Hlavní Výživa

Nízká placentace během těhotenství

Spodní část dělohy je umístěna... nahoře. Placenta by měla být připevněna blíže ke dnu (tj. Shora). To se však vždy nestane a v přibližně 15% případů se nastávající matky dozvědí během plánovaného ultrazvukového vyšetření o nízké poloze placenty..

Co to ohrožuje a zda lze něco udělat?

Nízké umístění placenty je kde?

Obvykle říkají o nízké placentaci, když 5,5-6 cm zůstává od dělohy po okraj placenty. Lékař vidí tento výsledek na plánovaném ultrazvuku po 12 týdnech a poznamenává si to na mapě budoucí matky. V tak krátké době na tom nezáleží, protože placenta roste a pohybuje se až do 36. týdne těhotenství.

Proč je nízká placenta nebezpečná?

Lékaři mají dva důvody k obavám.

Horší přísun krve do dolní dělohy ve srovnání s horní. Čím horší je krevní zásobení placentou, tím méně živin dítě dostává..

Tlak, který vyvíjí plod na placentu - konec konců, nikdo nezrušil gravitační sílu! Vymačkaná placenta nejen plní své funkce, ale může také odlupovat, což se stane přímým ohrožením těhotenství.

„Ale, jak jsme již zdůraznili, na 22-24 týdnech to všechno nezáleží.

Nízká migrace placenty

Během těhotenství se placenta pohybuje a to není překvapivé.

Zaprvé je to živý orgán, ve kterém mohou některé sekce zemřít a jiné mohou růst.

Za druhé, měla by uspokojit nutriční potřeby dítěte, a proto by se s růstem dítěte měla zvětšit.

Zatřetí je připevněna ke stěně dělohy, která se liší velikostí a její poloha se mění spolu s rozšířením.

Je možné předpovídat pohyb placenty na základě místa jejího připojení, které si lékař všimne při prvním ultrazvuku.

„Nejvýhodnější místo na zadní straně dělohy, které je blíže páteři. Během těhotenství se táhne méně a nejpravděpodobněji do poloviny období bude mít placenta čas, aby stoupla do bezpečné výšky.

Nejméně příznivé umístění je zdola a zepředu - je to ta část dělohy, která se táhne nejvíce, a placenta prostě nemusí mít čas na „plazit se“ výše.

Proč je placenta připevněna tak nízká?

Důvodem je ve skutečnosti jedno - poškození děložního endometria v místech, kde by měla být obvykle připevněna placenta. Může to však být způsobeno celou řadou okolností. Mezi nimi:

jizvy po císařském řezu nebo jiných operacích na těle dělohy;

poškození tkáně po potratu nebo odstranění novotvarů;

změny endometria po infekčních chorobách;

velké novotvary (například děložní myomy), které samy o sobě nezasahují do těhotenství, ale „obsazují lepší místa“;

malformace těla dělohy (například sedlová nebo děložní děloha);

vícečetné těhotenství (dvojčata mohou mít) běžné i oddělené placenty, a ve druhém případě je jeden z nich často příliš nízký).

Je zřejmé, že po operaci nemůžete korigovat tvar dělohy nebo jizvu, ale ten, kdo je varován, je již ozbrojený! Nyní víte, že byste neměli vynechat plánovaný ultrazvuk ve 12. týdnu těhotenství.

Nízká placentace při 12 týdnu těhotenství. Co bude dál?

Nic! Ani nejúspěšnější umístění placenty na krátkou dobu neovlivní průběh těhotenství. Poslouchejte doporučení lékaře (mohou se týkat omezení fyzické aktivity a dodatečného příjmu komplexu vitamínů a minerálů), pečlivě sledujte vaši pohodu, neprodleně kontaktujte ženskou konzultaci, abyste zjistili skvrny a bolesti v podbřišku (to by se však mělo provádět kdykoli a kdykoli poloha placenty).

„A nenechte si ujít příští ultrazvuk - obvykle je předepsán po 10 týdnech!

Nízká placentace ve 22. týdnu těhotenství. Co bude dál?

Během následujícího vyšetření lékař s největší pravděpodobností poznamenává, že placenta již migrovala podél stěny dělohy a již se nemůžete bát průběhu těhotenství. Pokud je placenta stále umístěna na samém děloze, bude bohužel nutné provést některá opatření.

Omezte fyzickou aktivitu. I speciální sady cvičení pro těhotné ženy vám mohou ublížit, nemluvě o běhu, skákání, vzpírání...

Odmítněte intimitu v každém případě z jejích tradičních forem s hlubokým pronikáním. Nerušte oblast dělohy, ke které je připevněna placenta..

Zkuste si odpočinout více, pokud si můžete lehnout - lehnout (vzpomínáte si, že gravitace nyní pracuje proti vám?) Během spánku si pod nohy položte malý polštář..

"Ale nejdůležitější pravidlo - nebojte se!" Šance, že se situace změní do 36. týdne těhotenství, jsou velmi vysoké!

Nízká placentace ve 36. týdnu těhotenství. Dodávka za nízkou placentu

"Pokud nemáte štěstí a placenta je stále na samém okraji dělohy (vzpomenout, kritická postava je 5,5 cm), pak s největší pravděpodobností budete mít naplánovanou hospitalizaci a císařský řez.

Mnoho žen má sklon k přirozenému porodu a obává se, že „všechno se pokazilo“. V tomto případě je však chirurgický zákrok zcela opodstatněný: objemová placenta brání dítěti v „vyklouznutí“, což vážně zpožďuje a komplikuje porod, a navíc (a to je nejnebezpečnější) může předem odlupovat. Dokud se dítě nenarodí a poprvé se nadechne, placenta a pupeční šňůra jsou také jeho dýchací orgány, aniž by do nich rychle vstoupila hypoxie, dítě doslova „dusí“ v lůně. Tragická situace vyžadující nouzový zásah a výsledek může být mnohem horší než při plánované operaci!

Konečně, s hraniční polohou placenty - stejných 5,5 - 6 centimetrů, kdy je možné přirozené narození, ale stále existuje riziko nepříznivého vývoje situace, lékař může propíchnout močový měchýř na samém začátku porodu..

„Když teče plodová voda, hlava dítěte rychle klesá do dělohy a, jak to bylo, tlačí a tlačí placentu.

Takové řešení je však možné, pouze pokud je dítě správně umístěno; nízká placentace a pánevní prezentace - jednoznačné údaje pro operativní doručení.

Pamatujte, že bez ohledu na to, jak vaše těhotenství postupuje, hlavní věcí je zdraví vaší matky a dítěte. Moderní porodnictví se dokáže vypořádat s nejtěžšími situacemi, hlavní věcí je zůstat v klidu a řídit se doporučeními svého lékaře!

Placenta je nízká

Těhotná žena musí být připravena na skutečnost, že v jejím stavu se mohou objevit odchylky od normálního porodu dítěte. Poté, co se lékař o takových potížích dozvěděl, neměl by panikařit, ale striktně a přísně dodržovat všechny své účely.

Jedním příkladem komplikace zdravého těhotenství může být nízká placenta. Co to je, z jakého důvodu to vzniká a co ohrožuje vaše dítě? Zkusme to zjistit společně.

Role placenty ve vývoji plodu

Placenta je most mezi matkou a plodem. Lékaři to nazývají dočasným orgánem, který dodává tělu dítěte kyslík, všechny látky nezbytné pro jeho vývoj, odstraňuje zbytečné složky. Placenta také produkuje hormony pro postup těhotenství, chrání dítě před infekcemi. Stručně řečeno, tento orgán slouží jako nástroj pro vývoj a výživu dítěte z těla jeho matky.

Když těhotenství pokračuje normálně, placenta se vyvíjí ve vzdálenosti 6 cm od vnitřku děložního hrdla. Pokud je placenta nízká, pak je lékařům diagnostikována „nízká placentace“.

Co je nízká placentace??

Co je placenta previa? To je jedna z odchylek od normálního průběhu těhotenství. Prezentace nebo nízká placentace nastává, když je placenta ve spodní části dělohy. V této poloze může zcela nebo částečně blokovat krční kanál.

Příznakem placenta previa může být krvácení. Vyskytuje se jako důsledek protažení dolní části dělohy v druhé polovině těhotenství. Někdy placenta dokonce začíná odlupovat - a pak dochází k velmi závažnému krvácení. Tento stav je hrozbou pro matku i dítě, ale není příliš častý. Pokud nelze krvácení zastavit, může začít předčasný porod. V některých situacích, i když pár týdnů zůstane před očekávaným datem narození, uchylují se k císařskému řezu, aby zachránily oba životy.

Druhy prezentace

Placenta previa v medicíně je rozdělena do 4 typů:

  Placenta je umístěna ve spodní části dělohy. Současně zůstává možnost přirozeného porodu.

Nebezpečí nízké placentární vazby během těhotenství?

Nízká placentace během těhotenství je jev charakterizovaný abnormálně nízkou polohou placenty. Tato odchylka může způsobit krvácení..

Koncept nízké placentace

Placenta plní řadu důležitých funkcí, včetně tvorby fetálního imunitního systému, dodávání plodu kyslíku, produkci specifických hormonů, díky kterým těhotenství pokračuje bez komplikací. V průběhu těhotenství chrání placenta plod před různými negativními faktory..

Za normálních podmínek je placenta tvořena ve spodní části dělohy nebo na její zadní stěně. Při nesprávném připojení je tento orgán umístěn v blízkosti vnitřního hltanu děložního hrdla (ve vzdálenosti méně než 7 cm od něj).

Ne vždy nízké umístění placenty na začátku druhého trimestru naznačuje problémy s ložiskem v budoucnosti. Pro mnoho lidí placenta stoupá s prodloužením doby těhotenství. V tomto případě je riziko komplikací sníženo.

Pokud placenta částečně nebo úplně blokuje vnitřní hltanu dělohy, pak se tento stav nazývá placenta previa.

V závislosti na umístění placenty se rozlišují tyto typy prezentace:

 • Částečný Spodní okraj placenty dosahuje vnitřního hltanu.
 • Kompletní. V tomto případě placenta zakrývá celou vnitřní hltanu dělohy. Za těchto podmínek se provádí císařský řez, protože placenta zakrývá porodní kanál. Císařský řez se provádí rutinně po 37–39 týdnech, protože pokud dosáhnete narození, můžete ztratit dítě a dokonce i ženu v práci. Koneckonců, během kontrakcí placenta odejde a způsobí krvácení u matky a hypoxii u plodu.

S takovou odchylkou se setká 15% těhotných žen. Problém se nejčastěji vyskytuje u těch, kteří rodí poprvé. V primiparous placenta, obvykle se tvořil a fixoval normálně.

Nebezpečí odmítnutí

Nízká placentace je hrozba, protože může způsobit následující komplikace:

 • krvácení a oddělení placenty, které může způsobit potrat;
 • nedostatek kyslíku a živin v plodu;
 • vývoj anémie u těhotné ženy na pozadí častého krvácení.

Pokud není možné porodit dítě v předepsané lhůtě, snaží se prodloužit těhotenství až na 37 týdnů, po které provedou nouzové porod. Je nemožné přitáhnout se k přirozenému porodu, protože pokud začnou stahy, můžete ztratit dítě i ženu při porodu..

Příčiny tohoto jevu

Důvody nízké placentace jsou:

 • minulé potraty jsou nejčastější příčinou;
 • historie infekčních chorob a zánětlivých procesů orgánů reprodukčního systému;
 • děložní myomy;
 • věk ženy od 35 let;
 • komplikovaná předchozí narození, stejně jako velké množství narozených dříve;
 • operace prováděné na děloze.

Pozici placenty lze určit pouze ultrazvukem, protože nízká placentace se často neprojevuje.

Příznaky anomálií

Nízká poloha placenty může nastat takto:

 • pocit břicha v podbřišku;
 • kreslení bolesti v dolní části zad a břicha;
 • krvácení z pohlavních cest;
 • závratě a mdloby kvůli ztrátě krve;
 • nadměrná aktivita plodu nebo naopak jeho snížení;
 • záchvaty nevolnosti, zvracení;
 • snížení krevního tlaku.

Příznaky jsou obvykle vzácné. Nejčastěji nalézají nízké umístění placenty na plánovaném ultrazvuku. Proto je nutné předepsané vyšetření absolvovat včas a také se vyvarovat fyzického a duševního stresu.

Diagnostické metody

Pro zjištění nízké placentace u těhotné ženy jsou předepsána následující vyšetření:

 • ultrazvukové vyšetření plodu;
 • vyšetření děložního čípku pomocí zrcadel, protože často je placenta previa kombinována se zkrácením a otevřením děložního čípku. Tento stav se nazývá isthmicko-cervikální nedostatečnost a může ohrozit ukončení těhotenství nebo předčasného porodu..

Po potvrzení diagnózy odborník vydá doporučení pro nápravu situace a také určí potřebu léků.

Způsoby, jak opravit stav

Specifická léková terapie, která by mohla změnit polohu placenty, nebyla vyvinuta. Pokud příznaky nejsou vyjádřeny, pak stačí dodržovat doporučení týkající se životního stylu.

Pokud se nízká placentace stane příčinou konkrétního klinického obrazu, doporučuje se ženě:

 • prostředky ke snížení tónu dělohy (Magne B6 + No-shpu, Papaverine atd.) ke snížení rizika spontánního potratu;
 • antihypoxická léčiva (Actovegin);
 • léky ke zvýšení hladiny hormonu progesteronu (Utrozhestan);
 • komplexy pro zvýšení hladiny hemoglobinu v krvi (přípravky železa);
 • léky ke stimulaci krevního oběhu a zlepšení výživy placentární tkáně (Curantil);

Tyto léky jsou předepisovány od 28. týdne těhotenství, aby se prodloužil průběh těhotenství na požadované období.

Pro obnovení hladiny ztracené tekutiny a zastavení krvácení může být ženě předepsána kapátka s roztokem chloridu sodného. V rámci nouzového ošetření - kyslíkové masky, hemostatický Tranexam.

Nosit obvaz podporuje migraci placenty nahoru. Obvaz navíc snižuje riziko většího otevření děložního hrdla, protože snižuje hladinu fetálního tlaku na vnitřní hltanu děložního hrdla. Bandáž by měla být nošena výhradně na doporučení lékaře, protože v některých situacích může bandáž zhoršovat stav.

V případě, že konzervativní metody nepomohly udržet těhotenství až do 37 týdnů, provede se císařský řez. Je také předepsáno pro:

 • progresivní oddělení placenty a velká ztráta krve těhotné ženy;
 • kritické snížení úrovně tlaku;
 • fetální utrpení podle CTG a Dopplera.

Přirozené narození není vyloučeno, pokud je prezentace částečná.

Pravidla chování pro těhotné ženy s nízkou placentací

S diagnostikovanou patologií musí žena pečlivě sledovat své zdraví. Z toho vyplývá:

 • v případě atypického výtoku, bolesti v dolním břiše vyhledejte lékaře;
 • Nepoužívejte dřep nebo nízko nakloněný;
 • více odpočinku: v poslední fázi těhotenství se ženám doporučuje sledovat klid v posteli, zatímco dolní končetiny by měly být udržovány ve zvýšeném stavu, aby se zlepšil krevní oběh a zabránilo stagnaci v cévách;
 • vyhýbejte se obavám a stresu;
 • vzdát se fyzické aktivity;
 • odmítnout navštívit koupel nebo saunu;
 • odmítnout provést douching;
 • jíst správně: musíte zahrnout libové maso a ryby, zeleninu, zeleninu, ovoce, cereálie, rostlinné oleje, černý chléb, potraviny s vysokým obsahem železa (pohanka, čerstvá jablka, nízkotučné hovězí maso) a potraviny s vitaminem C za nejlepší asimilace železa;
 • zdržet se sexuální aktivity;
 • nedoporučuje se sedět se zkříženýma nohama, protože tato poloha narušuje normální krevní oběh;
 • vstát a jít pomalu spát do postele, aniž by trhal.

Sexuální styk s placentou previa musí být zcela vyloučen. Odborníci uvádějí, že intimní život je v tomto případě možný, pouze pokud nedojde k oddělení placenty.

Před pohlavním stykem a po něm je nutné provést hygienické postupy (bez vykočení). Během milování byste měli zvolit polohu, ve které bude tlak na dělohu minimální. V tomto případě by měla žena ležet na levé straně. Pohyb během sexu by měl být měkký, mělký.

Průběh práce při nízké placentaci

Způsob dodání závisí na závažnosti anomálie..

Pokud existují důkazy, může být žena před porodem hospitalizována pro pravidelné sledování..

Pokud se nastávající matka cítí dobře, neexistují-li komplikace, neexistují kontraindikace pro přirozený porod. V průběhu porodu se neustále monitoruje stav ženy, hladina krevního tlaku a poloha plodu.

V 90% případů u žen s diagnostikovanou nízkou placentární placentou zaujímá placenta před porodem přirozené postavení. Díky tomu je možné mít přirozené narození.

Pokud po 36 týdnech dojde k minimální nebo úplné placentě previa, je předepsán císařský řez.

Co je nízká placentace a proč by těhotná žena s takovou anomálií měla být pod dohledem lékaře, je popsána v tomto videu:

Nízká placentace je odchylka, ve které je placenta příliš blízko vnitřnímu hltanu dělohy. To vytváří nebezpečí pro plod a v některých případech i pro zdraví matky. Pro zlepšení stavu ženy a plodu jsou předepisovány některé léky. V závislosti na vlastnostech patologie jsou možné jak přirozený porod, tak císařský řez.

Ovoce je příliš nízké ((((

29. dubna 2011, 09:59

Ahoj všichni! Mám 12 týdnů těhotenství a na ultrazvuku také uvedli, že plod je nízký.

Je možné jít na silnici?

Na ultrazvuku mi bylo řečeno, že hlava je nízká. Uist řekl, že nosí obvaz. A to je vše. Dříve jsem se velmi bála porodu, ale nakonec jsem dorazila na ultrazvuk za 30 týdnů a řekli mi, že dítě už není nízké. A myslel jsem, že za 10 týdnů to bude ještě nižší.

Bylo by opravdu nebezpečné, kdybyste byli uchováni. Některé levné děti dokonce tráví čas.

Co ohrožuje nízké umístění placenty

Ženské tělo je velmi odlišné od muže. Toto tvrzení je dobře známé, ale ne každý chápe, jak se liší. Ale v ženském těle se v případě potřeby objeví nové orgány, a když jejich potřeba zmizí, zmizí beze stopy. Neuvěřitelná pravda?

Situace vyžadující ženu s tak úžasnými schopnostmi je jednoduchá a zřejmá - těhotenství. Toto období je charakterizováno vývojem dokonce 2 dočasných orgánů: corpus luteum a placenty. Je pravda, že se neobjevují současně, ale postupně.

Oba tyto orgány mají velký význam pro vývoj dítěte a zachování těhotenství. A bohužel, oba mohou mít různé patologie. Toto je oddělení placenty a různého počtu cév na pupeční šňůře a nízko umístěné placenty. Posledně jmenovaný je mimochodem nejběžnější. Co znamená nízká placenta? Otázka je složitá, nejdřív musíte pochopit, co je placenta.

Co je placenta

Ještě před začátkem těhotenství, uprostřed menstruačního cyklu, se začíná vyvíjet corpus luteum - orgán zodpovědný za produkci progesteronu, který je nezbytný pro přípravu endometria pro implantaci oplodněného vajíčka, jakož i pro implantaci a udržení těhotenství. Korpus luteum je tvořen v místě folikulu, který uvolňuje zralé vajíčko do vejcovodu.

Další osud corpus luteum závisí na tom, zda došlo k početí. Pokud vajíčko nebylo oplodněno, pak při menstruaci vyjde z krve a korpusové luteum se postupně degraduje, to znamená, že se rozpustí. Dojde-li k oplodnění, pak luteum corpus zůstane aktivní po dobu dalších 4 měsíců - dokud není vývoj placenty dokončen..

A odkud placenta pochází a proč je to nutné? Placenta se vyvíjí po implantaci vajíčka. Do této doby již má slušnou zásobu buněk, které se po implantaci dělí na dvě části: plod se následně bude vyvíjet z jedné a membrány a ve skutečnosti z druhé placenty. Podivný detail: samčí část DNA plodu vajíčka je zodpovědná za vývoj placenty a membrán.

Placenta je plně tvořena 16. týdnem těhotenství, avšak až do 36. týdne roste, protože dítě potřebuje stále více kyslíku a živin. Stejně jako každý proces v těle, může dojít k rozvoji placenty s porušením. Jedna z možných patologií se nazývá nízká placentace během těhotenství..

Mimochodem, k samotné výměně mezi těmito dvěma organismy dochází právě přes placentu. Jak vidíte, význam placenty pro udržení těhotenství je obtížné přeceňovat.

Typy umístění placenty

Placenta je obvykle připevněna k zadní části dělohy blíže ke spodní části. Stojí za zmínku, že děloha je převrácená nádoba a její dno je umístěno nahoře. Toto je nejoptimálnější volba pro umístění placenty. To však není vždy pravda. V některých případech je placenta připevněna k přední stěně. Co také není patologie.

Nízká placenta během těhotenství je mnohem nebezpečnější. Pokud je placenta umístěna nízko, je vystavena silnějšímu tlaku plodu a i při jakémkoli vnějším účinku se zvyšuje riziko poškození placenty nebo jejího oddělení. Navíc v pozdějších fázích může aktivní pohybující se dítě také poškodit placentu nebo sevřít pupeční šňůru.

Další nevýhodou nízkého umístění placenty je to, že spodní část dělohy není zásobována krví ani dnem. To vše je plné hypoxie plodu - akutní nedostatek kyslíku. Poloha placenty se nazývá nízká, pokud je mezi její spodní hranou a hltanu dělohy menší než 6 cm.

Pokud je placenta umístěna nízko, ale podél zadní stěny dělohy, situace se s největší pravděpodobností napraví a placenta migruje do vyšší polohy. Přední stěna má větší tendenci se natahovat a migrace je pro ni také charakteristická, ale směr migrace je opačný: obvykle se placenta pohybuje naproti, dolů, k děložnímu čípku.

Ještě složitější a nebezpečnější patologií umístění placenty je její částečná nebo úplná prezentace. Prezentace je stav, kdy placenta částečně nebo úplně zakrývá dělohu. Více o placentě previa →

Důvody nízké polohy

Nízká placenta během těhotenství může být způsobena řadou důvodů. Nejčastěji - různé druhy poškození sliznice dělohy. Může se jednat o zánět a infekční onemocnění a následky předchozích potratů a potratů, zejména pokud došlo ke kyretáži. Jizvy na děloze po císařském řezu a dalších gynekologických operacích mohou také zabránit fetálnímu vajíčku získat oporu v horní části dělohy..

Placenta je nízká

Důvodem nízkého umístění placenty během těhotenství může být patologie vývoje dělohy, včetně nedostatečného vývoje dělohy nebo jejího nepravidelného tvaru. Kromě toho se nízká placenta vyskytuje při více těhotenstvích..

Příznaky nízké placenty

Nízko lokalizovaná placenta se zpravidla nehlásí s žádnými příznaky. V některých případech se mohou objevit bolesti v dolním břiše nebo krvácení. Jedná se však již o příznaky placentárního narušení, nikoli pouze o nízkou placentaci.

Pokud placenta není umístěna extrémně nízko k děloze, pak nemusí existovat žádné vnější příznaky. V tomto případě, ve 12. týdnu, se stanoví nízká placentace na plánovaném ultrazvuku.

Jaká je nebezpečí nízké placentace během těhotenství??

Jako každá patologie má nízká placentace řadu možných, ale ne nutných důsledků. Jaká je nebezpečí nízké placentace u těhotných žen? Chcete-li odpovědět na tuto otázku, musíte se ponořit hlouběji do fyziologie.

Za prvé, plod roste v čase a stále více tlačí na spodní část dělohy. Pokud je placenta nízká a je také vystavena nadměrnému tlaku dítěte. To může vést k abrazi placenty nebo vaginálnímu krvácení a v důsledku toho existuje riziko potratu. Kromě toho je přísun krve do dolní části dělohy mnohem horší než v její horní části. V tomto ohledu může plod přijímat méně kyslíku a živin..

To, co ohrožuje nízkou placentaci, je nyní jasné. Jaká je situace s placentou previa? To vše je pro něj také charakteristické. Je však třeba mít na paměti, že v tomto případě je placenta ve své nejnižší poloze a zažívá mnohem silnější tlak, v tomto ohledu jsou všechna rizika nízké placentace zesílena.

Léčba a prevence nízké placentace

Co když je vaše placenta nízká? Doporučení jsou velmi jednoduchá. Za prvé, nebojte se znovu. Ženy s touto patologií většinou nesou dítě bez problémů a rodí samy. K tomu obvykle stačí poslouchat lékaře a dělat, co říká. Nepotřebné vzrušení pravděpodobně nebude mít pozitivní vliv na těhotenství.

Naneštěstí není možné léčení lékem s nízkou placentací během těhotenství. Ve většině případů lze jen očekávat, že placenta sama zaujme vhodnější místo. To je nejen možné, ale také nejpravděpodobnější. Děloha neustále roste, což přispívá ke změně pozice. Pokud je tedy u ženy diagnostikována nízká placentace ve 20–22 nebo dokonce ve 32 týdnech, nejedná se o trest. Předpokládá se, že před 36 týdny se může poloha placenty dobře změnit..

Když si lehnete, udělejte si zvyk položit polštář pod nohy. A samozřejmě si nenechte ujít naplánované návštěvy u lékaře, a pokud vám gynekolog poradí, abyste si lehli pro zachování, nezanedbávejte tuto radu.

A co lze udělat, aby se zabránilo nízké placentě? Především by se mělo zabránit potratům a potratům. Kromě toho je velmi důležité léčit všechny infekční a zánětlivé procesy včas a před těhotenstvím. Strukturální vlastnosti dělohy bohužel nejsou v naší moci opravit.

Sex s nízkou placentací je kontraindikován a je třeba se také vyhnout nadměrné fyzické námaze. Nebudete moci běhat, skákat, zvedat závaží. Důvody, proč nemají sex, nejsou všem jasné, ale je to docela jednoduché. Placenta s touto patologií je velmi blízko děložního čípku, někdy 2-3 cm, a rytmické třes, napětí, kontrakce dělohy během orgasmu mohou způsobit oddělení placenty. Totéž platí pro fyzickou aktivitu..

Nízká placentace

Jaká je nebezpečí nízké placentace během těhotenství, je pochopitelné, ale co ohrožuje během porodu? Vše záleží na konkrétní poloze placenty. Ve většině případů dochází k porodu při nízké placentaci přirozeně.

Pokud je placenta umístěna příliš blízko hltanu, bude možná plodová voda propíchnuta uměle. V tomto případě bude plodová hlava tlačit placentu do dělohy. Pokud se vyskytne placenta previa nebo pokud plod v děloze není správně umístěn, bude ženě proveden plánovaný císařský řez.

Nízká placenta však není důvodem paniky. Zaprvé, dokonce s takovou patologií je snadné porodit dítě bez škodlivých následků a zadruhé, umístění placenty není stabilní až do 34 týdnů. Může se snadno změnit na výhodnější. Takže, pokud vám byla diagnostikována nízká placenta, musíte se naladit na nejlepší a dodržovat doporučení lékaře, pak bude vše v pořádku: dítě se narodí včas, přirozeně a bez komplikací.

Abnormality pupeční šňůry během těhotenství

Jaké problémy se mohou vyskytnout s pupeční šňůrou během těhotenství a co lze očekávat v případě abnormalit ve vývoji pupeční šňůry?

Normálně má pupeční šňůra délku 50 - 70 cm a tloušťku 1,5 - 2 cm. Uvnitř pupeční šňůry jsou umístěny tři cévy: dvě tepny a jedna žíla.

Mezi anomálie pupeční šňůry patří její nestandardní délka (krátká nebo dlouhá), tvorba uzlů na pupečníkové šňůře, nesprávné připojení pupečníkové šňůry, abnormální vývoj pupečníkových cév, hematomy, cysty, hemangiomy, teratomy na pupeční šňůře.

Fotografie - Lory Photo Bank

Vezměte prosím na vědomí: zapletení šňůry se nepovažuje za anomálie a není povinným údajem pro císařský řez. Vyžaduje pouze pečlivější pozorování. Zapletení, pokud se nachází uprostřed těhotenství, může bezpečně zmizet v důsledku pohybů dítěte.

Krátká pupeční šňůra

Pokud je pupeční šňůra kratší než 40 cm, mluví lékaři o absolutně krátké pupeční šňůře. 40 cm je délka potřebná pro normální porod přirozeným porodním kanálem bez traumatického napětí šňůry.

Pupeční šňůra kratší než 36 cm za standardních podmínek nezajišťuje fyziologický průběh porodu, protože v tomto případě je kratší než porodní kanál. Role však hraje také místo připojení placenty a vlastnosti připojení pupeční šňůry k placentě: pokud je placenta umístěna vysoko, pak je pro normální porodnost vyžadována delší pupeční šňůra než s nízkým připevněním.

Někteří lékaři považují oligohydramnius za rizikový faktor pro krátkou pupeční šňůru, ale ne všichni vědci s tím souhlasí. Absolutně krátká pupeční šňůra je poměrně vzácná, asi u 2 narozených ze 100.

Poměrně krátká pupeční šňůra je případ, kdy má pupeční šňůra normální délku, ale v důsledku propletení kolem částí plodu (krk, kmen, paže nebo nohy) je zkrácena. Příčinou relativně krátké pupeční šňůry mohou být také uzly..

Krátká pupeční šňůra může způsobit poškození plodu. Kromě toho může krátká pupeční šňůra jednoduše zabránit narození dítěte. Při porodu těžké komplikace způsobené krátkou pupeční šňůrou zpomalují plod podél porodního kanálu, placentární narušení v důsledku napětí pupeční šňůry; někdy pupeční šňůra praskne s krvácením z jejích cév. Všechny tyto komplikace vedou k akutní fetální hypoxii..

Uzly na pupeční šňůře

V porodnictví se rozlišují skutečné a falešné uzly pupeční šňůry. Falešné uzliny pupečníkové šňůry nepředstavují problémy pro těhotenství a porod: jedná se o malá zahušťování pupečníkové šňůry způsobené varikózním zvětšením pupeční žíly, akumulací želé Wharton nebo ohnutím cév uvnitř pupeční šňůry.

Skutečné uzly pupeční šňůry se tvoří v prvním trimestru, zatímco je možné, aby plod prošel smyčkou pupeční šňůry. Uzel na pupeční šňůře se může napnout i při porodu, kdy kolem těla dochází k propletení pupeční šňůry: ve fázi vypuzení plodu smyčka klouže a táhne se do uzlu..

Jeden pravý uzel na pupeční šňůře jej zkracuje o 6–9 cm. Na pupeční šňůře jsou případy dvou, tří, čtyř a dokonce pěti pravých uzlů.

Skutečné uzly na pupeční šňůře se vyskytují přibližně u jednoho nebo dvou stovek narozených, častěji s dlouhou pupeční šňůrou.

Rizikovými faktory pro tuto anomálii jsou identická dvojčata, anémie, obezita, dlouhá pupeční šňůra, polyhydramnios. Skutečné uzly jsou běžnější v mužském poli plodu, ale více dívek je trpí.

Během těhotenství se obvykle nedotahují uzly a smyčka volně plave kvůli krevnímu tlaku, pulzaci krevních cév a jartu. Pokud je však pravý uzel pevně utažen, může to vést k fetální hypoxii.

Dlouhá pupeční šňůra

Pupeční šňůra delší než 70 cm je považována za dlouhou. Dlouhá pupeční šňůra se vyskytuje u 3-4% narozených. Někdy může délka pupeční šňůry dosáhnout jeden a půl metru. Riziko vzniku dlouhé pupeční šňůry se zvyšuje v následujících těhotenstvích.

Největší komplikací s dlouhou pupeční šňůrou je prezentace pupeční šňůry a ztráta jejích smyček během porodu. S dlouhou pupeční šňůrou se také zvyšuje riziko vytváření pravých uzlů.

Patologická připojovací šňůra

Normálně je pupeční šňůra připevněna k placentě blíže ke středu, ale v 6–9% případů dochází k abnormálnímu připoutání: okrajová nebo pochva. Marginální a pochva připevnění pupeční šňůry je běžnější u více těhotenství a hmotnost plodu s připevněním pochvy je menší než hmotnost plodu s normální připevněním pupeční šňůry..

Abnormální připojení pupeční šňůry je často kombinováno s jinou patologií pupečníkové šňůry nebo plodu, navíc je často markerem chromozomální patologie (5-8% případů).

Porod při regionální vazbě pupeční šňůry probíhá bez komplikací. Při připevnění ke skořápce není pupeční šňůra připojena k samotné placentě, ale k fetálním membránám v určité vzdálenosti od okraje placenty. S připevněním pupeční šňůry na skořápce se zvyšuje riziko retardace růstu plodu a zvyšuje se předčasný porod. Při porodu (nejčastěji s odtokem plodové vody) může prasknutí cév s připevněním pupeční šňůry k akutní hypoxii a úmrtí plodu.

Jedna umbilikální tepna

Pupeční šňůra obvykle obsahuje dvě tepny a jednu žílu, ale někdy se jedna umbilikální tepna netvoří. Syndrom jednoduché pupeční tepny je nejčastější malformace pupeční šňůry u lidí..

Jediná pupeční tepna ve 25–50% případů je kombinována s malformacemi plodu (rozštěp patra, srdeční vady, ledviny, močové cesty, pohlavní orgány, pohybový aparát). Avšak s jedinou pupeční tepnou je možné zcela zdravé dítě. Proto je-li na ultrazvuku detekována jediná pupeční tepna, nejedná se o důvod k panice nebo zejména k potratu, ale pouze k označení indikátoru potřeby důkladnějšího vyšetření a pozorování.

Jediná pupeční tepna je často kombinována s nízkou vodou nebo polyhydramniemi, dlouhou pupeční šňůrou, abnormálním připojením pupeční šňůry. Hmotnost plodu s touto patologií je obvykle nižší.

Jediná pupeční tepna se vyskytuje 3-4 krát častěji s mnohočetným těhotenstvím a diabetem u matky.

Články O Neplodnosti