Hlavní Bolest

Tělesná teplota je důležitým ukazatelem stavu těhotné ženy

Stránka poskytuje referenční informace pouze pro informační účely. Diagnóza a léčba nemocí by měla být prováděna pod dohledem odborníka. Všechny léky mají kontraindikace. Je nutná odborná konzultace!

Koncept bazální teploty

Bazální teplota označuje ukazatele získané v klidu v ústech, pochvě nebo konečníku. Podle těchto údajů lze posoudit menstruační funkci ženy.

Měření bazální teploty se používá pro:

 • detekování ovulace;
 • stanovení těhotenství podle teploty;
 • antikoncepce
 • posouzení stavu a identifikace odchylek v endokrinním systému.

Zejména se doporučuje sledovat bazální teplotu u žen, které se dlouhodobě pokoušejí otěhotnět, které již měly potraty nebo hrozí přerušení během současných nebo předchozích těhotenství..

Měření bazální teploty pro antikoncepci je možné, protože jsou identifikovány nejnebezpečnější dny, u nichž je nejpravděpodobnější pravděpodobnost otěhotnění. Všechny moderní antikoncepční prostředky však mnohem účinněji chrání před nechtěným početím a také zabraňují přenosu pohlavně přenosných infekcí. Proto odborníci v současné době antikoncepci tímto způsobem vítají.

Bazální teplota v nepřítomnosti těhotenství

Pro ty, kteří jen sní o mateřství, je měření bazální teploty jednoduchým a dosti spolehlivým způsobem, jak určit ovulaci. Tato metoda může detekovat nástup příznivých dnů pro početí dítěte. Změnou těchto údajů lze těhotenství určit v rané fázi, téměř okamžitě po početí.

Stanovení ovulace se provádí za účelem nalezení nejvhodnějšího okamžiku pro početí dítěte. Tím se výrazně zvyšuje šance na otěhotnění, protože je možné přesně identifikovat dobu zrání vajíčka. Nejvýhodnější období pro početí je několik dní před a doba ovulace samotná.

Při absenci patologie menstruačního cyklu budou indikátory bazální teploty následující:
1. Pod 37 o C (obvykle 36,6 až 36,8 o C) před ovulací (tj. Přibližně do poloviny cyklu) - první fáze.
2. Zvýšení bazální teploty nejméně o 0,4 o S druhou fází (fáze luteu corpus).

Normálně by bazální teplota ve druhé fázi neměla být nižší než 37 o C. Pro většinu žen zůstává v oblasti 37,4 až 37,5 o C. Tento ukazatel klesá na počáteční úroveň 1 - 2 dny před nástupem menstruace nebo první den menstruace. Absence poklesu je docela přesným příznakem těhotenství. Tímto způsobem se měří bazální teplota pro stanovení těhotenství..

Zvýšení bazální teploty ve druhé fázi je fyziologické a je spojeno s účinkem progesteronu, který připravuje stěnu dělohy pro případnou implantaci oplodněného vajíčka. Pokud k tomu dojde, pak hormonální pozadí a tím i ukazatele teploty zůstávají v prvních měsících těhotenství stejné.

Jak správně změřit bazální teplotu na
těhotenství?

Těhotenství lze určit základní teplotou, pokud jsou všechna měření provedena správně. Je známo, že faktory jako denní doba, fyzická aktivita, stres, přehřátí, stravování a mnohem více ovlivňují získané ukazatele..

Měření bazální teploty během těhotenství se provádí podle stejných principů jako před těhotenstvím. Abyste získali přesná data, musíte dodržovat následující pravidla:

 • Měřte teplotu ráno, bezprostředně po probuzení, před jakoukoli fyzickou aktivitou, včetně vstávání z postele a otevření očí, abyste vyloučili jakékoli dráždivé faktory (teploměr by měl ležet vedle postele, například na nočním stolku).
 • Ideální by mělo být měření bazální teploty během těhotenství nebo před těhotenstvím prováděno současně, ale pokud jste museli vstávat dříve - je to určeno před vstáním z postele..
 • Začátek měření by měl odpovídat prvnímu dni cyklu, nejméně po 5-6 hodinách klidného spánku (alespoň 3 hodiny v řadě).
 • Teplota by měla být stanovena na stejnou dobu, se stejným teploměrem (je bezpečnější používat elektroniku): 5-10 minut s rtuťovým teploměrem nebo 10 sekund s elektronickým.
 • Nejspolehlivější je měření rektální teploty během těhotenství, nikoli orální nebo vaginální.
 • Při určování teploty v ústech je teploměr držen pod jazykem, asi polovina je vložena do vagíny, musí být zavedena do konečníku s lubrikací.
 • Vyjímají teploměr ne pro základnu, ale pro horní část.
 • Získaná data jsou neinformativní s použitím perorálních kontraceptiv, hormonálních a sedativ, konzumace alkoholu.

Bazální teplota během těhotenství

Pravděpodobné příznaky těhotenství při bazální teplotě budou:

 • zvýšená teplota během těhotenství trvá déle než obvykle (nejméně o 3 dny déle než v normální fázi corpus luteum);
 • někdy lze pozorovat třetí skok teploty;
 • doba trvání druhé fáze (fáze corpus luteum) - více než 18 po sobě následujících dnů.

Normální bazální teplota během těhotenství:
1. Normálně zůstává bazální teplota během těhotenství zvýšená, jako ve druhé fázi menstruačního cyklu (až do přibližně 37,1 - 37,3 o C).
2. Po dobu delší než 4 měsíce (přibližně po 4 týdnech) se ukazatele postupně snižují. Například bazální teplota 36,9 o s těhotenstvím po 5 měsících - normální.

Po 20. týdnu těhotenství je měření bazální teploty již neinformativní a neprovádí se. Do této doby musí být stanovování nadále prováděno. Snížená bazální teplota v prvních měsících těhotenství tedy může znamenat změnu hormonálního pozadí (nedostatek progesteronu), a tedy - hrozbu přerušení nebo zastavení vývoje plodu. Teplota během zmrazeného těhotenství klesá o 0,8 - 1 ° C a stává se stejná jako v první fázi cyklu.

Zvýšená data také mluví o patologii. Například bazální teplota během těhotenství 37,6 o C může naznačovat zánětlivé procesy a pokud ukazatel na teploměru dosáhne 38 o - čas, aby se spustil poplach. Zvýšená bazální teplota může být v některých případech pozorována při mimoděložním těhotenství.

Se zvýšením i snížením bazální teploty byste se měli okamžitě poradit s odborníkem.

Graf teploty během těhotenství je sestaven pro vizuální pozorování výkyvů v prvních čtyřech měsících. Současně jsou získané výsledky měření zapsány do tabulky a označeny také na hotové šabloně, takže je získána teplotní křivka.

Horečka během těhotenství: příčiny

Během těhotenství může tělesná teplota stoupat z různých důvodů. Změna jejích ukazatelů může být fyziologická, je důsledkem změn hormonálního pozadí a termoregulačních procesů u budoucí matky a může být projevem řady nemocí.

Zvýšená tělesná teplota během těhotenství může mít následující příčiny:
1. Jednotlivé charakteristiky těla těhotné.
2. Infekční onemocnění (ARVI, střevní infekce).
3. Jiné, vzácnější příčiny (alergické reakce, akutní chirurgická patologie, neinfekční zánětlivé procesy).

Podívejme se na ně podrobněji:

Individuální charakteristika těla

Normální teplota během těhotenství může být mírně zvýšena. Jak již bylo zmíněno, v souvislosti s novým stavem ženského těla se mění hormonální pozadí a procesy termoregulace. Mnoho nastávajících matek neustále cítí horečku, ale zároveň se cítí dobře a nevyskytují se žádné příznaky nemoci.

Charakteristické rysy tohoto stavu:

 • obvykle teplota kolísá v rámci malých subfebrilních číslic (přibližně 37-37,5 o C);
 • během těhotenství tato teplota trvá dlouhou dobu (někdy až do samého narození);
 • žádné příznaky nemoci.

Pokud se však nastávající matka ocitne při zvýšené teplotě, měla by to být nahlášena specialistovi. Ať už se jedná o variantu normy, nebo o projev nemoci, pouze lékař může po nezbytném vyšetření posoudit. Teprve po obdržení negativních výsledků lze za fyziologickou považovat teplotu 37 o C nebo o něco vyšší během těhotenství. Pokud jsou vyloučeny všechny příčiny subfebrilního stavu - neměli byste se bát ani přijímat žádná opatření.

Infekční choroby

Charakteristické znaky zvýšené teploty během infekčních procesů:
1. U SARS a dalších infekčních chorob může teplota během těhotenství stoupnout na 38 ° C a vyšší.
2. Jsou přítomny další příznaky nemoci, například těhotná žena může mít bolesti v krku, horečku, kašel, rýmu.

Při malém i pozdním těhotenství může horečka a infekční onemocnění, která ji způsobují, vést k potratům a předčasným porodům, výskytu různých malformací u dítěte a způsobit infekci plodu. Proto je s nástupem horečky a dalších příznaků nemoci nesmírně důležité včas konzultovat lékaře..

Nastávající matka se zvýšením teploty by měla dodržovat řadu pravidel:

 • Poraďte se s lékařem včas. Terapeut by se měl zabývat léčbou a diagnostikou nemocí těhotné ženy společně s porodníkem-gynekologem.
 • I když jsou příznaky onemocnění mírné (například teplota 37 o C a rýma během těhotenství), musí být ohlášeny odbornému lékaři..
 • Je lepší se vyhnout návštěvě klinik, zejména během epidemií - zavolat lékaře doma.
 • V žádném případě byste neměli užívat léky sami, protože většina z nich je kontraindikována u těhotných žen..
 • Terapie „doma“ je také lepší nezneužívat. Těžké pití v pozdějších fázích tedy může přispět k výskytu otoků a mnoho bylin je kontraindikováno.

Kromě akutních respiračních virových infekcí může být zvýšená teplota těhotné ženy spojena s dalšími infekčními chorobami. Horečka a rozrušená stolice může být projevem střevní infekce. V některých případech je dokonce potřeba léčit nemoc v nemocnici pomocí infuzního (tj. Intravenózního) podávání léčiv. Současně může být v raných stádiích normou nevolnost, zvracení a mírná teplota subfebrilů a ukazují na toxikózu.

Močové cesty a ledviny jsou běžným cílem pro patogeny. Existují nemoci, jako je pyelonefritida, cystitida. Zejména jejich vzhled je charakteristický pro pozdní období, kdy zvětšená děloha tlačí na nedaleké močové cesty. V důsledku toho může dojít k narušení odtoku moči a vytvoří se příznivé podmínky pro množení mikroorganismů. Proto může být zvýšení tělesné teploty během těhotenství spojeno například s exacerbací chronické pyelonefritidy nebo s akutním procesem. Kromě horečky je toto onemocnění doprovázeno tažením v dolní části zad, bolestivým močením a některými dalšími příznaky.

Neměli bychom zapomenout na takový důvod teploty u těhotných žen, jako jsou dětská infekční onemocnění. Budoucí matky, stejně jako všichni ostatní, jsou náchylné k chorobám, jako jsou plané neštovice, spalničky a další. Některé z nich (například zarděnky) mohou navíc pro plod představovat vážné nebezpečí. Všechny tyto infekce jsou doprovázeny těžkou horečkou (může být teplota 38,5 o C a vyšší) a výskytem vyrážek na kůži. Ženy v pozici, zejména ty, pro které z osobních přání nebo z jiného důvodu nedostaly preventivní očkování, by se proto neměly nemocným lidem a karanténním místům vyhýbat..

Jiné důvody

Horečka během těhotenství: léčba

Nejlepší bude samozřejmě, pokud během těhotenství nemusíte brát léky na teplotu a jiné projevy nemoci. Často je však nutné předepisovat léky.

Ke snížení tepla během těhotenství můžete použít následující nástroje:
1. Alternativní metody léčby.
2. Léky.
3. Další podpůrné terapie (např. Fyzioterapeutické postupy).

Lidové metody

Měli byste být velmi opatrní ohledně alternativních léků na teplotu během těhotenství, jejichž recepty jsou k dispozici na internetu, v příručkách nebo u známých babiček. Mohou obsahovat byliny a další látky, které se v současné době u nastávajících matek nepoužívají. Proto dříve, než požádáte o radu na internetu, měli byste se nejprve poradit se svým lékařem. V žádném případě byste neměli být léčeni sami. Pamatujte: nejde jen o zdraví matky, ale také o plod.

Pokud je zvýšení tělesné teploty u těhotné ženy zanedbatelné, budou uvedené metody stačit k jejímu snížení. Pokud horečka dosáhla vysokého počtu nebo přetrvává dlouho (více než 3 dny), předepište lékovou terapii.

V případech, kdy se teplota příliš nezvýšila, ale vyskytují se i jiné příznaky vážného stavu těhotné ženy (například intenzivní bolest hlavy, pocit těžkosti v přední oblasti, bolest v krku, hustý hnisavý nebo krvavý výtok z nosu, výskyt zakalené nebo tmavé moči a další) - je indikována okamžitá lékařská pomoc.

Léky

Tablety s teplotou během těhotenství a dalšími formami antipyretik (sirupy, čípky, prášky) jsou předepsány pro horečku nad 38,5 o C.

Pravidla pro předepisování léků během těhotenství:

 • Při výběru léků se zaměřují na ty, které jsou bezpečné pro plod.
 • Většina léků může mít na dítě negativní vliv nebo nemusí mít dostatek informací o použití během těhotenství. Proto byste v žádném případě neměli užívat lék bez rady lékaře.
 • Antipyretika se předepisují, když tělesná teplota stoupne nad 38 o C a v pozdějších fázích - při 37,5 o C.
 • Často je třeba jmenovat několik léků (na teplotu, kašel, ucpání nosu a další příznaky nemoci), někdy se uchylují k použití antibiotik (na angínu, pyelonefritidu a řadu dalších závažných infekčních stavů)..
 • Lékař obvykle spolu s léky na léčení základního onemocnění předepisuje prostředky na stimulaci imunitního systému (například Viferon) a komplexů vitamínů.
 • V některých případech, pokud je nemoc život ohrožující pro matku nebo plod, lze předepsat látky, které se obvykle u těhotných žen nepoužívají. Děje se to však pouze podle pokynů a pod dohledem kvalifikovaného odborníka.

Nejúčinnějším způsobem snížení teploty během těhotenství je užívání antipyretik. V současnosti jsou nejbezpečnějšími prostředky pro nastávající matky drogy založené na paracetamolu. Prodloužený a nekontrolovaný příjem je však nežádoucí, protože může mít negativní účinek na játra a ledviny, způsobit hemopoézu a krvácení. Paracetamol lze užít ne více než každých 6 hodin (maximálně 4krát denně).

Je možné použít homeopatická antipyretika, jako je Viburkol (forma uvolňování - čípky pro rektální použití). Těhotné ženy však nemají dostatek údajů o jeho použití, takže je lepší zdržet se užívání tohoto léku samostatně.

Léky obsahující aspirin, indometacin, ibuprofen, metamizol sodný (Analgin) mají na plod velký počet vedlejších účinků, takže těhotné ženy jsou v extrémních případech předepisovány (s nesnášenlivostí na jiné léky).

Ideální možností je jednorázová dávka paracetamolu při teplotě nad 38 o C, po které byste měli zavolat lékaře, aby určil další léčebné taktiky..

Pokud těhotná žena má během těhotenství nějaké nežádoucí účinky, bolesti, tahání nebo nepříjemné pocity, měli byste se okamžitě poradit s lékařem.

Další metody

Horečka během těhotenství: účinky

Mírné zvýšení tělesné teploty během těhotenství obvykle není pro plod nebezpečné. Rovněž se má za to, že krátkodobé zvýšené teploty o 1-1,5 ° C (například v důsledku přehřátí) také dítě neovlivňují. To se však týká pouze případů, kdy teplota není spojena se závažnou patologií..

Nebezpečná je horečka nad 38 ° C, zejména pokud vznikla v důsledku infekčního onemocnění. Patogenní mikroorganismus může negativně ovlivnit plod, což způsobuje intrauterinní infekci, výskyt vrozených vad a dokonce i smrt plodu.

Jaké je nebezpečí horečky během těhotenství:

 • Zvýšená teplota může mít negativní vliv na stav placenty, což způsobuje její předčasné stárnutí a odloučení, zvýšený tón a předčasné narození.
 • Za podmínek vysoké horečky může být narušen metabolismus bílkovin, což vede ke zhoršení vývoje fetálních orgánů a systémů a ke vzniku vrozených malformací, intrauterinní zpomalení růstu.
 • Intoxikace těla v důsledku horečky a základního onemocnění může vést k patologii v kardiovaskulárním systému u matky nebo plodu (trombóza, DIC a další stavy).
 • Teploty nad 38 o C nepříznivě ovlivňují nervový systém plodu, mohou ovlivnit duševní schopnosti dítěte, vývoj obličejové kostry.

Mezi opatření, která mají zabránit výskytu horečky během těhotenství, patří:
 • vyhnout se přeplněným místům, zejména klinice, v období nachlazení;
 • časté větrání a čištění bytu;
 • mytí rukou mýdlem při příjezdu domů;
 • používání jednotlivých jídel, ručníků, pokud jsou v domě pacienti, s infekčními chorobami;
 • během chladného období - pravidelné vypláchnutí úst a vypláchnutí nosu převařenou vodou.

Nízká teplota během těhotenství

Ke změně tělesné teploty během těhotenství nedochází vždy ve směru jejího zvyšování. Některé nastávající matky mohou mít snížení teploty.

Důvody nízké teploty mohou být:
1. Individuální charakteristiky těla, které jsou náhodně detekovány během těhotenství.
2. Některé nemoci (například endokrinní patologie, toxikóza těhotné ženy).

Těhotenství při nízké teplotě nemusí být důvodem k obavám o zdraví dítěte, je-li to pro matku fyziologické. V každém případě je však nutné vyloučit možné patologické příčiny tohoto jevu.

Nízká teplota je často spojena s toxikózou během těhotenství. Obvykle se objevuje ve vážném stavu nastávající matky, která je spojena s dehydratací a poruchami elektrolytů v důsledku ztráty tekutin a stopových prvků při zvracení. Takový průběh toxikózy vyžaduje terapii v nemocnici.

Někdy se může na pozadí akutních respiračních virových infekcí a jiných infekčních onemocnění objevit pokles tělesné teploty během těhotenství. Podobná reakce těla může naznačovat přítomnost stavu imunodeficience a potřebu odborné rady.

Autor: Pashkov M.K. Koordinátor obsahu projektu.

Teplota těhotenství

Zvýšená tělesná teplota je vždy důvodem k obavám. Když se značka teploměru plazí, nastávající matka se začíná vážně starat o zdraví svého dítěte. Neméně děsivá je teplota, která neodpovídá normě. Co to znamená? Jsou změny teploty nebezpečné během těhotenství??

Normální teplota

Udržování konstantní tělesné teploty je nezbytnou podmínkou pro normální fungování lidského těla. Norma se považuje za 36,6 ° C. Mírné odchylky v jakémkoli směru jsou povoleny. Tělesná teplota v rozmezí 35,8 až 36,9 ° C signalizuje úspěšný průběh všech procesů v lidském těle a nevyžaduje korekci.

Je důležité pochopit, že každý má svou vlastní tělesnou teplotu. Pokud žena vždy zaznamenala teplotu v rozmezí 36,5 - 36,7 ° C, pak její zvýšení na 36,9 ° C bude signálem poruchy v těle. Pravidelné měření teploty umožňuje sledovat nejmenší změny a včas zaznamenat problémy..

Tělesná teplota se měří v podpaží nebo konečníku. Druhá možnost se častěji používá ve fázi plánování těhotenství. Řízením bazální teploty (v konečníku) můžete sledovat hormonální změny v těle, určovat ovulaci nebo těhotenství ve velmi raných stádiích. Indexy v konečníku se budou lišit od parametrů v podpaží o 0,5-1 ° С.

Fyziologická hypertermie

Samotné těhotenství je důvodem mírného zvýšení tělesné teploty. Po početí dítěte se zvyšuje produkce progesteronu, hormonu, který zajišťuje normální průběh všech 40 týdnů těhotenství. Progesteron připravuje endometrium pro implantaci, snižuje tonus dělohy a také ovlivňuje mnoho metabolických vazeb. Progesteron je zároveň pyrogen - látka, která zvyšuje tělesnou teplotu. Účinek hlavního hormonu těhotenství vyvolává zvýšení tělesné teploty na 37-37,4 ° C, stejně jako výskyt návaly horka a zvýšené pocení, což je charakteristické pro všechny nastávající matky.

Kritéria fyziologické hypertermie:

 • Tělesná teplota se nezvýší nad 37,5 ° C.
 • Vysoká tělesná teplota trvá až 14 týdnů.
 • Obecný stav ženy se nezhoršuje. Žádné zimnice, bolesti hlavy, závratě, těžká slabost.
 • Zvýšení tělesné teploty není doprovázeno katarálními příznaky (kašel, rýma, ucpání nosu), bolest v břiše, bederní oblasti, kloubech nebo jiných částech těla.

Fyziologická hypertermie přetrvává až do konce prvního trimestru. Zvýšení tělesné teploty po 14 týdnech je příležitost konzultovat s lékařem.

Patologická hypertermie

V průběhu těhotenství dochází k přirozenému poklesu imunity, což vyvolává vývoj celé řady nemocí. Nastávající matka je náchylná k virovým infekcím, zejména v chladném období a během epidemií chřipky a SARS. Chronická onemocnění se zhoršují, objevují se nové zdravotní problémy. Jakákoli patologie může způsobit zvýšení tělesné teploty a výskyt dalších typických příznaků obecné intoxikace..

Možné příčiny hypertermie:

Chřipka a další respirační infekce jsou jednou z nejčastějších příčin horečky. Příznaky nemoci nemají charakteristické rysy:

 • celková slabost, snížená výkonnost;
 • bolest hlavy;
 • zimnice;
 • nosní přetížení;
 • rýma (mukózní nebo hnisavá);
 • kýchání
 • slzení
 • bolest krku;
 • bolest krku;
 • kašel (suchý nebo mokrý).

Chřipka je charakterizována významným zvýšením tělesné teploty na 39 ° C a výše, výskytem silných bolestí hlavy proti minimálním katarovým jevům. Naopak, SARS je charakterizována mírnou horečkou se silnou rýmou, kýcháním a kašlem. U některých virových infekcí a také u lidí s alergickými reakcemi je slza známa..

Virová infekce, ke které dochází během těhotenství, je pro plod nebezpečná:

 1. Vysoká tělesná teplota zvyšuje tón dělohy a výrazně zvyšuje riziko potratu nebo předčasného porodu.
 2. Možnost infekce plodu není vyloučena.

Důsledky pro plod jsou z velké části určovány gestačním věkem. V prvním trimestru hrozí zvýšení tělesné teploty na pozadí virové infekce spontánním potratem nebo regresí těhotenství. Nebezpečí je teplota nad 38 ° C. Až do tohoto limitu se tělo úspěšně vyrovnává s horečkou bez výrazných následků na průběh těhotenství a vývoj plodu..

Ve druhé polovině těhotenství se riziko potratu snižuje, ale vývoj placentární nedostatečnosti není vyloučen. Na pozadí virové infekce je funkce placenty narušena. Dodávání kyslíku a živin je sníženo, vyvíjí se hypoxie plodu a jeho vývoj je opožděn. Tento stav může vést k předčasnému porodu. Při porodu v období úplného těhotenství se zvyšuje pravděpodobnost porodu malého dítěte.

Fyziologické snížení imunity během těhotenství zvyšuje riziko komplikací:

 • otitis media - zánět středního ucha;
 • sinusitida - poškození nosních dutin;
 • hrtan - zánět hrtanu;
 • bronchitida - poškození průdušek;
 • pneumonie - pneumonie.

SARS během těhotenství je nebezpečný nejen pro jeho komplikace. Nemoc vytváří další břemeno pro tělo nastávající matky. Na pozadí vysoké tělesné teploty je možné mdloby a výrazné zhoršení pohody. Komplikace se vyvíjejí poměrně rychle a není vždy možné předvídat jejich vzhled včas. Léčba chřipky a SARS, doprovázená vysokou tělesnou teplotou, by měla být prováděna pouze pod dohledem lékaře.

Nemoci močových cest

Cystitida a pyelonefritida jsou běžnou příčinou vysoké horečky během těhotenství. Zánět močového měchýře se obvykle cítí již v raných stádiích, zatímco patologie ledvin se ve třetím trimestru zhoršuje (se zvýšením zátěže na orgány močového systému). Obtížný odtok moči v důsledku tlaku dělohy, zvýšení bcc a krve protékající ledvinami - to vše vede k rozvoji pyelonefritidy.

 • bolest na hrudi;
 • bolest při močení;
 • časté močení;
 • falešné nutkání.
 • bolest v bederní oblasti, sahající až do stehna, tříselné oblasti;
 • rychlé a bolestivé močení.

Všechny tyto stavy se vyskytují na pozadí vysoké tělesné teploty a jsou doprovázeny výrazným zhoršením stavu ženy. Infekce močových cest mohou vést k těmto komplikacím:

 • předčasné ukončení těhotenství (spontánní potrat nebo předčasný porod);
 • placentární nedostatečnost;
 • retardace růstu plodu, chronická hypoxie;
 • polyhydramnios.

Čím kratší období těhotenství, tím závažnější důsledky pro plod. Gestační pyelonefritida je také provokujícím faktorem pro vývoj gestózy - specifická komplikace těhotenství. Gestóza může způsobit předčasný porod a další stejně nebezpečné podmínky..

Ostré břicho

Tímto výrazem se rozumí poškození břišních orgánů podrážděním pobřišnice. Je zaznamenán výskyt silné bolesti břicha, jejíž lokalizace bude záviset na primárním zaměření. Bolest se vyskytuje na pozadí vysoké tělesné teploty. Možná vzhled zvracení, nevolnost, průjem, nadýmání. Svalové napětí břišní stěny je charakteristické, což jasně ukazuje patologii v této oblasti.

 • akutní apendicitida;
 • akutní cholecystitida;
 • akutní pankreatitida;
 • perforovaný žaludeční vřed nebo duodenální vřed;
 • střevní obstrukce;
 • zranění
 • uškrcená kýla;
 • kroucení ovariálních cyst;
 • mimoděložní těhotenství.

Léčba kterékoli z těchto patologií se provádí pouze v nemocnici. Nouzová operace je možná v jakémkoli stádiu těhotenství. Otálení může stát ženu a její dětský život.

Příznaky úzkosti

Za zmínku stojí zejména situace, kdy je vysoká tělesná teplota kombinována s těmito příznaky:

 • těžký přetrvávající kašel;
 • bolest ucha;
 • Silná bolest hlavy;
 • fotofobie, nesnášenlivost tvrdých zvuků;
 • vyrážka;
 • bolest kloubů;
 • bolest břicha (včetně přes lůno);
 • prudké snížení produkce moči nebo úplná absence moči;
 • nepřetržité zvracení;
 • pomalá fetální aktivita.

Pokud se vyskytne kterýkoli z těchto příznaků, měli byste okamžitě vyhledat lékaře nebo zavolat sanitku.

Metody snižování teploty

Po zjištění příčiny zvýšené tělesné teploty vybere lékař optimální léčebný režim. Po obnovení tělesných funkcí se tělesná teplota také vrátí do normálu. Symptomatická léčba je předepsána pouze při překročení značky 38,5 ° C. Není nutné snižovat teplotu na tuto mez. Tělo ženy je schopné samostatně se vypořádat s hypertermií bez závažných následků.

Užívání léků během těhotenství je omezeno z důvodu možných nepříznivých účinků na plod. Při lékařském poklesu teploty je třeba dodržovat některá pravidla:

 1. Během těhotenství jsou k použití schváleny léky paracetamol a ibuprofen (NSAID). Nepoužívejte aspirin!
 2. Všechny léky lze užívat pouze po dohodě s lékařem.
 3. Nedoporučuje se pít NSAID v trimestru I a III.
 4. Příjem antipyretik by neměl být delší než 3 dny.
 5. Nepřekračujte dávku léku.
 6. Interval mezi užitím léku by měl být alespoň 4 hodiny.

Při tělesné teplotě nepřesahující 39 ° C a při relativně dobrém zdravotním stavu můžete vyzkoušet nedrogové metody expozice:

 1. Otřete pokožku studenou vodou (alkohol nelze použít!). Odpařování vlhkosti z vlhkého povrchu těla zvyšuje přenos tepla a snižuje tělesnou teplotu.
 2. Pití velkého množství tekutin (čistá voda, bobule ovocné nápoje, přírodní šťávy, ovocné nápoje, slabý čaj) odstraňuje toxiny a zmírňuje příznaky intoxikace..
 3. Vezměte si mikiny (čaj s mátou, citronem, malinami nebo malinovým džemem, mléko s medem atd.).

Pokud vysoká tělesná teplota neklesne do tří dnů, měli byste se určitě poradit s lékařem.

Podchlazení

Snížení tělesné teploty během těhotenství může být spojeno s těmito stavy:

 • endokrinní patologie;
 • snížený celkový tělesný tón, ztráta síly;
 • podvýživa (včetně přísné stravy);
 • dlouhodobé vystavení chladu;
 • vnitřní krvácení;
 • užívání některých léků (včetně předávkování).

Pokles tělesné teploty na 35,7 ° C a nižší naznačuje vážné poruchy v těle. V tomto stavu musíte vyhledat lékaře.

Zvláště významné je snížení bazální teploty u těhotných žen. Normálně, po početí dítěte, teplota stoupá a zůstává do 37 ° C až do konce prvního trimestru. Snížení bazální teploty dříve než v tomto období může být známkou jedné z následujících podmínek:

 • hrozba spontánního potratu;
 • regresivní těhotenství;
 • mimoděložní těhotenství.

Diagnózu můžete objasnit po vyšetření u lékaře. Krevní test na hCG a transvaginální ultrazvuk eliminuje nebezpečnou patologii.

Nízká teplota během těhotenství

Během těhotenství prochází ženské tělo vážnými změnami. To však neznamená vždy žádnou hrozbu pro ženu nebo plod. Tělesná teplota je nejdůležitějším ukazatelem fungování těla, který by za normálních podmínek měl být 36,6 ºС. Během těhotenství se mohou teploty mírně zvýšit a dosáhnout 37 ° C, nejedná se ani o odchylku. Co znamená nízká teplota během těhotenství? Pojďme se podívat na tento problém..

Obsah článku

Je třeba poznamenat, že nízká tělesná teplota může být individuálním rysem ženského těla.

Tato skutečnost je často zjištěna pouze během těhotenství a způsobuje obavy nastávající matce. V tomto případě však nízká tělesná teplota není známkou jakéhokoli rušení..

Endokrinologie

Nízká tělesná teplota během těhotenství může být projevem endokrinního onemocnění, jako je hypotyreóza. V tomto případě se kromě snižování teplot zaznamenávají také výrazná slabost, ospalost a otok. Pokud se takové příznaky objeví, poraďte se se svým lékařem. K objasnění diagnózy a vypracování vhodného léčebného programu může být nutná konzultace s endokrinologem..

Nízká imunita

Imunitní systém ženy v období porodu dítěte je poněkud oslaben. V těle nastávající matky je často nedostatek vitamínů a minerálů. To může vést k závažné slabosti a nižším hodnotám teploty. Špatná výživa může vyvolat rozvoj hypoglykémie. Toto porušení se projevuje snížením teplotních hodnot, slabostí, závratě, silnou bledostí kůže. V takové situaci může odborník předepsat příjem speciálních komplexů vitamínů, aby normalizoval stav.

Toxikóza

Nízká teplota v časném těhotenství může být způsobena těžkou toxikózou.

Mnoho potravin, nápojů, pachů může u těhotné ženy vyvolat útok zvracení. V tomto stavu je chuť ženy výrazně snížena, v důsledku čehož potřebné živiny nevstoupí do těla budoucí matky. V takovém případě byste měli určitě kontaktovat svého lékaře, který najde optimální řešení problému.

Kromě výše uvedených důvodů může být nízká teplota během těhotenství v pozdním a časném stádiu způsobena:

 • anémie z nedostatku železa;
 • snížení krevního tlaku (hypotenze);
 • vegetovaskulární dystonie;
 • intenzivní pocení;
 • nadměrný fyzický a emoční stres.

S vyloučením takových faktorů se teploty rychle vrátí do normálu. Jinak byste se měli poradit se svým lékařem. Dalším důvodem pro návštěvu odborníka je prudký významný pokles tělesné teploty.

Těhotná žena by měla pečlivě sledovat své zdraví, okamžitě reagovat na nejmenší odchylky od noma a pravidelně podstupovat lékařské vyšetření. Tím se identifikuje možná patologie v rané fázi vývoje a zabrání se nebezpečným komplikacím..

Nízká teplota během těhotenství

Obsah:

Těhotenství je velmi důležité období v životě každé ženy. Tělo se obnovuje a žena stále více naslouchá novým pocitům a zažívá vzrušení z jakéhokoli důvodu. Je však třeba poznamenat, že to není vždy odůvodněné. To, co bylo v normálním stavu normální během těhotenství, se může změnit a to neznamená vždy nějaké nebezpečí. Tělesná teplota je jedním z ukazatelů správného fungování těla. Pokud v běžném životě víme, že její norma by měla být 36,6 stupňů, jaká je tělesná teplota těhotné ženy? Během těhotenství se zpravidla může teplota mírně zvýšit, to je normální. A co znamená pokles teploty, je to norma nebo odchylka, pojďme na to.

Nízká teplota jako normální možnost

Stojí za zmínku, že někdy je tělesná teplota pod normálním stavem prostě vlastnost organismu. Pokud tomu dříve žena nemohla jednoduše věnovat pozornost, pak se během zajímavé situace začala věnovat zvláštní pozornosti svému zdraví a tuto skutečnost si všimla. A v tomto případě není nic nebezpečného.

Snížení teploty u nemocí endokrinního systému

Pozornost by měla být věnována skutečnosti, že dříve, než si žena nevšimla nízkých teplot v sobě, ale odhalila to pouze během těhotenství. Pokud teplota neklesne nad 36,5 stupňů po několik dní, je to příležitost obrátit se na odborníka. Často to může mluvit o nemocech endokrinního systému. V tomto případě musíte určitě navštívit endokrinologa, který vám předepíše všechny potřebné studie a napíše vám příslušná jmenování pro jejich výsledky..

Nízká teplota - oslabená imunita

Během těhotenství je imunita ženy oslabena, velmi často je během tohoto období náchylná k nachlazení. Pokud jste si všimli, že pokles teploty je způsoben skutečností, že jste byli nedávno nemocní, může to znamenat, že imunitní systém je stále oslabený. V takovém případě byste se měli také poradit s lékařem.

Toxikóza a horečka

Příčinou snížení tělesné teploty může být také časná toxikóza těhotných žen. Ženy, které trpí toxikózou, obvykle jedí mnohem méně, jejich chuť k jídlu se snižuje a jejich slabost a malátnost vedou ke snížení teploty. Jakmile tato podmínka pomine, vše se vrátí do normálu..

Není-li vám nic vadit, není nutné brát denní teplotu. Zkuste si užívat svého stavu, pamatujte, že ani vy, ani vaše dítě nepotřebujete zbytečné úzkosti a starosti. Nenechte si ujít okamžik, kdy vaše tělo skutečně potřebuje pomoc, a v případě sebemenšího podezření na nemoc okamžitě kontaktujte svého lékaře a vyjasněte si diagnózu..

Autor: Margarita Ignatova

Komentáře (8):

Mám čtvrté těhotenství a všechno se děje s teplotou, pak 38 nejde na scestí, pak 33,2 nevzrůstá. Řekla doktorovi, že jen zamávala a nic nevysvětlila.

Mám teplotu 35,6 36,6, ale ne vyšší. téměř vždycky.

Poprvé jsem otěhotněla, teplota byla zvýšena o 37, když jsem měl potrat a teď jsem těhotná a teplota je 365 a

Angela, 2014-10-01 22:38:17:

teď, pokud mi to neustále zamrzne, co dělat, jak zvýšit

Měl jsem 34,0, než to nebylo ((((

Téměř vždy mám teplotu 35,5 ((((

v průběhu těhotenství tělo snižuje imunitu, aby nedošlo k odmítnutí embrya (pro tělo je to cizí těleso) - někdy takové snížení teploty

Catherine, 2013-03-14 15:36:07:

Nízká teplota je pro těhotnou ženu asi nějak podivná. Například v mém prvním trimestru jsem měl téměř celou dobu normální teplotu 37,0. Je to totéž jako zhroucení, letargie a slabost?

Prasátko důležitosti!

TEPLOTA TEPLOTY BĚHEM PREGNANCY

Zveřejnil Natallove 19. prosince 2013

4 862 zobrazení

Těhotenství je období, kdy v ženském těle dochází k řadě změn. Zejména mohou nastat kolísání teploty, například mírné zvýšení nebo snížení teploty během těhotenství. Tyto fluktuace mohou být variantou normy a mohou vyžadovat zásah lékaře..

Zvýšení teploty, zejména v časných stádiích těhotenství, lze považovat za normální stav v následujících případech:

 • zvýšení teploty na 37,0-37,4 ° C v prvním trimestru těhotenství je normální, protože je spojeno s produkcí hormonálního progesteronu ve velkém množství těhotným tělem. Pokud zároveň žena nemá jiné příznaky a nachlazení (kašel, rýma), pak se není čeho bát. K úplnému uklidnění můžete provádět testy krve a moči. Pamatujte, že zbytečné vzrušení je pro vás zcela zbytečné;
 • zvýšení teploty může způsobit banální přehřátí. K tomu často dochází během letní sezóny, kdy teplota vzduchu klesne z měřítka. Nebo pokud není v místnosti dostatek čerstvého vzduchu. Chcete-li se této situaci vyhnout, musíte místnost větrát častěji;
 • v časném těhotenství stoupá bazální teplota na 37 stupňů, což je opět spojeno s produkcí progesteronu. Zvýšená teplota zůstává až do začátku 4-5 měsíců. Snížení bazální teploty v tomto období naznačuje nebezpečí potratu.

Zjistili jsme, jaká teplota u těhotných žen je považována za normální a za jakých podmínek se může teplota na začátku těhotenství mírně zvýšit. Nyní zvažte možnosti nedostatečného zvýšení teploty a zjistěte, jak to může ohrozit vás a vaše dítě.

Příčiny a důsledky patologické horečky během těhotenství

Jedním z důvodů může být mimoděložní lokalizace vajíčka plodu. Jedná se o velmi nebezpečný stav, který vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc a rozhodné kroky..

Dalším důvodem mírného zvýšení teploty na úroveň 37,0-37,8 ° C může být pomalý zánětlivý proces v těle. Nachlazení a horečka během těhotenství vyžadují léčbu předepsanou lékařem po provedení testů a stanovení diagnózy.

Je obzvláště nebezpečné, pokud teplota doprovází nemoci, jako je pyelonefritida, herpes, tuberkulóza, cytomegalovirus a jiná onemocnění nebezpečná pro plod. Jakékoli z těchto chorob, které se objevily a jsou závažné v časných stádiích těhotenství, často vedou ke spontánnímu potratu nebo k zastavení vývoje vajíčka. Pokud infekce ovlivní plod během vývoje důležitých tělesných systémů, je téměř zaručeno, že to povede k vrozené patologii. Těhotné ženy mají během těhotenství zvláštní kontrolu. V závažných případech lékaři doporučují ukončení těhotenství..

Méně nebezpečné jsou infekce, které se objevují po 12-14 týdnech těhotenství, kdy je placenta již plně formována. Zvýšení teploty a související faktory již pro dítě nejsou tak nebezpečné. Po 30. týdnu však horečka opět představuje hrozbu. Teploty nad 38 stupňů Celsia mohou vést k předčasnému oddělení placenty ak předčasnému porodu. Kromě toho je placenta v této fázi těhotenství již poněkud opotřebovaná a není schopna kvalitativně chránit dítě.

Aby se předešlo nepříjemným okamžikům spojeným s horečkou, je nutné provádět preventivní údržbu - jíst správně, brát vitamíny, vyhnout se přeplněným místům, oblékat se podle počasí.

Teplota během těhotenství

Teplota během těhotenství bez jakýchkoli dalších příznaků může být projevem hormonálních změn, které jsou zvláště aktivní v prvních týdnech po početí. Je-li tělesná teplota těhotných žen 37,0, která není doprovázena kašlem, rýmou, průjem nebo zvracením, není to důvod k okamžité lékařské pomoci. Je třeba sledovat zvýšení teploty, ale pokud je konstantní, je lepší se poradit s odborníkem.

Jaké je riziko těhotenství?

Zvýšení teploty u těhotné ženy může být prvním klinickým projevem jakéhokoli infekčního nebo zánětlivého onemocnění, které, pokud se neléčí, může poškodit ženu a plod a vést k ukončení těhotenství. Teplota těhotenství 37,5 může být prvním klinickým příznakem komplikací, jako je mimoděložní těhotenství nebo přerušené těhotenství. Při této teplotě může doprovázet vzácné špinění z genitálního traktu a tažení bolesti ve tříselné oblasti různé intenzity. Teplota a kašel během těhotenství mohou být projevem SARS, což v raných stádiích může vést k tvorbě vad plodu, které jsou neslučitelné s životem, a v důsledku nedobrovolného ukončení těhotenství..

Co ohrožuje teplotu během těhotenství s otravou?

Zvláště nebezpečnou podmínkou pro jakékoli těhotenství je otrava jídlem. Teplota a zvracení během těhotenství jsou časným příznakem otravy jídlem a teplota a průjem během těhotenství jsou pozdějším příznakem. Kromě těchto příznaků existují: bolest a nepohodlí v břiše, zvýšená tvorba plynu ve střevech, celková slabost a zimnice. Zvracení a průjem v kombinaci s horečkou jsou velmi nebezpečné, protože jsou doprovázeny velkými ztrátami tekutin a elektrolytů. Pokud včas nekonzultujete s lékařem, může tento stav vést k dehydrataci a srážení krve, což je plné trombózy v křečových žilách dolních končetin. V případě otravy jídlem je indikována hospitalizace..

Teplota pozdní těhotenství

Teplota v pozdním těhotenství je nejčastěji způsobena virovou infekcí, protože imunita je oslabena během těhotenství. V pozdějších stádiích mohou být také příčinou horečky nemoci, jako je pyelonefritida a otrava jídlem. Teplota ve druhém trimestru těhotenství způsobená akutními respiračními virovými infekcemi je nebezpečná, protože virus může procházet hemoplacentární bariérou a pronikat do plodu, což způsobuje vývoj defektů v netvořených orgánech. Zvýšená teplota během těhotenství 3. trimestru není tak děsivá jako v prvním a druhém, protože všechny orgány jsou již vytvořeny, ale virus může negativně ovlivnit průtok krve v placentě a vést k vývoji hypoxie u plodu a předčasnému porodu..

Teplota v těhotné ženě - co dělat?

Teplota na 37,2 ° C není nutné snižovat. Příjem antipyretik by měl začít, jakmile teplota stoupne nad 38 ° C. Přednost se dává přípravkům paracetamolu, které by se neměly užívat častěji 4krát denně. Je přísně zakázáno snižovat teplotu aspirinem, protože může vyvolat krvácení jak u matky, tak u plodu..

Po zvážení všech možných důvodů zvýšení teploty můžeme vyvodit následující závěry. Pokud teplota v prvním měsíci těhotenství nepřesáhne 37,2 ° C, není doprovázena dalšími klinickými příznaky a nepřináší ženě nepohodlí, nelze tuto teplotu snížit. Důvodem pro návštěvu lékaře je zvýšení teploty nad 37,2 ° C.

Snížená tělesná teplota během těhotenství

Nízká tělesná teplota během těhotenství může být v první řadě příznakem toxikózy nebo může být způsobena snížením imunity. Oba tyto stavy jsou charakteristické pro první měsíce těhotenství. Přípustné mírné zhoršení pohody a pokles teploty ne nižší než 36 ° C.

Pokud si však všimnete, že během těhotenství máte teplotu 35 nebo nízká teplota a špatné zdraví se drží několik dní, měli byste se určitě poradit s lékařem. To může být příznak endokrinních chorob a bude vyžadovat další vyšetření a případně léčbu..

Nízká teplota během těhotenství

Během těhotenství, zejména v prvních měsících, může naopak dojít k horečce. To je způsobeno tím, že tělo produkuje hormon progesteron, který je zodpovědný za vývoj těhotenství. Jedním z vedlejších účinků je právě zvýšení teploty. Pokud čísla na teploměru nejsou vyšší než 37,5 ° C, lze takový subfebrilní stav považovat za variantu normy. Zvláště pokud nejsou pozorovány žádné další známky nachlazení.

V každém případě, bez ohledu na to, zda během těhotenství dochází ke zvýšené nebo snížené teplotě, byste měli informovat svého lékaře o své úzkosti. Současně, pokud se cítíte dobře, nemusíte neustále sledovat teplotu těla. Užívejte si těhotenství a nemyslete na malé věci..

Jaká tělesná teplota může být v časném těhotenství

Od začátku oplodnění není v prvních týdnech vyloučena zvýšená nebo snížená teplota během těhotenství v raných stádiích, která je způsobena změnami v těle ženy. Je-li sloupec rtuti v rozmezí 37–37,5 stupně, je to přípustné a nejedná se o patologie. Pokud se vyskytnou další příznaky a pokud vysoká míra trvá dlouho, měli byste být opatrní - to může způsobit potrat nebo být známkou jakékoli infekce.

Co je těhotenská teplota

Kolik stupňů by měla být teplota během těhotenství? U zdravé ženy se hladina teploměru pohybuje mezi 36,6-37,7 ° С. Takže tělo reaguje na změny v hormonálním pozadí. Ukazatel se zvyšuje ve druhé fázi cyklu během produkce hormonálního progesteronu, který se objevuje během těhotenství a je zodpovědný za uchování fetálního vajíčka. Teplotní značka asi 37 ° C v počátečních stádiích těhotenství se považuje za normální. Pokud je subfebrilní teplota doprovázena horečkou, může to být příznakem nachlazení nebo nebezpečné infekce..

Bazální teplota během těhotenství

BT, nebo bazální teplota, řekne hodně o zdraví žen: ukazují plodné dny (nejpříznivější pro početí), přítomnost ovulace, její absence, určení těhotenství. S jeho pomocí je hodnocena práce vaječníků, vývoj těhotenství je sledován v počátečních stádiích (12-14 týdnů). BT opatření:

 • vaginálně;
 • orálně;
 • rektálně (v konečníku, ihned po probuzení, aniž by vstal z postele).

Období od prvního dne menstruačního cyklu do začátku ovulace se považuje za první fázi cyklu. BT by měla být kolem 36,2 a 36,8 ° C. Během druhé fáze cyklu mohou kolísat teploty v malém rozmezí 37-37,5 ° C. 2-3 dny před menstruací je zaznamenáno snížení bazální teploty na 36,2-36,9 ° C. Pokud nedojde k prudkému poklesu indikátoru a zůstane kolem 37,5 stupně - je to známka těhotenství. Zvýšená teplota bude pozorována až do 4 měsíců těhotenství.

V raných fázích

K připevnění oplodněného vajíčka ke stěně dělohy je zapotřebí progesteron. Když se hladina důležitého hormonu v těle zvýší, bazální teplota během těhotenství v časných stádiích vzroste na 37,3 ° C. Měření může pokračovat až do 16. týdne každý den. Norma hodnot je považována za podmíněnou a neměla by přesně opakovat obecně přijímaný plán. Mírné zvýšení neznamená patologii. Bazální teplota v časném těhotenství může být následující:

 • 3. týden - od 37 do 37,7 ° C;
 • 4. týden - 37,1-37,5 ° C;
 • od 5 do 11 týdnů - vysoká, ale pokud je bazální teplota vyšší než 38 ° C, okamžitě vyhledejte lékaře;
 • 12. týden - ne méně než 37,0 a ne více než 38 ° С.

Časná horečka během těhotenství

Hypertermie doprovází těhotenství od samého začátku. V prvním trimestru je tento stav vysvětlen změnami ženského těla. Přenos tepla se zpomaluje a teplota stoupá. Gynekologům se doporučuje provádět měření dvakrát denně - ráno a večer. Můžete tak určit denní dynamiku změn. V prvním trimestru se tělesná teplota během těhotenství v časných stádiích zvyšuje na 37,2 ° C, což je normální. Po celou dobu může zůstat kolem 37 ° С - není nutné snižovat teplotu.

Teplota 37,5

Abychom věděli, jaká je teplota těhotných žen v raných stádiích, lékaři používají 3 metody: měření pomocí elektronického teploměru, rektálně a v podpaží. Pomocí elektronického teploměru změřte indikátor v ústech (normální - 37,2 ° C). V podpaží by teplota neměla přesáhnout 37 ° C. Teploměr ukazuje 37,5 ° C při měření rektální teploty v konečníku. Pokud těhotenství nastane bez odchylek, změna ukazatelů je následující: z 37,1 na 37,5 ° C.

Teplota 38 během těhotenství

Významné zvýšení ukazatele v prvním trimestru těhotenství je považováno za nebezpečné. Příčinou onemocnění jsou ve většině případů zánětlivá onemocnění, avšak nevylučují se závažné stavy, které vyžadují okamžitou lékařskou pomoc. Teplota v časném těhotenství nad 38 se nepovažuje za normální. Abyste nepoškodili sebe a nenarozené dítě, měli byste okamžitě zavolat lékaře. Všechny poruchy, které se vyskytují v těle od těhotenství, ovlivňují vyvíjející se plod.

Příčiny horečky

Vysoká míra indikuje genitourinární nebo střevní infekce, akutní respirační virové infekce a další nemoci. Zvýšení obsahu rtuti může dosáhnout 38,5 a může být doprovázeno příznaky nemocí: nárůst lymfatických uzlin, vyrážka, bolest v křížové kosti a další onemocnění. Kromě horečky je ARVI indikována symptomy nachlazení: kašel, rýma, bolesti hlavy. SARS v počátečních stádiích vede k zánětu středního ucha, pneumonii, tracheitidě.

U střevních infekcí je hypertermie u těhotné ženy doprovázena příznaky horečky, poruch stolice. Nemoci genitourinárního systému (cystitida, pyelonefritida) jsou zaznamenány zimnicí, tažením, bolestí zad, celkovou intoxikací, bolestivým močením. Vyrážky na kůži v počátečních stádiích těhotenství ukazují na zarděnky, neštovice nebo spalničky. Zvýšený ukazatel na teploměru je také známkou mimoděložního těhotenství..

Možné důsledky

Zvýšení teploty je ochrannou reakcí těla, ale výrazné překročení normálních hodnot v počátečních stádiích vede k nevratným komplikacím. Prvním trimestrem je období tvorby vnitřních orgánů nenarozeného dítěte, pokládání kardiovaskulárního, trávicího a nervového systému. Včasná návštěva u lékaře rychle určí, zkontroluje příčinu a zahájí léčbu. Zvýšení teploty u těhotné ženy má následující důsledky:

 • zvýšit tón dělohy;
 • výskyt malformací u dítěte ze strany očí, čelistí, patra a rtů;
 • těžká časná toxikóza;
 • narušená syntéza proteinů;
 • snížení přísunu krve do placenty;
 • zaostávání ve vývoji mozkové činnosti;
 • může vyvolat potrat v důsledku krevních sraženin, ucpávání cév placenty;
 • předčasný porod v důsledku předčasného oddělení placenty;
 • hrozba potratu, protože se zvyšuje frekvence stahů děložních svalů;
 • intoxikace těla, což vede k patologii v činnosti kardiovaskulárního systému.

Co dělat při vysoké teplotě

Je-li teplota na začátku těhotenství, v pozdějších stádiích - po 37,5, je odůvodněné používat metody snižování obsahu rtuti. Pokud jde o použití finančních prostředků, vždy se poraďte s lékařem, který vám předepíše bezpečné ošetření. Samoléčení je nebezpečné pro zdraví dítěte, které se brzy narodí. Léky, které lze předepsat těhotným ženám:

 • Paracetamol;
 • Panadol
 • Viburkol (homeopatické čípky).

Je zakázáno užívat léky, jako je aspirin. Pokud je hypertermie způsobena infekčním onemocněním, je třeba léčit chladem. Lékaři doporučují používat nefarmakologické metody, které nezpůsobují nežádoucí účinky:

 1. S hypertermií spojenou s vazodilatací je nutné místnost ventilovat a na čelo navlhčit obklad. Nepoužívejte alkohol, ocet, studenou vodu.
 2. Pokud v důsledku vasospasmu vznikne hypertermie a ruce a nohy jsou chladné a suché, pomůže vám zahřátí těla a pití velkého množství horkých nápojů..

Nízká teplota

Nízká teplota v časném těhotenství je ukazatelem pod 36,0. Tento stav je způsoben různými patologiemi nebo snadno eliminovatelnými situacemi. K těm patří: podvýživa nastávající matky, přepracování, stres, stres. Pokud žena plně sní, ale v krvi je nízká hladina cukru, indikátor nízké teploty - to ukazuje na vývoj diabetu. Mezi další důvody vedoucí ke snížení teploty u těhotné ženy patří:

 • snížená imunita;
 • přenesené virové infekce;
 • nízký hemoglobin;
 • zmeškané těhotenství;
 • chronická onemocnění.

Video

Našli jste v textu chybu? Vyberte to, stiskněte Ctrl + Enter a my to vyřešíme!

Články O Neplodnosti