Hlavní Výživa

Nízká placenta - příčina paniky?

U velkého počtu žen je diagnostikována nízká placenta. Velmi často z nich dělá paniku, hledají příčiny tohoto stavu a vhodné léky. Ale je nízká placenta tak nebezpečná a co to je? Musím to přijít.

Po početí se oplodněné vajíčko pohybuje vejcovody do dělohy, kde je připojeno - na tomto místě se vytváří placenta. Normálně je vejce připevněno ke dnu dělohy, ale někdy klesne níže a je upevněno na zdi nebo dokonce v blízkosti hltanu. Pokud je placenta umístěna v blízkosti hltanu dělohy, můžeme mluvit o nízké placentě, pokud se překrývá s hltanem - prezentace.

Rozdíly mezi nízkou a normální placentou (video)

Placenta nebo tzv. Dětské místo je dočasným orgánem, který se u ženy objevuje pouze během těhotenství. Tělo dítěte je třeba komunikovat s tělem matky a poskytnout mu všechny potřebné látky. Je to z placenty, že dítě přijímá živiny a kyslík a skrze něj se rozkládají produkty.

Jedním z úkolů placenty je zabránit imunologickému konfliktu mezi matkou a dítětem. Současně vylučuje hormony nezbytné pro oba organismy..

Z vnější strany vypadá placenta jako disk připevněný ke stěně dělohy. Jeho průměr je asi 15 centimetrů a hmotnost - asi půl kilogramu. Na straně plodu a na straně dělohy je placenta pokryta speciálními destičkami, mezi nimiž je mnoho krevních cév.

Místo připojení placenty je poměrně významné. Normálně se připevňuje ke spodní části dělohy nebo v její blízkosti. Na tomto místě je mnoho krevních cév, což vytváří příznivé podmínky pro vytvoření optimálního děložního toku krve a výživy embrya. Ale někdy se placenta připevňuje pod optimální hladinu, možná dokonce ve spodní části dělohy - tento jev se nazývá nízká placenta. S prezentací je připevněna úplně dole a překrývá hltanu.

Pro placentu previa existují tři běžné možnosti:

 • s částečnou prezentací placenta částečně blokuje dělohu;
 • s plnou prezentací, placenta leží přes vnitřní hltan a kompletně blokuje to, oddělovat dělohu a děložní hrdlo;
 • cervikální placentace - vzácná situace, kdy se placenta váže k isthmu a cervixu.

Čím silnější placenta blokuje děložní hrdlo, tím nebezpečnější je situace pro matku a dítě.

Jaké je nebezpečí?

Každý ví, že nízká placenta je nebezpečná. Jaké je však nebezpečí? Nízká placenta je ve skutečnosti pod dítětem. Jak těhotenství postupuje, dítě roste, jeho hmotnost se zvyšuje a současně tlak na placentu. Pohyby dítěte se stávají aktivnějšími, což vede k chvění placenty. Navíc příliš aktivní pohyby ženy na ni zvyšují tlak. Silný tlak na placentu může vést ke krvácení.

Ve spodní části dělohy, kde je obvykle připevněna placenta, je mnohem více krevních cév, proto existuje více příležitostí pro výživu plodu. Nesprávné připojení může vést k nedostatku kyslíku a živin.

Rozdíly mezi normální a nízkou placentou

Placenta previa během porodu je velmi nebezpečná. V této situaci se obvykle doporučuje císařský řez, aby se zabránilo předčasnému oddělení placenty a těžkému krvácení. Proto jsou ženy s nízkou placentou v LCD sledovány zvláště pečlivě. Správná péče o těhotenství a porod, stejně jako správné chování samotné ženy, minimalizuje všechna rizika.

Vlastnosti průběhu těhotenství

Nízká přilnavost placenty může komplikovat průběh těhotenství, protože výrazně zvyšuje pravděpodobnost jejího odloučení. Během těhotenství děloha roste a její dolní část se může zvyšovat, což je plné přemísťování plodu. V tomto případě placenta zůstává na svém místě. To může vést ke vzniku oddělení. Tento stav je nepochybně nebezpečný, ale ve většině případů není vůbec fatální.

Musíte pochopit, že jakékoli těhotenství vyžaduje opatrnost a snižuje intenzitu fyzické aktivity. Těhotenství s nízkým připevněním placenty vyžaduje dvojitou opatrnost, protože existuje vysoká pravděpodobnost oddělení a krvácení. Při připevňování placenty ve vzdálenosti několika centimetrů od vnitřního hltanu dělohy je nutné vyloučit nejen silnou fyzickou námahu, ale také zvedání jakýchkoli předmětů těžších než 3-5 kg, protože to může stimulovat napětí břišní stěny. Mezi formy fyzické aktivity lze doporučit procházky na čerstvém vzduchu..

Placenta během těhotenství

Pokud placenta blokuje vnitřní hltan, omezení budou ještě větší. Je nutné vyloučit nejen fyzickou práci, ale i sexuální kontakt, jakož i jakýkoli stres. Je důležité sledovat vaši pohodu a tajemství. Pokud se v nich objeví krev, měli byste okamžitě jít do nemocnice.

Ale nepropadejte panice. Pokud na plánovaném ultrazvuku v 19–20 týdnech říkají, že existuje nízká adheze placenty bez blokování vnitřního hltanu, pak se musíte uklidnit a počkat, dodržovat všechna doporučení lékaře. Ve většině případů placenta stoupá na 30-35 týdnů. To neznamená, že se plazí kolem dělohy - místo jejího připoutání zůstává stejné, pouze děloha je natažená a toto místo může být vyšší, než bylo.

Rysy práce s nízkou placentací a prezentací

Nízké připevnění placenty bez překrývání vnitřního hltanu dělohy není problém při porodu. Můžete porodit přirozeným způsobem a obvykle neexistují žádné rozdíly od ostatních narození. Problémy nastanou, pokud placenta blokuje hltan. Proč??

Normálně, v procesu porodu, dítě pokračuje v jídle přes pupeční šňůru a placentu, dokud nevyjde a nezačne dýchat samo, ale i poté zůstává spojení s placentou. Dítě pochází z matčiny ňadra a místo dítěte zůstává v děloze. Po narození dítěte opouští placenta tělo matky. Proto již není zapotřebí, dochází k bezbolestnému a neškodnému procesu jeho odlupování.

Pokud je placenta mezi dítětem a krkem, může během otevření děložního hrdla odlupovat nebo odtrhávat předem, což povede ke krvácení. Ukázalo se, že dítě nemůže vystoupit z důvodu skutečnosti, že placenta blokuje výstup a neumožňuje otevření děložního čípku. A odhalení CMM vede k těžkému krvácení, které je plné smrti dítěte a matky. Proto se s placentou previa provádí plánovaná císařská řez. Při správném fungování jsou rizika pro matku a dítě minimální..

Nejnebezpečnější situací je cervikální placentace nebo cervikální těhotenství. Naštěstí je taková patologie extrémně vzácná, protože jediným správným způsobem, jak zachránit ženský život v této situaci, je odstranění dělohy spolu s těhotenstvím. Jakýkoli pokus o odebrání plodu z dělohy vede k těžkému krvácení, což je příliš velká hrozba.

Metody prevence a léčby

Přestože se nízká vazba placenty nazývá patologie, ve skutečnosti je to spíše rys. Dnes lékaři nemají přesnou odpověď, proč je placenta připevněna na nesprávném místě, takže o profylaxi nelze hovořit. Pokud gynekolog říká, že placenta se fixovala níže, než by měla, nemusíte být nervózní, stačí to přijmout jako fakt a jako průvodce optimalizací svého životního stylu..

Lékaři označují přítomnost jizev nebo jiných zranění v místě své obvyklé lokalizace za jeden z možných důvodů nesprávného připojení placenty, takže je účelné léčit všechny nemoci včas a pokusit se vyhnout zbytečným chirurgickým zákrokům - například potratům.

Pokud jde o léčbu, zde mnoho rad nebude fungovat. Faktem je, že neexistují žádné postupy, které zvyšují placentu, stejně jako drogy. Musíte pochopit, že je to tam, kde je. Těhotným ženám se často doporučuje, aby ležely s nohama nahoře - údajně to pomůže placentě stoupat. Teď si pomysli, že ze skutečnosti, že budeme viset vzhůru nohama, naše uši klesnou? Ne a placenta se nikam nepohne. Jediným způsobem, jak ho zvýšit, je čekat na růst dělohy a místo, kde je připojena placenta, bude vyšší, než bylo.

Velmi často se doporučuje ženám s nízkou placentou lhát „zachovat“. Vzhledem k tomu, že neexistuje žádný způsob, jak zacházet s tímto onemocněním, je jediným účelem takové „uchování“ kontrola ženy a zabránění jí v tom, aby se ublížila. Pokud jste si jisti, že můžete optimalizovat svůj životní styl, a pokud se objeví nebezpečné příznaky, okamžitě jděte do nemocnice, hospitalizace není nutná..

Nízká placenta previa během těhotenství

Nízká placentace během těhotenství je závažná komplikace vyžadující neustálé sledování ženy a v případě potřeby pohotovostní péči.

Placenta je dočasný orgán, který se vytvoří do druhého týdne těhotenství, utkaný z cév matky a plodu. Je připevněna ke stěně dělohy, roste, vyvíjí se a dosahuje zralosti. Funkce těla:

 • saturace krve dítěte kyslíkem a odstranění oxidu uhličitého;
 • dodávka výživných složek plodu a likvidace odpadních produktů;
 • syntéza hormonů nezbytných pro normální vývoj těhotenství a příprava ženského prsu na produkci mléka;
 • imunitní obrana dítěte v lůně.

Norma je připojení placenty k zadní nebo boční stěně dělohy. Pokud je však příliš nízká, mohou začít problémy..

Nízká placenta previa je abnormalita průběhu těhotenství. Vyznačuje se upevněním ve spodní části dělohy, která zcela nebo mírně uzavírá vnitřní hltanu. Během porodu dítěte a při porodu jsou tedy možné komplikace.

Schematické znázornění problému.

Tento stav často spontánně zmizí, když jsou horní části dělohy přemístěny. Tento jev se nazývá placentální migrace. Obecně je však riziko úmrtí plodu poměrně vysoké: od 7 do 25%.

Příčinou úmrtí dítěte může být akutní hypoxie způsobená nedostatečným zásobováním krve placentou nebo předčasným narozením.

Tato patologie je nebezpečná pro těhotnou ženu. Krvácení z placenty previa způsobuje smrt 1-3% žen.

Přesné místo připojení vám umožní zjistit ultrazvuk za 3 trimestry. Obvykle je umístění orgánu umístěno ve vzdálenosti 5 nebo více centimetrů od vnitřního hltanu dělohy..

Příčiny

Většina příčin nízké placentace je způsobena nemocemi a stavy, ke kterým došlo před těhotenstvím.

Co způsobuje odchylku:

 • zánětlivé a infekční procesy v genitáliích;
 • poškození děložní sliznice;
 • potraty nebo potraty v minulosti;
 • gynekologické intervence;
 • vícenásobné těhotenství. Ženy s dvojčaty nebo trojčaty jsou automaticky ohroženy;
 • porod císařským řezem;
 • fibroidy, endometritida a jiná onemocnění dělohy;
 • kouření, nadměrné pití;
 • mnoho narození;
 • abnormality struktury a vývoje, práce dělohy;
 • žena starší 35 let.

Nejčastější příčinou nízké previa je kyretáž v minulosti. Tento postup poškozuje sliznici, která zabraňuje tomu, aby se vajíčko plodu připojilo k hornímu orgánu.

Navštivte lékaře

Zákeřnost odchylky spočívá v tom, že se prakticky neprojevuje. Příznaky se objevují již v pokročilém stádiu, kdy v těle probíhají nevratné procesy, jako je exfoliace. Tyto příznaky jsou:

 • těžkost v podbřišku, tažné bolesti;
 • krvavé problémy. Když se objeví, musíte zavolat sanitku;
 • smrt plodu v lůně nebo její nadměrná aktivita v důsledku hypoxie - nedostatek kyslíku;
 • těžká toxikóza - 30% žen s touto diagnózou trpí;
 • v přibližně polovině případů patologie na ultrazvuku je detekována pánevní prezentace plodu.

Samotná těhotná žena nemůže mít podezření na anomálii, dokud se neobjeví jasné příznaky. Stav je zobrazen na plánovaném ultrazvuku. Studie umožňuje nejen identifikovat problém, ale také určit jeho stupeň a závažnost.

Druhy nízké previa v závislosti na umístění placenty:

 • zadní. Toto uspořádání orgánu je nejúspěšnější možností. Ve většině případů se v pozdějších fázích místo dítěte posouvá nahoru a uvolňuje porodní kanál. Těhotenství je relativně pohodlné;
 • přední V tomto případě se musíte připravit na potíže. Pokud je dítě velké a aktivní, bude vyvíjet tlak na placentu. To způsobí problémy s pupeční šňůrou, riziko zapletení a sevření. Tato prezentace se zřídka mění při porodu, což znamená, že porodní kanál nebude volný;
 • plné nebo částečné, když tělo zakrývá dělohu. Odchylka vyžaduje velkou péči. Je důležité prodiskutovat všechny podrobnosti s lékařem před porodem a připravit, že budete muset porodit císařským řezem.

Co dělat

Diagnóza s nízkou placentací umožňuje určit, jak nebezpečný je tento stav pro těhotnou ženu a dítě. Vedeno:

 • analýza příznaků: výtok, bolest břicha;
 • ultrazvuk je hlavní typ diagnostiky, bezpečný a informativní. Provádí se ve 12, 19-20 a 30 týdnech;
 • bimanální vyšetření vagíny (za předpokladu, že nedochází ke krvácení).

Poté, co potvrdí diagnózu „nízká placenta previa“, lékař předepíše léčbu a vydá doporučení k nápravě situace. Pokud je to žádoucí a kompetentní akce, lze polohu těla změnit.

Pokud těhotenství pokračuje normálně a období nedosáhlo 35 týdnů, je léčba konzervativní. Je zobrazen přísný odpočinek na lůžku, sledování plodu a intenzita krvácení. Jakékoli zatížení, sexuální kontakty jsou zakázány.

Doporučujeme pravidelné zkoušky

Neexistují žádné léky, které zvyšují placentu. Předepisujte léky, které pomáhají zlepšovat stav těhotné ženy a přispívají k migraci místa dítěte. To:

 • tocolytics, antispasmodics - stimulují roztahování dolních částí dělohy;
 • látky, které snižují tón myometria;
 • drogy obsahující železo - jsou předepisovány ženám s krvácením, aby se zabránilo anémii s nedostatkem železa;
 • léky, které aktivují placentární cirkulaci - aby se zabránilo rozvoji hypoxie u plodu;
 • magnézie, intravenózní glukóza, vitamíny.

Droga Utrozhestan pomáhá předcházet předčasnému porodu s nízkou placentací. Aby se předešlo respiračním poruchám plodu během porodu, jsou předepisovány glukokortikosteroidy.

Pokud je prezentace částečná, doprovázená mírným krvácením, konzervativní léčba pomáhá zachránit dítě. Ale žena by si měla pamatovat, že při sebemenším propuštění a zhoršení pohody musíte okamžitě zavolat sanitku.

Při těžkém krvácení, špatném stavu ženy je těhotenství přerušeno ze zdravotních důvodů.

Pokud terapeutická opatření pomohla uchovat plod až 36 týdnů, provede se umělý porod. Nouzové doručení se provádí také v následujících případech, bez ohledu na načasování:

 • těžká ztráta krve (více než 200 ml);
 • pokles tlaku, anémie;
 • kompletní prezentace s krvácením.

Ultrazvukový obraz

Výběr způsobu porodu, který je předmětem těhotenství na plný úvazek, závisí na důkazech. Po úplné prezentaci je děloha uzavřena, takže dělají císařský řez. Provádí se také s:

 • placentární narušení;
 • polyhydramnios;
 • špatné umístění dítěte;
 • jizvy na děloze;
 • vícenásobné těhotenství;
 • po 30 letech.

Pokud je prezentace částečná, přirozený porod není vyloučen. Ale pouze za podmínky, že je dítě umístěno hlavou dolů, energickou prací a vyzrálostí děložního čípku. V případě náhlého krvácení se propíchne močový měchýř. Pomáhá zastavit krev a mít normální porod..

Pokud není děložní hrdlo připraveno, hlava dítěte je malá, mají císařský řez.

Co je nebezpečné

Důsledky mohou být strašné

Nízká placenta previa během těhotenství je stav, který je nebezpečný pro ženu i plod. Mezi nepříjemné důsledky:

 • dítě může aktivními pohyby poškodit placentu. To platí zejména pro pozdější období, kdy velké dítě přitlačí na orgán a je schopné zachytit placentární membránu;
 • s nízkou placentací není krk intenzivně zásobován krví, která je plná vývoje hypoxie plodu;
 • anomálie ohrožuje komplikace při porodu, protože místo dítěte brání dítěti opustit lůno;
 • nedostatečná placentární cirkulace může způsobit zvýšenou aktivitu plodu, která je plná transplantací a sevření pupeční šňůry;
 • Odpojení placenty je nebezpečný stav, který má za následek smrt plodu a někdy i ženy. S komplikací žaludek začíná bolet, objeví se krvácení;
 • těhotné ženy s takovou diagnózou mají často nízký krevní tlak, rozvíjí se pozdní gestóza.

Orgán je hustě propleten s krevními cévami připojenými k děloze. To zajišťuje krevní oběh placenty. Krev nese vitaminy, bílkoviny, kyslík, hormony a další látky nezbytné pro život plodu.

S nízkou previí se krevní zásobení ve spodní části dělohy zhoršuje. V důsledku toho je výživa plodu užitečnými složkami neúplná. To zvyšuje riziko retardace intrauterinního růstu a hypoxie..

Pokud je diagnostikována placentární nedostatečnost a zhoršení průtoku krve, je předepsána udržovací terapie, aby se kompenzoval nedostatek užitečných látek u plodu..

To ohrožuje nízká placentace. Dítě v důsledku abnormality může trpět v jakékoli fázi těhotenství. Opatrnost a přesné dodržování doporučení lékaře pomůže chránit jeho i sebe před komplikacemi..

Kdy povstane

Nízká placentární prezentace je detekována v různých časech. Zároveň je obtížné předvídat důsledky a není známo, jak dlouho to bude trvat. V závislosti na trimestru těhotenství závisí terapeutická opatření k nápravě patologie.

 • 1 trimestr. První plánovaný ultrazvuk se provádí ve 12-13 týdnech, současně se detekuje anomálie. V tomto období nestojí za to dělat si starosti, protože v 70% případů placenta stoupá o 20–21 týdnů;
 • 2 trimestru. V období dvaceti týdnů se placentární cirkulace zlepšuje, ale s nízkou previí je narušena, zejména pokud je plod velký a tlačí na orgán. V tomto případě gynekolog umístí těhotnou ženu do nemocnice s přísným dodržováním odpočinku a drogové terapie. Obvykle o 22-23 týdnů se místo dítěte zvedne. Pokud se situace nezmění, lékař dá ženě doporučení týkající se jejího životního stylu a nadále se snaží situaci napravit;
 • 3 trimestru. Většinou o 32-34,5 týdnů se placenta pohybuje pod tlakem rostoucí dělohy. Poté problém zmizí. Pokud se v průběhu těhotenství nespadla na místo, je ve 36 týdnech vyřešeno vydání císařského řezu. To je zvláště důležité při plné prezentaci..

Důvodem může být kyretáž dělohy

V závislosti na trimestru a povaze umístění placenty se provádějí různé kroky k nápravě anomálie. Pro ženu je důležité být trpělivá a ne panikařit.

Ve většině případů placenta stoupá na konci těhotenství. Pokud k tomu nedojde, ale žena a dítě se cítí dobře, provedou císařský řez.

Co nelze udělat

Těhotné ženy s nízkou placentací by měly být neustále sledovány lékařem. Pokud budete přesně dodržovat jeho doporučení, bude vše v pořádku. A co by se nemělo dělat:

 • trápit se. Moderní medicína úspěšně vede těhotné ženy s nízkým připevněním placenty. V 90% případů porodí žena zdravé dítě. Kromě toho se 60% narození provádí přirozeně a pouze 40 - s pomocí císařského řezu;
 • mít sex. Sex kdykoli může poškodit tělo a vést k oddělení. To platí pouze pro ženy s nízkou placentou previa;
 • hrát sporty, dělat cvičení na abs, zvedat závaží, chodit hodně. Rozhodněte se, co je důležitější, aktivní životní styl nebo zdraví dítěte;
 • dělat douching a jakékoli jiné vaginální manipulace, aby nedošlo k poškození těhotenství;
 • bát se, být nervózní, otrávený. To povede k nezdravé emoční atmosféře a zhorší stav. Rozvíjet odolnost proti stresu;
 • cestování městskou hromadnou dopravou, návštěva míst s velkým množstvím lidí. Mohou být tlačeni, což způsobí ještě větší opomenutí orgánu;
 • ignorovat doporučení lékaře, v případě potřeby nejděte do postele.

Musíš být trpělivý

Nízká placentace není nemoc, ale zvláštní stav. Situace nevyžaduje především léčbu, ale opravu. Hodně záleží na náladě těhotné ženy, jejích akcích, jak přesně odpovídají radám lékařů.

Vyhnout se anomáliím pomůže preventivní opatření. Tyto zahrnují:

 • prevence infekčních a zánětlivých onemocnění, jejich včasná léčba;
 • udržování zdravého životního stylu: správná výživa, dodržování režimu práce a odpočinku, nikoliv zneužívání alkoholu a tabáku;
 • ochrana před nechtěným těhotenstvím, aby nedošlo k anamnéze potratů;
 • císařský řez pouze v případech, kdy existují zásadní důkazy;
 • implementace gynekologických manipulací a operací na osvědčených klinikách zkušenými lékaři.

O autorovi: Olga Borovikova

Jaká je nebezpečí nízké placentace během těhotenství??

Zvláštní orgán, který během těhotenství spojuje dva živé organismy, je placenta. S pomocí tohoto těla dochází k neustálému přenosu vitamínů z matky na plod. Kromě toho je placenta vodičem kyslíku pro dítě a také způsobem, jak vydávat produkty svého života.

K úplné tvorbě placenty obvykle dochází až do 16 týdnů, její růst však může pokračovat až 36 týdnů. Důvodem je růst dítěte, které každý den potřebuje stále více důležitých stopových prvků a kyslíku od matky. Samozřejmě, stejně jako jakýkoli jiný proces v těle, může růst placenty nést některé poruchy způsobené patologiemi nebo hraničními stavy..

Nejběžnějším problémem je nízká placentace během těhotenství. Obzvláště často se to stane za 19, 20, 21 a 22 týdnů. Informace o takové diagnóze jsou často obsaženy na jakémkoli fóru pro těhotné ženy, kde můžete vidět fotografie ultrazvuku a přečíst si recenze. Je vhodné, aby lékař co nejdříve zjistil takové porušení, například po 19 týdnech, a dokázal se s tímto problémem vypořádat, čímž eliminuje nebezpečí patologického vývoje plodu..

Co to je a co je nebezpečné?

Embryo by mělo být v normálních případech připevněno ke stěně dělohy a je žádoucí co nejblíže ke dnu umístěnému nahoře. Na místě připojení embrya dochází k tvorbě placenty, což je považováno za standardní situaci. Pokud se však embryo z nějakého důvodu fixovalo téměř na výstupu, blíže k hltanu, pak má smysl říci, že je nízká placentace. K této situaci dochází, když je vzdálenost dělohy a placenty 6 cm nebo méně, jak je vidět na ultrazvukové fotografii.

Nezaměňujte toto onemocnění s jiným onemocněním placenty previa, ačkoli příznaky obou těchto jevů jsou zcela identické. Tato situace je také tématem diskuse o portálech, jako je mateřské fórum. Prezentace znamená, že placenta se překrývá z dělohy, ale důsledky pro takovou patologii budou odlišné od diagnózy „nízké placentace“..

Hlavní nevýhoda nízké polohy placenty je považována z hlediska fyziologie. Jak plod roste, jeho tlak na spodní část dělohy roste s každým týdnem, ať už je to 19, 20, 21 nebo 22 týdnů, tím silnější. Díky nízké poloze je placenta také neustále vystavována stresu pod hmotností dítěte. Výsledkem je stratifikace placenty a případně i krvácení, což je přímá hrozba potratu. Dno dělohy má lepší přísun krve než její hltan. Placenta, umístěná na výstupu, proto nemůže plodu poskytnout potřebné množství kyslíku a živin, což je zvláště důležité v 22. týdnu.

Příznaky a možné příčiny

Je velmi obtížné odhalit takové nesprávné umístění placenty v raných stádiích, zejména pokud nízká placentace v raných stádiích těhotenství není kritická. Doktor bude schopen určit přesnou diagnózu pomocí rutinního ultrazvukového vyšetření po 12 týdnech, ale pouze v případě, že vzdálenost mezi pozicí plodu a dělohy je opravdu malá. Patologii lze často odhalit až po 20-22 týdnech těhotenství. Pokud je vzdálenost kriticky malá, pak jsou možné příznaky typické pro hrozbu potratu: krvácení, tažení a bolest v dolním břiše, které se mohou projevit po 19, 20, 21 a 22 týdnech.

Proto je třetí plánované ultrazvukové vyšetření přednostně prováděno v období od 20 do 22 týdnů, aby se získal co nejinformativnější obrázek o umístění placenty. Pokud byla detekována nízká placentace po 12 týdnech, pak s největší pravděpodobností s růstem dělohy stoupá. Nicméně, 12. týden již vyžaduje pozornost lékaře.

Jsou-li uvnitř dělohy přítomny zánětlivé procesy, mohou tento jev také způsobit. Nezapomeňte, že špatné návyky, zejména pokud zůstanou v těhotenství, budou také přispívat k hraničnímu umístění placenty. Nepřímé příčiny nízké placentace jsou:

 • vícečetná narození;
 • vícenásobné těhotenství;
 • žena starší 35 let;
 • rysy anatomické struktury nejen dělohy, ale i celého genitourinárního systému;
 • Cesarean sekce přenesená v předchozích narozeních.

Pravidla chování a zacházení

Poté, co od ošetřujícího lékaře uslyšel diagnózu „nízké placentace“, neměl by panikařit. Zaprvé, panický stav je zakázán v každém trimestru těhotenství, ať už je to 20., 21., 22., 23. nebo 35. týden. A za druhé, toto onemocnění vůbec neznamená, že situace je nebezpečná a těhotenství je odsouzeno k zániku. Tento stav, v závislosti na vzdálenosti mezi placentou a dělohu, není vždy považován za patologii, ale spíše za hraniční umístění plodu. Budoucí matka si pomůže, pokud bude dodržovat některá pravidla, o kterých jí doktor řekne:

 • Odmítněte jakoukoli fyzickou aktivitu, i když je to gymnastika pro těhotné ženy. Neprovádějte náhlé pohyby, neběhejte ani neskákejte. Ano, fyzická aktivita v každém trimestru těhotenství je žádoucí, ale tady mluvíme více o normálním těhotenství. Je obzvláště nebezpečné zvednout ruce ostře.
 • Plný sexuální odpočinek, i když v raných fázích těhotenství byla povolena sexuální aktivita z důvodu neexistence ohrožení dítěte.
 • Cestování ve veřejné dopravě by mělo být minimální, nejlépe taxi nebo soukromé auto.
 • Pokuste se zvednout nohy při ležení nebo sezení a položte pod ně polštář.
 • Nezapomeňte zavolat lékaře nebo dokonce sanitku při prvních známkách krvácení, a to až do 20 týdnů, zpoždění v tomto případě je nebezpečné.
 • Pokud ošetřující gynekolog nabízí hospitalizaci, neodmítněte ji. Udržování stabilního stavu plodu při nízké placentaci bude mnohem jednodušší pod dohledem lékaře..

Stejná rada zpravidla obsahuje jakékoli fórum o těhotenství. Pokud jde o léčbu placenty nízkého typu během těhotenství, například 20–25 týdnů nebo v jakémkoli trimestru, nemohou být s touto diagnózou žádné lékařské kurzy. Lékaři nejčastěji čekají na dobu, kdy sama placenta zaujme nezbytnou pozici, obvykle se tak stane do konce druhého trimestru. Důvodem je neustálý růst plodu, a tím i děloha, když placenta mění svou polohu.

Normálně se předpokládá, že nízká placenta může změnit svou polohu až 36 týdnů, když se tělo již připravuje na porod. Nízká lokalita, bez ohledu na to, zda je diagnostikována během 20-21-22 týdnů nebo dokonce ve 33, tedy není větou. V tomto případě spočívá léčba pouze v neustálém lékařském dohledu a včasných naplánovaných vyšetřeních, včetně ultrazvuku.

dodávka

Rozlišení těhotenství s touto diagnózou nastane přirozeně, pokud vzdálenost mezi placentou a místem krku je alespoň 6 centimetrů. Placentace není kritická. Pokud si lékař v této poloze placenty myslí, že existuje určitá hrozba, pak nejprve probodne bublinu plodovou vodou. V důsledku odtoku vody upevní hlava dítěte placentu na jednom místě. V tomto případě však bude během porodu vyžadován zvýšený dohled lékařů..

V případě nesprávného umístění plodu a nízkého umístění placenty lékaři raději neriskují a mají císařský řez. Stejná operace se provádí, pokud placenta úplně uzavřela výstup z dělohy. Potom je placentace považována za kritickou. Ve většině případů bude chirurgie v tomto případě naplánována a provedena během 38 týdnů.

Přibližně 15% nastávajících matek, které provádějí plánované ultrazvukové vyšetření ve 20., 21. nebo 22. týdnu, může slyšet diagnóza od lékaře označující nízké umístění placenty. O těchto statistikách řekne jakékoli fórum pro těhotné ženy. Tato diagnóza však neznamená nebezpečí. Nejdůležitější věcí je neustálé pozorování lékaře a provádění všech jeho doporučení během kteréhokoli týdne. Nezapomeňte také, že třetí trimestr je často charakterizován úplným pohybem placenty do požadované polohy, i když předtím to bylo kritické.

Nebezpečí nízké placentární vazby během těhotenství?

Nízká placentace během těhotenství je jev charakterizovaný abnormálně nízkou polohou placenty. Tato odchylka může způsobit krvácení..

Koncept nízké placentace

Placenta plní řadu důležitých funkcí, včetně tvorby fetálního imunitního systému, dodávání plodu kyslíku, produkci specifických hormonů, díky kterým těhotenství pokračuje bez komplikací. V průběhu těhotenství chrání placenta plod před různými negativními faktory..

Za normálních podmínek je placenta tvořena ve spodní části dělohy nebo na její zadní stěně. Při nesprávném připojení je tento orgán umístěn v blízkosti vnitřního hltanu děložního hrdla (ve vzdálenosti méně než 7 cm od něj).

Ne vždy nízké umístění placenty na začátku druhého trimestru naznačuje problémy s ložiskem v budoucnosti. Pro mnoho lidí placenta stoupá s prodloužením doby těhotenství. V tomto případě je riziko komplikací sníženo.

Pokud placenta částečně nebo úplně blokuje vnitřní hltanu dělohy, pak se tento stav nazývá placenta previa.

V závislosti na umístění placenty se rozlišují tyto typy prezentace:

 • Částečný Spodní okraj placenty dosahuje vnitřního hltanu.
 • Kompletní. V tomto případě placenta zakrývá celou vnitřní hltanu dělohy. Za těchto podmínek se provádí císařský řez, protože placenta zakrývá porodní kanál. Císařský řez se provádí rutinně po 37–39 týdnech, protože pokud dosáhnete narození, můžete ztratit dítě a dokonce i ženu v práci. Koneckonců, během kontrakcí placenta odejde a způsobí krvácení u matky a hypoxii u plodu.

S takovou odchylkou se setká 15% těhotných žen. Problém se nejčastěji vyskytuje u těch, kteří rodí poprvé. V primiparous placenta, obvykle se tvořil a fixoval normálně.

Nebezpečí odmítnutí

Nízká placentace je hrozba, protože může způsobit následující komplikace:

 • krvácení a oddělení placenty, které může způsobit potrat;
 • nedostatek kyslíku a živin v plodu;
 • vývoj anémie u těhotné ženy na pozadí častého krvácení.

Pokud není možné porodit dítě v předepsané lhůtě, snaží se prodloužit těhotenství až na 37 týdnů, po které provedou nouzové porod. Je nemožné přitáhnout se k přirozenému porodu, protože pokud začnou stahy, můžete ztratit dítě i ženu při porodu..

Příčiny tohoto jevu

Důvody nízké placentace jsou:

 • minulé potraty jsou nejčastější příčinou;
 • historie infekčních chorob a zánětlivých procesů orgánů reprodukčního systému;
 • děložní myomy;
 • věk ženy od 35 let;
 • komplikovaná předchozí narození, stejně jako velké množství narozených dříve;
 • operace prováděné na děloze.

Pozici placenty lze určit pouze ultrazvukem, protože nízká placentace se často neprojevuje.

Příznaky anomálií

Nízká poloha placenty může nastat takto:

 • pocit břicha v podbřišku;
 • kreslení bolesti v dolní části zad a břicha;
 • krvácení z pohlavních cest;
 • závratě a mdloby kvůli ztrátě krve;
 • nadměrná aktivita plodu nebo naopak jeho snížení;
 • záchvaty nevolnosti, zvracení;
 • snížení krevního tlaku.

Příznaky jsou obvykle vzácné. Nejčastěji nalézají nízké umístění placenty na plánovaném ultrazvuku. Proto je nutné předepsané vyšetření absolvovat včas a také se vyvarovat fyzického a duševního stresu.

Diagnostické metody

Pro zjištění nízké placentace u těhotné ženy jsou předepsána následující vyšetření:

 • ultrazvukové vyšetření plodu;
 • vyšetření děložního čípku pomocí zrcadel, protože často je placenta previa kombinována se zkrácením a otevřením děložního čípku. Tento stav se nazývá isthmicko-cervikální nedostatečnost a může ohrozit ukončení těhotenství nebo předčasného porodu..

Po potvrzení diagnózy odborník vydá doporučení pro nápravu situace a také určí potřebu léků.

Způsoby, jak opravit stav

Specifická léková terapie, která by mohla změnit polohu placenty, nebyla vyvinuta. Pokud příznaky nejsou vyjádřeny, pak stačí dodržovat doporučení týkající se životního stylu.

Pokud se nízká placentace stane příčinou konkrétního klinického obrazu, doporučuje se ženě:

 • prostředky ke snížení tónu dělohy (Magne B6 + No-shpu, Papaverine atd.) ke snížení rizika spontánního potratu;
 • antihypoxická léčiva (Actovegin);
 • léky ke zvýšení hladiny hormonu progesteronu (Utrozhestan);
 • komplexy pro zvýšení hladiny hemoglobinu v krvi (přípravky železa);
 • léky ke stimulaci krevního oběhu a zlepšení výživy placentární tkáně (Curantil);

Tyto léky jsou předepisovány od 28. týdne těhotenství, aby se prodloužil průběh těhotenství na požadované období.

Pro obnovení hladiny ztracené tekutiny a zastavení krvácení může být ženě předepsána kapátka s roztokem chloridu sodného. V rámci nouzového ošetření - kyslíkové masky, hemostatický Tranexam.

Nosit obvaz podporuje migraci placenty nahoru. Obvaz navíc snižuje riziko většího otevření děložního hrdla, protože snižuje hladinu fetálního tlaku na vnitřní hltanu děložního hrdla. Bandáž by měla být nošena výhradně na doporučení lékaře, protože v některých situacích může bandáž zhoršovat stav.

V případě, že konzervativní metody nepomohly udržet těhotenství až do 37 týdnů, provede se císařský řez. Je také předepsáno pro:

 • progresivní oddělení placenty a velká ztráta krve těhotné ženy;
 • kritické snížení úrovně tlaku;
 • fetální utrpení podle CTG a Dopplera.

Přirozené narození není vyloučeno, pokud je prezentace částečná.

Pravidla chování pro těhotné ženy s nízkou placentací

S diagnostikovanou patologií musí žena pečlivě sledovat své zdraví. Z toho vyplývá:

 • v případě atypického výtoku, bolesti v dolním břiše vyhledejte lékaře;
 • Nepoužívejte dřep nebo nízko nakloněný;
 • více odpočinku: v poslední fázi těhotenství se ženám doporučuje sledovat klid v posteli, zatímco dolní končetiny by měly být udržovány ve zvýšeném stavu, aby se zlepšil krevní oběh a zabránilo stagnaci v cévách;
 • vyhýbejte se obavám a stresu;
 • vzdát se fyzické aktivity;
 • odmítnout navštívit koupel nebo saunu;
 • odmítnout provést douching;
 • jíst správně: musíte zahrnout libové maso a ryby, zeleninu, zeleninu, ovoce, cereálie, rostlinné oleje, černý chléb, potraviny s vysokým obsahem železa (pohanka, čerstvá jablka, nízkotučné hovězí maso) a potraviny s vitaminem C za nejlepší asimilace železa;
 • zdržet se sexuální aktivity;
 • nedoporučuje se sedět se zkříženýma nohama, protože tato poloha narušuje normální krevní oběh;
 • vstát a jít pomalu spát do postele, aniž by trhal.

Sexuální styk s placentou previa musí být zcela vyloučen. Odborníci uvádějí, že intimní život je v tomto případě možný, pouze pokud nedojde k oddělení placenty.

Před pohlavním stykem a po něm je nutné provést hygienické postupy (bez vykočení). Během milování byste měli zvolit polohu, ve které bude tlak na dělohu minimální. V tomto případě by měla žena ležet na levé straně. Pohyb během sexu by měl být měkký, mělký.

Průběh práce při nízké placentaci

Způsob dodání závisí na závažnosti anomálie..

Pokud existují důkazy, může být žena před porodem hospitalizována pro pravidelné sledování..

Pokud se nastávající matka cítí dobře, neexistují-li komplikace, neexistují kontraindikace pro přirozený porod. V průběhu porodu se neustále monitoruje stav ženy, hladina krevního tlaku a poloha plodu.

V 90% případů u žen s diagnostikovanou nízkou placentární placentou zaujímá placenta před porodem přirozené postavení. Díky tomu je možné mít přirozené narození.

Pokud po 36 týdnech dojde k minimální nebo úplné placentě previa, je předepsán císařský řez.

Co je nízká placentace a proč by těhotná žena s takovou anomálií měla být pod dohledem lékaře, je popsána v tomto videu:

Nízká placentace je odchylka, ve které je placenta příliš blízko vnitřnímu hltanu dělohy. To vytváří nebezpečí pro plod a v některých případech i pro zdraví matky. Pro zlepšení stavu ženy a plodu jsou předepisovány některé léky. V závislosti na vlastnostech patologie jsou možné jak přirozený porod, tak císařský řez.

Nízká placenta

Nízká poloha placenty je komplikací těhotenství, která se vyznačuje lokalizací místa dítěte ve spodní části dělohy, blíže než 6 cm od jeho vnitřního hltanu. Nebezpečí je, že se anomálie neprojeví. Nízké umístění placenty je možné určit pouze při ultrazvukovém vyšetření nebo při vývoji komplikací - poškození, oddělení orgánů, doprovázené patologickými příznaky. Léčba se provádí ambulantně, je indikován léčebný a ochranný režim a léková terapie. Ve většině případů, s nízkým umístěním placenty, je dodávka prováděna pomocí císařského řezu.

Obecná informace

Nízké umístění placenty je porodnická anomálie doprovázená nesprávným připevněním místa dítěte. S touto patologií existuje riziko fetální hypoxie v důsledku drcení pupeční šňůry. Také nízké umístění placenty hrozí předčasným oddělením v pozdějších stádiích těhotenství v důsledku tlaku plodu. Ženy starší 30 let jsou nejvíce náchylné k nízké placentaci. Pokud je detekováno nízké umístění placenty, je prognóza zdaleka vždy nepříznivá. Se zvyšováním objemu dělohy existuje vysoká pravděpodobnost migrace místa dítěte a jeho umístění v budoucnosti na přední nebo zadní stěně. S tímto vývojem událostí těhotenství probíhá normálně a porod je možný přirozeným způsobem.

Během ultrazvukového screeningu prvního trimestru je zpravidla detekováno nízké umístění placenty, ale blíže k 20. týdnu, přibližně v 70% případů, migruje místo dítěte a diagnóza je odstraněna. Na konci těhotenství taková patologie přetrvává pouze u 5% pacientů. Pokud je ve třetím trimestru III detekováno nízké umístění placenty, je pravděpodobnost jejího pohybu extrémně malá.

Příčiny

Vědci stále nebyli schopni konečně zjistit důvody nízkého umístění placenty. Na základě četných studií se však předpokládá, že k abnormálnímu připoutání místa dítěte dochází na pozadí difúzní hyperplazie choriových klků a regionálního vymírání jednotlivých prvků decidiální membrány. Ředění myometria, které se vyvinulo v důsledku četných potratů, kyretáže a jiných gynekologických manipulací, může způsobit takové změny a vést k nízké placentě. Riziko porodnické anomálie se zvyšuje na pozadí předchozích potratů, zánětlivých a infekčních chorob reprodukčních orgánů..

Poloha placenty je často diagnostikována po císařském řezu v důsledku tvorby jizev na děloze. S větší pravděpodobností se patologie vyvíjí ve vícenásobném těhotenství, má-li žena v anamnéze 3 nebo více narození, na pozadí benigních onemocnění, například fibroidů. Vrozené malformace dělohy, zejména děložní nebo sedlová děloha, přítomnost příček v dutině orgánu, také zvyšují možnost nízkého umístění placenty. Mezi vysoce rizikové skupiny patří pacienti, kteří jsou náchylní ke špatným návykům, náchylní ke stresu a vykonávají těžkou fyzickou práci.

Klasifikace

V porodnictví je diagnostikována nízká poloha placenty dvou druhů v závislosti na umístění embryonálního orgánu ve vztahu k děloze. Na základě tohoto kritéria může být prognóza těhotenství také odlišná. Rozlišují se následující formy anomálie:

 1. Nízké umístění placenty na zadní straně dělohy. Toto je výhodnější varianta pro rozvoj patologie. Jak se děloha zvětšuje, místo dítěte často migruje. V souladu s tím je pro dítě uvolněn prostor, při narození je pravděpodobné, že bude procházet přirozenými cestami.
 2. Nízké umístění placenty na přední stěně dělohy. Je zřídka diagnostikována, ale má nepříznivou prognózu. Pokud při lokalizaci dětského místa na zadní stěně má tendenci se pohybovat nahoru, pak v tomto případě, jak roste děloha, se placenta „pohne“ dolů. V tomto případě hrozí částečné nebo úplné překrytí hltanu dělohy. Přední nízké umístění placenty často způsobuje zapletení pupeční šňůry, fetální hypoxii, předčasné oddělení placenty.

Příznaky nízké placenty

Ve většině případů se klinicky nízká poloha placenty nevyskytuje. Ženy se obvykle cítí dobře a během plánovaného porodního ultrazvuku je možné detekovat neobvyklé připoutání místa dítěte. Nízké umístění placenty může být doprovázeno patologickými příznaky, pokud se na jejím pozadí začaly objevovat komplikace. S předčasným oddělením jsou možné bolesti v oblasti břicha, křížové kosti a krvácení. Velmi zřídka tato diagnóza přispívá k rozvoji pozdní toxikózy. Nízké umístění placenty v pozdních stádiích těhotenství může navíc vést k fetální hypoxii. Nedostatek kyslíku se projevuje snížením motorické aktivity dítěte, rychlým nebo pomalým srdečním rytmem.

Diagnóza a léčba

Je možné identifikovat nízké umístění placenty během ultrazvukového screeningu trimestru těhotenství I, II nebo III, které jsou rutinně předepsány porodníkem-gynekologem ve 12, 20 a 30 týdnech. Stanovení neobvyklého připoutání místa dítěte v raných stádiích není kritické, protože blíže ke středu těhotenství migruje a zaujímá správné místo, aniž by riskoval zdraví ženy nebo plodu. Ultrazvuk s nízkým umístěním ukazuje nejen přesnou polohu, ale také tloušťku, průtok krve v cévách a stav plodu. Vyhodnocení těchto parametrů nám umožňuje podezření na závažnější komplikace, zejména na hypoxii, zapletení, počátek odloučení.

Léčba místa s nízkou placentou závisí na gestačním věku a na celkovém stavu ženy a plodu. Identifikace anomálií v prvním trimestru nevyžaduje další terapii, stačí omezit fyzickou aktivitu. S velkou pravděpodobností migruje místo dítěte s rostoucím objemem dělohy. Hospitalizace s nízkým umístěním placenty je indikována pro hrozbu předčasného odloučení, těžké fetální hypoxie nebo blíže k porodu během 35-36 týdnů k vyšetření pacienta a stanovení plánu porodu.

Nízké umístění placenty vyžaduje korekci denního režimu. Pacient by měl co nejvíce odpočívat. Je důležité zcela vyloučit psycho-emoční a fyzický stres, pohlavní styk, protože to vše může vyvolat komplikace ve formě odloučení. S nízkým umístěním placenty byste měli chodit méně, odmítat cestovat ve veřejné dopravě. Doporučuje se odpočívat v poloze na břiše, zatímco noha by měla být zvednuta, aby se zvýšil průtok krve do pánevních orgánů, zejména do dělohy a placenty..

Léky s nízkou placentou nejsou předepsány. Management těhotenství vyžaduje pečlivější sledování, s největší pravděpodobností bude konzultace s porodníkem-gynekologem jmenována častěji než obvykle. Oprava pacienta nebo plodu se provádí pouze s hrozbou nebo vývojem komplikací na pozadí abnormální vazby. S počátkem placentárního narušení je indikováno použití léků, které zlepšují průtok krve v cévách pupeční šňůry a vitamínových komplexů. Pokud je na pozadí nízké placenty přítomna hypertonicita dělohy, použijí se tocolytika.

Při nízkém umístění placenty je možné dodání, a to jak přirozeným genitálním traktem, tak pomocí císařského řezu. První možnost je možná, když je umístění dítěte nejméně 5–6 cm od vnitřního hltanu dělohy, stejně jako dobrý stav matky a plodu, dostatečná zralost děložního čípku a aktivní práce. Plánovaná sekce císařského řezu se provádí, když je nízké umístění placenty doprovázeno hrozbou předčasného odloučení, se závažnou hypoxií plodu.

Prognóza a prevence

Převážná většina těhotenství, která se vyskytují na nízkém místě placenty, má příznivý výsledek. U 70% pacientů s touto diagnózou, blíže k porodu, je místo dítěte ve správné poloze podél přední nebo zadní části dělohy. V ostatních případech včasná diagnóza a jmenování ochranného režimu umožňují vyhnout se komplikacím, zprostředkovat těhotenství až 38 týdnů a porodit absolutně zdravé dítě. U 40% žen s nízkou placentou se porod provádí císařským řezem. V jiných případech se děti rodí přirozeným porodním kanálem. Někdy se u plodu vyskytují známky hypoxie plodu.

Prevence nízké placenty je včasná diagnóza a léčba gynekologických abnormalit, které přispívají k ředění děložní sliznice. Ženy by se také měly vyvarovat potratů, včasně se přihlásit k těhotenství u porodnice-gynekologa. Odstranění stresu a fyzické námahy po početí pomůže snížit pravděpodobnost rozvoje lokality s nízkou placentou. Také byste se měli vyhnout práci ve škodlivých podnicích, opustit závislost, více odpočinku a zajistit dostatečný příjem živin v těle budoucí matky. Pozitivní způsob na zdraví žen a plodu ovlivňuje procházky na čerstvém vzduchu. Každý pacient musí dodržovat všechna doporučení porodníka-gynekologa, provést nezbytné testy a provést screeningové testy, aby zjistil umístění nízké placenty a zahájil terapii co nejdříve.

Nízká placentace během těhotenství: příčiny, příznaky, léčba

Placenta je jedinečný orgán, který se vytváří během těhotenství, aby chránil nový život v těle matky. Skrze to vstupuje do plodu kyslík, jídlo a také se odebírají životně důležité produkty dítěte. Po 12 týdnech těhotenství je chorion přeměněn na placentu, tj. Na orgán, který proniká nesčetnými krevními cévami.

V 16. týdnu těhotenství dochází ke konečnému zrání placenty. To však neznamená, že se růst skořápky zastaví. Pěstuje aktivně až 36 týdnů a poskytuje drobky velké množství živin a kyslíku. Příznivé podmínky pro rozvoj placenty se ne vždy vyvíjejí. Je to proto, že asi 15% žen zažívá nízkou placentaci. V zásadě je tato diagnóza určena ženám ve věku 30–35 let.

Co znamená nízká placentace?

Je považováno za normální, když je oplodněné vajíčko připojeno k zadní stěně nebo ke spodní části dělohy (umístěné nahoře). Tam se vytvoří placenta, pomocí které je dítěti zásobováno kyslíkem a oxid uhličitý je z něj odstraňován, stejně jako živiny.

Existují však také situace, kdy je embryo připojeno níže, blíže k východu z dělohy. To znamená, že umístění placenty je nízké. Můžete o tom mluvit, když je vzdálenost mezi hltanem (výstup z dělohy) a placentou menší než 6 cm.

Hlavní důvody

Nízká placentace u těhotných žen může být způsobena následujícími faktory:

 1. Těžká fyzická námaha na ženské tělo až do početí a v prvních měsících těhotenství.
 2. Potraty (vždy poškozují endometrium).
 3. Ženy nad 35 let.
 4. Děložní chirurgie.
 5. Předchozí infekce a zánět pánevních orgánů a reprodukčního systému.
 6. Přítomnost vrozených malformací dělohy a strukturálních rysů vnitřních ženských pohlavních orgánů.

Jinými slovy, jakékoli očištění, potrat a zánět velmi vážně poškozují endometrium. Oplodněné vajíčko prochází dělohou při hledání nejvyšší kvality a nejbezpečnějšího místa pro připevnění. A čím je nižší, tím horší je stav endometria.

Příznaky nízkého placentálního stavu

Známky, že placenta je nízká, jsou:

 1. Ultrazvukové vyšetření ve 12 týdnech těhotenství.
 2. V počáteční fázi si žena obvykle nevšimne žádné příznaky. V podstatě se začnou objevovat ve třetím trimestru, kdy je plod významný.
 3. Ve 20. týdnu je tato diagnóza potvrzena nebo vyvrácena ultrazvukem. To je zaznamenáno na ambulantní kartě těhotné ženy..

Nízké umístění placenty je také indikováno těmito faktory:

 1. Krvácející. Jeho tok závisí na hodnotě placentárního narušení. Pokud je odlupování malé, uvolní se trochu krve. Bolest v dolní části břicha nemusí být.
 2. Kreslení bolesti v dolní části zad a břicha.
 3. Únava a slabost.
 4. Nízký krevní tlak.

Se silným oddělením placenty a krvácení bude silné. V této situaci mohou být pozorovány následující příznaky: bolest v podbřišku, mdloby, únava, závratě. Skvrny obvykle začínají po zácpě, kašli, aktivních pohybech nebo zvýšené fyzické aktivitě. Pokud si všimnete i sebemenšího výtoku krve, okamžitě navštivte svého gynekologa.

Nebezpečí nízké placentace

Většina budoucích matek, které dosud nebyly tomuto fenoménu vystaveny, se začíná obávat: co znamená nízké umístění placenty, co je nebezpečné a jaké jsou důsledky?

 1. Díky blízkosti placenty k děloze je otvor zablokován, a proto začíná krvácení. Možný potrat v důsledku oddělení.
 2. Existuje zvýšené riziko, že dítě postrádá živiny a kyslík, protože počet cév v dolní děloze je nedostatečný.
 3. Pokud je placenta umístěna nízko na zadní stěně, pak jsou komplikace častější. Pravděpodobnost nápravy situace je však vyšší. V takových případech může docházet k vnitřnímu krvácení bez vnějších sekretů. V této situaci je v dolním břiše pocit tlaku způsobený akumulací krve a také menší bolest, která se postupem času zesiluje..
 4. Pokud je placenta umístěna nízko na přední stěně, pak s růstem plodu a dělohy se bude pohybovat a může zcela blokovat hltanu. Existuje vysoké riziko, že dítě bude propleteno pupeční šňůrou. V tomto případě musí žena dodržovat všechna doporučení odborníka a věnovat zvláštní pozornost svému zdraví.

Co se dá dělat

Nelze vyléčit tuto patologii. Placenta sama určila, kam se k ní připojit. Tam to bude lokalizováno. Pokud žena nezhorší celkovou pohodu a symptomy se nevyjádří, je třeba dodržovat řadu pravidel, která přispějí k normálnímu vývoji těhotenství:

 1. Vyhněte se konfliktům a stresovým podmínkám. Zkuste se ujistit, že emoce, které cítíte, jsou pouze pozitivní.
 2. Když ležíte, vaše nohy by měly být nad trupem. Chcete-li snížit tělo pod nohy, můžete si pod ně vložit polštář.
 3. S tímto onemocněním se nemůžete zabývat sexuálním životem.
 4. Vyhněte se přepětí a fyzické námaze (neskákejte, nejezděte rychle, vzdejte se sportu a nezvedejte závaží).
 5. Používejte veřejnou dopravu co nejméně.
 6. Dávejte pozor na správnou výživu. Je to díky němu, že dítě dostane přirozené vitamíny z vaší každodenní stravy.
 7. Pokud vidíte i drobné špinění, navštivte co nejdříve odborníka. Pokud je krvácení závažné, zavolejte sanitku.

Dodatečná opatření

I u těhotných žen, u nichž je vše normální, se doporučuje provádět preventivní opatření z nízké placentace. Hlavní metodou je užívat následující léky:

 1. Protidestičková činidla. Jejich použití zlepšuje průtok krve, snižuje schopnost tvořit krevní destičky a jejich lepení. To zlepšuje průtok krve v placentě a zabraňuje jeho oddělení. Tato vlastnost obsahuje lék s názvem Pentoxifyllin (Trental).
 2. Léky ke stabilizaci narušené práce placenty: cévní, jakož i ke zlepšení metabolických procesů. Mezi ně patří: dipyridamol, aktovegin, glukóza a vitamíny C, E, A.
 3. Tocolitics. Používá se nejen magnéziová terapie, ale také beta-adrenergní agonisté (Ginipral).
 4. Antispasmodika. Přednostně se užívají v raných stádiích, v době, kdy se nedoporučuje užívání doplňků hořčíku..

Kromě pozorování a základní léčby, těhotné ženy s diagnózou „nízké placenty previa“ potřebují soubor preventivních opatření, aby zabránily retardaci růstu plodu a zlepšily práci místa dítěte s tímto uspořádáním.

Dodávka za nízkou placentu

Nízká placentace se velmi často neobjeví až do porodu. Mnoho matek se obává, jak k porodu dojde s takovou zklamáním..

 1. V zásadě, pokud je stav těhotné ženy uspokojivý a neexistují žádné komplikace, dochází k narození přirozeně. Současně je však stav žen neustále sledován: počet sekrecí, krevní tlak, poloha drobků v lůně i puls jsou udržovány..
 2. Pokud je diagnóza potvrzena a po 36 týdnech těhotenství (vzdálenost od placenty k hltanu je menší než 2 cm), objeví se krvácení a řada nežádoucích příznaků, pak se porod provádí hlavně císařským řezem.

Jak zvýšit placentu během těhotenství

Vyvstává otázka, zda lze placentu zvýšit. Neexistuje žádný definitivní výzkum na toto téma. Pokud je placenta umístěna v blízkosti děložního čípku nebo na zadní stěně, pohybuje se mnohem pomaleji, než když je na přední stěně. To je způsobeno špatným přívodem krve zepředu. Z tohoto důvodu migruje místo dítěte při hledání nových plavidel.

Klinická opatření ke stimulaci pohybu placenty jsou následující:

 1. Ošetření ICN. Má se za to, že korekcí cervikální nedostatečnosti je možné vytvořit vhodnější podmínky pro migraci místa dítěte. To však nelze vždy provést, protože existuje vysoké riziko krvácení.
 2. Magnesia terapie. Odborníci se domnívají, že přípravky, které obsahují hořčík, přispívají k relaxaci myometria. A to příznivě ovlivňuje pohyb placenty. Tyto léky jsou prevencí předčasného porodu dítěte a zpomalením růstu embrya. Podobná terapie se provádí od druhého trimestru..

V 50% případů, ve třetím trimestru, placenta stoupá sama o sobě výš. V tomto případě se obvykle dosáhne normálních hodnot.

Kdy navštívit lékaře

Ve většině případů dochází k náhlým komplikacím s nízkou placentací. Například krvácení se může objevit okamžitě po spánku, pokud jste dosud neprovedli žádné pohyby. Zpravidla není bolest.

V takových situacích naléhavě konzultujte gynekologa:

 1. S výskytem akutní bolesti v břiše.
 2. Pokud se pohyby zastavily nebo prudce zvýšily.
 3. Když dojde i k mírnému rozmazání hnědého výboje.

Žena s podobnou diagnózou se musí po celou dobu porodu dobře starat o sebe, i když je její zdraví vynikající.

Jak lze zjistit patologii?

Jediný informativní a bezpečný způsob diagnostiky patologie je ultrazvuk. S jeho pomocí můžete nejen zjistit, kde přesně je placenta, ale také v jaké vzdálenosti je od děložního čípku. Důležité je hodnocení dynamiky procesu.

Z hlediska bezpečnosti pro dítě je použití jiných existujících metod (MRI a CT) nepřiměřené.

Umístění místa dítěte je také určeno císařským řezem, pokud je provedeno naléhavě (během oddělení) nebo plánovaným způsobem.

Mnoho žen se zajímá o to, zda lze patologii identifikovat samostatně. Tento problém se však v žádném případě neprojeví až do chvíle komplikací. Nebyl pozorován žádný zvláštní výtok ani bolest, celkové zdraví těhotné ženy je normální a pohyby plodu nejsou narušeny.

Jakmile se objeví komplikace, klinický obraz jim začne odpovídat. S odloučením se objevují silné bolesti a výboje, s předčasným narozením nebo hrozbou potratu - kontrakce a bolest. Z tohoto důvodu je velmi důležité provést ultrazvukové vyšetření, provést testy předepsané lékařem a včas navštívit specializovaného lékaře. Je lepší provádět ultrazvukové vyšetření na dobrém zařízení a u vysoce kvalifikovaného specialisty.

Články O Neplodnosti