Hlavní Bolest

Nifedipine

V současné době se užívání drogy „Nifedipin“ během těhotenství rozšířilo. Ve většině případů to trvá asi 40 týdnů, ale přibližně u jednoho z osmi narození dochází až do 37. týdne, kdy plod ještě není plně vyvinut nebo nezralý. Předčasně narozené děti jsou vystaveny vyššímu riziku vážného onemocnění a dokonce úmrtí než děti narozené v úplném období a pravděpodobnost vývojových abnormalit se výrazně zvyšuje.

Použití tocolytics: proč?

 • syndrom respirační tísně;
 • mozkové krvácení;
 • nekrotická enterokolitida.

Dokonce i týden poskytovaný tocolytiky může stačit k přesunu těhotné ženy do nemocnice, která je vybavena zařízením pro intenzivní péči o novorozence. To vám umožní zvýšit šance novorozenců na přežití..

Užívání "nifedipinu" během těhotenství

Některá tocolytická léčiva mohou způsobovat vedlejší účinky u matky, plodu nebo obou, a některé jsou velmi závažné. Proto porodníci zvýšili zájem o drogu „Nifedipin“. Těhotenství je indikováno z důvodu, že tento lék způsobuje méně vedlejších účinků než některá jiná tocolytika, ačkoli tento lék může vést k některým vážným komplikacím..

Hlavním účelem Nifedipinu je kontrolovat vysoký krevní tlak a anestetizovat anginu (bolest na hrudi). Je klasifikován jako blokátor vápníkových kanálů a blokuje průchod vápníku v srdečních a hladkých svalech, zejména v myometrii. A vápník je potřebný ke kontrakci dělohy. Jedním z nejčastěji používaných a studovaných léků mezi blokátory vápníkových kanálů k potlačení předčasných kontrakcí je nifedipin. Návod k použití během těhotenství doporučuje užívat lék od 18 týdnů.

Použití tocolytics s hrozbou potratu je kontroverzní. Těmito léky je zbytečně léčeno 80% žen s podezřením na předčasný porod. A tocolytika ukázala pouze omezený přínos.

Nifedipin pro zachování těhotenství

Pokud porovnáte užívání léku "Nifedipin" během těhotenství s jinými tocolytickými drogami, pak betamimetika mají určité problémy s bezpečným užíváním a blokátory kalciových kanálů jsou ženami dobře tolerovány. S použitím této drogy se počet žen při porodu snížil až o 34 týdnů těhotenství. Dost na pouhých sedm dní léčby.

Navíc je tento lék dobře tolerován ženami a méně těhotných žen přerušuje léčbu kvůli vedlejším účinkům. U kojenců, jejichž matky dostávaly nifedipin během těhotenství, se méně pravděpodobně vyvinul syndrom respirační tísně, mozkové krvácení, závažné onemocnění střev a žloutenka..

Současně není dostatek důkazů k úplnému srovnání nifedipinu s jinými tocolytiky nebo k výběru adekvátní dávky léků, které je třeba užívat. To vyžaduje další výzkum..

Jaká rizika jsou spojena s nifedipinem??

Během těhotenství je pro plod a matku „Nifedipin“ zcela bezpečný. Recenze lékařů naznačují rychlý účinek bez nepohodlí, zatímco tocolytická léčiva mají silnější vedlejší účinky. Ženy často odmítají tocolytika kvůli špatné toleranci, dušnosti, zvýšené bušení srdce, pocení.

Užívání nifedipinu během těhotenství s uterinním tónem je odůvodněné u pacientů se zvýšeným rizikem anginy pectoris, srdečního infarktu a také s městnavým srdečním selháním, srdečními arytmiemi, nedostatkem kyslíkového tkáně (hypoxie) a selháním ledvin.

Komplikace

Při studiu účinků na matku a plod byly identifikovány následující vedlejší účinky:

1. Hypotenze (nízký krevní tlak). Během studií účinnosti léku "Nifedipin" během těhotenství byly zaznamenány mnohé závažné komplikace, jednou z nejčastějších byla hypotenze. Vědci však zpochybnili důležitost této komplikace, protože to neovlivňuje plod..

2. Dýchavičnost (obtížnost nebo dušnost a dušnost). Tato komplikace byla hlášena u 6% žen. Lék byl vysazen a stav pacientů se rychle zotavil. Je to kvůli velké zátěži srdce a cév: šest ze sedmi žen mělo vícečetné těhotenství.

3. Periferní edém (hromadění tekutin v kotnících, chodidlech a nohou). Mírný edém byl diagnostikován u 10 procent žen užívajících nifedipin během těhotenství.

Instrukce uvádí tyto komplikace. V praxi však těhotné ženy tento lék dobře snášejí a všechny tyto nežádoucí účinky jsou poměrně vzácné.

Léková interakce

Nifedipin může během těhotenství interagovat s betablokátory a jinými léky, včetně digoxinu, chinidinu, warfarinu, cimetidinu a síranu hořečnatého.

Časté nežádoucí účinky

Mezi ně patří bolesti hlavy, nevolnost, závratě, návaly horka, bušení srdce, křeče svalů, zácpa a kašel.

Kdo by měl při používání Nifedipinu postupovat opatrně? Nežádoucí účinky a další komplikace se mohou objevit jasněji u žen s vícenásobným těhotenstvím, s předčasným prasknutím membrán, vaginálním krvácením, infekcemi dělohy, diabetes mellitus nebo srdečními chorobami. Současné nebo postupné užívání více než jednoho tokolytického léčiva může způsobit mateřské vedlejší účinky..

Doporučení

Neužívejte drogy po dlouhou dobu. Je určen k použití na krátkou dobu: 7-14 dní.

Pokud existuje možnost prodloužení těhotenství, je odůvodněné předepsat lék mezi 24 a 34 týdny těhotenství, je-li pro pomoc matce a dítěti nezbytné použití steroidů. Neměl by se používat, když je porod aktivní, nebo pokud je těhotná žena a plod ohrožen infekcí, krvácením nebo jinými komplikacemi..

Nifedipin může zastavit předčasnou porodu ze dvou na sedm dní a ponechat tak čas na použití kortikosteroidů, aby se snížil počet komplikací plodu spojených s předčasným porodem. Jeho účel závisí na situaci a měl by být odůvodněn.

Další pozitivní efekt

Hypertenze, preeklampsie a eklampsie jsou považovány za nejčastější patologické těhotenství. Jedná se o komplikaci 1 z 10 těhotenství..

Nifedipin se používá k léčbě chronické hypertenze, mírné gestózy v pozdním těhotenství a hypertenze spojené s preeklampsií. Při perorálním podání zvyšuje léčivo teratogenní riziko pro plod, a proto není indikováno v časných stádiích těhotenství. Rovněž nezpůsobuje znatelné snížení průtoku krve dělohy. Studie prokázaly účinnost a bezpečnost dlouhodobě působícího perorálního léku Nifedipin během těhotenství u žen se závažnou hypertenzí..

Složitá terapie

Zájem o použití léčiva "Nifedipin" pro kontrolu krevního tlaku v preeklampsii se objevil se současným použitím síranu hořečnatého k prevenci záchvatů. Léčivé interakce léčiva "Nifedipin" a MgSO4 nezpůsobuje ve většině případů neuromuskulární blokádu, depresi myokardu nebo cévní nedostatečnost. V praxi se tyto léky obvykle používají společně bez zvýšeného rizika. Recenze uvádějí rychlé a významné snížení krevního tlaku při perorálním podání - po 20–30 minutách. Tento efekt přetrvává 2 až 4 hodiny. Při sublinguální aplikaci je pozorován rychlejší a delší účinek..

Při provádění denního sledování krevního tlaku bylo zjištěno, že léčivo je schopné významně snížit krevní tlak. Současně se těhotné ženy s hypertenzí snížily během 24 hodin. Jejich krevní tlak byl v oblasti 120/90 mm RT. Svatý.

Použití antihypertenziv během těhotenství k léčbě mírné, střední nebo těžké hypertenze je oprávněné a existuje jen málo důkazů na podporu konceptu, že kontrola krevního tlaku u těhotných žen s chronickou hypertenzí zabrání následnému výskytu preeklampsie. Ale bez léčby se stává příčinou nejnepříznivějších výsledků u těchto pacientů. Doporučuje se pro většinu těhotných žen s arteriální hypertenzí od 140 do 150 mmHg. Umění. systolický a / nebo diastolický od 95 do 100 mm RT. Umění. pro prevenci exacerbací, použití drogy "Nifedipine" ve standardních dávkách - 10-20 mg za den.

Je nifedipin bezpečný v těhotenství

Vysoký krevní tlak se vyskytuje u 5-15% nastávajících matek a významně komplikuje průběh těhotenství. Hypertenze může vést k nepříjemným následkům, jako jsou srdeční choroby, předčasný porod a potrat. Neméně těhotné ženy se však bojí užívat silných léků, v anotacích, jejichž seznam obsahuje řadu kontraindikací a nežádoucích účinků. Tyto obavy se týkají takových běžných léků, jako je Nifedipin..

Složení a působení nifedipinu

Aktivní složkou léčiva je nifedipin - látka patřící do třídy blokátorů pomalých kalciových kanálů. Lék má antihypertenzní a antianginální vlastnosti, to znamená, že snižuje krevní tlak a zabraňuje anginózním záchvatům. Jeho použití pomáhá zlepšit pohodu u nemocí kardiovaskulárního systému..

Když těhotná žena vstoupí do těla, lék pokračuje:

 • blokování usazenin vápníku na stěnách krevních cév;
 • expanze a zlepšení elasticity krevních cév;
 • snížení srdeční frekvence;
 • snížení spotřeby kyslíku v myokardu;
 • snížení vysokého tlaku;
 • stažení přebytečného sodíku a draslíku;
 • relaxace děložních svalů.

Při podání je léčivo rychle a úplně absorbováno, proniká obecným krevním oběhem a odtud do centrálního nervového systému a placentární bariérou.

Nifedipin snižuje vysoký krevní tlak

Účinek nifedipinu začíná v průměru 20 minut po požití (žvýkání zvyšuje účinek) a trvá 4-6 hodin.

Jsou negativní důsledky užívání léku pro ženu a plod možné

Úřední příručka zdůrazňuje, že užívání léku je zakázáno během porodu dítěte a během kojení. Ženy a poskytovatelé zdravotní péče tak čelí otázce, zda Nifepidin užívat během těhotenství..

Tento lék je podle US Food and Drug Administration (FDA) zařazen do kategorie „C“. To znamená, že léčivo lze ještě předepsat těhotným ženám, pokud očekávaný přínos výrazně převyšuje možné poškození plodu.

Experimentální studie provedené na zvířatech odhalily riziko:

 • vrozené malformace embryí;
 • zpomalení růstu a zpoždění ve vývoji plodu;
 • patologie vnitřních orgánů embrya;
 • zmeškané těhotenství.

Odborníci z Ruské národní výzkumné lékařské univerzity však poskytují další údaje: Užívání nifedipinu nezvyšuje výskyt vrozených anomálií u dětí, jejichž matky užívaly drogu v časných stadiích těhotenství. Dlouhodobé sledování kojenců, jejichž matky užívaly drogu ve druhém a třetím trimestru, navíc nepotvrdilo výskyt teratogenních a embryotoxických účinků na plod a novorozence..

I v lékařských kruzích tedy neexistuje shoda ohledně bezpečnosti nifedipinu během těhotenství. Lékaři nicméně považují za možné předepsat lék, ale hlavně v pozdějších stádiích, kdy se již vytvořily nejdůležitější orgány dítěte, a to pouze pro závažné indikace.

Kdy a proč jsou tablety Nifedipinu předepsány během těhotenství?

Lékař tedy předepisuje tento lék těhotným ženám pouze v extrémních případech. Takovým kategorickým údajem v období porodu dítěte může být:

 • vysoký tlak, který ostatní léky špatně odstraňují;
 • hypertonicita dělohy;
 • angina pectoris;
 • hypertenzní krize.

Je třeba dodat, že těhotná žena má dva typy vysokého krevního tlaku: chronický nebo získaný (těhotenský). Chronická hypertenze se objevuje před početí a získaná se objevuje během těhotenství, nejčastěji ve druhém trimestru.

Pokud se ženské tělo již přizpůsobilo chronické formě, může těhotenství vést k závažným komplikacím - otokům, pozdní toxikóze, eklampsii spojené se záchvaty. V tomto případě lékaři předepisují Nifedipin, který pomáhá hladce, ale trvale snižovat krevní tlak a zlepšuje průtok krve mozkem. V porodnické a gynekologické praxi se droga používá také jako tocolytikum (látka, která zastavuje předčasný porod) s hrozbou ukončení těhotenství..

Při vysokém krevním tlaku je u 25% žen riziko spontánního potratu. V tomto případě je nifedipin zvláště účinný..

Kontraindikace a vedlejší účinky podle pokynů

Lékaři tedy obvykle předepisují tento lék v prvním a druhém trimestru těhotenství. Nifedipin je rovněž zakázán pro použití budoucí matkou, pokud lékař diagnostikoval:

 • přecitlivělost na aktivní složku a další složky léčiva;
 • akutní fáze infarktu myokardu;
 • nízký tlak;
 • kardiogenní šok;
 • dekompenzované srdeční selhání;
 • těžká aortální stenóza.

Užívání nifedipinu je někdy doprovázeno výskytem nežádoucích účinků. Mezi hlavní rozdíly:

 • návaly kůže;
 • otok a zarudnutí rukou;
 • edém dolních končetin (například kotníků a dolních končetin);
 • bolesti hlavy;
 • únava;
 • prudký pokles tlaku;
 • srdeční selhání;
 • poruchy trávení (průjem, zácpa, nevolnost);
 • alergické projevy (kopřivka, svědění).

Nežádoucí účinky jsou častější na samém začátku léčby. Pokud se objeví tyto a další nežádoucí důsledky, měli byste se neprodleně poradit se svým lékařem o změně dávky nebo úplném zrušení léčby.

Jak správně používat, aby se zabránilo negativním účinkům

Lék není zbytečně vydáván v lékárnických řetězcích přísně podle předpisu, protože přesné dávkování a délku léčebného cyklu může stanovit pouze lékař provádějící těhotenství na základě hlavního syndromu a zdravotního stavu budoucí matky.

Lék je dostupný ve formě tablet a ve formě roztoku (není předepsán těhotným ženám). Jedna tableta obsahuje 10 mg nifedipinu. Pokyny naznačují, že maximální povolená denní dávka by neměla překročit 120 mg. Teoreticky může kurz trvat jeden a půl měsíce.

Lékař může doporučit, aby pacient užíval tablety pod jazykem (pod jazyk a čekal na rozpuštění) nebo dovnitř. Způsob příjmu závisí na indikacích.

Tablety na bázi nifedipinu jsou vyráběny výrobci v různých dávkách a formách, existují retardované tablety s prodlouženým uvolňováním. Ujistěte se, že se svým lékařem přesně zjistíte, který lék je pro vás předepsán.

Při používání nifedipinu je třeba mít na paměti, že:

 • jeho příjem zvyšuje pocení, takže tableta je omyta velkým množstvím čisté vody - nejméně 1 šálek;
 • jeho účinnost je výrazně snížena při užívání přípravků vápníku v důsledku antagonistické interakce;
 • běh léčby hořčíkem často vede ke svalové slabosti, zmatení, obtížným dýcháním.

Kromě toho by měla být léčba nifedipinem ukončena postupně. Ostré odmítnutí léku je plné výskytu tak nepříjemného účinku, jako je stažení.

Co lze nahradit

Nifedipin je nejzávažnější lék předepsaný během těhotenství pouze ve výjimečných případech. Některé ženy odmítají užívat lék, a to navzdory jmenování lékaře. Někdy vyvstává otázka nahrazení, pokud nastávající matka zjistila nesnášenlivost se složkami drogy. Níže budeme zvažovat léky, které může lékař předepsat ženě se zvýšeným tónem a hrozbou potratu.

Tabulka: drogy užívané k problémům s tlakem a hrozbou ukončení těhotenství u nastávajících matek

TitulUvolněte formulářeÚčinná látkaIndikaceKontraindikaceTěhotenstvípřibližné náklady
PapaverineRektální svíčkyPapaverin hydrochlorid
 • Hypertonicita dělohy;
 • riziko potratu;
 • preeklampsie.
 • AV blok;
 • Glaukom;
 • závažné selhání jater;
 • nesnášenlivost papaverinu.
Bezpečnost a účinnost papaverinu nebyla stanovenaOd 34 rublů
Ginipral
 • Tablety;
 • řešení;
 • soustřeď se.
Hexoprenalin sulfát
 • Prevence předčasného porodu se zvýšenými nebo rychlými kontrakcemi bez vyhlazení děložního čípku nebo otevření dělohy;
 • hrozba předčasného porodu.
 • Tyreotoxikóza;
 • myokarditida;
 • ischemická choroba srdeční;
 • arteriální hypertenze;
 • závažné onemocnění jater a ledvin;
 • glaukom s uzavřeným úhlem;
 • krvácení z dělohy, předčasné placentární abrupce;
 • nesnášenlivost součástí.
Kontraindikováno v prvním trimestruOd 160 rublů
Ne-shpa
 • Tablety;
 • řešení.
Drotaverin hydrochlorid
 • Riziko potratu;
 • předčasný porod;
 • křeč děložního hrdla během porodu;
 • potíže s otevřením děložního čípku;
 • těžké poporodní kontrakce.
 • Selhání ledvin;
 • závažné selhání jater;
 • závažné srdeční selhání;
 • nesnášenlivost součástí;
 • galaktózová intolerance (pro tablety).
Podle doktora
Od 56 rublů
Magnelis B6Tablety
 • Laktát hořečnatý;
 • pyridoxin hydrochlorid.
 • Hypertonicita dělohy;
 • riziko předčasného porodu;
 • riziko potratu;
 • časná toxikóza;
 • pozdní gestóza.
 • Těžké selhání ledvin;
 • fenylketonurie;
 • přecitlivělost na složky.
Žadné limityOd 325 rublůUtrozhestanKapslePřírodní progesteron
 • Prevence potratů;
 • riziko potratu.
 • Přecitlivělost na složky;
 • akutní flebitida;
 • nebezpečí trombózy;
 • krvácení z pohlavních orgánů;
 • nemoc jater.
Zobrazeno v trimestrech I a IIOd 352 rublů

Fotogalerie: Nifedipinové náhražky předepsané pro zvýšený tonus dělohy

Recenze žen o používání nifedipinu

Co je ještě nepříjemnou věcí - hypertonicita dělohy během těhotenství. Nejnepříjemnější je nepohodlí v podbřišku a v žaludku. To se táhne, pak praskne a pak bolí. Dostal jsem se do nemocnice, byl mi předepsán Nifedipine. Nedovoluje děloze stahovat se a současně odstraňuje napětí v děloze. Opatrnost by měla být věnována nifedipinu pro ty, kteří mají nízký krevní tlak, protože to může ještě více snížit. Obecně je nifedipin dobře snášen těhotnými ženami. Jak mi vysvětlil porodník-gynekolog, jsou šetrnější než například Ginipral. Druhý má mnoho vedlejších účinků. Je samozřejmě lepší se s takovými problémy setkat, ale přesto, pokud vás to ovlivnilo, pak se poraďte se svým lékařem. A další... nuance. Při užívání Nifedipinu potřebujete úplný odpočinek a odpočinek. Nebuď nemocný!

bobosho
http://otzovik.com/review_971063.html

Piju Nifedipine, byl jsem do něj převeden z No-shpa a Papaveriny, pil jsem to dlouho, piju ráno a večer. Doktor mě varoval, že bych se neměl držet pokynů pro něj... A doktor varoval, že to musím koupit, žádné analogy!

Chochinna **
http://eva.ru/pregnancy/messages-2294485.htm

Nifedipin se v dítěti nijak neodráží. Jde jen o to, že se u nás ještě tak často nepoužívá, zde jsou anotace a sochy. Ve skutečnosti je jeho tón ještě lepší než Ginipral, zejména z tlaku. Takže pijte, co předepsal lékař.

zapolya
https://www.u-mama.ru/forum/waiting-baby/pregnancy-and-childbirth/373346/index.html

Také mi byl předepsán nifedipin s tónem z 20. týdne těhotenství. Nifedipin, stejně jako Ginipral, patří do skupiny tocolytic drog, které mají relaxační účinek na srdeční sval, protože děloha je také sval, tak účinek Nifedipine na tom je podobný. Nifedipin má také méně vedlejších účinků než Ginipral.

Tigryusha
http://www.babyplan.ru/questions/17229-nifedipin-ot-tonusa/

Snažil jsem se vzít Nifedipin... Po 20 minutách mi ztuhl žaludek, asi po hodině tlak poklesl na 80 až 50... Srdeční tep 100, bolení hlavy, volal gynekolog, předepsal malou dávku kofeinu, tlak je nyní normální, Nifedipin byl zrušen... Odpočinek jen pomáhá, vstávám na záchodě a jíst, znovu je žaludek jako kámen... Tato droga mi nevyhovovala, ačkoli tón opravdu vzlétl... Znovu vezmu No-shpa, Papaverin, Magne B6... Ačkoli jejich účinek je malý.

Isa Dolmatová
http://www.stranamam.ru/post/7740588/

Byl jsem také předepsán Nifedipine, pil jsem to tři týdny a nevšiml jsem si žádného účinku. Ale Ginipral mi pomohl mnohem lépe. Mám méně tonusu z Ginipralu.

kisa1234
http://forum.materinstvo.ru/index.php?showtopic=1738117

Video: těhotenský krevní tlak

Nifedipin je vazodilatátor, někdy předepisovaný těhotným ženám s vysokým krevním tlakem a hypertonicitou dělohy. Úřední příručka však uvedla, že tento lék je kontraindikován v období porodu dítěte. Lékaři stále hádají o vhodnosti jeho použití u nastávajících matek. V každém případě je užívání léku nezbytné pouze podle pokynů a pod dohledem lékaře. Nifedipin se obvykle používá v pozdním těhotenství a pouze pro nejzávažnější indikace..

Články O Neplodnosti