Hlavní Testy

Jak často mám jíst a kolik mléka by mělo dítě kojit?

Poprvé po porodu, kdy jsou všechny pocity pro mladou matku nové a laktace ještě nedosáhla dospělého stádia, je velmi obtížné určit, zda má dítě dostatek mléka. Abychom vyloučili zbytečné zážitky, které kojící žena vůbec nepotřebuje, stojí za to vědět, jaká je norma pro kojení novorozence, a jak zjistit, zda je dítě plné nebo ne..

Vlastnosti výživy kojenců na gv

Kojení je přirozený proces stanovený přírodou, další fáze životního cyklu dítěte, která pomáhá novorozencům snadněji si zvyknout na nové prostředí, přizpůsobit se novému světu. Sací reflex dítěte působí na podvědomé úrovni, ale pro plné kojení je třeba ho vyvinout, musíte ho naučit správně brát prsa. Proto mají mladé matky otázky ohledně sytosti svých dětí, protože novorozencům nejsou vždy snadno dány nové dovednosti.

První zkušenost s krmením

Mlezivo je ve svých výživových vlastnostech mnohem cennější než další mléko. Ochranné funkce imunitního systému a zdravotní stav obecně jsou přímo závislé na prospěšných látkách, které kolostrum obsahuje. Tyto první kapky jsou základem dobrého zdraví a plného vývoje dítěte v budoucnosti.

Je jednoduše nemožné jíst více mleziva, než je nutné, nejdřív dítě nemůže použít více než 8 ml tekutiny na krmení. To znamená, že v první den jí novorozenec jen 100 ml. Každý nový den dává dítěti a matce novou sílu, takže denní strava se zvyšuje v průměru o 10 gramů.

Norma příjmu potravy pro novorozence od 2 do 4 dnů života

Počet dníJedna porce na mlékoDenní sazba
220 ml210 - 230 ml
330 ml300 ml
440 ml400 ml

Je možné provést matematický výpočet normy jednoho krmení. Vypadá to jako obvyklá rovnice x * 10 = ml, kde x je den života dítěte. Ukazuje se, že pokud potřebujete zjistit normu pro dítě ve věku pěti dnů, pak 5 se vynásobí 10 a ukáže se, že dítě by mělo jíst 50 ml na krmivo.

Doporučená rychlost krmení pro dítě od 2 týdnů života do roku

Dětský věkJedna porce na mlékoDenní sazba
2 týdny60 - 90 ml20% z celkové hmotnosti dítěte
Měsícdo 110 ml600 ml
2 měsícedo 150 ml800 ml
3 měsícedo 180 mljedna šestina celkové hmotnosti dítěte
4 měsícedo 210 mljedna šestina celkové hmotnosti dítěte
Až šest měsícůdo 240 mlsedmina z celkové hmotnosti dítěte
7 - 12 měsícůdo 240 mlaž 1/9 z celkové hmotnosti dítěte

Jak zjistit, kolik mléka by měl jíst podle hmotnosti dítěte

Když jsou známy přesná čísla, je pro některé matky obtížné odpovědět na to, jak moc jejich dítě snědlo. Nejjednodušší způsob, jak zjistit požadované číslo, je zvážit dítě před krmením i po něm. Získaný výsledek je počet gramů, které dítě snědlo. Pro výpočet dávky za den musí být proveden podobný postup s každým krmením všech 24 hodin. Norma se tedy počítá jak pro umělce, tak pro kojence..

Kolik času by mělo být dítě na hrudi

Dnešní standardy kojení interpretují, že dítě by mělo sát mléko po dobu asi 40 minut při každém krmení, v intervalu dvou nebo tří hodin. Jedná se o maximální ukazatele, ale dítě může nezávisle vyprázdnit prsa dříve, a proto ani 20 minut není považováno za špatný ukazatel, pokud dítě přibírá na váze a aktivně roste. Ale delší pobyt na hrudi naznačuje, že dítě s největší pravděpodobností používá hrudník více k uklidnění, jako bradavky. Toto chování novorozence je lepší nedovolit, protože v průběhu času, kromě nepohodlí, nepřinese nic dobrého.

Jak zjistit, zda má dítě dostatek mléka a je plné

Existuje několik způsobů, jak zjistit, zda je dítě plné:

 1. Dítě má dobrý spánek a během bdělých okamžiků je docela aktivní.
 2. Dítě nemá problémy se stolicí, nedochází k nadýmání a hysterickému chování.
 3. Dítě klidně udržuje intervaly mezi krmením, v noci jí dvakrát méně.
 4. Dítě přibírá na váze až 200 gramů týdně.

Kromě toho může být chuť dítěte určována jeho chováním, například pokud dychtivě cucí prsa, pak možná spal déle a měl hlad, nebo nejedl mléko. U dětí v prvním nebo druhém měsíci života můžete provést další test k určení sytosti - počet močení. Normálně by mělo být více než 12krát, ale pokud jich je jen 8, pak stojí za to krmit dítě častěji nebo zavést doplňkové krmení. Méně než sedm močení denně znamená, že dítě má hlad a jeho krmení je dražší.

Kojení v noci

Až šest měsíců se považuje za zcela normální, že se dítě během krmení liší. To znamená, že může jíst v noci mnohem méně než během dne a může pozorovat stejné přestávky jako během dne. Některé matky se na doporučení pediatrů snaží své děti zvyknout na stravu již od 2 nebo 3 měsíců věku a po 6 měsících už dítě svévolně probouzí jídlo již ráno. Pokud ale zuby dítěte začnou stoupat nebo se dítě necítí dobře, může se rozvrh krmení změnit.

Vše, co souvisí se zdravím novorozence, by měli mladí rodiče studovat v nejranějších stádiích života dítěte nebo během těhotenství. Koneckonců, výživa je jednou z důležitých součástí úplného vývoje a zdraví dítěte, ve kterém se nejlépe vyhneme chybám. Dobře krmené dítě spí lépe a během her je mnohem aktivnější. Zdravý spánek je důležitý nejen pro kojence, ale také pro všechny členy rodiny.

Měsíční kojení

Začátek kojení a jeho dokončení

Mateřské mléko je první věc, kterou novorozenec dostane, když vstoupí do skutečného světa. Přesněji, on zpočátku dostane kolostrum, který začne být produkován v mléčných žlázách ženy bezprostředně po narození. Je to průsvitná, mírně lepkavá tekutina, která je „předzvěstí“ vysoce kvalitního mléka, že se provádí první kojení..

Množství mleziva je malé - a to je normální: objem žaludku nově narozeného dítěte nepřesahuje lžičku, takže i malé množství produktu stačí k nasycení. Úkolem kolostra je „začít“ gastrointestinální trakt pomocí enzymů a bakterií, které jsou v něm přítomny. První příjem mleziva je považován za začátek roku.

Pokud jde o dokončení procesu, zde je vše poněkud komplikovanější. Stráže můžete vypnout podle okolností nebo na žádost matky nebo dítěte. Okolnosti mohou být následující:

 • chodit do práce nebo odcházet na dlouhou dobu;
 • nemoc ženy, se kterou může nakazit dítě;
 • užívání léků nekompatibilních s kojením;
 • Cítím se zle od mámy.

Je důležité pochopit, že dlouhodobé přirozené krmení je z psychologického hlediska poměrně složitý proces. Proto, kolik měsíců na krmení kojením by se žena měla rozhodnout sama, bez ohledu na názory ostatních.

Kdy je nejlepší čas odstavit z kojení?

Ideální možností je samoexkomunikace. Pokud se dítě po roce začne sám vzdát prsu, nenechte se příliš vytrvale nabídnout mateřskému mléku. S největší pravděpodobností je dítě připraveno úplně přejít na „dospělé“ jídlo. Pokud se to však stane v raném věku, musíte hledat a odstranit příčiny. Náhlé odmítnutí kojení po 3 měsících nebo šesti měsících může znamenat špatné zdraví dítěte nebo zdravotní problémy matky, které ovlivňují chuť mléka.

Pokud bude úspěšná, Světová zdravotnická organizace doporučuje, abyste své dítě i nadále kojili až dva nebo více let. V praxi bohužel tomu tak není vždy. Proto to nestojí za všechny prostředky na úkor vlastní nálady a pohody, na rozdíl od touhy a příležitostí, pokuste se tento proces co nejdéle prodloužit. Ve skutečnosti ani odstavení po 9 nebo 10 měsících neublíží dítěti, zejména pokud jste správně a včas doplnili jeho denní menu o různá nemléčná jídla.

Kojení po měsících: kolik mléka spotřebuje dítě v různém věku?

Jak již bylo zmíněno, kojení začíná kolostrem. V prvních dnech dítě potřebuje několik kapek tohoto produktu na jedno krmení. Protože k aplikaci na mléčnou žlázu v prvních několika dnech dochází poměrně často, může denní mlezivo dosáhnout 100 g.

Poté, když je ženská prsa naplněna plným mlékem, se postupně sníží konzumované množství. Kojení novorozenci v prvním měsíci tedy zahrnují příjem drobků od 200 do 600 ml mléka denně, rozdělených do 6 až 8 jídel. Do druhého měsíce se norma zvýší na 800 ml. Dále je přibližné množství denní stravy vázáno na hmotnost dítěte: za 3-4 měsíce je to 1/6 hmotnosti, 5-6 měsíců - 1/7 a od šesti měsíců do roku - 1/8 hmotnosti dítěte.

Uvedené hodnoty jsou přibližné: pro každé dítě jsou konečné normy stanoveny individuálně a závisí na zavedení doplňkových potravin pro kojení po dobu měsíců, denní aktivity a dalších faktorech. V každém případě nejpřesnějším ukazatelem bude chuť drobků a jejich pohoda po jídle - pozorná matka může po pozorování dítěte vždy zjistit, zda dítě jedí a zda má dostatek množství produkovaného mléka.

Vlastnosti zavedení doplňkových potravin kojencům

Ve většině případů, pokud je proces nastaven správně, kojení novorozenců v prvních měsících nezajišťuje zavedení dalších produktů a pokrmů. Až do věku 6 měsíců je mateřské mléko pro dítě dost - objemově i počtem makroživin a mikroživin. Proto se první návnada doporučuje zavést nejdříve šest měsíců. Mluvíme o tom, jak to udělat. tady.

Navíc je v tomto věku dítě připraveno přijmout něco jiného než mateřské mléko - psychologicky i fyziologicky. Je to:

 • projevuje zájem o to, co dospělí jedí;
 • postupně se zastaví reflexním tlačením pevných kousků jídla jazykem;
 • může sedět (s nebo bez podpory), brát jídlo rukama a vložit ho do úst;
 • má zažívací trakt přizpůsobený tlustému a pevnému jídlu.

Základní pravidla pro podávání doplňkových potravin kojeným dětem

Aby bylo zajištěno, že zavedení doplňkových potravin během 6 měsíců během kojení neporuší proces hepatitidy B, je důležité dodržovat určitá pravidla:

 • zavádět nový produkt postupně, počínaje minimálním množstvím, nejlépe ráno, abyste mohli sledovat reakci drobků na něj;
 • nabízet doplňková jídla na začátku jídla a poté dávat prsa;
 • nepřidávejte nové komponenty menu, pokud je dítě nemocné nebo se necítí dobře;
 • v případě negativních reakcí - vyrážka, průjem, zvracení, úzkost, kolika a podobně - okamžitě vyloučit produkt ze stravy.

Vyjasnění: v některých případech můžete při kojení zadat doplňková jídla od 4 měsíců. To platí zejména pro ženy, které mají těžký čas a které jej plánují dokončit před rokem. Pravidla v tomto případě jsou stejná jako pro šestiměsíční děti.

Kojení během krmení

Na začátku smíšeného krmení jsou dávky doplňkových potravin zanedbatelné, takže dítě pravděpodobně konzumuje mateřské mléko ve stejném objemu. Alespoň počet krmení by měl zůstat stejný jako dříve. Pokud vaše dítě při každé aplikaci sní o 10 až 15 ml méně mléka, ani si toho nevšimnete. A rozhodně nestojí za to nahradit „dospělá“ noční jídla, krmení před usnutím nebo za účelem uklidnění - v těchto situacích má zvláštní psychologický význam právě matčina prsa..

Jak dítě stárne, podíl doplňkových potravin v jeho každodenní stravě se postupně zvyšuje a nabídka sama o sobě je rozmanitější. Asi o 8 až 9 měsíců zahrnuje strava zdravého dítěte kromě mateřského mléka, obilovin, džusů, ovocných, zeleninových a masových pyré, vaječného žloutku, tvarohu a kefíru. Tato jídla a jídla představují až tři čtvrtiny stravy. Zbývající čtvrtina je stále věnována mateřskému mléku. Současně je lepší dávat krmení dítěti 8-9 měsíců kojení během dne a pokračovat v kojení ráno a večer.

Odstavení: optimální věk a obecná pravidla

Podle doporučení moderní progresivní pediatrie je optimálním věkem pro exkomunikaci interval od 1,3 do 2,6 roku. Děti mladší než tento věk nejsou připraveny přerušit úzký vztah s matkou, především psychologicky. A zpoždění stráží na 2,5 až 3 roky je ženským tělem nejčastěji špatně tolerováno - zdá se, že dospělé dítě čerpá sílu, vitalitu a zdraví hrudníkem..

Současně se objevují případy, kdy již po 10 měsících není dítě kojení zvlášť potřeba - je zcela připraven na přechod na „dospělou“ stravu. O tom jsme už mluvili dříve v roce 2007 článek, věnuje krmení 10 měsíců staré dítě. Abyste mohli „zachytit“ ten pravý okamžik, musíte pečlivě sledovat své vlastní dítě.

Vaše dítě je tedy připraveno k exkomunikaci, pokud:

 • může usnout bez hrudníku - s lahví, tátou, babičkou nebo samostatně;
 • nedosahuje na prsa bezprostředně po probuzení a pro pohodlí - z rozhořčení, frustrace nebo neklidu;
 • umí pít jídlo a uhasit žízeň vodou, čajem, džusem, ovocnými nápoji nebo jinými nápoji.

Kromě připravenosti dítěte je třeba vzít v úvahu také připravenost matky. Pokud při zavedeném režimu kojení nezpůsobí přeskočení 1-2 krmení fyzické nepohodlí, pak žena vstoupila do tzv. Fáze involuce nebo zániku laktace a gua lze postupně minimalizovat.

Jak správně provádět tento proces? Pokud neexistuje žádná lékařská indikace, je lepší neodstřebávat drobky ostře a okamžitě. Je vhodnější vyměnit běžné jídlo, nejprve jedno z krmení, potom dvě atd. Můžete to udělat v zásadě kdykoli během dne, ale nejvhodnější čas bude ráno nebo den: v tomto případě, pokud se něco pokazí, můžete obrátit pozornost dítěte na chůzi, hry nebo jiné aktivity..

Co je falešné selhání prsu a laktokrize?

Příčinou předčasné koagulace HBs je často odmítnutí mateřského mléka dítěte nebo prudké snížení jeho množství. V prvním případě je důležité pochopit: v prvních měsících kojení dítě nejen odmítne jediné dostupné a pochopitelné jídlo pro něj. Proto se odmítnutí nazývá nepravdivé - pokud zjistíte příčinu takových pochmur, můžete se snadno vrátit k normálnímu stravovacímu rytmu.

Takovým důvodem může být:

 • nemoc nebo prostě špatné zdraví dítěte;
 • nestabilní psychický stav ženy - děti se cítí velmi dobře, když je máma nervózní;
 • nesprávně organizovaný režim krmení, nesprávné připojení, použití dudlíku;
 • ostrý skok ve vývoji dítěte, ve kterém začíná prožívat nové způsoby, jak ovlivnit jeho matku a určit hranice toho, co je povoleno.

Kromě toho se kojencům nemusí líbit chuť samotného mléka. Důvodem je strava nečisté matky v prvních měsících kojení.

Rozhodněte se, který z výše uvedených problémů existuje, odstraňte jej a vaše dítě znovu začne brát mateřské mléko ochotně as chutí k jídlu..

Laktační krize jako příčina falešného selhání prsu

Další nepříjemnou okolností, která může mít vliv na stráže, je laktační krize. Zdá se, že kojení je zavedeno a najednou se ukáže, že mléko ve žláze nestačí k nasycení dítěte. Jedná se o naprosto normální, fyziologický a hlavně dočasný jev. Tělo nemá čas se přizpůsobit rostoucím potřebám dítěte, takže produkce sekrece je dočasně snížena.

První laktokrize nejčastěji předčí mladou matku za 3–6 týdnů, druhá - za 3 měsíce. Pokud kojení v 6 měsících převažuje nad doplňkovými potravinami, s největší pravděpodobností nebudete schopni vyhnout se třetí krizi. A dokonce i poté, co dítě dosáhne věku matky, další pokles laktace nemusí projít. Můžete si přečíst více o funkcích stráží za rok. tady.

Tento stav přetrvává ze dne na týden, nevyžaduje žádné zvláštní ošetření a odezní sám o sobě. Žena v podobné situaci by se měla uklidnit, více spát a dobře se najíst, častěji dát dítě na hruď, zvýšit počet nočních krmení. Po několika dnech bude vše fungovat a kojení začne opět přinášet potěšení matce i dítěti.

Výživa pro novorozence umělým, kojeným a smíšeným krmením. Tabulka hmotnosti, měsíce

Výživa novorozenců od prvních dnů by měla být plná a vyvážená. Jejich správný vývoj a růst závisí na tom. Proto existují potravinové normy, které pomáhají správně organizovat výživu dítěte tak, aby dostal maximum mikro a makro prvků, vitamínů. Výživa dětí závisí na druhu krmení a hmotnosti dítěte, jeho věku.

Míra kojení do jednoho roku

Míra krmení pro přirozeně krmené novorozence naznačuje, že od narození do šesti měsíců se živí výhradně mateřským mlékem.

Kojená děti jsou krmena na požádání, což pomáhá zvyšovat a prodlužovat laktaci co nejdéle.

Přibližně ve věku 2–3 měsíců jí dítě více či méně podle harmonogramu - po 2–2,5 hodinách. Obsahuje tak hustou konzistenci pravého mateřského mléka. Colostrum postupně připravuje trávicí systém dítěte.

První mléko obsahuje spoustu bílkovin, sodíku, draslíku, beta-karotenu, imunoglobuliny (leukocyty a protilátky), vitamíny A a E, chrání tělo novorozence, napomáhá formování imunitního a trávicího systému, zabraňuje zácpě a odstraňuje bilirubin.

Asi 5 dnů po narození, při pravidelném používání dítěte na prsa, je kolostrum nahrazeno přechodným mlékem. Už má méně prvků, které byly v mledzivu, ale přidávají se tuky, uhlohydráty a vitamíny skupiny B. Přechodné mléko se také stává konzistencí (skládá se z 87% vody), proto dítě stále častěji žádá jíst.

14 dní po narození dítěte je přechodné mléko nahrazeno plnohodnotným zralým mlékem, je stanoveno laktace.

Zralé mléko se zase dělí na:

Je logické, že na začátku krmení dítě začíná brzy, a na konci - pozdní mléko. Mají různé složení, liší se také barvou. Dříve má mléko namodralý nádech, obsahuje hodně tekutiny, laktózy, minerálních solí, vitamínů.

Pozdější mléko je výživnější a kalorií vyšší, proto je pro dítě velmi důležité, aby ho získalo a snědlo, aby se prsa znovu naplnila pro další krmení. Pokud je dítěti podáno mléko teprve dříve, bude mít uvolněnou stolici, kolika bude mučit, bude se zvyšovat tvorba plynu a váha se bude zvyšovat velmi špatně.

Normy krmení novorozence přirozeným krmením

Výživa u novorozenců krmených výhradně mateřským mlékem od prvních dnů života do roku života je následující:

 • od 4 narozenin jí dítě 300 ml mléka, 1 krmení 60 ml, 5krát denně;
 • po 7 dnech se objem zvýší na 400 ml, 1 krmení je 80 ml;
 • od 14 dnů od narození je objem mléka 1/5 hmotnosti novorozence, 1 krmení je 90 ml;
 • když dítě dosáhne 1 měsíc, pak jí 600 ml mléka, 1 krmení odpovídá 110 ml.

Jedná se o přibližná čísla, protože dítě může jíst více či méně z této normy, musíte také brát v úvahu individuální potřeby dítěte. Pokud ho neobtěžuje nic aktivního, neovladatelného, ​​mohou být jeho rodiče v klidu.

Když dítě dosáhne věku šesti měsíců, je nutné zavést doplňková jídla podle doporučení Světové zdravotnické organizace. Nová výživa postupně nahrazuje 1 kojení, ale zcela ji nevylučuje.

Normy a strava pro krmení novorozenců od narození do 12 měsíců, umístěná na kojeneckém typu krmení, jsou uvedena v tabulce:

Umělé krmení

Pokud není možné kojit, vybere se umělé krmení. Dítě může dostávat mateřské mléko současně, ale jeho objem je malý - 20%.

Pokud je novorozenec krmen přizpůsobenou formou mléka, je počet krmení téměř stejný jako u přirozeného krmiva. Počet krmení neupravené směsi se musí snížit o 1 a od 3–4 měsíců může dítě chodit na 5 jídel denně.

Dítě na umělém krmení jí po hodině (každé 3–4 hodiny), a ne na vyžádání, protože směs je trávena déle než mateřské mléko.

Umělé krmení by mělo být zavedeno také od 6 měsíců. Pokud se rodiče rozhodnou udělat to dříve, je nejlepší vyhledat radu u pediatra.

Pravidla pro krmení dětí umělým krmením:

 • Jídla se připravují bezprostředně před jídlem.
 • Do směsi se doporučuje použít speciální vodu nebo převařenou vodu..
 • Před vařením musíte prostudovat pokyny pro směs.
 • Je bezpodmínečně nutné dodržovat dávkování suché směsi a kapaliny. Pokud je jídlo příliš zředěno vodou, potom dítě nejedí, krmí se časem. Přebytek suché směsi vede k množství živin, z nichž novorozenci začínají narušovat kolické poruchy trávicího systému.
 • Směs se zředí v čisté láhvi, do které se na začátku nalije horká voda až do 50 stupňů. Protřepejte láhev, aby byla celá směs homogenní bez hrudek.
 • Teplota připravené směsi, která se přivádí novorozence, by neměla být vyšší než 36-37 stupňů.
 • Z bradavek na lahvi by nemělo vytéct, pokud je převráceno. Dítě musí vyvinout úsilí při jídle.
 • Když dítě nemůže sedět, nakrmí dítě v poloze sklopené, takže jeho hlava a tělo jsou zvednuté.
 • Poté, co je dítě plné, by se mělo držet ve svislé poloze, aby z něj vytékal přebytečný vzduch.
 • Je zakázáno opustit dítě, které se živí.
 • První měsíce bradavky a kapacity jsou sterilizovány. Po 2. měsíci na ně stačí nalít vroucí vodu.

Výpočet množství směsi

Existuje několik možností výpočtu správného množství směsi pro 1 krmení, jedná se o vzorce:

 • podle věku (Zaitseva, Shkarinova metoda);
 • (Finkelsteinova metoda);
 • podle hmotnosti a výšky (Reich).

Přípravek Fomula Zaitseva se používá pro kojence v prvních 7–10 dnech od narození. K určení toho, kolik směsi je potřeba pro 1 krmení, je nutné: vydělit denní objem směsi počtem krmení. Denní objem směsi je 2% hmotnosti dítěte po narození (v gramech) krát číslo N (počet dní života dítěte).

Finkelsteinova formule se používá také pro děti prvního týdne od narození. Je to o něco jednodušší:

 • je-li hmotnost dítěte menší než 3 kg 200 g, pak se počet dní života vynásobí 70;
 • je-li hmotnost dítěte vyšší než 3 kg 200 g, pak se věk dítěte ve dnech vynásobí 80.

Podle Shkarinova vzorce byste měli určit, jak nakrmit dítě do 2 měsíců:

 1. Od 80 odnést věk dítěte (počet týdnů).
 2. Výsledek v prvním kroku se vynásobí 50.
 3. Od 800 odečíst výsledek druhé akce.

Když má dítě více než 2 měsíce, je Shkarinův vzorec následující:

 1. Od počtu věku dítěte (počet týdnů) odečtěte 2.
 2. Výsledek v prvním kroku vynásobte 50.
 3. K 800 přidejte výsledek ve druhé akci.

Reichův vzorec vypadá takto: hmotnost novorozence (v gramech) se dělí výškou (v centimetrech). Výsledek se vynásobí 7.

Rychlosti podávání

Měsíční dávky krmení pro kojence jsou následující:

 • 1 měsíc - 600-700 ml směsi denně;
 • 2-3 měsíce - 1/5 hmotnosti dítěte (700 - 800 ml směsi denně);
 • 3-4 měsíce - 1/6 hmotnosti dítěte (800-900 ml směsi denně);
 • 4 - 6 měsíců - 1/7 hmotnosti dítěte (1 000 ml směsi denně);
 • 6-12 měsíců - 1/9 hmotnosti dítěte (1000-1200 ml směsi denně).

V prvních dnech života je norma jedné dávky směsi 30-40 ml, po - 80-100 ml, takže počet jídel se postupně snižuje. Při zavádění doplňkových potravin je také méně krmiv..

Uvádí se rychlost krmení doporučená pro zdravé kojence. V případě jakýchkoli odchylek ve zdraví nebo vývoji musíte kontaktovat pediatra, který vám individuálně poradí ohledně výživy.

Vlastnosti smíšeného krmení

Smíšený typ krmení - krmení novorozence směsí, když matka má špatnou kojení (více než 20% denní výživy) nebo pokud má dítě nedostatek váhy, stolice se změnila a časté močení se změnilo. Pokud směs převládá ve stravě, je dítě krmeno každou hodinu. Pokud je tedy mateřské mléko hlavní potravou, potom dítě jí na požádání.

Pravidla smíšeného krmení:

 • Doplnění je zavedeno až po vyzkoušení všech způsobů, jak zvýšit laktaci během týdne.
 • Vyberte si směs podle věku dítěte.
 • Nakrmte dítě směsí až poté, co snědl obsah hrudníku a zůstal hladový.
 • Směs se nepodává v lahvi, ale pomocí lžíce, aby dítě nezapomnělo, jak správně vzít prsa a vůbec jej neodmítlo..
 • Jídla se připravují před jídlem.
 • K přípravě směsi musíte použít speciální nebo převařenou vodu.
 • Před přípravou směsi je nutné prostudovat informace na obalu.
 • Je nutné sledovat proporce suché směsi a vody. Pokud je jídlo příliš zředěné vodou, bude dítě hladové, často si vyžádá jídlo. Nadměrná suchá směs ve stravě povede k lepku živin, z nichž bude mít dítě křeče, naštvaný trávicí systém.
 • Směs se zředí v čisté nádobě, která před vařením začne nalévat horkou vodu do 50 stupňů. Jídlo je důkladně promícháno tak, aby bylo rovnoměrné a bez hrudek.
 • Dávají směsi teplotu 36-37 stupňů.
 • Pokud dítě nemůže sedět, musí být krmeno v klidové poloze, měla by být zvednutá hlava a tělo.
 • Po krmení je dítě udržováno ve svislé poloze - je nutné nechat přebytečný vzduch.
 • První měsíce je kontejner sterilizován. Po 2 měsících nalijte vroucí vodu..
 • Doporučuje se zavádět doplňkové potraviny ve stejném věku jako při přirozeném způsobu krmení..

Je možné určit, kolik směsi dát dítěti, které je na smíšeném typu krmení, pomocí receptur Zaitseva a Finkenstein. Můžete také zvážit dítě před a po krmení (kontrolní vážení). Rozdíl hmotnosti ukáže, kolik ml mléka snědlo dítě z mateřského prsu..

Jakýkoli způsob počítání pomůže spočítat: kolik mléka by mělo dítě jíst podle věku a kolik dětské stravy by mu mělo být poskytnuto jako doplněk.

Výživa pro novorozence, kteří jsou na krmení smíšeným způsobem:

 • 1 měsíc - 650-700 ml tekutiny (mléko, včetně dětské výživy denně);
 • 2-3 měsíce - 1/5 hmotnosti dítěte (750–800 ml mléka a dětské výživy denně);
 • 3-4 měsíce - 1/6 hmotnosti dítěte (850–900 ml mléka a dětské výživy denně);
 • 4-6 měsíců - 1/7 hmotnosti dítěte (950 - 1 000 ml mléka a dětské výživy denně);
 • 6-12 měsíců - 1/9 hmotnosti dítěte (1150 - 1200 ml mléka a dětské výživy denně).

Jak určit množství mléka v závislosti na hmotnosti

Každé dítě je individuální, má svou vlastní výšku, váhu, zdravotní stav. Proto je nutné provést výpočty, abychom pochopili, kolik mléka potřebuje. Okamžitě si všimneme, že výpočty jsou stanoveny pro kojence na plný úvazek.

U předčasně narozených dětí se používá Rommelův vzorec: 10 se přidá do věku ve dnech, což se rovná objemu mléka na každých 100 g hmotnosti dítěte.

Prvních 7-10 dní

Chcete-li určit množství mléka pro novorozence v prvním týdnu a půl života, použijte vzorce:

 • Finkelstein (modifikace A.F. Tour);
 • N.F. Filatov (modifikace G.I. Zaitseva);
 • N.L. Shabalova.

První 2 vzorce se používají ke stanovení množství mléka za den.

Finkelsteinův vzorec: pokud je hmotnost dítěte větší než 3 kg 200 g, pak se dny života dítěte vynásobí 70. Pokud je hmotnost více než 3 kg 200 g, pak se dny života vynásobí 80.

N.F. Filatov identifikoval následující vzorec: vyberte 2% hmotnosti dítěte a vynásobte počtem dní jeho života.

Vzorec N.L. Shabalova: 3 krát počet dní, kdy je dítě, a vynásobte jeho hmotností v kg. Takže můžete určit, kolik novorozence by mělo jíst v jednom krmení..

10 dní až rok

Děti od 10 dnů do 12 měsíců používají ke stanovení množství mléka metodou Genber-Czerny..

Metoda spočívá v tom, že dítě potřebuje mléko:

 • 10 dní - 2 měsíce - 1/5 hmotnosti dítěte;
 • 2-4 měsíce - 1/6 hmotnosti;
 • 4-6 měsíců - 1/7 podle hmotnosti;
 • 6-9 měsíců - 1/8 podle hmotnosti;
 • 9-12 měsíců - 1/9 hmotnosti.

Jak zjistit, že dítě je plné mléka

Máma může pochopit, že novorozenec je už z takového důvodu vyživován:

 • Už nebere jeho hruď, usměje se.
 • Maminčin hrudník je měkký a prázdný.
 • Dítě rychle spí a klidně spí.
 • Dlouhá přestávka mezi krmením.
 • Asi 10-15 krát denně, dítě pees.
 • Stolice novorozence má konzistenci podobnou kaši žluté nebo tmavě žluté.
 • Dítě úměrně přibírá na váze a roste.
 • Dítě je aktivní.

Je důležité si uvědomit, že dítě v prvních několika dnech života může být narušeno koliky. Jeho rozmar ne vždy naznačuje, že chce jíst. Proto je třeba ji zvednout, pohladit ji po zádech, při masáži a gymnastice, protože tělesný kontakt pomáhá dítěti uklidnit se a zbavit se úzkosti ve střevech.

Jak se v noci krmit

Bývalo normou, že dítě ve věku 3 až 4 měsíců jí v noci pouze 1 čas a po 5 až 6 měsících celou noc spí. Nyní se pediatrové dívají na noční krmení jinak: dítě ve dne a v nočních hodinách jí na vyžádání.

Proto dítě jí každé 1,5 až 2 hodiny v prvních měsících až šesti měsících. Existují výjimky, když se dítě probudí pouze 1krát se žádostí o jídlo, protože každé dítě je individuální. Pokud dítě spí se svou matkou, pak se neprobudí úplně, když najde hrudník, povrchní spánek jde do jiné fáze a dítě pevně usne..

Při kojení novorozenec jí každé 2 hodiny, protože mateřské mléko se rychle vstřebává. Po 6 měsících se interval postupně zvyšuje. Četnost krmení v noci je také ovlivněna růstovou rychlostí, množstvím mléka v mámě.

Proto je pro zajištění laktace a její zvýšení velmi důležité krmit dítě v noci. Během tohoto období je stimulována produkce hormonu prolaktinu, což ovlivňuje produkci mléka v ženských prsou.

Děti, které jedí směs, musí být také krmeny v noci. Směs si můžete připravit předem a vložit ji do chladničky, aby nedošlo ke smíchání množství suché směsi nebo vody. Než dáte dítěti jídlo, jídlo se zahřeje.

V závislosti na druhu jídla studují rodiče novorozenců normy výživy. Je důležité, aby věděli, jak správně vypočítat požadované množství dětské výživy (směsi), kolik mléka potřebují pro dítě podle jeho věku, hmotnosti a vývoje. Je známo, že existuje několik vzorců pro stanovení požadovaného množství mléka.

Je důležité vzít v úvahu individuální charakteristiky a potřeby dítěte, postupujte podle doporučení pediatra. Maminky by měly pochopit, kdy má dítě hlad, a když nemá dostatek doteků nebo je dítě stísněné a je třeba jim pomoci, aby se s nimi vypořádaly..

Pro děti je prvních šest měsíců velmi důležité jíst v noci, což je užitečné pro ženské prsy a kojení.

Autor článku: Inna Krylova

Design článku: Svetlana Ovsyanikova

Video na téma: krmení novorozence

Nejlepší režim krmení: doporučení Dr. Komarovského:

Kolik má novorozenec jíst (mléko, směs)? Množství krmení (za den, pro jedno krmení) zvažujeme od 0 měsíců do roku

Kolik mléka nebo mléka může dítě najíst najednou? Vše záleží na věku vašich drobků. V prvních okamžicích života je zdravé dítě nutně umístěno na hrudi matky a poprvé reflexivně prohledává a bere prsa. Tento reflex sání a množství novorozeného dítěte by mělo být naprogramováno samotnou přírodou.

Prvním mlékem je mlezivo

Colostrum po porodu vyniká trochu, ale neměli byste si dělat starosti. Dítě nebude mít hlad, protože:

 • žaludek novorozence je tak malý, že může obsahovat pouze 10 ml. Toto je množství mléka, kolik novorozence by mělo jíst najednou, to znamená při jednom krmení;
 • první den, kdy dítě dostane kolostrum z mateřského prsu - nejcennější produkt, jehož vlastnosti a výhody jsou nepostradatelné, asi 10krát;
 • kolik mléka novorozenec potřebuje, reguluje. Dítě je schopno najíst 7 - 10 ml mleziva najednou. Proto je denní dávka přibližně 100 ml mléka;
 • norma jednoho krmení pro novorozence během měsíce se mění a doslova roste každý den.

Norma krmení novorozence

Prvním dětským dětem se doporučuje podávat každou hodinu prsu, pak na vyžádání. Když je dítě kojeno, vše je mnohem jednodušší. Máma nedokáže spočítat, kolik snědl mléko. Konzumovaný objem mění každé krmení a závisí na potřebách drobků. Kolik novorozence jí, určí sám sebe a uvolní hruď své matky, když je plný.

Podle doporučení odborníků by nemělo být dítě na hrudi delší než 20 minut. Pro některé děti stačí 10 minut, zatímco jiné trvat trochu déle. Při bližším pohledu na dítě pochopíte, kolik času potřebuje. O 2 měsíce už dítě bude mít svůj vlastní režim.

Děti zpravidla po krmení zpravidla vyplivnou až 6 měsíců. Tím se získá vzduch a přebytečné mléko. Důvodem je svěrač (klapka) mezi žaludkem a jícnem, který je stále špatně rozvinutý, a když se přejídá, může dítě rozdrtit nejen přebytek, ale také vše, co právě jedí.

Po nějaké době bude dítě opět hladové a znovu požádá o jídlo. Nebuďte překvapeni, je to zcela normální, protože jeho žaludek je prázdný.

Kolik by měl novorozenec jíst?

"A kolik směsi by měl novorozenec jíst?" - ptáš se. Množství jednorázového krmení u kojenců a řemeslníků je stejné. Norma mléka pro novorozence a směs asi 10 ml.

Dítě jíst směs je přísně krmeno každou hodinu, jíst najednou tolik jak dítě by mělo dostat v jeho věku. Počet krmení denně je osmkrát. Pokud vaše dítě jí méně často, můžete zvýšit jednorázový objem směsi.

Hlavní věcí není nepřekrmovat a dodržovat režim krmení. Umělci častěji přibývají na váze, pokud máma poruší pravidla.

Nadváha způsobuje další zatížení kosterního systému (záda a nohy) a pro dítě je obtížnější naučit se sedět, plazit se a chodit. Nadměrným krmením navíc zvyšujete riziko poruch trávení a metabolismu. Aby se tomu zabránilo, matka by se měla naučit vypočítat, kolik směsi se připraví, aby mohlo dítě jednou nakrmit.

Kolik novorozence jedí na krmení?

Až do desátého dne se objem směsi počítá vynásobením počtu dnů 10. Například osmdenní dítě má jíst 80 ml najednou.

V průměru jedí novorozenci najednou:

 • první dva dny života - 7 až 10 ml;
 • 3-4 dny života - 20-60 ml každé 2 hodiny;
 • první týden života - 50 - 80 ml každých 2,5 hodiny;
 • druhý týden života - 60 - 90 ml každé 3 hodiny;
 • třetí týden života - 70 - 100 ml každých 3,5 hodiny.

Vlastnosti krmení novorozenců krmených směsí

 1. Nakrmte dítě směsí by mělo být podle režimu.
 2. Doporučený počet krmení - nejméně osm denně.
 3. Vypočítejte rychlost krmení. Ujistěte se, že se dítě nepřebíhá.
 4. Postupujte podle doporučení a pokynů na balení se směsí..
 5. Mezi krmením podle potřeby nechte dítě pít teplou vodu.
 6. Během krmení držte lahvičku správně, abyste předešli aerofágii (polykání vzduchu během krmení), které může způsobit koliku.
 7. Držte dítě ve vzpřímené poloze po dobu 10-15 minut, bude bouchat vzduch a přebytečnou směs.

Kolik by mělo dítě kojit po měsíci??

Kolik novorozence jí, je již jasné. Jak spočítat, kolik by dítě mělo jíst za 1 měsíc a dále?

Dítě rychle roste a zároveň jeho potřeby a schopnosti. Když znáte denní stravu, můžete snadno spočítat, kolik by dítě mělo jíst za 2 měsíce.

Podle tohoto vzorce se počítá množství krmení u dětí od 1 do 12 měsíců.

Denní normou výživy u dítěte krmeného směsí je:

 • do 2 měsíců - 1/5 části hmotnosti, v průměru 700 - 750 ml;
 • od 2 do 4 měsíců - 1/6 hmotnosti, v průměru 750 - 800 ml;
 • v intervalu 4 - 6 měsíců - 1/7 hmotnosti, v průměru 800 - 900 ml;
 • starší než 6 měsíců - 1 / 8-1 / 9 část, v průměru 1 000 - 1100 ml.

Vezměme si příklad toho, kolik by dítě mělo jíst za 3 měsíce.

Vezměte dítě s hmotností 5400 g. Denní strava se počítá jako 5400/6, ukazuje se 900 ml. Tříměsíční dítě jí sedmkrát denně. Po provedení jednoduchého výpočtu (900/7) získáme jednorázové množství krmení pro naše dítě - 130 ml.

Stejně tak můžete velmi snadno spočítat, kolik by dítě mělo jíst 4 měsíce, 5 měsíců atd. Až rok.

Jak vidíte, určení toho, kolik mléka nebo jeho náhrady je zapotřebí pro jedno krmivo, není nijak zvlášť obtížné. Je důležité se blíže podívat na vaše dítě a mluvit s ním. Pak se můžete naučit rozumět svému dítěti.

Když dítě kojí, je třeba na požádání dodržovat krmení. Potom vaše dítě nastaví režim sám. S věkem může být upraven tak, aby vyhovoval jak pro dítě, tak pro maminku.

Matka, která krmí své dítě směsí, bude potřebovat trochu trpělivosti, aby se přizpůsobila zvláštnostem umělého krmení a vytvořila pro své dítě správnou stravu..

Výživa a strava novorozence

Budoucí zdravotní, fyzický a duševní vývoj závisí na tom, jaká bude výživa novorozeného dítěte. I když byla matka stále těhotná, měla pro sebe výběr plné a rozmanité stravy příznivý vliv na vývoj plodu a samozřejmě, po narození, byla připravena postarat se o optimální stravu a stravu pro své dítě. Lékařští vědci provedli řadu studií s cílem zjistit vztah výživy u kojenců a zdravotního stavu v dospělosti v různých skupinách populace. V důsledku toho byla koncepce metabolického programování vytvořena a přijata lékařskou komunitou. Nazývá se také „Koncept stravování“.

Co je to programování potravin

Doktor lékařských věd, profesor S. V. Belmer ve svém článku „Koncepce programování potravin: Obecná ustanovení a konkrétní příklady“ vysvětluje: „Programování potravin zahrnuje následující: povaha výživy dítěte během kritických životních období určuje (programy) charakteristiky jeho metabolismu v následujících letech život a v důsledku toho náchylnost k určitým chorobám a rysům jejich průběhu. Nejprve mluvíme o období nitroděložního vývoje a prvních 12 měsíců po narození. “.

Jaké jsou mechanismy programování potravin

Profesor Belmer identifikuje následující 4 mechanismy pro programování potravin.

Mechanismus 1. Živiny (užitečné prvky) výživy mají rozhodující vliv na procesy reprodukce a distribuce buněk rostoucího embrya, formování orgánů a systémů, jejich velikost, strukturu a životní potenciál..

Mechanismus 2. Živiny ovlivňují aktivitu enzymových systémů v těle a určují povahu metabolických procesů.

Mechanismus 3. Živiny ovlivňují přenos genové informace do kódujících enzymů, receptorových proteinů a dalších struktur, tj. K implementaci genetického programu.

Mechanismus 4. Zvyk určitých chutí, vznik chuťových preferencí, ovlivňuje povahu výživy během života.

Co jsou to dětští lékaři z celého světa

Pediatrové po celém světě souhlasí s tím, že mateřské mléko je ideální kojenecká výživa pro kojence od 0 do 6 měsíců. Tatyana Eduardovna Borovik, MD, vedoucí oddělení výživy pro zdravé a nemocné děti Vědeckého centra pro zdraví dětí, profesorka Katedry dětské a dětské revmatologie dětské fakulty 1. Moskevské státní lékařské univerzity. I.M.Sechenová v rozhovoru na otázku „Jaká jsou rizika porušení při organizaci krmení dětí v prvním roce jejich života?“ odpovědi: „Za prvé, to je jeden z důvodů vývoje nemocí závislých na výživě. Výživa dítěte tak „programuje“ metabolismus těla tak, že jakékoli negativní změny v jeho obvyklé stravě mohou zvýšit riziko vzniku alergických onemocnění, nadváhy, podvýživy, anémie z nedostatku železa a řady dalších nemocí “.

Profesor Borovik společně s expertní skupinou předních pediatrů v Rusku vyvinul „Národní program pro optimalizaci výživy dětí v prvním roce života“, který uvádí všechny výhody kojení pro novorozence. V naší zemi se od roku 2009 tento pediatr řídí všemi pediatry v terénu..

Výňatky z „Národního programu pro optimalizaci výživy dětí v prvním roce života“

Mateřské mléko je nejpřirozenější a nejvhodnější výživa pro novorozence. Mateřské mléko není jen jídlo, ale nezbytná biologická látka, která programuje imunitu a metabolismus dítěte po jeho narození.

To je důležité!

I když má dítě predispozici k nemoci v genech, mateřské mléko, které ovlivňuje genovou expresi, může změnit nežádoucí fenotyp, což zvyšuje jeho zdravotní potenciál během jeho života. Složení mateřského mléka chrání dítě před okolními infekcemi. Kromě toho se mléko „vyvíjí“ a přizpůsobuje se neustále se měnícím potřebám dítěte v prvním roce života. „Národní program“ upravuje nejen výživu novorozenců, ale také stravu těhotných žen a kojících matek.

Kojení

Tak jsme zjistili, jaká výživa pro novorozence je optimální. Samozřejmě, mateřské mléko. Pro správné „zařazení“ procesu laktace pediatrové doporučují včasné připojení k kontaktu s matkou a pokožkou bezprostředně po narození. Prvním jídlem od maminky je kolostrum. Přestože se vyrábí v malém množství, obsahuje koncentrát užitečných živin: aminokyseliny, tuky, snadno stravitelné proteiny a vitamíny. Jsou známy dva typy stravy novorozeného dítěte: krmení podle prvního požadavku dítěte a času. Musíte pochopit, že pláč dítěte není vždy způsoben hladem. Důvodem pro pláč může být potřeba kontaktu s matkou, infantilní kolika, změna krajiny, přehřátí nebo podchlazení dítěte, bolest atd. Dítě řekne matce, že bude mít hlad. Udělá charakteristické pohyby, otočí hlavu při hledání jeho hrudi a udeří rty. Je snadné pochopit, že je čas dát mu prsa. Krmení na vyžádání lze použít pouze během kojení a během prvních tří až čtyř měsíců života, v budoucnu je vhodné, aby dítě vytvořilo dietu.

Smíšené krmení

Krmení novorozence se považuje za smíšené, pokud je mateřské mléko kombinováno s doplňkovým krmením (upravená mléčná receptura). Tento typ krmení lze použít v případech, kdy:

 • mateřské mléko nebo mlezivo není dostatečně produkováno;
 • máma kombinuje péči o dítě a práci.

Mezinárodní akademie medicíny kojení doporučuje při výběru doplňku postup ve třech krocích:

 1. Na prvním místě pro doplnění je vyjádřeno mateřské mléko nebo kolostrum..
 2. Pokud mateřské mléko nebo kolostrum nestačí, je na druhém místě pasterizované dárcovské mateřské mléko..
 3. V případě absence dárcovského mléka by měly být vybrány upravené směsi založené na parciálním hydrolyzátu bílkovin.

Pokud se matka bojí, že nemá dostatek mléka, musí se poradit s odborníkem. Pokud metody ke zlepšení laktace nefungují, stojí za to prodiskutovat s pediatrem zavedení doplňkových potravin ve stravě novorozence a vybrat vhodné doplňkové potraviny. Až do poslední chvíle je velmi důležité dát dítěti prsa, i když je tam jen velmi málo mléka. Láhev směsi může být podána po aplikaci na hrudník.

Umělé krmení

Pokud je více než ⅔ stravy novorozence tvořeno kojeneckou výživou, mluví o umělém krmení. Možnými důvody přechodu na plně umělé krmení jsou nedostatek laktace a nucená matka užívat léky, které nejsou kompatibilní s laktací. Při výběru správného jídla můžete věnovat pozornost dětské výživě Nutrilak. Obsahují vysoce kvalitní mléčné bílkoviny, minerální složky, vitamíny, mléčný tuk a další látky důležité pro zdraví dítěte.

Režim a strava novorozenců

Při prvním jídle jí novorozenec asi 8 ml. V prvních dnech a týdnech života matka klade dítě na její prsa na vyžádání (při pláči nebo jakákoli úzkost dítěte by měla být považována za možný pocit hladu) přibližně každé 2 hodiny. Normálně to vychází asi 10-12krát. Na jeden den jí dítě jen asi 100 ml mléka. Na konci prvního měsíce života však bude najíst 90 - 100 ml najednou. Tato první krmení jsou poměrně dlouhá - asi 20-40 minut. V budoucnu se bude zlepšovat sání dítěte. Dítě bude moci jíst více za kratší dobu pobytu na hrudi. Předpokládá se, že s každým dnem života se objem konzumovaného mléka zvyšuje o 10 ml. Jak množství konzumovaného jídla, tak intervaly mezi krmením se postupně zvyšují. Bude vyvinut pohodlnější režim intervalů krmení, protože mateřské mléko má příznivý účinek na cirkadiánní rytmy spánku a bdělosti dítěte..

Metabolismus

V prvních měsících života se trávicí systém vyvíjí, jsou stanoveny vlastnosti metabolických procesů. Správná strava novorozence podporuje kolonizaci střev pomocí prospěšných mikroorganismů. Zdravá střevní mikroflóra určuje vznik přetrvávající místní a systémové imunity dítěte.

Evropská společnost pro pediatrickou gastroenterologii, hepatologii a výživu (ESPGHAN), s cílem zajistit správný růst a vývoj dítěte, doporučuje udržovat přirozené krmení po dobu nejméně 6 měsíců života. Doporučuje se zavádět doplňková jídla nejdříve 17. a nejpozději 26. týden života dítěte.

Video „Trávicí problémy u novorozenců“

Timofeeva Anna Georgievna, kandidát na lékařské vědy, lékař nejvyšší kategorie, zástupce hlavního lékaře pro pediatrii na klinice Doctor Near, odborník v oblasti dětské výživy

Články O Neplodnosti