Hlavní Zdraví

Co ohrožuje nízkou placentu previa během těhotenství a co je třeba udělat pro zvýšení placenty?

Co je placenta, myslím, že víte. Je to nejpřímější vztah ke zdraví plodu. Nízká placenta previa během těhotenství dnes ohrožuje mámu a dítě a my budeme analyzovat. Otázka je poměrně složitá a vyžaduje seriózní pozornost.

Co je placenta

Placenta se u ženy objevuje pouze v období těhotenství. S porodem jde s dítětem. V lidech se toto tělo nazývá také dětským místem a po narození. Jeho hlavním úkolem je poskytnout dítěti všechny potřebné prvky.

Placenta má ve skutečnosti řadu funkčních povinností:

Přesto je hlavním úkolem tohoto těla chránit plod před nepříznivými podmínkami prostředí. Když je vše v pořádku, neexistují žádné patologie, pak se vývoj dítěte v děloze objeví, jak je definováno přírodou.

Co je to patologie

Za normálních podmínek by měla být placenta připevněna k zadní nebo boční stěně reprodukčního orgánu. Když to lékař pozoruje ve spodní zóně orgánu, měl by se mluvit o abnormálním vývoji placenty. Co?

Prezentace znamená, že místo dítěte se nachází na cestě, kterou musí dítě projít prací. V ideálním případě je placenta umístěna za dítětem, případně vyjde po narození dítěte. Pokud má žena nízké umístění placenty podél přední stěny dělohy, je to hrozba nejen pro dítě, ale také pro samotnou matku..

Nízká placentace je vlastní mnohem dříve. Během těhotenství, 20 týdnů porušení, a tato prezentace částečného nebo okrajového druhu, se nachází u 10% žen. Ale s růstem plodu může placentární orgán povstat.

Proto je patologie do 30. týdne již nalezena u 3% a před porodem - méně než u 1% matek. Často se zajímají o otázku - může placenta migrovat směrem dolů s prodloužením doby? Taková patologie není známa. Naopak, tělo, jak ukazují statistiky, stoupá a patologie je minulostí.

A to je čas, aby si každá žena mohla užívat svého postavení. S tím pomohou šaty pro těhotné a kojící matky světa. Pro oblečení byla vybrána tenká, ale velmi příjemná tkanina dresu. Optimální délka, krátký rukáv, skvělé pro podzim a zimu. Díky dvojité horní části může maminka snadno kojit své dítě.

Druhy porušení

Patologie může být ve skutečnosti několika typů:

Když mluví o plné formě patologie, znamená to, že se vnitřní hltan zcela překrývá. Podmínka má jeden z nejzávažnějších důsledků. Co je nebezpečné? Například spontánní krvácení, které je pro matku smrtelné. A neúplné překrývání je také nebezpečné, v tomto případě je přirozená práce obtížná.

Pokud je prezentace nízká, je placentární orgán umístěn výše než vchod do děložního hrdla. Současně však do posledního, ne více než 7 cm, je otevřen vnitřní hltan. Pokud je placenta ve spodní části a na okraji hltanu, pak se tento typ patologie nazývá nízkým okrajem.

Nízká placentace po 22 týdnech - to lze změnit. Ale dívka musí být při porodu opatrná. Mimochodem, patologie je dána, pokud je porušení větší než 3 cm. A pokud je detekována nízká placenta previa pouze 1 cm, pak bychom neměli mluvit o porušení.

Proč se toto děje

Na mnoha online fórech diskutují ženy o důvodech, proč se může patologie vyvíjet. Ale nemohou dosáhnout konsensu. Ve skutečnosti tento proces nemůže být ovlivněn. Místo, kde se vytvoří novorozenec, je vždy spontánní, nikdy nemůžete předvídat, kde bude plodu klesat.

Existují však okolnosti, které zvyšují riziko patologie:

 • porušení struktury dělohy;
 • patologie ženských orgánů;
 • chirurgické operace.

Prezentace na přední stěně je často spojena s vícenásobným těhotenstvím. Nejedná se o patologii, ale vyžaduje to vážnou pozornost. Nízká zadní prezentace téměř vždy končí příznivým výsledkem - na konci těhotenství se porodní kanál úplně otevře. A pokud je přední strana nízká, pak existuje riziko propletení pupeční šňůry plodu.

Jak se chovat

Může žena sama určit nízkou placentalitu? Ne.

Pokud by však objevila následující příznaky, měla by okamžitě kontaktovat specialistu:

 • výtok krví;
 • bolest v podbřišku;
 • závrať.

Specialista přesně ví, co dělat v této situaci. Zpočátku pošle ultrazvukové vyšetření. A provede inspekci. Jako takové není třeba žádné ošetření.

Musíte však znát následující:

 • v prvním trimestru, po 12 týdnech, se nepociťují příznaky, protože placenta se pouze formuje, není nutná žádná léčba;
 • ve 2. trimestru se doporučuje po 18 týdnech odpočinek a omezení fyzické aktivity;
 • ve 3. trimestru, s výhradou rychlého vývoje patologie, lékař předepíše léčbu po 28 týdnech.

Co je tedy třeba udělat pro zvýšení placenty během těhotenství? Jedná se o komplexní terapii. Léčba se provádí pomocí eliminace svalových křečí, antianemických léků. Rovněž se provádí hormonální terapie a používají se hematopoetika..

Měl by být vyloučen sex při detekci prevence s nízkou placentou a další zátěže. Pokud splníte všechny požadavky a předpisy lékaře, můžete se vyhnout tomu nejdůležitějšímu - oddělení placenty, což je možné při nízké placentaci.

Pokud máte problémy s porodem dítěte, ale záleží vám na velké rodině, pomůže vám vozík s taškou CITIES na podvozku G4P (218G4P CITIES). S touto taškou se nemusíte namáhat, jen sbalte potraviny a jděte nakupovat domů.

Kola a rukojeť se mohou sklopit, takže je můžete snadno přenášet. K upevnění tašky na podvozku je nutné použít velký zadní popruh. Na spodních pásech jsou připevněny suchý zip. Velmi pohodlné použití, vše je promyšleno do nejmenších detailů.

Například uvnitř je kapsa, která se zavírá zipem, takže je vhodné do ní ukládat klíče a dokumenty. Taška se uzavírá zipem a suchým zipem. Snadno se vejde do tašky až 3 kg nákladu. Ti, kteří si tento vak již zakoupili, zanechají vděčné recenze o produktu. Zachránila kupce více než jednou.

Jak porodit?

Je zřejmé, že patologie ohrožuje blaho nejen dítěte, ale i matky, a proto by se k problému nízké previe mělo přistupovat důkladně.

Pokud je poslední nízká, pak existují dva možné scénáře:

 1. přirozený porod;
 2. císařský řez.

První možnost považují lékaři pouze za podmínky neustálého sledování pacienta. Kromě toho je zde důležitá zóna připojení placenty, povaha těhotenství a výskyt komplikací. Upřímně řečeno, lékaři jsou v bezpečí a často předepisují císařský řez.

A tady nic nezávisí na samotné ženě. Jediné, co mohu doporučit, je zaregistrovat se co nejdříve, aby se vyloučil abnormální vývoj těhotenství. Přesto však existují určitá pravidla, která ženě během těhotenství umožní vyhnout se mnoha problémům.

Například pravidelně navštěvujte gynekologa, abyste včas léčili patologie. Pokud se vám článek líbil, řekněte o něm svým přátelům na sociálních sítích. Po přihlášení k odběru blogu budete moci dostávat oznámení o nových článcích téměř okamžitě. K novým tématům!

S pozdravem Tatyana Chudutová, matka tří úžasných dětí!

Nízká placenta previa během těhotenství

Nízká placentace během těhotenství je závažná komplikace vyžadující neustálé sledování ženy a v případě potřeby pohotovostní péči.

Placenta je dočasný orgán, který se vytvoří do druhého týdne těhotenství, utkaný z cév matky a plodu. Je připevněna ke stěně dělohy, roste, vyvíjí se a dosahuje zralosti. Funkce těla:

 • saturace krve dítěte kyslíkem a odstranění oxidu uhličitého;
 • dodávka výživných složek plodu a likvidace odpadních produktů;
 • syntéza hormonů nezbytných pro normální vývoj těhotenství a příprava ženského prsu na produkci mléka;
 • imunitní obrana dítěte v lůně.

Norma je připojení placenty k zadní nebo boční stěně dělohy. Pokud je však příliš nízká, mohou začít problémy..

Nízká placenta previa je abnormalita průběhu těhotenství. Vyznačuje se upevněním ve spodní části dělohy, která zcela nebo mírně uzavírá vnitřní hltanu. Během porodu dítěte a při porodu jsou tedy možné komplikace.

Schematické znázornění problému.

Tento stav často spontánně zmizí, když jsou horní části dělohy přemístěny. Tento jev se nazývá placentální migrace. Obecně je však riziko úmrtí plodu poměrně vysoké: od 7 do 25%.

Příčinou úmrtí dítěte může být akutní hypoxie způsobená nedostatečným zásobováním krve placentou nebo předčasným narozením.

Tato patologie je nebezpečná pro těhotnou ženu. Krvácení z placenty previa způsobuje smrt 1-3% žen.

Přesné místo připojení vám umožní zjistit ultrazvuk za 3 trimestry. Obvykle je umístění orgánu umístěno ve vzdálenosti 5 nebo více centimetrů od vnitřního hltanu dělohy..

Příčiny

Většina příčin nízké placentace je způsobena nemocemi a stavy, ke kterým došlo před těhotenstvím.

Co způsobuje odchylku:

 • zánětlivé a infekční procesy v genitáliích;
 • poškození děložní sliznice;
 • potraty nebo potraty v minulosti;
 • gynekologické intervence;
 • vícenásobné těhotenství. Ženy s dvojčaty nebo trojčaty jsou automaticky ohroženy;
 • porod císařským řezem;
 • fibroidy, endometritida a jiná onemocnění dělohy;
 • kouření, nadměrné pití;
 • mnoho narození;
 • abnormality struktury a vývoje, práce dělohy;
 • žena starší 35 let.

Nejčastější příčinou nízké previa je kyretáž v minulosti. Tento postup poškozuje sliznici, která zabraňuje tomu, aby se vajíčko plodu připojilo k hornímu orgánu.

Navštivte lékaře

Zákeřnost odchylky spočívá v tom, že se prakticky neprojevuje. Příznaky se objevují již v pokročilém stádiu, kdy v těle probíhají nevratné procesy, jako je exfoliace. Tyto příznaky jsou:

 • těžkost v podbřišku, tažné bolesti;
 • krvavé problémy. Když se objeví, musíte zavolat sanitku;
 • smrt plodu v lůně nebo její nadměrná aktivita v důsledku hypoxie - nedostatek kyslíku;
 • těžká toxikóza - 30% žen s touto diagnózou trpí;
 • v přibližně polovině případů patologie na ultrazvuku je detekována pánevní prezentace plodu.

Samotná těhotná žena nemůže mít podezření na anomálii, dokud se neobjeví jasné příznaky. Stav je zobrazen na plánovaném ultrazvuku. Studie umožňuje nejen identifikovat problém, ale také určit jeho stupeň a závažnost.

Druhy nízké previa v závislosti na umístění placenty:

 • zadní. Toto uspořádání orgánu je nejúspěšnější možností. Ve většině případů se v pozdějších fázích místo dítěte posouvá nahoru a uvolňuje porodní kanál. Těhotenství je relativně pohodlné;
 • přední V tomto případě se musíte připravit na potíže. Pokud je dítě velké a aktivní, bude vyvíjet tlak na placentu. To způsobí problémy s pupeční šňůrou, riziko zapletení a sevření. Tato prezentace se zřídka mění při porodu, což znamená, že porodní kanál nebude volný;
 • plné nebo částečné, když tělo zakrývá dělohu. Odchylka vyžaduje velkou péči. Je důležité prodiskutovat všechny podrobnosti s lékařem před porodem a připravit, že budete muset porodit císařským řezem.

Co dělat

Diagnóza s nízkou placentací umožňuje určit, jak nebezpečný je tento stav pro těhotnou ženu a dítě. Vedeno:

 • analýza příznaků: výtok, bolest břicha;
 • ultrazvuk je hlavní typ diagnostiky, bezpečný a informativní. Provádí se ve 12, 19-20 a 30 týdnech;
 • bimanální vyšetření vagíny (za předpokladu, že nedochází ke krvácení).

Poté, co potvrdí diagnózu „nízká placenta previa“, lékař předepíše léčbu a vydá doporučení k nápravě situace. Pokud je to žádoucí a kompetentní akce, lze polohu těla změnit.

Pokud těhotenství pokračuje normálně a období nedosáhlo 35 týdnů, je léčba konzervativní. Je zobrazen přísný odpočinek na lůžku, sledování plodu a intenzita krvácení. Jakékoli zatížení, sexuální kontakty jsou zakázány.

Doporučujeme pravidelné zkoušky

Neexistují žádné léky, které zvyšují placentu. Předepisujte léky, které pomáhají zlepšovat stav těhotné ženy a přispívají k migraci místa dítěte. To:

 • tocolytics, antispasmodics - stimulují roztahování dolních částí dělohy;
 • látky, které snižují tón myometria;
 • drogy obsahující železo - jsou předepisovány ženám s krvácením, aby se zabránilo anémii s nedostatkem železa;
 • léky, které aktivují placentární cirkulaci - aby se zabránilo rozvoji hypoxie u plodu;
 • magnézie, intravenózní glukóza, vitamíny.

Droga Utrozhestan pomáhá předcházet předčasnému porodu s nízkou placentací. Aby se předešlo respiračním poruchám plodu během porodu, jsou předepisovány glukokortikosteroidy.

Pokud je prezentace částečná, doprovázená mírným krvácením, konzervativní léčba pomáhá zachránit dítě. Ale žena by si měla pamatovat, že při sebemenším propuštění a zhoršení pohody musíte okamžitě zavolat sanitku.

Při těžkém krvácení, špatném stavu ženy je těhotenství přerušeno ze zdravotních důvodů.

Pokud terapeutická opatření pomohla uchovat plod až 36 týdnů, provede se umělý porod. Nouzové doručení se provádí také v následujících případech, bez ohledu na načasování:

 • těžká ztráta krve (více než 200 ml);
 • pokles tlaku, anémie;
 • kompletní prezentace s krvácením.

Ultrazvukový obraz

Výběr způsobu porodu, který je předmětem těhotenství na plný úvazek, závisí na důkazech. Po úplné prezentaci je děloha uzavřena, takže dělají císařský řez. Provádí se také s:

 • placentární narušení;
 • polyhydramnios;
 • špatné umístění dítěte;
 • jizvy na děloze;
 • vícenásobné těhotenství;
 • po 30 letech.

Pokud je prezentace částečná, přirozený porod není vyloučen. Ale pouze za podmínky, že je dítě umístěno hlavou dolů, energickou prací a vyzrálostí děložního čípku. V případě náhlého krvácení se propíchne močový měchýř. Pomáhá zastavit krev a mít normální porod..

Pokud není děložní hrdlo připraveno, hlava dítěte je malá, mají císařský řez.

Co je nebezpečné

Důsledky mohou být strašné

Nízká placenta previa během těhotenství je stav, který je nebezpečný pro ženu i plod. Mezi nepříjemné důsledky:

 • dítě může aktivními pohyby poškodit placentu. To platí zejména pro pozdější období, kdy velké dítě přitlačí na orgán a je schopné zachytit placentární membránu;
 • s nízkou placentací není krk intenzivně zásobován krví, která je plná vývoje hypoxie plodu;
 • anomálie ohrožuje komplikace při porodu, protože místo dítěte brání dítěti opustit lůno;
 • nedostatečná placentární cirkulace může způsobit zvýšenou aktivitu plodu, která je plná transplantací a sevření pupeční šňůry;
 • Odpojení placenty je nebezpečný stav, který má za následek smrt plodu a někdy i ženy. S komplikací žaludek začíná bolet, objeví se krvácení;
 • těhotné ženy s takovou diagnózou mají často nízký krevní tlak, rozvíjí se pozdní gestóza.

Orgán je hustě propleten s krevními cévami připojenými k děloze. To zajišťuje krevní oběh placenty. Krev nese vitaminy, bílkoviny, kyslík, hormony a další látky nezbytné pro život plodu.

S nízkou previí se krevní zásobení ve spodní části dělohy zhoršuje. V důsledku toho je výživa plodu užitečnými složkami neúplná. To zvyšuje riziko retardace intrauterinního růstu a hypoxie..

Pokud je diagnostikována placentární nedostatečnost a zhoršení průtoku krve, je předepsána udržovací terapie, aby se kompenzoval nedostatek užitečných látek u plodu..

To ohrožuje nízká placentace. Dítě v důsledku abnormality může trpět v jakékoli fázi těhotenství. Opatrnost a přesné dodržování doporučení lékaře pomůže chránit jeho i sebe před komplikacemi..

Kdy povstane

Nízká placentární prezentace je detekována v různých časech. Zároveň je obtížné předvídat důsledky a není známo, jak dlouho to bude trvat. V závislosti na trimestru těhotenství závisí terapeutická opatření k nápravě patologie.

 • 1 trimestr. První plánovaný ultrazvuk se provádí ve 12-13 týdnech, současně se detekuje anomálie. V tomto období nestojí za to dělat si starosti, protože v 70% případů placenta stoupá o 20–21 týdnů;
 • 2 trimestru. V období dvaceti týdnů se placentární cirkulace zlepšuje, ale s nízkou previí je narušena, zejména pokud je plod velký a tlačí na orgán. V tomto případě gynekolog umístí těhotnou ženu do nemocnice s přísným dodržováním odpočinku a drogové terapie. Obvykle o 22-23 týdnů se místo dítěte zvedne. Pokud se situace nezmění, lékař dá ženě doporučení týkající se jejího životního stylu a nadále se snaží situaci napravit;
 • 3 trimestru. Většinou o 32-34,5 týdnů se placenta pohybuje pod tlakem rostoucí dělohy. Poté problém zmizí. Pokud se v průběhu těhotenství nespadla na místo, je ve 36 týdnech vyřešeno vydání císařského řezu. To je zvláště důležité při plné prezentaci..

Důvodem může být kyretáž dělohy

V závislosti na trimestru a povaze umístění placenty se provádějí různé kroky k nápravě anomálie. Pro ženu je důležité být trpělivá a ne panikařit.

Ve většině případů placenta stoupá na konci těhotenství. Pokud k tomu nedojde, ale žena a dítě se cítí dobře, provedou císařský řez.

Co nelze udělat

Těhotné ženy s nízkou placentací by měly být neustále sledovány lékařem. Pokud budete přesně dodržovat jeho doporučení, bude vše v pořádku. A co by se nemělo dělat:

 • trápit se. Moderní medicína úspěšně vede těhotné ženy s nízkým připevněním placenty. V 90% případů porodí žena zdravé dítě. Kromě toho se 60% narození provádí přirozeně a pouze 40 - s pomocí císařského řezu;
 • mít sex. Sex kdykoli může poškodit tělo a vést k oddělení. To platí pouze pro ženy s nízkou placentou previa;
 • hrát sporty, dělat cvičení na abs, zvedat závaží, chodit hodně. Rozhodněte se, co je důležitější, aktivní životní styl nebo zdraví dítěte;
 • dělat douching a jakékoli jiné vaginální manipulace, aby nedošlo k poškození těhotenství;
 • bát se, být nervózní, otrávený. To povede k nezdravé emoční atmosféře a zhorší stav. Rozvíjet odolnost proti stresu;
 • cestování městskou hromadnou dopravou, návštěva míst s velkým množstvím lidí. Mohou být tlačeni, což způsobí ještě větší opomenutí orgánu;
 • ignorovat doporučení lékaře, v případě potřeby nejděte do postele.

Musíš být trpělivý

Nízká placentace není nemoc, ale zvláštní stav. Situace nevyžaduje především léčbu, ale opravu. Hodně záleží na náladě těhotné ženy, jejích akcích, jak přesně odpovídají radám lékařů.

Vyhnout se anomáliím pomůže preventivní opatření. Tyto zahrnují:

 • prevence infekčních a zánětlivých onemocnění, jejich včasná léčba;
 • udržování zdravého životního stylu: správná výživa, dodržování režimu práce a odpočinku, nikoliv zneužívání alkoholu a tabáku;
 • ochrana před nechtěným těhotenstvím, aby nedošlo k anamnéze potratů;
 • císařský řez pouze v případech, kdy existují zásadní důkazy;
 • implementace gynekologických manipulací a operací na osvědčených klinikách zkušenými lékaři.

O autorovi: Olga Borovikova

Jaká je nebezpečí nízké placentace během těhotenství??

Zvláštní orgán, který během těhotenství spojuje dva živé organismy, je placenta. S pomocí tohoto těla dochází k neustálému přenosu vitamínů z matky na plod. Kromě toho je placenta vodičem kyslíku pro dítě a také způsobem, jak vydávat produkty svého života.

K úplné tvorbě placenty obvykle dochází až do 16 týdnů, její růst však může pokračovat až 36 týdnů. Důvodem je růst dítěte, které každý den potřebuje stále více důležitých stopových prvků a kyslíku od matky. Samozřejmě, stejně jako jakýkoli jiný proces v těle, může růst placenty nést některé poruchy způsobené patologiemi nebo hraničními stavy..

Nejběžnějším problémem je nízká placentace během těhotenství. Obzvláště často se to stane za 19, 20, 21 a 22 týdnů. Informace o takové diagnóze jsou často obsaženy na jakémkoli fóru pro těhotné ženy, kde můžete vidět fotografie ultrazvuku a přečíst si recenze. Je vhodné, aby lékař co nejdříve zjistil takové porušení, například po 19 týdnech, a dokázal se s tímto problémem vypořádat, čímž eliminuje nebezpečí patologického vývoje plodu..

Co to je a co je nebezpečné?

Embryo by mělo být v normálních případech připevněno ke stěně dělohy a je žádoucí co nejblíže ke dnu umístěnému nahoře. Na místě připojení embrya dochází k tvorbě placenty, což je považováno za standardní situaci. Pokud se však embryo z nějakého důvodu fixovalo téměř na výstupu, blíže k hltanu, pak má smysl říci, že je nízká placentace. K této situaci dochází, když je vzdálenost dělohy a placenty 6 cm nebo méně, jak je vidět na ultrazvukové fotografii.

Nezaměňujte toto onemocnění s jiným onemocněním placenty previa, ačkoli příznaky obou těchto jevů jsou zcela identické. Tato situace je také tématem diskuse o portálech, jako je mateřské fórum. Prezentace znamená, že placenta se překrývá z dělohy, ale důsledky pro takovou patologii budou odlišné od diagnózy „nízké placentace“..

Hlavní nevýhoda nízké polohy placenty je považována z hlediska fyziologie. Jak plod roste, jeho tlak na spodní část dělohy roste s každým týdnem, ať už je to 19, 20, 21 nebo 22 týdnů, tím silnější. Díky nízké poloze je placenta také neustále vystavována stresu pod hmotností dítěte. Výsledkem je stratifikace placenty a případně i krvácení, což je přímá hrozba potratu. Dno dělohy má lepší přísun krve než její hltan. Placenta, umístěná na výstupu, proto nemůže plodu poskytnout potřebné množství kyslíku a živin, což je zvláště důležité v 22. týdnu.

Příznaky a možné příčiny

Je velmi obtížné odhalit takové nesprávné umístění placenty v raných stádiích, zejména pokud nízká placentace v raných stádiích těhotenství není kritická. Doktor bude schopen určit přesnou diagnózu pomocí rutinního ultrazvukového vyšetření po 12 týdnech, ale pouze v případě, že vzdálenost mezi pozicí plodu a dělohy je opravdu malá. Patologii lze často odhalit až po 20-22 týdnech těhotenství. Pokud je vzdálenost kriticky malá, pak jsou možné příznaky typické pro hrozbu potratu: krvácení, tažení a bolest v dolním břiše, které se mohou projevit po 19, 20, 21 a 22 týdnech.

Proto je třetí plánované ultrazvukové vyšetření přednostně prováděno v období od 20 do 22 týdnů, aby se získal co nejinformativnější obrázek o umístění placenty. Pokud byla detekována nízká placentace po 12 týdnech, pak s největší pravděpodobností s růstem dělohy stoupá. Nicméně, 12. týden již vyžaduje pozornost lékaře.

Jsou-li uvnitř dělohy přítomny zánětlivé procesy, mohou tento jev také způsobit. Nezapomeňte, že špatné návyky, zejména pokud zůstanou v těhotenství, budou také přispívat k hraničnímu umístění placenty. Nepřímé příčiny nízké placentace jsou:

 • vícečetná narození;
 • vícenásobné těhotenství;
 • žena starší 35 let;
 • rysy anatomické struktury nejen dělohy, ale i celého genitourinárního systému;
 • Cesarean sekce přenesená v předchozích narozeních.

Pravidla chování a zacházení

Poté, co od ošetřujícího lékaře uslyšel diagnózu „nízké placentace“, neměl by panikařit. Zaprvé, panický stav je zakázán v každém trimestru těhotenství, ať už je to 20., 21., 22., 23. nebo 35. týden. A za druhé, toto onemocnění vůbec neznamená, že situace je nebezpečná a těhotenství je odsouzeno k zániku. Tento stav, v závislosti na vzdálenosti mezi placentou a dělohu, není vždy považován za patologii, ale spíše za hraniční umístění plodu. Budoucí matka si pomůže, pokud bude dodržovat některá pravidla, o kterých jí doktor řekne:

 • Odmítněte jakoukoli fyzickou aktivitu, i když je to gymnastika pro těhotné ženy. Neprovádějte náhlé pohyby, neběhejte ani neskákejte. Ano, fyzická aktivita v každém trimestru těhotenství je žádoucí, ale tady mluvíme více o normálním těhotenství. Je obzvláště nebezpečné zvednout ruce ostře.
 • Plný sexuální odpočinek, i když v raných fázích těhotenství byla povolena sexuální aktivita z důvodu neexistence ohrožení dítěte.
 • Cestování ve veřejné dopravě by mělo být minimální, nejlépe taxi nebo soukromé auto.
 • Pokuste se zvednout nohy při ležení nebo sezení a položte pod ně polštář.
 • Nezapomeňte zavolat lékaře nebo dokonce sanitku při prvních známkách krvácení, a to až do 20 týdnů, zpoždění v tomto případě je nebezpečné.
 • Pokud ošetřující gynekolog nabízí hospitalizaci, neodmítněte ji. Udržování stabilního stavu plodu při nízké placentaci bude mnohem jednodušší pod dohledem lékaře..

Stejná rada zpravidla obsahuje jakékoli fórum o těhotenství. Pokud jde o léčbu placenty nízkého typu během těhotenství, například 20–25 týdnů nebo v jakémkoli trimestru, nemohou být s touto diagnózou žádné lékařské kurzy. Lékaři nejčastěji čekají na dobu, kdy sama placenta zaujme nezbytnou pozici, obvykle se tak stane do konce druhého trimestru. Důvodem je neustálý růst plodu, a tím i děloha, když placenta mění svou polohu.

Normálně se předpokládá, že nízká placenta může změnit svou polohu až 36 týdnů, když se tělo již připravuje na porod. Nízká lokalita, bez ohledu na to, zda je diagnostikována během 20-21-22 týdnů nebo dokonce ve 33, tedy není větou. V tomto případě spočívá léčba pouze v neustálém lékařském dohledu a včasných naplánovaných vyšetřeních, včetně ultrazvuku.

dodávka

Rozlišení těhotenství s touto diagnózou nastane přirozeně, pokud vzdálenost mezi placentou a místem krku je alespoň 6 centimetrů. Placentace není kritická. Pokud si lékař v této poloze placenty myslí, že existuje určitá hrozba, pak nejprve probodne bublinu plodovou vodou. V důsledku odtoku vody upevní hlava dítěte placentu na jednom místě. V tomto případě však bude během porodu vyžadován zvýšený dohled lékařů..

V případě nesprávného umístění plodu a nízkého umístění placenty lékaři raději neriskují a mají císařský řez. Stejná operace se provádí, pokud placenta úplně uzavřela výstup z dělohy. Potom je placentace považována za kritickou. Ve většině případů bude chirurgie v tomto případě naplánována a provedena během 38 týdnů.

Přibližně 15% nastávajících matek, které provádějí plánované ultrazvukové vyšetření ve 20., 21. nebo 22. týdnu, může slyšet diagnóza od lékaře označující nízké umístění placenty. O těchto statistikách řekne jakékoli fórum pro těhotné ženy. Tato diagnóza však neznamená nebezpečí. Nejdůležitější věcí je neustálé pozorování lékaře a provádění všech jeho doporučení během kteréhokoli týdne. Nezapomeňte také, že třetí trimestr je často charakterizován úplným pohybem placenty do požadované polohy, i když předtím to bylo kritické.

Placenta je nízká

Těhotná žena musí být připravena na skutečnost, že v jejím stavu se mohou objevit odchylky od normálního porodu dítěte. Poté, co se lékař o takových potížích dozvěděl, neměl by panikařit, ale striktně a přísně dodržovat všechny své účely.

Jedním příkladem komplikace zdravého těhotenství může být nízká placenta. Co to je, z jakého důvodu to vzniká a co ohrožuje vaše dítě? Zkusme to zjistit společně.

Role placenty ve vývoji plodu

Placenta je most mezi matkou a plodem. Lékaři to nazývají dočasným orgánem, který dodává tělu dítěte kyslík, všechny látky nezbytné pro jeho vývoj, odstraňuje zbytečné složky. Placenta také produkuje hormony pro postup těhotenství, chrání dítě před infekcemi. Stručně řečeno, tento orgán slouží jako nástroj pro vývoj a výživu dítěte z těla jeho matky.

Když těhotenství pokračuje normálně, placenta se vyvíjí ve vzdálenosti 6 cm od vnitřku děložního hrdla. Pokud je placenta nízká, pak je lékařům diagnostikována „nízká placentace“.

Co je nízká placentace??

Co je placenta previa? To je jedna z odchylek od normálního průběhu těhotenství. Prezentace nebo nízká placentace nastává, když je placenta ve spodní části dělohy. V této poloze může zcela nebo částečně blokovat krční kanál.

Příznakem placenta previa může být krvácení. Vyskytuje se jako důsledek protažení dolní části dělohy v druhé polovině těhotenství. Někdy placenta dokonce začíná odlupovat - a pak dochází k velmi závažnému krvácení. Tento stav je hrozbou pro matku i dítě, ale není příliš častý. Pokud nelze krvácení zastavit, může začít předčasný porod. V některých situacích, i když pár týdnů zůstane před očekávaným datem narození, uchylují se k císařskému řezu, aby zachránily oba životy.

Druhy prezentace

Placenta previa v medicíně je rozdělena do 4 typů:

  Placenta je umístěna ve spodní části dělohy. Současně zůstává možnost přirozeného porodu.

Co ohrožuje plod s nízkou placentou previa během těhotenství

Placenta (placenta nebo „dětské místo“) je embryonální orgán, ve kterém dochází k růstu a vývoji dítěte. K jeho tvorbě nedochází dříve než 10 týdnů těhotenství. Celou dobu embryo dostává mikroživiny z krevních cév děložního endometria.

Co je nízká placenta previa

Placenta je druh plodu. Provádí následující funkce:

 • Ochranný;
 • Hormonální;
 • Trofické;
 • Bariéra;
 • Výživný;
 • Kyslík.

Hlavní úlohou placentární bariéry je ochrana dítěte před účinky negativních faktorů, které ho čekají zvenčí..

Normální umístění orgánu umožňuje příznivý intrauterinní pobyt.

Placenta připojená k laterální nebo zadní stěně dělohy je považována za normální..

Co je placenta previa

Placenta previa je porodnická patologie, ve které je placenta umístěna ve spodní části děložního segmentu.

Ovlivňování jeho formování a určování místa připojení zvnějšku není možné. Prezentace může být několika typů: regionální, nízká a plná.

Nízká placentace během těhotenství je výsledkem umístění dítěte do spodní části dělohy. Co je ohrožující stav, jak pro plod, tak pro matku.

Komplikace čekají těhotnou ženu v období těhotenství a při narození.

Taková lokalizace pokrývá vnitřní hltan, který následně vede k rozvoji krvácení během porodu a negativně ovlivňuje dítě (hypoxie, riziko předčasného porodu a vysoká pravděpodobnost úmrtí).

Patologický proces nemá živý klinický obraz až do 20 týdnů gestačního období.

Toto období je považováno za rovník těhotenství, předepisuje se řada studií, včetně ultrazvuku, kde se stanoví diagnóza.

Co je nebezpečné

Nízké umístění placenty představuje velké množství nebezpečí, ale v závislosti na typu se volí taktika vedení těhotné pacientky..

 1. Při umístění vzadu se placenta pravděpodobně bude pohybovat nahoru, porodní kanál se zcela otevře.
 2. Přední - způsobuje obtíže při přenášení velkého dítěte. Zvyšuje se riziko zamotání kabelu.
 3. Úplná nebo centrální placenta previa je pro dítě nejnebezpečnější. Krční kanál je zcela uzavřen, možný vývoj hypoxie. Těhotné ženy s takovou diagnózou jsou připraveny k chirurgickému porodu.

Kvůli nízké placentaci, prokrvení fetální placenty se zhoršuje, chybí nezbytné stopové prvky a hladovění kyslíkem..

 • Hemoragická anémie;
 • Časté krvácení v důsledku nízké kvality hemoglobinu;
 • Zhoršení toku krve děložním placentem;
 • Fetoplacentální nedostatečnost;
 • Hrozba přerušení, a to i na dlouhou dobu;
 • Narušení dodávky kyslíku plodu;
 • Nesprávné postavení dítěte v lůně (týlní prezentace);
 • Odpojení placenty - patologický stav, který ohrožuje život dítěte a matky;
 • Neúplné opomenutí hlavy z důvodu uzavření porodního kanálu, což má za následek komplikované narození a negativní důsledky;
 • Možná pozdní gestóza;
 • Velké krvácení během císařského řezu.

Se závažným projevem procesu je těhotná žena porodena před 40 týdny (37 - 38 týdnů těhotenství).

Příznaky a příčiny nízké placentace

Důvody neobvyklého umístění placenty:

 • Gynekologická onemocnění;
 • Kyretáž stěn dělohy v anamnéze;
 • Nemoci nebo novotvary dělohy: její dutina a stěny;
 • Vícenásobné těhotenství;
 • Chirurgické intervence, včetně ACS;
 • Jizva na děloze;
 • Pozdní těhotenství nebo první těhotenství nad 35 let;
 • Historie nezralých a nevyvinutých těhotenství;
 • Velké množství přirozených narození (bez ohledu na gestační věk);
 • Nezdravý životní styl ženy: alkoholismus a kouření zvyšuje riziko vzniku neobvyklého umístění placenty 4krát.

Příznaky nízké placentace:

 • Krvavé problémy;
 • Bolest v lumbosakrálním stavu, srovnatelná s bolestmi při porodu;
 • Kreslení bolesti v podbřišku;
 • Hypotenze;
 • Závrať;
 • Ztráta chuti k jídlu;
 • Dyspeptický syndrom: nevolnost, zvracení, těžká toxikóza.

Hlavní příznaky nízké previe se neprojeví před 20 týdny. Úzké „zvony“ se objevují ve formě tažných bolestí a špinění.

Nízká previa ošetření

Hlavní diagnostické metody potvrzující diagnózu:

 1. Ultrazvuková studie - hlavní metoda.
 2. Rutinní vyšetření v kombinaci se stížnostmi a klinickými projevy - další způsob.

Léčba placenty previa závisí na typu procesu, závažnosti a gestačním věku.

1. trimestr - žádné příznaky, placenta se netvoří - žádné ošetření.

2 trimestr - není nutná zvláštní léčba. Doporučuje se dodržovat klid postele, omezit fyzickou aktivitu.

3. trimestr - s rychlým vývojem patologického procesu od 28 týdnů těhotenství se provádí ošetření:

 • Léky, které odstraňují svalové křeče - Papaverin (čípky a tablety), No-Shpa;
 • Antianemika: Ferumlek, Actiferrin, Maltofer;
 • Hormonální terapie k úpravě hladiny steroidů Utrozhestan;
 • Léky, které zlepšují tvorbu krve: Curantil;
 • Kyselina listová v kombinaci s vitaminy B..

Zobrazený odpočinek na lůžku, omezení sexuální intimity a činností vyžadujících zvýšenou fyzickou aktivitu.

Pokud dojde ke změně zdraví k horšímu, naléhavě vyhledejte pomoc v nemocnici.

Prezentace je plná úplného oddělení placenty - což je pro dítě život ohrožující.

Nízká placentace

Přirozený porod není kontraindikací nízko položené placenty. Neustálý lékařský dohled a úplné vyšetření zvyšují šance na nezávislý porod.

Předtím, než „nechají“ těhotnou ženu v porodu, však lékaři zohlední několik podmínek:

 1. Přesná oblast dětské sedačky.
 2. Těhotenství.
 3. Gestační komplikace.

ACS (císařský řez) je indikován, když je placenta zcela uzavřena placentou.

Podle statistik je práce s prezentací v 91% případů docela úspěšná. Pod neustálým sledováním a pouze 40% z nich jsou SC.

Rovněž stojí za zvážení, že neobvyklé umístění placenty je spojeno s dalšími komplikacemi. Například klíčení embryonálního orgánu v sousedních tkáních a orgánech.

Doporučení pro nastávající matku s nízkou placentou previa

Tipy pro maminky s nízkou prezentací:

 1. Zákaz intimity.
 2. Vzrušení, úzkost, stres a podráždění jsou zakázány.
 3. Omezený přístup na veřejná místa a veřejnou dopravu.
 4. V případě těžkých pohybů střeva užívejte léky, které jsou povoleny během těhotenství.
 5. Odmítnutí fyzické práce.
 6. ANO: procházka na čerstvém vzduchu, konzumace vitamínů, návštěva bazénu bez zákazu lékaře.
 7. Pobyt v nemocnici v případě potřeby a na doporučení specialisty.
 1. Včasná léčba gynekologických patologií.
 2. Antikoncepce, která zabraňuje nechtěnému těhotenství.
 3. Zdravý životní styl.

Nebezpečí nízké placentární vazby během těhotenství?

Nízká placentace během těhotenství je jev charakterizovaný abnormálně nízkou polohou placenty. Tato odchylka může způsobit krvácení..

Koncept nízké placentace

Placenta plní řadu důležitých funkcí, včetně tvorby fetálního imunitního systému, dodávání plodu kyslíku, produkci specifických hormonů, díky kterým těhotenství pokračuje bez komplikací. V průběhu těhotenství chrání placenta plod před různými negativními faktory..

Za normálních podmínek je placenta tvořena ve spodní části dělohy nebo na její zadní stěně. Při nesprávném připojení je tento orgán umístěn v blízkosti vnitřního hltanu děložního hrdla (ve vzdálenosti méně než 7 cm od něj).

Ne vždy nízké umístění placenty na začátku druhého trimestru naznačuje problémy s ložiskem v budoucnosti. Pro mnoho lidí placenta stoupá s prodloužením doby těhotenství. V tomto případě je riziko komplikací sníženo.

Pokud placenta částečně nebo úplně blokuje vnitřní hltanu dělohy, pak se tento stav nazývá placenta previa.

V závislosti na umístění placenty se rozlišují tyto typy prezentace:

 • Částečný Spodní okraj placenty dosahuje vnitřního hltanu.
 • Kompletní. V tomto případě placenta zakrývá celou vnitřní hltanu dělohy. Za těchto podmínek se provádí císařský řez, protože placenta zakrývá porodní kanál. Císařský řez se provádí rutinně po 37–39 týdnech, protože pokud dosáhnete narození, můžete ztratit dítě a dokonce i ženu v práci. Koneckonců, během kontrakcí placenta odejde a způsobí krvácení u matky a hypoxii u plodu.

S takovou odchylkou se setká 15% těhotných žen. Problém se nejčastěji vyskytuje u těch, kteří rodí poprvé. V primiparous placenta, obvykle se tvořil a fixoval normálně.

Nebezpečí odmítnutí

Nízká placentace je hrozba, protože může způsobit následující komplikace:

 • krvácení a oddělení placenty, které může způsobit potrat;
 • nedostatek kyslíku a živin v plodu;
 • vývoj anémie u těhotné ženy na pozadí častého krvácení.

Pokud není možné porodit dítě v předepsané lhůtě, snaží se prodloužit těhotenství až na 37 týdnů, po které provedou nouzové porod. Je nemožné přitáhnout se k přirozenému porodu, protože pokud začnou stahy, můžete ztratit dítě i ženu při porodu..

Příčiny tohoto jevu

Důvody nízké placentace jsou:

 • minulé potraty jsou nejčastější příčinou;
 • historie infekčních chorob a zánětlivých procesů orgánů reprodukčního systému;
 • děložní myomy;
 • věk ženy od 35 let;
 • komplikovaná předchozí narození, stejně jako velké množství narozených dříve;
 • operace prováděné na děloze.

Pozici placenty lze určit pouze ultrazvukem, protože nízká placentace se často neprojevuje.

Příznaky anomálií

Nízká poloha placenty může nastat takto:

 • pocit břicha v podbřišku;
 • kreslení bolesti v dolní části zad a břicha;
 • krvácení z pohlavních cest;
 • závratě a mdloby kvůli ztrátě krve;
 • nadměrná aktivita plodu nebo naopak jeho snížení;
 • záchvaty nevolnosti, zvracení;
 • snížení krevního tlaku.

Příznaky jsou obvykle vzácné. Nejčastěji nalézají nízké umístění placenty na plánovaném ultrazvuku. Proto je nutné předepsané vyšetření absolvovat včas a také se vyvarovat fyzického a duševního stresu.

Diagnostické metody

Pro zjištění nízké placentace u těhotné ženy jsou předepsána následující vyšetření:

 • ultrazvukové vyšetření plodu;
 • vyšetření děložního čípku pomocí zrcadel, protože často je placenta previa kombinována se zkrácením a otevřením děložního čípku. Tento stav se nazývá isthmicko-cervikální nedostatečnost a může ohrozit ukončení těhotenství nebo předčasného porodu..

Po potvrzení diagnózy odborník vydá doporučení pro nápravu situace a také určí potřebu léků.

Způsoby, jak opravit stav

Specifická léková terapie, která by mohla změnit polohu placenty, nebyla vyvinuta. Pokud příznaky nejsou vyjádřeny, pak stačí dodržovat doporučení týkající se životního stylu.

Pokud se nízká placentace stane příčinou konkrétního klinického obrazu, doporučuje se ženě:

 • prostředky ke snížení tónu dělohy (Magne B6 + No-shpu, Papaverine atd.) ke snížení rizika spontánního potratu;
 • antihypoxická léčiva (Actovegin);
 • léky ke zvýšení hladiny hormonu progesteronu (Utrozhestan);
 • komplexy pro zvýšení hladiny hemoglobinu v krvi (přípravky železa);
 • léky ke stimulaci krevního oběhu a zlepšení výživy placentární tkáně (Curantil);

Tyto léky jsou předepisovány od 28. týdne těhotenství, aby se prodloužil průběh těhotenství na požadované období.

Pro obnovení hladiny ztracené tekutiny a zastavení krvácení může být ženě předepsána kapátka s roztokem chloridu sodného. V rámci nouzového ošetření - kyslíkové masky, hemostatický Tranexam.

Nosit obvaz podporuje migraci placenty nahoru. Obvaz navíc snižuje riziko většího otevření děložního hrdla, protože snižuje hladinu fetálního tlaku na vnitřní hltanu děložního hrdla. Bandáž by měla být nošena výhradně na doporučení lékaře, protože v některých situacích může bandáž zhoršovat stav.

V případě, že konzervativní metody nepomohly udržet těhotenství až do 37 týdnů, provede se císařský řez. Je také předepsáno pro:

 • progresivní oddělení placenty a velká ztráta krve těhotné ženy;
 • kritické snížení úrovně tlaku;
 • fetální utrpení podle CTG a Dopplera.

Přirozené narození není vyloučeno, pokud je prezentace částečná.

Pravidla chování pro těhotné ženy s nízkou placentací

S diagnostikovanou patologií musí žena pečlivě sledovat své zdraví. Z toho vyplývá:

 • v případě atypického výtoku, bolesti v dolním břiše vyhledejte lékaře;
 • Nepoužívejte dřep nebo nízko nakloněný;
 • více odpočinku: v poslední fázi těhotenství se ženám doporučuje sledovat klid v posteli, zatímco dolní končetiny by měly být udržovány ve zvýšeném stavu, aby se zlepšil krevní oběh a zabránilo stagnaci v cévách;
 • vyhýbejte se obavám a stresu;
 • vzdát se fyzické aktivity;
 • odmítnout navštívit koupel nebo saunu;
 • odmítnout provést douching;
 • jíst správně: musíte zahrnout libové maso a ryby, zeleninu, zeleninu, ovoce, cereálie, rostlinné oleje, černý chléb, potraviny s vysokým obsahem železa (pohanka, čerstvá jablka, nízkotučné hovězí maso) a potraviny s vitaminem C za nejlepší asimilace železa;
 • zdržet se sexuální aktivity;
 • nedoporučuje se sedět se zkříženýma nohama, protože tato poloha narušuje normální krevní oběh;
 • vstát a jít pomalu spát do postele, aniž by trhal.

Sexuální styk s placentou previa musí být zcela vyloučen. Odborníci uvádějí, že intimní život je v tomto případě možný, pouze pokud nedojde k oddělení placenty.

Před pohlavním stykem a po něm je nutné provést hygienické postupy (bez vykočení). Během milování byste měli zvolit polohu, ve které bude tlak na dělohu minimální. V tomto případě by měla žena ležet na levé straně. Pohyb během sexu by měl být měkký, mělký.

Průběh práce při nízké placentaci

Způsob dodání závisí na závažnosti anomálie..

Pokud existují důkazy, může být žena před porodem hospitalizována pro pravidelné sledování..

Pokud se nastávající matka cítí dobře, neexistují-li komplikace, neexistují kontraindikace pro přirozený porod. V průběhu porodu se neustále monitoruje stav ženy, hladina krevního tlaku a poloha plodu.

V 90% případů u žen s diagnostikovanou nízkou placentární placentou zaujímá placenta před porodem přirozené postavení. Díky tomu je možné mít přirozené narození.

Pokud po 36 týdnech dojde k minimální nebo úplné placentě previa, je předepsán císařský řez.

Co je nízká placentace a proč by těhotná žena s takovou anomálií měla být pod dohledem lékaře, je popsána v tomto videu:

Nízká placentace je odchylka, ve které je placenta příliš blízko vnitřnímu hltanu dělohy. To vytváří nebezpečí pro plod a v některých případech i pro zdraví matky. Pro zlepšení stavu ženy a plodu jsou předepisovány některé léky. V závislosti na vlastnostech patologie jsou možné jak přirozený porod, tak císařský řez.

nízká placenta

Mám nízké.
po 22 týdnech dejte celkem 3 cm.
nyní 33 týdnů, již 8 cm - růže.
Nebojte se, placenta má takovou vlastnost „migrace“ - jako bylo vysvětlení lékaře. to není děsivé, nejedná se o hrozbu, ale je to příležitost být o sebe opatrnější. žádné náklady, nespadejte, kluzké na ulici.

No, v porodnici je nutné to oznámit brigádě, aby byli o ní známí.

No, ukázalo se, že je velmi nízká.

autor, neškubněte, všechno je v pořádku. to je normální. nestahujte pouze na firemní párty)))


ŽÁDNÝ SEX. proč? - Ano, protože jakékoli kontrakce dělohy mohou snadno vyvolat placentární narušení, a to už není vtip. Holky, a co je důležitější pro vás, nerozumím, potěší vás pouze sex nebo, nakonec, mít dítě bez zbytečných problémů. 22 týdnů - nízká placenta - očividně k vám vědomí problému ještě nepřišlo. Neříkám, že to musíte vařit - ne, to je z toho horší, ale přemýšlejte o tom dříve, že ne všechno může jít dobře a ne každý může mít zvýšenou placentu! děti se naučily dělat všechno, ale starat se -.. potřebuješ dítě Potřebujete normální těhotenství? - tvrdá otázka, říkáte, dobře, je to v pořádku! a pokud nemůžete uklidnit své tělesné potřeby, můžete tlačit na svého manžela, ale on pochopí více, ochrání vás dva a ochrání váš zápal. neměli byste mít ani takové otázky v hlavě.

S touto diagnózou chodím také od 22 týdnů a chodím od prosince. A mozky jsou stále na svém místě. těhotenství trvá 9 měsíců a to, co se stane dítěti v době narození a obecně během jeho života, záleží zcela na vás, milé dámy! a sex nemáte kam jít v životě, být slabý, aniž by byl k ničemu!

ŽÁDNÝ SEX, NADMĚRNÁ VÝKONNOST, ŽÁDNÉ FYZIKÁLNÍ ZATÍŽENÍ (NEJMÉNĚJŠÍ ZÁKLADNÍ) A ŽÁDNÉ NERVY A ZKUŠENOSTI, POKUD NECHCETE DŮSLEDKY NÍZKÉHO POSTAVENÍ PLACENTY! Buďte VIGILANTNÍ V KAŽDÉM KROKU A POKRAČUJTE SE ŽIVOT SPOLEČNĚ S VAŠÍMI KOŠÍKMI V ŽIVOTECH!

VAŠE VÝZNAMNÉ ZDRAVÍ A ZDRAVÍ ZVÍŘAT DĚTÍ JE VĚKEM VŠECH VLASTNÍCH ÚSILÍ POČAS PREGNANCY.

Ano, a nikdo nezrušil princip DOBRÉ ÚSPORY BOHU.

P.S. všichni máte právo vyvodit pouze své závěry, ale pamatujte, že za tyto závěry jste zodpovědní pouze vy.

BUDE VŠE VNĚJŠÍ, PACIENTA A ZDRAVÍ. A PŘED OČI VŽDY NÁKLADY ZA JEDEN DĚTÍ SMILE BUDOUCNOSTI!

[Zpráva upravená uživatelem dne 28/28/2008 15:17 PM]

Články O Neplodnosti