Hlavní Bolest

Lidský chorionický gonadotropin: hCG v těhotenství během týdne, proč nízký nebo vysoký

Zájem o lidský chorionický gonadotropin (hCG) se u většiny žen probouzí ve zvláštním období jejich života, kdy jsou schopnosti tohoto hormonu považovány za markery pro stanovení těhotenství. Příroda zajistila, aby se ženy o své situaci dozvěděly včas a měly možnost sledovat stav podle parametrů hCG během těhotenství.

V každém případě je zvýšený obsah tohoto hormonu spojen s počátkem početí, zda se HCG nachází v moči člověka, proč se jeho produkce na začátku těhotenství snižuje - všechny tyto otázky týkající se našich čtenářů budou prozkoumány zde.

Co je to lidský chorionický gonadotropin?

V našem těle se vylučuje mnoho různých látek, které jsou zodpovědné za určité funkce. Jedním z nich je lidský chorionický gonadotropin.

Aktivní produkce CG nastává 6. - 8. den od početí a je prováděna chorionovou tkání po zavedení zygoty do endometria. V týdnu 8-11 se produkce hCG může zvýšit tisíckrát, pak začne její postupný pokles.

Chemická struktura hormonu gonadotropinu umožňuje jeho připsání glykoproteinům, tj. Dvousložkovým proteinům sestávajícím z části peptidu (proteinu) a oligosacharidu (uhlohydrátu). Ve struktuře hCG se rozlišují 2 podjednotky - alfa a beta. Prvním z nich je v podstatě „homologní dvojče“ alfa podjednotek jiných hormonů, které jsou známé mnoha ženám: luteinizující (LH), folikuly stimulující (FSH) a štítná žláza stimulující (TSH). HCG se od těchto hormonů liší beta podjednotkou, která je jedinečná.

CG se vyznačuje svými biologickými vlastnostmi, přestože vykazuje folikuly stimulující a luteinizační aktivitu, ta druhá dokonce více než samotná LH.

Krev pro výzkum je odebrána ze žíly

Zvýšené množství hCG v časném těhotenství umožňuje corpus luteum (dočasná žláza, která žije až 2 týdny na místě zralého vajíčka a produkuje ženské hormony), aby se nerozpustila, ale aby si udržala funkční aktivitu až 12 týdnů, dokud placenta nezačne produkovat progesteron samotný.

Fyziologické vlastnosti samotné placenty jsou podporovány také díky vysokému obsahu gonadotropinu: zlepšuje buněčnou výživu a zvyšuje počet choriových klků.

Aktivně vylučované pod vlivem hCG glukokortikosteroidů pomáhají tělu budoucí matky v dítěti přizpůsobit se stresu, který se mu zdá těhotenství. Poskytují také potlačení imunity, vhodné pro růst „cizího“ organizmu plodu uvnitř dělohy.

Kdy se těhotenství ukáže?

Dnes se ke zjištění těhotenství používají 2 typy studií na základě výsledků analýzy hCG - testování na přítomnost v moči a laboratorní vyšetření moči nebo krve. Krevní test na hCG ukáže těhotenství po 6-10 dnech od oplodnění.

Vzhledem k počáteční době aktivní produkce hCG - 6-8 dní od početí - je zřejmé, že v moči nebude HCG detekován dříve než tentokrát. V týdenním období se koncentrace hormonu v moči blíží pouze 10 mU / ml a ne každý test je citlivý na takové množství CG.

Tabulka norem za týden a dekódování

Stopy HCG se vyskytují jak u mužů, tak u žen. Je normální, pokud tato hodnota není vyšší než 5 mU / ml.

Se zavedením embrya se hodnoty hCG začnou rychle zvyšovat, proto jsou pro budoucí ženy v práci přijaty zvláštní normy, které korelují s týdny těhotenství..

Stůl. HCG během těhotenství týdně

Při interpretaci výsledků analýzy pro hCG je věnována pozornost dynamice růstu hladiny hormonů v týdnech těhotenství. Pokud zapadá do výše uvedeného rámce, je průběh těhotenství považován za normální (normální).

Proč může být v počátečních stádiích nízký hCG?

Když si pamatuje, jak se sekrece hCG zvyšuje během těhotenství, počínaje 6-8 dny, bude lékař určitě věnovat pozornost, pokud jeho přítomnost se zřejmým gestem zůstává nízká.

Toto vysvětlení je třeba hledat v různých faktorech:

 • mimoděložní povaha těhotenství;
 • nesprávný výpočet gestačního věku, zejména pokud je nízká hladina hCG detekována v brzkém termínu;
 • opožděný vývoj plodu nebo nevyvíjející se těhotenství;
 • chronická placentární nedostatečnost;
 • skutečné předjíždění těhotenství;
 • hrozba potratu (CG se snížila o více než 50%);
 • smrt plodu (ve 2-3 trimestru).

Rozdíl mezi hodnotami hCG a referenčními hodnotami je také zaznamenán v přítomnosti genetické patologie plodu (Edwardsův nebo Downův syndrom)..

Vzhledem k důležitosti detekce hCG během těhotenství lze říci, že jde o látku, která umožňuje nejen odhalit fakt početí, ale také sledovat původ patologií v různých časových obdobích..

Zvyšuje se hladina hCG během mrtvého těhotenství?

Mezi výše uvedenými důvody snížené produkce gonadotropinového hormonu patří nevyvinuté těhotenství a smrt plodu. Tyto perinatální patologie znamenají zmrazené těhotenství, což je signál nízkého hCG. Nemají žádné fyziologické předpoklady pro zvýšenou sekreci, hCG neroste s mrtvým těhotenstvím.

Kromě nedostatku růstu kvantitativních hodnot hormonu je pomocí ultrazvuku pánevních orgánů detekována mrtvá těhotenství v důsledku takových příznaků, jako je nedostatek dynamiky plodu nebo anembrya (pokud plodové vajíčko neobsahuje embryo).

Jak je možné, že těhotenství je a hCG je negativní?

V situaci, kdy je těhotenství a hCG je negativní (tj. Není detekováno), mluví o falešně negativním výsledku studie. Tento „nesoulad“ má několik důvodů..

 1. Nesprávné provedení testu, když byla provedena expresní diagnostika, aniž by byla dodržena pravidla použití stanovená v pokynech.
 2. Porucha expresního testovacího zařízení.
 3. Příjem velkého objemu tekutiny, zejména v předvečer testu, kvůli kterému se může koncentrace CG v moči snížit.

Pokud je test proveden příliš brzy, ještě před dnem, kdy hCG naznačuje těhotenství, žena nemusí být těhotná. V tomto případě opakované provedení testu pomůže potvrdit nebo popřít přítomnost těhotenství..

Jaká je zvýšená úroveň?

Kvantitativní hodnota hCG může být také nepřiměřeně vysoká, například v rané fázi, aby se prokázala úroveň, která je vlastní 2-3 až trimestru těhotenství. Tento stav je rovněž vysvětlen. Vysoká úroveň chronické hepatitidy C naznačuje nesprávný výpočet gestačního věku nebo patologií, jako například:

Mnohonásobnost a použití syntetických progestogenů také indukují kvantitativní zvýšení hCG.

Jaké nebezpečí však může „zabránit“ zvýšené hladině hCG u lidí, kteří nejsou těhotní, to platí nejen pro ženy, ale také pro muže:

 • Nádory produkující CG;
 • choriokarcinomy.

Nízký hCG během těhotenství (od 4 do 5 týdnů) nebo vysoký hCG u těhotných jedinců - markery závažných patologií.

Jak provést analýzu?

Pro screening diagnózy vnitroděložních vývojových poruch od 8. týdne těhotenství je vhodné provést pravidelnou studii - obecný krevní test na hCG. Při přípravě na to je užitečné pochopit a zapamatovat si, jak provést analýzu pro hCG. Tato analýza nevyžaduje zvláštní přípravná opatření, lékař předepisující tuto studii obvykle varuje, že krev bude odebrána ze žil k vyšetření ráno na lačný žaludek.

Je-li studie nezbytná k potvrzení faktu, je provedena nejdříve 3-5 dnů po zpoždění regulace.

Krevní test na lidský chorionický gonadotropin (hCG): normální, přepis, výsledky

Domácí těhotenské testy mohou rozpoznat úspěšnou koncepci, ale je to jednoduchý test. Pro přesnější výsledky je třeba provést krevní test na hCG. Dnes pochopíme, co to znamená a v jakých dalších případech může být jmenován.

Co je to lidský chorionický gonadotropin (hCG)

Toto je název hormonu produkovaného chorionovou tkání (membrána embrya) během implantace embrya. Obvykle to začíná stoupat na 6-8. Den početí.

Poté hCG postupně klesá a hladina zůstává stabilní po celou dobu těhotenství.

Krevní test na hCG může mít jiná jména:

hCG beta krevní test;

kvantitativní krevní test pro těhotenství;

kvantitativní krevní test na hCG;

kvantitativní sériový beta chromatografický test;

opakujte kvantitativní beta test.

Kdy vám může být předepsán krevní test hCG?

HCG se však kontroluje nejen pro potvrzení těhotenství. Může to také znamenat, že:

určit přibližný věk plodu;

diagnostikovat abnormální těhotenství (např. mimoděložní);

rozpoznat pravděpodobný potrat;

podezření na Downův syndrom.

Zvýšení chorionického gonadotropinu je také považováno za marker maligních nádorů, proto může být pro diagnostiku určitých typů rakoviny stanoven krevní test hCG:

rakovina dělohy (choriokarcinom);

rakovina vaječníků (u mužů - rakovina varlat).

HCG může také zvýšit některá nerakovinová onemocnění, jako je jaterní cirhóza, žaludeční vředy, selhání ledvin, zánětlivé onemocnění střev..

Váš poskytovatel zdravotní péče může předepsat krevní test hCG v řadě laboratorních testů, aby bylo možné správně posoudit příčiny určitých příznaků..

Krevní test HCG u mužů

Zatímco u žen je hCG úzce spjata s těhotenstvím, u mužů její nárůst naznačuje možnou rakovinu varlat. Může také naznačovat podezření na virus hepatitidy C, ale k potvrzení budou vyžadovány další testy.

Jak se provádí krevní test hCG??

Krevní test se odebírá z žíly, není k tomu zapotřebí žádný přípravek. Pokud provedete několik testů ve stejný den, je vhodné darovat krev ráno.

Dešifrování krevního testu na hCG

Hladiny chorionického gonadotropinu se měří v jednotkách hormonu na mililitr krve (mIU / ml nebo mIU / ml).

Následující tabulka ukazuje normální hladiny hCG během těhotenství po týdnu, počínaje posledním menstruačním cyklem. Údaje jsou založeny na informacích z oficiálního portálu australských zdravotnických úřadů.

Týdny od poslední menstruace

Normální hCG (mIU / ml)

Pokud jsou vaše hodnoty hCG mimo normální rozsah, může to znamenat mnoho věcí. Nezapomeňte se zeptat gynekologa, který vede vaše těhotenství..

HCG je pod normální hodnotou

Nesprávný výpočet data početí;

možný potrat (tzv. biochemické těhotenství) nebo anembryo (druh zmeškaného těhotenství);

Hladina HCG nad normální

Nesprávný výpočet data početí;

molární těhotenství, když se plod přestane vyvíjet nebo zcela chybí;

vícečetné těhotenství (dvojčata nebo trojčata).

Jak přesný je krevní test hCG?

Ani jediný krevní test nedává úplně přesný výsledek. Test hCG může také vést k falešně negativním i falešně pozitivním výsledkům. V případě pochybností vám lékař může objednat druhý krevní test..

Výsledky testu mohou být také ovlivněny nádory zárodečných buněk - tj. Rakovinné nebo nezhoubné zárodečné buňky, které zrají ve stejných tkáních jako vejce nebo sperma.

Falešné negativní výsledky

Pokud byl krevní test na hCG proveden příliš brzy, než se tělu podařilo vyrobit dostatek hormonu, můžete získat negativní výsledek. Doporučuje se proto brát přibližně dva týdny po domnělé početí a v případě potřeby je opakovat po 48–72 hodinách.

Falešně pozitivní výsledky

Na druhou stranu, jak jsme již zjistili, hCG se může zvýšit i bez těhotenství. V tomto případě je samozřejmě hormon produkován na určitých typech protilátek obsahujících fragmenty jeho molekul, nebo došlo k chybám v laboratoři.

Kdy prodiskutovat problém s lékařem

Pokud vaše výsledky neodpovídají „normálním“ úrovním, nepropadejte panice. Tyto rozsahy jsou odhady a nejsou vhodné pro všechny nastávající matky. Není důvod se domnívat, že nebudete mít zdravé dítě.

Abychom se konečně ujistili o těhotenství, existují přesnější diagnostické metody - například ultrazvuk. Děje se to kolem šestého týdne těhotenství..

Pokud existuje důvod k obavám, pak k posouzení situace budete muset provést několik krevních testů na hCG v intervalu několika dnů..

Čísla se mohou lišit, proto je důležité poslouchat zdravotní problémy svého lékaře..

HCG během těhotenství: normální týdny, tabulka

Lidský chorionický gonadotropin (hCG) je jedním z důležitých, ale málo známých odborníků, prvků v našem hormonálním systému, jedním z hormonů těhotenství. Navíc je jejím markerem..

Co je hCG během těhotenství

Chorionický gonadotropin obsahuje více než 200 aminokyselin. Základ hCG je duální, skládá se z alfa a beta částic (podjednotek). Složky beta jsou nesporným příznakem oplodnění, to znamená těhotenství. HCG zastavuje menstruační cyklus, zabraňuje krvácení, je nezbytné pro normální průběh těhotenství, správnou tvorbu a vývoj nenarozeného dítěte.

Jak se stanoví hCG během těhotenství?

Hladina hCG u žen se měří v IU / l nebo v mIU / ml, numerické hodnoty obou měřících systémů jsou stejné. U zdravých těhotných žen je chorionický gonadotropin obvykle nulový, v žádném případě by neměl být vyšší než 5 IU / l.

HCG během těhotenství v počátečních stádiích se okamžitě mění, aktivní produkce začíná téměř od okamžiku početí. Předpokládá se, že po týdnu je hormon diagnostikován v žilní krvi a po dvou v moči. Je to na vzestupu hladiny hCG během těhotenství, že práce farmaceutických rychlých testů je postavena - proužky.

Výsledky analýzy pro hCG nezáleží, v moči nebo v krvi, potvrzují fakt těhotenství, ale nelze z nich stanovit přesné datum. Při určování gestačního věku se gynekologové řídí datem poslední menstruační a ultrazvukové analýzy.

Normy HCG

Hladina HCG ve dnech těhotenství: od 7 do 42 dnů po ovulaci:

Den po ovulaciHladina HCG, průměr, IU / LHladina HCG, norma (rozmezí), ME / l
742-10
873-18
9jedenáct5-21
10osmnáct8-26
jedenáct2811-45
124517-65
137322-105
1410529-170
patnáct16039-270
šestnáct26068-400
17410120-580
osmnáct650220-840
devatenáct980370-1300
dvacet1380520-2000
211960750-3100
2226801050-4900
2335501400-6200
2446501830-7800
2561502400-9800
2681604200-15 600
2710 2005400-19 500
2811 3007100-27 300
2913 6008800-33 000
třicet16 50010 500 - 40 000
3119 50011 500 - 60 000
3222 60012 800-63 000
3324 00014 000 - 68 000
3427 20015 500 - 70 000
3531 00017 000 - 74 000
3636 00019 000 - 78 000
3739,50020 500–83 000
3845 00022 000 - 87 000
3951 00023 000 - 93 000
4058 00025 000 - 108 000
4162 00026 500-117 000
4265 00028 000 - 128 000

Normy HCG pro týdny těhotenství od početí, tabulka:

Těhotenský týdenNormální rozsah hladiny hCG, ME / L
1. týden5,3-50
2 týdny50-500
3 týdny101-4870
4 týdny1110-31 500
5 týdnů2560-82 300
6 týdnů23 100-151 000
7 týdnů27 300-233 000
8-11 týdnů20 900 - 291 000
12-16 týdnů6140-103 000
17-21 týdnů4720-80 100
22-39 týdnů2700-78 100

Skutečnost, že jak indikátory hCG ve dne, tak indikátory hCG během těhotenství v týdnech mají velmi široký rozsah hodnot, které jsou považovány za normální, je okamžitě pozoruhodná..

Důvodem je, že tento ukazatel je individuální nejen pro každou ženu, ale také pro každé těhotenství. Stejný výsledek v různých případech může být normální, vysoký nebo nízký..

V údajích uvedených v tabulce nejsou důležitá ani absolutní čísla, ale spíše dynamika, změna hladin hormonů o týdny. Pro správné závěry je třeba porovnat několik faktorů, výsledky průzkumu atd., A pouze odborník to může udělat..

Důvody odchylek na úrovni hCG

Existuje řada důvodů, proč hladiny hCG mohou překračovat standardní hodnoty..

Nízká úroveň chorionického gonadotropinu může znamenat hrozbu potratu, zpoždění vývoje plodu nebo zmeškané těhotenství. Snížená hladina hCG je jedním ze známek mimoděložního těhotenství..

Vysoký hCG se vyskytuje při toxikóze, cukrovce, užívání hormonálních léků a při vícenásobném těhotenství. V druhém případě budou hladiny hormonů vyšší než počet embryí.

Hladinu hCG lze někdy považovat za zvýšenou nebo sníženou pouze kvůli nesprávnému stanovení gestačního věku. Situace je nepříjemná nejen sama o sobě, ale také proto, že může vést k nesprávnému zacházení. Dobrý lékař před rozhodnutím učiní vše několikrát zkontrolovat.

Zvýšený hCG u těhotných žen

Nenásledné ženy by měly být ostražité na jakoukoli pozitivní hladinu hCG. Může to znamenat novotvary, benigní i maligní, řady orgánů.

Krevní test HCG (chorionický gonadotropin)

Co je hCG, jeho funkce

Implantace vajíčka - začátek syntézy hCG

Lidský chorionický gonadotropin (hCG) je hormon reprodukčního systému, který se začíná produkovat ve velkém množství po zavedení oplodněného vajíčka do tkáně dělohy. Tento proces nastává na samém začátku těhotenství - 5. až 6. den po soutoku vajíčka se spermatem.

Po implantaci (průniku) do endometria dělohy, což je volná tkáň lemující orgánovou dutinu, se fetální vajíčko do něj začíná hlouběji dostávat a dosahuje krevních cév. V tomto okamžiku, aby se zabránilo smíchání krve matky a embrya (dva geneticky relativně cizí agenti), se začíná tvořit časný prekurzor placenty, syncytiotrofoblast. Tento společný orgán systému matka-embryo a ve zvyšujícím se množství uvolňuje hCG do krve.

Z chemického hlediska je hCG komplexní proteinová struktura, obvykle rozdělena na dvě části: alfa a beta. Alfa podjednotka je spojena s hCG s některými dalšími účinnými látkami: hormon stimulující štítnou žlázu (působí na buňky štítné žlázy, zvyšuje jeho aktivitu), progesteron (tzv. Těhotenský hormon) a luteinizační hormon (pohlavní hormon). Beta podjednotka je jedinečná, její struktura je vlastní pouze v hCG, což umožňuje provádět vysoce přesnou detekci v krvi.

Hlavní funkcí hCG je stimulace fyziologických změn v těle těhotné ženy pro normální těhotenství. Korpus luteum pod vlivem hCG neumírá ve vaječníku těhotné ženy po 14 dnech druhé části menstruačního cyklu, ale nadále přetrvává a uvolňuje potřebné hormony do krve.

Další funkce hCG jsou:

 • Zlepšení výživy placenty a udržení její životaschopnosti;
 • Změna imunitních odpovědí těhotné ženy;
 • Stimulace ovulace u žen a tvorba spermií u mužů;
 • Dopad na specifické buňky samčího embrya, což vede ke správné tvorbě samčího reprodukčního systému.

Normální hodnoty hCG

Hladina HCG se liší týdně

Normální hodnoty hCG závisí na metodice analýzy v konkrétní laboratoři, při interpretaci výsledků se musíte spolehnout na čísla uvedená ve formuláři.

Nejčastěji jsou normální hodnoty hCG u mužů a těhotných žen v rozmezí 0 až 5,0 mU / ml. Ženy po potratu nebo po porodu se vyznačují zvýšenými hodnotami, které se dostanou k uvedené míře do týdne.

Pro těhotné ženy existují přesně vypočítané normy pro každý týden tvorby plodu:

 • 1. týden - 20,0 - 150,0 mU / ml;
 • 2 - 25,0 - 305,0 mU / ml;
 • 3 - 1500,0 - 5 000,0 mU / ml;
 • 4 - 10000,0 - 30000,0 mU / ml;
 • 5 - 20 000,0 - 100 000,0 mU / ml;
 • 6-11 týdnů - 20 000,0 - 226 000,0 mU / ml;
 • 12-19000,0-130000,0 mU / ml;
 • 13 - 18000,0-111000,0 mU / ml;
 • 14 - 14000,0 - 80000,0 mU / ml;
 • 15 - 12000,0-685000,0 mU / ml;
 • 16 - 10000,0-585000,0 mU / ml;
 • 17-18 týdnů 8000,0-565000,0 mU / ml;
 • 19 - 7000,0 - 50000,0 mU / ml;
 • 20-28 - 1600,0-49500,0 mU / ml.

Důvody odchylek hCG od normy

Hladiny HCG se během těhotenství zvyšují

Hlavním důvodem růstu hCG u žen v plodném věku je nástup těhotenství. Většina metod pro sebevyjádření těhotenské diagnózy je založena na stanovení hCG - tzv. „Testovacích proužků“ různých modifikací.

Pro ženy, které vylučují možnost těhotenství i pro muže, je zvýšený hCG impozantní znamení, protože tento hormon vylučuje velké množství nádorů:

 • Rakovina konečníku a / nebo tlustého střeva;
 • Nádory z buněk amniotického močového měchýře nebo placenty (cystický drift);
 • Rakovina plic;
 • Nádory dělohy;
 • Zhoubné novotvary v ledvinách;
 • Onkologická onemocnění varlat (varlata).

U těhotných žen je snížená hladina hCG pozorována u:

 • Potrat;
 • Smrt plodu;
 • Hrozba spontánního potratu;
 • Mimoděložní těhotenství;
 • Placentární nedostatečnost;
 • Začátek oddělení placenty;
 • Hrubé patologie vývoje embryí.

Lékař dokáže správně interpretovat výsledek testu

Je však třeba si uvědomit: vždy existuje šance, že gestační věk byl z nějakého důvodu nesprávně stanoven, v tomto případě během celého těhotenství lze pozorovat mírně zvýšenou nebo sníženou hladinu hCG (záleží na tom, zda se ve výpočtech „připisují“ týden více či méně ve výpočtech ) Z tohoto důvodu jsou odchylky asi 40-50% od normy častěji považovány za ohrožující..

Zvýšené hodnoty hCG u těhotných žen jsou pozorovány u:

 • Vícečetná těhotenství (a čím více dětí je, tím vyšší je hCG v průběhu těhotenství);
 • Nadměrné vystavení těhotenství (když porod nezačne včas);
 • Těžká toxikóza a další komplikace těhotenství;
 • Endokrinologické nemoci nastávající matky;
 • Genetická onemocnění plodu (Downův syndrom, Patau a další).

Indikace pro analýzu

Bolest v podbřišku - jedna z možných indikací pro test

Nejběžnějším znakem testu je potřeba diagnostikovat časné těhotenství. Samotné ženy mohou provést takovou studii pomocí „testovacích proužků“ pro testy moči dostupné v lékárně..

U žen v plodném věku může být analýza hCG také indikována pro:

 • Opožděné menstruační krvácení o více než 5-6 dní;
 • Amenorea (nedostatek menstruace);
 • Těžká nepravidelnost menstruačního cyklu;
 • Stav po užití nouzových antikoncepčních léků (k potvrzení jeho účinnosti);
 • Stav po potratové operaci;
 • Pánevní bolest;
 • Krvavý výtok nebo silné krvácení z pochvy, které není spojeno s menstruací.

Urologickým pacientům může být přidělena studie

U mužů je analýza nejčastěji prováděna za přítomnosti následujících příznaků:

 • Nemotivovaná horečka;
 • Erektilní dysfunkce;
 • Změna typu varlat (varlat): pokles nebo zvýšení, výskyt skvrn na nich, bolestivý otok, změna barvy kůže;
 • Změna typu vlasů.

U těhotných žen je analýza indikována pro sledování vývoje plodu, nejčastěji je analýza předepisována v kombinaci s jinými studiemi. Nejdůležitější je kontrolovat hladinu hCG u těhotných žen, které mají následující faktory zvyšující riziko:

 • Věk nad 35 let;
 • Historie potratu;
 • Neschopnost otěhotnět po dlouhou dobu;
 • Endokrinní choroby (diabetes mellitus prvního nebo druhého typu, hypotyreóza);
 • Těžká toxikóza v raných stádiích.

Příprava ke studiu

Lze vyšetřit krev i moč.

Pro testování moči je nutné shromáždit ranní dávku v čisté nádobě, před analýzou je nutné se zdržet nadměrné konzumace tekutin, neměli byste užívat diuretika.

Pro krevní test je nutné provést analýzu po 4-5 hodinové přestávce v jídle, nejjednodušší způsob, jak to udělat, je ráno na lačný žaludek. Odběr léku není nutný, ale ošetřující lékař musí být o nich informován.

K diagnostice těhotenství v časných stádiích by krev měla být darována nejdříve 6–7 dnů po prodlevě v menstruačním cyklu, falešně negativní výsledek je pravděpodobný dříve. Po obdržení výsledku se analýza opakuje po 2-3 dnech, aby se potvrdila.

Typy testu HCG

Existují dva hlavní typy analýzy hCG: pomocí rychlého testu, při vyšetření moči a metody ELISA, se vyšetří krev. Během ELISA (imunologická metoda) je možné stanovit jak celkový hCG, tak beta-hCG. Tento typ analýzy zahrnuje hledání přesně konkrétní části hormonových molekul - beta podjednotky, která ji odlišuje od všech ostatních typů účinných látek..

Hledání beta-hCG je považováno za spolehlivější způsob stanovení onkologických onemocnění a nádorových procesů, pro diagnostiku těhotenství stačí stanovit celkový hCG.

Dekódování výsledků testu

Krev pacientů podléhá testu ELISA

Při provádění analýzy pomocí ELISA je výsledek zobrazen ve formě „Negativní“ nebo „Pozitivní v koncentraci... mU / ml“. „Negativní“ výsledek by měl být považován za nepřítomnost hCG v krvi - to je normální výsledek pro muže a těhotné ženy. Pozitivní výsledky musí být interpretovány v souladu s normami uvedenými ve výsledkové podobě a v závislosti na fyziologickém stavu osoby:

 • Podmínky po porodu, potratu, potratu jsou charakterizovány zvýšením hCG až na 1 týden;
 • Po nouzové antikoncepci by hCG měla zůstat ve své účinnosti normální, zvýšení naznačuje těhotenství;
 • Po operaci k odstranění nádorů by se hCG měla nejčastěji vrátit k normálu, stav pacienta musí být udržován pod dohledem onkologa;
 • Zvýšení hCG během těhotenství je fyziologické, ale ošetřující lékař by měl tento ukazatel sledovat, nezávislá interpretace je nepřijatelná;
 • V posledním trimestru těhotenství hCG postupně klesá, stupeň poklesu a jeho rychlost by měl také vyhodnotit pouze lékař.

Spolehlivost analýzy hCG

Platnost zkoušky musí být potvrzena jinými metodami.

V diagnostice rakoviny je stanovení hCG pomocnou metodou, na základě pouze jedné analýzy není možné zjistit přítomnost nádoru. Stanovení zvýšených hodnot hCG je však spolehlivým markerem pro identifikaci těch lidí, kteří mají patologii.

Žádný typ stanovení hCG, včetně beta podjednotek, nemůže zaručit nepřítomnost nádoru i s negativním výsledkem. K diagnostice rakoviny je třeba celá řada laboratorních a instrumentálních studií.

V diagnostice těhotenství v časných stádiích je stanovení hCG jedním z nejspolehlivějších ukazatelů, zatímco stanovení hCG v krvi laboratorní metodou je považováno za spolehlivější. Samodiagnostika pomocí testovacích proužků v moči ne vždy dává správný výsledek. Pro diagnostiku těhotenství se doporučuje kombinovat analýzu hCG s ultrazvukem a naprosto nezbytná je také vyšetření gynekologem..

Lidský chorionický gonadotropin: norma a odchylky, hormonální přípravky

Hormon hCG je v dnešní době velmi zajímavý: co to je, jaké jsou normální ukazatele a kdy jsou na tom nutné léky.

p, blockquote 1,0,0,0,0 ->

Na rozdíl od všeobecného přesvědčení by o tom neměly vědět pouze těhotné ženy, protože její produkce v určitých situacích znamená vývoj neoplazmat a jiných odchylek v těle.

p, blockquote 2.0,0,0,0 ->

Co je hCG?

Lidský chorionický gonadotropin působí jako jedinečný hormon se speciálními funkcemi.

p, blockquote 3,0,0,0,0,0 ->

Vyrábí se u těhotných žen, protože proces porodu dítěte je druh stavu, což naznačuje další regulační mechanismy a restrukturalizaci v těle.

p, blockquote 4,0,0,0,0,0 ->

Pokud krátce odpovíte na otázku, co je hCG, pak můžeme říci, že se jedná o hormon produkovaný tkáněmi plodu, podporuje jeho růst a ovlivňuje průběh těhotenství.

p, blockquote 5,0,0,0,0 -> Pro informaci! Je to tento hormon, který nejprve informuje ženu o jejím stavu. Působí jako základ pro těhotenské testy..

p, blockquote 6.0,0,0,0,0 ->

Protože chorionický gonadotropin je syntetizován membránami embrya, neexistuje způsob, jak jej identifikovat mimo těhotenský proces..

p, blockquote 7,0,0,0,0 ->

Pokud tedy tento hormon není detekován během těhotenství nebo u muže, znamená to patologický stav, zejména přítomnost nádoru.

p, blockquote 8,0,0,0,0 ->

Funkce HCG

Na konci prvního týdne poté, co je vajíčko připojeno ke spermatu, může být embryo připevněno ke stěně dělohy, i když v této fázi je to jen malá bublina.

p, blockquote 9,0,0,0,0 ->

Již v této době jeho buňky aktivně produkují chorionický gonadotropin, jehož cílem je zajistit jeho normální růst.

p, blockquote 10,0,0,0,0 ->

Hlavní částí placenty je chorion tvořený endometrium, ke kterému je připojena vnější část embrya.

p, blockquote 11,0,0,0,0 ->

Je to chorion, který během všech devíti měsíců syntetizuje hCG, aby rozvinul nenarozené dítě a udržoval určitý stav v matce.

p, blockquote 12,0,0,0,0 ->

Po početí se hlavní regulační hormon v těle stává progesteronem, který byl původně produkován corpus luteum..

p, blockquote 13,0,0,0,0 ->

Pro zajištění funkce posledního a nepřetržitého zvyšování progesteronu během těhotenství je vyžadován hCG.

p, blockquote 14,0,0,0,0 ->

Je tedy zřejmé, proč corpus luteum nezmizí během porodu dítěte, jako v přítomnosti menstruace..

p, blockquote 15,0,0,0,0 ->

Chemickou strukturu tohoto hormonu představují jednotky alfa a beta. Alfa je v některých gonadotropních látkách naprosto totožná se stejnou jednotkou, zatímco beta je jedinečný..

p, blockquote 16,0,0,0,0 ->

Je to kvůli vlastnostem funkcí, které hCG vykonává, a také možnosti jeho detekce v moči a krvi.

p, blockquote 17,0,0,0,0,0 ->

Lidský chorionický gonadotropin má následující hlavní funkce:

p, blockquote 18,0,1,0,0 ->

 1. Poskytuje normální přizpůsobení těhotné ženy období těhotenství.
 2. Podporuje corpus luteum a je zodpovědný za produkci hormonu progesteronu.
 3. Pomáhá správnému vytvoření chorionické membrány.
 4. Podporuje zvýšení počtu chorionických klků.
 5. Poskytuje zdravou výživu.

Pod vlivem chorionického gonadotropinu se zvyšuje produkce hormonů kůry nadledvin, což umožňuje těhotné ženě přizpůsobit se novému stavu.

p, blockquote 19,0,0,0,0 ->

Glukokortikoidy pomáhají potlačovat imunitní odpovědi na fetální tkáně (na genetické úrovni je embryo částečně považováno za cizí těleso).

p, blockquote 20,0,0,0,0 -> Pro informaci! Když se ženám podávají léky hCG, stimuluje se ovulace a tvorba luteu v těle. Současně se také zvyšuje produkce endogenních pohlavních hormonů. Se zavedením těchto prostředků pro muže bude zaznamenáno zvýšení spermatogeneze a zvýšení produkce testosteronu.

Norma hCG

Na hlavní chorionický index gonadotropinů mají vliv tyto hlavní faktory:

p, blockquote 21,0,0,0,0 ->

 • podlaha,
 • gestační věk,
 • přítomnost novotvarů.

Navíc v případě absence těhotenství a u mužů je jeho optimálním ukazatelem číslo ne vyšší než 5 mU / ml.

p, blockquote 22,0,0,0,0 ->

U těhotné ženy se látka začíná produkovat přibližně 7 dní po početí.

p, blockquote 23,0,0,0,0 ->

Jeho obsah neustále roste a maximální hladina je zaznamenána na konci 1. trimestru.

p, blockquote 24,0,0,0,0 ->

Průměrný hCG během těhotenství je uveden v tabulce.

p, blockquote 25,0,0,0,0 ->

Drobné odchylky od těchto údajů obvykle nejsou nebezpečné, ale významné rozdíly vyžadují naléhavou akci..

p, blockquote 26,0,0,0,0 ->

Tabulka průměrné hladiny hCG v týdnu těhotenství:

p, blockquote 27,0,0,0,0 ->

Těhotenský týdenPrůměrná hodnota, med / mlNorma hCG, med / ml
1215050-300
3, 42 0001 500, 5 000
4, 520 00010 000, 30 000
5, 650 00020 000, 100 000
6, 7100 00050 000, 200 000
7, 870 00020 000, 200 000
8, 965 00020 000, 100 000
9, 1060 00020 000, 95 000
10, 1155 00020 000, 95 000
11, 1245 00020 000, 90 000
13, 1435 00015 000, 60 000
15, 2522 00010 000, 35 000
26, 3728 00010 000, 60 000

Je pozoruhodné, že největší nárůst hCG nebo lidského chorionického gonadotropinu v těhotném těle je pozorován před 2. trimestrem.

p, blockquote 28,0,0,0,0 ->

To znamená, že hormon je nejvíce potřebný při vývoji placenty, která od 2. trimestru začíná samostatně produkovat nezbytné hormony..

p, blockquote 29,0,0,0,0 ->

Hodnota hCG v tomto období je však aktivace produkce testosteronu pro optimální vývoj pohlavních žláz a pro problematiku výživy..

p, blockquote 30,0,0,0,0 ->

Proč potřebujete test hCG?

Nastavení obsahu chorionického gonadotropinu může být nezbytné v následujících situacích:

p, blockquote 31,0,0,0,0 ->

 • k založení těhotenství,
 • s pravděpodobností malformací plodu a patologických změn v placentární tkáni,
 • kontrolovat průběh těhotenství,
 • za účelem stanovení kvality potratů,
 • v nepřítomnosti menstruace s nevysvětlitelnou příčinou,
 • v detekci nádorů, které produkují hCG.

Chorionický gonadotropin u mužů a těhotných žen po testu buď není detekován, nebo je přítomen v malém množství.

p, blockquote 32,0,0,0,0 ->

Pokud je u ženy vysoká míra, můžeme předpokládat její těhotenství, a to nejméně pět dní.

p, blockquote 33,0,0,0,0 -> Důležité! S vyloučením početí a samců může být v případě podezření na neoplázii nebo některé trofoblastické patologie vyžadována detekce obsahu hCG..

Žilní krev je odebrána pro analýzu. Procedura by měla být provedena ráno a na lačný žaludek. Není nutný žádný předchozí ani zvláštní výcvik.

p, blockquote 34,0,0,0,0 ->

Pro zjištění těhotenství je nutné provést test nejméně 4 dny po zpoždění menstruace: takto získáte nejspolehlivější údaje. Během těhotenství se test obvykle provádí ve 2. trimestru.

p, blockquote 35,0,0,0,0 ->

V některých případech, kdy je však nutné kontrolovat hladinu zvýšení hormonů v 1. trimestru, se test někdy opakuje s intervalem několika dní.

p, blockquote 36,0,0,0,0 ->

p, blockquote 37,1,0,0,0 ->

Odchylky ukazatelů

Během těhotenství ukazují abnormality hCG různé poruchy placentární tkáně i samotného embrya.

p, blockquote 38,0,0,0,0 ->

Proto je v takových případech nutné podstoupit další zkoušky a být pod dohledem odborníka.

p, blockquote 39,0,0,0,0 ->

Zvýšení a snížení hladiny látky může naznačovat přítomnost různých patologií, které by měly být podrobněji zváženy..

p, blockquote 40,0,0,0,0 ->

Zvýšené sazby

Zvýšený hCG u těhotné ženy může být důsledkem následujících poruch:

p, blockquote 41,0,0,0,0 ->

 • prodloužené těhotenství,
 • vývoj diabetu,
 • použití hormonů,
 • preeklampsie,
 • malformace embrya.

Kromě toho může být přítomnost jednoho nebo více embryí výsledkem vysoké hladiny hCG, protože koncentrace hormonu roste v souladu s jejich počtem.

p, blockquote 42,0,0,0,0 ->

Zvýšení lidského chorionického gonadotropinu u muže nebo ženy, který není v poloze, může naznačovat následující stavy:

p, blockquote 43,0,0,0,0 ->

 • potrat provedený méně než 5 dnů před analýzou,
 • cystický drift,
 • užívání drog obsahujících tuto látku,
 • testikulární seminom,
 • zvýšený chorionický karcinom.

Vysoká hladina hormonu může být někdy výsledkem nádorů v následujících oblastech:

p, blockquote 44,0,0,0,0 ->

Protože skoky různých hormonů v ženském těle jsou nejčastěji pozorovány během menopauzy, hCG není výjimkou. A její nárůst v takových případech se stává jedním ze symptomů menopauzy.

p, blockquote 45,0,0,0,0 ->

Pokud má starší žena zhoršenou funkci ledvin, může být látka vyšší než obvykle i 10krát.

p, blockquote 46,0,0,0,0 ->

Tento stav je vysvětlen narušením procesu jeho vylučování přirozeným způsobem, v souvislosti s nímž se hromadí v krvi, a to i přesto, že různé tkáně nadále produkují hormon bez odchylek.

p, blockquote 47,0,0,0,0 -> Důležité! S výjimkou těhotenství je zvýšený chorionický gonadotropin často považován za známku přítomnosti nádorových procesů. Pokud již byl nádor identifikován a byla předepsána vhodná terapie, je ve většině případů pro stanovení účinnosti léčby nezbytné stanovení koncentrace látky..

Snížený výkon

Snížení hladin hCG během těhotenství také naznačuje přítomnost určitých patologií. Tyto ukazatele označují následující procesy:

p, blockquote 48,0,0,0,0 ->

 1. Deficit hormonů u těhotné ženy vyvolává retardaci růstu plodu.
 2. Tento stav negativně ovlivňuje tvorbu placenty.
 3. Proto tyto jevy nepříznivě ovlivňují průtok krve..
 4. To narušuje normální výměnu kyslíku a živin mezi embryem a těhotnou.

Odchylky ukazatelů jsou v tomto případě důsledkem následujících podmínek:

p, blockquote 49,0,0,0,0 ->

 • pomalý vývoj dítěte,
 • nerozvinutí placenty,
 • ektopická fixace embrya,
 • pravděpodobnost potratu,
 • pozdní těhotenství,
 • zmrazené těhotenství.

Při ektopické fixaci není plod fixován v děložní sliznici a může se vyvíjet v následujících oblastech:

p, blockquote 50,0,0,0,0 ->

Koncentrace hCG je tedy snížena, protože neexistují žádné nezbytné podmínky pro fixaci a vývoj plodu.

p, blockquote 51,0,0,0,0 ->

Při diagnostice ektopického vývoje embrya je spolu s ultrazvukem důležitá identifikace obsahu této látky..

p, blockquote 52,0,0,0,0 ->

Léky na bázi HCG

HCG není pouze indikátorem pro diagnostické studie: různá onemocnění jsou léčena chorionickým gonadotropinem a používají jej jako součást léků.

p, blockquote 53,0,0,0,0 ->

Nejpopulárnější jsou následující produkty:

p, blockquote 54,0,0,0,0 ->

p, blockquote 55,0,0,1,0 ->

Podobné léky se získávají buď pomocí speciálních mikroorganismů, nebo izolací látky z moči těhotných žen.

p, blockquote 56,0,0,0,0 ->

Jejich hlavní funkce jsou následující akce:

p, blockquote 57,0,0,0,0 ->

 • stimulace ovulace,
 • zlepšení kvantitativních a kvalitativních charakteristik spermatu,
 • formování sekundárních sexuálních charakteristik,
 • zvýšená produkce pohlavních hormonů.

Chcete-li porozumět činnostem a metodám užívání drog, je třeba zvážit pokyny.

p, blockquote 58,0,0,0,0 ->

Indikace pro použití

Tyto léky jsou předepisovány ženám pro tato porušení:

p, blockquote 59,0,0,0,0 ->

 • nefunkční vaječníky,
 • nedostatek corpus luteum,
 • dysmenorea,
 • riziko potratu,
 • neplodnost,
 • potrat.

Pro zvýšení účinku se činidla s chorionickým gonadotropinem často kombinují s různými reprodukčními technikami.

p, blockquote 60,0,0,0,0 ->

Drogy jsou také předepisovány mužům v přítomnosti následujících odchylek:

p, blockquote 61,0,0,0,0 ->

 • nevystoupené varle v šourku,
 • nedostatek spermatu v ejakulátu,
 • genitální abnormality,
 • inhibice sexuality,
 • adiposogenitální dystrofie,
 • trpaslík.

Ukázalo se také, že muži používají hormon pro určité genetické abnormality..

p, blockquote 62,0,0,0,0 ->

Kontraindikace

Podle pokynů nelze hCG použít v přítomnosti následujících patologií a stavů:

p, blockquote 63,0,0,0,0 ->

 • novotvary v pohlavních žlázách,
 • tromboflebitida,
 • hypofunkce nadledvin,
 • hypotyreóza,
 • kojení.

S velkou pečlivostí jsou prostředky předepisovány v období dospívání iu pacientů s následujícími poruchami:

p, blockquote 64,0,0,0,0 ->

 • selhání ledvin,
 • srdeční ischémie,
 • arteriální hypertenze.

V tomto ohledu je nutné informovat ošetřujícího lékaře o přítomnosti jakýchkoli patologií a chorob před zahájením terapie.

p, blockquote 65,0,0,0,0 ->

Vedlejší efekty

Chorionický gonadotropin ve formě léčiv může v některých případech u žen způsobit následující nežádoucí patologie:

p, blockquote 66,0,0,0,0 ->

p, blockquote 67,0,0,0,0 ->

Tyto jevy jsou způsobeny zejména ovariální hyperstimulací, která je ve vzácných případech pozorována při užívání drog.

p, blockquote 68,0,0,0,0 ->

U mužů s použitím těchto prostředků mohou nastat následující nežádoucí účinky:

p, blockquote 69,0,0,0,0 ->

 • zvětšení prostaty,
 • zvětšení prsou,
 • zadržování vody,
 • vzhled akné na kůži.

U chlapců jsou možné změny chování charakteristické pro počáteční fázi puberty.

p, blockquote 70,0,0,0,0 -> Důležité! Tyto příznaky jsou dočasné a vymizí samy o sobě po ukončení léčby..

Dávkování a použití

Chorionický gonadotropin se vyrábí ve formě prášku, do kterého je v balení zahrnuto rozpouštědlo. Podává se intramuskulární injekcí..

p, blockquote 71,0,0,0,0 ->

Droga je k dispozici v následujících typech:

p, blockquote 72,0,0,0,0 ->

Dávky a trvání průběhu léčby stanoví lékař pro každý konkrétní případ. Existují však standardní dávky, které se používají následujícím způsobem:

p, blockquote 73,0,0,0,0 ->

 1. Při údržbě korpusového luteum se předepisuje hCG 1500 nebo 5000 jednotek.
 2. Pokud je stimulace ovulace, použijte jednou 5000 nebo 10000 jednotek.
 3. Pokud existuje riziko potratu, je nejprve použita dávka 10 000 jednotek, po - 5 000 - dvakrát za 7 dní.
 4. Pro zachování těhotenství je nejprve předepsána dávka 10 000 a poté 5 000.
 5. Při léčbě poruch sexuálního vývoje u mužů se injekce v dávce 3 000 až 5 000 jednotek každý týden provádějí po dobu 3 měsíců..

p, blockquote 74,0,0,0,1 ->

Nezapomeňte, že nesprávné užívání léku může způsobit vážné komplikace..

Co ukazuje krevní test hCG

Co je hCG?

Z chemického hlediska je hCG glykoprotein. Skládá se ze dvou podjednotek: alfa a beta. Alfa podjednotka je přesně stejná jako u některých jiných hormonů: luteinizující, folikuly stimulující, tyrotropní. Zatímco podjednotka hCG beta je jedinečná, může být detekována v krvi enzymatickým imunotestem.

V analýzách se hCG začíná určovat 9 dní po vrcholu LH. Vrchol LH se zase objevuje v průměru jeden a půl dne před prasknutím folikulu. Roztržení folikulu je ovulace. Z něj vychází vajíčko vhodné pro oplodnění. HCG je syntetizován v případě těhotenství. Trofoblast jej produkuje po 5-6 dnech embryonálního vývoje. V takovém časném období umožňuje analýza hCG stanovení tohoto hormonu u 60% žen. Ve dnech 10 - 11 se analýza stává pozitivní již u 100% pacientů.

Právě na definici hCG jsou založeny domácí těhotenské testy, které používala téměř každá žena. Detekují tento hormon v moči. Tyto studie potvrzující těhotenství nejsou o nic méně přesné než krevní testy. Liší se pouze v tom, že:

 • později pozitivní (těhotenství lze potvrdit až po několika dnech);
 • vykazují kvalitativní výsledek, nikoli kvantitativní, proto je lze použít pouze ke zjištění těhotenství, ale neumožňují zhodnotit jeho průběh.

Krevní test je více informativní. Je nezbytně prováděno v programech asistované reprodukce. Kromě toho se ženy podrobují testům v prvním trimestru v rámci biochemického screeningu..

Fyziologická role

Jeden z gonadotropních hormonů, lidský chorionický gonadotropin (hCG), hraje důležitou roli v počátečních stádiích těhotenství, kdy po početí je ženské tělo zcela rekonstruováno, aby se zajistila implantace embrya. Zvažte, co je hCG a jakou roli hraje během těhotenství.

Během těhotenství je to velmi důležité, protože pro svůj normální průběh jsou zapotřebí velké dávky estrogenu a progesteronu, které vytvářejí příznivé podmínky pro vývoj plodu. Normální produkce těchto hormonů nestačí, proto stimuluje jejich produkci ve vaječnících.

Lidský chorionický gonadotropin se začíná produkovat po implantaci embrya a jeho produkce se postupně zvyšuje až na 8-10 týdnů těhotenství. Do této doby produkce progesteronu a estrogenu postupně přechází na placentu, proto je hCG snížen.

Koncentrace krve

Stanovení hCG v krvi žen je známkou těhotenství, ale dostatečná hladina hormonu je detekována pouze po dobu 10-12 dní. Používá se také k potvrzení implantace embrya u IVF. Ale provedení studie předem není účinné, protože koncentrace může být nízká a není stanovena, nebo bude detekována vysoká hCG, protože injekce hCG se používá v protokolu stimulace vaječníků.

Specifičnost této analýzy je tak vysoká, zejména proto, že chorionický gonadotropin je určen v moči, což umožnilo vytvoření těhotenských testů, jejichž princip je založen na zvýšení koncentrace chorionického gonadotropinu. Testy mohou mít různou citlivost, což ovlivňuje jejich účinnost..

Krev pro analýzu je odebrána z ulnární žíly a je v ní odhalena koncentrace hCG, její norma u mužů a těhotných žen je 0-5 mU / ml. Během těhotenství se jeho hodnoty mění a jsou vidět v tabulce.

Pokud během těhotenství dojde ke snížení hladiny chorionického hormonu, může to být indikátorem úmrtí plodu, mimoděložního těhotenství..

Je třeba poznamenat, že hormon hCG se u mužů normálně nevyrábí, ale jeho malá množství stimulují spermatogenezi, která se používá v andrologii. Pokud je nalezen v krvi člověka, pak je to známka nádoru, který je schopen ho produkovat. Jsou to nádory varlat, gastrointestinálního traktu, plic a ledvin. U těhotných žen může zvýšení hCG znamenat cystický drift, chorionokarcinom, novotvary dělohy..

HCG u těhotných žen

Pro potvrzení těhotenství ženy, které jsou léčeny pro neplodnost, vždy darují krev na HCG. Přítomnost tohoto hormonu naznačuje, že léčba byla úspěšně dokončena. Počínaje 8. dnem těhotenství se koncentrace látky v krvi rychle zvyšuje. V průměru se zdvojnásobuje jednou za 2 dny. K tomu dochází během prvních 4 týdnů. V analýzách hCG stoupá pomaleji. Stále však roste jeho úroveň. Vrchol dosahuje za 10 týdnů.

Od této doby do narození zůstává norma hCG nezměněna. To se pohybuje od 5 do 50 tisíc IU. Po 35 týdnech lze pozorovat mírný vzestup..

V analýze lze hCG stanovit jako samostatné podjednotky. Jak jsme již řekli, existují dva: alfa a beta. Jejich poměr se liší v různých časech. Od narození počet alfa podjednotek překračuje beta-hCG 12krát.

HCG beta test

Pokud je krev na hCG obvykle darována, aby se prokázala skutečnost těhotenství. pak je beta podjednotka rozhodnuta předpovídat její průběh. Syntéza hCG úzce souvisí s diferenciací trofoblastu. Zvyšuje se s napětím kompenzačních mechanismů, které se zapnou v případě problémů.

Stanovení volného beta-hCG se používá pro prenatální screening 1 trimestru. Při zahájení od 2. trimestru lze použít analýzu obecného hCG. Bude to stejně informativní..

Patologické abnormality v krevním testu na hCG jsou příležitostí k podezření na určité fetální patologie. Například:

 • koncentrace beta podjednotek je signifikantně vyšší u Downova syndromu;
 • je snížena trizomií 18 a Edwardsovým syndromem.

HCG hraje důležitou roli v prevenci odmítnutí embryí. Pokud je hladina hormonů mnohem nižší, než je obvyklé, pak riziko zpomalení intrauterinního růstu dosáhne 45% a pravděpodobnost spontánního potratu je 25%.

HCG v IVF programech

Stanovení hladiny hCG v krvi ve 12. až 13. den se vždy používá ke zjištění těhotenství v důsledku IVF. Analýza také umožňuje předpovídat její průběh..

Hladina hCG v krvi je zpravidla nižší u žen, které otěhotní po IVF, než u těch, kterým se podařilo počat dítě přirozeným způsobem. Zdá se, že je to kvůli nízké tvorbě hormonu v chorionu v důsledku nedostatečného přísunu krve.

Podle koncentrace hCG může být podezření na vícenásobné těhotenství. V tomto případě je hladina hormonů vyšší..

Podle výsledků analýzy lze zjistit nevyvíjející se těhotenství. Za tímto účelem je hormon v krvi určován dynamicky. HCG pod normou označuje smrt plodu plodu a také příliš pomalý nárůst hladiny této látky v krvi. Jasným potvrzením potratu je snížení koncentrace beta-hCG.

 • Další příčiny snížení hladiny hormonů:
 • mimoděložní těhotenství;
 • fetoplacentální nedostatečnost.

Předklinická spontánní potrat po IVF je indikován koncentrací beta-hCG menší než 21 mU / ml 14 dní po přenosu.

HCG s trofoblastickou chorobou

Na pozadí trofoblastického onemocnění je zaznamenáno významné zvýšení hladiny hCG v krvi. Toto je skupina patologií, která kombinuje mnoho nebezpečných chorob:

 • cystický drift (plný a částečný, invazivní);
 • choriokarcinom;
 • placentární trofoblastické nádory.

Tyto patologie jsou diagnostikovány včetně použití krevního testu na hCG.

Kritéria pro diagnostiku cystického driftu jsou:

 • zvýšení beta-HG v analýzách provedených třikrát s přerušením na 1 týden;
 • zvýšení hCG šest měsíců po odstranění cystické smyčky;
 • histologické nálezy.

Nejčasnějším znakem je nárůst beta-HCG. Stejná analýza se používá k posouzení účinnosti léčby: chirurgická nebo chemoterapie. Studie umožňuje identifikovat formy patologie rezistentní na terapii.

Nejčastější příčiny odporu:

 • nedostatečná chemoterapie 1. linie (nedostatečné dávky léků, zvýšené intervaly, zkrácený průběh);
 • biologické vlastnosti nádoru.

Kritériem rezistence na léčbu je postupné zvyšování hladin beta-CG ve třech rozměrech v 10denních intervalech. Důkazem toho je také zvýšení hladiny hCG do 3 měsíců po posledním cyklu chemoterapie.

Test na chronickou hepatitidu C umožňuje lékaři pochopit, zda onemocnění pokračuje. Někdy během vyšetření jsou detekovány nové metastatické léze nebo nádor roste. V tomto případě se patologie nepovažuje za progresivní, pokud hCG v krvi neroste.

Analýza pomáhá lékaři určit okamžik, kdy je nutné provést chirurgickou léčbu cystického unášení. Operace se provádí, když:

 • dochází k krvácení z nádoru;
 • je zaznamenána rezistence na chemoterapii 1. a 2. linie;
 • nádorové metastázy rezistentní na chemoterapii.

HCG je důležitý laboratorní indikátor. Používá se k diagnostice těhotenství, vyhodnocení jeho průběhu a předpovídání výsledku. S jeho pomocí můžete mít podezření na mimoděložní, vícenásobné nebo nevyvinuté těhotenství. Stanovení volné hCG beta podjednotky se používá jako screeningový marker 1 trimestru. Změna indikátoru často indikuje chromozomální abnormality plodu. Malé odchylky od normy ve směru poklesu naznačují riziko nedostatečnosti feto-placentárního komplexu. To může mít za následek opožděný vývoj plodu nebo potrat..

Články O Neplodnosti