Hlavní Bolest

Diagnóza: nízká prezentace plodu. Co to znamená?

Po implantaci fetálního vajíčka rostou kliny z jeho povrchu do stěny dělohy. Nejprve vytvářejí prototyp placenty - chorion, ale od osmého týdne začíná formování dětského místa. Už ve 12. týdnu se již podobá dortům s tenkými hranami a nakonec se vytvoří až v 16. týdnu.

Možnosti umístění

Místo připojení do značné míry závisí na tom, do které části dělohy bylo vajíčko plodu implantováno. Toto však není poslední možnost. Dokud nenastane úplná formace, chorion je schopen migrovat při hledání vhodnějších podmínek. Také změna polohy místa plodu je určena povahou růstu dělohy: její tkáně se postupně protahují a nesou podél placenty..

Normální je umístění na zadní stěně blíže ke spodní části dělohy. Méně obvyklé je připevnění k bočním stěnám. Nízká placentace je stav, kdy vzdálenost od okraje placenty k vnitřnímu hltanu dělohy je menší než 6 cm. Místo dítěte se v této situaci nachází na jedné ze stěn dělohy. Pokud je připevněn k zadnímu povrchu, je stále schopen migrovat výš. S placentací podél přední stěny je prognóza špatná. Jak děloha roste, orgán se nepohybuje nahoru, ale dolů, a může blokovat vnitřní hltanu.

Důkazem migrace dočasného orgánu je ultrazvuk v dynamice. Ve studii v počátečních stádiích je frekvence nízké placenty desetkrát vyšší než před narozením.

Zvláštní nebezpečí představuje nízká placentace, která prošla do placenta previa. V tomto případě se rozlišuje několik typů polohy plodu:

 • regionální - místo dítěte je stanoveno na hranici vnitřního hltanu;
 • částečný - dočasný orgán poněkud překrývá vnitřní hltan;
 • plný - místo dítěte úplně uzavírá výstup z dělohy.

Důvody nesprávného připojení

Studie prokázaly, že se tento stav vyvíjí u žen se ztenčováním nebo podvýživou sliznice dělohy. Endometrium je dynamická tkáň, která se aktualizuje každý měsíc. Ale se zraněním a přichycením zánětu se postupně začínají objevovat dystrofické procesy, cévy se v něm zhoršují.

Embryo na to reaguje. Při pokusu o zvýšení příjmu živin dochází k hyperplázii chorionických klků. Částečně zemřou okrajové prvky deciduální membrány. Placenta tedy klesá níže k vnitřnímu hltanu.

Rozlišují se následující příčiny výskytu patologie.

 • Potrat a kyretáž. Jedná se o hrubé zásahy do děložní dutiny, které vedou k mikrodamážím. Zánětlivá reakce po nich situaci zhoršuje..
 • Endometritida. Toto je často chronické onemocnění. Vede to ke vzniku imunologických změn. Takové tkáně jsou horší zásobovány krví, proto může embryo při hledání nového zdroje výživy a dýchání klesnout příliš blízko k vnitřnímu hltanu..
 • Cesarean sekce. Po operaci dochází k postupné tvorbě jizev po dobu nejméně dvou let. V této tkáni je průtok krve významně snížen, a proto se při pokusu o implantaci musí chorion dlouhodobě stěhovat.
 • Vícečetné těhotenství. U dvojčat může mít každé dítě vlastní placentu. Soutěž o optimální umístění vede k nízké prezentaci jedné z nich.
 • Časté narození. Placentaci mohou ovlivnit také tři nebo více dětí, zejména s malou mezerou.
 • Benigní patologie. Myoma je proliferace svalové tkáňové části stěny dělohy. Výživa v myomatózních uzlinách je horší než v okolních tkáních. Proto se vajíčko plodu při hledání vhodného místa může pohybovat dolů.
 • Vrozené vady. Odchylky ve vývoji dělohy nedovolují embryu, aby se přichytilo na vhodném místě. Nejčastěji se vyskytují takové abnormality, jako je sedlová děloha, se dvěma horninami, septa uvnitř orgánu.

Příznaky stavu a diagnostické funkce

Obvykle je tento stav určen pouze ultrazvukem. Příznaky se objevují pouze s přidáním komplikací. Nejčastější z nich je krvácení doprovázené bolestí v dolním břiše..

Diagnóza se provádí poprvé v screeningovém období 10 až 11 týdnů. Druhý ultrazvuk se provádí ve druhém trimestru. Pokud byla původně diagnostikována nízká placentace, pak jí po 20 týdnech věnují zvláštní pozornost a měří prostor mezi vnitřním hltanem a okrajem placenty. Většina žen tuto vzdálenost od první studie zvětšila. Pokud nedojde k posunutí okrajů, zbývá ještě čas na nápravu situace..

Nebezpečné účinky

Nízká placentace není vždy doprovázena závažnými komplikacemi, ale někdy je to možné..

 • Hypoxie plodu. Upevnění místa dítěte na dně je spojeno s přirozeným dobrým průtokem krve v této oblasti. Pokud je však místo plodu ve spodní části dělohy, je to plné rozvoje hypoxie plodu. Přívod krve je zde nižší..
 • Zamotání pupeční šňůry. Běžný stav, kdy jsou na krku dítěte nebo jiných částech těla pupeční šňůry. Mohou být tenké a nepředstavují vážné nebezpečí. Pokud je na krku několik smyček, které jsou schopné vytáhnout ven, plod trpí.
 • Odpojení placenty. Dětské místo se nemůže protáhnout. Proto se zvětšením může začít s oddělením. Tento stav je doprovázen bolestmi břicha, výskytem krvácení. Léčba se provádí pouze v nemocničním prostředí. Otázka předčasného doručení je vyřešena..

Léčba

Léčba závisí na klinickém stavu, komplikacích a době trvání..

V prvním trimestru, kdy byla poprvé detekována nízká placentace, uchýlte se k nastávající taktice. Zvláštní ošetření se neprovádí, děloha sama poroste a vynese místo dítěte. Stačí dodržovat obecná doporučení:

 • relaxovat;
 • chodit venku;
 • jíst dobře;
 • spát v noci;
 • nezvedejte závaží.

Pokud je diagnóza uložena během druhého ultrazvuku, přidají se nová doporučení:

 • odmítnout sexuální aktivitu (pokud hrozí přerušení);
 • poskytovat emocionální mír;
 • nepoužívejte tradiční metody léčby.

Speciální léková terapie není nutná. Je povoleno jmenování vitaminů, zejména C. Má vazokonstrikční účinek.

Další taktika závisí na gestačním věku a symptomech..

 • Tón dělohy. Ke snížení jeho závažnosti se intravenózně kape roztok magnézia. Po 30 týdnech můžete použít lék „Ginipral“. S mírným zvýšením tónu předepište antispasmodics "No-Shpa", "Papaverine".
 • Krvácející. Vyplývá to z nesprávně připojeného dočasného orgánu. V pozdějších fázích se to stane indikací pro včasné dodání. Při nízké placentaci lze někdy amniotomii zastavit odloučení a krvácení. Poté se hlava plodu těsně přiblíží ke vchodu do malé pánve a současně stiskne exfoliační placentu..

Indikace pro Cesarean

Nízké připoutání místa dítěte není absolutní indikací císařského řezu. Porod pomocí chirurgického zákroku se provádí pouze v následujících případech:

 • kompletní placenta previa;
 • částečná prezentace;
 • jakýkoli druh připoutání s masivním krvácením.

Preventivní opatření

Chcete-li zabránit rozvoji tohoto stavu, dlouho před plánováním těhotenství, musíte myslet na své zdraví.

 • Infekce Mladé ženy by měly být při výběru sexuálního partnera opatrné. Náhodná komunikace bez použití spolehlivé antikoncepce způsobuje infekci pohlavních cest. Pokud vstoupí do děložní dutiny, vyvíjí se endometritida. Toto onemocnění má tendenci stát se chronickými a léčba je často zdlouhavá..
 • Nežádoucí těhotenství. Potrat vede k poškození stěny dělohy. Následně stav endometria neumožňuje implantaci embrya. Proto by měly být použity antikoncepční prostředky. Nejvyšší spolehlivost v kombinovaných orálních antikoncepcích.
 • Špatné návyky. Kouření (včetně pasivního), konzumace velkého množství alkoholu ovlivňuje stav reprodukčního systému.

Aby se zabránilo růstu fibroidů, je nutné dodržovat správnou výživu a zdravý životní styl. Existující malé uzly podléhají kontrole. Každoroční ultrazvuk vám umožní sledovat stav a urychlit léčbu, pokud existují fakta o růstu nádoru.

Placenta je nízká

Těhotná žena musí být připravena na skutečnost, že v jejím stavu se mohou objevit odchylky od normálního porodu dítěte. Poté, co se lékař o takových potížích dozvěděl, neměl by panikařit, ale striktně a přísně dodržovat všechny své účely.

Jedním příkladem komplikace zdravého těhotenství může být nízká placenta. Co to je, z jakého důvodu to vzniká a co ohrožuje vaše dítě? Zkusme to zjistit společně.

Role placenty ve vývoji plodu

Placenta je most mezi matkou a plodem. Lékaři to nazývají dočasným orgánem, který dodává tělu dítěte kyslík, všechny látky nezbytné pro jeho vývoj, odstraňuje zbytečné složky. Placenta také produkuje hormony pro postup těhotenství, chrání dítě před infekcemi. Stručně řečeno, tento orgán slouží jako nástroj pro vývoj a výživu dítěte z těla jeho matky.

Když těhotenství pokračuje normálně, placenta se vyvíjí ve vzdálenosti 6 cm od vnitřku děložního hrdla. Pokud je placenta nízká, pak je lékařům diagnostikována „nízká placentace“.

Co je nízká placentace??

Co je placenta previa? To je jedna z odchylek od normálního průběhu těhotenství. Prezentace nebo nízká placentace nastává, když je placenta ve spodní části dělohy. V této poloze může zcela nebo částečně blokovat krční kanál.

Příznakem placenta previa může být krvácení. Vyskytuje se jako důsledek protažení dolní části dělohy v druhé polovině těhotenství. Někdy placenta dokonce začíná odlupovat - a pak dochází k velmi závažnému krvácení. Tento stav je hrozbou pro matku i dítě, ale není příliš častý. Pokud nelze krvácení zastavit, může začít předčasný porod. V některých situacích, i když pár týdnů zůstane před očekávaným datem narození, uchylují se k císařskému řezu, aby zachránily oba životy.

Druhy prezentace

Placenta previa v medicíně je rozdělena do 4 typů:

  Placenta je umístěna ve spodní části dělohy. Současně zůstává možnost přirozeného porodu.

Nízká placentace: počítá se každý milimetr

Spodní část dělohy je umístěna... nahoře. Placenta by měla být připevněna blíže ke dnu (tj. Shora). To se však vždy nestane a v přibližně 15% případů se nastávající matky dozvědí během plánovaného ultrazvukového vyšetření o nízké poloze placenty..

Co to ohrožuje a zda lze něco udělat?

Nízké umístění placenty je kde?

Obvykle říkají o nízké placentaci, když 5,5-6 cm zůstává od dělohy po okraj placenty. Lékař vidí tento výsledek na plánovaném ultrazvuku po 12 týdnech a poznamenává si to na mapě budoucí matky. V tak krátké době na tom nezáleží, protože placenta roste a pohybuje se až do 36. týdne těhotenství.

Proč je nízká placenta nebezpečná?

Lékaři mají dva důvody k obavám.

Horší přísun krve do dolní dělohy ve srovnání s horní. Čím horší je krevní zásobení placentou, tím méně živin dítě dostává..

Tlak, který vyvíjí plod na placentu - konec konců, nikdo nezrušil gravitační sílu! Vymačkaná placenta nejen plní své funkce, ale může také odlupovat, což se stane přímým ohrožením těhotenství.

„Ale, jak jsme již zdůraznili, na 22-24 týdnech to všechno nezáleží.

Nízká migrace placenty

Během těhotenství se placenta pohybuje a to není překvapivé.

Zaprvé je to živý orgán, ve kterém mohou některé sekce zemřít a jiné mohou růst.

Za druhé, měla by uspokojit nutriční potřeby dítěte, a proto by se s růstem dítěte měla zvětšit.

Zatřetí je připevněna ke stěně dělohy, která se liší velikostí a její poloha se mění spolu s rozšířením.

Je možné předpovídat pohyb placenty na základě místa jejího připojení, které si lékař všimne při prvním ultrazvuku.

„Nejvýhodnější místo na zadní straně dělohy, které je blíže páteři. Během těhotenství se táhne méně a nejpravděpodobněji do poloviny období bude mít placenta čas, aby stoupla do bezpečné výšky.

Nejméně příznivé umístění je zdola a zepředu - je to ta část dělohy, která se táhne nejvíce, a placenta prostě nemusí mít čas na „plazit se“ výše.

Proč je placenta připevněna tak nízká?

Důvodem je ve skutečnosti jedno - poškození děložního endometria v místech, kde by měla být obvykle připevněna placenta. Může to však být způsobeno celou řadou okolností. Mezi nimi:

jizvy po císařském řezu nebo jiných operacích na těle dělohy;

poškození tkáně po potratu nebo odstranění novotvarů;

změny endometria po infekčních chorobách;

velké novotvary (například děložní myomy), které samy o sobě nezasahují do těhotenství, ale „obsazují lepší místa“;

malformace těla dělohy (například sedlová nebo děložní děloha);

vícečetné těhotenství (dvojčata mohou mít) běžné i oddělené placenty, a ve druhém případě je jeden z nich často příliš nízký).

Je zřejmé, že po operaci nemůžete korigovat tvar dělohy nebo jizvu, ale ten, kdo je varován, je již ozbrojený! Nyní víte, že byste neměli vynechat plánovaný ultrazvuk ve 12. týdnu těhotenství.

Nízká placentace při 12 týdnu těhotenství. Co bude dál?

Nic! Ani nejúspěšnější umístění placenty na krátkou dobu neovlivní průběh těhotenství. Poslouchejte doporučení lékaře (mohou se týkat omezení fyzické aktivity a dodatečného příjmu komplexu vitamínů a minerálů), pečlivě sledujte vaši pohodu, neprodleně kontaktujte ženskou konzultaci, abyste zjistili skvrny a bolesti v podbřišku (to by se však mělo provádět kdykoli a kdykoli poloha placenty).

„A nenechte si ujít příští ultrazvuk - obvykle je předepsán po 10 týdnech!

Nízká placentace ve 22. týdnu těhotenství. Co bude dál?

Během následujícího vyšetření lékař s největší pravděpodobností poznamenává, že placenta již migrovala podél stěny dělohy a již se nemůžete bát průběhu těhotenství. Pokud je placenta stále umístěna na samém děloze, bude bohužel nutné provést některá opatření.

Omezte fyzickou aktivitu. I speciální sady cvičení pro těhotné ženy vám mohou ublížit, nemluvě o běhu, skákání, vzpírání...

Odmítněte intimitu v každém případě z jejích tradičních forem s hlubokým pronikáním. Nerušte oblast dělohy, ke které je připevněna placenta..

Zkuste si odpočinout více, pokud si můžete lehnout - lehnout (vzpomínáte si, že gravitace nyní pracuje proti vám?) Během spánku si pod nohy položte malý polštář..

"Ale nejdůležitější pravidlo - nebojte se!" Šance, že se situace změní do 36. týdne těhotenství, jsou velmi vysoké!

Nízká placentace ve 36. týdnu těhotenství. Dodávka za nízkou placentu

"Pokud nemáte štěstí a placenta je stále na samém okraji dělohy (vzpomenout, kritická postava je 5,5 cm), pak s největší pravděpodobností budete mít naplánovanou hospitalizaci a císařský řez.

Mnoho žen má sklon k přirozenému porodu a obává se, že „všechno se pokazilo“. V tomto případě je však chirurgický zákrok zcela opodstatněný: objemová placenta brání dítěti v „vyklouznutí“, což vážně zpožďuje a komplikuje porod, a navíc (a to je nejnebezpečnější) může předem odlupovat. Dokud se dítě nenarodí a poprvé se nadechne, placenta a pupeční šňůra jsou také jeho dýchací orgány, aniž by do nich rychle vstoupila hypoxie, dítě doslova „dusí“ v lůně. Tragická situace vyžadující nouzový zásah a výsledek může být mnohem horší než při plánované operaci!

Konečně, s hraniční polohou placenty - stejných 5,5 - 6 centimetrů, kdy je možné přirozené narození, ale stále existuje riziko nepříznivého vývoje situace, lékař může propíchnout močový měchýř na samém začátku porodu..

„Když teče plodová voda, hlava dítěte rychle klesá do dělohy a, jak to bylo, tlačí a tlačí placentu.

Takové řešení je však možné, pouze pokud je dítě správně umístěno; nízká placentace a pánevní prezentace - jednoznačné údaje pro operativní doručení.

Pamatujte, že bez ohledu na to, jak vaše těhotenství postupuje, hlavní věcí je zdraví vaší matky a dítěte. Moderní porodnictví se dokáže vypořádat s nejtěžšími situacemi, hlavní věcí je zůstat v klidu a řídit se doporučeními svého lékaře!

Nízké připevnění

Doporučené příspěvky

Připojte se k našim diskusím!

Musíte být uživatelem, který zanechá komentář.

Vytvořit účet

Zaregistrujte se a získejte účet. Je to jednoduché!

Vejít do

Již zaregistrované? Přihlásit se zde.

Nyní prochází 0 členů

Žádní uživatelé si prohlíží tuto stránku..

Oblíbená témata

Zaslal: * Medúza *
Vytvořeno před 21 hodinami

Zaslal: ТаняПарф
Vytvořeno před 11 hodinami

Zaslal: @ КСУ @
Vytvořeno před 6 hodinami

Zaslal: Piggy13
Vytvořeno před 3 hodinami

Zaslal: ТаняПарф
Vytvořeno před 21 hodinami

Zaslal: ТаняПарф
Vytvořeno před 21 hodinami

Zaslal: Натали28
Vytvořeno před 22 hodinami

Zaslal: * Medúza *
Vytvořeno před 23 hodinami

Zaslal: Nadushka1981
Vytvořeno před 18 hodinami

Zaslal: Котик_обормотик
Vytvořeno před 2 hodinami

Klinická hodnocení

O webu

Rychlé odkazy

Populární sekce

Materiály zveřejněné na našem webu slouží pouze pro informační účely a jsou určeny pro vzdělávací účely. Nepoužívejte je jako lékařskou radu. Stanovení diagnózy a výběr léčebných metod zůstává výhradním právem vašeho lékaře!

Nízká placentace během těhotenství

Mechanismus vývoje nízké placentace

7-8 dní po početí vejde fetální vajíčko do děložní dutiny, kde se váže na jednu ze svých stěn. Normálně by k implantaci embrya mělo dojít v horní části orgánu. Fyziologická je poloha vajíčka plodu v děložním pozadí, ale může být umístěna na přední, zadní, pravé nebo levé straně. Pokud je embryo fixováno ve spodním segmentu, mluví porodník-gynekologové o prezentaci chorionu.

Asi 14. týdnem těhotenství se ze chorionu vytvoří placenta, jejíž místo připojení závisí na primární implantaci plodu. Děloha však roste po celou dobu porodu dítěte, takže někdy může být nesprávná poloha membrán fyziologická až do poloviny nebo na konci těhotenství..

Nízká placentace podél přední stěny je nejpříznivější patologickou možností, protože v důsledku svalů tisku je vnější děložní stěna dobře natažená, a tím se místo dítěte pohybuje.

Pokud je placenta umístěna na zadní straně orgánu, je šance na její normální polohu do konce těhotenství o něco nižší. Důvodem je skutečnost, že páteř je umístěna za dělohu, což jí nedovoluje příliš se protahovat.

Nízká poloha placenty by měla být odlišena od její prezentace. Druhá diagnóza má stejný etiologický a vývojový mechanismus, je však obtížnější verzí první. Placenta previa je patologie, v níž místo dítěte přechází do hltanu dělohy. Odborníci zdůrazňují úplnou a částečnou prezentaci.

S plnou prezentací placenta zcela pokrývá hltanu dělohy. Patologie je doprovázena četnými a častými komplikacemi, když je detekována, přirozený porod je nemožný. U plné placenty previa stěží dochází k její migraci směrem vzhůru.

Při částečném předložení se místo dítěte dostane do hltanu dělohy, ale zcela se nepřekrývá. Taková diagnóza má příznivější výsledek: místo dítěte může být vzhůru, komplikace jsou méně časté, v některých situacích může být porod přirozený.

Příčiny nízké placentace

Specialisté nejsou vždy schopni určit přesnou příčinu nesprávné implantace fetálního vajíčka u konkrétní ženy. Někdy se vývoj nízké placentace vyskytuje spontánně bez přítomnosti predispozičních faktorů. Lékaři však identifikují několik důvodů nesprávné implantace embrya. Většina z nich je spojena s děložními patologiemi, díky kterým nemůže být vajíčko plodu fixováno na správném místě:

  vrozené vady orgánu;

chronický zánětlivý proces (endometritida, pohlavně přenosné infekce atd.);

jizva na děloze v důsledku chirurgických zákroků;

benigní a maligní novotvary;

 • poškození stěny dělohy po potratu nebo kyretáži.
 • Někdy je nízká placentace spojena s abnormalitami embrya - jeho chromozomálními mutacemi, v důsledku čehož nemůže být fixována na fyziologickém místě. Patologie se objevuje také na pozadí závažných extragenitálních onemocnění, zejména u lézí oběhového systému a močení. Nízká placentace může být pozorována při přenášení dvojčat, když chorion jednoho z embryí roste v dolním segmentu dělohy kvůli nedostatku prostoru.

  Nebezpečí nízké placentace

  Nízká placentace sama o sobě neovlivňuje blaho matky, nebezpečí této patologie spočívá v možných komplikacích. Nejčastějším důsledkem neobvyklé polohy místa dítěte je vaginální krvácení. Při nízké placentaci dochází k červenému výtoku obvykle po 30 týdnech těhotenství, ale někdy ženu vůbec neobtěžují. Ve vážnějších případech může dojít k krvácení z dělohy ve 23-24 týdnech těhotenství.

  Důvodem krvácení při nesprávné placentaci je to, že dolní část dělohy je velmi roztažena kvůli nárůstu hmoty plodu. Místo dítěte nemá čas se přizpůsobit protažení svalové stěny, což má za následek mikroodpojení. Jeho vývoj je doprovázen vystavením cévy, což z ní vede k uvolnění krve.

  Krvácení s nízkou placentací má charakteristické rysy. Téměř vždy vznikají najednou, nejsou doprovázeni fyzickým nebo emocionálním stresem. Takové krvácení je často pozorováno v noci. Při nízké placentaci je výboj šarlatový a není doprovázen bolestí. Krvácení má sklon k neustálému recidivě.

  Na pozadí krvácení se někdy vyskytují průvodní komplikace - pokles krevního tlaku a anémie. Zhoršují přívod krve plodu, což může vyvolat jeho hypoxii - hladovění kyslíkem. Také hypotenze a anémie zhoršují pohodu a výkon nastávající matky.

  Při těžké chronické hypoxii se rozvíjí intrauterinní růstová retardace a fetální růstová retardace. S touto patologií nenarozené dítě zaostává v hmotnosti a délce od svých vrstevníků o dva nebo více týdnů gestačního věku. Retardace intrauterinního růstu a růst plodu mohou vyvolat vrozené patologie nervového systému a dalších orgánů, jakož i smrt v poporodním období.

  Neobvyklá poloha placenty někdy způsobuje nesprávnou polohu plodu - příčná (když je plod příčná k vertikální ose dělohy) a šikmá (když je plod umístěn v ostrém úhlu k vertikální ose dělohy). S výše uvedenými patologiemi není možné mít dítě bez chirurgického zákroku. Nízká placentace může také vyvolat pánevní prezentaci - pozici, ve které se plod rodí hýždě nebo nohama, což komplikuje průběh přirozeného porodu a často vyžaduje císařský řez..

  Nejnebezpečnější komplikací nízké placentace je spontánní potrat nebo předčasné narození. Jsou pozorovány v důsledku oddělení velké části dětského místa. Komplikace je doprovázena zkrácením délky děložního hrdla, odhalením vnitřního a vnějšího hltanu a nástupem porodu..

  Marina Aist - nízká placentace a umístění placenty jsou normální:

  Příznaky nízké placentace

  Poměrně nízká placentace se příliš dlouho neprojevuje. Hlavním a jediným možným příznakem této patologie je krvácení, které má následující charakteristiky:

  není doprovázena bolestí;

  není důsledkem fyzické aktivity;

  častěji pozorovány v noci a v klidu;

 • má tendenci se relapsovat.
 • Pokud je výtok z dělohy červené barvy doprovázen křečovitými bolestmi - jedná se o známku předčasného ukončení těhotenství. Nepřímé příznaky nízké placentace v reakci na opakovanou ztrátu krve jsou neustálá slabost, snížená výkonnost, „mouchy“ před očima, únava..

  Pokud dojde k krvácení z pochvy, měla by žena neprodleně vyhledat lékaře. Specialista provádí diferenciální diagnostiku, předepisuje léčbu, podle indikací, provádí nouzové doručení.

  Diagnostika

  V současné době se diagnóza „nízké placentace“ provádí pomocí ultrazvuku k detekci lokalizace místa dítěte v blízkosti hltanu dělohy ve vzdálenosti 7 centimetrů nebo méně. Ultrazvuk v 19-21 týdnech těhotenství odhaluje tuto patologii u 2-3% těhotných žen. V průběhu času však může placenta stoupat a zaujmout normální polohu v děložní dutině v době dodání.

  Při ultrazvukovém vyšetření mohou lékaři zaznamenat nepřímé známky nízké placentace. Patří mezi ně nesprávná poloha plodu - šikmá a příčná, stejně jako pánevní prezentace. S nízkou polohou placenty nemůže nenarozené dítě v posledních týdnech těhotenství klesnout na hrdlo dělohy, je vyšší než obvykle, což je vidět na ultrazvuku.

  Žena s odhalenou nízkou placentací by měla navštívit lékaře s určitou frekvencí, aby sledovala dynamiku patologie. Pokud je krvácení v anamnéze, porodník-gynekolog by měl nařídit nastávající matce, aby provedla krevní testy na indikátory železa a koagulace.

  Nízké placentační ošetření

  S diagnózou a bez krvácení potřebuje žena pečlivé sledování. V případě potřeby jí předepisují přípravky železa, které brání rozvoji anémie. Být doma, nastávající matka musí dodržovat jemný režim až do konce těhotenství.

  S nízkou placentou nastávající matky je sexuální život přísně zakázán. Měla by také vyloučit fyzický a emoční stres a věnovat dostatek času na spaní. Těhotná žena musí jíst správně a vyváženě, včetně libového masa, ryb, zeleniny, zelení, ovoce, obilovin, hnědého chleba, rostlinného oleje ve stravě.

  Pokud dojde ke krvácení, měla by žena okamžitě jít do nemocnice, kde jí bude předepsána pohotovostní léčba. Nastávající matce je předepsána kyselina tranexamová, kyslíková maska, kapátko s 0,9% roztokem chloridu sodného. Tato terapie pomáhá zastavit krvácení a vyrovnat ztrátu tekutin z krevního řečiště..

  Pokud tato opatření nemají požadovaný účinek, lékaři předepíší vážnější léky, které zastavují ztrátu krve. Pokud to nepomůže eliminovat krvácení, je ženě zobrazen nouzový výdej císařským řezem.

  Dodávka při nízké placentaci se nejčastěji provádí přirozeně. Během nich by měla být žena pod přísným dohledem lékaře, protože může dojít ke krvácení. Při porodu se často porodníci-gynekologové uchylují k umělému otevření močového měchýře. Indikace císařského řezu jsou opakující se děložní krvácení s objemem více než 200 ml, závažné současné krvácení a obecné kontraindikace k přirozenému porodu (nesprávná poloha plodu, klinicky úzká pánev atd.).

  Prevence

  K nesprávnému připojení placenty často dochází v důsledku narušení normální struktury děložní sliznice. Proto, aby se předešlo této patologii, doporučuje se nastávajícím matkám naplánovat těhotenství a vyhnout se potratům. Ženy by také měly včas léčit infekční a zánětlivá onemocnění pánevních orgánů.

  Při provádění řezu císařským řezem by měly být upřednostňovány řezy v dolním děložním segmentu a pokud možno (pokud je řez proveden podél středové linie břicha), je třeba se vyhnout chirurgickému zákroku v těle.

  Protože příčinou nízké placentace mohou být abnormality vajíčka, měla by nastávající matka plánovat početí. Před těhotenstvím se ženě doporučuje vést zdravý životní styl - cvičení, nemít špatné návyky, jíst správně a vyváženě.

  Nízká placenta

  Nízká poloha placenty je komplikací těhotenství, která se vyznačuje lokalizací místa dítěte ve spodní části dělohy, blíže než 6 cm od jeho vnitřního hltanu. Nebezpečí je, že se anomálie neprojeví. Nízké umístění placenty je možné určit pouze při ultrazvukovém vyšetření nebo při vývoji komplikací - poškození, oddělení orgánů, doprovázené patologickými příznaky. Léčba se provádí ambulantně, je indikován léčebný a ochranný režim a léková terapie. Ve většině případů, s nízkým umístěním placenty, je dodávka prováděna pomocí císařského řezu.

  Obecná informace

  Nízké umístění placenty je porodnická anomálie doprovázená nesprávným připevněním místa dítěte. S touto patologií existuje riziko fetální hypoxie v důsledku drcení pupeční šňůry. Také nízké umístění placenty hrozí předčasným oddělením v pozdějších stádiích těhotenství v důsledku tlaku plodu. Ženy starší 30 let jsou nejvíce náchylné k nízké placentaci. Pokud je detekováno nízké umístění placenty, je prognóza zdaleka vždy nepříznivá. Se zvyšováním objemu dělohy existuje vysoká pravděpodobnost migrace místa dítěte a jeho umístění v budoucnosti na přední nebo zadní stěně. S tímto vývojem událostí těhotenství probíhá normálně a porod je možný přirozeným způsobem.

  Během ultrazvukového screeningu prvního trimestru je zpravidla detekováno nízké umístění placenty, ale blíže k 20. týdnu, přibližně v 70% případů, migruje místo dítěte a diagnóza je odstraněna. Na konci těhotenství taková patologie přetrvává pouze u 5% pacientů. Pokud je ve třetím trimestru III detekováno nízké umístění placenty, je pravděpodobnost jejího pohybu extrémně malá.

  Příčiny

  Vědci stále nebyli schopni konečně zjistit důvody nízkého umístění placenty. Na základě četných studií se však předpokládá, že k abnormálnímu připoutání místa dítěte dochází na pozadí difúzní hyperplazie choriových klků a regionálního vymírání jednotlivých prvků decidiální membrány. Ředění myometria, které se vyvinulo v důsledku četných potratů, kyretáže a jiných gynekologických manipulací, může způsobit takové změny a vést k nízké placentě. Riziko porodnické anomálie se zvyšuje na pozadí předchozích potratů, zánětlivých a infekčních chorob reprodukčních orgánů..

  Poloha placenty je často diagnostikována po císařském řezu v důsledku tvorby jizev na děloze. S větší pravděpodobností se patologie vyvíjí ve vícenásobném těhotenství, má-li žena v anamnéze 3 nebo více narození, na pozadí benigních onemocnění, například fibroidů. Vrozené malformace dělohy, zejména děložní nebo sedlová děloha, přítomnost příček v dutině orgánu, také zvyšují možnost nízkého umístění placenty. Mezi vysoce rizikové skupiny patří pacienti, kteří jsou náchylní ke špatným návykům, náchylní ke stresu a vykonávají těžkou fyzickou práci.

  Klasifikace

  V porodnictví je diagnostikována nízká poloha placenty dvou druhů v závislosti na umístění embryonálního orgánu ve vztahu k děloze. Na základě tohoto kritéria může být prognóza těhotenství také odlišná. Rozlišují se následující formy anomálie:

  1. Nízké umístění placenty na zadní straně dělohy. Toto je výhodnější varianta pro rozvoj patologie. Jak se děloha zvětšuje, místo dítěte často migruje. V souladu s tím je pro dítě uvolněn prostor, při narození je pravděpodobné, že bude procházet přirozenými cestami.
  2. Nízké umístění placenty na přední stěně dělohy. Je zřídka diagnostikována, ale má nepříznivou prognózu. Pokud při lokalizaci dětského místa na zadní stěně má tendenci se pohybovat nahoru, pak v tomto případě, jak roste děloha, se placenta „pohne“ dolů. V tomto případě hrozí částečné nebo úplné překrytí hltanu dělohy. Přední nízké umístění placenty často způsobuje zapletení pupeční šňůry, fetální hypoxii, předčasné oddělení placenty.

  Příznaky nízké placenty

  Ve většině případů se klinicky nízká poloha placenty nevyskytuje. Ženy se obvykle cítí dobře a během plánovaného porodního ultrazvuku je možné detekovat neobvyklé připoutání místa dítěte. Nízké umístění placenty může být doprovázeno patologickými příznaky, pokud se na jejím pozadí začaly objevovat komplikace. S předčasným oddělením jsou možné bolesti v oblasti břicha, křížové kosti a krvácení. Velmi zřídka tato diagnóza přispívá k rozvoji pozdní toxikózy. Nízké umístění placenty v pozdních stádiích těhotenství může navíc vést k fetální hypoxii. Nedostatek kyslíku se projevuje snížením motorické aktivity dítěte, rychlým nebo pomalým srdečním rytmem.

  Diagnóza a léčba

  Je možné identifikovat nízké umístění placenty během ultrazvukového screeningu trimestru těhotenství I, II nebo III, které jsou rutinně předepsány porodníkem-gynekologem ve 12, 20 a 30 týdnech. Stanovení neobvyklého připoutání místa dítěte v raných stádiích není kritické, protože blíže ke středu těhotenství migruje a zaujímá správné místo, aniž by riskoval zdraví ženy nebo plodu. Ultrazvuk s nízkým umístěním ukazuje nejen přesnou polohu, ale také tloušťku, průtok krve v cévách a stav plodu. Vyhodnocení těchto parametrů nám umožňuje podezření na závažnější komplikace, zejména na hypoxii, zapletení, počátek odloučení.

  Léčba místa s nízkou placentou závisí na gestačním věku a na celkovém stavu ženy a plodu. Identifikace anomálií v prvním trimestru nevyžaduje další terapii, stačí omezit fyzickou aktivitu. S velkou pravděpodobností migruje místo dítěte s rostoucím objemem dělohy. Hospitalizace s nízkým umístěním placenty je indikována pro hrozbu předčasného odloučení, těžké fetální hypoxie nebo blíže k porodu během 35-36 týdnů k vyšetření pacienta a stanovení plánu porodu.

  Nízké umístění placenty vyžaduje korekci denního režimu. Pacient by měl co nejvíce odpočívat. Je důležité zcela vyloučit psycho-emoční a fyzický stres, pohlavní styk, protože to vše může vyvolat komplikace ve formě odloučení. S nízkým umístěním placenty byste měli chodit méně, odmítat cestovat ve veřejné dopravě. Doporučuje se odpočívat v poloze na břiše, zatímco noha by měla být zvednuta, aby se zvýšil průtok krve do pánevních orgánů, zejména do dělohy a placenty..

  Léky s nízkou placentou nejsou předepsány. Management těhotenství vyžaduje pečlivější sledování, s největší pravděpodobností bude konzultace s porodníkem-gynekologem jmenována častěji než obvykle. Oprava pacienta nebo plodu se provádí pouze s hrozbou nebo vývojem komplikací na pozadí abnormální vazby. S počátkem placentárního narušení je indikováno použití léků, které zlepšují průtok krve v cévách pupeční šňůry a vitamínových komplexů. Pokud je na pozadí nízké placenty přítomna hypertonicita dělohy, použijí se tocolytika.

  Při nízkém umístění placenty je možné dodání, a to jak přirozeným genitálním traktem, tak pomocí císařského řezu. První možnost je možná, když je umístění dítěte nejméně 5–6 cm od vnitřního hltanu dělohy, stejně jako dobrý stav matky a plodu, dostatečná zralost děložního čípku a aktivní práce. Plánovaná sekce císařského řezu se provádí, když je nízké umístění placenty doprovázeno hrozbou předčasného odloučení, se závažnou hypoxií plodu.

  Prognóza a prevence

  Převážná většina těhotenství, která se vyskytují na nízkém místě placenty, má příznivý výsledek. U 70% pacientů s touto diagnózou, blíže k porodu, je místo dítěte ve správné poloze podél přední nebo zadní části dělohy. V ostatních případech včasná diagnóza a jmenování ochranného režimu umožňují vyhnout se komplikacím, zprostředkovat těhotenství až 38 týdnů a porodit absolutně zdravé dítě. U 40% žen s nízkou placentou se porod provádí císařským řezem. V jiných případech se děti rodí přirozeným porodním kanálem. Někdy se u plodu vyskytují známky hypoxie plodu.

  Prevence nízké placenty je včasná diagnóza a léčba gynekologických abnormalit, které přispívají k ředění děložní sliznice. Ženy by se také měly vyvarovat potratů, včasně se přihlásit k těhotenství u porodnice-gynekologa. Odstranění stresu a fyzické námahy po početí pomůže snížit pravděpodobnost rozvoje lokality s nízkou placentou. Také byste se měli vyhnout práci ve škodlivých podnicích, opustit závislost, více odpočinku a zajistit dostatečný příjem živin v těle budoucí matky. Pozitivní způsob na zdraví žen a plodu ovlivňuje procházky na čerstvém vzduchu. Každý pacient musí dodržovat všechna doporučení porodníka-gynekologa, provést nezbytné testy a provést screeningové testy, aby zjistil umístění nízké placenty a zahájil terapii co nejdříve.

  Co ohrožuje nízké umístění placenty

  Ženské tělo je velmi odlišné od muže. Toto tvrzení je dobře známé, ale ne každý chápe, jak se liší. Ale v ženském těle se v případě potřeby objeví nové orgány, a když jejich potřeba zmizí, zmizí beze stopy. Neuvěřitelná pravda?

  Situace vyžadující ženu s tak úžasnými schopnostmi je jednoduchá a zřejmá - těhotenství. Toto období je charakterizováno vývojem dokonce 2 dočasných orgánů: corpus luteum a placenty. Je pravda, že se neobjevují současně, ale postupně.

  Oba tyto orgány mají velký význam pro vývoj dítěte a zachování těhotenství. A bohužel, oba mohou mít různé patologie. Toto je oddělení placenty a různého počtu cév na pupeční šňůře a nízko umístěné placenty. Posledně jmenovaný je mimochodem nejběžnější. Co znamená nízká placenta? Otázka je složitá, nejdřív musíte pochopit, co je placenta.

  Co je placenta

  Ještě před začátkem těhotenství, uprostřed menstruačního cyklu, se začíná vyvíjet corpus luteum - orgán zodpovědný za produkci progesteronu, který je nezbytný pro přípravu endometria pro implantaci oplodněného vajíčka, jakož i pro implantaci a udržení těhotenství. Korpus luteum je tvořen v místě folikulu, který uvolňuje zralé vajíčko do vejcovodu.

  Další osud corpus luteum závisí na tom, zda došlo k početí. Pokud vajíčko nebylo oplodněno, pak při menstruaci vyjde z krve a korpusové luteum se postupně degraduje, to znamená, že se rozpustí. Dojde-li k oplodnění, pak luteum corpus zůstane aktivní po dobu dalších 4 měsíců - dokud není vývoj placenty dokončen..

  A odkud placenta pochází a proč je to nutné? Placenta se vyvíjí po implantaci vajíčka. Do této doby již má slušnou zásobu buněk, které se po implantaci dělí na dvě části: plod se následně bude vyvíjet z jedné a membrány a ve skutečnosti z druhé placenty. Podivný detail: samčí část DNA plodu vajíčka je zodpovědná za vývoj placenty a membrán.

  Placenta je plně tvořena 16. týdnem těhotenství, avšak až do 36. týdne roste, protože dítě potřebuje stále více kyslíku a živin. Stejně jako každý proces v těle, může dojít k rozvoji placenty s porušením. Jedna z možných patologií se nazývá nízká placentace během těhotenství..

  Mimochodem, k samotné výměně mezi těmito dvěma organismy dochází právě přes placentu. Jak vidíte, význam placenty pro udržení těhotenství je obtížné přeceňovat.

  Typy umístění placenty

  Placenta je obvykle připevněna k zadní části dělohy blíže ke spodní části. Stojí za zmínku, že děloha je převrácená nádoba a její dno je umístěno nahoře. Toto je nejoptimálnější volba pro umístění placenty. To však není vždy pravda. V některých případech je placenta připevněna k přední stěně. Co také není patologie.

  Nízká placenta během těhotenství je mnohem nebezpečnější. Pokud je placenta umístěna nízko, je vystavena silnějšímu tlaku plodu a i při jakémkoli vnějším účinku se zvyšuje riziko poškození placenty nebo jejího oddělení. Navíc v pozdějších fázích může aktivní pohybující se dítě také poškodit placentu nebo sevřít pupeční šňůru.

  Další nevýhodou nízkého umístění placenty je to, že spodní část dělohy není zásobována krví ani dnem. To vše je plné hypoxie plodu - akutní nedostatek kyslíku. Poloha placenty se nazývá nízká, pokud je mezi její spodní hranou a hltanu dělohy menší než 6 cm.

  Pokud je placenta umístěna nízko, ale podél zadní stěny dělohy, situace se s největší pravděpodobností napraví a placenta migruje do vyšší polohy. Přední stěna má větší tendenci se natahovat a migrace je pro ni také charakteristická, ale směr migrace je opačný: obvykle se placenta pohybuje naproti, dolů, k děložnímu čípku.

  Ještě složitější a nebezpečnější patologií umístění placenty je její částečná nebo úplná prezentace. Prezentace je stav, kdy placenta částečně nebo úplně zakrývá dělohu. Více o placentě previa →

  Důvody nízké polohy

  Nízká placenta během těhotenství může být způsobena řadou důvodů. Nejčastěji - různé druhy poškození sliznice dělohy. Může se jednat o zánět a infekční onemocnění a následky předchozích potratů a potratů, zejména pokud došlo ke kyretáži. Jizvy na děloze po císařském řezu a dalších gynekologických operacích mohou také zabránit fetálnímu vajíčku získat oporu v horní části dělohy..

  Placenta je nízká

  Důvodem nízkého umístění placenty během těhotenství může být patologie vývoje dělohy, včetně nedostatečného vývoje dělohy nebo jejího nepravidelného tvaru. Kromě toho se nízká placenta vyskytuje při více těhotenstvích..

  Příznaky nízké placenty

  Nízko lokalizovaná placenta se zpravidla nehlásí s žádnými příznaky. V některých případech se mohou objevit bolesti v dolním břiše nebo krvácení. Jedná se však již o příznaky placentárního narušení, nikoli pouze o nízkou placentaci.

  Pokud placenta není umístěna extrémně nízko k děloze, pak nemusí existovat žádné vnější příznaky. V tomto případě, ve 12. týdnu, se stanoví nízká placentace na plánovaném ultrazvuku.

  Jaká je nebezpečí nízké placentace během těhotenství??

  Jako každá patologie má nízká placentace řadu možných, ale ne nutných důsledků. Jaká je nebezpečí nízké placentace u těhotných žen? Chcete-li odpovědět na tuto otázku, musíte se ponořit hlouběji do fyziologie.

  Za prvé, plod roste v čase a stále více tlačí na spodní část dělohy. Pokud je placenta nízká a je také vystavena nadměrnému tlaku dítěte. To může vést k abrazi placenty nebo vaginálnímu krvácení a v důsledku toho existuje riziko potratu. Kromě toho je přísun krve do dolní části dělohy mnohem horší než v její horní části. V tomto ohledu může plod přijímat méně kyslíku a živin..

  To, co ohrožuje nízkou placentaci, je nyní jasné. Jaká je situace s placentou previa? To vše je pro něj také charakteristické. Je však třeba mít na paměti, že v tomto případě je placenta ve své nejnižší poloze a zažívá mnohem silnější tlak, v tomto ohledu jsou všechna rizika nízké placentace zesílena.

  Léčba a prevence nízké placentace

  Co když je vaše placenta nízká? Doporučení jsou velmi jednoduchá. Za prvé, nebojte se znovu. Ženy s touto patologií většinou nesou dítě bez problémů a rodí samy. K tomu obvykle stačí poslouchat lékaře a dělat, co říká. Nepotřebné vzrušení pravděpodobně nebude mít pozitivní vliv na těhotenství.

  Naneštěstí není možné léčení lékem s nízkou placentací během těhotenství. Ve většině případů lze jen očekávat, že placenta sama zaujme vhodnější místo. To je nejen možné, ale také nejpravděpodobnější. Děloha neustále roste, což přispívá ke změně pozice. Pokud je tedy u ženy diagnostikována nízká placentace ve 20–22 nebo dokonce ve 32 týdnech, nejedná se o trest. Předpokládá se, že před 36 týdny se může poloha placenty dobře změnit..

  Když si lehnete, udělejte si zvyk položit polštář pod nohy. A samozřejmě si nenechte ujít naplánované návštěvy u lékaře, a pokud vám gynekolog poradí, abyste si lehli pro zachování, nezanedbávejte tuto radu.

  A co lze udělat, aby se zabránilo nízké placentě? Především by se mělo zabránit potratům a potratům. Kromě toho je velmi důležité léčit všechny infekční a zánětlivé procesy včas a před těhotenstvím. Strukturální vlastnosti dělohy bohužel nejsou v naší moci opravit.

  Sex s nízkou placentací je kontraindikován a je třeba se také vyhnout nadměrné fyzické námaze. Nebudete moci běhat, skákat, zvedat závaží. Důvody, proč nemají sex, nejsou všem jasné, ale je to docela jednoduché. Placenta s touto patologií je velmi blízko děložního čípku, někdy 2-3 cm, a rytmické třes, napětí, kontrakce dělohy během orgasmu mohou způsobit oddělení placenty. Totéž platí pro fyzickou aktivitu..

  Nízká placentace

  Jaká je nebezpečí nízké placentace během těhotenství, je pochopitelné, ale co ohrožuje během porodu? Vše záleží na konkrétní poloze placenty. Ve většině případů dochází k porodu při nízké placentaci přirozeně.

  Pokud je placenta umístěna příliš blízko hltanu, bude možná plodová voda propíchnuta uměle. V tomto případě bude plodová hlava tlačit placentu do dělohy. Pokud se vyskytne placenta previa nebo pokud plod v děloze není správně umístěn, bude ženě proveden plánovaný císařský řez.

  Nízká placenta však není důvodem paniky. Zaprvé, dokonce s takovou patologií je snadné porodit dítě bez škodlivých následků a zadruhé, umístění placenty není stabilní až do 34 týdnů. Může se snadno změnit na výhodnější. Takže, pokud vám byla diagnostikována nízká placenta, musíte se naladit na nejlepší a dodržovat doporučení lékaře, pak bude vše v pořádku: dítě se narodí včas, přirozeně a bez komplikací.

  Články O Neplodnosti