Hlavní Bolest

Dieta pro 4 měsíce staré dítě

Snad by se hlavní produkt ve stravě čtyřměsíčního dítěte měl považovat za mléko. Ale v tomto věku můžete také postupně zavádět doplňková jídla. Množství spotřebovaného jídla by mělo být přibližně 1 litr denně. Spolu s mlékem by se do jídla měla postupně zavádět poměrně silná jídla. Nová jídla umožní dítěti dostat potřebné množství minerálů a vitamínů.

Návnada by měla začínat nízkou hustotou. Postupně by měla být jídla hustší. Skvělou volbou pro krmení čtyřměsíčního dítěte je nastrouhané jablko zředěné šťávou nebo cukrovým sirupem. Nejprve si můžete dát jednu lžíci a pak postupně zvyšovat porce na 8 polévkových lžic denně. Po chvíli přidejte do jablek drcenou strouhanku bílého chleba napařenou v mléce. Toto jídlo je vhodné zejména pro děti, které jsou náchylné k hubnutí.

Když má dítě 4 měsíce, můžete ho začít krmit různými obilovinami, ovocem a zeleninou. Zejména zobrazené: mrkev, jablka, broskve, maliny, rybíz a jahody. Meruňky by však měly být podávány opatrně, protože mohou způsobit alergické reakce. Švestky a třešně, hrušky a hrozny mohou negativně ovlivnit trávení dítěte.

Pokud jde o zeleninu, je lepší dát jim vařené. Můžete například vařit mrkev, petržel a celerovou polévku. Mimochodem, některé děti v tomto věku mají velmi rádi slabě slazené polévky. Pokud dítě nezíská na váze pár týdnů po jídle této polévky, přidejte do polévky krupici a malé množství másla.

Do stravy čtyřměsíčního dítěte lze zahrnout také silnější polévku s bramborami, cuketou, rajčaty, cibulí a zeleným hráškem. Chcete-li ji připravit, měli byste vařit výše uvedenou zeleninu a protřít je sítem. Poté se vývar přivede na požadovanou konzistenci a vaří. Polévky je vždy lepší vařit z několika druhů zeleniny.

Může se stát, že dítě plochě odmítá používat zeleninovou polévku. V této situaci musíte počkat týden a zkusit ho znovu nakrmit. Poprvé můžete dát své dětské mrkvové pyré ochucené citronovou šťávou.

V poslední době se na prodej objevilo velké množství zeleninových pyré ve sklenicích. Mohou již začít dávat dítě ve věku 4 měsíců. Teprve před použitím by maminka měla zeleninovou směs zahřát.

Krmení dítěte v tomto věku se řídí určitým vzorcem. Nejlepší je dávat nejprve mléko a pak doplňková jídla. Kompletní jídlo by mělo být také mléko. Jen dítě může odmítnout okamžitě jíst silné a neobvyklé jídlo. Každá matka by měla najít nejvhodnější krmné schéma pro své dítě..

Ve skutečnosti se strava čtyřměsíčního dítěte liší od výživy v raném věku pouze postupným zaváděním doplňkových potravin. Frekvence podávání se nesnižuje.

Krmení 4 měsíce starého dítěte

Hlavní dietou dětí ve 4 měsících je mateřské mléko nebo upravená mléčná výživa. Podle mnoha pediatrů v tomto věku však můžete začít zavádět doplňková jídla a představovat dítě různým výrobkům. Kde začít s doplňkovými potravinami pro čtyřměsíční dítě? Pojďme to pochopit.

Základní strava

Podle světové praxe kojení by dítě mělo ještě 4 měsíce jíst mateřské mléko. Denní spotřeba je 1/6 jeho tělesné hmotnosti, to je přibližně 800 - 900 g. Dítě by mělo být aplikováno na prsa 5-6 krát denně a jíst 120-140 g mléka na krmivo. Toto množství je dostatečné pro normální vývoj a růst dítěte.

Pokud z nějakého důvodu není dostatek mateřského mléka, dítě začíná zhubnout nebo lékař mu diagnostikoval anémii, měli byste přemýšlet o metodách zlepšení laktace nebo krmení..

Mohu se krmit

Podle nejnovějších doporučení WHO se doplňková strava nejlépe podává po 6 měsících, ale v praxi je toto období pro každé dítě individuální. Připravenost dítěte na krmení můžete určit pomocí řady znaků, z nichž hlavní jsou:

  • zoubkování prvních zubů;
  • zájem o jídlo, které rodiče jedí;
  • dítě sedí sebevědomě, cítí se pohodlně v této poloze;
  • dítě je již 4 měsíce staré;
  • zánik reflexu vyloučení jídla jazykem.

Připravenost na krmení nezaručuje, že dítě bude rádi vyzkoušet nová jídla. Buďte trpěliví, netrvejte na tom. Postupem času se naučíte chutě dítěte a vše bude fungovat.

Co lze nakrmit

Přijatelné produkty, které lze použít jako doplňkové potraviny po dobu 4 měsíců, jsou zeleninová pyré, ovocné pyré a džusy, tvaroh, obilniny. I s takovou odrůdou nemůžete zadat několik produktů najednou. Nabídněte nová jídla postupně a postupně. Pediatrové jsou první, kdo dítěti vyzkouší šťouchané brambory z brokolice, květáku nebo cukety. Neslazené bramborové brambory se nemusí líbit drobky z prvního pokusu, může to trvat 5-7 dní, než se přizpůsobí.

Po zelenině lze přidat ovocné pyré z jablek, broskví, hrušek nebo banánů. Začněte pyré z pouze jednoho ovoce, takže v případě alergií přesně víte, na co tělo reagovalo.

Pokud má dítě podváhu, lze jako první jídlo použít cereálie. Ideální variantou jsou rozpustné bezlepkové cereálie: pohanka, rýže, kukuřice. Ale s ovesnou kaší a ovesnou kaší je lepší se s dítětem seznámit ve vyšším věku. Tyto obiloviny obsahují bílkovinu lepku, která může způsobit těžkost a nadýmání..

První ovocná šťáva, kterou můžete dát svému dítěti, je jablečná šťáva. Nejprve jej zředit převařenou vodou v poměru 1: 1 a dát nejvýše lžičku.

Upravený tvaroh je lepší nabídnout, když dítě začne jíst bramborovou kaši nebo cereálie. Tvarohovou hmotu nařeďte mateřským mlékem nebo směsí, začněte 1 čajovou lžičkou.

Množství krmiva a přibližné menu

Zeleninové nebo ovocné pyré, kaše by měla být spuštěna od 5 g, druhý den, zvýšit podávání na 10 g, pak na 15 g, na pátý den můžete dát 50 g, na šest - 100 g, a na sedmý den - 120 g. Nyní můžete jedno krmení zcela nahradit doplňkovými potravinami.

Šťáva také začne dávat trochu, začít s jednou lžičkou a postupně zvyšovat množství v týdnu, přivést na 40-50 ml. Krmení se nejlépe podává ráno a na oběd.

Přibližná nabídka a rozvrh krmení může vypadat takto:

  1. brzká snídaně v 6 ráno - 130 - 170 ml mateřského mléka nebo upravená směs;
  2. oběd v 10 hodin - 130 ml zeleninového pyré a 30 ml ovocného pyré;
  3. oběd ve 14 hodinách - mateřské mléko nebo směs 130 - 170 ml, ovocné pyré 40 ml;
  4. večeře 18 hodin - mateřské mléko nebo směs 130 - 170 ml;
  5. krmení před spaním ve 22:00 - mateřské mléko nebo směs 130 - 170 ml;
  6. noční krmení - mateřské mléko nebo směs 130 - 170 ml.

Mezi krmením může být dítěti podán ovocný džus, jeho množství by nemělo přesáhnout 40 ml denně.

Pokud zaznamenáte nejmenší alergické příznaky nebo problémy se stolicí, zrušte nový produkt a zkuste něco jiného..

Nakrmme se lžičkou, aby se dítě naučilo správně jíst. Budete potřebovat zásoby dětského textilu: malé ručníky a podbradníky, protože většina kojenců nejprve vyplivne neznámé jídlo. Připravte se na takovou reakci..

Při zavádění doplňkových potravin buďte trpěliví a nespěchejte, abyste do stravy okamžitě zavedli spoustu nových produktů, tento proces by měl být pomalý a postupný. Pokud dítě plošně odmítá vyzkoušet nové jídlo, odložte doplňkové potraviny o několik týdnů a pokračujte v krmení dítěte mateřským mlékem. Buďte pozitivní - a budete uspět.

Výživa pro děti do jednoho roku

Obecná informace

Ihned po narození dítěte a během prvního roku života by měl být přístup k organizaci jeho výživy u rodičů co nejpřesnější. Správná výživa dětí do jednoho roku skutečně určuje aktivitu a správnost jejich vývoje a růstu. Během tohoto období jsou kladeny zvláštní požadavky na množství a chemické složení potravin, protože možnosti enzymatických systémů trávicího traktu dítěte jsou stále velmi omezené. Je důležité řádně praktikovat výživu kojenců po celé měsíce, protože na tom závisí jejich zdraví, jakož i zdravotní stav a metabolismus ve vyšším věku. Jedním z nejdůležitějších pravidel pro organizaci výživy dítěte do 1 roku je zohlednění jeho věkových charakteristik. Tento článek bude diskutovat o tom, jak správně provádět výživu dítěte podle měsíců, jaká by měla být jeho strava a stravovací režim..

Kojenecká výživa: typy a vlastnosti

Jíst děti do jednoho roku do značné míry závisí na tom, zda je možné, aby maminka praktikovala kojení. V prvním roce života dětí se používají tři hlavní typy krmení: přírodní, umělé, smíšené.

  • Přirozené - v prvních 4–6 měsících sestává dětská strava z mateřského mléka úplně nebo z 80%.
  • Umělé - dětský řemeslník dostává výhradně mléčné přípravky nebo současně podíl mateřského mléka až 20%.
  • Smíšené - „menu“ dítěte sestává z mateřského mléka méně než 80% a více než 20% a zároveň je krmeno upravenými směsmi.

Výživa dítěte po 6 měsících zahrnuje zavedení doplňkových potravin, pro které je nutné používat správné recepty dětské výživy.

Vývoj a výživa jsou vzájemně propojeny a moderní pediatrové z celého světa jsou spojeni v tom, že v tomto případě je nejvýhodnější přirozené krmení. V tomto případě dítě dostává optimální soubor látek nezbytných pro jeho tělo, má normální střevní mikroflóru, riziko alergií je sníženo.

V nabídce šestiměsíčního dítěte se postupně zavádějí doplňková jídla, protože pro zdraví dítěte po 6 měsících. je již zapotřebí širší škála zdravých a výživných látek.

Abychom to shrnuli výše, můžeme rozlišit takové rysy výživové nabídky dítěte v prvním roce života:

  • Výživa dítěte ve 4 měsících a do té doby zajišťuje 100% kojení. Pokud to není možné, použijí se upravené směsi. Současně musí matka jíst různě, aby mohla mlékem naučit děti různým chutím..
  • V období od čtyř a půl do 6 měsíců by dieta měla zahrnovat také mateřské mléko nebo směsi, ale zároveň je již možné postupně doplňovat doplňková jídla do nabídky dítěte nebo umělce. Produkty se podávají jeden po druhém a dávají až 5 po sobě jdoucích dnů. Takový režim je důležitý pro určení, jak dítě reaguje na nový produkt. V tuto chvíli stojí za to dát dětským pyré ze zeleniny nebo ovoce jednu složku, cereálie, džusy. Ale výživa dítěte po 6 měsících by měla stále zahrnovat mateřské mléko jako hlavní složku.
  • V období od 6 do 8 měsíců ve stravě se i nadále přidávají doplňková jídla - šťouchané maso, stejně jako šťouchaná zelenina a ovoce s několika složkami. Je velmi důležité, aby 8 měsíční dětské menu obsahovalo zeleninu. Pokud vstoupí do jeho menu v tomto věku a později, pak bude dítě v budoucnu ochotno jíst zeleninu.
  • V období od 8 do 12 měsíců se dítěti dostávají šťouchané brambory s malými kousky, jakož i sušenky a sušenky. Výživa dítěte v 11 měsících a roce je již velmi různorodá, i když v některých případech je částečné kojení udržováno až jeden rok.

Měsíční krmení dítěte

Aby byl zajištěn správný vývoj dítěte, je nutné dodržovat správný rozvrh krmení od prvních dnů jeho života..

Jeden měsíc

Výživa dítěte by tedy v 1-3 měsících měla v ideálním případě zahrnovat pouze mateřské mléko jako nejkompletnější produkt. Svědčí o tom slavný lékař Komarovsky a další významní dětští lékaři. Jídla v 1 měsíci jsou více či méně zahrnuta v určitém režimu. Matka měsíčního dítěte, které ho živí na vyžádání, již ví, jak chápat, že novorozenec má hlad, a po normální kojení poskytuje své potřeby mateřskému mléku.

Norma výživy novorozence

První den života se novorozené dítě pokouší jen pár kapek kolostra, ale potom každý den více a víc. Ve věku jednoho měsíce je množství jídla najednou asi 100 ml.

Tabulka obsahuje podrobnější informace o tom, kolik mléka dítě v prvním měsíci života konzumuje.

Najednou (ml)Za den (ml)
První den7-10100
2-3 dny20-30300
1. týden60-80400
2 týdny70-90600
1 měsíc100-120800

Dvouměsíční

Obdobně je výživa dítěte 2 měsíce. Během tohoto období se dítě vyvíjí aktivně. Pro dvouměsíční dítě je kojení důležité nejen z hlediska získávání důležitých živin, ale také jako těsný duchovní kontakt s matkou. Mateřské mléko obsahuje nejvíce vyváženou hladinu minerálů, bílkovin, uhlohydrátů a tuků. Dítě s sebou přijímá nezbytné ochranné složky a biologické látky. Je také důležité, aby se takové mléko dobře vstřebávalo malým organismem a přispívalo k tvorbě optimální střevní mikroflóry. Proto je právě takové krmení nejvýhodnější..

Tři měsíce

S výhradou zachování laktace trvá taková výživa dítěte po 3 měsících. Vývoj dítěte je normální, pokud v tomto věku dostává výhradně mateřské mléko. Ale v některých případech, od 3 měsíců, a někdy dříve, se dítě začne krmit směsí. To je přípustné pouze v případě nedostatečného laktace. V tomto případě se praktikuje smíšené krmení tříměsíčního dítěte - do jeho stravy se zavádějí upravené mléčné směsi. Rozhodnutí o přechodu na smíšené krmení by však mělo učinit pediatr, který přiměřeně posoudí situaci a stav dítěte.

Je důležité pochopit, že smíšená kojenecká výživa je druh extrémního kroku. Otázka, která výživa je lepší pro novorozence a jak zvolit správnou metodu krmení, by neměla vyvstávat ani před ženou. Jednoznačné je, že smíšené i umělé krmení ztratí přirozené množství.

Pouze v situaci, kdy kojení není možné, se výživa 3měsíčního umělého dítěte provádí pomocí upravených směsí. Takové směsi mají podobné složení jako lidské mléko, ale stále nejsou jeho analogem. Od 4 měsíců si umělá miminka mohou postupně zvykat na doplňková jídla. Informace na něm obsahuje odpovídající tabulku.

Čtyři měsíce

Strava čtyřměsíčního dítěte závisí na typu krmení. Děti, které dostávají mateřské mléko, nadále jedí bez krmení. Umělci od tohoto věku mohou začít poskytovat doplňková jídla. Jak vyplývá z výživové tabulky dítěte po 4 měsících, ovocné šťávy začínají doplňovat výživu dítěte. Šťáva může být ze zelených jablek, o něco později - ze švestek, hrušek, třešní. Musíte začít s několika kapkami, po několika dnech zvýšení dávky na 1 lžičku. Dále je třeba zvýšit množství šťávy v nabídce. Nedoporučuje se podávat dětskou jahodovou nebo citrusovou šťávu, která může vyvolat alergické projevy. Hroznová šťáva se také nedává dětem, protože může vést k fermentaci..

Po dvou týdnech začíná dítě v nabídce postupně uvádět ovocné pyré. Na konci čtvrtého měsíce života může dítě vyzkoušet také zeleninové pyré. Výpočet výživy pomůže vytvořit příslušnou tabulku.

Pět měsíců

Výživa dítěte po 5 měsících se vyznačuje pokračujícím zaváděním doplňkových potravin, pokud hovoříme o dětském řemeslníkovi nebo o dítěti se smíšenou výživou. Pokud jde o kojená děti, Dr. Komarovsky a další pediatrové doporučují neměnit dětskou stravu po 5 měsících a počkat, až se doplňkové krmení do konce tohoto měsíce.

Pětiměsíční dítě řemeslníka již má „zkušenosti“ s konzumací šťávy a ovocných pyré, někdy zeleniny. Jeho vývoj v tomto období je velmi aktivní. A protože vývoj a výživa dítěte ve věku 5 měsíců je úzce spjata, během tohoto období se zvyšuje jeho množství i rozmanitost doplňkových potravin. Kromě toho je pětiměsíční dítě nahrazeno přizpůsobenými směsmi takzvanými následnými směsmi, které jsou jen částečně přizpůsobeny mateřskému mléku. Koneckonců, výživa pro vývoj dítěte po 5 měsících by už měla být rozmanitější. Během tohoto období se strava umělých dětí také postupně obohacuje mléčnou kaší a tvarohem..

Šest měsíců

Strava dítěte v 6 měsících se stále mění. V tuto chvíli jsou už všechna miminka lákavá. Umělci již mají v nabídce „běžné“ jídlo. V 6 měsících je dítěti již podávána šťáva z buničiny, která tělu obohacuje draslík, železo, vlákninu, vitamíny, což je velmi důležité pro vývoj dítěte po 6 měsících. K jídlu patří také mléčné výrobky - mléčná kaše, tvaroh. Kaše je pro dítě často neobvyklá, protože je silnější než jeho milované mléko nebo směsi. Protože je však vývoj dítěte velmi aktivní a brzy se začnou objevovat jeho první zuby, měl by si zvyknout na jídlo se silnější konzistencí. V tuto chvíli mu můžete začít dávat měkké cookies ve velmi malém množství..

Když je dítě ve věku 5-6 měsíců, do jeho stravy se zavádí také zelenina a máslo ve velmi malém množství.

Stejně jako dříve se v tomto období dají všechna nová jídla dítěti v malých porcích - od 5 do 10 g a dosažení požadovaného množství po dobu dvou týdnů. Pro více informací o tom, jak dochází k vývoji a výživě dítěte po 6 měsících, by rodiče měli rozhodně požádat pediatra.

Sedm měsíců

Takže, malý člověk roste a strava dítěte po 7 měsících se stále více stává rozmanitější. Během tohoto období strava zahrnuje všechny ty potraviny, které již byly zavedeny dříve (nutriční tabulka dítěte po 7 měsících a obecná měsíční tabulka obsahuje informace o počtu potravin za každý den).

Pro vývoj dítěte po 7 měsících by měla být výživa kompletní a dostatečně pestrá. Proto je výživa dítěte po 7 měsících obohacena zavedením slepičích vajec a masového pyré do nabídky. Tyto výrobky se zavádějí do stravy sedmiměsíčního dítěte počínaje velmi malými porcemi, aby se tradičně kontrolovala reakce jeho těla. Neméně důležitý je pitný režim. Koneckonců, čím více „běžného“ jídla jí dítě, tím vyšší je jeho potřeba pití. Po 7 měsících mezi jídlem může být dána tekutina. Jako nápoj je vhodný slabý čaj, ovocný vývar, šípkový vývar. Obzvláště důležité je zavést dostatečné množství tekutiny do výživy sedmiměsíčního řemeslného dítěte. V horkých dnech by měla dieta řemeslníka obsahovat přibližně 120 ml tekutiny. Dítě, které stále dostává mateřské mléko, může pít o něco méně..

Pokud si však dítě začíná zvykat na maso, základem stravy v tomto období je zeleninová kaše a mléčná kaše. K přípravě bramborové kaše můžete použít širokou škálu zeleniny - mrkev, dýně, cuketa, květák, brambory, špenát, hrášek, tykev atd. Vaření je nezbytné, aby brambory tvořily více než polovinu jídla.

Zelenina se nejprve duší a poté setře, přidá se trochu vody nebo mléka a másla - krémová nebo zelenina. Čas od času můžete dát svému dítěti hotové pyré, které se vyrábí pro kojeneckou výživu. Během tohoto období se často začínají u dětí stříhat první zuby. Proto můžete dát dětským sušenkám, které vám pomohou zvyknout si na pevné jídlo a zároveň poškrábat dásně.

Osm měsíců

Pro vývoj dítěte za 8 měsíců by výživa měla být tak rozmanitá, že dostane všechny látky potřebné pro tělo. Je pravda, že často výživa dítěte po 8 měsících zahrnuje také mateřské mléko, a to je pro něj dobré..

Kromě již známých jídel je dětská strava v 8 měsících obohacena o mléčné výrobky, pokud nebyly do dětské stravy zavedeny o něco dříve. Rybí pyré můžete také přidat do nabídky osmiměsíčního dítěte, ale pouze v případě, že dítě není náchylné k závažným alergickým projevům.

Tabulka výživy dítěte po 8 měsících a obecná tabulka ukazují, že v této době je základem nabídky zeleninové pyré, mléčná kaše. Za 8 měsíců. dítě už má více masa. Podle Dr. Komarovského a mnoha dalších dětských lékařů však děti v tomto věku již vyjadřují své vlastní vkusové preference a na jejich pozadí se pro každé dítě vytváří speciální strava a strava.

Devět měsíců

Pro vývoj dítěte po 9 měsících by výživa měla být velmi různorodá, ale zároveň by v ní mělo pokud možno zůstat mateřské mléko. Excesy však mohou také poškodit, takže strava dítěte v 9 měsících by měla být správná a nemusíte překrmovat devítiměsíční dítě. Jeho nabídka by nyní měla zahrnovat ryby, maso, přírodní jogurt, kefír, zeleninu, ovoce, tvaroh, rostlinný olej, žloutek.

Pro ty, kteří ještě nedovolili dítěti vyzkoušet ryby, je čas to udělat hned. Za prvé, ve výživném menu dítěte s 9 měsíci můžete zadat mořské ryby - pollock, štikozubec, treska. O něco později se ve stravě mohou pravidelně objevovat říční ryby - candát, kapr. Před vařením ryb musí být ryby důkladně omyty a očištěny od kostí.

Strava v tomto věku je obohacena nejen novými produkty, ale také novými jídly pro dítě. Rozmanitost je důležitá, říká Dr. Komarovsky a další odborníci, protože právě teď si dítě zvyká na různá jídla a jídla.

Například pro dítě můžete vařit masové kuličky z mletého masa a přidávat trochu buničiny bílého chleba namočeného do mléka a žloutku. Vytvořené kuličky je třeba vařit ve slané vodě. Jiné recepty udělají..

Výživa dítěte po 9 měsících by měla zahrnovat již nerozdrcenou bramborovou kaši, ale hrubší zrnitou zeleninovou hmotu. Chcete-li je uvařit, natřete zeleninu na hrubém struhadle.

Strava devítiměsíčního dítěte může být tato: ráno - mléčná kaše z rýže, pohanky, ječmene; oběd - zeleninová polévka s masovými kuličkami, šípkový vývar; odpolední čaj - sušenky, mléko; večeře - jogurt a sušenky; před spaním - mléko.

10 měsíců

Stejně tak je dieta dítěte po 10 měsících. V tomto věku je důležitá nejen strava, ale také postupná zvyklost na nezávislost. Koneckonců, vývoj a výživa stále jde „ruku v ruce“. Mnoho matek již začíná dávat lžíci do ruky dítěte. A i když se to stále ještě nenaučí používat brzy, stejně, takže dítě dostane své první schopnosti samoobsluhy.

Stravovací režim zajišťuje krmení každé 3-4 hodiny. V tomto věku již mají děti zpravidla několik zubů. Proto by výživa dítěte po 10 měsících měla zahrnovat nejen měkká a tekutá jídla, ale také sušenky, sušenky, rohlíky.

U matek, které pokračují v kojení, je důležité vzít v úvahu, že mateřské mléko by mělo představovat asi čtvrtinu celkové stravy.

Výživné menu dítěte po 10 měsících může zahrnovat nejen obvyklé cereálie, ale také cereálie a těstoviny. Do ovesné kaše lze přidat sušené ovoce. Když je dítě již 10 měsíců staré, může nabídka obsahovat nejen kuřecí žloutky, ale také křepelčí vejce. Můžete také měnit nabídku masa - vařit kotlety, masové kuličky a další pokrmy z telecího, kuřecího, králíka, libového vepřového masa.

Tabulka výživy pro 10měsíční dítě obsahuje obecné informace o počtu potravin, které dítě potřebuje. Příručka by však neměla být jen stolem, ale také vkusem dítěte.

Nesmíme zapomenout na pití, zejména v létě. Kompoty, čaje pro děti mohou být dány desetiměsíčním dětem.

11-12 měsíců

Dítě se rozrostlo natolik, že jí hodně různých jídel. Při vytváření výživové nabídky dítěte ve věku 11 měsíců a při uvádění nových produktů do jídelního lístku by se však mělo postupovat tak, aby bylo jasné, zda je dítě alergické na nová jídla. V 11 měsících matky často dítě odstavují z prsu. V tomto případě místo mateřského mléka zahrnuje dieta dítěte v 11 měsících jogurt, kefír, kravské nebo kozí mléko. Obecně platí, že strava jedenáctiměsíčního dítěte není moc obsazena z předchozího měsíce, což potvrzuje odpovídající tabulka. Mnoho matek, vzhledem k vývoji dětí ve věku 11–12 měsíců, jim začalo dávat produkty z obecné tabulky. Je však třeba si uvědomit, že strava dětí do jednoho roku a o něco starší by neměla kategoricky obsahovat.

Mluvíme o takových jídlech a produktech:

  • Nakládané okurky, nakládané okurky.
  • Smažené jídlo.
  • Jakékoli běžné (jiné než dětské) konzervované jídlo.
  • Uzené maso, sledě, kaviár.
  • Klobásy.
  • Horké koření.
  • Káva, čokoláda, kakao, bonbóny.

Měsíční novorozená tabulka výživy

Tato tabulka vám pomůže orientovat se v době krmení a množství jídla..

Měsíc345678 až 99 až 12
Šťáva ze zeleniny a ovoce (ml)5-3040-5040-6060708090-100
Ovocné pyré (g)5-3040-5040-6060708090-100
Zeleninové pyré (g)-10-100150150170180200
Mléčná kaše (g)--50-100150150180200
Tvaroh (g)--10-30404040padesáti
Vaječný žloutek (ks)----1/41/41/2
Masové pyré (g)----5-50100150
Rybí pyré (g)-----5-3030-60
Kyselé mléko (ml)----200200400-500
Sušenky, sušenky (g)---3-55510-15
Bílý chléb (g)----5510
Rostlinný olej (g)-1-333556
Máslo (g)--1-44456

zjištění

Výživa kojenců prvního roku je pro její vývoj velmi důležitá. A na její správné organizaci do značné míry záleží na tom, zda bude dítě zdravé. Nejlepším jídlem pro děti v první polovině života je nepochybně mateřské mléko. Správné zavedení doplňkových potravin je však také důležité z hlediska dobrých životních podmínek a vývoje dítěte, nyní i v budoucnosti. Proto musí dítě nutně dostávat vysoce kvalitní, chutné a zdravé jídlo a zavedení doplňkových potravin by mělo být prováděno s ohledem na všechny normy a pravidla.

Vzdělání: Vystudoval základní lékařskou fakultu Rivne State Basic s titulem Pharmacy. Vystudovala Státní lékařskou univerzitu Vinnitsa. M.I. Pirogov a stáž na něm založená.

Pracovní zkušenosti: Od roku 2003 do roku 2013 - pracoval jako lékárník a manažer lékárenského kiosku. Za mnoho let svědomité práce jí byly uděleny dopisy a vyznamenání. Články o lékařských tématech byly publikovány v místních publikacích (novinách) a na různých internetových portálech.

Dětská strava 4 měsíce

Charakter výživy dítěte, 3 měsíce, stejně jako 4 měsíce, jsou založeny na kojení. To znamená, že mateřské mléko zůstává v tomto věku hlavním druhem potravy pro dítě. Pokud své dítě nedojčíte, je hlavním zdrojem výživy kojenecká výživa

Mateřské mléko nebo směs, dítě ve věku 4 měsíců dostává nejméně 6krát denně. Pokud mateřské mléko nestačí nebo nejsou k dispozici kvalitní mléčné náhražky, může být dítěti po 4 měsících podávána doplňková strava. Existují však některé kontraindikace, tj. doplňkové potraviny by neměly být podávány, pokud má dítě alergické projevy, střevní onemocnění, jakož i v období přípravy na očkování nebo bezprostředně po onemocnění gastrointestinálního traktu.


Od 4 měsíců je dětská strava doplněna ovocnými, zeleninovými a bobulovými šťávami a šťouchanými bramborami. První ovocná šťáva pro dítě je jablko. Šťáva, stejně jako každý nový produkt, by měla být zavedena postupně a opatrně, přičemž by měla být věnována pozornost chování dítěte, jeho kůži a stolici. Poprvé pro dítě stačí 2-3 kapky ovocné šťávy, pak v průběhu měsíce postupně zvyšujte objem na 5 lžiček.

Jako doplňkové jídlo může dítě ve věku 4 měsíců dávat zeleninové pyré. Na rozdíl od ovocných šťáv a bramborové kaše, které se podávají po hlavním krmení, by se bramborová bramborová kaše měla podávat před krmením mléka.

Musíte začít 1-2 lžičkami, pak postupně zvyšovat na objem 150 g, který zcela nahradí jedno krmení mlékem.

Přibližná strava dítěte po 4 měsících je následující:

mateřské mléko nebo kojenecká výživa pro první jídlo (200 ml);

2. příjem rostlinného pyré (150 g) s polovinou vaječného žloutku a 1 čajovou lžičkou rostlinného oleje, ovocného pyré (50 g);

3 mateřské mléko nebo směs (180 ml), tvaroh (20 g), ovocná šťáva (25 ml);

4 mléčné jídlo nebo směs (200 ml), ovocná šťáva (25 ml);

5 mateřského mléka nebo kojenecké výživy.

S ohledem na dětské menu tedy 4 měsíce zahrnují jídla, jako jsou ovocné a zeleninové šťávy a šťouchané brambory, kuřecí žloutek, tvaroh.

4-měsíční režim dětského dne

Ve věku 4 měsíců se konečně formují biologické rytmy dítěte a struktura spánku se v něm stává stejnou jako u dospělých. Proto předchozí metody pokládání často přestanou fungovat, dítě nemusí dlouho spát, začne se probouzet častěji v noci a neustále se aplikovat na hrudník, a ke stávajícímu každodennímu postupu již nelze přistupovat. Co dělat v tomto případě?

Použijte naše tipy, jak své dítě uvést do provozu.!

Denní rutina

4 měsíce

V tomto věku nemohou děti podle jasných denních zvyklostí podle hodin žít, protože během dne stále spí krátké sny a nemohou zůstat dlouho vzhůru. Proto je denní rutina čtyři měsíce. Je postaven na základě doby bdělosti, která není mezi sny delší než 1,5–2 hodiny. V tomto případě dítě potřebuje 9-10 hodin spánku za noc s probuzeními pro krmení a 3-4 denní spaní s celkovou dobou trvání asi 4-5 hodin, to znamená, že dítě bude spát s tímto programem 3-4krát denně. Čas večerní pokládky se bude lišit a bude záviset na konci posledního dne spánku. Chcete-li dát dítě včas, zaměřte se na známky únavy a nepřekračujte dobu buzení déle než 2 hodiny. Takže nedovolíte dítěti přepracovat, což zlepší kvalitu jeho nočního spánku a sníží počet nočních probuzení. Stojí za to začít ráno nejpozději do 7.00-7.30, aby se vytvořil fyziologický režim dne.

Co dělat, když dítě ve čtyřech měsících dobře spí, ale teď jsou problémy s pokládkou:

Pokud jste tak již neučinili, zadejte rituál před spaním. Ve večerních hodinách to může být plavání, lehká masáž, oblékání plenky a oblečení na spaní, ukolébavka a krmení. Během dne může rituál zůstat stejný, pouze bez hygienických postupů. Rituál by se měl opakovat denně a sestávat ze stejných akcí. Provádí ji jedna osoba - máma nebo táta.

Zkontrolujte, zda místnost má vhodné podmínky pro spaní pro dítě: teplota není vyšší než 21–23 stupňů v zimě a nejvýše 25 stupňů v létě a vlhkost vzduchu je přibližně 40–60%. Je také důležité zatemnit místnost pro všechny sny, včetně denních, a použít bílý šum.

Uspořádejte odpočinek svého dítěte v postýlce. Poslední den lze spát venku na vozíku.

Pokud ranní a obědový spánek netrvá déle než 30–40 minut, prodloužte spánek dítěte jakýmkoli způsobem.

Pokud nic nepomůže a dítě se v noci probudí, nemoci z pohybu, hrudník ani práce bradavek na prodloužení spánku, stojí za to naučit dítě samostatně usnout.

Ujistěte se, že dítě vytéká ze spánku. Jinak se nahromadí overfatigue, což se projeví častými nočními probuzeními. Zde vám pomůže režim..

Podívejte se na náš stůl a zjistěte, zda vaše dítě spí dost.

Kolik krmení potřebuje dítě v noci?

Pro čtyřměsíční dítě je mateřské mléko nebo směs stále hlavní potravou v jeho stravě..

Strava pro kojené dítě v tomto měsíci bude sestávat z krmení každé 3-4 hodiny. Objem mateřského mléka spotřebovaného najednou bude asi 118 - 210 ml. Délka krmení se může lišit.

Při umělém krmení by se měl objem směsi vypočítat podle doporučení pediatra. Obvykle se jedná o 1/6 skutečné tělesné hmotnosti dítěte. Za čtyři měsíce bude dítě jíst 800 - 1000 ml. směsi denně každé 3-4 hodiny během dne.

Dítě se stále více zajímá o svět kolem sebe a během krmení se může začít rozptylovat, v noci se nejíst a nosit hlad. Proto je lepší krmit dítě v klidném prostředí.

V noci potřebuje čtyřměsíční dítě pouze 2-3 krmení.

Probudí se dítě v noci krátce po krmení a začne plakat? Je lepší ho krmit znovu, ale zkusit ho uklidnit jinými způsoby, například hladit bříško a zamíchat. Takže dítě netvoří zvyk usínání jen krmením.

Musím začít s doplňkovými potravinami po 4 měsících? Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje zavádění doplňkových potravin od 6 měsíců. Před zavedením potravy pro dospělé je proto vhodné poradit se s pediatrem.

Fyzický vývoj 4 měsíce starého dítěte

Čtvrtým měsícem je věk, kdy dítě už může hodně dělat a učit se novým dovednostem.

S jistotou už ovládá obě ruce současně - zachycuje hračky, barevné a lesklé předměty vedle sebe. Měkké knihy, zoubkované kroužky jsou pro tento věk dobrou volbou..

Pro čtení si vyberte velké knihy s různými texturami uvnitř pro rozvoj taktilních pocitů. Čtěte a zpívejte svému dítěti každý den po dobu několika minut. To rozvíjí pozornost a řeč dítěte. Podívejte se na dětské koupací knihy - jejich nafouklé stránky se snadno posouvají. Kromě toho často křičí a obrázky v nich jsou jasné. ⠀

Dítě už drží hlavu a hrudník dobře, je na břiše a tlačí ruce z povrchu. Také dítě může již začít převalovat z břicha dozadu a trhat nohama.

Dítě vidí lépe, začíná rozlišovat barvy a všimne si objektů v dálce, i když stále upřednostňuje pohled na tváře a věci vedle něj. Při procházkách na čerstvém vzduchu řekněte dítěti o okolních objektech, namiřte na ně a popište je.

Od 4 měsíců vybuchnou první zuby dítěte. Pokud dítě zvýšilo slinění, kolem jeho úst se objevilo zarudnutí, začal kousat, odmítal jíst, stal se náladový, zhoršil se noční spánek, potom s největší pravděpodobností má nový zub. V akutním období pomohou zubní prsteny, anestetický gel na doporučení pediatra, větší pozornost a teplo ze strany matky.

Důležité změny nastanou v komunikaci s dítětem po 4 měsících. Uvědomuje si, že jeho matka je vhodná pro jeho pláč a při komunikaci s ostatními začíná používat různé zvuky: oooh. aah. huh... Chyťte okamžik, kdy dítě „mluvilo“ více než obvykle a hrajte si s ním v „ozvěně“. Říká - opakujete.

Taková hra dává dítěti jistotu, že ho jeho matka poslouchá a rád s ním mluví. A samozřejmě se rozvíjí řeč dítěte. Vyzkoušejte - bude se vám to líbit.

Také v tomto věku budou užitečné hry typu finger, například „Ladushki“, „Horned goat“, „Magpie-crow“ - jsou zaměřeny na rozvoj jemných motorických dovedností dítěte, což je zase důležité pro tvorbu řeči..

Jaká je vaše každodenní rutina pro vaše dítě po 4 měsících?

Moderní principy krmení dětí

Moderní principy krmení dětí jsou jakousi fúzí praktických zkušeností a nejnovějšího vědeckého vývoje vědeckého vývoje. Jsou založeny na doporučeních Evropské asociace dětských gastroenterologů, hepatatologů, odborníků na výživu (ESPGHAN), Americké akademie pediatrů (AAP) a národních doporučení příslušných ministerstev a asociací.

Moderní doporučení jsou založena na analýze výsledků mnoha studií o složení, načasování zavádění doplňkových potravin v Evropě pro zdravé kojené děti s přihlédnutím k různým aspektům zavádění doplňkových potravin, jejich dopadu na ukazatele fyzického a duševního vývoje. Včasné zavádění doplňkových potravin přispívá k optimálnímu vývoji všech systémů a orgánů dítěte, fyzických parametrů, psychomotorického vývoje a činnosti nervového systému. Období zavedení doplňkových potravin je velmi důležité pro růst a vývoj dítěte, jakož i vynikající fázi přechodu dítěte z kojení na jídlo z obecné tabulky..

Vědci a lékaři dokázali identifikovat řadu zásad pro krmení dětí v prvním roce života:

  • Je nepraktické vyvinout samostatná doporučení pro zavádění doplňkových potravin pro děti kojící nebo umělé výživy, přístupy v těchto případech jsou stejné;
  • Matky mateřského mléka zůstávají „zlatým standardem“ exkluzivního kojení po dobu nejméně 4 měsíců (17 týdnů) života dítěte, až 6 měsíců (26 týdnů), standardem exkluzivního nebo převážně kojení;
  • Trávicí trakt a funkce ledvin jsou dostatečně zralé, takže tělo dítěte může vnímat zavedení doplňkových potravin ve věku 4 měsíců a v období od 5 do 6 měsíců si dítě vyvine potřebné motorické dovednosti pro stravování pevných potravin. Proto je v tomto věku důležité dávat jídlo přiměřené konzistence a vhodným způsobem;
  • Matka, která plně sníte, může zajistit příjem všech potřebných živin, vitamínů a minerálů pro dítě s exkluzivním kojením do věku maximálně 6 měsíců;
  • Některé děti mohou potřebovat další doplnění železa před 6 měsíci;
  • Je důležité pokračovat v kojení souběžně se zavedením doplňkových potravin. Je prokázáno, že to snižuje riziko gastrointestinálních a respiračních infekcí, jakož i případů hospitalizace u dítěte;
  • Při porovnání začátku zavádění doplňkových potravin ve věku 4 nebo 6 měsíců nebyly zjištěny žádné významné rozdíly ve vlivu na jejich růst a tělesnou hmotnost, na vývoj obezity během prvních 3 let života;
  • Současně bylo zavedeno vysoké riziko vzniku nadváhy a obezity zavedením doplňkových potravin do věku 4 měsíců;
  • Krmení dítěte (pevné nebo tekuté jídlo, které se liší od mateřského mléka nebo kojenecké výživy) by se mělo začít podávat nejdříve 4 měsíce a nejpozději 6 měsíců;
  • S věkem, se zavedením doplňkových potravin, by mělo být dítěti nabídnuto množství jídel v konzistenci, struktuře, chuti, vůni;
  • Děti mají vrozenou tendenci rozlišovat a preferovat sladká a slaná jídla, neochotně jedí hořká, které nemůžeme změnit. Můžeme však formovat a upravovat preference vkusu dítěte prostřednictvím školení, systematicky nabízet dětské produkty s různými chutěmi, včetně kyselé hořké zelené zeleniny;
  • Celé kravské mléko se nedoporučuje zavádět do dětské stravy po dobu až 12 měsíců. Použití kravského mléka je spojeno s příjmem zvýšeného množství energie, bílkovin, tuku a nižšího železa. Proto děti, které v mladém věku konzumovaly velké objemy kravského mléka, měly vyšší riziko vzniku anémie z nedostatku železa;
  • Spotřeba více bílkovin se zavedením doplňkových potravin zvyšuje riziko nadváhy a obezity, zejména u jedinců s predispozicí k tomu, takže příjem bílkovin by neměl být více než 15% energie spotřebované během dne;
  • Potřeba těla dítěte pro železo je velmi vysoká po celou dobu krmení, takže je nutné zajistit, aby se získávala jídla bohatá na železo, zejména pro kojené děti;
  • Alergenní přípravky mohou být zavedeny kdykoli od 4 měsíců věku, protože právě v tomto období dochází k tvorbě imunitní tolerance vůči alergenu. Například děti s vysokým rizikem alergických reakcí na arašídy by měly být podávány ve věku 4–12 měsíců pod dohledem odborníka. Nebyla nalezena žádná souvislost mezi načasováním zavedení alergenních potravin a vývojem alergických nebo imunologických chorob. To však neznamená nutnost včasného podávání alergenových produktů všem, ale zaměřuje se na skutečnost, že není nutné odkládat zavedení alergenových přípravků po 4 měsících na delší dobu;
  • Lepek lze nabídnout dítěti ve věku 4–12 měsíců, ale během prvních týdnů po zahájení jeho podávání byste se měli vyvarovat konzumace velkého množství lepku, v budoucnu však nebyl stanoven objem bezpečného množství. Nebyl odhalen typ krmení (prsa / umělé) se zavedením lepku, aby se snížilo riziko vzniku celiakie, diabetes mellitus 1. typu;
  • Cukr nebo sůl by neměly být přidávány do doplňkových potravin a dítě by také nemělo jíst sladké nápoje a džusy. Děti si užijí sladké nápoje již v prvních měsících, ale pokud se nedostanou, ale po 6 měsících se jim už děti nelíbí. Cukr ovlivňuje budoucí chování při jídle. Cukr je důležitým faktorem při vývoji zubního kazu - přispívá ke kazu, protože se mohou tvořit glukány, které zvyšují přilnavost bakterií na zubní sklovinu, narušují difúzi rovnováhy kyselin a pufrovacích systémů, což nakonec přispívá k poškození zubní skloviny..
  • Vegetariánská strava je u malých dětí kontraindikována kvůli riziku nedostatku vitaminu B12, železa, zinku, folátu, mastných kyselin s dlouhým řetězcem, bílkovin a vápníku, což může vést k nevratným nežádoucím důsledkům a zhoršenému kognitivnímu vývoji;
  • Vegetariánská strava může být používána výhradně pod pečlivým dohledem lékaře a odborníka na výživu, s povinným dodatečným zavedením vitamínů B, D, železa, zinku, vápníku, bílkovin, PUFA, které mohou zajistit odpovídající růst a vývoj dítěte. Je důležité, aby si rodiče uvědomovali riziko ireverzibilních škodlivých následků (mentální méněcennost, smrt dítěte), které se mohou vyvinout, pokud nebudou dodržovat doporučení odborníků.

Byla vyvinuta obecná pravidla pro zavádění doplňkových potravin dětem prvního roku života:

  • Je lepší zavést první krmení v ranním krmení (9–11 hod.), Aby se sledovala reakce dítěte na nový produkt..
  • Bez přidaného cukru a soli.
  • První návnada dejte dítěti, když je klidný a ne unavený.
  • Začněte 0,5-2 lžičkami. Pokud dítě odmítne, netrvejte na tom, zkuste to dát později nebo následující den.
  • Pokud je reakce normální (žádná vyrážka, změny na kůži, změny ve stolici), zdvojnásobte dávku následující den. Postupně přivádějte první krmení dítěte na věkovou normu (80-200 g).
  • Pokud se vyskytne alergická reakce nebo jiná nesnášenlivost - odmítněte tuto doplňkovou potravu podávat po dobu tří dnů, pokud máte opakovanou nežádoucí reakci - nedávejte tento produkt, kontaktujte svého pediatra.
  • Každý následný nový potravinářský produkt by měl být jednosložkový (pouze cuketa, zelí, brokolice, pohanka, maso atd.).
  • Podívejme se na mísu smíšených produktů, když je dítě již se všemi produkty seznámeno samostatně.
  • Není vhodné zavádět nové produkty tři dny před a po vakcinaci.

Pokud uvažujete o zavedení doplňkových potravin, vaše dítě by již mělo mít určité známky připravenosti:

  • Drží hlavu;
  • Ve stavu samostatně, prakticky bez podpory, sedět (na speciální vysoké židličce s postranní oporou);
  • Když si přinesou lžíci s jídlem, otevře ústa;
  • Když nemá hlad, odvrací se od lžíce s jídlem;
  • Zavře ústa lžičkou v ústech, drží v ústech jídlo a pak vlaštovky, ale netlačí a nevyplivne to.

První návnada za 4 měsíce

Věk 4 měsíce byl zvolen jako minimum pro zavedení doplňkových potravin, protože ve 4 měsících se gastrointestinální trakt dítěte zraje: původně se zvyšuje propustnost sliznice tenkého střeva, dozrává řada trávicích enzymů, vytváří se dostatečná úroveň místní imunity a dítě získává schopnost polykat polotekuté a silnější jídlo spojené s vymizením „lžíce tlačícího reflexu“.

Na otázku, zda je nutné dítěti s doplňkem 3 měsíce dávat doplňkové jídlo, můžete jednoznačně odpovědět: ne, je příliš brzy!

Ale 4 měsíce, to je již čas, kdy můžete přemýšlet o zavedení doplňkových potravin. Současně je třeba mít na paměti, že ve 4 měsících života dítě potřebuje dostatečné mateřské mléko nebo vysoce přizpůsobenou mléčnou směs pro svůj plný vývoj. Navíc, když mluví o doplňkových potravinách po 4 měsících, obvykle znamenají konec 4. měsíce života. Je důležité pokračovat v kojení souběžně se zavedením doplňkových potravin..

Pokud zavádíte doplňkové potraviny ve 4. měsíci života dítěte - jedná se obvykle o jednosložkové zeleninové nebo ovocné pyré, pokud dítě nezískává dostatečnou váhu, může to být bezlepková obilovina (rýže a pohanka). Je lepší začít se zeleninovým pyré. Děti jsou chytré a pokud zkusí sladší ovocné pyré, pak může na chvilku zeleninu odmítnout a možná budete mít potíže se zavedením tohoto velmi zdravého jídla.

Co je užitečné při krmení zeleniny a z čeho je lepší vařit?

Zeleninové pyré - pro první krmení můžete připravit květák, cuketa, dýně, brokolici - jedná se o nízkoalergenní produkty, patří mezi deset nejužitečnějších zeleniny v dětské stravě, obsahují velké množství zdravých bílkovin, vlákniny a vitamínů, mikroelementy! Vláknina pomáhá propagovat jídlo trávicím traktem a rozvíjet prospěšnou mikroflóru ve střevech. Pektinové látky absorbují a odstraňují toxiny z těla dítěte. Zelenina pozitivně ovlivňuje stav acidobazické rovnováhy v těle, vytváří podmínky pro správné fungování všech orgánů a systémů.

Květák - je dobrým zdrojem vlákniny, bílkovin, minerálů a vitamínů: A, B1, B2, B3 (PP), B6, stejně jako malé množství vitamínů K, D a tokoferol (vitamin E). V květenství zelí je spousta hořčíku, sodíku, draslíku, fosforu, vápníku, železa. Železo obsahuje dvakrát tolik než v zeleném hrášku, pepři a salátu. Protein květáku se snadno štěpí a jeho obsah je poměrně vysoký. Protein květáku obsahuje nezbytný vitamin U (methionin). To je jedna z esenciálních aminokyselin, které nejsou syntetizovány lidským tělem. Další esenciální aminokyseliny jsou přítomny v malém množství: arginin, tryptofan.

Cuketa - bohatá na vitamíny a minerály. Obsahuje draslík, hořčík, fosfor, vápník, vitamíny C, B1 a B2 a další, kyselinu listovou. Což hraje velkou roli v procesech tvorby krve. Cuketa je bohatá na důležité stopové prvky, jako je železo a měď. Jsou nezbytné pro tvorbu nervové tkáně, normalizaci metabolismu i pro tvorbu hemoglobinu, což je dobrá prevence anémie.

Brokolice je velmi zdravá zelenina, druh květáku. Příjemná jemná chuť a dobrá stravitelnost produktu, jedinečné složení má příznivý vliv na zdraví dospělých i dětí. Jezte nezveřejněné květenství zelí. Je to také nízkoalergenní zelenina bohatá na bílkoviny, vlákninu, vitamíny, vápník, železo, stopové prvky a dokonce i těkavé produkty. Obsah vápníku a hořčíku je dostatečný k vyvážení fungování nervového systému, k zajištění normální regulace cyklu spánku a probuzení dítěte a dobré odolnosti vůči stresu. Dítě s takovou výživou se stává klidnější, méně vzrušené a zlobivé.

Brokolice je lídrem v obsahu cholinu a methioninu. Pouze 50 g brokolice poskytuje dítěti plnou sadu živin na den.

Dýně je největší zelenina na Zemi. Je to jedna z deseti nejužitečnějších zeleniny v potravě dětí, obsahuje velké množství zdravých bílkovin, vlákniny a vitamínů, včetně beta-karotenu, vitamínu C, E, K, železa, draslíku, hořčíku, stopových prvků, které jsou nezbytné pro výživu dětí, protože posilují imunita a pomoc v boji proti zánětu, příznivě působí na nervový systém. Pokud jde o obsah karotenu, dýně pětkrát převyšuje mrkev.

Vitamíny a minerály obsažené v dýně pomáhají dítěti růst, zajišťují zdravý spánek, jsou odpovědné za stav kůže a očí, zlepšují metabolické procesy a urychlují vylučování škodlivých látek z těla dítěte. Díky svým blahodárným vlastnostem může být dýně jedním z prvních druhů potravin pro dítě.

Všechny zeleninové pyré mají specifickou zeleninovou vůni, to je naprosto normální

Zavedení zeleninového pyré

Do dětské nabídky je třeba postupně zavádět zeleninu. Začněte dávat každou novou zeleninu ve formě jednokomponentního pyré v množství ½ čajové lžičky, nejlépe při snídani, abyste mohli sledovat projevy alergií na potraviny nebo intoleranční reakce na tento produkt. Pokud je vše v pořádku, nabídněte mu další den lžičku. Takže postupně musíte přinést porci na 50-100 gramů. Denní porce zeleninového pyré pro dítě od 8 měsíců je přibližně 80 gramů. Můžete zvýšit až na 150 gramů ročně. Následující produkt lze zadat nejdříve po 4-5 dnech. Pokud má dítě vyrážku na kůži, změnila se stolice, je třeba produkt vyjmout ze stravy a poradit se s pediatrem.

Pokud se mu jídlo nelíbilo, například brokolice, neopustí plán a tuto zeleninu i nadále nabízet v malém množství - 1 - 2 polévkové lžíce denně, můžete dokonce ani jednou, ale 2-3krát před jídlem a po 7 - 10 a někdy 15 dní si dítě zvykne na nový vkus. To diverzifikuje stravu, pomáhá vytvářet správné chuťové návyky u dítěte..

Zavedení ovocného pyré

Ovocné pyré jsou jednoznačnou alternativou a doplňkem zeleniny. Lze jej připravit z jablek, banánů (mimochodem, víte, že je to bobule?), Sladké odrůdy hrušek. Toto ovoce bude obsahovat látky užitečné pro kojence, vitamíny a minerály, včetně železa, což je pro děti velmi důležité. Prořezané pyré je trochu oddělené, má dobrý vliv na trávení dítěte, zejména se sklonem ke zácpě a samozřejmě také obsahuje mnoho užitečných látek.

Kaše ve výživě dítěte prvního roku života.

Kaše může být zavedena do dětské stravy na konci 4 měsíců nebo v pátém, šestém měsíci života. Zpravidla jde o druhou návnadu po zeleninovém nebo ovocném pyré. Ale pokud vaše dítě nezískává příliš dobře na váze nebo pokud jste krmili mateřské mléko nebo kojeneckou výživu téměř do konce 6 měsíců, můžete začít s doplňkovými jídly..

Je důležité začít výběrem jednozložkových nízkoalergenních obilovin, které neobsahují lepek: jsou to pohanka, rýže, kukuřičná kaše.

Obiloviny obsahující lepek zahrnují: pšenici, oves, žito, ječmen, proso.

Podle moderních údajů nezáleží na období podávání lepku v dětské stravě, ale nedávná doporučení upozorňují na skutečnost, že jeho množství v dětské stravě by nemělo být velké. Proto je lepší přidat krupici a ovesné vločky do jiné ovesné kaše v omezeném množství, a ne dávat samy o sobě. Nebyl nalezen žádný vztah mezi začátkem doplňkových potravin, které obsahují lepek, a vývojem celiakie u dítěte. Pokud vaše dítě nezkoušelo cereálie, začněte s jedinou složkou pohanky nebo rýžové kaše bez mléka, bezlepku, bez lepku.

Rýže je velmi užitečná pro rostoucí tělo dítěte. Vyznačuje se nízkým obsahem rostlinných bílkovin, proto je snadno stravitelná a zvláště užitečná pro arašídy s nestabilní stolicí. Rýže má vysokou nutriční hodnotu a do jisté míry chrání jemná střeva dítěte díky svému obalovému účinku. Jedná se o výdatné a výživné jídlo s dobrým obsahem uhlohydrátů a bílkovin, draslíku a hořčíku, vápníku a fosforu, zdravých aminokyselin a vitamínů. Doplňuje náklady na energii, dodává energii a dává sílu. Rýže se nedoporučuje pro děti s nadváhou a pro ty, kteří trpí těžkou zácpou.

Bezlepková ovesná kaše je velmi výživná a bohatá na železo, vlákninu, nasycenou různými vitamíny a minerály. To je také dobrá možnost začít se s dítětem seznámit s jídlem pro dospělé. Tyto obiloviny lze připravit ve vodě, mateřském mléce, ve složení mléka, na které je vaše dítě zvyklé. Není třeba přidávat sůl a cukr.

Pravidla pro zavádění obilovin do krmení dítěte

Pokud dítě už jí kaši od 5 měsíců, pak vám po 6 měsících můžete nabídnout složitější kaši - například rýžovou kaši s meruňkou nebo malinami, rýžovou kaši s banánem (jedná se o velmi úspěšnou kombinaci chuti i vlastností) nebo ještě složitější ovesná kaše s banánem.

Postupem času můžete začít přidávat do kaše jablko, banány, hrušky, švestky a švestky, meruňky a sušené meruňky, brokolici, mrkev, bobule, pokud na ně dítě není alergické..

Pravidla pro zavádění obilovin jsou stejná jako u šťouchané zeleniny. Aby si dítě lépe zvyklo na nový produkt a jeho konzistenci, připravte nejprve 5% ovesnou kaši (5 g obilovin na 100 g vody), pokud si ji sami připravíte. Kaše se obvykle připravuje na vodě, ale lze ji provést na mateřském mléku, kojenecké výživě. Nejdříve dejte dítěti jednu čajovou lžičku a poté do 7-10 dnů doplňte objem kaše stejného procenta na plné množství krmení (150 g). Pokud je kaše dobře tolerována celou tu dobu, tj. neexistují žádné kožní vyrážky, dítě má stabilní stolici, přechází na postupné (od 20-30 g) podávání ovesné kaše stejné cereálie, ale již v 10% koncentraci (10 g obilovin na 100 g vody). Jinými slovy, silnější kaše se podává nejdříve 7 až 10 dní po začátku podávání kaše. Plné zavedení 10% ovesné kaše pro dítě se provádí také za 7-10 dní. Třetí týden je pro dítě, aby si plně zvyklo na nové jídlo. Teprve poté lze zavést novou cereálii (ve formě 10% ovesné kaše) nebo další návnadu.

Dávat kaši lžičkou je lepší ráno na snídani. Po obilovině ve stadiu jeho zavedení by mělo být dítěti nabídnuto kojení nebo kojenecká výživa. Během umělého krmení by měl být objem směsi po porci kaše takový, aby spolu s ovesnou kaší to bylo 200 ml s pěti jídly denně..

Normy zavádění obilovin

V budoucnu se množství kaše porce postupně zvyšuje a dosahuje:

  • 7-8 měsíců - 160-170 ml
  • 8-9 měsíců - 170-180 ml
  • 9-12 měsíců - až do 200 ml (zcela nahradí jedno krmení dítěte doplňkovými potravinami)

Režim zavádění obilovin

  • 1. den - 1 lžička (5 g)
  • 2. den - 2 lžičky (10 g)
  • 3. den - 3 lžičky (15 g)
  • 4. den - 4 lžičky (20 g)
  • 5. den - 50 ml (50 g)
  • 6. den - 100 ml (100 g)
  • 7. den - 150 ml (150 g)

Doplňky masa - pravidla pro zavádění masa do dětské stravy

Maso je obvykle třetím velmi důležitým potravinovým produktem po zelenině a obilovinách. Maso obsahuje aminokyseliny, kompletní živočišné bílkoviny, vitaminy B (B1, B2, B6 a B12), heme železo, draslík, vápník, zinek, fosfor, které jsou nezbytné pro růst a vývoj dítěte. Je velmi důležité pochopit, že masové pyré obsahují železo, které se snadno vstřebává. A přidání masa do zeleniny zlepšuje vstřebávání železa a od nich, ze zeleniny.

Nedostatek železa může vážně ovlivnit intelektuální vývoj dítěte, jeho imunitu, tvorbu krve. Vzhledem k tomu, že vaším úkolem je vychovat zdravé a inteligentní dítě, je třeba zavést krmení masem nutně a včas..

Hem železo - nachází se v masných výrobcích a snadno stravitelné (červené maso, telecí maso, játra), absorpce asi 25%.

Surové železo - vyskytuje se v rostlinných potravinách (fazole, fazole, čočka, hrášek, ořechy, rajčata, květák, zelená listová zelenina, jablka, sušené ovoce, ale mnohem horší se vstřebává z rostlin - pouze 3-5% absorpce železa z jiných živočišných produktů původ (vejce, ryby) je 10-15%.

Je důležité vědět, že mateřské mléko zvyšuje a kravské mléko snižuje absorpci železa.

Načasování zavedení doplňkových masných potravin

Je vhodné zavést masové pyré pro dítě ve věku 6-8 měsíců. To do jisté míry závisí na tom, kdy byly zavedeny obiloviny a zeleninové / ovocné pyré. pokud vaše dítě konzumuje zeleninu a cereálie od 4 měsíců, maso může být zavedeno po 6 měsících. Od 7 měsíců může být podávána, pokud dítě nezískává na váze. Od 8 měsíců dětem, které začaly doplňovat jídlo po 6 měsících.

U dětí s rizikem vzniku anémie se doporučuje dřívější zavedení masa ve věku 5 - 6 měsíců.

Je dokázáno, že pouze každodenní používání obohacené obiloviny pro děti a šťouchané maso může plně uspokojit potřeby dětí v železe, zinku a dalších mikroživinách.

Doplňkové potraviny můžete začít s libovým hovězím, telecím masem, ale lépe s méně alergenní drůbeží (krůtí, kuřecí) nebo králíkem, jedná se o nejsnadněji přizpůsobitelné druhy masa.

Husa a vepřové maso pro dítě je tučné a maso kachny a dalších ptáků rybníků také není vhodné pro první krmení. Doporučuje se podávat až po 3 letech;

Koňské maso je ideální pro dítě. Produkt je bohatý na uhlohydráty a bílkoviny, ale je téměř nemožné najít koňské maso na prodej..

V dětské stravě musí být maso zaváděno postupně, v poledne, nejprve čtvrtinu lžičky a postupně přidávat, aby se dostalo dennímu standardu: v 8 měsících, asi 50 g, v 9 měsících - 60-70 g.

Bramborová kaše

  • 1 den ¼ lžíce se zeleninou
  • 2 dny - ½ lžičky
  • 3 dny - 1 lžička
  • 4 dny - 2 lžičky
  • 5 dní - 3 lžičky
  • 6 dní 3-4 lžičky + zelenina

Za prvé, je lepší dát maso se zeleninovým pyré, které už dítě snědlo, takže se lépe přizpůsobí novému produktu a železo se lépe vstřebává. Děti na konci prvního roku života již mohou dostat 3 odrůdy masa.

Dětské menu na 7-8 měsíců

Od 7 do 8 měsíců můžete dětem dát tvaroh. Začněte 1/2 lžičky. Během jednoho měsíce může být denní spotřeba tvarohového sýra u dítěte zvýšena na 30 - 40 g. Kromě toho se doporučuje dítěti ve věku 8 měsíců dát kojenecké mléko. Ale neměli byste z obchodu dávat obyčejný kefír. V tomto věku by dítě mělo dostat 5 g másla a 5 g (1 čajová lžička) rostlinného oleje, ¼-žloutku - 2-3krát týdně.

Dětské menu na 9 měsíců

Jeho strava závisí na věku začátku doplňkových potravin. Pokud by dítě začalo dostávat nové jídlo za 4-5 měsíců, seznam povolených potravin bude mnohem širší, než kdyby se to stalo za 6-7 měsíců. Proto je vše velmi individuální, neexistují absolutně rigidní rámce a doporučení. V tomto věku dítě obvykle dostává doplňkové potraviny 3x denně..

Ve věku 9 měsíců je vaše dítě již v tomto věku obeznámeno s obilovinami, zeleninovými a ovocnými pyré, dětským tvarohem, směsí kyselého mléka a případně masem, žloutkem. Možná už se setkal s masem. Proto v tomto věku obvykle dávají bramborovou kaši a cereálie, které jsou složitější, méně homogenizované, různých chutí, postupně je připravují na výživu dospělých, zvyšují rozmanitost a množství doplňkových potravin. Je žádoucí nakrmit dítě u stolu s ostatními členy rodiny, měl by vidět, jak jeho rodiče s potěšením jedí, jak se od nich učí. Množství nabízené stravy by mělo být založeno na zásadách aktivního povzbuzení dítěte k jídlu, je nutné dále postupně měnit konzistenci a zvyšovat rozmanitost doplňkových potravin, při dodržení doporučené frekvence zavádění doplňkových potravin.

Zelenina - v dětské nabídce 9 měsíců

Ze zeleniny může být dítěti dáno to, co jedl dříve, a smíchat je: dýně, cuketa, květák, brokolice, mrkev a další, přidat 1 lžičku. rostlinný olej. Pokud dítě nemá kožní reakce, může být podána řepa. Rovněž je již možné dát dvou-, třísložkové zeleninové pyré a polévky, ale pouze za předpokladu, že je s těmito produkty již obeznámen a na ně nereagoval..

Voda na dětské menu

Pokud jste zavedli doplňková jídla, musíte si uvědomit, že voda je důležitou součástí dětské výživy. Můžete použít vyčištěnou vodu nebo speciální vodu určenou pro děti.

9 měsíců staré dětské sušenky

Kromě toho za 9 měsíců můžete dát speciální dětské pšeničné sušenky, které bude dítě šťastně jíst samo o sobě jako dospělý bílý pšeničný chléb, který zlepšuje pohyblivost rukou, zlepšuje výživové dovednosti, ale zároveň by měl být pod dohledem.

Šťouchaná ryba

V tomto věku můžete začít podávat rybí pyré z nízkotučných odrůd (říční bas, pollock, štikozubec, treska, treska, pollock - začněte ½ čajovou lžičkou, přiveďte až 40-50 g), sledujte reakci dítěte, dejte místo oběda večeři bramborová kaše, 1-2krát týdně. Řada pediatrů však nedoporučuje dávat do jednoho roku, je to užitečný, ale vysoce alergenní přípravek..

Dětské menu na 10 měsíců

V 10 měsících, obvykle 2krát denně, dítě dostane matčina prsa nebo speciální mléko.

Různé obiloviny (pohanka, rýže, kukuřice, ovesné vločky, pšenice, krupice). Do obilovin by se mělo přidat 5-10 g másla. V tomto věku již můžete připravovat komplexní obiloviny ze 2 až 3 obilovin, které dítě zná, přidat různé druhy ovoce a zeleniny: jablko, banán, hruška, švestky a švestky, meruňky a sušené meruňky, brokolice, mrkev, bobule, pokud dítě na ně není alergické nebo používá hotové cereálie s ovocem.

Zelenina

Ze zeleniny může být dítěti dáno to, co jedl dříve, a smíchat je: dýně, cuketa, květák, brokolice, mrkev, řepa a další, přidávat 1 lžičku. rostlinný olej. Rovněž je již možné dát dvou-, třísložkové zeleninové pyré a polévky, ale pouze za předpokladu, že je s těmito produkty již obeznámen a na ně nereagoval..

V tomto věku už dítě obvykle jí asi 40-50 g pyré z dětského masa z kuřecího, krůtího, králíka, s dobrou tolerancí na bílkoviny kravského mléka z telecího nebo hovězího masa. Pokud jedl maso déle než měsíc, můžete mu začít dávat dvousložkové masové pyré, například kuře a krůty.

Šťouchaná ryba

V tomto věku obvykle začínají dávat rybí pyré z netučných odrůd (říční bas, pollock, štikozubec, štikozubec, treska, pollock z ½ čajové lžičky, dosahující 40–50 g, sledování reakce dítěte, je lepší dát večeři místo masového pyré, 1-2krát týdně.

Mléčné výrobky v dětské nabídce 10 měsíců

Po 10 měsících by měl být podáván dětský tvaroh 2krát týdně. Začněte 1/2 čajové lžičky, pokud jste ji nedali dříve, denní objem tvarohu v tomto věku je 40–50 g. Doporučujeme dát zvláštní kojeneckou výživu. V tomto věku může dítě dostat 5-10 g másla a 5 g (1 čajová lžička) rostlinného oleje a 2-3krát týdně ½ - žloutek.

Výrobky pro domácí nebo průmyslovou výživu - což je lepší?

Evropská praxe dnes je taková, že až do jednoho roku (av některých zemích doporučují až 3 roky) jsou průmyslové doplňkové potraviny optimální, pokud jsou vyráběny v zemích EU. Zaručují přísnou kontrolu ekologie a kvality ve všech fázích výroby, jsou obohaceni o vitamíny a minerály, mají optimální, stálé složení a konzistenci, které jsou vhodné pro dítě tohoto věku, poskytují rozmanitost a vývoj chutí, textur a výrazně šetří váš čas.

Ale pokud máte hodně volného času a jste si absolutně jisti kvalitou a bezpečností produktů, z nichž připravujete doplňkové potraviny, že neobsahují pesticidy, antibiotika nebo jiné „škodlivé chemikálie“ - můžete to udělat sami. Toto je vaše volba.

Dětská výživa 1 rok

Už je dospělý, má již 6–10 zubů, s nimiž kousá všechno, co vidí, má zájem o žvýkání jídla, už má dobře fungující enzymy trávení a už se setkal s různými produkty: zeleninovými a ovocnými pyré, různými obilovinami, maso a ryby, fermentované mléčné směsi. Ve skutečnosti je již připraven na přechod na dietu pro dospělé. V roce zahrnuje změna ve stravě změnu na nové výrobky a postupnou změnu způsobu přípravy a stupně mletí.

Musíte jíst 5krát denně s intervalem 3,5-4 hodin.

Základ výživy - stále by měla zůstat polotekutá jídla, ale nejen šťouchaná v bramborové kaši, ale také obsahující malé kousky jídla. Dítě by zatím nemělo dávat příliš suché jídlo, protože může mít potíže s polykáním.

Za rok se už dítě snaží jíst rukama a měl by být k tomu vyzván. Můžete dát jemně nakrájená měkká jídla (například malé plátky měkkého ovoce, zeleniny, sýrů, dobře vařené maso, těstoviny atd.) A jídla, která se rychle rozpustí (dětské sušenky, dětský chléb) jako jídlo rukama..

Vyvarujte se potravin, které se mohou dostat do dýchacích cest a způsobit udušení - klobásy a jiné tvrdé masné výrobky, ořechy (zejména arašídy), hrozny, rozinky, syrová mrkev, popcorn a kulaté sladkosti. Prozatím se toho zdržte.

Za rok se některé děti ocitnou bez mateřského mléka. Ale pokud vaše dítě stále není odstaveno - pokud je to možné, nespěchejte mu před spaním. Můžete také kojit mezi jídly. V tomto věku dítě dostává všechny důležité vitamíny a minerály s jídlem, ale z mateřského mléka může získat řadu biologicky aktivních složek..

Mléčné výrobky za 1 rok

Mléčné výrobky stále zaujímají důležité místo v dětské stravě, což je zdroj vápníku, vitamínů B, bílkovin, mléčného cukru a tuku. Je lepší používat speciální dětské mléko (to je označeno trojnásobkem na obalu), dětské fermentované mléčné výrobky: kefír, jogurty celkem 500-600 ml za den.

Dítě musí dostat tvaroh. Denní dávka tvarohu po 1 roce může být zvýšena na 70 g za den. Může být podáván šťouchaný nebo v kombinaci s šťouchaným ovocem, vařeným pudinkem, kastrolem. Podporuje rozvoj žvýkacích schopností..

Máslo může být přidáno do obilovin nebo namazáno na pšeničný chléb, sušenky v dávce až 12 g za den.

Po 1 roce můžete dát malé množství kysané smetany a krému s nízkým obsahem tuku.

Zelenina v dětské výživě po 1 roce

Za rok musí být dítěti dána různá zelenina, která je dobře kombinuje s bílkovinnými výrobky, masem. Zeleninová strava se nyní může obměňovat zeleným hráškem, rajčaty, vodnicí, řepou, mrkví, špenátem ve formě bramborové kaše. Luštěniny jsou stále lepší nedávat.

Ovoce a bobule ve stravě dítěte za 1 rok

Po 1 roce můžete postupně zavádět dítě do nových plodů a bobulí: jahody, třešně, třešně, kiwi, rybíz, angrešt, aronia, rakytník, maliny, ostružiny, brusinky, borůvky, brusinky a dokonce i citrusové plody. Ale udělejte to postupně a sledujte reakci dítěte. Bobule s hustou kůrou (angrešt) jsou nejlépe šťouchané, zatímco měkké šťavnaté ovoce (broskve, jahody, meruňky, kiwi) lze dítěti nabízet v kusech. Denní dávka ovoce je asi 200 g za den, lze ji doplnit šťávou, 50 - 100 g.

Masné výrobky ve stravě dítěte za 1 rok

Masné výrobky mohou být podávány ve formě parních kotlet, masových kuliček, masových kuliček, masového soufflé a pudinku v množství až 100 g denně - hovězí, telecí, libové vepřové, králík, krůta, kuře.

Ryby na dětské menu za 1 rok

Ryby mohou být podávány jednou nebo dvakrát týdně za 30-40 g na recepci jako náhrada za masová jídla

Vejce v dětské výživě po 1 roce

Vejce (kuře, křepelka) by měla být vařená nebo omelety v mléce (můžete zkusit se zeleninou).

Kaše v nabídce dítěte za 1 rok

Kaše lze vařit z rýže, ovesné vločky, pohanky, kukuřice, proso, krupice. V tomto věku musí mít stále jednotnou konzistenci, takže pro něj bude snazší spolknout. Pro děti můžete použít hotové průmyslové, okamžitě rozpustné cereálie, například různá vícezrnná zrna, do nichž již bylo přidáno ovoce, sušenky, cereálie. Dávejte jednou denně.

Ujistěte se, že dáte dítěti pít čistou vodu (nejlépe dítě v lahvích), jak chce. Kromě toho může dítě pít zeleninové a ovocné šťávy, mléčné výrobky, ovocné nápoje, slabý čaj.

Cukrovinky v nabídce dítěte za 1 rok

Dítě ve věku 1 roku ještě nemusí dávat cukrovinky a sladkosti. Ze sladkostí v tomto věku můžete někdy dát marmeládu, sušené ovoce a sušenky..

Není třeba dávat klobásy a klobásy, jsou zřídka připravovány z kvalitních odrůd masa a jsou bohaté na různé potravinářské přísady

Celkový obsah kalorií v potravě spotřebované denně by měl být asi 1300 kalorií a jeho objem je asi 1200 ml.

Nechte své děti zdravé !

Články O Neplodnosti