Hlavní Testy

Nevyvíjející se těhotenství. Zastavte vývoj těhotenství. Příčiny nevyvinutého těhotenství v raných stádiích. Příznaky, důsledky, ukončení a těhotenství po nevyvinutém těhotenství.

Nevyvinuté těhotenství je stav, kdy se embryo nebo plod z jakéhokoli důvodu přestane vyvíjet a umírá..

Ve většině případů se ženy setkávají s tímto problémem v raných stádiích - v prvním trimestru těhotenství méně často dochází k nevyvinutému těhotenství později.

Nerozvíjející se rané těhotenství

Zastavení vývoje embrya dále vede k vyloučení vajíčka plodu, což se projevuje ve formě spontánního potratu. V mnoha případech se však vývojové zastavení vyskytuje ve velmi rané fázi a skutečnost, že žena počala, zůstává ženě neznámá, nedochází k žádnému zpoždění v menstruaci nebo toto zpoždění je tak malé, že si žena sama není vědoma těhotenství. Ve velkém procentu případů jsou takové potraty spojeny s chromozomálními abnormalitami embrya.

Příčiny nevyvinutého těhotenství. Proč se toto děje?

Každá žena, která chtěla dítě, se samozřejmě diví, proč se to stalo.?

Důvody pro nevyvíjející se těhotenství mohou být různé, někdy mohou být složité.

Mezi hlavní důvody pro zastavení vývoje těhotenství patří:

 • Genetické faktory: genetické poruchy jsou v krátkodobém horizontu hlavními příčinami nevyvíjejících se těhotenství (až 70% všech případů). Anomálie ve vývoji plodu na chromozomální úrovni. V tomto případě se embryo vytvořilo se špatným počtem chromozomů a tělo matky odmítlo vytvořené fetální vajíčko.
 • Autoimunitní faktory: v tomto případě ženské tělo zvýšilo agresivitu vůči embryu.
 • Trombofilní faktory: tendence aktivně se srážet u ženy (trombofilie) je jedním z důležitých důvodů obvyklého potratu.
 • Alloimunitní faktory: Podmínky, kdy příčinou potratu je poměr antigenů tkáňové kompatibility u manžela a manželky.
 • Infekční faktory: Přítomnost určitých infekcí může zastavit vývoj těhotenství.

Příznaky a diagnostika nevyvíjejícího se těhotenství?

Kdy bych měl navštívit lékaře? Kdy lze zastavit těhotenství??

 • Nedostatečný růst hCG (viz kalkulačka hCG)
 • Absence embrya nebo srdeční frekvence v embryu podle ultrazvuku
 • Krvácení genitálního traktu

Absolutním znakem tohoto stavu je nesoulad gestačního věku a velikosti embrya a absence srdečního rytmu.

Je stanovena diagnóza. Co dělat?

Pokud vám diagnostikuje nevyvinuté těhotenství, nemůžete jej zachránit, těhotenství v každém případě skončí. Hormonální léčba může zpozdit okamžik potratu, ale nemůže pomoci embryu přežít..

Potrat

Taktika lékaře porodníka a gynekologa bude záviset na konkrétním případě, od nastávající taktiky po hospitalizaci. V mnoha případech, když plod umírá, hladina hCG klesá, děloha se stahuje a dochází k potratu, takže vajíčko plodu opouští dělohu samostatně.

Pokud během 2-3 dnů od diagnózy nedojde k spontánnímu potratu, rozhodne se o lékařském potratu.

Lze také hospitalizovat pro chirurgické ošetření, kterým je kyretáž děložní dutiny s odstraněním vajíčka plodu, vakuové odsávání. Výsledný materiál (škrábání) je odeslán na histologické vyšetření. Je žádoucí analýza karyotypu embrya, což nám umožní učinit předpoklad o důvodu potratu..

Kdy mohu naplánovat těhotenství po nevyvinutém těhotenství??

K přípravě na další těhotenství je zapotřebí průměrně 2 až 6 měsíců. V závislosti na stavu ženy, zjištěných příčinách potratu, objemu vyšetření, nezbytném ošetření.

Po zastavení vývoje těhotenství se obvykle další těhotenství vyvíjí normálně. Neúspěšné těhotenství je signálem k zodpovědnější přípravě na další těhotenství..

Jaký druh vyšetření musíte projít, okamžitě zastaví vývoj těhotenství

Jeden z prvních testů, které jsou určeny k identifikaci příčin ukončení těhotenství:

Vyšetření k přípravě na další těhotenství

Schéma vyšetření u žen, někdy mužů, je sestavena individuálně.

Seznam povinných vyšetření pro přípravu na těhotenství zahrnuje:

Zmrazené (nevyvíjející se) těhotenství v raných stádiích: příznaky, příčiny

Mnoho párů sní o tom, že bude mít dítě, ale z nějakého důvodu jejich sny selhávají. Jedním z takových důvodů je zmrazené těhotenství..

Za tuto patologii může být odpovědná nejen matka, ale i otec, a proto je důležité být podrobně vyšetřen ve fázi plánování těhotenství a začít vést zdravý životní styl k oběma partnerům..

Podle statistik není mrtvé těhotenství tak vzácné, u 15 - 20% všech požadovaných těhotenství.

Definice „Zmrazené těhotenství“

Mrtvé nebo nevyvíjející se těhotenství je těhotenství, které se náhle zastaví a plod roste a vyvíjí se, a proto umírá. Současně nejsou prozatím žádné známky spontánního potratu a embryo je v děložní dutině, proto je pro tuto patologii jiným názvem neúspěšný potrat. K „těhotenství“ může dojít v kterémkoli těhotenství (až 28 týdnů), ale zpravidla k tomu dochází v prvním trimestru. Ohrožené těhotenství z důvodu neúspěšného potratu je 3 až 4 týdny, 8 až 10 a 16 až 18 týdnů.

Potrat, stejně jako další spontánní potraty, označuje potrat. O obvyklém potratu se však mluví pouze v případě dvou nebo více spontánních potratů.

Podstatou zmrazeného těhotenství je oplodnění vajíčka, jeho transport do dělohy, kde je implantováno a dále se vyvíjí po určitou dobu, ale vývoj embrya se zastaví. Jednou z možností zmeškaného těhotenství je také anembryonie nebo syndrom „prázdného plodu“. V tomto případě se vytvoří fetální membrány, syntetizuje se chorionický gonadotropin, což dokládá pozitivní těhotenský test, ale samotné embryo chybí. Podobná patologie je často způsobena chromozomálními patologiemi..

Z toho, co plod může „zamrznout“?

Příčiny zmrazeného těhotenství jsou velmi četné. Lze je rozdělit do několika skupin:

Chromozomální a genetické abnormality

Toto je jeden z největších a nejdůležitějších etiologických faktorů neúspěšného potratu. Pokud embryo zdědí zvláštní chromozom nebo patologický gen, vyvíjí se v procesu vývoje více malformací, které jsou neslučitelné se životem, a v tomto případě je těhotenství ukončeno. Účinek přirozeného výběru je evidentní - příroda rozhoduje, že produkce nezpůsobilého dítěte na světě je nerentabilní a vyčerpává sílu těla matky, a tak zastavuje postup těhotenství.

K genetické anomálii však může dojít právě během daného těhotenství, kdy je vystaveno jakýmkoli škodlivým vnějším faktorům (záření, závislost na drogách, alkoholu, kouření), nebo může být zděděno od rodičů, například pokud dojde k poruše v „predispozičních genech“. Pokud tedy fetální vajíčko „přijalo“ „gen trombofilie“ od rodičů, pak během jeho implantace do dělohy a klíčení choriových cév v sliznici se v nich vytvoří mikrotrombi, což vede k narušení výživy a krevního zásobení embrya a jeho smrti..

Infekce

Infekční choroby hrají obrovskou roli v genezi spontánního potratu i mrtvého těhotenství. Nejprve se jedná o virová onemocnění infekční skupiny TORCH. Patří sem rubeola, toxoplazmóza, herpetické infekce a infekce cytomegalovirem. Obzvláště nebezpečná je primární infekce těchto infekcí během těhotenství.

V raných stádiích to vede k „blednutí“ těhotenství, v pozdějších stádiích k tvorbě vývojových abnormalit. Sexuálně přenosné infekce (gonokokové, chlamýdiové, ureaplazmové a další) neztrácí svůj význam. Dokonce i nachlazení (chřipka, SARS) v raných stádiích jsou příčinou neúspěchu potratu. Embryo smrt je způsobena třemi mechanismy.

 • Na jedné straně mají infekční agens pronikající placentou přímý účinek na plod.
 • Na druhou stranu infekce spouští produkci prostaglandinů v matčině těle, které toxické účinky na embryo nebo narušují mikrocirkulaci mezi fetálními membránami a endometrií, v důsledku toho se zastaví tok živin a kyslíku do plodu.
 • A na třetí straně, chronická zánětlivá reakce v děloze narušuje normální implantaci vajíčka plodu a vede k nedostatku jeho výživy.

Hormonální poruchy

Nedostatek nejdůležitějšího těhotenského hormonu - progesteronu je často jedním z faktorů potratu. Hraje také roli a vysoký obsah androgenů nebo narušení hormonální funkce štítné žlázy.

Autoimunitní patologie

Autoimunitní onemocnění jsou charakterizována skutečností, že v matčině těle se tvoří protilátky, které bojují nikoli s cizími činiteli, ale s vlastními buňkami. Protože embryo zdědí 50% genů od matky, mateřské protilátky začnou útočit na buňky jeho těla, což vede ke vzniku mrtvého těhotenství.

Například u antifosfolipidového syndromu má matka ve svém těle protilátky proti fosfolipidům, bez nichž není možné vytvářet nové buňky. Během těhotenství tyto protilátky napadají vyvíjející se embryo, což vede k jeho smrti.

Teratozoospermie

Při zastavení vývoje embrya a jeho smrti může být vinen a neúspěšný otec dítěte. Taková patologie, jako je teratozoospermie, často způsobuje neplodnost partnera, ale těhotenství v některých případech, i když může nastat, pravděpodobně skončí neúspěšným potratem. Teratozoospermie je patologie spermií, která se projevuje v jejich nesprávné struktuře. Anomálie ve struktuře spermií se mohou vyskytovat ve formě krátkého ocasu, nepravidelného tvaru hlavy, přítomného v hlavě vakuole buněk, chybějících chromozomů, ohybu ocasu nebo zahušťování.

Teratozoospermie se říká, že pokud je v ejakulátu člověka přítomno více než 50% (obvykle 80%) abnormálních spermií. Koncepce je vůbec nemožná, například kvůli krátkému ocasu, pohyblivost spermií je nízká nebo dochází k oplodnění vajíček, pokud spermie mají abnormality hlavy, což vede k nesprávnému vývoji embryí a ukončení progrese těhotenství. Po vyšetření (viz přepis spermogramu) a léčbě člověka je mnoho párů nuceno obrátit se na asistované reprodukční technologie, například na umělé oplodnění.

Špatný životní styl

Výskyt zmrazeného těhotenství může být samozřejmě ovlivněn výživou, každodenní činností, riziky z povolání a špatnými návyky. Také bychom neměli zapomenout na nebezpečné vedlejší účinky léků užívaných během těhotenství, zejména v raných stádiích. Neméně důležitý je věk ženy. Čím starší je nastávající matka, tím vyšší je její riziko vzniku nevyvinutého těhotenství (35 a více let).

Další faktory

Stálý stres, prudká změna klimatu a další faktory mohou vést k nevyvinutému těhotenství. Kromě toho četné potraty v historii vedou k endometriálnímu selhání, které vede k podvýživě a dodávce kyslíku do embrya a rozvoji popsané patologie. Po IVF nejsou případy zmeškaného těhotenství také neobvyklé, ale příčiny této patologie jsou způsobeny nemocemi, které donutily ženu obrátit se na asistované reprodukční technologie.

Klinika potratů

Příznaky zmeškaného těhotenství mají charakteristické příznaky. Nejprve zmizí pravděpodobné příznaky těhotenství u ženy (v prvním trimestru). Nevolnost a zvracení vymizí, nesnášenlivost vůči pachům, mléčné žlázy ztrácejí napětí a zjemňují. Zmizení těchto příznaků však neznamená vždy smrt embrya.

 • Včasná toxikóza může chybět a může dojít k jejímu prohloubení.
 • Okamžik smrti embrya je často bez povšimnutí.
 • Těhotenský test zůstává pozitivní po dobu dalších 2 až 4 týdnů, protože hCG není okamžitě vylučován.
 • Základní teplota však bude v rozmezí 37 ° C a nižší.
 • Pokud je mrtvý plod v děloze déle než 3 až 4 týdny, pak se vyskytuje intoxikační syndrom (horečka, celková slabost a malátnost) v důsledku rozkladu embrya a infekce matky rozpadovými produkty fetálních tkání a toxinů.
 • Pokud ve druhém trimestru došlo ke zmrazenému těhotenství, bude prvním zvonkem ukončení pohybu plodu.
 • Když je mrtvé embryo nalezeno v děloze déle než 2-6 týdnů, začnou se objevovat známky spontánního potratu (rozmazání tmavého výboje, bolest v dolní části břicha a dolní části zad).
 • Navíc se během gynekologického vyšetření stanoví zpoždění dělohy v růstu od přibližného gestačního věku. To je důvod, proč gynekologové provádějí bimanální palpaci dělohy (vyšetření na křesle) v prvním trimestru během každého vzhledu ženy pro jmenování.

Případová studie: Na prenatální klinice byla pozorována znovu těhotná žena od 6 týdnů těhotenství. Z anamnézy je známo, že došlo k 3 porodům, potraty a léčba a diagnostické kyretáž nebyly provedeny. Těhotná žena a manžel neměli žádné špatné návyky, nevyskytovala se žádná chronická onemocnění. Jediným negativním bodem byl věk ženy (40 let) a práce noční směny (zdravotní sestra). Při příštím vystoupení na recepci si žena stěžovala na tažení bolesti v podbřišku a periodické „mazání“. Při vaginálním vyšetření je děloha měkká, zvětšená až na 12 týdnů, bezbolestná (odhadované trvání bylo 16 týdnů). Po potvrzení diagnózy zmeškaného těhotenství ultrazvukem měla žena kyretáž dělohy a byla předepsána antibiotická terapie. Naštěstí nedošlo k infekčním a koagulopatickým komplikacím a po 10 dnech byl pacient propuštěn domů. Co bylo příčinou zmrazeného těhotenství, nebylo nikdy prokázáno, protože části plodu odeslané k histologické analýze byly v laboratoři „ztraceny“..

Léčba neúspěšného potratu

Žena musí být okamžitě hospitalizována, i když existuje podezření na zmeškané těhotenství.

 • Po vyšetření (ultrazvuk, hCG v prvních řadách a AFP ve druhém trimestru, koagulogram) se provede pečlivá evakuace vajíčka plodu.
 • Nastávající taktika je možná, pokud je embryo mrtvé déle než 2 týdny (v časných stádiích těhotenství) a neexistují žádné známky potratu a infekce dělohy, která začala. V tomto případě hladina hCG v ženském těle prudce klesá a děloha se začne stahovat a vytlačuje vajíčko plodu. Zpravidla se však uchýlí k chirurgické metodě, tj. K odstranění fetálního vajíčka a membrán pomocí kyretáže nebo vakuového aspirace..
 • Je možné použít lékařský potrat (až 7 týdnů) předepisováním Mifeginu (blokátor progesteronu).

Po chirurgickém nebo lékařském uvolnění dělohy z embrya je hysteroskopie povinná. V pooperačním období jsou antibiotika předepisována k prevenci endometritidy a chorionamnionitidy.

Pokud k úmrtí plodu dojde po 14 až 16 týdnech těhotenství, provede se jeho evakuace transcervikální amniocentézou hypertonického roztoku chloridu sodného a / nebo prostaglandinů nebo intravenózním podáním roztoku prostaglandinů.

Zmrazené těhotenství: co potom?

Co dělat po zmrazeném těhotenství? - Všichni pacienti jsou touto otázkou zmateni. Materiál získaný po kyretáži nebo indukovaném porodu je nutně odeslán do histologie. V některých případech (pokud existuje podezření na chromozomální patologii) je navíc předepsána genetická studie embryonálních tkání (počet a kvalita chromozomů)..

Doporučuje se ženě zdržet se těhotenství po dobu šesti měsíců, zatímco jsou předepisovány perorální antikoncepční prostředky (Yarina, Zhanin). Je také uvedeno vyšetření na všechny genitální infekce TORCH. Nezapomeňte prozkoumat hormonální stav ženy, v případě potřeby je provedena úprava. Kromě toho, ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů, koagulace krevního systému a krevní test na protilátky na jejich vlastní fosfolipidy.

Při plánování příštího těhotenství se manželům doporučuje opustit špatné návyky, vést zdravý životní styl, léčit infekční choroby a pokud možno odstranit příčiny, které vedly k mrtvému ​​těhotenství. Žena je předepsána kyselina listová a vitamin E 3 měsíce před těhotenstvím a během prvních 12 týdnů těhotenství.

Proč těhotenství mrzne?

Potrat - patologie, při které plod zastaví svůj vývoj a zemře.
Další název pro tuto patologii je zmrazené těhotenství..
Její odrůdou je prázdné fetální vajíčko. V tomto případě k oplodnění vajíčka dochází normálně, ale embryo se dále nevyvíjí..

Odborníci stále nemohou pojmenovat přesné důvody výskytu mrtvého těhotenství; v raných stádiích se zpravidla jedná o závažné genetické poruchy embrya (v 70% případů).

Později může být zmrazené těhotenství (ve druhém trimestru a později) vyvoláno infekčními chorobami ženy, traumatickými účinky atd..

Jsou však chvíle, kdy těhotenství nezamrzne bez zjevného důvodu; žena může mít dvě zmeškaná těhotenství a 3 zmeškaná těhotenství.

Ale nezoufejte! Stejně jako spontánní početí může nastat po neúspěšné léčbě neplodnosti, je možné otěhotnět i po zmrazeném těhotenství.

Příčiny mraženého těhotenství

V počátečních stádiích (a během plánování těhotenství) mohou být příčiny rozvoje patologie následující:

 • užívání nikotinu a alkoholu;
 • užívání řady drog;
 • infekční onemocnění (chřipka, cytomegalovirus; zvláště nebezpečná je zarděnka);
 • STD (kapavka, syfilis, mykoplazmóza atd.);
 • diabetes;
 • hormonální nerovnováha (nedostatek progesteronu nebo estrogenu);
 • silná imunitní reakce těla matky (v tomto případě jsou proteiny embrya vnímány jako cizí a dochází k nim na imunitní útok);
 • antifosfolipidový syndrom (tvorba krevních sraženin v cévách placenty, v důsledku čehož je narušena výživa embrya a umírá);
 • nebezpečná práce;
 • vzpírání;
 • pravidelný stres.

Následující skupiny žen jsou nejvíce ohroženy blednutím těhotenství:

 • po věku 35 let;
 • měli mnoho potratů;
 • ženy, kterým byla dříve diagnostikována mimoděložní těhotenství;
 • ženy s abnormalitami dělohy;

Nejnebezpečnějším obdobím je osmý týden těhotenství. V této fázi vývoje je embryo obzvláště náchylné k teratogenním účinkům, které mohou vést k uhynutí plodu. Těhotenství (nezáleží na prvním nebo druhém zmrazeném těhotenství) se v tomto případě přestane vyvíjet.

První trimestr (od 1 do 13 týdnů) je obecně nebezpečnější pro vývoj plodu; obzvláště opatrný by měl být 3-4 a 8-11 týdnů.

Riziko však přináší i druhý trimestr těhotenství (příznaky zmeškaného těhotenství budou uvedeny níže), zejména 16. - 18. týden.

Jak zjistit zmrazené těhotenství?

Plod ztuhl a těhotenství se dále nevyvíjí. V raných stádiích (v prvním a dokonce druhém trimestru těhotenství) však nelze vždy rozpoznat příznaky zmrazeného těhotenství. Doma žádný test neprokáže zmrazené těhotenství.

Různé ženy mohou mít různé příznaky, nebo se zmrazené těhotenství vůbec neprojevuje po dobu několika týdnů. Proto nehledejte na internetu příznaky zmeškaného těhotenství; forum v tomto případě nebude nejlepším poradcem.

Příznaky také nezávisí na tom, zda je první těhotenství zamrzlé nebo že žena již měla 2 zmrazená těhotenství nebo 3 zmrazená těhotenství.

Níže uvedený seznam není jasným znakem zmeškaného těhotenství. Pokud se však objeví příznaky, které by mohly naznačovat zmeškané těhotenství (v raných stádiích), nejvhodnějším řešením by bylo konzultovat gynekologa:

 • náhlé zastavení toxikózy;
 • křeče bolesti;
 • špinění špinění;
 • ukončení otoků mléčných žláz;
 • bazální teplota během zmrazeného těhotenství klesá;
 • celková teplota během zmrazeného těhotenství může být zvýšena.

Zmrazené těhotenství ve druhém trimestru a zmrazené těhotenství v pozdějších stádiích je určeno ukončením pohybů plodu.

Jak zjistit zmrazené těhotenství - diagnóza

Jak již bylo uvedeno výše, pokud žena najde příznaky zmeškaného těhotenství doma - fórum na internetu, rady od přátel a pokusy o stanovení diagnózy samy o sobě nebudou nejlepší cestou ven ze situace. I když je bazální teplota snížena (při zmrazeném těhotenství je to jeden z příznaků), pokud má žena první těhotenství - toto těhotenství se zastavilo nebo ne, může určit pouze specializovaný lékař.

Jaké metody se používají k diagnostice „zmeškaného těhotenství“ (ve druhém trimestru nebo v raných stádiích a „zmrazeného těhotenství v pozdějších stádiích“)?

1.HCG analýza.
Hladina tohoto hormonu během zmrazeného těhotenství je nižší, než by měla být během normálního těhotenství v takovém období (první nebo druhý trimestr) - test tedy ukazuje zmrazené těhotenství. Je však třeba mít na paměti, že vysoká hladina hCG může přetrvávat několik týdnů po prvním nebo druhém zmrazeném těhotenství. Plod ztuhl - ale hormonální pozadí se nezměnilo.

2. Ultrazvuk.
Pokud ultrazvukové vyšetření diagnostikuje zmeškané těhotenství, video „ukazuje“ nepřítomnost srdečního rytmu plodu.

3. Gynekologické vyšetření.
Snížená bazální teplota ve zmrazeném těhotenství, odpovídající velikosti dělohy s těhotenstvím - to vše určuje lékař.

Také je to gynekolog, který předepisuje nezbytnou léčbu po mrtvém těhotenství, předepisuje testy po mrtvém těhotenství, určuje plánování těhotenství po mrtvém těhotenství.

Pokud je u ženy diagnostikována „zmrazené těhotenství“, je nepravděpodobné, že by fórum na internetu pomohlo s léčbou; všechny schůzky musí být provedeny lékařem.

Léčba po zmrazeném těhotenství.

Bohužel, když těhotenství zamrzne, nejde již o zachování plodu, ale o obnovení zdraví ženy. Plod, který se přestal vyvíjet, může způsobit intoxikaci těla, takže musí být odstraněn z dělohy.

Ve velmi raných fázích ženy často dochází k spontánnímu potratu; dokonce se stává, že žena nemá podezření, že měla zmrzlé těhotenství, její období přicházejí s mírným zpožděním.

Pokud je diagnózou „zmrazené těhotenství“, provádí se léčba následujícími metodami:

 • Léky. Používá se po dobu kratší než 8 týdnů. Potraty předepsané.
 • Vakuové aspirace (mini-potrat). Operace se obvykle provádí v celkové anestézii pomocí vakuového sání, které čistí dutinu dělohy..

Stává se také, že lékaři počkají a uvidí postoj; pokud z nějakého důvodu došlo ke zmrazenému těhotenství, ženské tělo se k sobě chová spontánním potratem.

V každém případě je však nutný dohled lékaře. Pokud nedojde k spontánnímu potratu, je nutné očistit (kyretáž po zmrazeném těhotenství) dutiny dělohy. Kyretáž po zmrazeném těhotenství je rovněž nutná, pokud po jednom nebo dvou týdnech ultrazvuková vyšetření ukáže přítomnost zbytků vajíčka plodu v děloze.

Plánování těhotenství po mrtvém těhotenství

Jak mohu otěhotnět po zmrazeném těhotenství? Kdy otěhotnět po zmrazeném těhotenství? Tento problém je v každém případě řešen individuálně - v závislosti na délce blednutí těhotenství, obecném zdravotním stavu ženy, výsledcích vyšetření atd..
Na otázku, kdy naplánovat těhotenství po zamrzlém těhotenství, je nepravděpodobné, že by fórum na internetu dalo jednoznačnou odpověď - pouze dojmy žen, které měly jedno nebo dokonce dvě zmeškaná těhotenství..

Na doporučení lékařů je minimální doba čekání šest měsíců. Během této doby, po diagnóze „zmrazeného těhotenství“, se důsledky takového patologického stavu sníží. Jedno, a ještě více, dvě zmrazené těhotenství mají negativní vliv na ženské tělo. Je nezbytné provést řadu preventivních opatření, aby se v budoucnu vyloučilo vyblednutí plodu..

Co dělat testy po zmrazeném těhotenství?

Před otěhotněním po zmrazeném těhotenství se doporučuje provést následující testy:

 • krevní test na hladiny hormonů (progesteron a estrogen);
 • vaginální výtěr pro pohlavně přenosné choroby;
 • Ultrazvuk pánevních orgánů;
 • vyšetření tkáně dělohy (histologie).

Po zmrazeném těhotenství může být také nutné provést genetické vyšetření na kompatibilitu partnerů..

Prevence otěhotnění

Jak otěhotnět po zmrazeném těhotenství? Je to možné? Ano, je to možné! - říkají lékaři.

Proč těhotenství mrzne, stále to není přesně známo. Po zmrazeném těhotenství však porodila pouze jedna žena; porodit zdravé dítě je docela skutečné. Samozřejmě, pokud je to nutné (podle výsledků analýz), musíte podstoupit léčbu.

Před plánováním těhotenství se doporučuje očkování proti zarděnkám a planým neštovicím. To platí zejména pro ohrožené ženy - v tomto případě jde o práci v zařízeních péče o děti, kde můžete snadno získat tyto nemoci. Měli byste také léčit pohlavně přenosná onemocnění, podstoupit obohacující průběh vitamínů a stimulovat imunitní systém. Léčebný režim musí být dohodnut s ošetřujícím lékařem.

A pokud jsou všechny výsledky testu normální, nemusí být léčba nutná..

Nejlepší ochrana před vyblednutím plodu je při plánování těhotenství zdravý životní styl..

Nevyvíjející se těhotenství

Diagnóza „nevyvíjejícího se těhotenství“ je schopna šokovat každou ženu, která se úzkostlivě připravovala, že se v blízké budoucnosti stane matkou. Jak je to: právě včera se uvnitř ve světě rychle rozvíjel nový život, aktivně se připravoval na zrození světa a dnes musíme s hořkostí konstatovat, že tento život byl přerušen. Nevyvinutým těhotenstvím je bolest a zoufalství, je to však také jeden z hlavních důvodů, proč má žena znovu zvážit svůj přístup k plánování dítěte a pokračovat v léčbě tohoto postupu pečlivě as veškerou odpovědností. Kromě toho může existovat mnoho důvodů pro těhotenství, které se náhle zastavilo.

Nevyvinuté nebo zmrazené těhotenství je patologickým stavem při přenášení dítěte: až do určitého okamžiku vývoj plodu začíná, ale v určitém okamžiku se zastaví a plod umírá. K tomu může dojít v kterékoli fázi těhotenství, i když ve většině případů je podle dohledu lékařů v prvním trimestru detekována nevyvinutá těhotenství..

Důvody tohoto stavu se mohou velmi lišit. Lékaři vysvětlují blednutí těhotenství a chromozomů, genetické poruchy a možné další patologie plodu; a infekční a zánětlivá onemocnění u matky - i obvyklá chřipka přenášená ženou v dané poloze může způsobit, že těhotenství zmizí, ale nejčastěji je nevyvinuté těhotenství spojeno s pohlavně přenosnými infekcemi. Zmrazené těhotenství může být spojeno s imunitními i autoimunitními chorobami matky (když ženské tělo vnímá plod jako cizí tělo a odmítne ho); as patologiemi dělohy. Špatné návyky, s nimiž se nastávající matka během těhotenství nezúčastňuje, jako je kouření, zneužívání alkoholu nebo užívání drog, vyvolávají blednutí a smrt plodu. Konečnou a nejpravděpodobnější příčinu nevyvinutého těhotenství stanoví lékař po provedení vyšetření tkání plodu, což umožňuje vyloučit vliv negativních faktorů a udělat zdravé dítě.

Příznaky zmeškaného předčasného těhotenství

Příznaky zmeškaného těhotenství by měly být známy každé ženě, aby v případě takové situace včas reagovaly na ni. Jaké je nebezpečí zmrazeného těhotenství? Její příznaky nejsou specifické a neobjevují se ihned po zastavení vývoje. Důvody této patologie jsou také dost. V dnešním článku si povíme o hlavních rizikových faktorech a o tom, jak se objevuje zmrazené těhotenství.

Foto: Serova V. Atlas lidské anatomie. - M.: White City, 2018. - 104 s..

Proč dochází ke zmrazenému těhotenství??

Zmrazené těhotenství je stav, kdy se embryo náhle zastaví. Poté může zůstat v děloze a žena může zůstat v nevědomosti ohledně průběhu těhotenství. V článku na toto téma, můj kolego IA. Agarkova konstatuje, že k této patologii dochází u 10–20% žen, a proto je zvýšená pozornost věnována problému a jeho příčinám.

Nejrizikovější období v tomto ohledu je první trimestr (od 8. do 10. týdne). Obecně je však vývoj blednutí nepředvídatelný, což je spojeno s poměrně širokou škálou možných důvodů. Online verze WebMD upozorňuje na následující rizikové faktory:

Genetická selhání

V tomto případě plod umírá na přítomnost patologických genů neslučitelných se životem. Jejich zdroj může být nižší spermie nebo vejce, jejich neúspěšná kombinace nebo porušení, ke kterému došlo během oplodnění. Pokud má žena genetické choroby v rodině, úzce související manželství a také ve věku nad 35 let, váha tohoto důvodu se zvyšuje.

Infekční choroby

V prvním trimestru se imunitní obrana ženského těla snižuje. Infekce a zánětlivé procesy zároveň představují hrozbu pro vyvíjející se dítě. Naruší výživu embrya a jsou docela schopné zastavit jeho vývoj. Nejnebezpečnější infekce TORCH (rubeola, herpes, cytomegalovirus, toxoplasmóza), jakož i akutní respirační virové infekce a chřipka. Osobně jsem se musel vypořádat s blednutím těhotenství u žen, které v dětství nezískaly zarděnky.

Foto: Netter F. Atlas lidské anatomie. - M.: GEOTAR-MED, 2. vydání, 2003.

Autoimunitní onemocnění

Patologie této skupiny jsou dnes pod dohledem lékařů. Je to proto, že z neznámých důvodů tělo najednou začne považovat jakoukoli jeho část za cizí a poslat imunitní buňky, aby s ním bojovaly. Plod se může stát takovou „součástí“ v těle těhotné.

Hormonální nerovnováha

Nedostatek progesteronu nebo nadbytek androgenů také vede k úmrtí plodu. Ani nejmenší hormonální selhání nezůstane bez povšimnutí. Ve fázi plánování těhotenství by proto ženy s nepravidelným cyklem měly věnovat pozornost tomuto problému..

Anatomické rysy

Problém vyblednutí je vyvolán nesprávnou strukturou děložního čípku a jeho slabostí. Tyto poruchy narušují fixaci embrya na stěnách dělohy a jeho normální vývoj.

Životní styl ženy

Výzkumní pracovníci E.A. Zakharova a M.S. Selikhova věnovat zvláštní pozornost takovým faktorům, jako jsou špatné návyky (alkohol, drogy, kouření), stres, vícenásobné potraty, škodlivé pracovní podmínky, užívání drog, narušená každodenní rutina, špatná strava a sedavý životní styl. Všichni představují potenciální nebezpečí pro těhotenství..

Z praxe znám případy, kdy k vyblednutí došlo i při prudké změně klimatu. Proto žena musí chránit sebe a své budoucí dítě před prvními dny těhotenství.

Zmrazené těhotenství: příznaky

Plod se přestal vyvíjet, ale jak se o tom dozvědět, jaké jsou příznaky mrtvého těhotenství? Hlavní příznaky zmrazeného těhotenství se neobjevují vůbec a ne vždy. Nejčastěji se žena necítí tolik změn a žádný test neukáže problém.

Na zdroji Webmd přízvučné příznaky, které nelze ignorovat. V každém případě byste měli kontaktovat specialistu, pokud:

 • v rané fázi se toxikóza (nevolnost, zvracení) náhle zastaví;
 • prsa bobtná, stává se měkkou;
 • objeví se krvavý výboj;
 • bolí břicho;
 • horečka nastane;
 • dochází ke snížení bazální teploty.

To může způsobit blednutí v raných fázích těhotenství. Praktické zkušenosti naznačují, že v pozdější fázi je vhodné věnovat pozornost pohybům. Pokud místo dříve aktivních pohybů najednou dojde k přerušení, měli byste okamžitě informovat svého lékaře.

Jak přesně určit zmrazené těhotenství? Chcete-li to provést, poraďte se s lékařem, který:

 • provést vyšetření a určit velikost dělohy;
 • bude jmenovat testy pro kontrolu hormonálního pozadí. Zejména se stanoví množství hCG, hormonu těhotenství, v krvi ženy. Normálně se během porodu dítěte jeho koncentrace výrazně zvyšuje (jak ukazují běžné těhotenské testy). Když vybledne, sníží se;
 • doporučí ultrazvukové vyšetření. Ultrazvuk je nejspolehlivější metodou potvrzující vývojové zastavení..

Pokud je detekována ztráta, lékař vysvětlí další kroky, léčebný a regenerační program pro ženu. Pro příštích šest měsíců je lepší neplánovat těhotenství a nová koncepce by měla být pečlivě sledována - především eliminovat možné příčiny patologie.

Bohužel není možné zabránit blednutí plodu, protože není vždy možné najít příčinu problému. Ale i po přežití několika zmrazených těhotenství má žena šanci vydržet a porodit zdravé dítě.

Pozornost! Materiál slouží pouze pro informaci. Neměli byste se uchýlit k metodám léčby, které jsou v ní popsány, bez předchozí konzultace s lékařem.

Zdroje:

 1. Agarkova I.A. Nevyvíjející se těhotenství: hodnocení rizikových faktorů a předpovědi // Lékařská almanach, č. 4 (13). - 2009.
 2. Co je potrat? // https://www.webmd.com/baby/understanding-miscarriage-basics#1
 3. Zakharova E.A., Selikhova M.S. Zmrazené těhotenství: názor odborníků // Moderní trendy ve vývoji vědy a techniky, č. 8 (3). - 2005.
 4. Těhotenství a potrat // https://www.webmd.com/baby/guide/pregnancy-miscarriage#1

Autor: Anna Ivanovna Tikhomirova, kandidátka na lékařské vědy

Recenzent: Kandidát na lékařské vědy, profesor Ivan Georgievich Maksakov

Nevyvíjející se těhotenství: příčiny a příznaky

Veškerý obsah iLive je kontrolován lékařskými odborníky, aby byla zajištěna co nejlepší přesnost a soulad se skutečností..

Máme přísná pravidla pro výběr zdrojů informací a máme na mysli pouze seriózní stránky, akademické výzkumné ústavy a pokud možno i ověřený lékařský výzkum. Upozorňujeme, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou interaktivními odkazy na takové studie..

Pokud si myslíte, že některý z našich materiálů je nepřesný, zastaralý nebo jinak pochybný, vyberte jej a stiskněte Ctrl + Enter.

Tento stav, v důsledku kterého se zastaví růst plodu a nastane jeho nitroděložní smrt, se nazývá zmrazené nebo nevyvinuté těhotenství. Taková patologie během těhotenství je považována za jednu z forem potratu. Při nevyvinutém těhotenství dítě umírá v lůně a nedochází k jeho výstupu z děložní dutiny. Neživý plod může být v děloze dlouho a neopouští jej bez lékařského zásahu. Při spontánním potratu je fetální vajíčko vyloučeno z děložní dutiny s odpovídajícími příznaky.

ICD-10 kód

Příčiny nevyvinutého těhotenství

Žádná z žen není pojištěna proti potratu. Počátek nevyvinutého těhotenství může nastat v kterémkoli trimestru, v každém věku nastávající matky. Po 40 letech se riziko potratu zvyšuje na 40%. Pro blednutí vývoje embryí může být několik důvodů. Častěji než ne, jsou tyto genetické patologie nekompatibilní s životem plodu. Určuje je však pouze specialista - gynekolog nebo genetik.

Mezi nejčastější faktory způsobující intrauterinní smrt plodu zvažte: genetické poruchy, infekční onemocnění, imunologické odmítnutí plodu, endokrinní patologii matky, práci v těžkých nebo toxických průmyslových odvětvích. Pokud těhotenství vybledne dvakrát nebo vícekrát za sebou, říkají o obvyklém potratu. Ale ani několik potratů vůbec nevylučuje možnost mít zdravé dítě. Je nutné zjistit okolnosti toho, co se děje, a nezoufat.

Příznaky nevyvinutého těhotenství

Na začátku gestačního období, v prvním trimestru, jsou charakteristické rysy nevyvinutého těhotenství považovány za utlumení individuální citlivosti charakteristické pro většinu žen, které očekávají dítě:

 • zapletení mléčných žláz prakticky zmizí (obě prsa měknou);
 • je snížena závažnost nevolnosti, zvracení a dalších známek časné toxikózy;
 • snížená frekvence zvracení,
 • vnímání štiplavých pachů je otupělé,
 • ospalost a slabost prakticky zmizí.

Pro první trimestr jsou 3-4 týdny těhotenství kritické, když je oplodněné vajíčko upevněno na stěně dělohy, mnoho životně důležitých systémů (trávicí, kostní, urogenitální atd.) A tvorba pupeční šňůry se nadále tvoří po 8-11 týdnech. Během těchto období se plně projevují genetické problémy, což vede k vážným důsledkům..

Ale ne každá těhotná žena bude věnovat pozornost těmto drobným změnám ve zdraví. Z tohoto důvodu dochází k úmrtí embrya, ale není určeno okamžitě. V průběhu času mnoho žen čeká dítě a neví, co se stalo. Při gynekologickém vyšetření je zjištěn rozdíl v gestačním věku a velikosti dělohy. Aby se zajistilo, že tento nesoulad není způsoben intrauterinní smrtí embrya nebo plodu, je předepsáno ultrazvukové vyšetření..

Hrozné znamení nevyvinutého těhotenství je rozmazání vaginálního výboje z narůžovělé na hnědou barvu, bolest v podbřišku a změněný tón dělohy. Konečné rozhodnutí o přítomnosti nevyvinutého těhotenství bude provedeno ultrazvukem. Nepřítomnost srdečního rytmu se stanoví po 5–6 týdnech, deformované (často prázdné) fetální vajíčko a nesoulad mezi výsledky ultrazvuku a gestačního období. Opakovaná ultrazvuková diagnostika může být naplánována na týden, aby se vyloučily chyby v diagnostice. Pokud během 7 dnů nedojde k pozitivní dynamice (růst vajíčka plodu), embryo není vizualizováno, bude těhotenství považováno za „zmrazené“. Lékař volí taktiku dalšího ošetření.

První příznaky nevyvinutého těhotenství v raných stádiích

První příznaky nevyvinutého těhotenství v časném těhotenství lze diagnostikovat analýzou hladiny hCG (lidského chorionického gonadotropinu). Zde hraje důležitou roli dynamika. Dojde-li k vývoji embrya bez patologií, pak se hodnoty hCG zvyšují téměř dvakrát denně.

Měření bazální teploty v případě podezření na potrat nebude informativní. V těhotenství s normálním průběhem je bazální teplota 37,3-37,5 ° C, a pokud těhotenství nepostupuje, teplota klesá.

Ultrazvuk také nebude informativní, protože ve velmi krátkých časech není fetální vajíčko a embryo vizualizováno.

Nevyvíjející se těhotenství ve druhém trimestru

V raných stádiích těhotenství je možnost ukončení vývoje plodu mnohem vyšší než ve druhém trimestru. Ale i v tomto období těhotenství dochází často k „zmrazení“ těhotenství. Kritické pro trimestr II zvažují dvě období - 16-18 týdnů a 22-24 týdnů.

Příčiny úmrtí plodu v trimestru II jsou: dědičné genetické patologie, nesprávný životní styl (kouření, alkohol a drogy), hormonální poruchy, různé infekce.

Genetické poruchy se obvykle projevují dříve v těhotenství (o 6-7 týdnů). Pokud je patologie závažná, potom embryo ve většině případů nežije do trimestru II. Je velmi obtížné identifikovat genetické anomálie matky a otce a v jakém okamžiku budou mít vliv na vývoj dítěte, nelze předvídat.

Rovněž pro normální vývoj embrya je velmi důležitá rovnováha hormonů: pokud je rovnováha narušena, plod se přestane vyvíjet.

Častěji se to stane před 8-10 týdny, ale stane se to ve druhém trimestru. Během těhotenství je imunitní systém ženy oslaben, zvyšuje se stupeň zranitelnosti těla. Pronikání patogenů určitých infekcí placentární bariérou může vést k úmrtí plodu. Takové nebezpečí však přetrvává všech 9 měsíců. Proto byste měli pečlivě chránit před infekcemi, uplatňovat preventivní opatření a včas vyhledat odbornou pomoc.

Ještě stojí za zmínku o správném způsobu života, který musí budoucí matka vést. Stres, práce s počítačem, kouření, alkohol nebo drogy, nedostatek spánku, do velké míry způsobit těhotenství kdykoli mizí.

Vzhled vaginálního krvácení, bolavé bolesti v dolním břiše, zastavení zvětšení prsou (stává se měkkým, může být kolostrum), zimnice, horečka, chvění, silná slabost, všechny příznaky toxikózy zmizí, nedostatek pohybu - to jsou velmi závažné důvody pro okamžitou lékařskou pomoc. Gynekolog určuje mražení plodu ve druhém trimestru těhotenství podle nesouladu načasování a velikosti dělohy, změnou barvy vagíny a nepřítomností tluku srdce slyšeného stetoskopem. V tomto případě je těhotná žena okamžitě odeslána na ultrazvukové vyšetření a v případě potřeby je naléhavě hospitalizována. Příznaky nevyvinutého těhotenství ve druhém trimestru se, bohužel, objevují velmi pozdě. Po dlouhou dobu se blednutí vývoje plodu v žádném případě neprojevuje a již dochází k vážnému otravování těla matky produkty rozkladu. Žena musí co nejdříve navštívit specialistu, aby se snížila pravděpodobnost tragických následků. Po 18 až 20 týdnech jsou pociťovány pohyby plodu, je třeba je opakovat více než 9krát denně. Pokud je pohyb menší nebo žádný, je to příležitost navštívit lékaře.

V normálním průběhu těhotenství se prsa významně zvyšuje a při problémech s plodem se zmenšuje a zjemňuje..

Pokud lékař se stetoskopem neposlouchá srdeční rytmus, neměli byste předem panikařit, protože tuková vrstva někdy narušuje auskultování. Ultrazvuk v tomto případě bude velmi vhodný.

Normálně je vaginální výboj jasný nebo bělavý, není příliš hojný, ale pokud se objem výboje zvětšuje, jsou tmavé barvy nebo krvavé, je to naléhavá situace pro okamžitou návštěvu na prenatální klinice.

Chirurgická léčba pro nevyvíjející se těhotenství druhého trimestru.

Příznaky nevyvinutého těhotenství ve třetím trimestru

Případy nevyvinutého těhotenství v trimestru III se vyskytují méně často než v dřívějším gestačním období. Důvodem je skutečnost, že plod je již dostatečně formován. Riziko nevyvinutého těhotenství ve třetím trimestru však stále přetrvává. Čím je žena starší, tím větší je šance na rozvoj potratu plodu, zvláště kritický v trimestru III - 26–28 týdnů.

Příčiny fetální prenatální úmrtnosti ve třetím trimestru mohou být: infekce infekčními chorobami (zarděnkami, chřipkou, toxoplasmózou, cytomegalovirem, syfilisem, kapavkou atd.), Hormonálními poruchami, genetickými abnormalitami plodu, chorobami genitourinárního a kardiovaskulárního systému. Obzvláště nebezpečný je antifosfolipidový syndrom, jehož charakteristickou vlastností je tendence tvořit krevní sraženiny, a to i v cévách dělohy, v důsledku čehož plod postrádá kyslík a živiny a zemře.

Prvním a nejnebezpečnějším příznakem nevyvinutého těhotenství ve třetím trimestru je absence projevů vitální aktivity plodu (pohyby) po dobu delší než 6 hodin. To je velmi vážný důvod k obavám. K vyloučení úmrtí plodu je přiřazen tokogram. Buď strach potvrdí nebo popře. Informativní je také ultrazvuk po dlouhou dobu těhotenství. Hnědé špinění vaginálního výtoku během „zmrazeného“ těhotenství v trimestru III - důsledek zanedbávání procesu, který začal dávno.

Po delší dobu může dojít k nevyvinutému těhotenství s bolestmi v oblasti podbřišku nebo bederní oblasti, se změnou děložního tónu, špinění (vodnatá, krvavá, nahnědlá) rozmazané povahy..

Pravděpodobnost macerace zesnulého plodu a jeho rozklad je velmi vysoká. Příznaky intoxikace a vysoká tělesná teplota se pak spojí s určitými příznaky nevyvinutého těhotenství třetího trimestru, pokud neexistují SARS. Komplikace infekce nevyvinutého těhotenství po dlouhou dobu může být septický stav. Při nejmenším poplachu a špatném podezření na zmeškané těhotenství musíte naléhavě konzultovat odborníka. Nechte ho znovu potvrdit, že vše je v pořádku s plodem a nastávající matkou.

Jasné známky nevyvinutého těhotenství

Zřejmé známky „zmrazeného“ těhotenství v raných fázích jsou:

 • nesoulad vajíčka, velikosti dělohy a gestačního věku;
 • krvavý nebo hnědý vaginální výtok;
 • Ultrazvukové výsledky (plod chybí ve fetálním vajíčku, fetální vajíčko je zdeformováno)
 • hCG stabilizace nebo redukce;
 • subjektivní pocity s vybledlým těhotenstvím v raných stádiích:
 • kresba nebo křeče bolesti v podbřišku;
 • významné snížení nebo zastavení symptomů toxikózy (nevolnost, zvracení, „citlivost“ na štiplavý zápach);
 • špinění špinění vaginální výtok.

Gynekologické vyšetření: gestační věk a velikost dělohy jsou ve značném rozporu; klesá bazální teplota; barva stěn vagíny se mění.

Příznaky „zmrazeného“ těhotenství k pozdějšímu datu:

 • dlouhé nepřítomné pohyby plodu (více než 6 hodin);
 • srdeční rytmus plodu není poslouchán stetoskopem ani není určen tokografem;
 • existuje nesoulad mezi gestačním věkem a velikostí dělohy.
 • jevy charakteristické pro toxikózu zmizí, napětí v mléčných žlázách klesá a někdy je pozorováno kolostrum;
 • bolest v dolní části zad a břicha;
 • tělesná teplota stoupá bez zjevného důvodu;
 • špinění z pochvy.

Gynekologické vyšetření: lékař stanoví, jak velký rozdíl v rozdílu mezi gestačním obdobím a velikostí dělohy je, zjistí změnu barvy stěn vagíny, mírné otevření děložního hrdla a výtok z genitálního traktu.

Diagnóza nevyvinutého těhotenství

Pokud je podezření na „zmrazené“ těhotenství kdykoli, bude ultrazvuková studie zcela informativní..

Závěr o zastavení vývoje embryí v krátkém gestačním věku je proveden ultrazvukem v těchto případech:

 • anembryonální umístění vajíčka plodu v dolní části dělohy;
 • jeho deformace, zkreslený obrys;
 • embryo je pro daný gestační věk mnohem menší, než je obvyklá velikost;
 • po 5-6 týdnech ultrazvuk již určuje srdeční rytmus nebo jeho nepřítomnost u plodu.

Zmrazené těhotenství: proč vzniká a jak se mu vyhnout

Od 10 do 20% všech těhotenství je spontánně ukončeno. Pro většinu žen se to stává obrovskou tragédií - hrůza a panika z bolesti a těžkého krvácení jsou šokující. Každou desetinu (a podle některých zdrojů, každou pátou) je však takové těhotenství nepostřehnutelně ukončeno: zatímco žena se snaží o roli budoucí matky, nový život tiše zmizí. Proč k tomu dochází, jak pochopit, že těhotenství bylo ukončeno a jak tomu zabránit?

Zmrazené těhotenství nebo neúspěšný potrat je smrt embrya nebo plodu s velkým zpožděním v děložní dutině. Vnitřní smrt plodu nebo embrya v rané fázi způsobuje „syndrom mrtvého plodu“: kontraktilní aktivita dělohy je inhibována a v těle matky se vyskytují hemostatické poruchy - krvácení a krevní sraženiny.

„V prvním trimestru, v 75% případů, smrt embrya předchází příznakům hrozby ukončení těhotenství.

Bohužel v případě zmrazeného těhotenství je smrt plodu nevratná. Nemůžete nějak „uzdravit“ a začít znovu vyvíjet proces dítěte.

Když těhotenství může zamrznout

V každém stadiu těhotenství hrozí smrt plodu, ale pravděpodobnost této tragédie je v určitých obdobích vyšší. Podle statistik je nejčastěji diagnostikováno zmeškané těhotenství:

 • za 3-4 týdny;
 • v 8-11 týdnech;
 • v týdnu 16-18.

Blednutí těhotenství v raném stádiu je obvykle spojeno s anembryonií, patologií, ve které dochází k oplodnění vajíček, ale buňky se nikdy nezačnou dělit (často je problém způsoben kvalitou spermií). Takové oplodněné vajíčko se chová „jako zdravé“ - proniknutí do děložní dutiny způsobuje odpovídající změny a dokonce začíná tvořit membrány. Ale po několika týdnech je takové těhotenství ukončeno.

8. týden - období embryogeneze, pokládání hlavních orgánů embrya, v tomto bodě projevuje genetické abnormality, které činí plod životaschopným.

Důvody, proč k blednutí dochází v 16. až 18. týdnu, stále vyvolávají kontroverzi mezi odborníky. Možná je příčinou nesprávně tvarovaná placenta (tento proces končí 15. týdnem).

Jak podezření na zmeškané těhotenství

Často se v prvních dnech po útlumu těhotenství dokonce zlepšuje blaho ženy: toxikóza se zastavuje, snižuje se citlivost bradavek, což ženy v prvním trimestru znepokojuje. Obrátí se k lékaři, když se již objeví opravdu alarmující příznaky - bolesti v podbřišku a krvavé problémy. Ve druhém trimestru žena vyvolá poplach dříve - když přestane cítit pohyby dítěte (obvykle v období 18–20 týdnů je cítit asi 10 pohybů dítěte denně).

„To vše (a dokonce i špinění) nemusí nutně znamenat potrat, ale tato situace vyžaduje okamžitou konzultaci s lékařem!

Pokud nechcete jít k lékaři, zárodek, bohužel, se začne rozkládat v děložní dutině: výtok se stává hnisavý, teplota stoupá a konečně nejhorší komplikací je DIC (diseminovaná intravaskulární koagulace, která je charakterizována tvorbou krevních sraženin v krevních cévách se současným snížením srážlivosti krve) ) - to vše bez neodkladné lékařské péče může být fatální.

Jak lékař určí zmrazené těhotenství

První věc, která dělá každého doktora opatrným, je nesoulad mezi velikostí dělohy a plodu a porodním obdobím těhotenství. I když neexistují žádné známky zmeškaného těhotenství, je to důvod k důkladnému vyšetření.

Druhým příznakem, který varuje lékaře během vyšetření, je to, že nebude slyšet srdeční rytmus dítěte (to lze provést stetoskopem již v týdnech 18–20). To však není povinné znamení, protože umístění placenty na přední stěně dělohy neumožňuje lékaři slyšet srdeční rytmus ani matku - cítit pohyby dítěte.

„Aby lékař potvrdil nebo rozptýlil obavy, lékař předepíše další vyšetření. Jedná se o ultrazvukovou (ultrazvukovou) studii a také analýzu hladiny lidského chorionického gonadotropinu (hCG) v krvi.

Chyba bohužel není možná. Pokud hladina hCG neodpovídá gestačnímu věku, lékař u ultrazvuku nevidí srdeční rytmus dítěte, těhotenství již bylo ukončeno! Tento proces je nutné dokončit co nejdříve před důsledky nepříznivými pro zdraví žen.

Jak přerušit zmrazené těhotenství

Je-li lékař jistý, že proces potratu zesnulého plodu již začal, pak s největší pravděpodobností umožní, aby se tělo ženy vypořádalo s tímto problémem samostatně. Zmrazené těhotenství skončí potratem, a to, bez ohledu na to, jak nepříjemné to zní, je nejvýhodnějším výsledkem.

Po dobu až 8 týdnů těhotenství lze užívat speciální léky - proces bude podobný lékařskému potratu.

Nakonec je nutná operace později. Lékař učiní stejné kroky jako při konvenčním potratu: pomocí vakuového aspirace nebo kyretáže děložní dutiny. I když jste zásadně proti potratům, musíte pochopit, že v tomto případě je to nezbytná operace - dítě již zemřelo.

"Bez ohledu na to, zda k potratu došlo samostatně nebo zda byl mrtvý plod odstraněn chirurgem, lékař vám předepíše antibiotika." Nezanedbávejte toto doporučení, taková terapie pomůže vyhnout se infekci děložní dutiny a v budoucnu i zdravé dítě.!

Proč těhotenství mrzne

Nejčastější příčinou jsou fetální genetické abnormality, které způsobují poruchy, které nejsou kompatibilní s dalším vývojem. Ne vždy „viníci“ této matky, otce nebo obojí najednou - existují také náhodné mutace, zatímco z genetického hlediska jsou oba rodiče absolutně zdraví.

"Nejčastěji je takové těhotenství ukončeno co nejdříve: 75% geneticky abnormálních těhotenství je ukončeno za 6-7 týdnů, dalších 20% za 12-17 týdnů, ne více než 7% takových dětí se vyvíjí do 28 týdnů.

Na druhém místě jsou hormonální poruchy v těle matky: nedostatek progesteronu, diabetes mellitus, hyper- a hypofunkce štítné žlázy, hyperandrogenismus - zvýšený obsah mužských pohlavních hormonů a řada dalších patologií. Je třeba poznamenat, že většina z nich není absolutní překážkou úspěšného těhotenství, ale vyžaduje povinnou korekci a příprava by měla začít před početí..

Autoimunitní onemocnění, zejména antifosfolipidový syndrom, který vyvolává trombózu, také hrají roli při spontánním potratu. To je hlavní důvod úmrtí embrya po 10. týdnu těhotenství. Je třeba poznamenat, že včasná léčba snižuje negativní dopad tohoto faktoru a umožňuje vám vydržet a bezpečně porodit zdravé dítě.

Infekce Přes běžné mylné pojetí těhotenství „z rýmy“ nekončí. Hlavními infekčními viníky zmeškaného těhotenství jsou zarděnky a chřipka, zejména s komplikacemi. Mezi příčinami se však nazývá i jiná onemocnění: cytomegalovirus, herpes, toxoplazmóza (zejména pokud se infekce vyskytla již během těhotenství), všechny typy pohlavně přenosných chorob.

Oplodnění in vitro. Z dosud neznámého důvodu mohou absolutně zdravá embrya zasazená do dělohy ideálně vyškolené ženy zastavit jejich včasný vývoj..

Z nepřímých důvodů se také nazývá věk rodičů, zejména matky. S největší pravděpodobností je to způsobeno tím, že s věkem se „hromadí“ riziko genetických „chyb“ a břemena infekcí a počet chronických chorob..

„Ve 20 letech spontánní potrat ohrožuje přibližně 10% žen ve věku 35 let - 25%, ve věku 45 let - 50%.

Jak se vyhnout zmrazenému těhotenství a jaká je pravděpodobnost jeho opakování

Bohužel není možné se zcela zaručit proti nepříznivému výsledku, protože, jak bylo zdůrazněno výše, řada genetických „poruch“ je výsledkem nehody. A přesto, pokud bylo první těhotenství zmraženo, doporučuje se dát zbytky plodu ke genetickému testování, aby se zjistilo, zda by takový výsledek mohl být důsledkem dědičnosti..

„Riziko opakovaného spontánního potratu v anamnéze jednoho potratu je asi 8% (to je přesně stejné jako u každé ženy, bez ohledu na počet úspěšných narození)..

Pokud však následné těhotenství skončí potraty, pak je s největší pravděpodobností riziko vážných genetických poruch. Pravděpodobnost, že po třech potratech a čtvrtém těhotenství skončí v předstihu - 40%, páté - více než 60%. Ne experimentujte se svým vlastním zdravím a riskujte možnost stát se matkou. Po dvou přerušení těhotenství se poraďte s genetikem a v případě potřeby použijte postup IVF. Výběr geneticky zdravého embrya významně zvýší šance na zdravé dítě.

„Pokud jste neodhalili žádné genetické abnormality a nemoci ovlivňující porod dítěte, můžete si naplánovat nové těhotenství do 3–6 měsíců po smrti.

Pokud se ukáže, že negenetické poruchy se staly příčinou těhotenství mizejících, je třeba věnovat pozornost léčbě a přípravě na početí. Nespoléhejte se na náhody.

Neplodnost po jednorázovém těhotenství je poměrně vzácnou komplikací (méně než 10%), ale opakované potraty se stávají rizikovým faktorem samy o sobě a způsobují hormonální poruchy.

Co můžeme poradit matkám, jejichž těhotenství skončilo neúspěchem

To, co se vám stalo, není neobvyklé. Moderní výzkumy dokazují, že každé páté těhotenství spontánně končí. Je to jen, že některé potraty se vyskytují v tak rané fázi, že ženy ani nemají podezření, že jsou těhotné, vzhledem k tomu, že událost je poruchou menstruačního cyklu..

Pamatujte: nemůžete vinit za to, co se stalo, stejně jako otec dítěte a lékaři. Šance tohoto dítěte na přežití nebyly vyšší, než kdyby těhotenství vůbec nepřijelo.

To, co se vám stalo, je tragédie. Nebojte se o tom diskutovat se svým manželem, rodiči, přítelkyní. Nezamykejte se! Neváhejte a kontaktujte psychologa.

Zmrazené těhotenství je ve velké většině případů nehoda. Nic vám nezabrání otěhotnět a mít zdravé dítě. Šance, že vaše příští těhotenství bude ukončeno, jsou úplně stejné jako u vaší přítelkyně, která ještě nemá děti. Nebo jako přítel, který již má pět dětí. Jinými slovy, nepříznivé statistiky se neshromažďují, pokaždé, když všechno začíná od nuly.

A může se na tomto prázdném listu objevit šťastný příběh o mateřství!

Články O Neplodnosti