Hlavní Bolest

Vede nohy během těhotenství: co dělat?

Nedobrovolné ostré, silné a bolestivé svalové kontrakce se nazývají křeče. To není možné odstranit pomocí vůle, následně sval bolí až několik dní. Křeče během těhotenství se mohou objevit v kterékoli části těla - pažích, obličejových svalech, zejména kolem úst - ale telata nohou obvykle trpí, obvykle v noci.

Příčiny těhotných křečí

V průběhu těhotenství existuje skupina nemocí, u nichž jsou křeče jedním ze symptomů. Jsou spojeny s metabolickými poruchami. Naštěstí jsou relativně vzácné. Důvody jsou častěji prozaičtější.

 1. Nedostatek mikronutrientů.
 2. Snížení hemoglobinu.
 3. Změna hladiny glukózy v krvi.
 4. Dehydratace.
 5. Vysoký nebo nízký svalový tlak.
 6. Phlebeurysm.
 7. Stisknutí spodní vena cava.

Svalová tkáň je nucena prudce se stahovat, což narušuje iontovou rovnováhu buňky a extracelulární tekutiny. Hlavní role patří konkrétním látkám. Nejen během těhotenství vede jejich nedostatek ke křečím.

Hlavním důvodem je nedostatek určitých stopových prvků v krvi

Nedostatek těchto stopových prvků v krvi je hlavní příčinou nočních křečových kontrakcí svalů. Zde je seznam převládajících projevů:

 • hořčík - jeho nedostatek se projevuje bolestmi svalů, změnami krevního tlaku, podrážděností, nespavostí, necitlivostí, snížením tělesné teploty; zvláštním nebezpečím je možné zvýšení tónu dělohy;
 • draslík - snížení jeho množství ovlivňuje depresivní stav, zvýšenou únavu, křeče během těhotenství v noci, dehydrataci, zácpu;
 • vápník - pokud to nestačí, zuby a dásně se ničí, stoupá tlak, objevují se nervové poruchy, nehty se stávají křehkými, může se objevit ekzém.

Změnu obsahu stopových prvků mohou způsobit různé podmínky:

 • těžká toxikóza - nejen že tělo při zvracení ztratí užitečné látky, nedostatek chuti k jídlu znemožňuje jejich doplnění, a proto během těhotenství často křeče nohou;
 • neoprávněné použití diuretik - společně s kapalinou odstraňují potřebné stopové prvky;
 • nesprávná výživa - vše je důležité, od nesprávně vybrané kombinace produktů po jídelní režim.

Nedostatek živin je obzvláště závažný během těhotenství při zvýšené poptávce po nich, a proto se objevují křeče v nohou..

Stejné důvody vedou ke snížení hladiny hemoglobinu a glukózy v krvi. Hladina cukru přímo závisí na stravě za předpokladu, že neexistují žádná další onemocnění. Pokud budete jíst hodně jednou nebo dvakrát denně, tento indikátor se bude neustále měnit, což způsobí mnoho nepříjemných následků.

Dehydratace vede nejen k nedostatku pití. Voda je aktivně odstraňována z těla pod vlivem kofeinu a nikotinu..

Příčiny křečí nohou během těhotenství spojené s cvičením se obvykle snadno určí podle povahy práce ženy. To může ovlivnit jak potřebu stát nebo chodit po celou dobu, tak i dlouhou práci v sedu.

Nadměrné pracovní vzhledy

Poslední důvod - komprese vena cava - je spojen se zvětšenou děloží. Tato žíla je umístěna pod ní, určitá poloha těla vede k narušení odtoku krve.

Existuje jednoznačná závislost frekvence příčin záchvatů během těhotenství na jeho období. Nedostatek látek se projevuje uprostřed, protože právě potom plod aktivně roste. V prvních měsících je častěji spojována s toxikózou a podvýživou..

V posledních měsících je častější zvýšený stres, křečové žíly, komprese vena cava. Je to kvůli zvýšené tělesné hmotnosti ženy.

Metody pomoci ženě

Nezapomeňte informovat lékaře o výskytu křečí lýtka nebo jiných svalů během těhotenství. I když se nejedná o projev vážné choroby, každá příčina je plná důsledků. Podle povahy doprovodných příznaků, krevního testu, doplňkových studií, lékař určí přesnou příčinu. To je hlavní podmínka úspěšné léčby..

Ale musíte vědět, co dělat, pokud máte během těhotenství záchvaty. Objevují se častěji v noci, když není poblíž lékař a způsobují silnou bolest. Existují osvědčené a absolutně bezpečné prostředky k úlevě, doslova za pár sekund, zmírňují bolest nebo jí dokonce předcházejí.

Mnoho lidí pomáhá okurka, například ze sklenice okurek. Pouze jedna nebo dvě doušky rychle způsobují uvolnění svalů..

Pokud se během těhotenství v noci objeví křeče na nohou, můžete si nechat kousek mýdla v posteli. Lékaři zatím nemohou vysvětlit účinek prostředků testovaných mnoha lidmi. Bylo však zjištěno, že glycerin, který je jednou ze složek mýdel, pomáhá. Proto si můžete koupit láhev a namazat si nohy v noci několika kapkami.

Glycerin na pomoc

Zachycená bolest je zmírněna jednoduchými a docela bezpečnými akcemi:

 • postavte se celou nohou na chladnou podlahu;
 • spočívat s rovnou nohou proti zdi, takže noha je kolmá k tělu;
 • zatáhněte za špičku, musíte to udělat i bolestí, můžete jednat rukou, pásem, ručníkem, prostěradlem;
 • riskantní, ale mnoho pomocným nástrojem je píchnutí svalu jehlou;
 • masáž, tření, poškrábání svalu;
 • připojte horkou topnou podložku, láhev vody, vylijte ze sprchy.

Křeče v lýtkách nohou nejsou samy o sobě během těhotenství nijak zvlášť nebezpečný. Existují však další příznaky, které naznačují možnost nebezpečného stavu a vyžadují okamžitou lékařskou pomoc.

 1. Podmínka se nezmiňuje, neustále se opakuje.
 2. Objevuje se pocit znecitlivění (v jakékoli části těla).
 3. Existují otoky, otoky.

Kromě hlavního důvodu je možné během těhotenství odstraňovat křeče masáží, cvičením a se souhlasem lékaře se aplikují různé masti a gely..

názevAktPrůměrné náklady v Rusku
Troxerutin (Troxevasin)Zvyšuje pevnost buněčných stěn a snižuje jejich propustnost. Je tedy možné nejen zmírnit otoky, ale také snížit pravděpodobnost záchvatů.200 r.
VenitanSnižuje bolestivost a pomáhá během těhotenství rychle eliminovat následky příliš silných křečí lýtkových svalů.250 r.
Heparinová mastPoužívá se pouze pro lékařské účely k léčbě křečových žil..80 r.
Fastum gelUplatňuje se se souhlasem lékaře. Zvyšuje průtok krve do svalů a zahřívá je.220 r.

Použijte Venitan pro rychlou pomoc.

Masáž a cvičení pomáhají zlepšit krevní oběh ve svalech. To přináší hmatatelné výhody v tomto stavu. Pokud se křeče nohou během těhotenství objeví v noci, je lepší před spaním udělat masáž nebo gymnastiku..

Masážní pohyby jsou velmi jednoduché - musíte brousit, hnětit sval. Jděte směrem k jeho středu. Nemělo by se vyvíjet příliš úsilí, aby nedošlo k poškození. Dostatečným efektem je pocit tepla, který ukazuje na zvýšený průtok krve.

Gymnastika z křečí telat během těhotenství může být následujícího plánu:

 • stát na nohou tucetkrát, to je nejlepší dělat několik přístupů po celý den;
 • plíží vpřed, střídavě s každou nohou - jedná se o cvičení v protažení svalů;
 • čelem ke zdi, odpočinek s dlaněmi, nohy jemně ustoupí, ujistěte se, že se tělo nepohybuje.

Opatření pro prevenci patologie

S vědomím, proč se křeče nohou, je docela možné se vyhnout jejich vzhledu během těhotenství. Lékař vám může předepsat speciální léky obsahující hořčík, draslík a vápník. Musíte také dodržovat jednoduchá pravidla..

 1. Noste pohodlnou obuv, pata není vyšší než 5 cm.
 2. Spát pod prostornou přikrývkou.
 3. Se zvýšenou zátěží nohou provádět gymnastiku.
 4. Pokud existují křečové žíly - noste kompresní punčochy nebo punčocháče, relaxujte se zvednutými nohami.
 5. Jsou-li křeče lýtkových svalů spojeny s vymáčknutím dolní duté žíly, je lepší během těhotenství spát na levé straně..
 6. Vyloučit kouření, kofeinové nápoje, černý čaj. Můžete jej nahradit bylinnými nálezy, kompoty, džusy.
 7. Pomáhá večerní teplá koupel nohou s mořskou solí..

Ke sledování výživy, fyzické aktivity je dostatečný počet procházek povinností každé nastávající matky. Existují případy, kdy po zavedení všech potřebných produktů do stravy a přechodu během těhotenství na častá jídla v malém množství přestal v noci snižovat telata nohou. Skutečnost, že lidské tělo je téměř úplně závislé na tom, co jí, je zvláště zřejmá.

O autorovi: Olga Borovikova

Vede nohy během těhotenství: co dělat? Snižuje svaly nohou během těhotenství

Když je žena v poloze, zatížení těla se zvyšuje dvakrát až třikrát. Srdce bije rychleji, všechny orgány pracují ve dvojím režimu. Ne každé tělo dokáže takovou zátěž snadno odolat a velmi často je problém, když během těhotenství přináší nohy.

Křeč nebo křeč je krátkodobé „zkamenění“ svalů nohou, lýtek nebo nohou, které způsobuje silnou bolest. S křečem člověk, jako by neovládá svaly, nemůže křeč zastavit, dokud se sval sám neuvolní.

Proč dochází ke křečím??

Je nemožné s jistotou identifikovat jediný a jediný důvod, proč si během těhotenství přináší nohy. Všechny ženy jsou různé a jejich tělo reaguje odlišně na vylepšený způsob práce při přenášení dítěte.

Příčiny záchvatů jsou porušení metabolismu minerálních látek v těle nebo jejich nedostatek, zvýšení dělohy, zejména v pozdějších stádiích, špatná výživa a nezdravý životní styl před těhotenstvím a během těhotenství, jakož i různá cévní onemocnění. Druhý důvod je zvláště nebezpečný a vyžaduje kvalifikovaný lékařský zásah.

Zvažte každý případ, když vám během těhotenství přináší nohy, zvlášť:

 • nedostatek vitamínů a minerálů;
 • zvětšená děloha;
 • Nezdravý životní styl;
 • problémy s krevními cévami;
 • nevhodné oblečení.

Nedostatek vitamínů a minerálů

Když je žena těhotná, její tělo spotřebuje dvojnásobnou dávku vitamínů a minerálů. Jejich nedostatek ovlivňuje metabolismus a správný krevní oběh ve svalech, což často způsobuje křeče nebo křeče lýtkových svalů nebo nohou..

Hořčík, vápník a draslík jsou zodpovědné za stabilní průtok krve ve svalech. Výměna těchto minerálů v těle úzce souvisí, a když jeden z nich chybí, je narušena zdravá výměna ostatních dvou. Tyto látky vstupují do těla ženy s jídlem, proto nedostatečný příjem mléčných a kyselých mléčných výrobků, zejména v pozdějších fázích, vede k tomu, že během těhotenství přináší nohy.

Během růstu plodu v lůně se také velmi rychle spotřebovává železo a kyselina listová v jejím těle a pokud žena měla před těhotenstvím nedostatek těchto látek, mohou se v počátečních stádiích objevit problémy.

Po provedení analýz a zjištění příčin křečí lékař předepíše vyváženou stravu a příjem vitaminů a / nebo minerálních přípravků. Vzhledem k tomu, že tělo těhotné ženy lze velmi snadno poškodit, mělo by se užívání jakýchkoli léků, i když jsou to vitamíny, zahájit pouze podle pokynů lékaře a v přísně doporučených dávkách..

Zvětšení dělohy

Se zvýšením těhotenství se děloha ženy několikrát zvětšuje a začíná vyvíjet tlak na vnitřní orgány a krevní cévy pánve, čímž narušuje plný přívod krve do spodního těla.

Nejčastěji během těhotenství snižuje nohy v noci, protože se žena nepohybuje a děloha tlačí na konkrétní oblast nebo vnitřní orgán a krevní cévy. Krevní oběh v dolních končetinách je narušen, což vede k ostré kontrakci, to znamená ke svalovým křečím.

V případě, že během těhotenství snižuje svaly nohou, lékaři doporučují gymnastiku pro těhotné ženy. Tato speciálně vyvinutá sada cvičení má pozitivní vliv na celkovou pohodu těhotné ženy, zlepšuje krevní oběh v těle a zejména v jeho dolní části v nohou.

Nezdravý životní styl

Kouření před a ještě více během těhotenství, pití alkoholu, zneužívání silné kávy nebo čaje, nekontrolovaná konzumace mastných a sladkých jídel - to jsou přímé důvody, proč nohy otěhotní během těhotenství.

Všechny výše uvedené látky mají nepříznivý účinek na stav krevních cév, čímž narušují krevní oběh ve svalech a v celém těle. Nikotin zabraňuje pronikání kyslíku do krve, alkoholu, mastných a sladkých jídel přetíží cévy a nutí je pracovat ve zvýšeném režimu.

Velmi časté používání kávy a čaje vede k zadržování tekutin v těle, které je plné otoků nohou a svalových křečí. Současně je narušeno fungování nervového systému a nervových zakončení, které jsou odpovědné za včasnou kontrakci svalů..

Cévní problémy

Pokud se během těhotenství snižuje noha, může být příčinou cévní onemocnění, tzv. Křečové žíly. To je poměrně nebezpečná diagnóza pro ženu v pozici v jakékoli fázi těhotenství. Pokud se snadno unavíte a ve večerních hodinách cítíte v nohách konkrétní tíže, může to znamenat, že se váš hemoglobin v krvi snižuje.

Když je žena těhotná, její tělo zadržuje a hromadí tekutinu, což může způsobit přirozené ředění krve a snížení počtu červených těl - snížení hemoglobinu.

Proč žíly trpí během těhotenství? Když je žena na svém místě, její tělo intenzivně produkuje progesteron - nejdůležitější hormon v těhotenství. Úkolem progesteronu je uvolnit stěny dělohy a umožnit mu růst na požadovanou velikost. Problém je v tom, že nejen děloha má „hladké svaly“, ale také všechny žíly a krevní cévy v našem těle. S velkým množstvím hormonu progesteronu ztratí cévy svou pružnost, což vede k varixům.

Nevhodné oblečení

Častým důvodem, že ženy mají telat během těhotenství, jsou nevhodné boty, které narušují normální krevní oběh tím, že sevřou nebo vymačkají oteklé nohy. To zahrnuje i nošení podpatků. Takové boty jsou kontraindikovány pro těhotné ženy: těžiště se změnilo a svaly se nadměrně zatěžují od pat a snadno se unavují, což vede ke vzniku křečí a křečí v nohou.

Užitečné tipy

Vědění je moc. Proto se pokusíme poskytnout několik tipů, jak předcházet křečím nohou, jak jíst během těhotenství a před ním, jak zmírnit bolest, pokud máte nohu.

Jak varovat?

Existuje několik jednoduchých pravidel, podle kterých výrazně omezíte možnost bolestivých křečí v nohou:

 1. Preferujte pohodlné oblečení z měkkých tkanin. Oblečení, boty a dokonce i spodní prádlo a ponožky by neměly mačkat a mačkat tělo.
 2. Zkuste si odpočinout a spát na boku a čas od času měnit polohu tak, aby hmotnost dítěte nevyvíjela tlak na stejné místo. Na spaní si můžete dát pod polštář polštář nebo přikrývku.
 3. Před spaním požádejte někoho z vaší rodiny (nejlépe milujícího manžela), aby si masíroval nohy a telata. Pohyby s touto masáží by měly jít zdola nahoru.
 4. Koupele na nohy s přídavkem mořské soli jsou velmi užitečné. Pamatujte, že voda by měla být teplá a v žádném případě horká. Tento postup lze provádět několikrát denně..
 5. Cvičte častěji, jak obecně, tak i na nohy. Nohou obtočte kulatý předmět na podlaze, chodte po patách a na nohou. Jakákoli fyzická cvičení, která jsou na svém místě, by měla být prováděna za přítomnosti někoho z rodiny, aby nedošlo ke zranění, a to pouze po konzultaci s lékařem.

Jak jíst?

Těhotná žena by měla být velmi opatrná při užívání vitamínů, pilulek a bylinných infuzí. Než začnete užívat jakýkoli lék, měli byste se vždy poradit s lékařem. Pro správnou a správnou výživu během těhotenství lze doporučit nejen následující produkty:

tavený sýr
sýr feta
tvaroh
ořechy
česnek
hořčice
zelený salát
zelené cibule
žádné zelené
fazole

Také stojí za to častěji chodit na čerstvý vzduch, být na slunci - chodit, občas se zastavit a ne sedět. Bude to dobrá gymnastika pro otupělé nohy.

Jak zmírnit bolest?

Pokud křeč náhle přinese nohy, co dělat? Níže uvádíme několik způsobů, jak zabránit prudké bolesti a uvolnit stísněné svaly:

 • Hlavní věcí není nečekané pohyby. Musíte jemně masírovat nohu, pohyby zdola nahoru.
 • Pokud je vaše noha rovná, zkuste pohnout prsty a jemně vytáhněte špičku.
 • Zkuste vstát a udělat pár kroků - krevní oběh se obnoví a křeč se uvolní.
 • Lehněte si se zvednutými nohami před spaním..
 • Při křeči opatrně otřete svislý sval.

Pokud máte během těhotenství často nohy, nezapomeňte se poradit s lékařem. V tomto případě je samoléčení nepřiměřené, protože zdraví vašeho a vašeho dítěte závisí na včasné a kompetentní pomoci..

Proč během těhotenství snižuje nohy a jak si pomáhat?

Křeče jsou nedobrovolné a spíše bolestivé svalové kontrakce způsobené oběhovými poruchami v této části těla..

Poměrně často se u žen poprvé vyskytují křeče v průběhu těhotenství. „Houpací nohy“, jak říkají obyčejní lidé, mohou z různých důvodů, z nichž hlavní jsou popsány níže.

Proč se těhotné ženy křečí?

Křeče nejsou nejčastěji nezávislou chorobou. Křeče dolních končetin jsou s větší pravděpodobností příznakem určitého onemocnění, příznakem poruchy oběhu nebo nadměrného svalového stresu..

Udržujte nohy pohromadě díky:

 • predispozice nebo přítomnost křečových žil (protože toto onemocnění vede k poruchám oběhu v končetinách);
 • přepracování svalů;
 • nesprávně vybrané boty nebo vysoké podpatky;
 • nepohodlné držení těla nebo prodloužený pobyt bez pohybu během spánku (zatímco nohy jsou znecitlivěné a křeče);
 • otoky nohou různého původu;
 • syndrom studených nohou;
 • metabolické poruchy (nedostatek draslíku, vápníku a hořčíku), které vedou ke svalové slabosti a křečím;
 • přítomnost zánětlivých procesů ve svalech nebo vazech;
 • diabetes mellitus (protože toto onemocnění narušuje periferní oběh nohou);
 • neurologické problémy, zejména onemocnění dolní části páteře;
 • hormonální selhání (ale u těhotné ženy je diagnostikována hrozba „potratu“ a podstoupí hormonální terapii), pokud nic neohrožuje těhotenství, pak mohou nastat změny křečí v důsledku změn hormonálního stavu (když tělo ještě nemělo čas se přizpůsobit).

Ale zpravidla jsou křeče končetin pozorovány ve druhém a třetím trimestru těhotenství. Důvodem je zvýšené zatížení svalů a vazů nohou, protože těhotné břicho neustále zvyšuje velikost a hmotnost. Kromě toho často dochází k vymáčknutí zvětšené dělohy velkých krevních cév pánev, díky čemuž je narušen venózní výtok a křeče nohou..

Rovněž stojí za to říci, že v průběhu těhotenství se zvyšuje potřeba stopových prvků, protože dítě z jejich matky odebírá určitou část. Při nedostatku takových důležitých užitečných látek, jako je draslík, vápník, hořčík, železo, lze pozorovat křeče lýtek a prstů na nohou. Proto, pokud žena ještě nezačala brát speciální komplex vitamínů pro těhotné ženy, stojí za to zvážit.

Proč nohy v noci klesají častěji?

Může to být způsobeno:

 • nepříjemná poloha těla nebo prodloužená nehybnost během spánku. V tomto případě je narušena krevní oběh v nohou a křeče nohou.
 • zvýšení svalové dráždivosti díky nadměrnému množství kávy nebo čaje během dne. Tyto nápoje jsou stimulanty svalů v důsledku přítomnosti kofeinu v nich, takže nadměrný příjem kávy nebo čaje nedovoluje nohám relaxovat ani během nočního odpočinku..
 • u většiny žen se otok nohou večer zvyšuje kvůli přenášenému zatížení během dne. Vzhled otoků způsobuje křeče na nohou.

Noční křeče mohou být delší a bolestivé než denní křeče. Musíte vědět, jak uvolnit svaly a zastavit rozvoj bolesti.

Co dělat během záchvatu křeče?

Je třeba si pamatovat sled akcí pro křeče různých svalových skupin nohou a před tréninkem je rychle a jasně provést. To pomůže zmírnit křeče bez přílišného rozruchu v minimálním množství času..

Obecný postup:

 1. Narovnejte nohu.
 2. Zapojte antagonistické svaly (viz vysvětlení níže).
 3. Aktivujte krevní oběh otíráním bolestivé oblasti.

Podrobný postup pro různé svaly

1. V případě křečových svalů chodidel a telat je první věcí, kterou musíte udělat, tažení ponožky směrem k sobě s námahou (viz obrázek 1)..

Obrázek 1 - Způsob, jak se zbavit křečí v nohou a telatách

Tímto způsobem budou zapojeny antagonistické svaly, které provádějí opačnou práci. A pokud jsou napjaté, svaly stažené svaly by se měly dobrovolně uvolnit. Je zajištěno tělesnou strukturou každé osoby..

Druhou rukou je třeba důkladně a rychle třít, hnětit a svírat svaly stísněné.

Takové akce zmírní křeč a zvýší průtok krve ve spasmodickém svalu..

Také bolestivé kontrakce v lýtkových svalech mohou být zastaveny kliknutím na určité body. Ostře, rychle a s námahou zatlačte palcem do středu hrudní kosti zkrácené nohy. Dále musíte kliknout na bod nad patou o 5-6 cm a zvednout ruku nahoru, třikrát kliknout na tele v intervalech několika centimetrů.

2. Pokud jsou přední plochy stehenních křečí, ohněte nohu na koleno a přitáhněte ji rukama k hrudi (viz obrázek 2). Pokud to doba již neumožňuje, je nutné přitáhnout nohu co nejblíže ke žaludku, ale nemačkat.

Namočte vyrovnaný sval a opakujte znovu.

Obrázek 2 - Způsob, jak se zbavit záchvatů předního povrchu stehna

3. V případě křečí na zadní straně stehna a / nebo hýždí, zvedněte nohu stísněnou a vyrovnejte ji v koleně (viz obrázek 3). Rukama si dobře otřete zadní stranu stehna. V případě potřeby to vše znovu..

Obrázek 3 - Odstranění křečí v zadní části stehna

Je užitečné studovat tuto instrukci pro všechny těhotné ženy, bez ohledu na to, zda trpí křečemi nohou nebo ne, protože nikdo není v bezpečí před jejím vzhledem..

Prevence útoků

Co dělat, aby se zabránilo záchvaty nebo aby se snížil jejich výskyt? Prvním krokem je identifikace a pokus o odstranění příčiny jejich výskytu..

Pokud žena netrpí žádnou z chorob uvedených na začátku článku, je třeba dodržovat obecná doporučení.

1. Jezte více zeleně, zeleniny, ovoce (v zimním období sušené ovoce, například sušené meruňky, data, sušené švestky) a sezamová semínka (zdroj vápníku). Zvyšte množství mléčných výrobků ve stravě. Vyvarujte se nadměrné konzumace čaje a kávy, slaných, kořenitých a nakládaných. Zkuste pít více čisté vody a pouze 30% z celkového množství spotřebované tekutiny by mělo být šťávy, ovocné nápoje, kompoty.

Pokud užíváte diuretika, upozorněte svého lékaře na potřebu komplexu vitamínů a minerálů. Nepijte jednotlivé vitamíny bez lékařského předpisu.

2. Měli byste se také vyhnout přepracování a dlouhodobému pobytu v jedné poloze, zejména stát nebo sedět nohou nohou.

3. Je nutné být častěji na čerstvém vzduchu, provádět posilovací gymnastická cvičení pro těhotné ženy. Užitečná bude pravidelná masáž chodidel a kontrastní sprcha..

4. Výběr obuvi a oděvů by měl být prováděn se zvláštní pozorností, měly by být upřednostňovány přírodní materiály a modely, které nezpůsobují mačkání nohou pod kolenními dutinami v sedu..

Ve zvláštních případech lze zakoupit punčocháče, generické punčochy nebo punčochy..

5. V pozdním těhotenství se doporučuje spát na vaší straně a někdy ležet s polštářem pod nohama..

Tyto pokyny vám pomohou vyhnout se bolestivým svalovým kontrakcím na nohou..

Nohy během těhotenství, křeče a otoky

Co dělat, když "přináší nohy"?

Není přehnané říkat, že být těhotná je věda. Od budoucnosti se matce často vyžadují takové praktické znalosti a dovednosti, o kterých předtím netušila. Náš rubrika „Workshop pro nastávající matku“ vám však pomůže snadno a rychle zvládnout..

Daria Ursulyak
Lékařský porodník-gynekolog, Ph.D. Miláček. Science, Moskva

Někdy u nastávajících matek v noci během spánku, častěji ve druhém nebo třetím trimestru těhotenství, dochází k náhlým nedobrovolným bolestivým kontrakcím svalů nohou. V tomto případě je noha nezaujatá, natažená, lýtkový sval je napjatý a po nějakou dobu je jednoduše nemožné relaxovat a vrátit nohu do její normální polohy (pacienti obvykle říkají, že se „otelují“). Takové bolestivé svalové křeče se nazývají křeče. Jaký je jejich důvod a jak si pomoci s výskytem křečí lýtkových svalů?

Proč dochází ke křečím??

Svalové křeče jsou obvykle způsobeny narušením metabolismu minerálů v těle (draslík, vápník a hořčík se podílejí na mechanismu kontrakce svalů). Záchvaty v cévách nohou mohou také vyvolat křeče: podmínky pro toto jsou plně vytvořeny během těhotenství.

Během porodu dítěte se ženské potřeby minerálů zvyšují, protože nyní musí poskytnout dva. Příštítné tělísky mají významný vliv na metabolismus minerálů (především metabolismus vápníku a udržování konstantní hladiny vápníku v krvi). Během těhotenství dochází ke snížení jejich funkce, což vede ke snížení hladiny vápníku v krvi. Výměna jednoho minerálu úzce souvisí s výměnou jiného, ​​a proto, když se mění množství vápníku v těle, je narušen poměr draslíku, hořčíku a dalších látek. Ve stravě mnoha lidí je možné identifikovat preference určitých potravin, a pokud nastávající matka jí malé mléčné výrobky, které obsahují hodně vápníku, stane se jeden další negativní účinek na metabolismus.

Zvětšená těhotná děloha vyvíjí významný tlak na cévy pánve. V poloze na zádech, zejména na pravé straně, se zvyšuje tlak, děloha může vytlačit dolní dutou venu cava, která se nachází na pravé straně páteře, což způsobuje narušení odtoku žilní krve z končetin. Proto ve snu mohou těhotné ženy v pozdějších fázích zažít křeče lýtkových svalů. A pokud žena měla křečové žíly, u kterých trpí žilní výtok, situace se zhoršuje.

Na druhé straně, výskyt křečů svalů dolních končetin může znamenat začátek vývoje křečových žil v kombinaci se zvýšenou únavou, pocit těžkosti v nohou, zejména ve večerních hodinách. Snížení hladiny hemoglobinu v krvi (a to je častý výskyt u těhotných žen) také vede k podvýživě svalů..

Pokud má těhotná žena otoky nohou, jsou ženám často předepisovány diuretika, což může také zhoršit křeče lýtkových svalů, protože minerály se vylučují spolu s přebytečnou tekutinou..

Obrazně řečeno, mnoho faktorů se sblíží v jednom bodě a je zevně projeveno výskytem křečí svalu nohou během těhotenství. O této skutečnosti je samozřejmě nutné informovat porodníka-gynekologa a pokusit se porozumět příčinám situace, abychom společně s lékařem vypracovali další taktiku zaměřenou na odstranění příčin záchvatů. Informace získané od pacienta pomohou lékaři zvolit nejlepší a nejjemnější léčbu..

Jak si můžete pomoci?

Křeč lýtkového svalu můžete ulevit, pokud během útoku pomalu překonáte bolest, přitáhnete prsty k sobě, zkuste třením ztuhlý sval, sevřete jej (někdy se doporučuje mírně porazit holeninu ostrým předmětem: špendlíkem, jehlou). Teplo zpravidla pomáhá eliminovat křeče, to znamená, že hořčice musí být kladena na zadní povrch dolní končetiny nebo ji voda ze sprchy teplou vodou (při teplotě asi 40 °)..

Dalším způsobem, jak se zbavit křeče, je šlápnout na patu a přenést na ni váhu..

Během těhotenství zkuste vést aktivní životní styl, pravidelně cvičit gymnastiku pro těhotné ženy, navštěvovat bazén, doma si protínat spodní sprchu na dolních končetinách, častěji masírovat nohy (k tomu přivést svého manžela).

Sledujte svůj jídelníček: měl by obsahovat potřebné množství minerálů. Sušené meruňky a banány, luštěniny a brambory jsou bohaté na draslík. Výrobky z kyselého mléka obsahují až 55% vápníku. Mrkev, pažitka, špenát, zelenina obsahují hořčík. Ale s pomocí výživy nelze problém nedostatku minerálů vyřešit, takže užívejte vitamínové minerální přípravky určené pro těhotné a kojící ženy..

Pokuste se spát na levé straně nebo umístěte malý polštář pod pravou hýždě, abyste rozložili hmotnost zvětšené dělohy na levou polovinu těla a snížili tak její tlak na dolní dutou žílu. Pokud máte křečové žíly, noste speciální antikvarikové punčocháče nebo podkolenky, které by si měl nejlépe zvolit flebolog. Během spánku se snažte udržet nohy zdvižené. Nenoste těsné, nepohodlné boty, vysoké podpatky, nestůjte ani nesedejte po dlouhou dobu ve stejné poloze.

Masáž proti křečím

Křeče v lýtkových svalech lze zastavit akupresurou. Chcete-li to provést, musíte:

1. Oběma rukama uchopte dolní nohu doprostřed tak, aby palce byly na zadní straně dolní končetiny. Palce masírují chodidlo na minutu a postupně zvyšují tlak.

2. Umístěte ukazováček na bod umístěný uprostřed mezi nosem a horním pyskem a na něj na minutu silně zatlačte.

Pokud se noha často křeče během dne, pak je užitečné provádět akupresuru pravidelně 2-3krát denně po dobu 7-10 dní.

Vede nohy během těhotenství: jak se vypořádat s problémem?

Mnozí jsou s tímto nepříjemným pocitem obeznámeni: nohy jsou přitahovány, krouceny, někdy se svalové křeče nečekaně valí a způsobují silnou bolest. Obzvláště nepříjemné, když k těmto křečím dochází v noci. Proč se zvyšuje pravděpodobnost takových problémů během těhotenství? Jak rychle zastavit křečovité křeče? Co dělat, jak se zbavit této metly? Na všechny tyto odpovědi jsou velmi jasné odpovědi..

Proč dochází ke křečím?

Pokud se nejedná o projev nějaké závažné somatické choroby (kterou lze zjistit pouze lékařským vyšetřením), pak jsou nejčastěji křečové projevy výsledkem nerovnováhy v obsahu stopových prvků. Toxikóza se zvracením, nedostatek chuti k jídlu v prvních týdnech a měsících těhotenství někdy vede k takovému snížení koncentrace řady důležitých látek v krvi. Později, rostoucí dítě potřebuje stejné vitamíny, stopové prvky, další složky nezbytné pro jeho vývoj.

Praxe ukazuje, že častým zdrojem křečí lýtkových svalů je nedostatek draslíku, hořčíku, vápníku a sodíku v těle a také přebytek fosfátu a sodíku v krvi..

Další pravděpodobná příčina: nedostatek vitaminu B ve výživě budoucí matky. Nebo se jídlo jedí v záchvatech a začíná, zřídka, respektive se velké dávky absorbují najednou. A to je plné ostrých skoků v koncentraci glukózy v krvi. Bezprostředně po vydatném jídle se tato hladina „převalí“ a v noci a ráno po dlouhé přestávce je cítit její prudký pokles, což je nepříjemný příznak: přináší nohy během těhotenství v noci a ráno.

K problémům přidávají křečové žíly, které se zhoršují růstem plodu a jeho tlakem na žíly malé pánve. Nemohou se vypořádat s oběhem žilní krve, dochází ke stagnaci, objevuje se otok, který společně vyvolává nové křeče. A výživa svalů v případě poruchy oběhu se zhoršuje, zanechávají svůj otisk. Kouření také přispívá, stejně jako závislost na silném čaji a kávě. Není to snadný test pro organismus v „sekulárním“ životě a během těhotenství se prostě stává faktorem nebezpečným pro plod. A ke snížení počtu telat tyto škodlivé faktory také „pomáhají“.

Snižuje tele během těhotenství: první pomoc

Útok je někdy překvapen a bolest je extrémně ostrá a bolestivá. Během těhotenství se také přidává nebezpečí pádů a zranění. Co udělat první pro zmírnění křečí?

Existuje jeden jednoduchý trik, který se často používá ve sportovní praxi: zploštělý sval by měl být píchnut špendlíkem a je to vždy čisté, bylo by hezké mít ho vždy s sebou nebo někde na nápadném místě v domě..

Pokud je bolest tolerovatelná, zkuste chodit po místnosti, dokonce lehce skočte na problémovou nohu (je lepší držet se stolu nebo jiných stabilních předmětů). To aktivuje krevní oběh a telat se brzy uvolní..

Možnost: sedět, ležet, přitáhnout prsty k sobě, pak je uvolnit, několikrát to udělat. Pak můžete snadno masírovat svaly, zdvihnout telata ve směru od nohou ke kyčlím (takže venózní krev proudí zdola nahoru), a pak si trochu odpočinout, lehnout si a položit váleček pod nohy. Krev vytéká z nohou, svaly se uklidní.

Způsoby, jak léčit a zmírnit příznaky

Když je útok odstraněn, je stále lepší poradit se s lékařem, aby zjistil základní příčiny záchvatů a zahájil léčbu. Pokud je problémem právě nedostatek, řekněme, vápníku, pak to budou jeho přípravy, které předepíše odborník. Pokud je hlavním důvodem křečové žíly, bude jí třeba věnovat velkou pozornost. Kromě léčivých přípravků (přesně podle doporučení lékaře!) Mají speciální punčochy a punčocháče (proti varixům) dobrý účinek.

Když však zjistíme, proč během těhotenství snižuje nohy, bylo by dobré se zabývat symptomatickou léčbou, která je užitečná pro jakýkoli zdroj nepohodlí. Například provádějte masáž chodidel pomocí koulí s „pupínky“, masážními podložkami nebo improvizovanými prostředky. Například házejte knoflíky na malý koberec a procházejte se těmito „oblázky“, jako v létě podél oblázkové pláže. Stačí dvě nebo tři krátké procházky za 5-10 minut denně.

Vany s mořskou solí (teplé, ne horké) jsou také velmi užitečné, a pokud je také budete dělat večer, přispějí k tichému spánku. Bylo by hezké spát s mírně zvednutými nohama a pod paty dát malý polštář nebo povlečení. Nebo alespoň během dne lehněte v tomto stavu po dobu deseti minut a plusem je také pečlivé masáže lýtkových svalů.

Preventivní opatření

V tomto případě toho lze hodně udělat pomocí prevence. Vyvážená strava se „účastí“ různých stopových prvků je nesmírně důležitá. V mléčných výrobcích a brokolici je hodně vápníku; brambory jsou bohaté na řepu a pečené brambory (vařené v plášti také vyhovuje), rozinky a sušené meruňky; vynikajícími dodavateli hořčíku jsou luštěniny, ořechy, pohanka.

Aby cukr v krvi zůstal na optimální úrovni, měli byste jíst frakčně: v malých porcích 5-6krát denně. Preferovány by měly být komplexní uhlohydráty, které se vstřebávají postupně. Nacházejí se v ovesném a pohankovém systému, zelenině a ovoci, celozrnném chlebu a řadě dalších produktů. Nemělo by se však vyhýbat „rychlým“ (jednoduchým) uhlohydrátům nebo je třeba minimalizovat jejich spotřebu, protože po sladkostí, kolácích a jiných dobrotách hladina glukózy prudce stoupá, což je zhoršeno záchvaty.

Multivitaminové komplexy a přípravky obsahující hlavní stopové prvky: Sandoz, Calcium D3, Panangin, Magne B6 a další nebudou interferovat, ale pouze na doporučení lékaře.

Cvičení nohou, masáže, pohodlné boty, optimální úroveň fyzické aktivity - to vše je také na seznamu preventivních opatření.

Křeče v tele během těhotenství v noci

Nedostatek vápníku

Nedostatek vápníku je další neméně běžnou příčinou záchvatů, a to nejen u těhotných žen. Vápník je klíčovým prvkem metabolismu bílkovin, energie, tuků a minerálů. Nejdůležitější funkcí vápníku je však to, že se podílí na přenosu nervového impulsu, takže jeho normální koncentrace je nezbytná pro těhotné ženy. Toto však není jediná životně důležitá funkce, kterou vápník plní:

 • je zapojen do procesů koagulace krve;
 • účastní se redukce hladké a pruhované svalové tkáně;
 • tvoří kosti.

Vápník, jako hořčík, se požívá s jídlem. Zajímavým faktem je, že vápník neabsorbuje tělo pod podmínkou nedostatečné koncentrace hořčíku. V posledním trimestru těhotenství se potřeba vápníku zvyšuje téměř třikrát, je to z důvodu přípravy těla na porod, děloha se bude muset neustále a intenzivně stahovat, aby tlačila na plod, a na to potřebujete hodně vápníku. Pokud vápník nestačí v krvi, začne se vymývat z buněk a kostní tkáně podle principu pohybu látky podél koncentračního gradientu. V tomto případě povede vyčerpání kostí k nevyhnutelné patologii. Vápník se také vypere, když konzumuje velké množství kofeinu, takže těhotným ženám se doporučuje snižovat jejich spotřebu kávy a čaje..

S nedostatkem vápníku se ukazuje vyvážená strava a také užívání léků, které nezbytně obsahují vitamin D nebo jeho úpravu - D3, což je nezbytné pro úspěšnou absorpci.

I malé děti vědí, že výrobky z kyselého mléka jsou bohaté na vápník: sýr, tvaroh, mléko, kefír. A v rybách je hodně vitamínu D, zejména v tresčích játrech, másle, žloutku

Je stejně důležité trávit na čerstvém vzduchu pod sluncem dostatečné množství času. Ultrafialové paprsky přispívají k produkci vlastního vitamínu D v pokožce

U všech těhotných žen doporučují přední odborníci užívat vitamín D v průběhu těhotenství, počínaje 12 týdny. V některých případech se podle rozhodnutí ošetřujícího lékaře bere společně s přípravky na bázi vápníku. Jejich příjem je nejlepší udělat večer.

Pro účely prevence stačí použít multivitaminové komplexy vytvořené speciálně pro těhotné ženy. V každé lékárně lze nalézt celou řadu takových léků. Když už mluvíme o indikacích pro užívání vápníku a vitamínu D, nelze zmínit kontraindikace jejich příjmu. Kontraindikace při užívání vitamínu D jsou:

 • přecitlivělost na chicalcephyrol (D3);
 • hypervitaminóza vitamínu D;
 • zvýšená hladina vápníku v krvi a zvýšené vylučování močí;
 • urolitiáza a přítomnost zubního kamene v močovém traktu.

Poslední běžnou příčinou svalových křečí u těhotných žen je anémie z nedostatku železa. Současně se v těle snižuje koncentrace hemoglobinu, který je hlavním nosičem kyslíku v těle. Během těhotenství často dochází k nedostatku železa, který je hlavní složkou hemoglobinu. Hemoglobin není jediný prvek těla, ve kterém se nachází železo. Ve svalové tkáni jsou proteiny - myoglobiny, pomocí kterých se svalová tkáň kyslíkem dodává. Proto, s nedostatkem železa, je funkce myoglobinu narušena, v důsledku toho je přerušena dodávka krve do svalové tkáně, proto dochází k narušení metabolismu minerálů ve svalových buňkách, dochází ke křečím.

Denní strava těhotné ženy by měla obsahovat nejméně 20 mg železa. Při takovém množství železa se absorbuje pouze 2 až 2,5 mg. Léčba anémie z nedostatku železa proto nemůže být prováděna pouze vyváženou stravou. Je povinné užívat přípravky obsahující železo a prvky, které zlepšují absorpci železa. Musíte být připraveni, že léčba anémie je dlouhý proces. Léky k léčbě budou muset být užívány po dobu nejméně 3 měsíců, aby se zbavily křeče u těhotných žen.

Těhotenství je nejpříjemnější a zároveň nejobtížnější období v životě každé ženy. Toto období je spojeno s velkým počtem zkušeností. Každá maminka chce, aby se její dítě narodilo silné a zdravé. A za prvé, každá maminka by měla sledovat své vlastní zdraví a nedovolit, aby nic zastínilo takové nádherné období v jejím životě.

Proč během těhotenství snižuje nohy

Nosit dítě je spojeno s řadou problémů s tělem, ke kterým může dojít z různých důvodů:

 • nedostatek určitých stopových prvků;
 • snížení hladiny hemoglobinu a glukózy;
 • porušení vodní bilance;
 • křečové žíly (kvůli zatížení nohou);
 • žilní komprese.

V prvním trimestru

V počátečních stadiích těhotenství dochází u mnoha nastávajících matek k toxikóze. Zároveň se cítí nemocní, dochází k slabosti, někdy zvrací, během které tělo ztrácí tekutinu a živiny. Nedostatek hořčíku, vápníku a draslíku vyvolává konvulzivní svalovou kontrakci, když se nohy v noci nesnesitelně krouží. Gynekolog, kterého by žena určitě měla navštívit, může doporučit užívání komplexu vitamínů a minerálů.

Křeč snižuje nohy s nedostatkem glukózy a hemoglobinu, ke kterému také dochází v důsledku toxikózy u těhotné ženy. Množství cukru závisí na tom, jak pacient jí a kolikrát denně. Kvůli malátnosti a nevolnosti se stává, že kus neprochází do krku, a to je plné nástupu svalových křečí..

Ve druhém trimestru

Anémie může pokračovat ve druhém trimestru, který způsobuje křeče telat, doprovázené závratě, únavou, vypadávání vlasů a mdloby.

Během aktivního vývoje plodu bere plod z těla matky nejcennější. Žena by měla jíst dobře, aby zajistila její normální růst. Pokud si během těhotenství v noci přinesete nohy, signalizuje to nevyváženou stravu nastávající matky, zejména nedostatek vápníku v těle.

Dáma, která má rádi diuretika, je také náchylná ke křečím v lýtkových svalech, protože tyto léky odstraňují z těla užitečné látky..

Ve třetím trimestru

Poslední měsíce těhotenství se vyznačují silným nárůstem tělesné hmotnosti, který vyvíjí tlak na nohy, a nastávající matka již bojuje s každodenními úkoly, nemůže chodit dlouho. Unavené nohy bobtnají a telat v noci během těhotenství. Po křečových útocích končetiny další den bolí..

Může to být způsobeno onemocněním ledvin, které zažívá další stres. Pokud je narušena rovnováha vody a elektrolytů v krvi, dochází k dehydrataci, ztrácí se voda a sodík, což vyvolává křeče.

Děloha tlačí na dolní dutou venu, která narušuje normální krevní oběh, a svaly se začnou horečně stahovat.

Křeče mohou vyvolat také velké plody nebo vícečetné těhotenství. V tomto případě lékaři doporučují, aby dáma, která jde do postele, ležela na levé straně..

Co způsobuje křeče

Křeče jsou nedobrovolné kontraktilní pohyby svalů, které jsou doprovázeny akutní bolestí. Během těhotenství křeče ovlivňují lýtkové svaly, chodidla, dolní končetiny a prsty na nohou. Ženy si často stěžují na noční křeče, které zmizí po změně polohy těla.

V noci během těhotenství existuje několik důvodů pro křeče nohou:

 • Minerální nedostatek. Během porodu dítěte cítí žena potřebu mnoha živin: vápníku, hořčíku, draslíku. Nedostatek vitamínů vede k ostrým záškubům svalů. Křeče se obvykle obávají nastávajících matek v prvním trimestru těhotenství a během toxikózy.
 • Anémie s nedostatkem železa. Ve druhém trimestru těhotenství se může rozvinout nedostatek železa. Je to kvůli zvýšené zátěži na tělo. Tento stav vede k metabolickému rušení, v důsledku čehož svaly nedostávají požadovanou koncentraci kyslíku. Objevují se akutní křeče, které výrazně zhoršují stav ženy.
 • Phlebeurysm. Během těhotenství dochází ke změně hormonálního pozadí, což vede ke stagnaci a snížení vaskulárního tónu. Poslední měsíce těhotenství jsou doprovázeny otoky a těžkostí v nohou. V noci to vede ke křečím lýtkových svalů.
 • Komprese vena cava. V posledních stádiích porodu dítěte stlačí výrazně rozšířená děloha spodní žílu, která je doprovázena dušností, bušení srdce, křeče.
 • Snížení koncentrace glukózy, která je hlavním zdrojem energie pro rostoucí dítě. Nesprávná výživa vede k takové odchylce.

Časté používání silného čaje, kávy a kouření vyvolává nedobrovolné svalové kontrakce.

Při nedostatku draslíku je fungování nervosvalového aparátu potlačeno, protože prvek je zodpovědný za předávání signálů svalovým vláknům. Křeče telat jsou hlavním příznakem nedostatku draslíku. Kromě spasmů, které se vyskytují v noci, se žena obává slabosti, snížení krevního tlaku, zácpy..

Nedostatek pyridoxinu (vitamin B6) způsobuje křečový syndrom. Tento prvek se podílí na produkci aminokyselin zodpovědných za tvorbu molekul proteinu. Nedostatek vitamínu B6 vyvolává nervozitu, poruchy trávení, kaz, toxikózu, křeče v končetinách.

Antispasmodické záchvaty jsou častější při nekontrolovaném příjmu diuretik, které evakuují potřebné stopové prvky z těla.

Reliéf útoku

Pokud začnete snižovat chodidlo, musíte nohu vyrovnat zatažením palce směrem k sobě. Tato manipulace natáhne redukovaný sval a uvolní jej. Po skončení křeče se doporučuje bolestivou oblast masírovat.

Měli byste provádět plynulé rotační pohyby a lehce třít pokožku. Chcete-li zahřát svalová vlákna, můžete k nim připojit topnou podložku..

Jak zmírnit bolest při zploštění nohou

Lékaři považují za efektivní způsob, jak odstranit křeče v lýtkovém svalu, tahání špičky nohy nahoru a znovu. Sval se tedy protahuje a prodlužuje. Její relaxace přichází.

Po křeči se doporučuje vstávat a chodit za účelem normalizace krevního oběhu v končetinách. Jednou z procedur je také masáž lýtkových svalů pomocí zahřívací masti. Použití masti lze nahradit položením nohou pod proud horké vody.

Ke zmírnění stavu pomůže změnit polohu chodidla. K tomu několikrát postavte na nohou a natáhněte se. Časté projevy křečí dolních končetin v noci bez zjevného důvodu - to je vážný důvod k lékařskému vyšetření.

Chcete-li zmírnit bolest, musíte se uvolnit a zhluboka dýchat. Nadměrné svalové napětí může situaci jen zhoršit..

Pokud jsou nohy spojeny v noci (důvody jsou vyšší), může léčba spočívat v injekci křečového svalu jehlou. Tato metoda umožňuje reflexivně uvolnit sval..

Způsoby, jak zmírnit bolest při křečích:

 1. Masáž. Lýtkový sval je hněten pomocí oteplovací masti.
 2. Použití mastí a omítek proti bolesti.
 3. Horké obklady nebo zahřívání svalu pod proudem horké vody.
 4. Protahování svalů. Ponožku bolavé nohy je třeba přetáhnout a polohu pevně uchopit rukama.
 5. Normalizace krevního oběhu v noze zahřátím. Chcete-li to provést, chodit na nohou a provést několik rotačních pohybů nohy v různých směrech.

Co dělat?

Pokud žena položí telata během těhotenství v noci, nastávající matka by měla konzultovat lékaře. Problémy s fungováním těla - signály, které nelze ignorovat.

Pokud křeče najednou srazí nohu, neměli byste panikařit. Níže jsou tipy, které by nastávající matka měla poslouchat..

Správná výživa

Lékaři říkají, že jídlo by mělo být vyvážené. To by se nemělo vztahovat pouze na těhotné ženy. Zdravý člověk nikdy nebude mít problémy, jako je kaz, poškození vlasů, křehké nehty atd..

V důsledku růstu plodu dochází v lůně k rychlé spotřebě železa a kyseliny listové. Kyselé mléčné výrobky pomohou doplnit zásoby těchto látek, což zachrání ženu před záchvaty.

Příznaky nízkého obsahu vápníku zahrnují následující příznaky:

 • nervozita;
 • problémové spaní;
 • hypertenze;
 • cardiopalmus;
 • zubní kaz;
 • krvácení dásní (viz také: jak léčit krvácení dásní během těhotenství?);
 • křehkost nehtů;
 • kožní vyrážky;
 • křeče.

S nízkým obsahem vápníku by budoucí matka měla zahrnovat sezam, cibuli, brokolici, sýr, mandle, mořské plody, luštěniny a samozřejmě mléčné výrobky ve stravě. Výrobky, které interferují s absorpcí vápníku, budou muset být zlikvidovány:

 • zelenina obsahující kyselinu šťavelovou (šťovík, špenát atd.);
 • výrobky obsahující vysoký obsah fosfátů (kaviár, konzervované ryby, nevařené uzené klobásy atd.);
 • soda a káva.

Indikátory nízkých hladin hořčíku v krvi nastávající matky jsou následující příznaky:

 • podrážděnost;
 • suchá ústa
 • říhání;
 • nízký krevní tlak (doporučujeme přečíst: nízký tlak během těhotenství: co dělat pro jeho zvýšení?);
 • pomalý srdeční rytmus;
 • nízká tělesná teplota;
 • necitlivost končetin;
 • odchylky od normy koordinace pohybů;
 • bolest v bederní oblasti;
 • křeče.

Lékaři berou na vědomí, že hořčík se nachází téměř ve všech produktech, ale je v nich zvláště bohatý:

 • celá semena a ořechy;
 • pohanka;
 • vodní melouny (neobsahující dusičnany);
 • zeleň;
 • mořská kapusta;
 • mrkev.

Zdravý člověk by měl denně konzumovat 360-380 mg hořčíku. Těhotné ženy budou potřebovat trochu více tohoto stopového prvku: 400 - 450 mg.

Příznaky nízkého obsahu draslíku v krvi těhotné ženy jsou následující signály:

 • křeče
 • problémy se stolicí
 • otok;
 • nízký krevní tlak;
 • cardiopalmus;
 • žízeň a sucho v ústech;
 • nervózní vzrušení;
 • suchá kůže;
 • akné.

Nedostatek draslíku lze vyrovnat zavedením banánů, sušených meruněk, mrkve, žitného chleba, luštěnin a hovězího jater do stravy. Výrobky z kyselého mléka jsou také bohaté na tuto užitečnou látku..

Stojí za zmínku, že ne vždy jen strava bude schopna doplnit zásoby nezbytných prvků. V některých případech lékaři předepisují vitamínově-minerální komplexy nastávajícím matkám. Můžete je užívat až po konzultaci se svým lékařem.

Gymnastika a masáže

Chcete-li se zbavit křečí v telatách, pomalu přitáhněte prsty k sobě a poté uvolněte končetinu. Stejné pohyby opakujte, dokud se křeč neodstraní.

Pokud se v prstech objeví nepohodlí, musíte stisknout nohu. Udělejte to, dokud se křeče nezastaví.

Někdy sevření a injekce s něčím ostrým, jako je jehla nebo špendlík, pomáhají zbavit se záchvatů. Když během těhotenství přináší nohy, masážní pohyby pomáhají zbavit se nepohodlí. Ztřete svaly chodidla, dolní končetiny a stehna, aby se zlepšil průtok krve. Připojte termofór nebo láhev teplé vody tak, aby tažná bolest zmizela. Můžete si zahřát nohu pomocí sprchy. Alternativou akupresury mohou být jehlové podložky nebo koule. Musí být srolovány nohama na podlahu.

PŘEČTĚTE SI také: Je možné, aby si těhotné ženy seděly se zkříženýma nohama?

Odpočívejte častěji. Při sezení zkuste položit své končetiny na kopec. Pokud ležíte, spusťte nohy několikrát na přikrývku složenou nebo na polštář. Takže zvyšujete odtok krve z dolních končetin.

Lidové léky

Musí být použito vše, co příroda dává lidstvu. Mnozí tvrdí, že i tablety lze nahradit odvarem a infuzí. Někdy taková léčba opravdu pomáhá. V průběhu těhotenství je však žena zodpovědná nejen za sebe, ale také za své dítě, a proto před použitím jakéhokoli léku je třeba se poradit s lékařem!

Jedním z lidových léků na záchvaty je skořápka - zdroj vápníku. K přípravě léčiva je třeba skořápku opláchnout čerstvým vejcem, rozemlet na prášek a přidat do ní pár kapek citronu. Použití takového nástroje se doporučuje jednou denně.

Co způsobuje křeče v průběhu těhotenství: příčiny

Příčiny nedobrovolných svalových kontrakcí v nohou mohou být četné a pravděpodobnost jejich výskytu se během těhotenství mnohokrát zvyšuje. Všechny systémy a orgány nastávající matky zažívají zvýšený stres, pracují v „stresovém“ režimu a jsou podrobeny velkým testům..

Vzhled záchvatů rozhodně ukazuje na narušení zdraví ženy. Zvažte nejběžnější z nich..

Nedostatek vitamínů a minerálních látek

Stav lýtkových svalů je velmi závislý na metabolismu minerálů a příjmu vitamínů v těle. V tomto případě mají největší význam hořčík, vápník, fosfor, draslík, vitaminy B6 a D. Ve svalových tkáních, ve kterých se tyto látky podílejí, dochází k velkému počtu reakcí. A zpravidla je nedostatek jednoho z nich doprovázen nedostatkem druhého, tj. Nedostatku několika prvků.

Například hořčík je lépe absorbován společně s pyridoxinem (vitamin B6); vápník je absorbován buňkami pouze tehdy, je-li hořčík a vitamin D dostatečně přijímán; hladina hořčíku určuje stravitelnost draslíku.

V podmínkách špatné ekologie a nekvalitních, nutričně špatně konzumovaných produktů má většina světové populace nedostatek některých vitamínových a minerálních látek, tvrdí vědci. S nástupem těhotenství se jejich potřeba znásobuje: vyvíjející se plod potřebuje vysoce kvalitní „stavební materiál“, s nedostatkem kterého začíná matčino tělo znatelně trpět.

Přesnější stanovení, které látky chybí, jsou vhodné studie vhodné. Může být nezbytné provést testy již v raných stádiích těhotenství, pokud žena trpí těžkou toxikózou se zvracením nebo pokud dojde ke ztrátě stopových prvků v důsledku průjmu. Nedostatek vitamínu se může objevit také v polovině těhotenství, kdy plod začne aktivně zvyšovat váhu, nebo v důsledku intenzivní diuretické terapie, zneužívání kofeinových nápojů.

Anémie

Odděleně by mělo být řečeno o železe. Jeho nedostatek vede k rozvoji anémie u těhotných žen, což je spojeno s různými komplikacemi. A procesy probíhající v tomto okamžiku v těle zvyšují taková rizika. Zejména pro období těhotenství se tvoří další kruh krevního oběhu, objem cirkulující krve se výrazně zvyšuje a koncentrace hemoglobinu v něm se snižuje. V důsledku toho se zhoršuje transport živin a kyslíku do orgánů. A lýtkové svaly trpí také kyslíkovým hladováním, které se projevuje jejich křečemi a bolestmi v nohou.

Je třeba poznamenat, že je nemožné zaplnit nedostatek železa samotným jídlem! Pokud krevní test potvrdí anémii, bude nutné užívat drogy obsahující železo. Současně je třeba mít na paměti, že taková činidla brání vstřebávání některých dalších látek a mají také určité kontraindikace pro použití. Proto by v tomto případě měl lékař zvolit pouze terapii!

Křečové žíly

Ženy s křečovými žilami v minulosti jsou téměř jisté, že se s tímto problémem setkají při porodu dítěte. A protože předem musíte udělat prevenci nemoci. Stává se však také to, že křečové žíly se nyní formují poprvé. A kromě jiných komplikací může také během těhotenství způsobit křeče nohou..

Abyste předešli nechtěným projevům, okamžitě opusťte boty na vysokém podpatku, zkuste být dlouho na nohou, udržujte mírnou fyzickou aktivitu. Udělejte si čas na rozmazlování nohou každý večer relaxačními bylinkami nebo mořskou solí. Nezapomeňte však, že v horké vodě již nemůžete pářit. Pomůže vám také kontrastní ošetření vodní nohy..

Pokuste se postavit nohy na kopec do sedu, a když si lehnete, položte je na válec, abyste tak pomohli lepšímu odtoku krve z dolních končetin. To je zvláště užitečné, když se v pozdním těhotenství objevují otoky a křeče..

Syndrom dolní duté žíly

Se zvýšením termínu bude odtok krve z dolních končetin horší. Rostoucí děloha a plod budou stále více tlačit na cévy procházející níže. Největší riziko vzniká při mačkání dolní duté žíly, která se nachází na pravé straně páteře. Z tohoto důvodu se mohou během těhotenství vyskytnout křeče nohou..

Proto je od druhého trimestru lepší se vyhnout dlouhodobému pobytu v póze ležícím na pravé straně. Nejlepší je spát vlevo, pod polštář nebo polštář umístit pod spodní část zad a zpět a vytvořit tak pravou stranu.

Léčba křečí nohou u těhotných žen

První věc, kterou musíte udělat, pokud máte křeče na nohou během těhotenství, je to, že řeknete svému lékaři, kdo těhotenství „vede“. Možná je to porodník prenatální kliniky nebo gynekolog kliniky, na které chcete porodit - v každém případě jmenuje další testy a určitě vás odkázá na specializovaného specialistu - endokrinologa, neurologa nebo angiosurgeona (specialistu na cévní problémy).

Byly však provedeny nezbytné testy, lékaři nezjistili žádná závažná onemocnění, která by mohla způsobit křeče, a lékař vám může doporučit, abyste vyvinuli maximální úsilí, abyste zabránili křečím svalů. Můžeme vám také dát několik tipů..

Noste pohodlné boty se stabilní patou a její výška by neměla přesáhnout čtyři centimetry. Pokud musíte někde dlouho stát, proveďte jednoduchá cvičení, abyste dosáhli normálního krevního oběhu ve svalech: valivé pohyby od ponožky po patu a zpět, zvedání prstů a spouštění chodidla do vodorovné polohy. Několikrát denně provádějte masáž chodidel, kde jsou aktivní body, speciálními míčky, koberečky a dalšími zařízeními. U křečových žil musíte vybrat správné punčochy nebo punčocháče se zvláštním efektem. Požádejte svého lékaře, aby vám pomohl vybrat správný model s určitým stupněm komprese (tj. Tlak). Odpočívejte s nohama na stoličce nebo na malém polštáři - aby krev mohla volně cirkulovat z dolních končetin na vrchol. Současně můžete provádět masážní údery zdola nahoru, aby se obnovil normální průtok krve. Koupe se nohou s přídavkem mořské soli - asi tři polévkové lžíce na pět litrů vody, pomáhají aktivovat krevní oběh, normalizovat svalovou výživu. Připravte si pokojovou teplotu vody, před spaním se vykoupejte. Kromě terapeutického účinku, který tento postup vyvolává, vám pomůže zmírnit únavu ve svalech nohou a napětí, které během dne vyvstalo. Abyste předešli vzniku záchvatů, doporučujeme provést následující cvičení: v poloze na zádech zvedněte nohy a ohýbejte se na kolenou. Nyní přitiskněte prsty ke zdi a upravte tuto pozici po dobu deseti sekund. Opakujte několikrát

Toto cvičení může být provedeno celý den a než půjdete spát

Zvláštní pozornost věnujte normalizaci hladiny cukru v krvi, jídlo by mělo být časté a nemělo by být hojné. Sacharidy, které vstupují do těla, musí být složité, pomalu se rozkládat, abyste zajistili rovnoměrný a stálý průtok glukózy do krve

Výrobky obsahující komplexní uhlohydráty: pohanka, ovesné vločky, chléb, pekárna a těstoviny z mouky s přídavkem otrub nebo celozrnné mouky, zeleniny, ovoce. Nezapomeňte užít multivitamínové přípravky doporučené lékařem, obsahují nezbytné mikroelementy v nejoptimálnějším množství, například vápník s vitamínem D (vápník D3 nycomed), draslík v přípravcích asparkam, panangin, hořčík (minerální voda obsahující toto mikroelementy), droga "Magne B6"). Tělu můžete pomoci získat stopové prvky v dostatečných dávkách zahrnutím produktů kyseliny mléčné, sýrů, brokolice do jejich stravy - obsahují hodně vápníku. Sušené meruňky, rozinky, brambory „bundy“ obsahují hodně draslíku a pohanka, fazole, ořechy jsou zdrojem hořčíku.

Nezanedbávejte tato jednoduchá doporučení a pak takový nepříjemný „společník na cestách“, protože křeče nebudou schopny zastínit vaší přítomností tak úžasné období ve vašem životě - čekat na setkání s vaším dítětem.

9 důvodů, proč máte nohy v noci

Křeče na nohou nejsou příjemným pocitem. Podle statistik byli ve 30% lidí, alespoň jednou za život, svaly. Bolest z toho je téměř vždy nečekaná a velmi ostrá. Křeče často začínají v noci a nutí nás zažít ne nejradostnější minuty. Naštěstí tomu lze zabránit..

Bright Side vám pomůže pochopit důvody, proč vaše nohy klesají, a řekne vám, kde začít léčbu..

Dehydratace

Klasickou příčinou nočních křečí na nohou je dehydratace

Pití velkého množství tekutin je nezbytné pro správnou funkci svalů. Podle lékařů nedostatek vody vyvolává přecitlivělost na nervová zakončení, což má za následek záchvaty

Co dělat? Pijte více vody, zejména pokud je venku horká nebo sportujete.

Nedostatek stop

Nedostatek stop může způsobit mnoho zdravotních problémů, včetně křečí. Draslík, hořčík, vápník a sodík jsou životně důležité minerály, které pomáhají udržovat rovnováhu tekutin v těle a podílejí se na práci svalů..

Draslík a chlorid sodný vytvářejí elektrické impulzy zodpovědné za svalovou kontrakci. A hořčík reguluje množství adenosintrifosfátu v těle, které je hlavním zdrojem energie pro svaly. Zajímavé je, že hlavní zásoby hořčíku jsou „uloženy“ ve svalech nohou, takže křeče jsou první známkou jejich nedostatku..

Co dělat? Jíst a pít. Žádné legrace: voda a jídlo obsahují všechny potřebné stopové prvky.

Hořčík se nachází v avokádu, mandlích, banánech a čokoládě.

Špenát, brokolice, sezam a samozřejmě mléčné výrobky jsou bohaté na vápník..

Šampiony draslíku jsou brambory, mrkev a rajčata.

Těhotenství

Křeče na nohou jsou jedním z „bonusů“ těhotenství, zejména ve 2. trimestru. Vědci se domnívají, že to pochází z únavy a špatného oběhu. Během tohoto období se navíc zvyšuje hmotnost dítěte a tělo se obtížně přizpůsobuje novým podmínkám.

Co dělat? Těhotenství je čas, kdy máte všechna práva říkat k problémům a problémům: „Ach, to je ono!“ Odpočinek, vyvážená výživa, procházky na čerstvém vzduchu - nejlepší prevence záchvatů.

Hypotyreóza

Hypotyreóza je patologický stav, ke kterému dochází v důsledku nedostatku hormonů štítné žlázy. Nízké hladiny těchto hormonů mohou způsobit záchvaty, protože kalcitonin (tyreoidní peptidový hormon) ovlivňuje absorpci vápníku. Kromě toho jsou poškozeny nervy, které vysílají signály z mozku a páteře do paží a nohou..

Při záchvatech způsobených hypotyreózou se v končetinách vyskytuje mravenčení a necitlivost..

Co dělat? Poraďte se s lékařem. Takové vážné podmínky vyžadují dlouhé a pravděpodobně i celoživotní ošetření..

Vysoká hladina cukru u lidí s diabetem 2. typu způsobuje poškození nervů paží a nohou. Bohužel to není jediný alarmující symptom: dehydratace a nedostatek minerálů jsou také charakteristické rysy tohoto onemocnění..

Co dělat? A tady se neobejdete bez lékařské pomoci. Lékař předepíše antidiabetickou terapii, která zastaví další poškození nervů. Kromě toho může doporučit antikonvulziva a léky proti bolesti..

Konzumace alkoholu

Systematické užívání alkoholu vede k dehydrataci, poškozuje periferní nervový systém a zbavuje tělo důležitých stopových prvků. Alkohol je proto jednou z příčin záchvatů..

Co dělat? Pokud se stranám nelze vyhnout, doplňte nedostatek tekutin.

Užívání léků

Pokud neexistují žádné zjevné důvody pro křeče, podívejte se do lékárničky. Některé léky mohou způsobit křeče..

 • Statiny Používá se ke snížení hladiny cholesterolu v krvi.
 • Diuretika. Přiřaďte při vysokém tlaku. Diuretika jsou diuretika a mohou způsobit deficit draslíku a hořčíku..
 • Estrogeny. Hormony pro léčbu menopauzálních symptomů.
 • Léky proti bolesti. Některá nesteroidní protizánětlivá léčiva mají jako vedlejší účinky svalové křeče.

Co dělat? Poraďte se se svým lékařem. Lékař vybere jiné, vhodnější léky.

Nemoc ledvin

Svalové křeče se často vyskytují u lidí, kteří trpí onemocněním ledvin. Podle vědců je na vině nerovnováha tekutin a elektrolytů, stejně jako poškození nervů a krevního oběhu během zánětu.

Co dělat? Řiďte se pokyny svého lékaře, dodržujte správnou stravu a nezanedbávejte fyzickou aktivitu.

Články O Neplodnosti
vápníkhořčíkdraslík