Hlavní Zdraví

Kolik by mělo dítě jíst za 2 měsíce. 2 měsíce stravy

Před mladou matkou je vždy mnoho různých otázek. Jedním z nich je problém výživy dítěte. Kolik by mělo dítě jíst za 2 měsíce? Má dost mateřského mléka? Musím ho krmit směsí?

Všechny děti jedí jinak.

Ve skutečnosti je každé dítě individuální. To platí pro všechno, včetně výživy. Chuť k jídlu se může lišit, stejně jako zdravotní stav a nálada. Protože kolik by mělo dítě jíst za 2 měsíce - rozhoduje se! Vydávat přesně definované množství mléka během krmení je, mírně řečeno, směšné. Výjimkou jsou předčasně narozené děti. Jí jen hodinu..

Místní pediatři pečlivě sledují vývoj dítěte, přírůstek na váze a potřebu krmení. Poslední slovo však zůstane pouze u matky. Při neustálém pozorování svého dítěte bude schopna určit stravu dvouměsíční dítě sama a vyvodit závěry o vhodnosti zavedení doplňkových potravin.

Plné dítě - šťastné dítě!

Pokud dítě nejedí - je to vidět okamžitě. Dítě je nervózní, pláče, špatně spí. Dobře krmené dítě se naopak chová velmi klidně, hraje a usmívá se. Jedním slovem navenek vypadá silně a zdravě..

To, zda má dítě dostatek mléka, však lze také určit pomocí tzv. Testu „mokré plenky“. K tomu je nutné vyloučit používání plenek po celý den. Následující ráno musíte spočítat počet mokrých plen. Pokud jich je více než dvanáct, pak je pro dítě dost mléka.

Kolik má dítě jíst 2 měsíce, pediatr řekne mladým rodičům

Chuť k jídlu u dětí je samozřejmě jiná - to je pravda. Přesto si pediatři stále stanovili průměrnou stravu 2 měsíce. Lékaři se zaměřují na zvyšování hmotnosti. Pokud za 1 měsíc je to asi 600 gramů, pak za 2 měsíce je to již 800 gramů.

Pediatrové se řídí speciálními formami odvozenými odborníky v různých časech.

Například podle Reichovy metody se požadované množství mléka počítá vzhledem k hmotnosti a výšce dítěte. Vzorec je velmi jednoduchý. Hmotnost v gramech se dělí výškou v centimetrech, po které se výsledek vynásobí sedmi.

Shkarina metoda naznačuje, že dítě by mělo spotřebovat asi 800 mililitrů mléka denně. S každým dalším měsícem by se tato částka měla zvýšit o 50 mililitrů..

Při výpočtu výživy podle metody Geiburn se bere v úvahu hmotnost dítěte. Také není nic složitého. V prvních 2 měsících je normou konzumovaného mléka pětina hmotnosti dítěte, za 2-4 měsíce - šestina.

Kojení

Nemá smysl mluvit o výhodách přirozeného kojení. Každá matka o tom ví. Otázka, jak moc by dítě mělo jíst 2 měsíce po kojení, je naprosto zbytečná. Moderní pediatrové doporučují krmení dítěte na vyžádání. Mateřské mléko ve většině případů nedovolí drobky ani podvýživu ani přejídání.

V průměru za 2 měsíce dítě sní sedmkrát až osmkrát a množství mléka nebo kojenecké výživy je přibližně 120 mililitrů. Samozřejmě, jakmile dítě může jíst více, a jednou méně. Určitě by však mělo vyjít 800 mililitrů denně.

Nebojte se, pokud dítě sní o něco méně

Tyto standardy jsou však pouze doporučení. Nepanikařte, pokud dítě sní méně či méně. Hlavní věc je stabilní růst a nárůst hmotnosti..

To, jak moc by mělo dítě jíst za 2 měsíce, je otázka, na kterou nelze přesně odpovědět. Všechny údaje jsou pouze přibližné. Pokud má matka stále podezření, že dítě je podvýživeno kojením, protože není možné určit přesné množství konzumovaného mléka, je třeba v různých časech namáhat několik dní v řadě. To matce umožní přesněji procházet výživový plán dítěte.

Pokud není dostatek mléka

Kojení bohužel není vždy možné. Ve vzhledu mléka u žen existuje určitá cyklicita. Například za 3–4 týdny již matka zná režim a stravu dítěte. 2 měsíce po narození a množství mléka začíná klesat. V tuto chvíli není vůbec nutné krmit dítě. Pokud však matka zjistí, že stále není dost mléka a rychlost přírůstku hmotnosti je snížena, může být nutné nakrmit. Nemělo by však být více než 150 mililitrů denně. Nejlepší je to udělat před spaním.

U většiny mladých matek se laktace v noci zesiluje. Pokud tedy dítě klidně spí nejméně sedm hodin, je nejlepší se probudit několik hodin, než dítě otevře oči. Po naskenování 100 mililitrů mléka na večer před spaním může být strouhanka krmena docela hustě.

Jakmile si žena všimne, že je laktace snížena, musí naléhavě přijmout radikální opatření, aby ji obnovila. Existuje mnoho opatření k založení kojení - hlavní věcí je správné stanovení příčiny ztráty mléka.

Proč kojení klesá

Jednoduše řečeno, nejlepší a nejužitečnější možností je výživa pro HS. 2 měsíce je věk, kdy může mléko zmizet. Jak to mohu získat zpět? Co je potřeba udělat pro to?

Možná je matka jen příliš unavená, nedostatek spánku. V tomto případě je nutné zajistit její spánek. Kojící žena by měla spát nejméně sedm až osm hodin denně.

Přispívají ke zvýšeným laktačním a kvasinkovým výrobkům, medu, vlašským ořechům v malém množství, okounů.

Pomáhá také pětiminutová denní masáž mléčných žláz, příjem kyseliny nikotinové, apilaku, vitamínu C a E a pyroxanu. To vše však lze brát jen podle pokynů lékaře..

Bylinkový lék, mimochodem, může být také velkým přínosem. Vývary raperu, kopru, anýzu, fenykl, chistec a oregano - vynikající prostředky!

Vážnější metody zahrnují takové lékařské postupy, jako je UHF, ultrafialové záření, elektroforéza prsu.

Kolik mléka nebo směsi by mělo dítě jíst ve 2 měsících: rysy krmení s kojením a umělého krmení

V komplexním vývoji novorozence hraje výživa důležitou roli. Mladé matky studují normy a sestavují rozvrh, ale měsíční dítě to ne vždy dodržuje. Jíst dospělého a dítě je výrazně odlišné, protože dospělí mohou jíst i kvůli nudě. Je důležité, aby si rodiče pamatovali, že dítě není robot a že má své vlastní potřeby. Důvodem ztráty chuti k jídlu může být nemoc, nemoc nebo nedostatek nálady. Moderní matky dávají přednost krmení na vyžádání a starší generace trvá na přísném režimu. Nejlepší možností bude zlatý průměr a zohlednění touh dítěte.

Dítě nechce vždy jíst v přesně stanovených hodinách, proto je třeba vzít v úvahu i jeho vlastní touhy

Jaká jsou pravidla??

Standardy výživy pro děti prvního roku života existují, ale nemá smysl slepě se držet těchto objemů. Tabulka ukazuje přibližné hodnoty, protože děti jedí jinak. Chuť k jídlu závisí na metabolismu, postavě a aktivitě drobků. Fidgety budou žádat jídlo častěji a být spokojeni s malými porcemi, a klidné arašídy mohou současně dokázat více než obvykle. Nemůžete porovnávat děti a argumentovat tím, že roste „lepkavý“ nebo „malý chlapec“:

 1. Pokud je dítě ve věku 2 měsíců, jí méně, než je uvedeno v tabulce, ale je aktivní, pak není důvod k poplachu. Není třeba hledat žádné onemocnění a hledat nebezpečné příznaky. Tělo tohoto konkrétního dítěte nevyžaduje množství jídla předepsané v normě.
 2. Pokud vzhled baculaté a nemotorné malé arašídy způsobí rodičům pocit hrdosti, existuje důvod k přemýšlení. Nadměrné krmení nepovede k ničemu dobrému, protože zvyk jíst více, než je nutné, zůstane s dítětem po dlouhou dobu. Nadváha způsobuje řadu vážných onemocnění a usnadňuje jim prevenci..

Norma pro dvouměsíční dítě je 700–800 ml mateřského mléka nebo upravená směs denně. Pro individuální výpočet objemu jídla můžete použít speciální vzorce:

 1. Zvažte a změřte dítě zapsáním parametrů v gramech a centimetrech. Vydělte hmotnost výškou a výsledek vynásobte 7. Pokud je dítě ve věku 2 měsíců, váží 5 000 g a jeho výška je 56 cm, pak je objem 625 ml denně normou pro mléko nebo mléko pro něj.
 2. Existuje lehká receptura, podle které je standardem potravy pro drobky 1/6 její hmotnosti. S hmotností 5 000 g bude dítě potřebovat 833 ml denně.
Objem mléka, které dítě potřebuje do 1 měsíce, přibližně souvisí s velikostí jeho žaludku v různém věku

Výsledná čísla mohou způsobit zmatení rodičů, protože rozdíl mezi nimi je významný. To opět dokazuje, že všechny předložené výsledky mají poradní povahu a neměly by být implicitně prováděny. Pro větší pohodlí můžete z vypočtených výsledků vytvořit horní a dolní limit normy a celkový objem rozdělit na 5-6 recepcí.

Druhy krmení a možné problémy

Nejlepší a nejjednodušší způsob je kojení. Pokud ženské tělo produkuje dostatečné množství mléka, bude dítě jíst požadované množství. Matky, které krmí dítě umělou směsí, neexistují žádné otázky, protože normy jsou uvedeny na obalu. Stačí se seznámit s instrukcemi a připravit směs podle věku dítěte, změřit lžičkou požadovaný objem.

Smíšená strava

Při kombinovaném krmení není výpočet normy snadný, takže pediatrové doporučují vyhodnotit chování dítěte jako hlavní kritérium sytosti. Krmení se s výhodou provádí podle přísného algoritmu:

 1. Nabídněte dítěti nejprve prsa, když má hlad. Pokud je nedostatek mléka, je nutné dát obě prsa, aby drobky s jídlem dostávaly látky užitečné pro vývoj.
 2. Pokud dítě není plné, měli byste ho krmit z láhve. Objem směsi je 25 - 120 ml.
Při kombinovaném krmení by měla být láhev nabízena na druhém místě - po matčině hrudi

Některé děti již v této fázi odmítají prsa, pokud matka snadno nabídne další. Výsledkem bylo, že dítě snědlo obojí, ale nedostalo se dost kvůli nízkému obsahu kalorií v předním mléce. Je nutné nabídnout jedno prsa najednou na jedno jídlo, abyste se nezbavili možnosti podporovat přirozené krmení.

Smíšené krmení se obvykle nepraktikuje dlouho, protože je třeba utratit energii za „produkci“ mléka a jídlo snadno vytéká z láhve. Dítě rychle pochopí rozdíl a odmítne prsa, upřednostňuje láhev. V průběhu času se moje matka pravděpodobně přepne na umělé krmení, pokud dítě začne zhubnout a podvyživit.

„Umělci“ a překrmování

Ve 2 měsících jsou kojenci nejčastěji kompletně převedeni na umělé krmení s nedostatkem mléka u svých matek. Dítě přijímá jídlo z láhve bez velkého úsilí, takže zřídka odmítá další jídlo (doporučujeme si přečíst: jak správně krmit novorozence z láhve?). Maminky omylem dodržují při krmení nadměrné normy, považují jejich dítě za příliš tenké nebo srovnatelné s přítelkyní. Podvýživa je považována za nebezpečnou známku, protože negativně ovlivňuje vývoj orgánů dítěte. Nadbytek jídla však nelze nazvat pozitivním bodem..

Používání přizpůsobené směsi často vede k nadměrnému krmení, takže pediatrové doporučují praktikovat režim „zdarma“. Je založeno na pravidle, že dítě během dne konzumuje jiné množství jídla. Děti utrácejí energii jinak, v závislosti na jejich postavě a metabolismu. Odvozené postuláty pro GW i IW byly čteny:

 • s normální hmotností by mělo být dítě krmeno na vyžádání;
 • velikost množství jídla je doporučována pediatrem, ale jídlo určuje čas jídla;
 • lékař může přidělit určitý počet krmení, ale dítě jí tolik, kolik chce;
 • při podmíněném krmení zdarma může matka dodržovat režim „po hodině“ (+/- 30 minut), ale lékař nereguluje požadované množství jídla.

Podle statistik je to „bezplatný“ rozvrh, který vám umožňuje normalizovat hmotnost drobků. Láhev by měla obsahovat o 20-30 ml více jídla, než je obvyklé (více viz článek: krmení z láhve novorozence). Další krmení není nutné, protože dítě po celý den jedí nerovnoměrně. Hlavním indikátorem sytosti je klidné chování arašídů, dobrý spánek a včasný nárůst tělesné hmotnosti. Typické normy pro zvyšování hmotnosti a růstu kojenců jsou k dispozici na každé dětské klinice a při jmenování pediatrem sestra stanoví jednotlivé parametry v lékařském záznamu.

Při výpočtu dávky mléka nebo směsi pro dítě můžete přidat dalších 20-30 ml

Příznaky sytosti

Jsou chvíle, kdy dítě vykazuje dobrou aktivitu, přibírá na váze, roste, ale sní velmi málo. Fidgetova chuť k jídlu je vždy lepší než u sedavých dětí, ale metabolismus u dětí je odlišný. Koneckonců, jsou hubení dospělí, kteří jedí mnohem více tlustého tlustého muže, jako lidé s nadváhou, kteří jedí na základě kolibříků.

„Umělci“ také nemohou být plná a důvodem pro odmítnutí jídla je nepříjemná chuť směsi. Stačí vyzkoušet jinou značku a sledovat změny v chuti kojence. Kontroluje sytost drobků na základě „mokré plenky“. 2měsíční dítě vyprazdňuje močový měchýř normálně každé 2 hodiny (doporučujeme přečíst: 2měsíční dítě: péče a výživa).

Kromě toho můžete zkontrolovat, kolikrát se dítě poops (doporučujeme přečíst: kolikrát denně by měl novorozenec poop?). Při dostatečném příjmu potravy dochází ke stolici několikrát denně. Je obtížné určit takový kontrolní cíl, ale pokud se množství špinavého prádla nezvýší, matka by se měla bát. Problém také vyvstává v tom, že moderní rodiče nepoužívají plenky, ale plenky. Pampers mají také vlastnost zaplnění a měli by být upozorněni polosuchě. Každá matka má svůj vlastní plán změn plen, takže můžete sledovat změny. V extrémních případech se nic špatného nestane, pokud bude dítě na jeden den propuštěno z plen a zabaleno do plenky.

Pohoda a nálada drobků může říci hodně:

 • arašídový arašíd nebude bezdůvodný, těší se z komunikace s příbuznými;
 • hladové dítě bude plakat bez zjevného důvodu a špatně spát.
Pokud dítě jí dobře, bude během bdělosti aktivní a ostražitý

Je nutné zajistit, aby dítě dostalo dostatečné množství mateřského mléka, a v případě nedostatku potravin je čas přenést je na smíšené krmení. Arašídy můžete zvážit před jídlem a po jídle kontrolou mléka v hrudi. Pokud dítě při jednom krmení vysávalo všechno a přírůstek na váze byl až 100 - 120 g, budete se muset krmit upravenou směsí. Při vážení nevyjímejte plenu ani ji nevyjímejte, i když je mokrá.

Doporučení pro nedostatek mléka u mámy

Při přirozeném krmení neomezují pediatři matky v plánu, pokud se dítě probudí a pláče z hladu. Na první žádost musíte nabídnout prsa a neberte ji, dokud není dítě plné. Při dostatečném množství přírodního jídla se dítě cítí dobře:

 • přibírání na váze;
 • zvýšený růst lze vidět vizuálně;
 • po jídle nekřičí a nevyžaduje další prsa během dne;
 • zdravě spí;
 • uklidnit
 • aktivně saje prsa.

Starostlivá matka by měla být upozorněna na příznaky naznačující, že dítě nejí. Mezi běžné znaky patří:

 • pláč bez zvláštního důvodu;
 • špatný spánek;
 • časté nálady;
 • mírný přírůstek nebo nedostatek hmotnosti;
 • neustálý požadavek na prsa;
 • odmítnutí jídla několik minut po zahájení krmení.
Časté rozmary a pláč bez viditelného důvodu mohou být ve skutečnosti alarmem, že dítě není plné

Poruchy laktace jsou nejčastěji pozorovány během ovulace a menstruace, ale zotavují se za několik dní a nejsou kritické. Pro zlepšení produkce mléka odborníci doporučují používat osvědčené tipy:

 1. Zkontrolujte stravu. Kalorický obsah jídel musí být zvýšen zvýšením jejich objemu. Doporučení se vztahuje na potraviny s vysokým obsahem uhlohydrátů (např. Kaše).
 2. Věnujte pozornost pitné vodě. Optimální objem pitné tekutiny je 2-2,5 litru. Přírodní šťávy a slabý čaj jsou povoleny.
 3. Speciální čaje. Lékárny prodávají čaje, aby zlepšily laktační proces pro každou chuť a rozpočet (doporučujeme přečíst: který čaj ke zlepšení laktace je lepší koupit?).
 4. Noční krmení. Čím častěji je dítě aplikováno na hrudník v noci, tím aktivnější je produkce hormonu prolaktinu, který je zodpovědný za kojení.

Při pravidelném zvyšování hmotnosti si pediatr všimne, že dítě je dostatečně plné a výživa je správně nastavena. Důkazem toho bude vývoj drobků podle věku.

Kolik novorozence jedí pro jedno krmení: stůl

Objem mateřského mléka nebo směsi, které dítě jedí v jednom krmení, je indikátorem, podle kterého můžete určit, zda dítě jíst dostatečně a zda má dobrou chuť k jídlu. Proto je důležité, aby matky věděly obecně přijímané normy, aby se jimi řídily, ale zároveň zohlednily zvláštnosti svého dítěte..

Vývoj dítěte, jeho fyzické a emoční pohodlí závisí na správném a správném krmení. Když se dítě právě narodilo, je pro matku obtížné určit, kolik by měl jíst, aby získal dost. Plačením není dítě snadno pochopitelné: má hlad, zlobí nebo ho bolí žaludek. V tomto případě pomáhají přibližné normy pro jedno krmení, které vyvinuli pediatři. Na jejich základě si matky nakonec rozvinou rozvrh a množství krmení, které nejlépe vyhovuje jejich dítěti.

Kolik jí dítě v prvních deseti dnech?

V prvních dnech života je žaludek dítěte velmi malý. Není třeba se obávat, že dítě dostane méně mléka a bude mít hlad. Tělo mámy produkuje výživné kolostrum po porodu - obsahuje mnoho užitečných látek. Colostrum pomáhá utvářet imunitu dítěte, schopnost odolávat nemoci. I malé množství mleziva stačí, aby se dítě cítilo plné.

Kolik jedí novorozené dítě, tabulka:

Den po narozeníObjem mléka na krmivo, ml
110
2dvacet
3třicet
440
5padesáti
660
770
880
990
10100

V prvních dnech je důležité, aby si matky udržely vnitřní klid, aby se nemusely bát: stres a vzrušení ovlivňují kojení a kvalitu mateřského mléka..

Objem mléka na jedno krmivo pro kojení

Pokud bylo dříve doporučeno krmit děti každé 3 hodiny, nyní pediatři stále více mluví o krmení podle potřeby. Je důležité se zaměřit na vaše dítě, jeho zdraví, fyzickou kondici, temperament. Když má máma hodně mléka, je to mastné - dítě může jíst rychle a na dlouhou dobu. Pokud je mléko nízkotučné, není mnoho mléka, dítě bude dlouho na prsou a často bude žádat o jídlo. Jsou vyvíjeny obecné normy jediného objemu mléka pro dítě během kojení.

Tabulka, kolik by měl novorozenec mít na HB:

Dětský věkNorma mléka na krmivo, ml
3-4 dny20-60
1. týden50-80
2 týdny60-90
1 měsíc100-110
2 měsíce120-150
3 měsíce150-180
4 měsíce180-210
5-6 měsíců210-240
7-12 měsíců210-240

Směšovací dávka pro jedno krmení pro kojence s umělým krmením

Pro výpočet množství směsi, které musíte dát dítěti jedno krmivo, je důležité znát hmotnost dítěte. Nejprve se vypočítá denní norma mléčné směsi v závislosti na věku.

Umělé krmení: kolik by mělo dítě jíst, tabulka po měsíci:

Dětský věkDenní norma mléčné směsi (na základě tělesné hmotnosti)
10 dní - 1,5 měsíce1/5
1,5-4 měsíce1/6
4-6 měsíců1/7
6-8 měsíců1/8
8 měsíců - 1 rok1/9

Poté se získaný denní objem rozdělí na porce v závislosti na počtu krmení za den.

Kolik dávat směs novorozence, stůl:

Věk (měsíce)Množství směsi na krmivo, mlPočet krmení
Až měsíc80-1008-7
1 až 2 měsíce110-1407-6
2 až 4 měsíce140-1606
4 až 6 měsíců160-1806-5
6 až 9 měsíců180-2005
9 až 12 měsíců200-2405-4

Jak pochopit, že dítě má dost jídla

Dítě může jíst víceméně než obecné normy. Je důležité věnovat pozornost jeho zdraví a stavu, abyste si byli jisti, že děláte vše správně. Známky, pomocí kterých můžete pochopit, že dítě má dostatek jídla:

 • dítě je klidné (může být rozmarné a plakat ne kvůli hladu, ale kvůli kolice v bříšku);
 • dětský spánek je silný a dlouhý;
 • dítě píše pravidelně (od 12krát denně) a poops;
 • při měsíční návštěvě u pediatra si lékař všimne dostatečného přírůstku na váze.

Každé dítě je individuální, může vynechat krmení kvůli dočasné malátnosti nebo špatné náladě. A jindy, po aktivních hrách, může naopak jíst více než obvykle. Buďte opatrní a postupem času pochopíte, která norma je pro vaše dítě vhodná..

Krmení dítěte ve 2 měsících

V potížích, obavách, radosti létaly první měsíc po narození vašeho dítěte. Kolik toho dítě už ví. Už se raduje z vaší přítomnosti, usměje se, vydává první zvuky během komunikace, drží hlavu. Už je docela velký! Takže jeho potřeby „dozrávaly“! Někteří rodiče jsou v rozpacích, pokud jde o to, zda vychují, krmí dítě. Neboj se. Pokud milujete své dítě, pak je vše v pořádku. Nyní existuje spousta informací, které vám pomohou vypořádat se s těmito příjemnými úkoly. A my vám řekneme o krmení dítěte za 2 měsíce.

Co je nezbytné pro správné krmení

Pravděpodobně víte, že každý měsíc dítě přibírá na váze. Na konci druhého měsíce dítě přidá asi 800 gramů a je asi 2,5 centimetru vysoké. Hlavní výživou pro dítě je mateřské mléko. Tento výjimečný produkt nemůže zcela nahradit. Jak dítě roste, složení mateřského mléka se překvapivě, kvantitativně a kvalitativně mění v souladu s potřebami konkrétního dítěte. To znamená, že pro dvouměsíční dítě je dokonalé jídlo mateřské mléko..

Krmení dítěte za 2 měsíce se provádí stejně jako dříve na vyžádání. Není třeba ukládat svému dítěti vlastní pravidla. Od nátlaku může být dítě nervózní, jíst málo nebo jíst více, než je obvyklé, a cítit neustále hlad. Pro dítě strávit příjem potravy, stačí 3,5 až 4 hodiny. Poté si sám připomene, že nastal čas na jeho krmení. Dvouměsíční dítě v tomto pořadí jí 6krát denně a vysává asi 800 gramů mateřského mléka. Při krmení nepřenášejte dítě odstavit z hrudi. Poslední porce mateřského mléka obsahují nejvíce živin..

Vaše dítě s největší pravděpodobností ztratilo zvyk nočních krmení. Pokud tomu tak není, pokračujte v krmení podle potřeby i v noci. Pamatujte, že krmení mezi 4 a 6 ráno zvyšuje laktaci..

V žáru nebo po koupeli můžete dát svému dítěti trochu čisté převařené vody k udržení rovnováhy vody v těle. Je třeba vodu z lžíce zalévat, aby se odrazil od sání z hrudníku.

Pokud není dostatek mléka při krmení dvouměsíčního dítěte

Nepanikařte, pokud se náhle ukáže, že dítě nemá dostatek mateřského mléka. Nejprve zkontrolujte svůj jídelníček. Kojící matka musí denně konzumovat asi 100 g tvarohu, asi 200 g libového masa, mléka a kyselého mléka. Pokud matka netrpí alergiemi a dítě nemá diatézu, můžete jíst ořechy s medem v omezeném množství, abyste zvýšili laktaci..

Pokud vaše strava nevyřeší problém s krmením dvouměsíčního dítěte, zkuste do svého dítěte přidat ovocné šťávy. Měli byste jim začít dávat dvě až tři kapky po krmení. Na konci druhého měsíce můžete zkusit nabídnout miminko ovocné pyré. Džusy a šťouchané brambory doporučujeme připravit sami. S láskou a péčí, připravené rukama mé matky, budou skvělým doplňkem výživy dítěte. Pro šťávy a ovocné pyré můžete použít bobule, jablka, hrušky. Přidejte půlku lžičky bramborové kaše.

Krmení 2 měsíce starého dítěte umělým krmením

Když je dítě kojeno, věci jsou trochu komplikovanější. Při kojení dítě konzumuje tolik mléka, kolik chce, a přebytek mu neubližuje. Při krmení dítěte ve věku 2 měsíců mléčnými směsmi je nutné přísně dodržovat doporučení vašeho pediatra. Trávení umělých směsí je těžší pro žaludek dítěte, a pokud se přejídá, trávicí šťávy nemusí tuto práci vykonat..

I nadále dávejte vašemu dítěti acidofilní nebo upravené přípravky. Pokud žádné neexistují, můžete připravit směs obilných vývarů a cukru v kravském mléce. Spolu s odvarem obilovin je kravské mléko snadněji stravitelné. Pohanka, rýže, ovesné vločky jsou dobré. Jen nezapomeňte, že ovesné vločky oslabují, rýže se opravují a pohanka je neutrální.

Představte kefír do jídla. Je lepší vzít ji do dětské kuchyně. Pokud v bezprostřední blízkosti není žádná mlékárna, připravte si kefír sami. Postup není složitý. Nedávejte dítěti kefír zakoupený v obchodě.

Asi měsíc ve 2 krmení dítě se mírně mění. Ve své stravě je nutné začít zavádět ovocné šťávy a šťouchané brambory, jako mléčné přípravky nemohou dítěti plně poskytnout potřebné minerály a vitamíny.

Produkce mléka v těle ženy je řízena mozkovými buňkami. Proto se vyvarujte stresovým situacím, nepřepracovávejte, relaxujte co nejvíce. K tomu vám může pomoci vaše rodina a přátelé..

Kojení ve věku 2 měsíců prokazuje neoddělitelný kontakt dítěte s matkou. Děti, které se vztahují k matce na prsa, často nejen žádají jídlo, ale očekávají ochranu matek a něhu.

Výživa pro děti do jednoho roku

Obecná informace

Ihned po narození dítěte a během prvního roku života by měl být přístup k organizaci jeho výživy u rodičů co nejpřesnější. Správná výživa dětí do jednoho roku skutečně určuje aktivitu a správnost jejich vývoje a růstu. Během tohoto období jsou kladeny zvláštní požadavky na množství a chemické složení potravin, protože možnosti enzymatických systémů trávicího traktu dítěte jsou stále velmi omezené. Je důležité řádně praktikovat výživu kojenců po celé měsíce, protože na tom závisí jejich zdraví, jakož i zdravotní stav a metabolismus ve vyšším věku. Jedním z nejdůležitějších pravidel pro organizaci výživy dítěte do 1 roku je zohlednění jeho věkových charakteristik. Tento článek bude diskutovat o tom, jak správně provádět výživu dítěte podle měsíců, jaká by měla být jeho strava a stravovací režim..

Kojenecká výživa: typy a vlastnosti

Jíst děti do jednoho roku do značné míry závisí na tom, zda je možné, aby maminka praktikovala kojení. V prvním roce života dětí se používají tři hlavní typy krmení: přírodní, umělé, smíšené.

 • Přirozené - v prvních 4–6 měsících sestává dětská strava z mateřského mléka úplně nebo z 80%.
 • Umělé - dětský řemeslník dostává výhradně mléčné přípravky nebo současně podíl mateřského mléka až 20%.
 • Smíšené - „menu“ dítěte sestává z mateřského mléka méně než 80% a více než 20% a zároveň je krmeno upravenými směsmi.

Výživa dítěte po 6 měsících zahrnuje zavedení doplňkových potravin, pro které je nutné používat správné recepty dětské výživy.

Vývoj a výživa jsou vzájemně propojeny a moderní pediatrové z celého světa jsou spojeni v tom, že v tomto případě je nejvýhodnější přirozené krmení. V tomto případě dítě dostává optimální soubor látek nezbytných pro jeho tělo, má normální střevní mikroflóru, riziko alergií je sníženo.

V nabídce šestiměsíčního dítěte se postupně zavádějí doplňková jídla, protože pro zdraví dítěte po 6 měsících. je již zapotřebí širší škála zdravých a výživných látek.

Abychom to shrnuli výše, můžeme rozlišit takové rysy výživové nabídky dítěte v prvním roce života:

 • Výživa dítěte ve 4 měsících a do té doby zajišťuje 100% kojení. Pokud to není možné, použijí se upravené směsi. Současně musí matka jíst různě, aby mohla mlékem naučit děti různým chutím..
 • V období od čtyř a půl do 6 měsíců by dieta měla zahrnovat také mateřské mléko nebo směsi, ale zároveň je již možné postupně doplňovat doplňková jídla do nabídky dítěte nebo umělce. Produkty se podávají jeden po druhém a dávají až 5 po sobě jdoucích dnů. Takový režim je důležitý pro určení, jak dítě reaguje na nový produkt. V tuto chvíli stojí za to dát dětským pyré ze zeleniny nebo ovoce jednu složku, cereálie, džusy. Ale výživa dítěte po 6 měsících by měla stále zahrnovat mateřské mléko jako hlavní složku.
 • V období od 6 do 8 měsíců ve stravě se i nadále přidávají doplňková jídla - šťouchané maso, stejně jako šťouchaná zelenina a ovoce s několika složkami. Je velmi důležité, aby 8 měsíční dětské menu obsahovalo zeleninu. Pokud vstoupí do jeho menu v tomto věku a později, pak bude dítě v budoucnu ochotno jíst zeleninu.
 • V období od 8 do 12 měsíců se dítěti dostávají šťouchané brambory s malými kousky, jakož i sušenky a sušenky. Výživa dítěte v 11 měsících a roce je již velmi různorodá, i když v některých případech je částečné kojení udržováno až jeden rok.

Měsíční krmení dítěte

Aby byl zajištěn správný vývoj dítěte, je nutné dodržovat správný rozvrh krmení od prvních dnů jeho života..

Jeden měsíc

Výživa dítěte by tedy v 1-3 měsících měla v ideálním případě zahrnovat pouze mateřské mléko jako nejkompletnější produkt. Svědčí o tom slavný lékař Komarovsky a další významní dětští lékaři. Jídla v 1 měsíci jsou více či méně zahrnuta v určitém režimu. Matka měsíčního dítěte, které ho živí na vyžádání, již ví, jak chápat, že novorozenec má hlad, a po normální kojení poskytuje své potřeby mateřskému mléku.

Norma výživy novorozence

První den života se novorozené dítě pokouší jen pár kapek kolostra, ale potom každý den více a víc. Ve věku jednoho měsíce je množství jídla najednou asi 100 ml.

Tabulka obsahuje podrobnější informace o tom, kolik mléka dítě v prvním měsíci života konzumuje.

Najednou (ml)Za den (ml)
První den7-10100
2-3 dny20-30300
1. týden60-80400
2 týdny70-90600
1 měsíc100-120800

Dvouměsíční

Obdobně je výživa dítěte 2 měsíce. Během tohoto období se dítě vyvíjí aktivně. Pro dvouměsíční dítě je kojení důležité nejen z hlediska získávání důležitých živin, ale také jako těsný duchovní kontakt s matkou. Mateřské mléko obsahuje nejvíce vyváženou hladinu minerálů, bílkovin, uhlohydrátů a tuků. Dítě s sebou přijímá nezbytné ochranné složky a biologické látky. Je také důležité, aby se takové mléko dobře vstřebávalo malým organismem a přispívalo k tvorbě optimální střevní mikroflóry. Proto je právě takové krmení nejvýhodnější..

Tři měsíce

S výhradou zachování laktace trvá taková výživa dítěte po 3 měsících. Vývoj dítěte je normální, pokud v tomto věku dostává výhradně mateřské mléko. Ale v některých případech, od 3 měsíců, a někdy dříve, se dítě začne krmit směsí. To je přípustné pouze v případě nedostatečného laktace. V tomto případě se praktikuje smíšené krmení tříměsíčního dítěte - do jeho stravy se zavádějí upravené mléčné směsi. Rozhodnutí o přechodu na smíšené krmení by však mělo učinit pediatr, který přiměřeně posoudí situaci a stav dítěte.

Je důležité pochopit, že smíšená kojenecká výživa je druh extrémního kroku. Otázka, která výživa je lepší pro novorozence a jak zvolit správnou metodu krmení, by neměla vyvstávat ani před ženou. Jednoznačné je, že smíšené i umělé krmení ztratí přirozené množství.

Pouze v situaci, kdy kojení není možné, se výživa 3měsíčního umělého dítěte provádí pomocí upravených směsí. Takové směsi mají podobné složení jako lidské mléko, ale stále nejsou jeho analogem. Od 4 měsíců si umělá miminka mohou postupně zvykat na doplňková jídla. Informace na něm obsahuje odpovídající tabulku.

Čtyři měsíce

Strava čtyřměsíčního dítěte závisí na typu krmení. Děti, které dostávají mateřské mléko, nadále jedí bez krmení. Umělci od tohoto věku mohou začít poskytovat doplňková jídla. Jak vyplývá z výživové tabulky dítěte po 4 měsících, ovocné šťávy začínají doplňovat výživu dítěte. Šťáva může být ze zelených jablek, o něco později - ze švestek, hrušek, třešní. Musíte začít s několika kapkami, po několika dnech zvýšení dávky na 1 lžičku. Dále je třeba zvýšit množství šťávy v nabídce. Nedoporučuje se podávat dětskou jahodovou nebo citrusovou šťávu, která může vyvolat alergické projevy. Hroznová šťáva se také nedává dětem, protože může vést k fermentaci..

Po dvou týdnech začíná dítě v nabídce postupně uvádět ovocné pyré. Na konci čtvrtého měsíce života může dítě vyzkoušet také zeleninové pyré. Výpočet výživy pomůže vytvořit příslušnou tabulku.

Pět měsíců

Výživa dítěte po 5 měsících se vyznačuje pokračujícím zaváděním doplňkových potravin, pokud hovoříme o dětském řemeslníkovi nebo o dítěti se smíšenou výživou. Pokud jde o kojená děti, Dr. Komarovsky a další pediatrové doporučují neměnit dětskou stravu po 5 měsících a počkat, až se doplňkové krmení do konce tohoto měsíce.

Pětiměsíční dítě řemeslníka již má „zkušenosti“ s konzumací šťávy a ovocných pyré, někdy zeleniny. Jeho vývoj v tomto období je velmi aktivní. A protože vývoj a výživa dítěte ve věku 5 měsíců je úzce spjata, během tohoto období se zvyšuje jeho množství i rozmanitost doplňkových potravin. Kromě toho je pětiměsíční dítě nahrazeno přizpůsobenými směsmi takzvanými následnými směsmi, které jsou jen částečně přizpůsobeny mateřskému mléku. Koneckonců, výživa pro vývoj dítěte po 5 měsících by už měla být rozmanitější. Během tohoto období se strava umělých dětí také postupně obohacuje mléčnou kaší a tvarohem..

Šest měsíců

Strava dítěte v 6 měsících se stále mění. V tuto chvíli jsou už všechna miminka lákavá. Umělci již mají v nabídce „běžné“ jídlo. V 6 měsících je dítěti již podávána šťáva z buničiny, která tělu obohacuje draslík, železo, vlákninu, vitamíny, což je velmi důležité pro vývoj dítěte po 6 měsících. K jídlu patří také mléčné výrobky - mléčná kaše, tvaroh. Kaše je pro dítě často neobvyklá, protože je silnější než jeho milované mléko nebo směsi. Protože je však vývoj dítěte velmi aktivní a brzy se začnou objevovat jeho první zuby, měl by si zvyknout na jídlo se silnější konzistencí. V tuto chvíli mu můžete začít dávat měkké cookies ve velmi malém množství..

Když je dítě ve věku 5-6 měsíců, do jeho stravy se zavádí také zelenina a máslo ve velmi malém množství.

Stejně jako dříve se v tomto období dají všechna nová jídla dítěti v malých porcích - od 5 do 10 g a dosažení požadovaného množství po dobu dvou týdnů. Pro více informací o tom, jak dochází k vývoji a výživě dítěte po 6 měsících, by rodiče měli rozhodně požádat pediatra.

Sedm měsíců

Takže, malý člověk roste a strava dítěte po 7 měsících se stále více stává rozmanitější. Během tohoto období strava zahrnuje všechny ty potraviny, které již byly zavedeny dříve (nutriční tabulka dítěte po 7 měsících a obecná měsíční tabulka obsahuje informace o počtu potravin za každý den).

Pro vývoj dítěte po 7 měsících by měla být výživa kompletní a dostatečně pestrá. Proto je výživa dítěte po 7 měsících obohacena zavedením slepičích vajec a masového pyré do nabídky. Tyto výrobky se zavádějí do stravy sedmiměsíčního dítěte počínaje velmi malými porcemi, aby se tradičně kontrolovala reakce jeho těla. Neméně důležitý je pitný režim. Koneckonců, čím více „běžného“ jídla jí dítě, tím vyšší je jeho potřeba pití. Po 7 měsících mezi jídlem může být dána tekutina. Jako nápoj je vhodný slabý čaj, ovocný vývar, šípkový vývar. Obzvláště důležité je zavést dostatečné množství tekutiny do výživy sedmiměsíčního řemeslného dítěte. V horkých dnech by měla dieta řemeslníka obsahovat přibližně 120 ml tekutiny. Dítě, které stále dostává mateřské mléko, může pít o něco méně..

Pokud si však dítě začíná zvykat na maso, základem stravy v tomto období je zeleninová kaše a mléčná kaše. K přípravě bramborové kaše můžete použít širokou škálu zeleniny - mrkev, dýně, cuketa, květák, brambory, špenát, hrášek, tykev atd. Vaření je nezbytné, aby brambory tvořily více než polovinu jídla.

Zelenina se nejprve duší a poté setře, přidá se trochu vody nebo mléka a másla - krémová nebo zelenina. Čas od času můžete dát svému dítěti hotové pyré, které se vyrábí pro kojeneckou výživu. Během tohoto období se často začínají u dětí stříhat první zuby. Proto můžete dát dětským sušenkám, které vám pomohou zvyknout si na pevné jídlo a zároveň poškrábat dásně.

Osm měsíců

Pro vývoj dítěte za 8 měsíců by výživa měla být tak rozmanitá, že dostane všechny látky potřebné pro tělo. Je pravda, že často výživa dítěte po 8 měsících zahrnuje také mateřské mléko, a to je pro něj dobré..

Kromě již známých jídel je dětská strava v 8 měsících obohacena o mléčné výrobky, pokud nebyly do dětské stravy zavedeny o něco dříve. Rybí pyré můžete také přidat do nabídky osmiměsíčního dítěte, ale pouze v případě, že dítě není náchylné k závažným alergickým projevům.

Tabulka výživy dítěte po 8 měsících a obecná tabulka ukazují, že v této době je základem nabídky zeleninové pyré, mléčná kaše. Za 8 měsíců. dítě už má více masa. Podle Dr. Komarovského a mnoha dalších dětských lékařů však děti v tomto věku již vyjadřují své vlastní vkusové preference a na jejich pozadí se pro každé dítě vytváří speciální strava a strava.

Devět měsíců

Pro vývoj dítěte po 9 měsících by výživa měla být velmi různorodá, ale zároveň by v ní mělo pokud možno zůstat mateřské mléko. Excesy však mohou také poškodit, takže strava dítěte v 9 měsících by měla být správná a nemusíte překrmovat devítiměsíční dítě. Jeho nabídka by nyní měla zahrnovat ryby, maso, přírodní jogurt, kefír, zeleninu, ovoce, tvaroh, rostlinný olej, žloutek.

Pro ty, kteří ještě nedovolili dítěti vyzkoušet ryby, je čas to udělat hned. Za prvé, ve výživném menu dítěte s 9 měsíci můžete zadat mořské ryby - pollock, štikozubec, treska. O něco později se ve stravě mohou pravidelně objevovat říční ryby - candát, kapr. Před vařením ryb musí být ryby důkladně omyty a očištěny od kostí.

Strava v tomto věku je obohacena nejen novými produkty, ale také novými jídly pro dítě. Rozmanitost je důležitá, říká Dr. Komarovsky a další odborníci, protože právě teď si dítě zvyká na různá jídla a jídla.

Například pro dítě můžete vařit masové kuličky z mletého masa a přidávat trochu buničiny bílého chleba namočeného do mléka a žloutku. Vytvořené kuličky je třeba vařit ve slané vodě. Jiné recepty udělají..

Výživa dítěte po 9 měsících by měla zahrnovat již nerozdrcenou bramborovou kaši, ale hrubší zrnitou zeleninovou hmotu. Chcete-li je uvařit, natřete zeleninu na hrubém struhadle.

Strava devítiměsíčního dítěte může být tato: ráno - mléčná kaše z rýže, pohanky, ječmene; oběd - zeleninová polévka s masovými kuličkami, šípkový vývar; odpolední čaj - sušenky, mléko; večeře - jogurt a sušenky; před spaním - mléko.

10 měsíců

Stejně tak je dieta dítěte po 10 měsících. V tomto věku je důležitá nejen strava, ale také postupná zvyklost na nezávislost. Koneckonců, vývoj a výživa stále jde „ruku v ruce“. Mnoho matek již začíná dávat lžíci do ruky dítěte. A i když se to stále ještě nenaučí používat brzy, stejně, takže dítě dostane své první schopnosti samoobsluhy.

Stravovací režim zajišťuje krmení každé 3-4 hodiny. V tomto věku již mají děti zpravidla několik zubů. Proto by výživa dítěte po 10 měsících měla zahrnovat nejen měkká a tekutá jídla, ale také sušenky, sušenky, rohlíky.

U matek, které pokračují v kojení, je důležité vzít v úvahu, že mateřské mléko by mělo představovat asi čtvrtinu celkové stravy.

Výživné menu dítěte po 10 měsících může zahrnovat nejen obvyklé cereálie, ale také cereálie a těstoviny. Do ovesné kaše lze přidat sušené ovoce. Když je dítě již 10 měsíců staré, může nabídka obsahovat nejen kuřecí žloutky, ale také křepelčí vejce. Můžete také měnit nabídku masa - vařit kotlety, masové kuličky a další pokrmy z telecího, kuřecího, králíka, libového vepřového masa.

Tabulka výživy pro 10měsíční dítě obsahuje obecné informace o počtu potravin, které dítě potřebuje. Příručka by však neměla být jen stolem, ale také vkusem dítěte.

Nesmíme zapomenout na pití, zejména v létě. Kompoty, čaje pro děti mohou být dány desetiměsíčním dětem.

11-12 měsíců

Dítě se rozrostlo natolik, že jí hodně různých jídel. Při vytváření výživové nabídky dítěte ve věku 11 měsíců a při uvádění nových produktů do jídelního lístku by se však mělo postupovat tak, aby bylo jasné, zda je dítě alergické na nová jídla. V 11 měsících matky často dítě odstavují z prsu. V tomto případě místo mateřského mléka zahrnuje dieta dítěte v 11 měsících jogurt, kefír, kravské nebo kozí mléko. Obecně platí, že strava jedenáctiměsíčního dítěte není moc obsazena z předchozího měsíce, což potvrzuje odpovídající tabulka. Mnoho matek, vzhledem k vývoji dětí ve věku 11–12 měsíců, jim začalo dávat produkty z obecné tabulky. Je však třeba si uvědomit, že strava dětí do jednoho roku a o něco starší by neměla kategoricky obsahovat.

Mluvíme o takových jídlech a produktech:

 • Nakládané okurky, nakládané okurky.
 • Smažené jídlo.
 • Jakékoli běžné (jiné než dětské) konzervované jídlo.
 • Uzené maso, sledě, kaviár.
 • Klobásy.
 • Horké koření.
 • Káva, čokoláda, kakao, bonbóny.

Měsíční novorozená tabulka výživy

Tato tabulka vám pomůže orientovat se v době krmení a množství jídla..

Měsíc345678 až 99 až 12
Šťáva ze zeleniny a ovoce (ml)5-3040-5040-6060708090-100
Ovocné pyré (g)5-3040-5040-6060708090-100
Zeleninové pyré (g)-10-100150150170180200
Mléčná kaše (g)--50-100150150180200
Tvaroh (g)--10-30404040padesáti
Vaječný žloutek (ks)----1/41/41/2
Masové pyré (g)----5-50100150
Rybí pyré (g)-----5-3030-60
Kyselé mléko (ml)----200200400-500
Sušenky, sušenky (g)---3-55510-15
Bílý chléb (g)----5510
Rostlinný olej (g)-1-333556
Máslo (g)--1-44456

zjištění

Výživa kojenců prvního roku je pro její vývoj velmi důležitá. A na její správné organizaci do značné míry záleží na tom, zda bude dítě zdravé. Nejlepším jídlem pro děti v první polovině života je nepochybně mateřské mléko. Správné zavedení doplňkových potravin je však také důležité z hlediska dobrých životních podmínek a vývoje dítěte, nyní i v budoucnosti. Proto musí dítě nutně dostávat vysoce kvalitní, chutné a zdravé jídlo a zavedení doplňkových potravin by mělo být prováděno s ohledem na všechny normy a pravidla.

Vzdělání: Vystudoval základní lékařskou fakultu Rivne State Basic s titulem Pharmacy. Vystudovala Státní lékařskou univerzitu Vinnitsa. M.I. Pirogov a stáž na něm založená.

Pracovní zkušenosti: Od roku 2003 do roku 2013 - pracoval jako lékárník a manažer lékárenského kiosku. Za mnoho let svědomité práce jí byly uděleny dopisy a vyznamenání. Články o lékařských tématech byly publikovány v místních publikacích (novinách) a na různých internetových portálech.

Kdy mohu začít umělé krmení novorozence

Indikace pro předčasný přechod na IV

Při absenci indikací se novorozencům doporučuje, aby dostávaly mateřské mléko, které obsahuje všechny potřebné živiny a protilátky, které se podílejí na tvorbě imunity dítěte. V některých případech je však nutné přejít na IW.

Indikace pro umělé krmení v tak raném věku zahrnují:

 • Stav ženy po těžkém těhotenství a porodu. V tomto případě je třeba kojení zlikvidovat, aby se matka mohla plně zotavit.
 • Potřeba ženy používat léky, u nichž je přirozené krmení kontraindikováno.
 • Přítomnost infekčních chorob přenášených mateřským mlékem.
 • Žádné laktace nebo příliš málo mléka. Jeho nedostatek lze zjistit kontrolním měřením tělesné hmotnosti po krmení.
 • Další důvody, například dočasná nepřítomnost matky, nedostatek podmínek pro řádné skladování exprimovaného mléka.

Když má žena nedostatek aktivity mléčných žláz, je indikována medikamentózní léčba pomocí léků stimulujících kojení. Pokud je taková léčba neúčinná, měli byste dítě přenést na umělé krmení.

Pokud matka nemá dostatečné kojení, doporučuje se nejprve přejít na smíšené krmení. V počátečních fázích by dítě mělo spolu se směsí dostávat i velmi malé množství mateřského mléka. Pomůže to dítěti poskytnout potřebné živiny. Rovněž sníží zátěž trávicího systému spojenou se změnou stravy..

Jak vybrat recept na krmení

Pro krmení malého dítěte by měly být na směs kladeny vysoké požadavky. Nejprve se doporučuje konzultovat s pediatrem otázku, jaké prostředky jsou pro novorozence nejlepší, v závislosti na jeho individuálních vlastnostech. Důležitou roli při výběru směsí má i tělesná hmotnost..

Při výběru umělé výživy by se obecně mělo brát v úvahu následující:

 • Věk dítěte. Použití produktů obsahujících fermentované mléčné složky je u novorozenců kontraindikováno, protože to může vyvolat časté plivání. U dětí od dvou týdnů může být taková výživa přidávána do stravy..
 • U novorozenců a kojenců, kteří přibírají na váze, se doporučuje použít směs s vysokou adaptací, která je svým složením nejblíže přirozenému mateřskému mléku.
 • Umělé krmení novorozence na základě kefíru a plnotučného mléka je povoleno pouze od šesti měsíců. V dřívějším věku může být celý kefír dán dítěti, pouze pokud existují známky zažívacího traktu nebo dysbiózy. Měl by být přidán do dětské výživy v malém množství..

Během krmení si dítě samo jasně vyjasní, kolik živiny je pro něj vhodné. Pokud to s potěšením saje, pak se mu to líbí. Jinak je lepší po kontaktu s pediatrem změnit směs na podobnou. Mělo by se také pamatovat na to, že existují případy, kdy dítě odmítá vysoce adaptivní směsi, přičemž upřednostňuje kompozice s menší adaptací.

Výměna může být vyžadována v jiných případech, například:

 • Směs obsahuje látky, které způsobují alergii novorozence.
 • Dítě roste a jeho nutriční preference, stejně jako potřeba určitých nutričních složek, se mění.
 • Pokud je dítě nemocné, měla by být směs nahrazena léčivou. Měli byste si také vybrat nástroj s pomocí pediatra.
 • Po uzdravení je dítě opět převedeno na normální výživu.

Při výběru prostředků pro umělé krmení byste se měli vždy řídit, jak dobře to dítě jí. Rovněž je třeba si uvědomit, že žádná směs v raném věku nemůže plně nahradit mateřské mléko, takže pokud je to možné, je lepší dávat přednost smíšenému krmení..

Rychlost umělého krmení

Než začnete s přechodem na IV, musíte určit požadované množství dětské výživy. Denní výše prostředků závisí na věku dítěte:

 • U dětí do 2 měsíců je výživa 1/5 tělesné hmotnosti, což se rovná 700-750 ml denně.
 • Ve věku 2-4 měsíců dosáhne množství krmení 750-800 ml, tj. 1/6 hmotnosti.
 • Od 4 do 6 měsíců se poměr zvyšuje na 1/7 - 800 - 900 ml za den.
 • Děti od šesti měsíců potřebují 1000 - 1100 ml směsí denně, což odpovídá 1 / 8-1 / 9 jeho hmotnosti.

Jedná se o průměrné hodnoty denního množství dětské výživy. Přesné množství umělého krmení pro měsíce si můžete v závislosti na charakteristikách vývoje dítěte zvolit u dětského lékaře.

Doporučený počet krmiv je také určen věkem dítěte: čím je dítě starší, tím méně je třeba krmit. Novorozenec by měl mít až deset jídel. Výše prostředků na jedno krmení může být stanovena jednoduše vydělením denní stravy počtem krmení. Novorozencům se doporučuje podávat dětskou výživu 10krát denně, 70-75 ml.

Je třeba poznamenat, že umělé krmení po měsících v této tabulce zohledňuje pouze objem roztoku. Pití dítěte převařenou vodou se nepovažuje za jídlo.

Skladování vařených prostředků

Když dítě po krmení usne, měly by být zbytky produktu vylity z láhve. Nedokončená směs by neměla být dána dítěti k dalšímu jídlu, protože to může vést k narušení jeho střev. Před krmením musíte vždy dobře propláchnout láhev a dudlík a ujistit se, že na nich nezůstaly žádné zbytky dětské výživy. Poté se příslušenství sterilizuje, nasaďte na něj čistý ručník a počkejte, až vychladne na pokojovou teplotu.

Tyto postupy by měly být prováděny během prvního měsíce života dítěte. V pozdějším věku se můžete omezit na důkladné mytí lahví a bradavek.

Pravidla krmení dítěte

Obvykle mají děti, které okamžitě dostávají umělé přípravky místo mateřského mléka, vyšší tělesnou hmotnost než kojená děti. To negativně ovlivňuje zdraví dítěte, protože vede k rozvoji obezity a hromadění nadváhy. Tyto faktory zase přispívají k výskytu různých nemocí v budoucnosti..

Aby se tomu zabránilo, je kontraindikováno překrmování dítěte. Doporučujeme dodržovat pravidla:

 • Pokud dítě stále kojí, měl by umělou směs podat lžičkou.
 • Poté, co podíl IV dosáhne dvou třetin celé stravy dítěte, musíte si vybrat láhev. Doporučuje se vzít bradavku s úzkou dírkou, aby bylo pro dítě snazší odstavit se z hrudi. Objem láhve pro novorozence by měl být od 80 do 150 ml.
 • Pokud dítě nechce jíst ze lžičky a láhve, můžete vstoupit do zředěné směsi lékařskou stříkačkou bez jehly. Aby se dítě nepřestalo dusit, měl by v malých dávkách podávat jídlo.

Aby se předešlo komplikacím spojeným s nesprávným krmením, doporučuje se dodržovat následující pravidla:

 • Při jídle by mělo být dítě ve svislé nebo téměř svislé poloze. To mu pomůže, aby se při sání neudusil..
 • Rozpuštěná směs by měla zcela přesahovat bradavku. Současně se vzduch shromažďuje ve spodní části láhve umístěné téměř svisle, takže při polykání mléka nevstoupí do žaludku dítěte.
 • Po krmení by mělo být dítě ve vzpřímené poloze asi deset minut. To je nezbytné, aby vzduch mohl uniknout žaludku..

Dodržování výše uvedených pravidel pomůže dítěti usnadnit přechod na umělé krmení.

Zdarma krmení

Denní rutina dítěte určuje jeho potřebu jídla, takže během dne může dítě potřebovat jiné množství dětské výživy. Bezplatné krmení bere tyto vlastnosti v úvahu, díky čemuž vám umožňuje dosáhnout lepšího přírůstku na váze ve srovnání s přísně dávkovaným jídlem.

Pediatrové však doporučují částečné krmení. V tomto případě je směs v určitých hodinách dána podle plánu, jindy - v závislosti na přání dítěte.

Za tímto účelem se do nádoby nalije dalších 20 až 30 ml živného roztoku a podává se ve stanovených hodinách s přijatelným rozptylem 30 minut. Pokud dítě směs nedojde úplně, krmení se zastaví. V případě, že dítě sní celé množství jídla, není láhev doplněna. Je tak možné optimalizovat množství konzumované dětské výživy během dne.

Umělé krmení novorozence vám umožní poskytnout dítěti všechny potřebné látky, pokud není možné použít mateřské mléko matky. Doporučuje se dodržovat částečně bezplatný program, pokud je množství konzumovaného jídla vhodné pro denní režim dítěte. Při krmení byste měli dodržovat zásady uvedené v článku, díky nimž bude jídlo pro dítě nejpohodlnější a nejbezpečnější..

Přečtěte si následující článek: vše o dětské výživě

Články O Neplodnosti