Hlavní Bolest

Proč bolest v zádech během těhotenství: jak pomoci ženě

Bedra během těhotenství často slouží jako indikátor zdraví, který reaguje na různé fyziologické a patologické stavy. Hlavním příznakem je obvykle bolest, která se objevuje ve spodní části zad. Ale příčiny, důsledky a léčebné metody jsou vždy úplně odlišné, protože existuje mnoho mechanismů pro vznik tohoto příznaku. Po početí dítěte začíná proces růstu dělohy úměrně vývoji plodu. V těle ženy v reakci na zvýšení nitrobřišního tlaku způsobeného růstem dělohy dochází k četným adaptivním změnám.

Etiologické aspekty bolesti dolní části zad

Důvody, které vedou k výskytu bolesti během těhotenství v bederní oblasti, se mohou velmi lišit. Níže jsou uvedeny hlavní etiologické faktory ovlivňující výskyt bolesti v dolní části zad u těhotných žen.

 • Patologie ledvin. Patří k nim nefropatie, urolitiáza, těhotná pyelonefritida a autoimunitní procesy v renálním parenchymu spojené se komplikacemi těhotenství..
 • Patologie pohybového aparátu. Komprese rostoucí dělohy míchy vede k exacerbaci degenerativních-dystrofických procesů. Nejvýraznějším příkladem je osteochondróza páteře..
 • Patologie dělohy. Hypertonicita zadní stěny, která často doprovází těhotnou ženu, se projevuje přesně v bolesti v bederní oblasti.
 • Myositis. Zánět svalové tkáně bederní oblasti. Častý problém nejen u těhotných žen, ale i u obyčejných lidí obou pohlaví.
 • Patologie vaječníků. Zánětlivé změny v reprodukčním systému žen během těhotenství, protože se snižuje lokální imunologická reaktivita. Takto se objevuje adnexitida, oforhoritida a často dokonce běžná cervicitida.

Seznam může pokračovat se vzácnými příčinami, včetně vaskulární patologie v pánvi Adamkevichovy tepny, ozáření bolesti z gastrointestinálního traktu, systémová onemocnění pojivové tkáně a mnoho dalších patologických procesů. Je mimořádně obtížné samostatně určit etiologický základ bolesti dolní části zad, proto by měly být jakékoli projevy považovány za potenciálně nebezpečné a okamžitě vyhledat lékaře..

Klinický obraz různých typů bederní bolesti

Protože jsou důvody, pro které je bolest zad dolní, různé, jsou příznaky vždy odlišné. Běžnou nuancí, která kombinuje všechny etiologické aspekty, je pouze skutečnost bolesti. Vzhledem ke zvláštnostem anatomické struktury močového systému v chladném období se častěji vyskytují problémy s ledvinami. Zánětlivá onemocnění - pyelonefritida u těhotných žen pokračují s následujícími charakteristickými příznaky:

 • bolest je stálá, bolavá, někdy docela silná;
 • nedochází k ozařování;
 • žádný vaginální výtok;
 • často doprovázená bolestí během močení;
 • teplota stoupá;
 • jasné spojení s podchlazením.

Pokud je zánět ledvin hnisavý, jsou v moči viditelné nečistoty ve formě vloček a zákalu.

Pyelonefritida - nebezpečný stav, který ohrožuje vývoj intoxikace a selhání ledvin.

Hypertonicita dělohy, zejména v raných stádiích, se často projevuje tažením bolesti v dolní části zad. Současně může být konečník podrážděn, což mění povahu fyziologických funkcí. Bolesti nejsou trvalé, mohou se zvyšovat nebo snižovat v závislosti na vlivu okolních faktorů. Neexistuje žádná teplota a výskyt sekrecí vždy naznačuje závažnost problému. Samotný koncept „hypertonicity“ naznačuje zvýšené svalové napětí. To je jasně patrné na palpaci břicha - děloha je na dotek těžká, někdy bolestivá, když se jí dotýkají ruce.

Charakterizace bolesti v bederní oblasti s patologií páteře

Důležitost osteochondrózy během těhotenství nelze podceňovat. Ačkoli nemoc vážně neohrožuje život ženy, syndrom bolesti závažně omezuje pohyb a snižuje náladu. Hlavní klinické projevy onemocnění jsou uvedeny níže:

 • silná bolest, někdy nesnesitelná, s nejmenším pohybem prudce stoupá;
 • často se vyskytuje s velkou velikostí dělohy - ve druhém a třetím trimestru;
 • vyzařuje do nohy a hýždě;
 • nikdy doprovázená horečkou;
 • celkový stav ženy prakticky netrpí;
 • dolní část zad je na palpaci bolestivá a břicho je naprosto neporušené.

Zákeřný problém v patologii muskuloskeletálního systému spočívá v tom, že bolest zad je extrémně obtížné zastavit. Obvyklá skupina drog (NSAID) užívaná pro jakoukoli osobu není k dispozici, protože je během těhotenství kontraindikována. Proto je syndrom bolesti často zpožděn a úplně zmizí až po porodu. Naštěstí osteochondróza páteře obvykle není ovlivněna plodem..

Pokud bolí břicho i dolní část zad, pak tento stav kategoricky není charakteristický pro patologii muskuloskeletálního systému. Měla by být vyloučena hypertonicita dělohy a akutní gynekologická patologie. Adnexitida a dokonce i ovariální apoplexie se vyskytuje, i když ne často, ale spíše pravidelně v lékařské praxi. V každém případě však situace skutečně ohrožuje život ženy a nenarozeného dítěte, a proto vyžaduje okamžitou diagnostiku a léčbu.

Jak diagnostikovat bolest

Pokud má žena v průběhu těhotenství bolesti zad, je nutné stanovit přesnou etiologii tohoto problému. Závisí na tom nejen terapeutická opatření, ale také prognóza narození zdravého dítěte. Protože existuje mnoho příčinných faktorů, je předepsán celý komplex diagnostických postupů. Tyto zahrnují:

 • krevní test;
 • Analýza moči;
 • ultrazvukové vyšetření pánve;
 • vaginální vyšetření s vyšetřením nátěrů;
 • Ultrazvuk břicha;
 • MRI malé pánve nebo páteře ve složitých případech.

Z obecně uznávaných vyšetřovacích metod se nepoužívá pouze radiografie, protože ozařování může plod poškodit.

Nezapomeňte vzít v úvahu klinický obraz syndromu bolesti. Pokud bolí spodní břicho a bolest vyzařuje do dolní části zad, pak je problém pravděpodobně spojen s hypertonicitou dělohy. Diagnóza je potvrzena ultrazvukem. Ultrazvuk může být proveden v kterékoli fázi těhotenství. Při výskytu akutní bolesti v dolní části zad, zhoršené fyzickou námahou, při absenci změn v analýzách, by se měla předpokládat patologie páteře. Horečka a leukocytóza v moči, stejně jako expanze pyelocaliceal komplexu s ultrazvukem, signalizuje přítomnost pyelonefritidy.

Jak zmírnit bolest u těhotné ženy

Ve všech situacích, kdy bolí záda těhotné ženy, je nutná lékařská péče. Lékařská terapie není vždy nezbytná, ale je důležité si nechat ujít okamžik spojený s ohrožením života a zdraví ženy. S počátečním stupněm hypertonicity je zapotřebí psychologický mír, přátelské podpůrné vztahy v rodině a omezení fyzické aktivity. To obvykle stačí k úplnému zastavení bolesti.

Pokud je dolní břicho zataženo a bolest se šíří do bederní oblasti, pak existuje důvod k obavám a jmenování lékové terapie. Protože existuje mnoho příčin nepříjemného stavu, provádějí se terapeutické činnosti podle výsledků diagnózy. V případě bolesti zahrnuje komplexní léčba jmenování následujících skupin léků:

 • jednoduché analgetika - paracetamol, metamizol;
 • antispasmodika - drotaverin;
 • hormony - syntetický progesteron;
 • vitaminy;
 • antibiotika v přítomnosti aktivního bakteriálního zánětu v ledvinách nebo ženském reprodukčním systému;
 • tocolytics, pokud je to nutné, dodatečně uvolňují stěny dělohy.

Seznam schválených léků může pokračovat, protože výběr léku provádí zkušený lékař.

Nemůžete použít ani třením, protože mohou obsahovat nesteroidní protizánětlivé léky, které jsou během těhotenství absolutně kontraindikovány. Stejně tak je nepřijatelné používat široce používaná antibiotika uvnitř..

I jedna tableta fluorochinolonů může nenarozenému dítěti způsobit nenapravitelné poškození, ačkoli tyto léky se vždy úspěšně používají k léčbě pyelonefritidy u mužů a žen. Paracetamol můžete užívat samostatně, pokud máte spolehlivě známou diagnózu osteochondrózy.

Co ovlivňuje prognózu bolesti

Otázka, proč bolí dolní část zad během těhotenství, by měla být na programu ženy a jejích příbuzných od prvního okamžiku vzniku nepříjemného symptomu. Osud nenarozeného dítěte závisí na tom, jak brzy je problém identifikován. Pokud je bolestivý stav způsoben patologií muskuloskeletálního systému, zastavení negativních pocitů bude extrémně obtížné. Situace však prakticky neovlivňuje proces těhotenství a narození zdravého dítěte.

Současně i mírné tažné pocity v dolní části břicha, doprovázené vaginálním výtokem a bolestí dolní části zad, vyžadují okamžitou lékařskou pomoc. Tato situace přímo ohrožuje další postup těhotenství. Přítomnost horečky může také negativně ovlivnit funkci ledvin, takže pyelonefritida nutně vyžaduje komplexní léčbu. Neměli byste se bát užívání léků během těhotenství - ve většině případů je to odůvodněné a nepředstavuje pro plod závažné riziko. Nakonec je důležité, aby byla očekávání dítěte šťastná, a tohoto stavu lze snáze dosáhnout bez bolesti v bederní oblasti..

Nízké bolesti zad během těhotenství

Léčba drogy

Mnoho žen během těhotenství je nějak znepokojeno bolestmi v zádech a pánvi.

Evgenia Nazimova
Porodník-gynekolog, Moskva

Obzvláště často tyto příznaky doprovázejí druhou polovinu těhotenství. To je způsobeno procesy, které se objevují v těle budoucí matky, jak dítě roste..

Vzhledem k významnému zvýšení velikosti břicha u těhotné ženy se těžiště posune. Ve snaze se tomu přizpůsobit je nucena stále více ohýbat záda v bederní oblasti. Kromě toho rychlé přibývání na váze způsobuje další zatížení celého muskuloskeletálního systému, zejména páteře. Díky produkci speciálního hormonu - relaxinu dochází v ženském těle ke změnám kostních kloubů (chrupavky, vazy), včetně kloubů pánevních kostí. V důsledku tohoto druhu „změkčení“ se klouby pánevních kostí stávají pružnějšími, roztažitelnějšími, což usnadňuje průchod plodu hustým pánevním prstencem během porodu..

Kromě toho se z těla nastávající matky odebírá velké množství živin nezbytných pro růst a vývoj dítěte, včetně vitamínů a vápníku, které jsou potřebné pro normální fungování pohybového aparátu. Pokud plně nevykompenzujete jejich nedostatek, může to způsobit různá onemocnění, včetně projevů bolesti v zádech a pánevních kostech.,

K rozvoji bolesti má na sobě nepříjemné boty na vysokém podpatku, prodloužené postavení, špatné držení těla při práci při sezení a jednoduše slabé svaly, které sotva zvládají zvýšenou zátěž. To vše vyvolává výskyt bolesti v různých částech zad a pánve.

Někdy jsou bolesti zad a pánve příznaky nemocí pohybového aparátu a dalších vnitřních orgánů, které existovaly před těhotenstvím. Například bolest v jakékoli části zad může být spojena s osteochondrózou páteře, meziobratlovou kýly, skoliózou a dalšími onemocněními páteře. Obvykle bolesti vyvolávají dlouhodobou práci v nepohodlné poloze a nadměrnou fyzickou aktivitu, při prudkém zvýšení zátěže v zádech se může objevit ostrá bolest, která narušuje normální prodloužení páteře. V takové situaci jsou nezbytná doporučení neurologa.

Prevence bolesti dolní části zad u těhotných žen

Pokud trpíte patologií pohybového aparátu - osteochondróza, skolióza (zakřivená páteř), ploché nohy - nebo máte jen slabé svaly, připravte se na těhotenství, jděte na plavání, gymnastiku. Poté, během těchto cvičení během těhotenství, významně snížíte šanci na rozvoj bolesti ve svalech a vazech, protože se stanou pružnějšími a silnějšími. Kromě toho se během tělesné výchovy výrazně zvyšuje přísun kyslíku do tkání, což zvyšuje jejich vytrvalost a urychluje zotavení při velkém zatížení.

U lékaře

Kromě vyšetření může lékař k diagnostice onemocnění použít MRI (magnetické rezonance). Rentgenové vyšetření během těhotenství je kontraindikováno.

Obvykle jsou pro úlevu od bolesti předepsány protizánětlivé léky ve formě injekcí, tablet nebo mastí, vitaminy B. Během těhotenství jsou upřednostňována protizánětlivá léčiva na bázi paracetamolu, protože nepříznivě neovlivňují plod..

Jak si můžete pomoci?

Pokud v druhé polovině těhotenství zažíváte bolesti zad způsobené patologií muskuloskeletálního systému, lékaři vám doporučují nosit prenatální obvaz, který podporuje žaludek, uvolňuje zátěž páteře. Zejména je znázorněno nošení obvazu s dlouhým pobytem ve stálé poloze a dlouhou chůzí.

Přísně předepsaný lékařem může být provedena lehká masáž zaměřená na uvolnění stísněných svalů. Fyzická aktivita při útoku na akutní bolest je omezená. Po ukončení bolesti a normalizaci míchy se doporučuje terapeutická gymnastika, která slouží k posílení břišních svalů, zad, zvýšení elasticity vazů a svalů.

Velmi lehká hladká masáž zad a nohou je velmi užitečná. Pro masáž chodidel můžete použít speciální masážní rohože a míče. Tato masáž se provádí denně po dobu 5-7 minut. Je nutné, aby pocity byly pohodlné.

Pro nemoci páteře se doporučuje zejména plavání a vodní aerobik, který dokonale uvolňuje páteř, posiluje svaly a předchází zranění během tréninku.

Je velmi důležité, aby nastávající matka byla na čerstvém vzduchu po dostatečně dlouhou dobu, protože Vitamin D se v pokožce tvoří pod vlivem slunečního záření, což je nezbytné pro normální metabolismus vápníku..

Aby se zabránilo patologii muskuloskeletálního systému, je užitečné spát na ortopedické matraci.

Během těhotenství má velký význam dobrá, pohodlná obuv se stabilními podpatky o výšce 4–5 cm. Je velmi užitečné, zejména u onemocnění páteře a kloubů, nosit speciální ortopedické boty nebo ortopedické vložky. Mohou být vyzvednuty ve specializovaných ortopedických salónech po konzultaci s ortopedickým chirurgem. Při nošení nepohodlných a těsných bot není zátěž na páteř a klouby správně rozložena, což přispívá k výskytu bolesti.

Při práci v sedě je třeba pravidelně přestávky, aby se změnila pozice, protažení, provedení několika dechových cvičení: při nadýchání zvedněte ruce nahoru, protáhněte a vydechněte ruce dolů po stranách, uvolněte se. Zlepšíte tak krevní oběh v kloubech a svalech.

Těhotenství v ohrožení?

Kreslení bolesti v křížové kosti může také znamenat hrozbu potratu. Někdy jsou doprovázeny bolestí v podbřišku, rychlým močením. Bolest může nastat po fyzickém nebo psychickém stresu. Když se objeví, je nutné odložit všechny vaše záležitosti, je vhodné si lehnout, vzít sedativum (VALERIANA, CORVALOL), NOS-SHPU, KABELY S PAPAVERINEM. Pokud se bolest nezastaví nebo se neobnovuje pravidelně, měli byste se bez problémů poradit s lékařem. Lékař vás prozkoumá a pošle vás na ultrazvukové vyšetření. Pokud vyšetření odhalí zvýšený tón dělohy (lokální zesílení děložní stěny), pak antispasmodika (NOSPA nebo PAPAVERIN V KANDELECH), sedativní (sedativní) léky (VALERIAN EXTRACT, COR-VALOL) a komplexně působící drogy (například MAGNE- V 6, který má antispasmodické i sedativní účinky). V některých případech jsou předepisovány hormonální léky, analogy přírodních hormonů podporujících těhotenství - DUFASTON nebo UROZHESTAN. V druhé polovině těhotenství jsou předepisovány tocolytika - léky, které inhibují kontraktilitu dělohy.

V pozdějším stádiu těhotenství mohou být periodické, pravidelně se opakující bolesti v sakrální oblasti prvními známkami nástupu předčasného porodu. V tomto případě si také můžete všimnout napětí dělohy: břicho se stává hustým, „se zmenšuje na kus.“ Pokud jsou bolesti křeče periodické povahy, opakují se v pravidelných intervalech, musíte se neprodleně poradit s lékařem. Lékař provede vyšetření děložního čípku, provede ultrazvukové vyšetření, CTG (kardiotocografie) a pokud je doba těhotenství stále malá, předepíše hospitalizaci za účelem zastavení děložních kontrakcí.

Braxton-Hicksovy kontrakce (tzv. Falešné kontrakce) jsou obvykle pozorovány v posledním měsíci těhotenství a projevují se mírnou intenzitou bolesti v křížové kosti a / nebo břiše. Nejdůležitější rozdíl mezi nimi a bolestmi v práci je však v tom, že jsou nepravidelné a jejich intenzita a trvání se v průběhu času nezvyšují..

Symphysitida během těhotenství

Poměrně často se v průběhu těhotenství vyvíjí syfyziopatie (syfyzitida) - komplikace, při níž dochází k nadměrnému změkčení a roztažení tkání ochlupení (chrupavka spojující ochlupení) působením hormonálního relaxinu. To je způsobeno dědičnou predispozicí a také nedostatkem vápníku v těle. S touto patologií je bolest lokalizována v oblasti ochlupení. Charakteristické zvýšení bolesti se změnou polohy těla, pokus zvednout narovnanou nohu, s hmatem stydkého kloubu. Někdy dochází k otoku tkání v ňadru. Těhotná žena může změnit její chod, stává se kachnou, hůlkou.

Pokud je bolest spojena se syfyzitidou, doporučuje se nosit obvaz. Podporuje žaludek a zabraňuje nadměrnému vymknutí svalů a vazů. Při silné bolesti odborníci doporučují snižování fyzické aktivity. Kalciové přípravky se zpravidla předepisují v dávce 1 000 až 1 500 mg denně. Podle předpisu lékaře mohou být protizánětlivé léky aplikovány lokálně.

Výživa těhotenství

Během těhotenství nezapomeňte do své stravy zahrnout „bohaté na vápník: mléčné výrobky (tvaroh, nízkotučné sýry, jogurt), ryby, maso“. Jídlo by mělo být vyvážené. Je lepší vyhnout se potravinám, které přispívají k nadváze. Je třeba si uvědomit, že nadváha výrazně zvyšuje zatížení kloubů a páteře..

Nemoci, které způsobují bolesti zad u těhotných žen

Bolest v dolní části zad může být spojena s pankreatitidou, pyelonefritidou, urolitiázou (kámen v ledvinách je mobilní a způsobující poškození sliznice močového traktu způsobuje bolest).

Pankreatitida je zánět slinivky břišní. Porušení odtoku žluči, nedodržování stravy, zejména hojnost masných a mastných potravin, konzumace alkoholu, dědičná predispozice, stres, jsou příznivé pro jeho vývoj. Okamžitě je však třeba říci, že během těhotenství se toto onemocnění naštěstí vyskytuje poměrně zřídka. Akutní pankreatitida se projevuje akutní bolestí v horní části břicha (epigastrická oblast, pravá nebo levá hypochondrium), dolní části zad, častěji má pásový charakter. Často dochází ke zvracení, poškození stolice, snížení krevního tlaku. V tomto případě musíte zavolat sanitku nebo jít do nemocnice samotné.

K diagnostice onemocnění se používají laboratorní testy krve a moči, ultrazvuk, FGDS (fibrogastroduodenoscopy), MRI atd. Nejčastěji je léčba prováděna konzervativně v nemocnici. Předepisuje se přísná strava, léky k normalizaci funkce slinivky břišní, stejně jako protizánětlivé a analgetika. Při těžkých onemocněních není chirurgie vyloučena.

Pyelonefritida. Při onemocněních ledvin může být bolest bolestivá - s pyelonefritidou (zánět ledvin) nebo ostrá, křečovitá - s ledvinovou kolikou, obvykle spojenou s pohybem kamene od ledvinové pánve k močovodu. U koliky je bolest tak silná, že je prakticky nemožné najít polohu, ve které by mohla být tolerována. Někdy se bolest šíří podél močovodu, směrem k tříslu a močové trubici, Často je možné ji ulehčit teplem a aplikovat topnou podložku do bederní oblasti. Dalším příznakem tohoto onemocnění je změna v moči: zakalí se, v některých případech dochází ke směsi krve. Kromě toho je u pyelonefritidy možné zvýšení teploty.

Pro stanovení diagnózy se provádějí ultrazvukové, laboratorní testy krve a moči. Antibakteriální léčiva jsou předepisována pro léčbu pyelonefritidy - je lepší, když jsou vybírána individuálně s ohledem na citlivost mikroorganismů, které způsobily zánětlivý proces. Léčba může být prováděna ambulantně, ale častěji v nemocnici. U ledvinových kolik se antispasmodika používají ke snižování bolesti, léků proti bolesti a zabraňuje zánětlivému procesu. Pokud je kámen malý, je možné, že vyjde sám. Pokud je ale kámen velký a blokuje lumen močovodu, může být nutné jej rychle odstranit.

Proč bolest v zádech během časného těhotenství

Změny hormonálních hladin, tělesný stres, relaxace kloubů křížové kosti a stehen vedou k tomu, že ženy mají bolesti v zádech v časných stádiích těhotenství. Zatížení vazů páteře se zvyšuje, mění se poloha těžiště. Nepohodlí v dolní části zad je způsobeno nedostatkem vitamínů a minerálů, nepohodlnými postoji při práci a nevhodnými botami.

Povaha a lokalizace bolesti

Bolest během prvního trimestru se vyskytuje v důsledku mnoha přírodních procesů v těle těhotné ženy, které nezpůsobují špatné následky.

 1. V první fázi po početí (1-3 týdny) vajíčko opouští vaječník a fixuje se na sliznici dělohy. Žena cítí bolest v kostrči nebo na levém a pravém břiše. Tyto pocity jsou přirozené a brzy pominou..
 2. V období 3–4 týdnů se vytvoří chorion - tkáň, která následně slouží jako základ pro vytvoření placenty. V této fázi může bolest v dolní části zad.
 3. Po 5-6 týdnech se změní velikost kanálku cév, které živí embryo, žíly zhoustnou a napnou. Vytváří se přirozená obrana, jsou oslabeny svaly, zvyšuje se průtok krve. Rush způsobuje bolavou bolest v boku na levé nebo pravé straně dolní části zad.
 4. V týdnu 7–9 se syntetizuje hormon relaxin, který se objevuje ve vaječnících a chorionu. Tento proces vede k mírnému bolavému zádům v pánevní oblasti.
 5. Po devíti týdnech a s přechodem na desátou svalovou tkáň roste, děloha se několikrát zvětšuje. Fyzické změny vedou k tomu, že usrkává dolní část zad a večer a ráno se stav vrátí do normálu.
 6. V 11. - 12. týdnu přichází konec prvního trimestru, od 13. týdne začíná druhý. V posledním dvanáctém týdnu jsou zaznamenány kontrakce dělohy kvůli zvýšenému tónu, žaludek může bolet, bolest bude neustále dávat spodní části hřebene.

Ve druhém měsíci se mohou objevit nepříjemné pocity v oblasti ledvin, což je známkou zvýšení zátěže na orgán a práce ve velké zátěži. Žena často chce vyprázdnit močový měchýř, při pohybu se vyvinou ostré bolesti, takže během této doby je lepší lhát nebo sedět a nechodit.

Příčiny bolesti v časném těhotenství

Hormonální změny mohou způsobit, že dolní část zad bude tažena brzy na začátku těhotenství. Koncentrace progesteronu v těle se zvyšuje. Vysoká úroveň vede k relaxaci svalů a pánevních vazů, takže je snadné porodit, ale má negativní vliv na stabilitu kostní tkáně. Z tohoto důvodu, zadní část těla hoří, nízký v kostrči.

Těhotenství je stres pro ženské tělo, zejména u těch, kteří na ni dlouho čekali nebo používají postup IVF. Se zkušenostmi se uvolňuje hormon kortizol, který mění stav nervového a vylučovacího systému, nadledvinky. Zvýší se chuť k jídlu, pozornost se zhoršuje, žena přibírá na váze, cítí touhu po spánku, apatii. Kortizol ovlivňuje stav kloubů a obratlů, takže dolní část zad bolí během těhotenství v prvním trimestru.

Pozice těla se mění, protože těžiště se pohybuje, těhotné ženy se při chůzi odchylují. To způsobuje další zátěž na zádech, způsobuje ztuhlost svalů, vede k bolesti. Nadměrná váha také načte páteř, obratle pracují ve vylepšeném režimu.

Hodnoty maximálního přípustného přírůstku na váze v závislosti na hmotnosti před těhotenstvím:

 • hmotnost menší než standard - obvykle získejte až 18 kg;
 • tělesná hmotnost odpovídá normě - není to děsivé získat zpět o 15 kg;
 • je-li norma překročena o něco - 11 kg;
 • pro obezitu - povoleno 9 kg.

Příčinou bolesti je diastáza - divergence svalů. Tento proces oslabuje svaly korzetu a vede k bolesti zad. Zvětšující děloha tlačí na velký sedací nebo femorální nerv, což způsobuje sevření zánětem. Bolest se projevuje v hýždích a je přenášena na nohy, proto se nedoporučuje delší sezení a chůze.

Kdy dávat pozor

Bolest v dolní části zad je považována za normální během časného těhotenství, pokud se vyskytne během fyziologického vývoje embrya a není patologií. Někdy se tyto pocity stanou nepříjemnými, objevují se alarmující příznaky a žena onemocní. Musíte navštívit porodníka s gynekologem, aby provedl diagnózu na základě anamnézy, dalších testů a ultrazvuku..

Projevy vyžadující pozornost:

 • Silně bolavý záda a bolestivé spodní břicho, stejně jako před menstruací, naznačuje hrozbu potratu. Pokud se objeví hnědý výboj, měla by být zahájena léčba. Někdy hrozí přerušení bez uvolnění krve, signálem je ostrá bolest.
 • Bedra reaguje s bolestí v případě zmeškaného těhotenství. K zánětu dochází uvnitř dělohy, proces ovlivňuje stěny orgánu. Vyznačuje se zvýšením teploty, může se cítit špatně, žena se cítí špatně.
 • Těžká bolest naznačuje mimoděložní těhotenství, když je plod v jedné z trubek. V pokročilém stavu, horečka, nevolnost a zvracení způsobené intoxikací, je nutná okamžitá hospitalizace.
 • Při vzácném bublinovém driftu degeneruje fetální tkáň a pozoruje se degenerace. Těhotná žena cítí bolest v zádech, dolní části břicha, vyvíjí se toxikóza, bolí ji hlava.
 • Nepříjemné pocity se objevují v křížové kosti v případě rychlého růstu děložních fibroidů, které během období těhotenství dítěte začínají rychlým vývojem. Alarmující zvýšení krevního tlaku.

Problémy s močovým systémem mohou vést ke zhoršení pyelonefritidy, cystitidy, urolitiázy v důsledku zvýšení kyselosti. U žen jsou pozorovány otoky končetin, změna barvy moči.

Jak ulevit a zabránit bolesti

Objevení se příznaků silné a ostré bolesti je příležitost k okamžité konzultaci s lékařem, zejména pokud došlo k dřívějším poraněním páteře. Odborník zjistí příčinu odchylky a předepíše účinnou léčbu. Posílení korzetu páteře před těhotenstvím a v prvním trimestru pomůže zabránit vzniku nepříjemných symptomů. Pro zmírnění stavu je nutné provést proveditelnou cvičební terapii, slabé strie.

Aby se záda neobtěžovala, postupujte podle těchto doporučení:

 • chodit pouze v botách s nízkými podpatky;
 • měnit polohu těla každých 15 až 20 minut tak, aby nedošlo ke stagnaci krve;
 • spát na boku s podšívkou mezi nohama ve formě polštáře, aplikovat podpůrné korzety, obvazy a pásy;
 • neprovádějte práci ohýbáním v polovině, provádějte čištění koštětem a mopem s dlouhou rukojetí;
 • udělat výživnou stravu, dodržovat pravidla zdravé výživy, nezískat nadváhu;
 • provádět pravidelnou masáž;
 • aplikovat léky předepsané gynekologem a neuropatologem.

Ti, kteří se aktivně věnují sportu, by měli snížit intenzitu, aby se snížilo zatížení kostí a svalového systému. Těhotným ženám doporučujeme plavat, procházet se v klidu, vodní aerobik, cvičit na fitball - speciální zařízení ve formě velké koule pro gymnastiku a fitness.

V šatní skříni jsou vyloučeny korzety, pevné opasky, kalhoty a sukně s řezacími pásy, je lepší nosit sluneční šaty a šaty. Podprsenky se širokými rameny jsou vybrány, aby se snížilo napětí na páteři.

Výživa

Konzumované produkty ovlivňují stav pohybového aparátu. Vápník přispívá k tvorbě kostí, je zodpovědný za regeneraci tkání, proto je důležité konzumovat mléčné výrobky. V tvarohu, kefíru, zakysaná smetana obsahuje vitamín D, bez kterého se vápník neabsorbuje.

Minerály se v těle přeměňují ultrafialovým zářením, proto je důležité užívat sluneční koupele. Doporučuje se to pouze za šikmých paprsků ráno a večer..

Správná výživa neléčí nahromaděné změny v podpůrném systému, ale slouží jako vynikající prevence oddálení bolesti zad při přenášení dítěte. Vápník se nachází v rybách, ořechech, masu, zelení. Lékař předepisuje vitaminy v tabletách k doplnění minerálních rezerv.

Výživa během vývoje plodu ovlivňuje kognitivní tvorbu embrya a určuje tendenci přibývat na váze v průběhu života, vzhledu onemocnění srdce a cév a alergických reakcí těla.

 • Nejezte v žaludku pocit těžkosti a nevynechávejte snídani, oběd a večeři, nejíst ovoce a zeleninu jako svačinu;
 • k snídani vařte pohanka, ovesné vločky, kukuřičnou kaši, které obsahují stopové prvky, vitamíny a snadno stravitelné, diverzifikujte potraviny po celý den;
 • veverky k jídlu v době oběda a na večeři jsou kysaná mléka a zeleninová jídla.

Doporučení pro těhotné ženy se zažívacími problémy jsou dány odborníkem na výživu. Používání zásady zdravé výživy pomáhá zmírňovat bolesti zad.

Bandáž a opěrný pás

Ortopedické pomůcky jsou elastické pásy různých velikostí, včetně kravat, upevňovacích prvků, pelotů, které udržují břicho a zabraňují strie na pobřišnici během těhotenství.

Bandáže se nosí před dodáním. Výrobky pokrývají žaludek a snižují tlak na páteř. Děloha je umístěna nízko v pánevní oblasti a tlačí na dolní dutou venu, přes kterou se krev vrací z dolního těla. S relaxací ochablého kloubu se rozvíjí syfyzitida, což způsobuje nepohodlí. To se děje ve třetím trimestru, ale nošení vzpěry zabraňuje změnám v oblasti pánve, odstraňuje bolest v kostech, slabinách, stehnech a křížové kosti.

Polotuhý a tuhý obvaz uvolňuje klouby kyčelního kloubu a snižuje riziko opakovaného poranění při pohybu, pokud to bylo předtím. Při přenášení dítěte trpí sacro-bederní oblast, což vede k primárním problémům s páteří. Osteoporóza u těhotných žen je zřídka diagnostikována, ale křehkost kostí vede ke zlomeninám páteře, pánevních a tubulárních kostí.

Během opakovaného těhotenství je na jizvách na děložní stěně po předchozím řezu císařským řezem indikován zpevňující pás. Pohodlí dítěte netrpí použitím obvazu. Příslušenství je upevněno v poloze pro ležení, takže plod a děloha jsou ve správné poloze. Pás se odstraní po každé třetí hodině a v noci.

Fyzioterapie

Realizovatelné kurzy gymnastiky jsou vedeny odborníkem na fyzioterapeutická cvičení s dodatečným výcvikem ve sportovní medicíně, a nikoli trenérem fitness. Instruktorka má zkušenosti s prací s těhotnými ženami a správně rozděluje zátěž v různých časech s ohledem na přítomné patologie. Sada cvičení připraví ženské tělo k porodu a zmírní bolest zad při nošení dítěte.

Pravidla pro nabíjení v prvním trimestru:

 • je povoleno malé zatížení kloubů, doba obsazení je asi 30 minut;
 • třídy začínají zahříváním a zahrnují pravidelné přestávky po každé desáté minutě;
 • nedoporučená cvičení zahrnující úplné skládání těla, například dotýkat se rukou špiček prstů tak, aby nedošlo k roztažení svalů zadní femorální plochy a zad;
 • aktivní aerobik je nahrazen lehkým plaváním, cvičením na stacionárním kole a chůzí;
 • proveditelný aerobik se provádí na textilním podkladu, který zabraňuje sklouznutí nohou;
 • Nedoporučuje se nadměrně zatěžovat svaly dolní části zad a abs cvičeními, jako jsou hluboké dřepy, pumpování abs a současně zvedání obou nohou z podlahy v náchylné poloze..

Terapeutická cvičení podporují emoční stav, zlepšují spánek, posilují svaly páteřního korzetu, udržují tón na určité úrovni, urychlují dodávku kyslíku s krví do orgánů.

Masáž

Poloha pacienta přispívá k relaxaci, nezpůsobuje nepříjemnosti. Žena může ležet na boku, zádech, sedět na všech čtyřech. Opatrně se udržuje břicho pod tlakem..

 • snížení bolesti zad, nohou;
 • snížení zatížení kloubů a svalů;
 • zlepšení přísunu živin do vnitřních orgánů v důsledku zrychleného krevního oběhu;
 • zbavit se únavy a stresu.

Masáž pro těhotné ženy nemá téměř žádné kontraindikace, ale vlastnosti volby vybavení mají svá specifika. Masáž se používá samostatně pro límec, chodidla, záda nebo celé tělo, kromě břicha. Hladí, tře, hnětí měkké pohyby.

Kontraindikace pro masáž:

 • zvýšení krevního tlaku a teploty;
 • infekční choroby;
 • chronická onemocnění v akutním stadiu;
 • ložiska podráždění na kůži;
 • epilepsie, toxikóza, křečové žíly, astma.

Sada technik se provádí ručně. V oblasti krku, zad, lze použít hardwarový efekt. Používejte masážní oleje, kadidlo, mast, pokud je žena vnímá normálně. Vylučují se teplotní efekty ve formě parního efektu nebo kryomasáže.

Léky

Účinek mnoha léků na plod nebyl dosud zkoumán. pokusy jsou klasifikovány jako nelidské. Informace byly získány z přímého výzkumu v důsledku náhodného příjmu léčiv.

Léky působí nejen na plod, ale také vedou ke změnám v těle ženy, což nepřímo ovlivňuje průběh těhotenství. Pro bolest dolní části zad se léky proti bolesti používají ke zmírnění pohody a zmírnění zánětu..

Lze to považovat za pozitivní účinek:

 • paracetamol, ibuprofen k úlevě od bolesti a tepla; Nurofen je od třetího trimestru zakázán;
 • proti virům pít Viferon, Arbidol, Anaferon;
 • pálení žáhy zmírňují Almagel a Fosfalugel;
 • drotaverin se používá jako antispasmodikum;
 • s průjmem, toxikózou a otravou se používají Smecta, Enterosgel, Neosmectide.

Nekontrolované užívání drog může způsobit smrt embrya, abnormální růst a vývojové zpoždění. Léky by proto měl předepisovat pouze lékař, samoléčení není povoleno.

Bolest zad, břicho během těhotenství: proč je žaludek a dolní část zad bolí v časném těhotenství

Bolest dolní části zad v břiše v časných stádiích těhotenství je často fyziologická. Obvykle jsou téměř nepostřehnutelné a postupně se nezvyšují. Dívka se necítí příliš nepohodlně.

Nyní pojďme na to podrobněji..

Proč bolesti břicha a dolní části zad během těhotenství - fyziologické faktory

Poprvé se budoucí matka může setkat s nepohodlím, týden po početí. Během tohoto období možná dívka ještě neví o těhotenství. Nepříjemné pocity mohou nastat v důsledku skutečnosti, že vajíčko plodu je zavedeno do endometria. V průběhu procesu může dojít k poškození sliznice nebo dokonce krevních cév. Z tohoto důvodu se dívka může setkat s nepříjemnými nebo dokonce bolestivými pocity. V některých situacích může dojít k mírnému krvácení. Obvykle se uvolní jen několik kapek krve.

Nastávající matka si takové pocity prakticky nevšimne. Jsou velmi podobné premenstruačnímu syndromu..

Následně může dojít k bolesti z mnoha jiných důvodů. V těle budoucí matky tedy dochází k významné změně hormonálního pozadí. Množství progesteronu v krvi dramaticky stoupá, což může vést k bolesti v břiše nebo dolní části zad. Kromě toho dochází v těle těhotné ženy k dalším změnám:

 • těžiště se posune;
 • vazy jsou natažené;
 • děloha je zvětšena.

To vše se cítí jako bolest v dolní části břicha a dolní části zad. Takové pocity by neměly být rušivé. Jsou neškodní. Lékařské ošetření není nutné.

Odborníci vám však stále doporučují navštívit specialistu a zjistit přesný důvod, proč dívka prožívá bolest v dolní části zad nebo v břiše. Faktem je, že fyziologické změny a příznaky naznačující přítomnost závažných patologií mohou být velmi podobné. Z tohoto důvodu je lepší hrát bezpečně a jít k lékaři.

Bolest v břiše a dolní části zad během těhotenství. Když potřebujete vydat alarm

Fyziologická bolest není nikdy intenzivní. Pokud neexistují žádné další problémy, může dívka snášet nepohodlí, aniž by brala léky proti bolesti. V této situaci mohou zmírnit bolest:

 • častý odpočinek;
 • dirigování lehké gymnastiky;
 • na sobě pohodlné boty.

Pokud se bolest zesiluje a v bederní oblasti se objeví pocity tahu, měli byste okamžitě vyhledat lékaře. Odborník pomůže vyloučit přítomnost řady patologií, které mají příznaky podobné fyziologickým příčinám bolesti:

 1. Cysta corpus luteum. Začíná se tvořit ihned po početí. Korpusové luteum zajišťuje bezpečnost embrya a působí jako zdroj progesteronu. Funguje to během prvního trimestru těhotenství. Pokud má dívka hormonální chorobu, na corpus luteum se často objevuje cysta. To může vést k nepříjemným pocitům na začátku těhotenství.
 2. Zánět urogenitálního systému. Když dívka nosí dítě, infekce přítomné v těle mohou způsobit vážné záněty. V první řadě se problém týká orgánů genitourinárního systému. Pokud má dívka při močení potíže nebo bolest, cítí se nevolná, pozoruje změnu barvy moči nebo horečku, měli byste okamžitě kontaktovat odborníka a podstoupit vyšetření.
 3. Hrozí potrat. Pokud dívka pociťuje silnou bolest v dolní části zad a břicha, objeví se svalová slabost a vaginální sekrece zmizí, vyplatí se okamžitě zavolat sanitku. Obvykle takové znaky naznačují možné potraty.

V prvním a druhém trimestru těhotenství je bolest zad zřídka závažná. Obvykle se dívka cítí mírně mravenčení nebo mačkání. Následně je nepohodlí výrazně zesíleno. Dívka může cítit bolest jakýmkoli pohybem. To má silný oslabující účinek na tělo..

Stanovení příčin bolesti břicha a dolní části zad během těhotenství a léčebných metod

Pokud se nastávající matka obává bolestí zad nebo žaludku, aby se vyloučila přítomnost patologií, je lepší navštívit specializovaného lékaře. Nejprve musíte jít k gynekologovi. Bude schopen správně posoudit zdravotní stav dívky a identifikovat obecné ukazatele probíhajícího těhotenství. Pokud odborník nenajde další problémy, bude dívka přidělena k cvičení na posílení svalů zad a cvičení.

V některých situacích může gynekolog poslat nastávající matku k specialistovi v určité oblasti. Indikace pro návštěvu u jiného lékaře mohou být:

 • špatné testy krve a moči;
 • zhutnění břicha;
 • vzhled opuchy;
 • změna krevního tlaku.

V závislosti na důvodech, které bolest způsobily, může být dívka označena jako:

 1. Neurolog. Specialista obvykle předepisuje seznam cvičení k úlevě od bolesti nebo nařídí masáž. V některých situacích je možné předepsat bezpečné léky proti bolesti. Pokud je diagnóza obtížná, nastávající matka bude vyšetřena na MRI, aby určila stav měkkých tkání.
 2. Urologovi. Specialista předepíše ultrazvuk ledvin a pokročilý test moči. Pokud se potvrdí přítomnost onemocnění močového ústrojí, bude muset dívka jít na speciální dietu. Kromě toho jsou často předepisována antibakteriální činidla.
 3. Gastroenterolog. Lékař provede úplné vyšetření stavu vnitřních orgánů. Pokud je zjištěn problém, bude vybrána individuální léčba. Identifikace pankreatitidy, která může způsobit bolesti zad, bude vyžadovat stravu. Kromě toho gastroenterolog obvykle předepisuje enzymatické přípravky..

Způsob léčby závisí na stavu dívky. Pokud se cítí docela dobře a neexistují vážné důvody k obavám, bude předepsána ambulantní léčba. Pokud existují předpoklady pro zhoršení stavu, hrozí potrat nebo je žena silně bolestivá, umístí se do nemocnice.

Jak se vypořádat s těhotenskou bolestí sami?

Samoléčení je možné pouze v případě, že dívka dříve navštívila specialistu a nezjistila žádné další patologie, s výjimkou změn, ke kterým dochází během těhotenství. Aby se zabránilo výskytu nepříjemných pocitů, měla by dívka poslouchat následující tipy:

 1. Je nutné správně zvedat předměty. Během těhotenství je ostrý svah plný sevřeného nervu nebo dokonce posunutí míchy. Pokud dívka potřebuje něco vychovávat, měla by se posadit, přitom ji držet vzpřímeně a stejně dobře vstávat.
 2. Používejte pohodlné boty. Nepřiznávejte přednost výrobkům, jejichž pata je větší než 5 cm. V tomto případě by boty měly kotník fixovat. Tím se minimalizuje únava a umožní vám pohodlný pohyb..
 3. Pokud je dívka donucena trávit hodně času na nohou, musí změnit osa otáčení z jedné končetiny na druhou.
 4. Pokud se dívka cítí obtížně v pohybu, odborníci doporučují, aby si v době sezení pod váleček pod ní položil váleček. Během spánku vám pomůže relaxovat speciální polštář pro těhotné ženy..
 5. Masáž nohou může pomoci s bolestí zad. Chcete-li to provést, musíte je pohladit rukama nebo si koupit míč s hroty. Speciální zařízení musí být naklápěno nohou po podlaze. Masáž dolní části zad nebo celého zad však nemusí být prováděna samostatně. Pokud dívka cítí potřebu takového dopadu, je lepší důvěřovat profesionálnímu masérovi.
 6. Spánek je povolen pouze na jedné straně. To umožní kostře a všem svalům plně se uvolnit. Při probuzení není třeba provádět náhlé pohyby. Vstávání z postele je nutné pomalu. Nejprve byste se měli posadit a teprve potom vstát.
 7. Pokud záda bolí brzy na začátku těhotenství, ale lékař potvrdil, že nehrozí potrat, může dívka vzít No-shpa nebo Viburkol. Použití jiných léků proti bolesti na začátku těhotenství je kontraindikováno. Pokud se dívka rozhodne užívat léky, měla by se předem poradit s odborníkem..
 8. Nestráví mnoho času ve stejné poloze. Odborníci doporučují, aby bylo pravidlem měnit polohu těla každých 10-15 minut. Uvolní to napětí a odstraní bolest zad..
 9. Pokud je dívka během těhotenství nucena pracovat v kanceláři, je lepší si koupit ortopedické křeslo. Výrazně sníží únavu a nepohodlí..
 10. Ve druhém trimestru těhotenství můžete použít obvaz pro nastávající matky. Je to elastický pásek, který je připevněn suchým zipem. Zařízení zakrývá žaludek a udržuje jej v pohodlné poloze. Použití obvazu může výrazně snížit zátěž na zádech.
 11. Je třeba sledovat držení těla. Dívka, která neustále loví, výrazně zvyšuje zátěž na zádech. Únava vede k bolesti. Z tohoto důvodu držte záda rovně..
 12. Užívání léků proti bolesti se nejlépe vyhýbá. Pokud se záda a žaludek velmi bojí, je lepší se plně uvolnit, uchýlit se k jógě a masáži. Účinně také zmírní bolest, pokud neexistují žádné jiné zdravotní problémy. Drogy můžete užívat, pouze pokud je nepříjemný pocit příliš silný.

Následující jednoduché tipy umožní nastávající matce minimalizovat nepohodlí v zádech a žaludku, se kterým se může setkat během těhotenství..

Prevence

Tomuto problému je snazší zabránit, než se s ním vypořádat později. Z tohoto důvodu odborníci doporučují řadu preventivních opatření, jak se zbavit bolesti zad a žaludku. Je třeba vzít v úvahu následující tipy:

 1. Je nutné vzít dostatečné množství vápníku s jídlem nebo doplnit stravu vitamíny obsahující látku. Během těhotenství se jeho spotřeba výrazně zvyšuje. Nedostatek látky se může projevovat bolestí.
 2. Příjem vápníku by měl být doprovázen použitím vitamínu D a hořčíku. Jsou nezbytné pro dobrou absorpci látky. Odborníci doporučují přidávat do stravy potraviny bohaté na hořčík. Jsou to zelenina, ořechy, řasy a luštěniny. Chcete-li získat vitamín D, musíte hodně chodit na čerstvý vzduch..
 3. Zdraví zad je přímo závislé na svalech a kostře. Musí být silní. Z tohoto důvodu by nastávající matka neměla zůstat příliš dlouho. Musíte věnovat pozornost tělesné výchově, plavání, cvičení jógy nebo fitballu. Nemusíte však zneužívat fyzickou aktivitu. Měli byste dávat přednost pouze účinkům, které dávají nastávající matce radost z jejich provádění..

Jednoduché tipy vám pomohou snížit pravděpodobnost bolesti zad a žaludku..

Sada cvičení pro bolesti břicha a dolní části zad během těhotenství

Schopnost cvičit, aby se snížila bolest v zádech a břiše způsobená fyziologickými příčinami. Dnes existuje celý seznam sportovních klubů, které vedou třídy pro nastávající matky. Dívka, která se chce zbavit nepohodlí, může hledat:

Řada cvičení lze provádět doma. Odborníci doporučují následující cvičení k prevenci a odstranění bolesti zad:

 1. Nastávající matka by se měla spustit na podlahu a postavit se na lokty a udržet hlavu na úrovni páteře. Měl by to být druh kočičí pozice. Při inspiraci je nutné obloukovat záda obloukem a zatáhnout žaludek. Při výdechu - návrat do výchozí polohy.
 2. Dívka by měla sedět na zádech a obě nohy se ohýbat současně na kolenou. Při inhalaci je třeba hýždě namáhat a při výdechu uvolnit svaly.
 3. Musíte stát na podlaze a zároveň narovnat záda. Ruce se musí začít zvedat pomalu, uzavírají kruh nad hlavou a protahují se současně. Při výdechu se končetiny snižují a uvolňují.

Odborníci doporučují cvičení ráno. Před vyučováním nejezte. To může vyvolat těžkosti a pálení žáhy v žaludku. Po ukončení cvičení musíte pít vodu, abyste nahradili ztrátu vlhkosti.

Pokud po provedení cvičení dívka zaznamená zhoršení, je vhodné odmítnout provést nabíjení. Kromě toho byste měli okamžitě navštívit lékaře.

Obvykle bolesti zad a břicha nepředstavují problém. Pokud však budete mít i mírné nepohodlí, měli byste okamžitě vyhledat lékaře. Pomůže rozptýlit pochybnosti a určit důvod, proč záda a žaludek obtěžují nastávající matku.

Proč bolest v zádech během těhotenství

Přestože je těhotenství pro většinu žen šťastným životním obdobím, někdy je zastíněno nepříjemnými pocity v dolní části zad. Bolest v bederní oblasti není vždy fyziologická, někdy signalizuje přítomnost závažných patologií. Proto by jim měla být věnována pozornost. Nezapomeňte se poradit s lékařem, pokud je v dolní části zad bolest.

Proč bolest v zádech během těhotenství

Bolesti zad v průběhu těhotenství z různých důvodů.

Jak plod roste, váha ženy se zvyšuje a těžiště jejího těla je porušeno kvůli zvětšení velikosti břicha. Pro udržení rovnováhy je žena nucena pohybovat se svými rameny a ohýbat se během pohybu. V důsledku toho se páteř ohýbá a svaly jsou v neustálém napětí. Tato pozice těla se vždy stává provokujícím faktorem výskytu bederní bolesti..

Vrozené zakřivení páteře nebo špatně vyvinuté svaly mohou také způsobit bolest dolní části zad. Kromě toho způsobuje těžkou bolestivost při přenášení dětské osteochondrózy bederní kosti.

Bolest v zádech během těhotenství v důsledku vývoje patologií vnitřních orgánů, která je zpravidla spojena s oslabením imunity. Nemoci orgánů pohlavního ústrojí a močových cest jsou nejčastěji fixovány. Pokud během bolesti dochází k dalšímu zvýšení tělesné teploty, otoku a celkovému zhoršení, je doporučeno okamžitě vyhledat lékaře..

Povaha bolesti dolní části zad v různých trimestrech

V různých fázích těhotenství se může bolest v bederní oblasti projevovat různými způsoby. Určitě byste měli věnovat pozornost tomuto faktoru. Je důležité vzít v úvahu, že akutní bolesti jsou vždy nebezpečné. Často označují skryté patologie, které obecně těhotenství ohrožují..

V časném těhotenství

V časných stádiích dolní části zad dochází k bolesti na pozadí hormonálních změn. V tomto okamžiku se vazy a klouby natáhnou a tělo připraví na budoucí narození. Hlavní příčinou bolesti v dolní části zad v prvním trimestru je aktivní produkce hormonů (progesteron, relaxin).

Na pozadí hormonálních změn se do velké míry zvyšuje tělesná hmotnost. Ale zpravidla u mnoha žen nejsou svaly na to připraveny, takže dochází k jejich protahování. Kresba, mírná bolest v zádech až 10 týdnů je považována za normu. Pokud se však dodatečně objeví hnědý vaginální výtok a intenzita bolesti se zvyšuje, může to být příznak potratu.

V prvním trimestru se často vyskytují problémy s ledvinami. Vyvolávací faktor se často stává podchlazení nebo infekce. Na tomto pozadí se v ledvinách může vyskytnout pyelonefritida nebo jiné zánětlivé procesy. Typicky nejsou tato onemocnění obtížně diagnostikovatelná kvůli výrazným dalším symptomům, jako je zvýšení tělesné teploty, potíže s močením a změna barvy moči.

V časném období se může v pankreatu vyvíjet zánětlivý proces. Na tomto pozadí vyvstávají bolestivé bolesti, které se pravidelně zhoršují ataky, během nichž se vyskytují švy. Bolesti jsou lokalizovány v levé hypochondrii, ale mohou dát spodní části zad nebo opasek celé tělo v pase. Kromě toho se vyskytuje zažívací potíže, nevolnost a zvracení, celkový stav se výrazně zhoršuje.

Bolest je považována za nebezpečnou v prvních týdnech po početí. Často jsou příznakem mimoděložního těhotenství. V tomto případě se bolest vyskytuje na jedné straně a dává konečníku. Kromě toho brzy dojde k vypuštění krevních nečistot. Pokud k lékaři nechodíte včas, bolest se stává nesnesitelnou a vede ke ztrátě vědomí.

Bolest dolní části zad během časného těhotenství může naznačovat následující stavy:

 • riziko potratu.
 • zmrazené těhotenství.

Někdy bolest v dolní části zad je důkazem úspěšného početí. To je pozorováno v prvních dnech po zpoždění menstruace, má nízkou intenzitu a trvá krátkou dobu, pak zmizí beze stopy.

Ve druhém a třetím trimestru

Ve druhém trimestru se zatížení těla zvyšuje v důsledku růstu plodu. Bolest v dolní části zad do 20 týdnů se proto považuje za normální, pokud mají nízkou intenzitu. Bolest v dolní části zad se zpravidla objevuje po dlouhé době ve stoje nebo se zvýšenou fyzickou aktivitou.

Pokud v tomto období bolí dolní část zad, je naléhavě doporučeno vyhledat lékaře.

Příčiny bolesti v dolní části zad ve druhém trimestru mohou být nebezpečné patologie:

 • Onemocnění páteře (osteochondróza, skolióza, meziobratlová kýla).
 • Pyelonefritida, která je doprovázena otoky a horečkou. Nemoc významně zhoršuje stav ženy a může způsobit potrat.
 • Urolitiáza. Restrukturalizace probíhající v těle těhotné ženy může vyvolat pohyb kamenů podél močovodů, což způsobuje silnou bolest. V moči se objevují krevní nečistoty; potíže s močením.

Bolest dolní části zad během těhotenství ve druhém trimestru je často vážnou hrozbou, pokud je spojena s těžkou relaxací svalů a kloubů pod vlivem produkovaných hormonů..

Během třetího trimestru dolní část zad obvykle bolí, když leží dítě, protože se zvyšuje zatížení těla jako celku. V této době vznikají různé typy bolesti, ale mohou být nejen fyziologické. Vážné patologie je mohou vyvolat. Nejčastěji se jedná o pyelonefritidu a myositidu..

Kromě toho je bolest v posledním trimestru způsobena výcvikovými souboji. Tyto příznaky jsou fyziologické a jsou spojeny s přípravou těla na porod. Obvykle bolestivé křeče se začnou objevovat po 38 týdnech. Nepředstavují hrozbu pro ženu a plod, jsou-li pozorovány s určitou periodicitou. Pokud se však intervaly mezi záchvaty zkrátí, může to být známkou nástupu předčasného porodu.

Před narozením

Bolest v dolní části zad před porodem, objevující se asi 15 dní před plánovaným porodem, je považována za normu.

Je zpravidla způsobeno následujícími fyziologickými mechanismy, které se vyskytují v těle těsně před porodem:

 • Změny tvaru pánevního dna na konci těhotenství, kdy dochází ke konečnému rozporu v kloubních kloubech pánve. Tento proces je spojen s přirozenou přípravou porodního kanálu, proto se v tomto období bolest v dolní části zad zesiluje.
 • Změna těžiště v důsledku skutečnosti, že v posledních dnech dochází k významnému nárůstu plodu. V tomto případě se hlava dítěte přibližuje ke spodní části pánve a připravuje se na narození. To vede k posunu těžiště a ke zvýšení zátěže na spodní části zad, takže bolesti se na konci těhotenství začnou obtěžovat častěji..

Tréninkové zápasy. Před porodem se stávají intenzivnější a častější..

Když je bolest hrozivým příznakem

Akutní bolest v dolní části zad během těhotenství v kterémkoli trimestru je vždy hrozivým příznakem. Pokud se objeví takové znamení, co nejdříve vyhledejte lékaře. Současně existují situace, kdy těhotenství lze zachovat pouze s neodkladnou lékařskou péčí.

Volejte sanitku v následujících situacích:

 • když se objeví vagina;
 • když dolní část zad neustále bolí a intenzita bolesti po odpočinku neklesá;
 • když bolest vyzařuje na nohy.

Skutečnost, že bolest v dolní části zad při porodu dítěte je odchylkou od normy, naznačuje zvýšení tělesné teploty nebo další těžkou bolestivost v břiše. Ve druhém trimestru by měla vzniknout úzkost s útokem bolesti pletence vyzařující dolů. Tyto příznaky jsou charakteristické pro hypertonicitu dělohy, její předčasnou kontrakci, která může vyvolat potrat.

Těhotná žena by měla být pod dohledem lékařů, pokud hrozí potrat. V dnešní době existují poměrně účinné metody pro udržení těhotenství i v těch nejzávažnějších případech..

Jak snížit bolest

Samozřejmě, že když bolí dolní část zad v průběhu těhotenství, nelze užívat žádné léky proti bolesti. V opačném případě můžete poškodit nenarozené dítě a vyvolat vývoj nitroděložních abnormalit.

Aby nedošlo k poškození dítěte, je nutné minimalizovat riziko těžké bolesti.

Postupujte podle následujících doporučení:

 • Vyhněte se dlouhodobému postavení. Zvláště se nedoporučuje stát po dlouhou dobu. Pokud musíte někde dlouho čekat, je lepší začít chodit tam a zpět.
 • Nesedejte dlouho v jedné póze. Měli byste se pravidelně vstávat, provádět doporučená cvičení a chodit.
 • Používejte pohodlné boty na podpatku.
 • Spát na ortopedické matraci.
 • Vyjměte těžký náklad.
 • Na konci těhotenství se doporučuje nosit prenatální obvaz, který vám umožní rovnoměrné rozložení zátěže. Měli byste si však vybrat takové příslušenství s ohledem na doporučení lékaře.

Kromě toho by měla být strava vyvážená a měla by obsahovat co nejvíce potravin obohacených vápníkem. Menu by mělo obsahovat mléko, tvaroh, maso, zeleninu každý den..

Během porodu dítěte musíte rozhodně ovládat svoji váhu. Jeho zvýšení povede ke zvýšenému zatížení muskuloskeletálního systému. Dnes odborníci doporučují plavání během těhotenství, pokud neexistují kontraindikace. Skvělým způsobem, jak uvolnit svaly, je vodní aerobik. Užitečné jsou také speciální gymnastická cvičení..

Pokud záda bolí níže s exacerbací osteochondrózy, pak je hlavní léčba klid v posteli. Po dohodě s lékařem lze provádět lokální terapii pomocí gelů s oteplovacím účinkem. Je také dovoleno zahřát se. Někdy může být předepsána masáž, ale může ji provést pouze specialista..

Diagnostika a léčba bolesti u těhotných žen

Pokud nelze během vyšetření a při anamnéze zjistit příčinu bolesti zad v průběhu těhotenství, musí být provedeno úplné vyšetření.

Je důležité si uvědomit, že pro diagnostiku během porodu dítěte nelze použít radiografii. Pokud existuje podezření, že příčinou bolesti v dolní části zad jsou patologie trávicího traktu, je povolena gastroduodenosskopie. Nejinformatičtější jsou však ultrazvuk, magnetická rezonance a počítačová tomografie. Jedná se o naprosto bezpečné metody instrumentální diagnostiky, takže by se neměly bát, protože nemohou ublížit dítěti.

Léčba je předepsána v každém jednotlivém případě individuálně po diagnóze. Obzvláště nebezpečné jsou patologie ledvin. V tomto případě se terapie provádí v nemocnici, pod přísným dohledem lékaře. Nemůžete odmítnout léčbu, protože mohou nastat závažné komplikace, které ohrožují život matky a dítěte.

Léčba nemocí páteře je zaměřena na snížení fyzické aktivity. Jsou zobrazeny speciální korzety a obvazy, jakož i fyzioterapeutická cvičení. Je nutné co nejvíce odpočívat a při exacerbaci se musí držet na lůžku.

Urolitiáza v akutním stadiu je léčena speciální dietou. V tomto případě je ve výjimečných případech povoleno používat antispasmodika. U pankreatitidy je nutná okamžitá hospitalizace. Pro stabilizaci stavu je předepsána přísná strava. Pokud hrozí potrat, musíte naléhavě jít do nemocnice, kde budou přijata opatření k udržení těhotenství.

Prevence

Pro prevenci bolesti dolní části zad během těhotenství je nutné vést aktivní životní styl. Měli byste být často na čerstvém vzduchu a dělat speciální gymnastiku, bez kontraindikací - plavat v bazénu.

Hodně pozornosti je třeba věnovat dobrému odpočinku v noci. Chcete-li to provést, musíte spát na pohodlné ortopedické matraci a ujistěte se, že větrání místnosti před spaním. V tomto případě vyberte nejvhodnější polohu. V případě potřeby lze polštáře umístit pod nohy nebo pod žaludek, aby se dosáhlo úplné relaxace těla..

Během těhotenství je důležité neustále sledovat držení těla. Zád by měla být co možná nejrovnoměrnější, abyste si při chůzi udrželi rovnováhu. Doporučujeme dávat pozor na náhlé pohyby. Nemůžete zvedat závaží a jakékoli otočení těla by mělo být hladké.

Užitečné jsou kurzy jógy. Pravidelná speciální cvičení zvyšují pružnost těla a pomáhají připravit se na porod. Navíc díky nim bude možné správně rozložit zátěž na páteř, a tím minimalizovat riziko bolesti dolní části zad.

Články O Neplodnosti