Hlavní Zdraví

Norma bilirubinu u novorozenců, důsledky zvýšeného ukazatele

Mnoho dětí je diagnostikováno s fyziologickou žloutenkou, když se narodí. Zpravidla prochází bez důsledků, ale někdy se promění v patologickou formu. V nemocnici je přísně kontrolována hladina bilirubinu v krvi a pokud novorozená žloutenka nezmizí do 2 až 4 týdnů života, je nutná léčba.

Tento stav vyžaduje lékařský dohled. Diagnóza bude hlášena rodičům po analýze hladiny pigmentu v krvi nebo po vyšetření, pokud si novorozenec všimne nepřirozené zabarvení kůže.

Měření bilirubinu u novorozence

Co je bilirubin??

Žlučový pigment se tvoří z produktů rozkladu červených krvinek, podílí se na metabolismu a úzce souvisí s prací vnitřních orgánů. U plodu je další, fetální červený pigment krve. Když se dítě poprvé nadechne, hemoglobin se rozpadne a vytvoří bilirubin, proto se u všech novorozenců tento koeficient zvyšuje, což se považuje za normální.

S velkým množstvím bilirubinu nejsou orgány novorozence někdy schopny se vypořádat, v tomto případě se jedná o patologickou žloutenku. Tvář dítěte, krk a další části těla jsou nejprve zbarveny žlutě. Tento stav dítě neobtěžuje, těžká mozková toxicita ohrožuje pouze velmi vysoký obsah bilirubinu.

Přímý, nepřímý a celkový bilirubin

Ve studii týkající se bilirubinu je třeba uvést tři ukazatele: obecný, přímý a nepřímý, je uveden poměr mezi nimi. V těle je skutečně přímý a nepřímý bilirubin a obecný ukazatel shrnuje první dva. Přímý bilirubin je netoxický, rozpustný a přirozeně se vylučuje.

Nepřímý bilirubin se kombinuje s tuky, je toxický a hromadí se ve tkáních. Chcete-li ji odstranit, musíte převést látku pomocí žaludečních enzymů na přímý bilirubin. Tento přístup je nezbytný, pokud je narušena funkce jater pro zpracování nepřímého bilirubinu..

Většinou je to nepřímý bilirubin. Normálně je jeho indikátor 75% z celkového počtu. U právě narozeného dítěte je tento poměr jiný. V prvních několika dnech života je bilirubin vždy nepřímý. Je přítomna v krvi dítěte, nevychází sama o sobě, pro jeho vylučování jsou zapotřebí speciální enzymy, jejichž aktivita v drobenkách je stále nízká. Když se objeví, enzymatický systém zraje, veškerý „špatný“ pigment bude odstraněn.

Normálně by po 2-4 týdnech měla fyziologická žloutenka projít, pokud k tomu nedojde, mluví o patologické žloutence. Dítě je hospitalizováno na oddělení novorozenecké patologie. V mírných případech je dítě ponecháno k domácí léčbě pomocí fototerapeutického přístroje.

Tabulka běžných ukazatelů u novorozenců

Sazby Bilirubinu u dětí na plný úvazek a předčasně narozených dětí se liší. Abychom pochopili, jaká je norma pro daný věk, obracíme se ke stolu. Hodnoty jsou v μmol / L..

StáříNorma bilirubinu pro kojence na plný úvazekNorma bilirubinu pro předčasně narozené děti
24 hodinaž 85až 97
36 hodinaž 150Až 120
48 hodinaž 180až 150
3-5 dníaž 256až 171
6-7 dníaž 145až 145
8–9 dníaž 110až 97
10-11 dníaž do 80až 50
12-13 dníaž 45až 35
Více než 14 dníaž 20,5před 18

Pokud nedojde ke snížení na normální úroveň nebo se podstatně zvýší množství látky, pak to znamená prodlouženou žloutenku. Například, pokud je indikátor 300 μmol / l, musíte navštívit lékaře.

Druhá tabulka ukazuje normy obsahu bilirubinu ve frakcích:

Dětský věkVšeobecnéPřipojenoVolný, uvolnit
Novorozenci23,098.7214,37
2 dny54,228.7245.50
4 dny90,147,8782,27
6 dní69.107,7263,28
9 dní53,028.7244,30
30 dní11.122,578,55

Jak bilirubin testuje u kojenců?

Měření bilirubinu se provádí odebráním krve z pupeční šňůry, poté se provede krevní test po 2 dnech. U předčasně narozených dětí se tento postup opakuje každý den po dobu jednoho týdne. U dětí bez výrazných známek žloutenky je hladina bilirubinu určena speciálním zařízením - digitálním bilirubinometrem. Postup je bezbolestný, měření se provádí v oblasti čela, hrudníku a nosu.

Druhým způsobem, jak zjistit, kolik bilirubinu má dítě, je krevní test. Je odebíráno z paty novorozence speciální jehlou, mělo by se brát na prázdný žaludek. Po měsíci je studie provedena znovu, krev je odebrána ze žíly - to je běžná praxe pro novorozence.

Se stabilně zvýšenými indikátory bude dítě ponecháno na ošetření v nemocnici, protože potřebuje pozorování a terapii, dokud není plně zotaveno, to znamená, že se obsah pigmentu v krvi sníží na normální úroveň. Lékař v nemocnici předepíše další testy:

 • obecná analýza krve;
 • analýza celkového, přímého a nepřímého bilirubinu;
 • Coombsův test (na hemolýzu);
 • komplexní krevní test na onemocnění jater a žlučových cest;
 • Ultrazvuk břišní dutiny;
 • konzultace s dalšími odborníky.

Pokud již rodiče zjistí rušivé příznaky, měli byste kontaktovat svého pediatra a znovu provést test. To je nutné při detekci:

 • ospalost
 • těžká úzkost;
 • tachykardie;
 • zvýšení jater a sleziny (doporučujeme přečíst: co znamená zvýšení jater u dítěte ultrazvukem?);
 • výskyt záchvatů;
 • žloutenka.
Pokud při propuštění z nemocnice nezmizí žluté drobky a nepřidají se další příznaky zvýšeného bilirubinu, je nezbytné se poradit s pediatrem

Zvýšený pigment

Důvodem vysoké hladiny bilirubinu je nejčastěji to, že játra malého dítěte si s tímto úkolem neporadí. Důvodem je snížená úroveň enzymatické aktivity..

Příčinou pozdní žloutenky je mateřské mléko. To se stává, když obsahuje mnoho estrogenů, které narušují vylučování bilirubinu z těla..

Důvody zvýšení

Proč je obtížné stanovit hladiny bilirubinu. Existují navrhované příčiny fyziologické žloutenky:

 • předčasnost (i když u některých dětí narozených před porodem je hladina pigmentu dokonce snížena);
 • infekční choroby matky během těhotenství;
 • cukrovka u matky;
 • hladovění kyslíku drobky během porodu;
 • brát určité léky od ženy při přenášení dítěte.
Všechny příčiny zvýšeného bilirubinu jsou nepřímé - například stav matek během těhotenství může ovlivnit žlučový pigment novorozence

Co způsobuje patologickou formu? Zdroje jsou různé:

 • neslučitelnost krevní skupiny matky a dítěte;
 • konflikt rhesus;
 • hepatitida novorozence;
 • porušení zažívacího traktu;
 • předčasný porod.

S nadhodnoceným výkonem se dítě nebojí, dobře jí, aktivně roste a vyvíjí se. V takovém případě můžete kojení ukončit na 2-3 dny, žloutenka projde sama. Zpravidla není nutná žádná léčba, vše se normalizuje na 3 měsíce života.

Účinky vysokého bilirubinu

Významné a dlouhodobé zvýšení koncentrace tohoto pigmentu způsobuje vážné poškození zdraví, zejména mozku a nervového systému. Výsledkem jsou odchylky v celkovém vývoji dítěte, mentální poruchy, v extrémních případech sluch a zrak zmizí.

Samoléčení by nemělo být kategoricky, patologická žloutenka novorozenců by měla být léčena pouze pod lékařským dohledem. Všechny děti, které byly vystaveny vysokým hladinám bilirubinu, jsou registrovány u dětského neurologa po dobu nejméně 1 roku.

Nízký žlučový pigment

Důvody poklesu

Nízký bilirubin je mnohem méně častý než vysoký. Pro diagnostiku onemocnění jsou důležité případy, kdy je koeficient výrazně snížen. Vědci dosud plně nezkoumali mechanismy, které vedou ke snížení jeho koncentrace. Příčiny takových ukazatelů látky v krvi však mohou být:

 • chronická podvýživa;
 • nízká hladina hemoglobinu a nízká koncentrace červených krvinek (erytrocyty);
 • nedostatek železa.

Nízký přímý nebo nepřímý bilirubin je často porušením metody krevního testu. Výsledky studie mohou být ovlivněny užíváním určitých léků, včetně antibiotik a kyseliny askorbové..

Snížené hladiny bilirubinu jsou diagnostikovány mnohem méně často než zvýšené

Co může říci nízká koncentrace krve??

Pokud je v lymfě detekována snížená koncentrace pigmentu, znamená to, že se při rozpadu hemoglobinu tvoří jen velmi málo. Stav těla naznačuje, že pacient snížil množství hemoglobinu a tkáně nedostávají dostatek kyslíku. Parametr někdy označuje nemoci:

 • chronická renální nebo jaterní nedostatečnost;
 • aplastická anémie;
 • akutní leukémie;
 • tuberkulóza;
 • různé infekční choroby.

U dospělých může být snížené množství enzymu způsobeno stagnací žluči, takže můžete zvýšit jeho obsah správnou výživou a motorickou aktivitou. U kojenců spočívá terapie v identifikaci příčin a léčbě onemocnění, které způsobilo úbytek. Lidové léčivé přípravky se používají pouze jako pomocné látky současně s užíváním léčivých přípravků.

Terapie ke snížení bilirubinu

Fyziologická žloutenka nevyžaduje zvláštní ošetření - pokud se koeficient zvýšil, lékaři doporučují krmení dítěte mateřským mlékem, takže se rychle vypořádá s přebytkem bilirubinu v těle. Umělé krmné drobky musí přijímat hojný nápoj. U patologické žloutenky je předepsáno množství postupů ke snížení obsahu toxického pigmentu v krvi.

Fyziologická žloutenka přechází na vlastní subjekt na správný spánek a nutriční stav dítěte

Fototerapie (křemenice)

Dítě se umístí do speciální kyvety, nasadí se na ochranné brýle nebo zakryje obličej plenkou a vystaví se intenzivnímu světlu. Bilirubin akumulovaný v podkožním tuku u novorozenců je zničen ultrafialovým světlem. Pod takovou lampou budete muset ležet několik hodin denně. Dítě je odebráno pouze k hygienickým postupům a znovu umístěno do příkopu.

Léčba drogy

Přípravy předepisuje ošetřující lékař v závislosti na zdravotním stavu dítěte. Obvykle píšou:

 • enterosorbenty (Smecta, Enterosgel) k odstranění přebytku bilirubinu;
 • hepatoprotektory (Silibor, Essentiale) k čištění toxinů a obnovení funkce jater;
 • kapátka pro normalizaci hladiny elektrolytů.

Infuzní terapie

Není to přímý způsob, jak snížit hladinu bilirubinu. Jeho účelem je neutralizovat toxické účinky na tělo a odstranit přebytečný pigment.

Prevence

Neexistuje jednoznačná metoda prevence novorozenecké žloutenky. Může se objevit v absolutně každém, dokonce i v nejzdravějším dítěti. Můžete zadat pouze obecná doporučení:

Norma bilirubinu u novorozenců a co dělat s jeho zvýšenou hladinou

Výskyt žloutenky u novorozence je velmi častým problémem spojeným se zvýšením hladin bilirubinu. Každá nastávající matka by měla zjistit, o jaký druh sloučeniny jde, proč se objevuje v krvi novorozence a způsobuje žlutou barvu pleti, jak je určeno v těle dítěte, a co dělají, když rostou.

Co je bilirubin??

Bilirubin se nazývá pigment, k jehož tvorbě v lidském těle dochází během rozkladu hemoglobinu. Normálně se váže na sloučeniny produkované v játrech a vylučuje se močí i stolicí. Takový pigment je vždy přítomen v lidské krvi v malém množství..

 1. Nepřímý. Takový zlomek se také nazývá volný nebo nevázaný. Tento bilirubin není rozpustný ve vodě a je docela toxický. Snadno proniká do buněk a narušuje jejich metabolické procesy..
 2. Rovný. Protože se tato frakce pigmentu váže v játrech s kyselinou glukuronovou, nazývá se také vázaná. Po vazbě se tento bilirubin stává rozpustným ve vodě, díky čemuž snadno opouští tělo.
 3. Společný. Tento indikátor ukazuje celkové množství vázaného a volného bilirubinu..

Jaká je analýza?

Ihned po narození se z pupečníkové krve odebere dítě, aby se stanovila hladina bilirubinu a některé další ukazatele. U novorozenců lze také vyšetřit krev odebranou z paty. Před odebráním krve dítěte se nedoporučuje krmit čtyři hodiny. Krev je umístěna do speciální zkumavky a poté vyšetřena, přičemž je stanovena hladina celkového bilirubinu a případně jeho frakce.

Norma bilirubinu u novorozenců ve dne v tabulce

Stáří

Maximální hodnota v mikromolech na litr krve

První hodiny po narození

Proč jsou rozdíly v normách tak silné?

Tyto ukazatele jsou spojeny se zvýšeným vzděláním a pomalým vylučováním bilirubinu z těla dítěte. V erytrocytech plodu v děloze má hemoglobin pro lepší přenos kyslíku jinou strukturu než hemoglobin u dospělých a již narozených dětí. Takový hemoglobin se nazývá fetální. Jak zbytečné po narození, jeho destrukce začíná uvolněním do krve, kde je přeměněna na bilirubin. To způsobuje vysokou koncentraci bilirubinu v prvních týdnech života.

Důvody na vysoké úrovni

Vzhled zvýšené hladiny bilirubinu může být způsoben:

 • Předčasnost.
 • Vývoj diabetu v nastávající matce.
 • Akutní nemoc těhotné.
 • Hypoxie u kojenců během těhotenství.
 • Asfyxie při porodu.
 • Předčasné narození.
 • Zvýšený estrogen v mateřském mléce.
 • Neslučitelnost krevního typu matky a dítěte.
 • Rh konflikt během těhotenství.
 • Odmítnutí kojení ihned po porodu.
 • Velké hubnutí v prvních dnech po porodu.
 • Patologie nitroděložního vývoje.
 • Infekční onemocnění jater.
 • Mechanický typ žloutenky.
 • Střevní obstrukce.
 • Zničení červených krvinek v důsledku genetických chorob.
 • Používání léků ke stimulaci porodu.
 • Hepatální dysfunkce u kojence.
 • Hormonální porucha u dítěte.

Druhy žloutenky podle indikátoru

Většina dětí si vyvine žloutenku, která se nazývá fyziologická. Projevuje se po proniknutí bilirubinu do povrchových vrstev kůže, ke kterému dochází, když je hladina tohoto pigmentu nad 120 μmol / l u zdravých kojenců a nad 85 μmol / l u kojenců narozených předčasně.

Se zvýšením hladiny bilirubinu u novorozence o více než 256 μmol / l au předčasně narozených dětí nad 172 μmol / l se stanoví diagnóza „patologické žloutenky“. Zvýšení hladiny bilirubinu v tomto stavu je více než 5 μmol / l za hodinu, zatímco u fyziologické žloutenky toto zvýšení nepřesahuje 3,4 μmol / l za hodinu.

Hlavní příznaky fyziologické žloutenky a její rozdíly od patologických jsou uvedeny v tabulce:

Fyziologická žloutenka

Patologická žloutenka

Začíná od 2 do 5 dnů života

Může začít od prvního dne života a po 14 dnech života

Trvá v průměru 2-3 týdny

Trvá déle než 2 týdny

Od 4. dne života klesá intenzita žloutenky a hladina bilirubinu

Liší se vlnovým proudem

Žloutnutí začíná obličejem a horní částí těla

Tělo se žlutou barvou pod pupkem, chodidla a dlaně jsou oranžové

Dítě není narušeno

Dítě může být příliš vzrušené nebo mohou být pozorovány známky deprese nervového systému.

Barvení stolice a moči je normální

Výkaly se někdy stávají světlem a moč ztmavne

Játra nejsou zlomená

Možné narušení jater

Léčba: jak snížit rychlost?

Nejjednodušší, cenově dostupný a neškodný způsob léčby žloutenky u novorozenců je fototerapie. Dítě s rizikem zvýšení bilirubinu na toxickou úroveň je na určitou dobu umístěno pod speciální lampy, světlo, ze kterého se nepřímý bilirubin přemění na netoxickou látku zvanou lumirubin. Během 12 hodin opouští bilirubin tělo dítěte stolicí a močí.

Fototerapie se provádí s přerušením krmení. Dítě by mělo ležet 20-40 cm od lampy a jeho pohlavní orgány a oči by měly být pokryty tkání, která neumožňuje průchod světla. Mezi vedlejší účinky tohoto ošetření patří průjem, opalování, horečka, dehydratace a peeling kůže. Pro jejich odstranění v těle novorozence je důležité udržovat stálou vodní rovnováhu.

Stejně důležité je připojit dítě k prsu co nejdříve a často ho krmit, protože to stimuluje odstranění meconia obsahujícího velké množství bilirubinu ze střev dítěte..

U patologické žloutenky je taková léčba spojena:

 • Infuzní terapie. Dětem se intravenózně podávají speciální roztoky, a pokud je stav dítěte komplikovaný, potom dítě dostane krevní transfuze.
 • Enterosorbenty. Dítěti se podává smecta, enterosgel a další léky, které zabraňují vstřebávání bilirubinu zpět ze střev..
 • Specifické ošetření v závislosti na identifikované patologii.

Jaké mohou být důsledky vysokého bilirubinu?

Hlavním nebezpečím zvýšeného množství bilirubinu v krvi dítěte je jeho negativní účinek na nervové buňky a další systémy dětských orgánů. Výsledkem může být encefalopatie, zvýšení sleziny a jater, zvýšená ospalost, snížení krevního tlaku, záchvaty, zpoždění vývoje, problémy se sluchem a dokonce i ochrnutí..

Stanovisko Komarovsky

Známý pediatr potvrzuje, že fyziologická žloutenka se vyskytuje téměř u poloviny novorozenců a ve většině případů prochází 10-14 dní života beze stopy.

Populární lékař také poznamenává, že mnoho novorozenců má žloutenku kojení. U ní není stav dítěte zlomen a dítě normálně přibírá na váze. Tento typ žloutenky lze zjistit zastavením krmení na 1 den, v důsledku čehož hladina bilirubinu okamžitě klesá.

Bilirubin u novorozenců - norma a maximální odchylky v tabulce ve dne

Z článku zjistěte, jaká je norma bilirubinu u dětí a jaké mohou být důsledky jeho zvýšení. Norma bilirubinu u novorozenců se výrazně liší od přijatelných hodnot pro dospělé pacienty. Měření indikátoru je součástí komplexu povinných laboratorních testů od prvních dnů života dítěte.

V přítomnosti viditelné bilirubinémie lze použít Bilitest (fotometrické zařízení pro stanovení hladiny bilirubinémie u novorozenců).

Je důležité včas rozlišit normální fyziologický vzestup bilirubinu v krvi novorozence od síně žlučovodu. A pokud první podmínka není hrozbou, pak je atresie nebezpečná pro život dítěte.

Bilirubin a jeho frakce

Bilirubin se tvoří ve slezině a kostní dřeni v důsledku smrti červených krvinek (červených krvinek). Maximální životnost zralých červených krvinek je 120 dní. Po smrti jsou zničeny uvolněním části obsahující železo - heme. Zničení hemu vede k odstranění železného železa a zbývající proteinová složka je přeměněna na bilirubin.

Funkce bilirubinu v těle je buněčný antioxidant. Zpomaluje oxidační procesy, zlepšuje obnovu a fungování buněčné membrány..

Bilirubin je také nezbytnou součástí žluči..

Celkový bilirubin je rozdělen na 2 frakce:

 • nepřímo žlučový pigment, produkt rozpadu hemu po degradaci erytrocytů. Zvláštní vlastnost: toxicita a schopnost proniknout hematoencefalickou bariérou. Není rozpustný v kapalině a není vylučován v čisté formě z těla. Dodává se do jaterních buněk (hepatocyty);
 • přímý - v játrech se tvoří komplex nepřímé frakce s látkami obsahujícími cukr (kyselina glukuronová). Frakce je rozpustná ve vodě a netoxická. Po vytvoření se vylučuje žlučem do systémového oběhu a dodává se do střevního traktu.

Další metabolismus přímé frakce vede ke kyselému štěpení s redukcí na urobilinogenní tělíska. Některé z nich jsou reabsorbovány a vráceny zpět do jater a zbývající množství je transformováno střevní mikroflórou a vylučováno do stolice..

Bilirubin u novorozenců - norma a mezní hodnoty od prvních dnů života

Důležité: dekódování analýzy vyžaduje přísný výběr hodnot normy bilirubinu v krvi kojenců podle denního života.

Stanovení normy celkového bilirubinu a každé frakce samostatně má vysokou diagnostickou hodnotu a používá se pro diferenciální diagnostiku patologií.

Pomocí kolorimetrické fotometrické metody je stanovena norma celkového bilirubinu a přímá frakce v krvi novorozenců a starších dětí. Hodnota nepřímé frakce se vypočítá podle vzorce: celkový bilirubin mínus přímý.

Pro dekódování je výhodná tabulka norem bilirubinu u novorozenců podle denního života. Údaje týkající se obou pohlaví..

Stáří Referenční hodnoty
celkový bilirubin, umol / l
Novorozenec50 - 60
2 dny50 - 256
2 - 5 dní25 - 200
5 - 15 dní5 - 100
12 měsíců8,5 - 20,5
Ve vyšším věku3,4 - 20,5

Přímý podíl by neměl při krevním testu překročit 5 μmol / l, zbývající množství je nepřímé.

Nejvyšší bilirubin u novorozenců je pozorován v prvních 2-4 dnech života a je variantou fyziologické normy (s výjimkou atrézie).

Příčiny vysokých hladin bilirubinu v novorozeneckém období

Vysoká hladina bilirubinu u novorozenců je důsledkem fyziologické (ne totální) žloutenky, atresie žlučovodu, jaderné žloutenky atd. Podle statistik trpí každé druhé dítě v prvním týdnu života fyziologickou žloutenkou, u předčasně narozených dětí se frekvence výskytu zvyšuje na 80%.

Fyziologická žloutenka u novorozence

Podmínka je charakterizována typickými klinickými projevy:

 • mírné zbarvení bílkovin a kůže dítěte v nažloutlém nádechu;
 • snížená chuť k jídlu;
 • mírná slabost a ospalost;
 • vysoká hladina bilirubinu v krvi novorozence (nepřesahující horní hranici normálu);
 • nedostatek známek poškození centrálního nervového systému.

Důvodem je nedostatečný vývoj jater u novorozence, v důsledku čehož se nepřímá frakce zcela nepřevádí na přímý bilirubin. Postupné spouštění plnohodnotného enzymatického systému přispívá k spontánnímu vymizení příznaků fyziologické žloutenky.

Maximální závažnost příznaků je charakteristická pro 3-4 dny života dítěte.

Je nutná fyziologická žloutenka? Pokud příznaky zmizí po 2 týdnech, zatímco absolutní norma bilirubinu u novorozenců je zaznamenána v krevním testu, pak tento stav nevyžaduje léčbu.

Pacienti mohou být vystaveni slunečnímu záření nebo krátkodobým fototerapiím..

Pokud je závažnost příznaků a jejich trvání delší než dva týdny, stanoví lékař taktiku léčby. Výhodnou léčbou je fototerapie. Dítě je osvětleno speciálními paprsky modrého světla (vlnová délka je v rozmezí 460 až 490 nm), což urychluje proces rozkladu a odstraňování bilirubinu z těla.

Důležité: modré světlo je pro dítě naprosto bezpečné a nevyvolává vedlejší účinky (ve vzácných případech lze pozorovat suchou pokožku).

U patologických typů žloutenky (jaderná žloutenka s poškozením centrálního nervového systému, hemolytická anémie atd.) Je urgentní léčba indikována na oddělení novorozenecké patologie nebo resuscitace.

Po dosažení kritických hladin je indikována krevní transfuze..

Atrézie žlučových cest

Patologie je extrémně vzácná, 1 případ na 20 000 novorozenců. Bylo zaznamenáno, že častěji je atresie zaznamenána u dívek.

Toto onemocnění se vyznačuje obstrukcí žlučových cest nebo jejich úplnou nepřítomností. Příznaky

 • nažloutlý zelený odstín bílkovin očí a kůže dítěte postupující v průběhu času;
 • nepřirozeně bledá barva výkalů;
 • moč získává tmavě hnědou barvu.

V prvních dnech života se nemoc neliší od fyziologické žloutenky. Časem však nezmizí, zatímco fototerapie a krevní transfúze nedávají pozitivní terapeutický účinek..

Důvody nejsou zcela prokázány. Je spolehlivě známo, že patologie není důsledkem vedlejších účinků léků nebo očkování, které byly matce podávány během těhotenství..

Obstrukce žlučovodů je spojena s přenosem infekčního onemocnění (herpes, cytomegalovirus nebo zarděnka) na těhotnou ženu. V důsledku infekce jsou poškozeny buňky jater a endotelu žlučovodů vyvíjejícího se embrya. Následně to vede k proliferaci pojivové tkáně a neschopnosti normálního toku žluči.

Existují izolované informace, když se u dítěte po narození v důsledku infekce a sklerózy žlučových cest vyvinula síň.

Absence žlučovodů je výsledkem mutace a nesprávného uložení orgánu během ontogeneze. Žlučník také chybí nebo je jediným článkem ve vnějším žlučovém traktu.

Prognóza je spíše nepříznivá. Nedostatek včasné a přiměřené léčby zkracuje život dítěte až na 16 měsíců. Jedinou metodou léčby je chirurgický zákrok: transplantace jater nebo rekonstrukce žlučovodu. Příznivá prognóza je dosažena ve 30 - 40% případů.

Jak připravit vaše dítě na analýzu?

Biomateriál pro studii je sérum žilní nebo kapilární krve. Žilní krev by měla být upřednostňována, protože riziko koagulace a hemolýzy (destrukce červených krvinek in vitro) je pro tento typ biomateriálu výrazně sníženo. Správné odebrání biomateriálu pro výzkum se vyhýbá potřebě opakovaného odběru krve, což je pro děti tak nepříjemné.

Pro vyloučení falešných výsledků je důležité dítě správně připravit na analýzu. Novorozenci berou krev před krmením nebo několik hodin po něm. Kojencům ve věku od 3 do 7 let se doporučuje přestat po posledním jídle 3 až 4 hodiny a teprve poté jít do laboratoře. Je vhodné, aby starší děti vydržely 6 až 8 hodin před darováním krve.

Důležité: musíte dát dítěti dostatek čisté, nesycené neslazené vody. Takové pravidlo může výrazně usnadnit postup při biomateriálu.

Měli byste dítěti ujistit co nejvíce, protože emoční stres může nepříznivě ovlivnit spolehlivost údajů. Sedět tiše asi 15 minut a potom jít do ošetřovny.

Léčba a prevence

Co může máma udělat pro snížení množství bilirubinu v krvi svého dítěte? Nejprve - uklidněte se a přistupujte k léčbě z adekvátního hlediska.

Nejprve je dítě určeno diagnostickými opatřeními, aby bylo možné zjistit důvody odchylky indikátoru od normy. Mezi nimi: další laboratorní testy (koprogram, cholesterol, albumin, alaninaminotransferáza, aspartátaminotransferáza, atd.), Diagnostika infekce a instrumentální metody vyšetřování (ultrazvuk).

Po shromáždění kompletní anamnézy, včetně dědičné predispozice k nemocem, stanoví lékař konečnou diagnózu a vybere léčebné metody.

Během léčby (v dynamice) a po jejím ukončení se provádí kontrolní měření krevního obrazu. Bilitest lze také použít (pro denní stanovení hladiny bilirubinu u novorozence).

Pozitivní dynamika navrácení indikátoru na normální hodnoty zároveň ukazuje účinnost zvolené taktiky. Nepřítomnost pozitivního účinku určuje potřebu korekce a výběru alternativních léčebných metod.

Je-li nezbytné předepsat léky, je důležité zvážit jejich kontraindikace a minimální věkovou hranici. Hodnotí se také stupeň rizika předepisování léků a jejich zamýšlený přínos. Současně by výhody měly výrazně převyšovat rizika.

zjištění

 • norma bilirubinu v krvi novorozenců je vybrána s ohledem na věk, v prvním měsíci - samostatně pro každý den;
 • u novorozenců je zvýšený bilirubin ve většině případů variantou fyziologické normy a velmi zřídka - závažnou patologií (atresie);
 • Neměli byste se snažit snížit bilirubin vašeho dítěte, zejména lidové léky. Takové chování může významně zhoršit závažnost patologie a vést k nevratnému nepříznivému výsledku..

V roce 2014 promovala s vyznamenáním na Vysokém školství federálního státního rozpočtu na Orenburgské státní univerzitě s titulem mikrobiologie. Absolvent postgraduálního studia FSBEI na VŠ v Orenburgu.

V roce 2015 Ústav buněčné a intracelulární symbiózy uralské pobočky Ruské akademie věd absolvoval pokročilé školení v doplňkovém profesním programu „Bakteriologie“.

Laureát all-ruské soutěže o nejlepší vědeckou práci v nominaci "Biologické vědy" v roce 2017.

Žloutenka u předčasně narozených dětí - příčiny a příznaky

Žloutenka u předčasně narozených dětí je pozorována téměř u každého dítěte narozeného předčasně. Je to výsledek nedostatečně vyvinutého enzymatického systému, který není schopen se vypořádat s velkým množstvím bilirubinu (žlutý pigment).

Fyziologická žloutenka nevyžaduje léčbu a je často vyřešena spontánně. Toto je běžný výskyt u novorozenců, ale u předčasně narozených dětí to může trvat déle než u dětí narozených včas.

Co je příčinou a jaké jsou příčiny žloutenky u předčasně narozených dětí?

Fyziologická žloutenka se vyskytuje v důsledku rychlého poklesu červených krvinek, které jsou přítomny ve velkém množství v krvi novorozence. Při ničení červených krvinek (červených krvinek) se uvolňuje bilirubin, velmi žlutý pigment, který je uvnitř těchto buněk. V důsledku vzhledu velkého množství tohoto pigmentu kůže a bílé oči dítěte zožloutnou.

V játrech jsou enzymy, které neutralizují bilirubin. U časných dětí není enzymatický systém plně vyvinut a jaterní buňky se nedokáží vyrovnat se zpracováním pigmentu. Žloutenka u předčasně narozených dětí je proto běžným jevem..

Předčasná žloutenka se objevuje nejčastěji po jednom až dvou dnech po narození, dosahuje svého vrcholu v 6-7 dnech a poté začíná postupně ustupovat. Může to trvat až 3 týdny. Pokud se v den narození objevilo nažloutnutí, může to znamenat patologii a vyžaduje přesnější diagnostiku..

Bilirubin u předčasně narozených dětí by neměl překročit 257 mikromolů na litr. Pokud je koncentrace v krvi vyšší nebo přetrvává po velmi dlouhou dobu, má to toxický účinek na mozek. V tomto případě jaderná žloutenka (závažné onemocnění mozku), a tedy i neurologické poruchy, mohou být pro dítě nebezpečím. Je to samo o sobě velmi toxické..

Jak je diagnostikována a léčena žloutenka u předčasně narozených dětí

Každé novorozené dítě, a to nejen předčasně narozené děti, je vyšetřeno na fyziologickou žloutenku. Provádí se vizuální kontrola, změří se hladina bilirubinu. Měření se provádí pomocí speciálního zařízení zvaného test rytmu. Je schopen detekovat pigment přes kůži. Pokud má lékař podezření, provede se kompletní krevní obraz. Je důležité vyloučit patologii.

Fyziologická žloutenka u předčasně narozených dětí často přechází sama o sobě a nevyžaduje léčbu. Pokud je bilirubin vysoký, použije se fototerapie, vystavení ultrafialovým paprskům. Výsledkem je, že pigment podléhá chemickým změnám, což urychluje jeho vylučování z těla. Je vhodné kojit dítě.

Přibližná míra bilirubinu u novorozenců. Stůl
StáříIndikátor bilirubinu, mmol
VšeobecnéZdarma (přímé, nekonjugované)Přidružené (nepřímé, konjugované)
1 den24,08,014.0
2 dny54,08,046,0
4 dny90,07,083,0
6 dní71,08,063,0
9 dní53,08,045,0
30 dní11,02,09,0

Předčasně narozené děti: budoucí důsledky a vývoj dítěte

Normy bilirubinu v krvi novorozenců a eliminace odchylek

Bilirubin u novorozenců v krvi je hodnocen jako indikátor správného fungování vnitřních orgánů dítěte. Pokud je koncentrace tohoto pigmentu překročena, je nutné okamžité ošetření. Vysoké dávky jsou primárně označeny žlutým nádechem kůže.

Každý rodič by měl vědět, co to znamená, jak vysoká hodnota může být nebezpečná a jak tento problém vyřešit..

Co je bilirubin?

Tato látka je pigment, který se vytváří v lidském těle v důsledku rozpadu hemoglobinu. Pokud je jeho množství v rámci normálních limitů, bilirubin se vylučuje z těla spolu s výkaly a močí. Jeho přítomnost je neustále pozorována, ale v malém množství.

Indikátory by měly být vždy sledovány, protože překročení optimálních hodnot může vyvolat obecnou intoxikaci. Navíc, pokud tato látka proniká do mozkových struktur, může se začít tvořit jaderná žloutenka..

Klasifikace

V průběhu krevního testu se hodnotí tři typy enzymů:

První dva typy jsou přítomny v lidském těle. Třetí, jak je zřejmé, je jejich součet.

Přímý bilirubin je netoxický, k jeho závěru dochází přirozeně. Nepřímé rysy jsou jeho kombinace s tuky, toxicita a schopnost akumulace v tkáních. Odstranění bilirubinu tohoto typu se provádí až poté, co je přeměněn žaludečním enzymem na přímý enzym.

Normy hodnot

Normální hladiny bilirubinu u kojenců mohou kolísat. Při narození je limit 51 až 60 μmol / l, ale hemoglobin stále klesá. Díky tomu mohou testy prokázat nadhodnocené hodnoty již ve 3. den života dítěte. Další ukazatele jsou sníženy.

Níže je tabulka dnů, která odráží rychlost bilirubinu.

Norma pro dlouhodobé děti

Norma pro předčasně narozené děti

více než 14 dní

Po týdnu života se vysoká koncentrace enzymu snižuje. Ke stabilizaci hladiny látky dochází do 21. dne. U dítěte jednoho měsíce by měly být pigmentové indexy konstantní. Tabulka pro měsíce ukazuje pouze prahové hodnoty. Pokud je nadhodnocení bilirubinu zaznamenáno po 2 až 3 měsících života, je nutná okamžitá terapeutická intervence.

Obecný ukazatel (μmol / l)

8,5 - 20,5 (bilirubin se může pohybovat od 9 do 21 mikromol / l i ve věku dvou měsíců)

U předčasně narozených dětí je žloutenka diagnostikována téměř v 80 procentech případů. Koncentrace enzymu v nich bude na rozdíl od koncentrace u zdravých dětí nižší. Kromě toho je bilirubin v tomto případě často nepřímý.

Důvody zvýšené sazby

Pokud je u novorozenců diagnostikována zvýšená hladina bilirubinu, jedná se o první známku, že se žloutenka začala rozvíjet. Má dvě formy:

 • fyziologická žloutenka, která ve většině případů není nebezpečná a prochází nezávisle do 4. týdne života dítěte, ale vyžaduje se neustálé sledování stavu dítěte, protože nemoc může jít do komplikované formy;
 • patologické, kdy je vyžadováno okamžité ošetření, v jeho nepřítomnosti se zvyšuje riziko nepříznivých účinků.

Důvody vysokých hodnot enzymu jsou následující:

 • těžké těhotenství;
 • komplikace v pracovním procesu;
 • předčasnost;
 • diabetes;
 • fetální zadušení během těhotenství nebo při porodu, například když je dítě zabaleno do pupeční šňůry.

Hodnoty indikátorů s patologickou formou žloutenky mohou být mimo měřítko. V tomto případě jsou vyvolávajícími faktory faktory uvedené výše. Nadměrně vysoký bilirubin může navíc naznačovat problémy, jako například:

 • hormonální poruchy;
 • konflikt rhesus;
 • patologie jater u kojenců;
 • střevní obstrukce nebo žlučové cesty;
 • nemoci na genetické úrovni, proti nimž se ničí membrány erytrocytů.

Žloutenka patologické formy může být vyvolána některými léky, které žena brala v období porodu dítěte.

Pokud byla diagnostikována žloutenka, jsou terapeutická opatření zaměřena nejen na její léčbu, ale také na odstranění kořenové příčiny provokatéra..

Jak snížit vysokou rychlost

Pokud je v krevní tekutině dítěte nalezena vysoká hladina enzymu, je nutná okamžitá konzultace s odborníkem. Zjistí příčinu zvýšení koncentrace pigmentu a předepíše potřebné ošetření..

Ke snížení bilirubinu se provádějí následující terapeutická opatření:

 1. Infuzní terapie. Hlavním cílem této metody je nahradit ztracenou tekutinu, kterou tělo ztratilo během fototerapie. Za tímto účelem se dítěti injekčně podá soda, roztok glukózy, membránové stabilizátory a látky, které přispívají ke zlepšení mikrocirkulace..
 2. Fototerapie. Pro tento postup je novorozenec umístěn do postýlky, nad níž je nainstalováno ultrafialové zařízení. Po vystavení záření se nadbytek enzymu rychle vylučuje z těla. Před zahájením léčby ultrafialovým zářením jsou oči dítěte zakryty speciální šátek. Trvání pod lampou může být několik hodin denně. Dítě je vytaženo z postýlky pouze po dobu hygienických postupů. Délka kurzu - několik dní.
 3. Účel enterosorbentů (Smecta a Enterosgel). Hlavním účelem užívání drog je zabránit zpětné absorpci bilirubinu do krevní tekutiny. K normalizaci hladiny elektrolytů jsou kojenci umístěny kapátka. Pro obnovení funkce jater a odstranění toxických látek z těla jsou předepsány hepatoprotektory (Essentiale nebo Silibor).

Pokud je dítě kojeno, doporučuje se matce dodržovat několik jednoduchých doporučení:

 • vyloučit ze stravy příliš sladká, kořenitá a smažená jídla;
 • vypijte až dva litry čisté vody;
 • Nejezděte na dietu a nezabraňte přejídání;
 • jíst více čerstvé zeleniny a ovoce, které nezpůsobují alergickou reakci u dítěte;
 • pára nebo péct v troubě.

Dodržování těchto tipů sníží zátěž jater u dítěte.

Při diagnostice patologické žloutenky se předepisují následující léky:

 1. Hepel. Pomáhá urychlit odtok žluči, eliminovat příznaky volné stolice, udržuje normální aktivitu žlučníku a jater.
 2. Ursofalk. Doporučuje se aplikovat ve formě suspenze. Užívání léků je předepsáno, pokud je detekována slabost žlučníku.
 3. Elkar, pod jehož vlivem ničí přebytečný enzym a čistí játra od nahromadění toxických látek.

Při diagnostice komplikované formy žloutenky se provádí krevní transfuze..

Důvody nízké úrovně

Snížený bilirubin je diagnostikován ve velmi vzácných případech. Mezi hlavní příčiny této patologie patří:

 • nedostatek železa;
 • podvýživa průběžně;
 • nízký fetální hemoglobin.

Malá hodnota indikátoru je často pozorována v rozporu s pravidly pro provádění analýzy bilirubinu. Některé léky, včetně kyseliny askorbové a antibiotik, mohou přispět ke zkreslení výsledků studie..

Pokles pigmentu někdy naznačuje různé patologické procesy, jako například:

 • chronická forma selhání jater a ledvin;
 • akutní leukémie;
 • aplastická anémie;
 • tuberkulóza.

Nízký enzym může také indikovat různá onemocnění infekční povahy..

Jak zvýšit nízkou sazbu

K normalizaci hladiny bilirubinu v krvi dítěte je třeba věnovat zvláštní pozornost výživě dítěte, aby se ukazatele rychle vrátily k normálu.

Jsou-li detekovány nějaké patologie, jsou terapeutické akce zaměřeny na odstranění základního onemocnění, které by mohlo vyvolat kritické snížení enzymu..

Je důležité si uvědomit, že použití tradiční medicíny je možné pouze jako doplňkové ošetření současně s užíváním léků a pouze se souhlasem ošetřujícího lékaře..

Jaké jsou důsledky odchylky od normy?

Vysoký bilirubin v krvi má negativní důsledky pro centrální nervový systém a mozek dítěte. Nadhodnocené hodnoty mohou navíc vyvolat vývoj bilirubinové encefalopatie, která se projevuje příznaky, jako jsou:

 • zvětšená slezina nebo játra;
 • křeče
 • snížení krevního tlaku;
 • prodloužený spánek nebo naopak nespavost;
 • nedostatek chuti k jídlu.

Pokud nezačnete léčit onemocnění včas, zvyšuje se riziko vzniku některých komplikací. Tyto zahrnují:

Snížené množství enzymu v nepřítomnosti terapeutických opatření může vést ke křivici, jejíž stanovení se provádí podvážením dítěte po dobu několika měsíců.

Jak odebrat krev pro bilirubin

V prvních dnech života po narození dítě podstoupí krevní test pro několik testů. Mezi ně patří stanovení koncentrace bilirubinu v těle. V tomto ohledu se většina matek stará o otázku, kde je krev odebrána z dítěte.

Speciální laboratoře jsou vybaveny profesionálním zařízením, pomocí kterého můžete nastavit hladinu enzymu na nejbližší desetinu mikromolu..

Díky tomuto zařízení je možné určit nejpřesnější hodnotu bilirubinu v krevní tekutině u dítěte a provést včasnou léčbu dříve, než se začnou projevovat první příznaky žloutenky..

Analýza se provádí podle následujícího schématu:

 • poprvé je krev odebrána z pupeční šňůry bezprostředně po narození dítěte;
 • každý druhý den se plot provádí z paty;
 • následné testy se provádějí denně.

U dětí, které jsou v ohrožení, tj. U dětí narozených s komplikovaným těhotenstvím, se krevní tekutina odebírá z žíly na hlavě. K tomu použijte speciální tenkou jehlu.

Takovou metodu byste neměli odmítnout, protože dítě s malou velikostí jehly prakticky necítí bolest.

Existuje další způsob, který vám umožňuje kontrolovat hladinu bilirubinu - nejjednodušší. Používá se pouze jako preventivní opatření nebo při podezření na žloutenku..

Tento test se provádí pomocí speciálního zařízení, které zkoumá barvu kůže v místě aplikace. Tester umožňuje měřit nažloutlost epidermis novorozence a také stanovit koncentraci pigmentu.

Hladina bilirubinu je nejvýznamnějším ukazatelem, který vám umožní obecně posoudit zdraví pouze dítěte.

Odborníci nedoporučují ignorovat analýzu, protože díky ní je možné identifikovat vývoj žloutenky a dalších patologických abnormalit a zahájit včasnou léčbu. Hlavní věc je mít na paměti, že nedostatek terapie může vést k ne nejpříznivějším důsledkům..

Články O Neplodnosti