

Máme na výběr 2 produkty: kaše a zeleninové pyré (monokomponentní). Buď jeden nebo druhý.

Současně pediatři věnují pozornost tomu, že pokud je dítě velké (například po 5 měsících je jeho hmotnost 8 kg), je lepší nezačínat ovesnou kaší. V tomto případě je výhodné rostlinné pyré. A naopak, pokud dítě není moc baculaté nebo má hypertrofii, pak by měla doplňková strava začínat ovesnou kaší.

Existuje další kritérium, podle kterého pediatři posuzují, jaké doplňkové potraviny mají začít se stolicí. Pokud je židle vzácná ─ jednou za 3–5 dní ─, začněte dobře se šťouchanou zeleninou. Hrnce mají schopnost "zamknout". Je lepší začít jíst s častými tekutými výkaly.

Kaše by měla být bez lepku a mléčných výrobků: rýže, kukuřice, pohanka. Pokud byly doplňkové potraviny zavedeny ve 4 měsících, pak v 6 měsících můžete vyzkoušet bezlepkovou mléčnou kaši: oves, pšenice.

První zeleninové pyré by měly být jednosložkové - pouze z cukety, květáku, dýně.

Nedoporučuje se začít s doplňkovými potravinami s ovocem nebo masem. Ovoce má sladkou chuť, po které dítě nemusí chtít jíst čerstvé obiloviny a zeleninu. Maso je samo o sobě těžkým produktem pro něčí žaludek dítěte.

Maso by mělo být dovezeno po 6 měsících a teprve po uvedení bramborové kaše a obilovin. Začněte králíkem, kuřecím masem, krocanem.

Vaše pozornost je tabulka, která vám pomůže orientovat se v jakých produktech v jakém věku by měla být uvedena a v jakém množství.

První nástrahu vaříme sami

Pro matky, které si chtějí připravit pro své děti vlastní jídlo, se mohou hodit následující jednoduché recepty..

Důležité: obiloviny, které budete vařit sami, jsou zavedeny za 6 až 7 měsíců, protože jejich konzistence není příliš jednotná a poměrně hustá. Před tímto obdobím se doporučují hotové obiloviny vyrobené speciálním způsobem..

Pohanka

 • Opláchněte cereálie, odstraňte zbytky, suché.
 • V mlýnku na kávu rozdrťte pohanka co nejpečlivěji (měla by být menší než krupice).
 • 1 lžička nalijte cereálie se 100 ml vody. Lepší použití silnostěnné pánve.
 • Vařte 15 minut na nízkém ohni..
 • Kaše by měla být před podáním dítěti ochlazena. Můžete do něj přidat mateřské mléko nebo směsi..

V tomto poměru je kaše tekutá. O něco později můžete namísto 1 polévkové lžíce obilovin vařit dvě atd..

Tlakový vařič šťouchaný květák

 • Roztřepíme květák květáku v tlakovém hrnci (kdo ho nemá - jen vaří). Nastavte režim páry / vaření na 10 minut.
 • Po 10 minutách rozetřete zelí ve sklenici, aby se šlehačky rozdrobily. Puree s mixérem.
 • Bramborová kaše by měla být jemná a stejnoměrná.

Cuketa pyré v dvojitém kotli

 • Zelenina se čistí, osek se odřízne, semena se oddělí. Cuketa nasákla 3-4 hodiny.
 • Bereme skleněnou nádobu, naplníme 50 g cukety 100 ml vody, instalujeme do dvojitého kotle a necháme 5 minut. Pokud není k dispozici žádný dvojitý kotel, vařte, dokud nezměkne.
 • Cuketu vložte do sklenice na mletí a šťouchejte.
 • Pokud se ukázalo, že je příliš husté, přidá se do pyré, ve kterém se vaří zelenina, trochu vody. A znovu, všechno je bičování.

Jak vidíte, organizování krmení dítěte není snadný úkol, je to téměř věda, kterou nelze naučit, když leží na pohovce. Všechny děti jsou velmi individuální, každá potřebuje zvláštní přístup a trpělivost. Jak je nemožné předem vypočítat, které pózy budou vhodné pro maminku při krmení, jaký druh krmného režimu bude nakonec vybudován, existuje šance, že se u doplňkových potravin mohou vyskytnout určité zvláštnosti. Všechna data uvedená v článku jsou přibližná. Váš dětský lékař vám řekne více o krmení vašeho dítěte. Podepíše graf a proporce.

Kolik mateřského mléka nebo směsi by měl novorozenec jíst v jednom krmivu: tabulka s měsíční sazbou

S příchodem dítěte spolu s radostí přichází do domu řada problémů. To, čeho se noví rodiče nemusí starat, aby se vytvořily všechny podmínky pro pohodlný život dítěte, ale z nejrůznějších objevujících se starostí každé maminky, je krmení na prvním místě, protože na něm závisí zdravotní stav a celkový stav nového člena rodiny..

Otázky týkající se krmení dítěte, jeho četnosti a množství konzumovaného mléka patří mezi nejnaléhavější otázky pro mladé matky

Zdá se, že takový jednoduchý každodenní proces, jako je krmení, nemůže způsobovat potíže, ale u všech matek je spojován s mnoha obavami a starostmi. Je třeba zvážit, jak, kdy a jak často krmit dítě, kontrolovat množství konzumovaného mléka. Kolik novorozence by mělo jíst, ovlivňují dva faktory:

 • druh krmení;
 • dětský věk.

Laktace

Nejtěžší doba kojení je první týden po narození, kdy se matka a dítě naučí rozumět sobě a přizpůsobit se novým podmínkám. Novorozenci jedí velmi málo a to je zcela přirozené, protože reflex sání je stále špatně vyvinutý. Naučí se jen jíst matčina ňadra a během procesu se rychle unaví. Na jeden den může maminka aplikovat drobky na její prsa až 10-12krát, někdy i více.

Pro mladou matku je v dnešní době velmi důležité zůstat v klidu a nebojte se, že dítě může mít méně mléka a zůstat hladové.

 • Za prvé, u dětí v prvních dnech života je velikost žaludku velmi malá - asi 10 ml, proto může pojmout nejvýše 7-9 ml na krmení (to je asi 100 ml na den).
 • Za druhé, v tomto období ne mléko, ale kolostrum se produkuje v těle matky. Výživný a mastný obsahuje všechny potřebné látky, které uspokojí potřeby dítěte. Ale další nervy mohou vyvolat zpoždění a snížení laktace..

Norma mléka pro děti prvních deseti dnů života

Asi 3-4 dny po narození většina matek dostává mléko. Nyní bude množství mléka, které dítě dostane, záviset na jeho věku a hmotnosti. Každý den se zvyšuje velikost jeho žaludku, což znamená, že se zvyšuje množství konzumovaného mléka. Již druhý den pije dítě 20 ml mateřského mléka pro jednu aplikaci na prsa, což je 200–240 ml denně. Třetí den toto číslo stoupne na 30 ml, to znamená, že denní norma by měla být 300 - 340 ml.

Režim kojení dítěte

Po 7–10 dnech přestává příchod mléka - od této chvíle je množství mléka, které dítě obvykle potřebuje ke krmení, jedna pětina jeho hmotnosti.

Kromě množství mléka potřebného pro dítě se matky zajímají o:

 1. kdy aplikovat dítě na prsa (doporučujeme si přečíst: jak správně aplikovat novorozence na prsa?);
 2. jak často krmit malý zázrak;
 3. jak dlouho nechat dítě kojit (doporučujeme přečíst: jak dlouho by měl novorozenec sát matčina ňadra?).

Dnes dětští lékaři doporučují dodržovat svévolné režimy: krmení ne přísně každé 3 hodiny, jak bylo dříve vyžadováno, ale na žádost samotného dítěte. S tímto přístupem může být dítě na matčině hrudi 10-12krát denně. Intervaly mezi krmením jsou 1,5 až 2 hodiny.

Obvyklá doba jednoho krmení je přibližně 15–30 minut. Během této doby dítě aktivně jí hrudník a dokáže jíst. Pravda, často existují výjimky z pravidel: například, pokud má máma hodně mléka, arašídové jí mohou hodit prsa za 5-10 minut. Je zde obrácená situace - po jídle strouhanka zůstává na hrudi i hodinu nebo déle. V tomto případě se mu nejspíš líbí jen samotný proces, ale je lepší se pokusit nenechat dítě zůstat příliš na prsou své matky (déle než 60 minut).

Moderní pediatrové doporučují krmení dítěte na jeho žádost - tímto způsobem bude možné sestavit režim, který bude vhodný pro samotné dítě, a v budoucnu ho držet.

Obecně přijímané normy pro kojení

Denní a jednorázové množství mateřského mléka na měsíce pro děti do 1 roku:

Dětský věkNorma mléka pro jedno krmení, mlNorma mléka denně, ml
3-4 dny20-60200-300
1. týden50-80400
2 týdny (více v článku: 2 týdny staré dítě: kolik mateřského mléka by měl jíst?)60-9020% tělesné hmotnosti
1 měsíc100-110600
2 měsíce120-150800
3 měsíce150-1801/6 tělesné hmotnosti
4 měsíce180-2101/6 tělesné hmotnosti
5-6 měsíců210-2401/7 tělesné hmotnosti (800 - 1 000)
7-12 měsíců (doporučujeme přečíst: kolik by mělo dítě jíst za 7 měsíců?)210-2401 / 8-1 / 9 tělesné hmotnosti

Jak zjistit, že dítě snědlo předepsanou část mateřského mléka? K tomu potřebujete obyčejné dětské váhy. Rozdíl získaný vážením dítěte před a bezprostředně po jídle je množství mléka, které dostal. Pro správnější výsledek by měla být taková vážení několikrát opakována..

Maminky, zejména ty s jejich prvním dítětem, se velmi obávají, že jejich dítě přibírá na váze, a může dítě vážit, pokud ne každý týden, pak 2-3krát za měsíc určitě (doporučujeme si přečíst: dítě při kojení nezískává na váze). Pokud je dítě dostatečně zdravé a zdravé, nepřikládejte ho na váhu - stačí jen 1 vážení za měsíc v nemocnici.

Pravidelné vážení pro spokojenost rodičů je zbytečné, ledaže má dítě vrozená onemocnění

Nuance umělého krmení

Pokud je dítě umělá osoba, má režim a pravidla krmení své vlastní vlastnosti:

 1. Dítě by mělo být krmeno nejméně 8krát denně (více v článku: co musíte dítě krmit až rok)?.
 2. Při umělém krmení žaludek tráví příchozí potravu pomaleji. Interval mezi denními jídly se pohybuje od 2,5 do 3 hodin a mezi nočními jídly může dosáhnout 5 až 6 hodin.
 3. Je důležité nedojet dítě. V prvních dnech si dobře vyvine sací reflex a sání bradavky je mnohem snazší než prsa.
 4. Nemějte obavy, pokud arašídy snědly mléčnou směs nebo je mléko méně než normální. Při příštím krmení dostane správné množství a sníst více, než se očekávalo? takže ho není třeba krmit celou normou. Raději počkejte, až bude znovu hladový.
 5. Pokud po krátké době po jídle dítě začne plakat, není třeba spěchat a nutit ho znovu jíst. Pravděpodobně bolí jeho žaludek kvůli vzduchu, který se tam dostal. Pomozte svému dítěti držet je vzpřímeně po dobu několika minut.

Výpočet denního příspěvku pro děti na umělém krmení

Úkol rodičů se zjednodušuje, když dítě není kojeno, ale jí směs. Na každém balení kojenecké výživy je přesně uvedeno, kolik by novorozenec měl jíst konkrétně pro tuto směs. Je možné samostatně vypočítat požadovanou rychlost?

Denní podávání mléka pro řemeslníky do 1 roku:

StáříDenní dávka mléka podle tělesné hmotnosti
10 dní - 1,5 měsíce1/5
1,5 - 4 měsíce1/6
4 - 6 měsíců1/7
6 - 8 měsíců1/8
8 měsíců - 1 rok1/9

Na základě údajů v tabulce zjistíme rychlost jednoho krmení pro dvouměsíční dítě o hmotnosti 4800 gramů. Rozdělte jeho hmotnost na 6 a získejte normu mléka denně - 800 ml. Dále rozdělíme výsledných 800 ml počtem krmiv za den 6. Výsledkem je, že pro jeden přístup musí dítě dostat 130 ml mléka nebo mléčné směsi.

Jak zjistit od dítěte, že je plné?

Existují standardní znaky, které ukazují, že novorozenec jí požadované množství jídla:

 • klidné chování;
 • hluboký spánek;
 • dostatečný přírůstek hmotnosti každý měsíc;
 • pravidelné močení a stolice.

Hlavní věc je mít na paměti, že každé dítě je individuální a vyžaduje odpovídající přístup. Váš malý zázrak ví lépe než ostatní, kdy a kolik potřebuje k jídlu. Buďte opatrní, buďte trpěliví a postupem času se režim krmení zlepší.

Kolik má novorozenec jíst (mléko, směs)? Množství krmení (za den, pro jedno krmení) zvažujeme od 0 měsíců do roku

Kolik mléka nebo mléka může dítě najíst najednou? Vše záleží na věku vašich drobků. V prvních okamžicích života je zdravé dítě nutně umístěno na hrudi matky a poprvé reflexivně prohledává a bere prsa. Tento reflex sání a množství novorozeného dítěte by mělo být naprogramováno samotnou přírodou.

Prvním mlékem je mlezivo

Colostrum po porodu vyniká trochu, ale neměli byste si dělat starosti. Dítě nebude mít hlad, protože:

 • žaludek novorozence je tak malý, že může obsahovat pouze 10 ml. Toto je množství mléka, kolik novorozence by mělo jíst najednou, to znamená při jednom krmení;
 • první den, kdy dítě dostane kolostrum z mateřského prsu - nejcennější produkt, jehož vlastnosti a výhody jsou nepostradatelné, asi 10krát;
 • kolik mléka novorozenec potřebuje, reguluje. Dítě je schopno najíst 7 - 10 ml mleziva najednou. Proto je denní dávka přibližně 100 ml mléka;
 • norma jednoho krmení pro novorozence během měsíce se mění a doslova roste každý den.

Norma krmení novorozence

Prvním dětským dětem se doporučuje podávat každou hodinu prsu, pak na vyžádání. Když je dítě kojeno, vše je mnohem jednodušší. Máma nedokáže spočítat, kolik snědl mléko. Konzumovaný objem mění každé krmení a závisí na potřebách drobků. Kolik novorozence jí, určí sám sebe a uvolní hruď své matky, když je plný.

Podle doporučení odborníků by nemělo být dítě na hrudi delší než 20 minut. Pro některé děti stačí 10 minut, zatímco jiné trvat trochu déle. Při bližším pohledu na dítě pochopíte, kolik času potřebuje. O 2 měsíce už dítě bude mít svůj vlastní režim.

Děti zpravidla po krmení zpravidla vyplivnou až 6 měsíců. Tím se získá vzduch a přebytečné mléko. Důvodem je svěrač (klapka) mezi žaludkem a jícnem, který je stále špatně rozvinutý, a když se přejídá, může dítě rozdrtit nejen přebytek, ale také vše, co právě jedí.

Po nějaké době bude dítě opět hladové a znovu požádá o jídlo. Nebuďte překvapeni, je to zcela normální, protože jeho žaludek je prázdný.

Kolik by měl novorozenec jíst?

"A kolik směsi by měl novorozenec jíst?" - ptáš se. Množství jednorázového krmení u kojenců a řemeslníků je stejné. Norma mléka pro novorozence a směs asi 10 ml.

Dítě jíst směs je přísně krmeno každou hodinu, jíst najednou tolik jak dítě by mělo dostat v jeho věku. Počet krmení denně je osmkrát. Pokud vaše dítě jí méně často, můžete zvýšit jednorázový objem směsi.

Hlavní věcí není nepřekrmovat a dodržovat režim krmení. Umělci častěji přibývají na váze, pokud máma poruší pravidla.

Nadváha způsobuje další zatížení kosterního systému (záda a nohy) a pro dítě je obtížnější naučit se sedět, plazit se a chodit. Nadměrným krmením navíc zvyšujete riziko poruch trávení a metabolismu. Aby se tomu zabránilo, matka by se měla naučit vypočítat, kolik směsi se připraví, aby mohlo dítě jednou nakrmit.

Kolik novorozence jedí na krmení?

Až do desátého dne se objem směsi počítá vynásobením počtu dnů 10. Například osmdenní dítě má jíst 80 ml najednou.

V průměru jedí novorozenci najednou:

 • první dva dny života - 7 až 10 ml;
 • 3-4 dny života - 20-60 ml každé 2 hodiny;
 • první týden života - 50 - 80 ml každých 2,5 hodiny;
 • druhý týden života - 60 - 90 ml každé 3 hodiny;
 • třetí týden života - 70 - 100 ml každých 3,5 hodiny.

Vlastnosti krmení novorozenců krmených směsí

 1. Nakrmte dítě směsí by mělo být podle režimu.
 2. Doporučený počet krmení - nejméně osm denně.
 3. Vypočítejte rychlost krmení. Ujistěte se, že se dítě nepřebíhá.
 4. Postupujte podle doporučení a pokynů na balení se směsí..
 5. Mezi krmením podle potřeby nechte dítě pít teplou vodu.
 6. Během krmení držte lahvičku správně, abyste předešli aerofágii (polykání vzduchu během krmení), které může způsobit koliku.
 7. Držte dítě ve vzpřímené poloze po dobu 10-15 minut, bude bouchat vzduch a přebytečnou směs.

Kolik by mělo dítě kojit po měsíci??

Kolik novorozence jí, je již jasné. Jak spočítat, kolik by dítě mělo jíst za 1 měsíc a dále?

Dítě rychle roste a zároveň jeho potřeby a schopnosti. Když znáte denní stravu, můžete snadno spočítat, kolik by dítě mělo jíst za 2 měsíce.

Podle tohoto vzorce se počítá množství krmení u dětí od 1 do 12 měsíců.

Denní normou výživy u dítěte krmeného směsí je:

 • do 2 měsíců - 1/5 části hmotnosti, v průměru 700 - 750 ml;
 • od 2 do 4 měsíců - 1/6 hmotnosti, v průměru 750 - 800 ml;
 • v intervalu 4 - 6 měsíců - 1/7 hmotnosti, v průměru 800 - 900 ml;
 • starší než 6 měsíců - 1 / 8-1 / 9 část, v průměru 1 000 - 1100 ml.

Vezměme si příklad toho, kolik by dítě mělo jíst za 3 měsíce.

Vezměte dítě s hmotností 5400 g. Denní strava se počítá jako 5400/6, ukazuje se 900 ml. Tříměsíční dítě jí sedmkrát denně. Po provedení jednoduchého výpočtu (900/7) získáme jednorázové množství krmení pro naše dítě - 130 ml.

Stejně tak můžete velmi snadno spočítat, kolik by dítě mělo jíst 4 měsíce, 5 měsíců atd. Až rok.

Jak vidíte, určení toho, kolik mléka nebo jeho náhrady je zapotřebí pro jedno krmivo, není nijak zvlášť obtížné. Je důležité se blíže podívat na vaše dítě a mluvit s ním. Pak se můžete naučit rozumět svému dítěti.

Když dítě kojí, je třeba na požádání dodržovat krmení. Potom vaše dítě nastaví režim sám. S věkem může být upraven tak, aby vyhovoval jak pro dítě, tak pro maminku.

Matka, která krmí své dítě směsí, bude potřebovat trochu trpělivosti, aby se přizpůsobila zvláštnostem umělého krmení a vytvořila pro své dítě správnou stravu..

Výživa a strava novorozence

Budoucí zdravotní, fyzický a duševní vývoj závisí na tom, jaká bude výživa novorozeného dítěte. I když byla matka stále těhotná, měla pro sebe výběr plné a rozmanité stravy příznivý vliv na vývoj plodu a samozřejmě, po narození, byla připravena postarat se o optimální stravu a stravu pro své dítě. Lékařští vědci provedli řadu studií s cílem zjistit vztah výživy u kojenců a zdravotního stavu v dospělosti v různých skupinách populace. V důsledku toho byla koncepce metabolického programování vytvořena a přijata lékařskou komunitou. Nazývá se také „Koncept stravování“.

Co je to programování potravin

Doktor lékařských věd, profesor S. V. Belmer ve svém článku „Koncepce programování potravin: Obecná ustanovení a konkrétní příklady“ vysvětluje: „Programování potravin zahrnuje následující: povaha výživy dítěte během kritických životních období určuje (programy) charakteristiky jeho metabolismu v následujících letech život a v důsledku toho náchylnost k určitým chorobám a rysům jejich průběhu. Nejprve mluvíme o období nitroděložního vývoje a prvních 12 měsíců po narození. “.

Jaké jsou mechanismy programování potravin

Profesor Belmer identifikuje následující 4 mechanismy pro programování potravin.

Mechanismus 1. Živiny (užitečné prvky) výživy mají rozhodující vliv na procesy reprodukce a distribuce buněk rostoucího embrya, formování orgánů a systémů, jejich velikost, strukturu a životní potenciál..

Mechanismus 2. Živiny ovlivňují aktivitu enzymových systémů v těle a určují povahu metabolických procesů.

Mechanismus 3. Živiny ovlivňují přenos genové informace do kódujících enzymů, receptorových proteinů a dalších struktur, tj. K implementaci genetického programu.

Mechanismus 4. Zvyk určitých chutí, vznik chuťových preferencí, ovlivňuje povahu výživy během života.

Co jsou to dětští lékaři z celého světa

Pediatrové po celém světě souhlasí s tím, že mateřské mléko je ideální kojenecká výživa pro kojence od 0 do 6 měsíců. Tatyana Eduardovna Borovik, MD, vedoucí oddělení výživy pro zdravé a nemocné děti Vědeckého centra pro zdraví dětí, profesorka Katedry dětské a dětské revmatologie dětské fakulty 1. Moskevské státní lékařské univerzity. I.M.Sechenová v rozhovoru na otázku „Jaká jsou rizika porušení při organizaci krmení dětí v prvním roce jejich života?“ odpovědi: „Za prvé, to je jeden z důvodů vývoje nemocí závislých na výživě. Výživa dítěte tak „programuje“ metabolismus těla tak, že jakékoli negativní změny v jeho obvyklé stravě mohou zvýšit riziko vzniku alergických onemocnění, nadváhy, podvýživy, anémie z nedostatku železa a řady dalších nemocí “.

Profesor Borovik společně s expertní skupinou předních pediatrů v Rusku vyvinul „Národní program pro optimalizaci výživy dětí v prvním roce života“, který uvádí všechny výhody kojení pro novorozence. V naší zemi se od roku 2009 tento pediatr řídí všemi pediatry v terénu..

Výňatky z „Národního programu pro optimalizaci výživy dětí v prvním roce života“

Mateřské mléko je nejpřirozenější a nejvhodnější výživa pro novorozence. Mateřské mléko není jen jídlo, ale nezbytná biologická látka, která programuje imunitu a metabolismus dítěte po jeho narození.

To je důležité!

I když má dítě predispozici k nemoci v genech, mateřské mléko, které ovlivňuje genovou expresi, může změnit nežádoucí fenotyp, což zvyšuje jeho zdravotní potenciál během jeho života. Složení mateřského mléka chrání dítě před okolními infekcemi. Kromě toho se mléko „vyvíjí“ a přizpůsobuje se neustále se měnícím potřebám dítěte v prvním roce života. „Národní program“ upravuje nejen výživu novorozenců, ale také stravu těhotných žen a kojících matek.

Kojení

Tak jsme zjistili, jaká výživa pro novorozence je optimální. Samozřejmě, mateřské mléko. Pro správné „zařazení“ procesu laktace pediatrové doporučují včasné připojení k kontaktu s matkou a pokožkou bezprostředně po narození. Prvním jídlem od maminky je kolostrum. Přestože se vyrábí v malém množství, obsahuje koncentrát užitečných živin: aminokyseliny, tuky, snadno stravitelné proteiny a vitamíny. Jsou známy dva typy stravy novorozeného dítěte: krmení podle prvního požadavku dítěte a času. Musíte pochopit, že pláč dítěte není vždy způsoben hladem. Důvodem pro pláč může být potřeba kontaktu s matkou, infantilní kolika, změna krajiny, přehřátí nebo podchlazení dítěte, bolest atd. Dítě řekne matce, že bude mít hlad. Udělá charakteristické pohyby, otočí hlavu při hledání jeho hrudi a udeří rty. Je snadné pochopit, že je čas dát mu prsa. Krmení na vyžádání lze použít pouze během kojení a během prvních tří až čtyř měsíců života, v budoucnu je vhodné, aby dítě vytvořilo dietu.

Smíšené krmení

Krmení novorozence se považuje za smíšené, pokud je mateřské mléko kombinováno s doplňkovým krmením (upravená mléčná receptura). Tento typ krmení lze použít v případech, kdy:

 • mateřské mléko nebo mlezivo není dostatečně produkováno;
 • máma kombinuje péči o dítě a práci.

Mezinárodní akademie medicíny kojení doporučuje při výběru doplňku postup ve třech krocích:

 1. Na prvním místě pro doplnění je vyjádřeno mateřské mléko nebo kolostrum..
 2. Pokud mateřské mléko nebo kolostrum nestačí, je na druhém místě pasterizované dárcovské mateřské mléko..
 3. V případě absence dárcovského mléka by měly být vybrány upravené směsi založené na parciálním hydrolyzátu bílkovin.

Pokud se matka bojí, že nemá dostatek mléka, musí se poradit s odborníkem. Pokud metody ke zlepšení laktace nefungují, stojí za to prodiskutovat s pediatrem zavedení doplňkových potravin ve stravě novorozence a vybrat vhodné doplňkové potraviny. Až do poslední chvíle je velmi důležité dát dítěti prsa, i když je tam jen velmi málo mléka. Láhev směsi může být podána po aplikaci na hrudník.

Umělé krmení

Pokud je více než ⅔ stravy novorozence tvořeno kojeneckou výživou, mluví o umělém krmení. Možnými důvody přechodu na plně umělé krmení jsou nedostatek laktace a nucená matka užívat léky, které nejsou kompatibilní s laktací. Při výběru správného jídla můžete věnovat pozornost dětské výživě Nutrilak. Obsahují vysoce kvalitní mléčné bílkoviny, minerální složky, vitamíny, mléčný tuk a další látky důležité pro zdraví dítěte.

Režim a strava novorozenců

Při prvním jídle jí novorozenec asi 8 ml. V prvních dnech a týdnech života matka klade dítě na její prsa na vyžádání (při pláči nebo jakákoli úzkost dítěte by měla být považována za možný pocit hladu) přibližně každé 2 hodiny. Normálně to vychází asi 10-12krát. Na jeden den jí dítě jen asi 100 ml mléka. Na konci prvního měsíce života však bude najíst 90 - 100 ml najednou. Tato první krmení jsou poměrně dlouhá - asi 20-40 minut. V budoucnu se bude zlepšovat sání dítěte. Dítě bude moci jíst více za kratší dobu pobytu na hrudi. Předpokládá se, že s každým dnem života se objem konzumovaného mléka zvyšuje o 10 ml. Jak množství konzumovaného jídla, tak intervaly mezi krmením se postupně zvyšují. Bude vyvinut pohodlnější režim intervalů krmení, protože mateřské mléko má příznivý účinek na cirkadiánní rytmy spánku a bdělosti dítěte..

Metabolismus

V prvních měsících života se trávicí systém vyvíjí, jsou stanoveny vlastnosti metabolických procesů. Správná strava novorozence podporuje kolonizaci střev pomocí prospěšných mikroorganismů. Zdravá střevní mikroflóra určuje vznik přetrvávající místní a systémové imunity dítěte.

Evropská společnost pro pediatrickou gastroenterologii, hepatologii a výživu (ESPGHAN), s cílem zajistit správný růst a vývoj dítěte, doporučuje udržovat přirozené krmení po dobu nejméně 6 měsíců života. Doporučuje se zavádět doplňková jídla nejdříve 17. a nejpozději 26. týden života dítěte.

Video „Trávicí problémy u novorozenců“

Timofeeva Anna Georgievna, kandidát na lékařské vědy, lékař nejvyšší kategorie, zástupce hlavního lékaře pro pediatrii na klinice Doctor Near, odborník v oblasti dětské výživy

Jak spočítat: kolik by mělo dítě jíst při jednom krmení umělým krmením?

Nejdůležitější otázkou pro mladé rodiče je zdraví jejich dítěte. Jedním z hlavních aspektů, na nichž závisí, je správná a normalizovaná výživa..

Ale někdy, z nějakého důvodu, musíte dát novorozence umělou výživu. V tomto případě čelí rodiče obtížnému úkolu - zjistit, jak moc by malé dítě mělo jíst, když je uměle krmeno.

První krmení

Téměř vždy se mléko u mladých matek zřetelně vytváří čtvrtý den po narození. Ale dítě žádá o jídlo druhý den. Většina rodičů, kteří dosud děti v tomto případě nejedli, se začíná obávat, pokud je dost mléka.

V tomto případě je obava zbytečná, protože:

 • u novorozenců je sací reflex téměř ještě vyvinut, takže nepijí hodně mléka; při narození první krmení obvykle trvá několik minut; když se dítě naučí řádně sát matčině ňadro, bude mít už dost mléka;
 • v prvních dnech to není mléko, které se uvolňuje z matky, ale mlezivo, které má vysoký podíl tuku a živin. Malá část stačí, aby se novorozenec cítil dobře;
 • kolostrum se tvoří rychle, ale v malém množství - pro deset krmení během dvaceti čtyř hodin bude dítě schopno přijímat denní objem mléka 100 mililitrů;
 • nově narozené děti nebudou potřebovat tolik jídla;
 • kojení se začíná objevovat první den, i když po narození dítěte to nebylo náznakem.

Důležité! úzkost může vést ke stresu, který naopak negativně ovlivní její vzhled.

Žena by se neměla bát, že kolostrum bude mít na dítě nepříznivý vliv. Vědci prokázali, že pro novorozence je nutná látka. Posiluje imunitu dítěte a také mu umožňuje růst zdravě a silně..

Rychlosti podávání v prvních deseti dnech

Prvních deset dní je nezbytných pro utváření těla dítěte. Správná výživa se v budoucnu vyhne mnoha chorobám a problémům. Pro výpočet toho, kolik směsi by měl novorozenec jíst, jsou vytvářeny speciální vzorce. Vypočítávají se na základě skutečnosti, že dítě rychle roste a vyvíjí se, a zvyšuje se objem žaludku novorozence..

Dávka by se měla každý den zvyšovat:

 • v den narození dítě potřebuje nejméně 100 mililitrů mléka;
 • druhý den - nejméně 200 a ne více než 240 mililitrů;
 • třetí den - nejméně 300 a ne více než 340 mililitrů.

Pro dalších čtyřicet osm hodin je jedna dávka krmení 20 mililitrů. Každý den je třeba ji zvýšit o 10 mililitrů.

Přesný objem lze vypočítat pomocí 2 vzorců:

 • vynásobte počet dní věku dítěte 10;
 • odečte určité číslo od své tělesné hmotnosti v závislosti na věku.

Tabulka: nutriční standardy do jednoho roku s umělým krmením

Pokud je novorozenec krmen standardním způsobem, vypočítá se norma jiným způsobem. Ne skutečné mléko nebo směs se liší od složení matky a koncentrace živin. Jasný vzorec, který by umožnil spočítat, kolik je pro děti potřeba, neexistuje. Denní objem se počítá v závislosti na věku a hmotnosti dítěte.

StáříObjem směsi
Až 1,5 měsíce20% hmotnostních
1,5 až 4 měsíce16,5% hmotnostních
4 až 6 měsíců14,2% hmotnostních
6 až 8 měsíců12,5% hmotnostních
Od 8 do roku11,1% hmotnostních

Kojenci jsou velmi nároční na krmení a měli by jíst alespoň 8krát do 24 hodin. Pokud je frekvence krmení nižší, zvyšte množství jednorázového krmení..

Za měsíc a půl bude již vyvíjen sací reflex dítěte, aby se s bradavkou snadno vypořádal. Dítě může jíst, ale stále necítí normu. Rodiče musí zajistit, aby se nepřebral. Na hotové směsi prodávané v obchodech je uvedeno, kolik je potřeba pro určitý věk.

Vlastnosti výživy při umělém krmení

Umělé směsi částečně nebo úplně nahrazují mateřské mléko. Pro dítě je změna jeho stravy stresující, proto vyžaduje opatrnost rodičů.

Jsou vyráběny směsi tří typů:

 • přizpůsobený;
 • částečně přizpůsobené;
 • nepřizpůsobeno.

Pro výrobu směsí prvního typu se používá kravské mléko. Mají složení co nejvíce podobné mateřskému mateřskému mléku. Tyto směsi jsou určeny pro kojence nejmladšího věku..

Směsi druhého typu se vyrábějí na stejném principu, ale mají více rozdílů od mateřského mléka. Jsou určeny pro děti ve věku šesti měsíců. Takové směsi lze kombinovat s doplňkovými potravinami..

Třetí typ směsi se zavádí do stravy dětí, jejichž věk překročil 8 měsíců. Skoro se zcela skládají z kefíru nebo kravského mléka..

Důležité! Pokud se matka novorozence z nějakého důvodu neobjeví mléko, použijí se vysoce upravené směsi. Oni jsou také známí jako start a start. Mohou být dány dítěti v prvním týdnu života, včetně prvního dne.

Míra krmení dítěte směsí různých výrobců

Trh směsí pro malé děti je rozmanitý a je zastoupen velkým počtem výrobců. K dispozici jsou běžné směsi a speciální směsi pro nemocné děti.

Hipp a Similac

Hipp a Similak jsou jednou z nejčastějších směsí pro novorozence. Jsou určeny pro kojence do 6 měsíců věku. Tyto směsi jsou nejvíce podobné mateřskému mléku. Mají téměř identické složení, takže jejich norma pro dítě se počítá stejně.

StáříPočet jídelSmíchejte poměr vody
Až 14 dníAž 8šestnáct
Od 14 dnů do 1 měsíceAž 7devatenáct
1 až 2 měsíceAž 71: 12
2 až 4 měsíceAž do 51: 18
4 měsíce až 6 měsícůAž do 51: 16
Od šesti měsícůDokud 31: 20

Dodatečné informace! Na obalu se směsí jsou uvedeny pokyny k vaření. Pokud existuje případ s předčasně narozeným dítětem, je nutná zvláštní odrůda zvaná „Similak Neoshur“.

Baby, Nan, Nestogen, Nutrilon

Tyto produkty jsou v žebříčku nejlepších mixů. Jejich cílem je posílit imunitu dítěte, snížit riziko koliky, nadýmání a zajistit normální růst těla. Stejně jako v předchozím případě mají směsi téměř totožné složení a liší se pouze u výrobce.

Norma pro uvedené směsi se vypočítá takto:

StáříMetoda vařeníPočet jídel
Až 14 dní3 polévkové lžíce na 90 mililitrů vodyNe méně než 6
Od 14 dnů do 1 měsíce4 polévkové lžíce na 120 mililitrů vodyNe méně než 5
1 až 2 měsíce5 lžic na 150 mililitrů vodyNe méně než 6
2 až 4 měsíce6 lžic na 180 mililitrů vodyNe méně než 5
4 měsíce až 6 měsíců7 polévkových lžic na 210 mililitrů vodyNe méně než 4
Od šesti měsíců7 polévkových lžic na 210 mililitrů vodyDokud 3

Důležité! K vaření potřebujete odměřovací lžíci o objemu 4,4 gramu. Voda musí být přísně převařena. Láhev, ze které bude dítě pít, a další zařízení musí být sterilizovány. Směs by měla být podávána malým dětem každé tři hodiny, jak je uvedeno v tabulce..

Jak zjistit, že je dítě plné?

Podvýživa nebo přejídání pro novorozence je spojeno s negativními důsledky ve formě zdravotních problémů. Otázka, jak zjistit, zda je dítě plné, je proto pro mladé rodiče jednou z nejdůležitějších.

Tomu můžete porozumět následujícími znaky:

 • dítě je spokojené a usmívá se;
 • má zdravý, dlouhý spánek;
 • močení se vyskytuje více než desetkrát za 24 hodin;
 • dítě vyprazdňuje střeva téměř vždy po jídle;
 • stolice mají tmavě žlutou barvu a svěžím tvar;
 • dětská pokožka je narůžovělá a pružná;
 • jeho tělo roste úměrně a jeho hmotnost roste;
 • když dítě nespí, chová se aktivně.

Poznámka! Před přejídání má také negativní důsledky. Stejně jako v případě podvýživy poškozuje spánek. Dítě se může rychle zotavit a odmítnout jídlo. Pokud dítě nechce jíst, ačkoli jsou porce malé, měli byste se poradit s lékařem. Pokud dítě snědlo normalizovanou porci, ale požaduje více, není třeba ji překrývat.

Články O Neplodnosti