Hlavní Bolest

9 měsíců staré dítě

V devíti měsících dítě toho hodně ví: aktivně se plazí, snaží se vstát nebo už stojí s podporou. Některá miminka, držící se za ruce rodičů, mohou při cestování po místnosti podniknout první nepříjemné kroky.

Devětměsíční děti začínají ukazovat charakter, například se mohou odvrátit od ovesné kaše, požadovat lahodné bramborové kaše nebo protestovat proti kočárku, který se z toho snaží dostat. Děti spí méně během dne a zůstávají vzhůru víc, vyžadují také hodně rodičovské pozornosti a aktivně se učit světu.

Fyzický a duševní vývoj devítiměsíčního dítěte

Tělesná hmotnost dítěte v devátém měsíci života se zvyšuje asi o 500 g. Dítě narozené 3,2 až 3,5 kg v průměru váží nyní 9 až 9,5 kg. Devítiměsíční dítě je vysoké 70-72 cm, chlapci jsou obvykle o 1-2 cm vyšší než dívky.

V devátém měsíci již děti umí dobře sedět, snadno si lehnout ze sedu a pak stejně snadno sedět. Ruce dítěte jsou posíleny natolik, že se může udržet na ohrádce, židli nebo na pohovce, ale stále se snaží stát na nohou po dlouhou dobu, takže často padá, pustí podporu a potom se znovu postaví a mnohokrát opakuje stejné akce..

Vývoj řeči dítěte pokračuje a v jeho slovní zásobě se objevují nová slova: „am“, „woman“, „give“ atd. Dítě se snaží simulovat svůj vlastní hlas, mluvit tiše nebo hlasitě.

Při výchově dítěte v tomto věku se rozlišují dva hlavní úkoly:

 • Řeč a vývoj jazyka;
 • Formování cílených pohybů.

Komunikovat s dítětem, číst mu knihy, je třeba vyzkoušet tak, aby dítě opakovalo určité zvuky a slabiky.

Děti ve věku 9 měsíců mají výrazné pozorování a napodobující reakci, dívají se na své rodiče a snaží se je opakovat. Při této příležitosti můžete své dítě naučit nové, složitější akce, například vložte hračky do kbelíku nebo je vyndejte ze skříně..

Po 9 měsících je dítě schopno provádět tyto akce:

 • Tleskat;
 • Postavte se s pomocí mé matky;
 • Hrajte se dvěma hračkami v obou rukou;
 • Procházejte a držte objekt v jedné ruce;
 • Kopírovat chování a emoce ostatních dětí;
 • Řekněte „matka“, „žena“, „táta“, „jsem“, „dej“;
 • Splňte jednoduché požadavky;
 • Napodobovat něčí kašel, smích nebo kýchání;
 • Pečlivě si vyberte hračky do hry.

9 měsíců staré dítě

V režimu den dítěte 9 měsíců prakticky nedochází k žádným změnám. Dítě se ráno vzbudí kolem 6-7 a asi 22 hodin usne. Počet krmení denně zůstává stejný - 5krát.

V režimu devítiměsíčního dítěte se ušetří tři denní spaní 1,5 až 2 hodiny, ale některé děti se mohou přepnout na 2krát denně, zatímco trvání každého z nich se mírně zvyšuje a činí 2 až 2,5 hodiny..

Období bdělosti se prodlužuje a po krmení dítě nespí po dobu 1,5–2 hodin, někdy i více. Tentokrát je plné hraní a rozhovoru s rodiči.

Drobky ráno tradičně začíná mytím, od 9 měsíců můžete zkusit dát dítěti ráno do hrnce.

Ráno se provádějí kalicí procedury, ranní cvičení a masáže..

Chůze s dítětem by měla být alespoň 2-3krát denně. Délka procházky, zejména v létě, by měla být 2,5 - 3 hodiny.

Tradiční koupání před spaním lze provádět méně často, protože dítě už vyrostlo. Ale vodní procedury pro drobky v tomto věku se staly skutečnou radostí. Proto mnoho rodičů pokračuje v koupání svých dětí každý den..

Po koupání se musíte držet určitého rituálu jít do postele - zpívat ukolébavku, poklepat si na hlavu nebo třást dítě. Takže dítě usne rychleji.

Rysy stravy a menu 9-měsíc-staré dítě

Až jeden rok jí dítě pětkrát denně a každý měsíc by se měla strava stát rozmanitější a měla by se blížit potravě pro dospělé.

Základem nabídky 9letého dítěte je stále mateřské mléko nebo upravená mléčná receptura. Přidávají se různé obiloviny, pohanka, kukuřice, oves a rýže jsou zvláště užitečné. Dětská zeleninová nabídka obsahuje květák, mrkev, brokolici, dýně, cuketu, zelený hrášek, brambory a listy salátu.

Jsou povoleny pouze užitečné způsoby vaření: vaření v páře, vaření nebo pečení. Pro dítě v tomto věku je lepší nesolit jídlo, a aby bylo méně čerstvé, můžete do misky přidat čerstvé bylinky. Například nasekejte petrželku a smíchejte s bramborovou kaší.

V 9 měsících může dítě žvýkat jídlo, ale to neznamená, že mu může být podáváno jídlo v kusech. Stačí změnit konzistenci pyré protíráním ne sítem, ale hnětením vidličkou nebo lžičkou.

Měli byste i nadále učit své dítě jíst lžičkou, ale musíte být trpěliví, protože když se snaží napodobovat dospělé, děti se ne vždy okamžitě vypořádají s obtížnou dovedností správy příborů.

Ukázkové menu devítiměsíčního dítěte vypadá takto:

 • 6,00 - 200 g mateřského mléka nebo kojenecké výživy;
 • 10,00 - 120 - 130 g mléčné kaše s ovocným pyré nebo máslem;
 • 14.00 - 150 g zeleninového pyré, parní kotletky z masa nebo ryb, vaječného žloutku (každý druhý den), kompotu nebo ovocné šťávy;
 • 18,00 - 120 g mateřského mléka nebo směsi, 50 g tvarohu, sušenek a ovocné šťávy;
 • 22,00 - 200 g mateřského mléka nebo mléčné výživy.

Při sestavování nabídky byste se měli zaměřit na dítě, protože chuť k jídlu a vkus všech dětí se liší.

Vzdělávací hry pro 9 měsíců staré dítě

V režimu devítiměsíčního dítěte je stále více času, když je vzhůru. Vědět, jak se plazit, se dítě snadno dostane do různých koutů bytu, takže potřebuje neustálý dohled. Území, po kterém se dítě pohybuje, musí být co nejbezpečnější.

Učení dítěte můžete uspokojit neustálým hraním, čtením ilustrovaných knih o zvířatech, hmyzu a domácích potřebách. Procházky v přírodě jsou také velmi poučné, zejména na jaře a v létě. Dítě musí mluvit o všem, co ho obklopuje.

Pomocí her je velmi užitečné rozvíjet jemné motorické dovednosti rukou, používat jako pomocné materiály velké korálky, knoflíky, oblázky, krupice a další předměty. Protože děti v tomto věku mají tendenci chutnat vše, měli byste dítě pečlivě sledovat, aby náhodou nepolykal žádný malý předmět.

V 9 měsících si můžete hrát se schovávanou se svým dítětem. Drobky jsou obzvláště potěšeny situací, kdy se dospělý schovává za roh a poté, když se na vteřinu ukáže, vydá zvuk „kukačky“.

Správný režim dne nejen zlepšuje náladu dítěte, ale dává také svobodu rodičům. Dítě získává užitečné návyky a dovednosti, například mytí ráno a večerní koupání, stravování v určitou dobu, spaní a probuzení „každou hodinu“ ráno. To vše bude pro dítě užitečné v životě a rodiče nebudou mít problémy s učením nových pravidel ve vyšším věku.

Dětská výživa v 9 měsících: výběrové menu, strava, režim

Nabídka dítěte v 9 měsících se stává mnohem rozmanitější - v tomto věku funguje žaludek dítěte harmoničtěji, takže je čas zavést do výživy většinu zdravých potravin. To zahrnuje maso, ryby, dezerty, kysaná mléka. Obecně platí, že to, co dítěti poskytuje zásobu energie a živin pro aktivnější poznání světa. Nezkušené matky mají spoustu otázek - kdy začít dávat jídlo dítěti, v jakém množství, jaké nádobí vařit, aby jí nové jídlo s chutí k jídlu? Dnes budou zodpovězeny tyto a mnohé další otázky..

Rysy vývoje a stravy 9 měsíců staré dítě

Krmení dítěte v 9 měsících se liší od 6 nebo 7, dítě již dokázalo vyzkoušet mnoho produktů a rodiče pravidelně experimentují s původními recepty. Mezi hlavní rysy patří skutečnost, že dítě nepotřebuje velké množství mateřského mléka (nebo umělé směsi). Dokáže pít nová jídla i kojit, než usne, ale hlavní jídlo se stane návnadou.

V 9 měsících se děti stávají mobilními - sedí, plazí se, někteří začínají pomalu stát a chodit. Proto potřebují denní energetickou výživu, kterou poskytují vysoce kalorická a výživná jídla. Jídlo by mělo obsahovat maximální množství vitamínů, živin a minerálů, aby tělo dostalo vše potřebné pro harmonický vývoj.

Hmotnostní standardy po 9 měsících

Normy hmotnosti v kilogramech pro devítiměsíční drobky jsou uvedeny dále ve formě tabulek. Je možné se poradit s pozorujícím pediatrem o tom, zda dítě přidává normální tělesnou hmotnost, ale indikátory si můžete přibližně porovnat sami.

Tabulka 1. Noma váha chlapce po 9 měsících.

Velmi nízkýNízkýPodprůměrnýStředníNad průměremVysokýVelmi vysoký
6.47.18,08.99.911,012.3

Tabulka 2. Norma hmotnosti dívek po 9 měsících.

Velmi nízkýNízkýPodprůměrnýStředníNad průměremVysokýVelmi vysoký
5.86.57.38.29.310.512,0

Jak vidíte, dívky mohou v tomto věku vážit o něco méně než chlapci, ale přesto rodiče musí brát v úvahu individuální charakteristiky těla dítěte. Jedná se o chuť k jídlu, úroveň motorické aktivity, nepřítomnost nebo přítomnost chronických chorob.

Rada! Pokud je dítě zdravé, ale přibírání na váze pro jeho věk není dobré, můžete zvýšit příjem kalorií nebo upravit čas jídla. Měli byste také přemýšlet o zavedení nových vydatných jídel, které poskytují drobky s energetickými rezervami a nárůstem tělesné hmotnosti, aby se přiblížily normálu.

Strava

Doplnění dítěte po 9 měsících by mělo být prvořadé a množství mateřského mléka nebo kojenecké výživy je výrazně sníženo. Ráno musíte kojit dítětem nebo směsí a než půjdete spát, můžete dát trochu mléka velvyslanci hlavního jídla. Přípustné je však pouze malé množství.

Během dne by dítě v 9 měsících mělo jíst 5krát. Z toho jsou dvě jídla v tekutých pokrmech, ostatní tři - v hustých pokrmech. Žaludek potřebuje více času na trávení vysoce kalorických potravin, které dítěti poskytují energetickou rezervu na dlouhou dobu. Proto by měla být krmena přerušovaně po dobu nejméně 4 hodin. Pokud dítě cítí hlad, můžete mu jako svačinu nabídnout ovoce nebo dětské sušenky.

Kolik by mělo dítě jíst?

Optimální výživa pro devítiměsíční dítě, které je kojeno nebo kojeno, by mělo zahrnovat řadu potravin, která jsou vhodná pro jeho věk. Pro lepší orientaci v budování denního menu vám pomůže tabulka níže. Z toho také můžete zjistit přibližné množství jídla, které by dítě mělo dostat po 9 měsících..

06: 00-07: 00

1. snídaně

Mateřské mléko nebo směs - 200 ml
10: 00-10: 30

2. snídaně

Mléčná kaše - 180 g.Ovocné pyré - 50 g.Žloutek z poloviny vejce
13: 30-14: 00

Večeře

Zeleninová nebo šťouchaná polévka - 180 gr.Maso nebo ryby ve formě bramborové kaše (kotlety) - 50 g.Čerstvý ovocný džus - 70 mlKrajíc chleba nebo rostlinného oleje pro dresing - 5 ml
18: 00-18: 30

Večeře

Tvaroh - 50 gr.Kefir nebo ryazhenka - 100 mlOvocné pyré - 50 g.Baby cookies nebo chléb (plátek)
21: 30-22: 00

2. večeře

Mateřské mléko nebo směs - 200 ml

S pediatrem lze dohodnout podrobné menu s přihlédnutím k zvláštnostem těla drobků, jeho závislostem, chuti k jídlu a potřebám energetické rezervy..

Tabulka výživy WHO

Od 9 měsíců věku se doplňkové potraviny považují za hlavní jídlo pro dítě. Při kojení můžete nechat 1-2 kojence na prsou dítěte nebo dát umělé 1-2 šálky přírodního mléka denně. Jaká jídla, do jaké míry a do jaké míry tedy Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje krmení jako 9 měsíců staré? Tato data jsou uvedena v tabulce..

Když?Co nakrmit?Jak často?Kolik?
6-8 měsícůTekutě tře, tekuté jídlo2-3krát denně. Kromě toho jsou možné 1-2 lehké občerstvení během dne2-3 lžíce na začátku zavedení doplňkových potravin. Zvýšení na normu 125 ml při jednom krmení
9-11 měsícůTření, jemně nasekané jídlo. Výrobky, které dítě drží v ruce3-4 krmení. Kromě toho jsou možné 1-2 lehké občerstvení během dne125 ml jídla v jednom krmivu
12-23 měsícůPravidelné rodinné jídlo, v případě potřeby mleté3-4 krmení. Kromě toho jsou možné 1-2 lehké občerstvení během dne200 - 250 ml potravin v jednom krmivu

Důležité! Odborníci WHO objasňují - doplňkové potraviny by měly být pro dítě bezpečné, měly by obsahovat maximální množství živin a poskytovat energetické rezervy. Rodiče by měli dítě seznámit s novými výrobky, podporovat jeho zájem o jídlo a proces jeho získání.

Zavádění nových doplňkových potravin

Postupné vytvoření menu pro dítě ve věku 9 měsíců, zavedení doplňkových potravin s minimálním množstvím nového jídla. Pokud produkt není obeznámen s drobky, musíte sledovat jeho reakci a nenechte si ujít okamžik možné alergické reakce. Po nově zavedených doplňkových potravinách by měl být vytvořen interval 6-7 dní a teprve potom dejte dítěti vyzkoušet nové jídlo.

Devítiměsíční dítě, které je kojeno nebo řemeslník, může být naučeno držet lžíci na vlastní pěst, což zvyšuje jeho zájem o novou stravu. Nechte ho nejdřív vypustit většinu jídla. Následující text popisuje hlavní druhy výživy, které by dítě v tomto věku mělo začít ovládat.

Výživa dítěte v 9 měsících musí nutně zahrnovat masné výrobky. Maso musí být vybráno čerstvé a vysoce kvalitní, vařené a poté nasekané. Jaké typy lze použít:

Vnitřnosti obsahují maximální množství užitečného železa. Navzdory všeobecnému přesvědčení, že dětem nelze dát jazyku, srdci a játkům hovězího masa (kuřecího nebo králíka) devítiměsíčnímu věku, lékaři doporučují dětem, aby do stravy přidávaly nízký hemoglobin. Je lepší si vyrobit mleté ​​maso, ale šťouchané maso ve sklenicích je vhodné pro výlety nebo na návštěvu, když není možné vařit jídlo.

Bez ohledu na to, zda je dítě na umělém nebo kojícím věku, je na 9 měsíců, že je třeba zavést ryby do dětské výživy. Preferovány jsou bílé druhy s nízkým obsahem tuku - treska, candát, štikozubec nebo platýs. Jednou týdně je nutné nahradit maso připravené drobky na oběd rybami. Zpočátku se produkt vaří a podává se zeleninou. Když si dítě zvykne na chuť ryb, můžete z něj vařit masové kuličky nebo masové kuličky.

Máslo

Je důležité zahrnout do stravy dítěte a oleje. Mohou to být rostliny nebo živočichové, protože oba obsahují maximální množství minerálů, bílkovin, tuků a vitamínů nezbytných pro plný vývoj drobků. Nejužitečnější pro kojence jsou olej:

Je lepší přidávat máslo do obilovin z obilovin, ale rostlinný olej dokonale doplňuje bramborovou kaši ze zeleniny - stačí lžička na talíři.

Mléčné výrobky

Výživa devítiměsíčního dítěte by měla být obohacena zavedením mléčných výrobků, jako jsou tvaroh a kefír. Jsou považovány za nejvhodnější pro daný věk, i když mnoho matek dává dětem fermentované pečené mléko ve věku 7-8 měsíců. Denní množství tvarohu je 50 g. A první dávka kefíru - 30 ml. Dávka kefíru se může postupně zvyšovat na 150-200 ml, pokud gastrointestinální trakt dítěte reaguje na produkt dobře.

Na poznámku! Odborníci nedoporučují dávat více než 200 ml kefíru devítiměsíčnímu dítěti, protože obsahuje velké množství bílkovin. I když dítě jí tvaroh s chutí k jídlu, přejídání způsobí nadměrné zatížení ledvin, takže byste jej neměli riskovat.

Kravské mléko

Mnoho matek přetěžuje gastrointestinální trakt dětí po 9 měsících velkým množstvím plnotučného kravského mléka, aniž by vědělo, že to přináší nejen výhody, ale také škodu. Obsahuje maximum bílkovin, vápníku a dalších látek

Ukázkové menu

Nabídka pro devítiměsíční dítě na umělém krmení se neliší od dětí u hepatitidy B. Chcete-li se zmást a připravit drobky originálních pokrmů, můžete si vytvořit vlastní menu. Nebo použijte přibližný dietní plán pro 9měsíční dítě, které je na umělém krmení, navržené v tabulce.

pondělíObědKrupicová kaše + sušené ovoce, tvaroh s broskví, hruškový protlak
VečeřeDýňové a zelné pyré, polovina žloutku, nakrájené krůtí maso, kompot, chléb
Pozdní svačinaPohanková kaše, jogurt, jablečná omáčka, sušenky
úterýObědPohanková kaše + dýně, švestkové pyré, tvaroh
VečeřePolévka s masovými kuličkami, cibulí, mrkví, bylinkami a bramborami, hruškovým a broskvovým pyré, chléb
Pozdní svačinaOvesné vločky, kefír, pečené jablko
středaObědRýžový pudink, tvarohový suflé, polibek
VečeřeDýňová polévka, rybí koláče, chléb, ovocná šťáva
Pozdní svačinaJogurt, ovesná kaše s ovocem, sušenka
ČtvrtekObědOvesné vločky s ovocem, tvarohem, švestkami
VečeřeBrokolice, králičí maso, broskvové pyré, ovocná šťáva, chléb
Pozdní svačinaRýžová kaše, sušenky s kefírem
pátekObědKukuřičná krupice s hruškou, tvarohem, jablečným pyré
VečeřeKuřecí polévka, hruškový protlak, chléb, bobule šťáva
Pozdní svačinaJečmenná kaše, jogurt, sušenky
sobotaObědPohanková kaše s broskví, tvarohem, ovocnou šťávou
VečeřeTurecko s cuketou a mrkví (bramborová kaše), chléb, pečené jablko s ovocem
Pozdní svačinaOvesné vločky, jablka, kefír, sušenka
NeděleObědJečmenná kaše s dýní, tvaroh se švestkou, ovocné želé
VečeřePolévka z červené řepy, rybí pyré, broskev a hrušek, kompot
Pozdní svačinaJogurt s hruškovou dužinou, pohanka, sušenky

Přibližné týdenní menu pro 9 měsíční dítě na umělém a kojení, výše, může být doplněno o vaše vlastní recepty, díky čemuž bude dieta rozmanitější.

Mísa recepty

Jak nakrmit dítě ve věku 9 měsíců, které je kojeno nebo kojeno, do jaké míry je třeba dát jídlo - je nyní jasné. Nyní musíte podrobněji zvážit recepty na dětská jídla, která si mnoho matek může osvojit, pokud neví, jak kombinovat výrobky pro kojence s kojením a umělým krmením..

Strava devítiměsíčního dítěte, které je kojeno nebo kojeno, musí zahrnovat polévky. Zde jsou některé originální recepty, které se drobky jistě budou líbit:

 • pyré ze zeleného hrášku - kombinujte 2 lžíce. hrášek s 1 polévkovou lžící rýže, rmut, nalít lžíci vývaru, vařit a okořenit máslem;
 • zelenina s řepou - vaříme 30 gr. řepa, čtvrtina mrkve a cibule, pár brambor a květáku květáku. Rozmačkáme zeleninu a polejeme vývar, přidáme lžičku másla;
 • kuřecí polévka - kotleta 70 gr. kuřecí řízek, vařte 10 minut, házejte tam greeny, 30 gr. Mrkev, cibule a brambory. Po vaření promíchejte mixérem.

Polévky lze připravit z různých druhů zeleniny, ale nejužitečnější jsou dýně, zelí, řepa, mrkev. Masový vývar by měl být zředěn na polovinu vodou a pyré z rostlinného pyré.

Obilné cereálie jsou oblíbeným jídlem dětí v 9 měsících, protože se liší v rozmanitosti a jsou do stravy zavedeny brzy. Nejužitečnější a nejchutnější drobky pro drobky:

 • kukuřice s přídavkem hrušek - zalijte ½ šálku vody do jednoho šálku obilovin, vařte ¼ hodiny, přidejte na hotovou misku strouhanou hrušku;
 • Pohanka s dýní - 50 gr. cereálie vařte 12 minut ve 100 ml vody, přidejte vařenou dýni na 20 minut a nastrouhanou dýni přidejte na stejnou desku;
 • rýže s mlékem - do rýže nalijte vroucí vodu (půl sklenice), vařte 20 minut, osolte mlékem, zamíchejte a hodte plátkem másla.

Pohanka je užitečná pro děti s nízkým obsahem hemoglobinu, její lékaři doporučují častěji dávat střídavé vaření ve vodě a mléce.

Maso a ryby

Z masa a ryb můžete vařit polévku s přídavkem zeleniny nebo si můžete uvařit druhé jídlo, například kotlety. Pollock nebo štikozubec je odebrán, nasekaný v mixéru spolu s mrkví a cibulí (čtvrtina), je přidána lžíce ovesné vločky. Tvarované kotlety se parí 15 až 20 minut.

Musím vědět! Masové placičky se vaří stejným způsobem. Masové kuličky můžete vyrobit pro pár přidáním trochu vařené rýže k vybranému zkroucenému masu dvakrát. U nich je dobré podávat zelený hrášek, bramborovou kaši, zelí nebo mrkev.

Zeleninová jídla

Zelenina pro děti ve věku 9 měsíců se častěji vaří ve formě bramborové kaše. Nejběžnější možnosti vaření:

 • mrkev - oloupaná a promytá zelenina se trituruje, vaří se pod víkem po dobu 30-40 minut v malém množství vody, pak se otře na sítu a smíchá se s 2 lžícemi. krupicová kaše. Miska přivedená do páry v ohni je ochucena olejem;
 • míchané brambory - mrkev, rutabaga a zelí se smísí a tře. Poté smíchejte s horkou vodou a dusíme pod víkem. Po přidání nakrájených brambor se jídlo udržuje v ohni, dokud se nevaří. Do horkých strouhaných brambor přidejte olej;
 • brambor - 250 g. kořenová zelenina se vaří, pak se rozdrtí, smíchá se s ½ šálku mléka, nasolí se a šlehačkou máslem.

Zelenina, jako je zelí, cuketa, brokolice, lze podávat jako přílohy k masu a rybím pokrmům.

Ovocné pokrmy a dezerty

Dítě si jistě užije, když si jako dezert posypeme tvarohovou zmrzlinu. Takto se připravuje - smíšená krupice (2 lžičky), jedno kuřecí vejce, 5 g. V mixéru. máslo, loupané jablko a tvaroh (2 polévkové lžíce). Poté se směs umístí do trouby na čtvrt hodiny - suflé je připraveno.

Můžete si péct jablko - udělejte díru uprostřed ovoce, vložte tam čerstvé bobule. Třešeň a černý rybíz udělá. Plech na pečení je potažen fólií, na něj se položí jablko naplněné ovocem, teplota se nastaví na 160 ° C a peče se 20 minut..

Jako dezert můžete také podávat salát - k jeho přípravě se používají různé druhy ovoce. Například si vezměte banán, jablko, hrušku a mrkev, rozmíchejte vidličkou nebo mletím v mixéru a osolte malým množstvím medu. Pokud je směs hustá a těžká, můžete místo medu přidat trochu domácího jogurtu.

Odmítnutí nočních krmení

Po dosažení věku 9 měsíců by mělo dítě přestat jíst v noci. Většina dětí sama o sobě odmítá živit se v noci, ale ráno, asi 6-7 hodin, se probudí hlasitým pláčem, takže je jasné, že mají hlad. Někteří kojenci a ve věku 9 měsíců však vyžadují občerstvení ve tmě.

Pokud má dítě dobrou chuť k jídlu a během dne aktivně jí jídlo, které mu je nabídnuto, je užitečné konzultovat s pediatrem, zda mu jeho váha neumožňuje odstavit ho z nočního krmení. Lékař vám dá tipy, jak to udělat nejlépe, posoudit výživu dítěte po 9 měsících a říct, zda odmítnout dítě s určitou hmotností v dalším občerstvení.

Jak odstavit dítě z nočních krmení?

Důvodem, proč devítiměsíční dítě s dobrým přírůstkem na váze nelze dlouhodobě odstavit z nočního občerstvení, je špatná taktika rodičů. Mnoho matek, které uslyšely, že se dítě začalo chrochtat a házet a obracet do postýlky, okamžitě k němu běhalo s lahví směsi nebo nabídlo hrudník. Ačkoli mnoho dětí, které mají trochu drzost (probuzení ne z hladu), klidně zaspí a neruší rodiče až do rána.

V takovém případě, pokud dítě během dne snědlo dobře a mělo dobrou večeři, měli byste mu dát láhev vody a poté ji potřást ve vašich rukou. Během prvních 2-3 nocí může dítě plakat i 15-20 minut za sebou, ale nevzdávejte se. Postupem času si zvykne na pitnou vodu a pak se přestane v noci úplně probudit.

Doporučení! Pokud dítě pláče několik nocí v řadě v noci a láhev vody a nemoci z pohybu nepomáhají, možná se během dne opravdu nejí. Je vhodné přeceňovat stravu, přidat k ní vysoce kalorická jídla, aby dítě zůstalo plné po celou noc.

Tipy pro výživu mámy

Výživa dětí ve věku 9 měsíců, které jsou na HB a umělci, se již zásadně neliší, pouze na snídani a před spaním, někteří dostávají prsa, a druhá - mléčná výživa. Hlavní rada rodičům je pečlivě sledovat reakci drobků na nové produkty, protože alergie může způsobovat i neškodná zelenina. Seznam doporučení pro výživu kojenců za 9 měsíců:

 • zvykat dítě nejen na šťouchané jídlo ve formě bramborové kaše, ale také na sekanou vidličku - musí se naučit žvýkat;
 • pro různé pokrmy můžete do kaše nebo tvarohu přidat ovoce a nejen jim dát bramborovou šťávu nebo šťávu;
 • krmte dítě pouze čerstvými a vysoce kvalitními produkty, při nákupu hotového jídla věnujte pozornost datům vypršení platnosti.

Po 9 měsících již většina dětí má přední zuby, takže jim můžete pod dohledem matky dát jablko nebo hrušku..

Co by měla máma udělat, když dítě odmítne krmit?

Ne všechny děti reagují stejně na zavedení nových produktů do stravy. Pokud dítě nemá rádi určitou misku (rybu, tvaroh nebo zeleninu), nenasytujte ho násilím. O několik dní později byste mu měli nabídnout stejné jídlo a ochutnat ho obvyklou přílohou. Můžete dát dítěti lžíci, aby si mohl vyzkoušet nové jídlo sám, možná to vzbudí zájem o jídlo a už to nebude vypadat tak chutně.

Správná a vyvážená výživa je klíčem k harmonickému rozvoji drobků spolu s fyzickou aktivitou, procházkami a zábavnými hrami. Po zavedení nových pokrmů se potravinářské obzory dítěte rozšiřují, začne si jídlo samostatně chovat a jí z lžíce. Kojit dítě, které stále konzumuje mateřské mléko, jídlem pro dospělé, brzy. Navíc ho nemůžete dát solené, smažené v oleji a uzených produktech. Jak nakrmit dítě po 9 měsících, co vařit a jak udržet nutriční hodnotu jídel? Tento článek obsahuje řadu doporučení a poznamenává, že každá matka bude schopna podávat dítěti chutné jídlo pro jeho plný rozvoj..

Dieta dětí v 9 měsících

Návnada řemeslníků proto začíná mnohem dříve a do devíti měsíců již aktivně jedí potraviny, s nimiž se děti v GV teprve začínají seznamovat.

Výživové funkce za 9 měsíců

Potřeba směsí a mateřského mléka postupně klesá. Je samozřejmě příliš brzy na jejich zrušení. Děti v HB jsou stále aplikovány na prsa ráno a v noci a mohou také pít nové výrobky s obvyklým mlékem.

Umělci dostávají směs i ráno a večer před spaním. Nabídka dítěte se stává čím dál více jídlem pro dospělé.

Do devíti měsíců se strava dětí na IV a HB stane přibližně stejná ve složení jídel. Hlavní rozdíl spočívá pouze v počtu určitých komponent. Například, pokud je vaječný žloutek považován za známý, dlouho známý produkt pro dítě s IV, pak s HS jej začnou uvádět. Totéž platí pro mléčné výrobky a maso. Tyto produkty se objevují ve stravě drobků při kojení za pouhých devět měsíců..

Nové produkty v dětské nabídce 9 měsíců

Při umělém krmení není nabídka dětí v tomto věku doplňována novými produkty. Odrůda je dosažena prostřednictvím nových kombinací, pokrmů, počtu prvků.

Přirozeně krmená kojenci nedostávají doplňková jídla po dobu až šesti měsíců, takže o devět měsíců se jejich nabídka stává rozmanitější. Nové produkty jsou:

 • Žloutek. Žloutek se obvykle mísí s ovesnou kaší nebo se přidává do polévek. Je zdrojem bílkovin, zdravých tuků a stopových prvků..
 • Výrobky z kyselého mléka, tvaroh. Tyto produkty lze samostatně krmit a doplňovat z nich ovoce, pyré a džusy. Tvaroh - důležitý zdroj bílkovin, jogurtů a kefíru - pomáhá trávení, prospěšné bakterie pro střeva drobků.
 • Kravské mléko. Používá se pro obiloviny. Nepoužívá se celé nezředěné mléko. Obvykle se zředí na polovinu vodou, aby se vytvořily kaše, aby se zabránilo alergiím a obtížným trávením..
 • Maso. Uvádí se ve formě lichotníku v kombinaci se zeleninou, takže textura je dítěti známa. Je lepší začít s Tureckem. Kuře může způsobit alergie a telecí maso často způsobuje zažívací potíže. Je lepší zavést tyto druhy masa o něco později, když je dítě už zvyklé na masitá jídla..

Ukázkové menu

Pro dítě, které jedlo pouze šest měsíců mateřského mléka:

 • První ráno a páté krmení - mateřské mléko.
 • Druhým jídlem je mléko nebo kaše bez mléka s přídavkem másla a ovocného pyré. Kaše může být pohanka, kukuřice, oves, rýže, příležitostně krupice.
 • Třetí krmení se skládá z rostlinných a masných složek. Může to být rostlinné pyré s přídavkem rostlinného oleje, žloutku. V nabídce je také šťouchané maso, džus a krajíc chleba, nejlépe pšenice. Dobrým řešením by také byla zeleninová polévka, do které můžete přidat maso.
 • Čtvrtým krmením je fermentované mléko. Například tvaroh s ovocným pyré nebo plátky (je-li ovoce měkké), kefír nebo jogurt.

K diverzifikaci jídelního lístku během týdne stačí střídat obiloviny, zeleninu na polévky a bramborovou kaši, přidávat máslo nebo rostlinný olej. Místo zeleninové polévky dejte lehký masový vývar a zeleninové pyré.

Pro dítě s umělým krmením:

 • Směs.
 • Druhé krmení - mléčná kaše s máslem, polovina žloutku, šťáva nebo ovocné pyré.
 • Třetí jídlo je rostlinné pyré s rostlinným olejem, masovým pyré, džusem a plátkem pšeničného chleba.
 • Čtvrté krmení - tvaroh, ovoce nebo džus, jogurt nebo kefír, sušenky nebo sušenky.
 • V noci opět směs.

Obecná doporučení

Od plně homogenizovaného jídla musíte hladce přecházet k více „dospělým“ možnostem. To znamená, že od zpracování v mixéru a mletí přes síto, můžete postupně přistoupit k hnětení vidličkou, tření na struhadle atd..

Nové výrobky stále vyžadují pozornost, protože tělo dětí na ně může reagovat velmi ostře.

Nucení dítěte za to nestojí. Pokud nechce produkt vyzkoušet, měli byste počkat nebo se pokusit o jeho smíchání se známým produktem, jako je mateřské mléko nebo směs.

Klíčové rysy a normy vývoje dítěte po 9 měsících

Devět měsíců je období zvýšené fyzické a emoční aktivity dítěte, které neustále zkoumá svět.

Tento měsíc života se vyznačuje posilováním svalů dítěte, rozvojem pohybových schopností, pozorností, vzhledem k preferencím jídla.

Devítiměsíční dítě se učí projevovat své emoce, věnovat pozornost jiným lidem a každý den se učí něco nového..

Funkce napájení

Ovesná kaše. Kaše pro dítě od 9 měsíců může být bez mléka a mléčných výrobků.

Mezi obiloviny použité proso, oves, kaše. Čočka, hrášek, krupice a kukuřice se nedoporučují.

Dítě může jíst až 200 g obilovin denně (kromě mléka).

Zelenina. Strava devítiměsíčního dítěte zahrnuje zelí, mrkev, cibuli, cuketu, dýně a sladké brambory. Solanaceous (rajčata, lilek, brambory) se nedoporučuje. Zeleninová kaše se připravuje ze zeleniny. Maximální denní množství je 180 g.

Maso. Z masných výrobků je upřednostňováno krůtí, kuřecí prsa, vepřové maso. Maso by mělo být vařeno nebo v páře, dvakrát válcováno přes mlýnek na maso. Dítě může během hlavního jídla konzumovat nejvýše 50 g šťouchaného masa denně (ne na snídani a na večeři).

Ovoce, bobule a šťávy z nich. Z ovoce a bobulovin může devítiměsíční dítě zahrnovat banány, jablka (nikoli červená), hrušky, švestky. Červené ovoce a bobule, citrusové plody a rakytnice by se neměly jíst. Ovocné pyré se připravuje z ovoce, jehož maximální množství denně je 70 g, nebo šťávy, které lze konzumovat až do 50 ml za den (pouze ve zředěné formě).

Mléčné produkty. Strava zahrnuje máslo (ne více než 5 g denně), tvaroh (ale nedokončenou tvarohovou hmotu) - ne více než 30 g, mléčné výrobky (jogurt, kefír, jogurt, acidofylin) - ne více než 150 ml denně. Výrobky z kyselého mléka by se měly konzumovat odděleně od ostatních jídel a nedávat jim jídlo ráno nebo v noci..

Mísa recepty

 • Apple a mrkev pyré. Složení: 1 jablko, půl mrkve, 2 lžíce. vařené mléko, 2 lžičky Sahara. Příprava: 1) Oloupejte jablko a mrkev, oloupejte jádro z jablka, nakrájejte jablko a mrkev v mixéru, dokud nebude hladký. 2) Smíchejte hmotu s cukrem, nalijte na ni mléko. Můžete rozdrobit některé cookies.
 • Dýně s kuřecím masem. Složení: 100 g čerstvé dýně, 30 g kuřecího masa, 3 g másla. Příprava: 1) Dýně a maso umyjte a nakrájejte na malé kostky, promíchejte. 2) Výsledná směs se vaří na mírném ohni s přídavkem másla, dokud není kuře hotové (20 minut). 3) Přiveďte směs v mixéru na homogenní hmotu, přidejte špetku soli. Podávejte teplé.

Ukázkové menu

 • První jídlo (6: 00–7: 00): mateřské mléko.
 • Druhý příjem (10: 00–11: 00): ovesná kaše (bez mléka nebo mléka) - 150 g, máslo - 5 g, jablečné nebo banánové pyré - 30 g, čtvrtina kuřecího žloutku nebo 1 žloutek křepelčího vejce.
 • Třetí příjem (13: 00-14: 00): zeleninové pyré nebo zeleninová polévka - 200 g, masové pyré - do 50 g, ovocná šťáva - 50 ml, krajíc chleba.
 • Čtvrtá recepce (17: 00-18: 00): ovocné pyré - 40 g (nebo želé), jogurt - 100 ml, dětské sušenky - 5 g.
 • Pátý příjem (21: 00-22: 00): mateřské mléko.

Poznámka! U kojeného dítěte zahrnuje první a páté jídlo použití upravené směsi místo mateřského mléka.

Co by mělo dělat devítiměsíční dítě

 1. Provoz. Období devátého měsíce života se vyznačuje zvýšenou fyzickou aktivitou a neúnavností dítěte. Rychle se plazí na všech čtyřech v jakémkoli směru, snadno se postaví na nohy, uchopí podporu, může podniknout krátké kroky. Nezávisle se přepne z polohy ležení do polohy sezení a obráceně se posadí ze stoje. Může sedět až 15 minut. Někdy se dítě snaží podniknout kroky bez podpory, začne tančit, tleskat rukama a dupat nohama.
 2. Pohyblivost. Devítiměsíční dítě se vyznačuje chytrými a sebevědomými manipulacemi rukou. Po aktivních pohybech opakuje po rodičích a dalších dětech, může již odemknout a odtlačit to, co se mu nelíbí, posunout věci, skrýt je, odnést je od ostatních dětí a sebevědomě vytáhnout hračku ze sebe z nesprávných rukou. Dítě může roztrhnout list papíru, házet hračku na krátkou vzdálenost a také si ji vzít jednotlivými prsty.
 3. Komunikační dovednosti. Ve věku devíti měsíců se dítě po vyslechnutí svého jména snadno otočí nebo se rozhlédne a hledá matku, často se plazí k rodičům sama, ví, jak splnit jednoduché požadavky - posadit se, vstát, vzít věci. Dítě je velmi pozorný a snadno navazuje kontakt, ale pouze s těmi, které již viděl, chápe smích, slzy, úsměv, realizuje svůj odraz v zrcadle.

Fyzický vývoj v devíti měsících života

Standardy výšky, hmotnosti, obvodu hlavy pro chlapce a dívky

Obvod hlavy
Chlapec42,5-47,5 cm
Dívka41,2-46,5

Rozdíly ve vývoji chlapců a dívek

Dívky se vyznačují mírnějším nárůstem hmotnosti a výšky, v průměru chlapci váží o více než 7-8% více než dívky. Obvod hrudníku chlapců je větší než obvod dívek asi o 1,0–1,5 cm a obvod hrudníku je 0,2–0,5 cm..

Funkce řeči

Devítiměsíční dítě blábolí jak v přítomnosti ostatních lidí, tak v samotě. Projev dítěte je emotivní, často hlasitý, dlouhý a hlasitý smích, dlouhý pláč. Když dítě začne plakat, dlouho se neklidní. Dítě aktivně opakuje slabiky, slova pro jiné děti a dospělé, kopií intonací, pojmenovává některé objekty. Během spánku může dítě brečet, zasténat, vydávat další krátké zvuky.

Funkce péče a hygieny

Koupání se provádí denně odpoledne.

Protože dítě sedí dobře, měla by být vana vybavena speciálním kruhem nebo vysokou židlí, která zajistí její stabilní polohu a ochranu.

K ochraně obličeje před šamponem použijte také gumovou krytku. Voda ke koupání by měla být kolem 45 stupňů.

Důležité! K praní se nedoporučuje používat kusové mýdlo nebo sprchový gel - mýdla a gely pro děti se nakupují v lékárně.

Používejte měkké houby. Dítě se umývá jemným hladkým pohybem. Pokud dítě dává přednost stříkající vodě po dlouhou dobu, lze koupání prodloužit až na 20-30 minut. V koupelně si můžete vzít své dítě na mýdlové bubliny, míč a další gumové hračky.

K mytí prvních zubů se používají dětské zubní kartáčky s měkkými štětinami. Důkladně omyjte všechny záhyby těla. Mytí hlavy poslední. Vnější zvukový masus a nosní průchody se čistí každý den. Po omytí změkčovadla každodenně používejte (zvlhčovače). Koupání dětí obou pohlaví probíhá ve stejném pořadí, ale s malými rozdíly.

Koupání chlapec

Hygiena perineum chlapce zahrnuje jemné mytí předkožkou, pečlivé mytí genitálií a všech záhybů. Kůže perineum nesmí být otírána.

Koupací dívky

Dívky jemně umývají vnější genitálie pouze ve směru zepředu dozadu, aniž by si otíraly kůži. Důkladně omyjte všechny vrásky perineum. Konec je promyt jako poslední.

Masáž

Masáž zahrnuje hladení a tření pohybů na trupu a nohou. Hnětení dítěte se neprovádí. Masáž se provádí v určitém pořadí: hladila-třela-hladila.

 1. Pomalým kruhovým pohybem pohněte břicho dítěte ve směru hodinových ručiček kolem pupku, poté několikrát proveďte několik přímých pohybů ve směru šikmých svalů - 5-10krát.
 2. Patujte zády od zadní části hlavy k hýždím a v opačném pořadí - 10krát.
 3. Pat nohy od nohou k hýždě - 10 krát.
 4. Masírujte záda a hýždě jemnými, jemnými šokujícími pohyby prstů - 1-2 minuty.
 5. Natřete svaly zadní rukou - 1-2 minuty.
 6. Lehce vibrujte, abyste pohladili oblast hrudníku - 2 minuty.
 7. Dokončete masáž hladením.

Míra neuropsychického vývoje

Test vývoje dítěte po 9 měsících

 1. Vezměte dvě lžíce (nebo jiné spárované předměty) a ukažte dítěti, jak je zasáhnout. Pokud potom dáte dítěti předměty - začne napodobovat činy dospělého.
 2. Pokud se pokusíte odebrat svou oblíbenou hračku devítiměsíčnímu dítěti, začne mu to aktivně bránit - hračku pevně drží k sobě nebo ji vytáhne.

Co by mělo varovat

Důležité! Při chování devítiměsíčního dítěte vás mohou upozornit následující příznaky, v jejichž přítomnosti by měl být prokázán lékaři

 • Dítě neopakuje slabiky pro ostatní lidi.
 • Nebojte se cizinců.
 • Nezlobí se a vůbec nereaguje, když si vezme hračku.
 • Nelze převrátit a udržet sedící pozici.
 • Nelze se plazit.
 • Nesnaží se pít z poháru sám, sundat si šaty, nehrát si s ostatními dětmi.

Na našem webu jsou také články o příštích měsících života dítěte, například 10, 11, 12 měsíců.

Přibližný režim dne a spánku

 • 7:00 - 19:30 Probuzení a první jídlo.
 • 7: 30-8: 00. Mytí obličeje.
 • 8:00 - 9:00 Bdělost.
 • 9:00 - 10:00 Lehká fyzická aktivita (gymnastika). Volný čas.
 • 10: 00-11: 00. Druhé jídlo.
 • 11:00 - 12:00 Bdělost.
 • 12: 00-14: 00. Procházka na čerstvém vzduchu (dítě spí většinu chůze).
 • 14: 30-15: 00. Třetí jídlo (hlavní). Rekreace.
 • 15: 00-17: 00. Wakefulness (aktivní hry s rodiči nebo jinými dětmi).
 • 17: 00-18: 00. Druhá procházka na čerstvém vzduchu (dítě spí většinu času).
 • 18: 00-21: 00. Čtvrté jídlo. Probuzení, klidné hry.
 • 21: 00-21: 30. Koupání.
 • 21:30 Páté jídlo.
 • 10 večer. Příprava na spánek.
 • 22: 30-7: 00. Hlavní sen.

Poznámka! V noci dítě často spí, aniž by se probudilo. Celková doba spánku v tomto věku je přibližně 15 hodin (noční spánek - 10 hodin, denní - až 5).

Názor Dr. Komarovského na kojence

Podle Jevgenije Olegoviče Komarovského má vývoj devítiměsíčního dítěte mnoho individuálních rozdílů pro každé dítě.

Ne všechny dovednosti dětí tohoto období by se měly přísně shodovat, existují však některé společné rysy:

 • U kojenců dochází k druhému zoubkování.
 • Dívky jsou laskavější než chlapci, více potřebují hmatové kontakty..
 • Děti tohoto věku již mohou splnit jednoduché požadavky..
 • Devětměsíční děti tráví většinu energie na svalové aktivitě, rozvíjejí dovednosti motoriky ruky. Tělo dítěte se připravuje na chůzi - posílí se svaly zad, boků a ramenního popruhu, rozvíjí se koordinace pohybů.
 • Mnoho dětí vyvíjí oblíbené věci, chuť k jídlu a nemilovaná jídla. Jsou schopni projevit odpor a nespokojenost. Významně rozvinutá emoční sféra.
 • V devíti měsících většina dětí s jistotou řekne slova „máma“, „táta“, vysloví své jméno a další snadná slova rozpoznatelně.
 • Devítiměsíční děti velmi pozorně sledují zvuky a pachy světa a mohou je ovládat (zvuky kroků a vody, pachy jídla). Významně vyvinuté smyslové orgány (čich, sluch, zrak, dotyk).
 • Mnoho dětí dokáže dospět k jednoduchým závěrům a začít plakat, když vidí lékaře, injekční stříkačky, zvířata.
 • Dítě se může krátce uvolnit od ostatních, zaneprázdněno svou oblíbenou hračkou.

Aktivity pro rozvoj

Vzdělávací hry

V tomto věku děti milují vyzvedávání různých předmětů a jejich studium, takže většina vývojových her souvisí s motorickými dovednostmi:

 • Hra "Scoop". Dítě je nabídnuto sbírat a nalévat různé malé předměty z místa na místo. Je nežádoucí spojovat písek, oblázky, hrách a další drobnosti se hrou.
 • Hry s testem. Dítěti se nabízí, aby si zahrálo modelování ze slaného těsta - vytvořilo z něj míč, dort.
 • Hra „Telefon“. Používají hračky s hračkami, z nichž jeden je dán dítěti a druhý zůstává u dospělého. Dospělý napodobuje telefonát k dítěti a vede s ním dialog pomocí jednoduchých frází („Dobrý den“, „Jak se máte,“ „Kde je máma?“ Atd.).
 • Finger paint games. S pomocí těchto barev, děti aplikují první doteky na dlaždice, papír nebo jejich vlastní kůži..
 • Hry pro dívky. Máma osobně ukazuje dítěti, jak může měnit oblečení, oblékat si a sundat klobouk, ponožky, rukavice nebo šálu, zapíná zip. Dítě po ní aktivně opakuje všechny pohyby.
 • Hry v barevných kostkách. Dospělý položí před dítě několik kostek a požádá ho, aby mu dal kostku určité barvy. Hra přispívá nejen k rozvoji motorických dovedností, ale také k postupnému zapamatování barev.

Mezi vývojové motorické hry patří „Ladushki“, míčové hry, pyramida, kostkové věže.

Hry, které rozvíjejí řečové a komunikační dovednosti, jsou často spojovány s kontakty s jinými dětmi. Devítiměsíční dítě by mělo kontaktovat ostatní děti tak často, jak je to možné. To zvyšuje jeho pozorovatelnost a také vám umožňuje přijímat mnoho užitečných dovedností a slov snadným způsobem, skrze vrstevníky.

Vývojové hračky

Vzdělávací hračky zahrnují kostky, pyramidy, telefony s hračkami, gumovou kouli, hnízdící panenky, autíčka, buben.

Gymnastika - soubor cvičení

 1. Ohýbání nohou v kolenou. Střídejte pomalé narovnání nohou posuvnými pohyby - 5krát.
 2. Postavte dítě na nohy a postavte se, nebo si sedněte za něj. Hračky jsou naskládány před dítě. Dítě je vyzváno, aby vyzvedlo hračky z podlahy. Během cvičení ho drží oběma rukama v pase. Cvičte 3-4 krát.
 3. Dítě je položeno na zádech a zaujato oběma rukama. Dlaně pomalu přinášejí a rozdělují se v různých směrech 4-5 krát, po kterých provádějí cvičení nohama.
 4. V poloze na zádech se paže dítěte pohybují střídavě dopředu a dozadu nebo jsou popsány v půlkruzích 4-5krát, po kterých je provedeno cvičení s nohama.

Běžné problémy a jejich řešení

 1. Odmítnutí jíst. Často je to kvůli neochotě dítěte jíst určitý produkt. V takovém případě na dítě nevykládejte jídlo. Milovaný produkt byste měli několik dní odmítnout a poté se pokusit znovu dát jídlo. Pokud dítě nejí celou porci, neměli byste ho nutit, aby jedl všechno.
 2. Strach z cizinců. V tomto věku je strach fyziologickou reakcí na všechno nové. V případě křiku nebo pláče při pohledu na novou osobu musí být dítě vzato do náruče. Rodič může nějakou dobu kontaktovat osobu před očima dítěte - to mu umožní uklidnit se.
 3. Pláč během odchodu matky. Taková reakce je pro dítě normální (nepřítomnost pláče a nepozornost dítěte na péči o matku by měla být alarmující). Matka však před každým odjezdem může říct, kam jde - přestože jí dítě nemusí rozumět, projevy matky ho znatelně uklidní.
 4. Bolest a horečka během zubů. V případě výskytu takových příznaků byste měli používat gumy na dásně při zubání (pro nákup v lékárně bez lékařského předpisu)..

Užitečné video

Doporučujeme také sledovat video o devíti měsících dětí:

Články O Neplodnosti